fsaoo.- f an-ara-ys Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in aebt bladzijden. V erkeersoagevallen. Leekepreeken. Zaterdai April 48ste Jaargang No. 16021 MUZIEK. Bankiers der Internationale V oonaars-bioe-' mententoonstelling 1925. Een. wisselkantoor der Bank is gevestigd op het Tentoonstellingsterrein tegenover hst HooMgcbouw. Onbestelbare stukken. Agenda 19 April Agenda 20 April De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Het belastingpercentage over het jaar 1925-1926. Een evenredige heffing van 2. Triduüm ter eere van liet H. Sacrament in de St. Josephkerk. Het Frans Halsplein. C. J. Gomiet. Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Internationale voorjaars Bloemententoonstelling '25 Wederom bezoek van H. M. de Koningin-Moeder Hinderwet. Verkeersregeling. Personalia. Bazar afd. Haarlem van de Vereen, tot bev. der gezond, in de Grafische Vakken in Nederland. Een percentage van 2. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Handelsonderwijs. Bfoemenzuil omgewaaid. Bloemen worden zeeziek. Gemeentezaken. Opdracht. Het Paviljoen te Haarlem. Baden. FEESTAVOND R.-K. GRAFISCHE BOND. Een groot ongeluk voorkomen Oudheidkundige beschouwingen. Geen audiëntie. Loi voor Doofstommen. Door de koude. ^e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: /ei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverfentiên 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advert entlëD tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat- sing: elke regel meer 15 ct., bjj vooruitbetaling. hand, f IOC bi, verlies van een fCfl bij een breuk van f QQjr - 1 l/id. duim of wijsvinger 1 O Ij. been of arm 1 u -ndere vinge r 87. LEZEN EN LATEN LEZEN. f het boek, waarop ik prijs stelde in deze Dit is geen zetfout, scherpzinnige lezer en rubriek een woordje te zeggen is ook een accurate lezeres; daar moet niet staan le- j uitzondering; is ei een, zooals er geen twee ven en laten leven. De bedoeling is werke- de bestaat. Er is een Standaard Catalogus lijk een praatje over lezen en laten i»,zen de houden. Kunt ge u tegenwoordig iemand voorstel len, die met leest? Voor de rteesten is het een behoefte geworden als dagelijksch brood. Leefde er nog een Andersen, die sprookjes van de maan schreef en het vriendelijke gezicht van den zilveren he melbol kon laten vertellen, wat er achter de gordijnen van tnze moderne woningen te begluren valt, in ieder /erhaal zouden wij hooren van een ontbijttafel, waar ie mand achter zijn ochtendblad verscholen zat, van een gezin, waarvan alle leden on der het avondlamplicht in couranten, il lustraties ett boeken verdiept waren, ja heel ondeugend ook wel Van een slaap kamertje, waar bij een kaarsje of het schijnsel van een goed beschermd electrisch peertje een gloeiend hoofd met glinsteren de ooger. tegen een wit kussen te zien was en op het beddelaken een boek, waarvan de bladeren met koortsadtige vingers in steeds sneller tempo werden omgaslagen. LezenStap een spoorwegcoupé bin nen op een tussclienstation en ge stoot uw hoofd tegen opengevouwen couranten en weekbladen. Vraag het den bewaarders van bibliotheken en openbare leeszalen en als ge het niet wist, ge zoudt verstomd staan over de stapels lectuur, die dagelijks-ver slonden worden. Nu is er moeilijk grooter zegening voor den mensch denkbaar dan de uitvinding der drukkunst waardoor het geestelijk verkeer aan geen grenzen meer gebonden is. Doch alle zaken hebben haar schaduwzijden en bij het felste licht kernen de donkere plek ken hei scherpst uil. En zoo ook heeft die weldaad van de boekdrukkunst haar aller- bedenkelijkste keerzijde. Tegenover schouw burgen er. bioscopen heeft men een natuur lijke reserve. Uiteraard vraagt een christen- mensch zich af, wat hij gaat zien en hoo ren, alvorens hij daar binnen treedt. Bij het hooren van vuile taal, dubbelzinnige scherts, godslasterlijke of voor den gods dienst smadelijke uitdrukkingen in gezel schappen, voelt men aanstonds het schaam rood naar de wangen komen Men protes teert of trekt zich minstens terug. Maar de schrijver van een boek komt geheel anders binnen. De titel lokt door een pakkend woord, waarachter een nieuwe wereld schijnt schuil te gaan; de omslag is fraai; de druk gezellig, op de schutbladen staan aanbevelingen uit recensies, die de nieuws gierigheid prikkelen. En dan.... met een boek is men alleen. Niemand ziet dat las tige blozen, wanneer de schrijver eens wat ondeugend mocht worden. In ieder geval, men kan het immers weg leggen, wannee^ hef blijkt niet van onze gading te zijn. Wachten tot we eerst hebben geïnformeerd? Het is zoo lastig. Hoe vaak stoot men den neus, wanneer men aan een betrouwbaar raadgever naar een modern werk vraagt. En geen wonder- hoeveel duizenden verschij nen ar niet aan de markt; wie kan alles lezen en al es weten? Meen niet, da! ik overdrijf, wanneer ik zeg, dat op deze wijze ontelbare Room- schen, voornamelijk in den leeftijd, waarin gewoonlijk over het geheele leven beslist wordt, zco tusschen vijftien en vijf en twin tig jaar, boeken in handen krijgen, die hun geestelijk evenwicht radicaal verstoren.'t Is nog maar heel kort geleden, dat een jong meisje van even twintig jaar me vertelde bezig te zijn met het 'ezen van „o toch zulk een raar boek," Op mijn informatie vernam ik, dat de titel „Een heilige was Bij nader onderzoek zag ik mijn direct op komend vermoeden bevestigd; 't was II Santo van Fogazarro, dat op den index staat. Hoe dit brave Roomsche kind aan het gevaarlijke werk gekomen wag? Uit een openbare (neutrale!) leeszaal; in den cata logus-had de titel „een heilige" haar aan getrokken. Wilt ge een ander voorbeeld van ouderen datum? Een brave Roomsche -ongen had een nicht, die eindexamen had gedaan aan een middelbare school. Hij wil de zijn geleerd familielid een boek present geven; maar 't moest een beetje modern zijn, want nichtje ging in de letteren stu- deeren. Hij stapte in Amsterdam eeh boek handel binnen en vroeg den verkooper om uitgekomen van den omvang van bijna vier honderd bladzijden. Toen ik er in bladerde kon ik niet meer uitscheiden. En toch: er staat niet één verhaaltje in; niets dan na men, namen, titels en nog eens titels en dan bij die namen en titels een paar op merkingen. En deze laatste nu boeiden nog meer dan de pakkendste roman. Verwonde ren deed dit mij niet; op het titelblad staat, dat de samensteller is de Jezuïetenpater A. B Gielen te Amsterdam. En wie nu weet, hoeveel duizenden boeken er nu jaar na jaar al reeds de oogen van dezen scherp- zinnigen priester gepasseerd hebben, die voelt hier opeens te staan voor een kost baar levenswerk van een bij uitstek des kundige, een werk va.i onschatbare waarde. Wat is er moeilijker dan een boek te be- .oordtelen en dan nog wel in enkele woor den? Wie verstaat de kunst om in twintig regels een beroemd schrijver uit te beel den, zóó, dat hij levend voor ons staat? O, het is niet zoo moeilijk, om op een of meer schrijvers van onze keuze en voor keur een lofdicht te schrijven, 't is niet zoo moeilijk om over een bepaalde school of richting in de literatuur na gedegen studie anderen te onderrichten; het is een dank bare taak om een vlammend, nijdig, sar castisch, moordend doodvonnis te beteeke- nen aan een schrijver van een schunnigen roman of een godslasterlijk boek. Maar het gaat wel boven de krachten van de mees ten, om a'ie persoonlijke voorkeur, alle neiging naar een-bepaalde soort schrijvers of literatuur, alle hartstochtelijke bewonde ring of haat te onderdrukken en alle schrij vers en schrijfsters met hetzelfde koele oog te bekijken en te taxeeren naar dien eenen maatstaf wat zijt gij waard voor de geeste lijke ontwikkeling van ons volk. Dat kunst stuk heeft pater Gielen klaar gespeeld; en hetzij de schrijver e ?r> veel gelezen Ka tholiek auteur, ja zelfs een zijner ordebroe ders is; hetzij hij een beruchte pornograaf of gevaarlijk romanschrijver is, niets kan dezen scherprechter uit zijn evenwicht bren gen. De Roomsche schrijvers en de gevaar lijke auteurs, zij krijgen niet meer dan hun toekomt. Helaas moest bij zulk een eerlijk optreden aan de slechte schrijvers de mees te plaats worden ingeruimd; want onder hen schuilen de beste en vruchtbaarste ta lenten. Zij worden het meest gevraagd en helaas het meest gelezen. Zij krijgen hun deel, onpartijdig; en 't is lang niet malsch zooals zij er bij deze onpartijdigheid afko men. En 't is bewonderenswaardig 'noe de samensteller van dit werk tegelijk het ta lent kan laten uitkomen en het verderfe lijke van de vrucht met enkele woorden aangeeft. Bij ervaring weet ik, hoe veel duizenden in onze kringen snakken naar een raadge ver, eer betrouwbaren, nimmer falenden, alles wetenden, bij het kiezen van hun lectuur. Bij ondervinding ook is me "bekend, hoeveel slechte of gevaarlijke boeken er ongelezen zouden blijven, wanneer men te voren wist, wie de schrijver en welke de inhoud was Daarom hebik gemeend mijn lezers, met wie ik wekelijks een oogenblikje geestelijk mag verkeeren, om te praten over een onderwerp, dat onze ziel deugd kan doen, dezen leidsman met een enkel woord te mogen voorstellen. Niemand, hij zij ge letterd of ongeletterd, zal niet dan met groo- te vrucht van dit zeldzame levenswerk pro fiteeren Daarom meende ik mijn lezers en lezeressen niet beter aan mij te kunnen ver plichten dan hen bij de moeilijke keuze hun ner lectuur naar dezen Standaard Catalogus te verwiizen. HOMO SAPIENS. (uitgaande van den Ntd R K Bond van nomen Zaterdag. Zou en Feestdagen Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters tan liet Bu reau BI weg 309, Overvcen |dt C Bos) R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 unr._ be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur fen van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bioemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor HoilandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tet 11671. werkdagen van des voormiddags 9 tot des middags 2 uur, tot 30 April e.k. 's-voor- ir.iddags ten 11 S ure, ter gemeente-esecre- tarie (7c Afdceling) ,ter in age is ncdergelegd het ingekomen verzoekschrift met bijlagen van C. M. Polderman, om vergunning tot oprichting van een smederij. LIEDERENAVOND Het programma voor den liederenavond te geven door Mevrouw Ehse Menagé Challa op Maandag a.s. in den Schouwburg Jansweg, zal bevatten liederen van Brahms, Wolf, de Bock, Rachmaninoff. Moussorgsky, R. K. Bevolkingsbul eau Gebouw Sint Milhaiid, N:nf. de Falla. De heer Marcel van Gooi zal de zangeres begeleiden. De regeling van dit concert be rust bij concertbureau Vernout, Warmoes straat 10. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand April. Binnenl. brieven. Mevr. Buning, Amsterdam; W. v. d. Berg, Kampen; Bur. Haarl. Courant, Haarlem; den heer Braumer, Beverwijk; J. G. Broesse, Amsterdam; Dagblad Voorwaarts, Rotter dam; J. v. Dijk, Amsterdam; mevr. Eysten, Hilversum; Mej. A. v. Galen, mej. Hausler Haarlem; den heer J. Haas kamp, den heer J. Jong, WorSierveer; W. d. Klooster, H:.ar Nachtdiensten der Apotfee- i lemmer meer; mej. R. Lambert, den Haag; Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloementeutoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Feestavond R. K. Graf. Bond half 8 uur Stadsschouwburg „Vereenigd 1 oouecl Pygmalion" 8 uur, raad. Deze gat hem „Kamertjeszonden" van Schouwburg Jansweg Revue: Amsterdam Heijermans en liet hem eenige lofprijzingen °P z''n k°P 3 uit „Vaderland" en Handelsblad zien op het schutblad. En deze namen dadelijk den aanvankelijken afkeer tegen den titel weg. En het jongmensch stond een uur later trotsch op zijn moderniteit mei zijn Ka mertjeszonden voor zijn zeventienjarige nicht Oj) het gebied van lectuur is alles moge lijk. Menschen met ervaring moesten van tijd tot tijd in besloten kring voor ouders en opvoeders eens meedeelen, wat onze jeugd tegenwoordig leest; hoe zij aan de boeken komt; hoe zij ze verslindt en wat er in die boeken staat. De conferencier moet dan een zeer betrouwbaar persoon zijn, anders loopt hij kans, niet geloofd te worden. Dit heb ik even voorop willen zetten nu ik deze week bij uitzondering eens in plaats van een preek een recensie ga schrijven. Dat is mijn taak niet? Ik weet het; maar Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Duitsche meisjes 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur. Schouwburg Jansweg Liedei^iavond Elisc Menagé Challa 8 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstel ling van bloemstukken, werken van leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel, van 19 April tot Zondag 2 Mei. Arbeidsbemiddelingsbureau van ?<nt Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en tongens Sociëteit St Bavo, Smedestiaat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en s avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 ec R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.in 1012 uui des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu, behalve Zaterdag avond Tel 11671 I Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters Bavo Smedestraat 23 van 8— 10 uur op Maandag- Woensdag- en.Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstiaat Aanvrager om versterkend: m'ddeten voor armen zieken der S EV Maan dags van 23 uur Donderdag van 1 2. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks uitge- toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,. lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en •verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wrt kruis aan der. mis- Reddingsbiigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus, en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel De Zondag- en ken wordf deze week waargenomen door; de fa. C. G. Loomeyer en Zn., l-arteijoris- straat 11. Telefoon 10175 en de Parü Apo- theek, Kleverparkweg 13. Telefoon 1:793. 1. Nieuwe Groenmarkt 22.. Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags hall 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstra at 2, Dinsdag 8 —9; Vrijdags 8—9. 4. Klarenbeekstraal Oü Woensdags halt 8. tol 9 uur. B. en W. van Haarlem zullen den ge meenteraad voorstellen het belasting-per centage van de evenredige heffing der In komstenbelasting (boven Je 100 opcenten dus op de hoofdsom der Rijk o rten- belasting) voor het volgend belastingjaar (1925—1926) te bepalen op 2. Vorig jaar was dit percentage 3. Het Triduum zal geopend worden Don derdagavond 23 APRIL 854 uur, Nlt.1 30 April, en eindigen Zondagavond 26 April- De predikaties onder het Lof van 854 uur en onder de H. Mis vah 954 uur zullen worden gehouden door Pater Redemptorist W. Jor.ckbloedt. Mogen zeer velen dit Triduum medema ken. hetwelk ten doel heeft Haarlem's Ka tholieken op t<- wekken tot deelname aan de dagelijksche adoratie in de H. Sacra mentskapel der St. Jozcfskerken. Met de werkzaamheden op het Frans- Halsplein wordt nu eenige spoed gemaakt. Het rijvorkeer op het Frans-Halsplèin langs de trambaan is nu geheel afgeslóten. Het verkeer vanuit Haarlem wordt nu geleid over de brug langs den Kloppersing.d en vanuit Schoten langs den Schotersingel. De rijweg wordt nu ope'ngebroken en met zand opgehoogd. Ook de trottoirs worden een eind optfehoogd. Als de werkzaamheden zijn geëindigd, zal het wel een goede verbetering zijn Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer C. J. Gonnet hedenmiddag de Mariastichting heeft verlaten. B. en W. van Haarlem, brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de Gemecnletijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zal plaats hebben bij den Directeur dier school op Maandag 27, Dinsdag. 28 en Woensdag 29 April a.s., des avonds tusschen zeven en negen ure aan de school Zijlvest 25A (in gang hoofddeur). Het schoolgeld is progressief met een mi nimum van J 4.terwijl onvermogenden hei onderwijs kosteloos volgen. De Int. Voorjaarsbloemententoonstelling mag zich wel in de Koninklijke belangstel ling verheugen. Hedenmorgen bezocht H, M. c e Koningin-Moeder wederom de tentoon stelling, thans echter streng incognito. H.M. had als haar uitdrukkelijke!! wensch te ken nen gegeven, dat zij thans als gewoon be zoekster de tentoonstelling wenschte te be zichtigen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, doen te weten, dat van heden op alle mej. S. v. Lent, Amsterdam; fam. v. Linen- burg, Haarlem; den heer A. Nijiand, Neede; Ontvanger der Belasting, Heemstede; den heer P- Postma, Haarlem; den heer Rijks, den Haag; R. T. 25 Poste Restante, Amster dam; J. Ruygrok, Schoten; mevr. Stuy, Haarlem; fam. Stekigt, Amsterdam; den heer W. Schouten, Enschede; M. Taal, stuk papier en zonder water gehouden wor den gedurende drie dagen. Daarna in koud water gedompeld, kunnen zij de slechtste Atlantische golven doorstaan. Volgens bekendmaking van B. en W. van Heemstede, zal de Meester Lottelaan met ingang van 18 Ap.il alléén mogen worden bereden van den Ileerenweg af in de rich ting van de Fonteinlaan. VRACHTAUTO TE WATER. Te Nieuw-Vennep geraakte Vrijdag de vrachtauto van Gebr. v. T. aan den Kruis weg alhier door te ver uitwijken te water. Di twee inzittende personen wisten zich tijdig te redden. Met vee! moeite kon de auto weer op het droge worden gebracht. DR. SEIPEL'S TOURNEE DOOR NEDERLAND. EEN REDE IN DEN STADSSCHOUW BURG TE HAARLEM OP DONDER DAG 23 APRIL, Naar de berichten hebben geluid, zal de voormalige Bondskanselier van Oostenrijk, Dr. Seipel de tournee welke hij op initiatief van de Vereeniging NederlandOostenrijk door Nederland ondernemen gaat en welke voor eenige maande om gezondheidsrede: e werd uitgesteld, thans de volgende week aan vangen en daarbij Donderdag 23 April a.s. ook Haarlem bezoeken om te kwart over 8 in onzen Stadsschouwburg een rede te hou den over „Pazifismus und Christentum". Voor Haarlem berust de regeling van dit be zoek in handen van de vereeniging Geloof en Wetenschap voor Haarlem en Omstreken. Naar men weet is Dr. Seipel, die als socio loog reeds lang een zeer grooten naam ver worven heeft, de laatste jaren gedurende zijn Bondskanselierschap van Oostenrijk, speciaal op den voorgrond getreden als econoom bij de Saneer mg van Oostenrijk's financiën. Hij was het die de saneeringsovereenkömst met den Volkenbond tot stand bracht en die bij de leiding der Oostenrijksche biunenlandsche zoowel als buitenlandsche politiek zich niet van ingrijpende maatregelen weerhouden liet, wanneer het herstel deze vereischte. Dat hij met dit groote doel voor oogen er geen acht op slaan kon, of de drastische regeeringsbe- sluiten aan sommigen ia den lande individueel onaangenaam waren, laat zich gemakkelijk verstaan en men herinnert zich ongetwijfeld nog hoe in de eerste dagen van Juni van het vorige jaar de ontevredenheid van sommige linksche elementen zich manifesteerde in een gelukkig niet zeer noodlottigen moordaan- :lag. Specialen strijd had Dr. Seipel te voeren met de landsbesturen, die streefden naar groo- Rotterdam; T.V.U.M., Amsterdam; 1 - 3909, ter autonomie, vooral ook op financieel ge idem den heer Wezel, idem den heer M. Vries, idem den heer E. de Vries, idem; Zeepfabr. de Duif, den Dolder idem, idem; idem idem. Binnenl. briefkaarten. Mevr. H. Aken, Amsterdam; den heer Blokberg, Groningen; Mej. M. Campfers, Amsterdam; den heer Hofstede, Heemstede F. Isseluiden, Amersfoort; den heer A. Jansen, Haarlem; den heer J. Kroon, Maas tricht den heer B. Meyer, Amsterdam; den heer G. v. Gostrum, Utrecht; Mej. de Vries, Leiden; mej. J. Wulften, Hilversum. Buitenl. brieven. Mej. Bahr, Berlijn; den heer H. Bland, Ba tit; den heer F. Cuppen, Brussel; mevr. Kzitama Muiier, Montreux; mej. J. Kos Smeenk, Amerika; den heer F. Nieberg, Berlijn; den heer V. v. d. Weghe, Gand; idem, idem den heer A. Vergers, Plain- fields. Buitenl, briefkaarten. Den heer Alberdinck Thijm, Vienne; fam. A. Bunle, Charlottenburg; mej. Clarke, Devon; den heer J. Duit, Cannes; idem, idem; idem, idem; E. Ebbinoj, Duitschland; David Gero, Budapest; den heer M. Peeters, Ruhrort; J. Tonweiser, Briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbestelbaarheid kunnen wor den teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Tot lid van de door den minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw inge stelde commissie tot onderzoek van de vraag bied de landen of provincies wilden van Oostenrijk meer maken een statenbond, ter wijl Dr. Seipel als eenige mogelijkheid voor een economisch beheer en financieel herstel, een zooveel mogelijk gecentraliseerden bond staat wilde behoudert,"-waarbij hij de^'aiiitt men adhaesie bezat van de Volkenbonds- autoriteiten. Deze guerilla met de landen heeft Dr.Sei pel toen in November met de spoorwegsta king zich daartoe de gelegenheid aanbood, afdoende willen uitvechten, door, toen de sta king eenmaal beteugeld was, steunend op het vertrouwen, dat hij in het buitenland als saneerings-deskundige genoot, het geheele genoemde probleem aan de orde stellen, waar bij zijn politiek echter de nederlaag heeft geleden. Dat s ndsdien Oostenrijk's positie er op verbeterd is, zal wel niemand beweren. In- tegendeel. Het zal belangwekkend zijn de verschil lende voordrachten te volgen, waarin eene zoo krachtige en autoritaire persoonlijkheid hier te lande zijn principes zal uiteenzetten. Te 's-Gravenhage spreekt Dr. Seipel over „Holland und Qesterreich", in Amsterdam over „Das Oesterreichische Problem" te Delft over „Geist und Technik" tc Rot terdam over„Wirtschaftskrieg und Frie- denswirtschaft, enz.". En het lijdt geen twijfel of ook te Haarlem zal groote belangstelling gevonden worden voor Dr. Seipel's rede over het herstel van den wereldvrede. Voor bijzonderheden omtrent toegang tot den lezingavond verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Deze bazar, die van 22 tot en met 25 April in het Blauwe Kruis aan de Oude Groen- B. en W. stellen den Raad voor, het be lastingpercentage over he'. belastingjaar 1925—1926 te bepalen 'op 2. Vorig jaar was het 3 en bij de gemeentebegrooting werd in uitzicht gesteld een percentage van 2 a 3. Het valt dus nog mee dat we „maar een percentage van 2 hebben. De belasting is echter veel te hoog in Haarlem, 'veel te boog! Ondragelijk hoog. Ook nog met een percentage van 2. Schrijnend zelfs is eer. verglijking met den aanslag in een der omliggende gemeenten, zooals Heemstede of Bloem endaal. De belasting in die gemeente is voor een gemiddelden aangeslagene honderden gul dens lager flan voor een van dezefde zwaarte in Haarlem. En waarom? Eenvoudig omdat de eene aangeslagene toevallig in Haarlem en de ander toevallig in Heemstede of Bloemendaal terecht kwam. Verdienste zit in die omstandigheied geen enkele. Elk Haarlemmer kan in Heemstede of Bloe mendaal gaan wonen Ook kan men niet zeg gen, dat in Haarlem met geld gesmeten wordt, zooals wel eens beweerd wordt. Neen, de uitgalven in Haarlem zijn hooger, omdat Haarlem een groot centrum is. dat zich ook uitgaven moet getroosten om wille der om liggende gemeenten. Zoo spoedig mogelijk echter hoe dank baar we ook zijn voor de belastingvermin dering dit jaar moet de groote ongelijk heid tusschen de belasting in-Haarlem en omgeving geheel verdwijnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 18 April. Hoogste barometerstand 764 5 m.M te Isafjord. Laagste barometerstand 744.4 m.M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 April: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zui delijke tot Zuidwestelijken, later verder ruimende wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regenbuien, later kouder. minussie lot onuerzuen van ue vraag -- --- -- in hoeverre de directe en indirecte I markt alhier, gehouden w of staatsbemoeiingen op landbouwgebied zou den kunnen ingekrompen worden, in hoofd zaak ten aanzien van den voorlichtings dienst, de proefstations en het landbouw onderwijs, is o.m. benoemd de heer E. H. Krelage, alhier. Voor de Avondschool voor Handelson derwijs' bestemd voor jongens en meisjes cursus 19251926, za! de inschrijving van nieuwe leerlingen plaats hebben op Maan dag 27 April, Dinsdag 28 April en Vrijdag 1 Mei a.s des avonds van 7 lot 9 uur in het gebouw der le Hoogere Burgerschool met 5-jerigCn cursus aar, de Zijlvest no. 27. De aangifte geschiedt zooveel mogelijk persoonliik door dc ouders of verzorgers, waarbij moei worden opgegeven in welke taal Franscb. Duilsch of F.ngelsch onderricht voor den leerling wordt ver langd. Het schoolgeld is progressief, mei een minimum van i 4, terwijl onvermogenden het onderwiis kosteloos kunnen volgen. Bij de inschrijving moeten dc schoolrap porten worden getoond. De zuil, welke tijdens de BloementenLoon- geplaatst is nabij dc Amsterdaniache Poort, is omvergewaaid en heeft in haar vaart een boompje meegenomen. De bloemen en. plan ten, welke er in stonden, werden gehavend. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Het „Ktyeekersblad" schrijft o. m.: Volgens Mr. P. Peel, chef-tuinman op het s.s. „Mauretania", kunnen Carnations (An jers) Chrysanthemums en Hydrangeas zeer goed tegen een zeereis. Narcissen, Violen, Lelietjes van Dalen en Siererwten lijden dikwijls aan zeeziekte, ofschoon Siererwten weder opknappen, indien ze opgerold in een te worden. De medewerking van winkeliers zoowel als van particulieren en de andere afdeelingen dor Vereeniging in den Jande is buitengewoon. Ffen keur van arLikelen op allerlei gebied zal op dien bazar aanwezig zijn. De opening is bepaald op Woensdag middag a.s. te 254 uur. waarbij het Haar lem's Dameskoor, onder leiding van mej. Pijrel, zijn welwillende medewerking zal verleenen. Op de overige middagen en avon den zullen verschillende muziek- en zang- gezelschappen hunne welwillende medewer king verleenen. Er zal ook voor andere attracties gezorgd worden. B. en W. stellen voor- oen bedrag van 1700. beschikbaar te stellen ter extra- aanschaffing van leermidelen enz. voor school no. 2 voor buitengewoon lager onder wijs, behoudens nadere financiëele regeling betaalbaar op den post volgnummer 419 der begrooting dienst 1925. Door den heer J. Kuyt, architect te Am sterdam, is opgedragen aan de firma Schip horst en Philips, aannemers te Haarlem, het uitbreiden en het verbouwen der bestaande winkelgebouwen der firma H. Hollenkanip te Rotterdam. Het hoofdbestuur der Ned. Maalsch. voor Nijv. en Handel heeft, naar het Tijdschrift der Maatschappij meldt, van het departe ment van Financiën bericht ontvangen, dat de huuropzegging van het Paviljoen, waar de kantoren der Maatschappij zijn gevestigd en waar de Ged. Staten van Noord-Hoiland naar men weet den zetel der prov. griffie zouden willen vestigen, welke eerst op 1 Juli a.s. was bepaald, „nader wordt geacht te zullen ingaan zes maanden na het tijdstip, waarop in zake de bestemming van genoemd gebouw een beslissing zal zijn genomen." In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Koudënhorn 329 baden ge nomen, in dat aan het Leidscheplein 774 en in dat aan het Hofdijkplein 628. De afdceling Haarlem van den R.-K. Gra- fischen Bond, geeft morgen, Zondag, 19 Apri! een feestavond in het gebouw „St. Bavo" des avonds tc half 8 uur. Welwillende medewerking wordt verleend door de Grafische Tooneelclub „Amicitia". Opgevoerd zal worden „Napoleon's Horloge", kluchtspel in drie bedrijven door Jan Ver hoeven. Tusschen het 2de en 3 bedrijf is er pauze waaronder verloting om fraaie prijzen. Het batig saldo van deze uitvoering is be stemd voor de uiigetrokken werkloozen en noodlijdende leden. Des morgens te kwart voor 7 uur heeft er in de St. Antomuskerk een H. Mis voor de fleden plaats, waarna gemeenschappelijk ont bijt. Gisteenrmiddag om even voor drie uur kwam vanaf de brug over den Schotersingel bij het viaduct een tram aan die naar Over-» veen ging. De „Gele Autobus" die op Bloe mendaalSantpoort rijdt, kwam de tram achterop en wilde haar even voor de kruis- sing bij den Verspronckweg passeeren. Juist toen de bus de tram passeerde draaide de tram zich op naar het midden van den weg. Door snel en krachtig remmen van den wa genbestuurder gelukte het deze de tram te doen stilstaan. De gevolgen waren ander» niet te overzien geweest. De lichtbeeldenavond waarbij verdwenen gevels en oude stadsgezichten op het doek zullen komen, zat door de Vereeniging „Haarlem 28 April a.s. in de Oude Hoofd wacht, in de Middeleeuwen het Stadhuis ge geven worden. Z. D. H. de Bischop van Haarlem zal Dins» dag a.s geen audiëntie verleenen. Zondagmiddag om half 3 wordt in het Zie kenhuis „St. Joannes de Deo" een Lof ge houden, waanra predikatie voor doofstom» men. Men deelt ons mede. dat in het Kaagland j.l. Donderdag twee koeien gestorven zijn van de koude. Een koe viel tijdens het melken, plotseling dood. Naar wij vernemen is dit een gevolg van den hevigen kouden. en guren wind, wrelkc. ji. Donderdag heerschte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1