Sport- en wedstrijden. Een gegarandeerde behandeling ran Asthma en Bronchitis. Bestuursvergadering D H.V.B- De Nederlandsche nederlaag. MODERNE LAMPEN I GEBRs. BOSSE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Dinsdag 21 April 1925 Ingezonden mededeelingen KERK EN SCHOOL. LANDB. EN VISSCHERIJ RECHTSZAKEN. MARKTNÏEUWS. De Zwitsersche pers over den wedstrijd. Zwaluwen Noord-Elftal. District Haarlem. BJNNENLANDSCH NIEUWS. MOTORWIELRIJDEN. Noord-Hollandsche Motorclub „Wimorientrit". Vragen over treinlectuur. Politieke retie van dr. L. G. Kortenhorst a 60 cents per regel. De opruiing tijdens het textielconflict. INGEZONDEN. HANDEL EN NIJVERHEID. VISSCHERIJ. Hoe Holland's -voetbalteam verloor en waarotn. Enthousiasme triumpheert over lauwheid. Spel en spelers van Zwitserland. (Van onzen specialen verslaggever.) Zürich, 19 April 1925. f Na de tragedie van Bern vijf-nul! i thans bet drama van Zürich! Met mogelijk j minder schokkende cijfers, maar niettemin cijfers, die geen enkelen twijfel laten wat betreft de machtsverhoudingen. En wij gaan ons in gemoede afvragen of dit hernieuwd debacle diepere oorzaken heeft dan slecht voetbal alleen.. Men is geneigd op deze vraag .•bevestigend te antwoorden. Waarom? Omdat er en in Bern en in Zü rich met het Nederlandsche elftal iets was, dat ze niet hadden: fighting spirit. Wanneer de vertegenwoordigers van deze lage con treien op het internationale voetbalveld lau weren oogsten, gebeurt dat meestal onder den «jplaaienden gloed van een onbluschbaar enthousiasme annex de noodige veine. Dat die veine dezen keer is weggebleven, daar kan niemand iets aan doen. Maar dat daar gansch een elftal te kort schoot in animo eischt nadere verklaring. Niet voldoende is het te zeggen, dat het xco warm was. Warm is het vaak bij ons ock. Maar de Zwitsersche lucht schijnt een depressie op onze spelers uit te oefenen, waaraan slechts enkelen zich weten te ont trekken. En dat dit geen louter verdichtsel is, bewezen de dragers van het Oranje-jersey als men maar wilde. Stond niet Schindelsr eenmaal compleet te slapen ,toen een bal op hem werd afgezonden, liet niet Dijke een tegenstander tot tweemal toe onnoozel glippen wat ons een keer een goal kostte offi de eenvoudige reden dat hem op i beslissende- moment de noodige fut ontbrak om zijn beenen uit te steken? En Bul, sjokte Bul niet den ganschen strijd als een oud-Droschke-paard over den Young-Yellow- bodcm, zonder dat hij ook maar in de buurt kwam van den bal? Neen, de lucht heeft Neerland's voetbal ploeg geen goed gedaan. Evenmin het feit, dat de spelers van Zondagmorgen 9 uur tot Zondagmiddag 3 uur steeds bleven lanter fanten in de onmiddellijke nabijheid van het note!. Dat maakt de menschen moe en ner veus en het ware te wenschen geweest, dat de Opperste Leider het troepje mee de bergen had ingenomen voor een lichie lunch. Doch gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Wat waarschijnlijk niet 't minst tot den tragischen afloop heeft bijgedragen is de in terne constructie van het' elftal en daaraan annex de onderschatting van den tegenstan der. Die constructie deugde niet. Wij heb ben nu wel België en Duitschland geslagen maar nog niemand heeft' ooit een loflief ge zongen op Bul, terwijl ook Baer van Slangen- burgh en Gielens zich nimmer buitengewoon onderscheidden. En nu staat er wel geschre- j ven: never change the winning team", maar het was toch zaak geweest wat minded te kijken naar spreekwoorden en wat meer naar betere voetballers zoodat we gespaard wa ren gebleven van den treurigen plicht nu den put te dempen wa»r het kalf verdronken is. Onderschatting van den tegenstander is 'n leelijk ding. En er was gansch geen reden voor. Wel had men bij de Zwitsers ongezou ten herrie gehad over de samenstelling van het elftal wel kwam het eene bedankje na Viet andere binnen wel wist de Zwitsersche oriialcommissie Zondagmiddag half één nog niet wie er centervoor zou spelen, maar naar aanleiding van de gerenommeerde kracht der Zwitsers Olympiade! had men toch met een ander gezicht het veld moeten be treden als van dat-zullen-wc-'m-eens-levcren. Dat leveren geschiedde après tout uitsluitend door Zwitserland Hef verloop van den wedstnjd mag vol doende bekend geacht worden. Wat over de spelers? Gedurende den tijd dat v. d. Meu- len onder de lat stond was alles in orde, maar nadat Schindeler de taak had moeten over nemen werd de situatie pijnlijker. Het derde doelpunt had hij moeten voorkomen en het vierde eigenlijk ook. Schitterend speelde De- nis. Iets wat echter hoogst merkwaardig was alle theoriën ten spijt: de drie Feyenoor- ders begrepen elkaar niet! Ze hepen elkaar veelal in den weg en speciaal de vele mis-, verstanden tusschen Van Diike en Puck van Heel waren opmerkelijk. Van Heel debu teerde overigens .schitterend, vooral zijn plaatsen was onovertroffen ,en hij scheen geen enkel rqoment onder invloed van ze nuwen. Baer Van Slangenburg!) was overal te vinden waar de bal niet was en de Natris, die individueel daarenboven al evenmin op dreef v/as, genoot geen enkelen steun. De groote vraag'was, wat Buitenweg er van te recht zou brengen waar Wout door Jan en Alleman als de eenige goede centervoor werd gedoodverfd Welnu Buitenweg heeft zijn plicht gedaan en méér dan dat. Hij verdeelde het spel uit stekend en zijn scholen waren zeer gevaar lijk daarenboven steeds geheel onverwachts. Zeer slecht was Gielens. Een algemeen gemaakte fout was dat de buitenspelers van Zwitserland doorloopend werden vrijgelaten. Ze maakten van die vrij heid een druk gebruik en meer in 't bijzon der Ihrenborger muntte in dezen uit. Het spel der Zwitsers was over 't algemeen sneller en het plaatsen uitstekend. Hoewel niet min der dan drie 'spelers het veld moesten ver laten (Van der Meulen, Buitenweg en Got-- tenkeiny) kan men in geen geval spreken van een ruwen of zelfs maar forschen wed strijd. Er werd zeer, zeer fraai gevoetbald en Slavick had dan ook als referee de kost maar voor 't kauwen. Dat hij niettemin een serie blunders maakte om van te sidderen, pleit niet voor hem. De publieke belangstelling is in het land der Bergen voor voetbal blijkbaar stijgende. Er waren ten minste nog nimmer in deze contreien 20.000 menschen op een voetbal veld. 't Was trouwens een heele toer om het zaakje te hergen en dank zij een groot saamhoorigheidsgevoel, bleef het publiek bui ten de lijnen. Bij het nemen van een hoek schop moest er echter steeds wat ruimte worden gemaakt. De bodem van het veld was hier zeer goed. De wijze, waarop de diverse kaarten ge distribueerd werden, leek echter nergens naar. Vele officials konden in den beginne niet eens eau pLaats machtig worden, maar later werd het gesust. Ieder kon toen de hem toegewezen plaatsen machtig worden. Welaan dan; wij hebben klop gehad en verdiend. In ieder geval hebben we weer wat geleerd. Mogelijk kan dat tegen België te pas komen. H. R. Het bestuur van den Diocesaan Haarlem- schen Voetbalbond vergaderde te Amster dam. In deze vergadering werd de nieuwe gees telijk adviseur, de Zeereerw. rector Braak man, geïnstalleerd met eenige hartelijke woorden van den voorzitter, waarop rector Braakman dankte voor de hartelijke ont vangst en de verzekering gaf van zijn hooge belangstelling in het werk van den Bond. Hij benutte de gelegenheid, om nog eens te wijzen op het groote nut en de noodzake lijkheid van medewerking der geestelijkheid en goede samenwerking tusschen sportbe- weging en jeugdorganisatie. De voorzitter deed eenige mededeelingcn inzake de kwestie-Medemblik. In het dis trict Amsterdam dreigde een ernstig conliict in verband met de houding van 3 Amster- damsche vereenigingen, die weigerachtig bleven, de indeeling van Medemblik in hun competitie-afdeeling te aanvaarden. Na aan houdend overleg is de zaak tenslotte in overeenstemming met het eenmaal aangeno men bestuursstandpunt, opgelost. Een verzoek om promotie van E. M. S. te Noordwijkerhout werd aangehouden tot na dere overweging t. z. L De kwestie aangaan de den Bisschopsbekerwedstrijd LeidenR. K A. V. werd opgelost door definitieve be slissing, dat de ontmoeting opnieuw te Lei den moet worden vastgesteld. Ook de kwes- tie-Celer (straf voor niet opkomen van 2e elftal) werd wederom behandeld. Het be stuur handhaafde de vroeger genomen be slissing, om het oordeel van de Commissie van Beroep in te winnen over de vraag: of de betreffende reglementaire strafbepaling toegankelijk is, hetgeen door Celer wordt ontkend, tegenover de éénstemmige uit spraak van het bestuur. Besproken werd de wedstrijd van 't D. H. V B.-leftal op 3 Mei e.k. te Essen, tegen het elftal van den Kreis Rhein Weser van D. J. K. Op 23 April organiseert de D. H. V. B. een groote propaganda-vergadering te Alk maar, met een spreker en een tooneeluit- voering van Intra Nos. Spoedig zal nu een conferentie worden gehouden met den D. H. G B. inzake de athletiekleiding in dit dis trict. Bij de rondvraag werd gesproken over de organisatie van den districtendag. Vast gesteld werd, dat terwille van een vlotte or ganisatie de laatst ingekomen inschrijvingen (den Haag en Gouda) niet meer konden wor den geaccepteerd. Het spreekt vanzelf dat bet Hollandsche voetbal in Zwitserland zeer is tegengeval len. Volgens de meeste bladen is de groote Hollandsche nederlaag in de eerste plaats te danken aan het zwakke doel der oranje truien en pas in de tweede plaats aan het goede Zwitsersche sepl. De „Neue Züricher Zeitung" constateerde een gebrek aan com binatie in de Nederlandsche ploeg, zoowel over het geheel genomen, als in iedere linie afzonderlijk. In dit opzicht waren de Zwit sers, vooral in de tweede helft, beter. Be halve Aubin hebben allen voldaan. De „Spoit Suisse" meent, dat de betere mid denlinie der Zwitsers den doorslag heeft gegeven; vooral na de rust was de Hol landsche voorhoede voor doel onbeholpen. Het spel der Zwitsers naderde hun Olym- pischeü vorm, meent de „National Zeitung Basel"; de middenlinie er. verdediging heb ben, uitgezonderd het eerste kwartier, de Hollanders volkomen in hun macht gehad. De „Neue Züricher Nachrichten" zegt: In het laatste gedeelte van den strijd speelden de Zwitsers de Hollanders ,,in Grund und Boden". De „Sport" meent: „Wanneer wij verrast zijn, dan slaat dit in de eerste plaats op het ongedacht slechte spel der Hollan ders en dan pas op het goede werk der Zwitsers. Volgens de „Basler Nachrichten" onderscheidde zich geen enkele speler. Het spel der Hollanders viel „Der Bund" ge weldig tegen. De gasten werden het slacht offer van de snelle Zwitsersche combinatie en de brandende hitte. Het Zwaluwen-elftal, dat Zondag 26 April te Groningen tegen het Noordelijk elftal zal spelen is als volgt samengesteld: Van den Bergen (Excelsior) doel; Weber <V, O. C.) en Van Kol (Ajax) achter; De Haas (V. O. C.), Franssen (Hef Gooi) en Andriessen (Het Gooi) midden; Van der Meer (Het Gooi); Tanis (E. D, O.); Buiten weg (Hercules), Weber (Feijenoord) vóór. JUNIOREN-COMPETITIE. Uitslag 19 April H. B. C. 4—D. S. S. 4, 6—0. Programma 26 April. Afdeeling B. H. B, C. 4—R. K. V. Z. 4, 2.30 uur. Afdeeling C. H. B. C. 5Vicfrix 3, 1 uur. De Noord-Hollandsche Motorclub, de be kende Amsterdamsche Club van. Motorrij ders en Automobilisten opent het wedstrijd seizoen op 10 Mei e.k. met een zeer in teressanten „Wimorientrit" voor leden, can- didaatleden en invité's dezer Club. De bedoeling is naast rijkunst het oriën- teeringsvermogen van den rijder duchtig aan den tand te voelen. In de Provinciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland zijn een aantal controles uitgezet, die langs de kortst mogelijke we gen en in een bepaalde volgorde moeten worden bezocht zooals de sportcommlssie heeft vastgesteld, als zijnde de kortste route. De start vindt des morgens te 8Yi uur plaats op het Roelof Hartplein vóór het Café Mustert, terwijl de route pl.m. 150 K.M. lang zal zijn en gereden moet worden met een gemiddelde snelheid van 32 K.M. per uur. De finish vindt plaats op het buiten van den helaas te vroeg gestorven voorzitter van het N. O. C., den heer F. W. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken. Op dit buiten wordt eveneens gehouden de lunch of pic-nic en des middags de Ac- celeratie-vemproef-wedstrijd. Na dezen wedstrijd volgt een gezellig sa menzijn, opgeluisterd door muziek, terwijl het diner met prijsuitreiking eveneens op het bovengenoemde Buiten zal geschieden. De prijzen zijn fraaie kunstvoorwerpen, ter wijl de sportcommissie bovendien een fraaie Extra-Prijs beschikbaar stelt bij een deel name van minstens 40 personen. Er bestaat voor dézen rit groote animo, zooa-ls wij vernamen, terwijl alle Automobi listen, Motorrijders en Importeurs uitgenoo- digd worden eens kennis te maken met de Noord-Hollandsche Motorclub en het betref fende Reglement aan te vragen aan d*n secretaris, den heer F. F. Bodde, Amstel- veenschewegJ^LAjnsterdam^^^^^^^^ Heb het ailstekcndste aan te deden dat iemanj wenschen kan, boe zal Ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. De heer Deckers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: Strookt het naar 's ministers meening met de bedoeling, die voorzat toen verboden werd zekere tijdschriften in den spoorweg- boekhandel uit te stallen, dat door dienzelf den boekhandel zooals bijv. te Arnhem het geval is door middel van plakkaten wordt medegedeeld, dat bedoelde tijdschrif ten verkrijgbaar zijn? Ware het overigens naar het oordeel van den minis-ter niet beter, den verkoop van dergelijke geschriften door den spoorweg- boekhandel te verbieden dan hem te regle- mentceren? Maandagavond heeft Dr. L. G, Korten horst,, die op de lijst van het politiek ad vies voorkomt, een rede gehouden voor de R. K. Vereeniging „Recht en Orde" te Rot terdam, waaraan het volgende is ontleend: Spr. diende zich aan ais jongeling in de politiek en begon met te verklaren, dat welvaartspolitiek een zeer ingewikkeld vraagstuk is. Ter verduidelijking wil spreker een ver gelijking gebruiken. Een schip met lading geeft een beeld van de maatschappij in alle verhoudingen. De lading bestaat uit voedsel voor de bemanning, voor de machinerie en de eigenlijke lading. Door onderlinge samen werking van allen moet de maatschappij als een schip behouden blijven. In tijden van rustige conjunctuur denkt men wel eens, dat die rust een eigenschap is der maatschappij. Dat is een dwaling. De koers van het schip hangt al van de zee, de machines en tenslotte van den geest der bemanning. Naar gelang het schip grooter is, is de invloed van de elementen geringer. Ons klein-Nederlandsche volk is een klein notedepje in den wilden_ oceaan, gol ven en orkanen, die wij niet in onze hand hebben te besturen. De economische politiek van een klein land als het onze is voor het ovcn'roote deel afhankelijk van invloeden van buiten af. De oorlog heeft ons dit toch wel geleerd. Meermalen stond ons land aan den rand van den afgrond. In dien tijd hebben we leeren kennen hoe betrekkelijk maar de eigen invloed is op ctize eigen vólks-welvaart. Van de welvaart der volkeren om ons heen is onze welvaart afhankelijk. De Neder landsche Nijverheid en ten deele ook de de Nederlandsche Landbouw zijn afhankelijk van die van het buitenland. Ook de mentaliteit van de volkeren rond ons zal ten einde niet buiten onze grenzen blijven. Onze financieele en sociale politiek wordt voor een groot deel gemaakt buiten ons land. Niet dadelijk, maar op den duur zeker. Zoo min als een klein schip z n eigen koers bepaalt, zal ons land z'n eigen koers bepalen kunnen. De krachten in ons zelf komen pas op de tweede plaats. Het is momenteel of het schip van den Nederlandscheo staat nog in een wervel wind en stroomingen zit. Zit een schip in nood, dan komt de bal last het eerst aan de beurt. Eerst op de laatste plaats wordt gevraagd of de keuze wel goed was. Hoofdzaak was dat Het schip drijvend en behouden bleef. Zoo is weieens ruim ingegrepen in be staande verhoudingen. Nu de inflatie is voorkomen begint eigenlijk pas de wel vaartspolitiek, de reconstructieoolitiek. Het is volkomen menschelijk, dat een geest van critiek zich meester maakt van. hen, die slachtoffer zijn van die noodmaat regelen. Het gebeurt, dat ook op een schip de officieren de bemanning zelfs met de re volver in de hand tot de noodige maat regelen moeten dwingen. In zulke gevallen geldt ook het spreek woord, dat de bes'e stuurlui aan wal staan, Spr. wil niet alle misverstanden na gaan en in den breede weerleggen. Door de maatregelen hebben we dit in elk gerval bereikt: ons schip drijft. De vraag is nu in welke richting een nieuwe regeering het zal bewegen. Een volk is niet welvarend als enkelen welvarend zijn, slechts dan als ieder, die tot werken in staat is, zich door werken tot welvaart kan brengen. Daartoe geschiede doelmatige aanwen ding en uitrusting van onze welvaarts bronnen. Do werkloozen in onze samenleving, dat is de groote economische en sociale mis stand. Een christelijke politiek zal er op gericht moeten zijn door positieve maatregelen die massa-werkloosheid tot het verleden te doen behooren. De werkloosheid is de pest voor ome maatschappij. Spr. zal niet uiteenzetten welke maat regelen moeten leiden tot die actieve wel- vaarspolitiek. Het probleem der werkloos heid kan alleen door kapitaalvorming worden opgelost doch daarmede is nog niet gegarandeerd dat dat kapitaal wordt aange wend in productieven zin. Blijvend moet meer werkgelegenheid worden geschapen. Spr.'s ervaring als lid van verschillende adviescolleges is, dat op het gebied der welvaartspolitiek veel geliefhebberd wordt. Alleen een krachtige persoonlijkheid as hoofd van een afzonderlijk departement voor volkswelvaart kan de nadeelige, tegenwer kende elementen uitschakelen. Moeten de groote productieve werken niet ter hand genomen worden? Bv, de drooglegging der Zuiderzee, exploitatie van mijnen en verschillende andere bronnen van volkswelvaart, enz. Tot doelmatige uitbrei ding vao werkgelegenheid, opdat de arbei der in j plaats van de demoraliseerende stcunverlaening, gelegenheid krijge voor zich en zijn gezin het brood te verdienen, niet door te bedelen, maar door eerlijken arbeid. De beginselvaste Katholieken, hier als overal, zijn dc eenigen om het schip van staat te besturen tot dat doel. Wee het schip, waarop de bemanning om futiliteiten tot muiterij geraakt. Moet de Katholieke Staatspartij gaan ge lijken op de „Soerakarta", die vastgeraakt op de pier, in tweeën werd gezaagd, of op dc „Batavier", die met de pauselijke wim pel in top, langs onze kust voer om kardi naal Van Rossum naar de hoofdstad te voeren? Spr, eindigde zijne rede met de verklaring, dat wij Katholieken, die in het Jubeljaar der Kath. Kerk leven, als feestgave aan Z. H. een schip met eenheid van geest in bemanning en leiding hebben aan te bieden. Dit zal bewezen worden aan alle lijders in Nederland. Gaat naar Uw drogist en koopt een pakje Dr. Schiffman's Asthmador en wanneer het geen dadelijke verlichting geeft of zelfs wan neer U het niet het beste middel vindt dat U ooit gebruikt heeft, gaat dan naar Uw dro gist terug en het door U betaalde geld wordt U onvoorwaardelijk teruggegeven. Welke andere middelen ook hebben gefaald, z-sth- mador zal onmiddellijke verlhhting geven, gewoonlijk binnen 10 seconden, maar zeker binnen vijftien minuten. Het maakt niet uit, hoe hevig de aanval of hoe hardnekkig het geval is, of wat U reeds heeft beproefd en U niet heeft voldaan, Asthmador zal onmid dellijke verlichting brengen. Wanneer dit niet het geval is, kost dit pakje U niets; gaat dan terug naar Uw leverancier en U krijgt Uw geld terug. U oordeelt dus zelf of U er baat bij vindt of niet. U loopt dus geen risi co wanneer U dit middel met deze garantie koopt en U kunt een nog meer overtuigende proef nemen dan met een gratis monsterpak je mogelijk is. Voor het geval Asthmador in Uw stad niet verkrijgbaar is, dan zal het U gezonden worden met genoemde garantie door den heer A. van Tuyll, Paleisstraat 13, te Amsterdam, na ontvangst van postwissel van 2.voor een pakje Asthmador-poe- der (of 1.70 voor een doos Asthmadorciga- retten). (Adv.) den wegens opruiing in een openbare verga dering van de afdeeling Enschedé der com munistische partij tijdens het conflict in de textielindustrie is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 27 April. FEDERATIE-EXAMENS. Aan de op 25 en 26 Maart en 1 en 8 April te Utrecht gehouden examens ter verkrijging van een „Mercurius-diploma" als Leeraar in de Handelscorrespondentie is deelgeno men door 29 candidaten, namelijk 2 voor Nederlandsch, 4 voor Fransch, 9 voor Duitsch en 14 voor Engelsch. Een candidaat voor Duitsch was verhinderd het geheele examen mede te maken. Geslaagd zijn voor diploma A de Hee ren Dr. P. M. J. Th. Vrijdaghs te Scheve- ningen, J. A A. Vrijdaghs te Middelharnis voor Fransch, P. F. v. d. Schee te Barneveld voor Duitsch. Voor diploma B de Heeren D. J. Wol- dendorp. te Alkmaar voor Nederlandsch, G. H. Foks te Arnhem en S. K. S. Sybrandy te Amsterdam voor Duitsch, A. H. M. Krei- scher te Rotterdam, H. Moerman te Rotter dam en A. L. J. Stoffels te Amsterdam voor Engelsch. HET ZETTEN VAN EEN BROEDHEN. In „De Kleinveeteelt" wordt in verband daarmede de volgende raad gegeven Om gemakkelijk en met succes te broeden, moet men zich voorzien van een broedhokje, waarvan de hoogte 50 a 60 cM. bedraagt en de breedte en diepte 40 cM. De bodem is dus vierkantdat wil de hen gaarne, om rond te kunnen draaien. De voorzijde heeft een klapdeurtje tot afsluiting dat aan drie zijden een speelruimte laat van bijna 1 c.M., het geen ruim voldoende is voor de luchttoe- treding. De opstaande rand is minstens 15 cM., zoodat er een voldoende diepte ontstaat om aan te vullen op den bodem van een lek kere, goed in de hoeken aangevulde hooilaag, zuiver en frisch, want duf materiaal bederft de eieren, om welke reden de schr. ook sterk tegen de traditioneele graszoden gekant is. Deze methode beoogt dus volledige controle op de hen, omdat zij op een vast uur eenmaal per dag wordt gelucht en men het nest na ziet. Als men nu het nest behoorlijk aanlegt en daarin een drietal kunsteieren legt, die vooraf in water zijn verwarmd, dan is het schr. altijd gelukt dat een inderdaad broedsche hen, die een paar nachten op haar eigen legnest zitten bleef, direct op de eieren stapt, als men haar naar behooren aanvat en direct voor het ge reedstaande nest houdt. Mocht eenige onwil betoond worden, dan zet men er haar toch in, sluit het deurtje en wacht een paar uur af. Bijna altijd dekt ze de kunsteieren. Indien niet, dan laat jnen haar naar haar eigen leg nest gaan, wacht tot zc rustig zit en neemt haar in den namiddag op en herhaalt de han delwijze met de kunsteieren dan lukt het zeker. - (Zooals bekend moet een broedhen vol komen gezond zijn, goed wijde oogen, uit puilend droge neusgaten, volkomen luisvrij en geen spoor van kalkbeenen. Alles moet droog en zuiver zijn, voordat de echte broed- eieren er onder gelegd worden.) Dc advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde Maandag tot verwer ping van het cassatieberoep van G- J. M. van 't Reve, die door het Hof te Leeuwar- 60CDK00PSTE EN GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAATI -TEL: 12626 (Adv.) Voor den inhoud van deze rubriek stelt dc Redactie zich niet aansprakelijk. Den Haag, 19 April. Ondergeteekende verzoekt den R. K. kie zers in den Kieskring Haarlem, die bij de stemming op Zondag 26 dezer hun stem zul len uitbrengen op een Michaelistischen can didaat, niet op hem te stemmen, doch al leen en uitsluitend op den heer G. P. Bon, den aangewezen candidaat der Michaelisten in de kieskringen Haarlem, Helder, Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Iedere stem in bovengenoemde Kieskrin gen uitgebracht op ondergeteekende be- tcekent vermindering der kansen van den heer Bon, zonder dat ondergeteekende daar van eenig voordeel heeft, is derhalve een verloren stem. W. MOOIJMAN. Den Haag, 18 April 1925. Ondergeteekende verzoekt den R. K. kie zers in de Kieskringen Heider, Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die bij de stemming in onze Kiesvereenigingen op Zondag 26 dezer hun stem zullen uitbren gen op den Michaelistischen candidaat, niet op hem te stemmen, doch alleen en uitslui tend op den heer G. P, Bon, den aangewe zen candidaat der Michaelisten in genoemde Kieskringen. De stemmen, in deze Kieskringen uitge bracht op ondergeteekende, beteckenen vermindering der kansen van den heer Bon, zonder voordeel te bezorgen aan onderge teekende, zijn derhalve verloren stemmen. L. F. GUIT. terwijl alsdan een overblijvend winst-sladc ad f 83.820.16 (v. j. f 86.744.36) op nieuwe rekening is over te boeken. NATIONALE BANKVEREENIGING. Aan het jaarverslag over 1924 der Nationale Bankvereeniging ontkenen wij het navolgen- de De indeeling onzer kantoren in districten alsmede de verdere perfectioneering onzer organisatie heeft ons in staat gesteld, dit ver slag belangrijk vroeger dan in vorige jaren te doen verschijnen. De lichte verbetering welke in 1923 viel waar te nemen, bleef zich ook in 1924 hand haven. De verdere ontwikkeling van ons bedrijf is, gezien de diverse gebeurtenissen in het bank bedrijf, gedurende het afgeloopen jaar be vredigend te noemen. Het is ons aangenaam te kunnen vermel den, dat de behaalde winst ook over het af geloopen jaar een vooruitgang aanwijst. De nettowinst over 1924 bedraagt f 1.616.295.53, bij een saldo Ao.Po. van f 86.744.36 tegen f 1.497.221.56, bij een saldo Ao.Po. van f 66.851.96, makende een vooruitgang van f 99.181.57. Hoewel het debiteurencijfer een daling aanwijst, vermeerderde het aantal der debi teuren zeer aanzienlijk. De verdeeling dezer uitgezette gelden over een grooter aantal rekeninghouders komt ons bedrijf in alle opzichten ten goede. Het totaal der door derden bij ons gede poneerde gelden geeft eveneens eene ver mindering aan. Deze vermindering meenen wij, gezien de reeds bovengenoemde omstan digheden, van geen groote beteekenis te mogen noemen. Bij deze groep van relatiën valt eveneens eene vermeerdering in aantal te vermelden. Ook het aantal personen, dat van onze safe inrichting gebruik maakt, steeg wederom zeer aanzienlijk. De blijvende toename dezer drie groepen van relatiën geeft ons dan ook ongetwijfeld reden tot tevredenheid. Van onze afdeeling giro wordt, ook na de heropening van den Postchèque- en giro dienst, nog immer druk gebruik gemaakt. Het aantal onzer vestigingen, met inbe grip van correspondentschappen en geregelde zitdagen bedraagt thans 171. Zooals wij reeds verleden jaar in ons verslag opmerkten, be werkstelligen wij voor deze 171 plaatsen in ons land de gireering zelf en kunnen daardoor de garantie op ons nemen voor de richtige betaling tot aan de begunstigden toe. Vanzelfsprekend bleef op het handhaven van het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uitzettingen onze volle aan dacht gevestigd. Wij behoefden dan ook in het afgeloopen jaar geen beroep te doen op de circulatiebank door credietpapier in her disconto te geven. Behalve enkele maanden in het tweede half jaar hebben wij bij de Rot- terdamsche Bankvereeniging voortdurend een ruim tegoed gehad. Dit is ook thans bij l.et opmaken van dit verslag het geval. Na een nauwkeurige revisie van onze de biteuren achten wij dezen, in aanmerking nemend de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, volwaardig. Evenals verleden jaar, stellen wij U voor uit de winst f 500.000.te bestemmen voor onze speciale reserve tegen debiteuren, op genomen onder crediteuren f 100.000.toe te voegen aan de statutaire reserve en op ge bouwen af te schrijven f 150.000. Wij stellen U voor daarna het dividend te bepalen op 4V£ Op 1 Januari 1924 hadden wij kantoren op 87 plaatsen, welk aantal in den loop van dit jaar werd vermeerderd, door dc over name van het kantoor Zaandam der Rottcr- damsche Bankvereeniging en door omzetting van onze vestiging Rlienen in een zelfstandig kantoor. Met inbegrip van de correspondentschap pen en onze zitdagen is onze Instelling thans in 171 plaatsen in Nederland gevestigd. De balans vertoont de volgende cijfers Debetzijde Kas en coupons f 2.612,274.46 (v. j. f 2.735.326.27), Credit-saldi bij bankiers en kassiers f 5.853.689.26 (v. j. f 6.868.825.C5), Vreemde valuta f 33.677.54 (v. j. f 26.537.72), Wisselportefeuille f 19.757.833.78 (v. j. f 20.290.59), Leendepót f 1.836.628.54 (v. j. f 2.162. 404.81), Effecten f 306.053.86 (v. j. f 401.881.36), Prolongatie gegeven en voor schotten tegen effecten f 11.737.528.28 (v. j. f 10.438.816.96), Debet-saldi in rekening courant f 48.949.139.69 (v. j. f 55.505.543.64), Vorderingen wegens gestelde borgtochten f 3.771.966.97 (v. j. f 4. 774.571.79), Gebou wen f 4.352.894.62 (v. j. f 4.409. 283.23). Creditzijde Kapitaal f 10.000.000.(onv.) Reserve f 2.300.000. (v. j. f 2.200.000.—). Leendep ót f 1.836.628.54 (v. j. f 2.162.404.81 Deposito en credit-saldi in rekening-courant f 79.090.418.28 (v. j. f 85.960.697.30), Te be talen wissels en giro-crediteuren f 524.336.94 (v. j. f 447.701.67, Nederlandsche Bank en bankiers f 1.113.791.11 (v. j. f 1.466.086.05), Gestelde borgtochten f 3.771.966.97 (v.j. f774.571.79), Divid. en belasting f 490.725.— (v. j. f 436.200.onverdeelde winst f 83.820.16 (v. j. f 86.744.36). Het winstcijfer der rente-rekening bedraagt f 3.031.086.78 (v. j. f 2.976.860.91), dat der provisie f 2.255.168.36 (v. j. f 2.267.053.30), zoodat de totale brutowinst, het saldo van het vorig boekjaar inbegrepen, f 5.372.999.50 (v. j. f 5.310.766.17 bedraagt. De onkosten- rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden honoraria f 2.686.297.22 (v. j. 2.870.823.02) en bedrijfsonkosten 1 mill. 70.406.75 (v. f 942.721.59). Dc netto-be drijfswinst bedraagt f 1.616.295.52 (vorig jaar f 1.497.221.56). De verdeeling der nettowinst ad 1 mil. 616.295,53, n3 aftrek van de verplichte uit- keering volgens art. 16 der statuten van tan tièmes aan plaatselijke directeuren, bedra gende f 291.750.37 (v. j. f 224.277.20 laat toe eene afschrijving op gebouwen van f 150000 (onv.), eene toevoeging aan het reservefonds van f 100.000.(onv.), eene toevoeging aan de speciale reserve tegen debiteuren op te nemen onder crediteuren van f 500.000. (onv.), 4.%% dividend f 450.000.(v. j. 4% f f 400.000.) en eene reserveering voor be lasting van f 40.725.(v. j. f 36.200. PURMEREND, 21 April. Aanvoer 15 st. fabriekskaas 4450, met merk 47; 21 st. boerenkaas j 42, met merk 49 per 50 kHo; De handel op de kaasmarkt was goed. 1665 kilo boter, 1.80—1.90 per kilo. Runderen. 165 vette koeien 11.25 pet kilo, handel matig: 682 melk- en geldekoeier 175—475 per stuk, handel matig; 12 stieren 20 paarden 100250 per stuk, handel vlug 35 vette kalveren 1 501.70 per kilo, han del matig; 1040 nuchtere kalveren 1540 per stuk handel matig; 515 vette varkens 76—80 et. per kilo, handel vlug: 132 magere varkens 124—148 per stuk, handel vlug: zouters 7074 ct. per kilo; 277 biggen 12 24 per stuk, handel vlug; 540 schapen 41 56 per stuk, handel matig; kipeieren 5.2: 6.25 per 100 stuks; eendcieren 5 per 100 stuks; 1500 kievitseieren 12—14 per IOC stuks; piepkuikens 1.501.90. BODEGRAVEN, 21 April 1925, Kaas. Aangevoerd 268 p.; 12125 st. Eerste kwali teit 4651, tweede kwaliteit 4044, Rijksmerk 3344; Handel matig. Botei 170 K.G. HUIZEN, 20 April. De Zuiderzeevissche- rij bleef in de week van medio-April ver deeld tusschen botvangst en haringvissche- rij. De eerste leverde matige resultaten er de prijzen waren voor de jonge meeren deels kleine visch nog niet op dreef (goed deels beneden de 30 ets. per pond); de haringvisscherij toonde de gewone verbete ring van de na-Paschen-periode, doch het herstel ging inderdaad vrij snel; de laatste prijzen, die de Huizer-visschers besomden stegen tot 1.25 per tal. De bokking ging hoofdzakelijk naar dt Hollandsche markten Limburg en Brabant, uitvoer van haring; 8 a 9 wagons, SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 18/19 Apr. De botaanvoer is op het weekeinde nog ge stegen tot ruim 1400 pond a 26 ets, aan- vangprijs; aal (Z.zee): 286 kg. a 6293 ets. de eerste schol deed 20 ets. per kg.; aan voer een partijtje van ruim 30 k.g.; de laak harir.gnoteering kwam op 1.80 per tal ENKHUIZEN, 20 April De haringvissche- rij neemt hier weer toe, de vangst wordt beier. Heden kwamen hier de eerste 21 vaartuigen binnen met gemiddeld 16 tal reepharing. Marktprijs 1.101.30 per tal. Te Kralingscheveer waren gisteren ter markt 128 winterzaimen en 2 elften, prijf 1,401.80 per Yt kg. VLAARDINGEN, 20 April. Alhier werd aan den afslag besteed voor: Nieuwe kol-; maatjesharing 31—65, nieuwe zoutevisch f 80.50—81.20 per ton. Aan de Vischhal is binnengekomen de stoombeuger VI, 103 met 1975 aan be somming. IJMU1DEN, 18 April. De Duitsche i stoomtreiler P.G. 270 (Johann Stadtlandèr) is heden van IJsland aangekomen met eene. lading versche visch, welke bij veiling in de hal f 3849 opbracht. i URK, 20 April. Door 115 vaartuigen Zijn! hier jl. Zaterdag aangevoerd 2538 tal haring.; prijs f 0.96—1,50 pier tal (200 stuks). In dei afgeloopen week zijn aan den gemeentelij ken afslag alhier door ten hoogste 190 vaar tuigen uit Urk, Bunschoten, Vollenhove, enz. per dag aangevoerd 12.174 tal is 2.434.800 stuks, haring, meest reepvisch met de kuil, nog minder met de zegen was de aanvoer gering. Wijl door stormweer de vloot in de haven moest blijven liggen, was deze aanvoer van vier dagen. De prijs, die in 't begin dier week ver beneden der gulden bleef, steeg in 't laatst tot f 1.301.50 per tal. Van menig vischer zijn de netto-verdien sten tengevolge van stormschade of verlies van netwerk zeer gering. Van de Noordzeevisscherij is jl. saterdag de kleinste helft der Urker motorvioot hier aangekomen, met over het algemeen kleine besommingen f 5080 enkele botters had den f 200260 per vaartuig. ENKHUIZEN, 19 April. De haringvis scherij die dit voorjaar voornamelijk in t Noordelijk bekken en 't midden der Zuider zee is uitgeoefend, is in de afgeloopen week sterk afgenomen. In de voorafgaande week, toen de vangst hier ter plaatse nog 1.644.200 stuks reepharing bedroeg, werd nog door een groot aantal vaartuigen (grootste aantal per d3g 95) gevischt. Van 13 tct 18 April bedroeg de vangst slechts 319.880 stuks ha ring en het grootst aantal vaartuigen per dag 44. De prijzen waren goed (eennachtsharing gold f 1.05 h 1.65) maar de vangsten waren onvoldoende. Waarschijnlijk zal van hier uit nog enkele dagen worden gevischt. Langs de kust van West-Friesland wordt thans weer druk met fuiken naar paling en aal (voornamelijk roode aal) gevischt. Ue vangst wordt wat beter, maar is over t ge heel nog niet loonend. Eerste marktprijs de ze week 45 ct., per pond. Van de Noordzee geen aanvoer. KRALINGSCHEVEER, 18 April. He den waren ter markt aangevoerd 161 win terzaimen, prijs f 1.501.80 per Kg. VOLENDAM, 18 April. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor haring 70 ct. tot 'f 1.25 per tal, garna len f 5 per lit, aal 4570 ct., bot 2332 ct. per pond De haringhandel was flauw. IJMUIDEN, 20 April. Heden waren aan; de markt de vangsten van 19 stoomtrawlers, 10 loggers, 5 beugers. De prijzen waren als', volgt Tarbot f 1.701.60, tongen f 2.70— 1.90 per kg. groet f 7242, gr. schol f 46—, 29, midd. schol f 42—29, zetschol f 42—26, kl. schol f 17—11, f 10—3.10, scharren f 13— 5.50 per 50 kg. roggen f 2916 per hoop .j vleet f 3.25—1.42 per stuk pieterman en! poon f 2014, gr. schelvisch f 5173, midd. schelvisch f 4235, kl. midd. schelvisch. f 30—27, kl. schelvisch f 2219, f 138 per 50 kg. kabeljauw f 4929 per 125 kg.gr» gullen f 18—10.50 kl. gullen f 8—5, wijting f 7.10—2.60 per 50 kg. IJMUIDEN, 20 April. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtrawlers I)M. 385 (Derika IV) met f 2454 IJM. 374 (Derika VIII) met f 2227 1JM. 324 (Amalia) met f 1164, IJM. 325 (Gloria) met f 1781 IJM. 134 (C-erbetdina Johanna) met f 1830 IJM. 108 (Clara Nicol.) met f 1708 IJM. 184 (Plutos) met f 1799 j IJM. 261 (Plan) met f 1812 IJM. 331 (Hol land V) met f 1452 IJM. 244 (Delfland) me( f 2035 IJM. 20 (Olga) met 1738 IJM. 330 (Marie Anna Klein) met f 1749 IJM. 122j (Bertha) met f 1779 IIM. 1 (Swift) mei f 2526 IJM. 41 (Cobi) met f 1645 IJM, 159 (Julie Streiff) met f 2275 IJM. 103 (Dol» fijn) met f 2202 en de zeilloggers K.W. 67 Noordster I) met f 350 KW. 170 (Willem en Leendert) met f 443 K.W. 144 (Wilhel- mina V) met f 266 K.W. 38 (Bertha) met; f 247 K.W. 25 (Wilhelmina I) met f 324 KW. 47 (Noordzee V) met f 248 KW. 16 (Willem Cornell'-,) met f 287 K.W. 45 (Nep- tuuus) met 1 369 K.W 93 (Bastiana) met f 255 en K.W. 62 (Concordia Constans) met f 227 aan besomming. IJMUIDEN, 20 April. De door den stoom» drifter P.G. 270 (Johan Staddander) van IJs land hier aangevoerde lading zoutevisch werd heden geveild met een opbrengst van f 5255<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9