De luchtv er binding Rotterdam Kopenhagen. VERSEER EN POSTERIJEN.; De staiionsbouw te Bussum. Hst overcompleet bij de posterijen. Uitbetaling van vervalschte postwissels. TWEEDE KAMER. 't Millie en voor de Olympiade. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. 4N 'DB. EN VISSqHERIJ Collectief contract in de bouw vakken. KERK EN SCHOOL. Een Openlucht-tkeaéer. De moderne Bouwkunst De snoei van roode bessen- struiken. Een congres van Fransche Bloembollenkweekers. De Fraters van het St. Gh*egormshuis. Uit de Missie. RECHTSZAKEN. Oneerlijks kinderjuffrouw. De moord te Luéïsrade. Een internationaal zakkenroller. GEMENGD NIEUWS. De verdwenen auto-passagier. De brand te Waalwijk. Hei tekort in de gemeentekas. V erkeersongeval. De verdwenen postbeambte uit Oostburg. Bsetz weer aan den slag. Inbrekers aan bet werk. De inbraak in de kerk te Westervoort. Doodelijk ongeluk. Voortvluchtig spoorwegbeambte gearresteerd. De Rotterdamsdhe roofholen. Inbraak te Nuenen. Een pakket uit den trein geworpen. MARKTNIEUWS. BI. pelerwten .- Gr. erwten 10.00-14.00 10.00-14.00 Schokkers 12.00-19.00 VI^SCHERIJ. Evenals het vorige jaar, zal de Kon. Luchtvaart Mij. ook cit seizoen een tweeden lenst op Kopenhagen onderhouden. Maan dagmorgen te negen uur is het eerste toe- el van dien dienst, de H.N.A.B.Q., type 3 van Waalhaven naai Kopenhagen «trokken. Het toestel, dat gevlogen werd oor den eenigen buiienlandschen piloot, e thans nog in dienst is van de K. L. M., n.j, den Rus Smirnoff, had alleen goederen an boord. Het werk wordt de volgends week aangevangen. In de zitting van den gemeenteraad van Dinsdagmiddag, heeft burgemeester De 'ordes medegedeeld, dat de berichten over "e-ezen onoverkomelijke bezwaren in ver- i Land met den stationsbeuw ongegrond zijn. De bouw van het station is definitief ge gund en met de /orkzaamheden zal, naar j verwacht wordt, reeds de volgende week worden aangevangen Naar het b uur van de Verceniging van directeuren en commiezen der posterijen en t sic grafie verneemt, bedraagt het over compleet aan personeel, aile rangen samen renomen, nog ongeveer 400 ambtenaren op uim 19.00% Een .scherpe aanschrijving. Door den'Directcov-Generaal is eenc aan schrijving aan de directeuren gezonden, waarin wordt ihedsgedeeld, dat ondanks cene in Januari j.l. aan de kantoren gezon den waar rvuwing om in verband mei ont dekte vervalschingcn van postwissels de gegeven voorschriften hij de uitbetaling van postwissels nauwkeurig op te volgen, op on derscheidene kantoren toch nog postwissels zijn uitbetaald welke bii de controle ver- vaïscht bleken. Na een opmerking van tec'nnischen aard crvolgt de circulaire: „Met groot leedwezen is ervaren, dat 1 lijkbaar zonder eenig verantwoordelijk heidsgevoel c'.cor velen de loketdienst wordt verricht. De tot dusver ingekomen verantwoordingen geven blijk, dat oen goed j begrip omtrent de wijze van handelen bij de i uitbetaling van geldswaardige stukken in j vele gevallen ontbreekt. Men werpt als argument op, dat een vlotte bediening van het publiek zich tegen een nauwkeurige toepassing der voorschriften verzet, alsof een blik op de voorgeschreven waarborgteekens tijd zou kosten; of wel men beweert, dat deze tecKsns wel eens ver keerd geplaatst worden, zoodat een afwij king geen reden mag zijn tot weigering der uitbetaling; alsof het niet plicht ware fou tieve wissels athans naar hei kantoor van storting terug te zenden of ter zake inlich- j ungen in te winnen en toch zeker na de ge- j ■even waarschuwing elke afwijking tot j dubbele voorzichtigheid had moeten leiden, Ik verzoek U de ambtenaren, belast met j uitbetaling van postwissels met grooten j aandrang tot oplettendheid aan te manen n hun aan te zeggen, dat bij de beoordce- j dng der aansprakelijkheid voor de veroor- .taakte schade'in de gevallen, dat de gegeven waarborgen uitbetaling hadden kunnen be- letten. bezwaarlijk verzachtende omstan- digheden zullen kunnen worden aanvaard. De Tweede Kamer heeft Dinsdag een korte openbare zitt ng gehouden. Het wetsvoorstel van mejuffrouw Wcs- lerman (V.3.) tot wijziging van de Lagcr- Onderwiiswct en dat van den heer Braat Inzake den zomertijd werden naar de af- •Jeelingen verwezen. De vergadering werd vervolgens geschorst voor het benoemen van voorzitters en on dervoorzitters der afdeelingen. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat tot voorzitters zijn benoemd de heeren Hongaerts (R.-K.); Van Sasse van Ysselt (R.-K.); Van Vuuren (R.-K,); Rutgers (A.-R.) en Nolens (R.-K.) Tot onder-voorzitters zijn aangewezen de heeren Snoeck Henkemans (C.H.); Bakker (C.H.); Van Schaik (R.-K.); Van Dijk |R.-K.) en Colijn (A.-R.). Besloten werd op 1 Mei een aantal wets ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, waarna verder goedgekeurd werd. om aan ne agenda van de vergadering, die 28 April a.s. zal aanvangen, toe te voegen de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet en tot toekenning van één mil-f lioen subsidie vooi de Olympiade in 1928. De zitting werd daarna verdaagd tot 28 dezer. welker klassieke bouwwerken geheele gene raties als voorbeeld van architectuur heb ben gediend. Nog steeds zijn Parijs en Rome de hoogescholen van de stedenbouwkunde van het verleden Gedurende laatste jaren heeft evenwel Nederland de leiding in de fcouv ky :it van den tegenwoordige» tijd overg-nwncn en het mag er aanspraak op maken het klassieke land der moderne bouw kunst t_ zijn. Amsterdam, Hilversum, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zijn de steden, waar de voorbeeldige toepassing van mo derne stedenbouwkunst elk architect yeel ter leering biedt. Weliswaar was veel van fotografie bekend doch de afbeeldingen kun nen den overweldigen indruk van dc ruime en plastische werkelijkheid niet overbren gen". De schrijver bespreekt achtereenvolgens de door dc Duitsche architecten bezochte ste en; Arnhem, Amsterdam, Hilversum, Den Haag, Scheveningen, Haarlem, Rotterdam, Delft en Utrecht. Hij wijst op dc goede wer king van dc Schoonheidscommissie te Am sterdam, en de aldaar bereikte prachtige re sultaten bij den nieuwbouw met baksteen, terwijl hij de werken van den Hilversumscheh architect Dudck ziet als „steengeworden mu ziek" Bijzondere achting heeft de schrijver voor het Utrechtsche postkantoor en boven al voer het administratiegebouw der Neder- 3andschc Spoorwegen te Uirech:, gebouwd door den architect van Hcukelom. Hij besluit zijn artikel aldus: .Betooverde in Arasterdam de rijkdom van melodieën van De Klerk en Kramer, bracht in Hilversum de architectonische ka mermuziek van Dudok ons in verrukking bezielden in .Rotterdam de straffe rythmen van Oud, zoo doei in Utrecht het groote orgelconcert van den Hcukelom sidderen, He kennismaking met het geweldige werk en zijn fijngevoeliger! schepper was het hoogtepunt en het waardig slot van de reis, welke voor alle deelnemers een groote gebeurtenis ge weest is. De dankbaarheid voor het gastvrije Holland, voor de vriendschappelijke tege moetkoming der stadsbesturen en de achting voor het groote kunnen der Hollandsche col lega's, die zoo vriendelijk waren hun kostba ren tijd te geven om ons zelf hun werken te toonen, zijn groot en oprecht. pelijke behartiging hunner belangen. Een der sprekers constateerde, dat de be dreiging uit Amerika voor de Europeesche bloembollencultuur reeds van dertien jaar geleden dagteekent. Zij is te wijten aan het ongeduld der exporteurs, die hun prijzen in zoodanige mate verhoogden als door een volkomen mislukking der campagne nog niet gerechtvaardigd ware geweest. Langzamer hand heeft het Amerikaansche ministerie van landbouw den invoer van narcissen doen verminderen en verklaard, dat in 1926 Ame rika geen narcissen uit de Provence meer noodig zal hebben, daar de kweekers iil Californië, Virginië, Lousiana en Florida den invoer overbodig maken. Een andere spreker wees op het belang eener phytopathologische controle voor ex- portbollen, waarin ook Amerikanen deel zouden hebben. De mcdedeeling, dat het ministerie van I buitenlandsche zaken hier toe reeds de noodige stappen heeft gedaan, werd met bijval ontvangen. die in café Lion d'Or tegen hem opgedrongen was. Suit In de Vechtstreek is het bestaande collec tief contract voor de bouwvakken wederom met een jaar vernieuwd. Onder het contract vallen de plaatsen; Wilnis, Abcoude, Baam- brugge, Loener, Loenersloot. A.chtticnhoven, Nieuwersluis, Tienhoven, Breukelen, Vree land, Kortenhoef, Zeulen, Varscheveen. Ne- derhorst den Berg, Nigtevecht, ter Aa, W-e-is- perkarspel en Maarssen. was Voorts werd nog als getuige gehoord een man, die tegelijk met bekl. in het bureau Oppert in bewaring had gezeten. Deze man verklaarde, dat Van Heyningen, door middel van een luchtkoker contact met hem had ge- zocht, waarna hij hem gevraagd had, of hij j voor hem naar den Haag wilde gaan en daar naar zekeren Arèndser. i -agen, van wien i bekl. hel adres gaf. Deze -*■ "endsen moest voor drie getuigen zorgen, die konden verklaren, dal bekl. onschuldig aan de zak kenrollerij was. Tegenover zijn mede-arres tant had békl. een volledige., bekentenis af gelegd. In plaats van naar Arendsen te gaan had de man echter de politie gewaarschuwd. Het O.M. waargenomen door mr. de Visser achtte door de verklaring van den benadeel de en door de buitengerechtelijke bekentenis van bekl. het bewijs in deze zaak geleverd. Aangaande de persoon van bekl. kon spr. nog mededeeien, dat deze niet alleen in Ne derland zeer berucht is, doch dat hij bekend staat als een internationaal zakkenroller, die zijn arbeidsveld voornamelijk in treinen zoekt. De Centrale recherche heeft gerap porteerd, dat beki. als een berucht misdadi ger moei worden beschouwd, die zich niet ontziet, bekende personen, die geregeld tusschen Nederland en het buitenland heen en weer reizen van hun portefeuille ie rol len. Bekl. werkt voornamelijk met Arendsen samen. Deze bekl was het ook, die eenigen tijd geleden te Amsterdam terecht stond in de bekende zaak, die men daar het „spoc- gie" noemde. Men had n.l. een jong meisj op den mantel gespuwd. De aandacht van het meisje werd hierdoor natuurlijk afge.-eid, waarvan van Heyningen profiteerde, door haar een portefeuille met 1700 te rollen. Spr. kon nog mededeeien, dat deze beklaag de en zijn kameraad door de spoorwegen een abonnement is geweigerd, terwijl men overweegt hem ook geen spoorkaartjes meer te verkoopen, Spr. achtte deze man zeer ge vaarlijk voqr de maatschappij en eischte 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. A. M. Pott, drong op clementie aan. Uitspraak 28 dezer. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor, voor de inrichting van een openlucht-theater op het landgoed Fran- kendaul een czediet beschikbaar te steller. Vat! 60GC. In hun toelichting schrijven zij dat op deze buitsnplrats met betrekkelijk weinig verandering een goed openlucht theater voor ongeveer 1000 bezoekers kan worden ingericht. Een vergoeding van 1250 voor de zomerbespeling achten B. en W. vol doende voor rente afschrijving en onder houd, waarbij aangenomen is, dat de kosten van aanleg na 8 jaar moeten zijn terugbe taald. De bedoeling is, dit ineater bij voorkeur te verhuren aan denvasten bespe ler van den Stad chouw'burg gedurende 9 maanden van liet seizoen. De tegenwoor dige vaste bespeler, het Vereenigd Tooncel, is bereid den a.s. zomer op bovenomschreven voorwaarden het openlucht-theater te huacn. Deze verhuring achten B. en W. ook daarom redelijk, aangezien het Vereenigd nonecl het eenlge gezelschap is, dat de verplichting op zich genomen heeft, zijn ^rti-.ten inge volge het overleg met dc vakorganisatie vast gestelde en door B. en W. goedgekeurde contract den geheeien zomer door te beta len. Bij voldoend»: bezoek kan t gezelschap door deze zomcrbcspeling wellicht een ge deelte van zijn znmerkosten goedmaken. Nederland als voorbeeld. Een aantal woningarchitecten uit Keulen heeft eenigen tijd geleden een reis naar Ne derland gemaakt ter bestudecring van de m dit land genomen maatregelen tot beëindi ging van den woningnood. Een deq deelne mers heelt over deze reis in dc „Kölnischc Zeitung" van 21 dezer een uilvoerig artikel geschreven, dat als volgt aanvangt; «Italië en Frankrijk waren eens de landen, Het gewicht aan te plukken, bessen per struik is wel niet groot, doch de trossen zijn lang, de bessen groot en door de gunstige belichting, zeer zoet, zoodat we hier gerust van dessertbessen mogen spreken. Een nadeel echter is, dat de trossen op hoopjes bij elkaar hangen, waar tusschen lang vocht blijft hangen en de kans op rot ten en elkaar aansteken van de trossen groot is. Een flink hol van binnen houden van de struiken zoodat de trossen spoedig opdrogen is dan ook gewenscht. Als voordeel geldt, dat het plukken snel kan plaats vinden. Waar de bessen foor den verkoop gekweekt v/orden, mag het aantal gesteltakkcn per struik meer dan 1012 bedragen. De ver- lengenissen der gesteltakkcn worden op 4 a 5 goede knoppen ingesneden. De overige zware houtscheuten met „de kroon" snede ër uii, een enkele in 't hart er geheel uit snij den. Het fijnere hout, dat is 't welk niet lan ger dan 10 c.M. is, behouden en verder door middel van grondscheuten stelselmatig de bessenstruiken verjongen. Daardoor komt het voor, dat op 30-jarige of oudere strui ken geen hout aangetroffen werdt, ouder dan 7 a 8 jaar. De snoei van aldus behandel de struiken vraagt nogal wat aan tijd en ook in verband met het fei*, dat de bessenspruit- vreter vooral op oude struiken het sterkst voorkomt, is het de vraag of het niet voor- vocrdeeliger is de struiken op 1215-jarigen leeftijd te verwijderen, dan door oordeel- kundigen snoei en goede verzorging de aan plant 20, 30 of meer jaar te laten staan. De eerste 3 jaar geven de jonge struiken nog vrijwel geen opbrengst. Door een doel matige tusschenteeit kan het perceel toch jaarlijks een opbrengst geven. Bij uitgezocht stekhout, dat is van struiken afkomstig die meerdere jaren aaneen de grootste opbrengst gaven, zal de opbrengst spoedig vrij groot zijn, te meer" omdat de aan jonge struiken groeiende bessen grooter zijn en langer van tros, dan aan oude struiken. Dit op tijd ver nieuwen heeft afgescheiden van de kans op minder ziekte, nog het voordeel, dat we ons af kuriïicn vragen bestaan er geen méér winstgevende variëteiten dan die, welke ik heb staan Wat daar in opgesloten kan liggen, leert één in 1915 op den Pomologische tuin te Tiel opgezette proef. Dat jaar heeft men uit de meest bekende roode bessenstreken van ons land als Lent, Kapelle bij Goes, Huissen, V ijmen, Naaldwijk, Zwaag, St. Anna Paro chie en Loppersum stekhout van roode bessen betrokken. Daarvan heeft men 2-jarige struik jes gekweekt en op 'n gedeelte van voornoem den tuin uitgëplant. In 1919 droegen destruik- jes voor het eerst bessen, die nog gering in ge tal waren. De eigenlijke opbrengst kwam in 1920 en in dit jaar en de 3 daaropvolgende, dus over een tijdsverloop van 4 jaar gaven de struiken gekweekt van stek uit Kapelle afkom stig per struik 12 K. G. bessen, daarop volgde die uit Lent met 9 K.G. vervolgens uit Huis sen met 8 K.G. die uit St. Anna Parochie met 6 K. G„ uit Loppersum met bijna 6 K.G. uit Zwaag met 5 j - K.G. uit Vlijmen met 51/4 K.G. en per slot die uit Naaldwijk met even 5 K.G. Vermeid werd tevens, dat dc struiken van stek uit Zwaag en Naaldwijk, het zwakst groeiden en de kleinste bessen drcegen. Toch moeten we bij %ize beoordueling voorzichtig zijn. De grond van den Pomolo- gischen Tuin is n.l. zware klei en had voor een 30 tal jaren geleden den naam niet te bewerken te zijn. In een tijdsverloop van zooveel jaren is door bemesting en bewerking de structuur zooveel verbeterd, dat de gewas sen thans goed aanslaan en ook de groei best genoemd kan worden. Ook nog een andere overweging is onze aandacht waard. Het is algemeen békend hoe buitengewoon moeielijk het veelal is, zelfs voor een proef zooals boven beschreven, waar- mede uitsluitend het algemeen belang ge- diend wordt, stekhout te verkrijgen van het beste wat een streek of plaats oplevert. Zou zou het kunnen zijn, dat niettegenstaande alle zorgvuldige voorbereiding door de zeer nauw keurige Directie, genomen, indertijd van stek- inateriaal niet verkregen is, wat men wenschte nl. hout van de allerbeste struiken. Leerzaam is zoo'n proef in elk geval en geeft aanleiding tot de vraag of naast het goede wat we zelf van roode bessen bezitten, nog geen andere variëteiten of rassen bestaan, die geldelijk voordeeliger zijn." Te Toulon (Frankrijk) is Dinsdag in hel raadhuis een congres van Fransche bloem bollenkweekers gehouden ter gemeenschap- De 1314 H.A. land aan den Kroostweg te Zeist, aangekocht door de Eerw. Fraters van het St. Gregoriushuis te Utrecht, zal eerlang geheel in gebruik worden genomen. De be doeling is om een fratershuis met kapel te bouwen aan den Krootsweg en verder op de terreinen een onderwijsinrichting met gym nastieklokaal te bouwen en een flink sport terrein voor de leelingen aan te leggen. (Msb.) De weleerw. father Ph. Pieck van dc St. Joscph-Congregatie van Mill-Hill keert bin nenkort' uit de missie van de Phiiippijnen in zijn geboorteplaats Beesd (Geld.) terug. Om hgar verloofde te helpen. Dinsdag heelt voor de rechtbank in Den Haag terechtgestaan de 32-jarige kinderjuf frouw J. L. F. O., uit Den Haag, wegens diefstal. De dagvaarding noemde een heele lijst van sieraden en andere voorwerpen, die dc bklaagde in den loop van het tijdvak 1 Augustus- 1924 tot Februari van dit jaar heelt weggenomen ten nadeele van.de da mes, bij wie zij in betrekking is geweest. Zij bekende. Zij had omgang met iemand, die beloold had met haar ie zullen trouwen. Hij was echter zonder werk. Om hem te hel pen, heeft bekl, verschillende voorwerpen weggenomen. Het O. M., waargenomen door mr, Enger, mecc.de, dat de oorzaak van deze diefstal len gezocht moet worden in bekl.'s ver langen óm getrouwd te zijn. Bekl,, die het vroeger beter heeft gehad, was het leven in betrekkingen moede, Spr. eischte e'en jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis en merkte daarbij op, dat zij, wanneer zij goed oppast, te zijner tijd eventueel voorwaardelijk in vrijheid kan worden gesteld met onder toezichtstellicig. Op die manier zal zij misschien geholpen kunnen worden. Veryfclgens stond terecht H. A, M„ 28 j., reiziger in Den Haag, recidivist en gedeti neerd, wegens heling in verband met de vcrige zaak. Bekl. ontkende. Het O, M. meende, dat bekl, ten aanzien van verschillende voorwerpen, geweten moet hebban, dat zij niet aan het meisje toebe hoorden. In ieder geval is dat met betrek king tot het hangertje onomstootelijk komen vast te slaan. Deze bekl. is te lui om te werken, zeide spr. Ook maakt hij er zijn werk van om door middel van advertenties in aanraking te komen met trouwlustige meisjes. F,isch een jaar gevangenisstraf. Lisch een jaar gevangenisstraf. Uitspraken 5 Mei a.s. De uitspraak in de moordzaak te Lutte- rade (Limb.) waar Joh. Boekweit door een zestal mijnwerkers in den avond van 27 December in het café Vaessens werd dood geslagen met gummis langen, biljartqueur, en messen, luidt als volgt: Coren werd ver oordeeld tot 15 maanden; Nyssen tot 6 maanden; Vaessens tot 10 maanden; Wil- lems tot zes maanden, Wynands tot vier maanden, Luyten tot een maand en Swilden tot 100 dagen gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Dinsdagmiddag terecht de 28-iar:ge I. J. van Heyningen, koopman, wonende te s-Graven- liage, recidivist, thans gedetineerd te Rot terdam. Men herinnert zich, hoe op 24 Fe bruari j.l. een schipper uit Ouderkerk .'.aft den IJssel in café Lion d'Or op de Hoog straat alhier, zijn portefeuille met ruim 180 ontrold werd. Dc schipper had n.l. gevoeld, d;u een als heer gekleed persoon in het café logen hem opdrong, waarna hij zijn porte feuille mist, De zakkenroller verliet dade lijk het café, doch de schipper zette hem na, Onder het geroep van „Houdt den dial" achtervolgde men den zakkenroller, totdat deze in den Franschen Bazar, waarin hij verdwenen was, de portefeuille wegwierp. Burgers hielden hem aan cn leverden hem aan de politie over. Op het politiebureau Oppert bleek al dadelijk dat men een goede vangst gedaan had en dat de aangehoudene dc beruchte zakkenroller 1. J. van Heynin gen was. Bij zijn verhoor ter terechtzitting, ontken de bekl. alles. Hij gaf toe, dat hij op dien bewusten dag in café Lion d'Or geweest was. In dit café had hij, volgens zijn verklaring, een Pool ontmoet, van wien hij wist, dat het een zakkenroller was, Satnen met den Pool had hij het café verlaten, waarbij hij be merkte, dat deze hem iets in den zak duwde. Toen hij achter zich „houdt den dief' hoorde roepen, was hij aan den haal gegaan, omdat liij bang was, :n moeilijkheden te komen. De benadeelde schipper A. de Waard, als getuige gehoord, herkende in bekl. den man, In een auto-garage te Amsterdam vervoeg de zich een net gekleed heer, die oogenblik- kelijk met een auto naar Sittard wenschte te worden gebracht. Nadat men het over den prijs was eens geworden ging het in flinke vaart verder tot Sittard. Daar bemerkte de chauffeur dat hij alleen in zijn wagen zat. Blijkbaar had het heerschap, dat in het ach terste gedeelte van den auto had plaats ge nomen, in de drukte te Sittard kans gezien, onopgemerkt uit den wagen te komen, aldus de reis op zoo goedkoop mogelijke wijze makend. Vermoedelijk door hetzelfde heerschap werd eenige uren later te Sittard dezelfde truc toegepast. Hier werd een auto besteld voor Helmond. Nadat chauffeur en passagier te Helmond waren gearriveerd, zeide de oplichter naar Amsterdam door te willen rijden. Even voor Amsterdam heeft de passagier evenwel op voor den chauffeur ongemerkte wijze van den wagen afscheid genomen. Omtrent den grooten brand in de Minister Loefstraat te Waalwijk, verneemt de Msb- dat hij is ontstaan in de boerenschuur van L. Brok door het spelen met lucifers door 1 een knaapje van 8 jaren. Door de rietbedek- king en den sterken wind greep het vuur zeer i snel om zich heen, en sloeg spoedig over op de boerenbehuizing van J. Schoenmakers, i waar de woning met schuur een prooi der vlammen werden. Achtereenvolgens werden aangetast de landbo: wschuur van H. Pullens de woning met schuur van J. A. v. Woensel en nog een kleine schuur. In 't geheel dus 2 woningen en 4 schuren. De brandweer met motorspuit was oogen- blikkelijk ter plaatse, doch vermocht tegen de woedende elementen niet veel. Mede waren op het terrein van den brand de burgemeester en de beide wethouders aan wezig. Het vee werd gered, landbouwwerktuigen en inboedels gedeeltelijk. Alle panden zijn verzekerd. In dc vergadering van den gemeenteraad van Ef'gwirden "bleek 't tekort van den ge schorsten gemeente-ontvanger tot 1924 rmm 17.500 te bedragen. Diens klerk is, zooals reeds is gemeld, als verdacht van verduis tering gearresteerd. Dinsdagmorgen reed de landbouwer Van N coy en mcl een wagen, waarop o.a. zijn 16- jarige. dochter zat, naar de uitterwaarden; Onyerwaehts slceg de wagen om. Het meis je geraakte er ender. Zij werd dcod opge nomen. Uit de Schelde, bij Antwerpen, is opge haald het lijk van den Nederlandschen postbeambte Van H,, uit O astburg, die tij- deus zijn reis naar Antwerpen om den wed strijd BelgiëNederland bij ',c wonen, spoor loos was Verdwenen, Men meldt uit Nijmegen; Op verzoek van den commissaris van po litie le Tilburg heelt dc Nijmeegsche poli tic ter openbare kennis gebracht, dat de zich r.ocmende Pierre Dictz eigenlijk Willem ii tdir.and 1 aurenshcim uit Scheveningen is, die het publiek door voorgewende lichaams- gebreken tot het geven van aalmoezen 5 Iracht bewegen en zich thans in Nijmegen ophoudt. Dfeze persoon heeft indertijd in Ti'l.urs; groot opzien gemaakt door zijn be driegerijen. Naar wij verrtemen wordt de Brabantsche Lu- ::t:c.'k weer onveilig gemaakt door in brekers, naar men meent uit Oss. In Reek bij Grave en in Linden hebben zij hun slag geslagen. In laatstgenoemd dorp werd uit de Zuivelfabriek 300 gestolen. Da bewoners zijn genoodzaakt soms nach ten op te blijven om de dieven te weren. Steeds meer gegevens tegen den Pool, Het' onderzoêk in den kerkdiefstal te Westervoort duurt voort. Hoewel de aange houden Pool steeds alle schuld blijft ont kennen, stapelen de bewijsgronden zich tegen hem op, In de cel van den kerktoren waar de ar restant eerst een paar uren heeft doorge bracht is een gedeelte van een kerksieraad gevonden en een gouden slotje dat vermoe delijk afkomstig is van de gestolen mon strans. Waarschijnlijk heeft dc Pooi de diaman tjes, die in dc monstrans waren aangebracht ingeslikt. Dit vermoeden wordt versterkt door liet feit, dat de arrestant Zondagmid dag zich ongesteld voelde er, klaagde over pijn in de maag, zoodat doktershulp werd ingeroepen. Bij den bouw eener locomotieflood., op het emplacement der Spoorwegen te Groningen, is de 33-jarige arbeider J. Booij, uit Rotterdam, in een z.g. asebgat geraakt, waarbij hij 15 M. rail op zich kreeg. Hij werd op slag gedood. Te Antwerpen is aangehouden de Neder- landsche spoorwegbeambte H. de G„ uit Dordrecht, die met een bedrag van 2000 was gevlucht en wiens uitlevering was ge vraagd. In een maand ruim f 33.000 buitgemaakt. Met groote hardnekkigheid zet de politie haar strijd tegen de landhaaien voort en in de atgeloopen week is het resultaat niet on bevredigend geweest. Zooufel dc politie van het bureau Oppert als van het bureau Groo te Paauwensteeg slaagden erin verschillende „klappers" te ontdekken en te „sluiten". De vorige week trof de politie „klappers in panden in de Breedestraat, Vogelenzang,. Lange Baanstraat, Lange Tcrenstraat, Kapitein Irnmanstecg, Groenendaal en Hof plein, die thans alten onschadelijk gemaakt zijn. In sommige gevallen kon zelfs, met be hulp van den huiseigenaar tot uitzetting overgegaan worden, waarbij het niet altijd even zachtzinnig toeging. Andere panden, in dc binnenstad, waar den laatsten tijd beroo- vingen gepleegd zijn, hebben nog steeds een vasten post voor de deur. Zoo laat de po litie niets na,- om den landhaaien hun bedrijf onmogelijk te maken. Dinsdag vermeldden de politierapporten weer eenige beroovingen. Een schipper uit Gorkum, die Dinsdagavond in donker Rotter dam aan het passagieren was geweest, be merkte, nadat hij bij een vrouw in de omge ving van de Zandstraat, een bezoek had ge bracht, dat hij zijn portefeuille met 80, kwijt was. Hij herinnerde zich echter niet meer in welk huis hij geweest was, zoodat de politie hier alweer voor een hopeloos ge val stond. Een Duitscher werd in pand 12 aan den Binnenweg van 50 rentemark be roofd. De politie van het bureau Witte de Withstraat is onder veel belangstelling ook tot sluiting van dit pand overgegaan, ter wijl er een vaste post voor liet huis geplaatst werd. Voorts werd in verband met deze be- rooving juffrouw S. in bewaring gesteld. Dinsdag was het juist een maand geleden, dat een Dordtenaar in een pand aan de Prin senstraat van 23.000 werd beroofd. Hoewel zulke groote „stcoten" niet meer plaats von den, is het totaal bedrag dat de Rotterdam- sche landhaaien sedert dien dag geroofd heb ber., gestegen tot juist'/ 33,295, Te Nuenen (Limb.) hebben dieven het heele huis van den heer Raessens het on derst boven gehaald, kasten en laden door snuffeld, en circa 50 huishoudgeld mee genomen. Een briefje van 10 lieten zij ech ter liggen, alhoewel het bij hetzelfde geld lag. Ook op de slaapkamer van den besto lene zijn ze geweest, doch niet ver genoeg om diens gouden horloge en ring van het nachtkastje tc kunnen pakken. In denzelf- der. nacht hebben waarschijnlijk dezelfden ook nog ingebroken bij den buurman De Groot, waar ze echter, na een bureau open gebroken te hebben, in hun bedrijf werden gestoord en de vlucht moesten nemen. De inhottd onbekend. Men meldt uit Den Bosch; Dinsdagmorgen is uit den trein 304 van 10.04 bestemd voor Utrecht een groot pak ket geworpen op den spoorbrug over de Dicze. Dit werd gezien door arbeiders, die aan het werk waren. Zij zagen n.l. een mans persoon, die zich ver uit het portier boog en op de brug een pakket wegwierp. Het pakket viel in het water. De arbeiders waar schuwden onmiddellijk de recherche, welke een politietelegram naar Culemborg seinde. De politie hield aldaar den trein aan en ar resteerde een burger, doch moest dezen weer vrij laten wegens gebrek aan bewijs. De politie te Den Bosch begon onmiddellijk te dreggen, doch tot dusver zonder resultaat. HULST, 20 April. Granen. Bij gewonen aanvoer werd betaald voor tarwe f 1117, rogge f 10, gerst f 15, haver f 11.50, erwten f 13.50, bruine booncn f 14. KAMPEN, 20 April. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 35.000 stuks, f 66.50. Boter f 2.20 per kg. Kippen f 22.75. Konijnen f 1.20 1.50. Russchen raatten f 811 de rol. PURMEREND, 21 April. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabrieks- f 44.50, tnet merk f 47, 21 stapels boeren- f 42.50, met merk f 49. Boter. Aanvoer 1658 kg., f 1.801-90 per kg. Vee. Aanvoer 850 runderen, w.o. 165 vette koeien, f 11.25 per kg., melk- en gelde- koeien f 175475 35 vette kalveren f 1.50 1.70 per kg. 1040 nuchtere kalveren f 15 40, 12 stieren, 20 paarden f 100250 540 schapen f 4056 525 vette varkens slachtvarksns f 0.760.80, zouters f 0.70 0.74 per kg., 132 magere varkens f 24—48, 270 biggen f 1224, 60 geiten en bokken. Handel in runderen, schapen en kalveren matig, vette varkens, vlug. Jonge hanen f 1.50 1.90 per stuk. Eieren. Kippen- f 5.25 6.25, eenden- f per 100 1500 kievitseieren f 0,120.14 pet stuk. PURMEREND, 21 April. Eieren. Aan de eierenveiüng waren aangeveerd 210.000 een- den-eieren f 5.155.50 en 80.000 kippen eieren f 5.906.45 per 100 stuks. SNEEK, 21 April. Vee. Ter markt waren 691 melk- en kalfkoeien f 240470, 10 stie ren, 52 vette koeien f 250450 28 vette kalveren f 5570 583 nuchtere kalveren f 9 19 72 graskalveren f 80175 .72 scha pen f 35—58 223 lammeren f 15—24 280 varkens f 60135 biggen f Men besteedde voor vette runderen 4555 c., idem kalveren 5060 ct., idem varkens 3639 ct., zouters 3436 c., Londensche varkens 3335 ct. Melkvee en weidekoeien met goeden handel vette koeien kalmer vette kalveren zonder vraag graskalveren, schapen en biggen prijshoudend nuchtere kalveren en varkens kalm lammeren duur. Kievitseieren. Aanvoer 9000 stuks. 1819 c. per stuk ca. 300 bonte 67 c. VENLO, 20 April. Eieren. (Cöop. yei- lingver.) Aangevoerd 660.000 stuks. Prijzen kippen- f 5.906.70, eenden- f 6.406.80, ganzen- f 1720,20. ROTTERDAM, 21 April. Vee. Ter markt waren aangevoerd 162 paarden, 10 veulens, '2579 magere runderen, 740 vette runderen, 260 vette en graskalveren, 1916 nuchtere kalveren, 100 seftapen ot lammeren- 49 var kens, 293 biggen. Dé prijzen waren als volgt: koeien lc quai. 120125 c., 2e qual. 110 100 c., 3e qual. 9020 c., ossen le qual. 115 122 L> c., 2e qual. 10595 e., 3e qual. 85 75 c., stieren le qual. 105110 c., 2e qual. 9585 c-, 3e qual. 75—65 c., per kg., vette kalveren le qual. 175200 c., 2e qual. 155 25 c„ 3e qual. 11090 c-, melkkoeien f 20C 400, kalfkoeien f 225420, stieren f 180 375, pinken f 155175, vaarzen f 160190 werkpaarden f 100350, slachtpaarden f 90 150, hitten f 95180, nuchtere kalveren f 916, fokkalveren f 1932, biggen f 7 18, overloopers f 19-45. Vet vee met redelijken handel in eerste qualiteiten, overigens prijzen uiteenloopend. Melkvee eveneens met tamelijken handel, tot iets teruggaande prijzen. Nuchtere kal veren met beperkten handel tot hoogere prij zen, speciaal voor goede soorten. Biggen en overloopers tamelijk gevraagd. Paarden met matigen handel. Eieren. (Rott. Veiling.) Aanvoer 280.000 stuks, kippen- f 5.256.85, eenden- f 4.75 5.65. Eieren. (Rotterd. Cons. Veiling). Aanvoer 200.000 stuks. Prijzen kippen- f 5.256.50, eenden- f 5.255.75, ganzen- f 1214, kal koenen- f 1012. Lijnolie. Mei f 51, Juni f 51, Sept./Dec. f 4919. AMSTERDAM, 21 April. Aardappelen. (Bericht van den makelJac. Knoop) Zeeuw- sche bonte f5.756.10, id. blauwe f 5.50 6.30, id. Eigenheimers f 4.404.50, id. bravo's f 55.50, id. roode star f 3.804, id. blauwe eigenheimers f 4.50 Friesche bor- gers f 4.505, id. rcode star f 3.754, id. blauwe borgers f 4.254.50, id. roodbon ten f 4—5.25 Noord-Hollancsche blauwe f 44.25, id. bont^4.S05 IJpolder bra vo's f 55,50. Zeerwvsche eigenheimer po ters f 33.50, idem blauwe poters f 2.50 2.90, id. bonte poters f 2.502.90, idem bravo poters f 33.50 Hill gomme Zaad- aardappelen f 6.507.50, Drentsche eigen heimers f 33.20, idem roode star f 33.2C per H.L. Winter Malta-aardappelen f 15 —16 per 100 Kg. BODEGRAVEN, 21 April. Kaas Ter markt waren 268 wagens. Prijzen f3844. rijksmerk le soort f 4651, 2e soort f 40 44, Handel matig. GRONINGEN, 21 April. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f475500, 2e f400 450, 3e f 300350 vcorjaars kalvende koeien le soort f 325375, 2e soort f 250 300 kalfvaarzen le soort f 375425, 2e soort f 300325 varekoeien le soort f 300 350, 2e soort f 225275; stieren le soort f 0.920.96, 2e soort i 0.750.80 slacht vee le. soort f 1.101.12, 2e soort f 11.02 per Kg. slachtgewicht raelkschapen f 30 50 weicieschapen lê soort f 5560, 2e soort f 4852 vette kalveren le soort f 55 60, 2e soort f4352 vette kalveren le soort f 1.25—1.30, 2e soort f 1.05—1.10 Weidelammeren f 12—20 vette lammeren f 4044 loopvarkens f 2013 vette var kens f 0.74—0.76, 2e soort '0.71—0.72; Londensche varkens f 0.70.73 zouters le soort f 0.70- -0.72 biggen f 10—15, f 1.75 2.25 per week. Aanvoer 144 vette koeien, 133 vette kalve ren, 1706 kalf- en melkkoeien, 50 stieren, 190 schapen, 1250 lammeren, 717 vette en Londensche varkens, 484 magere varkens en biggen. In kalf- melk- en slachtvee, stieren, weide- vee en vette kalveren was de handel mindei vlug. Bij grooten aanvoer hielden de prijzen zich met moeite staande. Wclvee prijshou dend. Vette varkens en zouters lager. Lon densche varkens prijshoudend. Biggen on veranderd;. GRONINGEN, 21 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertawe f f Roode tarwe 11.00-13.50 11.00-13.40 Witte tarwe 11.00-14.25 11.0Q-13.50 Inl. rogge 12.00-14.25 12.00-14.25 Wintergerst 12.50-14.00 12.50-14.00 Zwanenb gerst 12.00-l-i.D0 12.00-14.00 Zomergerst 12.00-13.75 12.00-13.75 Witte-haver 9.00-11.40,, 9.00-11.60 Gele haver 9.00-10.75 9.00-11.25 Zwarte haver 11.00-13.00 11.00-12.85 Paardeboonen 10.00-11.75 10.00-12.00 Wierboonen 10.C0-li.75 10.00-12.00 Waalsche boon. 10.00-12.00 10.00-12.00 Koolzaad r— Karwijzaad 20.00-30.00 20.00-31.00 Geel moSterdz. 1 Kanariezaad 17.00-20.50 17.00-21.50 Lijnz. blauwbl. 15.00-23.00 15.0C-23.Q0 Idem witbl. 15.00-28.00 15.00-28.00 BI. maanz. 30.00-42.50 30.00-42.50 Dc korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. IJMUIDEN, 21 April. Heden kwamen van' de treilvisscherij hier aan den afslag de stcom- treilers IJM. 482 (Schiedijk) met f 1406 IJM. 120 (J. T. Cremer) met f 2014 IJM. 175 (Trio) met f 2337 IJM. 490 (Gorredijk) met f 2313 IJM. 9 (Nelly) met f 2401 IJ.M. 4 (Barendsz) met f 3287 IJM. 54 (In- sulinde) met f 1598 IJM. 192 (Pelikaan) met f 2207 K.W. 123 (Robert William) met f I352 KW. 14 (Urania) met f 2174 en de zeiiloggers KW. 173 (Minister Kuyper) f 351 KW. 110 (Gijsbert Karei van Hogen- dorp) met f 384 KW. 89 (Holland IX) met f 363 KW. 19 (Dirk) met f 2S5 KW. 79 (Wilhelmina) met f 372 KW. 153 (Tine) met f 327 KW. 28 (Anna) met f 375 KW. 32 (Leni en Wolter) met f 290 KV/. 97 (Van der Duyn van Maasdam) met f 414 KW. 168 (Noordzee VI) met f 293 KW. 54 (Annie) met f 453 KW. 112 (Vertrouwen) met f 432 KW. 126 (Petronella met f 378 KW. 21 (Twee Gebroeders) met f 368 KW. 15 (Landbouw en zeevaart I) met f 281 KW. 158 (Herman Jacobus) met f 285 aan besomming. IJMUIDEN, 21 April. In de week van 14 tot en met 20 April werd door 2 Duitsche- en 94 Nederlandsche stoomtreilers, 1 motor en 17 zeiiloggers, 44 motor- en 4 zeil kustvaar tuigen, alsmede 1 open boot tezamen 698.775 kg. treiivisch ter waarde van f 183.934 aan gevoerd. Van dc beugvisscherij keerden terug- 1 zeil- en 12 stoombeugers, welke 47.540 kg. beugvisch, welke tezamen f 19.265 opbrach ten, aanvoerden. Van de IJslandvisscherij kwam binnen 1 Nederlandsche- en 1 Duit sche stoomtreiler met een totaalaanvoer van 56.100 kg., waarvoor f 16.135 besomd werd. Van 43 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten in den afslag f 1661 op. De totaalomzet bedroeg deze week f 220.995 tegen f 164.488 in de daaraan voorafgaande week. ENKHUIZEN, 20 April. De haringprijs is hier gestegen. Getal vaartuigen 31. Vangst 5 tot 65 tal per vaartuig. Totaal 190.000 stuks reepharing. Prijs oploopend van f 1.10 tot f 1.55 per tal. Uit andere Zuiderzeeplaat sen komen hier weer vaartuigen binnen om ia de nabijheid van Enkhuizen aan de ha- ringvisscherij deel te nemen. ÜRK, 20 April. Door 88 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 2978 tal haring. Prijs f 0.88—1.23 per tal (200, stuks). AMSTERDAM, 21 April. Aangeveerd en afgeslagen in de Gemeente-Vischhal tèt- schol per mand f 1014, kleine schol per mand f 34.40, schar per mand f 23.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6