Binnenlandsch Nieuws. nieuwe Fransche Kabinet, waarin Briand en Caillaux zitting hebben, is tot stand gekomen. Communistische agitatie in Bulgarije. De staat van beleg voor het heele land afgekondigd. Onder de Fadio-berlchten: Dr. Marx bespreekt in een verkiezingsrede de Duitsche politiek. Bij de ontploffing in de kathedraal te Sofia be draagt het aantal dooden 150. Het gebouw is ernstig beschadigd. Gem, buiten!, berichten. Het nieuwe Fransche Kabinet. Een interparlementaire handels~ conferentie te Rome. De ongeregeldheden te Sofia. AND Dr. Marx over de Duitsche politiek. Een huldiging van vWeerden Poelman. Int. Accountantscongres te Amsterdam. Een kindercongres te Genève. Het Kanker instituut. Rijksbemoeiingen op Landbouw gebied. Fransche onderscheiding voor den Burgemeester van Amsterdam. De turfhandel en turfindustrie- De Veeartsenijkimdige Hoogeschool. De titel van Dierenarts. De Koningin en de Prinses naar Het Loo. LUCHTVERKEER. Het op drift raken van de R 33. De R 33 weer op honk. MARKTNÏEUWS Het nieuwe Fransche kabinet gevormd. Het nieuwe kabinet is volgens de jongste gegevens aldus samengesteld: Minister-president en minister van oor log: Painlevé. Buitenlandsche Zaken: Briand. Financiën: Caillaux. Justitie: Steeg. Onderwijs', de Monzie. Binnenlandsche Zaken: Schrameck. Handel: Chaumet. Marine: Borel. Koloniën: Hosse. Landbouw: Durand. Openbare Werken: Laval. Arbeid: Durafour. Pensioenen: Antériou. Het ministerie Painlevé is tot stand ge komen. En de kabinetsformateur is er daarbij in geslaagd zich zoowel de medewerking van Caillaux als minister van financiën als die van Briand, als minister van buiten- landsche zaken, te verzekeren. De heer Loucheur, dien hij voor het ministerie van handel aanzocht, iiat zich verontschuldigen, minder waarschijnlijk om politieke, dan wel om persoonlijke redenen: het departement zal hem van te ondergeschikte beteekenis zijn voor zijn belangrijke persoonlijkheid. wat de plannen en vooruitzichten van het nieuwe kabinet betreft, daarover zullen wc vermoedelijk in het begin der volgende week nadere gegevens vernemen, Painlevé zou voornemens zijn het ministerie Maan dag aan de Kamers voor te stellen. Het ministerie voor de bevrijde gebieden is omgezet in een onder-ministerie, dat bij het 'uhsterie van financiën zal worden ge voegd en aan het hoofd waarvan Schmidt zal staan. Volgens de Petit Parisien" is Maurice Violette benoemd tot gouverneur-generaal ven Algiers in plaats van Steeg, die minister van justitie geworden is. In de pers is de ontvangst nogal verschil- cnd. Rechts constateert men met bitterheid dat niets veranderd is en wordt krachtig geprotesteerd tegen de aanwezigheid van 1 den door den Senaat veroordeelden „ver rader Ook over het optreden van Painlevé zelf, wien men ziin zwakheid als minister president^ tijdens den oorlog verwijt, is men daar slec'r te spreken. Links verheugt men zich. da't de overgroote meerderheid van bet Kabinet radicaal-socialistisch is, zoodat de liin van Herriot zal worden oortgezet. Ook hier maakt men echter reserves, zooals in de ..Quotidien", dien Herriot nog niet vergeten kan en waarin B'crtrand waarschuwend schriift, dat men niet mag vergeten, dat het carte! een gevechtsformatie is, die slechts in en door het gevecht kan blijven standhouden en die uiteenvallen zou, indien men het vroeg met rechts te verbroederen. Di't wijst dus op ongerustheid ook in deze kringen. Men ziet hier in politieke kringen nu reeds aankomen, dat de twee voornaamste luitenants van Painlevé op den duur toch niet zullen kunnen opschieten en een hei- meliiken strijd zullen gaan voeren om de successie. Dit wijst niet op een lang leven van het kabinet, dat een even sterk partij karakter vertoont als het vorige en waarin dus met de door den Senaat aangenomen motie, die Herriot tot aftreden noopte, na genoeg geen rekening gehouden is. De Kabinetscrisis In België. De socialistische leider, Vandervelde, is nog steeds zoekende naar een mogelijke combinatie, die hem in staat zou stellen de opdracht tot kabinetsformatie te aanvaar den. Maar de moeilijkheden zijn vele, nu de liberalen deelneming aan de regeering weigeren en de pogingen om steun te vin den bij de katholieke democraten afstooten op de begeerte bij de katholieke partij om de eenheid te handhaven. Er zou misschien een enkel katholiek, zooals de christen democraat Catteeuw, kunnen zijn, die tot zelfstandige samenwerking, los van het ka tholieke blok, met de socialisten bereid is. Maar ook al zou dien voorbeeld nog door enkelen worden gevolgd, zoo zou Vander velde geen meerderheid kunnen krijgen, daar hij immers met zijn 79 socialisten in de Kamer nog vijftien stemmen beneden de volstrekte meerderheid is. Nu hij de groep Cauwelaert niet kan meekrijgen en deze het katholieke partijverband trouw blijft, is zijn kans verkeken, tenzij hij tot een samen werking met de geheele katholieke partij zou kunnen en willen komen. Want van een socialistische minderheidsregeering, al zou deze dan ook op welwiilenden steun of althans welwillende onzijdigheid van ande ren kunnen rekenen, schijnt Vandervelde niet te willen weten. Men moet dus rekenipg houden met de mogelijkheid van een katholiek ministerie, onder leiding van den gematigd-radicalen en gematigd-Vlaamschen heer Poullet bijv. Voorloopig echter schijnen de kansen van Vandervelde nog niet geheel en al afgedaan cn blijft er de mogelijkheid van een socia- listisch-katholieke samenwerking. Daar over zal de socialistische partijraad nu hebben te belissen. Persoonlijk zou Van dervelde zulk een samenwerking niet on mogelijk achten.. Een rede van Stresemann. Voor een talrijk gehoor sprak de minister van buitenlandsche zaken Stresemann gister avond in de Ueberseeklub ever wereldeco nomie en wereldpolitiek. In zijn rede wees Stresemann er met na druk op, dat de afsluiting van de Duitsche markt door hooge beschermende rechten onmogelijk is. Duitschland kan z.i. zonder den frisschen wind van de buitenlandsche concurrentie zijn technische mogelijkheden niet tot de hoogste ontwikkeling brengen. Hindenburg's eerste rede per radio. Hindenburg heeft gisterenavond zijn eer ste rede per lin gehouden. Communistische agitatie in Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld dat bij de ont ploffing in de Kathedraal 150 tot 200 per sonen gedood zijn. De regeering heeft be- s'-ag gricgd op alle post- en telegraafbu- reaux. De staat van beleg is geproclameerd. De verbindingen met het buitenland zijn verbroken. Sofia is betrekkelijk rustig na den aan slag in de Kathedraal. De Kathedraal zelf is door de bomontploffing ernstig bescha digd. De premier Zankoff en de minister van oorlog Kaloff werden gewond, doch niet levensgevaarlijk. Vele andere politici werden gedood of gewond. Men gelooft, dat de Communistische Partij ook hier de hand in heeft. De regeering heeft den staat van beleg voor het geheele land afgekon digd. De regeling der Roemeensche schulden met Amerika. Met betrekking tot het bericht dat de Roemeensche regeering de raadzaamheid overweegt van het zenden van een vertegen woordiger raar Washington ter bespreking van het vraagstuk van de terugbetaling van haar schulden aan da Ver. Staten, wordt ge meld dat de Amerikaansche regeering niet de noodzakelijkheid van zulk een stap in ziet, daar naar zij meent de Roemeensche schuld geen bespreking eischt buiten die gevoerd tusschen den Amerikaanschen ge zant te Boecharest en de Roemeensche Re- gecring. Nieuwe Amerikaansche pctroleumschandalen? Senator Walsh maakt bekend, dat hij den Senaat zal verzoeken een onderzoek in te stellen naar de verpachting van olievelden in Wyoming aan dc Midwest Refining Com pany te Great Falls. De opstand in Koerdistan beëindigd. De opstand der Koerden is totaal mis lukt nu Sjeik Said met negen andere stam hoofden en 25 aanhangers gevangen is ge nomen. Do Koerden, die die zonder leiders zijn, geven zich in massa over. Er zullen geen communique's meer worden gepubli ceerd. Op Sjeik Said werden gewichtige papieren over den opstand en groote sommen ge vonden. DE AANSLAG OP CAILLAUX. Uit de Fransche bladen blijkt, dat de po ging om een aanslag te plegen op Caillaux het werk was van iemand, die niet wel bij het hoofd was. Hij trok de aandacht van een politie-beambte, doordat hij voortdurend in de nabijheid van het departement van bui tenlandsche zaken op de Quai d'Orsay op en neer liep. De politieman hield hem aan; hij verklaarde, dat hij den heer Caillaux op wachtte en dezen wilde dooien. Hij bleek een geladen browning in zijn Dezit te heb ben. Verschillende voorbijgangers had hij aangesproken met de vraag: „Bent u niet j Caillaux? Gelukkig 'had geen hunner voor de grap bevestigend geantwoord. Op het politiebureau bleek, dal men met een krank zinnige te doen had. Hij werd naar het zie kenhuis der gevangenis gebracht. DE UITSLUITING IN DE BELGISCHE METAALNIJVERHEID VERMEDEN. De uitsluiting, aangekondigd door de werkgevers in de verschillende fabrieken van de streek van Charleroi en het Cen trum, is, volgens „Het Laatste Nieuws", in getrokken, De uitsluiting moest gisteren in gaan. Tusschen de werkgevers en de arbei ders werd een overeenkomst getroffen, om trent de loonsverlaging van 5 pet. Een on derzoek zal worden ingesteld om ra te gaan of de toestand van de metaalnijverheid ver slecht is. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. ..Volgens berichten uit Weenen, heeft de Weensche regeering haar goedkeuring ge hecht aan het •Duitsche voorstel het pas visum af te schaffen. EEN WERELDREIS DOOR EEN ROTORSCHIP. Volgens den draadloozen dienst wil de Duitsche graaf Lückner als commandant van een rotorschip een reis om de wereld onder nemen en voordrachten houden in Amerika, Australië, enz. Duitschland en aan de cuMureele en vriend schapsbanden met Oostenrijk herinneren. De nationale verecniging met Oostenrijk en het ontstaan van een sedert eeuwen door het Duitsche volk zoo vurig verlangde Groof- Duitschland is een eisch, dien wij thans, nu het veiligheidspact in bespreking is, weder moeten stellen. De minister-president heeft gisteren aan den president der republiek zijn medewer kers voorgesteld. Besloten werd hedenoch tend een kabinetsraad te houden ter bespre king van de regeeringsverklaring, welker be woordingen Maandag in den ministerraad zullen worden vastgesteld.. Dinsdag zal het kabinet zich aan de Kamer voorstellen. De „Paris Soir" legt er den nadruk op. dat het toetreden van Caillaux tot het ministerie als minister van financiën een aanmerkelijke ontspanning op de valuta-markt heeft te weeggebracht. Het blad is van oordeel, dat het kabinet Painlevé een wèloverdachte po ging is tot finanlieel herstel en tot een ver zoening tusschen Kamer en Senaat. Alle partijen zijn het er over eens om te wachten met hun oordeel totdat zij hem eerst aan het werk hebben gezien. De republikeinsche socialistische groep heeft met algemeene stemmen den wensen kenbaar gemaakt dat de groepen van het cartel Herriot voor het presidentschap der Kamer zullen aanwijzen. Hedenochtend heeft in het kapitool de openingsziling plaats gehad van de elfde in ternationale conferentie. De zitting werd door de koning gepresideerd, omringd door dc Voorzitters van Kamer en Senaat, de mi nister en het diplomatieke corps. (Draadloos verluidt nog, dat 37 delegaties uit 260 gedelegeerden bestaande, ziin aange komen. Waarschijnlijk zal in deze conferen tie ook de quaestie van den Engelschen Ka naaltunnel worden besproken.) Naar uit Sofia wordt vernomen heeft de recherche in het district Nowa-Sagara ruim 100 personen gearresteerd. Uit hun verhoor blijkt, dat de aanslag op den koning en op de kathedraal het sein moest zijn voor de revolutie en de uitroeping van de sovjet republiek op den Balkan. Dadelijk na de ontploffing in de kathe draal begaf de koning zich naar de plaats van het onheil, waar bij door de menigte werd toegejuicht. De helsche machine was in het zuidelijk deel van de kerk geplaatst. Het aantal dooden bedraagt ongeveer hon derd, dat van de gewonden 200. De pre mier, de minister van oorlog en die van bin nenlandsche zaken liepen lichte verwon dingen op. Order de dooden bevinden zich de burgemeester en generaal Neïdenoff. Dadelijk na den aanslag kwam de minis terraad bijeen. Een later telegram meldt: Het aantal dooden heeft zich tot 150 ver hoogd. Daaronder bevinden zich vele vrou wen en kinderen. Een radiogram uit Sofia meldt nog, dat de prefect van politie en vele hooge reserve officieren en afgevaardigden tot de slacht offers behooren, Sofia is door troepen afge zet. De regee-ings- en andere openbare ge- buwen worden bewaakt. De kathedraal is door de ontploffing aan zienlijk beschadigd. Eén der drie koepels, in welker nabijheid zich de helsche ma chine bevond, is geheel ingestort, evenals liet portaal aan dezelfde zijde. De middel ste koepel is ernstig beschadigd en dreigt elk oogenblik in te storten. In het stampvolle Sportpaleis heeft dr. Marx een rede gehouden, waarin hij zijn program uiteenzette omtren't de middelen en het doel der Duitsche politiek ter ver zekering en handhaving van de eenheid van het Duitsche Rijk, De Duitsche diplomatie, aldus spr., heeft tot taak den voor de pacificatie van Europa zoo buitengewoon belangrijken te Londen begonnen arbeid oTh overeenstemming tot stand te brengen voort té zetten De over eenkomst van Londen moet op vruchtdra gende wijze verdep word It uijgevoerd. Wij weten nu, zegt Marx, dat wij ter handha ving van den vrede aan de westgrens en ter verzekering dezer landgrenzen, bij ons verlangen naar hereeniging met de landge- noo'ten, die door het verdrag van Versail les daar van ons zijn gescheiden, een offer moeten brengen. Het veiligheidspact zal de bepalingen van hef verdrag van Versail les betreffende de Duitsche westgrenzen bevestigen. Wij staan voor het bekrachtigen van bepalingen, waarin wij van iets afstand 'i doen, dat ons stellig niet gemakkelijk valt. Maar het werk voor de Duitsch-Fransche overeenstemming is een kostbaar politiek doel. Het verzekert ons cultureele en eco nomische ontwikkelingsrm gelijkheden, die wij niet willen onderschatten. Maar daar wij ter wille van den vrede tot het sluiten van een veiligheidspact bereid zijn, des te Imeer mogen en moeten wij aan de onna tuurlijke grenstoestanden in het oosten van Den Oost-Indië vlieger H. v. Weerden Poelman, aan wiens groote capaciteiten het slagen van de Nederland-Indië vlucht voor een groot deel te danken is geweest, zal door zijn promotie-genooten van den hoofd cursus te Kampen, met wie hij in 1913 tege lijk officier is geworden, te Rotterdam een feestelijke reünie worden aangeboden op Zaterdag 9 Mei a.s. In Juli 1926 zal door het Nedcrlandsch Insti'tuut van Accountants in samenwerking met den Nederlandschen Bond van Accoun tants en dc Nederlandsche Organisatie van Accountants hier ter stede een Internatio naal Accountantcongres worden gehouden. Van verschillende buitenlandsche Accoun- tantsvereenigingen is reeds toezegging tot deelneming aan dit congres ontvangen. Het congres zal een viertal dagen in be- beslag nemen, gedurende welke door binnen- en buitenlandsche sprekers onderwerpen, met het accoutantsberoep in verband staande, zullen worden ingeleid. Van 24 tot 29 Aug. a.s., zal de „Union nationale de Secours aux Enfanls" te Genève een algemeen kindercongres houden. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat deze „Union" in Nederland vertegenwoordigt, deelt ons over dit congres het volgende mede: Het congres staat onder bescherming van den Zwitserschen Bondsraad. In het cere-comité, waarin vooraanstaande personen uit verschillende landen zitting namen, is Nederland vertegenwoordigd door mr. P. J. M. Aalberse, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; dr. J. Th. de Visser, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, en door jhr. dr. A. J. Rethaan Macaré,< oud-advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Prof. dr. F„ Gorter en jhr. W. A. Ortt, zullen te Genève het Nationaal Comité, dat zich op verzoek van het Nederlandsche Roode Kruis, ter voorbereiding van dit con gres, wat Nederland betreft, gevormd heeft, vertegenwoordigen. Prof. dr. E. Gorter, jhr, W. A. Ortt, prof. J. Haverschmidt, en dr. W, Murk Jansen verklaarden zich bereid als algemeene rap porteurs op liet congres op te treden. Dr. J. H. G. Carstens, dr. B. P. B. Plan- tenga, dr. C. M. Mol, mr. J. Everts, mr. K. van Haeringcn, prof. dr. G. J. Heering en H, L. F. .1. Declen zullen rapporten over de verschillende onderwerpen van het con gresprogramma uitbrengen. Het programma is in drie gedeelten ver deeld: 1. Hygiëne en geneeskunde; 2. Sociale hulp en voorzorg; 3. Opvoeding en propa ganda. Deze secties zijn wederom in 16 on derdeden verdeeld. Het congresprogramma is voor belang stellenden verkrijgbaar bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princes- segracht 27. 's-Gravenhage. De sedert eenigen tijd gevoerde onder handelingen tusschen het Rijk en het Neder landsche Kankerinstituut te Amsterdam, met het doel dit instituut te vestigen in het militair hospitaal aan de Sarphatiestraat, hebben, naar de Tel." meldt, tot overeen stemming geleid, zoodat eerlang dit instituut, dat op het oogenblik in het Anthony van Leeuwenhoekhuis is ondergebracht, naar het militair hospitaal zal worden overgebracht. Het rijk behoudt het militair hospitaal in eigendom, zoodat het Nedcrlandsch Kanker- instituut dit gebouw in bruikleen krijgt op een zeer klein gedeelte na. In verband met het in bruikleen krijgen van het militair hospitaal zal het rijkssub sidie aan het Nedcrlandsch Kankerinstituut vervallen. De mogelijkheid van inkrimping overwogen. Eea commissie van onderzoek ingesteid. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is een commissie inge steld, aan welke is opgedragen de vraag te beantwoorden of en zoo ja, inhoeverre de directe en indirecte bemoeiingen van het rijk op landbouwgebied zouden kunnen wor den ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft: a den Voorlichtingsdienst; b. de Proefstations; c. het Landbouwonderwijs. Deze commissie is als volgt samengesteld: Voorzitter: dc heer O, M. F, Haffmans, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gencraal. Leden, de heeren: K. I. B. A. de Coster, Bezuinigingsinspecteur; V. R IJ. Croesen, voorzitter van 't Kon. Ned. Landbouwcomité; Praf. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond; I. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw; E. II Krelage, ondervoorzitter van den Ned. Tuinbouwraad; Th. J, Mansholt Inspecteur van den Landbouw, Hoofd van den Buiten- landschen Voorlichtingsdienst; Dr. F. E. Post- huma, Voorzitter van den Algemecnen Ned. Zuivelbond; Dr F. L. Rutgers le Laren (N.- H.); Dr A. J. Swaving, inspeteur van het Zuivelwezen; F, V. Valstar, te 's Gravenhage; J. Th. Verheggen, Voorzitter van den Nederl. Boerenbond; Dr. K. H. M. van der Zande, Inspecteur van het Landbouwonderwijs. Secretaris: mr. D. W. G. Spitzen, commies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De installatie dezer commissie zal geschie den op Woensdag 22 dezer door Minister Ruys de Beerenbrouck, in een der zalen van zijn Departement. Wij vernemen, dat de burgemeester, de heer W. de Vlugt, van de Fransche regeering een onderscheiding heeft ontvangen, n.l. de gouden medaille van de „Prévoyance So ciale". Deze onderscheiding is hem, naar de Tel. verneemt, toegekend op voorstel van den Franschcn minister van Arbeid en Volksge zondheid, den heer Justin Godart, ter her innering van diens bezoek aan ons land en zijn bewondering voor de vele sociale voor- zienigen, welke door de stad Amsterdam zijn getroffen. Een Rijks-proefstation met voor lichtingsdienst opgericht. Bij Koninklijk Besluit is: a. opgericht' een Proefstation met' Voorlichtingsdienst ten be hoeve van den turfhandel en de turfindustrie ep bepaald, dat dif porefstation zal worden gevestigd te Emmen! b. in afwachting van nadere voorziening daaromtrent, tijdelijk belast met de leiding van bovenbedoeld proefstation de heer F, C. J. M. Wirlz, w.j., directeur van het Instituut voor Brandstoffen-economie te 's-Gravenhage c. ingesteld eene commissie van advies voor bovengenoemd proefstation; d. benoemd tot lid, tevens voorzitter van deze commissie, de heer E. J. Duintjes Jnz., lid der firma Duintjer, Wilkens Meihuizen Co. te Veendam en zijn benoemd tot leden de heeren professor J. Elcma Rijksland- bouwconsulent te Assen; H. H. Hadders, ver- vener te Emmen; J. Hudig. afdeelingsdirec.- leur van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen; K. B. Kluiving directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Emmen; ir. H. Siekelee nijverhcidsconsulent te Deventer, en ir. F. C. J. M. Wirtz, directeur van het In stituut' voor Brandstoffeneconomie te 's-Gra venhage. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling der Hooger-Onderwijswet en der wet tot regeling van het hoogere landbouw- en hooger veeartsenijkundige on derwijs. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Toen de Staatscommissie voor het Hooger Onderwijs, in haar rapport het denkbeeld om dc Veeartsenijkundige Hoogesqhool sa men te smelten met de Rijksuniversiteit te Utrecht, waaromtrent inmiddels ook reeds de beide daarbij betrokken Departementen in overleg waren getreden, in overweging gaf, heeft de Regeering eene kleine com missie benoemd, ten einde dit denkbeeld nader uit te werken en de vereeniging van deze beide onderwijsinrichtingen voor te bereiden Deze commissie bepleit dit denkbeeld eveneens en meent dat van de daardoor bevorderde samenwerking nu is te verwachten, zoowel voor het onderwijs als voor de beoefening van onderscheidene takken van wetenschap; bovendien zal dit h. i. besparing van kosten medebrengen, niet alleen omdat het beheer vereenigd wordt, maar ook, doordat vereeniging van opleiding mogelijk zal kunnen blijken, bijv. ten aanzien van het propaedeutisch onder wijs voor medische en veterinaire studenten. De commissie is voorts van oordeel, dat het de meest gewenschte vorm van samen smelting zou zijn, het veeartsenijkundig hooger onderwijs onder te brengen in eene aan de universiteit in te stellen afzonderlijke zesde faculteit; op deze wijze zal de ver eeniging volledig tot haar recht kunnen ko men. Het denkbeeld van opneming van het veeartsenijkundig onderwijs in de medische faculteit is prijsgegeven, met het oog op het verschil in onderwijs na het eerste examen; het gevolg van een dergelijken maatregel zou zijn, dat samenstelling van de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zeer belangrijk zou afwijken van die der andere medische faculteiten aan de ove rige faculteiten, hetgeen niet wenschelijk wordt geacht. De Regecring kan zich met de voorstellen der commissie vereenigen. In hét wetsontwerp in zake de samen smelting van de Veeartsenij-kundige Hoo geschool en de Rijksuniversiteit te Utrecht wordt herinnerd aan het adres van het Hoofdbestuur der Maatschappij voor Die- rengenceskundc, waarin' verzocht wordt, een bepaling op te nemen, welke tot strek- Icing heeft het woord „veearts" en zijn sa menstellingen in alle daarvoor in aanmer king komende wettelijke voorschriften te vervangen door „dierenarts" en zijn samen stellingen. Hiertoe bestaat naar de meening der Re geering inderdaad alleszins aanleiding, aan gezien laatstbedoelde benamingen in de practijk meer en meer toepassing hebben gevonden en zij beter dan de tot dusver gebezigde het gebied aanduiden, waarop de wetenschap van de geneeskunde der huis dieren zich tegenwoordig beweegt. Daarom stelt de regeering voor, het woord „veearts" en zijn samenstellingen in alle daarvoor in aanmerking komende wettelijke voorschriften door het woord „dierenarts" en zijn samenstellingen te vervangen. Vrijdagavond 10 uur ziin de Koningin en Prinses Juliana van Den Haag aan het Cen- traal-Station te Utrecht aangekomen, om verder per auto naar „Het Loo" te reizen. De vorselijke personen werden, toen zij uit den trein stapten, door de reizigers op het perron met een hoera begroet. Op het Sta tionsplein bevond zich, ondanks het late avonduur een vrij groote menigte, die de Koningin en de Prinses bij 't verschijnen op 't bordes en het instappen in den gerecd- staanden auto geestdriftig toejuichte. Na eenige oogenblikken werd onder luid ge juich van het publiek weggereden. Aan een officieele mededeeling over het op drift raken van dc R. 33, is nog ont leend, dat de vijf motoren beurtelings heb ben gewerkt. De in Engeland verspreide geruchten, dat een S. O. S.-sein was opgevangen, bleken onjuist te zijn Zij waren afkomstig van een onjuist radiogram, door een schip op de Noordzee verzonden, waar men een bericht van de R. 33 verkeerd had begrepen. De storm, welke het op drift raken ver oorzaakte, was de zwaarste, welke men het geheele jaar in Pulham had meegemaakt. Majoor Scott, de commandant van den luchtvaartdienst aldaar had Woensdag alle maatregelen genomen welke noodig konden zijn, als het schip zou moeten worden los gemaakt van den landingspaal met het oog op den storm. De officier en de bemanning hadden hun instructies ontvangen. Toen de storm in den nacht van Dinsdag op Woens dag niet verminderde, nam men nog bij zondere voorzorgsmaatregelen. De bemanning was juist verwisseld en bo vendien waren nog twee bootsmansmaats aan boord, toen een Stuk van den 120 voet langen ijzeren mast afknapte en de R 33 wegdreef. De bemanning manoeuvreerde bewonderenswaardig met het luchtschip. Een kwartier na het ongeval werd een ra diogram opgevangen met de mededeeling, dat het schip bestuurbaar was. Officieel is vastgesteld, dat het luchtschip onbeschadigd is. Het sleept echter een stuk van den landingsmast mede. Naar het Haagsche Anetakantoor meldt, heeft de commandant van de Luchtschipaf- deeling te Pulham een in buitengewoon hartelijke bewoordingen gesteld telegram van dank gezonden aan den commandant van het vliegveld „Waalhaven", voor alle maatregelen, die hij genomen had om een eventueele landing van de R. 33 mogelijk te maken. DE R 33 WEER THUIS. Uit Londen wordt gemeld: De R 33 is 2.33 fe Pulham aangekomen en manoeuvreert in de loods. Alles wel aan boord. De R 33, die door de woedende elemen ten van zijn ankers was losgeslagen en te gen wil en dank met een bemanning van twintig koppen, door het luchtruim heen en weer gedreven werd, is thans veilig en wel in zijn loods te Pulham, Alles was wel aan boord. Zijn bemanning slaapt, na het vermoeien de waken gedurende een langen bangen nacht. De geheele Engelscbe natie verheugt zich over den gelukkigen afloop van een zorgwekkend avontuur. Het nieuws-plakkaat van een der Lon- densche avondbladen kondigde de heugelij ke tijding aan met het enkele woord: „Ilo- mel", maar zoozeer waren hier de gedach ten van de gebeurtenis vervuld, dat nie mand op straat naar de beteekenis van die vier letters had te gissen, Men is, naar de Tel. verneemt, in Enge land ook dankbaar voor de warme belang stelling in Nederland betoond, inzonderheid voor de maatregelen, welke de Nederland sche autoriteiten zoo spontaan namen, om het tegen den storm kampende luchtschip eventueel bij een noodlanding hulp te ver- leenen. Wij kunnen mededeelcn, dat de Engelsche autoriteiten de Nederlandsche voorzorgsmaatregelen ten zeerste waardee- ren. De natuur werkte mee voor een blijde thuiskomst. Zoowel zonneschijn en kalm weer, als enthousiast gejuich van het pu bliek begroette het luchtschip bij zijn terug keer te Pulham, Het geheele dorp en de omgeving was in rep en roer. Do autoritei ten van het vliegkamp en talrijke vrijwil lige helpers, werkloozen incluis, hadden des nachts wakende op den terugkeer gewacht. Toen bij het krieken van den dag dc R. 33 volgens de radio-berichten nog bij de Hol- bndsche kunst tegen den wind kampte, werden de wakers door anderen afgelost. Urenlang bleef men daar met sterke ver rekijkers zeewaarts in de lucht turen, maar urenlang tevergeefs, i Pas na den middag, precies 1 uur 54, werd in het kamp door een jongen man, die voortdurend met een sterken kijker het uitspansel bespiedde, de kreet aangeheven: „There she is!" Het kainp was gevuld met bezoekers, velen overge komen in auto's en op motorfietsen en en kelen zelfs in een vliegtoestel. Bij het hoo- ren van dien uitroep verzamelden zij zich om den roeper, die zich het meest opgeto gen toor.de en daar alle reden voor had. Want hij was vlieger-luitenant Irwin, de bestuurder van de R. 33, die zich tot zijn verdriet niet aan boord bevond toen gis termorgen bet luchtschip losbrak. Gehecht als hij is aan zijn luchtvaartuig, had hij zich het meest bezorgd gemaakt. Zijn blijdschap was dus begrijpelijk toen hij de R. 33 het eerst thuis zag komen. Het luchtschip was inmiddels reeds boven de Engelche kust over Lowestoft gepas seerd, en toen men het daar uit de dichte wolken in de zon te voorschijn zag komen, hieven de talrijke visschers een langdurig gejuich aan. Trappelend van ongeduld bleef men le Pulham opwaarts staren, totdat met het bloote oog hoog in de lucht eer. donkere stip bespeurd kon worden, die aldoor groo- ter werd, maar somwijlen door wolken was omhuld. Eensklaps dreven de wolken weg, en glanzend verscheen in de zon het om hulsel van de R. 33, die naderbij gekomen vele graden naar voren bleek te hellen. Drie honderd man stonden in het kamp ge reed, om de touwen te grijpen van het luchtschip, dat bijna drie kwartier na de eerste waarneming te Pulham was aangeko men en dalende een positie voor dc landing ging innemen en om 3.24 de landingstou- wen in enkele honderden handen leverde. Men zag, dat inderdaad de neus van het schip bij het losbreken zeer was bescha digd. Het doek van den voorsteven bleek verscheurd te zijn en maakte- het aluminl- urn-geraamte er onder zichtaar. De correspondent van de „Evening News" meldt, dat aan den voorsteven nog de zeer zware ringen hingen, waarmee het gevaar te te Pulham aan den hoogen stalen mast gemeerd was geweest. Zoodra het schip aan de touwen veilig was, werden talrijke handen uitgestoken naar de bemanning, die zich met opgeruim de gezichten over de randen van de gondels vertoonde. Hun eerste handdrukken waren van familieleden en kennissen. Toen zij op den beganen grond waren, vroegen de man schappen het eerst naar cigaretten, terwijl hun leider, vlieger-luitenant Booth, die als eerste officier tijdens de hachelijke reis het bevel voerde, laconiek opmerkte: „Ik heb warempel slaap". Alle leden van de be manning prezen zijn kalm en vastberaden besturen van het luchtschip bij het uren lange worstelen tegen den storm. Voor het nederdalen had Sir Geoffrey Salmond, de vice-luchtmaarschalk, hun per( radio reeds een gelulcwensch toegezonden, die luidde: „Uw pogingen voortreffelijk.1 Strekken allen tot lof." Geprezen werd vooral de kordate hou-! ding van den jongen radio-telegrafist aaa boord, die bijna 30 uur op zijn post had ge zeten, zonder een oogenblik den beugel van zijn hoofd af te nemen. Het duurde nog een poosje, alvorens hel schip goed en wel in de loods was getrok ken, welke ruim genoeg voor twee lucht schepen is. Maar toen honderden handen eenmaal de touwen vasthielden, en de wipd geen parten meer kon spelen, was het ge vaarte veilig. Een der machinisten zei tot den corres pondent van de „Evening News": „Het was ruw weer, maar wij bleven allen opgewekt, hielden ons vertrouwen en overwonnen in den harden kamp." ALKMAAR, 17 April. Granen. Aange-j voerd 1277 hl, waarvan 296 hl. tarwe f 11 a 13.50, 170 hl. gerst chev. f 14a 14.50, 637 haver f 12 a 14, 88 hl. paardeboonen f 13, bruine boonen f 25 a 26, citroenboonen f 35 a 40, duivenboonen f 15 a 15.50, witte boonen f 22, 2 hl. kanariezaad f ,8 hl. blauw maan zaad f 42 a 43.50, 76 hl. grone erwten (groote) f12.50 a 17, grauwe erwten f 30 a 37, alles per 100 kg. BRELTKELEN, 17 April. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 29 wagens, metts zamen 1352 stuks kazen, gewicht pi. m. 9464 kg. Prijs le soort f 40 a 42, 2e soort f 38 i 39, gestempelde f 44 a 42 per 50 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 17 April. Boter, Aanvoer 35.700 kg. Prijzen hoogste f 2, laagste f 1,75, midden- f 1.95. ALKMAAR, 17 April. Kaas. Ter markt waren 120 stapels, wegende 140.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 47, commissie f 47!/2, middelbare boerenkaas kleine f 46 Vit commissie f 49, middelbare Handel vlug. AMSTERDAM, 17 April. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeetiwsche Bonte f 5.706.10, id. Blauwe f 5.806,30, id. Eigenheimers f 4.404.50, id. Bravo's f 55.60, id. Industries f 4.50, id. Roode Star f 44.10, id. Blauwe Eigenheimers f 4.50, Friesche Borgers f 4.5C4.75, id, rood bon ten f 4.50, id. Roodstar f 3.904, id. Blauwe Borgers f 4.50, Noord Hollandsche Blauwe f 44.25, id. Bonte f 4.805, IJpolder Bra vo's f 55.50, Zeeuwsche Eigenheimer po ters f 3.504.50, id. blauwe Poters f 2.70 2.90, id. bonte Poters f 2.702.90, id. rood- ster Poters f 3, id. Bravo poters f 34, Hille- gommer Zandaardappelen f 6.507.50, Drentsche Eigenheimers f 33.50, id. Roode Star f 33.50 per Hl. Winter Malta aardappelen f 14.5015 p. 100 Kg. LEEUWARDEN, 17 April. Boter. Aan voer 29/3 en 156/6 v. Fabrieks- f 1.641.93, Noteering van de commissie f 1.95. Kaas. Sleutelkaas f 0.260.62, Nagel kaai f 0.23—0.31, Goudsche f 0.12—1.19, Edam mer f 0.331. Aanvoer 54.063 Kg. LEEUWARDEN, 17 April. Vee. Aange voerd 184 stieren, f 140550 ossen 508 vette koeien, f 230490, per Kg. 0.90 1,15 2378 melk- en kalfkoeien, f 230530 f 78 vette kalveren, f 4598 396 pinken, f 110240 graskalveren 545 nuchte re kalveren, f 718 196 schapen, f 3660 i 92 weideschapen, f 3060 29.1 lammeren, f 19—23 505 vette varkens, f 60170, pet Kg. f 0.720.80 70 magere varkens, f 28 60 258 vette biggen, f 3262 342 kleine biggen, f 916 14 paarden 34 bokken. Stieren waren vaster vette koeien prijs houdend melk- en kalfkoeien alsook weide- vee stugvette kalveren in goede soort vasternuchtere kalveren stugwolvee flauwer lammeren behoorlijk vlugvette varkens prijshoudend Londensche varkens duurder, 7580 c., zouters 7476 per Kg. Eieren. Aanvoer 46.000 kippen-, f 57 4800 eenden-, f 56.50. HULST, 16 April. Granen. Ter markt werden heden de volgende prijzen besteed t tarwe f 1217, rogge f 1213, bruine boo nen f 12—15. LEIDEN 17 April. Kaas. Aanvoer 63 partijen. Prijzen Goudsche le soort f 4649, 2e soort f 4045 Leidsche soort le f 4044, 2e soort f 3236. Handel goed. Vee. 13 stieren f 135525, kalf-en melkkoeien f 235 520, 915 vare koeien f 155325, 175 yette ossen en koeien f 250615, f 0.80-1.25 per kg kg, 21 vette kalveren f 75120, f 0.951.75 per kg, 367 nuchtere kalveren, f 718, 180 vette schapen f 5652, f 1.361.70 per kg, 318 weide schapen f 2846, 1275 varkens voor Londen f 2160, f 0.720.75 per kg, 10 biggen f 1017. UTRECHT, 17 April: Kaas. Op de markt waren aangevoerd 41 wagens, met het totaal gewicht ban 11.685 kg. Prijzen 2e quali- teit f 4044, Rijksmerk f 4349. Handel vlug. ZWOLLE, 17 April. Boter. Aangevoerd 110/8 v., 20/16 en 280 stukken, samen 2540 kg, prijs 1/8 f 3740, per kg. f 1.902.10. Vee. Aanvoer 934 runderen, 284 graskalve ren, 194 nuchtere kalveren, 30 schapen, 35 lammeren, 171 varkens en 928 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.84 1.16, idem kalveren f 1.201.60, idem var kens f 0.78 0.82 per kg, schapen f 2255. Beste neurende en verschgekalfde koeier, alsmede vaarzen duur, afwijkende soorte.i flauw vette koeien hen stieren duurderJ gustvee beter. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" te Aiphen aan den Rijn. Veiling van 17 April. Spinazie 1316; Dunsel 16, Zuring 5-6 alles per 100 K.G.; Radijs 5.306. Seldery 5.305.70; Rabarber 6.208.30; Prey 44.60, alles per 100 bos. Kropsla I 7.307.90 per 100 stuks. 15 April. Eieren. Aangevoerd 8200 stuks, kip- 5.306Eend- 55.30; Calkoen 9.alles per 100 stuks. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoleering v> 17 April. Aardbeien per stuk 35 et; aard appelen 79 cfrapen 4—5 ct.; peen 34 ct. per Kg.; spinazie 60130 ct. per kist, pl_ m. 20 kilo; sla 4—11 ct, per stuk; rabarber 1022 ct.; raapstelen 35 ct. per bos; pos telein 1.15—1.20 per kl. kist; prei 1034 ct.; selderie 610 ct.; peterselie 58 ct.; radijs 5—6 ct. per bos; zuring 20 ct. p. ben; gele kool 8—16 ct.; roode kcol 1315 ct. per stuk; witlof 1640 ct, per Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10