m Verkeersongevallen. De Holland-Zwit serland wedstrijd tl liesvereenipi „CREDO PliBi" Maandag 20 April 1925 48ste Jaargang No. 16022 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad VAN HET VATICAAN. £en record van snelle berichtgeving. Agenda 21 April R.-K. Jongemannen-Vereeniging. DE VACANTIETOESLAG VOOR GEMEENTEPERSONEEL EN DE VRIJE TELEFOON VOOR DE RAADSLEDEN. VERHUUR VOOR HET AANBRENGEN VAN RECLAME. Programma Holland-Indië-vliegers. Jaarvergadering „Herwonrien LevenskracM". Ledenvergadering op Vrijdag 24 April, 's avonds te 8 uur, in het gebouw „St. Bavo". AGENDA Verlof Drankwet. Aanrijding op den Kruisweg. Aanrijding op den Amsterdain- schen straatweg. Onder de train. Het bezoek van Mgr. dr. Seipel aan Haarlem. Kamer-Centrale Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. T ooneeluitvoering R. K. Grafische Bond. Zenuw- en zielsziekte. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht ■^e abonnementsprijs bedraagt voor Haarïem en Agentschappen: fe-T week 0.2 'Per kwartaal 3.25 I'ranco per post per kwartaal bij; vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regr.' Bij contract belangrijke kort; Advertentiën tusschen den te als ingezonden mededeeling, 60 i per regel op de le Pagina s 75 t per regeL Vraag- en aanbod-adve- tentiën 14 regels 60 ct. per pla sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f 00330 Levenslange geheele ongeschiktheid f H ooriVhi k'c rf af 1 o"n f 25Ö." eén% ~'o*n oT e»n ^ooe f 125.duim of wijsvinger :«*>n ongevallen verzekerd voor een der voloer.de ubkeeringen t 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen rioodeinkcn atlooo een f Efl bij een breuk van f h fl I DU.^ been of ann I 4Ü. bij verlies van een 'andere vinger. reoen ongevallen verzekerd voor een der volgende uirkeermgen PLECHTIGE ZALIGVERKLARING VAN 1 ANTONIUS GIANELLI, BISSCHOP VAN BOBBIO. Men seint ons uit Rome: Heden had de Zaligverklaring plaats van lAntonius Gianelli, Bisschop van Bobbio, de eersle van de geheele reeks Zalig'- en Heilig verklaringen, die gedurende het Jubeljaar zullen geschieden. Om 10 uur werd in de absis der Basiliek, feestelijk versierd, in tegenwoordigheid van een groot aantal Kardinalen, van den Pre fect der Riten en geheel deze Congrega tie, van het Kapittel van Sint Pieter en van duizenden geloovigen, het decreet der Zalig verklaring voorgelezen. Onmiddellijk daarna viel het gordijn, weg van voor het geschil derd beeld van den Nieuwen Zalige, en stond dit, gelijk geheel de absis, in een zee van licht verspreid dcor honderden Vene- tiaansche glaskrooen. Daarna werd het „Te Deum" gezongen en de Pontificale Hoogmis van den nieuwen Zalige opgedragen,. In de Basili^c hingen geschilderde tafereelen van de wonderen, verkregen door den nieuwen Zalige en buiten de Basiliek hing diens beel tenis. In den namiddag kwam Z, H. de Paus den nieuwe Zalige vereeren. Z. H. was vergezeld door de Pauselijke hofhouding, door het College der Kardinalen en het Kapittel van St. Pieter. De Paus nam plaats op een kniel- sloel, terwijl het allerheiligste werd uitgesteld en het O Salutaris werd gezongen door de zangers van Sint Pieter, gevolgd door het ,1ste Ccnfessa" ter eere van den nieuwen Zalige. Daarna het Tantum Ergo en werd de Zegen met het Allerheiligste gegeven door den tegenwoordigen Bisschop van Bobbio. Aan Z. H. den Paus werd na ^le plechtig heid het prachtig gebonden leven vap den nieuwen Gelukzalige, diens beeltenis op zijde geschilderd, alsmede een prachtige mand bloemen aangeboden, terwijl de Postu- lator der Zaligverklaring eenige woorden van sprak voor de verrichte Zaligverklaring. Z. H. de Paus keerde onder het gezang van ,,Tu es Petrus" met de Kardinalen en de Pauselijke hofhouding naar het Vaticaan terug, uitgeleide gedaan door Z. Em. Kard. Merry del Val, Aarts-priester en het Ka pittel van de Vaticaansche Basiliek. Gisteren is voor het eerst beproefd een resumé van een internationalen voetbalwed strijd draadloos over te brengen over een zeer grooten afstand.. Zooals men weet, Heb ben wij tot nog toe met succes de interland wedstrijden van het Amsterdamsche Stadion per draadlóoze telefoon zóó snel kunnen •op nemen, dat een uitvoerig verslag per bulle tin in heel Ha#lem en wijden omtrek ver spreid was, terwijl de toeschouwers zelf nog in de hoofdstad van het terrein af stroomden. Ook met den wedstrijd Holland België te Antwerpen is dit gelukt. De gis teren in Zwitserland gespeelden wedstrijd leverde door den zeer langen afstand groo- tere bezwaren op. Zoo kwam de stand bij rust aanvankelijk verkeerd over 1 cch was het resultaat zeer bevredigend. Reeds te 7 uur hingen onze bulletins met een volledig verslag in de stad en een half uu"r later lazem alle sportliefhebbers in Heemstede, Gverveen, Bloemendaal, Schoten Beverwijk en Hillegom het verslag. Wij hebben de bulletins ditmaal ook bij goede vrienden van de courant laten bezor gen ,maar moeten ons op den Zondag zoo veel mogelijk beperken. Wie intusschen meent voor het geregeld ontvangen van zulke bulletins in aanmerking te komen, gelieve ons 'daarvan schriftelijk mededeeling te doen. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Voetbaldislricl Haarlem 8 uur. Geheel Onthouders Vereeniging Spoor en Tram 8 uur. Ursus 8 uur. Federatie Grossiers 8 uur. Rechtskundig bureau half 9 uur. R.-K. Begrafenisvereeniging 8 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstel ling van bloemstukken, werken van leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel, van 19 April tot ZoriÜog 2 Mei. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sont Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10C49 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos) R. K. Leeszaal en uitleenbibüotheek .lansstraat 49 Eiken dag geopend van 10!2. van 25 en van 710 ui*r,_ be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderhoeken St- Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.tn gezellig samenzijn voor Hollandsere meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint gav0 Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging - Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E V - Maan dags van 2—3 uur. Donderdag van 1—2. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge- toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Nadat zich reecs langen tijd de behoefte had doen gevoelen aan een vereeniging voor de R.-K. jongelui van middelbare scholen en voor hen, die deze afgeloopen hebben, werd in Januari van dit jaar de R.-K. Jongeman-, nen-vereeniging opgericht. In korten tijd groeide het ledental in de gcwenschle richting bevredigend aan. Het bestuur stelde zich in verbinding met soort gelijke vereenigingen in andere steden. Met de R.-K. Jongemannen vereeniging te Am sterdam, welke reeds een vijftal jaren be staat, is gisteren een zeer aangenamen band tot stand gekomen. Door de ftaarlemschc af- deeling werd een ezcursie door de bloembol- lenvelden en naar de Voorjaarsbloementen- tcenstclling georganiseerd, waarbij de Am sterdammers als gast waren uitgenoodigd. 's Morgens werd het Amsterdamsche ge zelschap ontvangen aan het station, waarbij allen zich naar dc kapel van het R.-K. Ly ceum aan den Zijlweg begaven. Hier werd de H. Mis gelezen door den ZeerEerw. Zeergel. Heer Dr. N. Th. Vlaar, rector van het Ly ceum. Na de H. Mis werden de gasten wel kom geheeten in een der zalen van het Ly ceum. Tegen 12 uur werd in hotel „Van Ouds hel Raadhuis" te Overveen de lunch ge bruikt. Per auto trok. het gezelschap dan langs den duinkant naar de bloembollenvcl- den bij Sassenheim, alwaar zij door een kweeker werden ontvangen en rondgeleid. Tijdens den tocht viel een zeer aangename en vriendschappelijke stemming tusschen de Amsterdamsche en Haarlemschc leden waar te nemen. Tegen 4 uur werd de Voorjaars- bloemententoonstelling met zeer veel be langstelling bezocht, waarna het gezelschap in holel „Lion d'Or ontbonden werd. Deze excursie zal de verwachtingen van de deelnemers zeker wel overtroffen hebben. Het succes van dezen dag zal ongetwijfeld er toe bijdragen dat vele jongelui zich aange trokken zullen gevoelen tot deze jonge ver eeniging. Voor aanmelding tot lidmaatschap bestaat gelegenheid bij de bestuursleden, de hee- ren: C. J. Vierling. Wouwermanstraat 12, bij den Verspronckweg, voorzitter; R. A. 1'. Roezen, Elswoutslaan 1, Overveen, vice- vcorzitter; A. J. J. v. Opzeeland, Zijlstraat 28, Secretaris; B. S. M. Walenkamp, Joh. de Breukstraat 19, penningmeester, VOORSTEL TOT HANDHAVING VAN BEIDE POSTEN. In verband met bet ontvangen schrijven van Ged. Staten omtrent de begrooting voor 1925, stellen B. en W. voor, eenige admi nistratieve wijzigingen aan te brengen. In zake de principieële punten, den vacan- tietoeslag voor gemeentepersoneel en de vrije telefoon voor de raadsleden betref fende, schrijven B. en W. het volgende aan den raad: De begeleidende brief behelst twee pun ten van meer principieëlen aard. te weten de raming van gelden voor liet uilkeeren van vacantie-toeslag aan eer gedeelte van het gemeente-personeel en de raming van een bedrag van f 4000 op den post onder volgnummer 260 voor kosten verbonden aan eene vrije telefoonaansluiting van de Raads leden. Het eerste achten Gedeputeerde Staten een onov-erkomenlijk bezwaar voor de goedkeuring der begrooting. Ons College is van gevoelen, dat er geen aanleiding bestaal, het eenmaal ingenomen standpunt te verlaten Wij merken op, dat de Commissie van bij stand in het beheer der gemeente-financiën in hare voltallige vergadering in dezen niet eenstemmig was Ten aanzien van dc. vrije telefoonaanslui ting was de Commissie eenstemmig vóór handhaving. In de gewijzigde begrooting werden ter zake de twee genoemde punten geen ver anderingen aangebracht B. en W, stellen voor, te bepalen, dat voor verhuur tot het aanbrengen van tot reclame dienende aankondigingen in aanmerking zul len komen de daarvoor door B. ^n W aan te wijzen lantaarnpalen der gemeente en de gebouwtjes (de z.gn. Dobbelsteenen) bij de Groote Ho'utbrug HET ZILVEREN FEEST VAN OOME JAN. 18 April herdacht de heer J. Draijer (Oome Jan), den dag dat hij voor 25 jaar in den echt werd verbonden. Wie Edo kent, weet ook wie Oome Jan is, Edo en Oome Jan zijn ais 't ware één. Altijd weer geeft hij aan Edo zijn beste krachten, «zoodat de inrichting dan ook schit terend in orde is. Alles moet wijken als het geldt de belangen van Edo te behartigen. Dit is juist zoo verheugend, temeer als men wéét, dat alles wat hij doet, belangloos ge schiedt, zuiver amateurisme, dus uit liefde voor zijn club. Is het wonder dat 18 April voor hem niet onopgemerkt voorbijging Van bestuur en leden mocht hij dan ook zeer vele blijken van belangstelling ontvangen, alsook eenige zeer mooie cadeaux. waarmede bewezen werd, dat de vele verdiensten op de juiste waarde geschat werden. Dat hij nog vele jaren in gezondheid Edo behulpzaam mag zijn, is de wensch van allen. Dat Oome Jan in z'n nopjes was, behoeft zeker niet gez:gd en hij betuigde zijn harte- lijken dank aan allen die 18 April voor hem tot een onvergetelijken dag hebben gemaakt. van de orgelbespeling in de Vjrootc of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 21 Aprii heer George Robert: 1 Ciacona, Joh. Pachelbel. 2. Prieludiun. et Fuga e.kl.t.. J. S. Bach. 3. Zesde Souate, F. Mendelssohn Bartholdy.*Chora! Variatio- nen, Fuga, Finale. 4. Chant pastoral, Th. Dubois. 5. Prière, Jos. Novialis. 6. Carillon, Jac. Bonset. Zaterdagmiddag 2 uur vloog het; Fokker vliegtuig met de HollandIndië-vliegers over de stad Haarlem, begeleid door een 10-tal vliegmachines die aan iedèée zijde van de Fokker vlogen, in de bek'ënde V- vormen. Het Fokkervliegtuig vloog vlak langs den toren" van de Groote Kerk en was door zijn lage vlucht goed te zien. Een groot aantal nieuwsgierigen juiöhte de koene vliegers toe. De Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose, „Herwonnen Levenskracht 'zal op Donderdag. 23 April a.s„ in het gebouw „St. Bavo" haai jaarvergadering houden. te Haarlem 1 Opening. 2 Notulen. 3 Rede van Mej. Annie Meijer, lid der Tweede Kamer te Rotterdsm. 4 Rede van Mr. J. B. Bomans, id dér Tweede K me- te Haarlem; onderwerp R.K. Staatspariij. Hare beginselen en geschiedenis. 5 Medede hngen, 6 Rondvraag - Sluiting. HET BESTUUR. T' De kathedraal te Sofia, welke de vorige week door een bomaanslag vernield werd. De agenda is buitengewoon belangrijk, o. a. zal er een bestuursverkiezing plaats vinden. Voorts vermeldt punt 7 van de agenda be langrijke mededeelingen in verband met een te houden feestavond op Zondag 3 Mei enz. Het bestuur spoort ieder belangstellende aan deze jaarvergadering Hij te wonen. Üc Comitéleden zullen natuurlijk op de aller eerste' plaats aanwezig zijn. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van het Bestuur der Vereeniging van No tarissen voor Haarlem en aangrenzende ge meenten om verlof ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van uitsluitend al coholvrijen mank ter plaatse van verkoop in lokaliteiten van bet perceel aan de Bilder- dijkstreat No. 1B. Zaterdagmiddag te halt 4 had op den Kruiswer, hoek Nieuwe Gracht, n aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. Dr. J„ wonende alhier, kwam met zijn tftito in groote snelheid van de Oostzijde der Nieuwe Gracht naar de Westzijde, over den Kruisweg, Op dat oogenblik naderde van den Kruisweg de 17-jarige kantoorbediende D v. D., wonende alhier, per rijwiel. Een aaniijding volgde, waardooi D. kwam te val len.'Hij bekwam een scheur aan de bovenlip bezeerde de tong en kreeg een wonde on der het reohteroog en aan de rechterhand, tetwijl zijn rijwiel vernield wed. Hij werd door Dr. J. verbonden en daarna per auto naar het Gasthuis overgebracht, dat hij na ecnigen tijd weder kon verlaten. Zondagmiddag te ongeveer half 6 moest op den Amstcrdamsch enStraatweg, onder dc gemeente Haarlemmerliede. een automobilist plotseling uitwijken voor een meisje, dat midden op den rijweg van haar fiets sprong. Bij het plotseling uitwijken kon dc automo bilist niet verhoeden, dat hij een tweetal wielrijders uit Amsterdam, zekeren R- L. S., aanreed. Daar beide nogal vrij diepe wonden aan het been bekwamen werden zij per auto naar het Gasthuis overgebracht waar zij werden opgenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag j l- werd te ongeveer 12 uur in de Groote Hout straat een jongeman aangereden door een tramwagen der N. Z. H. T M De oorzaak van het ongeval was, dat, juist toen de tram naderde, de jongemtn, die op het trottoir stond, den rijweg wilde over steken Door het krachtig remmen van den wagenvoerder werd erger voorkomen. De jongeman werd slechts licht gewond en bekwam eenige schaafwonden. Hij werd ter observatie naar het ziekenhuis overéehrncht. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling v n Mgr. Dr. Seipel, den afgetreden Oosten- rijkschen Bondskanselier, die, zooals men weet, Donderdagavond in onzen Stads schouwburg zijn lezing houdt over „Pazi- fismus und \Christentum" dien dag reeds vroeg in den namiddag uit 's Hage naar Haarlem te komen en dien hier door te bren gen. Een programma voor dit oponthoud is echter nog niet bekend. Kaartehverkoop en plaatsbespreking heeft, naar gemeld is, aan den Stadsschouwburg plaats, voor leden van Geloof en Wetenschap op Woensdag 22 en voor het overige publiek op Donderdag 23 dezer van 10 tot 3 uur. De beschrijvingsbrief voor de Algemeene Jaarvergadering van de Kamer-Centrale Haarlem, te houden op Zaterdag 23 Mei 1925 n.m. 212 uur in het gebouw „Sint Bavo" Smedestraat te Haarlem, luidt als volgt 1. Opening, Notulen, Ingekomen stuk ken, Jaarverslag Secretaris, Rekening en verantwoording Penningmeester, Verslag Kascommissie en benoeming nieuwe Kas- commissie. 2. Verkiezing lid en plaatsvervangend lid van het Bondsbestuur. 3. Verkiezing Bestuursleden en afge vaardigden. 4 Bespreking Agenda Algemeenen Bond van Kieskringen met eventueel nog in te komen voorstellen. 5. Reglemeritshe(Ziening. 6. Rondvraag en sluiting. Toelichting adv. 1 De Penningmeester stelt voor de contributie voor 1925 weder op 5 cent te bepalen. adv. 2. Daar in de vorige vergadering de Voorzitter, Mr. J. N. E. Heerkens Thijssen slechts tot de jaarvergadering ais lid van het Bondsbestuur werd aangewezen, zal thans een definitieve verkiezing moeten plaats vinden, terwijl tevens een plaatsvervangend lid behoort te worden aangewezen. adv. 3 Periodiek treden af als bestuurs leden de heeren Mr. Paul Reijmer te Hil versum, A. J. Loerakker te Schoten en J. P. Handgraaf te Santpoort. Omtrent de afge vaardigden naar de Bondsvergadering zal het bestuur een voorstel doen. adv. 4. Thans kan het Bestuur omtrent de Bondsagenda nog niets adviseeren, daar deze nog niet is verschenen. adv. 5. In deze vergadering hoopt het Bestuur de Reglementsherziening te vervol gen. Het Bestuur zal zoo noodig adviseeren. De reeds vroeger ingezonden amendementen blijven van kracht. Bergh, Merovingenstr. 30, ballen; J. Dijk stra, Hofdijkstraat 32, bal; G. de Bock, Velserstraat lórood, blouse; G. Viege. Zuid- pclderslraat; 69, ceintuur; H. Mulder, Graat Willerastr. 45, drevel; B. Donker, Verwulft 2, duif; Politicbureau. Smedestraat, honden penning; N. Stoute, Witt Heerenstraat 29, overjas; U. Jutten, Talmastraat 21, porto- monnaie met inhoud; A. van Opstal, Zijl- weg 22, pakje met merkdoek; C. Wedekind, v. Zeggelenstraat 21, kindvrportemonnaie; J. v. d. Hoven, Glasblazersiiaat 12, rijwiel- belastingmerk; G. Beneker, Dorreboomstr. 29, rijwielbelastingmerk; J. Koekenbier, Ko ningstraat 15, riem; J. van der Putten, A. L. Dyserkrekslraat 88; slagersslijpstaal. De afdeeling Haarlem van den R. K. Grafischen Bond, gaf gisteravond een feest avond in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Even na half 8 opende de voorzitter van de feestcommissie, de heer Hubers, den feest avond, heette alle aanwezigen welkom en bracht dank aan de Tooneelclub „Amicitia" die voor dezen avond medewerking zou ver kenen. Spr. eindigde met den' wensch, dat allen een gezelligen avond zouden hebben. Hierna nam de afdeelings-voorzitter van den R. K. Grafischen Bond, de heer C. J. Selhorst, het woord en zeide het een genoe gen te vinden, dat zoovelen aan den oproep om te komen, gehoor hadden gegeven. Spr. hoopte dat de band onderling, nog sterker zou worden samengetrokken. Hij deelde mede, dat het batig saldo van deze uitvoering is voor de uitgetrokken werkloozen en nood lijdende leden. Tevens deed spr. mededee ling, dat het op te voeren stuk, hef eerste stuk v?n „Amicitia" is. Na de aanwezigen een genoeglijken avond te hebben toegewenscht, kwam „Amicitia" op de planken met „Napoleon's Horloge", kluchtspel in drie bedrijven van Jan Verhoe ven. We kunnen vooreerst niets anders zeggen, dan dat het tooneelstuk buitengewoon goed in den smaak is gevallen. Het was niet een stuk met alleen de benaming „Blijspel", maar het was in werkelijkheid ook een blij spel. Er is gelachen en hartelijk, vooral in het laatste bedrijf. Vooral nu het de eerste uitvoering van „Amicitia" is," is het een waardig begin. De grappige verwikkelingen die in het stuk voorkwamen waren echt leuk en niet vervelend flauw. Over het geheel lijkt het tooneelstuk veel op een handig in elkaar gezet, detectiven-romannetje, maar het is pittig gespeeld. De heer Gerard van Hoorn, Rentenier heeft rheumatielv, zooals men dit in den volksmond noemt, een „pootje". De soms pijnlijke uitdrukking op het gezichb werd meesterlijk nagebootst en zijn geheele optre den was prachtig, er zat pit in. Zijn huis knecht Frits vonden we wel een klein beetje te kalm. Een deftige huisknecht in livrei behoort kalm-deffig te zijn, maar Frits bleef soms op de heetste momenten, te bedaard. Paul van Hoorn, neef van den rentenier, moest f 1500.van zijn rijken oom zien los ik krijgen en hoe hij dit gedaan heeft, brengt het slot pas' aan het licht. De vriend van Paul, Louis Dalsing, sprak een weinig te veel op één toon. Een indrukwekkend per sonage, bleek wel dé veldwachter te zijn, die zijn rol schitterend vertolkte en met zijn ar tikel zooveel en zoovéél, waarna hij het ar tikel steeds moest opzoeken, een schitterend succes had. De langste en moeilijkste-rol is voorzeker die geweest van Bart Stoppels, rentenier, v|»end van Gerard van Hoorn. Om over de goede hoedanigheden van dezen speler uit te wijden is niet nóodig. In één woord, zijn spel was af, en er mankeerde niets meer aan. Hem konit dan ook een warm woord van hulde toe. Om over de andetre spelers'uit te wijden zou ons te ver voeren. Genoeg zij te zeggen, dat er genoten is, en heerlijk genoten In de pauze tusschen het 2de en 3de be drijf had er een verloting plaats om fraaie prijzen. Het muzikale gedeelte van den avond was in handen van het Jazz-Band Or kest „Nut en Genoegen" dat den geheelen avond verdienstelijk speelde. Na afloop van dén'feestavond was er nog eenigen tijd een geanimeerd „Gezellig Sa menzijn". BLOEMENDAALSCHE AMATEUR- FOTOFRAFENVEREENIGING. Jl. Woensdag, 15 dezer, hield bovenge noemde vereeniging hare maandelijksche bijeenkomst in Restaurant Brinfemann. Bij de ingekomen stukken bevond zich een aantal brochures betreffende de vervaar diging van foto's in natuurlijke kleuren vol gens het „Jos-pé" procédé. Aan den expo- sitiewand werden verschillende foto's ten toongesteld, die in dit procédé waren uitge voerd hoewel eenige foto's het zeer goed deden, vond men over het algemeen, dat de resultaten nog niet ideaal genoemd mogen worden. De Voorzitter reikte het eerelid den heer P. H. Cool, een diploma uit als bewijs voor dit eere-lidmaatschap, dat genoemden heer eenigen tijd geleden werd aangeboden als blijk van waardeering voor het vele, dat de heer Cool voor de Vereeniging heeft gedaan; dit diploma was een ontwerp van het lid, den heer P. Pijpers, en door hemzelf op keurige wijze uitgevoerd. Verder complimenteerde de voorzitter, den heer K. Hoogeboom, die den 2en prijs behaalde in den onderlingen portretwedstrijd van de N.A.F.V. te Amsterdam. Door de jury werd verslag uitgebracht over den ouderlingen wedstrijd Haarlem- sche hofjes er waren slechts 2 inzendingen in de klasse A ingekomen, waarvan die van den heer P. Windt een bekroning verwierf. Vervolgens hield de heer P. H. Cool een zeer interessante voordracht over „Het meer van de vier Kantons" in Zwitserland. De heer Cool besprak op zijn bekende aange name wijze verschillende bijzonderheden omtrent dit meer en zijn omgeving, terwijl een en ander door een prachtige collectie lantaarnplaten werd toegelicht. Tenslotte kwam op het doek de projectie van een collectie Engelsche lantaarnplaat jes, die algemeene waardeering vond. Hierna proefp'rojectie en sluiting. Door een gelukkige samenwerking van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort is Haarlem dezer dagen een nieuw medisch- Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var. 20 April. Hoogste baromeetrstand 769 9 m.M. L Blacksod en Malinhead. Laagste barometerstand 743.1 m.M., L Jarmayen Verwachting van den avond van 20 tol den avond van 21 April; Matige tot krachtige noordoostelijke tot oostelijken wind, half tot zwaarbewolkt waarschijnlijk droog weer, kans op nach; vorst, zelfde temperatuur. sociaal instituut rijker geworden. Wij bedoe len het consultatiebureau van de Centrale Vereeniging ter Behartiging van de Maat schappelijke belangen van Zenuw-en Ziels zieken. De naam der vereeniging duidt reeds aan, wat het doel van het consultatiebureau is Geneeskundige behandeling zal men er met kunnen verwachten. Ofschoon alle adviezer gratis worden verstrekt, is geen directe gel delijke steun van deze instelling te verwach ten. Het bureau beoogt uitsluitend te zijn, raad gever, bemiddelaar, wegwijzer. Reeds lang hebben velen de behoefte aan een dergelijk bureau gevoeld. Voor wie immers brengt het verblijven in de samenleving, in de familie in het gezin meer moeilijkheden met.zich, dan juist voor'hen, wier zehuw-öf zielêleven niet geheel gezond en krachtig is. Hoeveel ver keerd begrijpen, hoeveel leed ware hier té voorkomen, indien men tijdig raad van een deskundig, neutraal persoon kon inwinnen over deze drukkende maatschappelijke zor gen Menigmaal kan een dergelijke raad voor den betrokken persoon en zijn omgeving van groote beteekenis zijn. Bij sommigen zal een verpleging elders zoodoende kunnen wordèr voorkomen, bij anderen zal de terugkeer in' de samenleving daardoor gemakkelijker wor den, nog weer anderen kan de juiste weg ge wezen worden, indien blijkt dat ziekte de oorzaak is van de afwijkende gedragingen van een kind of volwassenen, die niet wil oppassen of niet mee kan op school of in de.maatschap- P Als leider van het bureau zal optreden Dr. W. Beyer man, die daartoe spreekuur zal houden in het gebouw van den Gen. Gem. Dienst, Botermarkt 10, lederen Donderdag van 5 tot 6 uur. De arme voetganger* Het gebeurde in de spitsuren. Honderden fietsers bewogen zich door de Barteljoris- straat. Een heer, klein van stuk, in het bezil van lorgnet zonder omrastering, een buikje en een hoogen hoed, drentelde op het trottoir heen en weer, wachtende op een gelegenheid om over te steken. Toen hij op een zeker oogenblik meende dit veilig, d.w.z. zonder onmiddellijk levensgevaar te kunnen doen, liep hij snel over, waarbij de panden van zijn jacket als zeilen vroolijk opwaaiden. Reeds, de veilige haven in zicht, werd hij plotseling' opgehouden door een slagersleerliüg, gezeten op een fiets, waaraan een zware mand met vleesch bevestigd was. Deze leerling, die reeds groote moeite had om zijn stuur recht te houden, begon iets of wat te slingeren, wat spoedig overging in een zijwaartschen glij vlucht. Schuld hieraan had een dikke heer, gezeten op een allerliefst klein fietsje. Deze n.l. had aan de andere zijde van den kleinen heer een plaats veroverd en kon, dank zij het teeken van den verkeersagent, niet verder, waarop de leerling vol genegenheid de armen naar hem uitstrekte.Deze drie personen sticht ten een gruwelijke verwarring. Een kluwen, bestaande uit 1 lorgnet zonder omrastering, 1 hoogen hoed, een kleine dikke heer, een aantal stukken dooie koe, 1 slagersleerling i en 1 dik heer. Deze toren van Babyion werd keurig geflankeerd door 1 transportfiets en 1 luxe fietsje. Reeds onmiddellijk na den val begonnen de belanghebbenden elkaar te verwijten. Heel begrijpelijk kreeg de voetganger diverse liefelijkheden naar het hoofd, welke liefelijkheden na de ontwarring der kluwen in heftigheid toenamen. Het onschuldige slachtoffer werd van twee kanten bedreigd met eischen om schadevergoeding. Hij zweeg, wist niet meer iets ter zijner verdediging te zeggen. Een agent, naderbij gekomen, bekeurde hem. Het was een droevig gezicht. De kleeren besmeurd, lorgnet waar nog slechts één glas in zat, op den neus en een tot weesjorigenspetje vervormden hoogen hoed in de hand, stond hij daar, moederziel alleep. Slechts één mensch had medelijden met hem. Na de geheele situatie vanaf het trottoir gezien te hebben, kwam een slanke juffrouw van onbepaalden leeftijd, lang gelig gezicht, naar hem toe én zei meewarig, moederlijk over het jacket strijkende „Sekers gefalle, hè

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1