Binnenlandsch Nieuws GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. FINANCIËN. MARKTNIEUWS. Gem. buitenl. berichten. De ongeregeldheden te Sofia. Hei financieele vraagstuk in Frankrijk. Mislukte revolutie in Portugal. Voor het a.s. reis-seizoen. De Rijksmiddelen. Centrale werkplaatsen voor de sigarenindustrie. Mgr. Seipel in Den Haag aangekomen- Het uitzicht bij overwegen. Hulp-administrateurs. Faillissementen in Nederland. Begrafenis militair Lammers. Opgehelderde diefstallen. Nieuwe Juweelendiefstal te Londen. Een kattenmepper gepakt. Buffet als brandkast. Het Engelsche luchtschip „R. 33" De moordaanslag in Den Haagv Groote brand te Alphen a. d. Rijn. Inbraken in kloosters. Het mijnveld Vlodrop aangekocht. Vervaardigers van valsch# baiikbil jetten. y Drie man in een auto. -> geeringsver klaring van heden alleen herin nerd zal worden aan twee onderwerpen, die thans zorg vereischen, de veiligheid en de Mneering op financieel gebied. De „Petit Parisien" meldt, dat nopens de veiligheid het kabinet Painlevè de politiek van het kabinet-Herriot zal voortzetten d.w. t. trouw aan den geest van het protocol en et nauwer aanhalen van de entente onder de geallieerden. Ten aanzien van het finan- deele vraagstuk zal de verklaring alleen de verbintenis bevatten om de vlugste midde len te bestudeeren om het crediet van Frank rijk te herstellen en zal aan het parlement worden gevraagd aan de regeering ten deze uitgebreid vertrouwen te schenken. Ten opzichte van de binnenlandsche po litiek zal in de regeeringsverklaring worden uiteengezet, dat deze beheerscht blijft door de overwinning van het kartel. Herriot heeft thans de candidatuur van het kartel voor het Kamerpresidentschap aanvaard. Briand en Chamberlain hebben hartelijke telegrammen gewisseld naar aanleiding van Briands benoeming tot minister van buiten land. Het arbeidsconflict in Denemarken. In weerwil van de tot het laatste oogenblik gekoesterde hoopvolle verwachtingen het congres der ongeschoolde arbeiders te mid dernacht met 253 tegen 115 stemmen de be middelingsvoorstellen heeft verworpen. Er zijn Zaterdag nieuwe pogingen gedaan om de mogelijke gevolgen hiervan te voorkomen. Mochten deze pogingen falen, dan zullen de uitgebreide uitsluiting en de vroeger aange kondigde nieuwe stakingen, die uitgesteld waren op aandringen van het instituut tot bemiddeling, in werking treden. Hierbij zul len 150.000 man betrokken zijn. Het standpunt van de werkgeversvereni ging ten aanzien der bemiddelingsvoorstel len is nog niet bekend, daar de uitslag der stemming van de Vrijdag gehouden alge- meene vergadering eerst later wordt gepu bliceerd. De Belgische kabinetscrisis Onverdroten zet Vandervelde zijn pogin gen voort om een kabinet te vormen. Van Masson en Franck heeft Vandervelde na een samenkomst van enkele liberale leiders ver nomen, dat de liberale partij vasthoudt aan het genomen besluit om geen deel meer te nemen aan de regeering. De socialistische leider spant nu al zijn krachten in om van de christen-democraten te verkrijgen, dat zij tot een katholiek-socialistische regeering zouden toetreden. Onder de Vlaamsche christen-democraten, die tot nu toe steeds buiten de eigenlijke regeering hebben ge staan, is de wensch groot om enkele porte feuilles te aanvaarden. Misschien nochtans dat de katholieken, met het oog op de eenheid van de partij en om hun meer behoudsgezinde leden vast te houden, den eisch zullen stellen, dat het pre sidentschap aan een katholiek zal worden toegewezen. Het heeft er allen schijn van, dat Vandervelde dadelijk zou toestemmen en zich dan als kabinetsformateur zou terug trekken om plaats te maken voor een Katho liek, die waarschijnlijk dan Poullet zou zijn, maar het kabinet, dat Poullet zou vormen, tou net hetzelfde zijn als het kabinet, dat Vandervelde zou hebben gevormd en zelfs feitelijk reeds gevormd zou hebben. Wat er ook van zij, het is zeker, dat Van dervelde een bres in de clerikale partij heeft geschoten en door zijn handig optreden de kloof heeft verscherpt, die tusschen de be houdsgezinde en de democratische fractie bij de clerikalen toch bestaat. Over den toestand zal de katholieke groep vandaag van gedachten wisselen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het er hard tegen hard gaan, maar het besluit zal ten slotte zijn, dat Vandervelde de hand wordt toegestoken. De Katholieke parlementaire groepen heb ben de door Vandervelde, den socialistischen leider, aan eenige hunner leden gedane voor stellen van de hand gewezen, en zich elk >erder besluit ten aanzien van andere com binaties voorbehouden- De Katholieken zijn tot samenwerking bereid, doch niet met Vandervelde als eer ste minister. Vandervelde moet zich zoowel tot de behoudsgezinde als tot de meer de- cratische groep, dus tot de gansche partij, ■wendeb. Dan zal men wel tot een accoord komen, mits Poullet Vandervelde als eerste- minister in het toekomstige katholiek-so cialistisch kabinet vervangt. De katholieken aieenen op die wijze waarborgen te geven aan hun conservatieve fractie die Vander velde als de duivel vreest, in de hoop dat een katholieke eerste minister de socialistische ministers in bedwang zou kunnen houden. Ofschoon zij van plan zijn zich afzijdig te houden, komen nochtans de liberale leden van Kamer en Senaat Zondag bijeen, om over den toestand te beraadslagen. Dat de liberale groep van houding zou veranderen is echter niet te verwachten. De houding der liberalen kan trouwens geen invloed meer oefenen op het verloop der crisis, waarvan de oplossing pas op het einde der volgende week kan worden verwacht. 1 De ramp in de Kathedraal te Sofia. Tot de slachtoffers behooren de prefect /van het departement, de particuliere secre taris van den minister-president, vier afge vaardigden, generaal Davidof en vijf gepen- sionneerde generaals. Volgens de laatste schatting zijn bij de bomontpleffing in de Kathedraal 140 per sonen gedood. Reeds meer dan 100 lijken zijn geborgen, w. o. die van den prefect van politie, den bur gemeester van Sofia, den vroegeren minister van oorlog en van den secretaris van den pre mier. De premier en drie ministers werden gewond. Zij waren echter in staat den kabi netsraad bij te wonen, welke den staat van beleg proclameerde in geheel Bulgarije. Dui zenden personen zijn gearresteerd. 20 vrou wen en 10 kinderen zijn. gedood, alsmede 6 generaals en 30 officieren. De „Times"-correspondent te Sofia meldt, dat de premier Zankoff de volgende verkla ring tegenover hem heeft afgelegd „Bulgarije doorleeft een moeilijke periode. De ontdekkingen inzake de communistische actie, welke onlangs gedaan zijn, en de ge beurtenissen der laatste dagen bewijzen, dat Bulgarije het doel is geworden van een cam pagne, welke de vernietiging van den vrede en de orde beoogt. De regeering heeft het bewijs, dat, behalve de actie van Bulgaarsche onderdanen zelve, ook uit het buitenland aanzienlijke steun is ontvangen. De regeering kent haar plicht en beschouwt den toestand rustig. Zij neemt de noodige maatregelen binnen de grenzen van de wet, teneinde troebelen en wanordelijkheden te voorkomen. In deze taak wordt de regeering ten zeerste bemoeilijkt door het gebrek aan de noodige middelen om den toestand mees ter te worden, doch zij hoopt, dat de kennis van de Bulgaarsche toestanden de mogend heden toegevend zal maken. Berichten uit Sofia maken nog melding van een nieuwen moord, dit keer op den di recteur van de centrale strafgevangenis, kolo nel Georgief. EEN STAKING VAN LONDENSCHE TELEGRAMBESTELLERS. Sedert verscheidene dagen reeds staken de voor het meerendeel jeugdige telegrambe stellers van de „Eastern Telegraph Compa ny" te Londen. De staking is in hoofdzaak bedoeld als een protest tegen het gebrek aan gelegenheid tot promotie in dienst der maat schappij. De stakers beweren dat zij volgens de voorwaarden van hun indienststelling na drie jaren naar een betere dienstklasse moe ten overgaan, doch dat de maatschappij niet voldoende vacatures heeft om deze voorwaar den te vervullen, waarom de telegrambe stellers nu, in plaats van promotie, een loons- verhooging eischen. De maatschappij be weert dat zij nooit een promotiebelofte heeft gegeven, maar tot promotie overgaat wanneer dit mogelijk is doch dat zij de jeugdige te legrambestellers in hun eigen belang aan raadt de gelegenheid te benutten elders een positie te zoeken, die beter vold#oet. DE BEIERSCHE GIROCENTRALE. Inzake de vervolging, ingesteld tegen de Beiersche Girocentrale, wordt gemeld, dat een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd tegen den directeur van het Lehrer-Siemens-Kon- zern en dat de boeken deze ondernfeming, die voor millioenen aan credieten van de Giro- centrale had gekreden, in beslag zijn geno men. Ook te München is een opzienbarende arrestatie verricht. Het onderzoek wordt voortgezet. DE DUITSCHE VLOOT VAN SCAPA FLPW. De negende Duitsche torpedojager, de S. 36, is Zaterdag in Scapa Flow gelicht. Het schip werd zijdelings liggend aangetroffen en moest onder water recht worden gezet alvorens aan de oppervlakte te kunnen wor den opgehaald. Het geheele werk heeft zes dagen in beslag genomen. DENEMARKEN—AMERIKA. Naar uit Kopenhagen aan „the Times" wordt gemeld, hebben de Amerikaansche immigratiewetten op ernstige wijze het ver keer tusschen de Ver. Staten van Denemar ken beperkt. De Scandinavische-Amerika Lijn heeft daarom besloten de diensten te verminderen. Als het stoomschip „Heilig Olav" uit de Ver. Staten terugkeert, zal het schip opgelegd worden, en in het vervolg zullen slechts drie booten varen tusschen Amerika en Denemarken. De Maatschappij besloot een jaar geleden een nieuw schip te bouwen, doch dit plan is thans opgegeven. DE PRINS VAN HOHENLOHE ARM LASTIG. Bij het armbestuur te Frankfort a.d. Main meldde zich volgens de bladen een persoon aan, die zeide de prins van Hohenlohe te zijn en om ondersteuning verzocht, daar hij zonder middelen en dakloos was. Een door de politie ingesteld onderzoek wees uit, dat men werkelijk met den prins van Hohen lohe te doen had. DE LOONEN DER MIJNWERKERS. IN ZUID-AFRIKA. In het parlement is een wetsontwerp in gediend, waarbij het minimumloon voor de mijnwerkers onder den grond in de Witwa- tersrandmijnen wordt vastgesteld met terug werkende kracht tot October jl. Alles is kalm in het land, zoowel in de stad als in de provincie. Het verkeer was Vrijdag stopgezet in de straten van i Sofia, doch Zaterdag was het toegestaan tot half acht 's avonds. Vele communisten en enkele agrariërs zijn. gearresteerd, en naar gemeld wordt, is een aantal communisten Vrijdagnacht vermoord. Dit is zeer te betreuren, doch men moet be denken, dat de autoriteiten en de groote massa van de bevolking onderhevig zijn ge weest aan een zoo verschrikkelijke provo catie, dat het normale besef van de waarde van het menschelijk leven een ernstigen schok heeft ondergaan. De regeering heeft thans den toestand vast in handen, en 't is te hopen, dat de ver maningen tegen wraaknemingen, geuit door de beste leiders van de publieke opinie zul len werden opgevolgd. De Bulgaarsche re geering is in het bezit van wat zij verklaart te zijn: documentaire bewijzen van de acti viteit van de Communistische Internationale. Deze documenten zijn gericht op het te weegbrengen van een communistische revo lutie in Bulgarije. Enkele zijn gepubliceerd en bewijzen dat een opstand op goote schaal was voorbereid voor 15 April, Het land zou moeten worden geparalyseerd door de vermoording van ien. koning en van vele vooraanstaande politici en hooge ambtena ren, terwijl gewapende benden het Widin- Wratza-district zouden moeten bezetten en daar, met behulp van Bulgaarsche revolu- tionnairen uit het buitenland, den kern or- ganiseeren van de Sovjet-republiek Bul garije. Met betrekking tot de handhaving van de orde wordt er op gewezen, dat de regeering den geallieerden toestemming verzocht heeft voor de tijdelijke verhooging van het aantal soldaten met 10.000. Gisteren heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken de leden van de intergeallicerde militaire missie ont vangen en jde meerderheid van hen moet gunstig gestemd zijn tegenover dit verzoek. De beslissing ligt echter bij den gezanten- raad te Parijs, doch in sommige diplomatie ke kringen aldaar neemt men aan, dat dc Raad voldoening aan Bulgarije zal geven. Het „Petit Journal" meent te weten, dat Caillaux in zake het financieele vraagstuk aan de socialistische partij voldoening heeft gegeven, zulks in afwijking van verschillende verklaringen, welke men hem in den mond heeft gelegd. In principe zou hij niet onge neigd zijn zeer spoedig een plan van alge- mcene saneering van den financieelen toe stand in te dienen. Men weet, dat de socialis ten wenschen, dat dit plan voor 15 Juli aan genomen zal zijn. De socialistische gedelegeerden hebben Caillaux ook inlichtingen verzocht over het plan, dat men hem toeschreef, de schatkist biljetten naar gelang deze ter verzilvering worden aangeboden, terug te betalen en deze terugbetaling te doen geschieden door een uitgifte van biljetten welke betaalkracht heb ben. Caillaux heeft hierop verklaard, dat dit plan niets definitiefs heeft. Caillaux heeft zich voorts ook met de so cialisten onderhouden over de artikelen van de middelenwet, welke zij, ondanks den te. genstand van den Senaat niet wenschen op te geven. Men heeft iden indruk, dat Cail laux en de socialisten in al deze vraagstuk ken tot overeenstemming zullen komen. Deze week zal de behandeling van de be grooting in den Senaat voortgezet worden. Maar in de Kamer zal vervolgens de tweede lezing der begrooting niet voor Juni plaats vinden. Uit Li-sabon wordt aan de bladen gemeld, dat Zaterdagmorgen majoor Filimono Camara een revolutionnaire beweging is begonnen; hij verzamelde eenige honderden soldaten, stelde een soort directoire in en liet verscheidene hooge ambtenaren arresteeren. De president van de republiek en de ministers namen on middellijk maatregelen ter onderdrukking van dezen opstand. De trouw gebleven troe pen omsingelden de revolutionnairen in de cavalerie-kazerne. Op verschillende punten van de stad hadden botsingen plaats, waarbij verscheidene personen gedood werden. Niet temin schijnt de regeering den toestand meester te zijn. Men neemt aan, dat de revo lutionnairen, die door de regeeringstroepen geheel zijn omsingeld, geen hulp zullen ver krijgen van andere troepen. De afgevaardigde Cunhalzaca, die als leider der beweging wordt genoemd, is gevangen genomen door de republikeinsche garde in de Carno- kazerne, waar de leden van de regeering en de president zich bevinden. Het verkeer in de stad is geheel normaal. Nader wordt gemeld, dat de revolutionnai- reri zich gisterenmorgen kwart voor tien heb ben overgegeven. Ten gevolge van granaatontploffingen zijn ongeveer honderd personen gewond, In de stad is alles rustig. 111 faillissementen in dezelfde week van t het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 April 1925 1306 faillissementen tegenover 1351 over het zelfde tydperk van het vorige jaar. Over passen en visa. Zoo plezierig het is reisplannen te maken, zoo vervelend kan het zijn de reis voor te bereiden. Dan komen vragen voor als: Is er voor Frankrijk nu een pas noodig of niet? En hoe zit 't met het visum? De een meent zich te herinneren dat.... Nee, zegt een an der, verleden jaar, toen was het.... Maar sinds verleden jaar is veel veranderd. Daar om laten wij hier de juiste opgaven nog eens volgen. Uitsluitend voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlanderschap voldoende. Zulk een bewijs krijgt men aan 't Stadhuis. Noodig zijn een bewijs van inschrijving in het bevolkingsregister en een portret. Men behoeft het niet persoonlijk aan te vragen, wel persoonlijk af te halen. Vroegtijdige aanvrage is gewenscht, men rekene op acht dagen. Spoedgevallen kunnen sneller behandeld worden, na overlegging van bewijzen. Een bewijs van Nederlanderschap is vijf jaar geldig. Ook naar Indië kan men reizen op een bewijs van Nederlanderschap, maar dan mag men aan tusschenstations niet van boord. Passen Voor alle andere landen zijn geldige pas sen noodig, Nederlandsche passen zijn een jaar geldig. Paspoorten kan men eveneens aan het Stadhuis krijgen. Noodig is een be wijs van inschrijving in het Bevolkingsregis ter (in gesloten enveloppe), twee pasfoto s en het vroeger verleende paspoort. Kosten 7. Passen moeten persoonlijk aangevraagd en afgehaald worden. Men rekene eveneens op acht dagen. Spoedgevallen als boven. Gecombineerde paspoorten kosten 9.50. Zulke paspoorten zijn geldig voor man, vrouw en de kinderen over het algemeen tjm 14 jaar. Men vrage hieromtrent echter nauwkeurige inlichtingen voor elk land Reisgezelschappen kunnen ontheffing van paspoorten krijgen. Daarvoor vrage men zeer vroegtijdig inlichtingen. De visa. Vele landen hebben het visum afgeschaft, o a. Frankrijk; België, Scandina vië, Noorwegen, Engeland, Spanje, Italië enz. Visa zijn nog wel noodig noor Duitschland Oostenrijk, Hongarije, Monaco, de Balkan- stalen, Amerika, Finland, Portugal, Tsjecho- Slowakije, Marokko en Tunis. Duitschland. Consulaat Ged. Glas haven 27 Rotterdam. Het visum kan per aangeteekenden brief worden aangevraagd. Men sluite dan voldoende geld in! De kosten bedragen: eenmaal heen en weer, met een oponthoud in Duitschland van drie dagen 1.20; een week 3; een maand 6; 3. maanden 9, langer 12. Een „Durchreisesichtvermerk" wordt voor heen- en terugreis berekend naar bovenge noemde prijzen. Elk geval wordt dan afzon derlijk beoordeeld. Passen waaraan losse bladen zijn toegevoegd, worden door het Duitsche consulaat niet geaccepteerd. Wan neer de man alleen op een gecombineerde pas wil reizen, moeten de andere personen eerst worden afgevoerd. Vrouw en kinderen kunnen op zulk een paspoort niet alleen reizen. H o n g a r ij e. Consulaat Oranjestraat 8, Den Haag 101 uur. Oostenrijk, Koninginnegracht 29, Den Haag, 1012.30 uur. Monaco, Lange Voorhout 56, Den Haag. Portugal, N. Haven 87, Rotterdam. T s j e c h o-S 1 o v a k ij e, Juliana v. Stol berglaan 45 Den Haag, 10—1 uur. Amerika, Wijnhaven 147, Rotterdam, 9.303 uur. Finland, Westerstraat 7, Rotterdam 9—12 en 3—5 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Passen kunnen binnen drie maanden, nadat hun geldigheidsduur verstreken is, nog ver lengd worden .De kosten bedragen dan 6.50. Men moet eenmaal persoonlijk komen. Over de maand Maart hebben de ontvang sten uit de gewone bronnen der Rijksinkom sten die van dezelfde maand van het vorige jaar met ruim 4.6 millioen overtroffen en gingen zij het 1/12 der raming (dat nu op 34.8 millioen uitkomt, tegen 33 millioen een jaar geleden) met ruim een millioen te boven. Dit belangrijk herstel in de opbrengstcij- fers is echter ten deele door toevallige om standigheden teweeg gebracht. Voor een bedrag van 384.000 was het te danken aan de opbrengst der te vorigen jare nog niet bestaande rijwiclbelasting. Een verdere omstandigheid, die den staat flatteert, is dc sterke verhooging van den bieraccijns, welke op 12 Mei 1924 werd in gevoerd. Er werd uit' dit middel 721.000 ontvangen, tegen 291.800 in 1924. Verder werd er aan recht op de mijnen 106.000 ontvangen, tegen nihil verleden jaar, toen er evenwel de maand tevoren een aanzienlijk bedrag was binnengekomen. Ook valt er op te wijzen, dat de wispel turige successierechten 371.000 meer heb ben opgebracht dan een jaar geleden. Opmerkelijk is de hooge ontvangst', die in Maart uit den tabaksaccijns werd verkregen. Deze bedroeg n.l. niet minder dan 2.169.800, tegen amper 1.000.000 in Februari j.l. en 1.356.000 in Maart 1924. De opbrengst is grooter geweest dan ooit in een maand werd verkregen. Overigens maken de accijnzen in het alge meen ditmaal wel een zeer bevredigend fi guur op den middelenstaat. Zoo vertoont de suikeraccijns, die ook in Januari zeer ruim gevloeid had, in Februari echter een kleinen achterstand tegenover verleden jaar te zien gaf, nu een accres van 760.000, waardoor dc vooruitgang over de eerste drie maanden een hoogte heeft bereikt van 1.830.000, ter wijl 3/12 der raming met 1.228.000 werd overtroffen. Uit den zoutaccijns kwam er 64.000 meer binnen en sedert 1 Januari 220.000 meer De wijnaccijns leverde f 519,700 op in deze derde maand van het kwartaal, die altijd verreweg de belangrijkste is. De opbrengst was hooger dan ooit en overtrof die van verleden jaar met 51.800. De accijns op het geslacht, die de vorige maanden nogal traag had gevloeid, komt met een stijging van 64.000 op den staat voor, waarbij echter niet over het hoofd mag wor den gezien, dat de maand, waarmee de ver gelijking wordt gemaakt, een zeer schrale op brengst had gegeven. Ook de gedistilleerd-accijns heeft het tot een klein accres kunnen brengen, bij een gelijk aantal betaaldagen als verleden jaar. De vooruitgang heeft in wérkelijkheid niet veel om 't lijf: slechts amper 3000 bedroeg hij, terwijl de achterstand voor het geheele kwartaal nog altijd 760.000 beloopt. Hiermede is dc rij der stijgingen nog niet afgesloten. Zeer belangrijk was ditmaal het accres bij de zegelrechten, die, met 2.379.800, meer hebben opgeleverd, dan sedert October 1920 in één maand was voor gekomen. Tegenover verleden jaar beteekent dat een voordeelig verschil van 789.000, tegenover 1/12 der raming zelfs van bijkans 9 ton. Verder valt, nog wel als belangrijkste stijging, te vermelden het accres van 1.332.700 bij de inkomstenbelasting, die al dus haar achterstand sedert 1 Januari tot f 158.000 heeft teruggebracht. De sterke vermeerdering vindt ook ditmaal haar grond in de sncfle betaling op rekening van het loo- pende dienstjaar. Voor grond en personeel gaf de anders vrij schrale maand Maart mooie opbrengsten: resp. 239.000 en 104.600 meer; ook over de vermogensbelasting valt met een stijging van 147.000 niet' te klagen. Daarentegen heeft de dividend- en tantième belasting 44.300 minder opgeleverd, al is de ontvangst in het eerste kwartaal toch nog 181.800 grooter geweest dan verleden jaar. Verder was er in Maart bij de registratie rechten een daling van 171.870 en bij de invoerrechten van 104.80Ó, voor welke laatste echter verleden jaar Maart een voor- deelige maand (de hoogste ,van het heele jaar) geweest is. Sedert 1 Januari is er voor dit uit economisch oogpunt belangrijke mid del een regelmatige stijging waar te nemen, terwijl er tegenover 1924 nog een accres van nagenoeg 48.000 valt te boeken. Op een gestadige ontwikkeling van het zakenverkeer wijzen trouwens ook de loodsgelden, die in Maart 342.000 opbrachten, tegen 302.000 verleden jaar en 308.000 in Februari. Bij dit middel bedraagt' voor het eerste kwartaal de vooruitgang 183,900. Ten slotte zij ver meld, dat de domeinen in Maart 107.600 en sedert 1 Januari 135.700 meer hebben opgebracht. Over het geheel genomen maakt de midde lenstaat dit keer een gunstigen indruk, al waren de uilkomsten niet zóó opmerkelijk als uit de eindcijfers aleen zou zijn af te lei den. Bij het accres van 8.947.000 voor de eerste drie maanden bedenke men, dat daar van bijkans 5 millioen aan de rijwielbelas ting te danken was en dat1 verder het door bijzondere omstandigheden teruggebrachte accres van bijkans 1 millioen voor den bieraccijns een rol heeft gespeeld. Bij een wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk VII B. der Staatsbegrooting 1925 wordt o.m, een bedrag van 50.000 aange vraagd, wegens inrichtingskosten van ge bouwen tot z.g. centrale werkplaatsen voor de sigarenindustrie. Mgr. Seipel is Zaterdagmiddag in de Re sidentie aangekomen en heeft zijn intrek ge nomen in het gebouw van de Oostenrijksche legatie. Geen beplantingen meer. Ingediend is een ontwerp tot wijziging van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramwegwet. Het ontwerp heeft ten doel te voorkomen, dat onteigeningen noodig kun nen zijn voor het verwijderen van beplan tingen langs spoor- en tramwegen om het uitzicht bij openbare overwegen te verbete ren. Voorgesteld wordt daarom, om het bou wen en planten op zekere strooken langs den spoorweg, behoudens te verleenen ent- heffing, te verbieden, en wel bij openbare overwegen, buiten bebouwde kommen op een wegvak van 20 M. aan weerskanten van den spoorweg, over een lengte van 500 M. aan weerskanten van den overweg. Op deze wijze wordt aan het verkeer langs den weg, een uitzicht verzekerd, dat voldoende in staat stelt tot waakzaamheid. Voor locaal spoorwegen wordt de moge lijkheid geopend, bij algemeenen maatregel van bestuur van 't bovenstaande af te wij ken, omdat hierbij de afstanden waarschijn lijk kleiner kunnen zijn, hetgeen vóór het inwerking treden der wijziging is aangelegd, zal alleen kunnen worden ontruimd tegen schadeloosstelling, die behoudens spoed- eischende gevallen vooraf moet worden «•.an- gëfcoden. Naar de „Resb." verneemt, zal thans bin nenkort worden overgegaan tot invoering van het instituut „hulp-administrateurs" bij de korpsen van het leger. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co. s> Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 16 April in Neder land uitgesproken 73 faillissementen legen Op de R.-K. begraafplaats te Hilversum heeft de begrafenis van den 17-jarigen Lam mers, die bij een militaire oefening te Laren dcor een kogel is gedood, plaats gehad ou der buitengewone belangstelling. Onder de aanwezigen waren majoor C. de Veer, com mandant van het Landstormverband Amster dam, als vertegenwoordiger van den min. van Oorlog, le luitenant P. C. Kiès, com mandant van de afdeeling Gooi en Eemland van den Kaderlandstorm, kapitein O. Cap- tein, vertegenwoordiger van den Vrijwilligen Landstorm, de burgemeester van Hilversum, vele leden van den Kader landstorm en rec tor Kitselaar van het St. Ignatius college te Amsterdam namens leeraren en leerlingen. Aan het graf hebben luitenant Kiês ge sproken en burgemeester Reymer. Er waren veel bloemen. Drie verdachten gearresteerd. De afd. E. van den justitioneelen dienst te 's-Hage heeft deze week weer met suc ces gewerkt. Twee diefstallen, waarvan een tot een hoog bedrag, zijn uitgezocht en de verdachten ingesloten. Den 9en April sloop iemand binnen in perceel Oranjestraat 14, brak een kast open en stal daar 12.50. De dader was onhandig geweest. De politie profiteerde van zijn ver gissing en arresteerde den llden Aprii zeke ren E. De man is een bekende van de poli tie. Nog onlangs is hij door het hof tot 1 'A jaar gevangenisstraf voor een ander feit ver oordeeld. Principieel ontkent de man zijn vergrijpen. Ditmaal echter legde hij een vol ledige bekentenis af. Ingewijden hebben den 26en Februari even moeten glimlachen, toen T. K., heer en meester van perceel Spinozastraat 6, be kend onder den naam van De Gouden Stoep, de politie kwam mededeelen, dat uit zijn huis gouden voorwerpen gestolen waren, ter waarde van 3000. 's Werelds loop kan vreemd zijn. Dezelfde commissaris, die vroe ger zoo dikwijls iets tegen K. zocht in ver band met een berooving, ging nu voor K, aan het werk. En met succes. J.l. Donderdag arresteerden rechercheurs van de afd. E. een 43-jarigen stoker J. G,, gisteren een 39- jarige werkvrouw J. F. E., die vroeger in den Haag woonden, maar sinds kort naar Haarlem vertrokken waren. Het gestofóne, er waren twee gouden da- mes'tasschen, een gouden beurs, een gouden munt, een gouden broche en drie gouden ringen met diamanten bij, is bijna geheel in Amsterdam teruggevonden. Ely-Place te Londen is het tooneel ge weest van een belangrijke juweelendiefstal, waarbij voor een waarde van 25.000 pond sterling aan paarlen en andere juweelen ge stolen werd. De juweelen behoorden aan den juweelen handelaar Whitehorn, die daar kantoor houdt. 's Avonds vóór den diefstal had hij de paarlen en andere juweelen in een safe weg gesloten. Toen een werkvrouw den volgen den morgen het kantoor kwam schoon maken, vond zij een binnendeur, die gesloten moest zijn, geopend. Ook zag zij een breek ijzer voor de safe liggen, terwijl deze zelf geopend bleek en de juweelen er uit ver dwenen waren. Het is niet onmogelijk, dat de dieven zich in het gebouw hebben laten insluiten. De politie te Rotterdam, heeft dezer dagen een sinjeur aangehouden, die het eigenaardige beroep van kattenmepper uit oefende. Herhaaldelijk kwamen op het poli- tibureau menschen aangifte doen. dat hun kat verdwenen was. Juffrouw Betje was haar Mizi kwijt, juffrouw Aagje haar prach tige kater Nero en zoo verder. Alleen aan het voorjaar kon ze niet geweten worden, deze katten-exodus. En om die niet te be grijpen ontrouw der aanminnige huisdieren, was er geween en geknars der tanden in de Crooswijkbuurt, al naar het temperament der in eenzaamheid achtergebleven vrijers en vrijsters. Dat kon zoo niet 'langer door gaan. De politie keek eens goed uit, ook in de omgeving. Al gauw kreeg men achter docht tegen een heerschap, dat dagelijks in de buurt rondzwierf. Dezer dagen achter volgde men hem. Twee rechercheurs zagen hem in de Tweede Lombardstraat, waar hij woont, met een zak. Ze gingen hem na. In de Prinsenstraat gekomen, wierp de man de zak weg. Het bleek, dat er zich drie drie dooden katten in bevonden. Toen had men zekerheid en in de Lange Pannekoek- straat werd de man gearresteerd. In het burau aan de Meermansstraat opgesloten, bekende hij bij zijn verhoor in den laatsten tijd niet minder dan zestig katten „gemept" en de vellen verkocht te hebben. In zijn woning werden nog^zes ongestroopte cada vers gevonden, terwijl bij opkoopers twaalf katteveilen in beslag genomen zijn. Deze vakman, die de 25-jarige bakker F. C. R. bleek te wezen, is in verzekerde be waring gesteld. De restaurateur S. te Eindhoven op het Stationsplein, had zijn buffet verkocht aan zekeren L. te zclfder plaatse. Het» buffet werd opgeladen en bij L. geplaatst; 's avonds echter kwam een kellner van S. informeeren, of er niet een bedrag van pl.m. 2000, naar men zegt, in een der laden was blijven lig gen. Men bad de laden nog niet geopend, en snuffelde deze nu door, waarbij het be drag spoedig intact te voorschijn kwam. De prachtige prestatie van het luchtschip „R 33" wordt ten zeerste gehuldigd door de deskundigen, niet alleen in Engeland, maar ook in het buitenland. Telegrammen van gelukwensch werden in groot aantal ontvangen door luitenant Booth, die het bevel over het luchtschip voerde. Slechts nadat men in de loods de schade had opgenomen, die het luchtschip heeft ge leden, kon men de prestatie in haar vollen omvang beseffen en sir John Salmond, tot wiens departement het studiewerk voor de luchtschepen behoort, beschouwt de vlucht als een der meest wonderbaarlijke in de ge schiedenis der luchtschepen. De belemmeringen, bij deze gedwongen vlucht, de beschadigde neus, het niet voltal lig zijn der bemanning en de tocht tegen het ongunstige weer in gedurende de geheele reis, al deze bezwaren werden overwonnen en de prestatie zelf heeft ongetwijfeld de openbare belangstelling geprikkeld, en hel geloof in de luchtschepen versterkt. Het logboek van de „R. 33" is gepubli ceerd. Daaruit blijkt dat twee minuten, na dat het schip van den mast was losgeslagen, één der motoren reeds werkte. Twéé minu ten later werkte ook de tweede motor en had men het schip onder cóntróle. Twaalf minuten, nadat het schip was losgeslagen, had men draadloos gemeenschap met Pul ham. Bij de aankomst had de ,,R. 33" nog vol-! doende olie voor een vlucht van 5 uur, ter- wijl er ook overvloed proviand aan boorrj Naar wij vernemen was de toestand van het slachtoffer van den moordaanslag in; de Poeldijkschestraat, den Rotterdamschen; koopman H. ook heden nog ernstig. De ge troffene, heeft het aan zijn buitengewoon- weerstandsvermogen te danken, dat hij nog! in het leven is. Bij eep confrontatie met! den dader S. heeft hij bevestigd, dat deze met een revolver op hem heeft geschoten-( S. is thans in het Huis van Bewaring op gesloten en daar het politie-onderzoek in deze zaak is afgeloopen, is hij nu ter be-j schikking van de justitie gesteld. Te Alphen a. d. Rijn is Zaterdagmorgen! door het omvallen van een petroleumtoestel: brand uitgebroken in de werkplaats van de drukkersfirma S. van Wieringen in de Raad-; huisstraat. De vlammen tastten ook de aangrenzende drukkerij aan, alsmede het belendende woonhuis bewoond door de fa- milie de Jong. Alle drie perceelen zijn uit gebrand. Verzekering dekt de schade. Vrijdag in den vroegen morgen is inge broken in het Klooster' der Broeders van Sint Marie te Roosendaal. De inbrekers be zochten, door zich door verbreking van een ruit toegang te verschaffen, het convict der Lyceum-studenten, die allen afwezig waren wegens de Paaschvacantie. Een der broe ders, die door gestommel wakker werd, ging op onderzoek uit en verraste de in brekers, die de plaat poetsten. Eveneens werd op dezelfde wijze en bezoek gebracht: in het pensionaat der zusters in' de Kloos-/ sterstraat, waar de bewoonsters wegens de vacantie afwezig waren. Het geheele kloos-l ter werd door hen onderzocht, doch de buit was zeer gering. Ook hier werden de inbrekers verjaagd. In den laatsten tijd zijn te, Roosendaal vele soortgelijke inbraken gepleegd, waarvan ninrtner de daders zjjn ontdekt. Uit Roermond wordt gemeldt, dat het] mijnveld Vlodorp door een particulier con sortium voor 400.000 is aangekocht. Vrijdagavond kreeg de politie bericht, dat! op het Rembrandtplein drie personen in een! auto zouden stappen. Een dezer personen: zou een matrijs bij zich hebben en het ver moeden was gerezen, dat zij zich schuldig hadden gemaakt aan het vervaardigen van; valsche bankbiljetten. De politie trof inderdaad den auto met de drie mannen óp het Rembrandtplein aan, Deze werden naar het bureau Singel ge bracht, doch de matrijs werd niet gevonden. De" mannen zijn daarna op vrije voeten ge-< steld. ALKMAAR, 18 April, Vee. Aanvoer 251 paarden f 125350, 74 koeien (melk) f 350—' 450, pinken f 180230,393 nuchtere id f 6j 38,230 schapen f 4460, 13 lammeren 41j schrammen f 3050, 169 biggen f 1627, IS bokken en geieten f 622, kleine id, id- f 1.80 —2.30. Boter, per 0.5 kg. f 0.901.02(4- Eieren, per 100 stuks f 5.406.25. ALKMAAR, 18 April. Eieren. (N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier). Aan voer 100.000 kipeieren. Prijzen f 5.50—6.70) per 100 stuks bruine f 6—6.50 per 100 stuksj 30.000 eendeneieren. Prijzen f 5.505.30 pef 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK. 18 April. Groenten. (Weekbericht Lan* gedijk Groentenveiling). Deze week is dïj aanvoer aanmerkelijk minder geworden^ Ook zijn de prijzen sterk gedaald. Rooda kool is gedaald tot f 870 per wagon. De gelei kool tot f 690 per wagon en de witte kool tot f 260 per wagon van 10.000 kg. De aanvoer was 6(4 wagon roode, 5(4 wagon gele en 21 wagon witte kool. Tezamen met de uien en) peen pl.m. 34 wagons. HOORN, 18 April. Vee. Aanvoer 6 melk-j koeien f 340465, 2 pinken f 160, 80 nuch tere kalveren f 1620, 25 schrammen f 20 35, 217 biggen f 1425, 152 schapen f 40 58, lammeren f 4055, 2 paarden f 200 250. Handel vlug. HOORN, 18 April. Granen. Rogge f 14, tarwe f 1218, gerst f 1415(4, haver f 13- 14 per 100 kg. erwten grauwe f 2028, Wij' ker vale f 1220, bruine boonen f 202! per hl mosterdzaad f 1821 per 50 kg. LEIDEN, 18 April. Boter. Prima fa-/ biieksboter f 2.00—2.05, prima boeren f 1.90 2.00, goede boeren f 1.701.85 per kg. Turf. Geen aanvoer Lange f 9.0010-00 per 1000 stuks. ROTTERDAM, 18 April. Granen. (Be richt van den makel. H. W. Verbrugge Co.) De stemming voor het artikel maïs was! aanvankelijk prijshoudend de laatste dagen der week vast. De loco-partijen ruimen ge leidelijk op, en in stoomende partijen is hel aanbod niet groot. Er werd nog een lading Plata-maïs naar hier verkocht. Rogge zeer onregelmatig, door de sterl fluctioneerenda Amerikaansche markten. Tegen verlaagde prijzen werden froote partijen dooi Duitschland gekocht. Gerst en haver stil. het slot iets hooger. Men noteertgele La Plata disp. f 229 j gele La Platat stoomend f 227/229 2/aanfa gele Zuid-Afrik. 6 disp. f227, witte Zuid- Afrik. 2 disp. f 227, Galfox stoomende f 223 Western 2 rogge disp. f 13.75, aang. f 13.60 Canada 2 haver disp. f 12.40, Canada 3 spoe dig gewacht f 12, Canada feed disp. f 10.50„ 48 p. Am. malting gerst aang. f 238, idem Mei April f 230, 44 p. atmenk. feeding Aug, f230, Bahia Blanca stoomende f232. Meel. De tharkt opende vast, en er ging! in de eerste dagen der week nogal wat om.; Later.echter, toen de termijnnoteeringen van/ Amerü& aanmerkelijk lager afkwamen, ver dween alle kooplust, en de week sluit stil eni nauwelijks prijshoudend. Noteeringen Inlandsch No.. 0 f21.50 21.75, Amerik. Patenten f23.7524.25. AMSTERDAM, 18 April. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 5.806.10, id. blauwe f 5.806.30, id. eigenheimers f 4.404.50, id. bravo's f 55.50, id. industries f 4.50, id. roode star' f 4, id. blauwe eigenheimers f 4.50, Friesche borgers f 4.755, id. roodstar f 4, id. rood bonte f 4.254.50, id. blauwe borgers f 4.50, Noord-Hollandsche blauwe f 44.25, id. bonte f 4.805, IJpolder bravo's f 55.50, Zeeuwsche eigenheimers poters f 33.25, id, blauwe poters f 33.25, id. blauwe poters f 2.752.90, bonte poters f 2.752.90, Hille- gommer zandaardappelen f 6.50—7.50, Drent- sche eigenheimers f 33.50, id. roode star f 33.50 per lilwinter malta-aardappelen f 14.50 100 kg. DELFT, 18 April. Kaas. Aangevoerd stapels Komijnekaas, 50 a 67 c. per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10