UIT DE PERS IjTTËM Suzanne Dupré. Binnenlandsch Nieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 22 April 1925 Er vroeg bij. Woningbouw in Nederland. De vraagstukken, welke de nieuwe Fransche regeering heeft op te los- sen^»De rechtsgeleerde faculteit der Parijsche Universiteit heropend. Berthelemy in zijn functie hersteld. De Bulgaarsche regeering is den toestand meester. Onder de Radio-berichten: In voltallige vergadering is besloten, dat de liberalen zich bij de Belgische kabinetsformatie afzijdig zullen houden. De Regeeringsverklaring wordt ongunstig door de Kamer ontvangen. Een Japansch stoomschip vergaan. 48 Opvarenden verdronken. Gem. fomtenï. berichten. HET HEENGAAN VAN HERRIOT FEU1LLE I ON. De Belgische Kabinetscrisis. De sjeik van Moehammera gevangen genomen. De Fransche Kamer en de Regeeringsverklaring. De moord op den Sirdar. Een Japansch stoomschip vergaan. Zielzorg in het leger in Ned.-Indië. Rentetrekkers. Roode Kruis-ond er scheiding en. Hoog Japansch bezoek. Het Gouden Huwelijksfeest van Baron van Voorst tot Voorst. De Weeldebelasting. De visschersramp te Arnemuiden. Mededeeling der R.-K. Staatspartij. LUCHTVERKEER. Vliegterrein „Schiphol". I We lezen in ,,Het Centrum": Het „Vaderland" is er nu reeds bij, om te verklaren, wat er gebeuren moet.... na de verkiezingen. Dan moet er komen een extra-parlementair Kabinet, omdat de vorming van een parle mentair Kabinet niet mogelijk zal zijn. „De zaak staat thans zoo," zegt het libe rale blad, dat reeds lang van een vereenig- de Linkerzijde, die zou kunnen regeeren, geen sprake meer is, en dat de regeerkracht van de Rechterzijde geheel is uitgeput." Het eerste van 't geen hier beweerd wordt, is ongetwijfeld juist. Een vereenigde Linkerzijde, die zou kun nen regeeren, bestaat lang niet meer. Maar dat de Regeerkracht van de Rechter zijde geheel is uitgeput moet nog bewezen Worden, of liever, mist allen grond. Wij hebben dit liedje reeds vele jaren ge leden hooren zingen, o. ana den val van het eerste rechtsche Kabinet in 1891. De onmacht der Rechterzijde om te .regee ren heette toen duidelijk te zijn aangetoond en het bestaan der Rechtsche samenwerking In den grond geschokt. De latere gebeurtenissen hebben wel uit gewezen hoe... voorjj^rig die voorstelling van zaken was. En er valt nauwelijks aan te twijfelen, of eenzelfde voorbarigheid zal in nog sterkere mate de redeneering van het „Vaderland" blijken te hebben geïnspireerd. Want in 1891 was, bij de toenmalige ver deeldheid, te voorzien, dat de Rechterzijde hare meerderheid verliezen zou en in de •erstvolgend jaren niet meer aan het bewind tou kunnen komen. Maar zoodanig zijn thans de vooruitzichten geenszins Ook voor het ,Vad." blijkt de mogelijkheid •iet uitgesloten, dat Rechts opnieuw meer derheid wordt, En waartoe dan een Kabinet buiten de meerderheid om. Omdat er een ministerie ad hoe moet ko men, om onze financiën in orde te brengen, en omdat de politieke partijen rust noodig hebben, schrijft het Haagsche blad. Alsof een politieke partij onder zulke om standigheden, zij 't dan ook tijdelijk, in ruste zou kunnen gaanl En alsof de oplossing van het financieele vraagstuk viel buiten de be voegdheid van een parlementair Kabinet! De machteloosheid, waarin de liberale partij in hare onderscheidene nuances ver keert, heeft blijkbaar te zeer de redactie van het ,Vad." beïnvloed. Zij ziet nu enkel zwakheid en gemis aan regeerkracht bij de parlementaire partijen. Maar de toestand Rechts is eenigszins en zelfs belangrijk anders, dan die ter Linker zijde. En in elk geval dient toch het resultaat der verkiezingen te worden afgewacht, alvo rens een oordeel kan worden uitgesproken over hetgeen daarna behoort te geschie den. Voor een nieuwe Kabinetsformatie is het nu, zacht gesproken, nog wat te vroeg. Wat Nederland op het gebied van woning bouw presteert, maakt de bewondering van den vreemdeling gaande, schrijft de anti-rev. „Rotterdammer": De opgetogen woorden van den Franscnen minister var. arbeid, Godart, zijn nog niet vergeten. De indruk, dien het bezoek aan de archi tectonische scheppingen der hoofdstad bij hem achterliet, heeft hij willen vastleggen io het geschenk van de gouden medaille voor „prevoyance sociale", „sociale voorzorg", die burgemeester de Vlugt dezer dagen zal worden ter har.d gesteld. Daarin wordt gesymboliserd de waardee ring voor het grootsche werk in het be'ang der volkshuisvesting gewrocht. Die waardeering werd ook wel zeer warm uitgesproken bij het bezoek dat de Engel- sche stedenbouwers deze week aan Neder land brachten. Tijdens de samenkomst in Den Haag, hield de secretaris van den House-Planning Coun cil. Henry R. Aldridge, een geestdriftige lofspraak op de verheffende bemoeiingen van de Nederlandsche regeering, die andere landen tot jaloerachheid moeten prikkelen. Nederland staat met de woningvoorzie ning vooraan die waarheid wordt door kenners in den vremde, telkens verkondigd. Voor sommige Nederlanders, die zich ken ners wanen en vol grieven tegen Minister Aalberse zitten, beschapend! Het optreden van het Fransche kabinet. Als gevolg van de besprekingen Maandag door Painlevé met de vertegenwoordigers Ier partijen van het kartel gehouden, is de lekst der regeeringsverklaring, welke giste ren in de Kamers is voorgelezen, reeds vrij wel bekend. Zooals te verwachten was sluit zij zich grootendeels aan bij de politiek van Herriot, met name ten opzichte der buiten- landsche politiek, waarbij zij "'vasthoudt aan zijn drie termen arbitrage, veiligheid en ontwapening. Op financieel gebied wordt gezegd dat eerst de schatkist geho pen moet worden en als daarin evenwicht is verkregen, ide saneering bereikt moet worden door het vragen van ernstige opofferingen aan de natie. Slechts als deze niet vrijwillig verkre gen zou worden, zou de regeering tot dwang haar toevlucht nemen. Op verschillende punten echter blijkt het nieuwe kabinet leering te hebben getrokken uit Herriots moeilijkheden en thans een min der agressieve politiek te bepleiten. Zoowel tegenover Elzas-Lotharingen als het Va- ticaan wordt een meer verzoenend Jrags- lijn gepredikt, die in het laatste geval neer komt op de handhaving van het gezantschap voor de algemeene Fransche belangen, niet alleen voor die der herwonnen provincies. Wat de legerhervorming betreft, zoo wordt voorloopig blijkbaar afgezien van de voor stellen van generaal Noliet, die bij den Op persten Oorlogsraad zooveel tegenstand had- jden gevonden. De heele verklaring is in 'verband hiermee in veel verzoeningsgezin der toon gesteld dan Herriot placht te laten hooren. Natuurlijk is het niet twijfelachtig dat de nieuwe regeering in de Kamers een groote meerderheid zal krijgen. In de vergaderin gen van de groepen van het kartel, die gis teren voor-zitting hebben gehouden, za besloten worden het kabinet, evenals het vo rige, te steunen. Niettemin belooft de zit ting heden nogal bewogen te worden door enkele interpellaties van rechts. De Commissie van Herstel. Op aandringen der regeering, die met al gemeene stemmen Barthou heeft gelukge- wenscht met de diensten, welke hij aan het hoofd van de Commissie van Herstel heeft bewezen, heeft Barthou besloten af te zien van zijn voornemens om als voorzitter af te treden. De heropening der Pa rijsche juridische facul teit. De heropening van de Ecole de Droit heeft r>t geen enkel incident aanleiding gegeven. Waarschijnlijk zal de nieuwe miniister van onderwijs De Monzie den deken Berthelemy wiens schorsing nog voortduurt, gisteren in zijn functie herstellen. Nader wordt gemeld Prof. Berthelemy, ét deken der juridische faculteit, is in zijn functie hersteld. De Engelsche pers over de rede van Hindenburg. In bespreking over de door Hinden burg tïjtannover gehouden rede doet de „Temps' volgens een Havasbericht opmer ken, dat hij een der geestdriftigste kampioe nen der redactie is. Zijn verklaringen hebben alleen ten doel den betreurenswaardigen in druk tegen te gaan, welke in het buitenland door zijn candidatuur is gewekt. Zij vormen slechts een verkiezingsmanouvre met het doel de critiek op zijm candidaatsteliing in Engeland en Amerika te compenseeren. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat dit voldoende zal zijn om het wantrouwen te doen verdwij nen, door de mogelijkheid zijner verkiezing gewekt bij alle voorstanders van den vrede j in Europa en Amerika, zelfs in Duitschland. I Het blad wijst ten slotte op de overeen- stemming in opvatting bij Marx, Hinden burg en Stresemann inzake de grenskwes tie en verklaart, dat de kwestie van het ga rantiepact in het licht van hun verklaringen moet worden onderzocht. De zaak Granz. De rechtbank heeft in de zaak Wittig het over Granz de medeplichtige van Haar- mann) uitgesproken doodvonnis ingetrok ken. Wegens aansporing tot moord werd een nieuwe behandeling voor de juryrecht bank te Hannover gelast. In de zaak-Hannappel, waarin Granz wegens medeplichtigheid aan moord tot 12 jaar tuchthuisstraf was veroordeeld werd een hervatting van een proces geweigerd. Een beroep tegen dit besluit is mogelijk. De toestand in Bulgarije. Ten einde toestemming te krijgen om de militie met 10.000 man te mogen versterken, heeft de regeering de Russische correspon denties, waarop zij beslag heeft gelegd, aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Sofia van Engeland, Frankrijk en Italië overge legd. Deze documenten bewijzen de verrnt- woording van de Ille Internationale voor de gebeurtenissen der laatste dagen en den invloed der Sovjet-i egeering. Deze documenten zijn alle -niet thans in beslag genomen, maar successievelijk in de laatste twee maanden. In het begin van April arresteerde de politie een agent der Sovjet- regeering, op wien een brief w :rd gevonden, afkomstig van het hoofdkwa- ie- te Moskou. Dezë brief was gedateerd 12 Maart en was door het Centrale Comité van het Volks commissariaat voor buitenlandsche zaken naar zijn vertegenwoordliger in Bulgarije gestuurd en houdt het bevel in tot een com- munistischen opstand op 15 April. Dit bevel is gelijk aan dat, wat door de Estlandsche politie op 1 Dec. 1.1. in het bezit der communisten is gevonden, die zich van Reval wilden meester maken. Jan kof, die als leider van de communis tische samenzwering in Bulgarije wordt be schouwd, werd gisteren in een gevecht met politic-beambten, die hem wilden arrestee ren, gedood. Regeeringstroepen zijn de communisti sche beweging in de districten Sjoemes en Varna volkomen de baas geworden. Een groot deel der revolutionnairen heeft zich op genade en ongénade overgegeven. Bij het dorp Klissoera trachtte een gewa pende bende van emigranten uit Zuid-Sla- vië de Bulgaarsche grens te overschrijden Deze werd echter met machinegeweren en artillerie uiteen gedreven. De regeering-Zankof is thans den toe stand meester. Tot nu toe zijn driehonderd personen gearresteerd. De vroegere Kamerleden Grantcharof en Petrini werden, toen zij bij hun arrestatie wilden vluchten doodgeschoten. Van officieele zijde wordt gemeld, dat de familieleden der verongelukten een pensioen zullen krijgen. Aan de kooplieden, die door den aanslag getroffen zijn, zal een moratorium worden toegestaan. De Interparlementaire Han delsconferentie te Rome. De interparlementaire handelsconferentie heeft een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat aan landen, welker financiën als te goeder trouw kunnen worden beschouwd, leeningen worden ver strekt voor hun economischen wederopbouw Voorts een resolutie, welke voorziet in de uitbreiding der algemeene regelen voor alle internationale wetten inzake het vervoer van reizigers en goederen op den grondslag der Berner-conventie een dagorder, waarin de wensch wordt geuit, dat de duur der indus- trieele geschillen tot een minimum wordt be perkt een resolutie inzake het in pand ge ven van handelsbestellingen als credietfac tor een motie waarin de wensch wordt ge uit, dat de formule „meest begunstigde na tie" tusschen de landen vaker wordt toege past. Coolidge over het immi gratieprobleem. President Coolidge prees in een welkomst- rede, uitgesproken in de jaarvergadering van de vereeniging „The daughters of the Ame rican Revolution", haar pogingen tot ver betering van den toestand der immigranten. Hij zeide daarbij dat naar zijn meening de beperking van de immigratie noodzakelijk was met het oog op den ongeëvenaarden im- migrantenstroom, die sedert den oorlog van Europa naar de Vereenigde Staten zou zijn gevloeid, wanneer er geen maatregelen tot beperking waren getroffen. De president verklaarde dat volgens uitspraken van com petente autoriteiten anders gedurende de afgeloopen vier jaren twee millioen immi granten per jaar naar de Ver. Staten zouden zijn gekomen, of meer dan drie keer zooveel als er inderdaad gekomen waren, een aantal, naar zijn meening grooter dan de Vereenigde Staten behoorlijk zouden hebben kunnen assimileeren en meer dan de Europeesche landen strikt genomen zouden hebben kun nen missen. De regeling der buiten landsche Amerikaansche schulden. Gemeld wordt dat besprekingen zijn be gonnen met het doel onderhandelingen te openen tot het regelen van een nieuwe bui tenlandsche schuld. Minister Mellon wei gerde het land in quaestie te noemen]en z e alleen, dat het minder dan vijftig mil dollar schuldig was, doch ontkende dat het Roemenië was. Herriot is Zondag met stille trom uit Pa rijs naar Lyon vertrokken, de stad zijner in woning, waarvan hij nog altijd burgemeester is. Voortaan zal hij weer als gewoon afge vaardigde de Kamerzittingen bijwonen en heen en weer reizen tusschen Parijs en Lyon tenzij hij morgen tot voorzitter der Kamer mocht worden gekozen. De radicale „Ere Nouvelle" is een van de weinige bladen, die den afgetreden minister president met eenige aandacht „uitluidt". Het blad zegt dat er in den val van het mi- nisterie-Herriot een sterk roerend drama tisch element was. Nimmer had men zoo zeer het gevoel dat een rechtvaardige onder de slagen der kwaden was bezweken den indruk, dat een eerlijk man door geniepige tegenstanders was gewurgd. Herriot verlaat het bewind, vergezeld door het algemeen leedwezen der jonge democraten in Frank rijk. Herriot is er in geslaagd in tien maan den datgene te doen, waarin geen zijner voor gangers in vijf jaren waren geslaagd. Hij heeft het probleem der schadevergoeding gere geld het ernstige geschil, dat Frankrijk en Zwitserland verdeelde, opgelost hij heeft een einde gemaakt aan een twist, die Frank rijk van Portugal scheidde hij heeft de di plomatieke betrekkingen tusschen Frank rijk en Rusland opnieuw aangeknoopt hij heeft de vrijheidspolitiek van Frankrijk, die in de kwade zaak der Ruhr'oezetting was verwikkeld, omhoog geheven en hij heeft met Engeland en Duitschland onderhande lingen aangeknoopt, welke den val van zijn ministerie helaas onvoltooid laten. Hetgeen Herriot in September jl. in Gcr.ève heeft gedaan, zal, zelfs al zal het Protocol nht tot leven geraken, een reusachtige en gunstige uitwerking hebben. Er blijft nog ontzaglijk veel te doen, maar er blijft niet meer alles te doen...., zoo meent het blad. EEN FILMDRAMA. De aankomst te Parijs van Tom Mix, den filmacteur, die binnenkort ook ons land zal bezoeken, heeft aanleiding gegeven tot vrij ernstige rumoerigheid. Tom Mix zou te paard zijn „intocht" doen en met dat doel was zijn ros naar de Gare St. Lazare gebracht om daar de komst van zijn meester af te wachten. Een groote menigte wachtte voor het station, op den filmheld, aldus den weg versperrend aan de reizigers, die nog hun trein moesten halen. Er ontstond een verwoed gedrang, waarbij vele personen er slecht afkwamen. Toen Mix eindelijk verscheen werd hij zoowel toegejuicht als uitgefloten. Om wan ordelijkheden te voorkomen verbood de stationschef hem te paard het station te ver laten. EEN GESCHENK VAN WIJLEN LORD CURZON AAN DEN STAAT. De „Daily Matly" verneemt, zoo meldt een draadloos bericht, dat wijlen lord Curzon twee historische ruïnen, Tattershall Castle, in Lincolnshire, en Bodiam Castle, is Sus sex, aan den Staat heeft nagelaten. Deze kasteden dateeren uit de veertiende en vijf tiende eeuw. DE REIS VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Uit Parijs wordt bericht dat Koning Geor ge en Koningin Mary, die gisteren aan boord van het Koninklijk jacht uit Palermo naar Genève vertrokken, hun verdere reis over land te Parijs zullen onderbreken om bij pre sident Doumergue op het Elysée te lunchen. Zij zullen in de middaguren een bezoek bren gen aan de Are de Triomphe om een krans neer te leggen op het graf van den onbeken den soldaat en vervolgens hun reis naar Lon den hervatten. HEVIGE BRAND IN HET ENGADIN- DAL. Waarschijnlijk ten gevolge van onvoor zichtig omgaan met vuur in Zuoz in het En- gadin-dal heden voor driekwart afgebrand, ïn een half uur stonden 30 huizen in brand. Alle in het Engadindal beschikbare brand weerkorpsen werden gerequireerd, hetgeen echter niet kon beletten, dat 44 huizen en 43 tallen i:i de asch werden gelegd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt ruim 2 millioen francs. „Des te beter! Dan zijn ze des te gemak kelijker te verbreken." Suzanne Glimlachte. Maar toch lag het duidelijk op baar ge- iaat te lezen, dat ze niet zou toegeven. Hare groote, donkere oogen hadden, wan neer ze aan een heftige gemoedsbeweging ten prooi was. soms een bijna nog donker der kleur, maar als ze in vroolijke stemming was, was et alsof een licht daaruit straalde. En nu bemerkte Donna Flavia dat hare jogen weer donker waren Zij stak een tweede cigarette aan en ver volgde op indringenden toon: „Welnu, geef dan Laurctte op." En toen Ss-zanne dat weigerde, voegde Donna Flavia er bij* „Ik neem die taak op mij, die zaak met haar in orde te brengen .„Maar het lesuu* van T.aurette zou och niet voldoende zijn." zei Suzanne „Welnu, dan zal ik ook van mijn lesuur afstand doen," ze* Donna Flavia. Nu hield Suzanne op met haar verzet. Ze gevoelde zich gelukkig, in overeen stemming met haar vreedzaam karakter te kunnen handelen en te kunnen toegeven. Ze vroeg alleen: „Op welk altaar moeten de lesuren van Lauretta en van u worden geslachtofferd?" „Als ik dat zelve maar wist," zei Donna ^Flavia lachend. ,Dat is juist het buitenge wone van de zaak Ge kent toch mijn neef /tfierto GottifreddiMaar zoudt ge hem \fbrkelijk wel goed kennen? Hij is meer te Parijs dan te Rome." Ja, ik ken don Alberto Gottifreddi." £)e toon, waarop Suzanne dat zeide, Wotik scherp En hare lippen beefden bijna onmerkbaar Maar Donna Flavia scheen dat niet te bemerken en vervolgde lachend: „Dan kent ge het grootste monster ter wereld. Maar hij heeft een onweerstaan bare manier, zijn wil aan een ander op te dringen." Toen ze dit gezegd had, haalde ze een brief uit een van hare zakken te voorschijn, en vervolgde. „Hij schrijft mij iets, dat niet dikwijls voor komt. Luister: „Ik wil je eens vertrouwe lijke zending toevertrouwen, Flavia, omdat ik er vast van overtuigd ben, dat er in ge heel Rome niemand te vindt n zou zijn, die deze zending met zulk een nauwgezet ge weten zou vervul'en als gij Gij moet na melijk zoo spoedig mogelijk iemand van on besproken gedrag voor mij weten te vin den, die goed Italiaansch zoowel als Fransch spreekt, van aangenaam uiterlijk, vroolijk van humeur, zacht van karakter, en die eene beschaafde opvoeding heeft ont vangenEn is door die woorden niet een in alle opzichten juist portret van u geteekend, Suza.ine? fk heb hem dan ook dadelijk geantwoord, dat ik gevonden had, wat hij zocht. En daarom ben ik nu hier gekomen." „Zou het niet beter geweest zijn, als ga eerst mijne toestemming hadt afgewacht?" vroeg Suzanne „Ja zeker, dat is wel waar. Dat was niet goed van mij," zei Donna Flavia, terwijl ze opstond, Suzanne bij de schouders pakte, even cooreenschuddt en toen met eene wel wat uitbundige hartelijkheid omhelsde. „Wees nu maar niet boos op mij, en scheld mij niet uit," zoo voegde ze erbij. „Er is nu aan de zaak immers toch niets meer te veranderen Ze ging weer zitten, en vervolgde: „De Hemel weet, welke verrassingen Al berto ons nog zal bereiden.' Suzanne had de oogen neergeslagen. Ze scheen zóó verdiept in de brieven en cahiers, die voor haar op de tafel lagen, dat ze vergat te antwoorden. Er volgden eenige oogenblikken van stil zwijgen Maai opeens richtte Suzanne hare oogen op Donna Flavia Flare oogen straalden, zoodat het Donna Flavia opviel. „Nu zou ik ook een verzoek tot u willen richten, Donna Flavia," zoo zei ze. De kabinetscrisis verloopt in het ver wachte langzame tempo. De onderhandelin gen zullen nu op verlangen van de katho lieke Kamergroep, die als een ondeelbare fractie wenscht beschouwd te worden, met het katholieke partijbestuur worden ge voerd, terwijl van socialistische zijde vijf Kamerleden Vandervelde zullen bijstaan, Intusschen woedt in de katholieke partij de strijd voort tusschen voor- en tegenstanders va» een socialistisch-katholieke coalitie. De behoudsgezinde fractie is er tegen en eiken dag verschijnen in de oud-katholieke persorganen warme pleidooien om de ziens wijze van Segers en Renkin, die geen kans op een portefeuille hebben, te verdedigen. De Vlaamsch-katholieken bladen staan in tegendeel de opvatting voor, dat samen werking met de socialisten gewenscht is. Morgen komen de afgevaardigden der katholieke groep mét de socialistische com missie ter bespreking van den toestand voor het eerst bijeen. De liberale leden van Kamer en Senaat, die heden voltallig vergaderden, hebben andermaal hun afzijdige houding bevestigd. Noch met een socialistische, noch met een clerikale regeering willen zij een coalitie aangaan. Slagen de thans begonnen onderhandelin gen m l de rechtsche Kamergroep niet, dan zouder ,naar hun zeggen de socialisten van plan zijn een zuiver socialistisch kabinet te vormen. De sjeik van Moehammera en zijn twee zoons zijn gevangen genomen op bevel van de Perzische regeering wegens een opstan dige beweging onder de leden der stammen die er tegen gekant zijn dat de Perzische re geering den sjeik in een positie plaatst lager dar, die van een door Teheran benoemd gou verneur. Naar gemeld wordt rukken de leden der stammen op naar Moehammera, waar de hoofdzetel der Anglo-Persian is gevestigd, om den sjeik te steunen. De sjeik wordt naar Teheran overgebracht; de regeering van Teheran had het leiderschap der stammen aangeboden aan een zoon van den sjeik met het doel hen te bevredigen. In December was de sjeik van Moehammera verplicht zich onvoorwaardelijk te onderwerpen aan de Perzische eischen. De ontvangst, heden aan het nieuwe mi nisterie in de Kamer bereid, bevestigt de voorspelling, dat het een zeer moeilijk leven hebben zal. Men vraagt zich zelfs af of indien de heftige obstructie van rechts, die de voorlezing der regeeringsverklaring voor Painlevé aanhoudend uiterst bezwaarlijk en telkens bijna onmogelijk maakte, zoo voort gaat, het ministerie zijn taak zal kunnen blijven vervullen. De attorney-generaal heeft zijn onderzoek inzake den moord op de Sirdar beëindigd. Zes Egyp'tenaren, meerendeels studenten, zullen zich te verantwoorden hebben wegens moord op den Sirdar en poging tot moord op verschillende andere personen. Twee andere Egyptenaren worden van mede plichtigheid beschuldigd, terwijl aan een Egyptenaar het verbergen van bewijsmate riaal word't ten laste gelegd. Alle beklaagden zullen op 12 Mei voor het Assizenhof terechtstaan. Het s.s. „Homeric" van de White Star lijn heeft zich in antwoord op een S.O.S.-sein van het Japansche s.s, „Faifoekoe Maroe" over een afstand van 75 mijl naar dit schip gespoed, doch kwam te laat. De „Raifoekoe Maroe" zonk in geweldig hoogc zeeën. Er zijn 48 opvarenden verdronken. Naar ons uit Londen gemeld wordt, is het .Japansche schip, dat 5837 ton mat, bij Sable Island gezonken. Het was met tarwe gela den op weg van Boston naar Hamburg. Het op verzoek van de regeering in Indië door den Hoofdaalmoezenier F. J. H. Evers en den leger- en vlootpredikant Ds. H. Jans sen ingestelde onderzoek naar de zielzorg voor leger en vloot heeft, naar de Msb, ver neemt, tot gevolg gehad, dat deze nu ook hier georganiseerd zal worden. Niet alleen zal de vloot krijgen een vloot- aalmoezenier en een vlootpredikant, maar ook het leger zal krijgen zijn instituut van aalmoezeniers en legerpredikanten. Voor de Roomsch-Katholieken zal het In dische leger krijgen een hoofdaalmoezenier en twee aalmoezeniers. Gebrek aan R. K. priesters in onze koloniën is echter oorzaak, lat deze niet benoemd kunnen worden voor het vertrek van kolonel Evers, zij zullen van Nederland worden uitgezonden. In verband hiermede is de Hoofdaalmoeze nier F. J. H. Evers op 14 April naar het vaderland teruggekeerd, teneinde daarom trent overleg te plegen en de uitzending zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. De leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst Ds. H. Janssen blijft' nog een maand in Ned.-Indië, daar het niet onmogelijk is voor den zielzorg van de niet Roomsch-Katholie ken daar de geschikte personen te vinden. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft op schriftelijke vragen van Ijet Kamerlid Ter Hall medegedeeld, dat vele rentetrekkers krachtens de Ongevallenwet hebben verzocht hun uitkeeringen meer in overeenstemming te brengen met de sedert den oorlog gewijzigde levensomstandigheden. Aan rentetrekkers, die een aanzienlijk deel van hun arbeidsgeschiktheid hadden verloren en aan weduwen, die daaraan behoefte bad» den, is een bijslag op de toegekende renten verleend. Voor het nemen van verdere maat regelen bestond geen aanleiding. De volgende onderscheidingen van bet Nederlandsche Róode Kruis zijn verleend: Het Kruis van verdienste L toegekend aan: P. Hens te Valkenburg; C. A. van der Horst te 's-Gravenhage; J. Koster te Heer len; K. Kroeze te Utrecht; mevr. C. L. Lo- venkamp-Planten te Haarlem; dr. J. M. H. A. Martens te Amsterdam; F. H. A. H. Tie- lens te Oldenzaal; mr. M. A. M. Waszink te Heerlen, en P, H. F. Wieits te Oldenzaal. De Medaille van Verdienste in Zilver aan P. J. Schreuder te Rotterdam. Naar de Msb. verneemt, zullen Hunne Keizerlijke •Floogheden, Prins IJasuhiks Asaka en Zijne Gemalin Prinses Nobuko Asaka, in streng incognito eenige dagen ons land bezoeken, o.a. Amsterdam en Den Haag en bij die gelegenheid Maandag 27 dezer op hei: Loo door H. M de Koningin ortvangen worcien en aan een ntiem - eenmaal Jecl- temen. De Prinses is ven zuster van den Japan- schen Keizer. Prins Hendrik heeft Dinsdagmiddag te een uur Den Haag verlaten per auto. Z, K, H. begaf zich, alvorens naar Het Loo terug te keeren, naar Arnhem, waar hij zich als com- mandator van de commanderij „Nederland" der Johanniter-orde, bij verschillende leden der commanderij, welke zich reeds aldaar vereenigd hadden bij den oud-commissaris der Koningin, jhr. Van Ci'.tcrs, voegde, ora luitenant-generaal Baron Van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste*Kamer, cn baljuw van het kapittel der Souvereint orde geluk te wenschen met diens 50-jarig' echtvcreeniging. De Haagsche Journalisten-Vereen, heeft, inzonderheid namens de journalisten van de perstribune, een telegram van gelukwensch gezonden aan den Voorzitter van de Eerste Kamer, baren van Voorst tot Voorst, bij ge legenheid van diens 50-jarige echtvcr eeniging. Het hoofdbestuur van de Ned. Reisver- eeniging heeft een adres gericht tot den minister van financiën inzake het wets-ont- werp, dat zal werden een aanvulling van de Zegelwet 1917 (zgn. weeldebelasting). Betoogd wordt, dat voor zeer velen, die in hotels, pensions, koffiehuizen, enz. ver blijven, dit verblijf geenszins een weelde is. Men der.,ke b.v. aan handelsreizigers en aan andere voor zaken op reis zijnde perso nen, Maar ook voor hen, die in den zomer, na een jaar lang hard gewerkt te hebben, een week of veertien dagen de stad ont vlieden en in een boschrijke streek van ons land in een bescheiden hotel of pension hun intrek nemen, om uit te rusten en nieuwe krachten te verzamelen, is zulk een ver blijf geen luxe. Zeer te betreuren zou het zijn, dat, door een hooge belasting van deze pensiongasten te heffen, het zomeruitstapje achterwege zou moeten blijven. Het hoofdbestuur der N. R. V. geeft den minister in overweging voor het bedrag der hotel- en pensionprijzen, van welke belas ting betaald zal moeten worden, een mini mum vast te stellen. Volgens de eiod-rekening van het Vlis- singschArnemuidscb Comité voer steun aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers vao de visschersramp van 18 Juli 1924, is in totaal aan giften met de ge kweekte rente ontvangen 51.59.J3. Uitge keerd werd 5649.12. Het resteerende kapi taal, groot 46.019.01, is overgeschreven op het Prov. Watersnoodcomité te Middelburg, dat de verdere stcunuükeering ter hacd heeft genomen, Voor belangstellenden zijn bij het Secre tariaat der R K. Staatspartij, Hinthamer straat 170, Den Bosch, exemplaren ver krijgbaar van het beginselprogram 1896, het program 1922 en het program van actie 1925 zooals het thans definitief is vastgesteld. De prijs van deze drie programs te sa men is 5 ets. per exemplaar, bij vooruitbe. taling per postwissel of in postzegels t< voldoen. Volgens het Hbl. zijn de onderhendelingen tusschen de regeeringsdepartementen en het gemetenebestuur van Amsterdam over het aan Amsterdam afstaan van de vliegershaven „Schiphol" zoover gevorderd, dat de laatste hand aan de schriftelijke overeenkomst wordt gelegd. Het departement van Oorlog behoudt, bij het aangaan van het' contract het recht, het vliegveld te doen gebruiken door de militairs vliegers. Het herstelwerk aan de „R. 33" is reeds begonnen en men hoopt, dat het lichtschip in ongeveer 2 maanden opnieuw lucht zal kunnen kiezen. Het framewerk aan den neus is, gelijk be kend, ernstig beschadigd, toen het schip van den mast te Pulhair, lossloeg, en de neus zal opnieuw gebouwd moeten worden. Ook een gaszak moet worden hernieuwd, terwijl verder het geheele schip nauwkeurig zal moeten worden onderzocht om na ti gaan, of het wellicht geleden heeft, onder den druk, waaraan het tijdens den tocht heeft blootgestaan. „Niet een, maar tien, als ge wilt." „Het betreft Clorinda. Ge herinnert u ze ker nog wel die Clorinda, die onderricht gaf in het asy' voor kleine kinderen. Ze heeft willen trouwen, hoewel iedereen het haar heeft afgeraden. En nu is het de oucie geschiedenis: geen werk, kinderen. om kort te gaan, armoede en ellende. En nu tracht ze een betrekking te krijgen aan dc Stadsscholen.... Maar er zijn 500 sollici tanten. En als ze geen protectie heeft, dan zal zc wel 15 jaar moeten wachten, eer ze aan de beurt is." „En wat moet ik nu doen?' „Gij moet bij den gemeenteraad eens een poging te harcr gunste doen, Donna Flavia. Gij hebt daar familieleden, en met uw in vloed...." „Maar ik heb geen invloed!" riep Donna Flavia uit. „Ge weet immers beter dan iemand an ders. hoe ik leef? Ik leef afgezonderd van alles en allen." Toen ze dat gezegd had, wierp ze haar half opgerookte cigarette weg. En dat was bij haar altijd een bewijs, dat ze inwendig in zeer opgewonden toestand verkeerde. „Ik kan haar geld geven, als ge wilt," zoo antwoordde ze eindelijk „maar haar aan te bevelen. „En toch zcu ik zoo gaarne willen, dat ge dat deedt, Donna Flavia. Een woord van u Doordringend zag Suzanne haar in het zoo regelmatig gelaat, dat zoo blank was. „Een woord van u, Donna Flavia, een Donna Gottifreddi.En daarbij een vrien delijke lach!.... En dan zou de veldslag gewonnen zijn!" „Eene Donna Gottifreddi!" herhaalde Donna Flavia op bitteren toon. „Alsof de geheele wereld niet wist, welken naam ik eigenlijk moest dragen!" Ze wilde nog meer zeggen. Maar ze perste de lippen opeen, alsof ze het al berouwde, te veel te hebben gezegd. Hare gelaatstrekken kregen nu een harde uitdrukking Suzanne gevoelde een groote verlegen heid, omdat zii hare vriendin, die heftige gemoedsbewegingen had veroorzaakt. Ze viel vóór Donna Flavia op de knieën, drukte teeder hare beide handen, en zei: „Wat doet een naam daartoe? Het is uw persoon, Donna Flavia. uw karakter, waar van zulk een groote invloed uitgaat." „Maar ik wil geen invloed uitoefenen. Ik verlang van het leven nog maar ééne zaak: in het verborgene te mogen leven, zonder dat de wereld over mij spreekt, of zich mijn bestaan ook maar herinnert." „Dat zou wel niet mogelijk zijn," zei Suzanne glimlachend. „Daartoe zijt gij te grootsch aangelegd, Donna Flavia. Men moet klein en onbeduidend zijn als ik, om de vreugde te kunnen genieten, verborgen en onbekend in de wereld te kunnen blij ven." Die vriendelijke, schertsende woorden rie pen ook op Donna Flavia's lippen een glim lach te voorschijn. „Maar gij zijt in het geheel niet onbe kend, Suzanne!" Suzanne Dupré is in Rome veel meer bekend dan Donna Flavia Gotti freddi.... Dat wil zeggen.... Neen....- misschien. Hare wangen werden vuurrood, zelfs haar voorhoofd en haar hals. Ze dacht aan het laatste proces, waar-l door haar naam aan het publiek bekend was geworden. Prospero Sinibaldi, haar echtgenoot, hadj zich door de vlucht naar het buitenland aan de gevangenisstraf onttrokken. Maar voor haar was hij nog altijd een veroordeelde. In hare verbeelding zag ze hem in ge- vangeniskleeding, en nimmer ging ze Regina Coeli voorbij, zonder dat een huivering haar overviel Hij, die haar jeugd, haar leven had ver woest, was een eerlooze, iemand, die met schande was bedekt! Haastig stond ze op. „Waartoe dient het, altijd op dat ver leden terug te komen?" riep ze uit. „Dat veroorzaakt 'mij immers telkens nieuwe smart." Ze bracht beide handen aan haar voor hoofd. Suzanna zag haar zoo medelijdend aan, dat Donna Flavia zich tot haar nederboog, en haar omarmde. [Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5