Binnenlandsch Nieuws. Suzanne Dupré. De regeeringsverklaring van het kabinet Painlevé. Oplossing van het financiële en veiligheidsprobleem. De Zweedsche Soc. Dem. Partij kiest een opvolger van Branting. Onder de Radio-berichten: Stresemann's standpunt inzake de candi- datuur Hindenburg. De Ambassadeursconferentie zal het verzoek der Bulgaarsche regeering omtrent militaire versterking overwegen. Gem. buitenl. berichten. De studentenrelletjes te Parys. De regeeringsverklaring. De kabinetscrisis in België. De verkiezingen voor het Rijks presidentschap. Het conflict in de Berlijnsche metaalindustrie. De conferentie inzake den handel in wapenen. De uitsluitingen in Denemarken. De communistische agitatie in Bulgarije. Uit de R. K. Staatspartij. De gemeenten en de Rijks verzekeringsbank. Het Engelsche luchtschip R 33. Minister Ruys over de coalitie. Cumulatie van ambten in de R. K. Staatspartij. De werkzaamheden van de Rijksbemiddelaars. Prof. Casimir over echtscheiding Het gouden huwelijksfeest van Luit.-Gen. J. J. G Baron van Voorst tot Voorst Koninklijk Bezoek. De verjaardag van Prin Hendrik. ^LUCHTVERKEER. Amsterdam en Schiphol. Luchtpolitie. VERKEER EN POSTERIJEN. De ontvangsten der Spoor wegen in 1924. Het Staatsbedrijf der P. T. en 7\ Hef briefport. De porti voor het buitenland. Directeur-generaal der P. T. T. Lucht-goederenvervoer. UIT ONZE OOST. Het vertrek der vliegers. HANPEL EN NIJVERHEID. De P. C. Hooft. KERK EN SCHOOL Het 25-jarig bestaan van het Canisias-college. Naar de Missie. Uit de Missie. FEUILLETON. De regeeringsverklaring van het Fransche kabinet. De gisteren in het parlement voorgelezen mimstrieeie verklaing legt den nadruk op de dringende noodzakelijkheid om het fi- nancieele en het veiligheidsprobleem op te lossen zonder tot vluchtige maatregelen zijn toevlucht te nemen. Zij dringt op spoedige aanneming der begrooting aan, welke het budgetaire evenwicht verzekert, alvorens tot nieuwe belastingen over te gaan. Zij ves tigt de veiligheid op de door Herriot en Briand te Genève vastgestelde basis en be toogt de noodzakelijkheid van nationale een dracht, terwijl zij te verstaan geeft dat het handhaven van de betrekkingen met het Vatikaan vereenigbaar is met den eerbied -%)or de onaantastbare leekenwetten. In den loop van het debat heeft Briand de buitenlandsche, Caillaux de financieele en Painlevé de algemeene politiek der nieuwe regeering uiteengezet. De veiligheid van Frank rijk. De „Matin" publiceert uittreksels uit een rapport, dat prof. Murray Butler, president der Universiteit van Columbia, voor het Carnegie Instituut over de practische mid delen tot het verzekeren van den internatio nalen vrede heeft opgesteld. Het rapport zegt, dat Frankrijk buiten de defensieve kracht zijner wapenen op het oogenblik geen enke len waarborg voor zijn veiligheid bezit. Er dient dus een waarborg te worden gevonden, welke voor de Fransche natie bevredigend zou zijn. Het betreft hier geen psychologische quaestie, maar een diepe psychologische waarheid. De geschiedenis der drie laatste eeuwen toont, dat de houding van Frankrijk op de basis der realiteit berust. Er bestaat dus een fundamenteel probleem, dat een drin gende oplossing vereischt. De toestand in Sofia. De politie heeft 500 communisten en boe ren gearresteerd wegens medeplichtigheid aan den aanslag in de Kathedraal. Eenige ar restanten, die zich verzetten, werden door de menigte gelyncht. Kapitein Krotnef, die de ontplofbare stof gemaakt zou hebben, heeft zelfmoord gepleegd. De communisten hebben zijn vrouw vermoord teneinde te voorkomen dat zij verklaringen zal afleggen. Het gerucht gaat, dat de vroegere demo cratische premier Malinof spoedig den pre mier Zankof zal vervangen. Uit Sofia wordt gemeld, dat de cotnmu nist Yankof en zijn partijgenoot Minkof be schouwd worden als de hoofddaders van den aanslag. Zij zijn echter voortvluchtig. Er zijn reeds vele slachtoffers gevallen als wraak der anti-communisten. Zaterdagavond had de teraardebestelling plaats van de meeste slachtoffers. DE NIEUWE LEIDER DER ZWEED SCHE SOCIALISTEN. Het bestuur van de Zweedsche sociaal democratische partij heeft Zondag minister F. W. Thorsson gekozen tot president van het bestuur. Deze beslissing zal worden on derworpen aan een partij-referendum. De Revolutionnaire be weging in Lissabon. Draadloos wordt gemeld, dat bij de ge- /«chten, die den geheelen nacht te Lissabon plaats hadden, dertig personen werden ge dood en 300 gewond. Het einde van den op stand in Koerdistan. Zaterdag zijn drie-en-twintig personen, die bij den opstand in Koerdistan waren be trokken, te Diarbekir opgehangen. Hoessin Djahi, de hoofdredacteur van de Tanin", die onlangs werd geschorst, is ge arresteerd en naar Angora overgebracht om voor de rechtbank der onafhankelijken te recht te staan. Een langdurige mijnwer kersstaking in Nieuw- Schotland. De mijneigenaars hebben na een confe rentie met de vertegenwoordigers der mijn werkers en regeeringsambtenaren een com munique uitgegeven, waarin zij mededeelen dat zij niet tot overeenstemming konden ko men ten aanzien van een staking, waarbij 12,000 mijnwerkers zijn betrokken. De mis lukking der conferentie wordt geweten aan de houding der vereenigde mijnwerkers van Amerika, die weigerden een verlaging der loonen in overweging te nemen, in weerwil van het feit, dat de exploitatie der mijnen den laatsten tijd met verlies plaats had. De staking duurt reeds zes weken. HET TELEGRAM VAN CHAMBER LAIN AAN BRIAND. Het telegram, dat Austen Chamberlain de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, aan Briand heeft gezonden ter gele genheid van diens benoeming tot Fransch minister van Buitenlandsche Zaken, luidt „Ik heb het volste vertrouwen in de voort zetting van de innige en hartelijke samen werking, die tusschen ons bestond tijdens'de jongste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond." Briand antwoordde dat hij zich verheugt over de nieuwe gelegenheid, die hem wordt verschaft om wederom met Chamberlain samen te werken en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Frank rijk te versterken. EEN GEWELDIGE ONTPLOFFING. Te middernacht had te Richmond bij Melbourne in een electrische werkplaats een geweldige ontploffing plaats, vermoedelijk van petroleum, die in de omgeving groote ontsteltenis teweeg bracht. De bewoner van de werkplaats, zijn vrouw en drie kinderen worden vermist. De werkplaats is totaal ver woest vijftig winkels werden zwaar bescha digd. Straatschuimers begonnen te plunde ren totdat de politie op het terrein verscheen. De aangerichte schade wordt op de vele dui zenden ponden sterling geschat. DE UITVOER VAN APEN UIT INDIE. Het is bekend, dat in Indië, ten behoeve van de medici in Europa, die gebruikmaken van de schildklier»van den aap voor de door hen verrichte verjongings-operaties, een vrij uitgebreide export van apen is ontstaan. Of schoon er geen officieele cijfers over dezen uitvoer ter beschikking staan, neemt men als zeker aan, dat hij thans enkele honder den apen per maand bedraagt. De corres pondent van de „Manchester Guardian" vestigt er nu de aandacht op, dat zich in de Indische pers een zekere ontstemming over deze apenhandel openbaart. Alle klassen der bevolking beschermen den aap tegen uitroeiing, en voor den Hindoe is de aap een heilig dier, dat in bepaalde bedevaart plaatsen als Benares en Ajodhia, en vele groote steden, zoo hoog in aanzien staat, c'at die eeu aap dood, zien aan een bestraffing blootstelt. De pers nu begint hier en daar reeds een scherpen en soms dreigenden toon aan te slaan, en de correspondent verzekert dat wanneer niet iets wordt gedaan om de handel te stuiten of te regelen, de groeiende ontstemming in een zeer ernstige agitatie zal omslaan. De minister van onderwijs zal heden Berthelémy, den deken der juridische facul teit, ontvangen, die geschorst werd wegens de jongste voorvallen Uit Parijs wordt gemeld, dat de minister raad met algemeene stemmen de regeerings verklaring heeft goedgekeurd De algemeene raad der Arbeiderspartij heeft besloten na haar volstrekt vertrouwen in Vandervelde's onderhandelingen voor de vorming van een regeering te hebben uitge sproken, dat een delegatie zich onverwijld in verbinding met de bureaux der liberale linkerzijde en der rechterzijde zal stellen om na te gaan onder welke voorwaarden de onderhandelingen zouden kunnen worden voortgezet. Vandervelde heelt gisterochtend aan den Koning rapport uitgebracht over de resul-1 taten van zijn besprekingen. I Men herinnert zich, dat de Duitsche Volkspartij en in het bijzonder dr. Strese- mann indertijd een candidatuur van den rijksweerminister dr. Gessier zouden heb ben verhinderd, omdat volgens hun meening deze candidatuur in het buitenland een zeer slechten indruk zou hebben gemaakt. Van links heeft men na de proclamatie van de candidatuur-Kindenburg er bij herhaling op gewezen, dat deze candidatuur nog veel noodlottiger moest werken dan die van dr. Gessier en dat dr. Stresemann haar dus on mogelijk kon ondersteunen. Hierop heelt de minister thans geantwoord in een door hem geteekend artikel in zijn lijforgaan „Die Zeit," waarin hij verklaart, dat hij nu de beslissing eenmaal gevallen is de candida- tuur-Hindenburg ondersteunt. Hij wenscht hem toe, dat het hem gegeven moge zijn met al zijn krachten „an hervorragender Stelle" het Duitsche Rijk en het Duitsche volk ver der te dienen. In tegenstelling met andere artikelen en redevoeringen van dr. Stresemann, die steeds geestdriftig rhetorisch zijn, is dit laatste artikel in „Die Zeit" zoo koel gesti leerd, dat men wel den indruk moet krijgen, dat Stresemann met de candidatuur-Hin- denburg allesbehalve in zijn nopjes is. Maar hij zit nu eenmaal in het schuitje van rechts en moet meevaren! De pogingen, die men Zaterdag in het werk heeft gesteld ten einde een algemeene staking van de Berlijnsche metaalarbeiders te voorkomen, hebben nog niet tot het ge- wenschte doel geleid cn naar men ons zoo wel van werkgevers- als van werknemers- zijde meedeelt, moet het gevaar voor sta king nog als zeer dreigend te worden be schouwd De metaalindustrieelen zijn niet van zins toe te geven en ook de arbeiders van hun kant zijn niet- tot concessies bereid. Uit Genève wordt gemeld, dat Nederland op de conferentie inzake den internationalen handel in wapenen vertegenwoordigd zal zijn door den gezant te Bern, mr. W. I. Doude van Troostwijk, Schout-bij-nacht Suy (Su- rieen den heer W. Guérin, administrateur bij het Departement van financiën, hoofd der afd. accijnzen. Tsjitserin heeft bericht gezonden, dat Sovjet-Rusland niet aan de conferentie zal deelnemen, aangezien het elke interventie van den Volkenbond in de binnenlandsche aangelegenhedfen van Rusland ontoelaatbaar acht. In antwoord op de gisteravond ingaande uitbreiding door de werkgevers van de be staande uitsluiting, hebben de vakvereeni- gingen kennis gegeven van haar voornemen cm heden in verschillende bedrijven de vroeger aangekondigde sympathiestakingen, die sedert 1 April waren uitgesteld, te doen ingaan. De politie is er in geslaagd de schuil plaats van Minkof, die de helsche machine in de kathedraal plaatste, te ontdekken. Daar hij bij zijn arrestatie tegenstand bood, werd hij doodgeschoten. Het intergeall. militaire comité van Ver sailles heeft een onderzoek uit technisch oogpunt ingesteld naar 'het door de regee ring te Sofia ingediende verzoek om dc raiiitie met 10,000 man le mogen verster ken. Het comité heeft vervolgens aan de Ambassadeursconferentie daaromtrent rap port uitgebracht. Het advies zou gunstig zijn voor het verleenen van vergunning, waartoe de Aunbassadcursconferentie dan ook waarschijnlijk heden zou besluiten. De machtiging zou slechts tijdelijk zijn en van kracht blijven totdat de orde zal zijn her steld. Practische stembus-actie. Door het bestuur der Centrale R. K. Pro- pagandacommissic in den rijkskieskring Utrecht is aan alle R, K. kiesvereenigngen en propagandaclubs in dien kring een circu laire gericht, waarin gevraagd wordt om steun ten einde de weifelende broeders, de katholieken, van wie gevreesd moet worden of zij wel op de katholieke lijst zullen stem men, te bewegen hun plicht te doen. Daartoe moeten zij in de laatste 4 5 we ken voor de verkiezingen in de gezinnen van die katholieken iederen dag een katholiek dagblad op tafel brengen. De kosten daar van zijn geraamd op 3000, wat 6 per kiesvereeniging zou beteekenen. Opgewekt wordt tot spoedige hulp, want de tijd dringt. Het adres is: C. Verweij, Huy- gensstraat 27 bis, Utrecht, Men schrijft aan de „Gemeentestem" van bevoegde zijde: Gelijk als bekend mag worden veronder steld, zijn de gemeenten verplicht, in de bij de wet voorziene gevallen de door het be stuur der Rijksverzekeringsbank krachtens de bepalingen der Invaliditeitswet bere kende wiskundige reserves te betalen ten be hoeve van de invaliditeitsverzekering der ar beiders, die den gemeentedienst zonder een dadelijk ingaand voor een bepaalden tijd toe gekend pensioen verlaten. Bij de invordering der uit dezen hoofde verschuldigde bedragen stuit echter het bankbestuur dikwijls op te genstand; verschillende gemeenten toch zijn en blijven weigerachtig om in dit opzicht aan haar verplichtingen le voldoen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur voor noemd thans besloten, aan dien tegenstand een einde te maken: de gemeenten, die niet goedschiks willen betalen, zullen n.l. voor den civielen rechter worden gedagvaard. Tegen één gemeente Is dc dagvaarding reeds uit gebracht; tegen andere zal zij spoedig vol gen. Dankbetuiging van Engeland voor de maatregelen van hulpverleening. Kolonel J. W. Sandilants, attaché militaire bij het Engelsche Gezantschap te 's-Graven- hage, heeft Maandagochtend zijn opwachting gemaakt bij den Minister van Oorlog, den heer van Dijk, om dank te betuigen over de maatregelen van hulpverleening welke ge troffen waren voor een mogelijke landing van het Engelsche luchtschip R 33 op het vlieg kamp te Soesterberg. Op de Zondag j.l. gegeven eersten cursus van dc Limburgsche Studieweek te Rolduc, heeft Minitser Ruys een rede gehouden over „Christelijke politiek en algemeen welzijn van het land". Hierbij verdedigde spr. de volgende stellin gen; Partijgroepeering naar beginselen is de theoretische meest gewenschte en practisch in Nederland de eenig mogelijke gebleken. Waar de drie rechtsche partijen in ons land in haar samenstelling waarlijk nationale par tijen zijn, d. w. z alle groepen der samen leving omvatten, eischt het algemeen belang, indien eenigszins mogelijk, verdere samen werking tusschen de partijen. Een beroep op buitenlandsche, van de Nc- derlandsche zoo geheel verschillende, toe standen ter verdediging van de samenwer king der katholieke partij in ons land met andere dan de Anti-Revolutionnaire en Christelijk-Historische partijen, gaat niet op. Behoud van de éénheid der katholieke partijen is noodzakelijk in het belang van liet behoorlijk werken van het parlementaire stelsel. Het niet wegdoezelen in het staatkundig leven van de tegenstelling tusschen de par- j tijen van rechts eenerzijds en van links anderzijds, zonder deze tegenstelling het ge voel van saainhoorigheid der Nederlandsche katholieken. Bij den wetgevenden arbeid dient, waar deze beginsclvragen raakt, de genoemde te genstelling niet uit het oog te worden ver loren. Aangezien het voortduren der samenwer king tusschen dc drie rechtsche partijen op zichzelf van algemeen belang is, eischt goed beleid de aan iederen menschelijken arbeid klevende fouten niet grooter voor te stallen, dan zij zijn. De geschiedenis leert, dat ook voor politieke partijen geldt: het zijn sterke beenen, die de weelde (van de macht en het geld) dragen. „De Tijd" deelt mede, dat op de verga dering van het R. K. Kringbestuur, een mo tie, om het besluit van 1922, waarbij geen mogelijkheid werd opengelaten tot dispen satie voor het cumuleeren van ambten, werd verworpen. Een voorstel van het Bu reau. om het besluit in te trekken, werd teruggenomen. Hiermede is, volgens den voorzitter der vergadering, de mogelijk heid tot dispensatie opengelaten, alleen niet reglementair vastgelegd. Wat in 1924 werd verricht. Bij de landsdrukkerij is een verslag ver schenen van de werkzaamheden der rijlu- S bemiddelaars gedurende 1924, waarin wordt gememoreerd in welke arbeidsconflicten be- 1 middeling is verleend. Van den 16en April tot den 31en Decem ber hebben de 4 Rijksbemiddelaars kennis genomen van 56 dreigende ol reeds uitge broken arbeidsgeschillen. !In 26 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsgeschil- lenwet bericht ontvangen van een burge- j meester, dat in zijn gemeente een staking of uitsluiting was ontstaan. In 18 van deze gevallen hebben de Rijksbemiddelaars uit eigen initiatief meestal op grond van een bericht in de dagbladen aan een burge meester om inlichtingen betreffende een uit gebroken conflict gevraagd, In 2 gevallen werd van werkgeverszijde en in 1 geval van arbeiderszijde om tusschenkomst gevraagd. In 1 geval werd er van arbeiderszijde de aandacht op gevestigd, dat een conflict dreigde. In 1 geval heeft een Rijksbemidde laar op gemeenschappelijk verzoek van werkgevers- en arbeidersorganisaties par tijen bijgestaan in het bereiken van over eenstemming ten aanzien van eenige geschil punten, ïn de overige 7 gevallen hebben de Rijksbemiddelaars zich bepaald tot het bij eenbrengen van gegevens, omdat een con flict dreigde. Als merkwaardige bijzonderheid wordt vermeldt, dat op den dag zelf, waarop de wet in werking was getreden, een fabrikant uit Geldermalsen om overkomst van een Rijksbemiddelaar tegen 2 uur in den namid dag verzocht, ten einde te pogen overeen stemming tot stand te brengen tusschen dien fabrikant en zijn arbeiders, tusschen wie een geschil was uitgebroken, dat tot een staking had geleid. Een dergelijke be spreking vond inderdaad, zij het ook enkele dagen iater plaats, en met bevredigend re sultaat. Reeds eenige dagen vóór dc wet ïn wer king was getreden, had de Rijksbemiddelaar in het 3e district de partijen in het groote conflict in de Twentsche textielindustrie tot een vergadering bijeengeroepen tegen den 17en April. Omtrent 19 conflicten wordt medegedeeld, hetgeen door den Rijksbemiddelaars is ver richt. Tevens is in hel verslag opgenomen de uitslag van het onderzoek door den heer N. A, van IJsselsteijn ingesteld naar de ar beidsvoorwaarden in het veenbedrijt te Vin- keveen. In hot „Algemeen Weekblad" schrijft prof. Casimir een lezenswaard artikel over den „Huwelijksband", dien velen in onze dagen nog wat losser willen maken. Dc professor ziet met sympathie dat de christelijke par tijen handhaving van den grondslag van ons huwelijk in hare programma's hebben ge schreven. Onder opvoedkundig opzicht oordeelt Prof. Casimir de echtscheiding funest voor de kinderen. Bi) de kwestie van echtscheiding is er bijna altijd een derde in het spel. „Zoo komt een kind voor toestanden en feiten geplaatst, die het niet moest kennen, wordt de geest vertroebeld en wordt een vlek geworpen op de reinheid der huwelijks liefde. Er komt een breuk in het leven van het kind, het verliest een der ouders voor goed of het bezoekt van tijd tot tiid den ecnen ouder, die het gewoonlijk ver went om toch maat' de liefde van het kind niet to verliezen. Zelden sparen de geschei den eichtelieden elkaar; dikwijls geven zij op eikaar af.' „Buitengewoon smartelijk is het ook voor de kinderen in vader's huis een ander de plaats van moeder te zien innepen. Sommi gen gaan zoover, dat zij van hun kinderen eischen, die tweede met den naam van moeder aan ie spreken". „Mijn ervaring is," zegt prof. Casimir, „dat kinderen nog beter oneeniglieid dan echtscheiding verdragen. Het gedwongen samen leven heeft trouwens de noodzake lijkheid tengevolge om het zoo goed moge lijk te maken en zoolang er geen derde tusschenkomt, wordt cok menig slecht hu welijk goed gedragen. Ook ziet men de men- schen naar elkander toe groeien en juist als er kinder enzijn, is het vereenigingspunt van belangen en der liefde gegeven. iiiepc-n eerbied heb ik voor die echtelieden, die een nieuw opgekomen liefde uit het hart ge rukt hebben en hun beloften en plichten ge trouw gebleven zijn en hun kinderen niets van hun strijd hebben laten merken. „Ik zet dit alles voorop zegt prof. Casimir, die niet katholiek is om te laten zien, van hoe groot belang ik de vastheid, ja het sa- cramenteele van het huwelijk acht." Wij twijfelen ook niet of prof, Casimir zal met belangstelling kennis genomen hebben van het rapport, dat de R. K, Vrouwen berd dezer dagen inzake een herziene hu welijkswetgeving heeft doen vesdhijnen. Naar wij vernemen wordt heden aan den voorzitter der Eerste Kamer, Luit.-Gene- raal J. J, G. baron van Voorst tot Voorst en diens echtgenoote, bij gelegenheid van hun 50-jarige echtvereenigimg een huldeblijk aangeboden namens „officieren en oud-offi cieren van het Nederlandsche Leger", Naar de „N. R. Crt." verneemt, fs het zeker, dat een bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland aan H, M. de Koningin Wilhelmia kan worden tegemoet gezien. De juiste datum is nog niet vastge steld, doch, zijn wij wèl ingelicht, en wij meenén dat te zijn zal het bezoek nog dezen zomer plaats hebben. Ofschoon het met het oog op den Zondag eerst Maandag officieel Prinjesdag was in de residentie ter gelegenheid van den verjaar dag van Prins Hendrik, was 's-Gravenhage niettemin Zondag reeds in het feestkleed gestoken. Op alle Rijks, provinciale en ge meentelijke gebouwen, wapperde de drie kleur en van alle gezantschapsgebouwen hingen de vlaggen der vreemde Rijken uit. Maandag lagen in de paleizen Noord einde en Lange Voorhout registers van ge- lukwensching gereed ter teekening door de civiele en militaire autoriteiten, de leden van het corps diplomatique en particulieren. In de Groote Kerk werd Maandagavond een orgelconcert gegeven. Verder waren er zanguitvoeringen in het Gebouw voor K. en W, en in de concertzaal van het Kon, Zool. Botanisch Genootschap. Verbetering vanwege de gemeente. Dezer dagen zal den Raad van Amsterdam door B'. en W. het voorstel worden gedaan om een crediet van 15000, ten einde daar mede van gemeentewege verbeteringen aan te brengen aan het vliegveld „Schiphol". Eenige sloten moeten worden gedempt, terwijl de afdeeling beplantingen met den plan'tsoenaanleg zal worden belast. Deze gemeentelijke voorzieningen staan in geenerlei verband met nog steeds hangende overeenkomst met het rijk. Dc politie te Chicago heeft plannen ont worpen om een luchtpolitie to formeeren, welke uit 20 vliegers zal bestaan en ge bruikt zal worden om dieven te achtervol gen, Deze politie-afdeeling zal tevens wor den belast met het maken van topografische studies en om de plaats te bepalen van schepen, die in dood verkeeren of van wrak ken. Circa ƒ4.800.000 meer dan in 1923. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen hebben in 1924 bedragen 166.933.077.84 tegen 162.137.747.74 in 1923. Een meerdere ontvangst dus van 4.795.330.10. De opbrengst over Maart bedroeg 5,602.253. Volgens de opgave in de Staatscourant be«. droeg de opbrengst over iMaart j.l. def Posterijen, Telegrafie en Telefonie resp. 3.974.928, 506.627 en 1.120.698. Totaal 5.602,253. Over de zelfde maand van het vorige jaar bedroeg deze opbrengst resp, 3.849.083. 562.090, 1.146,459. Totaal 5.557.632. Hét ligt in de bedoeling het binnenland* sche briefport te verlagen van 10 tot 1)4 cent voor het eerste gewicht van 20 gram. Met ingang van 1 October e.k., den dag waarop het nieuwe algemeene postverdrag van Stockholm in werking treedt, zal in overeenstemming met de daar vastgestelde en evenredig verminderde posttariven, het port der brieven worden bepaald op 15 cents voor de eerste 20 grim en 7 Ij cent voor iedere volgende 20 gram, op 10 cent voor de briefkaarten en op 3 cent per 5C| gram voor gedrukte stukken, monsters en documenten. Naar de „Bossche Crt." meldt, zal de be- noeming van den heer Damme, oud-directeur generaal van de Insulinde-oliefabrieken, tot directeur-generaal der P. T. T. op 16 Mei a.s^ ingaan. Zooals we reeds meldden, wordt het lucht, verkeer hier te lande uitgebreid. Hieronder valt ook de nieuwe luchtdicnst voor goede» ren door Junkers Flugzeugen, die heden ge» opend zou worden en waarbij Amsterdam wordt aangedaan. De centrale is te Leipzig gevestigd, De regeering wist van niets. Naar aanleiding van de dagblad-critielj over de afzijdigheid der Regeering bij het vertrek der drie vliegenier'? uit Indië, meldt Aneta uit Buitenzorg het, klaarblijkelijk all officieuze verklaring bedoelde, bericht, dat deze houding veroorzaakt is door het feit» dat de drie vliegeniers, hoewel deze zeer be hoorlijk zijn ontvangen geworden, niet da moeite hebben genomen persoonlijk dan wel schriftelijk de regeering kennis te geven van hun vertrek en dat de regeering zelf eerst uit de dagbladen heeft vernomen, dat zij vee. trokken waren. Twee Sulzermotoren van 3600 P.K, Naar wij vernemen, zal het in opdracht van de Maatschappij „Nederland" op da „Ateliers et Chantiers de la Loire" te St. Nazaire in Frankrijk gebouwde motorpas- sagierschip P. C. Hooft worden toegerust met twee S" lzer-motoren (van de firma Sul- ser te Wintert«r (Zwits.) elk van 3600 P.K. De P. C. Hooft zal dan het grootste motor^ schap van Nederland zijn. Men meldt uit' Nijmegen: Ter gelegenheid van het 25-jarig beslaat van liet Canisius-college, zullen de honder den oud-leerlingen uit alle deelen des land» op 15 Augustus a.s. een feestelijke reunia houden in het college. Een comité heeft zich ten doel gesteld onder alle oud-leerlingen giften te verzamelen voor de feestgave De- staande uit eenige fraaie beelden ter plaat sing in de nu open nissen aan de buitenzijde van de collegekapel, In het comitébestuur namen zitting mr. C. Prinsen en A. van Gent te Nijmegen, mr. J. R. Hengst, 's-Bosch, mr. A. van Basten Batenburg te Utrecht', mr. L. Janssens, Amsterdam, dr. Ch. Lips, Raaras- donkveer, mr Jos. Maijer, Breda, dr. Ferd. Sassen, Rolduc, mr. dr. J. W. Schneider, Hengelo. Den 30sten Mei zullen van Rotterdam uft met het s.s, „Tambora" naar de Apostolische Prefectuur van Benkoelen (Zuid-Sumatrs) vertrekken de Weleerw. Pater M. Neilea uit Geleen en de Weleerw. Broeder Andrea# van Veen uit Poeldijk en beiden van da Congregatie der Priesters van het Heilig Hart'. De Weleerw, Pater Ph. Preek van de St Josephscongregatie van Mill-Hill keert na bijna 18 jaar in de Missie van de Philippijnen doorgebracht te hebben, binnenkort weer ia zijn geboorteplaats Uden terug. tl EERSTE HOOFDSTUK. Het was een mistige herfstdag. In gedachten verzonken zat Suzanne Dupré voor hare schrijftafel. Ze was bezig met de samenstelling van haar winterprogramma. Suzanne Dupré was de dochter van Sé- bastien Dupré, een Fransch schilder, en van eene Italiaansche moeder. Van eerstgenoemde had ze het schrandere gelaat, het heldere verstand en de sterke wilskracht geërfd, en van hare moeder het beminnelijk karakter en hare warme lieide voor Rome, de stad waar ze woonde. Sébastien Dupré, die al niet jong meer was, toen hij in het huwelijk trad, en kort daarop weduwnaar werd, concentreerde alle verwachtingen, die hem na alle teleurstellin gen, die hij in zijn leven had ondervonden, nog waren overgebleven, op zijn entge dochter. Toen zijne schilderijen onverkocht eleven, wijdde hij zich aan de journalistiek, en in troduceerde hij zijne dochter op verschillen de Redactie-bureaux, waarvoor ze zijne ar- jtikelen copieetde. En toen ze ouder werd, leverde ze ook wel kleine bijdragen, die aan haar eigen pen waren ontvloeid. Toen de gezondheid van haar vader be gon te wankelen, vatte ze het besluit op, om partij te trekken van hare kennis van de Fransche en Italiaansche talen, waarin ze eene gelijke bedrevenheid bezat. Ze onderwees de Romeinschc jonge dames in de Fransche taal, en leerde het Ilaliaansch aar. degenen, die de Eeuwige Stad voor korter of langer tijd bezochten. Zoo gelukte het haar spoedig, zich eene cliëntèle te vormen, gedeeltelijk van voor- bijgaanden, gedeeltelijk van blijvenden aard. Niettegenstaande de geldelijke zorgen, die dikwijls eene donkere schaduw op haar ge laat wierpen, wilde ze er toch niet toe over gaan, het honorarium voor hare lessen te verhoogen, wat door nuchtere, practisch denkende lieden algemeen werd afgekeurd. Toen haar vader stierf, hadden liarc Fran sche bloedverwanten haar een gastvrij ver blijf aangeboden, maar hoewei Frankrijk op hare levendige verbeelding altijd een groote aantrekkingskracht had uitgeoefend, hield de Eeuwige Stad haar met nog sterker ban den gevangen. En zoo sloeg ze het vriendelijk aanbod van hare Fransche familie af. Bovendien maakte ze zich maar weinig bezorgd over haar levensonderhoud. Ze was overtuigd, dat hare inkomsten als leerares ruimschoots voldoende daarvoor zouden zijn. Maar ze had geen rekening gehouden met de armen en behoeftigen, aan wie ze steeds hare belanglooze zorgen had gewijd, en die zulk een groot gedeelte van hare werk kracht cn van hare olfervaardigheid in be slag namen, zoodat ze dikwijls zich zelve vergat. De zeldzame ontspanningen, die ze in de gelegenheid was, om te genieten, had ze te danken aan hare leerlingen, die om haar beminnelijk karakter zeer aan haar gehecht waren. Wanneer ze tot een rijtoer in de Cam- pagna werd uttgenoodigd, en getuige was van den zonsondergang 5n dat heerlijk land schap, dan kon ze dikwijls hare tranen van ontroering niet inhouden. Ouder hare leerlingen waren bijna alle natiën vertegenwoordigd. Het was voor baar een bijzonder genot, kennis te kunnen maken met de meest ver schillende menschenrassen en hunne eigen aardigheden. Maar hare voorliefde schonk ze toch aan hare landgenooten, zoowel van Fransche als van Italiaansche nationaliteit. En dan kwamen de Engelschen aan de beurt. De Amerikanen hadden minder hare sym pathie. Het al te practisch en prozaïsch karakter van het Amerikaanschc volk was haar on aangenaam, en al te zeer in strijd met haaf eigen karakter. Opeens werd ze in haar arbeid gestoord, doordat er aan hare deur werd geklopt, en deze tamelijk driftig werd geopenl. Op den drempel verscheen een dame, die niet de moeite had genomen, zich eerst te laten aandienen. Dc gelaatstrekken van die dame vielen dadelijk op door hare regelmatigheid. Hare houding was trotsch, maar tevens bevallig, maar hare kleeding was eenigszins mannelijk, en weinig elegant. En na in een leuningstoel tegenover Su zanne la hebben plaats genomen, in onge geneerde houding, haalde ze een étui uit een van haar zakken te voorschijn, cn stak een cigarette aan. „Komaan Suzanne, laten wij nu eens rus tig met elkaar praten," zoo begon ze. Deze dame, die een in de geschiedenis van de stad Rbrac bekenden naam droeg, koesterde voor Suzanne Dupré een groote en innige genegenheid, die evenwel van egoïsme niet was vrij te pleiten, Ze was bezield door den wensch, geheel beslag te leggen op het bestaan van hare vriendin. Maar toch was ze zelve ook tot zelfop offering in staat. Wanneer hare vriendin door ziekte getroffen geweest was, zou ze haar dag en nacht met de grootste toewij ding verpleegd hebben. Maar Suzanne Dupré mocht zich altijd in de beste gezondheid verheugen en zoo be klom Donna Flavia dan vroolijk en welge moed dc vier trappen, die naar de vierde verdieping geleidden, waar de kamers van hare vriendin gelegen waren. Ze betreurde het zelfs, dat ze niet naar de vijfde verdieping mocht opklimmen. Zoo gelukkig gevoelde ze zich, om voor haar die ze beminde, ongemakken te mogen trot- sceren, „Ik luister met aandacht, Donna Flavia," zei Suzanne, na eenige ocgenblikken te heb ben gezwegen, toen ze zag, dat hare bezoek ster, inplaats van haar het doel vati haar bezoek mede te deelen, zich ermede bezig hield, om de asch van hare cigarette in het kleine porceleincn schoteltje te laten vallen, dat ze op de knie hield. „Nog een oogenblik geduld, beste vrien din," antwoordde Donna Flavia Gottifreddi met hare gewone kalmte, die iemand met levendig temperament soms tot wanhoop zou kunnen brengen. „Maar eerst zou ik gaarne willen, dat ge mij belooft, om te doen, wat ik u ga verzoeken." Suzanne schudde het hoofd, „Neen," zoo antwoordde ze, „Mij te ver binden, zonder te weten, waarom het te doen is? Dat nooit!" „Waartoe dient die schroomvalligheid? Ben ik dan niet je vriendin? Denkt ge dan soms, dat ik iets ongeoorloofds van je zou kunnen verlangen?" „Dat ge iets van mij zoudt verlangen, wat met mijn eer in strijd is, vrees ik niet, maar misschien wilt ge wel iets onmogelijks van mij. Ge weet immers wel, dat wanneer ik in staat ben om iels voor u te doen, ik het nog nooit heb geweigerd." „Maar Donna Flavia volhardde bij haat wensch. Ze verlangde van haar vriendin een onvoorwaardelijke belofte. En Suzanne vond het onaangenaam, om weerstand te moeten bieden aan het met zooveel warmte uitgesproken verlangen van hare vriendin. Toch zou ze het voor een lafhartigheid hebben gehouden, om toe te geven aan eea wensch, dien ze als onredelijk beschouwde. Daarom dwong ze die heerschzuchtige Ro» meinsche dame, om zich eindelijk duidelijk?! uit te drukken. „Het is maar om een kleinigheid te doen, Suzanne," zoo zei Donna Flavia eindelijk „Alleen drie uur per dag." „Drie uur van mijn zoo kostbaren tijd?" vroeg Suzanne verschrikt. „Maar ik heb geen halve minuut meer tot mijn beschikking bedenk dat toch wel, Donna Flavia. Voor eerst uw rjicht Lauretta, Arabella, Fana^ Sara Abazoff, behalve die drie Amerikaan schc dames, en vier jeugdige Engelsch® meisjes." „Laat die vier Engelsche meisjes dan loo- pen." „Onmogelijk!" „En ge hebt toch altijd beweerd, dat hel woord onmogelijk niet in het Engelscl rvoordenbock voorkomt." „Jn dit geval toch wel. Deze verbintenis sen duren nu al een jaar." (Wordt vervolgd J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6