ws Open ©ogen Nagekomen Bericliten. Vrouwen en "radio-töestellen Radio-Omroep. MUNHARDT's Zenuw-Tabletten 7oct Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60ct UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. BEVERWIJK. HEEMSKERK HAARLEMMERLIEDE SPAARNWOUDE. EN VELSEN SPAARNDAM. HILLEGOM. SCHOTEN. SANTPOORT. HEEMSTEDE IJMUIDEN. BINNENLAMDSCH NIEUWS. R.K. Nat. Vakbond van W aschindustrieelen. met en zonder toebehooren vanaf f 1.50. per week en a contant. Alleen eerste klas RADIO BUREAU F. H. MEIJER JANSSTRAAT 67 Haarlem. TEL. 13620. moet ge hebben en hOliden voor hetgeen om li heon geschiedt D£ NIEUWE i trn&KL. i COURANT STADSNIEUWS. De Internationale Voorjaars- bïoemententoonstelüng. Commissie van Overleg voor de Werklieden. Bazar afd. Haarlem van de Vereen, tot bev. der gezondheid in de Graf, Vakken in Nederland. Verlof Draak wet. R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno''. Pater G. v. d. Elzen f De toestand in Sofia. B00 Communisten gearresteerd. Uit het bestuur der Zweedsche S.D.A.P. Bij Apoth. en Drogisten Een liefdedaad. Donderdagmorgen Zakte aan de Visschershaven een heer op straat in elkaar. Het bleek dat deze heer, J. de L., reiziger van beroep en wonende in den Haag, een beroerte had gekregen. Toen de man wat bijkwam, vroeg hij een zeeman hem naar het station te willen begeleiden, waaraan deze voldeêd. De stationchef maakte echter bfzwaar om den reiziger in dezen toe stand per trein te vervoeren en Dr. de Vries Robles, wiens hulp was ingeroepen, was daar ook beslist tegen. De arts adviseerde den heer de L. te doen vervoeren per ziekenauto. Dit geschiedde en een hoofdagent van politie en de genoemde zeeman gingen mee. Toen de heer de L. goed en wel was thuis gebracht, wilde de familie den zeeman een geldelijke belooning geven, maar deze wei gerde beslist iets aan te nemen en zeide dat een liefdedaad een liefdedaad moet blijven, dus niet betaald moest worden. De familie respecteerde dit standpunt, maar zij zou dit zeker te meer gewaardeerd hebben, als zij geweten had, dat deze zeeman werkeloos was en dat hij even later den hoofd agent een kwartje ter leen vroeg, om wat brood te kunnen koopen. Het is heerlijk in dezen tijd van egoisme en misère zoo iets te kunnen vermelden. En hiermede wordt weer bewaarheid het woord, dat onder 't ruwe zeemansbuis vaak klopt een edel menschenhart. ,,Opr. Haarl. Crt,". Scheepvaartbericht. Aangekomen 18 April: Haulerwijk, S. Melilla; Bur, S. Bou gie: Reggestroom, S. W.-Afrika. V ertrokken: Gertrud Sailing, S. Blyth; Göthe S. Rotterdam: Zaanstroom, S. Leith; Nero, S. Hamburg; Svend Pii, S. Newcastle; Amstelland, S. Antwerpen; Redstart, S. Lon den: Maasstroom, S. Hull; Therese, S. Goule; Hontestroom. S. Londen; Rother, S. Gooie; St. Philipsland S. Newcastle; Amstelstroom, S. Bristol. Gevonden dieren en voorwerpen. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van de volgende gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 dameshandschoen 1 hand schoen 1 huissleutel 1 belastingplaatje 1 zwart kerkboekje 1 knot 2-draads wol 1 beitel 1 broek 1 bruine damesmantel. Verloren 5 belastingplaatjes 1 dames armband 2 bruin lederen portemonnaies met inhoud 1 bruin handtaschje 1 boen der 1 gummiband van kinderwagen 2 man telceintuurs 1 gouden armbandhorloge 1 armband 1 Lipssleutel. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd G. M. Tromp en M. C. Dekker T. N. van der Lem en C. Kuijl C. Wester en G. E. Zonneveld G. de Haan en A. C. Kelder J. Minneboo en A. H. Maks A. A. Schelvis en S. M. de Boever. Getrouwd J. A. Schweitzer en E. Koning. Geboren D. v. A. M. Vesies-Verduin z. v. M. G. v. Fucht-Lijnslager d. v. M. Honigvan den Outenaar d. v. W. Maks- Jutten. Overleden A. M. S. van Baarsen, 15 mnd.; Trijntje v. d. Leek, 18 j., ongehuwd A. Heddes, wede. v. H. de Vries, 73 jaar P. D. Kuneman, 77 j., wedr. v. E. F. M. Venverloo. Uitvoering. Vrijdagavond werd voor de leden der Mar ia-Vereen ïgmg en van den Meisjesbond St. Agnes door enkele leden van laatstgenoemden bond opgevoerd „De kapel in het bosch." In z'n openingswoord wees Kapelaan Pop pen er op, dat er zouden optreden meisjes, die voor den eersten keer voor 't voetlicht kwamen en hij verzocht vooral stilte onder 't spel. Over de speelsters dit de aanmaning om stil te zijn was overbodig, verschillende kee- ren zal het publiek vergeten hebben jeugdi ge krachten voor zich te hebben, enkele ge deelten waren roerend en indrukwekkend. Allen speelden natuurlijk onbevangen en waren buitengewoon rolvast, waaraan groo teren wel eens een voorbeeld kunnen ne-j men. Costuums en decors waren af. De aanwezigen hebben dan ook volop ge- nooten. Het dankwoord van Kapelaan Poppen aan Juffr. Diemeer, die zoovele uren heeft op geofferd om dit stuk er in te krijgen, was dan ook geheel op z'n plaats en bij de aan bieding van een bloemenmand aan de ijve rige leidster, gaf ook 't publiek door een aanhoudend applaus van z'n waardeering blijk. Het was een genotvolle avond en we ho pen de jonge dilettanten nog meerdere kee- t'ren te mogen zien optreden. Gemeenteraad. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was op den heer Van Essen na, die „wegens ziekte verhinderd was, voltallig. Tot leden der Schattingscommissie van de Rijksinkomstenbelasting werden benoemd de heeren P. Wals en M. J Vink. In de Commissie tot Wering van School verzuim werd tot lid gekozen de heer F. C. Derks. Naar aanleiding van den slechten toestand van het duinwater in Haarlemmerliede, stel len B. en W. voor het dorp Haarlemmerliede bij de Amsterdamsche waterleiding aan te sluiten en wel door een waterleidingbuis te leggen van pl.rh. 900 M. en een zinker in de Amsterdamsche Vaart te plaatsen. De leiding kan tegen een bedrag van 4500 doorgetrokken worden tot aan het einde van den Ouden Weg bij Fort Penningsveer. De heer Stokman vraagt of het gedeelte van de gemeente, grenzende aan Spaarn- dam nu ook meteen van goed drinkwater kan worden voorzien De Voorzitter deelt mede dat dit in ver band met de annexatieplannen niet wen- schelijk is. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De bewoners van Spaarnwoudè, grenzen de aan Spaarndam. hebben een schrijven aan B. en W. gericht behelzende het ophalen van vuilnis te Spaarnwoudè. Naar aanleiding daarvan vragen B. en W machtiging een overeenkomst, met de gemeente Spaarndam aan te gaan om den gemeentewerkman De Brave op te dragen, tegen een vergoeding van ,t 200 per jaar het ophalen van vuilnis in Spaarnwoudè. Aldus wordt besloten. Berichten zijn ingekomen van de heeren Van Essen en Kruseman dal zij met ingang van 20 April 1925 niet langer lid van den Raad kunnen zijn, wegens verandering van woonplaats. De voorzitter neemt deze gelegenheid waar, om de beide raadsleden dank te zeg gen voor hun bemoeiingen in de 5 jaren, dat ze raadslid geweest, zijn De ïemeente heeft hunne diensten zee^ op prijs gesteld. De heer Kruseman zegt den burgemeester, ook namens den heer Van Essen, dank voor de goede woorden door dezen gesproken. Beide heeren zullen'zich blijven intefessee- ren voor de belangen der gemeente. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering Gemeentezaken. B en W. stellen voor. de klassebezetting van de scholen B. C., D. en K. met ingang van 21 April a.s. te wij zigen. Tevens stellen zij voor, de vastaan- gestelde onderwijzeressen, n evr. J. C. Amse- Eer.hoorn en mej. N. de W^al, thans resp. verbonden aan de scholen C en G., met ingang van 21 April over te plaatsen naar school D. Concert. Zondagavond gaf het fanfare korps „Excelsiorop de Kolk, haar eerste zomerconcert. mede in verband met den ver jaardag van Z. K. H Prins Hendrik. Niet- legenstaand het gure weer was de belang stelling groot De verschillende nummers werden allen goed uitgevoerd. Te zwaar beladen. Zaterdagmiddag vervoerde A, B. op een handkar aardappe len. Hij zou de kluft bij Amelink oprijden, doch door de tc zware vracht was hem dit niet mogelijk. De kar liep terug en kwam in de ramen vag A. terecht, met het gevolg dat twee vrij groote glasruiten het moesten ontgelden. De schade werd door A. B. ver goed. Verlichting. Op het plein voor de St Martinuskerk worden niet minder dan 3 electrische lantaarns geplaatst, zoodat, als straks de nieuwbouw klaar is, het geheel des avonds in een zee van licht zal stralen. De thans nog dienstdoende gaslantaarn gaat weg. Niet meer noodig. Vanaf lieden be hoeven voor den toegang tot de algemeene begraafplaats geen kaarten meer te worden gehaald op de secretarie, m.a.w. de toegang is weer vrij. Het is te hopen, dat het publiek nu zorg drage, door niet te dringen en door niet op de grafzerken te loopen bij begrafe nissen, dat het zoo blijve. Bij wanordelijk heden in de toekomst staat het vast, dat strenge maatregelen zullen volgen, die niet meer ingetrokken worden. B. en W. verdie nen door het toegeven aan den d.-ang van velen in dezen een woord van dank en hulde. Het strippen. Men is reeds begonnen met het strippen van de Hyacinthenbloemen. Het zal veel afhangen van het weer, of hier mede langzaam of met spoed zal worden voortgegaan. Burgerlijke Stand. Getrouwd C. Ph. van Asselt en A. van der Jagt. Geboren z. van H. C. JansenVan Dijk d. van A. H. van ElAelkema z. van C. J. ZoetVieveen. Overleden geen. VASTSTELLING HEFFINGSPERCEN TAGE. Volgens art. 7 der verordening op de hef fingvan een plaatselijke belasting naar het in komen, moet het percentage van heffing voor elk belastingjaar worden vastgesteld. Vermits de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1925 is kloppende gekregen met berekening van een heffingspercentage van 41/i, stellen B. en W. voor, voor het dienst jaar 1925/1926 het percentage van heffing voor de plaatselijke inkomstenbelasting evenals voor het vorig jaar te bepalen op 4/0. NIEUWE STRAATNAMEN. B. en W. stellen voor, de* hieronder omschreven straten de daarachter ver melde namen te geven 1. die, loopende in het verlengde van de Kastanjestraat tot aan de Zaanenlaan „Populierstraat", zulks met intrekking van het besluit van 20 April 1922, waajbij aan deze straat den naam van „Kas tanjestraat" werd gegeven 2. die, loopende van den Rijksstraatweg in schuine richting naar den Vergierdeweg, thans „Schooll'aantje" genaamd „Vergier deweg 3. die, loopende van den Rijksstraatweg tot aan het kruispunt Vergierdeweg en School- laantje „St. Bavostraat" 4., die, loopende ten Zuiden van de Jan Gijzen vaart tusschen de Indischestraat en de Kedirisstraat „Boeroestraat" 6. die, loopende van de Bantamstraat tot aan de Jan Gijzenvaart „Bandoengstraat" zulks in afwijking van zijn besluit van 17 October 1923 7. de eerste straat ten Noorden van de Ban tamstraat, loopende van de Indischestraat tot aan de Bandoengstraal„Djanrbistraat", zulks in afwijking van zijn besluit van 17 Oc tober 1923 8. die, loopende van de Djambistraat tot aan de Madioenstraat, evenwijdig met de Indischestraat „Rembangstraat" zulks in afwijking van zijn besluit van 17 October 1923 9. de eerste straat ten Noorden van de Djambistraat. loopende van de Rembang straat tot aan de Bandoengstraat „Besoeki- straat" 10. de tweede straat, ten Noorden van de Djambistraat, loopende van de Rembang straat tot aan de Bandoengstraat „Kedoe- straat" 11. die, loopende van de Van Sillemstraat tot aan de Jan Gijzenvaart „Hodsonstraat 12. de eerste straat ten Noorden van de Van Sillemstraat, loopende van de Padangstraat tot aan den Rijksstraatweg „Minahassa- straat." PENSIOENREGELING LOSSE WERK LIEDEN. In de vergadering van 27 Maart j.l. werd in handen van B. en W. om prae-advies gesteld een verzoek van de afd. Schoten van den Ned. Bond van personeel in Overheids dienst, om aan de daarvoor in aanmerking komende losse werklieden dezer gemeente een vaste aanstelling uit te reiken. In overeenstemming met de meening, door B. en W. meermalen uitgesproken dat het niet juist zou zijn, om staande voor de opheffing dezer gemeente nog over te gaan tot het in vasten dienst aanstellen van een aantal werklieden, zijn B. en W. van oordeel, dat op het verzoek, zooals het daar ligt, niet kan worden ingegaan. Intusschen meenen zij, dat toch in be langrijke mate aan de bezwaren van de be trokkenen en van bedoelde organisatie kan -vorden tegemoet gekomen, en wel door een r geling te treffen volgens welke het thans ïosse personeel onder de Pensioenwet komt te vallen. Waar bedoelde werklieden thans op bur gerrechtelijk contract werken, is bedoelde wet nu niet op hen van toepassing. De bedoeling is nu, dat bedoeld los per soneel niet in vasten dienst wordt aangeno men, doch dat de betrokken arbeiders in publiekrechtelijke verhouding tot de ge meente komen en wel in tijdelijken dienst. Volgens de geldende Pensioenwet teilen ook tijdelijke dienstjaren mede voor pensioen, terwijl tijdelijke personeel ook krachtens da aanhangige wijziging der Pensioenwet pen sioen aanspraken erlangt, indien het een on afgebroken dienst heeft van ten minste twee jaren. De gewenschte nieuwe toestand kan een voudig worden verkregen dcor het bestaan de reglement van twaalf Augustus 1915 te wijzigen. Mitsdien stellen B. en W. voor, vast te stellen een dergelijke wijziging. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Schoten op Donderdag 23 April 1925, 's avonds half 8 uur, ten Raad- huize. Onderwerpen ter behandeling zijn. 1. Benoeming van een lid van de commis sie van advies volgens de verordening op de heffing van een bouwterreinbelasting, wegens vertrek uit de gemeente van den heer C. C. Meeuwig 2. Voorstel van Burge meester en Wethouders tot verkenen van ont heffing van bepalingen der Bouwverorde ning 3. Idem tot verkoop van een gedeelte van het erf, behoorende bij perceel Cronjé srtaat 85. 4. Idem, totverkoop van een strookje grond der gemeente aan den Mid denweg 5. Idem, tot afwijzing van het ver zoek van S. Rinkema, om kwijtschelding van kooppenningen wegens van de gemeente ge kochten bouwgrond 6. Idem, tot garant verklaring der gemeente voor een door de 'oouwvereeniging St. Bavo te sluiten 1ste hypothecaire geldleening op door haar te bouwen 100 arbeiderswoningen op het dorp 7. Idem, tot verhooging van de kasgeldlee- ning a. voor het dienstjaar 1924 b. voor het dienstjaar 1925 8. Idem, tot het vast stellen van voorschotten voor het verkenen van vergoeding ingevolge art. 101 der lagêr- onderwijswet aan bijzondere scholen 9. Idem, tot het vaststellen van van voorschot ten voor het verkenen van vergoeding in gevolge art. 100 der lager-onderwijswet voor boventallige onderwijzers aan bijzondere scholen 10. Idem, tot vaststelling van een regeling nopens het toekennen van bijdragen in shet schoolgeld voor het bezoeken door Schotensche leerlingen van bijzon dêre scho len voor Middelbaar- en Voorbereidend Hooger On'derwijs in andere gemeenten 11, Idem, lot het geven van namen aan stra ten 12. Idem, tot nadere regeling van de rechtspositie van losse werklieden in gemeen tedienst 13. Idem, tot overbrenging van werklieden van het bedrijf Reinigingsdienst naar het bedrijf gemeentewerken 14. Idem, tot vaststelling van een vijfde wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente, en van een tweede wijziging van het bouwverbod 15. Idem, tot vaststelling van het heffines- percentage voor de plaatselijke inkomsten belasting voor het dienstjaar 1925 1926 16. Idem, tot verhooging van de bijdrage aan de gemeente Haarlem, in de kosten van het uitdiepen van de Delft. 17. Voorstel tot vaststelling van de huren voor de nood woningen der gemeente aan den Middenweg 18. Idem, nopens regeling van de Brandweer 19. Ingekomen stukken en mededeelingen 20. Belastingzaken. REORGANISATIE BRANDWEER. B. en W. deelen mede, dat de pogingen van onzen Voorzitter om te komen tot een reorganisatie van de Brandweer dezer gemeen te, in zooverre resultaat hebben gehad, dat de Staf van 1 het korps brandblusschers te Haarlem bereid is gevonden om de leiding van de brandy. .er in onze gemeente op zich te nemen. Uit het overgelegd schrijven van genoem den staf, dd. 31 Maart j.l. blijkt, onder welke voorwaarden deze tot het op zich nemen van deze zaak bereid is. Met voldoening kunnen B. en W. voorts constateeren dat een aantal jongelieden de gemeente heeft verklaard als vrijwilligers bij het krops brandweer in Schoten te willen optreden. Met voornoemden staf hopen zij, dat meer deren bereid zullen zijn, om zich aan dit werk van algemeen belang te geven. De maatregelen, die thans worden voorge steld, zijn nog niet van definitieven aard. Daarvoor dienen veranderingen in bestaan de verordeningen te worden aangebracht en nieuwe verordeningen te worden vastgesteld Om evenwel reeds dadelijk de noodige. voorziening te treffen, stellen B. en W. voor om 1. hen te machtigen. de leiding van de Brandweer in deze ge'- meente op te dragen aan den Staf van het korps brandblusschers van Haarlem over te gaan tot oprichting van een Vrij- w'llige Brandweer voor deze gemeente c. tot benoeming van officieren en man schapen der vrijwillige brandweer d. na verkregen toestemming van Burge meester en Wethouders van Haarlem de wo ningen van de vrijwilligers te doen aansluiten aan de Haarlemsche Brandalarm-centrale. 2. hun een crediet te verkenen van f 500. ter bestrijding van voorloopig kleine onkos ten. 3. hun college uit te noodigen de noodige voorstellen te doen om zoodra mogelijk te geraken tot een definitieve regeling van het brandwezen, alhier. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor in de plaats van den heer C. C. Meeuwig lid der commissie van advies voor de schat ting van de verkoopwaarde der in de bouw terreinbelasting vallende terreinen, die de gemeente intusschen heeft verlaten, een an der te benoemen. B. en W. stellen voor op verzoek van den heer P. Groen de open ruimte te bepalen, die bij perceel Colensostraat No. 18 moet worden gehouden zooals op de teekening is aangegeven. B. en W. stellen voor een stuk gemeen tegrond groot 20, 26 en 52 c.A. te verkoopea voor den prijs van f 6.per centiare aan de heeren S. Apeldoorn, A. P. Boelsma en C. de Graaf, wonende Cronjéstraat 89, 91 en 93 Deze grond is achter genoemde perceelen gelegen. B. en W. siellen yoor op verzoek van den heer H. J. Braam hem een stukje grond aan den Middenweg te verkoopen, groot 6 M tegen f 8.per centiare tegen door B. en W. vast te stellen voorwaarden. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van den heer A. Rinkeman te Overveen om kwijtschelding van kooppenningen wegens door hem van de gemeente gekochten bouwgrond. B. en W. stellen voor gunstig te be schikken op het verzoek van de woning- bouwvereeniging St. Bavo om een eerste hypothecaire geldleening van ten hoogste f 300.000 te vestigen op door haar te bouwen 100 arbeiderswoningen op het dorp onder door haar vast te stellen voorwaarden. B. en W. stellen voor, gezien het ge bleken tekort aan kasgelden, deze voor 1924 te verhoogen van f 500.000 tot f 820.000 en voor 1925 van f 700.000 tot f 1000.000 en deze verhooging aan de goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland te onder- we en. ii. en W. stellen voor, in verband met de aanvragen, bedoeld bij art. 103, derde lid, Meisjes! Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. der iageronderwijswet 1920, u. voorschot op de gemeentelijke vergoeding ir, de kosten van de aanwezigheid van vakonderwijzers, over het dienstjaar 1925, ingevolge het negen- p de lid van art. 101 dier wet en ingediend door de besturen van bijzondere scholèn, die voorschotten als volgt vast te stellen a. de R. K. school voor gewoon lager onderwijs ajin de Tugelastr. no. 5 op 1147.58 b. de R. K. school voor gewoon lager onderwijs aan de de la Reystr. No. 8 op 1338.85. c. de R. K. school voor uitgebreid lager onderwijs (ex. L. O. wet 1878) aan de de la Reystr. no. 8 op 1.530.11. d. de Chr. school voor gewoon lager onder wijs aan de Hertzogstr. no. 1 op 382.53. Gezien de aanvragen, bedoeld bij art. 103, derde lid, der Iageronderwijswet 1920, om voorschot op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van instandhouding hunner onder wijsinrichtingen, over het dienstjaar 1925, ingevolge art. 101, eerste tot en met vijfde lid dier wet en ingediend door de besturen van na te noemen bijzondere scholen a. de R. K. school voor gewoon lager onder wijs aan de Kerklaan no. 49 b. de R. K. school voor gewoon lager onder wijs aan de de la Reystraat 3 c. de R. K. school voor gew. lager onderw. aan de Tugelastraat 5 d. de R. K. school voor uitgebreid lager onderw. (ex. L. O. wet 1878) aan de De la Reystr. no. 8 e. de Chr. school voor gew. lager onderw. aan de Hertzogstr. no. 1. stellen B. en W. voor, het gevraagde voor schot vast te stellen, voor de school sub a, op ƒ2793.10 b, „4418.93 c, 3209.98 d, „4279.97 e, „2195.57 B. en W. stellen voor/aan het bestuur van de R. K. school voor gewoon lager onder wijs aan de De la Reystraat no. 8 te vergoeden het door hem over het tijdvak van 1 Septem ber tot en met 6 November 1923 betaald salaris ad f 348.34 aan mejuffrouw F. J. M. van Elswijk, onderwijzeres aan die school aan het bestuur van de R. K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Kerklaan no. 49 te vergoeden het door hem over het tijd vak van 21 September tot en met 31 Decem ber 1923 betaald salaris ad 388.89 aan me juffrouw M. Heijboer, onderwijzeres aan die school. B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling nopens het toekennen van bijdragen in het schoolgeld voor het bezoeken der Scho tensche leerlingen van bijzondere scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. - B. en W. bieden ter vaststelling aan een vijfde wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente en een tweede wijziging ter uit voering van art. 30 der Woningwet. B. en W. stellen voor, het beschikbaar gestelde bedrag ad 1.000 voor bestrijding der kosten van uitbreiding der Delft te ver hoogen tot 2.500. B. efl W. vragen machtiging, om de 7 noodwoningen der gemeente bij den Midden weg te, verhuren tegen een wekelijksche huur- som van 3.50. Personalia. De examens voor krank zinnigenverpleging, ingesteld door en af tc nemen vanwege dc Nederlandsche vereeni- ging voor psychiatrie en neurologie, «vorden gehouden op 4, 5, 6. 11, 12 en 43 Mei in het Prov. Ziekenhuis alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij A. Dernison, Ripperdastraat 15 Haar lem een sleutelBooms, Bronsteeweg 17, een portemonnaie met inhoud. Zwart, Iepen- laan 21, een gulden P. Prins Raadhuisstraat 59, een doublé ring P. Stroosma, Lombok straat 13, een handkoffertje met inhoud F; Nijssen, Geverstraat 40, Oegstgeest, een zil veren broche Bureau van politie Raadhuis straat, een ijzeren gewicht Oorthuijs, Nas- saukade 82 Amsterdam, een damestaschje met inhoud W. Schoo, Iepenlaan 17, een sierspeld J. Mensink, Rijksstraatweg 376, een moersleutel Bergman, Nic. Beetstraat 4, een sierspeld R. van der Walle, Geweerstr. 36, een rozenkrans J. M. Scherpenberg, Leidschevaartweg 107, een zilveren dames armbandhorloge Bureau van politie, Raad huisstraat, een bruine dameshandschoen Van Rooden, Raadhuisstraat 26, een rijwiel- belastingmerk J, Jansen, Van Zillemstraat 12, Schoten, een koperen oliespuit Ruijse- naars, Binnenweg 4, een wit doesje. Van Leer- suffl, Leidschevaartweg 261, een hond A. Dikken, Franklinstraat 76, een paar heeren schoenen Bureau van politie Boekenrode straat 9, een sleuteltje, en drie hondenpennin gen H. Rodenburg, Geweerstraat 31, een hondje Gerard, Oude Posthuisstraat 9, een hond (Russische hazenwind.') Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; S. G. Priem en S. E. de Bree; P. J. van Dort en T. W. Visser; M. Kuipers en N. Konst. Getrouwd; J. H. Wolterbeek met M, W. S, Aberson; S. Tuinstra met M. Munniksma. Geboren: C. M. BrinkmanVoorham, z.; p. B. de Gelderde Mink, z.; E. M. van der EemVest er, z. Overleden; Cha de Vries, echtg. J. Ver- heijden 75 j. BRANDJE. Zaterdagavond omstreeks 10 ure werd de brandweer gealarmeerd voor een in brand staand schuurtje op een tuin achter het Haemstedeplein alhier. Toen de brandweer arriveerde stond het schuurtje reeds in lichte laaie en is dit vrij wel geheel afgebrand. Het schuurtje w^rd gebruikt om bloembol len in bloei te trekken tot welk doel er een kachel in werd gestookt. Vermoedelijk ten gevolge van die kachel is de brand onstaan. Een hoeveelheid van ongeveer 7000 stuks bloembollen en eenig tuingereedschap wer den een prooi der vlammen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Personalia. De exameps voor krank zinnigenverpleging, ingesteld door en af tc nemen vanwege de Nederlandsciie vereeni- ging voor psychiatrie en neurologie, worden gehouden op 18 en 19 Juni in Meer en Bosch alhier. Scheepvaartbebrichten. Vertr. 17 April Clytha, s. Newport; Or pheus, s Kopenhagen; Claus Horn, s. Ham burg; Tampa, s. Gothenburg; Dollart, s. Ri ga-, Thisby, s. Newcastle. Door een beroerte getroiien. Aan de Visschershaven v.erd de 45-jarige J. de L. uit 's-Gravenhage door een beroerte ge troffen. Op last van een geneesheer werd de patiënt per ziekenauto, onder politie- geleide, r^aar den Haag vervoerd. W aschindustrie. Op Zaterdag 18 April had te Utrecht in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw het 2e Congres plaats van den R, K. Nat. Vakbond van Waschindustrieelen. Het Congres was bezocht door 200 dames en heeren uit de kringen der waschindustrie uit alle deelen van het land en was een schitterende demonstratie van het opbloeien de vakvereeriigingsieven in den lande. De voorzitter de heer A Groos van Gou da hield een indrukwekkende en leerzame openingsrede waai in hij zich met het bestuur gaarne vereenigde met het enthousiasme der 200 aanwezigen, die spontaan hadden gevolg gegeven aa^i het verzoek om door weten schappelijke voorlichting het vakpei.1 te hel pen verhoogen en door gezellig samenzijn de onderlinge collegialiteit te bevorderen. Hij prees de principieele gezindheid der da mes en heeren en dankte het congres voor de gezellige opkomst. Als eerste spreker trad op de heer Ir. H. Gelissen, privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Delft, met het onderwerp; „Doelmatige bleeking van de voornaamste ve zels mei enkele bleekmiddelen" (met demon stratie). Deze hoogstaande wetenschappelijke voordracht werd in de grootste stilte aange hoord en de even interessante als leerzame inhoud was van toepassing op de practijk der waschindustrie. Een langdurig applaus be loonde den geleerden en deskundigen spre ker voor zijn college. Als tweede spreker kwam aan het woord pater Borromeus de Greeve, die in algemee ne trekken de moderne gevaren schilderde en het geestelijk element in de organisatie als t voornaamste op den voorgrond bracht. De gewijde redenaar verwachtte van den Mid denstand een voorbeeldige principieele orga nisatie en twijfelde niet, of de R. K. Bond van Waschindustrieelen kon er inslagenden laatslen man in zijn organisatie op te nemen. Solidariteit achtte Z. Eerw, onmisbaar in het belang van den goeden gang van zaken en in een treffende peroratie vermaande de geniale redenaar, dat het christelijk beginsel immer en altijd tot leidraad zou dienen van de ver wezenlijking van dat gedeelte van het bonds- program waarbij dat beginsel de eerste rech ten had. Een daverend applaus vergezeld van bravo-geroep klonk door de zaal wanneer de gewijde redenaar het' podium verliet. De Zeereerw. rector Kok, adviseur van den Bond, sprak zijn groote voldoening uit over het welslagen en bracht de beteckenis van net feil naar voren, dat bij het eerste Congres 100 aanwezigen waren geteld, terwijl er thans ruim 200 aanwezig waren. De advi seur verheugde zich over den vooruitgang van het bondslcven en sprak de beste wen- schen uit voor de propaganda, waaraan elk congresganger zonder twijfel zou deelnemen. Nadat er verschillende vragen waren ge steld, sloot de voorzitter het Congres met 'n dankwoord aan allen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer Ir. Merkx, Rijksnijverheidsconsulent te Tilburg, de heer Dr. Voerman, .van het Rijksbureau voor Onderzoek van Handelswa ren, dc heer Braam, uitvinder van Braams- chloorapparaat- verschillende leveranciers uit de kringen der waschindustrie. Om 7 uur vereenigden allen zich aan het gemeenschappelijk diner, waar het er vroo- lijk en gezellig naar toe ging, zelfs zoo, dat het ee» groote familiebruiloft werd, waar al len zonder uitzondering,de feeststemming verhoogden. •MAANDAG 20 APRIL. Brussel 265 M, Concert 7.35 u. o.a, „Graaf van Luxemburg", Operette van Lehar. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Con cert 9.20 u. tijdsein. Eiffeltoren. 2650 M. Concert 5.20 u. Radio Paris. 1780 M. 8 u. Concert. Hilvers. Draadl. Omroep. 1050 M. 6 u. Kinderurn 7 u. Diner Conccr' 8.10 u - Dresdeuer Strijkkwartet. brengt U het spoedigst met ALLE gebaurtenissen vol ledig op de hoogte HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN. Het weekblad voor Bloembollencultuur bevat een beoordeeling van de vollegrondsten- toonstelüng, waaraan wij het volgende ont kenen Thans is alles nog 51 bloeiende schoon heid, of schoone toekomst. Voor het hoofd gebouw prijken de hyacinthen. Bijzonder mooi staan de Innocences aan weerszijden van den ingang. Langs het groote grasperk strekken zichstrookeu Queen of the Blues uit, die nogal wat groene toppen en steellooze trossen vertoonen, jammer genoeg. De per ken van het kleinere grasveld vlak voor de hal zijn ook in blauwe kleur gehouden en be plant met Grand Maitre, de meer paarsblau we Dr. Lieber en de mooie Perle Brillante. Meer links, bij het water, toont de firma H. de Graaff en Zn. te Lisse een perk E. G. Prins Hendrik, waarvan de zachtgele kleur opvallend mooi is de fijne nagels verhoogen nog de teere indruk, die de bloera maakt. De tuin van den Bond v. Bloembollenhan- delaren begint mooi te worden. Naast Vermil lion brillant en Maes prijkt er een vak met de groote zachtgele Tulp Yellow Queen. Vyide Hyacinthen staan reeds in bloei Queen of the Blues, Queen of the Pinks, Queen of the Whites en de gele City of Haarlem. Mauve Queen met haar roodpaars valt helaas wat uit den toon roodekoolkleurige Hyacinthen moesten eigenlijk nooit naast andere geplant worden. Achter den tuin ligt een mooi bed Scarlet Light van den heet*J. C. v. d. Eyken te Heem stede, welker diepe kleur goed uitkomt naast de Innocences van den heer Ph. v. Noort te Beverwijk. Dfe paarse Conquest, waarvan de heer v. Lierop te Bennebroek hier een paar perkjes heeft staan, maakt geen onaardige in druk en de trossen houden zich goed. Langs de Vrijheids Dreef vallen al dadelijk een rij perken op van de meest bekende Hyacinthen, geplant door de firma P. v. Reisen en Zoon te Voorhout. Er zijn in de Bismarcken wat spouwers, overigens staat alles goed en zoo is de eerste indruk onzer tentoonstelling gunstig, wat ook zijn waarde heeft. De fa. Warnaar Co. te Sassenheim kan voldoening hebben over zijn aardige aanleg rechts van het hoofdgebouw. Vooraan staat een perk King Alfred, daarachter wordt een perk Vermillion brillant omlijst door de lage Narcis bicolor Walter T.Ware. Aan de achter kant komen al de mooi opgerichte bloemen van Incomp. Croesus uit tegen de donkere taxushaag. Het is een aantrekkelijk geheel. Achter het hoofdgebouw ligt de inzending der Afd. Voorschoten Veur, met eene af wisseling van Narcissen, vroege en late Tul pen. De „Matin" bevat een zeer waardeerend verslag over de Int. Voorjaars-bloementen- tconstelling te Heemstede dat besluit met de mededeeling, dat de groote werkers, die deze tentoonstelling bijeengebracht hebben, geen poëten maar realisten zijn en dat zij, om hun ideaal, de menschen bijeen te bren gen in hun gemeenschappelijke liefde voor de bloemen te verwezenlijken^ ook dc vreemdelingen hebben uitgenoodigd aai hun expositie mee te doen. HAARLEM „BLOEMENSTAD". Een bijzondere verfraaiing van Haarlem- Bloemenstad bemerkten wij dezer dagen. Reeds eerder hebben wij vermeld, dat bij de nieuwe brug over de Zomervaart planten en bcorren versiering was aangebracht. Nu is men thans dfuk bezig, aan de Zomerkade een fcheei plantsoen aan te leggen. Het geeft ïuoer .aad, voor degenen, die uit de richting Haarlemmermeer komen, een prettigen en aangenamen indruk, doorclat aan de grens van Haarlem, al het mogelijke wordt gedaan, om de bezoekers van Haarlem en de Bloe mententoonstelling te verwelkomen. Vooral vanaf de Nagtzaambrug, is de Zomervaart, mét zijn piaptsoen-aanleg werkelijk een kijkje waard. Vrijdagavond j.l. vergaderde onder leiding i van den heer M. A. Reinalda de Commissie I van Overleg voor de Werklieden ter behan deling van een -aks voorstellen, de positie regeling van pen werklieden en van enkele werklieaen aan verschillende diensten en bedrijv.en betreffende. Bij de besprekingen werd o.a. met sterken nadruk op den voorgrond gebracht, dat de 6de (hoogste) loongroep behoort te blijven de groep, waarin slechts de bekwaamste werklieden, tevens voorlieden, een plaats vinden. Een sub-commissie werd benoemd, welke zal dienen van advies omtrent wijzigingen, welke noodig zijn gebleken in de reeds eenige jaren geldende regeling van kleeding-ver strekking aan verschillende bedrijven/ die daarvoor m aanmerking komen. Mede in verband met het overnemen van werklieden in lossen dienst, tot nog toe werk zaam aan het Gemeente Gasbedrijf van Scho ten, werd uitvoerig van gedachten gewisse td over den maatstaf, aan te leggen b;; het ont slag van personeel in los dienstverband, zoo wel ten aanzien van den diensttijd, als van hun geschiktheid, om hen in gemeentedienst te behouden. Eenstemmig was de Commissie van oordeel, dat, hoewel ook met den dienst tijd billijkheidshalve rekening moet' worden gehouden, in het gemeentebelang de laatste factor, de geschiktheid, toch beslissend moet zijn, zoowel, ten opzichte van de Haarlemsche als van de in Schoten vrijkomende losse werklieden. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, waarin eenige nadere medede lingen omtrent dezen bazar worden gedaan, deelt 't bestuur van de afd. Haarlem van bo vengenoemde vereeniging ons mede, dat door een slipping of the pen in het door ons Za terdag j.l. geplaatste bericht een fout :s ge slopen, De opening voor het publiek zal niet plaats hebben te half 3, doch to half 4. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Dierx, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de bene. denlokaliteit van het perceel aan de Klever- laan. Het bestuur verzoekt ons te willen mede- deelen, dat door mevrouw Bronsveld-Vitrin- ga bericht van verhindering is gezonden, om a.s. Vrijdag te komen spreken. Eene keel ontsteking belet haar de eerste weken uit spreken te gaan Het bestuur heelt mej. Annie Meyer bereid gevonden, de plaats van mevr. BronsveldVitringa in te nemen, zoodat a.s. Vrijdag het woord zal worden gevoerd door mej. Annie Meyer en Mr. J. B. Bomans. HEESWIJK, 21 April. In den ouderdom van 72 jaar is heden morgen in de abdij te Heeswijk (N.-B.) overleden de Zeer- Eerw. Pater G. van den Elzen, stichter van den Nederl. Boerenbond. SOFIA, 20 April. De politie heeft 500 communisten en boeren gearresteerd, we gens medeplichtigheid aan den aanslag in xle Kathedraal. Eenige arrestanten die zich verzetten, werden door de menigte ge lyncht. Kapitein Krotneff, die de ontplof bare slof aangevoerd zou hebben, heeft zich van kanf gemaakt. De communisten hebben zijn vrouw vermoord, om te voor komen, dat zij verklaringen zal afleggen. Prinses Eudoxia, de zuster van Koning Bo- rio bezoekt persoonlijk de gewonden in de Ziekenhuizen. Het gerucht gaat dat de vroegere democratische premier Malinof, spoedig den premier Zankof zal vervangen. STOCKHOLM, 20 April. Het Bestuur van de Zweedsche S. D. P. is gister hier bij eengekomen en heeft den Kabinetsminister F W. Thorson gekozen tot president van 't Bestuur. Deze beslissing zal onderworpen worden aan een partij-referendum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 12