LUCHTVERKEER. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS» ORDE EN ARBEID. De blijde inkomste der Nederland Indië-vliegers. De pensioenen Voor het spoorwegpersoneel. Een tachtigjarige. Een hoogtevlucht van 6200 M. in Indië- Een vliegtuig neergestort. VERKEER EN POSTERIJEN. Het spoortraject Amsterdam- Amstelveen. De Luchtpostdienst. Pauselijke congregatie. Benoeming van Missionarissen. Een berg-paradijs...... Zijn kinderen verwaarloosd. Een vreemdsoortige diefstal. C. Roovers Louis Bouwmeester- Willem Mengelberg terug naar ons land. 't Monument van J. H. van Dale te Sluis. Boekzaal. Congres HollandVlaanderen. Weer een staking in de bouw- vakken. De toestand in het veenbedrijf. Uit het schildersbedrijf. GEMENGD NIEUWS. Een grens-incident. Gevaarlijk heer. Werkhervatting in Friesland. VISSCHERIJ. BSB-j Toen we reeds tamelijk vroeg in den mor gen naar Amsterdam togen, was het al te zien dat deze dag een heel bijzondere was. Allerwegen streed het oranje-blanche-bieu en het rood-wit-blauw om den voorrang. De tram bracht ons langs het Leidsche plein, waar bij het gebouwtje van de Kon. Lucht vaart Maatschappij een ongewone drukte heerschte, naar de Schinkelkade. Hoewel hei nog tamelijk vroeg was, waren er al reea» eenige stampvolle booten naar Schiphol ver trokken. Zoo goed en zoo kwaad als het ging wisten we nog een paar plaatsjes op de boot te bemachtigen. Vanaf het water was de Sloterweg langs het kerkhof Te Vraag gemakkelijk te volgen, zoodat we duidelijk konden waarnemen dat de geheele lengte van den weg in beslag werd genomen door een lange, enorme rij van automobielen. In de verte leek de weg op een mierenpaadje, waarop tallooze mieren in eenzelfde ncht- ting voortkropen. Na een klein half uurtfe kwam Schiphol in zicht. Zilverachtig glans den de vleugels van een zestiental vliegma chines, die een lang front vormden. Daas- achter stonden nog meer machines en ver scheidene cirkelden door de lucht of snor den vlak over onze hoofden heen over het water. Na een kwartier stonden we op het vlieg terrein. We hadden alle gelegenheid het vliegterrein en de officieele tribune in oogen schouw te nemen. Daar ontdekten we naast familieleden der vliegeniers de ministers Van Dijk, Westerveld en Swaaij, den burgemees ter van Amsterdam, de heer de Vlagt met de wethouders Tei Haar, Vos en Poiak, den heer Slob, voorzitter van het Comité Neder- Iand-Indië en oud-generaal Snijders. Dan gaat eensklaps de tijding: ze zijn bo ven Amsterdam en nauwelijks heeft het be richt de ronde gedaan of daar doemen ze op in de grijze lucht: de Fokker VII bege leid door twee escadrilles. Verscheidene om standers maken echter het landen vaor half drie niet wenschelijk. Een vliegtuig dat op zijn vleugels het opschrift draagt: „Niet voo, half drie landen" begeleidt hen. Het vliegtuig is er in geslaagd de aandacht te trekken en geruimen tijd beschrijft de vliegstoet breede kringen door de lucht. De heer Fokker begeeft zich naar zijn auto om de kranige vliegeniers op het vliegveld tegemoet te rijden en drie jonge meisjes, dochtertjes van de heeren Slob en Fuld plaatsen zich met groote lauwerkransen voor de officieele tribune. Dan is het groote moment aangebroken. De menigte wordt eigenaardig stil. Het is als of de mcnschen zich weten in te denken en weten mee te voelen, wat er omgaat in de harten van hen, die weer voor het eerst hun land zullen betreden. Het vliegtuig heeft den grond geraakt. Uit een groep piloten, militairen enz. stijgt een donderend hoera omhoog. In een lage auto schiet de heer Fokker pijlsnel over het hob belige land en hij is de eerste die de moe dige vliegeniers welkom heet. Langzaam taxiet de machine langs de breede rijen toeschouwers en belangstellen den. Wij, die ons bij de officieele tribune bevinden, hooren in de verte een flauw hoe rageroep, dat langzamerhand aanzwelt, tot dat de machine ons bereikt heeft, en het donderend geraas van den motor zich paart aan de oorverdoovende ovatie van het pu bliek. Fotografen en filmoperateur^ worden wild. Ze staan op eikaars schouder, trappen en laddef» worden aangesleept, verordenin gen en regelingen worden met voeten ge treden in letterlijken en figuurlijken zin, be reden politie en hooggeplaatste militairen hebberï niets meer te vertellen, en wij allen die zich in het veld bevinden, wij stormen naar de machine toe om de drie jongens te zien uitstijgen. Uitstijgen kan men het echter niet noemen. Ze hebben bijna niet eens gelegenheid om den beganen grond te raken. Hun kameraden tillen hen op hun schouders en zoo gaat het in triomftocht naar de tribune. „He, dikke" hooren we een der piloten legen van den Broeke zeggen, daar het vrachtje hem blijkbaar niet meeviel, „wat ben jij in Indië zwaar geworden." „Ik zit hier best," was het antwoord van den dikke. Maar onder deze prettige humor schuil de een diepe ontroering. De muziek speelde het Wilhelmus en alle hoofden werden ont bloot. Wc zagen zakdoeken, die eerst ge diend hadden om de jongens toe te wuiven an die nu aan de oogen werden gebracht. Toen barstte weer het enthousiasme los na dit wijdingsvolle moment. De muziek schetterde: „Lang zullen ze leven" en de menigte zong mee. De kransen werden hun omgehangen waarna generaal Snijders hen :oesprak. „Als ik hier een woord van welkom ;preek," aldus de spr., dan ben ik ervan overtuigd dat ik het woord .voer in naam van allen die hier zijn samengestroomd en die het heele Ncderlandsche volk vertegen woordigen. Wij zagen u gaan op uw moeilij ken tocht en hebben u op den voet gevolgd. En nu zijt ge weergekomen en Holland heelt zich gereed gemaakt u te verwelkomen. Wat gij gedaan hebt heeft onzen naam hoog ge plaatst in de geschiedenis van het vliegwe- zen en strekt tot bevordering van het lucht verkeer tusschen Nederland en Kolonën. Met een „Lang zullen ze leven!" besioot spr. zijn rede. Achter ons klonk een stem: Leve Fokker, maar deze kreet ging helaas verloren in het tumult. Nadat de eerewijn was gedronken stegen de Indiëvaarders in een auto om den tocht naar en door Amsterdam aan te vangen. Uit geleid door eén juichende menigte, die zciis door bereden militairen met steigerende paarden niet meer in bedwang was te hou den, verliet de stoet van automobielen het vliegveld. Ook in Amsterdam was de ontvangst ge weldig. In de Corn. Krusemanstraat plaatste een eerewacht zich voor de auto, de urn ziek kwam in de stoet en alsof het de in tocht van een vorst gold ging het in de rich ting van het Hotel de l'Europe, waar de re ceptie zou plaats hebben. Een dichte ondoordringbare, juichende menigte had zich aan de kanten van den weg opgesteld. Zoo ging de stoet, als een zegetocht door de straten der hoofdstad. Den géheelen dag was het feest in Am sterdam, niet het minst in den avond toen een glorieuze stoet in het Vondelpark ae vliegeniers kwam huldigen en toen laaiende fakkels en flitsende zoeklichten getuigenis aflegden van de dankbaarheid van het Ne- derlandsche volk voor hetgeen v. Weerden Poelman, v. d. Hoop en v. d. Broeke voor Holland hebben gedaan. Twee wetsontwerpen ingediend. Ingediend zijn twee wetsontwerpen getiteld „Pensioenregeling voor de spoorwegambtena- l ren en hun weduwen en weezen" en „Machti ging tot het aangaan van een overeenkomst met de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoor wegen inzake de Pensioenregeling voor haar Personeel," Naar in de Memorie van Toelichting van 't eerstgenoemde wetsontwerp werd opgemerkt hadden de belangengemeenschap van de S. S. en de H. S„ welke met 1 Jan. 1917 intrad en het overgaan in 1919 der exploitatie van de lijnen van N. C S. en N. B. D. S. aan S. S. het voor de hand liggende gevolg, dat het per soneel der vier Mij.en voortaan op gelijken voet in dienst van S. S. (H. S.) zou zijn. Deze eenheid van rechtspositie behoort ook te worden uitgestrekt tot de pensioenregeling. Tot dusverre zijn de pensioenaanspraken van het personeel en van zijn nagelaten be trekkingen geregeld in voor elke Mij. afzon derlijke pensioenfondsregelingen gehecht aan bij de wet' bekrachtigde overeenkomst. Daar bij werden voorzieningen getroffen omtrent den geldelijken toestand van de fondsen en werden voor het geval van naasting de pen sioenen door den Staat gewaarborgd. Het thans ingediende voorstel bevat nadere geldelijke voorzieningen ten einde op den duur den toestand der fondsen nader te ver zekeren. Blijkens becijferingen in een bijlage der Memorie van Toelichting worden de jaar- lijksche meerdere lasten in vergelijking met de oude regelingen begroot op 269.323. Met betrekking tot deze becijferingen wordt nog opgemerkt, dat ze een te gunstig beeld van den last geven, aangezien de in art. 17 van het ontwerp voorgeschreven percen tages gegrond zijn op de onderstelling dat ze worden bij gedragen over den vollen dienst tijd van het personeel doch zulks inderdaad niet het geval is. Immers wordt de nieuwe re geling aanstonds voor alle in dienst zijnden van kracht. Het is dan ook te verwachten dat de wetenschappelijke balans van het fonds, die volgens art. 101 van het ontwerp zoodra mogelijk na het tijdstip van het in werking treden van deze wet moet worden opge maakt, een zeer belangrijk tekort zal aanwij zen. Dit tekort zal te zijner tijd ten laste der exploitatierekening van de spoorwegen moeten worden gebracht. In de nieuwe regeling zien de ondergetee- kendc ministers (Waterstaat, Financiën en Justitie) uit een oogpunt van goede finan- ciëele politiek reeds aanstonds deze verbete ring, dat daardoor gebroken wordt met de bepalingen in de bestaande overeenkomsten volgens welke een jaarlijksche door den Staat verrichte storting wordt gefingeerd, zonder dat daar tegenover een bedrag op de Staatsbegrooting wordt uitgetrokken. Het thans gedane voorstel ziet af van die gefingeerde stortingen en brengt werkelijke stortingen van 10 pet. der wedden voor eigen pensioen en van 5'A pet. voor de pen sioenen der nagelaten betrekkingen ten laste van de exploitatierekening. Omtrent den vorm van het voorstel wordt opgemerkt, dat de vroegere vorm van bij de wet bekrachtigde overeenkomsten is verla ten. Regeling in een wet, verdient daaren boven de voorkeur, omdat aansluiting aan de pensioenwet-1922 daarmede het eenvoudigst wordt verkregen. In de artikelen is de re dactie dezer wet zooveel mogelijk gevolgd, met nadere, uit de openbare behandeling van dit wetsontwerp voortvloeiende wijzigingen, aangevulde bijzonderheden. Instede van den in de pensioenwet 1922 bedoelden pensioenraad zal, in overeenstem ming met hetgeen thans geldt, voor de# pen sioenfondsen van het S.S. en het1 N.C.S.-per- soneel de directie der Nederlandsche Spoor wegen bijgestaan door een commissie van Bijstand, het beheer van het fonds voeren. De ontworpen pensioenregeling gaat uit van het beginsel dat de nieuwe bepalingen slechts zullen geiden voor hen die op het tijdstip van het inwerkingtreden spoorweg ambtenaar zijn, en voor hun weduwen en weezen. Voor het oud-Spoorwegpersoneel en nage laten betrekkingen daarvan blijven in het algemeen de vóór dat tijdstip geldende be palingen van kracht. Wanneer dit wetsontwerp tot wet zal wor den verheven, zal het eigen pensioen voor elk jaar, dat voor pensioenberekening in aanmerking komt 1.75 pet. van den pen sioensgrondslag bedragen met een maximum van 70 pet., terwijl volgens de thans gelden de pensioenfondsreglementen wordt toege kend 1/60 van den pensioensgrondslag voor elk jaar in aanmerking komenden dienst, met een maximum van 40/60. Voor de bere kening van het pensioen zal over den daar voor in aanmerking komenden tijd, derhalve, zoowel voor wat het voor elk jaar toe te kennen deel van den pensioengrondslag als het bij 40-jarigen diensttijd te bereiken maxi mum betreft, een gunstiger regeling gelden, dan volgens de thans van kracht zijnde pen sioenfondsreglementen. Intusschen zijn bij de S. S. en H. S. nog enkele groepen van personen in dienst, die destijds van andere spoorwegondernemingen op meer-gevorderden leeftijd in 's lands dienst zijn overgegaan, en waarvan velen als nog met ingang van den 35-jarigen leeftijd deelgenoot van het pensioenfonds S.S. zijn geworden. Met het oog op het in het jaar 1912 voor het S. S.-personeel, verbeterde pensioenvooruitzicht, wordt voor de boven aangeduide categorieën een afzonderlijke re geling getroffen. Met het oog op de wensc'ne- lijkheid om de bepalingen van die afzonder lijke regelingen te doen aansluiten, aan de voorgestelde pensioenregeling voor de spoor wegambtenaren en hun weduwen en weezen, is met de Mij. tot Exploitatie van S. S, over leg gepleegd over het aanbrengen van de daartoe noodigc wijzigingen en aanvullingen van de regeling van 1914. Als gevolg daar van is een ontwerp overeenkomst opgesteld, tot goedkeuring waarvan het tweede boven genoemde wetsontwerp strekt. Heden, Maandag, herdenkt de heer A. H- A. Arts, oud-lid der Tweede Kamer en di recteur der „N. Tilb. Crt.", zijn tachtigsten verjaardag. Het „Huisgezin" wijdt den jubilaris een artikeltje, waaruit we het volgende knippen „Mooier eeretitel heeft deze luitenant der Zouaven in zijn lange leven, aan onderschei dingen zoo rijk, niet kunnen verwerven, en houding en blik hebben iets van het martiale bewaard, dat den jeugdigen officier in een hachelijken maar grooten tijd moet hebben onderscheiden. Men kan voor ontwapening gloeien en de histoire bataille uit het geschiedenisonderwijs voor de jeugd willen verwijderen, er zou toch een roemrijke bladzijde worden geschrapt en een ideëel belang geofferd, indien de kamp der zouaven voor het hoogste recht ter wille van de vredesbeweging stilzwijgend moest worden voorbijgegaan. Een strijder is de heer Arts altijd gebleven, en hét is wel de drang gewekt naar recht, die hem in zijn jonge jaren naar Rome deed snel len, zijn liefde voor de zwakken en verdruk ten, welke hem een dagblad deed stichten, waarin hij een menschenleeftijd lang frisch en onvervaard voor de Kerk en de katholieke zaak heeft gestreden. Toen de katholieke journalisten, een kleine kwarteeuw geleden, een eigen vereeniging stichtten, minder om positieverbetering na te streven dan om onderling een goede ver standhouding te scheppen en een kameraad- schappelijken toon aan te kweeken, zei het wel iets voor den heer Arts en vermoede lijk ook voor de journalisten zelf dat zij hem, den leider van een gewestelijk blad, tot hun voorzitter kozen. De jongeren hebben hem niet meer zoo gekend, maar de oude school heeft hem haar volle waardeering en genegenheid bewaard. En op zijn feestdag schaart zij zich om haar generaal en brengt hem het militaire saluut." «■I mm wm ara Tragisch vliegongeluk. Een jachtvliegtuig van het Belgische legci heeft Zaterdag naar de „Msb." verneemt, boven Hasselt vuur gevat en is te pietter gevallen op slechts een honderdtal meters afstand van de plaats, waar de motder van den piloot, den 23-jarigen sergeant Holm, woont. Het was de broeder van den totaal ver branden loods, die het eerst op de plaats van het ongeval verscheen. Uit Batavia wordt geseind: De vlieger Watrin heeft met een Fokkertoestei een hoogtevlucht van 6200 M. gemaakt. Toen hij daalde, zaten er ijskegels aan den radiator. Zondagstortte een vliegtuig brandend neer in een park van een kasteel bij Hasselt. Op het veld hoorden landbouwers het gesnor van een motor in de lucht. Aan den helderen hemel verscheen een militair vliegtuig H 13, dat boven de stad ging manoeuvreeren. Het toestel verdween weldra in Westelijke richting maar een uur later verspreidde zich een onheilspellend geraas in een streep van rookwolken. Een hevigen knal deed zich hooren en de rook en vuurmassa kwam sissend schuin naar be neden. De landbouwers hoorden den vliege nier duidelijk wanhoopskreten slaken, maar men kon zien dat hij toen het toestel nog meester was en op den vijver van een kasteel koerste om het geheele gevaarte in het water te doen storten. Ongelukkigerwijze stiet de brandende massa tegen een boom voor den vijver en toen men was toegesneld had het vuur het geheel verkoold. Een motorrijder, die ijlings kwam aangesneld moest tot zijn groote droefenis constateeren dat het ver koolde lijk dat van zijn broeder was. Het is René Holm, eerste sergeant piloot bij de luchtvaart te Schaffen bij Diest. De ongelukkige was pas 25 jaar en vloog boven Hasselt om te circuleeren boven zijn ouderlijke woning. De tijding van dit tragisch einde veroor zaakte in de stad 'n diepe emotie, want zijn moeder, weduwe van een otid-procureur van den Koning en zijn zusters en broers geno ten in hooge mate de sympathie der inwoners. Naar wij vernemen is de Directie der Nederlandsche Spoorwegen voornemens op het baanvak Amsterdam (Willemspark)— Amstelveen, de stopplaats Kalfjeslaan op te heffen en een nieuw, genaamd „Amstel- veenscheweg", in te stellen, op net punt, waar de baan dien weg kruist. Voorts zal met ingang van 5 Juni een uitbreiding plaats hebben van den personendienst op genoemd baanvak. Uitbreiding met 20 April a.s. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 20 April a.s. de luchtpostdienst belang rijk wordt uitgebreid. Een tweede luchtlijn op Frankrijk zal voor postvervoer worden gebezigd, terwijl voorts de gelegenheid wordt opengesteld om met de Lichtdiensten Rotterdam-Amsterdam, Hamburg-Kopenha gen en Amserdam-Bremen-Hamburg-cor respondenlie en pakketten voor Duitschland en wat de luchtverbinding op Kopenhagen betreft ook stukken en postpakketten voor Denemarken, Zweden en No.orwegen tc er- zenden. (Corr. Bur.) De congregatie der Missiezusters „Diena ressen van den H, Geest" die haar Moeder huis heeft te Steyl en o.a. het retraitehuis tc Uden bedient, ontving bij schrijven van 21 Maart j 1. het „Decretum laudis" (decreet van lofspraak) en is daardoor geworden een Religieuze vereeniging met pauselijk frecht. (St. Janski.) Dezer dagen werd in 't Missiehuis te Uden (van den Generaal-overste der Congregatie van Steijl, Pater dr. W. Gier) dc benoeming ontvangen van de volgende Missionarissen. Voor de Florcs-missie (Nederl. Oost-Indië.): Pater Frans Cornelissen, geboortig uit Til burg en na zijn Priesterwijding (1920) eenige jaren werkzaam als kapelaan te Niste'rode. (Met 'toog op de Missie haalde pater Cor nelissen verleden jaar de hoofdacte L. O.). Verder Pater Thomas Koning, uit Spanbroek (N.-H.) en Pater Leo van Well, uit Horst (I..)- Met deze nieuwe Missionarissen zullen de zen herfst bovendien naar Flores vertrekken d-- beide oud-missionarissen van Togo 'Afri ka): Fr. Schrader en V. Seringer. Voor Nieuw-Guinea (Oceanië) werden be noemd: Pater Hub. Idubers uit Roermond, sedert zijn Priesterwijding (1921) leeraar in 't Missiehuis te Uden; Pater Gerrit Koster uit Bussum en Broeder Jacobus van der Meer uit Roelofarendsveen. De laatstge noemde vertoefde een jaar lang te Den Hel der om zich te bekwamen tot stuurman voor de missiestoomboot „Raphael", Tot de missieposten van 't onmetelijke Kansoe (China) sedert twee jaren over gedragen aan de Paters van Steijl-Uden behoort ook Kankiapon; zeker een der hoogstgelegen „parochies" ter wereld. Aan een zeer interessantcn brief van den berg- pastoor, pater Ant. Goetsch, ontleenen we een paar bizonderheden: „De ondergeteekende heeft de eer te zijn 't „hoogste" lid van zijn Congregatie. Wie omhoog wil, wie dicht bij den Hemel vil zijn, die kome hierheen! Wanneer ik op dienstreizen ben, rijdende over berg en dal, dan geniet ik van de heerlijke, zuivere berg lucht. Daarbij komen in den zomer die prachtige vogelconcerten! In den winter kunnen we schaatsen op de eindelooze ijs velden verondersteld, dat we den tijd ervoor hebben, wat lot dusver nog niet 't geval was. 'n Paradijs dus? Ja, wat de natuur betreft zeker. Maar de harde rotsen zijn een zinne beeld van ons arbeidsveld! Luiheid, leugen achtigheid, zedeloosheid vormen in de meeste harten den grond, waarop gezaaid moet worden. Gezaaid, en hard gewerkt en veel gebeden! Aan uitwendige vijanden en tegenwerkjng geen gebrek; evenmin als aan heidenscne tempels en lama-kloos ters.... Daarbij komt nog onze armoede! Ik ben overtuigd, dat wij de armste missio narissen van dc geheele Congregatie zijn. (Toen verleden jaar pater Clark stierf een Amerikaan moesten we geld Ieenen, om hem te kunnen begraven!) En toch, naar zulk een missie, zulk een post heb ik" altijd verlangd. Twee maanden gevangenisstraf Dc Buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen H Italiaander. Zooals men weet, woonde deze man eind October 1924 in de Tuinstraat. Zijn vrouw was in een krankzin nigengesticht, en hij mitsdien verplicht om voor de vier achtergebleven kinderen te zorgen. Maar hij ging aan den zwier en liet de kleintjes in hulpbehoevenden toestand achter, o.a. van 23 tot 26 October. Buur vrouwen zorgden voor de kinderen, want in de woning was geen geld, geen voedsel, geen brandstof en verschooning meer aanwezig. Het O. M. waargenomen door mr. dr. Van Heynsbergen had een jaar gevangenisstraf te gen bekl. geëeischt. Thans veroordeelde de Buitengewone Ka mer den bekl. tot twee maanden gevangenis straf. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 60jarigen C. M. V. Z„ zonder beroep, wo nende te Kapel Avezaath, die door de Rechtbank te Tiel wegens diefstal was ver oordeeld tot 60,boete, subs. 30 dagen hechtenis. De officier van justitie was te gen dit vonnis in appèl gegaan. Bij bekl. kwam op 15 November 1924 de steenkolen-commissionair N, v, D„ om hem tc verzoeken, een rekening, groot 265.10 voor geleverde steenkolen te voldoen. Bekl. deed alsof hij de rekening wilde betalen, waarop de commissionnair deze kwiteerde. Opeens greep bekl. de gekwiteerde rekening en zeide: „dat is betaald". Er ontstond een woordenwisseling, doch bekl. weigerde dc kwitantie terug te geven. De commissionnair riep toen eenige voor bijgangers binnen, die hem op zijn verzoek fouilleerden, doch geen geld op hem be vonden. Thans werd hij als getuige gehoord. De president: „Beklaagde heeft al eens beweerd dat die post al betaald was. Is dat zoo?" Getuige kon zich dit niet herinneren. Hij droeg de ontvangen bedragen direct af. De president: „Heeft u voor dien tijd al eens dergelijke bedragen ontvangen?" Getuige: „Misschien wel, want als hij dergelijke hoeveelheden kolen (bekl. han delde in steenkolen) krijgt, is dc rekening steeds even groot." Getuige R. T„ districtsvertegenwoordiger dor Staatsmijnen te Utrecht, verklaarde dat getuige v. D. als volkomen betrouwbaar be kend staat. De bedoelde post was nog niet betaald, wel een vroegere post van dat be drag. De advocaat-generaal, requisitoir nemend, meende, dat deze zaak meer op overtuiging bcruslte. Het fouilleeren van v. D. achtte spr. een bewijs van dc betrouwbaarheid van deze. Ook was spr. van oordeel, dat wij met dezen beklaagde met een eenigszins bijzon der persoon te doen hebben. (Bekl. is circa 90 c.M. groot en stokdoof). Spr. eischte 60 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Esveld, wees er in zijn pleidooi op, dat dc fouilleering niet geheel was geschied. Ook zijn twee betaalde bedra gen van totaal ongeveer 500, waarvan beklaagde een postgiro-bewijs bezit, niet in rekening-courant opgenomen, PI. achtte het wettig bewijs niet geleverd en vroeg vrij spraak. Uitspraak over 14 daen. In Den Haag is overleden-de heer C. Roo vers, zeer bekend leeraar in het Fransch en schoonschrijven aan de H. B. S. 5-j. c. Hij was doctorandus in de Romaansche letteren De toestand van Louis Bouwmeester blijft langzaam achteruitgaande. De patiënt is ech ten vroolijk en opgewekt. Met de „Nieuw-Amsterdam" uit New York vertrokken. Willem Mengelberg is Zaterdag met de „Nieuw Amsterdam" naar Nederland ver trokken. De president van de Philharmoni- sche vereeniging, Clarence Mackay en vele vooraanstaande New Yorkers deden den dirigent uitgeleide. Vele orkest-leden kwamen hem eveneens vaarwel zeggen. Mengelberg keert eind September naar Amerika terug om dc concerten van het Phil- harmonisch orkest te leiden. Ter herinnering aan het verleden jaar Sep tember tc Sluis opgerichte monument voor J. H. van Dale, heeft dc uitvoerder cr van, de heer P Puijpe, beeldhouwer te Apeldoorn, een oorkonde vervaardigd, waarvan de tekst is opgesteld door mr. P. Dieleman, cere- voorzitter van de Zeeuwsch-VlaamseRe stu- dentenvereeniging. Deze oorkonde zal worden bewaard in het stedelijk archief van Sluis en geteekend door den commissaris der Koningin, den vertegen woordiger van de bestendige afvaardiging van West-Vlaanderen, een raadslid Van Brugge en een vaft Knocke, den burgemeester van Sluis en den burgemeester van Oostburg, den eere voorzitter der Zeeuwsch Vlaamsche Studen- tenvereeniging, het hoofd dy openbare la gere school te Sluis, een oud-leerling van Van Dale, den rijks-archivaris van Zeeland en den beeldhouwer. Onder aan dc oorkonde hangt het groote zegel van dc schepenen der stad Lammins- vliet zooals Sluis vroeger heette en achterop staat het wapen van Sluis. Tot den redactie-raad van het katholiek internationaal bibliograpisch maandschrift „Boekzaal" is toegetreden Pater Fr. Muc- kermann S; J„ hoofdredacteur van „Der Gral" en van de Duitsche editie van de „Jaarlijksche Boekenschouw Pater Muc- kermann zal zich wijden aan de bibliographi- sche voorlichting omtrent het Duitsche geestesleven. De R.-K. Volksuniversiteiten en de Ver- eenigingen, aangesloten bij het Algemeen Secretariaat van Geloof en Wetenschap, zullen dit jaar voor het eerst een gezamen lijk congres beleggen, dat een bijzonder karakter zal dragen. Het Cogrcs zal gehou den worden tijdens den aanstaanden Neder- landschen Katholiekendag, en wel op Woensdag 5 Augustus 's middags Wi uur te 's-Gravenhagc. Door instemming van het Bestuur van den Nederl. Katholiekendag, zal het Congres los worden opgenomen in het kader van den Katholiekendag, terwijl het verhandelde in het Officieele Verslagboek zal worden gerefereerd Het Congres heeft als algemeen onderwerp HollandVlaanderen, met name de cultuur betrekking tusschen beide gebieden, en de middelen, waarmede deze dóór dc Volks universiteiten en G. en W.'s kunnen bevor derd worden. Hierbij is vooral gedacht aan onderlinge sprekers-uitwisseling en weder- zijdsche inlichting. Op het Congres zal het onderwerp zoowel van Vlaamsch als van Hollandsch standpunt worden belicht. Als inleiders zullen optre den Prof. Dr. A. Boen, hoogleeraar te Leuven en voorzitter van het Davidsfonds, den Prof. Dr. A. Boon hoogleeraar te Nijmegen. Van Vlaamsche, met het karakter van dc organiseerende vereenigingen over eenkomende lichamen is reeds medewerking toegezegd. Hopelijk zal dit Congres voeren tot zeer practische resultaten. Tc gelegener tijd zul len nadere mededeelingen worden gedaan. Naar de Tel. verneemt, staat het vast, dat heden, Maandag a.s. ettelijke honder den metselaars, voegers en opperlieden in Den Haag" in staking zullen gaan, naar schatting circa 800 man. Met de ruim .1000 schilders, die in sta king zijn, wordt dit dus een 2000 stakende bouwvakarbeiders. Men begrijpt, dat deze staking in den woningnood groote stagnatie zal teweegbrengen. De 20 pét. loonsverlaging verworpen. Zaterdagmiddag vergaderden te Nieuw- Amsterdam de katholieke christelijke, mo derne en beide neutrale organisaties, ter bespreking van den toestand in' het veen- bedrijf. De vergadering verwierp de 20 pet. loonsverlaging. Aan de hoofdbesturen werd opgedragen nieuwe besprekingen met de verveners aan te vragen. Indien Maandag over een weck geen bevredigende oplos sing is verkregen, zou de staking in de ve nen geproclameerd worden. In den loop van dc volgende week stem men de leden der verschillende organisa ties. De uitslag is geheim en wordt Don derdag-a.s, bekend gemaakt. Met uitsluiting bedreigd. De hoofdbesturen der patroons-organisa ties in ons land, hebben een schrijven gericht tot de gezellenbonden in het schildersbedrijf, waarin zij verklaren alsnog bereid te zijn een nieuw landelijk collectief contract aan te gaan met behoud van de uurloonen en arbeids voorwaarden volgens het op 1 Maart 1924 aan gevangen contract. Zij zijn daartoe bereid mits vóór 24 dezer de in staking zijnde gezellen weer aan den arbeid zijn gegaan. Wanneer dit niet geschiedt, zullen de hoofdbesturen der patroonsorganisaties tot uitsluiting overgaan. De scheepsramp in de Wielingen Zooals men weeet heeft in den vroegen morgen van 9 April door een aanvaring het Nederlandsch stoomschip „de Jonge Cathe- rina" bij kalm weer in dc Wielingen schip breuk geleden en is het bijna onmiddellijk op de plaats van aanvaring gezonken. Het wrak is nu Donderdag j.l. geteisterd door den hevigen storm, tengevolge waarvan de luiken zijn weggeslagen en de lading voor zoover zij drijven kan, wegdrijft en wel voor het grootste deel naar dc Zecuwsch-Vlaam- sche kunst, waar reeds zijn aangespoeld pakken duur boxleer, kisten sinaasappelen, cacaoboter, schapenwol en veel rubber. De jutters zijn 's nachts in grooten getale aan wezig om te trachten van dit alles iets te bemachtigen, maar ook rijksveldwachter en maréchaussees surveilleeren om te trachten dit onrechtmatige toeeigenen te voorkomen. Dc visschers uit Breskens treffen op zee telkens tot de lading behoorendc artikelen aan, die zij dan trachten *>p te visschen, om de aan den strandvonder te Breskens over tc geven. Van de lijken der vier nog vermiste per sonen van de bemanning, is nog niets ver nomen. EEN VREEMDSOORTIGE GESCHIE DENIS Een zonderlinge geschiedenis werd via één der buiteiilandsche bladen de wereld inge zonden. Apiil is al te ver voortgeschreden, om nog aan Aprilgrappen te denken en dus geven wij het interessante verhaal hier in hoofdzaak weer, het overigens als mogelijke Aprilmop geheel voor rekening van het be doelde blad latend. In 1672 trad in het Hollandsche leger een zekere Theobald Metzger, in 1626 te Ketten- heim (een dorp in de Rijnprovincie) geboren. Hij werd in den loop der jaren tot generaal bevorderd, later gepensionneerd en tot baron verheven, als hoedanig hij den titel baron van Weibenu uitvoerde. Bij zijn dood liet hij een aanzienlijk ver mogen na. Tot uitvoer der testamentaire beschik kingen werd een zekere van Schuylenberg benoemd. Deze heer maakte den inventaris op, doch vergat hetzij willens, of onwillens te vermelden, dat er erfgenamen waren. Het fortuin kwam zoodoende door schen king in handen van een zekeren graaf Ben- ting. Ongeveer 80 jaren later kwam een luite nant der grenadiers, van Harenstadt, Jan Huchelemburg, gehuwd met een directe erf gename van baron Weibenum-Metzger, op de hoogte van deze vreemdsoortige zaak. Een door hem aanhangig gemaakt proces werd door hem verloren. In 1793 evenwel werd het testament ge vonden en gecopieerd; Opnieuw werd nu de zaak aan het rollen gebracht en liet men de erfgenamen opzoeken. Na onderzoek werd bevolen, dat de wettige erfgenamen schadeloos gesteld zouden wor den. Door een samenloop van allerlei gebeur tenissen kwam dit bevel echter niet tot uit voering. In 1839 en 1842 stelden de erfgenamen op nieuw een actie in, evenals in 1868 en 1877, steeds zonder succes. Door de Nederland sche regeering zou de erfenis aan het konink lijk huis zijn toegewezen. Thans zouden de erfgenamen Metzger woonachtig in den Elzas zij zijn ongeveer 400 in getal de zaak opnieuw ter hand ge nomen hebben en een commissie gevormd hebben die de affaire tot een goed einde hoopt te brengen. Volgens hun beweren zou het te erven fortuin inmiddels tot de fabelachtige som van 40 milliard zijn aangegroeid. Wij zijn echter niet bevreesd dat onze koningin dit bedrag zal behoeven te betalen. HET GEVAAR VAN CELLULOID. In de „Daily Mail" komt een waarschu wing voor van luitenant-kolonel Fox, hoofd van het Londensche Salvage Corps", van den volgenden inhoud „Celluloid is een zeer gevaarlijke stof. Het wordt gebruikt ter vervaardiging van kammen, broches, schoenhakken, gespen, kinderspeelgoed, mesheften en knoopen. Ik heb zelfs lucifersdoosjes gezien, waarvan het omhulsel met dit gevaarlijk goedje be dekt was. Het zou aan een ieder verboden moeten zijn, artikelen, waarbij celluloid gebruikt is, te fabriceeren, of te verkoopen, tenzij met het merk „Celluloid gevaarlijk". Voorbeelden van het gevaar, dat deze artikelen opleveren, zijn mij onlangs bekend geworden. Een vrouw was bezig heur haar te frisee- ren. Zij droeg een groote Spaansche kam, die zij altijd voor een uit schildpad vervaardigde had aangezien, maar die in werkelijkheid ,van celluloid was gemaakt. Het heete friseerijzer deed de kam vlam vatten, waardoor zij hevige brandwonden opliep, tengevolge waarvan zij overleed. Een andere vrouw zat voor een vuur met haar voeten tegen het haardrooster aan. De hakken van haar schoenen, welke van cel luloid vervaardigd waren, vatten vlam, waar door ook haar rokken en haar verdere Wee ding in brand vlogen, met noodlottig ge volg. Het gevaar, dat het gebruik van celluloid bij het fabriceeren van kinderspeelgoed, vooral poppen, oplevert, kan niet licht te ernstig geacht worden. Ik heb vóór mij het beeld van de licht- looze oogen van jonge meisjes, slachtoffers van het celluloid-euvel, dat nog maar vrije lijk zijn noodlottige uitwerking mag blijven uitoefenen. In de omgeving van Nijmegen was een. geschil tusschen een handelsman en de Duit sche grensbeambten. Toen de laatsten den Geldersman niet konden arresteeren op Duitsch gebied, overvielen zij hem op derx Hcllandschen grond. De man wist de Duit- schers van zich af te schudden en tc ont komen. Van dit grensincident is proces-ver baal opgemaakt. De marechaussee heeft op de lijn Roosen daalGrens een man aangehouden, in het bezit van 2 met scherp geladen revolvers en nog 54 scherpe patronen, die een ploeg spoorwegarbeiders daar zou hebben bedreigd. Hij weigerde bij zijn verhoor alle inlichtin gen. Alleen kon men te weten komen, dat hij een minderjarige uit Merxem bij Antwerpen is. De rust hersteld. Uit Joure wordt gemeld: Ook uit Oostelijk- Schoterland, Jubbega en omstreken komen de stakers zich aanmelden voor hervatting van den arbeid van het werk aan de Rijks werkverschaffing in den Haskerveenpolder. Uit Heerenveen: Waar in sommige gemeen ten het verbod van samenscholingen is inge trokken, vertrekt allengs de gedetacheerde politie weer naar hare vaste standplaatsen. Nu het stakingscomité adviseerde den ar beid te hervatten, zijn 'de meeste stakers weer aan het werk gegaan. In den Hasker veenpolder blijkt, dat sommige arbeiders bij particulieren in hun dorp werk gekregen hebben en daarom niet terugkeeren. VLAARDINGEN, 17 April. Alhier werd' aan het afslaglokaal betaald voor Nieuwe Kolmaatjesharing f 5171 per ton. URK, 17 April. Door 190 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 4750 tal haring, prijs f 1.250.82 per tal (200 stuks). De averij! aan het staand netwerk, dat al van Dinsdag in zee stond wegens den storm, is gelukkig niet zoo erg gebleken als gevreesd werd. MONNIKENDAM, 17 April. De uit komsten van de Zuiderzeevisscherij waren in de afgeloopen week wegens ruw weer voor al voor de fuikers minder gunstig. De eerste twee dagen der week is er nog flink aange voerd. Men besteedde voor fuikharing 40 60 ct„ per tal. In het midden der week zijn er slechts enkele partijtjes sleepharing aan gevoerd. De prijs liep op tot f 1.501.80 per tal. Ook te Volendam is er weinig aan gevoerd, behalve Dinsdag, toen de vloot gemiddeld een last per span loste. Alhier is men begonnen met het bereiden van z.g. burgerhart, een meer duurzame bokking. De export op Duitschland is slechts gering. Met het mooie voorjaarsweer is de aalvangst be gonnen en de dagaanvoer bedraagt hier ette lijke honderden ponden aal en paling. Men besteedde van 3546 ct. per pond. De botter te Volendam brachten 3070 pond aal aan. Eerste qualiteit lijnaal gold 70 ct. per pond. Voorts is er al eenige garnalenvangst van 1 tot 2 litten per kwak, prijs f 4—5 per lit. De spieringhandel is slechts van weinig beteeke- nis. Men besteedde f 3 gemiddeld per vier ling. De botvangst is daarentegen al weer vrij belangrijk. De hoekbotvisschers te Vo- lendam losten een half a anderhalf wicht (één wicht is 100 pond) per botter. Men besteedde doorgaans 2530 ct. per pond. Garnalen, bot en aal zijn in hoofdzaak voor de consump tie te Amsterdam. De rookerijen hier kunnen duizenden ponden aal en paling tot gekookt goed verwerken. Ook deze vindt, vooral des Zaterdagsavonds, haar weg bij het Amster- damsche publiek. ENKHUIZEN, 18 April. Totale haring- aanvoer van gisteravond 80.000 stuks. Getal vaartuigen 44. Heden kwamen hier de eerste 19 vaartuigen binnen met 1 tal tot 20 tal reep- haring per vaartuig. Totaal 35.480 stuks. Prijs f 1.201.55 per tal. HUIZEN, 18 April. De haringaanvoer der heden binnengekomen schuiten beliep ruim 200 tal a f 0.85—1.35 Ijot (beide soorten) 466 pond a 26—31 ct. de bokkingprijs is weder ongeveer op peil productie 65 kistjes voor de binnenl. markt. IJMUIDEN, 18 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 21 stoom trawlers en 2 beugers. De prijzen waren als, volgt: Tarbot ƒ1.851.60, tongen 2.80i 1.70 per kg. griet 7239, gr. schol 38 29, md. schol 3830, zetschol 4035, kl. schol 16—12—7.50—2.90, scharren ƒ10— 3.50 per 50 kg roggen 1915 per hoop vleet 1.901 per stuk pieterman en poon f 1510, gr. schelvisch 4333, md. schel- visch 3428, k. md. schelvisch 2221, kl. schelvisch 167.504.50 per 50 kg kabeljauw 3727 per 125 kg gr. gullen 13.50—9.50, kl. gullen 7.50—3, wijting 4.403 per 50 kg. IJMUIDEN, 18 April. Van de treil- visscherij kwamen heden aan den afslag de stoomtreilers IJM. 187 (Derika IX) met 1506; IJM. 126 (Derika X) met ƒ2138; IJM. 203 (Serika XVI) met ƒ1104; IJM. 119 (Mies en Truus) met ƒ2032 IJM. 62 (Concordia) met 1782 IJM. 136 (Clasina Luther) met ƒ1939 IJM. 149 (Victor) metl ƒ1795 IJM. 481 (Amsteldijk) met 2707 IJM. 135 (Maria R. Ommering) met 1482 IJM. 152 (Paris) met 1647 IJM. 176 (Holland II) met 2475 IJM. 179 (Holland III) met ƒ1752 IJM. 365 (Holland IV) met 1238 IJM. 153 (Juliana) met 1958 IJM. 8 (Annie) met 1254 IJM. 151 (Hilda) met 1412 IJM. 155 (Albert Groen) met 1262 IJM. 432 (Raaf)i met 1421 IJm. 32 (Zeemeeuw) met 1672 en T. A. 30 (Texel met 1603 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11