J, Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 17 April 1925 De besprekingen over de formatie van het Fransche Kabinet worden voortgezet. Het Duitsche rechtsche Bloc doet een beroep op de jeugd terzake van de candidatuur-Hindenburg. De aanslag op den Bulgaar- schen koning. Algemeen vreugdebetoon over den gelukkigen afloop. Onder de radio-berichten: De rijksregeering stelt een onderzoek in naar de uitwerking der candidatuur-Hindenburg in het buitenland. Het kabi- net-Painlevé nog niet gereed. Gem. buitenl. berichten. DE AANSLAG OP DEN KONING. BRAND AAN BOORD VAN EEN PAS SAGIERSSCHIP. De Presidents-verkiezing in Duitschland. Het verloop der kabinets crisis in Frankrijk. &Het Roode Leger in Rusland. De opstand der Koerden onderdrukt. De mogendheden en onze overeenkomst met België. Het posttarief voor het Int. verkeer. De strijd voor premie-vrij Staatspensioen. Het comité vliegtocht NederlandIndië. Bezoek van Engelsche archi tecten aan ons land. Diocesane R. K. Vrouwen bond in het bisdom Haarlem. De Ziektewet. VERKEER EN POSTERIJEN. Het vervoeren van stoom en motorwalsen. LANDB. EN VISSCHERIJ' De Zonnetijd aan den Langendijk. 'y' - De Fransche kabinetscris Painlevé heeft geconfereerd met Caillaux, die Woensdagavond te Parijs is teruggekeerd. Painlevé begaf zich vervolgens naar het Ely- sée. Hij verklaarde aan de pers te hopen dat Zijn kabinet Donderdagmiddag laat zou zijn samengesteld. In politieke kringen wordt verzekerd dat Painlevé aan Caillaux het ministerie van .financiën heeft aangeboden. Caillaux zou zijn antwoord tot na het tweede onderhoud ihebben opgeschort. De Senaat heeft met 193 tegen 5 stemmen de overeenkomst met de Banque de France rol gens den tekst der Kamer aangenomen. Painlevé ontving Briand, Saurraut, Chau- met, de Monzie, Caillaux en Malvy. Te half drie Donderdagmorgen duurde de conferen tie nog voort. Het presidium der Kamer deelt mee, dat er nog geen enkele portefeuille definitief is toegewezen. In politieke kringen werd-evenwel de volgende lijst mogelijk ge acht Painlevé, premier en onderwijs Briand, buitenlandsche zaken Caillaux, financiën, de Monzie justitieChaumet, handel Brunet of Borel, openbare werken; Durand, landbouw Binet, koloniën Nol- let, oorlog Benazet, marine, Laval, arbeid Dalbiez, bevrijde gebieden Antériou, pen sioenen. Hoewel er bij Briand nog eenige aarzeling scheen te bestaan als gevolg van de minder aangename indrukken, door hem omtrent de stemming in den Senaat tegen de combi- natie-Painlevé opgedaan, werd toch, toen laat in den afgeloopen nacht Painlevé zijn beraadslagingen afbrak, algemeen verwacht, dat het ministerie vandaag gereed komen zal. De karakteristieke figuren daarvan zijn als gisteren gemeld Briand als minister van buitenlandsche zaken, Callaux als mi nister van financiën. Verder worden de na men genoemd van Renoult voor justitie, Loucheur voor handel (al lijkt het de vraag of deze zich daarmede vergenoegen zal), generaal Noliet die de portefeuille voor oor log behouden zou, de jonge socialist Laval voor arbeid enz. De meeste belangstelling wekken natuur lijk de plannen van Caillaux. Hij wilde zich nog niet daarover uitlaten aangezien hij vandaag conferenties zal hebben met die directie der Banque de France en verschil lende particuliere bankdirecteuren en finan- cieele specialiteiten. Men weet echter reeds, dat hij in geen geval zal aankomen met een heffing op het kapitaal, hetgeen hier in vele kringen groote opluchting heeft gegeven en waarschijnlijk oorzaak is, dat zijn terugkeer in het politieke leven rechts met zooveel ver ontwaardiging wekt als had mogen worden verwacht. Het rapport over Duitsch- lands ontwapening. Maarschalk Foch heeft den Raad van Ge zanten het rapport inzake de ontwapening van Duitschland doen toekomen. Het do cument bevat 44 bladzijden en heeft een uit sluitend technisch karakter, is omvangrijk verdeeld in twee deelen,waarvan het eerste een algemeene uiteenzetting bevat van de motieven, die pleiten voor een ernstig ver toog tot Duitschland om definitief zijn ver plichtingen na te komen. Verder wordt een opsomming gegeven van de techniek der ontwapening, zooals de Fransche specialisten die ter bescherming van de veiligheid noodig achten. Verschillende deskundigen zijn daarin aan het woord, onder wie Debeney en De- goutte. De eerste wijst vooral op de toene mende macht van den Duitschen vliegdienst en somt de fabrieken in aangrenzende lan den op, die aan losse onderdeel en, welke onmiddellijk in elkaar gezet kunnen worden, een verontrustend materiaal vervaardigen, terwijl tegelijkertijd bestuurders zich overal in Duitschland oefenen. Het is nog niet bekend wanneer de gezan- tenraad dit rapport zal behandelen. Waar schijnlijk wacht men den uitslag der Duitsche verkiezing af. De presidentsverkiezing in Duitschland. De soc. candidaat bij de eerste verkiezing Braun, heeft een oproep tot zijn kiezers ge richt, waarin hij hun op het hart drukt op 26 April voor Marx te stemmen. Ook de vakvereenigingen hebben een dergelijk ma nifest uitgegeven. ttr Het „Reichsblock" publiceert een mani fest aan de jeugd waarin deze wordt opge roepen tot een „Reichswanderertag" op 19 April en waarbij wordt verklaard, dat het offer door den grijzen veldmaarschalk ge bracht door aanneming van de candidatuur, in de eerste plaats de Duitsche jongeling schap geldt. Wier toekomst zich moet ont wikkelen in een reiner en zuiverder Duitsch leven dan de laatste tijd met zijn partijtwis ten en corruptie vermocht te bieden. „Voor u in de eerste plaats wil Hindenburg de rust van zijn ouden dag offeren. Daarom moet de laatste Zondag van de verkiezing staan in het teeken van het ijveren door de Duitsche jeugd voor hun vader Hindenburg". Daar om moet de jeugd den boer op met de leuze: „wij willen onzen vader Hindenburg, als lei der van het volk in het hoogste ambtheil vader Hindenburg." De mijnramp te Dortmund. De te Bochem verschijnende „Arbeiter Ztg." publiceert de belangrijkste punten van aet rapport, dat de commissie van onderzoek aaar de oorzaken van de catastrofe in de mijn Minister Stein bij Dortmund, waarbij 130 mijnwerkers omkwamen, heeft uitgebracht. De commissie komt tot de conclusie, dat men de mijndirectie het verwijt niet kan bespa ren, dat zij niet al het mogelijke heeft gedaan am het gevaar voor ongelukken zooveel mo gelijk te voorkomen. De kabinetscrisis in België. Behalve met de reeds genoemde personen I heeft de kabinetsformateur Vandervelde gis teren ook een onderhoud gehad met den mi nister van arbeid en nijverheid Tschoffen, die zich solidair verklaarde met de geheele rechterzijde. Heden zou de heer Vandervelde door den koning ontvangen worden. Onmiddellijk daarna zou hij een onderhoud hebben met de heeren Poullet en Magnette. Vanmiddag zou het bureau van den nationalen raad der socialistische partij bijeenkomen en mor gen zou Vandervelde een nieuw onderhoud hebben met den liberalen minister van justi tie Masson. Ook met den heer Van Cauwelaert, den burgemeester van Antwerpen, heeft de kabinetsformateur nog «een onderhoud ge had. Volgens het blad van Van Cauwelaert, „De Standaard", heeft hij dezen geen mi nistersportefeuille aangeboden, daar hij wel weet, dat de heer Van Cauwelaert er niet aan denkt het ambt van burgemeester van Antwerpen op te geven. Evenals Tschoffen heeft de Antwerpsche burgemeester aan zijn bezoeker meegedeeld, dat hij trouw blijft aan de beslissing van het bureel der rechter zijde, dat de katholieke partij een bloc zal vormen ten opzichte van alle resolutiën, welke naar gelang der omstandigheden zullen wor den getroffen. Amerika's standpunt be treffende het internatio naal toezicht op den wa penhandel. Theodor Burton, leider van de Amerikaan- sche delegatie naar de conferentie van Ge- néve betreffende het internationaal toezicht op den handel in wapenen, is Woensdag ver trokken. De andere leden vertrekken Zater dag. De regeering koestert de hoop, dat de finitieve practische resultaten zullen wor den verkregen en is bereid op de meest vol ledige wijze mede te werken tot het in het leven roepen van practische maatregelen ter beperking van de verscheping van wapenen. Burton en zijn collega's hebben het desbe treffende ontwerp-conventie bestudeerd, op gesteld door de gemengde commissie van den Volkenbond, hetwelk van Amerikaansch standpunt bezien aannemelijke bepalingen bevat, doch in andere opzichten aanzienlijke wijziging zal behoeven. De Amerikaansche gedelegeerden zijn er van overtuigd, dat het niet mogelijk zal zijn, den internationalen handel in wapenen geheel te elimineeren, en zijn van meening, dat het plan van de Vol kenbondcommissie tot het verschaffen van licenties voor verschepingen het eenige mid del is om den handel te beteugelen. De aanslag op den koning van Bulgarije. Officieele berichten bevestigen, dat koning Boris bij den aanslag volkomen ongedeerd is gebleven. De plv. rijkspresident dr. Simons zond den koning een gelukwenschtelegram. In de Sobranja gaf de medeeling van den minister-president nopens het incident, dat den koning is overkomen, aanleiding tot een algemeene sympathiebetuiging voor den souverein. De hoofden der buitenlandsche missies begaven zich naar het paleis om hem geluk te wenschen. De stad is met vlaggen versierd, de winkels zijn gesloten, in de kathe draal worden plechtige godsdienstoefenin gen gehouden. Een groote stoet betoogers, aan het hoofd waarvan de minister-president, de minister en de Kamervoorzitter liepen, defi leerde gedurende twee uur voor het paleis.De koning stond op het balcon en werd door de troepen van het garnizoen toegejuicht. De grensregeling met Italië. Gemeld wordt uit Kairo, dat officieel wordt medegedeeld, dat de Italiaansch- Egyptische onderhandelingen inzake de wes telijke grens in den vriendschappelijksten geest worden voortgezet. Er wordt aan toe gevoegd dat Italië niet voornemens is om druk op Egypte uit te oefenen. De quaestie der westelijke grens is weer opgeleefd tengevolge van het onlangs plaats gehad hebbende ongeval met een Italiaansch vliegtuig aan de Egyptische zijde der grens. Egypte ontkent iets te weten omtrent het lot der beide vliegers, terwijl Italië beweert dat de derde vlieger van uitputting is ge storven. Uit Kaïro wordt volgens een draadloos bericht gemeld, dat niettegenstaande ont kenning van Iatliaansche zijde, de nota, uit Rome aan de Egyptische regeering gezon den, gelijk staat met een ultimatum, dat de onverwijlde erkenning eischte van de grens lijn tussclien Egypte en Tripolis, gestipuleerd in de overeenkomst tusschen Milner en Scialoja. Het is niet te loochenen dat de Britschc regeering het standpunt der Italiaansche regeering nopens de grensquaestie met Egypte steunt, wat de Egyptische pers „perfide" noemt. Het „Foreign Office" ge looft dat de principieele overeenkomst-Mil- nerScialoja, die tot stand kwam toen Egypte nog protectoraat was, door het te genwoordige onafhankelijke Egypte niet kan worden afgewezen, doch alleen op on- derdeelen kan worden gewijzigd, 's Avonds laat verluidde dat de Italianen de oase van Jarabub reeds hadden bezet, waarop on middellijk een kabinetsraad werd bijeenge roepen. Over den aanslag op den jeugdigen koning wordt nog uit Sofia gemeld, dat de koning in gezelschap van twee adjudanten per auto terugkeerde van een bezoek aan het konink lijk museum aan den straatweg van Orhania naar Sofia. Plotseling werd de auto bescho ten door lieden, die rechts en links van den weg zich verdekt hadden opgesteld. Het eer ste schot doodde den lijfjager van den koning het tweede verwondde den chauffeur in het gezicht. De naast dezen zittende vorst nam dadelijk het stuur over. De gewonde chauf feur had den wagen, die tegen den berm van dea weg was opgereden, reeds doen stilstaan. De auto, die achteruit begon te loopen, bot ste daarbij tegen een telegraafpaal en werd vernield. De inzittenden werden eruit ge slingerd. Dit alles speelde zich in een oogen- blik af. Het gevolg van den koning nam den strijd op tegen de aanvallers, terwijl deze zelf een aankomenden autobus aanhield, zich aan het stuurrad zette en ijlings terugtufte naar Orhania. Daar alarmeerde hij het garni- ;oen en keerde dadelijk met 30 soldaten per autobus naar het slagveld terug, waar intus- schen een der adjudanten met den chauffeur wegens gebrek aan munitie moest retireercn, met achterlating van den tweeden adjudant, ritmeester Itsjef (in dit bericht is geen spra ke van een natuurvorscher Iltsjef, die den ko ning zou hebben vergezeld), die zwaar ge wond was en door de aanvallers is vermoord en beroofd. Toen de koning met zijn solda ten op het terrein verscheen, trok de bende zich na een hevig vuurgevecht in de bosschen terug, waar zij door de militairen werd ach tervolgd, terwijl de koning naar Sofia te rugkeerde. De premier heeft verklaard, dat de aanslag gepleegd is door een bende van 56 man, al len behoorende tot de agrarisch-communis- tische partij. De aanvallers hebben bij hun vlucht veel bewijsmatriaal achtergelaten, waaruit zulks blijkt. Woensdag heeft aan boord van het in droog dok liggende, 17.000 ton metende passagiers schip „Montlaurier", van de „Canadian Pa cific", een brand gewoed, die het voorste ge deelte van het schip geheel heeft vernield. Het ongeluk, dat het schip heeft getroffen, is de culminatie van een reeks tegenspoeden waarmee het schip heeft te kampen gehad sedert het 21 Maart Liverpool verliet. Kort nadat het Liverpool verliet kreeg het te kam pen met zware zeeën, die het stuur onklaar maakten, met het gevolg dat het schip dagen lang hulpeloos rondzwalkte. Nauwelijks had het schip den ingang van de haven van Cork bereikt, of het tijdelijke stuurtoestel, dat was ingericht, begaf zich, waarna het schip bij Roches Point aan den grond liep. De schade, door den brand aangericht, wordt op vele duizenden ponden geschat. DE MOORD OP DEN SIRDAR. De politie ontdekte in de woning van een dergenen, die beschuldigd worden van den moord op Sir Lee Stack, in leven Sirdar van het Egyptisch leger, de acht revolvers, waar mede de aanslag heeft plaats gehad. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat het rijkskabinet onmiddellijk na de proclamatie van de candidatuur-Hindenburg de diplo matieke vertegenwoordigers van Duitsch land in het buitenland heeft opgedragen, om zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen omtrent de uitwerking van deze candida tuur in het buitenland. Het „Tageblatt" vraagt, hoe het met deze rapporten slaat en dringt er op aan, dat de minister \ao, Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, 8e leiders der politieke partijen van linies en rechts desnoods in een vertrouwelijke zit ting zal inlichten over de resultaten van deze enquête. Naar de „Tag" meldt, heeft Hindenburg pertinent geweigerd op verkiezingscampagne te gaan. Hij acht het niet noodig, daar hij overal in Duitschland genoegzaam bekend is. Hindenburg zal Hannover vóór de presi dentsverkiezingen niet meer verlaten. Zater dag ontvangt hij een delegatie van Duitsch- Nationale arbeider®, om hun le verzekeren, dat de bijlegging der sociale tegenstellingen in Duitschland hem bijzonder na aan het harf ligt. Zondagavond organiseert de commissie- Löbell in een hotel te Hannover een bij eenkomst met de persvertegenwoordigers, waartoe ook de buitenlandsche pers is uit- genoodigd. Bij deze gelegenheid zal Hioden- denburg een groote programrede houden. De rijksminister van Economie, dr. Neu- haus heeft er gisteren op gewezen, dat het aantal buitenlandsche credieten den laat- sten tijd belangrijk is afgenomen en in ver band daarmede beweren nu de bladen van links, dat dit een gevolg is van de candida tuur-Hindenburg. Daar tegenover meldt de „Tag" dat een groot aantal bekende indu- strieelen juist in den laatsten tijd belang rijke credietaanbiedingen hebben gekregen. De onderhandelingen over deze credieten zullen dezer dagen, dus nog vóór de presi dentsverkiezingen, beginnen. De oud-rijkskanselier dr. Mar^ hield gis terenavond aan een maaltijd in den Zoologi- schen Garten een rede, waarin hij o. a zeide dat de binnenlandschc economische ontwik keling van Duitschland in hooge mate afhan kelijk was van den uitslag der presidents verkiezing. Ook in buitenlandsch economisch opzicht zou op 26 April een beslissing wor den genomen omtrent dc kalme verdere ont wikkeling of de tegenwerking daarvan. Er zijn in het buitenland breede en zeer mach tige kringen wien reeds de mogelijkheid van een beslissende koerswijziging in Duitschland hoogst welkome stof voor agitatie zou leve ren. Er zijn machtige economische kringen in het buitenland, die er belang bij hebben, dat het ternauwernood verdwenen wantrou wen tegen den concurrent weder ontwaakt Dat mogen wij niet met onverschilligheid aanzien. Ons bedrijfsleven heeft nog steeds in hooge mate hulp van buiten noodig. Deze afhankelijkheid van het buitenland zal ech ter, indien ons gezond verstand ons ten aan zien van de politiek niet verlaat, niet eeuwig duren. Wij moeten de buitenlandsche mede werking cis den weg beschouwen, die ons met zekerheid naar de vrijheid voert De po litieke en economische vrijheid is het doel, dat wij met zulk een offer moeten en ook zullen bereiken. De rijksregeering besloot den candidaten voor het rijkspresidentsehap de beschikking te geven over de radiostations voor 't hou den van redevoeringen tot het Duitsche volk. Een voorwaarde is, dat de achter de sprekers staande partijen of groepen niet streven naar sen gewelddadige wijziging der grondwet. Nog altijd zit de combinatie-Painlevé niet in elkaar, men vraagt zich in politieke kringen opnieuw af of zij wel tot stand ko men zal. Caillaux heeft definitief aangeno men, maar de aanvaarding van Briand is in den vooravond nog twijfelachtig. En aan gezien Painlevé een noodzakelijk tegenwicht moet hebben voor de aanwezigheid van Caillaux, al was het maar alleen omdat de Senaat moeilijk erg sympathiek gestemd kan zijn tegenover den man, dien hij heeft ver oordeeld en die in zijn „Rubicon" de af schaffing van den Senaat predikte, hangt daarvan het succes der combinatie af. In meer gematigde bladen toont men ontstemming over de groote beteekenis, die door Painlevé aan de houding der socialis ten wordt toegekend, al is dit zeer begrijpe lijk, vooral na het meeningsverschil om trent het wetsontwerp inzake de verhooging van het maximum der biljetten-uitgifte, dat zich gisteren in de Kamer tusschen de so cialisten en de radicalen heeft geopen baard. Men verwijt hem teruggekomen te zijn op zijn aanvankelijke opvatting, dat hij te zeer politiek verwant is aan Herriot om na hem een kabinet te vormen en te veel sympathie te gevoelen voor de socialisten, wier ontwerp tot kapitaalsheffing overal uitvoerig wordt aangehaald, al weet ieder een wel dat zij dit toch nooit kunnen ver wezenlijken. Men mag daarom verwachten, dat ook als hij slagen mocht de stemming, die vooral in den Senaat tegen hem bestaat, het kabinet niet lang zou laten leven. Caillaux heeft in een bespreking met de radicaal-socialistische fractie der Kamer verklaard, dat de toestand der schatkist ernstig schijnt, maar dat hij er op rekent hem weer normaal te krijgen door het ma ken eener nadrukkelijke scheiding tusschen de kwestie der schaikist en die der begroo ting. Hij vroeg of hij kon rekenen op den steun der fractie bij het werk van hef fi nancieel herstel. De fractie nam met alge meene stemmen een motie van vertrouwen aan. Caillaux verklaarde in beginsel de porte feuille van financiën te aanvaarden. Op het radencongres van Georgië te Tiflis bracht volkscommissaris Froense rapport uit omtrent den toestand van het roode leger. Het telt op het oogenblik 562.000 man, waarvan 10 pCt wordt gevormd door natio nale formaties der zelfstandige sovjetrepu blieken. Op elke 10.000 inwoners der Sovjet- Unie komen 41 soldalen, tegen 103 in andere Europeesche staten. Sedert begin 1925 koopt de sovjetregee- ring geen vliegtuigen meer in het buiten land, maar laat zij deze in Sovjet-Rusland zelf vervaardigen. Een officieel communiqué deelt mede, dat de opstand der Koerden geëindigd is. Het meereneel van de aanvoerders der rebellen zijn gevangen genomen. Na herstemming tusschen ds. W. D. M. Boas en ihr. de Muralt wordt eerstge noemde gekozen. Daarna hield de oud-voorzitter van den bond, de heei C van der Velden, een rede over de Tweede Kamerverkiezingen, In de hoop dat de verkiezingen van 1925 ons een eind verder zullen brengen op den weg naar het beoogde ideaal, opende spr. dc vergadering. Het jaarverslag van het hoofdbestuur werd zonder stemming goedgekeurd. Vervolgens komt aan de o^de een voorstel van het hoofdbestuur om 200 uit te trek- ken voor tegemoetkoming aan den voorzit ter. Na langdurig; bespreking wordt het voorstel met groote meerderheid aangeno men. Het voorstel-Groningen om een eigen candidaat te stellen, werd met op twee na algemeene stemmen verworpen. Nadat het voorstel van het hoofdbestuur om 1500 aan het bestuur toe te staan voor een propaganda film z h. s. is aange nomen. werd de vergadering gesloten. Naar de Times meldt, wordt tusschen Londen en Parijs thans overleg gepleegd over enkele vraagstukken in verband met de Nederlandsch-Belgische overeenkomst, die de vroegere garantie der Belgische on zijdigheid aangaan. Formeel bestaan de tractaten van 1839 nog, die België's onzijdigheid waarborgden, maar Duitschland, dat (als rechtsopvolger van Pruisen) een der garanten was, heeft door de onderteekening van het. Verdrag van Versailles de verplichting aanvaard alle regelingen goed te keuren, die de mogend heden in overleg met ons land en België zouden treffen, ter vervanging der verdra gen van 1839. Practisch hebben Engeland en Frankrijk (de andere garanten zijn althans feitelijk buiten spel) België beschouwd als bevrijd van verplichtingen, die uit de gewaarborgde onzijdigheid voortvloeien. Dat blijkt, wat Frankrijk betreft, het best uit het feit, dat dit land een militaire overeenkomst met België sloot, terwijl Cecil Harmsworth, als vice-minister van Buitenl. Zaken, op 3 April 1922 in het Brtische Lagerhuis uitdrukkelijk constateerde, dat, voor zoover Engeland be treft, de Belgische gewaarborgde onzijdig heid niet meer bestond. Nu moet formeel aan deze opvatting het zegel worden gehecht, om de sluiting der Belgisch-Nederlandsche overeenkomst mo gelijk te maken. De over deze garantie gewisselde iota's doen zien, dat de Britsche en Fransche re geeringen de zaak in een zoo gunstig mo gelijk licht beschouwen en zij overwegen thans de stappen die moeten gedaan wor den, om definitief de verdragen van 1839 te doen ophouden. De tekst der Naderlandsch-Belgiscne overeenkomst is thans te Londen en Parijs medegedeeld en wordt door kenners van het internationaal recht, die de regecringen moeten adviseeren, bestudeerd. VERLAGING IN OVERWEGING. Naar de Tel. verneemt, wordt thans over wogen om de internationale tarieven voor poststukken, zoowel voor brieven, brief kaarten en drukwerken naar het buitenland te verlagen. Het is de bedoeling om te ko men tot een tarief van 15 cent voor een brief en 10 cent voor een briefkaart. Thans bedragen deze tarieven resp. 20 en 12/4 ct. Mocht dit voornemen tot verlaging worden verwezenlijkt, dan zou deze wijziging toch. niet vóór 1 October a.s. worden ingevoerd. Te Arnhem heeft Woensdag de 25ste al gemeene vergadering plaats gehad van den bond van staatspensionneering. Prof, mr. J. E. Heeres, de waarnemende voorzitter, deelde o.m. mede, dat de groote hinderpalen van den bond zijn: lo. de sluik- sche tegenstanders; 2o. de huidige bczuini- gingsleus, die ten onrechte in de plaats staat van belasting naar draagkreht. Onlangs is van onverdachte zijde bere kend, dat een premievrij staatspensioen den staat 60 millioen zou kosten terwijl thans de pensioenslasten slechts 10 millioen minder bedragen. We moeten strijden voor een wet, die iedereen een premievrij staats pensioen waarborgt Ds. J J. T. Spaargaren en rar. P J. Oud worden resp. tot voorzitter en bestuurslid benoemd yerklaard. Het Comtié Vliegtocht NederlandIndië verzoekt aan het Haagsche Aneta-kantoor het volgende mede te deelen: In zijn laatstgehouden vergadering is aan het Comité gebleken, dat aan het jongste persgesprek van het Uitvoerend Comité on juiste gevolgtrekkingen zijn vastgeknoopt geworden Toen na aankomst van het vliegtuig in Ba tavia verwacht mocht worden, dat indien alle kosten aan de vlucht verbonden, be taald zouden zijn, nog eenige gelden ter beschikking van het Comité zouden blijven werd besloten deze te bestemmen tot een permanent fonds ter bestudeering en pro paganda van het luchtverkeer in en naar Indië. Er is nog geen besluit genomen, op welke wijze aan dit voornemen uitvoering zal wor den gegeven. Het Comité heeft zich van den aanvang af op het standpunt gesteld, dat samenwerking met de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging voor Luchtvaart moest worden in acht genomen en blijft dit stand punt innemen. Door Minister Aalberse ontvangen. Donderdagmiddag heeft de Minister van A. H. N., een aantal Engelsche architec ten, die een studiereis door Nederland maken, aan zijn departement ontvangen. Z.Exc. sprak hun volgenderwijs toe: Dames en heeren, het doet mij veel genoe gen u hartelijk welkom te heeten. Daar wij ten aanzien van huisvestingsvragen dikwijls naar uw land zien, is het ons een groote voldoening, dat ons land nu de eer te beurt valt te worden bezocht door een zoo groot aantal vertegenwoordigers van de bij de huisvesting in Engeland betrokkenen. Uw bezoek bewijst mij, dat het u bekend is, dat in ons land op het gebied der huis vesting veel is geschied. De gevolgen van den grooten oorlog zijn in Holland gelijk aan die in andere landen. Ook bij ons heeft de oorlog een ernstigen woningnood veroorzaakt. Terwijl in de jaren voor den oorlog steeds een overschot van bijna 30000 ledige wo ningen aanwezig was, was in 1920 niet alleen deze reserve verdwenen, maar er was zelfs een tekort van meer dan 60000 woningen, zoodat de achterstand bijna tot honderd duizend huizen gestegen was Boven dezen achterstand steeg de jaarlijksche toename van het woningtekort tot een aanmerkelijke hoogte. Juist als in alle andere landen wer den wij geplaatst voor een onuitvoerbare taak. Toch hebben wij niet alleen aan de jaar lijksche toename van de vraag het hoofd kunnen bieden, maar ook het woningtekort wordt snel ingehaald. De tegenwoordige stand is, dat te bezien blijft, of binnen korten tijd de woningnood nog zal bestaan of niet. Daarnaast is de op richting van andere gebouwen, als scholen, kerken, kantoren, regelmatig voortgezet. Gelukkig kan ik constateeren, dat, hoe wel de meeningen over de wijze, waarop de woningproductie behoort te geschieden bij zonder verdeeld zijn, ten opzichte van den woningnood deze verschillen nagenoeg ver dwenen zijn en alle krachten in het werk gesteld zijn om het tekort in te halen Gedurende de laatste dagen hebt gij de gelegenheid gehad waar te nemen, dat in dit land op groote schaal huizen gebouwd zijn door plaatselijke overheden en vereeni- gingen van algemeen belang, maar dat het particulier initiatief eveneens een bewon derenswaardige activiteit heeft getoond. Dames en heeren, ik hoop dat gij, wan neer gij dit land verlaat, een aangenamen indruk zult meenemen van hetgeen gedaan terzake van den woningnood. Wij allen wen schen van harte, dat gij u de in Nederland doorgebrachte dagen lang zult herinneren. Algemeene vergadering. In hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage hield de Diocesane R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem Donderdag een alge meene vergadering onder voorzitterschap van mej. Annie Meijer Aan het jaarverslag van de secretaresse is ontleend, dat in het afgeloopen jaar de feestviering van het tweede lustrum van den R. IC. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem is gevierd. De presidente v/erd tot lid van de Tweede Kamer verkozen verklaard. Sas- senheim trad als nieuwe afdeeling toe De bloemenhulde bij gelegenheid van het Int. Eucharistisch Congres heeft opgebracht 5654.91; de R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem bracht hiervan 2049.37 bijeen. Blijkens het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse was er een batig saldo van 2071.34. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd medegedeeld, dat door 24 afdeelingen geen jaarverslag was gezonden. De voorzitster deed hierna de volgende mededeelingen: Een commissie is gevormd uit den R. K. Vrouwenbond, den L. T. B. en de R. K, Jeugdorganisatie om te komen tot oprich ting van een R. K. Boerinnenhuishoudschool. Voor de beurs tot opleiding van een R. K. Vroedvrouw aan de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen had zich één can didate aangemeld. Deze candidate heeft zich evenwel teruggetrokken Geen andere heelt zich nog aangemeld. De Federatie heeft de motie inzake den Moederdag afgewezen; de Diocesane R. K. Vrouwenbond bisdom Haarlem houdt thans deze zaak aan De propaganda voor „De Katholieke Vrouw" is mislukt. Opgericht is een „Hulp in de Huishouding voor de betere standen. Inlichtingen zijn te bekomen bij het Centraal Bureau der Diocesane Vrouwenbonden te Utrecht. Verspreid wordt een plaatje met gebed ter bestrijding der onzedige kleeding. Reeds 30.000 exemplaren zijn ervan verspreid. Medewerking voor meerdere verspreiding wordt gevraagd. In October zal te Rome een internationaal congres worden gehouden van R. K. Vrou wenbonden. Dc kosten voor ons land zullen worden gedekt uit net saldo van de opbrengst der bloemenhulde, In de vacature van mei. D. Coebergh, dia niet herkiesbaar was, werd voorzien door dc benoeming van mevrouw H. EngeringSpill- ner te Vlissingen. Mej. Coebergh werd dank gezegd en als gedachtenis een bloemstuk en een zilveren potlood aangeboden. Aan de orde was hierna de behandeling der voorstellen. Op voorstel van de afdeeling Amsterdam werd besloten de prae-adviezen op de ver schillende voorstellen op de agenda te ver melden, zooals ook bereids reeds is ge schied.. De kring Haarlem stelde voor met het oog op de luttele financieele draagkracht der kleine afdeelingen de contributie te verla- gen Het Dagelijksch bestuur waarschuwde te gen dit voorstel, omdat iedere cent vermin dering per lid ongeveer 160 minder inko men beteekent. Het vraagstuk moet van al le kanten worden bezien, waarop het Dioce saan bestuur voorstelde een commissie te benoemen, die het vraagstuk nader zal fce- studeeren. De presidente spoorde aan propaganda te maken om het aantal leden te vergrooten. Verder zal zooveel mogelijk de tering naar de nering worden gezet. Het voorstel om een commissie te benoe men werd vervolgens met algemeene stem men aangenomen. Het voorstel van den kring Alkmaar om actie te voeren, opdat er in iedere apotheek voor iedere vrouwelijke assistente een stoel aanwezig is, ondervond van verschillende zijden bestrijding, omdat deze zaak ligt op het gebied der arbeidsinspectie en van den R.K "Assistentenbond. Besloten werd de aandacht van den R.K. Assistentenbond op deze zaak te vestigen. Het voorstel van de afdeeling Rotterdam: Het Diocesaan bestuur roepe een commissie in het leven, welke zal hebben te bestudee- ren, in welke richting het werk van den Vrouwenbond zich in de toekomst moet ont plooien, gezien de talrijke moeilijkheden, welke zich op het oogenblik in het vereeni- gingsleven voordoen, vond van vele^ zijden instemming. Ook het Dagel. bestuur betuig de zijn instemming met dit voorstel. De'afdeeling Amsterdam had bedenkingen tegen dit voorstel, omdat de moeilijkheden plaatselijk te veel verschillen om één be paalde richting aan te geven. Wat de alge meene lijnen betreft, zou men het program der Internationale Unie kunnen volgen. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om in de afdeelingen groepen te vormen naar de standen, welk denkbeeld van an dere zijden krachtig werd bestreden.^ Het voorstel om een studiecommissie te benoemen, werd tenslotte met algemeene stemmen aanvaard. Na rondvraag werd door de afdeeling den Haag den afgevaardigden een thee aangebo- Tenslotte hield mej. Peters, bestuurslid, in plaats van prof. de Langen Wendels, die verhinderd was, een voordracht over de Vredesgedachte in de opvoeding. Op treffende wijze schetste de spreekster het verschrikkelijke van den oorlojj. En toch wordt op de school de oorlog verheer lijkt. Dat moest niet zoo zijn; de vredesge dachte moet in de opvoeding worden ge bracht. Door de liefde van God te prediken en de vredesgedachte in de jeugd te ont wikkelen kan alleen het vredesbeginsel vruchtbaar worden voor de toekomst. In plaats van het begrip oorlog moet bij de jeugd komen het begrip vrede. Daaraan moeten wij allen medewerken, ouders, op voeders en onderwijzers. Vooral de moeders moeten zich verecni- gen om den vrede te brengen in het hart van het kind. De vrede moet er komen door het kind. Onze schoolboeken staan veel te vol van vechten en oorlog; zonder oorlog zouden onze tegenwoordige geschiedenisboe ken niets meer bevatten. Daarin moet ver andering komen; er moet belangstelling ge wekt worden voor wat de levende mensch doet voor ontwikkeling en beschaving. Heel eenzijdig worden de physieke moed en de dorst naar eer en roem bij onze jeugd ont wikkeld. Wij moeten het kind wijzen op hel denmoed, maar op zedelijken heldenmoed. Wijst de kinderen op het opofferend leven van onze Zusters en Missionarissen, op den meed van den mensch, die eerlijk en op recht zijn zonden durft belijden, van ben, die durven opkomen voor de verdrukten en bespotten. Dien zcdelijken heldenmoed moeten wij met Gods hulp ontwikkelen. Zich zelf beheerschen eischt ook een zede-' lijken heldenmoed. Christus belijden in het openbare leven, is een heldenmoed, die wij allen moeten be oefenen om de wereld te winnen voor Chris— tus. Leert uw kinderen, dat onze God is dal God des Vredes. Het grootste middel om de kinderen tot vrede te stemmen, is hen te doordringen van de stelling, dat macht geen recht vormt, dat het recht van den sterkste geen recht is, maar dat ware vrede slechts is te oerei- ken door overleg en bespreking en dat me- mand zijn eigen rechter mag zijn. De arbi- tiage-idée moet practisch ook bij de kinde ren ingang vinden. Het begrip scheidsgerecht komt wel in conflict met onzen hoogmoed; maar dien zullen we bij ons zelf en bij onze kinderen hebben te bestrijden. Opvoeden tot vrede is opvoeden ook tot nederigheid.! Ook nog gaf spreekster als middel tot ont wikkeling der vredesgedachte aan het op voeden tot beter leeren waardeeren van dc gevoelens van anderen. De voorzitster dankte mej. Peters voor de; gloedvolle rede, welke zij heeft uitgesproken tot verspreiding van de vredesgedachte bij, de jeugd. Met een woord van dank ook aan de af deeling den Haag voor de ontvangst, sloot de presidente de vergadering met den Chris- telijken groet. In een schrijven aan het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond, opgenomen in do „Volkskrant," bevestigt thans de R.-K. Ka merfractie „dat er geen het minste uitzicht; is op deze totstandkoming (van de wettelijke regeling der Ziekteverzekering) voor het ein»' de der loopendc regeeringsperiode. Dc Zware Wegencommissie stelt aan de Regeering voor, de Motor- en Rijwielwet in dien zin te wijzigen, dat het verboden is met een stoom- of motorwals over een weg te rijden, welke vac een klinkerverharding is voorzien. Bovendien wil zij verbieden, om met walsen, zwaarder dan 14.000 of 100.000 K.G. te rijden op wegen, welke resp. zijn in gedeeld in de 2de en 3de klasse. De snelheid der walsen wil zij niet hoo- ger gesteld zien dan 6 K.M. per uur, terwijl het aantal aanhangwagens niet meer dan drie en hun gewicht niet hooger dan 6000; K.G. zal mogen zijn. Blijkens uitspraak der verschillende orga nisaties, zal de tuinbouwende bevolking ook dit jaar, niettegenstaande den korten duur van den zomertijd, den zonnetijd blijven handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5