ELCK WAT Wl LS. DAMMEN. Ned. R.-K. Dambond. Haarl. Krachtsportvereenigng „Haarlem". PAARDENSPORT. r.ii. VOETBAL. E. D. O. GYMNASTIEK. HET TERREIN VAN SPARTA. ENGELSCHE BEROEPS CLUBS NAAR ONS LAND. CRICKET. Bloemer.daal is volledig, de Schiedammers /Hebben 2 invallers. Onder leiding van scheidsrechter Dietz ('begonnen. De eerste aanval is voor Hermes en levert I direct succes op. 01. Direct hierop helpt een der Hermes-backs Bloemendaal aan den gelijkmaker. 11. Voor de rust slaagt Sunter er in de thuis club met een welgeplaatst schot de leiding tebezorgen. 21. In de tweede helft blijft de stand gerui- jmen tijd zoo. Tegen het einde slaagt G. iStrik er in een goed aangegeven bal van {rechts te benutten .31. Met dezen stand komt het einde van de '.angename partij voetbal. Zondag 10 Mei a.s. houdt de Neder). R. K, Dambond een groote vergadering in de socië teit St. Bavo aan de Smedestraat. De belang rijkste punten van de agenda zijn wel Regle mentswijzigingen in bestuursverkiezing. Met ihet oog op de reglementswijzigingen treedt het geheele bestuur af. Alleen de heeren R. Pannekeet, H. Regouw en C. J. Snijders stel len zich herkiesbaar, terwijl de heer Floris geheel aftreedt. Slechts indien strikt noodza kelijk, maar dan niet als secretaris stelt de heer J. Janssen zich ter beschikking. De grootste wijzigingen in het reglement zijn als volgt De vereenigingen voor de bij haar aange sloten leden een contributie van f2.50 per per soon per jaar. Voor aspirantleden onder de 17 jaar kan door den Bond een lagere contribu tie geeischt worden. In ieder district wordt ieder jaar een wed strijd georganiseerd om den titel van district kampioen. Aan dezen wedstrijd kunnen slechts de spelers van bord 1 en 2 uit elke eerste klasse tiental deelnemen. Bij verhinde ring van deze spelers van de daarop volgende borden in fanmerking. Verder kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen de titel houders van districtskampioen van het loopende en voorafgaande jaar. Het districtsbestuur kan Dij groote deelname voor wedstrijden laten spelen. Aan den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van den Ned. R. K. Dam bond nemen de titelhouder en de districts kampioenen deel terwijl zij die den titel van Hoofdklassespeler hebben verworven tot deel name kiv.Mien worden uitgenoodigd. In zeer bijzondere gevallen kan het bondsbestuur ook andere personen, die daarvoor in aanmerking komen, tot deelname uitnoodigen. Vervol gens heeft de bond de volgende klassen inge steld te weten Hoofdklasse welke bestaat uit personen die in den officieelen wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van den Ned. R. K. Dambond minstens 3/4 van het totaal aantal te behalen winstpunten hebben ver worven. Eerste klasseTcft deze klasse behooren a1- fcen de eerste tientallen van die vereenigingen welke in hun district tot de sterkste clubs kunnen worden gerekend. Tweede klasse Hiertoe behooren die vereenigingen welke in spelsterkte op die der eerste klas. volgen, alsmede het tweede tiental van die vereeni gingen, welke, in de eerste klas zijn inge deeld. Derde klasse. In deze klasse worden de overige clubs ingedeeld alsmede de 3e tien tallen van le klasse clubs en de 2de tientallen van 2de klasse clubs. De kampioensclub uit de 2e en 3e klasse speelt ieder jaar na af loop der competitie een promotie en degra datie wedstrijd tegen de laagst aankomende dub uit de boven haar geplaatste klasse. De winnende club wordt dan in de hoogere klasse terwijl de verliezende in de lagere klasse wordt geplaatst. O. I. D. I—St. JOSEPH I. Ia een spannenden wedstrijd slaagde St. Joseph I er gisteren in, haar in Haarlem Jeleden nederlaag tegen D, I, D. I te wre- >en. De wedstrijd werd gespeeld in het ge bouw van Joseph-Gezellenvereeniging aan de Stadhouderskade te Amsterdam. De ge- détailleerde uilslag is als volgt: D. I. D. ISt. Joseph I. 1. P. G. vaa Hout;L. v, Kessel: 20 2. B. van Langen HermansH. Rump: 02 3. B. MeijerD. Rump: 12 4. H, Blokdijk—F. Damen: 20 5. G. J. Blokdijk—J. van Musscher; 0—2 6. G. de LangeF. van Musscher: 2—0 7 H. v, d. MeijJ. van Zilt: 02 8 L. Ph.ZaalH. Kenter: 0—2 9 J. BüsseM. van Leuven 20 10 J. Valk Jr.—F. Verkuyl: 02 Totaal 812. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN DEN. NED. R. K. DAMBOND. Gisterenmiddag vond in Den Haag de 2de onde plaats Partij J. H. de Hoogh, Den Haag agen A. Freijtel, Rotterdam. Zag zwart 'Freijtel) kans, na onregelmatig spel, door braak naar dam te forceeren, Bij het af nemen door wit ervan liep hij in een val letje, waardoor zwart winst kon boeken. Partij De HooghRejouw, Rotterdam, werd aanvankelijk regelmatig gespeeld. In een zeer ingewikkelden positiestand, moest zwart (De Hoggh) een afruil toestaan, welke een schijf verlies bracht. Na offering van nog 2 schijven kon hij evenwel aanhalen. In een eindstand van vier tegen één schijf, gaf' dc Hoogh op. De uitslag is dus: A. TreijtelJ. II. de Hoogh: 20. H. RegouwJ. H. de Hoogh: 20. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN. Definitief kunnen wij thans mededeelen, dat door de Bonden volkomen overeenstem ming is bereikt, zoowel voor wat het regle ment, als den datum van het tournooi be treft. Gespeeld zal worden van 30 Mei e.k. tot en met 11 Juni d.a.v., terwijl de volgende be palingen en voorwaarden van toepassing zijn: Art. 1. De wedstrijd om het wereldkam pioenschap zal plaats hebben van 30 Mei tot en met 11 Juni 1925. Als rustdagen worden vastgesteld 3 en 8 Juni 1925. Art. 2. Het aantal deelnemers wordt be paald op 12, waarvan 6 Hollanders waar eventueel de heer B. Springer is inbegrepen. Art. 3. De partijen worden gespeeld met een tempo van 25 zetten per'uur voor eiken tegenstander. De speler, die den voorzet heeft, heeft recht de kleur der velden te kiezen. Art. 4. De klok wordt door de spelers be handeld, maar de partijen zullen door der den genoteerd worden. Art. 5. Iedere mededinger moet 2 par tijen per dag spelen de eerste te begipnen voormiddags 10 uur, de tweede, zooveel mo gelijk, namiddags 6 uur. In geen geval mo gen partijen worden afgebroken. Art. 6. Iedere speler zal eerst een partij met elk der andere deelnemers spelen, het geen de eerste helft vormt vervolgens wordt op gelijke wijze de tweede helft gespeeld. De tegenstander, die in de eerste helft met wit speelt, speelt in de tweede helft met zwürt. Art. 7 De mededingers van hetzelfde land zullen zich in het begin diër twee helf ten eerst ontmoeten. Art. 8. De titel van wereldkampioen wordt toegekend aan dén deelnemer, die in dit tournooi het hoogst aantal punten heeft behaald. Hebben twee of meer deelnemers een gelijk aantal punten verkregen, dan spe len deze onderling drie partijen. Is hiermede geen resultaat verkregen, dan zal door beide bonden daarin worden voorzien. De her kamp vangt één dag na afloop van het tournooi aan en wordt op gelijke wijze voort gezet als is bepaald in de artikelen 3, 4, 5 en 6 Art. 9. De titel van wereldkampioen zal geldig zijn tot aan het eerstvolgend tournooi mits dit het volgend jaar plaats heeft in het tegenovergestelde geval zal de wereldkam pioen gehouden zijn eventueele uitdagingen van de nationale kampioenen te moeten aan nemen, echter één uitdaging per jaar de te genstander, die als tweede aankomt in den wedstrijd om het wereldkampioenschap, ver zekert zijn land het volgend jaar voorrang in geval, van gelijktijdige uitdagingen aan den kampioen. Art. 10. In het geval een deelnemer zich zonder geldige redenen terugtrekt zulks ter beoordeeling van de jury wordt hij voor en door de jury te bepalen tijd, welke minstens een jaar zal zijn, gedisqualificeerd. Bovendien zullen de punten, die voor of tegen eiken deelnemer, die zich terugtrekt, zijn verkregen, worden geannuleerd. Art. 11. De jury voor den wedstrijd zal bestaan uit drie personen* waarvan twee aan te wijzen door den Bond van het land, waar de wedstrijd wordt gehouden en een door den anderen Bond. Art. 12. Tegen de beslissingen der jury van den wedstrijd zal geen beroep mogelijk zijn. Art. 13. De prijzen, die aan een zeker aantal deelnemers aan den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1925 in volgorde van aankomst worden toegekend, zullen bestaan uit waardevolle kunstvoorwerpen. Art. 14. In alle gevallen, waarin dit re glement niet of niet voldoende voorziet, be slist de jury. INGEZONDEN. HET PROBLEEMWEZEN. Eenige opmerkingen van mijne kennissen doet het volgende artikel uit mijn pen vloeien. Ten le de opmerking„Men ziet in een dam rubriek niet zoo gaarne problemen van Fran- sche als van Hollandsche problemisten". Ten 2e „Problemen, d.w.z. die vraagstuk ken, waarbij de vraag luidtwit speelt, en wint Immers zijn alle stukjes, waarbij een soort gelijke vraag gesteld wordt „problemen," d.i. „vraagstukken", niet zeer gewild als in de partij uitgevoerde slagzetten, Dam- zetten, Lokzetten enz." Ten slotte „Groot is het nut van z.g. problemen niet, in hoofd zaak daarom, dat de beginstanden veelal in partijen niet voorkomen." M.a.w. partij stukjes zijn leerzamer. Het antwoord op het eerste kan kort zijn. Wil een deskundige dam-redacteur een Hollandsch problemist,' om het in de rubriek opgenomen werk van deze laatste, hetzij „be moedigen," hetzij loven, dan zal dit dikwerf geschieden door „Onze problemisten blij ven niet ver ten achter bij Fransche." Of „Dit werk is niet veel minder dan dat der meestbekende Fransche problemisten." Of wel „Bij'zulk werk is 't bijna niet meer noo- dig, aan Fransche compositie's de voorkeur te geven." Hier blijkt ten duidelijkste, dat zij, die 't weten kunnende beste Fransche boven de beste Holl. problemisten stellen. Waar mede allerminst gezegd wordt, dat een De Bree, Gortmans, Belifante, Kleute, enz. geen prachtvolle compositie's leveren Het is onwaar, dat het gros der damspelers de problematiek minder waardeert dan het uit de practijk genomene. Bezien van het stand punt van hen, die in elke omstandigheid hals starrige posifiespelers zullen blijven, is zoo'n sympathie onverklaarbaar. Doch het feit ligt er De lezer waardeert een Lokzet niet om het feit, dat de „uitvoerder" zijn kennis de Damzet diet, omdat hij die hem uitvoer de, zijn vriend is. Maar slechts om reden die Lok-, Dam- en Slagzetten waardeering ver dienen. Ergo zal een verstandige lezer een on benullige of tè bekende Slagzet en£. op de juiste waarde schatten, onverschillig in wiens partij deze voorkwam. Want en hier draait de zaak om de qualiteit domineert. De een zoekt dit in „diepte", de ander in „schoonheid", het verrassende, het gees tige enz. Ten onrechte of niet, men stelt het nut, 't leerzame op de laagste plaats, in 't al gemeen. En nu de 3e opmerking Een reeks zetten als 3530, 3329, 39:30, 25—20, 28—22, 32:1, 3 of 5. Of bijv. 30—25, (21—26), 25:14, (19:10), 28:19, (26:28) Zelfs een middelmatige spe ler weet, zelfs zonder bord of diagram voor zich, welke type-zet hier wordt vermeld. In In partij-stukjes worden óf deze, óf andere, óf deze allen gewijzigd, gedemqnstreerd. Ook kunnen er, in het generaal genomen, niet-type-zetten worden uitgevoerd, maar bijna steeds ligt er iets bekends, een bekend motief, aan den grondslag. In iedere partij een orgineel „zetje" zien of uitvoeren, is niet slechts te veel gevergd van menschelijke fan tasie, doch wordt veel verhinderd, doordat de tegenpartij zijn heil alleen zoekt in „losse" stellingen, en daartoe gestadig uitruilt. Alsof een „vreemde" stand niet sterk zijn kan Voor laatstgenoemde spelers is complica tie.... niet interessant!! Maar ter zake. In z.g. „gewone problemen" kunnen de motieven evenmin zonder uitzondering ori gineel zijn. Maar de componist ziet zich bij de samenstelling niet gedwarsboomd, zooals de dammer bij het opbouwen eener laat ons zeggen orgineelecombinatie. Kortom problemen kunnen eer iets oor spronkelijks hebben of gansch oorspronke lijk zijn dan de practische stukjes. Maar lezer, daarom juist zijn problemen- niet aantrekkelijker alleen, doch, door ge heele of gedeeltelijke originaliteit, zeker leerzamer. Lisse, April '25. A. H. v. d. GEEST De H. K. V. Haarlem kan nu al reeds op successen bogen, naar aanleiding van de door de Amsterdamsche krachtsportvereeni- ging „Hercules" uitgeschreven wedstrijden in worstelen op Zaterdag 14 Maart en Zondag 15 Maart 1924, om het kampioenschap van Noord-Holland in haar clubgebouw Het mocht ons lid, den heer N. Harting ge lukken in de 2e afdeeling midden A. beslag te leggen op den len prijs waardoor hij Zon dag 15 Maart in de eerste afdeeling uitkwam. Het mocht Harting gelukken één partij te winnen om het volgende partij op punten tfe verliezen. Nog een weinig wedstrijd-routine en Harting zal zijn weg wel vinden in de eer ste afdeeling Ook de heer C. J. Scheffer wist een 3en prijs in de 2e afdeeling te win nen. Ons lid J. de Ruiter kwam Zondags 15 Maart uit in de le afdeeling midden B., waarin hij een 3en prijs won. na een spannen- den strijd met den kampioen dezer afdeeling J. Muys, welke, na verlenging, aan Muys met I enkele punten voorsprong ae overwinning i bracht. Zondag 19 April werden de wedstrijden voortgezet met gewichtheffen, In de eerste afdeeling bantamgewicht kwam H. d. Wolf uit en in de afdeeling M.A. gewicht A. G. Scheffer. Beide leden wisten met een geweldig succes beslag te leggen op het kampioenschap en bovendien wist H. de Wolf drie nieuwe records en A. G. Scheffer twee records te verbeteren. Scheffer was zoo geweldig dat de tweede prijs-winnaar W. Dol 55 punten achter hem bleef. De prestaties zijn als volgt: A. G. Scheffer. Tweehandig drukken 90"' K.G.; tweehandig trekken 90- K.G.; tweehandig stooten 115 K.G. H. de Wolf. Tweehandig drukken: 70 K.G. tweehandig trekken 70 K.G.; tweehandig stooten 85 K.G. In de veder-afdeeling 2e klas wist J. Buys beslag op den 2en prijs te leggen. Met al deze successen kan de H. K. S. V. zeer zeker te vreden zijn heeft hiermede getobnd dat in Haarlem ook nog krachtsportmenschen zijn. SPORTVEREENIGING „HET OUDE SLOT" HEEMSTEDE. Jammer was het dat het weder zulke par ten speelde om de belangstelling vcor deze interessante course te doen verhoogen. Het uitvoerend comité kan echter tevre den zijn over den uitkomst der ingeschreven paarden en wij verwachten een groote be langstelling van heeren eigenaren bij de vol gende draverij. De aanwezigen hebben uit sportief oogpunt een paar uur kunnen genieten van dravers- sport. De prijsdraverij 4e klasse bracht Officier een welverdiende overwinning in handen van Schipper. Our Bomsie, welke een tijde lijke favorite was, werd gedisqualificeerd wegens te veel galoppeeren, zoodoende wist van Leeuwen den derden prijs te behalen. Nonnie B. was een goede tweede. De Heatdraverij was voor G. Ensing met Norton B., reeds bij dèn start wist deze hengst zich spoedig van Lady G. los te ma ken en de leiding te nemen, na de eerste ronde wordt hij echter bedreigt door Wahn- fried en het was voor Tj. Wittcveen jammer dat deze hengst in het rechte eind weg sprong, want wij verwachtten dat hij kop aan kop met Norton ging, Beslist dat hij overwinnaar zou zijn; het mocht echter niet zoo wezen, doch Tj verrichtte sclviterend werk. Ook de tweede heat was voor Norton en zoodoende beslist. Ockhorst was lang twee. de, doch moest deze plaats afstaan aan Wahnfried. De prijzendraverij 2e en 3e klasse was slecht bezet, de uitslag van de drie opkomen de paarden was haast voorspeld, Malie B. moest winnen. Ockhorst heeft in deze niet teleurgesteld en wist de zegenpalm te behalen, de Graaf met Lady C. was een goede tweede, maai geen zware concurrente. De korte baan. Wij kunnen wel rondt voor ronde aangeven, maar willen in hoofd zaak toch Kout een hulde brengen met zijn prestatie, door Peter Stanley den eersten prijs te doen behalen. Deze pikeur had werkelijk met Senator Axbond pech en het was hen: aan te zien, dat hij zich verheugde in de beslissing medt te kunnen dingen; Officier was een gedach ten concurrent, doch moest zich met den tweeden prijs tevreden stellen. Na den getoonden tijd hadden wij van Peih die zijn serie liep in 1.11 3/5 meer verwacht. Nogmaals Kout onze gelukwenschen met het behaalde succes van den 13-j. hengst Palei Stanley. De gedetailleerde uitslag is als volg» Tulpenprijs. Prijzendraverij 4e klasse. Af stand 1600 M. Belasting voor iedereen ge wonnen le prijs 15 M. Ontheffing paarden, die nog geen len prijs wonnen 15 Meter, die noch een lsten noch een 2en prijs won nen, 25 Meter, die niets wonnen 35 Meter. Ingeschreven 8 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Our Ulhlan B 1565 M., Kathive 1600 M., Prrrigan B. 1ste prijs 250.Officier, eig, P. C. v. d. Tguw, rijder B. W. Schippers, afstand ,1615 Meter, tijd 2.52 2/5. 2e prijs 75.—, Nouwe B., eig. J. C. Ben- nink, rijder L. Enny, afstand 1575 M., tijd 2.53 2/5. 3e prijs 25.Neerlandia, eig. Z. Da- vusen, rijder J. van Leeuwen, afstand 1565 Meter, tijd, 2.54 4/5. - Niet geplaatst Our Bonnie, wegens dis- qualificatie, door te veel galloppeeren, af stand 1565 M., tijd 2.54 4/5 en Manhattan, afstand 1600 M„ tijd 3.09 3/5. Ranonkelprijs. Heatprijzendraverij le klas, afstand 1600 M. Paarden, welke 4000. cf minder hebben gewennen, gaan van staH. Belasting: vcor iedere meerdere gewonnen 800.10 Meter en voor iederen len prijs beven 10 gewonnen le prijzen 5 Meter. le Heat: Norton B., eig. Hal Bes, rijder G. Ensing, afstand 1600 M., tijd 2.35, gpvolgd door Lady G., 2.35 1/5, Walmfried 2.35 2/5, Madrigal 2.37 1/5 en Peter Stanley 2.45, welke laatste gedistanceerd wordt. 2e Heat: Beslissende Heat. le prijs 600, Norton B, eig. Hal Bes, rijder G. Enseny, afstand 1600 M., tijd 2.32. 2e prijs-,/' 100.Wahnfried, eig, A. J- Harbriak Numan, rijder Tj. Witteveen, af stand 1610 M., tijd 2.32 4/5. Niet geplaatst Madrigal, afstand 1600 M» tijd 2.35 3/5 en Lary G,, afstand 1600 M„ tijd 2.59 1/5. Nfrcisserprijs Prijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 2100 M. Paarden, welke 900.— of minder hebben gewonnen gaan van start. Belasting: vooriedere meerder1- gewonnen 600.15 Meter en vcor iedere gewennen len prijs 5 Meter. Ontheffing: Paarden, welke nog geen len prijs wennen 15 Meter. Ingeschreven 4 paarden, waarvan niet is opgekomen Oscar, afstand 2125 Meter. le prijs 300.Malve B, eig. C. T. Ock horst, rijder C. Ockhorst, afstand 2165 M., tijd 3.38 4/5. 2c prijs, 75.Lady C., eig. Jac. v. a. Graaf, rijder eigenaar, afstand 2200 M., tijd 3.40. 3e prijs/' 50.Karia, eig. Stal C., rijder L. A. Prins, afstand 2135 M., tijd 3.42 4/5. Seringenprijs. Kortebaan draverij, open oor alle in Nederland geregistreerde paarden, handicap, aangespannen. Te rijden in series: Minimum afstand 700 Meter, maximum al- stand 800 Meter. Ingeschreven 11 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Isdora, afstand 715 M Pcrrigan B. afstand 720 M. Er wordt gereden 3X3 paarden met plaatsing van 2 paarden le ronde Ofiicier, Senator Axbond. Geplaatst Officier, tijd 1.14 en Karla. 2e. ronde: Pull, Quimperlé en Manhattan. Geplaatst Pull, tijd 1,11 3/5, godisqualifi- ceerd wegens onregelmatig draven Quimperlé en Manhattan. 3e ronde: Kathove, Peter Stanley, Dura. Geplaatst: Peter Stanley 1.12 4/5 en Dura. Ie Demie Finale: Officier, Karla. Pull Geplaatst Officier, 1.11 en Pull. 2e Demi Finale: Dura, Peter Stanley, bel de blijven geplaatst, als eerst aankomend Peter Standley, tijd 1.14. Beslissing Officier, Pull, Dura en Peter Stanley. le prijs 150. Peter Stanley, eig. C. Pere boom, rijder P. Kout, afstand 760 M., tiju 2e prijs 75. Officier, eig. P. C. v. d. Touw, rijder B. W. Schipper Jr., afstand 720 M. 3e prijs 50, Pull, eig. J. H. Ruytenschildt, rijder K. Bakker, afstand 720 M. 4e prijs, 25, Dura, eig. en rijder H. Ver- degaal, afstand 750 M. Hiermede was deze interessante draverij omstreeks 5 uur afgeloopen en heeft de vol gende course plaats op 17 Mei a.s. Oom Jan, Wie het bovenstaande leest en niet weet wie dat is, die gaat beslist nooit naar het voetballen kijken. Oom Jan nu is 25 jaar gehuwd, wat natuurlijk een reden was voor zijn talrijke oomzeggers van het Edo-veld zijn talrijke oomzeggers van 't Edo-veid om hem te huldigen, hem, den onvermoeibaren I werker van het Edo-veld. Ruim 20 jaar geeft I hij reeds belangloos zijn krachten voor Edo. jEen der eerste, die het terrein betreedt -en de laatste die weggaat. Het bestuur heeft hem gehuldigd met een pendulestel, een bloemenmand en een portret van het be stuur waar hij zeer mee in zijn schik was. Van de leden en donateurs kreeg hij een leunstoel en een theekast. Toen wij aan hem vroegen hoe de naam Oom Jan eigenlijk in den smaak was gekomen, vertelde hij, dat een aantal zijner neefjes, de v. Leuvens, in Edo speelde en hem natuurlijk zoo noemde, wat spoedig door de anderen overgenomen werd. Oom Jan vertelde, dat hij zeer getroffen was door de belangstelling en verzocht langs dezen weg allen zijn hartelijken dank te betuigen. VRIENDSCHAPPELIJK. KENNEMERS I—E. D. O. II. Kenneraers was volledig, op de rechtsbui ten na. Terwijl tdo niet voltallig was, eenige spelers van Kennemers II waren echter be reid E, D. O. voltallig te maken. Na 20 mi nuten nam Kennemers de leiding door Kort. Spoedig daarna bracht de zelfde speler den stand op 20. Na de rust kreeg E. D. O. de wind mee en met een goed schot van Mollema werd den stand op 21 gebracht. Dan voert Ken nemers den stand op tot 41, waarvan een buitenspel doelpunt. Mollema en Oomen missen nog eenige goede kansen en dan is het tijd. Scheidsrechter was den heer Dal- mcyer. DE HAARLEM-TOER NAAR DUITSCHLAND. Algemeene beschouwingen, Ziirich, 18 April 1925. Hoe heerlijk na veel gesjouw en getrek door de slagader van de Duitsche Republiek thans te kunnen verpoozen aan de sierlijke oevers van den Züricher See, met aan de overzijde de zilveren sneeuwen-schittcring der bergentoppen. Hoe heerlijk thans de za lige rust, een, ik mag wel zeggen verdiend, „dolce far nïente" tè genieten om weg te mijmeren over wat juist voorbij ging, terwijl Neerland's voetbalteam langzaam van me wegvaart voor een genotvollen boottocht, weg te mijmeren over datgene wat ons juist heeft beziggehouden: Haarlem's resultaten in Duitschland. Wat zal ik ervan zeggen? In ieder geval méér dan louter cijfers het kunnen doen. En juist waar cijfers vaak een scheeve weer spiegeling zijn van de werkelijkheid is het zaak dat diezelfde cijfers, welke niet al te gunstig luidden, nader worden toegelicht. Men is zoo aanstonds geneigd te spreken van een fiasco als men zich blind staart op uitslagen en uitslagen alleen. Och, zij zeggen toch heusch zoo weinig. Meen niet, geachte lezer, dat, ik thans een „would be"-pleidooi ga houden, om góed te praten de twee nederlagen, die Maarlem in Duitschland leed. Verre van dat. Ik heb Haarlem, waar zulks noodig was, nimmer gespaard en zal dat nooit doen. Maar ik heb in de enkele uren dat ik tusschen Düssel- dorf en Ziirich in onze Spaarnestad vertoe ven mocht een critiek gehoord over de re sultaten van het elftal die onverdiend en on juist was. Dat men van zekere zijde een be licht heeft gelanceerd, meldende een 70 nederlaag der Roodbroeken in den tweeden wedstrijd laten wij geheel in het midden. Dergelijke dingen komen nu eenmaal voor. Op "welke basis men het. heeft aangedurfd nonsens als bovenstaande te publiëeeren, is een zaak, die ieder voor zichzelf moet uit vechten en die laten wij het hopen moet berusten op een vergissing. Het fiasco van Dtisseldorf, waar de ploeg der Roodbroeken zonder consideratie met ijf-nul werd geslacht, een resultaat dat slechts tot deze cijfers beperkt bleef wegens latent optreden der Duitschers, heeft gewis eer. slechten indruk gemaakt. En niet alleen lier, maar vooral in de beide steden Duis burg en Essen, waar Haarlem nog te gast zou komen. En dc Duitsche pers stak tiaar meening omtrent het vertoonde niet onder stoelen of banken, en tusschen dc regels door kan men zeer duidelijk lezen dat men met dit samengeraapte elftal van voetbal lende jongelui min of meer bekocht was, waar zij in geen enkel opzicht ook maar geleken op dezelfde „Rothosen" die in 1921 en daarvoor de Hollandsche vlag hadden doan triumpheeren in deze stad. Ik kon de heeren in dit opzicht bezwaarlijk ongelijk geven, maar wist evenzeer dat het én in Duisburg èn in Essen beter zou gaan, waar de steunpilaren als Tekelenburg, Brakel, Bieshaar en Kaan de zwakke plekken in dc ploeg zouden kunnen schragen. Dat wist men elders echter niet. En vóór Haarlem den speelgrond van Duisburg betrad, werd naar de hand van het Düsseldorfsche resul taat eendrachtig de schouders opgehaald. De publieke belangstelling had er trouwens reeds onder te lijden gehad. Doch het overbluffende, alles-overrompe- lende voetbal onzer stadgenaoten bracht een onverwachte ommekeer in de appredecitties en toen in een oogwenk van tijd de kwik- druppelige aanval vier doelpunten het le venslicht had doen zien, wist men werke lijk niet waar het einde was. Hier op dit zelfde veld was de Duisburger Spielverein nog ongeslagen en daar deed eensklaps dat niet voor vol aangeziene Haarlem een re cord tenie.t. En al brachten de gasthecren dien aanval tot stilstand en waren Van Daa len en Dik zoo onhandig de Duitschers aan twee doelpunten te helpen, het deed aan de in de eerste helft gegrondveste opinie niets af en men vergeleek de Roodbroeken met dc beste Britsche ploegen. Een getuigschrift, dat nu eenmaal niet te vaak wordt uitge reikt,' En den volgenden dag, toen Haarlem, door en. dooi vermoeid, Schwarz-Welss Essen zeer sterken tegenstand bood, kijk, toen hoorde men rondom het veld en in de bladen andere klanken dan die waarmee men Haarlem's spel in Haarlem betiteld heelt. Heusch, cijfers zeggen vaak zoo weinig! Dit over het werk der Roodbroeken. Maar de Duitschers? Hun optreden, hun spel is in de laatste jaren gegaan in de richting van het getrainde voetbal. Men ziet het aan elke heweging van het lichaam. Dat stoppen, plaatsen, shoulder-charging, het is alles even af. Alleen schieten en koppen, twee kardi nale punten, 'zijn den heeren blijkbaar niet hij te brengen. Het was ten minste weer de oude geschiedenis: in de buurt van do penalty-strepen was het mis en dc Oosten- rijksctie en Hoogaarsche trainers hebben hier nog een ruim arbeidsveld vóór zich. Dc professional-trucs als opzettelijk „hands"* maken worden ook in meer dan ruime mate toegepast en het vasthouden aan shirts is iets wat eveneens onsportief aandoet. Deze din gen schijnen echter volkomen burgerrecht verkregen te hebben, want men maakte van genoemde geniepigheidjes een even enthou siast gebruik te Essen en Duisburg als te Dusseldorf. De organisatie van den toer, voor zoover niet in de bekwame handen van den lieer van Duyn, werd prima verzorgd door de Dusseldorf '99, die echter uit de heele be weging een niet onaanzienlijk financieel slaatje heeft geslagen. Het past mij niet van de gelegenheid om achter de schermen te kijken, profijt te trekken, maar het had er zelfs voor den outsider allen schijn van, dat de '99 het Haarlem-elftal voor '11 aantal zil verlingen had verkwanseld aan Essen en Duisburg. Sport moet echter sport blijven en in dit opzicht taxeer ik onze Duisburger en Esser vrienden vrij wat hoogor dan die uit Düsseldorf. Laat dit genoeg zijn Een onderwerp waarover steeds uit den treure geklaagd is, gaf ook thans weer rede:, fot désillusie en wel de toestand der relden. Aan tribunes en bijgebouwen wordt alle denkbare zorg besteed, maar liet schijnt voor een Duitsche voetbalclub blijkbaar een toer om het veld beplant te krijgen met gras. Daarvoor kom dan in dc plaats geklopte cokes en grint. Men begrijpe de gevolgen. Geschaafde knieën. Het potje perubalsem heeft dienst gedaan! De publieke belangstelling voor festijnen als deze is niet veel grooter dan bij ons, maar de toeschouwers gedragen zich rusti ger. Duizendvoudige hosanna's doorklieven i niet constant dc lucht en men laat arbiter en spelers hun gang gaan. Een fluitconcert heb ik niet gehoord. Wei wordt geapplaudiseerd voor mooie staaltjes voetbal, en beide partijen ontvangen haar deel. Slechts éénmaal raakte liet Publikum in enthousiasme en wel toen Haarlem na de rust het veld betrad in den tweeden wed strijd. Of het optreden ook had ingeslagen. Overigens kan Haarlem met veel genoe gen op deze tournée terugzien Vooral ae jongere spelers hebben veel geleerd en iemand als Gras veranderde reeds tijdens den toer zijn speelwijze. Daarbij heeft het elftal weer een extra dosis ausdauer opge daan, want menschen als van Daalen, Reder, Breeuwer en Lamp, die drie wedstrijden hebben gespeeld, en daariusschen door het cene feest-diner na het andere slikten, moeten toch wat in hun mars hebben. Vooral van Daalen, die steeds zeer zwaar werk had, was bij den laatsten wedstrijd nog zoo frisch als 'n hoentje. Het is nu maar te hopen, dat wij spoedig onze gewaardeerde gastheeren eens op Schoten mogen zien. Daarom een welge meend „Auf Viederschauen!" H. ROOZEN. Een aspirant afdeeling bij de Haarl. R. K. Gyjtnnastiekvereeniging „Ursus". De R. K. Gymnastiekver. „Ursus" heeft besloten een aspirant-afdeeling op te richten, zoowel voor jongens als voor meisjes. Reeds lang werd de behoefte daaraan gevoeld, vooral met het oog op hen, die niet aangeslo ten zijn bij een Patronaat en voor diegenen weiKe op hun Patronaat een gymnastiek vereniging missen. Waar-de ouders er tegen opzien om hun jongens te laten voetballen, wat een lang durige afwezigheid op Zondag meebrengt, is er hier een schoone gelegenheid om de kinderen, naast een nuttige alzijdige lichaams- ontwikkeling, in de gelegenheid te stellen, aan hun natuurlijke bewegingsdrang te voldoen. Dit laatste geldt nog in meerdere mate voor meisjes. Zij toch zijn voor vele sporten ongeschikt en juist in de gymnastiek kunnen zij prachtig h'un lichamelijk welzijn bevorderen. De avonden zijn gesteld op Maandag voor de meisjes en Vrijdag voor de jongens, telkens om zeven uur. De rpeisjes beginnen hedenavond in de Gymnastiekzaal van „De Doelen", Gasthuisstraat. De jongens cursus zal aanvangen Vrijdag 24 April, in het voormalige Zander-Instituut, Kleine Houtweg, hoek Badhuisstraat. De leeftijd is vastgesteld van 10 tot 16 jaar. Na het overschrijden van dien leeftijd gaan zij over naar de Dames- of Heeren* afdeeling. FEESTAVOND E. D. O. Ter gelegenheid van het succes vol eindi gen in de eerste klasse bood de H. F. C. „E.' D. O." Zaterdag j.l. haar leden, donateurs (tnces) en genoodigden een aan in Gebouw „Bloemhof." Te omstreeks 8 uur opende de voorzitter, de heer Men-tjox den avohd en heette de vele aanwezigen welkom. In zijn openingswoord releveerde spreker het verloop der competitie en wees met voldoening op de prestaties van het eerste elftal. Zagen de tegenstanders in het begin van het seizoen min of meer min- achtend op E.D.O. neer, aan het einde deed zij zich echter kennen als een ploeg, waar mee terdege rekening mee moest gehouden worden. Een schitterend jasz-band bracht direct een vroolijke stemming in de zaal welke nog werd verhoogd toen de dames Mej.Jo Stam en Mevrouw v. d. Berg. De Munnik eenig cabaretliedjes ten gehoore gaven. Beide da mes oogstten een groot succes evenals hel Mandoline-en Banjo- gezelschap „Simona' De clou van den avond was ongetwijfeld het optreden van den bekenden humorist Piet Groenendaal. Met zijn keurig repor- toire wekte hij in niet geringe mate den lach lust op. Vooral „Voetbalmeisje" viel in den smaak. Het was een zeer goed geslaagde uitvoering waarop E. D. O. met genoegen kan terugzien Even moeten wij nog vermelden dat de kell- ners tijdens de opvoering der verschillende nummertjes toch nog consumptie rond brachten. Dat dit in een niet verlichte zaal schier een onmogelijkheid was, bleek wel uit het feit dat tot tweemaal toe, de glazen met den grond kennis maakten, waarbij tevens de japonnen van eenige dames de dupe werden. Voetbal. Jeugdwedstrijden van de Zwaluwen. Op Zaterdag 2 Mei a.s. wordt op het ter rein van Ajax te Amsterdam wederom een wedstrijd gespeeld van jeugdelftallen onder leiding van de Zwaluwen. AMSTERDAM-GRONINGEN. j De ontmoeting tusschen Amsterdam en j Groningen wordt waarschijnlijk gespeeld, op den 21sten Mei (Hemelvaartsdag.) Sparta overweegt een flinke uitbreiding van het aantal plaatsen. Men is voornemens één der tribunes dus danig te vergrooten dat men in het volgende seizoen over minstens 20.000 zitplaatsen be schikt. Wil men soms het Amsterdamsche Sta dion concurrentie aandoen BARCELONA SPEELT GELIJK TEGEN URUQUAY. De sterke Spaansche vereeniging Barcelo na slaagde er in tegen de Europa toerende ploeg van Uruquay gelijk te spelen. (22.) ZUID AMERIKAANSCHE EISCHEN. Ook een Argentynsche ploeg voetballers toert momenteel door Europa. Zij stellen exhorbitante eischen welke maar weinig met het atnateur/sme in overeen stemming zijn te brengen. Voor een wedstrijd tegen First Vienna vroegen zij niet minder dan 70% der recette met een minimum van 6000 dollars. Welke Hollandsche vereeniging laat de heeren eens overkomen DE SCANDINAVISCHE LANDEN EN HET AMATEURISME. Op een bijeenkomst te Stockholm zijn Noorwegen, Zweden, Denemarken en Fin land to: de volgende conclusie gekomen lo Leeraren in de lichamelijke opvoeding op scholen of militaire inrichtingen behou den hun amateurisme. 2o. Een professional in een tak van sport kan amateur zijn in ee!h anderen tak van sport. 3o. Loonderving of vergoeding voor het in dienst stellen van een plaatsvervanger in fa briek, werkplaats of kantoor zal geoorloofd zijn, onder voorwaarde, dat deze vergoeding het bedrag, dat den vervanger krijgt, niet overschrijdt. Deze stellingen zal men op het a.s. con gres te Praag verdedigen. DE CORINTHIAN-JUNIORES- TOURNOOIEN. Zondag 26 April wordt op het H.F.C.- terrein een aanvang gemaakt met de Corin thian- Juniores Tournooien. In het ons door de Corinthians toegezonden programma lezen we over het doel dezer jeugdwedstrijden o.a. „Propaganda voor het voetbalspel in die kringen, waar de beoefening van-, de belang stelling vóór ot.s mooie voetbalspel zoo ta nende is", vormen de Corinthians-Juniores- Tournooien een belangrijk onderdeel. Aardige wedstrijden van vooral physiek de zelfde krachten, ongedwongen omgang van "de jeugdige tegerstandertjes, die mogelijk over enkele jaren, in de hoogere clubelftallen zullen uitkomen en dan niet als wildvreemden doch als- bekenden van de jaarlijksche Co- rinthians-Juniores-Tournooien tegenover el kaar zullen staan. Het gekozen worden in het clubelftal, dat deel neemt aan deze Tour nooien, hebben wij ons gedacht als een on derscheiding voor èlk in zijn eigen vereeni ging en het blijkt ons uit de Clubbladen en de correspondentie met cje talrijke bevrien de clubs, dat h?t ook als zoodanig wo.dt op gevat. De besten worden afgevaardigd, maar zéker wordt er door de clubbesturen ook gekeken naar aanleg, gedrag en sport- opvattingen. Ouders en familie hopen wij ook te zien op onze Juniores-dagen en hen getuige te doen zijn van prettige sportdaagjes en hun zoodoende den indruk mede te ge ven, dat het voetbalspel toch bijzonder aan trekkelijk is en opvoedend kan werken. Aldus hopen wij de ouders en familie een andere kijk op het spel te geven, als die welke zij zich zoo dikwijls hebben eigen gemaakt. Wij hopen er in te slagen ook langs dezen weg dat die ouders het spel zuilen beschouwen, zooals de Nederlandsche Corinthians het zoo graag geheel zouden terug hebben het spel om het spel en een sport voor iederéén- Het wedstrijdprógramma voor Zondag a.s/ luidt le ronde a. H.B.S.-Alcm. Victr. 11.00-11.30 TerrAB H.F.C.-Quick(H.) 11.00-11.30 A c. Z.V.V.-D.V.V. 11.00-11.30 C ,d. Concordia-V.V.A. 11.45-12.15 C e. Haarlem-V.U.C. 11.45-12.15 B D.F.C.-A.S.C. 11.45-12.15 A 2e ronde. g. Winn. «-Winn. d. 1.15-1.45 B h. Winn. b-Winn. e. 1.15-1.45 A' i. Winn. c.-Winn. 1.15-1.45 C 3e ronde Winn. g.-Winn. i. 2.45-3.15 A k. Winn. h-x 1). 2.45-3.15 B Finale l. Winn. /.-Winn. k. 3.30-4.00 A - 1). Derby County, de toekomstige Engel- sche.lste klasser en Millwal! zullen vermoe delijk half Mei een tournooi door ons land maken. Gespeeld wordt te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Groningen en Arnhem. GYNASTIEK. Cursus van het Gewest Noord-Holland De cursus, die door het Gewest Noord- Holland v./h. K.N.G.V. voor athletiek-lei- ders zal worden ingericht vangt Woensdag 20 Mei a.s. aan en wordt des avonds van 79 uur op het nieuwe terrein van den A.T.B. te Amsterdam, dat hiervoor beschik baar is, gehouden. De cursus bestaat uit der tig lessen. Het leerplan omvat de volgende onderdeden a. terreinindeeling, b. wed strijden, c. wedstrijdbepalingen, d, theore tische en practische opleiding en e. ver bandleer, terwijl aan het eind van den cur sus de gelegenheid tot het verkrijgen van een diploma wordt opengesteld. De hoofd leiding berust bij den heer Dobbinga, lid der T. C. Personen, die den cursus, waarvan het lesgeld tien gulden bedraagt, wenschen te volgen, gelieven zich hiertoe onder overleg ging van een medisch attest bij den heer P. Reswijk. Ramen 34, Hoorn, op te geven. De curcus zal met een demonstratie worden ge houden, waartoe de beste athletiek-beoefe- naars uit den lande zullen worden uitgenoo digd. ATHLETIEK. De jaarlijksche Athletiekdag van het Ge west Noord-Hoiland's van het Kon. Ned. Gymn. Verbond zal worden gehouden op Zondag 17 Mei a.s. te Bussurn. De inschrijvingen sltiiten 30 April. CRICKET. Naar de Tel. verneemt is het Rotterdam- sche Sparta van plan dit jaar met een cricket- ploeg aan de competitie van den N. C. B. deel te nemen. DE MOOIE ZOMERSPORT. IETS OVER DE REGELS VAN HET SPEL. Dc liefhebbers der zomersporten beginnen, zoo langzamerhand uit te zien naar het oogenblik, waarop koning voetbal z'n bie-' zen zal pakken. Ook de cricketters wachten reeds met on geduld het moment, waarop het voetbalveld in cricketterrcin zal worden herschapen. Hoewel de belangstelling vodr welhaast de mooiste zomersport in ons land nog lang niet zoo groot is als bijv. in Engeland en zijn do minions we herinneren, in verband hier mede aan de toetswedstrijden tusschen En gelen en Australië vindt cricket toch ook hier stceeds meer anhangers. Bij den aanvang van het seizoen achten wij het gewenscht een en ander of de regels van het cricketspel te vertellen. Een aardig artikel vonden wij dezer dagen in het cluborgaar. van de Utrcchtsche ver eeniging,, .Hercules" „Hercules" beoefende aanvankelijk meer dc voetbalsport en de athletiek, doch de laatste jaren is men er eveneens op uit ziel tjes voor cricket te winnen. Een lofwaardig voorbeeld, dat vooral onder voetbalclubs, nayolging verdient.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7