Radio.nieuws. DE SPAARNEBANK I WONINGNOOD EN WONING- HUREN. Spelen. Athletiek, Zwemmen. Zelfverdediging. VOOR DEN POLITIERECHTER. Schouwburgavond op 25 April te geven door Vreemdelingenverkeer. ^0' ie '02 »/4 93"/s 93// 8 10215/16 6 61 61 491/2 153 1351/* 149 053! 4 651/ 2 17s/8 3661/0 386 83 190, 145 •Hi/; 118 '2V4 '68®/4 173 ,21/2 369 373 380 383 341 342 214®/4 213®/4 226 1111/a 87 88 143 78 2H/4 221/8 513/ie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. KOPEREN FEEST VAN HET PATRONAAT ST. FRANCISCUS VAN SALES. BURGERLIJKE STAND KUNST ZIJ ONS DOEL. Tentoonstelling van bloemstukken in het Waaggebouw. Personalia. District Haarlem. Gemeentezaken. Rijwieldiefstal. Serenade. HET BELASTINGPERCENTAGE. Internationale Voorjaarsbloemen- tentoonstelling, Heemstede. Giften. Voor de Diaspora-priesters. De wegverbetering van de Pijls laan. Eigen gerechtigheid. AERDENHOUT. De nieuwe school officieel geopend. Handelsvedrag Tsjecko SlowakijeZweden. De Regeering en het N. A. S. Een rede van Hindenburg. Koninklijke onderscheiding. De recruteering van 10.000 mart in Bulgarije. Aardbeving ten Z. van Chili, De Ver. Staten en de pas-visa. Brand te Waalwijk. Oneerlijke penningmeester. De melkv oor dracht te Amsterdam Tuinwijk Noord. Een dezer dagen spraken wij den voorzit ter van de middenstandswoningbouwveree- niging „Tuinwijk Noord", den heer Smit Deze, geheel bereid alle inlichtingen te ver strekken, vertelde ons dat de vereeniging 65 woningen bezat, resp. aan den Aelbertsberg- straai, de Cleverparkstraat en den Clever- parkweg.Hoewel de huren van de midden standswoningen uit- den aard der zaak tame lijk hoog zijn, in dit geval 625, 650, 675 en 800, zijn deze woningen tot nu toe nog steeds bewoond geweest. Steeds staan er nog diverse menschen op de z.g. adspiran- tenlijst, voor welke plaatsing 10 betaald moet worden. Waar nog al eens geruchten .n omloop zijn over vochtigheid en andere gebreken aan de huizen, werd ons medege deeld, dat behalve natuurlijk de gewone voorkomende reparaties aan de huizen, ab soluut geen aanmerkingen zijn te maken. Veelal verwart men deze vereeniging met Tuinwijk Zuid, die woningen heeft in het Zuiderhoutpark. Op onze vraag of de exploitatie sluitend was, antwoordde de heer Smit ons bevesti gend. Zelfs is het onderhoudsfonds steeds opgevoerd kunnen worden. De voorschotten zijn geheel afgelost en daarvoor in de plaats is een hypotheek genomen. De gemeente, aan wie de huren worden afgedragen, be taalt jaarlijks 80 pCt. en meer af aan den hypotheekhouder. Deze gemeentecontröle kost 75 per jaar. Zooals gezegd is. van het overschot het onderhoudsfonds steeds opge voerd. Zelfs bestaat de kans, dat hierdoor een huurverlaging zal kunnen worden gege ven. Dit hangt evenwel van verschillende dingen af. Op de eerste plaats heeft binnen kort erkiezing plaats van een nieuw dage- lijkscl-Kbestuur, door verhuizing van den se cretaris en den penningmeester, die daar door ophouden leden te zijn en door perio- deik aftreden van den voorzitter. Doch niet alleen dit beslist, doch ook de gemeente moet toestemming geven. Over het algemeen worden de huizen be woond door middenstanders, d. w. z. door menschen wier inkomen niet gaat boven het door de gemeente vastgestelde bedrag. Slechts een of twee maken een uitzondering, werd ons verteld. In verband met het feit, dat het geld steeds meer waarde krijgt en in den toe komst nog meer zal krijgen, vroegen wij ver- vclgens, hoe het dan mogelijk zou zjjn de huren in den toekomst te verlagen. Het is uiterst moeilijk om dan een sluitende ex- plpitatie te houden. Als zijn persoonlijke meening gaf de heer Smit ons te kennen, dat men dan de thans loopende hypotheek, welke over 50 jaar moet zijn afgelost, zou kunnen zeggen en een nieuwe hypotheek tegen lagere rente zou moeten sluiten. Deze nypotheêkkwestie wordt nog wat ingewik kelder door het feit, dat de gemeente de geleverde bijdrage, het fonds a fond perdu wii omzetten in een rentelooze tweede hy potheek. Wel zou dit mogelijk zijn, indien deze rentelooze 2e hypotheek werd aange gaan, ingaande na een bepaalden tijd, in dit geval b.v. over 50 jaar. Wat het bestuur zal besluiten over deze laatste kwestie, is niet te zeggen, nu een nieuw dagelijksch bestuur zal worden gekozen. 2e Vacantiecursus aan het R. K. Centraal instituut Leeraren Gymnastiek (Cilg) te Tilburg. Van Dinsdag 14 tot en met 18 April werd ran bovenstaand Instituut, dat onderge bracht is bij de R. K. Leergangen, een Va cantiecursus georganiseerd in bovengenoem de sporten. Als leiders traden op de Heeren Th. J. H. van 't Lam te Haarlem en J. v. Hamersveld te Amsterdam. Zij vonden plaats in het R. K. Lyceum en werden met ijver en belangstelling gevolgd door de H.H. Do centen en Studenten van het Cilg en vele Gymnastiek Leeraren uit het Zuiden. Ach tereenvolgens werden theoretisch en prac- tisch behandeld voetbal, korfbal, hockey (Engelsche en Hollandsche regels), starten, loopen (korte en lange afstand), hink-stap- sprong, speer, discus, hamerwerpen, kogel- stooten, verschillende zwemslagen en het onderwijs daarin, boksen, worstelen en schermen. Bovendien waren hieraan toege voegd een lezing over athletiektechniek en een over het zwemmen (beide met lantaarn plaatjes verduidelijkt), terwijl verder Mej. Hellenberg Hubart, een interessante ziel kundige beschouwing hield, de heer Noyons sprak over de Chemie-geschiedenis en be- angwekkende scheikundige reactie's toonde, ie heer Verhoeven een verhandeling hield over „de oude tijd" en de heer Brouwers een uitstekende demonstratie meisjes-gymnas- tiek gaf. Tijdens den cursus gaven van hun belangstelling blijk Baron van Wijnbergen, Voorzitter der R. K. Fractie, de heer v. Rijzewijk, 2e Kamerlid, Dr. v. Gils en Dr. Verhoeven van de R. K. Leergangen, verder de Voorzitter en Secretaris der R. K. Na tionale Vereeniging van Gymnastiek Leer aren. De cursus werd een groot succes, vooral voor den heer Inspecteur Nijslen, die het ge heel georganiseerd had en, ondanks zijn zeer drukke ambtsbezigheden steeds aanwezig was. Wanneer er door het Cilg op deze wijze ■"•ordt voortgegaan zal de "achterstand op sportgebied in het Zuiden spoedig zijn inge haald. ATHLETIEK. STEDENWEDSTRIJD TE BERLIJN. Onze stadgenoot, de heer Th. J. H. van 't Lam is door de Amsterdamsche Athletiek- Bond aangezocht als oefenmeester op te tre den van de Amsterdamsche ploeg, welke op 23 Mei a.s. te Berlijn deel neemt aan de Ste- denwedstrijd, waartoe o.a. ook Rome, Oslo en Praag zijn uitgenoodigd. Hedenmorgen stonden voor den politie rechter eenige personen terecht, wegens het niet aangeven voor den Nationalen Militie- plicht. Zij werden veroordeeld tot 10. of 2 dagen hechtenis. Een driftig heerschap. Op 24 Februari j.l. stondtc Heemstede een wagen met zand, welke zoo hypnotiseerend op eenige jongelui werkte, dat zij de verlei ding niet konden weerstaan, er op te klim- nen. Een krijgsdans werd uitgevoerd,waarbij die der Indianen nogmaar kinderspel was. Het zand diende voor wapen. Speciaal het oaard moest het ontgelden. Dit spelletje duurde totdat de eigenaar J. L. de Jong het bemerkte en de jongens waarschuwde van den wagen af te gaan. Hierover was L. v. K. zoo verontwaardigd, dat hij de J. een stomp cp den mond gaf, met het gevolg dat twee tanden braken. Nu nog was de lip cenigszins dik, Bekl. was niet voorden politierechter ver schenen. Na verleend verstek, derd door den ambtenaar van het openbaar ministerie 14 dagen gevangenisstraf geëischt, wegens mishandeling, waarop de politierechter on middellijk uitspraak doende, v. K. veroor deelde tot den geeisfchten straf. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenerkeer biedt den gasten van de Internationale Voorjaarsbloementen toonstelling Heemstede 1925 op Zaterdag 25 April te half negen in den Stadsschouw burg alhier een soriée aan, waarop wij de MËDEGEDECLu door De Beurs opende heden iets vaster. V K HEDEN 5% Nederland 1919 991/j 6% Nederland 1923 IO23/4 4J4 Nederl. 1917 1% N.-l. 1921 A.. IO2I5/ 4 6% N.-L 1923 D... tt>2l/4 1021/4 Oude Vaart dito Gem. Eigend. 50 Mij „Nederland" Sc beepvaart-Unie Rotterd. Lloyd 1221/2 Ot.de Boot Holl. Stoomboot H V. A. 494i/2 496 Java Cultuur Jurgens gew. 821 /2 Koloniale Bank 1891/4 1: dische Bank t44i/4 1443/4 CerL Handel Mij. 1261/4 1261/a 1261/4 1261/a Phoenix 9l3/4 1 Geconsolideerde '461/4 Kon. Olre 3661/2 3661/3 U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden '6 91/ 2 Actions id. 174l/„ C-imp. Mere. Arg I23/4" Poerworedjo 1333/4 1351/2 Oude Deli A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra 1561/4 Dordtscbe Petr, 3401/4 Southern Rails Union '431/2 Anaconda IV abasb Comm. Maxwell 20 ARPIL BERLIJN t PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL i i NEW-YORK ROME t f EERSTE KOERS 59.70 13.161/2 12.70 0.35 12.— 67.55 46.40 40 '95 48.40 2.501/2 10 30 LATERE KOERS 0.59,60 13.10 12.66 0,35.30 11.99I/2 67.60 46.10 40.90 48 60 2.50% 10.30 aandacht willen vestigen. Na een afwisse lend voor-programma, waarvan het voor naamste nummer is een „Jeu de danse" door mevrouw Tobi en haar leerlingen, zal de Haarlemsche Tooneelclub onder leiding van Louis van Gasteren een vertooning geven van „De Bruiloft an Klaris en Roosje" het beroemde, reeds van 1704 dateerende nationale kluchtspel, dat telkenjare op Nieuwjaarsdag in den Stadsschouwburg te Amsterdam pleegt gespeeld te worden. De ouö-Hollandsche dansen zijn ingestudeerd door den heer Wensma, tweede regisseur van het Ned. Tooneel en de muzikale bege leiding is toevertrouwd aan leden van de H. O. V. Een vier-talige dialoog van Tho- rrasvaer en Pieternel voor deze gelegenheid vervaardigd door den heer A. Biemond, en een door den heer v. dc Waals geschilderd décor, zullen deze vertooning een toepasse lijk karakter schenken. Voor een extra zaal versiering zorgt de firma van Thiel, en zoo zal den vreemdelingen een passend onthaal geboden worden, als de Haarlemsche be langstellenden nu maar zorgen, door groote opkomst, aan de zaal dat vroolijk aanzien te geven, dat bij zulke gelegenheden onmis baar is. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de Stadsschouwburg. Dit patronaat in de parochie van St. Elisa- Beth en Barbara heeft 26 Maart 1.1. zijn 12 54 jarig bestaan gevierd. Wegens den Vastentijd is d plechtige herdenking uitgesteld. Van I 7 tot 10 Mei zal er een plechtig triduum werden gehouden door den WelEerw. Pater Banaventura Rcogs. Zondag 10 Mei zal er 's middags van 1 tot 3 uur een tentoon stelling worden gehouden in het patronaats- gebcuw Tugclastraat, van houtsnijwerk en teekeningen door de patronaatsleden ver vaardigd. Zondag 17 Mei zal er een feest avond worden gehouden in de groote zaal i van St. Bavo. Tenslotte zij neg vermeld dat bij dit feest de heeren H Willenborg, J. Lauw, G. Telmau, en G. Hetem het feit herdenken, dat zij 12 'A jaar als commissie lid aan het patronaat zijn verbonden. Geboren: 16 April, z, van C. H. Philippo Reijm. 17 April: 2 zs. van R. v. Truijen Montanhes. z. van B. E. KlootsFivez d. van J. M A. J. FranckenHuijsser, z. van F. J. Mesritzter Braake, z. van K. AbramGlazer. z van R. Asschcrv, d. Molen. d. van L. J. M. v. Kimmenacde— Aschebrock. 18 April: d„ van J. Kuiper Rozema. d. van C. A. GeldorpBraunius. d. van G. M. v. d. MarkBroers. d. van C. A. FuhriSnethlage. 19 April: d. van S. W. H. Lohmanv. Giezen. z. van E. A. BroertjesStaphorst. 20 April: z. van J. Kluijt—Kuperus Overleden: 16 April: G. Lusingten Kleij, 87 j., KI. Heiligland. 17 April: D. G, Brands, 5 j„ Hazepaterslaan. 18 April: J. H. A. Kuijte. 76 j.. KL Houtstr.K., 2 i, z. van W Munter Gasthuisvest. E. Bel, 10 j„ Gasthuisvest. L. KohierVisscher, 82 j., Jansstraat, 20 April: J. Clay, 26 j., Hazepatc-islaan K.Z.O.D. heeft, in verband met de groote bloemententoonstelling te Heemstede, een tentoonstelling ingericht van bloemstukken, door de leden dezer vereeniging vervaar digd. Bloemen zijn voor den beeldenden kunste naar aantrekkelijke en dankbare onderwer pen, doch lang niet elk talent is er voor ge ëigend. Dit zal ook wel de reden zijn, waar om we verschillende trouv/e exposanten mis sen, terwijl anderen zich niet van hun sterk ste zijde laten zien. Het trof ons, dat geen van de sierkunstenaars werk inzond en vooral van Gerbrands, die meermalen bloem motieven op fraaie wijze in zijn decoratieve paneelen wist te verwerken, hadden we iets verwacht. De eenigste inzender, die zich richt naar het decoratieve, is Rees, welke echter alléén in zijn houtsneden daarvan blijk geeft. In het zwart en wit toont deze kun stenaar zich het resultaat en zijn „Zonne bloemen" en „Cyclamen" mogen zeker als verdienstelijk grafisch werk worden aange merkt. De ongezochte styleering en even wichtige compositie maken deze, ook uit technisch oogpunt te prijzen werkjes, tot frissche wandversieringen. In zijn schilderijen kunnen we Rees minder waardeeren, al mag erkend worden, dat vooruitgang valt was tc nemen. Gaan we verder aan de hand van de cata logus na, hoe de schilders voor den dag kwa men, dan meenen we, dat H, F. Boot «vel in de eerste plaats genoemd mag worden. Het werk van dezen kunstenaar draagt altijd een eigen cachet en al is een stilleven als dat met de Aornskelken wa't eigenaardig van sa menstelling, door dc uitnemende technische kwaliteiten en de voorname kleur weet het ons te boeien en heeft het onzen voorkeur van het viertal, dat zijn aantrekkelijke in zending vormt. Buisman, die we als portretschilder kennen en waardeeren, heeft blijkbaar voorheen ook het bloemenschilderen beoefend. Een doekje. „Rozen," gedateerd 1912, is een niet onver dienstelijk resultaat. Uit het werk van Mej. Bieruma Oosting spreekt wel een weinig overmoed, doch te vens getuigt het van een frisschen geest en in vergelijk met werk, dat zij hier vroeger liet zien, is het een flinke spreng vooruit. Sluyters en andere modernen hebben blijk baar haar bewondering, hetgeen een goeden maar ook een gevaarlijken kant heeft. Zoo licht leidt een te veel luisteren naar anderen tot napraten. Heuff toont weer zijn vaardigheid ïn veel zijdigheid, doch ook dat hjj wel eens opper vlakkig kan zijn (aquarel). Zeer mooi is echter zijn litho A, L. Kos ter toont met „Schuit met afgesneden bloe men" een verdienstelijk staal van zijn kun nen. Memoreeren We nog het werk van Van Egmond, van Van den Burg, Gratama, Har- "ting, Heiloo en vooral ook Mej. Marcus om ten slotte Wesseling voor zijn fleurige schil derijtjes een pluim te geven. Met bovenstaand meenen we van de ten toonstelling, die circa vijftig nummers telt en als geheel wel prettig aandoet, het voor naamste tc hebben aangestipt. M. v. d. W. In de vacature van huisarts, chirurg en gynacoloog aan het Diakonessenhuis, ont staan door het overlijden van dr. Westerman, zijn benoemd voro chirurgie dr. C. L. W. Ruys van 19131919, chirurgisch assistent van prof. dr. H. J. Lameris aan de Rijksuni versiteit-, sinds 1919 heir gevestigd; vöor gynaecologie dr. P. Scheffelaar Klots, sinds 1921 geneesheer-directeur van de Joanne van Lijnden Stichting, alhier. Het district Haarlem e.o. van den D. H. V. B. houdt morgen, Dinsdag 21 April, een algemeene vergadering 111 het gebouw St. Bavo, alhier. B. cn W. stellen voor, aan dc coöp. Brood- bakkerij en Ve'bruiksvereeniging „Vooruit gang" in voortdurende drfpacht uit te ge ven pl.m. 164 M2 grond, gelegen op den hoek van de Dubbele Buurt en Byzantriumstraat, tegen een erfpachtscanon van 0.97 li per M2, per jaar. them Jutting te ontheffen van de erfpacht van den grond, gelegen hoek Santpoorter straatMeester Cornelisstraat en hem in voortdurende erfpacht uit e geven pl.m. 336 M2. grond, gelegen aan de Meeser Cor nelisstraat, tegen een erfpachtscanon vak 0.97)4 per M2 per jaar. B. en W. vragen machtiging, om dc perceelen aan, de Zomervaart 30 en 32 mei de daarbij staande bergplaatsen en het per ceel Zuider Buiten Spaarne 63a met dc daarbij staande bergplaatsen te sloopen cn de afbraak te doen verkoopen. Bij de politie werd aangifte gedaan dat. Zaterdag een rijwiel gestolen was, dat on beheerd geplaatst was voor het Postkan toor. De Haarlemsche Politie Muziekvereni ging zal Woensdagavond 22 April a.s. des avonds van 7 tot 8 uur een serenade bren gen aan het echtpaar J. BrouwerSchoen, Popelingstraat 3, alhier, dat zijn 40-jarige echtvereniging herdenkt. De heer Brou wer is gepensionneerd rechercheur van po litie. De plaats van opstelling van het korps is het Wilsonsplein, waar de stoet ook ont bonden zal worden. Ingevolge art. 6 der verordening op de heffing eener plaatsel. inkomstenbelasting in deze gemeente moet d:or den Raad voor elk belastingjaar het percentage van heffing worden bepaald. Op de begrooting voor 1925 is onder volgno. 177 lett a als opbrengst geraamd een bedrag van 526.000, vTelk bedrag dus in het tijdvak 1 Mei tot en m«t 31 December 1925 uit de plaatselijke inkomstenbelasting moet worden verkregen. De opbrengst voor het geheele belastingjaar 1925-26 zal der halve moeten bedragen' 12/8 X 526.000 789.000. Het belastbaar inkomen, be doeld bij art 243d le lid der Gemeentewet, kan voor den dienst 1925/26 geraamd wor den op. ruim 35 millioen gulden. Vermits voorts de voorloopige uitkom sten van hel dienstjaar 1924 zich gunstig laten aanzien, zal voof het belastingjaar 1925/26 met een percentage van 2 kun nen worden volstaan. Onder mededeeling, dat ook de Commis sie van bijstand in het beheer der gemeen- te-financiën zich met het ontwerp heeft vereenigd, stellen B en W. voor, het per centage, bedoeld bij art. 6 der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomsten belasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 Februari 1924 vcor het belastingjaar 1925-26 te bepalen op 2. EEN BOUWVALLIGE SCHUUR INGESTORT. Zondagmorgen ongeveer 9 uur, werden enkele bewoners achter dc boerderij van den heer Verbrugge, gelegen aan de Zomer- vanrl, opgeschrikt doordat met een groot geraas een bouwvallige schuur plotseling in een storten. Gelukkig dat niemand in de schuur was, daar anders de gevolgen ernsti ger hadden kunnen zijn. .Het aantal bezoekers van af de opening tot op Zaterdag 18 April bedroeg rond 150.000. De vierde tijdelijke tentoonetelling wordt a.s. Vrijdag te 12 uur voor het publiek open gesteld. In verband met de voorbereiding der Groote Belgische Floraiiën zal 't Hoofd gebouw heden éft de drie volgende dagen gesloten zijn. De vollegrondstentoonstelling, in 't bij zonder de boschbeplanting, is thans buiten gewoon mooi. Dc laatste dag der derde tijdelijke tentoon stelling die gisteren gesloten is, heeft zich gekenmerkt door een zeer druk bezoek. De tentoonstelling blijft nog steeds groote belangstelling trekken. Ook gisteren is dit weer gebleken. Hoewel het nu niet bepaald schitterend weer was het was koud en guur hebben toch nog zeer velen de ten toonstelling gisteren bezocht. De keurige Paaschtentoonstelling in het hoofdgebouw trok dezen laa'csten dag ook aller aandacht. De vele inzendingen maak ten aller verwondering gaande, doch ook de vollegrondstentoonstelling zelf deelde er terecht in. De geurige velden hyacinthen en de thans onluikende tulpen geven kleur en leven aan het geheel. Van een moeder voor haar kinderen 2.50, Men is thans begonnen de boomen op de Pijlslaan, vanaf de Geweerstraat to rooien. Wanneer deze werkzaamheden zullen eindi gen, is nog niet te bepalen. Wel zal het ver wijderen dezer hoornen het verkeer ten goe de komen. Jammer evenwel, dat deze mooie boomen moeten verdwijnen. Het beruchte type kinderlokker, 'lier tei stede reeds welbekend, ondervindt thans van de zijde van het publiek reeds de vergelding voor zijn laakbare prijktijken. Gelukkig zou den wij haast zeggen. Waar de politie, on danks herhaalde nasporingen niets tegen den persoon als officieel bewijs, tot haar" groote spijt, kan aanvoeren, zoeken verschillende personen nu hun eigen gerechtigheid. Dezer dagen werd hij door oen inwonei der stad bedreigd en een agent van politie moest hem in bescherming nemen. Op de Turfmarkt kon dc agent echter niet verhinderen, dat het individu eenige fiksche klappen opliep. Op de Gedempte Oude Gracht, achter volgd door een geheele schaar van joelende en jouwende kinderen, werden de bedrei gingen tegen den man zoodanig, dat de rechercheur, die hem volgde, zich genood zaakt zag, hem naar het politiebureau te ge leiden. Daar werd hij, nadat was komen vast te staan, dat geen aanklacht tegen hem was ingediend, na eenigen tijd weder vrij gelaten. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag heeft, in tegenwoordig heid van het college van B. en W. der ge meente, van den inspecteur van het Lager Onderwijs en van een aantal genoodigden de officieële opening plaats gehad der nieuwe school voor L. O. van de schoolver- eeniging „Aerdenhout—Bentveld", aan den Mr. H. Enschedéweg. toen de genoodigdenzich in de ruime gymnastiekzaal hadden verzameld, nam dc voorzitter, de heer A. C. A. Baron van Dedem, lvet woord. Na een welkomstgroet te hebben geuit, bracht de voorzitter aller eerst dank aan het gemeentebestuur, dat de vereeniging in staat heeft gesteld om over te gaan tot den bouw van deze school, die in een behoefte zal blijken te voorzien. Dan richtte Baron van Dedem woorden van dank 'tot het hoofd, den heer H. Zieren, die veel werk tot stand bracht en van wien spr. verwachtte, dat het onderwijs aan de eischen zal voldoen, welke, kunnen worden gesteld. Spr, memoreerde hierna de voorgeschie denis van de stichting en herinnerde eraan, boe 3e bouw veel vertraging ondervonden, had. Het onderwijs zal nu aanvangen met 27 leerlingen, een niet groot aantal welis waar, maar in den gedenksteen aan den in gang der school staan 27 steenen afgebeeld, het zinnebeeld der 27 eerste leerlingen, die den grondslag vormden van deze school, Wij hopen, aldus spr., dat het aantal leerlingen zal uitgroeien dat dc 27 steenen zich zul len opstapelen, tot dat zij een volslagen pyramide vormen. Spr. bracht dan tenslotte dank aan den architect, dén heer A. P. Smits, te Aerden hout, die het mooie schoolgebouw ontwierp en aan de aannemers, Gebr. v. Oostrom, te Warmond, die den bouw uitvoerden. De burgemeester, Jhr. Bas Backer, die vervolgens het woord voerde, noemde den dag van heden een historischen dag voor Aerdenhout. De stichting van deze onder wijsinrichting is 'een uitkomst voor de hier wonende ouders, die hun kinderen niet meer elders ter schole behoeven te laten gaan, maar ze thans in dc nabijheid van het on derwijs kunnen laten profiteeren. De bur gemeester besloot met den wensch, dat de school zal mogen bijdragen tot het vormen van vele gelukkige levens. Hierna voerde het woord de inspecteur van het L. 0., de heer J, II. Weustink. Deze herinncerde eraan, dai ook de schoolver- eeniging AerdenhoutBentveld de gevolgen heeft gevoeld van de wetswijzigingen, die noodzaakten tot beperking van dc aanvan kelijke groete plannen van het bestuur. Dit was echter geen reden om mismoedig te zijn en nu staat hier dan toch een schoon en practisch gebouw, waarmede spr. het be stuur van harte feliciteerde. Hij hoopte, dat de plannen tot uitbouw eens verwezenlijkt zullen worden >en dat de inrichting intus- schen zal groeien en bloeien. Mr. D. E. Lioni vjn het plaatselijk school toezicht, wees er hierna op dat de wijk Aer denhout behoefte had aan een school. Het leerlingenaantal zal zich uitbreiden als ge volg van den nieuwbouw, die hier in zoo ruime mate plaats grijpt. «Dc penningmeester, Mr. A. F. van Hall, bracht dan nog woorden van hulde aan den voorzitter en aan den secretaris, den heer C. Jacobs, die beiden zeer veel gedaan heb ben voor de totstandkoming van de school. De genoodigden maakten hierna een rond wandeling door het gebouw De steen, waarover de voorzitter in zijn rede sprak, bevindt zich in den hoofdingang en draagt "het volgend opschrift: „De eterste leerlingen hebben op 31 October 1924 allen aan mij gemetseld." Een aardig idee! Heb het uitstekendste aan te deden dat iemand wenschen kan, hoe zal Ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. DE KLOK IN SPREEKWOORDEN EN UITDRUKKINGEN. Neemt de klok een gewichtige plaats in ons huiselijk leven in, niet minder belangrijk is haar aandeel in ons gedachteleven. Dit wordt vooral bewezen door de vele spreek woorden, uitdrukkingen, rijmen, verzen en ander soort literatuur, dat op de klok betrek king heeft. Nemen we „klok" in de betee- kenis van .metalen bel in den toren", zooals •Koenen dit begrip weergeeft, dan treffen we deze algemeen erkende zegswijzen in ons va derland aan 1. „Hij heeft de klok hooren luiden en weet niet, waar de klepel hangt," d.w.z. hij weet het fijne niet van de zaak, hij weet er wel iets van, maar niet -alles. 2. „Het klinkt als een klok", beteekent Er is niets op aan te merken. Deze volksuit drukking is tevens een lofspraak op de klok kengieterij want het getuigt, dat de klok gewoonlijk een harmonieus geluid geeft, iets wat af is, perfect. 3. „Iets aan de groote klok hangen", be teekent algemeen bekend maken. I^et verL onderstelt, dat er meestal meerdere klokken in den toren waren anders zou men er niet bijgevoegd hebben „groote". 4. Op Witten Donderdag worden de klok ken voor het laatst geluid onder het „Gloria in Excelsis" der plechtige H. Mis. Dan zwijgen ze ten teeken van rouw tot Paasch-Zaterdag. Men zegt dan wel eens, dat „de klokken naar Rome zijn". In sommige landén voegt men erbij, dat zij de „Paascheieren gaan halen". Men dicht haar zoo als het ware leven toe, het is persoonsverbeelding. 5. In de kloosters spreekt men van het „klokje van gehoorzaamheid," d.i. hef klok je, dat oproept tot de verschillende oefenin gen. 6. In Toscane (Italië) zegt men „Bij het luisteren naar één klok oordeelt men ver keert," d.i. men moet beide partijen hooren om over een zaak goed te kunnen oordeelen. Ook in Frankrijk heet het „Qui n' entend qu'une cloche n'etend qu'n Son." 7. In Florence zegt men, of liever zei men vroeger „Verwijten doen als de klok van het Bargelio". Deze klok van het ge rechtshof luidde een uur lang, wanneer de veroordeelden aan de kaak gesteld wa e i met een opschrift op hun borst, dat hun mis daden opsomden. 8. „De klok kent men aan haar klank," zegt men in Italië, waarmede men wil zeg gen dat men den mensch aan zijn taal kent. 9. De klok is wel veranderd, rrlaaf „de muziek is hetzelfde." Aldus in Italië. Terwijl men bij ons zegt „Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken." Daar zegt men ook 10. „De klok roept het volk naar de kerk, maar blijft zelf rustig in den klokketoren" van iemand, die anderen tot iets aanspoort, maar het zelf niet doet. Pius IX zei dit van den Anglicaan Pttsey, dóór wiens voordrach ten velen bekeerden, maar die zelf niet ka tholiek werd. 11. „Iedere parochie zijn klok" ieder 't zijne. 12. „Een gebarsten klok klinkt niet meer." Na zijn dood kan niet meer werken(?) 13. „Op raad van een dwaas een houten klok/" Misschien beteekent dit goede raad is duur. Verkeerde zuinigheid 14. Nog zegt men in Italië „de klokken maken van Sint Ruffello," d.w.z. verkoopen of verpanden. De afleiding dezer uitdruk king is mij niet bekend. 15. „De klok kent men aan het luiden en den mensch aan het spreken." Evenals boven 110. 9. 16. „Klokkegoed schiet geen zaad, al groeit het ook." Dit beteekentkerkelijk goed, dat gestolen is en verkocht wordt, brengt geen voorspoed. 17. „Een kop zetten als een klok," kop pig zijn. 18. In Frankrijk zegt men „De klok wordt gegoten," als men wil uitdrukken dat een laatste besluit is genomen en het werk nu uitgevoerd wordt. 19. Men is daar „verwonderd als een klokkengieter," wanneer een zaak niet zoo goed afloopt, als men verwacht of voorbe reid had. Slechts de volgende spreekwoorden en uitdrukkingen kan ik mij herinneren. 20. „Aan het luiden der klokken, die alles zeggen wat men wil.'/ wordt gedacht, wan neer men woorden of zaken verschillend kan uitleggen. 21. Van iets, dat allen dienen moet, zegt men „II faut placer le clocher au milieu de la paroisse", binden ieders bereik. 22. Van iemand, die bij moeders pappot is gebleven, zegt de Franschman „II n'a jamais quitté son clocher". De uurwerken nemen in de volkstaal niet zulk een groote plaats in als de kerkklokken, misschien wijl de uurwerken „niet zoo alge meen" in gebruik waren, toen de taal zich vormde, als de overal hoorbare torenklokken. 1. „Zooals het klokje thuis tikt", thuis best. Een parodie hierop heeft de volksmond aldus geformuleerd „Zooals vader thuis vloekt, vlcfk hij nergens" of te wel „Oost West, th' is ook niet alles". 2. „Een man van de klok" is iemand die pr. cies is, iemand op wien men kan reke nen. De uitdrukki; g behelst lof voor den goeden gang onzer klokken. 3. „Zijn laatste uur is geslagen" zegt men van iemand (ook van een dier), wiens einde nabij is. 4. Beroemd is „le quart d'heure, de Rabe lais", die altijd in de war was, wanneer hij uit een hotel moest vertrekken. Vandaar dat men ér onder verstaat het betalen van het gelag, ook ieder onaangenaam oogenblik of lastige situatie. 5. Wanneer ergens veel over gesproken wordt op een vergadering, zegt men b.v. ,,'t Was alles salaris, wat de klok sloeg". 6. Een Amerikaan zei mij onlangs „Het is met het oordeel der menschen als met hor loges" ieder beschouwt het zijne, en meent, dat het zijne het beste is. 7. „Precies op tijd" noemt men „op de klok af". De tijd, het gebruik van den tijd, speelt een grootere rol in het gedachtelevensder m nscl en. Hoevele geleerden en Heiligen hebben daarover reeds geschreven Wat is de tijd Het volk zegt „Tijd is ge'd". Dat is de korte samenvatting der gedacl tïn van zakenmenschen. Maar er staat ook geschreven „Er zal geen tijd meer zijn". Dr. W. LAMPEN. („Sint Sylvester"). STOCKHOLM, 20 April. Zaterdag is een handelsverdrag geteekend tusschen Tsjecho-Slowakije en Zweden op den basis van meest begunstigde,' noties. Het verdrag za: aan den Rijksdag ter goedkeuring onder worpen worden. 438e NED. STAATSLOTERIJ. Treklrine van Maandag 20 April. 3e Klasse 'e I Hst. flooge of ijzen: 15363 2000. 2866 8161 400. 1414 2595 7900 16412 16724 172301 1D551 t 100. Priizcti van f 45: 9 82 114 139 217 227 2311 241 322 508 531 710 753 846 986 989 1054 1068 1141 11S3 1199 1286 1356 1375 1406 1512 1534 1583 1617 1651 1702 1719 176! 1915 1922 •2056 214S 2159 2188 2207 2244 2245 2249 2260 2308 2382 2389 2411 2476 2482 2497 2509 2514 2581 2601 2626 2152 2826 2891 2087 2000 2993 3007 3014 3059 3061 314! 3170 3239 3250 3281 3380 3384 3413 35:2 3526; 3527 3542 3584 3605 3643 2645 3670 3811 3812 3S32 3864 3868 .3880 3941 4081 4087 4195 4338 4343 4390 4440 4466 4573 4719 4737 4757 4760 4916 4946 5028 5061 5109 5108 5219 5243 5280 5305 5450 5456 5501 5514 5556 5622 5695 5737 5849 5864 5941 5971 5985 6055 6067 6087 6145 6195 6240 6261 6291 63?0 6351 6387 6301 6397 6404 6406 6442 6471 6472 6535 6554 6584 6657 6693 6792 6826 6847 6871 6900 6921 6944 6955 7028 7159 7248 7255 7256 7362 740S 7414 7427 743S 7480 7672 7731 7761 7760 7811 7847 7849 7906 7934 7964 7999 8015 S025 8047 8357 8373 8387 8390 S446 S447 8494 8507 8516 •S593 8695 8700 8731 i 8758 8780 S797 8844 SS66 8878 8885 S902 8971 9001 9024 9074 9103 9118 9155 9169 0183 9211 9238 9274 9276 9279 92S6 9291 9387 9465 9473 9485 9597 9715 9769 9772 9817 9838 9848 9887 9904 9995 10002 10049 10054 10063 10249 10265 10369 10375 10418 10544 10565 10638 10665 10703 10711 10748 10772 10817 10856 10858 10901 10928 10901 11067 11075 11106 11134 11216 11225 11270 11279 11324 11365 11377 11383 11307 11561 11562 11569 11621 11632 11671 11000 11966 11972 12016 12070 12093 1211? 12153 12168 12175 12204 12424 12467 12494 12497. 12501 12539 12547 12554 12560 12592 12700 12753 12767 12788 12791 12795 12798 12801 12823 12844 12861 12SS7 13114 12915 12919 12934 12961 12969 13016 13249 13289 13314 13329 13342 13380 13417 13457 13465 13525 13556 13615 13736 13795 13809 14081' 13852 13857- 13864 13905 13016 14050 14135 14150 14213 14240 14265? 14362 14428 14511 14623 14688 14691 14692 14749 14765 14799 14853 14917 14946 15014 15053 15124 15217 15354 15441 15447 15469 15477 15499 15508 15513 15518 15531 15582 15583 15591 15600 15633 15647 15669 15677 15688 15803 15878 16152 15879 15918 15924 16040 16050 1611! 16168 16239 16244 16245 16253 16270 16275 16470 f6645 16473 16485 16535 16546 16553 16610 16747 16760 16772 16805 16822 16002 17077 17122 17127 17'47 17148 17192 17313 17419 17454 17476 17500 17712 17786 178.36 17907 17916 17044 18080 18131 131.68 18194' 18211 18238 18270 18271 18285 18350 18434 18451 18456 18515 18519 18590 18647 18684 18694 18734 18701 18810 18845 18853 18856 18901 18917 18970 19146 19151 19158 19236 19279 19309 19524 1054(1 19548 10611 10651' 19658 19667 19684 200!'9 20O3S 20077 20111 20210 20274 20276 20312 20362 20368 20392 20495 20500 20524 20545 20566 20590 20619 20620 20637 20670 20710 20969 AMSTERDAM, 20 April. Naar wij ver nemen, heeft het bestuur van het N, A. S. het volgend telegram aan den Minister van Bin- nenïandsche Zaken gezonden: „met verwijzing naar een telegram van 10 Maart dringen wij aan op onderhoud met N, A. S. delegatie. Bespreking grieven werkverschaffing Fries land en toestand Veenstréken. Het bestuur N. A. S.. DISSEL, Secr, BERLIJN, 21 April. De «trijd 0111 het rijkspresidentschap is ongekend heftig ge worden, Overal worden begrootingen ge houden. De partij-leiders zijn dag en nacht in de weer. Het Rijksblok heeft Zondag te Hannover een groote demonstratie gehou den, waar Hindenburg zijn programrede uitgesproken heeft. H. begon met te zeggen dat het mooiste besluit van zijn leven zou zijn, als dc Duitschers weer met de zelfde eensgezindheid van vroeger aan den arbeid zouden gaan. Indien hij tol rijkspresident gekozen zou worden, dan zou hel zijn plicht zijn, om op den bodem van de be staande grondwet niet en bij de huidige positie van Duitschland in de wereld, het beste te doen wat in zijn macht zou zijn. H. Legde er niet klem den nadruk op, dat hij niets anders nastreeft dan het Duitsche Volk onder de andere volken de plaats te verzekeren welke het toekomt. H. M. de Koningin heeft aan ieder der vlie gers NederlandIndië', Van der Hoop, Van Weerden, Poelman en Van den Broeke ver leend de eere-medaille in zilver voor voort varendheid en vernuft, verbonden aan de huisorde van Oranje, PARIJS, 20 April. Naar in welingelichte kringen verluidt, zal de gezantenraad verzoek van Bulgarije, om in verband met den huldigen binnenlandschen toestand 10.G.00 man nieuwe militie en poliiie-troepen te ma gen recruteeren, inwilligen. SANTIAGO, 20 Aprl. Een sterke aard beving is waargenomen over een groot ge bied ten Z, van Chili. Er wordt weinig schade gemeld. BERLIJN, 20 April. Uit Washington wordt gemeld, dat de Ver, Stalen alle naties hebben bericht gezonden, dat zij de. afschaf fing van alle pas-visa, uitgezonderd van de immigranten wenschen WAALWIJK, 20 April. Ongeveer half 12 is alhier brand uitgebroken bij den landbou wer Bok. De feile wind bemoeilijkte het blus- schingswerk zeer, 4 huizen en 3 schuren gin gen in de vlammen op. Thans is men den brand meester. AMSTERDAM, 20 April. Naar wij ver nemen, is dc gesalarieerde penningmeester van den R. K. Bouwvakarbeidersbond ge arresteerd, verdacht van verduistering van een bedrag van 4528,42. Wethouder De Miranda heeft een schrijven aan den voorzitter van het college van B, en W. gericht, waarin hij mededeelt, thans geen prijs meer te stellen op 't zitting ne men in de commissie uitvoering van dc eer ste inotie-Drabbe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2