MOGEN WIJ VRAAG- EN AANBOD V erkecrsongevailen. Radhutieuws. v. DE SPAARNEBANK WONINGNOOD EN WONING- HUREN. Sloom-, Wasch- en Bleek- inrichting „De Lelie". Haarlemsche Bankvereeniging. MUZIEK. Elise Menagö ChaHa. De Gemeentewoningbouw aan de Pijlslaan. Het Georganiseerd Overleg voor de Politie. TubercuSose-bestrijdmg. Thalatta". Leerling-wezen Tuinbouw. Vischauto te water gereden met 13 personen. Vrijwillige Burgerwacht. Aangehouden. Rijwieldiefstal. Bombardement. Het feestmaa! van Vrijdag 24 April. Excursie. BURGERLIJKE STAND 937s !02V4 102V4 6174 '5Ql/a 65V4 66 366 «2*/4 1261/ 4 W/z "7V2 US8/4 '2 Vs '278 12 '35 J7l«/4 370 3(52 383 340 212 213 223 87 143 77 7a 225/8 221/ 4 6Vs Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 21 ARP1L BERLIJN 0.35 ROME 10 30 40 90 C. R. T. v. d. BeltSmith, 49 j„ Koningin neweg. Goedkoope Volksvoeding. LISSE LEIDEN. De Philips-Gloeilampen- fabrieken. De Musterkerk te Roermond. Eerste moeilijkheden der Fransche regeering. Mislukte onderhandelingen. T reinbotsing. TransportarbeiderS'Conferentie. Het conflict tusschen Duitsch- land en Roemenië. onzen geachten lezer» en lezeressen beleefd verzoeken by het schrijven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor- komende advertentiën van in hun brieven da NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vermelden? De Administratie. Brieven uit Oeganda. i 3e Klasse 2e Lijst. Hooge wijzen: 17175 ƒ5000. 6269 f I50U. 3156 7938 f 1000. 20113 10958 f200. 5260 13838 1743! 17537 7 100. Priizen van f 45: Woningbouwvereeniging Rosehaghe. Dc woningbouwvereeniging Rosehaghe be zit 139 woningen, waarvan de huurprijs 9.05 bedraagt. Geen der woningen staat leeg. Het bestuur, hetwelk wij een bezoek brach ten, zette ons uiteen hoe men eigenlijk zich de vereeniging had voorgesteld. Toen men n.l. op 6 Augustus 1918 tot oprichting besloot was het doel woningen te bouwen niet zoo zeer voor arbeiders noch voor middenstan ders, doch voor die menschen, welke er eigenlijk tusschen in stonden, o.a. de ambte naren en daarmede gelijk te stellen personen. De huren zouden dan ongeveer 4.50 tot f 5.per week moeten bedragen (Men moet niet vergeten, dat deze bedragen werden vastgesteld voor de loonsverhoogingen na 1918) Dit bleek eVenwel niet mogelijk te zijn, zoodai de huren na vaststelling der plannen en teekeningen op 5.60 werden gesteld. Goedkeuring der gemeente werd na het op maken der exploitatierekening door deze verkregen. Dit voornemen kon evenwel niet ten uitvoer gebracht worden, daar door het aannemen van het voorstel in de gemeente raad om grond op erfpacht te geven, het bouwen een jaar moest worden uitgesteld. De gevolgen hiervan waren, dat de prijzen der huizen stegen van 6200 op 9000, ter wijl tevens de crisistoeslag verlaagd was van 50 pCt. tot 30 pCt. De huren moesten dientengevolge verhoogd worden tot 8.75 en naderhand tot 9.05 door bijzondere omstandigheden. Waar Rose haghe staat ingeschreven als arbeiderswo- ningbouwvereeniging, behoeft het geen nader betoog, dat deze huren voor de arbeiders veel te hoog zijn. Door den minister is dan ook vastgesteld, dat de huizen bewoond mogen worden door menschen met een inko men van hoogstens 55 per week. Daar evenwel de loonen steeds gedaald zijn, is het begrijpelijk dat thans de huren nog veel te hoog zijn. Wanbetalers zijn er evenwel niet, dank zij het energieke werken van het bestuur. Toch zou het zeer wen- schelijk zijn, dat huurverlaging plaats had. Van een aandeel in de door de gemeente uit te betalen f 25.000.is Rosehaghe echter uitgesloten. In dezen toeslag op de huren wordt niet gedeeld. Trouwens het is uiterst moeilijk te beoordeelen welke bewoners een toeslag noodig hebben, aldus het bestuur. De huren moeten gelijkelijk worden ver laagd en niet partieel. Het zou daarom zeer wenschelijk zijn indien de regeering om huur verlaging mogelijk te maken, een gedeelte van het voorschot kwijtschold. Het wordt hoog tijd, dat deze aangelegenheid afdoende geregeld wordt, zoo zei men ons. Van de zijde van het bestuur is al het mogelijke gedaan om de huren zoo laag mo gelijk te houden. De bewoners moeten b.v. kleine reparaties, voor zoover mogelijk, zelf doen, de tuintjes zelf onderhouden, enz. In direct is de huur dus hooger dan 9.05. Het is dan ook door het vele verhuizen der be woners te merken, dat de" huren voor velen te hoog is. Toch heeft men tot nu toe nog geen leegstaande woningen en is de exploita tie tot nu toe sluitend. VI. Woningbouwver. Spaamoog. De arbeiderswoningbouwver. Spaamoog, de tweede bouwvereeniging in Haarlem, heeft twee blokken huizen samen wo ningen. De huren varieeren tuschen de 5. en 6.50. Deze huren zijn absoluut nog te hoog voor de arbeiders. Kans op verlaging ziet het bestuur echter niet, tenzij de regce- ring een gedeelte van het voorschot annu- leerd of indien de jaarlijksche aflossingen van het voorschot tot de helft worden ver minderd, zoodat men eens zoo lang doet over de terugbetaling. Dit zal voorloopig evenwel tot de vrome wenschen blijven behooren. Gebrek aan bewoners is er niet. Nooit staat een woning leeg, terwijl nog we! een honderdtal personen staat ingeschreven voor e.v. vrij komende woningen. De exploitatie is dan ook sluitend. Het verschil tusschen de huren ligt in het feit, dat het Rijk de huurprijs heeft vast gesteld naar het inkomen. Alle woningen ziin ongeveer hetzelfde, 2 kamers en suite keukenr 2 slaapkamertjes en zolder. Op een enkele uitzondering na worden de huizen alle bewoond door diegenen waar voor zij gebouwd zijn, n.l. arbeiders. Hedenmorgen had de ofiicieele opening plaats van bovengenoemde waschinrichting, welke gevestigd is Kloosterstraat 64-66-68. De inrichting, ruim en hygiënisch ingericht, bestaat uit een garage, sorteerruimte, wasch- ruimte, mangelkamer, expeditiekamer en droogkamer. De goederen worden in 5 wasch- machines die een capaciteit hebben van 5 a 6000 K.G. per week, gcwasschen, terwijl 3 centrifuges het goed winddroog maken. Vanuit deze centrifuge's worden de goede ren naar een nieuw soort droogmachine ge transporteerd, terwijl de andere goederen, zcoals lakens enz,, direct naar de mangel kamer gaan, alwaar een enorme mangel, welke 8000 K.G. weegt, deze goederen di rect behandeld. In het keielhuis staat een ketel, welke niet alleen het water op temperatuur brengt, doch ook het water Opzuigt uit een 36 M. diepen aangeboorden put. De geheele installatie is angebracht door de firma Hooy Co. Deze firma heeft ge bruik 'gemaakt van haar verbetering aan de droogmachine, waar zij de verwarmde lucht door exhausers aan- en afvoert. Deze warme luchtaanvoer heeft plaats vanuit 't centrum der machine. De uitvoerders van deze ma chine zijn de heeren Serné Möhringer, machinefabrikant en. De mangel, geleverd door Rutger, Berlin, heeft een capaciteit van 350 K.G. In de mangelkamer bevinden zich tevens nog een overhemdenpers en een Amerikaan- sche strijkmachine. In tegenstelling met andere waschinrich- tingen wordt hier alles gelijkvloers behandeld wat en voor een vlugge behandeling en voor het personeel een voordeel is. Het opgepompte water, dat langs natuur lijken weg wordt ontijzerd, wordt door 10 cM. wijde buizen aan- en afgevoerd. De af voering geschiedt weder door en practisch rioleringsstelsel. De waschmachines, centrifuge's en droog machine worden door een 10 P.K. motor gedreven over een lengteas van 28 M. Leveranciers van de licht- en krachtma chines zijn de heeren Serné Möhringer. Door de geheele economische aanleg en behandeling, een behandeling welke uiterst vlug en degelijk plaats vindt, is het moge lijk tegen scherp concurrerende prijzen te werken. é- Den directeur, de heer V. Ronne, die ons de geheele inrichting liet zien, onze beste wenschen. Naar wij vernemen, zal aan de op 5 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Bankver eeniging worden voorgesteld éen dividend uit te keeren van C de preferente aandeelen en 4 pet. op dc gewone ceu- deelen. Nog zeer onlangs trad dc zangeres hier ter stede op met een interessant programma. Dit concert heb ik toen niet kunnen bij wonen. Daarom was het mij lief, om Elise Menagé Challa, die wij niet anders kennen dan uit hare soli in Mahlers symphonieën, onder Mengelberg's leiding, ook ais liede ren-zangeres te kunnen hooren. Deze ken nismaking zal bij ons zeer aangename her inneringen nalaten. Zij heeft in haar rijk en zeer verscheiden programma zich doen ken nen als kunstenares, die niet slechts vocaal aan zeer hooge cischen beantwoordt, doch ook het lied in zijn zichtbare en onzichtbare diepten doorpeilt en al zijn geheimenissen aan ons blootlegt. Naast Brahms zal mij Hugo Wolf onvergetelijk blijven, vooral om het heerlijk gezongen „Geh', Geliebter, geh' ietzt!" 't Mag waar zijn, dat in deze geniale ioonschepping de hoorder alreeds wordt meegesleept door de ideale oplossing van Mörike's poëzie in de muziek van Wolf, maar de indruk, zal zij ook zoo sterk zijn als we dien straks ondergingen,moet wel zijn ont staan uit een reproductie van dit lied, die ook zangtechnisch aan de hoogste eischen beantwoordt. Aan de vertolking van dit lied werden we wer herinnerd bij de weergave van een der (nagelaten) zangen van Moussorgsky „La peine", 't Mag zijn, dat de bij al zijn moderniteit toch altijd overzichtelijke Mousscrgsky ons do'or zijn geniale vormgeving zooals bij Hugo Wolf a prior; de schoonheid van dit toondicht doet ondergaan: zender een sterk innerlijke reproductie zal het toch niet in die mate ontroeren als thans'. En dan dat wonderschoone lied van Rach maninoff, dat wij ook van den Russischen zanger Pelsky lang in herinneliag hebben be houden. 't Is het lied, waarvan de begin regels in vertaling luiden „Tot eigen leed wijdde ik heel mijn ziel aan hem, die ouder loos opgroeide in kommer." Het sterk sug gestief en technisch volmaakt gezongen lied maakte grooten indruk. Naast al deze onmiddellijk beroerende schoonheid waren mij de liederen van Mil- haud (misschien uitgezonderd „Chant de forgeron" met zijn mokerende klanken en rhythmen, maar toch weer vervlakking aan t slot) óp zijn zachtst gesproken een teleur stelling. Aan de teksten ligt het zeker niet; die oude "Hebreeuwsche zangen vragen wel- is-waar een speciaal geaarde muziek, maar wat Miihaud hier neerschreef was mij totaal ongenietbaar. Achteraf beschouwd meen ik dat de zangeres ze goed heeft gezongen, behalve dan 't slot van „Resignation", dat te laag werd geïntoneerd. Er stond ook een Hollandsche naam op het programma, nl. Hans de Bock, van wien mij al eens een klavierstukje onder de oogen kwam dat méér beloofde dan de drie Chi- ncesche liederen gaven. Ik ben in de Chi- neesche prosodie niet thuis, en als ?k 't wel heb: ook niet Hans de Bock, die in deze drie stukken tcoct, dat bij hem de muzikale rhachitis-verschijnselen thans be denkelijke vermen beginnen aan te nemen, door de langdurigheid van het proces, 't Zal hem bekend zijn, dat genoemde ziekte eerst dan teekenen van kentering vertoont als het kindergestamel begiet plaats te maken o?.?/ gezonde, goed verstaanbare spraak. Blijft ook deze verandering te lang uit, dan zal nolens volen9 het spraakociderricht moe ten volgen. De Spaansche liederen van Joaquin Nin en Manuel de Falla, prachtvol en in gloeien de overgave gezongen, waren voor ocis het culminatiepunt van dit interessante concert. Marcel van Gooi begeleidde als altijd artis tiek, doch wij hadden hem een vleugel van grootere draagkracht gewenscht. G. I K. Zooals wij reeds eerder schreven, zijn door de gemcepie 182 arbeiders woningen aanbe steed, welke gezet worden aan de Pijlslaan. Een geheel nieuwe wijk is daar in wording. Sedert een maand zijn daar een honderdtal metselaars, timmerlieden e.a. bezig onder de bekwame leiding van den aannemer, den heer van Emmerik, te bouwen. Reeds nu zijn dertig woningen tot de dakspanten gereed, terwijl vermoedelijk over 14 dagen 60 woningen zoover zijn. Over 5 maanden hoopt men 130 woningen geheel klaar te hebben. Al de woningen krijgen vóór- en achtertuintjes. Iets bijzonders is, dat de binnenmuren worden opgetrokken van zwarte sintelstee- nen. welke geleverd worden door de „Sinvermij." te Utrecht Deze stcenen, voor het eerst te Haarlem voor binnenmuren in gebruik, bestaan uit sintels, zand en cement, een geheel nieuw procédé, wat tot voordeel heeft- dat bij het stukadooren, de specie beter in de poriën worden gestreken. Ook met het inslaan van spijkers en haken, voor het ophangen van spiegels en schilde rijen is dit gemakkelijker. Het geheele pro cédé is belangrijk sterker en goedkooper dan de gewone gebruikte steenen. De tras ramen worden gemaakt van Groningsche steenen en de gevels van Waalsteen. Deze geheele wijk wordt gebouwd in 6 blokken. Hoogstens 10 huizen worden op een rij gebouwd. De straten krijgen een breedte van 10 Meter, terwijl de hoofd straten 15 meter breed worden. Verder komt er een kinderspeelplaats en een plantsoen. De geheele bouw zal ongeveer 10 maan den duren. Door de vereeniging van inspecteurs van Politie te Haallem en Omstreken, dc afd. Haarlem van den Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Nederland, de afd. Haarlem van den algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland en de afd. Haarlem van den Nederlandschen R.-K. Politiebond „St. Michaël", is aan den Raad een adres gezonden, waarin er prijs op wordt gesteld het volgende mede te deelen: a. dat zij op het standpunt staan, dat het Georganiseerd Overleg voor het politieper soneel in zake dienst- en arbeidsvoorwaar den afzonderlijk en zelfstandig dient te zijn geregeld, en wel zoo, dat, wanneer in de Bijzondere Commissie voor Gerganisecfd Overlég voor 't politiepersoneel onderwer pen aan de orde komen, waaraan financi- eele gevolgen zijn verbonden ten aanzien waarvan het beslissingsrecht bij den Raad berust, dit College daarin door eenige le den is vertegenwoordigd; b. dat zij, bij gebreke aan Raadsverte- genwoordiging in de bestaande Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg voor het politiepersoneel bij behandeling van vorengenoemde onderwerpen, zich er voorloopig mede kunnen accoord verklaren dat de vertegenwoordigers der politie-orga- nisaties bij behandeling van algemeene za ken, zooals b.v. ziekte- en wachtgeldrege lingen, toeslagen, enz., dc vergaderingen van de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg voor ambtenaren en werk lieden kunnen bijwonen en aan de beraad slagingen kunnen deelnemen, Evenals vorige jaren wordt ook thans weer in de etalage van den heer B. J. v. Liemt, Verwulft no. 9 in een 16-tal platen het werk van het Consultatiebureau voor Tuberculose getoond, in verband met den jaarlijkschen Bloemendag, op 29 April a.s. Ook zijn poppen in de étalage tentoonge steld. voorstellende verpleegster en kinde ren in een vaeantiekolonie. De étalage trekt weer aller aandacht. De opbrengst zal gebruikt worden voor een nieuw kinderverzorgingstehuis, „Nieuw De Commissieleden en leerlingen voor 2den of lsten knecht, vergaderen Woens dag 22 April a.s., 's-avonds 8 uur, in „De Nijverheid" aan de Jansstraat. Maandagmorgen omstreeks 8 uur reed een vischauto, toebehoorende aan W. de Jong, te Volendam, in het kanaal, gelegen achter fort Zuid aan den Nieuwen Rijweg, te water, zeer waarschijnlijk door de scherpe bocht, die de weg daar maakt. De auto, waarin waren gezeten 13 Volen- dammers, n.l. 8 volwassen personen en 5 jongens die den tocht voor plezier meemaak ten, was beladen met 20 tal (tal is 200 stuks) bokkingen, waarvan 10 manden (3000 stuks) verloren gingen, benevens 40 pond bot en 40 pond aal.. De inzittenden, die allen min of meer een nat pak opliepen, kwamen er gelukkig met den schrik af. Ze bekwamen althans geen let sel. De chauffeur was er nog het slechtste aan toe, doch werd spoedig uit zijn benarde po sitie bevrijd. De auto werd later met vereen de krachten weer op het droge gehaald en door een andere auto van De Jong, die in middels uit Volendam was aangekomen, op sleeptouw genomen en naar Volendam ver voerd terwijl de 5 jongens met dezelfde ge legenheid naar huis werden gebracht. De 8 volwassen personen bleven te Spaarndam achter De auto zat met 3 wielen in het water alleen het rcchter-achterwiel stond nog op den wal. Was de auto nog een halven meter verder doorgereden, dan was hij allicht om- (eslagen en de gevolgen waren dan niet te overzien geweest. Nu bleef het nog gelukkig bij het boven omschrevene. Aanrijding te Hiliegom. Zaterdagmiddag had er een aanrijding plaats nabij dc Veeneburg^rlaan. De heer H. alhier, kwam te vallen van zijn fiets, doordat hij in de rails verward raakte.Hij viel naar links, terwijl van de tegenovergestelde rich ting een auto kwam. Door een goede draai te nemen, .kreeg het voorwiel van H. een duw, zoodat dit geheel verbogen werd. De gereedschapskist van de auto werd vernield. H. kwam er gelukkig goed af. De schietoefeningen van de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht te Overveen zullen weder aanvangen op Zondag 26 April a.s. en zullen duren tot in September. De schiet oefeningen zullen worden gehouden, Zater dags 2 en 16 Mei, 6 en 20 Juni, 4 en 18 Juli, 1 en 15 Augustus, 5 (Prov. wedstrijd) en 19 September. Zondags 26 April, 10 eij 24 Mei. 14 en 28 Juni, 12 {Kringwedstrijd) en 26 Juni, 9 en 23 Augustus, 13 en 27 Septem ber. Er zal een Kring- en Provinciale wed strijd worden gehouden, volgens dezelfde regeling als verleden jaar. Van het begin tot het einde der schietoefeningen, kan elke schutter mededingen naar den titel van Ko- nicgschutter le of 2e klasse en ontvangen daardoor vanwege den Bond van Burger wachten een diploma met bijzonder kruis met lint. Door de politie te Lisse is aldaar aange houden de 40-jarige J. v. G„ verdacht van rijwieldiefstal op 18 April j.l. te Haarlem De verdachte heeft bekend en is aan de justitie overgeleverd. Gisterenavond werd bij de politie aangifte gedaan dat omstreeks half tien een rijwiel \vas ontvreemd, wat in het hek van het Christelijk Lyceum aan de Hoofmanstraat ge plaatst was. Om ongeveer 7 uur gisterenavond bevon den zich in de Doelstraat cenige personen die iet of wat te veel gedronken hadden en aan 't twisten waren. Toen een agent tracht te hen^te verspreiden, verzetten zij zich. Bij nadering van een tweeden agent echter rukte zekere F. v. R. zich los, liep zijn huis, Doel straat 24, in, sloot de deur en klom naar het dak. Vandaar begon hij een bombardement met dakpannen, waarvan er een door de ruit van perceel no. 17 vloog. De politie ver spreidde het talrijke publiek om ongelukken te voorkomen en liet v. R. kalm uitrazen. Na eenigen tijd ging deze dan ook kalm uit het dakraam liggen kijken. Tegen R. zal proces-verbaal worden op gemaakt wegens verzet en het in gevaar brengen der veiligheid van anderen, terwijl tegen een zekeren K„ een der ruziejnakers, proces-verbaal werd opgemaakt wegens ver zet en-dronkenschap op den openbaren weg. Ter gelegenheid van de bijeenkomst der Internationale Mij. voor de Belgische Flo- raliën en van het Internationaal Tuinbouw- cohgres biedt de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur aan een 150-tal gasten een feestmaal aan in het Hotel Groot Badhuis te Zandvoort op Vrijdag a.s. Z. K, H. Prins Hendrik, Beschermheer der Internationale Bloemententoonstelling, zal het diner bijwonen; evenzoo de Belgische gezant Prins Albert de Ligne, de Engelsche gezant, Sir Charles Marling, de Amerikaan- sche gezant, de heer Richard M. Tobin en de Fransche gezant, de heer de Marcilly, de Minister President, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, misschien ook dc Minister van Buitenlandsche zaken, Jhr. Mr. D. H. A. van Karnebeek, en voorts tal van andere autoriteiten. Zondag bracht een gezelschap typografen bestaande uit 50 man, leden van den A. N. T. B„ door bemiddeling van de Commis sie van Maatschappelijk Werk, ter bezich tiging van de inrichting voor de diamantin dustrie een bezoek aan de firma Ascher te Amsterdam. De groep werd in drieën ge splitst en elk onder leiding van een des kundige gesteld die hen een uitlegging gaf van de bewerking van 't begin tot het einde van den diamant enz. tot in de kleinste bijzonderheden. Bij het einde van het interéssante bezoek sprak de heer A. Valbracht, voorzitter van bovengenoemde commissie een woord van dank, namens het gezelschap aan de firma en leiders voor het mooie wat 2ij gezien hadden en door de duidelijke heldere uiteenzetting en verklaringen. Getrouwd: 21 April. D. J. Bakker en W. M. Jonker. R. Meerwaldt en J. H. B. G. Wesselingh. Geboren: 17 April. z. van A. Cronau Wildeman. 18 April. z. van J. Philippo v. d. Vliet. 19 April. d. van M. G. Groe- neveldBeerman d. van C. Over de LindenBakker 20 April. 2 d. van M. W. Waleveldv. d. Laan de Vries. z. van A. II. W. HocvensVeuger. 21 April z van S. W. J. RuijsBoek. Overleden: 21 April. P. J. v. Dartelen Hondeman. 53 jaar, Roosveldstraat, A. MEDEGEDEELD DOOk De beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5% Nederland 1919 y 16 9=>7/i6 6% Nederland 1923 I02s/4 l023/4 4Nederl. 1917 y37/g 7% N.-L 1921 A.. 103 103 6% N.-L 1923 D... 6 Oude Vaart tl dito Gem. Eigend. 503/4 Mij „Nederland" 1551/2 Scüeepvaart-Unie 1375/s Rotterd. Lloyd '221/3 Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot I7x/2 H V. A. 4965/8 4941/2 Java Cultuur 3661/2 Jurgens g?w. 821/9 F oloniale Bank 190 1891/2 1 dische Bank 1443/4 144 Cert Handel Mij 126x/2 1261/a Resc. dito Phoenix Geconsolideerde '421/2 '421/2 Kon. Olie 3651/ 2 368 U. S. Steel Marine coinin. 113/4 Vorstenlanden l69s/4 168 Actions id. 174 173 C-mp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembab 3401/2 A'dam Rubber Serbadjadi Silau 1103 u Wai Sumatra '57l/4 Dordtsche Petr. 139 Southern Rails 331/2 1431/2 Anaconda Comm. Maxwell MM SERSTE KOERS LATERE KOERS 59 671/2 59.621/a PARIJS .«vi 1310 13.09 BRUSSEL 12 67i/2 12 65 WEENEN f 0.35.375 LONDEN 12 11.993/4 STOCKHOLM 67 60 67.60 KOPENHAGEN 46 60 46.05 OSLO 40 85 40 90 BAZEL 48.40 48.59 NEW-YORK 2.501/s 2.501/2 Bij do firma J. G, Uylenburg en Zoon, Gierstraat 30, wordt een nieuwe machine, een Popcornmacbine gedemonstreerd, ge construeerd door Holhombc en Hoke te Indianopel U. S. A. Deze machine, waar- in telkens een zekere hoeveelheid Ameri- kaansch grain wordt gedaan, ontwikkelt deze graankorrels door een groote hitte tot een soort vlokken welke door een hoeveel heid gesmolten boter worden afgevoerd. Dit product wordt in. Amerika veel genuttigd na bijvoeging van een kleine hoeveelheid zout. Het product bevat 96 pCt. eiwit. dus is zeer voedzaam. Reeds nu wordt veel ge bruik gemaakt van dit artikel. De kosten er van zijn miniem, zoodat ieder zich dit Pop- corn, kan aanschaffen. Wij verwijzen verder naar dc in dit blad voorkomende advertentie van de firma Uylenburg Zn. Gestolen en weer terecht. De zoon van Vi. 7' A" al/lier> Sfing Zaterdagnamiddag per fiets naar de kp- k en plaatste zijn fiets hetgeen hier meer wordt gedaan, even in 't portaal. Toen hij even later terug kwam, was zijn fiets verdwenen en stond er voor i« ne plaats een oude fiets met een leege band. Des avonds kwam er-bericht uit Lei den, dat daar iemand was gevat, die een fiets te koop aanbood. Na onderzoek bleek het de fiets van v. d. A. te zijn. De geattes teerde werd naar Haarlem getransporteerd, wj?ar h'j de fiets moet hebben gegapt, welke hij had neergezet. DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagnamiddag half zes is de vijfjarige D. J. W., wonende Haarlemmerweg, aldaar door een auto, bestuurd door v, Z„ uit War mond, overreden. De autobestuurder remde nog, links uithalend, toen hij het jongetje achter een kar vandaan zag komen, doch het was te laat. De dokter van den Eerste- Hulpdienst kon slechts den dood constatee- ren. i EINDHOVEN, 21 April. Naar aanleiding van het feit, dat de agenda van de jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders der Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven, een voorstel bevat tot uit breiding van het maatschappelijk kapitaal der Vennootschap, deelt dc Directie ons mede, dat bij haar op 't oogenblik geen plannen tot uitbreiding van aandeelen, noch geheel noch gedeeltelijk bestaan. ROERMOND, 21 April. De Rijksmonumenten commissie confereerde Vrijdag met B. en W. van Roermond over het vrijleggen der Mun sterkerk. PARIJS, 21 April. De Fransche Regeering ondervond hedenmorgen reeds haar eerste moeilijkheden toen een delegatie der socia listen onder leiding van Leon Blum een herziening eischte van zekere gedeelten der heden voor te lezen regeeringsverklaring. Onmiddellijk na het bezoek der socialisten had Painlevé een conferentie met Briand en de radicale leiders, waar een wijziging der regeeringsverklaring besproken werd. Door deze moeilijkheden zal de regeeringsverkla ring wel niet voor twee uur afgelegd kunnen worden. TARONTO, 21 April. De onderhandelin gen tusschen de stakende mijnwerkers in Nova-Skotia en de Brith Empere Steel Corporation zijn mislukt. NEW-YORK, 21 April. Bij een botsing tusschen 2 ondergrondstreinen zijn 7 perso nen levensgevaarlijk gewond. KOPENHAGEN, 21 April. De transport arbeiders conferentie tusschen de Deensche arbeiders leiders en de Skandinavische en Duitsche transportarbeidersbonden welke op heden bepaald was, is uitgesteld tot Vrijdag. De conferentie zal in Kopenhagen, Stockholm of Berlijn gehouden worden. BERLIJN, 21 April. In regeeringskringen te Boekarest verluidt volgens de bladen, dat het conflict tusschen Duitschland en Roemennië op directe wijze besproken zal worden door een Duitsch-Roemeensche de legatie, tijdens de in Mei te Weenen plaats vindende schadevergoedingsconferentie. In Berlijnsche officieele kringen staat men echter op het standpunt, dat dit conflict best door een scheidsgerecht zou beslist kunnen worden. Mombasa, een van de oudste steden op de Oostkust van Afrika, is een plaats met een geschiedenis, die overal hare sporen heeft achtergelaten, Lang voor de opening van het Christelijk tijdvak bezaten de Grieken waardevolle en correcte gegevens omtrent deze streken uit dc scheepsboeken en verhalen van de Phoe- üicische Zeevaarders, die de Indische Oceaan bevoeren. Ook éen Egyptenaar schreef een boek over die kust en hij ver meldt het voorgebergte Zingis, het tegen woordige Zanzibar. Het is hoogst waar schijnlijk, dat de Himyariten vao Z.-Arabië, die geregeld op Z,-Afrika voeren, waar zij de goudmijnen ontginden en Zimbabwe en andere plaatsen bouwden, waarvan de ruïnen nog bestaan in Rhodesië van Mombasa en andere plaatsen langs de kust, als havens gebruik maakten. Volgens dc overlevering waren de kust landen gekoloniseerd ideor Arabieren en Perzen. Twijfel hieromtrent werd wegge nomen door het vinden van Perzische mun ten en opschriften. Zelfs Chineezen drongen tot O.-Afrika door en lieten munten cn kralen achter. Egyptische invloed was ge ring, maar toch vond men een Egyptisch afgodsbeeld en het koninklijk huis van Ma- lindi beweert van Egyptische afkomst 1 te zijn. Geheel deze informatie beperkt zich hoofdzakelijk tot de kust. Van het binnen land wist men weicig of niets en men ge loofde dat het bewoond was door dwergen en kannibalen en vol van wilde dieren. In dat binnenland waren de geheimnisvol'e bronnen van den Nijl, waarnaar de Romei nen en Grieken zoo benieuwd waren; ook de met eeuwige sneeuw bedekte Maanber- en, herhaaldelijk vermeld en bezongen in unne geschiedboeken en gedichten. De authentieke geschiedenis van Oost- Afrika begint in 1498, toen de Poriugeezen voor het eerst voor Monbasa verschenen ceder Vasco da Gama. Hij leed bijna schip breuk, toen hij trachtte de haven binnen te varen en ging door van Maliodi, waar hij gastvrij ontvangen werd en eenMen tijd verbleef, voor hij naar Indië vertrok. Het volgend jaar kwam hij denzelfden weg terug en bezocht Malindi weer. Hij beschrijft de steden langs de kust als welgebouwd en welvarend. De volgende jaren gebruikten de Poriu geezen om hun macht te vestigen en een voor een werden de verschillende sulta naten veroverd. In 1509 stelde Lissabon een gouverneur aan. Maar zij regeerden met ge weld en joegen bijna alle stammen tegen zich in het harnas. Vooral Mombasa ver oorzaakte ben veel last en zij werden er verscheidene malen uit verdreven Ook dc Turken verschenen op het tooneel en na men verscheidene sleden, waaronder Mom basa. Maar de Porugeezen wisten zich te 438e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdas 21 April. 3 48 53 68 126 160 310 262 300 333 433 494 501 513 588 629 642 653 662 685 755 799 848 900 953 954 1103 1155 1156 1203 1204 1223 1226 1326 1484 1501 1559 1568 1570 1598 1680 1712 1740 1787 1827 1904 1979 2014 2125 2256 2278 2314 2321 2345 2384 2407 2590 2611 2621 2639 2647 2675 2683 2684 2778 2801 2815 2846 2883 2921 2953 3070 3129 '3346 3377 3381 3402 3430 3559 3613 3625 3653 3694 370S 3758 3764 3824 3859 3911 3993 4009 4018 4147 4154 4185 5259 4311 4325 4350 4414 4435 4446 4448 4452 4489 4521 4567 4577 4589 4592 4593 4614 4681 4683 4696 4786 4819 4966 4984 5015 5058 5072 5089 5115 5181 5233 5235 5248 5259 5261 5267 5437 5449 5455 5492 5516 5517 5535 5575 5503 5664 5671 5725 5819 5901 5903 5943 5946 5968 6008 6039 6074 6154 6215 6217 6262 6343 6349 6365 6378 6433 6444 6460 6490 6523 6732 6765 6769 6789 6824 6835 6851 6854 6860 6931 6935 6988 7122 7151 7181 7215 7261 7288 7314 7357 7442 7531 7586 7717 7749 7819 7839 7939 '7953 7960 7973 7983 8081 8148 8185 8188 8202 8293 8328 8415 8418 8470 8500 8511 8532 8587 8638 8641 8744 8799 8858 8860 8908 8915 8930 8950 8993 8994 9004 9011 9015 9016 9168 9212 9225 9278 9308 9371 9376 9377 9385 9423 9450 9459 9503 9551 9609 9671 9867 9890 9892 10041 10070 10174 10268 10279 10285 10337 10462 19409 10545 10588 10687 10699 10701 10713 10719 10823 10835 1085,3 10875 10002 10015 100.31 11084 11155 11162 11285 11200 11333 11336 11351 11355 11375 11418 11421 11460 11521 11543 11634 11638 11706 11732 11769 11804 11812 11822 11869 11896 11931 11947 11082 11087 11090 12002 12196 12232 1223.3 12287 12426 12540 12579 12619 12619 1260.5 12727 12743 127.50 l$769 12840 12047 13066 13073 13173 13237 13354 13376 1,3429 13.649 13554 13554 13592 13610 13635 13642 13674 13775 13787 135Q7 13862 13865 1,8875 13889 13977 14075 14114 14119 14138 14154 141RS 1419,8 14234 14260 14283 14338 14379 14424 14457 14524 14642 1462.5 14629 14541 14674 14678 14844 14881 14019 140.36 14978 15093 15137 1.5178 15312 15244 15250 15254 15361 15261 15268 15389 15341 15360 '5429 15434 15493 15563 15589 15602 15681 15725 15,870 1.5958 16018 16061 16082 16182 16260 16354 16387 16309 16414 16417 16528 16520 16568 16594 16598 16638 16647 16650 16668 16680 16784 16803 16808 16829 16944 17074 17078 17121 17151 17186 17191 17207 17208 17296 17299 17395 17453 17464 17519 17540 17710 17732 17743 17778 17883 17975 18297 18346 18400 18516 18518 185.53 18613 '866,8 1«fi74 18681 18683 18805 18851 18896 '8932 18074 18992 19001 190'4 19204 19226 10243 10260 19271 19791 19323 19.379 19422 19444 19498 19499 19542 10,564 19029 19936 1003? 19984 20015 20030 70032 70047 20054 70131 20155 202.31 202™ ?03'R- 79478 20550 70567 70575 20587 20830 20842 20850 20865 70867 20920 20960 handhaven en in 1592 maakten zij Mombasa tot de hoofdstad van hue. Oost-Afikaansche koloniën en benoemden hun bondgenoot, den konic.g van Malindi, tot Sultan van Mombasa. In die jaren bouwden zij hun citadel dié nog bestaat, en als gevangenis gebruikt wordt. Oogenschijnlijk was de Portugeesche macht voor goed gevestigd en toch dagteekent hun verval van deze jaren. Niet alleen dat de Hollanders en de Engelschen op het to cc cel verschenen en hen de handen vol werk gaven in Indië, maar ook de Spaansch- Portugeeschc successieoorlog verlamde hun kracht. Zelfs hun sultan veroorzaakte veel last. Hasan bin Ahmed el Maliodi verzette zich en moest vluchten. Hij werd door in boorlingen vermoord en zij verkochten zijn hoofd aan de portugeezen voor 2000 stuks laken. Hasan's zoom, Yusief, werd in Goa opgevoed, gedoopt en trouwde met een Portugeesche dame. Hij keerde naar" Mom basa terug en werd als sultan erkend. In 1631 liet hij alle Portugeezen in Mombasa meer dan 100 personen vermoorden en bezette de Citadel. Toen een straf-expeditie van Goa voor de stad verscheen, ontmantel de hij het fort en vluchtte naar Arabic, en van daaruit liet hij de portugeezen niet met rust. In 1649 stuurden de inwoners van verscheidene der voornaamste plaatsen lac.gs de kust een gezantschap naar den Iman van Oman, den sultan van Muscat, om zijn hulp in te roepen en de portugeezen te ver drijven. Een voor een werden de Portugee sche bezittingen overwonnen, tot slechts Mombasa hen in handen bleef. In Maart 1696 begon het beroemde beleg van deze plaats. De Portugeezen trokken zich terug hun citadel. Drie jaar en drie maanden boden zij heldhaftig weerstand en toen de Arabieren het fort binnendrongen, vonden zij elf mannen en twee vrouwen tegenover zich. Deze werden over den klir.g gejaagd, Twee dagen later kwam een Portugeesche vloot uit Goa voor Mombasa. Maar de Ara bische vlag ziende, trokken zij onverrichter zake terug. Hun verlies lag hen zwaar op het hart en verschillende expedities werden afgezonden om te trachten het verloren gebied te herwinnen. Maar tevergeefsch. In 1727 wa ren zij gelukkiger. De Valis van Mombasa en Zanzibar hadden een twist en Zanzibar riep de hulp der Portugeezen in. Een expe ditie werd afgezonden en in tijd van een half jaar was alles weer onder Portugeesche vlag. Maar de Gouverneurs waren onbe kwaam en omkoopbaar. Slechts één doel hadden zij voor oogen: zoo gauw mogelijk rijk te worden. Daartoe voerden ze allerlei helaslingen en accijnzen in; bovendien wa ren ze hard en bruiaal tegenover de inlan ders, Dezen, teneinde raad. wendden zich weer tot de Arabië en binnen het jaar waren de Pariugeezen verdreven en de Arabische heerschanpij hersteld. De ondrkoning van Indië stuurde een stcke vloot met 1290 sol daten. Maar een orkaan in den Tndischen Oceaan vernielde de vloot en allen vonden een graf in de golven. In-1739 benoemde de Iman van Oman tot Gouverneur van Mombasa, Mohamed bid Athman, van de Mazrui familie, welker le den gedurende twee eeuwen een belang rijke rol speelden in Oost Afrika. Ofschoon, deze Gouverneurs onder het'gezag van den Iman van Oman stonden, was de invloed van de regeeripg vao Muscat meer in naam i dan in werkelijkheid en toen de Perzen Muscat aanvielen, stonden de Gouverneurs van Mombasa en Pate tegen den Iman op en verklaarden zich onafhankelijk. En nu begco, de strijd tusschen de Mazruis van Mombasa en de Nababans vao Pate om da opperheerchaopij. De Portugeesche Gouver neur van Mozambique probeerde van di« Gelegenheid gebruik te maken om Mombasa te henvinnen, maar de bevelhebber der vloot, door hem gezonden, vreesde tegenslag en trok, zonder een schot gelost te h-bben van Mombasa terug. En hiermee trad Portu gal voor goed van het tooneel op de Oost- Afrikaansche kust en gaf alle hoop op, ooit die bezit'ingen te herwinnen, waarvoor zoi- velen harer zonen het leven gegeven had- 'den. G. PREIJDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2