w Vrijdag April 1925 48ste Jaargang No. 16020 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Onnoodig en door niets gerechtvaardigd. De Onnnissaris*plaafs in Overijsel. Agenda 18 April Internationale Voorjaars bloemen-tentoonstelling. Groot Soiree bij Minister Ruys. Geloof en Wetenschap. DECLAMATIE-AVOND PAUL HEF. Van onze Rechtbank, «- II m De nieuwe school voor L.O. te Aerdenhout, gesticht door de Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld". VOOR DEN POLITIERECHTER. Niet voor Haarlemmers? Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Ontheffing Winkelsluiting. 12Vë-jarig bestaan van de Geheel Onthoudersvereeniging St. Franciseus, afdeeling Haarlem. De daders van de inbraak in een villa onder Aerdenhout en Zandvoort aangehouden. Rijksverzekeringsbank. Qe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 'er week 0.2? Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertanüên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de ie Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke - regel meer 15 sl» bjj vooruitbetaling. 1 Alle abonné's op dit blad Zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f 4finn Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken aoor f o.) een ongeval met ORfl - Teen S f 125." duimof w'jsTger" f 50." beenof SÏ F* f 40." te een ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 üUUl!." verlies van beide armen, beide beenen of betde oogen 1 I OU. doodeh,ken afloop I 'OU. een voet of een oog auim oi wijsvinger oeen oi arm De Christelijk-Historische Unie heeft dezer dagen een algemeene vergadering gehouden ter bespreking van een nieuw verkiezingsprogram, 't Is begrijpelijk, dat wij met belangstelling van het daar ver handelde hebben kennis genomen. Want, a! gaan alle partijen onder het tegenwoordige kiesstelsel zelfstandig den verkiezingsstrijd in, voor de vorming der nieuwe regeering en de verhouding van de Kamer tot die regeering in de volgende regeeringsperiode is het van belang te weten, wat een zoo belangrijke en steeds wassende partij, als de Christelijk-Historische Unie is, voor j verlangens op haar politiek program heeft geschreven. j Aan de beraadslagingen ging een rede van den plaatsvervangend voorzitter, prof. Slotemaker de Bruine vooraf, waarin heel veel, ook door ons, te waardeeren viel. Speciaal wat de spreker zeide over al dat gene, wat de Christelijk-Historischen met anderen gemeen hebben aan eerbied en aanhankelijkheid voor bet Koningshuis en de constitutie en wat hen verbindt met alle geloovige christenen in Nederland in waar deering voor een christelijke staatkunde, zou even go.ed op een Katholieke Bonds vergadering gesproken hebben kunnen worden. Met de andere christelijke partijen komt de Unie op voor de geestelijke goederen van nns volk, zei prof. Slotemaker En hij omschreef dit zeer juist als volgt; „Wij staan als politieke partij voor de geestelijke goe deren van ons volk, ook in den diepsten zin, dat wij de fundamenten van ons volks bestaan als christelijk kennen. Wie ze niet kennen, erkennen, herkennen zou hij ga tot de volkeren buiten Europa en Amerika, en aldra zal hij ontdekken, dat de kerste ning der samenleving ons met goederen heeft verrijkt, die thans ons samen-leven mee bepalen, die ons straatarm zouden achterlaten, too zij ons ontschoten. Gezag en vrijheid. De waardij van huwelijk en ge zin. De heduidenenis van den enkele, man en vrouw, ook in het arbeidsproces. Het grootsche goed van den Zondag, Een alge meen zedelijk besef, door eeuwen gegroeid en gevormd. De waarde van de kerk in het volksleven. Men noemt gemakkelijk meerder op. Meesleepend is het om te zien, dat velen van de vrucht genieten en met de bloem zich sieren, die erger dan kil staan tegenover den wortel. Maar taak blijft het voor allen, die den geestelijken ondergrond kennen, om altoos weder te getuigen van wat die bron, die wortel is. Zulk een pleidooi voor de waarde van het christendom in het openbare leven doet altijd goed aan en men zou mogen ver wachten, dat hierna ook als conclusie zou volgen: dus moet alles worden aangewend om die zegeningen van het christendom door samenwerking van de christelijke par tijen voor ons volksleven zooveel mogelijk ttoehouden en uit te breiden. Maar zoowel de leider der vergadering als de vergade ring zelf deden juist andersom en putten zich uit Om hun eigen karakter toch maar zoo scherp mogelijk af te lijnen en andere christelijke partijen, speciaal de grootste, de Roomsch-Katholieke, af te stooten. Wat a - 'ers beduidde deze zin in dezelfde ope ningsrede: „Ik ben dankbaar, dat de Christelijk- Historischen niet de eenigen zijn, al hebben zij alleen het in hun beginselprogram ge schreven, die „Nederland willen bestuurd zien als een christelijken staat in protestant- schen zin". De wereldontwikkeling maakt voor wie zien kan, dat vraagstuk cultureel en religieus tot een wereldvraagstuk van den eersten rang." Wat anders beduidde deze alinea in punt I van het verkiezingsmanifest: „In overeenstemming met de historische ontwikkeling van het Christendom op Ne- derlandschen bodem worde Nederland be stuurd als een Christelijke Staat in Protes- tantschen zin," waaraan de vergadering met overgroote meerderheid nog aan toevoegde: „Gestreefd worde naar de afschaffing van het gezant schap bij den Paus." Wij kunnen ons begrijpen, dat protes- tantsch-kerkelijke genootschappen, in den waan, dat het Katholicisme niet de zuiver christelijke leer heeft, alle geoorloofde mid delen gebruiken om de Roomsche kerkleer te bestrijden en hun schaapjes bijeen te houden. Maar is het geen buitengemeen groote tactische fout van een politieke partij, welke voor alles voorstaat de christelijke beginselen in de wetgeving en in het openbare leven te handhaven, door een onnoodige en door niets gerechtvaardigde beginselver klaring, de sterkste partij, welke met haar op denzelfen christelijken bodem staat, af te stooten? Onnoo lig en door niets gerechtvaardigd! Immers, wanneer wij heel de lange begin selverklaring doorlezen, dan kunnen wij niets specifieks protestantsch ontdekken. Alle wenschelijkheden. daarin geuit, zijn of wel van zuiver practischen en materiee- 1 aard, of wel algemeen christelijk als bevordering van Zondagsrust, het waken voor de openbare zedelijkheid, erkenning door de Overheid van de groote beteekenis van het gezin voor het maatschappelijk leven; handhaving der christelijke grond slagen der huwelijkswetgeving enz. In dit alles is niet specifieks protestant te ont dekken, wat ook niet mogelijk zou zijn. Iedere poging daartoe zou in ons land met zijn gemengde bevolking op eeu belachelijke flater uitloopen. Daarom noemen wij dat enkele getuigen zonder meer voor een be stuur van Nederland als „christelijken staat in protestantschen zin" onnoodig. Maar het is ook door niets gerechtvaardigd. De Grond wet sluit dat protestantsche karakter van het Nederlandsche bestuur met de volledige erkenning van absolute godsdienstige vrij heid en de benoembaarheid van een ieder in alle landsbetrekkingen ook formeel en daadwerkelijk uit. De practijk met een Katholieken minister-president en Roomsche voorzitters van Eerste en Tweede Kamer verzet er zich tegen en de herhaalde uit spraak van het volk bij de stembus is toch voldoende bewijs, dat de overgroote meer derheid der vrije burgers niet van een be stuur in dergelijken geest gediend is Nog geen 30 pCt. der Tweede Kamer-leden onderschrijft de wenschelijkheid van een be stuur in protestantsch-christelijken zin. En de Tweede Kamer vertegenwoordigt toch de natie! Wordt het nu langzamerhand geen tijd, dat men in de Chr.-Historische Unie te dezen opzichte de werkelijkheid eens gaat zien en begrijpen, dat er voor een christelijke poli tieke partij beter werk te doen is dan anderen, in vele opzichten politieke mede- st nders, door onwerkelijke en inhoudlooze leuzen af te stooten? In bovenstaande hebben wij gewezen op de nog maar niet uitgeroeide valsche opvat ting als zou Nederland een „protestantsche natie" zijn. Dc denkfout heeft behalve be denkelijke algemeene politieke ock prac- tïsch gevaarlijke gevolgen, niet het minst op het stuk van benoemingen. Op dc boven besproken vergadering der Christelijk His torische Unie kwam al reeds ter sprake het gerucht, als zou voor dt open staande plaats van Commissaris der Koningin )n Overijssel een Katholiek in aanmerking ko men. En „de Nederlander" van gisteren avond wijdt daaraan een artikel, waarin al lereerst betoogd wordt, dat de christelijk- historischen wel de allerlaatsten zijn, die zich in zulke zaken willen mengen; immers het recht tot deze benoeming berust bij dt Kroon. Maar.... zoo heet het verder in het artikel, wanneer de Regeering een Room sche benoemt, „dan doet zij aan de trouwe protestantsche bevolking, van Overijssel on recht." Van inmenging gesproken! En waar vandaan komt dat onrecht? In Overijssel wonen „maar" 121 duizend R. K. of 28 procent der bevolking. En volgens de bedenkelijke redeneering van de Nederlander zijn de resteerende 70 procent natuurlijk protestant-christelijk! Wij zouden wel eens willen weten hoe de Nederlander het met deze logica klaar speelt de benoeming van een anti-revolutionair als burgemeester van Amsterdam en een christelijk-historische tot burgemeester van Haarlem goed te praten. Wij voor ons zijn van meening, dat bij zulke benoemingen niet altijd het getal van de bepaalde gezindten den doorslag mag e>. kan geven. Maar wanneer men tellen gaat, dan moet men het toch anders doen dan de Nederlander. Dan dient men niet zóó te redeneeren; Volgens den burgerlijken stand zijn daar 30 pet. R. K. dus zijn er 70 pet. protestant-christelijk! Dan is de eenig juiste maatstaf het getal uitgebrachte stemmen op de candidater. uo: verschillende partijen bij een laatste alge meene verkiezing; want burgemeesters en commissarissen zijn de voorzitters van ge meenteraden en Provinciale Staten, dus po litieke lichamen. En dan komt men tot ge heel andere conclusies. Bij de laatste Ka merverkiezingen werden in Overijssel uitge bracht 192.476 stemmen, waarvan alleen op de R. K. Staatspartij bijna 50.000, op de S. D. A. P. 38,500, op den liberalen Vrij heidsbond bijna 12.000 en de Vrijzinnig democraten ruim 10.000. Op de Anli-Rev. en Chr.-Hist. partij tezamen nog geen 60.000 stemmen of nog niet één derde van het totaal. Wij voor ons zullen niet aandringen op de benoeming van een Katholiek tot Com missaris van Overijssel. Dat kunnen wij vei lig aan minister Ruys overlaten, die <n ï.:;n zevenjarig bewind nog nimmer een verwijt over partijdigheid bij benoemingen heeft be hoeven te hooren. Maar wel zouden wij wil len, dat men in Christelijk-Historische krin gen eens wat beter leerde rekenen! Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Willen is^ Kunnen 8 uur Gewone zittingen 7 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstel ling van bloemstukken, werken «an leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel, van 19 April tot Zondag 2 Mei. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraaf 11 Eiken Donderdag van 8—9Vt uur K. Arbeidsbeurs voor mannen an jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraal 23 telefoon 10049 Allé werkdagen van 9— 1% van 26H en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen ''an 92 en R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R- K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos). R. K Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraal 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uit.^ be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben F ei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. De dagen na Paschen hebben zich ge kenmerkt door druk bezoek. J.i. Dinsdag kwamen er 10.000 bezoekers en zelfs Donderdag was ondanks het zeer ongunstige weer het aantal bezoekers zeer bevredigend. Heden werd de tentoonstelling bezocht door de National Housing en 1 own Plan ning Council, Londen. Het gezelschap be stond uit circa 120 personen. Naar ons werd medegedeeld zullen de Ned.-Indië vliegers een bezoek brengen aan de tentoonstelling. De toezegging hier voor is reeds bij het bestuur ingekomen, alleen de datum van het bezoek moet nog worden vastgesteld. Het Hoofdbestuur der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur zal op Vrijdag 24 April a.s., aan de leden van de Jury der Internationale Voorjaarsbloemen- tentoonstelling en van het Congres der Fédération horticole professionneljc Inter nationale een feestmaal aanbieden in t ho tel Groot Badhuis te Zandvoort. Op 25 April a.s. zal door deze heeren een bezoek gebracht worden aan Aalsmeer en Boskoop Men seint ons uit Den Haag; Minister Ruys de Beerenbrouck geeft a.s. Donderdag, 23 dezer, in de Ridderzaal te 's Hage, een groote Soiree voor de congres sisten van het Congres der Fédération Arti- cole professionelle internationale te Heem stede en aan de leden van de Internationale Jury der Bloemententoonstelling. O. m. zijn uitgenoodigd de gezanten en de ambtgenoo- ten van den Minister. Tot sluiting van het-seizoen 192425 werd voor de leden van Geloof en Weten schap gisteravond in den Schouwburg aan den Jansweg een declamatie-avond gege ven door Paul Huf, verbonden, naar men weet, aan Verkade's Tooneelgezelschap, en ongetwijfeld zal deze sluitingsavond den indruk wel heel levendig houden aan het goeds, dat dezen winter werd gepraesteerd. Het enthousiasme was zeer groot onder de wel in bijna volledigcn getale aanwezige leden, die rijkelijk genoten hebben van het talent van onzen Katholieken kunste naar. Niei ver behoeven wij uit te wijden over de volkomen gave stemtechniek en dictie van den declamator en evenmin over de rijke diepte en de résonance van zijn pracn- tig orgaan, de meer matericele gaven van den voordrachtskunstenaar: wat den decla mator tot kunstenaar stempelt, is de juist heid zijner opvatting van de voorgedragen kunstwerken, het zelf zoo volkomen moge lijk benaderen van de in die werken levende psyche van den dichter en dan de volledige overeenstemming tusschen die conceptie van het gedicht en de uitdrukking in de voordracht. In echt Vondelschen geest kwamen zoo tot ons enkele treurzangen van dien vorst onzer Nederlandsche dichter», waarin, om een enkel punt te noemen, de klassieke mannelijkheid van bgheersching samen met christelijk-heldenmoedige overgave tot hooge noblesse staalden den hartstocht en de teederheid van innige liefde en vriend- schap. Een sappig fragment uit Kloos „Okeanos was daar om ons de dikwijls frappante plastiek van den declamator te doer, be wonderen en om een overgang te vormen naar de aan plastiek zoo rijke keuze uit Gezelle s gedichten. In dit opzicht muntte wel uit (hoe kon 'took anders) „O, 't ruischen van het ranke riet", dat een weelde van nuances bood, evenals trouwens verscheidene passages uit de vogeldichten, en ,,'t Schrijverkc" niet te vergeten. De keuze van Schiller s Lied von der Glocke, misschien goed om den acteur in onzen declamator te belichten, leek minder gelukkig om haar weinige passen in de sfeer der overige voordrachten, waaruit de pauze ons nog niet had kunnen wegrukken, en evenmin als de dichter van dit toch on vergankelijke werk kon hier. soms de de clamator aan iets, dat naar charge zweemde, ontkomen. Zooals gezegd, het publick was, en te recht, zeer enthousiast na elke voordracht en ook na den even traditioneelen als wel- ■Jemeenden wensch van den voorzitter in zijn als altijd snedig slotwoord, dat deze kunstenaar na zulk een eerste maal nog bij meerdere gelegenheden voor Geloof en Wetenschap zal willen optreden. Inbraak in de villa „De Stove". De 23-jarige Y. P., scharenslijper, zonder vaste woonplaats, was op 10 Maart j.l. naar Aerdenhout gegaan, had daar in de tijdelijk onbewoonde villa „De Stove ingebroken en had een jas gestolen, die hij had aangetrok ken. Des avonds op dienzelfden dag was ml teruggekomen met C. H. wien hij gezegd nad, dat hij een fiets wist te stelen. C. H. had' buiten gewacht, terwijl P. de fiets stal. Toen hij terug kwam, waren ze beiden naar een opkooper gegaan en H had voor 5.60 de fiets verkocht. P. kreeg 2; II hield de rest. Bekl. P. bekende den diefstal. Als getuigen werden nog gehoord de eige naar der villa, de tuinbaas, die de jas had vermist en de opkooper, die de fiets had ge- kocht. Deze had later het geval aan de politie medegedeeld. Beklaagde zegt, dat armoede hem tot zijn •AïT' •Si. ts' daad heeft gedreven. Hij hoopte echter weer spoedig werk te kunnen krijgen. De Officier van Justitie acht het overtui gend bewijs geleverd. Beklaagde is reeds eerder herhaalde malen veroordeeld, reeds eenmaal tot 8 maanden gevangenisstraf. Toch wil spr. beklaagde niet geheel de kans ontnemen om weer beter werk te zoe ken 1 ;j eischt daarom wegens diefstal een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Hoog, vraagt een cle mente straf. Heling. C. H., 26 jaar, los-werkman, had het door P gestolen rijwiel vervoerd en het aan den opkooper verkocht. Bekl. zegt, niet geweten te hebben, dat P. het rijwiel had gestolen. Hij had liet van P. voor 1 gekocht. P verklaart echter dat H. wel degelijk van den diefstal afwist. In het logement, waar zij verbleven, had 'bij in het bijzijn van. anderen verteld, dal hij een rijwiel en andere voorwerpen in Aer denhout voor 1 kon koopen. Onderweg naar Aerdenhout had P. van den diefstal verteld en H. had buiten gewacht om het rijwiel in ontvangst te nemen. De Officier van Justitie zegt. dat beklaag de reeds 5 maal veroordeeld is. Spr. vnagt wegens heling een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, Mr. Hoog, refereert zich aan de uitspraak der rechtbank. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 23 April a.s. Meineed. Dan verscheen de 26-jarige koopman C. L. v. M., wonende te Hlilegom. Op 9 Mr art j.l stond de 40-jarige koopman Th. v. d. M. terecht voor den politierechter, beschuldigd eenige palmboompjes tc hebben gestolen. Bij de behandeling van deze zaak was C. L v. M. als voornaamste getuige opgetreden. Hij zeide toen, op zekeren dag met den 40-jarigen v. d. M. gegaan te zijn naar de buitenplaats van Jlir. T. de M. Beiden wa ren per fiets. Hij wist, dat v. d. M. seringen- boompjes ging halen. Ter plaatse aangeko men heeft, volgens d verklaring, getuige v. M bij het hek gewacht op ongeveer 25 Me ter van den tuinman en v. d. M. Hij zag toen, hoe deze beide personen dc palmboompjes uittrokken en in een zak deden. Beide soor ten boompjes zijn toen vervoerd naar een zekeren v. d. B. aan de Leidsche vaart, Ook zou v. d. M. iets, dat op een portemonnaie geleek, uit zijn zak hebben gehaald en daar uit iets aan den tuinman gegeven hebben. Getuige was toen, ondanks herhaalde waarschuwing bij deze verklaring gebleven, waarom v, M. op grond van meineed onmid dellijk in hechtenis werd genomen. Thans stond C. L. v. M. wegens meineed, terecht. Hij verklaarde dat alles, wat hij voor den politierechter had verteld, gelogen was, want hij was er niet bij geweest. Hoe hij tot meineed gekomen is. weel hij zelf bijna niet. Hij sprak en handelde pnder hypnose en durfde niet anders verklaren, v, d. M. had hem gezegd, wat hij moest ver klaren, want hf; had hem als voornaamste getuige opgegeven. Hij had toen nog aangevoerd, dat hij zoo iets niet kon doen, omdat hij er niet bij ge weest was. v d. M. bad echter aangedrongen en hem ten slotte tot meineed gedwongen. De tuinman S. getuigt dat de verklaring voor den politierechter geheel verzonnen was, waaruit dus de meineed kwam vast te staan. Mr. Josselin de Jong vraagt beklaagde, o! hij op het oogenblik van zijn meineed niet wist, dal v. d. M. palmboompjes bad gesto len. waarop bekl. antwoordt, dat hij hel niet wist. De Officier van Justitie acht het overtui gend bewijs geleverd. Beklaagde was ooor den politierechter genoeg gewaarschuwd. Bovendien had hij door zijn verklaring een blaam geworpen op liet gedrag van tuin man S. Om deze redenen vraagt spr. een gevan genisstraf van zes maanden. De verdediger, Mr. Baron v. Ittersum, wijst er op, dat men het motief niet kent, dat beklaagde tol zijn meineed leidde en daarom zal de strafmaat ook niet gemakke lijk te bepalen zijn. Zeker is het, dat bekl. van zijn daad geen geldelijk voordeel heeft gehad en er geen band van vriendschap tusschen hem en v. d M. bestond. Het was meer een onbewust saamhoorigheidsgevoel, dat' allemaal ge voelen. Dit wijst echter allerminst op mis dadigheid. Waarom beklaagde meineed deed, is een raadsel. Hij is nog nooit met den rechter in aanraking geweest en ook in zijn gemeente staat bekl. gunstig bekend. Daarom vraagt spr. een voorwaardelijke veroordeeling, opdat men beklaagdes gedrag gedurende den proeftijd zal kunnen leeren kennen. Wanneer de rechtbank daarop niet kan ingaan, vraagt spr. een straf, gelijk aan de preventieve hechtenis. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 23 April a.s. Het rapport. Op 3 April j.l. stond voor den Politie rechter terecht A. v. K. los werkman, die op 12 Maart een rijwiel had gestolen, dat stond op den hoek der Cornelissteeg. Uit de stukken was op de terechtzitting van 3 April gebleken, dat bekl. reeds 18 maal eerder veroordeeld was. De verdediger Mr. T. A, M. A. v. Loben Seis hield toen een pleidooi, waarin hij ver zocht de behandeling der zaak op te schor- j ten en eerst een rapport omtrent beklaagcu uit te lokken van aen reclasseeringsraad. Met dit verzoek kon de Politierechter zich vereenigen, waarna de zaak 14 dagen ge schorst werd. Thans stond beklaagde weder terecht en was een zeer lijvig en uitvoerig verslag ver schenen omtrent beklaagde. De Politierechter deed daaruit de voor naamste mededeelingen. Vooraf wees hij er beklaagde op, dat het het gerecht maar niet te doen is om de men, schen zoo maar in de gevangenis op te slui ten, maar wel degelijk om ze te helpen. Wat uit het rapport omtrent beklaagde evenwel gebleken is, is allertreurigst. Er is daarin van beklaagde letterlijk niets goeds gebleken. Reeds herhaalde malen is K. vroe ger door tal van personen na zijn respec tievelijke veroordeelingen geholpen, maai steeds heeft hij het in hem gestelde vertrou wen geschonden, zoodat thans niemand vooi hem meer borg wil blijven, omdat alles wat in zijn bezit gesteld wordt, door hem wordt verkocht en het geld wordt opgemaakt aan drank. Als K. werkeloos is, kost zijn gezin elk jaar aan de gemeente ongeveer 500 a 600 gulden. Om moraliteit lacht hij, dus in lat opzicht kan bij hem ook al niets worden uitgewerkt. Bovendien is gebleken, dat hij gedurende zijn talrijke verblijven in de ge vangenis, connectie met de andere gevange nen zoekt te onderhouden, door hun ovei de muren der cellen allerlei Voorwerpen toe te gooien. De politierechter komt dan ook tot de conclusie, dat een lange gevangenis straf voor beklaagde dan ook maar bet beste is. Beklaagdes vrouw kan dan rustig luai geld als werkster verdienen, zonder van be klaagde last te hebben. De Officier van justitie zegt, dat het hem eigenliik snijt de zaak voor den politierech ter gebracht te hebben, omdat hij voor de Rechtbank een grootere straf zou kunnen vorderen. Hij zal nu evenwel de hoogste eisch doen en vraagt, een gevangenisstraf van zes muar> den, zonder aftrek van preventieve hechte nis. De verdediger Mr. Blankevoort, vindt de zaak- van beklaagde een vrijwel hopeloos geval en refereert zich naar de uitspraak van den politierechter. Het vonnis luidt zes maanden gevangenis straf, met aftrek van preventieve hechtenis en de Politierechter geeft beklaagde den ernstigen raad om. wanneer hij weder uit de gevangenis zal vrijgekomen zijn, Haarlem tv verlaten. Een ongewenschte bczoekei. Op 22 Februari j.l. gaf een Rederijkers kamer in het gebouw van den R. K. Volks bond te Schoten een uitvoering. Het wa» Zondagavond. Eenigen tijd na den aanvang der voorstel ling werd aan het bestuur medegedeeld, cï;,T zich in de zaal een persoon bevond, die niet voorzien was van een toegangsbewijs. Een der bestuursleden verzocht daarop den persoon, een zekere E. A. v. R. zich te verwijderen of anders een toegangsbewijs Tc betalen. R. zeide geen geld te hebben en ook niet weg te zullen gaan. Toen het dus niet goedschiks ging, moest het wel' kwaadschiks gebeuren eu werd R. de zaal uitgezet. Hij had bij de worsteling een zekeren G. nog op het oog geslagen Beklaagde R. bekent, dat hij zonder gel dig toegangsbewijs in de zaal was. Van een klap kon hij zich echter niets herinneren Getuige H. die R. verzocht had zich te verwijderen zegt, dat. waar het gebouw van den R. K. Volksbond op een eenzamen weg staat- het wel meer gebeurt, dat sommige personen trachten de voorstelling in de war te sturen. Of beklaagde echter tot die per sonen behoort, kan getuige niet zeggen, tnn- da hij hem niet kent. De Officier van Justitie vraagt een geld boete van 20. subsidiair 10 dagen hechte nis. Beklaagde vraagt preventieve hechtenis, blijkbaar niet begrijpend, wat preventieve hechtenis is. De Politierechter legt hem dat uit en zegt, dat hij zeker voorwaardelijke veroordeeling zal bedoelen. In verschillende groote bladen treffen wij een advertentie aan, waarin B. en W. van Haarlem sollicitanten oproepen voor de be trekking van inspecteur bij de gemeente reiniging, op een salaris van 3000. In de Haarlemsche bladen werd deze advertentie niet geplaatst. Blijkbaar worden Haarlem sche sollicitanten dus niet op de eerste plaats op prijs gesteld. Liever geeft men niet-Haarlemmers eerst een l^ans. Dat :s verkeerd, dunkt ons. Als er eens een goede gemeente-betrek king te vergeven is, dient men allereerst te zoeken onder de bewoners der eigen stad. Dat al bij voorbaat vaststond dat er onder de Haarlemmers niemand geschikt is om in specteur bij de gemeente-reiniging te zijn, zal wel niemand durven beweren. Dat aa- verteeren in groote dagbladen in dit geval een groot succes beloofde is ock onjuist, want in den regel lezen menschen, die in een betrekking van 3000 een verbetering van positie zien, geen groote dagbladen, maar wel locale bladen. Door dus alleen tc adverteeren in dc groote buitensteedsche bladen en niet in de Haarlemsche laadt ons gemeentebestuur wij gelooven ten onrechte de verdenkinp op zich niet bij voorkeur Haarlemmers in de vacante betrekking te willen benoemen cn heeft het althans getoond niet bet goede inzicht te hebben, dat eiken adverteerder op de eerste plaats moet eigen zijn: precies tc weten aan welke bladen zij hun advertentie- gelden besteden moeten. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit, OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS -- FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van van 17 April. Hoogste Barometerstand 768.2 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 742.8 m.M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 April: Matige Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, later weer toenemende kans op regen, later iets zachter. Het vonnis van den Politierechter luidt 20 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat zij ten aanzien van de win kels op den bazap, te houden door de afd. Haarlem van Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Ne derland, in het gebouw Het Blauwe Kruis", aan de Oude Groenmarkt, ingevolge het be paalde bij art. 14 sub b der Verordening op dc Winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verorde ning in dier voege, dat die winkels op 22, 23 en 24 April 1925 tot 10 uur n m. en op 25 April 1925 tot 11 uur n m. mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Op 21 en 23 April a.s. herdenkt de Ge- hcel-Onthoudersvereemging van Spoor- en Tramweg- en Van Gend Loospersonee! „St. Franciseus" haar 12 V5-jarig bestaan. Beide avonden worden aan de leden der ver eeniging en aan de leden van ,St. Augusti- nus" afd „St. Raphaël". aangeboden in de groote zaal van „St. Bavo". Een, programma wordt gelijktijdig met „Het Rechte Spoor" van 18 dezer thuisbezorgd. De feestcommissie heeft zich van de mede- weiking van het Meisjespatronaat „St. Ger- trudisverzekerd, welke onder leiding \an mej C. de Vriend het tooneelstuk „Haar Offer" zal opvoeren. Laat een ieder door zijn komst toonen, dat hij medeleeft met de vereeniging. Eenige dagen voor Paschen werd op de grens van Aerdenhout en Zandvoort een inbraak in een villa gepleegd. De politie aldaar werd gewaar wie zich aan dit feit hadden schuldig gemaakt en verspreidde het signalement, Daardoor was de Centrale Recherche te Amsterdam in de gelegenheid de daders, een 29-jarigen mijnwerker en een 23-jarigen timmerman aan te houden Het bleek, dat zij een hoeveelheid tafelzilver, waarvan de waarde ongeveer op 1500 geschat werd, meegenomen hadden. Dit had den zij verkocht; de po'itie meende, dat een 37-jarige hofmeester en een 21-jarig werk man zich aan heling hadden schuldig ge maakt, Het tweetal werd gearresteerd.^ doch werd op vrije voeten gesteld, daar zij een alibi konden bewijzen. De Alg. Ned. Bond van Rentetrekkers (sters) afd. Haarlem houdt hedenavond 8 uur hare vergadering tot vaststelling van een de finitief bestuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1