a net diner 1 PAKKISTEN ®erzoti 3Ü 6 JBO 'SU f35. KAVB, 2 30 j. E. A. KAUB Zfet onze étalage DE SPAARNERANK ül Een moord in den wereldoorlog. Radio-Omroep. f140.- N.V. VAN BASTEN'S f De bloemenvelden. Een versieringmast. Verkoopingen. Gemeente Reiniging. b'en lijd voorn Caravcllis Opening Meubelmagazijn Joh. Visser. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT. TOONEEL. LAATSTE NIEUWS. De Koningin naar Den Haag. Prins Hendrik ongesteld. <»7l e 10213/ 66 18 494l/2 370 823/4 l88i/? 1423/4 1271/, l283/8 921/4 146 367 117l/a 0 50 -• m 66 493 365 82 1871/2 1411/, 1261/8 145.6 366 116 IU/4 168 170 13 368 380 338 2!31/'.i 88 143 22 17 ARPIL latere KOERS BERLIJN 59.60 0.59,625 PARIJS «3.171/2 13.39 BRUSSEL «2 671/2 12.71 WEENEN 0.35 0,35.37 LONDEN 11.99 11 98i/2 STOCKHOLM 67.45 67.60 KOPENHAGEN 46.35 46.40 40.45 40.70 BAZEL 48.40 48.40 NEW-YORK 2-501/2 2.501/2 ROME 10.321/3 10.35 FEUILLETON. Louis Bouwmeester. Tyding van de R. 33 bij het Dep. van Marine. Bezuiniging onder Landbouw uitgaven. Ingezonden mededeelmgen a 60 cents per regel. GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. Een tweede voorschot aan „Tuinwijk". De openbare school in het noorden der gemeente. om uw voor do verzending van uw bloembollen te bestellen. levert ze U goed en ^©edltoop H.V. HOUTHANDEL HAARLEM RADIO-TOESTELLEN met en zonder toebehooren vanaf f 1.50. per week en a contant. Alleen eerste klas RADIO BUREAU F. H. MEIJER - Haarlem. JANSSTRAAT 6? - TEL. 13620. HEEMSTEDE AERDENHOUT. Dames Paraplu's Heren Paraplu Grote sortering in Kinder Paraplu s Heden étaleeren wij een pracht lederen Clubfauteuil van WOHIHK, WAGENWEG 102 Prima &xmi ster xarpst 250 1 350 si.— Piiraa smyrBa lcafset 275 x 365 f225.- Onze eiken verstelbare fauteuils met velours kussens kosten slechts N.V. VAN BASTEN'S WONINGINR, Wagenweg 102 Haarlem De beide laatste dagen zijn niet bevorder lijk aan het bezoek der bloemenvelden, al laten zich meerderen niet door slecht weer weerhouden. Thans is alles in de puntjes en indien er van een specialen Bloemenzondag sprake zou zijn, zou a.s. Zondag de Bloemen zondag zijn. Wij zijn er dan ook stellig van over tuigd, dat Zondag bij goed weer de drukste dag zal zijn, temeer, daar de Paaschvacntie haar einde nadert. Door den storm is gistermorgen een ver sieringmast der Internationale Bloementen toonstelling nabij de Amstcrdamsche Poort omgewaaid. Uitslag van de verkooping van perceelen. verkocht in 't Notarishuis, Bilderdijkstraat 1, bij den Zijl weg op Donderdag 15 April 1925. Notarissen A. Bertiing en G. Wolzak Hzn. No. 1, Een huis, erf en tuin, te Haariem, aan de Santpoortersiraat, get. no. 56, groot 1 Are, 8 centiaren. H. Busscher q.q. 8.500. Notaris B M. Semé. No. 2. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en Erf te Haarlem, aan de Warmoesstraat, get. no. 12 zwart en rood (met uitgang door een poort naar de Groote Houtstraat) groot 2 Aren, 7 centiaren. A. Ha- mann q.q. 30.000. Notarissen A. Bertiing en G. Wolzak Hzn. No. 3. Een huis en erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat, get. no. 84. groot 54 centi aren. W. de Graaf, 18S5. Notaris N. J. Hoeflake. No.4. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en een pakhuis met erf, te Haarlem op den hoek van de De Key- straat en de Van Zompelenstraat, "get. no. 10 zwart en rood, groot 99 c.A. J. H. Bagger man, 6.900. Domeinenveiling no. 741. Door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Haarlem ten overstaan van Notaris T. Bruyn Pz. verkocht: No. 5. Een huis en erf te Haarlem aan de Terapelierstraat, get. no. 34, groot 1 Arc, 8 c.A. G. A. Berkhemer 9900. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. No. 6. Een heerenhuis met erf en tuin (met uit gang door een poort naar de Nieuwe Gracht) te Haarlem, aan de Nieuwe Gracht, get. no. 52, groot 1 Are. 1 centiare. F. A. Groen q.q., 9.325. Notaris D. M. Klijzing. No 7. Een huis en erf te Haarlem aan de Leidschevaart, get. no. 240, groot pl.m. 1 A, 17 c.A.. B. Bijnsdorp, 8.505. No. 8. Eer. huis en erf met garage, te Haarlem, aan de Leidschevaart, get. no. 242. gr. 1 A., 22 c.A. en groot pl.m. 8 c.A. Opgehouden 9.500.—. Gistermiddag had op de terreinen van de Gemeente-Reiniging aan den Harmenjansweg een demonstratie plaats met de nieuwe Laffly-sprceiwagen. Deze wagen kan zooals wij reeds eerder schreven tevens als brand spuit dienst doen. Aanwezig waren de Burgemeester, de heer C. Maarschalk; wethouder Mr. J. N. J. E. Hcerkens Tbijssen, wethouder M. A. Rcinal- da en de directeur der Gemeente-Reiniging, de heer A. vac Driel. De demonstratie mag in alle opzichten geslaagd hecten. Nadat de tank gevuld was uit het Spaarne een bijzonderheid is, dat déze tank zichzelf volzuigt, werd gespoten, waarbij een 'hoogte van ruim dertig meter werd bereikt. Vervolgens werd gesproeid onder een af wisselenden druk. waarmede een sproei breedte van 4 tot 25 Meter werd verkregen. Verder is onder den wagen een installatie aangebracht, waarop een hoeveelheid water in eens in schuine richting over den weg wordt gegooid, waarbij men dan tevens kan dwijien. Alles kan door één man vanaf den wagen bediend worden. Deze wagen geeft in alle opzichten een bezuiniging, zoowel aan arbeidskrachten als aan slijtage. Slangen werden bijv. niet meer gebruikt, daarvoor in de plaats is een uit vinding van den directeur vaa den Haagschen Reinigingsdienst aan den wagen bevestigd en welke bestaat uit een koperen uitschuifbaren buis, waardoor het water in de tank loopt. Het kosteloos ophalen van vnil. Wij spraken bij deze gelegenheid nog even over den ophaaldienst van het vuil, waar over bij vele menschen een misverstand heerscht. Prime 2 ets. Cigarettes (stroomondst.) (goud Corona 3 (zonder Specials 2,3 De nieuwe Gemeenteverordening zegt, dat het ophalen van vuil kosteloos geschiedt, driemaal per weck. Wil men vuil laten op halen. buiten deze vastgestelde dagen, dan moet men extra betalen. De zicsnede, „het ophalen van het vuil geschiedt kosteloos, mits de stoffen geregeld worden medegegeven" wil zeggen, dat men niet, zooals veel gebeurde, eenmaal in de we ek een groote hoeveelheid vuil moet medegeven, omdat dan de dienst in de war gebracht zcu worden. Het is slechts een aacspcring oor de menschen, cm het vuil geregeld op de daarvoor vastgestelde dagen te geven. Laat ieder dus medewerken om een ge- regelden dienst mogelijk te maken, opdat niet bijv, op Zaterdag alles in eens wordt medegegeven. Hiervoor zouden drie maal zooveel wagens nog niet voldoende zijn. Hedenavond opent de heer Joh. Visser op den hoek van de Bakenessergracht en de Korte Bagijnestraat een meubelmagazijn. Een keur van ameublementen, zijn in den winkel opgesteld, welke de zaak een warm aanzien geven. Een ruime collectie tegen zeer concurreerende prijzen stellen een ieder in de gelegenheid een keuze te doen. De geheele winkel is op een schitterende wijze verlicht. Het perceel maakte een keu rig verzorgden indruk. Ondertrouwd; 17 April; J, Fabel en T. J. dc Boer. C. J_ L. Vasen en H. T. A. Kortekaas. Getrouwd: 17 April: S. M. Renaud en F. Heijdanus. Geboren; 14 April: d. van J. Roorda Houwing. 15 April: z. v. J Koningsveld Boekholt. z. van W. J. H. Kcuskamp Smeenk. 16 April: z van E. J. Thom son—Steenken z. van M. T. Troupin Cramer. z. van A. BijvoetJaring. Overleden: 16 April: W. H Dijkstra, 23 j„ Kamperlaan, B, Harmens, 70 j., Anthonie- straat. 17 April: A. P Dammiaans—v. d. Aa 42 j., de Witstraat. De Zeppelin „R. 33" boven Zandvoort. Het verschijnen van het trotsche lucht schip de „R. 33", dat zooals men elders in dit blad zal lezen, van zijn landingsplaats in Engeland door den storm was losgeslagen, i verwekte, zooals men wel begrijpen kan in Zandvoort veel beweging. Te ongeveer half 8 werd het gisteravond ge signaleerd en dadelijk was reeds alles in de weer. Ieder die kon spoedde zich naar de kust om de bewegingen van het vaartuig te kunnen volgen. Het was dwars van de kust zichtbaar en dreef er op ruim 6 mijlen vanaf. Onmiddellijk werd de Reddingboot-com missie gewaarschuwd, die alles voor een even tueel reddingswerk in gereedheid bracht. Hulp was echter gelukkig niet noodig. Het was duidelijk waarneembaar dat steeds pogingen werden aangewend om tegen den wind op te komen, doch telkens te vergeefs. Dan weer zag men het geheel overzij hangen, om dan weer de spits omhoog te werken. Langs de kust werden de bewegingen met belangstelling gevolgd en velen trachten het gevaarte per fiets of motor een eindweegs te volgen. Die belangstelling duurde den geheelen avond en nog een gedeelte van den nacht Met kijkers trachtte men de duisternis te doorboren om toch nog maar iets te zien te krijgen, en de belangstelling werd eigenlijk nog meer geprikkeld door de vraag of het luchtschip, d tt maar steeds hulpeloos en b eslüi- teloos ronddreef, niet op een of ander oogen- blik toch nog een poging tot landen zou wa gen. Dit was echter het geval niet. Het was half negen toen het luchtschip verdween en oostelijk van Noordwijk aan Zee gezien werd waar het naar Sassenheim en Leiden afdreef Ook boven Haarlem verscheen de ,,R. 33" en wel omstreeks 7 uur. Het was te Haarlem en Schoten zichtbaar en het is wel te be grijpen, dat het ook hier veel belangstelling trok. Men schrijft ons uit Noordwijkerhout: Omstreeks acht uur verscheen boven Noordwijkerhout de Zeppelin. Deze kwam uit noordelijke richting en dreef langzaam over in zuidelijke richting; telkens werden lichtsignalen gegeven. Een groote menschen massa was op de been, om dit mooie schouwspel gade te slaan. „De kleine Apostel", tooneekpcl van Jhr. A. W. G, v. Riemsdijk. Gisteravond is ook in den Stadsschouw burg alhier een opoering gegeven van „De kleine Apostel", tooeeelspel van jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Evenals te Amsterdam was ook hier de schouwburg goed bezet, terwijl de aanwezigen gul waren met ap plaus. Verscheidene spelers kregen bloemen, terwijl aan het einde de schrijver op het tooneel geroepen werd en met een krans werd gehuldigd. Men seint ons uil Den Haag: De Koningii-i en de Prinses zijn heden in de Residentie aangekomen. Dc Prins die ook voornemens was in den Haag te komen was daarin verhinderd door een lichte on gesteldheid, waardoor hij ook morgen dc huldiging der Indië-vliegers te Amsterdam met zal bijwonen. Ten Kon. Paleize heeft heden middag een intiem dejeuner plaats ter afscoeid van den vorigen Thesaurier- generaal, baron Snouchoert van Schouburg, waarvan behalve diens laatste familieleden MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. V K 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Ncderl. 1917 1% N.-l. 1921 A. 6% N.-l. 1923 D.. holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rottcrd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew K oloniale Bank 1 discbe Bank Cerl. Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id CLmp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'darr, Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr, Southern Rails UnioD Anaconda Wabash Comm. Maxwell 16 16 16 94l/2 10213/ I025 6 603/4 49 1543/4 1331/ja 121l/j 1493/4 "15/i6 1681/4 171 13 128'/8 369' 380 340 2I2l/s 227 •ll3/4 l58i/3 3401/a 87 143 783/ö ->i3 li 691 3 1 16 HEDEN 16 16 i)9l 10213 93'/ !02i3/lfi 102 s/16 EERSTE KOERS 44 Maar hij had niet over meer geld kunnen beschikken dan noodig was om naar Londen te reizen, en dit geld had hij nog geleend van Bertha, die hem intusschcn zeker een grootcre som zou hebben verstrekt, indicu i bij die had willen aannemen. Na per telefoon met de Willoughby's Ie hebben gesproken, ging Max naar zijn rigc:i kamers die hij na een zóó langdurige ge dwongen afwezigheid, zooals te begrijpen valt, mst groote voldoening terug zag. Hij nam een bad, en verwisselde van kleederen. Hij zag er nog wel vermoeid en 'n beetje bleek uit. noch erg opvallen deed dit niet, toen Peggy Willoughby hem aan tafel ont moette. Hij had gehoopt vóór den maaltijd eenige oogenblikken met haar alleen te kunnen zijn, doch toen hij den salon binnentrad, werd hij ontvangen door haar vader en hare moeder, die beide op de hartelijkste wijze uiting gaven aan hun vreugde, wijl zij hem wederzagen; docb Peggy verscheen echter pas vlak vóór het diner een omstandig heid, die hem beslist teleurstelde, en toen eenige dames en heeren der hofhouding deelnamen. H. M. is voornemens in plaats van mor gen, reeds van avond naar het Loo terug te kceren. AMSTERDAM. Louis Bouwmeester heeft een rustigen nacht doorgebracht. Hij gaat langzaam achteruit, Uit Den Haag wordt geseind; Heden morgen om 9J4 uur, is op het de partement van Marine een radiogram ont vangen van den Commandant van het En gelsche oorlogschip Godesia, hetwelk zich bij dc R, 33 bevindt, meldende, dat het luchtschip zich toen bevond ongeveer 70 K. M. West, N.-W van den Hoek van Holland. De Minister van Marine zond een radio-telegram terug met de beste wen- schen voor een goede terugkeer. De minister van Binnenl. Zaken en Land bouw. heeft onder voorzitterschap van het Eerste Voorzitterschap Haffmanns, een com missie ingesteld tot onderzoek van de vraag of, en in hoever de directe en indirecte staatsbenoemingen op landbouwgebied zou den kunnen ingekrompen worden, in hoofd zaak ten aanzien van den voorlichtingsdienst, de proefstations en het landbouwonderwijs. L. HEE8EKVEST 114-128 TEIEF. 12208 VRIJDAG 17 APRIL. Brussel. 265 M. 7.35 u. Concert, Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert van de verschillende stations. Eiffeltoren 2650 M. 5.20 u. Concert. Redio Paris 1780 M 8 u. Concert, o.a. „Mignon" va.i Thomas. Hiivers. Draadl. Omroep. 1650 M. 6 uur. Diner-concert. 8.10 u. Lezing door Prof. Casimir over: „Hoe begrijpen wij onze medcr. enschen?" De candidatuur Loerakker. Aan de leden van de R. K. Kiesvereeniging te Heem stede is de volgende circulaire gezonden Het lid der 2e Kamer, de heer Loerakker, Sal geen sitting meer hebben na 1 Juli a.s., wanneer de leden van de Kiesvereenigin- gen niet zorgen, dat hem op de officieele can didatenlijst een veel hoogere plaats wordt gegeven, dan hem oorspronkelijk bij het Politiek Advies was toegedacht. Een feit is, dat een groot aantal leden onzer R. K. Kiesvereeniging zooals ook trouwens in veel andere plaatsen het geval is zich ten zeerste hebben verwonderd over de samenstelling van dit Politiek Ad vies en zeer zeker waar het betreft de can didatuur Loerakker. En naar gelang die leden zich rekenen tot de R. K. Arbeiders of tot hen, wien de tegenwoordig zich uitende democratische stroomingen sympathiek zijn, groeide die verwondering tot verontwaardiging, ja, men zag in dat advies een „uittarting." Maar daarnaast staan ook nog velen, die zich niet aansluitend bij deze twee cate- goriën toch het advies niet goed achten, omdat een uiterst bekwaam, ijverig en veel omvattend, thans-zittend volksvertegenwoor diger geen plaats in de Kamer wordt inge- uimd. Aan allen, die wcnschen, dat de heer Loer akker zijn mandaat verlengd zal zien, ver zoeken wij daarom zeer dringend stemt op 26 April in de Kiesvereeniging niet op het Politiek Advies, waarvan Loerakker zich heeft laten afvoeren, maar stemt op hem zelf; thans staat hij onder alphabetisch gerang schikte candidaten. Wanneer velen dit doen, dan zal hij 1 Juli op de candidatenlijst een plaats innemen, die hem een Kamerzetel garandeert. Stemt op 26 April niet op het Politiek Advies, maar op Loerakker. U heeft als lid der Kiesvereeniging volkomen het recht zulks te doen. Dat recht is U ge geven in het huidige Kiesreglement. Wan neer U dus 26 April stemt op Loerakker, dan is U geen dissident of iets dergelijks, want U handelt dan geheel volgens de re gels, naar welke de candidaatstelling voor de 2e Kamer in de R. K. Staatspartij moet plaats hebben. Stemt allen 26 April Loe- -akker Dit beteekent, dat Loerakker no. 3 van de candidatenlijst wordt. En dat betee kent weer, dat vele Kiezers, die afkeerig zijn geworden van de Staatspartij (dit feit te ontkennen ware kortzichtig te noemen), haar vertegenwoordigers in het Landsbe stuur, haar Colleges van Advies en haar organisatievorm, toch op de lijsten van die partij zullen stemmen op den grooten dag 1 Juli. En waarom Omdat ze dan Loerak ker. die voor hen is de personificatie van een betere toekomst en wiens naam voor hen is een waarborg voor de verwezenlijking van rechtmatige verlangens, omdat ze dan dien Loerakker kunnen maken wederom Lid van de 2e Kamer. C. A. M. van Dam; B. Bulsing-van Besouw J. Hoekstra-Zet- h.f J- C. Behage J. W. van der Erf F. Jo Otte S. P. van 't Hof. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig waren Wethouder Jhr. v. d. Poll, en dc leden, de heeren Molenaar en Baron van Hardenbroek. Ingekomen stukken. Van den heer C. Kok was een verzoek in gekomen om ontheffing van de bouw verordening, betreffende de bepaling van open ruimten. Conform het advies van B. en W. werd afwijzend op dit verzoek beschikt. Stembureaux. Vastgesteld worden hierna eenige aanvul lingen der stembureaux. Voorschot aan Tuinwijk. B. en W. stellen voor aan de Woningbouw vereniging „Tuinwijk" een tweede voor schot te verkenen tot ten hoogste f 35.000, tegen een intrest van 5% pCt., onder voor waarde, dat dit voorschot alleen bestemd mag worden voor uitvoering van werken voor de bestrijding van vocht in de huizen der vereeniging. De uitvoering van de vocht- bestrijdingswerken moet geschieden in over leg met B. en W. v Volgens opgave van de Woaingbouwver- eeniging zouden de vochtbestrijdingskosten ongeveer f 70.000 beloopen. Evenwel meent de deskundige commissie, dat bestrijking der voorgevels van de huizen met „terra nova" niet onmiddellijk noodig is, waarom een voorschot tot een maximum van f 35.000 kan worden verleend. De heer BREED kan als leek er weinig van zeggen, maar toch meende spr. dat het voorgestelde plan niet voldoende zal zijn- Kan de verzekering worden gegeven, zoo vroeg spr. dat de subsidie van f 75000. een afdoenden maatregel zal waarborgen? De heer DE BREUK vroeg zich af of het niet goed zou zijn, om een besluit te nemen, zooals Tuinwijk dat voorstelt, dus om f 75.000.beschikbaar te stellen, opdat, wanneer mocht blijken dat het kleine plan niet geschikt is, het groote plan te doen uitvoeren. Er moet ingegrepen worden; de gemeente heeft groot belang bij deze woningen. De heer v. d. ERFF heeft tegen de votee ring van het volle bedrag geen bezwaar, Wanneer bij het later te plegen overleg blijkt, dat meerdere gelden noodig zijn, dan zal het aangevraagd worden. Gaat de Raad met dit standpunt mede, dan kan ook het Bestuur van Tuinwijk zich ermede vereenigen. De heer BREED meent, dat het overleg te lang uitgesteld wordt. Het zal een lijdensge schiedenis worden. In het voorstel ligt geen zekerheid voor de vereeniging, dat door den Raad ook later het o\ erige benoodsgde geld zal|worden gevoteerd. De VOORZITTER wijst er op, dat, blijkt het kleine plan onvoldoende, het college thans de volle verzekering kan geven dat dan de overige gelden beschikbaar zullen worden gesteld. In het Raadsbesluit kan bovendien een re dactie worden opgenomen, waaruit blijkt dat ook de Raad deze zekerheid geeft. De heer VAN UNEN begrijpt niet dat men het hier niet met elkaar eens is. Het voor stel geeft de zekerheid, dat indien noo dig, gegeven zal worden wat gevraagd wordt verschil van opinie bestaat niet en de angst voor de zinsnede in het voorstel van B. en W. „ten hoogste f 35.000ten onrechte be stond, zooals uit de besprekingen nu duide lijk genoeg gebleken is. (Wordt vervolgd) DE NIEUWE SCHOOL. A.s. Zaterdagmiddag zal de nieuwe school, gesticht door de vereeniging „Aerdenhout- Bcntveld", officieel worden geopend. De behoefte aan een inrichting voor L, O. bestond in dezen omtrek, waar voortdurend wordt gebouwd en steeds meer personen zich komen vestigen, reeds geruimen tijd Aan vankelijk traineerden de pogingen van deze vereeniging om tot de stichting over tc gaan. In 1922 reeds begonnen, kwam in Juli van het vorige jaar de toestemming van B, en W. om tot den bouw over te gaan. Vóói dien tijd had de vereeniging reeds een tijdelijk onderdak gezocht voor de leer lingen. Thans beschikt zij over een mooi en doelmatig ingericht gebouw, staande in dc onmiddellijke nabijheid van de tramhalte Doodweg. Het is gebouwd naar een ontwerp van den architect A. P. Smits, te Aerden- hout en bevat 4 lokalen voor 30 leerlingen, benevens een slöjd- en gymnastiekzaal, ter wijl een speelterrein bij de school is aan gelegd. Bij den buow is gerekend op eventucele uitbreiding, welke later noodig zou kunnen worden. Verwacht wordt dat het leerlingen aantal gestadig zal toenemen. Als hoofd dezer school is aangewezen de heer H. Zieren, te Heemstede. Speciale Aanbieding Tompouce Gloria In zijden foe draal, lObanen,mod. bewerkte knoppen Gloria -Dubbele baleinen,zijden foe draal, knoppen met galalith gemonteerd Tompouce - Gloria met zelfkant, 10 banen, dubbele baleinen, zijden foedraal - mod. bewerkte knoppen o.a als boven slaande^ modellen n loearaai - 2 Xü MA Tompouce prima g;or!a tiubb baleinen, |0 banen, zijden toedr.igrT" nieuwste Franse galalilli knoppen Tompouce Prima hallzijde, dubbele baleinen, chiqueknoppenmct cchi hoorn gemon tcerd Gekleurde tompouce Prima Satin de Chine, 12 banen, dubbele baleinen, zeer modern bewerkte galallth knoppen, voorradig in bruin, marine en groen in a he Tompouce ine, 12 banen, zeer modern Prima gloria in zijden foe draal Pracht Zlfkamergarnituur Bank 2 Fauteuils N.V. VAN BASTEN'S WONINGINR WEI 10» Axminster Wilton r karpetten Smyrna hij haar eindelijk zag, gevoelde hij, dal er iets was, hetwelk deze teleurstelling nod verergerde, Niet dat zij minder bevallig of minder vriendelijk scheen dan anders integendeel zij was het zelfs meer dan ooit; doch hij be merkte maar al te goed, dat er, ondanks dc warmte, waarmede zij hem verwelkomde, uit haar houding iets gereserveerds sprak, niet nauwkeurig te omschrijven, doch dat zich krachtig deed gevoelen Hij had zich van dat wederzien zóóveel voorgesteld en nu wat kan de reden ervan zijn? vroeg hij zie!) zeiven af, toen bij haar aanzag. Vóórdat Peggy de kamer was binnenge treden, had haar vader aan Max verzocht hem het verhaal te doen van zijn avonturen, en zich er over verbaasd, toen laatstgenoem de antwoordde, dat hij in 't geheel een avonturen tc vertellen had. „Kom. kom, Max," wierp de kolonel tegen „je moet toch avonturen beleefd hebben! Max schudde het hoofd ie gen .Hebben de Duitschers je dan zoo -nagr losgelaten, Max?" vroeg de kolonel op een toon van verbazing. „Dat had ik nooit tin nen denken!" „Neen, zij hebben mij niet losgelaten, ik heb een van mijn bewakers tegen den grond en bewusteloos geslagen," zeide Max dood bedaard hij scheen aan deze episode lis ver niet te denken. „Ik heb zijn uniform aangetrokken, en geholpen door de fortuin en een hevige sneeuwjacht ben ik er in ge slaagd tc ontsnappen uit de kazerne, waarin ik was opgesloten. Het groothertogdom ligl slechts eenige mijlen van Trier verwijderd en de aanhoudende sneeuwjacht maakte het mij gemakkelijk de grens tc bereiken, zon der te worden achterhaald." Max echter vond zijn eigen verklaring on voldoende en in staat om een gevoel van verbazing op te wékken, vandaar dan ook dat hij zich niet verwonderde over de op merkingen van den kolonel „Je bent dan wel verbazend fortuinlijk geweest Max!" riep Willoughby uit „Ston den er dan geen soldaten bij de kazernes?" „Het was laat in den avond, heel donker en het sneeuwde sterk," antwoordde Max „Maar al de uitgangen van de kazernes worden toch zeker bewaakt!" „Het gelukte me de wacht tc passeeren," zeide Max „Het liep me buitengewoon mee," „Dat moet wel en ik had me nici kun nen voorstellen, dat er in het Duitsche teger zulk een laksheid heerschte ais uit uw -nt- snappen blijkt," merkte Willoughby op: „zelfs het late avonduur en een hevige sneeuwjacht kunnen daarvoor geen veront schuldiging zijn; Max, m'n jongen!' zei de kolonel met een uitdrukking van sterken twijfel op zijn gelaat „Je bent wel fortuin lijk geweest, dat is al, wat ik zeggen kan „Buitengewoon^ fortuinlijk." zeide Max „Ja, dat mag je wel zeggen," sprak me vrouw Willoughby, die, ofschoon zij 'uister- de naar het gesprek der beide mannen, tocil nog veel meer er over dacht, hoe het kwam, dat Peggy zoo lang op zich liet wachten. Maar toen haar dochter kwam, begreep zij Pe,!gy's lang wegblijven, want de jongedame bad een van de japonnen aangedaan, die haar het best kleeden een lichtblauwe, die Max bijzonder mooi vond, en had ook overigens blijkbaar zorg besteed aan haar toilet Het gesprek gedurende den maaltijd was niet zoo opgewekt, als men bad kunnen ver wachten in omstandigheden, die vroolijl: hadden behooren tp zijn Willoughby kwam meer dan eens terdg op Max' wonderbare fortuinlijkheid bij zijn ontsnapping, en Max deed opnieuw zijn verhaal, het verhaal Jat hij godaan. had aan den kolonel en aan me vrouw Willoughby aan Peggy, die ver klaarde. dat zij het romantisch genoeg vond Zij zeide tot zich ze"lve met eer. zucht vin verlichting, dat Max geen woord repte over eenige hulp, die hij ontvangen had. Hij had dus niets te danken aan kapitein Hollander! Doch zei zeide óók tot zich zelve, dat r.ij hem moest inlichten, omtrent haar over eenkomst daar anders Hollander er den een of anderen dag over zou spreken en er onaangenaamheden zouden komen Die ge dachte maakte haar stil Na het diner waren de verloofden spoedig alleen en spraken tot elkaar opnieuw woor den van dc hartelijkste liefde en vurigsre trouw Hij bemerkte aan haar niels meer van de gedruktheid van daar straks; zij was stralende van geluk en al hetgeen hij had moeten verduren hsra aan haar slechts dierbaarder had gemaakt en dat dit resultaat tegen de ondervonden on aangenaamheden volkomen opwoog. Wat had haar dan toch gescheeld op net eerste oogenblik, toen zij hem wederzag? Of had hij zich vergist? Er verliepen eenige minuten al te vlug; toen begon Peggy; „Ik moet je iets zeggen Max," sprak „ij een stap achterwaarts doende. „Het is iets. dat ik je eigenlijk liever niet vertelde, maar mij dunkt, dat ik het doen moet_, daar men nooit kan weten, wat cr gebeurt." Uit beide haar stem en haar gelaat sprak onmiskenbare ernst, docb Max :ag haar gelukkig-glimlachend aan Hij vroeg zich af, wat zij hem te zeggen kon hebben? Wat anders, dan een nieuwe bevestiging van hare liefde? En was dat voor hem niet lies? „Ja, Peggv," zeide hij vriendelijk, doch haar eerstvolgende woorden deden het;, plotseling ophouden „Het is over u en mij" zij poosde even „en kapitein Hollander." „Hollander?" riep Max, op een toon va.s verbazing „Ja, kapitein Hollander," zeide Peggy „Luister, Max, en wees toegevend voor mij Toen ik hoorde, dat ie gearresteerd waart als spion en te Trier gevangen waart ezel was ik diep bedroefd Max vatte haar bij de hand en drukte die innig. „En die droef- j heid werd voortdurend grooter en i.iemand Het scheen hem toe, dat zijn afwezigheid was in staat iets voor ie te doen," ging zij voort. „Ik vroeg mijzelve voortdurend af of ik niet in staat was je te helpen Toen deed zich, naar ik meende, een kans voor om je te bevrijden en die kans kwam van den kant van kapitein Hollander. Wetende, dat hij in Duitschland goed bekend was, vroeg ik hem of het hem niet mogelijk was mee te helpen om je op vrije voeten te krijgen, en hij beloofde voor je tc zullen doen, wat hij kon od ééne voorwaarde. Kun ie 'ssen, welke deze was, Max?" J erwijl zij deze vraag stelde, bemerkte zij da' zich op zijn gelaat, van haar afgewend, een hevige aandoening afteekende. Doch van welken aard deze was, kon zij niet mat juistheid bepalen. „Max!" zeide zij. „Ja," antwoordde hij, zijn gelaat weer naar haar toewendende: dc vreemde en bijna schrikwekkende uitdrukking ervan had baar plotseling vrees ingeboezemd, docb toen zij hem aanzag, werd die uitdrukking minder dreigend „Kapitein Hollander 2eide mij, dat hij mij zou heipen om je uit Trier tc doen nt» vluchten," ging zij voort, „op voorwaarde, dat ik met hem zou trouwen. En ik zeide, Max, dat ik, ten einde je uit dc handen der Duitschers te verlossen, zelfs daartoe bereid v/as!" Zij hadden naast elkaar gezeten; doel: fhans stond Max op, en zijn gelaat verwrong zich van woede -- Peggy maakte daaruit een verkeerde conclusie, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2