Wmm w he orse The Corset Sliep Ei' is maar ÉÉN SHOP TOONEEL. BIOK-NOTES BE SPAARNEBANK LAATSTE NIEUWS. Wrap Round Corselettis Rubber corsets Zijlstraat 37 Tel. 15499 MUZIEK. Laatste Abonnementsconcert Dr. De Koos. Uit de Raadzaal. Athletiek. Hef Muziekfestival. GEMEENTERAAD. Weldadigheid naar Vermogen. Magazijn Kado. Haarl. R.-K. Gymn. Vereen. „.Ursus". HEEMSTEDE 6°i/8 ZANDVÜÖRT. Inbraak in villa „Brandaris". HAARLEMMERMEER. VELSEN. HEEMSTEDE. ONZE PASTOOR MAAKT EEN VLIEGTOCHT. Aaix Lesea*s Spoort al Uw kennissen aan imn vraag- en aanbod- advertemtóes te plaatsen m onze eigen Nieuwe Haarlemsche Coar^ni Hel nieuwe Fransche kabinet vanaf f 2.25 vanaf f 3.75 f 9.25-12.50-22.50 Gegarandeerde pasvorm en kwaliteit Vakkundige bediening. Bij de Groote Markt. Tooneel-uitvoering R.K. Damestooneel- club „Victoria." De R. K. Damestooneelclub „Victoria" gaf Donderdagavond een feestavond in het ge bouw van de St. Josef-gezellen-vereeniging aan de Jansstraat. De feestavond werd geopend door Mej. T. Govers, die de aanwezigen welkom heette en mededeelde dat nog eenige werkende leden geplaatst kunnen worden. Zij wekte allen op donateur(trice) te* worden en ein digde met de aanwezigen een gezelligen avond toe te wenschen. j Hierna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van „De Pleegdochter," 1 dramatisch tooneelspel in 3 bedrijven. Het spel der dames was zeer goed, weinig werd er gehaperd en het spel verliep vlot. Bijzonder werd de lachlust opgewekt door Kaatje, (mej. D. Driessen) dienstbode bij j juf van Bruggen, die met haar eigenaardig j mutsje en dribbelpasjes een typisch figuur j maakte. De hoofdrollen werden vervuld j door juffrouw van Bruggen (A. Rijbroek), Jethy haar dochter (M. Govers) en Marga, Schoonzuster bij van Bruggen (M. v. d. Veldt). Vooral Jetty speelde ongedwongen mooi spel. Ook juffrouw van Bruggen voideed in haar lange rol zeer goed. De verschillende figuranten waren goed, alleen vonden we het tooneel waarop de drie vriendinnen aanwezig waren, wel wat rumoerig. Ook deed het on aangenaam aan dat een courant, noodig voor het voorlezen van een bericht betrekking hebbende op het spel, juist een courant was, dien we op R. K. Tooneel liever geweerd zagen. Hier schoot de regie tê kort. De pauzen tusschen de verschillende be drijven werden gevuld met muziek van het R. K. Muziekgezelschap „Energico," leider ie heer J. van Westerhoven. Na de opvoering v"an „De Pleegdochter" bracht dit mandoline- gezelschap eenige mooie stukjes op het too- ïeel ten gehoore, die gezien het applaus, vel in den smaak vielen. Hierna had de opvoering plaats van het alijspel in één becrijf „Mislukte Specula te." In dit stukje werd vooral de lachlust apgewekt door Tante Pietje (T. Govers), die op uitmuntende wijze haar moeilijke rol van een rijke suikertante vervulde. De koddige tooneelen die voorvielen tusschen de dorpsche-ouderwetsche rijke tante en de op haar geld azende juffrouw de Bruin (C. Zwagerman) en Betty, haar dochter (J. v. d. Kroft) brachten er de vroolijkheid danig in. Een dankbaar applaus liet blijken dat er 8*.noten was. En geen wonder. Mannenkoor Caecilia. Al had mannenkoor „Caecilia" onder lei ding van zijn bekwamen dirigent Nico Hoo- gerwerf niet het leeuwenaandeel in het con cert van Vrijdagavond, dat het in de gemeen telijke concertzaal gaf, toch heeft het niet .nagelaten, van de twee optredende koren op ons den besten indruk te maken. Vooral in den laatsten tijd van zijn be staan is het mannenkoor met meer leven bezield en heeft het zich op belangrijk hoo- ger peil weten te plaatsen, zoodat hét met de beste koren hier ter stede kan wedijveren. Het klankgehalte, dat aan quantiteit niets te wenschen overlaat, zelfs de tenoren, voor Hollandsche koren vrijwel het grootste strui kelblok, zijn goed vertegenwoordigd, heeft de qualiteit gevolgd, die van de beste genoemd kan worden. In korte woorden een ensemble dat zich zelf tellen mag en dat dit in niet geringe mate dankt aan de krachtige en suggestieve leiding van zijn dirigent. De verwachtingen voor het concert kon den dus hoog gespannen zijn en die verwach tingen heeft „Caecilia" niet beschaamd. Reeds dadelijk bij den aanvang bewees het dit. Het lied in volkstton van Theo v. d. Bijl „Zoo doet de boer," mocht er wezen. Het is een frisch, eenvoudig getoonzet werk, dat met zijn unisoni een eigenaardige bekoorlijkheid, geheel bij den eenvoud der teext zich aansluitend, bezit. Caecilia zong i het met entrain. Minder gelukkig in den aanvang was „Haarlem's a Cappella Koor" en dit ver wonderde te meer, omdat wij dit van Haar lem's a Cappella Koor" niet gewoon zijn. Was de inzet van „Hymne" van Nico Hoogerwerf zeer goed, allengs kwam de zuiverheid van intonatie in het gedrang en bezorgde soms even pijnlijke oogenblikken. Het was te meer jammer te noemen omdat dit werk van Nico Hoogerwerf, hoewel niet van moeilijke plaatsen ontbloot, misschien juist daarom een van zijn mooiste is. In het tweede werk „Zorgennacht" even eens van zijn dirigent, kon het koor zich vrijwel geheel herstellen en het was duidelijk merkbaar, dat de zangers en zangeressen de geleden schade voelden te moeten herstellen en daarin slaagden zij ook. Over het verdere van den avond konden we over Haarlem's a Capelle Koor veel lof hebben. Mevrouw Jo v. Ijzer-Vincent is ook reeds in Haarlem een veel bekende en geliefde soliste. Dat bewees haar optreden reeds met de H. O. V. Haar stem is wat timbre en elan betreft van de superieurste en ook nu had zij in hare reeks liederen volle gelegenheid haar heer lijke gaven uit te spreiden. In de hoogste, zoowel als in de laagste liggingen behoudt haar geluid die heerlijke soepelheid en buig zaamheid, die het een wonderlijk genoegen maken ernaar te luisteren. Vooral de eerste vier liederen, waarvan we „Se tu m'ami" van G. B. Pergolese noemen, lagen haar mooi. De baritonzanger Joh. Nelissen hield zijn reputatie als concertzanger hoog. Reeds herhaalde malen trad hij hier ter stede, ook met de H. O. V. op en telkenmale met veel succes en dit verwierf hij ook nu. De aria's uit „Un Ballo in Maschera" en «.Rigoletto" beide van Verdi waren voor zijn sonoor geluid geeigend. Bij de twee solisten mag hier zeker ook Jacob Bijster, de jeugdige talentvolle mu sicus genoemd, die velen reeds van andere gelegenheden zullen kennen. Zijn volgzame begeleiding en juisten stijl vormde met zan ger en zangeres groote eenheid Jacob Bijster verdiende niet de minste lof der so listen en dat zoowel Jo v. Ijzer-Vincent als Joh. Nelissen hem in het applaus lieten deelen was meer dan verdiend. Het zou te bezwaarlijk zijn het geheele concert in finnesses te bespreken. Daarom ien slotte nog een enkel woord over „Cae cilia." Wij zeiden in den aanvang reeds, dat „Caecilia" wel den besten indruk vermocht te maken en die indruk bleef den ganschen avond. Vooral mag „Allerzielendag" van A. Ver- heij genoemd, waarin Joh. Nelissen de bari ton-solo vervulde. Het sublieme werk van Verheij beleefde bij „Caecilia" een gelukkige uitvoering en het vormde een waardig slot voor dat concert gedeelte. „Caecilia" kan dit concert ais een best geslaagd aanteekenen. José Iturbi. Voor wie den geweldigen Spaanschen pianist de eerste maal hoorde, dat hij te Haarlem optrad {op een der Bachconccrten met Beethoven's derde pianoconcert) zal elke gelegenheid om hem ójidermaal tc hooren met beide handen worden aangegre pen. Dat bleek ook wee- op het Bachcon- cert daarna, toen hij met Mozarts concert in d ziin toehoorders in vartukk'ng 1 tie. Dat bleek weer nu, als hij zija uitgesteld concert kwam geven en zich daar in een programma \an tamelijk uiteenloopend karakter deed hooren. Als Liszt-speler weten wij al reeds op* welke hoogte Iturbi staat. Liszt's Campanu la, waarmee hij zijn eerste Bachconcert be sloot, hoorden wij ook thans als toegift. En ook thans gaf hij in Chopin, evenals voor heen. in een extra Chooin overtrd^or^e bewijzen, dat hij niet slechts de pralende virtuositeit is, die hem aantrekt Want ook f;.n Liszt's muziek weet hij ook den schim tc geven van innerlijkheid, welke zij toch uiitéraard niet b*»»it. V' rr hi—' in de eerste plaats de demonische vervoe ring der Mephisto-wals, waar men eerder wordt herinnerd aan een plaats uit Faust: ,,Ein bischen Eeuerluft, die ich bereiten wer- de heht uns bekend von diescr Erde doch veeleer dat bewonderenswaardige stuk uil het derde deel der „Années de néléri- nage". dat naast een „II penseroso" uit het tweede deel nooit nalaat, indruk te maken, maar door de allcsbehecrschende virtuositeit van Iturbi's spel tot een hoogte wordt ver heven, die aan deze „Jcux d'eau1 de la ville d'Este" alleszins verklaarbaar maken, hoe Liszt hier aan het culminatiepunt van den gevoelsinhoud van dit stuk moest denken aan de woorden uit het Sint Jans-Evangelie: „Het water, dat ik hem geven zal, zal in hem een bron worden van water, dat tot eeuwig leven springt". Het was een prachtige opeenvolging, dit stuk van Liszt, geboren uit de stemming, die men toen nog geen impressionisme mocht heeten, maar die ons toch in gedachten weer stuwde naar die beide deelen uit Albeniz' Iberia-Suite, bovenal het ,Fête Dieu a Se ville", en dat door de voorafgaande drie stukken van Chopin deed gewaar worden, hoe wij in Albeniz geen impressionisme heb ben te zien, vermengd met Chopin-romantiek doch een met sterker affinititen tot 3e mo derne Fraaschen. Dit Fête Dieu is een stuk van geweldige plastiek en intense visie. Teruggaand langs Chopin, van wien Iturbi bij voorkeur die stukken kiest, die aan zijn phenomenale techniek gelegenheid geeft te schitteren (naast de octaven-heerlijkheid eener Polonaise in As, het verrukkelijke tertseuspel der Etude in gis, slechts door meesterhanden weer te geven), verving hij de groote Sonate van Balakirew door Schu mann's „Etudes symphoniques", een verwis seling die wij, met alle respect voor de waarde van dit prachtvolle variëerwerk, wel een beetje jammer vonden. Zoo komen wij bij het weinig gespeelde stuk van Bach, d.i-t in den strijd der vorm-asthetici en der pro- gram-musici een belangrijke rol speelde: wij bedoelen het Cappriccio, dat hij aan zijn naar Polen vertrekkenden broeder Johann Jakob schonk bij diens afscheid. Het stuk dateert nog uit Bach's allereersten tijd want het is te Arnstadt geschreven, de tweede plaats, die Bach's buitengewone geestes gaven occupeerde, en die de waarde van de frissche, zeer kunstvolle dubbelfuga, waar mee deze cyclus sluit, evenmin als den adel van Bach's karakter juist zal hebben geschat: hij iag al spoedig met het ..Consor tium" overhoop, en zoo kon men dat Cap- pricio wel als een afscheid zijner vrienden aan hemzelf geschreven wanen. Hier was de pracht der Gravau-vleugel opmerkelijk, al hadden wij bij Schumann liever den vollen klank van den grooten Blüthner gehoord: het instrument deed ons daar wel wat scherp aan. Aan 't slot van dit concert „die Schmei- cheleien der Freunde, ihm von der Reise ab- zuhalten", in den vorm van een onbedaarlijk applaus, dat den grooten Spanjaard, zoo hij 't niet wist, overtuigde van de mate der vereering welke men hem hier toedraagt. G. J. K. ZWERVER. Steeds rondzwervend, overal waar hij dacht, iets te verdienen viel, trok de zwer ver, koopman var. beroep, rond. Alles kocht hij op, waar hij dacht, dat eenige centen op te verdienen waren. Het leven is hard voor vele menschen en dit was weer een staaltje ervan. Ruim zestig jaren, oud en verweerd, een lange grauwe baard, een versleten jas en broek slonzig om het magere lijf hangend, de te groote schoenen met touwtjes gedeeltelijk dichtgesnocrd, zat hij daar in het beklaag denbankje, een beeld van het harde leven. In enkele woorden vertelde hij met nog for- sche ongebogen stem zijn levensgeschiede nis. Twintig jaar lang niet in aanraking ge weest met den rechter, in een milieu ver- keerende waar de verleiding uiterst groot is, meest hij terechtstaan voor heling van goe deren, hem aangeboden door eenige kinde ren. Hij, op 't eind van zijn leven, ondanks al zijn pogingen om uit de handen van de justitie tc blijven, moest nu terechtstaan op beschuldiging van eenige jongens, die aan 't begin van hun leven staande, reeds nu niet schuwen om te stelen, reeds nu zeer on gunstig staan aangeschreven en meerdere malen met de politie in aanraking zijn ge weest, jongens die nog niet een honderdste gedeelte hadden meegemaakt van wat hij de koopman, de zwerver had beleefd. .Ik wist niet dat de goederen van dief stal afkomstig waren, hoewel ik het goed meer vertrouwde dan de jongens", aldus pleitte de oude. Ziehier in eenige woorden een levensge schiedenis verteld. Zaken meèr vertrou- wenswaardig dan menschen. Het is wel treurig, dat deze mensch, die zooveel ande ren heeft ontmoet, tot deze conclusie was gekomen. En hoe dikwijls kunnen wij niet opmerken, dat men werkt alleen voor zich zelf, ieder voor zich trachtende het beste binnen te halen Het vertrouwen in ande ren is ver te zoeken, dikwijls ten onrechte. Te veel wordt op hel uiterlijk gelet. Hier werd de oude door een paar on gunstig bekend staande jongens beschuldigd, jongens wien niets goed genoeg is om te vernielen of te stelen Misschien was het om een paar centen voor bioscoop of siga retten. Er kan dan ook niet genoeg op aange drongen worden de jeugd te organisceren, te organiseeren onder goede leiding, zoodat zij zich kan vereenigen op verzamelplaatsen waar zij kunnen leeren en spelen, om zoo doende afgehouden te worden van ver keerde dingen. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank sprak be klaagde vrij. I „HERCULES", KRACHTSPORT- VERF.ENIGING TE AMSTERDAM. Bovengenoemde vereeniging houdt op 19 April a.s. e enwedstrijd om het kampioen schap gewichtheffen van Noord-Holland en tevens een 2e klasse wedstrijd vóór alle af- deelingen. De Haarlemsche Krachtsportvereeniging „Haarlem" zal volgend heeren ten wed strijd zenden: A. G Schefter, lichtgewicht; H. M. de Wolf, Bantamgewichi, le klas. Bantcma, Midden A; Buys, Bantam, 2de klas. De heeren Scheffer en Wolf zuilen trach ten eenige records op hun naam te vestigen. We hopen, dat zij met succes beloond wor den! R. C. H. 2—HAARLEM 2. Op het R. C. H.-terrein wordt a. s. Zon dag deze wedstrijd gespeeld. Voor beide elftallen is veel aan den uit slag daarvan gelegen, v. ant het gaat 'hier om een paats in. de reserve eerste klasse, waar in de rcodbroeken de laatste plaats bezet ten. Wederzijds zal er dus alles op gezet worden, door Haarlem 2 om te houden wat men heeft, door R, C. H. 2 om te promo- veeren. Als dritte im Bunde fungeert A.V.V. 3, dat door een cvr;. inning op R. C. H 2 al in de goede richting is. Zou R. C. H, 2 dezen wedstrijd verliezen, dan is het zoo goed als zeker buiten~strijd. Dat het dus zal spannen, zal men uit het bovenstaande be- grijpen. Als een bewijs hoe bekend en gewaar deerd de bloemententoonstelling in het bui tenland is, kan dienen dat in hei Parijschc blad de „Matin" een zeer waardeerend ver slag over de Internationale Voorjaarsbloe- menientoonstelling te Heemstede voorkomt. Dit artikel sluit met de mededeeling, dat de groote werkers, die deze tentoonstelling bijeengebracht hebben, geen poëten maai realisten zijn en dat zij om hun Ideaal, dc menschen bijeen te brengen in hun gemeen schappelijke liefde voor de bloemen, te ver wezenlijken ook de vreemdelingen hebben uitgenoodigd aan hun expositie mee te doen. Zondag 19 April wordt het muziekfestival voortgezet. Het begint dan om 12 uur. De volgende vereenigingen zullen zich laten hooren: 1. Haarlemsch Tramfanfare, Haarlem. 2. Euphonia, Overveen, 3. St. Gregorius de Groote, Lisse. 4. Solj Deo Glona, Velsen. 5. Haarlem's Politie Muziek vereeniging," Haarlem. 6. N, Z. H. T. M„ Oegstgeest. 7. R. K. Harmonie, Zaandam. 8. St, Jeanne d'Arc, Noordwijkerhout. 9. Eensgezindheid, Egmond-Binnen. 10. Oefening ICwee'kt Kunst, Bloemen- daal. Elke vereeniging speelt 3 nummers. Zondag 26 April is de laatste dag. Dan zullen zich nog 9 vereenigingen laten hooren. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag 22 April, des namid dags ten VA uur, zoo nóodig voort te zetten des avonds ten 8 uur in de Statenzaal {Prin senhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. M.e- dedeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage) Verzoekschrift L. v, d. Vegt om ontslag leeraar le H. B. S. 5-j. c. Verzoek schrift R. J. Spitz om ontslag leeraar ge meentelijke avondschool Nijverheidsonder wijs. Verzoekschrift Mevr. E. W. P. Troll- van Schaik om ontslag als tijd. vakonderwij zeres vervolgcursus 2 (cursus 19241925). 2. Balans, enz. 1924 Woningstichting „Patri monium". 3. Inbreng perceel Donkere Spaar- ne 32 in Woningbedrijf. 4. Afwijking art. 10, 2a Bouwverordening (bergplaats Wester gracht). 5. Bestemming grond enz. Mölenaer- straat. 6. Ontwerp-verordening regelende het georganiseerd overleg. 7. Vaststelling percentage gemeentelijke inkomstenbelas ting 19251926. 8. Verzoekschrift vereeni ging „Haerlem" vaststelling monumentenvo-- ordening. 9. Interpellatie-Keesen gebruik gemeentelijke concertzaal. 10. Verkoop grond Meester Cornelisstraat (D. Zonneveld) 11. Uitgifte grond in erfpacht: a. Meester Cornelisstraat (M. J. van Benthcm Jutting), b. Dubbele Buurt (Coöp. Vereeniging „Voor uitgang"). 12 Slooping perceelen Zomervaart 30 en 32 en Z. B. Spaarne 63a en 65a-b. 13. Uitvoering openbare werken terrein. Kinder huissingel. 14. Verhuring gemeente-cige»- dommen voor reclame-doeleinden. 15. Wij ziging overeenkomst levering electriscnen stroom aan Heemstede, 16. Begrooting 1925. 17. Extra-aanschaffing leermiddelen, enz. School no. 2 voor Buitengewoon Lager On derwijs. 18. Verzoekschrift afd. Haarlem Ned. Onderwijzersgenootschap toekenning toelage waarnemende hoofden van scholen. 19 Vergoeding over 1923 art. 100 Lager On derwijswet 1920 Bijzondere School voor M.U.L.O. 20. Verzoekschrift Kamer van Koophandel aanvulling verordening Winkel sluiting. 21. Benoeming van: a. onderwijzer school no. 5, b. onderwijzeres school no. 6. Maandelijksch overzicht van de vereeni ging „Weldadigheid naar Vermogen: In Maart is uitgegeven: Brood 7.75. wekelijkschc ondersteuning 509,50. I.csse giften 2.50. Diversen 8. Totaal 527.75. Hedenmiddag openden de heeren K. v. Dansla en A, Kahlman een nieuwe zaak in de Zijlstraat no. 61. Voorheen was in dit gebouw de bank van Mees er. Ritsema ge vestigd. Thans is er gevestigd een maga zijn in chocolaterie, speelgoederen, parfu merie enz. Het interieur is stemmig en eenvoudig ingericht, hetgeen aangenaam aandoet. De donker eikenhouten kasten ge ven een degelijken indruk. Voor aan de straal zijn twee étalages gebouwd waar een keur van artikelen zijn uitgestald. De hal wordt in beslag genomen door sierkleeden en oud-Hollandsche meubelen. Boven den ingang is een straatreclame aangebracht, welke 's avonds verlicht worclt door een aantal lampen ter sterkte van 8000 kaar sen. Het geheel geeft een keurig aanzien. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit blad voorkomende advertentie. A.s. Maandag om 7 uur begint de aspirant- afdeeling meisjes te oefenen in de zaal van de Doelen, Gasthuisstraat. Alsnog bestaat er gelegenheid voor meisjes, die niet op een patronaatsafdeeling zijn zich hiervoor op te geven. Leeftijd 10 tot 16 jaar. Dinsdag 21 April wordt de jaarvergadering gehouden in het gebouw St. Bavo, Smede- straat, om 8 uur precies. De agenda vermeldt o. m. Jaarverslag secretaris Jaarverslag penningmeester Verkiezing voorzitter, sec retaris en secretaresse 2 Commissarissen en 2 commissarissen, presidente Verkiezzing kascommissie Bespreking viering 1ste Lus trum met verkiezing feestcommissie Be spreking athletiek Mededeeling aspirant- afdeeling. Opgave candidaten voor verkiezing be stuur opgeven 24 uur van te voren aan boven genoemd adres. Brand. Gisterenavond omstreeks 7 uui werd brand gealarmeerd in perceel Geweer- straat 26 alhier. Dc brandweer die uitrukte behoefde echter geen dienst te doen, omdat bleek dat er geen brand was. De bewoon- MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5% Nederland 1919 993/4 993/4 6% Nederland 1923 1023/4 1023/4 434 Nederl. 1917 938/g 935/8 1% N.-l. 1921 A. IÜ215/16 1Ö216/16 6% N.-L 1923 D... '02°, 16 '025/i6 6 Oude Vaart 0 dito Gem. Eigend 50 49l/2 Mij „Nederland" 152 Scheepvaart-Unie 1341/, Rotterd. Lloyd 122 Paketvaart 1491/, Oude Boot 65 65 Holl. Stoomboot 17l/2 H V. A. 493 494 Java Cultuur 265I/2 306 Jurgens gew «37/s 83 oloniale Bank '881/4 189 I dische Bank 1421/4 143l/2 Cert. Handel Mij 126 5/8 127 Resc. dito 1261/4 127 Phoenix 92. Geconsolideerde 1473/4 146 367.1/2 3651/2-6 U. S. Steel 'IS1/* 117 Marine comm. 115/ 1 /8 121/s Vorstenlanden 169 (69 Actions id 172 173 C„mp. Mere. Arg 12 7/ 8 13 Poerworedjo 132 1321/2 370 371 380 380 Deli Batavia 3411/,, 341 A'dam Rubber 2151/4 2! 31/2 Serbadjadi 226 121/2 Wai Sumatra 157 Dordtsche Petr, 3411/4 Southern Rails 901/s 88 (43 143 Anaconda 78 Wabasb 211 "V 16 221/a Comm. Maxwell 3 16 ster van dat perceel had bij het aanmaken van den kachel, omdat deze niet goed wilat trekken de kamerdeur opengezet waardoor vermoedelijk de vlam uit den schoorsteen geslagen en aan brand werd gedacht. Hedennacht heeft men getracht, in te breken in de villa „Brandaris" aan ...en Npord-Boulevard. Waarschijnlijk zijn de in brekers in hun werk gestoord en op dc vlucht geslagen. Door de politie is een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat niets werd ver mist. V)nze Oost-Indië-vliegers. Hét bestuur van dc Kon, Ned. Vereeniging voor Lucht vaart te Amsterdam, dat het plan heeft op geworpen voor een waardige ontvangst van het Nederlandsche drietal op Zaterdag 18 April a.s. heeft allerlei kostbare maatrege len moeten treffen, om een waardige huldi ging voor te bereiden en gemeend, deze- althans voor eerj groot deel te mogen te, rugverwachten van dc duizenden belang stellenden, die van de hun geboden gelegen heid willen gebruik maken om de drie vliegers mede te ontvangen. Daartoe was besloten dat voor toegang tot de tribune een prijs van 3.zou worden geheven en voor een staanplaats op het ruime veld 1.per persoon. Ech ter werd goedgevonden dat wie zich vóór 14 April van een toegangsbewijs zou voor zien 50 pCt. reductie zou kunnen ontvan- gen. Naar verluidt is deze voorverkoop vrij goed geslaagd, hoewel natuurlijk de groo te massa van bezoekers het op Zaterdag zelf moet laten aankomen, omdat zij moei lijk zoovele degen tevoren met zekerheid kunnen zeggen, dat zij dien middag in de gelegenheid zullen zijn om naar Schiphol te gaan of eerst eens wilden afzien welk weer het op dien middag zal zijn. Een zeer belangrijke factor voor een grootschc ontvangst is zonder twijfel de weersgesteldheid. Het is te hopen, dat de storm dan zal zijn bedaard en het mooie lenteweer van Paschen weer is terugge keerd; dan zal het vliegveld, dat vanaf het hcoge terras der restauratie gezien, zoo'n mooi vergezicht geelt over de onafzienbare akkers van den grooten Haarlemmermeer polder, velen in verukking kunnen bren gen en is er een kleine kans dat de com missie, die tot al deze dingen het initiatief nam, een niet al te groot tekort zal heb ben te boeken. Uitslag aanbesteding. Donderdagmiddag had te Hoofddorp de openbare aanbesteding plaats van het bouwen van een wijkgebouw tc Nieuw-Vennep voor rekening van dc plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" Er waren 17 inschrijvingsbiijetten ingeko men. De uitslag is als volgt: Perceel I (timmerwerk enz.) Wed. C. Langhout te Oude-Wetering, 3153; C. J. Berkel te Leimuiden, 2595. Perceel 11 (metselwerk enz.) Janssen en Appelman, Nieuw-Vennep, 2858; D. van Damme, Nieuw-Vennep, 2639; M, Koppe, Nieuw-Vennep, 2590; W. Pijlman, Hoofddorp, 2494; M, j. Kem penaar, Leimuiden, 2450; C. P. Laan. Nieuw-Vennep, 2197. Perceel Ui (loodgieterswerk enz.). H. v. Buijten. Nieuw-Vennep, 330; F. H. J. Prins, Hoofddorp, f 300. Perceel IV (schilder- en behangwerken), P. v d. Velde, Oude-Wetering, o/v-, J. Filippo, Vijfhuizen, 555; D. Bakker, Nieuw Vennep, f 489.90; j Meijer, Nieuw-Vennep, 462; H Korringa. Hoofddorp, 438; A. Reekers, Nieuw-Vennep, 427. Massa: M. Kcppe, Nieuw-Vennep, 6241; M. J- Kempenaar, Leimuiden, f 5800; P. Bakker en Zn., Nieuw-Vennep, 5695. De actie in het autobedrijf Dc vergade ring welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door de afd Ned. Unie van ar beiders, wërkzaam in het autobedrijf, aan gesloten bij den Centralen Bond van Trans portarbeiders in hotel „de Prins" tc Velsen gehouden zou worden, vond geen door gang Daai entegen werd te Haarlem een vergadering gehouden, waarover echte." geen mertedeeliugen verstrekt konden worden, aangezien Maandag a.s. de vergadering zal worden voortgezet met de Haarlemsche taxi-chauffeurs, Eenige Eerw. H.H. Geestelijken hadden, na het bezoek van Z, D. H. den Bisschop aan de tentoonstelling, op Woensdag 1.1. hel plan geopperd te gaan vliegen. Dit zou op zichzelf niet zooveel bijzondere zijn, maar onder die Eerw. heeren was ook onze Pastoor, de ZeerEcrw. Heer H.A.V. IJzermans. Onze reeds 70-jarige pastoor was een der grootste voorstanders, wat zeker we! iets bijzonders is. Zoo werd dan afgesproken dat zes Eerw. heeren en 2 nict-geestelijken de luchtreis zouden maken. Nu ja, er werd gesproken van „een slechte lucht" en „storm op til" maar dit hielp de bevreesden niet, en al was de lucht ook don ker, de reis naar Schiphol werd aanvaard. Dat het echter geen ideaal vliegweer was, bleek wel uit het feit, dat' zij de eenige rei zigers waren, die de reis aandurfden. Van Schiphol werd gevlogen over de kerk te Hoofddorp, daarna naar de tentoonstelling, langs de kerk te Heemstede naar Haarlem, om langs de Spaarnekerk den terugtocht naar Schiphol te ondernemen. Zoo kregen de reizigers een schitterend norama te zien en het gezicht op de kerken was iets interessants. Vooral onze prijzc Pastoor was vol en thousiasme over de reis. Hij had zich buiten gewoon rustig gevoeld in de cabine. Rustig ruilde Z. Eerw. toen hij in de cabine plaats nam zijn hoed voor het huiselijker calotje, en zat rustig met de armen over elkaar alsof hij thuis was. Hoewel het geen gewoonte is op Schiphol, om de verschillende vliegtuigen daar te laten bezichtigen, werden de reizigers juist omdat zij met zulk een groot gezelschap heeren Geestelijken waren, rondgeleid en werden hen de. verschillende bijzonderheden van de machines uitgelegd. Zeer voldaan over hun tocht, werd de te rugreis aanvaard. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) De heer TROMP stipuleert nog even waa het om gaat, waarna nog enkele opmerkin gen worden gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen, alsmede de aanvullende redactie, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd met een voorstel tot beschikbaarstelling van een grooter bedrag te komen, wanneer het klein-plan niet vol doende blijkt. Verhuur van terrein. B. en W. stellen voor hen te machtigen om aan R. de Jong voor den tijd van één jaar te verhuren een terrein, groot 2 H.A. 31 A., gelegen ten Zuiden van het Heemsteedsche Kanaal, tegen een huurprijs van f250. Goedgekeurd. Rioleeringswerken. B. en W.' stellen voor hun een crediet te verleenen van ten hoogste f 6610 voor uit voering van rioleeringswerken in dc Wilhel- minalaan en in het Westerhoutpark met aan grenzend gedeelte Heerenweg In hun toelich- mits dat dit niet zoodanig wórdt opgevat, dat men het'geheel gaat'opgebruiken, het zij noodig of niet. De heer JORRITSMA wijst op de ver schillende adviezen, welke zijn uitgebracht. Men houdt vast aan het rapport van den ge meente-opzichter, alleen omdat het goed- kooper is. Dit acht spr. niet juist. Valt het kleine plan, dan moet later toch het groote plan uitgevoerd worden. Intussc'nen acht spr. het absoluut noodig het groote plan uit te voeren. Plet'is. jammer dat dit de architectuur zal schade, maar dat is nu eenmaal niet anders. Spr. betoogt dat ook de gemeente ook een fout is begaan, ten aandien van hét gebruik van materialen, zooals spr. nader uiteenzet. Er zijn overigens, volgens spr. nog wel meer fouten begaan, die hier niet eens ge noemd zijn. Spr. adviseert dus het volle ge vraagde bedrag.toe te staan en zulks te meer, daar anders over eenigen tijd de woningen verlaten Zullen zijn. De heer BREED vraagt, of de heer Jo- ritsma overtuigd is, dat, als het volle be drag wordt toegestaan, de bestrijding af doende zou zijn- De heer JORRITSMA antwoordt be vestigend. Wethouder Dr. DROOG beantwoordt hierna de sprekers. B. en W. aarzelen behalve de f 35000.— ook de f 40000.te voteeren, als zij niet zeker weten, dat ze noodig zijn. Zij geven er de voorkeur hierover later nog eens te confereeren, n.l. op 1 Mei 1926. Overigens houdt het voorstel van B. en W. niet in, dat in geen geval een hooger bedrag dan f 35000 beschikbaar zal worden gesteld ting zeggen B. en W. dat meermalen ge- geklaagd is over het ongerief, dat wordt ver oorzaakt door de aanwezigheid van de riolen, gelegen in de tuinen der perceelen aan de Wilhelminalaan en het Westerhoutpark met aangrenzend gedeelte Heerenweg. Daarom achten B. en W. het aanbrengen van ver betering noodzakelijk. De heer JORRITSMA vraagt óf dit plan niet kan wachten, totdat het groote riolee- rinsplan gereed is. Wethouder Dr. DROOG antwoordde ontkennend. Op het groote rioleeringsplan heeft dit niet veel invloed terwijl ook nog rekening moet worden gehouden met de gemeente Haarlem. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Afwijking bebouwing aan de Heemsteedsche Dreef. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan de Gebr. van der Putten, vergunning tp verleenen tot het bouwen van 11 eengezins woonhuizen op het terrein aan de Heem steedsche Dreef met aansluitenden zuidelij ken hoek van de Hendrik de Keyserlaan en tot het bouwen van 9 eengezinswoningen op het terrein aan de westzijde van het Wip perplein met aansluitenden noordelijken hoek van de Hendrik de Keyserlaan. Goedgekeurd. Na vaststelling van een comptabiliteits- besluit, wordt overgegaan tot de Rondvraag. De heer HILTERMAN vestigde de aan dacht op den slechten toestand van de Land zichtlaan. De heer JORRITSMA deelde mede dat be woners van perceelen van den Binnenweg met uitzetting bedreigd worden. De VOORZITTER antwoordt dat deze kwestie met de eigenaars der woningen be- sproken(Jal worden. De heer v. IJNEN vraagt naar de plan nen voor een openbaar school in het Noorden der gemeente. De VOORZITTER antwoordt dat een lijst zou worden ingediend, waaruit de le vensvatbaarheid der school zal blijken. Wan neer die lijst met handteekeningen wordt ingebonden, kan de behandeling van de zaak bevorderd worden. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. Een feestavond bij H. B. C. Meestal hou den jaarlijks de vereenigingen op sportge bied een jaarfeest. Nu echter H. B. C. dit jaar kampioen i» Chief Jul geworden van de Overgangsklasse E. de» R. F. F., is er dubbel reden om feest te vieren. Plannen zijn dan ook in voorbereiding om eens extra feest te vieren, waarvoor een commissie is gevormd uit leden en dona teurs. De bedoeling is dit feest te houden op een der (Zondagen in Mei. Of op dezen dag ook nog sportfeesten zullen worden gehouden in den vorm van wedstrijden of anderszins, zal veel afhan gen van de verrichtingen van het le elftal in de kampioenswedstrijden, daar zij, indien „de finale" bereikt mocht worden, nog 5. wedstrijden voor den boeg heeft. In dit geval zou men zich alleen moeten beperken tot 'een avondfeest. Goed afgeloopen. Hedenmorgen te 8 uur, eerd op den Bronsteeweg een heer, gezeten op een rijwiel, komende uit de richting Haar lem. Langs hem heen ging een tram eveneens uit de richting Haarlem. Hij ging er achter rijden en zag dus niet de tram die uit' Heem stede kwam. Hij raakte met zijn fiets tusschen beide trams bekneld. Wonder boven wonder kwam hij er zonder ongelukken af. De tram had eenige vertraging, Vijandige gezindheid tegenover Caillaux. PARIJS, 18 April, Caillaux heeft heden de portefeuille van financiën van De Monzie overgenomen. Het nieuwe kabinet staat in het middelpunt der belangstelling. Met uit zondering van dc radicale senatoren, schijnt de Senaat voorloopig een terughoudend standpunt in te nemen, daar men de regee- ringsverklaring wil afwachten, voor eer oordeel te vellen. De Senaat is Dinsdag a.s tegen 3 uur bijeengeroepen, ten einde dc regeringsverklaring aan te hooren. De parle. mentaire rechterzijde toont zich zeer vijan dig tegenover het nieuwe kabinet, vooral de repubükinsche democratische unie is zeer vijandig gestemd en heeft een resolutie aan genomen, waarin het heet, dat de aanwezig heid van Caillaux in het Parlement een uit daging is aan den Senaat. De houding van de rechterzijde in de Kamer is micidei vijandig. De stemming der socialisten is nóg steeds onzeker. De partij heeft heden een 'commissie van 7 leden naar Pakdevé gezon den, welke delegatie den nieuwen premier verschillende eischen zal overhandigen be treffende dc saneering der financiën. Herriot heeft voorloopig een candidatuur voor Kamervoorzitter afgewezen, doch men gelooft dat hij ten slotte to-ch zal toestem men. Uit Genève wordt gemeld, dat men aldaar hot opnemen van Briand in het ministerie gunstig ontvangen heeft.' Tegen Caillaux staat men in beurskriogen aldaar zeer 5-f- wijzend. Eigen ateliers voor het ver vaardigen van Corsets en Buik- II banden naar maat II I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2