UIT DEN OMTREK. m ELCK WAT WILS. HEEMSTEDE OVERVEEN. BLOEMEND AAL. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG BEVERWIJK. IJMUIDEN. SPAARNDAM. HAARLEMMERMEER. VELSEN. Concours van „De Eendracht". WIJKERQOG. Zigeuners. tys&roÊ Gevonden voorwerpen. Terug te beko- ,vnen bij: N. Pijpers. Kerklaan 37, een rol- ■letje gallon. Bos, Binnenweg 37, een zeem lederen handschoen. Warmerdajn, Ra a huis- jstraat 62, een schuurdeursleutel. W. lpen- fburg, Heerenweg 61, een vulpenhouder en en zilveren armband. J. Klumper, Korte oellaan 31 Haarlem, een Fransch leesboeK. pstal Heerenweg 37 een zak met aardap pelen. J. de Vries, Wagenweg 26 Haarlem, pronsteeweg, een bruin lederen beurs met -inhoud. Wed. Van der Aar, Binnenweg 13, een medaille. Bureau Bloemententoonstel ling, een gouden horloge met hangertje. Bureau van politie Raadhuisstraat, een hon- 'enpenning en een deksel van -en melkbus. Kostelooze vaccinatie. Belanghebbenden erinneren we aan de gelegenheid tot kos- teiooze vaccinatie en re vaccinatie, welke gegeven zal worden op Woensdag 29 Aprii, 'es middags half 3 in de O. L. school té Overveen. Overveensche bibliotheek. Nu het lees- izoen van de Overveensche bibliotheek en einde is, mag den dames en heeren, ie ook gedurende dan afgeloopen winter tiet Overveensche publiek belangeloos van oede en niets-kostende lectuur voorzag, ngs dezen weg zeker wel een woord van hulde en hartelijken dank gebracht worden. Dat de Overveensche bibliotheek in een Werkelijke behoefte voorziet, dat bewijst et groot aantal lezers van eiken leeftijd, t van de bibliotheek een geregeld en aakhaar gebruik maakt. Zaterdag 25 pril moeten alle boeken weer terugbe zorgd worden. Personalia. Tot directeur van de Hol- ndsche Maatschappij van Wetenschappen o.m. benoemd de heer Jhr. C G. Quarles an Ufford alhier. VERGADERING TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De agenda van de vergadering van de afd. ^cemendaal-Velsen van de Kon. Mij. voor uinbouw- en Plantkunde, bevatte, behalve enige huishoudelijke zaken, een tweetal zingen. De eerste, door den heer Beunder gehou- en, naar aanleiding van een vraag uit de Vragen bus" op een der vorige vergaderin- "en, had ten doel 't een en ander mede te eelen over de cultuur van Hydrangea's, "oor de aanwezige vakmenschen was deze ezing hoogst leerzaam. En dat hetgeen de eer Beunder meedeelde, maar geen theore- ch praatje was, dat bewees de prachtige ollectie hortensia's in verschillende varië- eiten, door den heer Beunder als bewijs van 'jn kweekkunst, ter vergadering gebracht. ~n der planter, vertoonde „bloemen", aarvan de „nagel" een middellijn had van 1 i 12 c.M„ hetgeen een groote bizonder- eid mag genoemd worden. De tweede causerie, door prachtig ge leurde lichtbeelden verduidelijkt, werd ge houden door den voorzitter, Dr. Posthumus jMeyes, Deze had een geheel ander onder werp gekozen, n.l. „Onkruiden". Spreker begon met de vraag te stellen: wat xija onkruidén?" De tuinman antwoordt ierop: „alle rommel,- die we uittrekken en rbranden". 't Antwoord van spreker was: „alle in 't wilde groeiende inheemsche plan ten, waaruit door kweeking onze tuinplan- "en zijn ontstaan." Want al onze inoofe loemen zijn door cultuur uit wilde planten oortgekomen. Ook de uitheeinsche. De rachtige tulpen hadden b.v. tot voorvader -n tulp, die in Perzië in 't wild voorkwam. De onkruiden hebben hun voor- en hun deelen. Voordeelen zijn b.v. de genees- rachtige eigenschappen van sommigen hun- er. Een ander is, dat men aan 't veelvuldig oorkonten van een bepaald soort onkruid an opmaken, of de grond rijk of arm is aan epaalde stoffen. Maar tegenover de weinige voordeelen an vele nadeelen. Deze zijn o.a.: 't tot ich trekken van water en voedingsstoffen, 't overgroeien der gekweekte planten, waar oor deze van licht en lucht worden beroofd, 't plat leggen van 't graan en 't bemoeilijken van- 't maaien daarvan. Ook droogt 't graan langzamer door 't aanwezige, te gelijk met 't graan afgemaaide onkruid, waardoor de vogelschade 'grooter wordt. Verder zijn er onder de onkruiden talrijke parasieten. En 't lastigste is, dat de onkruiden vaak zoo moeilijk zijn uit te roeien. Somigc planten verspreiden hun zaden bij duizenden. An dere hebben meterlange wortels, waarvan een klein stukje, dat in den grond achter blijft, een nieuwe plant kan doen ontstaan. In één woord, de onkruiden zijn zoo wel toegerust in den strijd om hun bestaan, dat 't spreekwoord: „onkruid vergaat nietalle reden van bestaan heeft, Een groot aantal goed geslaagde lantaarn plaatjes werd daarna vertoond om t gespro kene nader toe te lichten. Beide sprekers verwierven een warm ap plaus. Na de pauze ^verd medegedeeld, dat zich een 4-tal nieuwe leden had aangesloten, en dat er door verschillende tentoonstellings commissies aanslagen waren gedaan op de kas der afdecling. Hoezeer ook sympathisee- rende met 't organiseeren van tentoonstel lingen, meende de voorzitter tc moeten ont raden, gelden uit te trekken voor 't houden van exposities in andere plaatsen, zulks met 't oog op den toestand der afdeelingskas. De vergadering was 't hiermede eens. Besloten werd dezen zomer eet) excursie te houden naar Dedemsvaart, ter bezichti ging van de kweekerijen van den heer Ruisch, Verder werd medegedeeld, dat de afdee- ling geen collectieve inzending zal sturen naar de tentoonstelling te Heemstede. Ook achtten bestuur en vergadering het niet wenschelijk, alhier een afdeeling van Floralia op te richten. Voor de puntenlijst waren ingezonden: 1. groep seneraria's, 8 p. J. Ende; 2. vaas calla's, 9 p., Griffioen; 3. groep Hydrangea's 10 p. Beunder; 4. Sprekelia, 8 p., Heesber- gen; 5. groep Hydrangea's 10 p. met lof, van Empelen en van Dijk. Na behandeling van een vraag uit de Vra- genbus omtrent dc oorzaak van kromme stelen bij vroege tulpen, (oorzaak te vroeg opgekuild) werd de vergadering gesloten. Borg, Stand. Geboren: Antonia Johanna d. van C. Wempe en C. M. v. d. Raadt. Cornells Maria, z. van H. Weijland en D. Westerbaan. Magdalena Elisabeth, d. van W, Gravemaker en C. Eijken. Gecrtruida Petronella, d. van ,T. Jansen en P. G. Koper. Gehuwd: E. J. Pijnaker, 31 i, en G. P. Bergkamp, 25 j. Gehuwd: C. F. Bonkerk, 22 j. en P. A. Verhoog, 21 j. Verkoop. Wegens vertrek naar Elders heeft de heer H. F. van Essen ondershands verkocht aan de Suikerfabriek „Holland" 3 woonhuizen, staande aan den Rijksstraatweg alhfer. Lijk gevonden. Zaterdagmiddag werd de politie gewaarschuwd, dat het lijk van een man in de Pijp dreef. Zoo spoedig mo gelijk werd het lijk opgehaald en binnenge bracht in de fabriek „Noordzee". Door de politie werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar zonder succes. De verdron kene bleek te zijn: W. M., wonende Wijk aan Duin. z Door Dr. Muijs van de Moer werd de doodschouw verricht, het lijk werd overge bracht naar het lijkenhuis op de begraaf plaats „Duinrust." POGING TOT DOODSLAG. Voor de Amsterdamsche Rechtbank stond gisteren terecht de 26-jarige fabrieksarbei der N. K., alhier, beschuldigd dat hij op 5 Januari 's avonds bij Amsterdam aan den Ringweg, opzettelijk gepoogd heeft J. Jas pers van het leven te berooven, of althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door met opzet uit een vuurwapen op korten af stand twee schoten te lossen. Het eerste schot is door of langs de kleeding van Jas pers gegaan en heeft slechts een schaaf wonde Veroorzaakt, iets boven de linkerheup en het tweede schot miste. Bek!, ontkende. De Otficier van Justitie, mr, Wolfson, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en eischte wegens poging tot zware roishande'ing I jaar gevangenis straf. De verdediger van bekl., mr. Cardozo, acht te voor beklaagde, die wist dat Jaspers werkloos was, geen enkel motief aanwezig om den aanslag te plegen, betwistte, dat het bewijs geleverd zou zijn, en meende dus, dat vrijspraak zou moeten volgen, Uitspraak over 14 dagen. Comité Loerakker. Na afloop van de vergadering der Kath. Kiesvereenigng, heeft zich een comité van actie gevormd ter be vordering van den eand.-Loerakker. Het comité bestaat uit de heeren Dekker, Lies hout, Harstveld, Thomas, Zwart, W. Zonne veld, J. Westerburger en v. d. Leegte. Een deserteur. C. B. v. d. W., heeft een hekel aan den dienst en deserteerde. Het wakend oog van de politie ontdekte den deserteur op den Koudenhom, en toen men hem wilde aresteeren, dacht v. d. W., „Had je me maar", en ging er met een athletische vlugheid van door. De politie niet minder vlug zette hem achterna. Uitge put kwam de vluchteling ten slotte terecht, via hek, tuin, dak, tuin, achter eenigc ton nen en verborg zich daar. De politie haalde hem achter deze tijdelijke verblijfplaats van daan om hem een betere te bezorgen. Ook papa schijnt een hekel te hebben aan het militaire gedoe. Hij oordeelde het althans noodig partij te trekken voor zijn zoon, evenwel op een dusdanige onwel levende wijze, dat de politie ook hem aan hield in de Meerstraat en hem verbaliseerde tor zake beleediging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van, zijn functie. Onze winkelstand. De zaak van den heer C. Zonneveld aan den Jan Alsweg 10, heeft een belangrijke verandering onder- ga'an, een verandering, die een groote ver betering is De vernieuwde winkel ziet er keurig uit. De eerste eisch, dien de eigenaar gesteld heeft, is de hygiëne en dat hij er in geslaagd is om de verschillende kruideniers waren een zoo rein mogelijke bergplaats te geven, dient dadelijk erkend te worden. Woensdagmiddag is de zaak geopend. Zooals uit de advertentie blijkt ontvangt iedere kooper van minstens de waarde van 2. een doos fijne Sickesz Octalines cadeau. Den eigenaar onze gelukwenschen. Programma. Het programma voor het concert der Harmoniekapel op hedenavond, waarbij tevens de aanbieding van het hulde blijk der burgerij zal plaats hebben, luidt: 1. Jubileummarsch Sam Vlessing. 2. Gloria Victus, Ouverture Langois- 3. Charlotte, Walzer Millocker. 4. Isoline, Ballet Messager. 5. Lugdunum, Ouverture G. AHier. 6. Espagnol Divertisement Desorme, 7. Kermisse Wallone, Fantaisie Dechevallerie, 8. Finale. Op hol. Dinsdagavond om 6 uur aloeg een span paarden op den oprit naar de visschershaven op hol. De voerman R„ uit Beverwijk, sprong van den wagen en be zeerde zich niet ernstig, Het vluchtende stel reed tegen een lantaarnpaal op. Een paard werd toen gegrepen, terwijl de wagen vrij ernstig was beschadigd. Het andere paard zette zijn vlucht voort naar de Z. Z., waar het dier werd gegrepen door den eigenaar den heer B. Voor den voerman liep dit ongeval goed af. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Aangek, 22 April: Elsa, S. Namsos; Ari adne, S Valencia; Altona, S. Java; Iris. b. Valencia. 1. v. Rott.; Trito, S. Belfast; Ed mund Halm, S„ Danzig; Simaloer, S., Java, 1. v. Havre; De Ruyter, m.sch., ï.ondcn; Euterpe, S. Bordeaux. Vertr. Reggestroom, S. Hamburg; Flan- dria, S Buenos Ayres. Caring, S. Rott.: Rbein, S. Hamburg; Schwinge, S. idem; Trito, S. Rolt.; Vulcanus, S. Hamburg, Ncp- tunus, S. Rott.; Deucalion, S. Hamburg; Per seus. S. Rott. De ophaal- en vuilnisdienst. Nadat onze gemeente was overgegaan tot aanstelling van een gcipeente werkman, dat is nu een jaar of vier geleden, heeft het toenmalig gemeentebestuur getracht om met dat, van Haarlemmerliede en Spaarnwoude tot een overeenkomst te komen tot het vanwege Spaarndam te Spaarnwoude ophalen van het straat- en huisvuil, Haarlemmerliede was toen niet bereid om daarop in te gaan. Later herhaalde pogingen mislukten even zeer. Totdat het tegenwoordig college van B. en W. blijkbaar van dat te Halfweg heeft kunnen duidelijk maken, dat er voor het straat- en huisvuil toch een behoorlijke op haaldienst behoort te zijn. Nu zijn de beide gemeentebesturen tot een overeenkomst gekomen, volgens welke Spaarndam, tegen een vergoeding van 200.per jaar elke week drie maal in het aangebouwde deel „Spaarnwoude" het vuil laat ophalen. Dat deze regeling door de betrokken bewoners ten zeerste wordt gewaardeerd bleek onlangs ten duidelijkste, toen blijkbaar door een klein misverstand de ophaaldienst een paar malen niet had ge werkt, Gemeente-vroedvrouw. Naar wij ver nemen is Mej. A. SmitLanghorst, ge meente-vroedvrouw ter standplaats Hoofd dorp, benoemd tot leerlinge-verpleegster in het binnengasthuis te Amsterdam, In verband daarmede heeft zij als ge meente-vroedvrouw met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag aangevraagd. Raadsvergadering. Het moet in het voornemen liggen om de eerstvolgende ver gadering van den raad dezer gemeente te houden op Donderdag 30 April a.s. des na middags om twee uur. Brand. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur brak er brand uit in de woning van den rijwielhandelaar V. aan den Vennepcrweg te Nieuw-Vennep. Vermoedelijk door een de fect aan den schoorsteen was er na het aanmaken van een kachel brand gezien uit het dak. Gelukkig werd het zeer spoe- dig opgemerkt en de brandweer onmiddel lijk gewaarschuwd. Toen de handbrandspuit verscheen stond het dak van het achterste gedeelte der woning in lichtelaaie, terwijl kort daarop ook zware rookwolken uit bet voorhuis te voorschijn kwamen. Door het krachtig optreden van de brandweer, onder leiding van de brandmeesters Vaalburg, Laan en Bakker was men het vuur spoedig mees ter, zoodat de schade gelukkig niet al te groot was. Ook dé motorspuit uit Hoofd dorp was gealarmeerd, maar kon halver wege weer terugkeeren, omdat inmiddels getelefoneerd was, dat meerdere hulp niet noodig zou zijn. Vleeschkeuringsdienst. Nu de gewijd zigde bepalingen van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in wer king zijn getreden, zal het ook in deze ge meente verboden zijn om bevroren vleesch te verkoopen of af te leveren in éen andere lokaliteit dan waar aan voorgevel of op winkelraam in duidelijk zichtbare letters vermeld staat dat bevroren vleesch wordt verkocht. Ook moet het papier, waarin be vroren vleesch wordt afgeleverd duidelijk melden welke soort vleesch op deze wijze wordt rondgebracht. Da's de kift. O, telephoon! O, telephoon! O, lelephoon- juffrouw! Hoeveel verwijten zullen er al niet naar de hoofdjes van de lieve dametjes geslin gerd zijn, die iederen dag klaar staan om een gesprek langs den draad met een verren vriend of zakenman mogelijk te maken? De oorzaken ervan zijn velerlei. Zenuwachtige aanvrager, aangevtaagden, die in gesprek zijn, en last not least, een telefoonjuffertje met de gedachten bij „hem", die inplaats van dat ze ie met je kruidenier verbindt, je aansluit met het stad huis, om maar een van de vele mogelijkhe den te noemen. Laatst moest ik een apotheker hebben en toen sloten ze me aan met de waterlei ding! Zbo kom je door een enkele verkeerde beweging van 't fijn gevormde handje van en telefoonjuffrouw vo-or de gekste dingen te staan en menigeen hier in Kénnemerland heeft al met' jaloersche blikken naar Haar lem gezien, waar, dank zij het automatische systeem, dergelijke dingen niet meer voor komen! Wat zegt U? Vandaag moest ik interlokaal met de bol- lenstad spreken. Ik werd gebeld met de mededeeling: „Hier is Haarlem, meneer", (O, ze kunnen het toch zco snoezig zeggen, maar o wee, als ze een kwade bui hebben!) Ik wachtte en wachtte, en eindelijk was ik zoover, dat ik een gesprek hoorde tus- schen twee abonné's in Haarlem, Ik belde en belde, om ervan ontslagen te worden, zonder mijn wil luistervink te zijn, doch het duurde geruimen tijd voordat men aan mijn herhaald alarm aandacht schonk. 't Was de jufrouw uit Beverwijk, die zich 't eerst over mij ontfermde. Ik deelde haar den stand van zaken mede. Eerst kreeg ik ten antwoord: „Dat doe ik niet, dat doen ze in. Haarlem", en na een kort onderzoek ontving ik van dezelfde juffrouw de ironische opmerking: „Dat zit 'm in 't practische automatische systeem in Haarlem, meneer!!" ROEL". Herziening uitbreidingsplan. Vanaf 23 April a. s. ligt gedurende een viertal weken op de gemeente-secretarie ter inzage het ontwerp I tot herziening van het plan van uitbreiding voor deze gemeente, met uit voerige kaarten en grondteekeningen. Zondagmiddag had in het gebouw „Con cordia" de loting plaats voor de volgorde van optreden der deelnemende vereenigin- gen aan het concours van de Harmonie „De Eendracht" op Zondagen 5 en 12 Juli a.s. Van vele vpreenigingen waren afge vaardigden tegenwoordig. Voor tot loting werd overgegaan nam de voorzitter van „De Eendracht", de heer P. de Greeff, het woord om allen welkom te heeten. Spr. herinnerde aan de moeilijk heden, verbonden aan de beoordeeling van muziek, verschillende juryleden, allen men- schen die in de muziek hoog staan, heb ben soms opvattingen, di geheel uiteen loo- pen. Eiken dag zullen 5 juryleden in functie zijn. Van verschillende zijden zijn prijzen beschikbaar gesteld, o, m. 3 massief gouden medailles en 1 medaille van H. M. de Ko ningin, Door de vele uitgeschreven, concoursen zijn de plannen van het Uitvoerend Comité niet geheel verwezenlijkt, dit as een con cours van drie dagen wat nu is moeten wor den teruggebracht tot twee. Ook heeft het veel moeite gekost alles serieus in te dee len, daar er enkele vereenigingen bezwaar hadden tegen 'n bepaalden datum, met deze bezwaren is rekening gehouden, doch de vastgestelde volgorde is nu niet meer te veranderen en spr. hoopt, dat allen hier mede genoegen zullen nemen (Applaus). De voorzitter van „Werkmans Wilskracht' uit Leiden, dankte voor de hartelijke ont vangst, maar sprak zijn teleurstelling uit over het geheim houden der jury. De keuze der verplichte nummers staat spr. echter borg, dat zij voor hun taak zijn berekend. Hierna had de loting plaats die tot uit slag had, dat op 5 Juli zullen optreden: 3de afd. Harmonie. 1. „Kunst na Arbeid", directeur H. Amse, Velseroord. 2. „St. Caecilia", Wijkcroog, directeur P, Joossen. 2e afd. Fanfare. „Het Nieuwe Zuiden", Amsterdam, dir. de heer P. Keizer. lste afd. Fanfare. „Crescendo", Oostzaan, directeur dc heer M. Kley. 2. „Amsterdamsch Fanfare Orkest",-Am sterdam, directeur de heer Oostelaar. 3. „Eensgezindheid", Wormer, directeur de heer H. Schaar. - 3. „Waterlandsch Fanfare Corps", Buik sloot, Nieuwendam, directeur de heer B. D. Peeters. 5. „Onderling Genoegen", Krommenie, di recteur de heer G. Schaar. ZONDAG 12 JULL 2e afd. Fanfare. „Haarlemsche Politie Muziekverecniging'', Haarlem, directeur de heer R. van 't Hoff. 2de afd. Harmonie. 1. „Spaarndammer Kwartier", Amsterdam, directeur de heer P. Keizer. 2. „St. Caecilia", Schoten, directeur de heer Chr. H, J. Huyboom. 3. „Voorwaarts", Haarlem, directeur de heer J. Post. lste afd. Harmonie. „Kunst na Arbeid", Hoorn, directeur de heer F. Felkers. Afd. Uitmuntendheid Fanfare 1. „Veni-Vidi-Vici", Amsterdam, directeur de heer B. C. Hooyberg. 2. „Eensgezindheid", Halfweg, directeur de heer B. D. Peeters. Afd. Uitmuntendheid Harmonie. 1. „Hillegom's Harmonie", Hillegom, di recteur de heer Joh. M. Schouten. 2. „Excelsior", Wester Speeltuin, Amster dam, directeur de beer P. Swager. 3. Laurens Jansz. Koster", Haarlem, dU' recteur de heer J. A. Meng. Eere-afd. Harmonie. 1. „Ons Genoegen", Wormerveer, direc* teur de heer A. Meyns. 2. „Werkmans Wilskracht", Leiden, direc* teur de heer G. Dik. De loting voor den Marschwedstrijd had tot uitslag dat op Zondag 5 Juli deelnemen: 1. Amsterdamsch Fanfare Orkest; 2. Eens gezindheid, Wormerveer; 3. Waterlandsch Fanfare Corps; 4. Het Nieuwe Zuiden; 5, Concordia; 6. Crescendo, en cp 12 Juli: 1. Hillegomsch Harmonie; 2. St. Caecilia; 3. Kunst na Arbeid; 4, „Spaarndammr Kwar tier; 5. Haarlemsche Politie Muziekverecni ging; 6. Werkmans Wilskracht; 7. Eensge zindheid, Halfweg; 8, Veni-Vidi-Vici; 9. Excelsior, Amsterdam. Ten slotte deelde de directeur van „De Eendracht", de heer K. H. Kerkhoff enkele motieven mede, die hadden geleid tot het geheimhouden der jury. Niet dat vrees be staat -voor omkooping, oiervoor staan de musici te hoog, maar er kaci toch op vele manieren invloed uitgeoefend worden. Dit wii spr. evenwel mededeelen, dat voorzitter der jury is de heer Louis Boer, kapelmeester der Grenadiers en Jagers. De toegezonden verplichte nummers cischen van de dilettante^ veel studie, maar de ondervinding heeft geleerd, dat er vela vereenigingen zijn, die de vaklieden naar de kroon steken. Met 'den wensch dat allen veel succes mochten hebben eindigde de heer Kerkhoff- onder luid applaus Op voorstel van een der afgevaardigden wera nog besloten dat aan de deelnemers aan den Eere-wedstrijd eerst 's avonds bij hun optreden zal worden medegedeeld welk nummer zij mogen spelen. Hierna sloot de heer de Greef de bijeen komst. (Kenn.) Besmettelijke ziekten. Over de week van 12 tot en met 18 April, kwamen in deza gemeente 3 gevallen van roodvonk voor. Hard rijden. E. S. B.,te Tessel, reed' met een motorrijtuig met een dusdanige snel heid door de gemeente, dat de politie het noodig achtte hem te verbaliseeren. Baldadige jeugd. Wederom zijo op hei politiebureau een drietal knapen onderhou-, den, die bij een juffrouw aan de Walraven-' straat, baldadigheid pleegden en o, a. den tuin vernielden. Stille oirgar.g. A. s. Zondagmiddag om, half vijf vergadert in 't vereenig'ngsgebouw de afd, Wijkeroog van den Stillen Omgang var het Heilig Bloed van Alkmaar. „Recht en Plicht" De afd. Velsen Wijkeroog van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" vergaderde Woensdag avond in het vereenigicgsgebouw. De Zeer Eervv. Heer Pastoor was mede aanwezig. De heer L. Harsveld opende de vergade—, ring met den Christ. Groet en deelde na een' woord van welkom mede, dat deze ver gadering belegd is om den kiezers een bete ren kijk te geven op de a. s. verkiezing. Spr. spoort d aanwezigen aan propagan dist te z'n bij hen die heden afwezig zijo. De waarn, secretaris, de heer G. Langen- dijk, las daarna de notulen der vorige ven gadering voor, die onveranderd werden: goedgekeurd. Van den heer H. J, Post is een'schrijven binnengekomen, dat hij als bestuurslid be dankt. De vergadering besluit een tweetal afge vaardigden te zenden naar de R. K. Poli tieke Landdagvergadering in Utrecht op 20 Juni a. s. Tot afgevaardigden werden benoemd d! heeren L. Harsveld en J Langendijk. Tot plaatsvervangers werden benoemd dei heer A. .Floris en roej. Kee. De voorzitter doet daarna mededeelingen onjtrent de stemming voor het Politiek Advies op Zaterdag en Zondag a. s. De heer Snijders zegt namens het comité van actie voor de Candida tuur -Loerakker den voorzitter dank voor het inzien der ledenlijst en propageert deze candidatuur. Na rondvraag sluiting. Muzikale omgang. Indien daarvoor vergunning wordt verkregen van het ge meentebestuur zal de Harmonie „St. Caeci lia" a. s. Zaterdag van 4 tot 7 uur een muzikale omgang houden door Wijkeroog. Tijdens dezen omgang zal een collecte, worden gehouden, om de onkosten te dek ken van de aanschaffing van nieuwe instru menten. i Nn men zich weer gaat bemoeien met enschen, die als 't ware een zwervend leven leiden denk eens aan het Woon wagen-liefdewerk dunkt het ons niet on- ardig, iets te schrijven over Zigeuners. Niet een ieder, die door omstandigheden gedwongen is zijn woning voor een sol-ver blijf te verruilen, kan men „zigeuner" noe men, maar wel het vagebondeerende volk, de zelfkant-bewoners der groote wegen, het eboefte wier onmaatschappelijke neigin gen, wier begrippen niet passen in een maatschappij naar de huidige samenstelling, ie echte zigeuners zijn fleurige en kleurige lieden afstootend door vuilheid en ondeug den, tegelijkertijd aantrekkelijk door onbe- omroerde levensopvattingen, door hun for- sche kleuraccenten in bet grauwende Wes- icrsche landschap. Van Aziatische herkomst !er te lande reeds vijf 'e,euwen bekend, in Oost-Europa al vee! langer, heeft het Zi geunerbloed zich ondanks de vele omzwer vingen weinig verloochend. Het voornaam- rie kenmerk van dit bijzondere bloed, door riteratuur en muziek aan ons opgedrongen, wel 't passioneele, ofschoon de vraag mag worden gesteld, of niet veeleer hoogmoed en ras-trots de meest inhaerente trekken eaeht moeten worden te zijn. Juist deze Igrenzenlooze trots schijnt de oorzaak der [geringe vermenging ondanks de telkens wis selende milieux. Levende als paria's en in 11e deelen der wereld in aanzien als de WEL VRIENDELIJK. I „Mijn geestelijke ontwikkeling is mijn lortuin!" „A'h zool Enfin u moet maar bedenken: 'armoe is geen schande!" rotte appel bij een groentevrouw, gedraagt zich het Zigeunervok, alsof in de Zigeuner taal voor het eerst de gedenkwaardige woorden publiek ik veracht u" gesproken werden. Mede op grond van. hun taal, staat thans hun herkomst uit Voor-Indjë vrij vast. Hun aantal wordt op slechts één millioen ge schat. Zij verachten allen met-Zigeuners, in clusief den burgerlijken stand. Men meent te kunnen vaststellen, dat hun aanwezigheid in Europa dateert van 1417, het jaar, dat in hun geschiedenis van bij zonder belang is. Met den gemeenschaps zin, die den stam eigen is, werd toen een greote vergadering-met-algemeen-stemrecht belegd waarop het plan om West- en Noord-Europa in te trekken, vastgesteld werd en tevens het nieuwe terrein „ver deeld" werd onder eenigc groepen. Men had van het volkje nog geen ondervinding in het nieuwe gebied en dit in aanmerking nemend, strekt het ons land tot eer hen goed ontvangen te hebben. Spoedig bleek hun ware aard, waarmee de verbanning uit verschillende landen een aanvang nam. Sindsdien hebben zij gezworven van land tot land, van werelddeel tot werelddeel. Het eigenaardige volkje is het studie object van vele geleerden geweeat, Aan een tweetal hunner, die jarenlang onder de Zigeuners leefden en met hen meczwiesven, danken we wel de meeste kennis van hun zorgeloso bestaan. Dit meeleven is niet hee- lemaal ongevaarlijk; er zijn gevallen be kend dat jongelui, die zich na veel moeite in een groep zagen opgenomen en later toen de desillusie kwam wilden deserteeren hun veftrek. met den dood moesten ver koopen. Maar onze geleerden hebben het er beter afgebracht; hun aansluiting was trouwens geen gril. Goede eigenschappen vinden wc bij de genoemde schrijvers nauwelijks vermeld, daarentegen zijn wreedheid, diefstal, lui heid en geweldenarij schering en inslag. Op merkelijk is, dat de betrekking van beul zoo vaak door Zigeuners werd waargeno men. Godsdienstige zin is niet geheel af wezig. De grondtrek in hun vereering is heidensch, maar vreemd genoeg is juist (en alleen) in godsdienstig opzicht een assimi latie merkbaar met de volken in wier mid den zij leven. In Spanje nemen zij het Ka tholicisme aan, in Turkije den Islam, wat hun niet belet om hun heidensche feesten te blijven vieren. Een belangrijke plaats neemt het demonen-geloof in, blijkende uit allerlei bezweringsccretnoniën bij geboorte, doop, ziekte en dood. Hun kennis van na tuurkrachten schijnt groot: zij weten zoowel gif als geneesmiddelen uit kruiden te be reiden. Voor paarden hebben zij een bijge- loovige vereering: nooit zullen zij paarden- vleesch eten, ofschoon zij zelfs niet voor walgelijk voedsel terugdeinzen. Daar er niet steeds te handelen valt en de gelegenheid tot diefstal zich niet altijd voordoet, zien wc hen af en toe hun lui- 'N BLAUWTJE. mj?» Klant: „Zoudt u den ring, dien ik gisteren hier gekocht héb, nog terug willen nemen?" Juwelier! „Bevalt hij niet?" Klant: „Hij wel, maar ik niet!" heid overwinnen en een handwerk uitoefe nen, In Oost-Europa zijn ze vaak smeden, scharenslijpers en blikslagers, bij ons te lande schijnt bedelen en venten door de vrouwen en kinderen meestal voldoende op te leveren voor het onderhoud ook van de heeren. Op hun creditzijde komt hun muzikaliteit. Op muziekgebied hebben Zi geuners niet alleen iets gepraesteerd, maar kunnen zeifs een paar begaafde componis ten aanwijzen. („Het N. Volk.',') DE MILITAIRE BAKKER. Koning Lodewijk I ergerde zich eens, omdat de schildwacht voor het slot het geweer niet voor hem presenteerde. De soldaat kende namelijk zijn landsheer niet. „Waarom presenteert gij het geweer niet," vroeg de heerscher boos. „Weet je dan niet aan wien je het dagelijksch brood te danken hebt De schildwacht, die den koning nu voor den militairen bakker hield, keek hem norsch aan ea zei „Zoo, ben jij die treurige bakker, die ons het brood levert? Ik zou je graag eens op een eenzame plaats ontmoeten, dan kon je drie mijl in het rond je beenderen bij elkaar zoeken 1" DEFINITIE VAN EEN OUDEN SPECULANT. „Ik koop iets, dat ik niet krijgen kan, met geld, dat ik niet heb, dan verkoop ik wat ik nooit gehad heb voor een hoogeren prijs dan het ooit gekost heeft, en heb daarmede een paar duizend verdiend." HET DILEMMA. Hij was bij een spoorwegongeluk verwond en liep nog op krukken. „Zoo, moet je nog op krukken loopen vroeg een vriend. „Ja." „Gaat 't nog niet zonder?" „Mijn dokter zegt van wel, maar mijn advocaat van niet." 'T WAS WEER ZOO. „Zoo, Frits," zegt vader, „kom je heusch thuis zonder scheur in je nieuwe broek 'k Had er wat onder willen wedden, dat hij kapot zou zijn." Frits (stilletjes) „Had maar gewed, vader. Dan had u 't gewonnen. De scheur zit van achteren AAN 'T BEVEL VOLDAAN. „De heer van Delden, mevr. van Delden, mej. van Delden, mej. van Delden, mej. van Delden, mej. van Delden 1" kondigde de be diende aan de déur aan, toen de heer en me vrouw van Del den met hun vier dochters de zaal binnen traden. De gastheer, zenuwachtig over de langdu rige manier van aandienen, fluisterde in het voorbijgaan der bediende nijdig 'in 't oor „In het vervolg wat korter, begrepen „Begrepen, mijnheer." Even later ging de deur weer open en de familie Schoppen aandienende, schalde de stem door de zaal e „Schoppenzes." AUTOMAAT. De kleine Henri speelt graag met zijn oom, die hem door zijn kolossale lengte impo neert. „Mama," zegt Henrl opeens tegen z'n moeder, „als ik oom Paul heel van onderen in zijn kuiten knijp, schreeuwt hij heelemaal van boven Au 1 „VAKKUNDIG." 1 De schoenenverkooper moest een bediende hebben en sprak met een sollicitant. „Veronderstel," zei hij, „dat er een dame in den winkel kwam en tegen je zei „Denkt u niet, dat mijn eene voet grooter is dan de andere Wat zou je dan antwoorden „Integendeel, meyrouw, uw andere voet is nog kleiner dan uw eene." Hij kreeg de betrekking. VRIENDELIJKHEID ÏS MAAR ALLES. Een echtelijke twist had reeds eenigen tijd geduurd, toen de vrouw eindelijk uit riep „Ik geloof, dat je denkt, dat ik vol slagen mal ben, is het niet „Niemand van ons is volmaakt," was het antwoord. UIT EEN SOLDATENBRIEF. „Lieve Bet, tot nog toe heb ik eiken nacht van je gedroomd, behalve verleden Zondag, toen mocht ik het niet/want toen had ik de wacht 1" OF 'T ZAL HELPEN Mijnheer Vorsicht bemerkte, dat een kistje sigaren, dat hij den vorigen dag had geopend, half leeg was, en zich tot zijn bediende wen dend, sprak hij ,,'t Gaat toch wat al te ver, Jan. Wij roo- ken den laatsten tijd veel te veel." DE SCHOT EN ZIJN WHISKIJ. Een Schot en een vreemdeling reisden door een der schoonste gedeelten van Schot land, toen zij op een schilderachtige plek, te midden van het frissche groen, een groot bord zagen, waarop een reclame voor een zeker soort whisky. Bah 1" zei de Schot verachtelijk, toen zijn blikken op het bord vielen, „bah 1" „Ik zie met genoegen, dat het uw gevoelens evenzeer kwetst als de mijne, het landschap op die smakelooze wijze ontsierd te zien," zei de vreemdeling, met een gevoel van warme sympathie. „Neen, dat is het niet," sprak de Schot, „maar de whisky die ze daar aanbevelen is zulk gemeen bocht." NIET ONWAARSCHIJNLIJK. Onderwijzer „Twee fietsers vertrekken van dezelfde plaats in dezelfde richting. A gaat om 10 uur weg en rijdt 12 K.M. per uur. B vertrekt om half elf en doet 15 K.M. per uur. Waar zal B A ingehaald hebben Wim „In het eerste 't beste café, mees ter. HET BEWIJS. In een debat dat gevoerd werd na een lezing over een godsdienstig onderwerp vroeg een der ongeloovige toehoorders „Kan de geachte spreker werkelijk ge- looven aan dingen, die hij niet kan zien Ik niet, ik geloof alleen met m'n verstand.* „Dan moeten we meteen de proef maar nemen," antwoordde de spreker, „legt u uw verstand eens op tafel, dan zullen wij ge- looven, dat u 't heeft.'' VERSPROKEN. Rechter „Waarom heb je alleen het geld,) meegenomen en het zilverwerk laten lig-. gen V' Beklaagde „Het was me te zwaar. j Rechter „Schaam je je niet, luie kerel 1 EEN KWESTIE VAN OPVATTING. De huisheer „En 'k sta d'r op dat in mijn huis alles behoorlijk toe gaat." De huurder „Laat u dan alle deuren maar eerst 's nakijken, d'r gaat er geen één behoorlijk toe HET LONDENSCH VERKEER, Dochter „Ga u nu in de bus zitten, moe-) der, dan doe ik terwijl mijn boodschappen en kom bij de volgende opstopping bij u."7 GETRAIND. Zij: „Kun je 't uithouden tot er hulp komt?" Hij: „Geen nood, Marietje. Ik heb tien jaar lang viermaal per dag in lijn 6 aan de hts^ gehangen!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10