Stadsnieuws. Jf K. V v. VEEN'S Ooederenhande! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 21 April 1925 De Sacramentskapel van de kerk van den H. Joseph. De actie bij de N.Z.H.T.M. wordt doorgezet. Emmabloem-coHecte in andere Plaatsen. Bijtijds ontdekt. Jubileum P. Crama. Gevonden dieren en voorwerpen. Personalia. Serenade. Alliance Franpaise. De Teyler-zaak. „De Barre Winter" overleden. ïngezonden mededeelingen a 60 cents per regel. De opening van de school- en werktuinen. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. UIT DEN OMTREK. WJJKERQOG. HEEMSKERK. HAARLEMMERMEER. HALFWEG ZWANENBURG. SPAARNDAM. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ZANDVOORT. VIJFHUIZEN. RPVERWMK. LIJNDEN. LAATSTE NIEUWS. Een verklaring van Raditsz. Een onderhoud met Hindenburg Koning Gustaaf van Zweden ongesteld. Inbraak te Almelo. De relletjes te Bloemfontein. De nieuwe Hooge Commissaris in Egypte. De interparlementaire Conferentie. De Anjera stammen gebom bardeerd. De opstand in Portugal. Hevige stormen in de Ver. State Meer dan 100 dooden in Lissabon. De Sacramentskapel, welke geruimen tijd gesloten is geweest, werd dezer dagen weer opengesteld. Aanstonds wordt onze aandacht op dezen zijvleugel getrokken door het licht, dat daar zoo overvloedig binnenplast. Een der meestopvallende zeer bijzondere eigenschappen, die de kapel kenmerken, is wel de rijke symboliek, welke aan het schil derwerk ten grondslag ligt. De kunstschilder. Jan Loots, is van de grondgedachte uitgegaan, dat de kapel het heelal voorstelt, waarvan Christus, als twee de Persoon der Allerheiligste Drieëenheid het middelpunt en de instandhouder is. De kroonlijst, scheidt den hemel van de aarde. Onder de lambrizeering symboliseeren de korenaren den Godmensch in het H. Sacra ment, als grondslag van het aardsche leven, welke gedachte nog versterkt wordt door het latijnsche opschrift: Se mscens dedit socium, convescens in aedulium, Se mori- ens in pretïum te regnans dat in praemium". „In zijn geboorte gaf hij zich tot vriend bij het gastmaal als spijze, bij zijn dood als los prijs, in zijn heerlijkheid als belooning". Christus is de ondergrond van een bloei end. geestelijk leven der menschen, uitge drukt in de lelie, symbool van zuiverhid en de roos, symbool van liefde, welke opbloei en uit den frisschen groenen fond, hetgeen op rijke vruchtbaarheid wijst. De hemelsche vreugde is uitgedrukt door het palmemotief, dat de kroonlijst versiert. De pilasters steunen de kapel, zooals Chris tus het heelal ondersteunt. Daarom bevin den zich op de pilasters Christus-monogram men. Klimopranken slingeren zich hierom heen, voorstellende de menschen, die zich aan Christus vastklemmen om zoo naar om hoog, naar den hemel te komen. Over alles heen koepelt zich de blauwe hemel met de sterren als symbolen der gelukzalige geesten. Om het altaar heeft de ontwerper zich een soort troon gedacht, welke door een stevi- gen band is afgescheiden. Vanuit het taber nakel groeit de boom des levens met gulden vruchten. Daaromheen wijzen druivenran ken op het kostbaar Bloed van Christus in de H. Mis, Hierin zijn drie symbolen verwerkt van Christus in het Allerheiligste Sacrament, n.l. het pelikaan-motief en verder de druiven en de visch, zijnde teekenen welke in de Cata comben veelal gebruikt werden. Twee Cherubijnen in de hoeken duiden op de eeuwigdurende aanbidding van het H. Sacrament, weike door den R.-K. Vrouwen bond hier is ingesteld. Boven het altaar zweven twee engelen- figuren, welke een kroon boven het taber nakel heffen. Daaronder staan de woorden: „Adveniat Regnum Tuum", „Uw rijk kome". De zuiver gedachte symboliek is een der grootste verdiensten van deze beschildering en daarmede heeft de schilder zijn doel voor een groot deel bereikt. De religieuze kunst moet opwekken tot het gebed en leiden tot meditatie. Verschillende factoren werkten den kun stenaar waarschijnlijk tegen zoodat hij in aesthetisch opzirht niet volkclnen heeft kun- <en geven, wat hij zelf we! wenschte te be reiken, De grootste moeilijkheid, welke hij hier moest overwinnen, was, dat hij tegen eigen aanleg in, moest werken in den geest van den meester, die de geheele kerk heeft be- V schilderd. In het „Weekblad", orgaan van boven- noemde organisatie, schrijft de heer P.(e- terse) o.m. het volgende in verband met de actie bij de N.Z.H.T.M. Meenden wij na de conferentie van 24 Maart het personeel de mededeeling te kun nen doen, dat door de actie van onze N. V. niet alleen de voorgenomen loonsverlaging van de baan was, maar zelfs de laagste inko mens zouden worden verhoogd, we blijken ons daarin vergist te hebben. Toen wij de schriftelijke bevestiging ontvingen, luidde deze le. de Maatschappij zal gedurende 1925 geen wijziging brengen in de regeling der bestaande arbeidstijden. 2e. In het jaar 1925 zullen geen loonsver lagingen worden doorgevoerd. Met nadruk werd er op gewezen, dat hieruit niet mag wor den afgeleid, dat in Juli a.s. een loonsver- hooging mag worden verwacht, integendeel werd er op gewezen, dat indien geen bijzon dere omstandigheden zich zouden voor doen, de loonregeling ongewijzigd gehand haafd zal worden. 3e. Wij verklaarden ons bereid, na te gaan of het minimum-loon van de laagste groep der beambten, eventueel ook der ambtenaren, een verhooging zouden kunnen ondergaan." Geen wijziging dus van den arbeidstijd, en géén loonsverlaging. Het onder 3e ge noemde was wel een wat zwakke weergave tvan 't gesproken woord. De directie deelt ten opzichte daarvan als haar besluit mede „Ter voldoening hieraan moeten wij U mededeelen, dat een nadere overweging ons heeft doen besluiten, geen wijziging in die .minimumloonen te brengen. Ter beoordee- üng van de beteekenis van dit punt moge hierbij opgemerkt worden, dat van de 107 beambten van de 1ste beambten-groep 80 beambten het maximum loon ontvangen en geen enkele het minimum, terwijl van de 32 ambtenaren van groep III 23 ambtenaren het maximum salaris ontvangen en eveneens geen enkele het minimum." Wij erkennen dat de cijfers wel zullen overeenstemmen met het aantal „aangestel- den", maar bij de minimumlijders moeten 'geteld worden de lossen en de tijdelijken, wier loonen op die van het minimum zijn gebaseerd. Met de beschikking der Directie hebben wij ons niet accoord kunnen verklaren en zulks na behandeling in een hoofdbestuurs vergadering aan de Directie medegedeeld, haar verzoekende de beslissing alsnog te wil len herzien, of opnieuw een onderhoud te wil len verleenen. Wij stellen momenteel een onderzoek in naar de netto inkomsten van het personeel der N.Z.H. En het blijkt dat in Zuid-Hol land loonen betaald worden lager dan bij menige tramwegonderneming op het platte land !n Haarlem en Leiden worden loonen uit betaald waarvan geen arbeidersgezin behoor lijk kan leve.i. Er zijn gezinnen die het niet vol konden houden als de vrouw niet mede werkte. Wij kunnen hierin niet berusten. Het comité voor de Emma-bloem-collecte schrijft ons: In de maand April moeten alle Emma- bloem-collecten in ons land zijn afgeloopen. Geregeld hoort men dus hoeveel zij heeft opgebracht hier en daar, en dan is dat over al minder dan verleden jaar. Men schrijft dit toe aan „de tijdsomstandigheden", doch daar mede kunnen wij ons niet vereenigen. De tijd is reeds lang voorbij van groote giften, van véél rijksdaalders en guldens. Een gift van 25.of 10.is een groote zeld zaamheid. Het zijn verreweg meest kwartjes en dubbeltjes, en met die geldstukjes hebben o.i. tijdsomstandigheden niets te maken, zelfs met geen gulden en geen rijksdaalder, eens per jaar voor een doel als de t.b.c. bestrij ding. We zien het aan een voetbalwedstrijd e.d Hoeveel guldens en rijksdaalders brengt een kampioenswedstrijd niet op, al zou die iede- ren Zondag plaats hebben. Neen, Haarlem en Omstreken zal het be wijzen op Woensdag 29 April a.s., dat wij ge lijk hebben en de tijdsomstandigheden niets en niets te maken hebben met de Emma- bloem-collecte en haar opbrengst. Haarlem, kampioen van Nederland, óók op t.b.c. gebied! Zoo denken wij er over! Maandagavond ontdekte een der wakers, belast met het toezicht op groot bouwcom plex aan het Amsterdamsche kwartier, be gin van brand in een bijna afgebouwde wo ning. De waker heeft de brandende voor werpen verwijderd en gedoofd. Heden herdacht de heer P. Crama, Kleine Houtstraat alhier, den dag, dat hij vóór 50 jaar zijn loopbaan als koopman aanving. Op verlangen van den heer Crama werd het ju bileum slechts in intiemen kring gevierd. Van het personeel ontving de jubilaris een fraai wandbord van Goudsch aardewerk. Van de Kleine Houtstraat-vereeniging, Noordzijde, een fraai bloemstuk. •De heer Crama begon zijn loopbaan als koopman in 1875 te Nieuw-Ven nep, waar hij 12 jaar bleef. Daarna woonde hij een jaar op het Klein Heiligland, alhier, 5 jaar in de Spaarnwouderstraat, waarna hij zich in de Kleine Houtstraat vestigde. G. Prent, V/ester Boogaardstraat 5rd., kinder-auto J. Timmer, Roosveldstraat 12 beursje met inhoud N. Nelis, H. Kruis straat 18. ceintuur (grijs) C. Bos, Javastr. 28, Schoten, gulden ;v. Beem, Teylerstr. 22, zwart-bruine hond „Fauna" v. Ooy, Kruisweg 57, grijze hond „Fauna" W. Mon- dé, Kromme Elleboogsteeg 22, hond (her der) W. Korsten, Tulpenstraat 9rood, hond (herder) B. Steegstra, Spoorwegstraat 2, hondje (zwart) H. Geeve, Pieterstraat lzw., handschoen (geel) P. Pirovano, Wouwer- manstraat 39 handschoen (brnin)J. Brou- tjes, v. Keulenstraat 26, dameshorloge A. Diekman, Korte Lakenstraat 2zw-, halsband; W. Streng, Généraal Jouberstraat 44, hand greep van een autodeur H. Offerman, [Oude Raamstraat 12rd„ jongensjas Bartel Leid- schestraat 14, poes (lapjes) „Fauna"; J. Bonfrer. Kleine Houtstraat 91, pakje met geld J. W. C. Verheul, Jansweg 57, porte- monnaie met inhoud H. Wille, Oranjeboom- straat 73, fabriekspenning Mevr. 't Hooft, Koninginne weg 107, pakje met kam enz. J. W. Dierman de Genestetstraat 10, porte- monaie met inhoud M. Geerlig, Wester straat 51, portemonnaie met inhoud Po litiebureau, Smedestraat, damesrijwiel W. de Laat, Vooruitgangstraat 25, rijwielbel. merk J. Schatman. Leïdschestraat 42 zwart, rijwielbel.merk J. C. Roekens, Wijde Gel- deloozepad 19rd., regenjas G. Klein, Ni- colaas Beetsstraat 15rd„ rijwielbel.merk Controle Belastingen Pandpoort, damesschoe nen, A. Ploeg, 1 etterodestraat 50. voetbal schoenen B. Hilbrink, v. Loostra at 23, tasch met busgroenten enz. Poli'. i~b ui eau, Smedestraat, taschje met inhoud E. Brink, Leliestraat 4, actetasch met inhoud; inej Betsy Kooij, Loosduinschekade 60, Den Haag, vulpen. G. B. Stuut. Ged. Voldersgracht 19, arm bandhorloge D. Calandt, Hofdijkpkin 30, bal D. v. d. Klugt, Damiatestraat 11, bei tel C. v. d. Stadt, Leeghwaterstraat 2, lees boek W. v. d. Plicht, Harmenjansweg 76, beursje m. i. A. Gerritsen, Kinderhuisvest 39, bontje Politiebureau, Smedestraat, bont je N. Coblens, Klarenbeekstraat 36 zw. ceintuur Politiebureau, Smedestraat, cein- schoen (grijs) D. Calandt, Hofdijkplein 30, handschonen (glacé) Mej. Kok, Klaren- beekstr. 43 rd., hondenhalsband met pen ning Lemhof, Krayennesterkade 4, hond (herder) Fauna Roest, Bakkumstraat 8, hondje (geel) idem Politie, Schoten, hond (Fox) Haerlem hondje (geel, idem F. v. d. Eynde, Duinlustparkweg Santpoort hond (herder met penning) Haerlem J. Koop man, Molensteeg 13, jekker J. H. Anschütz, Kleverlaan 156, knipje J. Zwart, de Clercq- straat 154, kinderkousen Nieland, Kastanje straat 1, poes-grijs, Haerlem C. Klaver, Wilgenstraat 39, idem, idem idem Bakker, 2e Hoogewo.erddwarsstraat, idem, idem idemJ. Schouwen, Kleverlaan 5, idem (rood-wit), idem Davids, Schoterwg 57, idem (grijs-wit), idem Politiebureau, Sme destraat, mand met bloemen Tornhout, Wagenweg 114, portemonnaie m.i. E. Di- ves-Harte, Lakenstraat 24 zwart, papagaai L. C. Woltering, Gen. Joubertstraat 24, portemonnaie m. i. H. Lenaarts, Oost Indiëstraat 48, pet P. Smit, Baljuwslaan 17, tabakspijp Politiebureau, Smedestraat, hon denpenning W. Pont, Kleverparkweg 39, rijwielbel.merk de Laat, Vooruitgang st- a t 15, idem E. v. d. Bossche, Papentorenvest, 68, idem J. Vieselman, de Clercqstraat 151, autosleutel A. A. Sanders, Barbarossastraat 39, teekening P. v. Galen, Ainsterdamsche- vaart 74, wagenwiel. Voor hef diploma B van het Machinisten examen slaagde te 'sGravenhage de heer Ch. B, H. Gigengack, alhier. Bij gelegenheid vatf haar 25-jarig jubi leum als werkster op het hoofdbureau van politie zal aan mej. G. Huijbers op Vrijdag 1 Mei, 's avonds van 78 uur aan haar woning in de Lange Wijngaardstraat door het Politiemuziekkorps, onder directie van den heer Reinier van 't Hof, een serenade ge bracht worden. Men verzoekt ons te melden, dat de con ferentie van de Alliance Franpaise op Woensdag 22 dezer, niet begint te 8 uur, maar te half 9. De uitspraak in de nieuwe Teylerzaak (Mefelenkamp c.s. contra de directeuren van de Teylersstichting), waarin de pleidooien werden gehouden op Woensdag 25 Februari j.l. is uitgesteld tot Dinsdag 28 April a.s. Het welbekende zwerverstype „De Barre Winter" (Jan de Bruin), is gisteren op 65-ja- KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BTALIGNSV00RWA ARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING rigen leeftijd in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overleden. Er wordt nogmaals aan herinnerd, dat mor gen, Woensdag 22 April, de werkzaamheden aanvangen van de Kinderwerktuinen te Haarlem aan de Kleverlaan fingang aan de Mamixstraat), om des namiddags te kwart voor twee uur; en te Heemstede aan het Haemstedeplein, toegang door de Haemste- delaan, om kwart over 1 uur n.m. Het is gewenscht, zoo mogelijk eigen ge reedschap mede te brengen. Noodzakelijk is het, dat ieder kind een zaaikom, een meet- koord van 6 meter en meetlat van 1 meter, verdeeld in halve en heele decimeters, mede- brengt. i_ In beide tuinen zijn nog eenige tuintjes be schikbaar voor kinderen die zich nog niet hebben opgegeven. Zulke kideren kunnen zich in den tuin bij dc leiders aanmelden. In de op 20 April gehouden jaarlij ksche Algemeene Ledenvergadering werden het jaarverslag en het finantieele verslag over 1924 goedgekeurd. Tot leden van den Raad van Bestuur wer den herkozen Mej. M. Bierens, de Haan, Mej. L. de Clercq van Weel, Mej. Ch. J. Ferret, Mevr. W. C. Haitsma Muiier, Mej. H. M. Heil, Mevr. J. Tadema- de Breuk, Mevr. J. C. Teding van Berkhout, en de heeren G. Adrian, J. W. A. Beynes, Joh. de Breuk, Dr. M. C. A. Bijleveld. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot het aangaan eener geldleening met de Rijksverzekerings bank tot een bedrag, hetwelk besteed zat v. o den vco: de uitbreiding van dc Lighai te Schoten met een nachtverblijf voor zO Bij de toelichting tot dat voorstel deelde de voorzitter mede, dat de Provinciale Staten van Noord-Holland de Gedeputeerde Staten van de Provincie hebben gemachtigd om deze geldleening ten behoeve van de Rijksverzeke- ringsbak tot borg te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. In de op 7 April gehouden jaarhjksche Ver gadering van den Raad van Bestuur werden Mevr. Heerkens Thyssen en de heer Dr. Kersbergen, Teding van Berkhout Jr., en Mauritz herkozen tot lid van het Dagelijksch Bestuur. In de vacature van den heer v. d. Berg, Arts, die zich niet herkiesbaar had ge steld, werd gekozen de heer C. H. Kuenen arts. In deze vergadering kwam ook ter sprake de pensioen-regeling der huisbezoeksters en overige ambtenaren der Vereeniging. Be sproken werd deze zaak nader onder de oogen te zien. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende De voorbereidingen voor den bouw van het nachtverblijf bij de Lighai hebben in 1924 bijna hun beslag gekregen; wij hopen in 1925 de exploitatie te kunnen beginnen; tevens zijn plannen gemaakt voor den bouw van een nieuwe Lighai op het terrein te Schoten, waarbij de heer L. A. Springer, evenals vroe ger, belangloos van advies diende voor den aanleg van den tuin. Het aantal donateurs, leden en begunsti gers onzer Vereeniging bedraagt 5654, vorig jaar 4820, dat van het Lighalfonds 1350, vo rig jaar 1463. Aan het verslag van den directeur van het Consultatiebureau ontleenen wij: De ziektegeschiedenissen van de leden van een gezin worden samengevoegd in dossiers, waarvan er op 31 December j.l. 1471 aanwe zig waren. In 1924 werden 2846 onderzoekingen ver richt, Sputumonderzoek geschiedde in 340 gevallen (58 in 1923), 51, di. 15 pet, bleken tuberkelbacillen te bevatten. Van 52 patiënten werd een Röntgen-foto vervaardigd. Tuberculine-diagnostiek werd toegepast in. 361 gevallen. Het huisonderzoek werd in 1924 door de 4 huisbezoeksters met opgewektheid verricht; de invoering van een nieuw model sóciale lijst bracht voor hen veel administratief werk mede. Ter practische opleiding waren gedurende één of drie maanden een aantal leerling-en- quêtrices bij ons bureau gedetacheerd. Op 31 Dec. waren onder controle 1353 ge zinnen met 1928 patiënten. Het totaal der afgelegde bezoeken bedroeg 13070, zijnde 1307 per 10.000 inwoners. Van 49 kinderen, die naar vacantie-kolo- nies gingen, en die op ons bureau waren in geschreven, werd de helft der kosten door de Vereeniging gedragen; in 31 gevallen werd een sanatoriumkuur door hulp of door bemiddeling van ons bureau mogelijk ge maakt. Bijdrage in de huur, varieerend van 0:50 tot 2.per week, na betrekken van een betere woning of door verbetering van de bewoning werd aan 44 gezinnen gegeven. Voor hulp in de huishouding en voor waschgeld werd aan 41 gezinnen finantieele steun verstrekt. 1800 badkaartjes werden uitgegeven. De lighai was bijna steeds geheel bezet; het aantal verpleegdagen bedroeg 5555. Op 31 Dec. waren aanwezig 21 patiënten. De resultaten kunnen zeer bevredigend worden genoemd. Vele patiënten werden ge heel tot arbeiden in staat, ontslagen. Het finantieel verslag gaf een nadeelig sal do aan van 3300.50, terwijl dit bet vorig jaar slechts 564.50 bedroeg. De ontvangsten van de vereeniging be droegen 32721.31. De uitgaven 36021.81. De ontvangsten en uilgaven van het Lig halfonds waren 5696.86 en 6087.26. Uitvoering Harmonie. De uitvoering van de Harmonie „St. Caecilia" is uitstekend geslaagd. Uit de goede opkomst viel op te maken, dat „St. Caecilia" zich in veler sym pathie mag verheugen. Dit behoeft geen ver wondering te baren, want Caecilia geelt goede muziek, dit heeft de laatste uitvoering weer bewezen De heer Peelen zorgde met succes voor het humoristische gedeelte van den avond. Een ieder ging voldaan huiswaarts. Kiesvereeniging. De afd. Velsen Wijkeroog van de R. K. Kiesver. „Recht en Plicht," houdt morgenavond om half acht in het vereenigingsgebouw een ledenverga dering. Op de agenda komt o.m. voor, benoeming algevaardigde naar de R. K. Politieke Land' i dagvergadering te Utrecht op 20 Juni a.s., en voorlichting nieuw kiesreglement voor de stemming over het Politiek Advies op i 25 en 26 April a.s. Vernielzucht. Door de politie werden eenige jongens naar 't bureau gebracht en aldaar ernstig onderhouden. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan vernieling in het onbe woonde „Tivoli" gebouw, alhier. Een nieuwe piano. In het vereenigings gebouw te Wijkeroog, is een nieuwe piano geplaatst. Een mooi instrument, dat er hoog noodig was 't Spreekt vanzelf, dat men hiervoor in de schatkist heeft moeten grijpen en om nu het gat, dat door deze greep is ontstaan, wat te dichten, heeft men besloten om op Woensdag 29 April een avond te organi- seeren, waar de bekende humorist Leo Peelen zal optreden Naas't dezen humorist is gezorgd voor een groot en goed strijk orkest, zoodat men zeker is van een gezel- ligen avond als men Woensdag 29 April naar het vereenigingsgebouw gaat. Laat ieder een „steentje" bijdragen voor de piano. Stemmen voor het Politiek Advies. De stemming voor het politiek advies zal plaats nebben Zaterdag 25 en Zondag 26 April a.s., in het vereenigingsgebouw. Zaterdag van 3% uur tot 9 uur en Zondag vanaf na de Hoogmis tot 1 uur. Emmabloempje. Woensdag 22 dezer, zullen eenige dames de gemeente bezoeken, om het Emmabloepje te koop aan te bieden. Herbenoemd. Z. D. H de Bisschop van Haarlem, heeft tot kerkmeester herbenoemd den heer A. E. de Wildt, en tot armmeester den heer J. de Wit Jz. Verkiezing. Bij de op Donderdag gehou den verkiezing van twee ingelanden van aen polder „de Uitgeester en Heemskerkerbroek zijn de aftredende leden, dc heeren P. Schuit en Jac. Welboren, beiden wonende alhier, herkozen. Burgerlijke stand van 1720 April. Geboren Fina, d. v. C. van der Vlugt eii C. Warmerdam Adriana Klazina, d. v. C. Vis ser en M. Molenaar Antonia, d. v. J. van der Klauw en C. van Kampen Antonius Johannes, z. v. C. Th. Strieker en M. G. Schreurs Aart. z. v. A. Koren en M. Woud Teuntje, d. v. P. Boogaard en M. van Cuij- lenborg Eleonora Aafje, d. v. P- Appelman en M. H. Kraakman. Overleden Petronella Zuiderduin, 66 j. wed. v. H. van Braak. Hij had afgedaan. De arbeider D. M. al hier had bijna 50 lange jaren werkzaam ge weest bij een zeer gegoede landbouwersfami lie in dezen polder. Van 's morgens 5 uur of soms nog vroeger tot 's avonds laat had hij hen op de boerderij trouw en eerlijk gediend. Nu hij den leeftijd van ongeveer 75 heeft bereikt, kreeg hij dezer dagen de mededeeling dat men z'n diensten wegens zijn vergevorder den leeftijd niet meer noodig had en zonder meer kon hij naar huis gaan Wil de man niet komen ten laste van het armbestuur dan zullen z'n gehuwde kinderen hem en zijn vrouw op hun ouden dagen moe ten onderhouden en steunen. Nieuwe aanlegplaatsen.— Vanwege het polderbestuur zullen twee nieuwe aanleg plaatsen worden gemaakt b.d. Venneperweg (Westzijde.) De aanbesteding hiervan zal plaats hebben op Donderdag 30 April a.s. in het polderhuis te Hoofddorp. Vergrooting Beursgebouw. Over de eventueele vergrooting van het hotel „De Beurs" te Hoofddorp, waarin iederen Don derdag beurs wordt gehouden, is reeds veel gepraat en geschreven. De plannen schijnen nu een meer definitie ven vorm te gaan krijgen, want de aandeel houders zijn opgeroepen voor een buitenge wone algemeene vergadering op Vrijdag 24 April a.s. waarin als eenig punt op de agenda zal worden besproken. „Vergrooting Beurs gebouw." We zullen dus nu weldra hooren hetgeen in deze zal worden gedaan. Inbraak. Tijdens afwezigheid van de bewoners is 's nachts ingebroken in de wo ning van den heer Beetsma, hoofd van school 1 te Rijk. Door het indrukken van een ruit aan den zijkant van de woning, kon een raam worden geopend en heeft men zich toe gang tot de woning verschaft. Uit een vertrek werd een lessenaar opengebroken en daaruit eenig geld ontvreemd, terwijl ook een rijwiel werd medegenomen. De fiets is later in een tocht aan den Kruisweg alhier teruggevonden. Van den dader geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. Schoolcommissie. Tot voorzitter van de commissie tot wering van school verzuim in deze gemeente is in de plaats van den heer H. Pos benoemd de heer H. J. Post, hoofd van de R.-K. school aan den Spaarnwouderweg, alhier. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is gevonden 'n kinderportemon- naie met inhoud en een house van een ra- diateur van een Ford-auto. Komen aanloo- pen een herdershond. Verloren een gouden damesarmband. R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K- Kies vereeniging „Kiesrecht is Kiesplichthoudt Woensdagavond half acht een groote pro- paganda-vergadering in het St. Jozefgebouw alhier. Witte Kruis. Woensdagavond 7 uur geeft de reciteerclub „Thalia" van hier in de zaal van den heer Cornelissen een uit voering, ten bate van Het Witte Kruis. Bekeurd. Zondag is door de politie al hier een zestal automobilisten bekeurd we gens het te hard rijden in de kom van Hall- weg. Toorteeluitvoering. Zondagavond trad de R.K Tooneelclub „St. Gerardus Majella", al hier op, voor een goed gevulde zaal met het blijspel „De hoed van Italiaansch stroo". Na een kort openingswoord van den Zeereerw. heer pastoor nam het spel een aanvang. De onderscheidene rollen zaten er goed in Vooral het spel van Ferdinand was goed, evenals de rollen van Nonancourt en Verinet. Mocht de eerste vaak het sein geven tot- lachen, de rol van den laatste, als oude, doo- vc man, werd ezer goed vertolkt. Het losse spel van graaf Achille de Rosal- ba, mocht zeker den toets van alle critiek doorstaan. Over 't algemeen is goed spel gegeven. Mo ge deze tooneelclub in deze richting, onder leiding van den heeretoanishrdlucmfwypvgk op den ingeslagen weg, dan zullen ons nog vele genotvolle avonden wachten. Voetbalwedstrijd. Bij de gehouden voetbalwedstrijden was de uitslag: Halfweg I V. S. V. (comb.) 30. Halfweg II Noorvace I 2—0. Halfweg III Unitas I 41. Diep treurig. Wederom heeft de 10-jari ge A, R„ wonende aan den Zwanenburger- dijk alhier, door het verbrijzelen van een ruit, zich j.l. Vrijdag toegang verschaft bij het gezin de W., dat dicht bij haar woont. Nadat ze de kasten had geïnspecteerd en zich een kop pocderchocolade had klaarge maakt, vond men het meisje boven, waar ze zich vermaakte met speelgoed, dat ze had weten te bemachtigen. Drankwet. Bi' B. en W. is ingekomen een verzoek van W. Siewertsen te Spaarn- dammerpolder om vergunning ingevolge de Drankwet in den Spaarndammerpolder, Personalia. Tot agent van politie te Amsterdam is benoemd de heer J. J. Storp, alhier. Muziektent. De vórige week maakten we melding, dat er dit jaar slechts een mu ziektent op de Kolk zal komen. We hebben in verband daarmede ter bevoegder plaatse eens geïnformeerd, waarbij ons bleek, dat het vooral aan het tactvol beleid van onzen burgemeester is te danken, dat thans beide ter plaatse bestaande fanfarekorpsen van een muziektent kunnen gebruik maken. Een overeenkomst, door beide partijen getee- kend, is gesloten. Voorwaar een oplossing in goede richting, die zeer toe te juichen is. Het was trouwens ook te mal, twee muziek tenten naast elkaar, in zoo'n klein dorp, vooral voor den vreemdeling, die de kwestie niet weet. Collecte. Donderdag 23 April a.s., zal door het Witte Kruis een Emmabloem-col- lecte worden gehouden, ook in Spaarnwou- de, Haarlemmerliede en een deel van c'len Houtrakpolder. Wij hopen, dat het resultaat schitterend mag zijn. Kunstkring. Het fanfarekorps „Kunst kring" geeft a.s. Woensdagavond van 89'A uur een concert op de Kolk, tot opening van het zomerseizoen. Schouw over de wegen. B, en W. van Velsen, hebben ter kennis van belangheb benden gebracht, dat de schouw over de wegen, welke zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor hei publiek verkeer openstaan, zal worden gevoerd op Maandag 27 April a.s. Mutatie. De hoofdagent van politie H. Oostindie, postcommandant te Wijkeroog is in gelijke functie overgeplaatst naar Velser- oord. Tot postcommandant te Wijkeroog is be noemd, de hoofdagent J. Berkhof aldaar. Gouden bruidspaar. Den 30en April a.s hopen de echtelieden J. Buisman en A. Groot den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaren in den echt werden verbonden. Dat loopt verkeerd. H. A. M. B. H. is het recht ontzegd om een motorrijtuig te be sturen. H. stoort zich hier niet erg aan en terzake overtreding van dit verbod, werd hem door den kantonrechter te Haarlem reeds een boete van 40.opgelegd, met de belofte bij herhaling hechtenis te zullen krijgen. H. werd te Velseroord weer gesnapt, dus za! nu waarschijnlijk moeten brommen. Nog een. Bekeurd werd G. V., terzake het besturen van een autobus, terwijl hem bij gerechtelijk vonnis de bevoegdheid daar toe was ontzegd. Diefstal. Aan boord van de sleepboot „Titan" is een kijker ontvreemd en eenige pakjes thee en koffie. De politie stelt een onderzoek in. Roode Kruis. Hedenavond heeft in Ho tel No. één een vergadering plaats van de afd. IJmuiden van de Ned. Ver. „Het Roode Kruis". Op deze vergadering zal de uitrei king plaats hebben van het Mobilisatiekruis aan de leden der transport-colonne. Onze Winkelstand. De zaak in rijwie len, motoren en automobielen, van den heer Joh. v, d. Horst, aan de Oranjestraat heeft een uitbreiding ondergaan. De zaak is geheel naar de eischen des tijds ingericht. Zaterdag had de opening plaats. Bezoek, Zaterdagmiddag bezochten de deelnemers aan de bijeenkomst van de stu die-commissie der internationale Electro- tcchnische Commissie na een bezoek aan Heemstede en Haarlem ook onze gemeente en maakten onder leiding van den ingenieur Ringers een welgeslaagde excursie naar den sluizenbouw Radio. Voor bet eerst is Zondagmor gen door de Eerw. Zusters de godsdienst oefening in de St. Agneskerk te Amsterdam draadloos gevolgd. Scheepvaartberichten. 19 April: Radja, S. Bremen; Calder, S. Goole; Vreewijk, S. Caen; Tern, S. Londen; Aslarte, S. Bremen; Van Rensselaer, S Hamburg; Hercules, S. idem; Strabo, S, Gothenburg; Perseus, S. Kopen hagen; Java, S. Rangoon; 20 April. Posei don, S Hamburg; Crichtoun; S. Leith; Schwinge, S. Hamburg; Rhein, S. id. Vertr. 19 Aug. Delfland, S. West-Afrika; Roepat, S. Londen. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Hendrik, z. v. H. Houtwipper en T. Storm; Maaike Anna, d. v. J. Davidson en M. G. Comis; Wilhelmus, z. v. A, Scbellevis. Ondertrouwd: W Geijs, 45 j. en A. Mer- vel, 34 j.; L. F. Knoppers, 25 j. en S, C. E. de Wildt, 25 j.; N. Snijders, 26 j. en A. J. Bol 26 j. Gehuwd: F. van Galen, 28 j. en C. Schmeltz, 33 jaar. Geen subsidie in zake werkverschaffing. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft afwijzend beschikt op het verzoek om subsidie in de kosten van de werkverschaffing, daar reeds geruimeu tijd, voo subsidie werd aangevraagd, be gonnen was met den aanleg van rijwiel- en wandelpaden aan de Zandvoortschelaan en de werkzaamheden aan de ijsbaan toen reeds waren afgeloopen. Op de eerste aanvrage om subsidie, die wel op tijd was ingediend, was afwijzend beschikt, omdat men toen geen voldoende overzicht van de werkzaamheden meende te hebben. Daar dc werkloosheid toen toenam, heeft het Gemeentebestuur de werkloozen aan het werk gesteld en een tweede verzoek om subsidie ingediend, met bovengenoemd resultaat. Slechte wegen. Door het te ver uitha len zakte Zaterdagmiddag op den Nieuwe Weg een zware luxe auto tot de assen toe weg. Met werktuigen gehaald uit Haarlem heeft men het zware gevaarte na lang tob ben weer op het harde van den weg ge kregen. Het behoort niet tot de zeldzaam heden, dat een auto of een ander zwaar voertuig daai verzakt, want waagt men het om maar even van het harde van den weg te gaan dan is verzakken in die ver- sche grond onvermijdelijk. Een groote ver betering zou het zijn als deze drukke ver keersweg tot aan den slootkant toe ver hard was. Asphalteering. Een gedeelte van den IJweg en Spaarnwouderweg zal worden geasphalteerd. Naar verluidt zijn het deze gedeelten waardoor de buizen liggen van de Amsterdamsche Waterleiding en welke niet vetbreed zijn geworden. Het materiaal wordt er reeds voor aan gevoerd, zoodat te voorzien is, dat met dit werk spoedig een aanvang gemaakt zal worden. Uitvoering Patronaat, Door het meisj'es- patronaat „St. Agnes", wordt a,s. Donderdag om 8 uur, in het gebouw der K. S. A. de Peperstraat een uitvoering gegeven. Opgevoerd zal worden „Het offer van d Missiezuster," een drama in vier bedrijven van Pater J. Timmermans. Jubileum Harmoniekapel. „IJs e weder dienende", zal de harmoniekapel a. Donderdag haar jubileum-concert geven i de muziektent Alsdan zal ook de aanbiedin plaats hebben van het geschenk der burgeri bestaande uit nieuwe lessenaars. R.-K. Kiesvereeniging. De afd. Bever wijk van de R.-K. Kiesvereeniging „Rech en Plicht" hield Maandagavond in de K.S.' een algemeene ledenvergadering. De Hoogeerw. heer Deken Lucassen dc raadsleden de heeren Braun en v. Zul phen waren mede aanwezig. Om kwart over 8 opende de voorzitte de vergadering met een woord van welko speciaal tot den Hoogeerw. heer Deken. De notulen der vorige vergadering worde gearresteerd. Mededeeling is binnengekomen van de heer A. Post, dat hij zijn benoeming al bestuurslid niet aanneemt De heer Zwart deelt mede als bestuursli te bedanken. Van den heer Zwager is mededeeling bin nengkomen, dat hij wegens ziekte de ver gadering niet kan bijwonen. De voorzitter doet da-rna mededeelin omtrent de règeling van de stemming ove bet politiek advies. De stemming zal plaats hebben op Zonda 26 April a.s. Op het stembiljet mag slecht één hokje worden ingevuld. Hij. die het po Iitiek advies stemt, vult dat ééne hokje Overgegaan wordt tot benoeming van lede van het stembureau. Het stembureau zal geopend zijn van da morgens half 8 tot 12 uur en des middag van 2 uur tot half 6. Ingang kegelbaan S. A„ aan den Rijksstraatweg. Daarna is de bestuursverkiezing aan d orde. Gekozen werden de heeren C. v, Baa en De Wolf. Bij de rondvraag propageerde de hee Dekker de candidatuur-Loerakker. De heer Tromp drukt er zijn spijt over ui dat de heer Zwager niet aanwezig is. De heer Machielse oefent critiek uit op d leiding der vergadering, waar de heeren Loer akker en Kamerbeek als sprekes optrade en drukt er zijn spijt over uit, dat de heere van te voren waren ingelicht over de de baters. Verder kwam bij de rondvraag ter sprak of 'het bestuur al dan niet het recht heeft d ledenlijst ter beschikking te stellen van bc actie-comité voor de candidatuur-Locr akker. Dc voorzitter staat inzage van de ledenlijs toe. Daarna sluiting. Verkiezingsactie. Woensdag 22 Apri a.s.. zullen ter gelegenheid eener algemeen vergadering der R.-K. Kiesvereenigin „Eendracht maakt Macht" als sprekers op treden de heeren, H. E. Everard te Heem stede en Chr. M. Jansen, Amsterdam, bei den candidaten van het politiek advies. Deze vergadering wordt gehouden in he patronaatsgebouw alhier, en begint te hal acht. Hij is toegankelijk voor alle R.-^ Kiezers en Kiezeressen. BELGRADO, 21 April. Raditsz heeft a een persvertegenwoordiger verklaard, dat d onderhandelingen tusschen de Raditszparti en de radicalen op het doode punt zijn geko men. Zij kunnen even goed echter een slecl» te als een goede wending nemen. BERLIJN, 21 April. Hindenburg heef c!en Berlijnschen vertegenwoordiger van d Hearst-pers opnieuw een onderhoud toege staan. Hij verklaarde, dat hij een plotseling verandering in de Grondwet nog mogelijk noch gewenscht acht. Over hel garantie-o;c wilde Hindenburg zich niet uitlaten, daar d diplomatieke besprekingen nog in een begin stadum verkeeren. STOCKHOLM, 21 April. Koning Gusta is lijdend aan een Jichte ongesteldheid. H: heeft zijn bezigheden deze week uitgesteld. ZWOLLE, 31 April. Gisteravond tu schen 8 en 10 uur is ingebroken door toe gangverschaffing aan de achterzijde in d bazar van den heer W. Kuiper, aan de Groo te straat te Almelo. Een aanzienlijke geldso wordt vermist, de vermoedelijke dader i aangehouden. BLOEMFONTEIN, 21 April. Bij de rel ietjes zijn 4 inboorlingen gedood en 18 ge wond. Men heeft een staking van 22000 i boorlingen georganiseerd. De communist! sche propaganda neemt steeds in krach toe: In massa-demonstraties is besloten d prins van Wales te boycotten bij zijn bezoe aan Zuid-Afrika. LONDEN, 21 April. Naar de „Daik Mail" verneemt, is thans definitief besloten dd,t Sir George Lloyd, Lord Allenby al hooge commissaris in Egypte zal opvolgen ROME, 21 April. De intcrparlemen taire conferentie zal in Mei 1926 te Londe weer bijeenkomen. TANGER, 21 April. Spaansche vlieg tuigen hebben de Anjera-stammen gebom bardeerd. De schade is groot. LISSABON, 21 April. De preside heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in hij de bevolking uitnoodigt het werk t hervatten. De troepen en de bevolking wor den opgewekt de regeering trouw te blijven De Ministerraad besloot onmiddellijk ee: onderzoek in te stellen r.aar de verantwoor dclijkbeid aan de revolutie. Het Parlemen komt heden bijeen; Lissabon is thans gehee rustig. NEW-YORK, 21 April. - Hevige ster men hebben gewoed in Penosylvanië West-Virginië en Illinois. De schade groot. LISSABON, 21 April. Naar gcmel wordt, heeft de revolutionaire bewegin meer dan 100 dooden geëischt. De regee ringstroepen maakten meer dan 1000 g vangeneiju

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5