UIT DE PERS. RECHTZAKEN. Rechterlijke uitspraak van beteekenis voor den handel. Het geheel zien. Se*»' Verhaal tusschen borgen. De Stoomsteenfabriek ,,St. Joseph" stond in rekening-cou rant-verhouding met de Provin ciale bank, die haar gelden had voorgeschoten en ontvangsten en betalingen voor haar deed. Zes personen hadden zich ter zake-van de schulden, uit deze rekening-courant-verhouding voortkomende, borg gesteld. De „St. Joseph" werd in staat van faillissement verklaard op 11 Oct. 1922 en het nadeelig saldo van het rekeningijcourant bedroeg toen 66648.32. Twee der zes borgen betaal den deze schuld aan de Bank en zochen vervolgens verhaal op hun vier medeborgen en vorderden van elk van deze 1/6 deel of 11108.05. Een dezer borgen weigerde betaling en wel op,de volgende gronden: Op 28 Febr. 1921 had hij in een brief aan de Bank gericht, zijn borgtocht opgezegd. Voor wat er na 28_ Febr. 1921 ge- I beurde, wilde h*ij niet meer aan sprakelijk worden geacht. Het nadeelig saldo bedroeg op dien 'datum bijna 120.000 maar waar er sedert dien in totaal "n hooger bedrag in de creditzijde was geboekt was dus de schuld, waarvoor hij borg geacht mocht worden, te niet gegaan. De Rechtbank stemde toe, dat tegenover de Bank door de beweerde opzegging de borg tocht geëindigd was op 28 Febr. 1921. maar als medeborg eindig de zijn aansprakelijkheid pas door kennisgeving zijnerzijds aan zijn medeborgen. Immers door het eindigen van zijn borg tocht werden hun financiëele verplichtingen zwaarder en het was een eisch van goede trouw, dat een borg zijn medeborgen van het opzeggen van zijn borg tocht in kennis stelde. Waar dit niet was gebeurd, was deze borg nog altijd aan sprakelijk tegenover zijn mede borgen en werd hij verplicht ge acht ook 1/6 deel te betalen. Er wordt bij dit alles natuur lijk uitgegaan van een zekere band tusschen de borgen on derling. Welnu, voor het Hof wierp deze borg het over een andere boeg en loochende deze band. Zijn borgtocht was tot stand gekomen onafhankelijk van de overige borgtochten en tot bewijs voerde hij aan dat zijn terugtocht bij af zonderlijke acte was aange gaan. In het onderschrift zal men lezen, hoe het Hof daar over oordeelde, n.l. dat het vol doende is dat borgen zich ver binden voor dezelfde schuld; dit 'behoeft niet bij dezelfde acte te geschieden. Men zal hierbij toch wel moeten aanvullen, dat de borgen van elkanders borg stelling afweten. Verder had deze borg, toen hij in de dagvaarding betiteld was als aansprakelijk borg en medeschuldenaar, daarop in zijn antwoord de borgtocht, als in de dagvaarding gesteld, er kend en er alleen tegenover ge steld dat door de opzegging zijn borgtocht was te niet gegaan. Zijn verweer voor het Hof dat hij zijn borgtocht onafhankelijk van de andere borgen had aan gegaan, was daarmee in strijd en ging dus niet op. Wat overigens de beslissing van de Rechtbank betreft dat: de ten uitvoerlegging te goeder trouw van de overeenkomst vordert, dat een borg, met het oog op de uit de wet voort vloeiende verzwaring der finan- tiëele verplichtingen voor zijn nog verbonden zijnde medebor gen als gevolg der opzegging, aan zijn medeborgen kennis geeft van zijn gedane opzegging, deze uitspraak onderschreef ook het Hof. Moet men hier nu in lezen, dat in dergelijke gevallen een borg per sé van zijn opzegging moet kennis geven aan zijn me deborgen om ook tegenover hen niet verder aansprakelijk te zijn? Wij zouden dat niet durven beweren, al kan men het er heel goed in lezen. 't Lijkt ons evenwel vol doende wanneer de borg be wijst, dat de medeborgen heb ben kennis gedragen van zijn opzeggen, wat niet noodzakelijk h?t gevolg van kennisgeving, van den borg uitgaande, behoeft te zijn. Zoo had in dit geval b.v. de Bank de opzegging door één van de borgen kunnen mel den aan de overige borgen. (Handelsblad.) In art. 1881 van ons B. W. staat dat, indien verscheidene personen zich tot borgen heb ben gesteld van denzelfden schuldenaar en ter zake van dezelfde schuld, de borg, die schuld voldaan heeft, in het ge val dat hij tot betaling in rech ten vervolgd wordt, als ook wanneer de schuldenaar is ver klaard in staat van faillissement, zijn verhaal heeft op de overige borgen ieder voor zijn aandeel. Het is hierbij voldoende dat deze personen zich als borgen hebben verbonden voor dezelf de schuld: het behoeft niet bij één en dezelfde acte geschied te zijn. Wanneer meerdere (stel vier) personen op deze wijze borg staan tegenover een Bank voor de schulden, die voortvloeien uit de rekening-courant-verhou ding van een schuldenaar met die Bank (natuurlijk tot een ze ker maximum), kan ieder van deze vier borgen eenzijdig zijn borgtocht opzeggen en staat dan tegenover die Bank slechts borg voor de sohuld die er op dat oogenblik is. Geldt dit zelfde schuldbedrag ook in zijn verhouding tot de andere drie borgen, wan neer één van dezen verhaal neemt op grond van art. 1881 B. W.? Volgens het Hof in 's-Hertogenbosch al leen dan, wanneer deze borg van zijn opzeg gen kennis geeft aan zijn medeborgen. Tot zoolang blijft hij, in zijn verhouding tot zijn medeborgen, aansprakelijk ook voor de schulden, ontstaan nadat hij zijn borg tocht heeft opgezegd Dit staat nergens met zooveel woorden in de wet, maar volgt naar de meening,van het Hof uit art 1374 B. W., dat eischt dat overeenkomsten te goeder trouw worden len uitvoer gebracht. Scheepsramp in de Wielingen. Paaschdrnkte op de Bloemententoonstelling. llliniiIlTlillTinBlini!milllllIllfl!im!imfill1inilltl!mtnilllllllllltllinilllltlllllim.l..n.t..:.imiinf<iimi.>inl.ii.fn.(>ii..in.n lillll!lllll!!llllll!l!lll!l!!!ll!lllll!llll!il!!!lll!Illlll!!lll!ll!!lfllli!l!!!ll!!ll!!II!i!lli!ll!l!tllll!il^ v':: ,'V DE PAASCH-BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Een kijkje op den zeldzaam beerlijken bloemenschat in 't hoofdgebouw. Hieronder een bloeiend veld nabij de tentoonstelling. D SCHEEPSRAMP IN DE WIELINGEN, waarbij helaas wederom weet werd stukgevaren door het Engelsche schip Clan Monroe, men het gezonken schip „De Jonge Catharina," dat zooals men zes menschenlevens verloren gingen. Op bovenstaande foto ziet Dit laatste maakte zich uit de vpeten. DE SCHEEPSRAMP IN DE WIELINGEN. - De sleepboot Löwer, die de •cbipbreukelingen aan deD wal bracht, en waarop dezen met bijzondere i Heide werden verzorgd EEN MISKEND GENIE. Op 't Frederiksplein te Am sterdam zit dagelijks een man kleine klompjes te snijden} door den verkoop daarvan voorziet hij in zijn onderhou PAASCHDRUKTE OP DE BLOEMENTENTOONSTELLING. Hier ziet men welk een file menschen stond te wachten op z'n beurt om 't hoofd gebouw te betreden! DE CRISIS IN FRANKRIJK. Links Herriot, rechts Briand, de leider der oppositie die Herriot deed vallen en wellicht Herriot's opvolger. WINDHONDEN IN VOLLEN GALOP. Dit merkwaardige kiekje is genomen bij de Tweeden Paaschdag te Heem stede gehouden windhonden-courses. VERKIEZINGS-ACTIE I.. DUITSCHLAND. Een verkle- ziagsrede van Hörsing, Tiergarten Berlijn, met „wijding" der rijksbankier. DE TERUGKEER DER HOLLAND-INDIÊ VLIEGERS, eer kunstwerk in suiker 'door den heer A. J. Velthuis, ehei-cuis. van Hecks lunchroom Amsterdam.) Links: het s.s. „Patria", rechts het schip van Houtman en De Keyzer midden de H. N. A. C. C. (bevat zelfs een motor!) met begeleidende vliegtuigen. OP DEN RUG VAN DEN OLIFANT. Dit gezelschap, waaronder twee dames, trekt uit op de tijgerjacht ia Engelsch-lndië, Onder dit opschrift zegt de „Gelderlan der": „Het Vaderland heeft gelezen, dat er vijf candidaten van het politiek advies zijn weggegaan en slaat de armen in de lucht. Dat is geen onbeteekenend iets, roept zij uit. Vijf tegelijk! 't Is een formeele scheuring. Toen Lohman zich van Kuyper scheidde, splitste zich de anti-revolution- naire partij in tweeën; wat moet er niet gebeuren, nu vijf katholieke candidaten zich afscheiden van de rest! Een scheu ring? 't Woord is veel te zwak. ,iHet Vaderland" is al op tikt door de „Residentiebode" die gere- Vaderland" is al op de vingers ge- geld zorg draagt, dat het blad op de hoogte blijft van zijn misgrepen. Maar wij mogen er nog wel iets van zeggen, ten gerieve onzer eigen lezers. Want het staat sommi gen nog niet duidelijk voor den geest, wat nu eigenlijk het verschil is tusschen het politiek advies en de alphabetische candi- .daten en hiervan maken anderen weer misbruik om eigen belangen te dienen. Zoo hooren wij herhaaldelijk door men schen, die ter zake geacht kunnen worden op de hoogte te zijn, spreken van het po litiek advies en de vrije lijsten. Die niet op het politiek advies staat, zou op een vrije lijst terecht komen. Zoo vat het „Va derland" het op en zoo hooren wij ook nog wel 'ns praten onder ons. Het is ver klaarbaar. Eenige jaren lang hebben we gediscussieerd over de wijze, waarop min derheden in onze partij zetels zouden kunnen verkrijgen; in den beginne is er een plan voorgelegd om ze kans te geven op vrije lijsten. Zoo is dit woord aan de orde gekomen en gebleven. Maar vrije lijsten zijn er ten slotte niet opgenomen in het kiesreglement van de R.K. Staats partij, er is slechts één lijst en daarop staan alle candidaten. Om echter de kiezers, die geen weg zouden weten in den overvloed, op pad te helpen, heeft een Adviseerend College op gesteld een politiek advies, dat nu boven aan de candidatenlijst komt, waarover in de kiesvereenigingen op 26 April zal wor den gestemd. Daaronder staan de andere candidaten in alphabetische volgorde. Maar deze candidaten behooren even goed tot de katholieke lijst, als die van het politiek advies en van den beginne af, moet er voor gewaakt, dat deze alphabe tische candidaten als minderwaardig wor den beschouwd. Of dat het ijveren voor alphabetische candidaten zou worden aangemerkt ais een onorganisatorische daad. Of dat gelijkelijk zou worden beoor deeld het verlaten Van het politiek advies. Dat alles is niet enkel geoorloofd, maar gewettigd. Er is maar één katholieke lijst en die op het politiek advies staat, heeft vóór op de alphabetische candidaten, dat hij door het Adviseerend College boven dezen is verkozen. Het Adviseerend Col lege heeft echter niet de eindbeslissing, maar de kiezer."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6