Laatste nieuws. >MEflGD ÜfjlBJWS LUCHTVERKEER. De R 33 losgeslagen. Amundsen's vlucht naar den Noordpool. HANDEL EN NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. Nederlandsche suiker naar Rusland. ORDE EN ARBEID. Ter herinnering aan de Holland- Indië-vlucht. Dr. Royaards naar Rotterdam? Amundsen's Pooi-expeditie. De staking bij de Karei 1 opgeheven. „St. Raphael" en de nieuwe pensioenregeling. Het bouwvakconflict in Den Haag. De Stakingen in de Venen. Droevig ongeluk. Brutale winkeldievegge gepakt. Een der slachtoffers gevonden. De „Pina" losgeraakt. De inbraak in de R.K. Kerk te Westervoort. 12000 spoorloos verdwenen. Uit donker Rotterdam. Aanrijding met doodelijken afloop. De torenbrand te Zunderdorp. Van een schippér, die uit den koers geraakte. De stakingen in het Noorden. De moordaanslag te Nekkramp. Schepen losgelaten. De kindermoord te s-Hertogenbosch De Amsterdamsche Wethouderscrisis opgelost. Zen geheim dievenhol ontdekt. Trein bekogeld. Stipte gehoorzaamheid. Het bloemencorso te Amsterdam gaat niet door. Door de duisternis misleid. De rest van de „Soera- karta" gezonken. Na het vliegongeval te Soesterberg. Een driftig heerschap. Toenemend gasverbruik te Amsterdam. Vermist. Handhaving van het recht te Steenderen. MARKTNIEUWS. De kindermoord te Den Bosch. Twintig man aan boord. Het luchtschip drijft ia de richting van Nederland. Uit Norwich (Norfolk) wordt d.d. 16 dezer gemeld: Het bestuurbare luchtschip R 33 is heden morgen tijdens den storm losgebroken van den meermast, te Pulham. Er zijn 20 man aan boord. Het schip drijft in de richting van Londen. Volgens de laatste berichten drijft het te Pulham losgeslagen luchtschip R 33 thans in •Oostelijke richting af, mogelijk op de Ne derlandsche kust aan. De R 33 zou Woensdag een belangrijken vliegtocht aanvangen. Wegens het slechte weer moest dit plan echter opgegeven wor den. De bemanning ging echter wel aan boord en bleef daar den geheelen nacht. Hoewel de storm in den namiddag een snel heid kreeg van 50 mijlen per uur, en den geheelen nacht voortduurde, hield het schip zich schitterend. Nader wordt nog vernomen, dat de R 33 waarschijnlijk nog onder stuur is De drie motoren werken n.l. De neus van het lucht schip schijnt echter gescheurd te zijn. Sche- pen zijn ter assistentie uitgezonden, aange- I zien men vreest, dat het schip boven de ditie zijn in de beste stemming, niettegen- staande de minder voorspoedige reis. Het werk zal binnen een paar dagen worden ver gemakkelijkt, wanneer de radio-meteorolo gische dienst uit Amerika geregeld ioopen zal. TJit Oslo: Roald Amundsen heeft uit Kingsbay (Spitsbergen) geseind, dat door de aankomst der watervliegtuigen een der grootste problemen van de expeditie is op gelost. Hij beschouwde de overbrenging van de machines als een zeer groote moeilijk heid. Er zal een week of drie mee gemoeid zijn, om de vliegtuigen te montecren, waar na de expeditie wordt overgebracht naar Done-eiland. Daar zal men het gunstige oogenblik afwachten, om de vlucht naar den Noordpool te beginnen. zee zal gedreven worden. Na het bekend worden van het losraken van het Engelsche luchtschip „R. 33" van de meerpaal in het Aerodrome ie Pulham en van de berichten, blijkens welke het luchtschip op ruim 60 mijlen ten Noordoos ten van Lowestoft was gesignaleerd en zich vandaar in de richting van de Nedcriand- sche kust voortbewoog, heerschle er hier te lande spoedig allerwege en niet het minst in aviatieke en maritieme kringen groote belangstelling en bedrijvigheid. Den gehee len avond zijn de kustwachten iangs dc kust strook van Noord- en Zuid-Holland in rouw geweest om waarnemingen te verrichten met betrekking lot de „R. 33," welks posi tie zooals reeds spoedig bleek nogal tens veranderde. De Engelsche regeering verzoekt assistentie, Middelerwijl had de Nederlandsche regee ring van de Engelsche regéering het telegra- j fisch verzoek ontvangen om, zoo noodig, assistentie te verkenen indien het nood zakelijk mocht blijken een noodlanding tc verrichten. Daartoe werd op de maritieme, militaire en civiele vliegterreinen, resp. de Kooy, Soesterberg en Waalhaven alles in gereedheid gebracht. Op het vliegveld Waal haven werden de lichten ontstoken. Inmiddels had de directeur van Waalha ven radiografisch verbinding met het lucht schip gekregen en gevraagd of men cp het Waalhaven-terrein wenschte te landen. Van de ,,R. 33" werd daarop draadloos geant woord, dat vooralsnog geen noodlanding zou worden gemaakt en dat het in de bedoeling lag als de wind ging liggen naar Engeland terug te keeren. I Een noodlanding? Ten slotte kwam van de „R. 33" liet be richt binnen dat men voornemens was bi] bet aanbreken van den dag op het militaire vliegterrein Soesterberg te landen. Van dit plan zou evenwel worden afge zien indien de wind zou gaan liggen en heT weder geheel zou verbeteren. Soesterberg paraat. Op Soesterberg had men zich iutusschen geheel op de landing van het gevaarte voor bereid. Het gcheele personeel, benevens een groot aantal hulpkrachten was gemobiliseerd om hedennacht te vier uur op het vliegveld aanwezig te zijn, teneinde daar bij een even- tueele landing aanwezig te zijn. De „R. 33" op weg naar Engeianu. Amsterdam, 17 April. Naar wij vernemen beeft de ,.R. 33," ifu de weersgesteldheid des nachts vee! gunstiger is geworden, koers ge (Zet naar Engeland. Naar wij vernemen is thans een begin ge maakt met den uitvoer van Nederlandsche suiker naar Rusland, Een 4-tal Duilsche sche pen, de Barbara, de Vegesack, de Rheingold en de Undinc zijti reeds te Rotterdam bela den met 7 a 8000 ton suiker met bestemming naar Leningrad. De volgende week zal waar schijnlijk nog 2000 ton volgen. Naar wij ver nemen is deze suiker geleverd door dc Cen trale Suiker Mij. Msb. In de Koninklijke Weverij Van Dijk te Eindhoven is in haar serie Gedenk-Damast een ontwerp vervaardigd, ter herinnering aan de koene vlucht der drie onverschrok ken vliegers. Wij laten hier een korte be schrijving volgen van het ontwerp, door den kunstenaar André Vlaanderen uitgedacht: Het milieu toont ons een vierkantvormig veld, hetwelk omsloten wordt door een lint, waarop de namen der drie vliegeniers: A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop; H. van Weerden Poelman, P. A. van den Broeke, benevens plaats en datum der lan ding: Batavia 24-XI-1924, te lezen staat. Het middelste gedeelte van het veld wordt ingenomen door een kaart, waarop de route van dc vlucht Amsterdam-Batavia is aangegeven. Daarboven zweeft statig in ornamentale wolkenlijnen het Fokker-vlieg tuig F. VII. waarmede de geslaagde tocht is volbracht. Het vliegtuig verbindt door bei de vleugeluitcinden de wapens van Amster dam en Batavia. In het Gcdenkdamast worden verder de landingsplaatsen Amsterdam, Praag, Belgra do. Constantinopel, Angora, Aleppo, Bag dad, Basra, Mishir. Bender Abbas, Cha'oar, Karachi, Multan, Ambala, Allahabad, Cal cutta, Akyab. Rangoon, Bangkok, Sengora, Medan, Muntok, Batavia, met een voorletter aangegeven. Onderaan wordt dc kaart door twee ge- styleerde palmtakken (de overwinning) af gesloten. De rand is samengesteld uit een zich her halend motief, dat een adelaar met uitge spreide vleugels te zien geeft. Het gevogel te is niet meer allecnhecrscher van het luchtruim; het msnschelijk vernuft heeft zijn wiekslag bestudeerd en zich vleugels gecon strueerd, beter dar. die van Icarus uit de klassieke legende. De moderne mensch heeft gezegevierd! In de vier hoeken prijkt het Nederland sche wapen met dc wapenspreuk „Je Main- tiendrai." Uit Rotterdam wordt gemeld, dat dr. W. Royaards met de Kon. Ver. ..Het Neder- landsch Tooneel", de tweede helft van Mei len Tivoli-schouwburg, alhier zal bespelen. De mogelijkheid is niet buitengesloten dat het volgend seizoen dr. Royaards gedurende iangeren tijd in dit theater zal optreden. De v «nderhandelingen zijn daarover nog gaande. De „Fram", hel schip waarmede de Noord- pool-expeditie van Amundsen naar het floorden is vertrokken, heeft Maandag Spits bergen bereikt. Het schip is in Kings Baai voor anker gegaan, nabij de aanlegplaats foor de kolenbooten. De opvarenden deelden mede, dat dc reis eenigszins moeilijk was, ten gevolge van den voortdurend en mist en het vele drijfijs. Het begeleidend transportschip „Hobby" was onderweg achtergeraakt en uit het oog ver loren, maar men hoopte dat het een dag na dc „Fram" zou arriveeren. Kapitein Amundsen en alle leden dar «xpe- Naar wij vernemen is de staking bij de Karei I-sigarenfabriekcn Donderdagavond opgeheven. Dinsdag had te 's-Hage de gewestelijke vergadering plaats voor het spoorwegper soneel in gebouw „Veritas" over boven staand onderwerp met als spreker den heer C. P. v. Oostveen. De spreker merkte allereerst op, dat dit onderwerp droog en saai is en zeer ingewik keld, zoodat hij zich moet beperken, tot hst trekken van groote lijnen. Spr. zegt, dat men van zekere zijde ge tracht heeft de pensioenregeling uitgesteld te krijgen, uit het oog verliezende, dat er vele weduwen en weezen thans in kommer en ellende leven. Ook in de Tweede Kamer bij de behandeling der pensioenregeling voor het Rijkspersoneel heeft men getracht om deze op de lange baan te schuiven, wat door den voorzitter, den heer Kooien, sterk werd afgekeurd, omreden achter het Rijks personeel nog een belangrijke groep wacht op de behandeling van zijn pensioenregeling, n.l. het spoorwegpersoneel. Als nu niet vcortgegaan wordt met de behandeling, zal er in deze regeeringsperiode niet veel meer van komen en dan wordt het misschien 1927 eer dat de nieuwe regeling wordt inge voerd. Gelukkig was de meerderheid der Tweede Kamer wijzer. Volgens spreker heeft het den schijn dat er meer politiek dan personeelbelang achter zat. Het nieuwe ontwerp voor het spoorweg personeel komt o,m. hierop neer. In de oude regeling ging het pensioen In bij de S. S. bij 5 jaren deelgenootschap van het fonds en bij de H. S. na 10 dienstjaren; in de nieuwe regeling wordt dit voor beide groe pen na 10 dienstjaren de losse jaren mede- gerekend. De pensioengrondslag werd in de oude regeling berekend over de 5 laatste jaren genoten bezoldiging, in de nieuwe regeling wordt dit 3 of 10 jaren, dit laatste in ver band met de groote schommelingen in de loonen. In de oude regeling werd het pensioen i berekend naar den grondslag van 1 66/100 en nu is bij de directie overeengekomen 2 IpCt., wat vermoedelijk wel 1 75/100 zal worden, zooals bij het Rijkspersoneel is j vastgesteld. Het maximum pensioen bedraagt 70 pCt. i in 40 dienstjaren le bereiken. Bij het Invaliditeitspensioen moet men 7 dienstjaren hebben en voorgesteld is een minimum van 30 pCt., een commissie zal i oordeelen, gezien den toestand der gepen sioneerden. of het pensioen gehandhaafd of verminderd moet worden, na 7 jaren kan geen wijziging meer plaats hebben. Dc hoofdzaak waarom wij spoed achter deze regeling gezet hebben is, om te be werken een spoedige invoering, daar dc weduwen en weezan gebrek lijden., in de nieuwe regeling is een aanmerkelijke verbe tering, daar een weduwe bij overlijden van haar echtgenoot, ongeacht zijn diensttijd, 50 pCt. krijgt als pensioen van zijn laatst geno ten bezoldiging van de eerste 2000 en 40 pCt. tot 3000, zoodat bij een genoten be zoldiging van 1800 de weduwe een pen sioen ontvangt van 900. De weezen ont vangen 1/10 van de laatst genoten bezol diging en dit duurt tot de weezen hun 21ste jaar bereikt hebben. Spreker zegt vervolgens dat de nieuwe regeling geldt voor allen die na 1 April 1919 zijn gepensioneerd en met tcrugwer- I kende kracht van 1 Juni 1922, j Ook zal gelracht worden om de menschen j die in 1903 ontslagen zijn, ook uitgesteld j ouderdomspensioen te geven, daar zij voor dien tijd gestort hebben. Spr. sprak dc hoop uit, dat de nieuwe regeling spoedig ingevoerd zal worden, hel doel is 1 .Juli 1925, als er nu maar niet lan ger getraineerd wordt. Nadat spreker nog eenige vragenstellers beantwoord had, sprak de voorzitter een woord van dank voor de zeer duidelijke uit eenzetting, die door de aanwezigen, waar onder eenige vrouwen, zeer aandachtig ge volgd werd. De heer Van IJsselsiein bemiddelaar. De Rijksbemiddelaar, de heer Van (Jssel- steyn, zal zijn tusschenkomst verkenen in het dreigend conflict in de bouwvakken te 's-Hage. De vergadering inet de gecombineerde be sturen van patroons- en arbeidersorg'nisa- ties zal heden, Vrijdag, op het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid gehouden worden. Men meldt uit Vroomshoop: De besturen der veenarbeidersorganisaties hebben de loonsverlagingen van 10 pet. voor de berei ding van gewone en 20 pet. voor machinale turf onaannemelijk verklaard. Te Bergent- heirn wordt bij de firma Van Roycn onder het verlaagde tarief gewerkt. Woensdagavond vergaderde le Emmei Erfscheidenveen het permanent Chr. comité van actie. Besloten werd, enkele rechtsohe Kamerleden uit te noodigeu Ier bespreking van den toestand in de venen. In het veenbedrijf begint te N. Amster dam eenige opleving te komen. Verschil lende arbeiders zijn weer aan het werk ge gaan voor loonen 20, 25 en 30 pet. beneden die van het vorig jaar. Verwacht wordt dat er meerderen het werk in de venen zullen hervatten. Vrijdagmorgen omstreeks negen uur begaf de 30-jarige Neeltje Dijkshoorn zich per rij wiel naar haar betrekking te Maasland (Z.-H.) Op den Maassluisscherdijk ter hoog te van de Taanderij onder deze gemeente, werd zij achterop gereden door een vracht auto van de firma C. v. d. Burg en Zn. te Vlaardingcn. Door nog niet opgehelderde oorzaak, doch vermoedelijk door den hevi- gen wind, slipte het rijwiel, waardoor de vrouw kwam te vallen. Het linker voorwiel van den auto ging haar over het hoofd. On middellijk stopte de auto. Het hoofd bleek geheel verminkt. Dr. van der Hordt kon slechts den dood constateeren. Het is de Gemeentepolitie te Veendam mogen gelukken daar de hand te leggen op een buitengewoon brutale dievegge. Reeds geruimen tijd wist de politie, dat bij som mige winkeliers een jeugdig meisje kwam om boodschappen te doen voor dames, op wier credietwaardigen naam, geregeld ver schillende goederen werden meegegeven. Werd echter later de nota aangeboden, dan bleek het een geval van oplichting te zijn. De winkelier herinnerde zich dan natuur lijk niet goed meer het signalement van de koopster der goederen en zoodoende bleef haar spoor onbekend. Dat werd evenmin anders, toen de politie in een vertrouwelijke circulaire, den mid denstand waarschuwde, om niet al te veel vertrouwen te stellen in zoodanige onbe kende koopsters. Op een avond zou ze echter in de val loopen. Ze vervoegde zich bij den tricotage- handelaar L. en bestelde er een en ander voor mevrouw W. De heer L. gaf het ge vraagde goed mee, doch kreeg toch eenige argwaan, waarom hij telefonisch aan het opgegeven adres informeerde. Toen bleek, dat het verhaal van de kooplustige jonge dame verzonnen was, ging hij haar op dc fiets na Het kwam uit, dat ze toen reeds in den winkel van een manufacturier was geweest. Met één pakje onder den arm had ze den winkel van den heer L. verlaten en nu had ze twee pakjes bij zich. L. nam haar direct die pakjes af. De politie werd daarop gewaarschuwd. Het duurde niet lang, of ze viel door de mand en bekende ze te zijn de 17-jarige dienstbode van een landbouwer tc Omme- landerwijk. En nu kwam aan het licht, dat ze succes sievelijk oplichtingen had gepleegd bij niet minder dan tien winkeliers in deze gemeen te en bij een koopman te Nieuwe Pekela. Het lijk van den visscher Pieter Veerman uit Huizen, die tijdens het noodweer op 9 Maart 1.1. met den botter H 52 verongelukte is thans door een Spakenburger visscher gevonden onder den Zuidwal en in de haven te Huizen aangebracht. Naar wij vernemen, is het Italiaansche s.s. „Pina", dat, zooals we bereids meldden, Donderdagmiddag circa 12 uur op het strand van Holland aan den grond gevaren was, losgeraakt. Dc „Witte Zee" is er in geslaagd met de „Pina" verbinding te krijgen en het schip af te sleepen. De „Pina" heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. Een belangrijke aanhouding. Inzake deze heiligschennendc inbraak wordt gemeld, dat de politic met de aan houding van den Pool, in verband met den kerkdiefstal tc Westervoort een goede vangst heeft gedaan. Naar verluidt, heeft de politie-deskundige Dr. Hesselink, kunnen constateeren, dat dc vingerafdrukken van dezen arrestant over eenkomen met dc vingerafdrukken, die ge vonden zijn in een zevental woningen in de omgeving van Winterswijk. Zocals nen zich zal herinneren, is daar in den laatsten tijd op groote schaal ingebroken, zoo zelfs, dat er groote ongerustheid onder de bevolking ontstond. Het is zeer waarschijnlijk, dat men thans den dader te pakken heeft. Vermoe delijk is de aangehoudene eveneens dc man, die op 27 December j.l. de revolverschoten heeft gelost op een agent van politie tc Winterswijk. Bovendien wordt de man ver dacht van het plegen van verschillende in braken in de omgeving van Ede. Het onder zoek hieromtrent wordt nog nader voortge zet. Bij hei verhoor voor den rechter-commiS- suris blijft hij pertinent ontkennen iets af te weten van de inbraak in de R. K. Kerk. Hij heeft thans de houding aangenomen van een onnoozeie en verklaart niet meer te weten, waar hij vandaan komt, hoe zijn naam is en zich ook niet te herinneren, dat hij is aan gehouden cn waarom. Het onderzoek duurt voort. De tweede arrestant, die Fischer zou hee- ten, bleek aan het misdrijf onschuldig te zijn en is over dc grens geleid. Donderdagmorgen omstreeks 12 uur be gaf een incasseerder van een dar groote maatschappijen te Rotterdam zich van dc kantoren der Holland-Amerika-Lijn, aan de Wiihclminakade naar het Postkantoor aan den Coolsingel met een bedrag van 12000 aan bankpapier bij zich. Tot zijn groote ontsteltenis bleek bij aan komst aan liet postkantoor, dat het bedrag op onverklaarbare wijze uit zijn portefeuille verdwenen was. en vernielde in zijn vaart de remmingswer- ken en eenige meerpalen in de Maashaven. Dc commissaris van politie in de eerste afdeeling te Rotterdam waarschuwt voor een tweetal n.l. Jannetje Benschop en W. G. Zwaan, dat behalve van het plegen van beroovingen ook zijn werk maakt van het plaatsen van advertenties in verschillende mondaine weekbladen onder allerlei mot to's. Brieven, die op deze advertenties in komen worden later voor het plegen van chantage gebruikt. In de Rosestraat te Rotterdam is Woens dagavond de 30-jarige scheepsbouwer J. H., wonende v. Alkemadeplein. op het rijwiel pad met zijn fiets in botsing gekomen met een anderen wielrijder In zijn val is hij toen met zijn hoofd tegen een voorbijrijdenden autobus geslagen. Bewusteloos en met ge broken schedel is de ongelukkige naar het ziekenhuis gebracht, waar hij vanmorgen overleden is. Agent Ligtermoet overleden. Dc politie-agent J. Ligtermoet van het bureau Volewijksoark te Amsterdam, die Woensdagavond bij het neerstorten van dc torenspits te Zunderdorp, tijdens den brand ernstig werd gewond, is in het Binnen-gast- huis in de hoofdstad overleden. Dezer dagen maakte een schipper, die ie Arnhem verblijf hield, kennis met een vrouw Het tweetal begaf zich naar een café, waar zich drie niet al te gunstig be kend staande personen bevonden, onder wie de broer van het meisje. De schipper be taalde dc vertering van allen met een bank biljet van 25. Het drietal begreep, dat de man goed bij kas was, en besloot Hem te plunderen. Toen de schipper dc vrouw naar huis bracht, werd hij door het drietal ge volgd en na het afscheid van zijn meisje door hen aangehouden. Er volgde een vriendschappelijk gesprek en de schipper informeerde of de „kameraden" een loge ment voor hem wisten. Daartoe was het drietal onmiddellijk bereid; men zou hem den weg wijzen. In piaats van naar een logement, voerde men den man naar het Klarenbeeksche bosch, waar dc schipper werd vastgegre pen en mishandeld en van het in zijn be zit zijnde geld, onge\eer 20, beroofd. Be wusteloos liet men den man achter. Toen de schipper weer tot zijn positieven kwam, was zijn eersten gang naar de politie. Het gelukte deze thans dc daders, waaronder twee beruchte individuen, op te sporen en een deel van het geld in beslag tc nemen. Zij zijn ter beschikking van de justitie ge steld en in het huis van bewaring opgeslo ten. Steeds meer arbeiders aan het werk. Uit Odoorn wordt gemeld: In de Dinsdag avond te Schoonoord-Odoornerveen gehou den vergadering van stakers 'bij de werkver schaffing aan 't Oranjekanaal is met bijna algemeenc stemmen besloten het werk tt hervatten. Daar ook de werkverschaffing bij 't Staats- boschbeheer in Odoorn weer geregeld loopt, is thans, wat deze arbeiders betreft, de sta king afgeljgopen. 'Ie 2e Exloërmond en te Valthermonü voor een gedeelte, is men nog niet tot een loon-accoord kunnen komen. Kier is de- rust weergekeerd. Uit Gorredijk: Het comité van actie te Gorredijk adviseerde den arbeiders der werkverschaffingen weer aan het werk te gaan. Reeds het derde geval van nekkramp is in de gemeente Anna Paulowna geconsta teerd en wel in het dorp Ewijksluis. Donderdagmiddag tegen 12 uur zijn door den hevigen wind op de Maas te Rotterdam en in de havens een aantal schepen op drift geraakt. De stoomschepen „Gelderland" en „Nieuw- land" o.a. die in de Waalhaven gemeerd la gen sloegen los, evenals de „Carolina Hen- soth." Men slaagde er echter spoedig in de schepen weer vast tc leggen. Het s.s. „Opcrosita" sloeg tegen Jeu wal Omtrent den moordaanslag in de Poeldijk- schestraat te Den Haag, Dinsdagnacht ge pleegd op den Rotterdammer H., kan wor den meegedeeld, dal C. S. heden in het Huis van Bewaring zal worden ingesloten. De toestand van dsn getroffene is nog zeer zorgelijk, doch men acht de mogelijkheid van herstel niet uitgesloten. Donderdagmiddag is in de Aa bij Den Bosch opgehaald het lijk van een vrouw, dat in verregaanden staat van ontbinding ver keerde. Men vermoedt, dat dit het lijk is van de verdwenen vrouw S„ te 's Bosch, die op 10 februari haar beide kinderen heeft vermoord. De wethouderscrisis te Amsterdam is op gelost, doordat in de Donderdagmiddag ge houden raadszitting in de 3 nog openstaande vacatures de soc.-democratische heeren P. Wibaut. S. R. de Miranda en E. Polak weer tot wethouders zijn gekozen. Ze hebben de benoeming aanvaard. Het college van B en W. bestaat dus weer uit 3 leden der S.D.A.P., 1 lid van den V.B., 1 R.-K. Staatspartij en 1 Chr. Hist. Unie. Dc gehceie verandering in het college van B. en W is de vervanging van den heer Wierdels door zijn partijgenoot F. von Frij- tag Drabbe. De nieuwsgierigheid van een eenzaam sur- veilleercnden politieagent te New-York heeft tol een interessante ontdekking geleid. Zijn belangstelling werd namelijk bij toeval gaande gemaakt door 'n vrachtauto, beladen niet wollen goederen, die een pakhuis inreed. Hij bemerkte aanvankelijk niets verkeerds en had misschien wel een praatje willen maken met de twee mannen, die op den auto zaten, doch de deuren van het pakhuis werden met een verdachte haast gesloten. Dit deed hem argwaan krijgen. Hij tele foneerde naar den politiepost om assistentie. Toen op de sommatie der toegeijlde politie macht, om dc pakhuisdeuren te openen, geen antwoord ontvangen werd drongen dc agen ten met geweld het magaijn binnen. Men vond daar een buit, die naar ruwe schatting 2254 millioen gulden waard was, o- a. groote voorraden zijden, fluweeien en wollen stoffen,, tabak en andere goederen. Voorts 22 vrachtauto's, 3 personen-auto's en 2 spoedwagens, alle onlangs gestolen, som mige nog beladen met dc goederen die er zich in bevonden, toen ze ontvreemd werden Een auto was volgeladen met sigaren cn si garetten In afzonderlijk bergruimten vond men net jes en systematisch gerangschikt, de op brengst van talrijke inbraken. Een groote hoeveelheid zakenbrieven, kranten en boeken werd voorts gevonden. In een kelder van het pakhuis werden 100 vaten alcohol ontdekt Twee mannen, die beweerden nachtwakers te zijn en geslapen te hebben, toen men de deuren bombardeerde, werden gearresteerd. Bij verdere nasporingen vond men een ge heime trap. die naar een uitgang achter een achtergelegen straal voerde Baldadige jongens wierpen eersten Paasch- dag bij Apeldoorn mei steenen op den van Duitschland komenden D-trein, waardoor een ruit van een slaapwagon werd verbrijzeld. Dc politie stelt een onderzoek in. 't Gebeurde te Enkhuizen, Vrijdagavond zoo vertelt de „Stand." Hij was de nieuwe koetsier van een der zaadfirma's en was door den patroon uitge zonden om met paard en wagen enkele pak ketten zaad naar het station te brengen. „En je zorgt dat ze met den sneltrein mee komen," had de patroon gezegd „kost wat het kost". 'tLiep tegen den tijd van het vertrek van den trein en hij legde de zweep er over. 't Ging goed.... tot, vlak bij een brug, het jonge paard schichtig werd van een toeterenden auto. een zijsprong maakte en over de lage bruglepning in de gracht plonste. De wagen bleef op dc brug staan, tegengehouden door de sfeenen borstwering. Koetsiertje stond even beduusd. Zijn paard de trein Toen, resoluut greep hij de pakketten, laad de ze op z'n rug en zonder zich om z'n gerij tc bekommeren, holde hij voort, richting station Hij haalde den trein. Voorbijgangers ontfermden zich over het paard, dat er met een paar schrammen aan de pooten, een frisch bad en gebroken tuig afgekomen was. Omdat het aantal inschrijvingen op 14 April j.l. het vastgestelde minimum niet be reikte, gaat het Nationaal Bloemencorso, dat op 23 April te Amsterdam gehouden zou worden, niet door. Donderdagnacht is de 40-jarige havenar beider M. A. Vijgenboom, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het ruim ge vallen van het in de Maashaven te Rotter dam liggende Italiaansche stoomschip „Ope- rosita". Met zware inwendige kneuzingen cn een schedelfractuur is hij naar het Zieken huis Coolsingel vervoerd. Bij aankomst al daar, was hij reeds overleden. Donderdagavond is hel voorschip van de „Soerakarta" ten gevolge van den storm afgeschoven van het Noorderhoofd bii Hoek van Holland en in den 15 a 16 M. diepen put voor den dam gezonken. Alleen de laadboom steekt nog boven wa ter uit. Nadat de vorige week Vy van het achter schip was afgesneden, had personeel van v. d. Tak's Berging Mij. j.l. Maandag nog daar ter plaatse gewerkt, om, alvorens het voor schip met behulp van dynamiet op te rui men, datgene wat van waarde was, te ber gen. Wegens het ongunstige weer kon deze ar beid de volgende dagen niet worden voort gezet, zoodat thans dit deel van het schip met de lading als geheel verloren is te be schouwen. De begrafenis der slachtoffers. De minister van Oorlog zal zich bij de be grafenis van den sergeant-vlieger Van Wey- nen te Utrecht doen vertegenwoordigen door den kolonel-commandant van het regi ment genietroepen, O. Bueno de Mesquita, en bij de begrafenis van den sergeant-vlieger Verschuur te De Bilt door den majoor C. Cramwinckel van het regiment genietroepen. De heer v. D., te Enkhuizen, in zijn huis kamer zittend, hoorde eensklaps zijn vrouw hevig gillen. Dc man snelde toe en merkte, dat zijn vrouw door een vreemden man was beetgepakt De heer des huizes maakte korte metten en smeet den kerel buiten de deur Later bleek, dat de indringer een auto bestuurder was. Het zoontje van den heer D. had met een stok naar zijn auto gewor pen cn daarop was hij zoo driftig geworden, dat hij z'n auto stopte, den jongen narende en toen deze zich, in huis vluchtend, achter zijn moeder verschool, had hij zijn drift op de moeder willen koelen. Naar dc Tel, verneemt, valt er gedurende de laatste maanden te Amsterdam een sterke en geregelde stijging waar te nemen in het gebruik van gas. In een van de we ken voor Kerstmis bedroeg het gebruik on geveer 1.700.000 kub. Meter. In Januari werd dit getal eveneens be reikt en sindsdien is er geen week geweest, waarin 't verbruik beneden dit cijfer bleef. Men schrijft deze verheugende vooruitgang toe aan liet meer en meer in zwang komen de vaste recht, waarvoor op het oogenblik meer dan 3000 contracten zijn afgesloten. In bevoegde kringen verwacht men dat het gasverbruik in den loop van dit jaar nog zal stijgen en dat zeer gunstige resultaten in dit gemeentelijk bedrijf zuilen worden bereikt. Sedert eenigen tijd wordt te Huizen (N. H.) vermist een venter, die vóór Pa- schen uit Winterswijk met kaas in Duitsch land zijn nering dreef. Hij is uit Duitschland niet teruggekeerd; zijn pas en identiteitspa pieren waren in orde. Onder dit opschrift schrijft mr. B. .1. Nöt- horn, te Zutphen, in het Wkbl. v. b. Recht: „Een cliënt van mij had te Steenderen een zwager bij zich inwonen welke gebrekkig en niet meer in staat zijnde om zijn boerderij te ibeheeren en te verzorgen, alvorens bij hem te komen, aan mijn cliënt verzocht, of deze hem in zijn huis wilde opnemen, verzorgen en aan zijn eind brengen. Als vergoeding daarvoor ontving mijn cliënt direct al net roerende goed, als vee, landbouwwerktuigen enz., in eigendom, terwijl het onroerende goed later op zijn naam gezet zou worden. Ook de pacht van de door den gebrekkige gehuurde landerijen werd door mijn cliënt rvergpnomen en betaald. Na eenige maan den verandert de gebrekkige echter '.••"in idee, verlaat het huis van mijn cliënt en trekt bij een onder in. Op een goeden dag, als de vrouw van mijn cliënt alleen thuis is, dringt de gebrekkige met zijn heipers op 't erf en in de schuur van mijn cliënt door en haalt daar zonder meer, onder protest van de vrouw, eenige landbouwwerktuigen, een paard, een vaars en twee varkens weg, daarbij geassisteerd door den te Steenber gen gestationneerden rijksveldwachter, wel ke zich buitengewoon verdienstelijk maakte door den zoon des huizes, die met paard cn wagen naar huis wiide, bij zijn woning aan t; houden en te vragen, aan wien dat paard toebehoorde. De zoon wilde daarop doorrijden en gal daarom het paard een tikje met de zweep, waarop gemelde veldwachter den zoon aan hield en bekeurde, waarschijnlijk wegens dierenmishandeling. Het doel was echter be reikt, wagen en paard stonden stil en de betrokken veldwachter, ging zelf ijverig het paard uitspannen of hieip het uitspannen. Mijn cliënt ging naar een der gemeente-veld wachters er zijn er twee om aanklacht ie doen wegens diefstal van bovengemelde dieren en goederen, men had n.l. ook maar een vaars medegenomen, die mijn cliënt zelf gefokt had en dus niet van zijn gebrek- kigen zwager gekregen had. Hier klopte men echter aan een doovemansdeur, want dien zelfden morgen scheen, naar men -mij me dedeelde, de burgemeester van Steenderen gelijk een tweede Zeus op den Olympus een krijgsraad ten gemeentehuize genou- den te hebben met de beide gemeente-veld wachters en hen daar gelast te hebben, zich afzijdig te houden; de burgemeester scheen dus van alles wat gebeuren ging, volkomen op de hoogte. Het gestolene kon dus niet in beslag genomen worden, evenmin een klacht wegens diefstal ingediend worden, de E.A. heer burgemeester had dat in al zijn hooge wijsheid zoo beschikt en gelijk een tweede Solon als wet gedecreteerd. Ook daags daarna, op een en ander op merkzaam gemaakt, volhardde hij standvas tig bij zijn eenmaal wel overwogen besluit en toonde de gemeente en den lande hoe hij als hulp-officier van Justitie over het recht en de handhaving van het recht te Steenderen dacht. De marechaussees, te Zutphen aangezocht om de zaak te onder zoeken en proces-verbaal wegens diefstal op te maken, weigerden dit eveneens op last van den kapitein van dat wapen, onder meer als motief opgevende, dat er een rijksveld- wachter bij betrokken was; den burgemees ter vergat men echter te noemen. Wij zul len thans verder moeten zoeken totdat er iemand gevonden wordt, die wèl proces-ver baal wil opmaken, misschien weigeren het er nog meer. Het is toch allertreurigst, dat zooicts nog geschieden kan en een burgemeester, en een veldwachter, die aldus handelen, aisnog ge handhaafd worden. Een en ander klemt des tc meer, daar mij meermalen klachten uit Steenderen van cliënten bereikten, dat ge melde rijksveidwachter zich geheel onge motiveerd met civiele zaken inliet en dan, hoe kan het anders, averechtsche adviezen gaf Klachten dienaangaande, door mij inge diend, hielpen niets, hadden tenminste *een zichtbaar resultaat. Hoe nu, vraag ik aan hen die deze menschen met een dergelijke ver antwoordelijkheid bekleed hebben en thans nog handhaven, kan deze toestand besten digd blijven en de rechtszekerheid van het publiek te Steenderen aan de averrechtscbe opvattingen van den betrokken burgemees ter en rijksveldwachter overgeleverd blij ven!" BARNEVELD, 16 April. Pluimvee. Tam me eenden f 11.70, jonge hanen f 1.50 2.25, oude hanen f 2.503.50, jonge hennen f 2.503.40, oude kippen 1.503.25, tamme duiven f0.350.40, tamme konijnen f 13, alles per stuk. Eieren f 5.506.35 per 100 stuks. Aan voer 1.050.000 stuks. Handel vlug. HOOFDDORP, 16 April. Granen. Tarwe (Voer) f 1011.50, id. nieuwe f 1213.50, rogge f 1314, Gerst Chevallierf 1314.50, haver f 1012, witte duiveboonen f 1315, paardeboonen f 1213, groene erwten f 11.5012.50, schokkers f 1316, karwei f 2931, blamvmaanzaad f 4042, kanarie- zaad f 2022. Prijzen per 100 kg. MIDDELBURG, 16 April. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer zeer gering. Tarw werd verhandeld van f 12 tot f 19.25 per 100 kg. Van de overige artikelen werd geen no teering opgelhaakt. SCHAGEN, 16 April. Eieren. Aanvoer 47.674 kippen- f 5.306.10, gem. prijs f 5.60; 10.241 eenden- f 5.105.30, gem. prijs f 5.20; 36 kalkoen- f 7.608.50 per 100 stuks. AMSTERDAM, 16 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5.706.10, blauwe f 5.806.30, Eigenheimers f 4.404.50, Bravo's f 55.60, Industries f 4.50, Roode Star f 4, Blauwe Eigenheimers f 4.50. Friesche Borgers f 4.75 5, roodbonten f 4.505, roode star f 4, Blauwe Borgers f 4.50. Noord-Hollandsche Blauwe f 44.25, Bonte f 4.805, IJpolder Bravo's f 55.50, Zeeuwsche Eigenh. po ters f 34, blauwe poters f 2.602.90, bonte poters f 2,602.90, Bravopoters f 3.504, roode star poters f 2.903, Hillegommer Zandaardappelen f 6.507.50. Drentsche Eigenheimers f 3.203.50, Roode Star f 3.20 3.50 per hl. Winter Malta-aardappelen f 13.50—14.50 per 100 kg. DELFT, 16 April. Boter. Prijs f 1.95 2.60 per kg. Aanvoer 89/8, 5/16, wegende zamen 1830 kg. ELST (Bet.) 15 April. Fruitveiling van heden. Rabauwen 1619, Spaansche Ra bauwen 1922, Bredero's 1820, Ponds peren 1920, Goudreinetten 1ste soort 33 36, 2de soort 1829 ct. per kg. GOUDA, 16 April. Kaas. Aangevoerd 183 partijen, le soort f 4042, 2e soort f 3538, rijksmerk le soort f 4650, 2e soort f 38 45, zware f 51. Handel matig. HOORN, 16 April. Kaas. Aangeroerd 10 stapels fabrieksbaas f 46% 5 stapels boeren kaas f 49, 1 stapel boerencommissie f 48. To taal 16 stapels, wegende 24.034 kg. Handel vlug. GOUDA, 16 April. Boter groote aanvoer, handel flauw, goeboter 95—105, weiboter 725480 Eieren groote aanvoer, handel red. 55,50 per 100 stuks. Veemarkt Melkvee groote aanvoer, han del red 300450; vette varkens weinig aan voer, handel vlug 3739 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 3540 ct per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel stug 1020 p. stuk; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel red. 1217 per stuk. UITHOORN, 16 April. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 18 partijen. Prijs Goud- sche kaas rijksmerk 4448; zonder rijks- merk 38—42. Handel vlug. DEN BOSCH, 16 April. Het lijk van de Donderdagmorgen opgedregde vrouw is door de familieleden positief herkend ais dat van vrouw Siebers, die op 20 Maart' j.l. hare bei de kinderen vermoordde Het lijk verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbin ding, doch was niet beschadigd. Dz lijk schouwing werd verricht door Dr. Van der Ileyden. Te 7 uur werd het lijk naar de be graafplaats vervoerd en onder politioneel toezicht begraven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6