Aa\I;4aT|£-5t r Verkeersongevallen. Donderdag 16 April 1925 48ste Jaargang No. 16019 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Roode tyrannie. Agenda 17 Arpil DE GRENSREGELING VAN HAARLEM. Indiening van een wetsontwerp, regelende de grenswijziging volgens het z.g. „kleine plan." Statuten. Diocesaan Haarlemsche Gymnas- tiekbond. De huldiging vaii rechercheur W. v. d. Huist, door „Sint Michaël." In een cirkelzaag gegrepen. Faillissementen. Liederenavond. H. O. V. Paard in de sloot. De spoorweg HaarlemZandvoort. Concert mannenkoor „Caecilia." Concours Polyhymnia. Alliance Francaise. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Opsporing en aanhouding verzocht. Te Hillegom. Van onze Rechtbank. „Geloof en Wetenschap." José Iturbi. Onze goede naam. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De Madrigaal vereeniging in de Groote Kerk. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pit week Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Ad verten tien 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertenttën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tegenbongeVallePndveb;^2erd 1 3000.' veXfvanbeK 750.' dSjkef Iflo™; f 250.' - Het gaat er. den laatsten tijd in de ge meentebesturen van onze groote steden erg Duitsch toe. Men weet, hoe de politiek in Duitschland door felle partijtwisten een allerdroevigst beeld vertoont. Na iedere nieuwe algemeene verkiezing of bij elk con flict in de regeering of tusschen regeering en volksvertegenwoordiging moeten de malste toeren op het slappe koord der politiek worden uitgevoerd, om het Rijk of den Bondsstaat Pruisen aan een nieuw bewind, een nieuwen Rijkskanselier, president of minister-president te helpen. Dan worden er weken lang groote en kleine en middel- soortige coalities in elkaar getimmerd, welke dan ondeugdelijk blijken of door andere combinaties weer in de war worden gestuurd; totdat er ten slotte, omdat er nu toch eenmaal geregeerd moet worden, een persoon of een college voor den dag komt, wiens bestaan enkel mogelijk is, doordat het aan geen partij voldoet en dus leeft ten koste van den onderlingen naijver. Zulke Duitsche toestanden beginnen zich ook in de besturen onzer groote steden te openbaren. In Rotterdam heeft vele weken lang een Wethouders-crisis en nog wel bij de financieele portefeuille geheerscht, om dat de meerderheid van den Raad uit ver keerd begrepen „democratie" de loon- post van het' gemeentepersoneel op hooger peil wilde houden dan de gemeentelijke inkomsten toelieten. En in Amsterdam is een Wethouderscrisis gaande, die ons om haar oorzaak en gevolgen nog veel belang wekkender schijnt. De ultra-democratische politiek van den Amsterdamschen Raad en het optreden van uiterste elementen in de raadsvergaderin gen der hoofdstad zijn langzamerhand be faamd geworden in het geheele land. Toen er dan ook na de laatste gemeenteraadsver kiezingen een mogelijkheid was om den al te grooten en naar evenredigheid onbillijk grooten invloed van de sociaal-democraten in het dagelijksch bestuur in te perken, hebben wij het betreurd, dat de Katholieke Wethouder Wierdels door een zekere stoel vastheid de verkiezing van drie sociaal democratische Wethouders bevorderde. Wij hebben toen aanstonds gewaarschuwd tegen een gevaarlijk sturen in rooden koers. Dat gevaar is niet denkbeeldig gebleken. Sterke figuren in het college als de heeren Wibaut en de Miranda, wisten (jet bestuur der gemeente.te dringen in een richting, welke naar het uiterlijk niet formeel socia listisch genoemd kon worden, maar die niet temin langzaam aan den weg baande naar een gemeentelijke albemoeiïng. Het sterkst kwam dit uit in de levensmiddelenpolitiek en wel het allermeest bij de indiening van de befaamde melkvoordracht, tot stichting van een gemeentelijk melk monopolie, 't Was niet enkel, omdat wij van de zaak zeil, als overbodig, afkeerig waren, maar ook en vooral om den tendenz, welke wij er in zagen, dat wij aanstonds op het gevaarlijke van dit voorstel wezen. Wij zagen er een doelbewusten, zij het dan ook handig ge- maskeerden stap in naar de socialisatie van bedrijven. Men weet, dat de indiening van deze voordracht alleen mogelijk was, doordat de Katholieke Wethouder Wierdels haar in het college van B. en W. steunde en er met de drie socialistische Wethouders vóór stemde. Anders ware zij nooit in den Raad gekomen en was geen aanleiding geworden tot deze Wethouderscrisis. Men herinnert zich, dat de voordracht van de baan werd geschoven, doordat een buitengemeen han dig politicus, de heer Von Frijtag Drabbe, leid. van de R. K. Raadsfractie een meer der heid-op-het-kantje-af wist te vereenigen op een motie, welke aan B. en W. opdroeg eerst alles te beproeven om een goede melk- voorziening der hoofdstad te bevorderen door organisatie van hel particulier initiatief, alvorens aan een gemeentelijk monopolie ge dacht mag worden. Het had in de lijn ge legen, dat de roode Wethouder voor de levensmiddelenvoorziening, de heer de Miranda, die geheel zijn politiek leven aan het gemeentelijk melkmonopolie verpand had, na deze nederlaag was afgetreden. Maar hij bleef; hij deed meer, hij eischte zelf de opdracht van de motie-Drabbe uit te voeren, dus als overtuigd tegenstander van het par ticulier initiatief als organisator van den particulieren melkhandel op te treden! Deze comedie was de zij het kleine meer derheid van den Raad te bar en zij sprak zich bij raadsbesluit tegen het beleid van B. en W uit. Alle Wethouders legden daar op hun functies neer en de Raad moest een nieuw college van B en W. benoemen, Tot zoover een normaal conflict tusschen een raadsmeerderheid en een meerderheid in een dagelijksch bestuur. Maar daarna kwamen de abnormaliteiten. Het was duide lijk, dat het de meerderheid te doen was den heer de Miranda ujt het college van B. ei. W. weg te werken, nu deze zich onwillig toonde, zich naar de opvattingen van de meerderheid van den Raad te schikken en zelf niet wenschte heen te gaan Doch eer deze meerderheid haar wil kon duidelijk maken, speelde er zich een aller onver- kwikkelijkst politiek spel af. De kleine frac tie der vrijzinnig-democraten, welke eerst den heer de Miranda fel bestreden had, vormde in het stadium der Wethouders crisis plotseling een blok met de sociaal democraten onder belofte zelf één Wethou- dersstoel te zullen krijgen en harerzijds aan de veWriezing van drie sociaal-democrati sche Wethouders le zullen meewerken. Dit onf-ische spel hadden de overige fracties gemakkelijk kunnen verijdelen, hadden zij geen rekening behoeven te houden met de zonderlinge houding van den Katholieken Wethouder Wierdels, die in het college van B. en W. en ook in de levensmiddelen- politiek van den heer de Miranda de socia listen steeds gesteund had. Men trachtte aanvankelijk de situatie te redden door te besluiten den heer Wierdels als Wethouder te handhaven en naast deze den heer Drabbe te kiezen. Maar de bekende publi catie van de drie roode Wethouders, waarin zij verklaarden van den heer Wierdels de belofte te hebben, dat hij hen alle drie op nieuw zijn stem zou geven, beteekende het politieke doodvonnis voor dezen Katholiek, die zijn pijnlijke situatie niet beter kon red den, dan door zich zelf niet meer als Wet houder beschikbaar te stellen, 't Is een wei nig dankbare herinnering, welke hij van zijn samenwerking met de roode heeren mee neemt! Maar het voorloopige slot, hetwelk men gisteren onder de nieuwstijdingen heeft' kunnen lezen, is wel het aller fraaiste: de niet-socialistische meerderheid van den Raad heeft Dinsdagmiddag twee roode Wethouders, de heeren Wibaut en Polak herkozen, alsmede den christelijk-histo- rischen Wethouder ter Haar en den libera len Wethouder dr. Vos. Inplaats van den heer Wierdels werd consequent de heer Drabbe gekozen en de heer de Miranda, om wien het heele spel ging, werd door de burgerlijke meerderheid gewipt en vervan gen door den vrijzinnig-democraat Ketelaar Op deze wijze werd eerstens aan den wil en wensch van de Raadsmeerderheid vol daan; maar overigens beantwoordde deze samenstelling van het college met twee in plaats van drie, sociaal-democratische Wet houders ook beter aan de verhouding in den Raad. Maar.... de roode heeren zijn daarop amok gaan maken. De rose-roode combi natie heeft besloten te bedanken en het ultimatum gesteld: drie sociaal-democfaten of geen enkele! 't Is iets als een staking in de haven: de ontslagen Miranda moet wederom in dienst worden genomen, of het werk wordt stop gezet1 Ziedaar de nieuwste, fraaie vertooning in het gemeentebestuur van de hoofdstad: een minderheid, welke het dagelijksch bestuur lam legt, omdat zij haar zin niet krijgt En dat zijn juist de menschen, die altijd den mond vol hebben van het groote volksbe lang bij een goed geregeld en goed functio- neerend parlementair stelsel, van het groote nut der democratie enz Maar, zoodra zij gelegenheid hebben zich echte democraten te toonen, zich als minderheid naar den wil der meerderheid te schikken, hangen zij den tyran uit en trachten door staken en intimideeren hun minderheidswil aan de meerderheid op te dringen Vanmiddag is het spel opnieuw voort gezet, doordat de Wethouders der roode combinatie hun benoeming niet aanvaard hebben. Maar alvorens de oplossing komt, meenden wij deze roode tyrannie hier even te moeten vast leggen. bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf| bij een breuk var: f L fl bij verlies van een een voet of een oog ICO. duim of wijsvinger .- 1 UU.' been of arm I hrU.'andere vinger. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „SI. Bavo". Haarl. Gem. Koor 8 uur R.-K. Damclub ,,Ons Genoegen" - 8 uur Bestuur Smedenpatroons 8 uur Rederijkerskamer 8 uur „Willen is Kunnen" 8 uur. Stadsschouwburg. Laatste Abonnements concert José Iturbi, de gevierde Spaan- sche pianist 8 uur. Gem. Concertgebouw. Vocaal concert mannenkoor „Caecilia" 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit T éntoonstelling van bloemstukken van Piet v Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925 Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur 11. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 i'A van 2614 en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en ft.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraa' 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur. en s avonds van 89 uu. behalve Zaterdag I avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R K. Ziekenverpleegsters luitgaande van den Ntd R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosl R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur. be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tol 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hpbben Tel 11671 R K Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jsnsstraat Aanvragen om versterkende m'ddelan voor armen zieken der S E V Maan dags van 2 -3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dayelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond- Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Hplzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan 'net zwarte schild met wrt kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post .Tel 11111 (Ho'zhausj en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Naar ons wordt medegedeeld.' zou het in de bedoeling liggen van de regeering, on middellijk na het Paaschrecès een wetsont werp bij de Tweede Kamer in te dienen, regelende de grenswijziging van Haarlem. Het wetsontwerp regelt de grensuitbrciding volgens het z.g.n „kleine plan", behoudens een enkele ondergeschikte wijziging. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Gymnasiale Letterkundige Vereeniging „Amicitia Juncti" (Door vriendschap ver bonden) en een wijziging in de statuten van de vereeniging van Ned. Papier-brikanlen, beide alhier. De D. H. G. B. heeft in het gebouw St. Bavo te Haarlem zijn jaarvergadering ge houden, waarbij 19 vereenigingen vertegen woordigd waren. De voorzitter, de heer Thöne van Amsterdam, verwelkomde in het bijzonder den nieuwen adviseur, rector Braakman en bracht dank aan den afgetre den adviseur kapelaan Looyaard. De ver eeniging Victoria Le Zaandam werd als nieuw lid geïnstalleerd. Bij de ingekomen stukken was een mededeeling. dat de Am- sterdamsche Turnkring opgeheven is; een schrijven van kapelaan Looyaard houden de afscheidsgioeten aan den bond en een schrijven van het R.K. Gymnastrekblad in zake voorstellen dit blad ook als orgaan van den D. H. G B te doen aannepien. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m. dat de bond en de vereenigingen dit jaar weer zeer geleden hebben onder het uitblijven der rijkssubsidie voor de zgn. rijksgroepen. En vooral de vrouwengymnas- tiek, door het besluit van het Doorl. Epis copaat om het vrouwenturnen in het open baar te verbieden. Pogingen zijn in het werk gesteld, om ten dezen aanzien mildere be palingen in het leven te roepen. In afwach ting van eventueel resultaat hiervan, wordt eerbiediging van dit besluit ten sterkste voorgehouden. Omtrent de zgn. l.oge-gym- nastiek, waaromtrent door een daarvoor benoemde commissie een rapport was'uit gebracht, waarin tot aannemelijkheid van het stelsel met meerdere restricties was bèflotep, js later door de meerderheid van de commissie een meer afkeurende hou ding aangenomen. Uit 'het jaarverslag van dén penning meester bleek dat de ontvangsten en uit gaven sloten op een bedrag van fl. 866.68, terwijl de begrooting voor 1925 werd goed gekeurd op een bedrag van fl. 871.- Uit het verslag van de technische com missie bleek veelzijdige werkzaamheid naar buiten en in eigen kring. Herinnerd werd aan de succesvolle viering van het eerste lustrum met de vereenigingswedstrijden te Rotterdam en den Athletiekdag te Over- veen. Het werkprogram van de T. C. vermeld de o.m. het houden van atletiekwedstrij den op nader te bepalen plaats, gymna- stiekwedstrijden in het najaar le Haarlem, en het afnemen van vaardigheidsproeven. De geestelijk adviseur gaf vervolgens eenige toelichting op het besluit van het Episcopaat inzake damesgymnastiek, waar uit blijkt dat onder geen enkel opzicht da mes en meisjes in het openbaar mogen op treden, ook niet in besloten of beoerkten kring. AUeen meisjespatronaten zouden nog mogen optreden voor enkel vrouwelijk publiek. Ook geldt het besluit voor alle oefeningen. Mogelijk dat echter enkele mil dere bepalingen alsnog in het leven zullen worden geroepen. De daarna volgende bestuursverkie zing had tot resultaat, dat de heeren Thone, van Schaik en Telen gekozen werden. Een vacature bleef onvervuld. Het voorstel inzake het R. K. Gymnastiekblad van den Lim. Bond werd aangenomen, zoo dat dit nu ook het officieel orgaan van den D. H. G .B. is De volgende vergadering zal in Amrterdam worden gehouden, Gisteravond had in gebouw ,,St. Bavo een schitterende hulde plaats van den re chercheur W. v. d. Hulst, door den R.-K. Politiebond St. Michaël, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als politieagent Om precies acht uur werd de jubilaris met echtgenoote en zoon, die met een auto door Mr. Bomans en den heer H. L. Spee waren gehaald, door den eere-voorzitter Mr. Bomans binnengeleid, terwijl door alle aan wezigen een welkomstlied werd gezongen. De vice-voorzitter, de heer H. M. Geerts, heette den jubilaris welkom namens alle aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan Mr. Bomans. De eerc-vooyzitter noemde het een voor recht en genoegen enkele woorden te mo gen spreken tot den trouwen, echt Katho lieken heer v. d Hulst. Toen hij den jubi laris voor een tiental jaren voor het eerst ontmoette, stelde hij, die door ondervinding geleerd had de menschen niet te spoedig te vertrouwen, dadelijk vertrouwen in hem, hetgeen nooit beschaamd is geworden. Spr. herinnerde aar de oprichting van „St. Michaël" Aanvankelijk met 12 leden begonnen, evenals Onze Lieve Heer begon met 12 Apostelen, is de vereeniging dank zij het harde en intensieve werken van den jubilaris groot geworden. Op bevel van onze bisschoppen- „Organiseert u Roomsch richtten v. d Hulst en anderen „St. Mi chaël in Haarlem op, waar hij tot nu toe voorzitter van bleef. De vereeniging kende vele secretarissen, doch steeds bleef de voorzitter op z'n plaats. En dat wil wat zeggen, aldus spr., een voorzitter, die geen vertrouwen hezil moet heengaan. Uw ven beteekent dus, dat gij steeds het volle vertrouwen der leden hebt gehad. Steeds gingt gij in recht Katholieke lijn voorwaarts. Spr. memoreerde verder het werken van den jubilaris buiten St. Michaël, o.a. als lid van het P A. C Ik leerde hem kennen 'als iemand, die wist wat hii wilde, iemand met een vasten sterken wil, die hij wist door te drijven Hii bepleitte zijn meening zooals hij ze zag Gij hebt de liefde gekre- ken van Uw leden - en dat is ontzettend moeilijk, zoo zeide Mr. Bomans. Deze lief de en het vertrouwen, dat de leden in u stellen, trachten zij door zoover dit moge lijk is te uiten in deze huldiging en in het geven van een cadeau, samengebracht al leen door de leden van „St. Michaël", Spr. bracht voorts hulde aan den jubilaris en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid mocht werken voor de vereeniging, dat hij de kracht hier toe van God mocht verkrijgen. De heer Geers sprak daarna namens de leden eenige hartelijke woorden en bood een schoorsteengarnituur, bestaande uit een West-Minster-pendule en 2 bronzen vazen aan, terwijl de echtgenoote van den heer v. d. Hulst een! bronzen vaas met bloemen werd aangeboden Voorts sprak nog de heer M. L. A. Klein, gemeenteraadslid en ambtenaar van den R. K/Politiebond, namens 't hoofdbestuur, de heer Keesom, inspecteur van politie, de Geestelijk Adv., kapelaan Th. J. Jacobs en de heer L. Geers, voorzitter der afd. Tram van St. Raphael, namens de Zandvoortsche collega's. De jubilaris dankte allen hartelijk voor hun goede wenschen en wekte de aanwezigen op trouw de vereeniging te steunen, de verga deringen te bezoeken, hetgeen een groote vreugde zal zijn voor het bestuur, daar thans een moeilijke tijd tegemoet gegaan wordt, die slechts door hard werken kan worden overwonnen. Een ruiker werd nog aangeboden door het -Hóofdbesiuur van den Ned. R. K, Volksbond te Haarlem. Hierna werd overgegaan tot het officieuse gedeelte onder leiding van den heer Jonk man. x De conférencier G. de Vos, begeleid dooi den heer Jac. Stolwijk op de piano, zorgde voor een allergezelligste stemming. Het feest duurde tot laat in den nacht voort. Vele politie-agenten kwamen nog laat. Door den commissaris van politie was toestemming gegeven om, indien mogelijk, den dienst te verzetten, om de menschen in de gelegenheid te stellen de huldiging bij te wonen De heer v. d. Hulst mag waarlijk trotsch zijn op zooveeel blijken van waardeering, een waardeering die zeer zeker op zijn plaats is Steeds moge hem deze huldiging bijblijven als bewijs, dat velen de verdiensten van zijn werk ten zeerste apprecieeren. Gisteren had zekere De R„ werkzaam aan de .werkplaats der E. S. M. aan de Leidschevaart, het ongeluk met zijn linker hand in een cirkelzaag te grijpen Een der vingers werd zwaar beschadigd, terwijl twee andere een lichte kwetsuur bekwamen. Na door den opzichter voorloopig verbonden te zijn, werd hij per auto naar een dokter ge bracht, die hem verder hielp, waarna hij naar huis gebracht werd. „Handelsbelangen" No, 1821 bevat de crediteurenlijst in het faillissement E. J. de Vries, Zuiderstraal 25, Haarlem. Zij telt 16 namen, met een totaal passief van 2.737.41. De baten zijn nog niet volledig bekend. „Handelsbelangen No. 1921 bevat dc crediteurenliist in het faillissement A. B. P. J. Zegwaart te Haarlem. Zij telt 43 namen, met een totaal passief van 5.941.83. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat het de zangeres mevr. Elise Menagé Challa, die voor eenige dagen terug te Bloemendaal zoo'n enorm succes be haalde met haar avond voor de vereeniging Bloemendaalsch Bloei, bereid heeft gevon den te Haarlem nog een liederenavond te geven en wel op Maandag a.s. in den Schouwburg. Jansweg. Ongetwijfeld belooft het Maandag een avond vol Kunstgenot te worden en zal liet de zangeres zeker niet aan belangstelling ontbreken. In een volle zaal met een enthousiast publiek, gaf gisterenavond de Haarlemsche Orkest Vereeniging in de Stadsgehoorzaal te Leiden, haar laatste concert van dit seizoen. Na een stormachtig applaus voor de ver tolking van de Unvollendete symphonie van Schubert, sprak Mr. van der Vorm, dirigent en orkest toe, om dank te zeggen voor het groote kunstgenot dezen winter geschonken en de hoop daarbij uitsprekende, het orkest weder het volgend seizoen in Leiden terug te zien. Namens het Leidsche publiek bood hij daarbij een prachtige lauwerkrans aan. Met recht kan zeer zeker gezegd worden, dat het Haarlem's Orkest, dezen winter stormenderhand de harten' van de Leide- naren veroverd heeft Te half 6 geraakte gistermiddag op een weiland achter het goederenstation aan de Westergracht, een paard in de sloot. Het dier zakte" er bijna geheel in weg. Door den eigenaar K. en eenige personen, werd het met behulp van een takel op 't droge ge bracht. Door de Eerste Kamer is aangenomen het wetsontwerp tot het verleenen van machti- ging tot het aangaan van een overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorw .-g Maat schappij betreffende den spoorweg van Haarlem naar Zandvoort. Vrijdag 17 dezer geeft bovenstaande ver eeniging haar laatste concert in dit seizoen. Medewerkenden zijn: Mevr. Jo v. Uzer Vineens, sopraan; de heer J. H. Nclissen, bariton, welke de solo zingen zal in Aller zielendag van A. Verhey en de heer Jb. Bijster. Verder zal door Haarl. Klein a Ca- pelle Koor o.a. gezongen worden .Miserere Dei", van Nieuwenhuis. Een en ander belooft een waardig slot van dit seizoen te worden. Men verzoekt ons te melden, dat op ver zoek van Polyhymnia het mannenkoor Cae cilia deel zal nemen in de hoogste ufdceling mannenkoren. Op Woensdag 22 April a. s„ des avonds half wordt in Restaurant „De Kroon (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59?4 uur en in het St Joseph- geboaw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56K> uur n.m Groote Markt, een lezing gehouden door den heer Georges R_kou, secretaris-generaal van de „Camédie fraflqaise" met als onder werp: „Edmotid Rostand'. Ten gehoore zullen worden gebracht wer ken van Rostand door den heer Andre Brunot.lid van de „Comédie franqaise. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt opsporing van een zwart gfelakt heerenrijwiel, frame groen gebiesd vernik keld stuur, Lucas-bel, zwarte celluloid ket- tingkast, waarop het merk Albia, dit merk staat ook op een der frame-buizen. Op het balhoofd* staat tevens G. H. Stouten. Bulli lamp met eigen gemaakte reflector, lamp zwart gelakt. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt aanhouding van Johannes Jacobus Groenendaal geboren 8 Augustus 1893, van beroep bankwerker, verdacht van verduiste ring van twee rijwielen. Zijn signalement luidt: lang 1.75 M„ blauwe oogen blond haar, ovaal gezicht met opvallend dikke lip pen. De commissaris van politie le Haarlem maakt bekend, dat een persoon genaamd Peter Johan Ter Gauw, oud 36 jaar, van beroep kok. een nieuw heerenrijwiel van iemand in bruikleen heeft gekregen waar mee hij tot nu toe niet is teruggekeerd. Zijn signalement luidt; oud 36 jaar, lang 1.80 M„ donker haar, dik rond hoofd, hooge roode kleur, slecht gebit, doet zich als heer voor spreek! Fransch, Duitsch en Engelsch, draagt zwarte bolhoed, blauwe jas, zwart vest, /L ande enkele boord met zwarte das, zwarte schoenen Verblijft veel in volksloge menten, noemt zich ook wel P. Hesséling. Het rijwiel is van het merk Racing popu lair No. 12521 met Eysinck zadel. Dc commissaris van politie te Haarlem maakt bekend, dat is ontvreemd of verlo ren een gouden remontoir-heerenhorloge met gladde kast met gouden schakelketting Arabische cijfers met no. 12 in rood, merk Anloine frères No. 86204. De commissaris van politie verzoekt op sporing van het vermiste voorwerp en in dien misdrijf blijkt, opsporing van de(n) dader (s). In de Haarlemmermeer. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer B. uit Amsterdam, geraakte op den Ringdijk nabij den Vijfhuizerweg< bij het uitwijken voor een passeerenden auto zoo ver in den waterkant, dat de motor slipte en met den berijder in de Ringvaart te recht kwam. Dooi voorbijgangers geholpen, kon de man nog intijds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Behoudens een paar lichte kwetsuren kwam hij er met den schrik en ?en nat pak af. De manufacturier v. A„ te Hoofddorp had dezer dagen een onfortuinlijke reis. Toen hij met paard en wagen zijn klanten ging bezoeken, werd het paard op den Kruisweg nabij den Sloterweg schichtig, waardoor het op zij sprong, en het geheele gerij hierdoor in de wegsloot terecht kwam. De bestuurder sprong tijdig van zijn zit plaats, terwijl het paard en de wagen met behulp van eenige personen na veel moei te weer op het droge konden worden ge bracht. Dinsdagavond om elf uur, stond de heer A. R„ uit Bloemendaal, met zijn defecten motor op de trambaan. Terwijl hij, bijge licht door den heer S„ den motor nakeek, bemerkte hij plotseling op eenigen afstand de stoomtram, welke uit de richting Benne- broek kwam. De heer R. kon nog juist ter zijde springen, waar hij tegen een doornhaag gedrukt stond. Even nog kreeg hij een duw in den rug. De motor werd évenwei gegrepen en 30 meter meegesleurd. Na haar met heel wat moeite onder de tram vandaan gehaald te hebben, werd geconstateerd dat de voorzijde totaal vernield was. Na van den heer O. een fiets geleend te hebben, is de heer R. naar Bloemendaal doorgereden. v Verblindende autolichten. Verleden week stond in hooger beroep terecht de 52-j. E. J. F. B„ arts, te Aalsmeer wegens overtreding van de motor- en rij wiel wet. Door den kantonrechter te Haar lemmermeer was een boete opgelegd van 1.subs. 1 dag_ hechtenis. De officier van justitie meende vorige week in zijn pleidooi, dat het vonnis ten onrechte was gewezen. De verdediger was mr. Rits. De rechtbank sprak heden beklaagde vrij. De vereeniging „Geloof en Wetenschap voor Haarlem en Omstreken, geeft heden avond, 16 April, des avonds kwart over 8 uur een declamatie-avond in den schouw burg aan den Jansweg, le geven door Paul Huf, lid van het Tooneelgezelschap Ver kade. Het programma bevat werken van Joost van den Vondel, Willem Kloos, Guido Ge- zelle en Fr. von Schiller Het programma, dat de Spaanscac pianist José Iturbi voor zijn concert, Vrijdag as., heeft samengesteld is als volgt: 1. Caprice bij het vertrek van zijn gelief den broeder, J. S. Bach; Arioso: Zijn vrien den trachten hem te overreden om de reis niet te ondernemen; Moderato. Zij schilderen Gedurende de Paaschdagen heerschte er een geweldige drukte zoowel op het Ten toonstellingsterrein als in de bloembollen streek. Veel vreemdelingen betonden zich in onze omgeving en allen bewonderden de bloemenpracht. Helaas kon zich die be wondering niet uitstrekken tot enkele men schen, die meenden gebruik te moeten maken van de gelegenheid om hooge prijzen te vragen voor de aangeboden consumptie. Zoo werd ons medegedeeld, dat in een café van zeer middelmatige standing voor een glas bier 40 cefit werd gevraagd, voor een glaasje advocaat 50 a 60 cent. Dit gebeurde in een dorp in de bollenstreek. Deze menschen zien absoluut niet het gewicht van dezen tijd in, het begin van den bloembollentijd nu zich. vele vreemdelingen ter gelegenheid van de tentoonstelling hier bevinden. Nederland heeft een naam hoog te houden en niemand kan dulden, dat men in het buitenland zal zeggen, dat men hier de menschen afzet. Wij willen daarom de zakenmenschen in de bloembollenstreek op 't hart drukken, vooral geen overdreven prijzen te vragen, opdat onze goede naam in het buitenland niet worde geschaad, om niet te spreken van onze landgenooten. Van onzen kant zullen wij zooveel mogelijk trachten deze manier van zaken doen tegen te gaan en zuilen dan ook niet schroeien bi; eventueele klachten naam en plaats te noemen. Nu zullen wij nog zwijgen, doch wij ver zoeken de lezers hun klachten bij ons be kend te maken. Wij zullen dan overwegen of er aanleiding bestaat de namen der overvragers te publi- Barometerstand 9 uur v m.: 744 Achteruit. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door hel Kon Ned. Meteorologisch Inslituut te De, Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 April. Hoogste Barometerstand 768 9 m.M le Biarritz Laagste Barometerstand 737.5 m.M. te Shields Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 April: Krachtige tot stormachtige noordwestelij ke tot noordelijken, later weer krimpende en afnemenden wind, betrokk.en tot zwaar bewolkt met regenbuien, aanvankelijk iets kouder. hem de verschillende avonturen, welke hem in den vreemde zouden kunnen overkomen; Adagiossisimo: Zijn vrienden heffen een jammerklacht aan; Recitativo. Zijn vrienden hun nuttelooze pogingen inziende,' nemen afscheid; Het Lied van den Postiljon; Fuque. Imitatie van het trompetgeschal van den Postiljon. 2. Sonate Bes gr. t., M. Balakirew. (1837 1910). 3. a. Ballade no. 3, b. Deux etudes no 6 Op 25, no. 4 Op. 10, c. Polonaise As gr. t., F Chopin (1810—1849). 4. a. Fête Dieu a Seville, b. Lavapiés (Mouvement de Tango espagnol), de la suite Iberia, J. Albeniz. 18601909. 5. a. Jeux d'eau de la Ville d'Este, b. Me- phisto-valse, Fr. Liszt (1811—1886). Op 29 April a,s„ des avonds te 8 uur, zal de bekende Madrigaal Vereeniging, onder leiding van Sein Dresden, een uitvoering ge\ en in de Groote Kerk alhier Deze uitvoering is het tweede concert, dal aan vreemdeling cn stadgenoot aange boden wordt door de Vereeniging tol Ver fraaiing van Haarlem en Omliggende Ge meenten en tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer ter gelegenheid van de In ternationale Voorjaars Bloemententoonstel- ling. De Commissie voor de Concerten, die de organisatie voor Vreemdelingenverkeer in handen heeft, besloot om aan leden van oraloripm- en zangvereenigingen, van de Vereeniging voor Vreemdelingenverk ;er en de diverse Straatvereenigingen een reductie op de entreeprijzen te verleenen. Zij, a;e onder deze groepen vallen, hebben toegang tegen betaling van 60 cents (plus rechten) per plaats, welke plaatsen echter door be middeling van de secretarissen der genoem de Vereenigingen moeten worden aange vraagd en door deze functionarissen met de Commissie verrekend De Commissie doet een beroep op de welwillende medewerking dezer secretarissen, opdat de gecombineerde opgave hunner vereeniging zoo spoedig mogelijk en uiterlijk 25 April ontvangen wordt. Het secretariaat der commissie is gevestigd Kruiswfeg 23. De bekendheid van de Madrigaalvcreeni- ging is te groot, dan dat wij er hier nog over behoeven uit le wijden en met de speciale condities, door de organiseerendc commis sie gesteld, lijdt het geen twijfel, dat de Groote Kerk op 29 dezer geheel gevuld zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1