1 V K DE SPAARNE8A78X INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. Het Frans Halsplein. Programma Een nieuw besproeiings middel. Eén besproeiing voor maanden voldoende. Tooneeiuit voering. R.-K. Begrafenis-Vereêniging, onder afdeeling R.-K. Werkliedenverbond, afd. Haarlem. Hinderwet „Herwonnen Levenskracht." Haarlem's Gemengd Koor. Van blijdschap in de De Ver. tot Bev. der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland. Het bombardement in de Doel- straat. Kruisverbond. Een cow-boy, die „blommetjes" krijgt!! BURGERLIJKE STAND Kantongerecht. j ricüEh 94V8 >3l/M '6Vie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 2.5°Vö GEMEENTERAAD. Rectificatie. 40-jange echivereeniging. Gesticht voor krankzinnigenverple ging te Eennebroek. BLOEMEWDAAL. De toestand van Louis Bouwmeester. De staking in 't schildersbedrijf. De verkiezingscampagne in Dmtschland. De toestand in Bulgarije. Van den middenweg is nu reeds een flick gedeelte bestraat, eveneens is het begin van den Schotersingel opnieuw bestraat. Het is rog een verschrikkelijke chaos. Vooral als het waait stuift het fijne zand, meters hoog op. Doch het is maar van korten duur, want er wordt thans met man en macht gewerkt om dezen toestand vlug en afdoende te verbeteren. van de Orgelbespeling in de Groote- óf St. Bavckerk te Haarlem, op Donderdag 23 April 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1 Praeiudium et Fuge a kl, t. J. S. Bach 2. Sarabande grave F. Couperin. 3 Choral: „Was Gott tut, das i»t wchl- getan". 4. Fuga III über den Namen B. A. C. H. R. Schumann. 5. Andante moderato F. Bridge, 6. a. Cantilène, b. Grand Choeur, Tb. Salomé. Hedenmorgen is van wegc den gemeente lijken Reinigingsdienst begonnen met een nieuwe wijze van stofbestrijding. Bij deze nieuwe methode besproeit men de straten met een soort gekristalliseerd olie (chloor- calcium), welke de góede eigenschap bezit de vochten uit de lucht tot zich te trekken, waardoor de straten vochtig blijven, wat voor de stofbestrijding juist zoo noodzake lijk is. De proef met het nieuwe procédé is van morgen vroeg genomen op de Groote Markt. Het nieuwe praeparaat is sneeuwwit, zoo dat var. morgen op de Groote Markt de in druk gewekt werd. dat daar een sneeuwval bad plaats gegrepen. Het nieuwe goedje is ook erg vettig, maar als het afdoende helpt, nemen we dat gaarne op den koop toe, mits de vettigheid niet to lang duurt. Een groot voordeel geeft het nieuwe stof- bestrijdingsmiddel en wel, dat het zoo duur zaam is. Een enkele besproeiing is voor maanden afdoende, mits het weer meewerkt en er geen groote regenval komt. Wel is hot nieuwe middel duur, maar daar staat dus tegenover het geringe verbruik. Van morgen is, zooals hierboven reeds werd opgemerkt, de proef op de Groote Markt genomen en wel vooral om te be sproeien de toegangen naar het asphalt. Morgen zullen ook de andere toegangen (Smedestraat, Koningstraat. Zijlstraat) in bewerking worden genomen. Van het even tueel slagen van de proef hangt af, of het slratencomplex voor de besproeiing uit gebreid zal worden. Het nieuwe procédé kan niet gebruikt worden voor geasphalteerde straten. Het houdt de straten lang vochtig, wat voor asphalt ongunstig is. Daarenboven moet asphalt regelmatig schoongespoeld worden, wat de goede werking van de nieuwe stof bestrijding toch te niet zou doen Woensdag 29 en Donderdag 30 April geeft de R.K, Tooneelverceniging T.A.V.É.N.U., onderafdeeling van het St. Bavo-patronaat, een uitvoering in de groote patronaatszaal aan de Leidschevaart. Opgevoerd zal wor den „Het rare kosthuis," blijspel in twee be drijven en „De Doodenrit" kluchtige spotter nij in één bedrijf. Gezien het succes van vo rige uitvoeringen beloven het eenige gezel lige avonden te worden, temeer daar het be kende jazz-band ensemble „De Kreke!" zijn medewerking zal verleenen. De zaal zal on getwijfeld fe klein blijken fe zijn. Gisterenavond hield deze R.-K. Begra- tenisvereeniging hare jaarvergadering in het gebouw „St. Bavo". De voorzitter, de heer P. J. Dekker, opende haar op gebruikelijke wijze, heette allen hartelijk welkom en deelde vervol gens mede, dat aan het Huishoudelijk Re glement nog een artikel toegevoegd moest worden, dat naar aanleiding van een paar vragen van den heer J. P. H. Castricum tot een volgende vergadering aangehouden werd. Hierna las de secretaris de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd Dan vonsr de bestuursverkiezing plaats, waarbij de volgende personen gekozen werden: P. de Rooy, boutmanstr. 15; W. Th. H. Reijnen. Duvenvoordestr, 85r.; A. J. v. Leeuwen, Zomerkade 59; P. J. Dekker Graaf Willemstr. 20; J. Ph. H. Castricum, Nagtzaamstr. 16r.; E. v. Pelt, Gasthuis singel 8; J. L. A. Holleman, Harmenjansstr. 84; M, .Mulder Graaf Willemstr. 5; H. Ko- nings, Fendrachtstr 1. De opzet was om het Bestuur uit 9 per sonen tc doen bestaan, zoodat uit iedere parochie, een lid zitting zou hebben in het Bestuur, om zoodoende het werk der Ver- eeniging te vergemakkelijken, daar een lid van het Bestuur tot taak heeft, zoodra hij bericht krijgt van het overlijden van een lid van de Vereeniging of van een van diens huisgenooten, dc noodige regelingen te treffen In de Centrale-Commissie werden geko zen de heeren J, v. Pelt, Staphorst, en Veniks. Thans kwam aan de beurt vaststel ling contributie 1925 Van het bestuur was een voorstel gekomen, om de contributie van 1 I~.op C.50 te brengen maar door eenige leden werd gewezen op het gevaar van het verlagen van de contributie, zoo dat deze op 1.bepaald werd. De re ductie oor de leden van het R.-K. Werk liedenverbond werd vastgesteld: voor een volwassen 10, kinderen boven tien jaar 7.50 en beneden het jaar 5. De rondvraag leverde niets op zoodat de voorzitter om kwart over negen de verga dering met den Chr. Groet sloot. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan L. Jonker, als gemachtigde van Th. J. Fiege, vergunning is verleend tot oprichting van eene banketbakkerij, in het perceel aan de Linschotenstraat no. 2rd„ kad. sec tie K. no. 1969, gedeeltelijk waarin een oven, alsmede een electromotor van 1 P.K. voor het aandrijven van werktuigen zullen worden geplaatst. Donderdagavond 8 uur zal de Tuberculose 'ereeniging „Herwonnen Levenskracht" ver gaderen. Het bestuur doet nogmaals een dringend beroep op allen deze jaarvergade ring bij te wonen. De Comité-leden zullen de belangstellenden wel aansporen aanwe zig te zijn. Hoe meerderen er aanwezigzijn op deze jaarvergadering, des temeer kan het fonds „H. L." werken ten bate van de t. b. c.-Hjders. Donderdag 23 April zal door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent de heer Jan Booda, in de Gemeentelijke Concertzaal een con cert worden gegeven, waar uitsluitend hu moristische composities van Dr. Johan Wa genaas uitgevoerd zullen worden. Als solis ten verleenen medewerking; Mejuttrouw M. Heymans, sopraan, de heer Jac. van Kem pen. tenor, de heer Jan Dekker, bas. De be geleiding is in handen van den componist. Het programma luidt; Ode aan de Vriend schap, koor; Der Frühling, Rondedans, Een liedje van de Linden, tenor; Twee dialogen tusschen de Echtelieden Dadclpracht, duet voor èopraan en bas; Zweedsche Lucifers Marsch, mannenkoor; „De Schipbreuk", koor, soli, piano en slagwerk. De iente komt in hel land, en het vee wordt naar dc weide gebracht. Zoo dacht hedenmorgen ongeveer halt acht een vee houder aan de Zomervaart er ook over. De koeien, die tijdens den winter hun verblijf op stal hadden, werden vanmorgen in de open lucht gelaten, om zich te begeven naar het weiland. Men kon het aan de beesten zien, dat zij blijde waren, met het heerlijk zon netje wat al reeds vroeg scheen. Zoo dar tel zelfs waren eenige koeien in de vrije na tuur, dat opeens, een van de dieren, in de moddersloot terecht kwam. Mei Vereende krachten, werd het beest verlost uit zijn netelige positie. Jammer dat de Gezondheids-commissie op dit moment niet tegenwoordig was. De aangename geur, die uit de moddersloot gelegen naast de boerderij, opsteeg» drong overal door. Mogelijk, dat dé" Gezondheids commissie direct orde zou geven de mod derpoel te dempen. Ter gelegenheid van het 12^-jarig bestaan van de Vereeniging tot Bevordering der Ge zondheid in de Grafische Vakken in Neder land, heeft de vereeniging een gedenkboek uitgegeven. Dit gedenkboek, waarin de ge schiedenis der vereeniging beknopt wordt weergegeven, is opgesierd met eenige fraaie foto s. Het ledental der vereeniging bedraagt 6447 en 713 donateurs. Gememoreerd wordt o.a. dc stichting van een eigen Sanatorium, wat een groote stap beteekende in de goede richting. Speciaal wordt de aandacht gericht op t b. c.-patiën- ten. Het geheele boek|e maakt een aardigen indruk. In verband met het bombardement in de Doelstraat, alhier, waarvan wij gisteren mel ding maakten, is v. R. hedenmorgen in de vroegte gearresteerd. Dinsdagavond vergaderde te half 9 de Haarlemsche afdeeling van het Kruisvcrbond in het gebouw der R.-K. Militairenvereeni- ging aan de Zoetestraat. De voorzitter, de heer H. B. van dc Sande, opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd, Eenige woorden worden ge wijd aan Pastoor Simonis z.g., den voor- maligen voorzitter van het Centraal Drank- weer-Comtiê in Nederland. Onder applaus wordt daarop met teen bijzonder welkomstwoord van den voorzitter de WelEerw. heer Kapelaan C. Vis als lid van het Kruisverbond geïnstalleerd. Het rappor' over den feestavond, uitge bracht door den voorzitter der feestcom missie, den heer Vermeeren, heeft een gun stig saldo en wordt onder dankzegging goed gekeurd. Vervolgens is het woord aan den spreker van dezen avond, den heer H. B. van de Sande, die als onderwerp heeft gekozen; .Drankbestrijding en Reclasseering". Spr. bègint met het nauwe verband, dat er bestaat tusschen de Drankbestrijding en de Reclasseering, uiteen te zetten. De reclasseering, aldus spr., is even oud als het Christendom; ondanks dat de' ver- eennigig langer dan een eeuw bestaat. Wat wil de R.-K. Reclasseeringsvereeni ging? Zij wil, volgens spr., al degenen, die om een vergrijp tegen de wet uit de samen leving zijn uitgesloten, bijstaan in hun lot. Zij wil hen helpen in hun cel, hem voor bereiden voor hun terugkeer in de maat schappij. Doch slechts in Christelijken geest. Spr. teekent den gemoedstoestand en het lijden van den gevangene en noemt de treu rige gevolgen, die de opsluiting op verschil lende naturen kan hebben. Een en ander wordt met sprekende voorbeelden toegelicht. Spr. protesteert tegen het algemeene wan begrip, dat een ontslagen gevangene bij zijn terugkeer in de maatschappij, door be middeling der Reclasseeringsvereeniging. de beste betrekking voor zich open vindt. Vervolgens, de werkwijze der vereeni ging behandelende, verklaart spr, de vele gunstige resultaten van het celbezock, om dan te komen tot het eigenlijke doel der vereeniging, den wederopbouw van den ge vangene wanneer deze in de maatschappij terugkeert na het beëindigen van zijn straf. En met nadruk wijst spr. dan op het lijden van dengene, die, ontslagen, in de wereld, waar hij met de beste voornemens terugkeert, overal met hardheid wordt ont vangen. Op die wijze is men er schuldig aan, wanneer de ontslagen gevangene in zijn misdaad hervalt. Een belangrijk punt aldus spr. voor het werk der vereeniging is de Voorwaarde lijke Veroordeeling, die soms door de recht bank, soms na het ondergaan van een ge deelte der straf, wordt uitgesproken. In een dergelijk geval heeft de delinquent een proeftijd te ondergaan, Het spreekt vanzelf van hoeveel belang het gedrag van den delinquent tijdens dezen proeftijd is. De patronage der Reclassee- ringsvereenjfing is het eenige wat hier red ding biedt. En met klem moet er volgens spieker worden geprotesteerd tegen het awnbegrip, dat een gevangene den zegen der vereeniging onwaard is. Wat van krankzinnigengesticht wordt gezegd, zou piet een kleine verandering op de gevange nissen van toepassing zijn; „Er loop en meer misdadigers omheen, dan er binnen zijn!" Spr. wijst hier ook op den invloed dien dc omstandigheden op de menschen kunnen hebben. En daar staat op de eerste plaats de drank. Welk voorbeeld hebben dc kin deren aan drankzuchtige ouders? En dat dit niet denkbeeldig is, bewijst wel het feit, dat 60 a 70 pet. der gevange nen hun droevig lot aan den alcohol te danken heben. Als mensch.als nis naaste, kunnen wij den gevangene niet verachten. Het doel van de Reclosseeringsvcreeniging is niet alleen prevenant, practisch maar vooral ook heilig! En dat zegt genoeg. Als mensch moet men de Reclasseerings- vireeniging steunen als Katholiek is men door de naastenliefde verplicht zijn gevallen nicdemensch te helpen. Spr. doet een beroep op zijn toehoorders, om met die mooie vereeniging mede te werken. Al maken de omstandigheden het ook onmogelijk om actief mee te werken aan het celbezoek, dan zijn er toch nog zoovele middelen om moreelen onderstand te bieden, als daar zijn; verspreiding der denkbeelden van de reclasseeringvereeni- ging, patronage over een ontslagen gevan gene, het verschaffen van werk aan een reclassant en ten laatste ook door gelde- lijken steun. In het kort verklaart spreker nog de beteckenis van een doorgangshuis, waar voor onlangs een fonds is gesticht. Spr. eindigt zijn rede met een bijzondere aanmaning tot de leden van het Kruisver bond. om de Reclasseeringsvereeniging te steunen Na de rede van den heer H. B. van de Sande komt de geestelijk adviseur der ver eeniging, de WelEerw. heer Lühn aan het woord Spr. dankt den vooritter voor zijn mooie rede en spreekt de hoop uit dat eenmaal het R.-K .Doorgangshuis de belooning moge zijn van zooveel krachtdadige propaganda. (Applaus.) De WelEerw. heer Vis, lid van 't Kruis verbond, wenscht dan eenige opheldering te geven omtrent de reden, dat zoo weinig priesters lid zijn van het Kruisverbond. De WelEerw spreker wijst hier in het bijzonder op de, soms zeer moeilijke, omstandigheden. (Applaus.) Met den Christelijken groet wordt daarop de vergadering gesloten. Dc groote filmacteur, Tom Mix de cowboy- roovcr-beschermer van hulpeloozen in de prairiën, zal a.s. Zaterdag Amsterdam aan doen op zijn tournee door Europa. Waar hij met den trein van 11.57 uur Zaterdagmorgen Haarlem passeert, zal van dit kleine opont houd gebruik worden gemaakt door den heer B C. Hartman, eigenaar-directeur van het Luxor-Theater, alhier, om namens de Haarlemsche Bioscoop-Exploitanten den heer Mix een bouquet aan te bieden. Om 4 uur namiddags zal hem in hotel de „l'Europc". te Amsterdam een tea aange boden worden door de Nederl. Bioscoop- Exploitanten. Ondertrouwd: 22 April: N. J. Zoeteman en P C, Govers. D, Gosen en J. M. Verha gen, J. H Elfers en J. Elizen. K. Vis ser en J. Lap. L. Vroom en F. Jordaan. A Wapstra en G J. Houtgraaf. P. Kuiter en J. H. Visser. F. J. M. Tonino en A M. A. Trautwein. E. Visser en B. ter Smitten J. A,- Walters en J, Over- duin. Getrouwd: 22 Apfil: M. v. d. Schild en M. B. ter Horst. J. N. Sikkink en S. A. Ak- kersdijk. H. A v. Kesteren en J. Jansen. H. Hessels en L W. C. Haverink. H. C. Kion en A. C. Koopman A. T. Bulters en A. C. Kroon Bevallen: 22 April: H. C. v. BcrlooRoest, z. 22 April: M F MeijssenMeijboom, d. 19 April: F. II. Crocsev. Dorp, z. 22 April: C. Weidemav. d. Berg, z. Geboren: 22 April: H. C. v. Berloo—Roest, de Witstraat. 21 April' C. Koelewijn, 83 jaar, Roosvcldtstraat 21 April: P. Dirks, 80 jaar, Kaïftperlaan. 20 April:. J. C. Looijen, 60 j., Goltziusstraat. Het incident bij het Koninklijk bezoek aan de Tentoonstelling. Voor den Kantonrechter stonden heden morgen têrech't F. O. en J. W. O., die zich beiden hadden schuldig gemaakt aan over treding van bepalingen der Algemeene Politieverordening tc Heemstede, tijdens het bezoek van dc Koninklijke Familie aan de bloemententoonstelling te Heemstede, Op 26 Maart j.l. was er op de Molenlaan aan dén openbaren wég een groote drukte in verband met het bezoek van de Ko ninklijke Familie aan de Bloemententoon stelling. In de dagvaarding werden J. W. O. de twee volgende fei'ten ten laste gelegd. lo. Hij was des middags te ongeveer half vier, toen de koninklijke auto's passeerden en hij tusschen het dicht opeengedrongen publiek zich bevond onnoodig opgedrongen. 2o. Had hij zich op het verzoek van dén inspecteur van politie, den heer Verschoor niet in de hem aangeduide richting verwij derd. Beklaagde J. W. O. verklaart, dat hij op dien bewusten middag aan den kant van den weg op den grond zat, Toen de koninklijke auto's passeerden, was beklaagde opgesprongen en was naar voren geloopen. Onnoodig opgedrongen had hij niet. Toen hij evenwel opsprong was in specteur Verschoor dadelijk bij hem, die hem gelastte zich te verwijderen. Een rich ting was volgens beklaagde echter niet aan gewezen. In het proces-verbaal door den inspec teur van politie opgemaakt, werd melding gemaakt, dat door de politie bij geruchte vernomen was, dat revolutionnairc elemen ten dien middag „honger!" zouden roepen en met eieren zouden gooien loen de auto's passeerden, drong be klaagde geheel onnoodig naar voren en gehoorzaamde niet aan de vordering om zich te verwijderen. O. werd gearresteerd. Beklaagde zegt echter, dal het proces verbaal een leugen is. Een drietal getuigen a décharge zeggen o.m., dat O. en een vriend M, door de recherche den geheelen middag gevolgd werden. Toen de auto's kwamen, werd gecomman deerd „achteruii' en onmiddellijk werd O. gearresteerd. De boeien werden O aange daan en vast aangetrokken, totdat de pun ten in het vleesch drongen, verklaarde een der getuigen Ook getuige M. kreeg een klap van den inspecteur, De Officier van Justitie merkt op, dat 2 feiten ten laste worden gelegd. Namelijk het opdringen en het zich niet in de aangegeven richting verwijderen. Wan neer een ter goeder naam en faam bekend staand burger naar voren dringt om te kun nen zien, zal de politie daarvan geen proces verbaal opmaken Het waren echter dc inlichtingen die de politie had gekregen, dat revolutionnaire elementen zouden pogen H. M. de Konin gin te molesteeren, die een scherper toezicht noodig maakten. Bovendien staat het bij spi. vast, dat be klaagde O. kwaad in den zin had met zijn opdringen; ook werd een ei op hem bevon den, waarmede hij misschien had willen- gooien. Daarom nam de poli'tie maatregelen. Toen M. en O. opdrongen, mocht de in specteur niet wachten met in te grijpen; hij deed zijn plicht. Het was ontegenzeggelijk een opdringen in den ongunstigen zin van het woord. Daar de twee feiten, volgens spr. bewezen- zijn, vraagt hij twee geldboeten, ieder van 10, subsidiair 10 dagen hechtenis. Het requisitoir van het O. M. lijkt den verdediger mr Rees meer een pleidooi voor de politie. De politie had op 26 Maart een moeilijke taak en daarom kwam het misschien, volgens sprdat inspecteur Ver schoor zenuwachtig was. Spr vraagt echter of de feiten strafbaar zijn en of strafbare feiten hier bewezen zijn. De dagvaarding spreekt alleen van op dringen, niet van .onnoodig" opdringen Het strafbaar element is dus niet aanwezig, waarom hiervan ontslag van rechtsvervol ging zal moe'ien volgen Spr. gelooft verder dat beklaagde geen tijd gehad heeft zich in de aangegeven rich ting te verwijdcen. Spr. acht, ook om de verklaringen der getuigen a décharge het tweede feit niet bewezen- en vraagt hier van vrijspraak. MEDEGEDFFLD DOOR De beurs opende heddn prijshoudend. 0 b% Nederland 1919 ^X/8 6% Nederland 1923 Iüz5/8 IÜ25/g 414 Nederl 1917 44 44 1% N -1 1921 A. IU^1/l6 '93l/j8 6% N.-l 1923 D.. .Ü2l/ls IU2i/le Oude Vaarl 61 x/4 dito Gem Eigend 493/4 Mij „Nederland" 157 157 Scheepvaart-Unie 97®/ 4 138 Rotterd Lloyd '^1/4 125 '491/g 149 Oude Boot ö53/4 66 Holl Stoomboot 18l/2 H V A. 494i/2 495 Java Cultuur >65 366 Jurgens gew. 82 82 Koloniale Bank '891/4 co""" cn 00 1 discbe Bank 1441/2 '421/ Cert Handel Mij i26&/8 127 Resc dito i261/4 127 Phoenix - 4l!/2 Geconsolideerde '421/2 143 ■671/, 368 U S Steel •163/4 "43/4 Marine comm. '2x/8 12 Vorstenlanden •Ö8I/2 '683/4 Actions id 171 173 C ,mp. Merc. Arg 12 Poerworedjo '^S1/ 2 135V2 Oude Del» >703/4 371 Senembah «l»/8 383 Deli Batavia 1401/4 340 Adam Rubber 2121/,, 213 Serbadjadi 218 Hl1/, 111 Wai Sumatra 158 157 Dordtsche Petr. 140 Southern Rails 87 87 1423/ 142 221/4 Comm. Maxwell 61/a 22 AR PIL KERSTfc KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL f NHW-YORK ROME - f 59 55 13.17i/2 12 671/2 0.35 12.— 67 55 46 15 40 65 48-55 2.5fll/a 10 30 LATEfit KOERS -9-55 13.10 12 65 035.20 12. 67.45 46.— 40 80 48.40 10 271/2 De Kantonrechter zal de volgende week schriftelijk vonnis wijzen. Dan stond terecht 6. O. Omstreeks dien zelfden tijd had beklaagde m het gedrang luid „honger' geroepen. Bekl. zegt dit wel geroepen te hebben, maai de orde is niet verstoord, zooals hem ten laste wordt gelegd i oen de stoet voorbij was, verspreidde het publiek zich. Bovendien, als allen hoera riepen, kon men een enkeling niet hooren; ook zijn verschillende feiten in de dagvaar dingen geheel verschillend. De ambtenaar van het O, M. spreekt zijn misnoegen uit over het feit, dat de dagvaar dingen meer dan slordig zijn beteekend. Het „honger" roepen, dat beklaagde heeft gedaan, valt onder het rumoer maken, daar om eischt spr, 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. v. Rees, merkt op, dat het rumoer maken, waar allen luidkeels „hoera!" riepen, nie't mogelijk was. Spr-, vraagt ontslag en rechtvervolging, subsidiair vrijspraak. Schriftelijk zal de volgende week vonnis worden gewezen. Dierenbeul. In de Haarlemmermeer had een persoon een paard, voor een eg gespannen met een lijn zoodanig in de bek verwond, dat een voorbijkomend veldwachter proces-verbaal opmaakte. Het O M. eischte met een geduchte te rechtwijzing 60, subsidiair 20 dagen. Het vonnis luidde 40. subs 10 dagen. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. Maarschalk. Afwezig de heeren dr. Kuenen, Groenen- daal en De Zeeuw. De heer LOOSJES vraagt inlichtingen omtrent de benoeming van een comrrtissie voor voorbereidend onderwijs, waarvan de mededeeling in de portefeuille ligt. Wethouder BRUCH geeft een inlichting. Dc eerste commissie was er, volgens spr., een ad hoe. De zaak zal nader onderzocht worden. j Eervol ontslag. De heer L. v. d. Vegt vraagt eervol ont- i slag als leeraar aan de le H. B. S. met 5-ja- rigen -cursus De heer R. J. Spitz vraagt eervol ontslag als leeraar in de Ned. Taal aan de gemeen telijke avondschool voor Nijverheidsonder wijs. Mevr. E. W. Trollvan Schaik vraagt eer vol ontslag als tijdelijk vakonderwijzeres aan den vervolgcursus no. 2. Deze verzoeken worden alle ingewilligd. Goed'-euring balansen, enz. „Patrimonium". B. en W. stellen voor dc balansen met verlies- en winstrekeningen over 1924 van de Woningbouwvereeniging „Patrimonium" goed te keuren. Goedgekeurd. Inbreng perceel, B. en W. stellen voor. het perceel aan het Donkere Spaarne no 32, dat door liet Rijk wederom te< beschikking var, de ge meente is gesteld, met ingang van 15 April 1925 weder in te brengen in het gemeente lijke woningbedrijf legen een waarde van 3000. Goedgekeurd. Afwijking Bouwverordening. B en W. stellen voor om voor den bouw van een bergriaats op het emplacement der Ned. Spoorwegen aan de Westergracht, vrijstelling te verleenen van hef bepaalde bij art. 102? der Bouwverordening. De vrijstelling wordt verleend.. Bestemming grond, B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de gronden, gelegen in het verlengde van de Mo enaerstraat en cle Gerrit vac Heesstraat, voor de toepassing van de Bouwverordening, vol-'oen aan de Vereiscbten voor openbaren weg; te bepalen, dat de bestrating van die gronden zal bes'aan uit kikkers en aan dc straatgcdeelteh op de bij het besluit bchoo- rende icekcning aangeduid met A en B, de namen te geven van Molen a erst raat en Gerrit van Heesstraat. Goedgekeurd. (Wordt vervolgd) Door een zetfout werd gisteren in het verslag over de Stoomwascbfabrick de Lelie alhier dc firma Hooy Co. genoemd. Dit moet zijn Koo-y en Co. Heden herdacht het echtpaar J Brou werSchoen den dag, waarop zij voor 40 jaar in het huwelijk werden verbonden. De geheele Popelingstraai had een fees telijk aanzien, doordat de buren de vlaggen hadden uitgestoken. Een schat van bloemen en cadeaux, waar onder een rookstel, huishoudelijke artike len er, bonbons werden der, jubilarissen aan gebeden. Veel belangstelling werd o. a. ge toond door de oud-collega's van den heer Brouwer, welke rechercheur was. Hedenavond zal door het. Politiemuziek- korps tusschen 7-8 uur een serenade ge bracht worden. Dc stoet stelt zich op op het Wilsons- plein en wordt ook daar ontbonden. De stichting der V ereccigiing tot Christ, Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, Naar aanleiding van het uitblijven van be richten over den bouw van de nieuwe etichjing aan den Rijksstraatweg te Benne- broek door bovengenoemde Vereeniging, is de „Opr. Haarl. Crt." op onderzoek uitge gaan en deelde het volgende mede: Slechts enkele dagen na de herdenking vnn het 40-jarig bestaan der vereeniging zond de penningmeester, de heer Krap, uit Den Haag, een schrijven aan alle bestuurs leden, waarin deze den aangekondigden verkoop van „Het Lokhorsterduin" en het „Jan van Zanen's Duinmededeelde, die op Donderdag 16 October 1924 bij inzet zou p:aats hebben en waarvan den afslag was bepaald op 23 October d.asv. In alle bijzon derheden werd in dat schrijven kennis ge geven van de ligging en grootte van de ter reinen en aangegeven die perceelen die voor het bouwen van een nieuwe stichting- geschikt konden worden gemaakt. Vooral op de nabijheid van station Vogelenzang, het vaarwater de Leidschevavart en de lig ging van de gronden lang den Rijkstraat weg met stoomtram HaarlemLeiden, kwa men de gronden in aanmerking. Reeds een paar jaar'fe voren was door het bestuur aan een commissie opgedragen eens naar een terrein uit te zien, zoo mogelijk gele gen in^ Noord-Heiland en dat ook geschikt zc*i zijn voor patiënten uit de provincie Zuid-Holland en Utrecht. Zllk een terrein voor het doel werd ook door die commissie gevonden, dcch men vroeg er de enorme som vavn 900.000 voor, 'dat naar het oor deel van het bestuur veel te hoog was, om dat dcor de te befalen rente de verplegings- prijs voortdurend zou worden gedrukt. Zoo- als men wet zijn de bewuste gronden door de vereeniging voer nog geen vierde ge deelte vao bovengenoemde som aangekocht en op Vrijdag 21 November 1924 werd, na bezichtiging van de perceelen een buiten gewone vergaderingvan het algemeen be stuur gehouden in „De Oude Geleerde Man" te Bennebrcek, en wrd toen met algemeene stemmen den aankoop van den grond goed gekeurd. Onftrent den bouw van de nieuwe stich- ting, kan op t oogerfelik nog niet veel worden bekend gemaakt, omdat vooraf nog verschillende vragen moeten beant woord worden, en men ook trvdege reke ning heeft te houden met de groote som men, flic noodig zullen zijn. Wat het nu voor Bennebroek wil zeggen, dat zulk een groote inricht'rus in dé gemeente zal ver rijzen s gemakkelijk na te aan. Behalve de patiënten is een staf van abtenaren en be ambten aan zeo'n sticht'og verbonden die ook gedeelfelük in de gemeente huisves ting moeten vinden, hetgeen vooral de ne ringdoenden ten <*cede zal komen en daarom is het dan cok maar te werschen dat spoe dig met hef werk zal begonnen worden. 438e NFD STAATS! OTFPII, Trekking van Woeosdae 22 Auril. 3e Klasse 3e I iist. House oriizen: -I 28 f 25000. 1553 1500. I6975 I9335 1000 7312 14892 20615 400 9824 12545 17761 f2'-0 2294 3347 6420 12686 i 00. Priizen van f 45; 174 86 124 133 162 212 345 365 380 543 552 562 572 804 828 859 886 1100 1213 1271 1297 1418 1437 1470 1505 1654 1690 1692 1704 1840 1842 1844 1871, 2(168 2151 2293 ">302 2536 2558 2665 2682 288! 2908 2940 3043 3253 3284 3321 3322 3460 3506 3514 3550 3661 3689 3698 .37,? 4026 4088 4160 4203 4239 4281 4361 4385 4424 4517 4520 4523 4747 4771 4893 4026 .6104 5191 5215 5223 5323 5377 5403 5463 5626 5707 5729 5763 5905 5954 6048 6056 6463 6473 6512 6550 6794 6800 6814 7008 7167 7189 7203 7210 7376 7.382 7484 7546 7725 7739 77-17 7778 8118 8157 8311 8376 8542 8549 8629 8659 8874 8936 8945 8959 9197 9364 9452 949! 96,66 9710 9748 9751 9988 9996 .10015 IO062 10309 10325 10528 10661 103-16 10357 10865 11108 11538 11755 11948 12240 12033 13106 13206 13618 i 3819 14060 14392 '4582 148.88 15233 15346 15560 15899 16265 16366 16675 i fi9E0 7282 17679 18200 1S631 18087 18955 19335 19063 19971 '0216 10868 11178 10682 10995 11205 490 645 957 1313 1506 1728 '966 2348 2686 3126 3354 3578 3750 42M 4396 4654 5043 5281 5477 5800 6229 6562 7114 7363 7583 7882 8397 8730 8978 9536 9827 10098 10376 10683 179 504 702 1016 1.328 1525 1750 1975 2378 2809 3157 3423 3583 3876 4212 4398 4679 5068 5307 5579 5836 6322 6574 7132 7364 7594 7910 8508 8757 9033 9590 98.30 10100 10427 183 511 760 1053 1357 1611 1781 2060 2400 2833 3196 3431 3648 3881 4220 4409 4709 5094 5313 5596 5873 6402 6588 7150 7374 7718 8004 8526 8778 9043 9607 9878 ;0U9 10468 10813 10749 10800 II050 11059 11063 11080 11248 11.338 11416 1H34 11582^11660 11679 11716 117.51 11738 11758 11T53 12383 12638 13108 13238 13633 13881 14065 14395 14588 14991 11751 11820 I1821 11847 11913 11991 11993 12081 12118 12221 12.534 12553 12599 12621 12629 12643 12886 12927 12997 13049 13115 13.316 13706 13927 14091 14414 14648 15015 13117 13140 13379 13435 13710 137!4 13935 13972 14139 14201 13147 13199 13445 13616 15247 15258 15383 15385 15737 15957 16271 16447 16696 16960 17298 17756 18289 1863? 186,95 18958 19342 19712 15768 16039 16286 16465 16713 16968 17390 17757 18296 18651 18795 19041 19378 19721 14434 14655 15074 15291 15414 15825 16065 16304 1444! 14723 15131 15298 13778 14017 14305 14479 14851 15224 15305 13804 14024 14374 14567 14861 15228 15345 15542 15894 16261 16334 15432 15482 15869 15880 16078 16105 16318 16321 16532 16551 16596 16658 16727 16781 1685? 16873 16997 17120 17170 17255 17501 17556 17628 17630 17830 17962 18055 18129 18630 186.82 18953 19189 19648 18431 18466 18479 18652 18663 18672 18820 18888 18904 19064 19098 19103 19437 19562 '9616 19738 19828 19847 1987.8 20004 20095 20103 20147 20169 20185 20243 ,20249 20281 20310 20333 20363 20377 2039! 20503 20543 20569 20608 20725 20729 20924 20934 3e Klasse 2e Lijst: 6039 m.z. 6037. Aanvulliiigsagecda Gemeenteraad. De agenda voor der gemeenteraad van morgen is nog aangevuld met een voorstel tot wij ziging der verordening tot heffing van leges. Door de aanvulling zal voortaan ook voor jachtakten een leges geheven kunnen worden ten bedrage van de helft van het ingevolge art. 15 der Jachtwet verschuldigde. (Voor den inhoud van deze Rubriek stelt de Radactie zich niet verantwoordelijk.) Katholieken van Haarlem! Het bestuur van de R.K. Esperantisten ver. „Abbé Richardson" te Haarlem komt voor een belangrijke zaak even uw aan dacht vragen Wat is Esperanto? Het Esperanto is een wereldhuiptaal ten dienste van het interna tionaal verkeer. Het beoogt dus geenszins de bestaande nationale talen te verdringen, ook is het geen „geheime" taal van vrij metselaars o. d, zooals wel eens wordt be weerd; het beoogt dp bestaande, moeilijke taalkwestie te vergt makkelijken en op te lossen Dat deze hulptaal vooral voor ons Katholieken, leden der universeele Room- sche Kerk, van groot nut kan zijn, behoeft wel geen betoog Men denlte slechts aan onze intern beweging, intern, congressen enz.; hoe gemakkelijk zou het zijn als wij bij zulke gelegenheden ons bedienden van een algemeene taal, welke door een ieder kon worden verstaan en gesproken. En nu zult u ons tegenwerpen dat wij Katholie ken eeu wercidfaal hebben, nl. het Latijn; zeker, dit is waar maar u zult toch moe ten toegever, dat het Latijn niet geschikt is voor ten omgangstaal <n dezen tijd, im mers hoe zou men de moderne begrippen moeten uitdrukken. Daarbij komt, dat wij behoefte hebben aan een gemakkelijke taal welke door een ieder ook door minder ontwikkelden, geleerd kan worden; wat bij het moeilijke Latijn zeker niet mogelijk is. Het Esperan'o echter is de aangewezen wereldhulptaal, daar het aan alle eischen voldoet, welke aan een goede wereldhulp taal gesteld kunnen worden. De practijk is hier het beste bewijs Tal van congfessen werden reeds in Esperanto gehouden wel ke uitstekend slaagden. De Esperanlo-beweging mag zich in steeds meerdere belangstelling van het publiek ver heugen, terwijl zich bij de oficiëele instel lingen de overtuiging baanbreekt dat het Esperanto, in onzen tijd van snel intern, verkeer, onmisbaar is. Een enkel voorbeeld hiervan is, dat de directie der Haagsche Tramweg Mij. aan het personeel 25. gratificatie geeft voor het behaalde Espe ranto-diploma. Teneinde nu ook in Haarlem de Roomsche Esperanto-beweging uit te breiden, heeft het bestuur der R. K. Esperantistenver. „Abbé Richardson" besloten een nieuwe cursus in Esperanto te beginnen, welke zal aanvangen 30 April a.s. Voor deze cursus kan men zich aanmelden 2'3 en 30 April a.s. s avonds 810 uur in gebouw „St. Bavo", Smedestraat, waar alle gewenschte inlich tingen gaarne zullen worden Verstrekt. Ka tholieken van Haarlem, helpt ons nu! Kardinaal van Rossum heeft gezegd: „Het Esperanto bewijst groote diensten aan de Kerk!" Daarom, Katholieken leert Esperan to en helpt ons onze Roomsche beginselen propegeeren over de geheele wereld. Sluit u bij ons aan, Roomsche propagandisten, het Esperanto is het beste propagandamid del voor onze Roomsche beweging. Vaklie den. die uw kennis wenscht te vergrooten rr.et de kennis en ervaring van vakgenooten uit andere landen, leert Esperanto!, daar door zult ge in aanraking komen met vak genooten uit ieder land. Katholieken van iedere rang of stand, sluit u bij ons aan, wij rekenen op u, met uw hulp zal onze cursus een succes worden! Het bestuur der R. K. ESP. VER. „ABBE RICHARDSON", Haarlem. AMSTERDAM, 22 April. De toestand van Louis Bowmeester is thans snel ach teruitgaande AMSTERDAM, 22 April. De samen werkende gezellenbonden in het schilders bedrijf, hebben gister in een vergadering be sloten, een b^ef te zenden aan de hoofd besturen van dc Patroonsbonden. Uitdrukke lijk wordt daarin verklaard, dat, de gezel lenbonden, onder geen voorwaarden bereid zijn, de staking zonder meer op te heffen. Wanneer de patroonsbonden tegenover de stakingen de uitsluiting toepassen, dan zal zulks slechts leiden tot verscherping van het conflict Het lijkt den gezellenbonden verstandiger, tot overeenstemming tc gera ken. De bonden verklaren zich derhalve be reid, om met de Patroonsbonden in overleg te treden ten einde tot afsluiting van een landelijk collectief contract te geraken. BERLIJN. 22 April. Marx begon Dins dag zijn verkiczingsveldtocht in het Rijnland met een rede te Coblcnz. waarin hij de verwachting uitsprak, dat binnenkort ciet alleen het Noorde'ijke Rijnland, doch tevens ook het Roergebied ontruimd zou zijn. Voor Hindcrburg sprak Dinsdag te Mfin- chen, groot-admiraal v. Tirpitz, te Hannover de Rijksdagafgevaardigde Hergd. Daarbij nam 'Hindenburg ook zelf hc! woord. Op nieuw legde hij er deci nadruk op, dat hij in geval zijner verkiezing, slechts arbeiden zal vócr de eenheid, vrijheid en het recht van 't Duitsche volk. BERLIJN, 22 April. De Bulgaa-schc regeering heeft het regeeringsdecreet goed gekeurd. Volgens een ber:cht uit Belgrado ontvargen heerscht in Bulgarije thans de militaire partij, die zelfs den Koning ge ïnterneerd zou hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2