IN EN OM HAARLEM. A^lMTJEji m BH Donderdag 23 April 1925 48ste Jaargang 16025 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. f Uit den Gemeenteraad. Agenda 24 April DE MADRIGAAL-VEREENIGING. Het Concert van Vreemdelingen verkeer. Personalia. Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. wiiiiHiiiiiiiiiiimiimirin iiiiimin Het feest van de „Sint V incentius-V ereeniging. Mgr. Seipel, de ex-Bondskanselier van Oostenrijk, die hedenmiddag te Haarlem is gearriveerd en heden avond in den Schouwburg spreekt. De vijf geboden van den katholieken kiezer. Bloemenstad. Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht GIFTEN. R.-K. Jongevrouwenbond. Autobussen. Duinbrand te Zandvoort. |^e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: *«r week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiên 35 cents per regal* Bij contract belangrijke korting* Advertentiên tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 cu per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver-- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bijjj vooruitbetaling. \Ue abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaardeii, fQAflfl Ueveusiauge geneeie oiigescniKtneiu tot wet^eii uoor /ril! tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I «JUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen «u. ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cn bij een breuk van bijverliesvan een ijken afloop I ZOU. een voet of een ooe duim of wijsvinger 1 been of arm 1 **U. andere vmger oij een doode lij ken afloop Met uitzondering van het uiteraard niet ®tg interessante slot der besprekingen over bet Georganiseerd Overleg, is de raadszit ting van gisteren een opgewekte vergade ring geweest. Er werd onder meer veel ge- [Pr«»t over de gemeentelijke autonomie, en behalve gepraat, werd er ook wat gedaan. Be Raad vergeet n.m. wel eens, dat zijn eerste zeggenschap ligt in zijn vergadering lelf. Toen wij de agenda van gisteren in handen hadden, vroegen wij ons voor de zooveelste maal af, of het organiseeren van dergelijke eindelooze vergaderingen tegen den herhaaldelijk uitgesproken wil van den Raad in, nu maar altijd zoo door zou gaan. Tegen avondvergaderingen heeft de Raad zich al eens en terecht krachtig uitge sproken; maar ook tegen overladen agen da's welke dwingen om van half twee tot zeven uur en langer bijeen te blijven en dan oog allerlei belangrijke zaken overhaast af 'te doen. Eindelijk heeft de Raad daar tegen nu gisterenmiddag krachtig stelling genomen. De voorzitter verliet te vijf uur plotseling de vergadering en gaf de leiding aan mr. Slingenberg over. Er was toen nog wel stof om vier uur bij elkaar te blijven. De heer Gerritsz vroeg, wat de voorzitter ou wilde. De voorzitters der verschillende fracties hadden overleg gepleegd en namens deze kon hij meedeelen, dat de Raad het moe was, om met deze werkmethode voort te gaan. Er moest om de veertien dagen ver gaderd worden met een behoorlijke agenda. Tevens stelde hij voor om de zitting voor dien dag te sluiten. De heer Slingenberg zei, het verzoek van den Raad aan den burge meester over te zullen brengen en den wensch te eerbiedigen. Voor heden moesten echter nog enkele spoedeischende punten worden afgedaan; de overige voordrachten konden dan aangehouden worden. Wethou der Heerkens Thijssen, de voorzitter der katholieke raadsfractie, zei nog geen gele- lenheid le hebben gehad overleg met zijn collega's te treffen, waarna de heer van Liemt onder krachtig applaus van den Raad het gevoelen der Katholieke raadsfractie meende te uiten, wanneer hij de tot nu toe gevolgde werkmethode eveneens afkeurde en om regelmatige bijeenkomsten om de veertien dagen vroeg. Ziehier nu eens een stukje autonomie, dat de Raad zelf in handen heeft. Na deze demonstratie zal de voorzitter zich denke lijk wel naar den wil van 's Raads meerder heid schikken. En anders moet de Raad voet bij stuk houden. Het is een gemeentebelang, dat het hoofd der gemeente, dat is de gemeenteraad, de gemeentezaken goed behartigt; en dat is met acht of tien uur vergaderen op één dag niet mogelijk. Van de besprekingen over het Georgani seerd Overleg was nog het belangrijkste een voorstel van den heer Joh. Visser, om te laten steramen naar organisatie. Tot nu toe had iedere organisatie één vertegenwoor diger al naar de grootte van het ledental. B. en W. stelden nu voor iedere organisatie slechts door één persoon te doen vertegen woordigen, maar de stem van dien gedele geerde zóó zwaar te laten wegen als zijn organisatie leden telt. Principieel komt er dus geen wijziging; alleen het aantal perso nen wordt verminderd; de invloed der orga nisaties blijft gelijk. Nu wilde de heer Visser aan iedere organisatie één stem toe kennen, onafhankelijk van de grootte der vereeniging. Hij kon echter niet meer dan twee stemmen voor zijn voorstel halen. Enkele wijzigingen door de heeren Wolzak en Keesen voorgesteld, leken ons van min der belang. Ook de heer Klein kon geen meerderheid krijgen voor zijn voorstel 011 de organisaties van het politiepersoneel *oe te laten bij de gemeenschappelijke verga deringen van de commissie van overleg voor de ambtenaars- en de werkliedenzaken. Meer belangstelling kwam er in den Raad toen daarop het voorstel om het evenredig heffingspercentage voor 1925 op twee te stellen aan de orde kwam. Er was immers een sympathiek aandoend voorstel van den vermoedelijk ander half tot twee ton zul len meevallen. Dit is voornamelijk te dan ken aan de divend- en tantiemebelasting en aan het Electriciteitsbedrijf. Me't de Gasfa briek staan we er echter niet zoo best voor.. Er is n.m. een bruto winst geraamd van 416,000 en de directeur had zoo juist aan den Wethouder meegedeeld, dat er niet meer dan 350.000 uit zou komen. Dat is een tegenvaller van 66.COO. Het gaat dus niet aan, om het egalisatiefonds te gebrui ken voor belastingverlaging. Hierbij had de Wethouder het moeten laten. Maar om liet voorstel-Van Liemt af te slachten, betoogde hij verder, dat de belastingvoorstellen van Minister Colijn voor Haarlem een vermin dering aan Inkomstenbelasting van 120,000 zóuden geven; dat de taxaties van grond- en woningbedrijf konden tegenvallen enz. enz. Wanneer wij dan ook in 1926 met een per centage van 1 K pet. zouden doorgaan, zou er maar 525,000 uit de inkomstenbelasting komen of 475,000 te weinig. Waar zou de heer Van Liemt dat geld van daan halen? Dit deel van het betoog was er naast. Niet de heer Van Liemt, maar B. en W. moeten de begrooting 1926 opmaken. En wanneer vaststelling van het heffingspercentage op IK pet. op dit oogenblik voor 1926 een tekort dreigt op te leveren van bijna een half millioen, dan is het ook niet verant woord dat cijfer thans op twee te bepalen. Met de enkele mededeeling, dat het Gasbe drijf een tegenvaller gaf van 66.000 was het voorstel-Van Liemt al voldoende be streden geweest. Deze trok het dan ook in met de vraag echter, hoe het mogelijk was, dat de directeur van bet gasbedrijf acht dagen geleden nog gezegd had, dat hij het geraamde bedrag wel halen zou en nu be weerde 66,000 te kor't te komen. Op die vraag kwam geen antwoord.... Een levendige discussie ontspon zich vervolgens over de vraag van verschillende kunst- en oudheidlievende vereenigingen om vaststelling door den Raad van een monu mentenverordening. Zooals men weet stelde de meerderheid van het college van B, en W, voor op het verzoek afwijzend le be schikken. De heeren Gerritsz, Loosjes en Joh. -ViMer waren echter van andere mcc- ning èn verdedigden het invoeren van een verordening, waarbij, evenals in Den Haag, een lijst van alle merkwaardige gebouwen en voorwerpen in de gemeente zou worden aangelegd en verboden, dat daarvan iets zou mogen worden veranderd of gesloopt, zonder toestemming van B. en W. Ook de burgemeester beval den Raad met klem aan om zulk een verordening vast tc stellen. Wethouder Reinalda echter wenschte daar toe met de overige leden van het college van B. en W. nu nog niet mee te werken. Hij wenschte dit vooral niet, omdat daar door onzuiverheid van verhoudingen zou ontstaan. Dezelfde Vereenigingen, welke thans om zulk een verordening vragen, heb ben den Raad tegengewerkt, toen deze het in het belang van het verkeer dringend noodig achtte om de „dobbelsteenen" aan de Groote Houtstraat op te ruimen. Over de vaststelling van een „monumentenlijst" zou dus al geen overstemming bestaan. Sterker in zijn betoog stond mr. Bruch, die in een keurige rede de zaak aldus stelde; met de gevraagde verordening bedoelt men öf wel onteigening van privaat-eigendom op aesthetische of cultuur-historische gronden mogelijk 'te maken, wat ontwettig is en zon der een regeling van schadevergoeding ook onrechtvaardig; óf wel men wenscht een voudig oude gebouwen tegen afbraak te be schermen, door de gemeente bemiddelend tusschen kooper en verkooper te laten op treden. Maar dit laatst is onnoodig; want dit geschiedt al reeds doordat de Minister van Onderwijs bij circulaire de gemeente besturen heeft opgedragen in gevallen als hier bedoeld de Regeering te waarschuwen. Waar eenerzijds de Raad zeker geen ontei gening (met schadevergoeding!) wenscht vast te leggen en eenvoudige bemiddeling over bodig is, behoeft deze verordening niet te worden vastgesteld. heer Van Liemt om van de twee procent nog Over en weer werd nog veel langs elkaar ten half af tc doen. De heer Van Liemt heen gepraat. Maar tegen het sterke oc- stond oogenschijnlijk heel sterk met zijn j toog van mr. Bruch was weinig in te bren- ^erwijzing naar de begrootingsdiscussies j gen. Met 19 tegen 13 stemmen werd het af- van dezen winter, bij welke gelegenheid wijzend voorstel dan ook aangenomen. Wij mr. Slingenberg zelf toen het egalisatiefonds heeft genoemd als het middel om het belas tingpercentage te vermindren. De heer Van Liemt wenschte daar nu gebruik van te maken. Er is ruim 160.000 in het fonds, dat oorspronkelijk bestemd is om den gas- ■prijs tegen al te groote schommelingen in den kolenprijs te beschermen. Welnu, die yrees bestaat thans niet meer. Laten wij <ius ander halven ton uit het fonds nemen om het evenredig heffingspercentage met een half pet. te verminderen. De heer Gerritsz wilde daar echter niets van weten. Hoe zal het in 1926 moeten gaan, wanneer het fonds opgeteerd is, vroeg hij? Dan zal men op de allernoodzakelijkste uitgaven moeten gaan besnoeien, om een percentage van IK te handhaven. Bovendien kan er dan van gasprijsverlaging niets meer komen. Wethouder Slingenberg wees het voorstel van den heer Van Liemt met beslistheid af. B. en W. kunnen alleen met een voorstel gelooven, dat het tegenwoordige gemeente bestuur geen prikkel noodig heeft om de kunst en de oudheid te beschermen. En dan kan een verordening enkel maar last geven! De interpellatie van den heer Keesen over het toezicht van B. en W, op de Gemeentelijke Concertzaal, lokte een onge wone discussie in den Raad uit. De heer Keesen legde uit, dat de aanleiding tot zijn interpellatie was de onlangs gehouden ver gadering, uitgaande van de protestantsche debatingclub, waarbij de grofste beleedi- gingen aan het adres van de Katholieke Kerk en de Roomsche priesters waren ge uit. Ook echter wanneer andere godsdien sten op dusdanige wijze gehoond werden, zou de spreker daartegen opkomen. In ieder geval mogen B' en W. zoo iets niet toelaten in een vergaderzaal, welke door de ge meente wordt verhuurd. De burgemeester las daarop een verklaring voor, door het geheele college van B en W onderteekerd, voor het toelaten van publieke vergaderin gen werd aangegeven. De zaak is inderdaad, zooals de heer Heerkens Thijssen daaraan nog toevoegde, zeer moeilijk. De Katho lieke Wethouder sloot zich geheel bij en interpellant aan in diens afkeuring van het gebeurde en hij meende, dat het goed was, dat dit eens in het openbaar werd gezegd. Maar eer B. en W. kunnen ingrijpen, dienen zij te weten, wat er gezegd wordt en dat is van te voren bijna nooit te bepalen. De heer Castricum trachl'te het eenige punt, waarin men in deze zaak houvast heeft, aan te grijpen, n.m. de openbare orde. Hij hield een uitmuntende rede, waarin hij liet hooren, wat er al zoo op de bewuste vergadering in het Concertgebouw was naar j voren gebracht. Een zekere meneer Van j Sonsbeeck kwam daar vertellen, dat hij zich op zijn 15de jaar ,uit overtuiging!' van de 1 Katholieke Kerk had afgekeerd; dat de 1 priesrters door alle eeuwen heen een bende schurken waren geweest; dat de handen der j Katholieke Kerk dropen van het bloed van moorden en misdaden; dat diezelfde Kerk altijd oproer en omwentelingen in de hand j had gewerkt en hare aanhangers staatsge vaarlijk zijn. Zulke dingen kan men in naam van „het vrije woord" niet toelaten. Dat zijn afschuwelijke beleedigingen, die een ernstig gevaar zijn voor de verstoring der openbare orde. De heeren Peper en Joosten hebben ge tracht daar wat praatjes tegen in te bren gen. Maar ze hielden weinig steek. Het protest gaat hier niet tegen het vrije woord, tegen politieke of religieuse propaganda van andersdenkenden, maar tegen opzettelijke, grove beleediging, en krenking van de ge voelens van een grotft deel der bevolking. Dit is inderdaad een ernstig gevaar voor de goede orde. Het had ons daarom juister ge leken, wanneer niet zoo zeer de nadruk was gelegd op het verhuren van de Concertzaal door de gemeente als wel op het toelaten van ophiftsende en krenkende beleedigingen in het openbaar. De burgemeester heeft hiertegen als hoofd der politie te waken, evenals tegen zedelooze tooneel- en bios- coopvertooningen enz. En dit 'te meer, wanneer zulke gevaarlijke redevoeringen in een gemeenteeigendom gehouden worden. Wij hopen, dat de interpellatie daarom meer een vingerwijzing voor het hoofd der politie dan voor de verhuurders der Gem. Concert zaal zal zijn! Na het vertrek van den burgemeester deed de Raad behalve eenige hamerstukken nog de voordracht af, waarbij B. en W. voorstelden om ondanks de bezwaren vai» Gedeputeerden tegen den vacantietoeslag en de vrije telefoon voor raadsleden, de begrooting 1925 ongewijzigd goed te keuren. De meerderheid van den Raad wilde deze beslissing zonder verdere discussie of stemming nemen, om aan Gedeputeerden te demonstreeren, dat de Haarlemsche id ten deze geheel achter B. en W. staat. De heer Peper ging echter verder en bedierf daardoor den indruk, zooals de heer Gerritsz het uitdrukte door hel indienen van een motie van afkeuring tegen Ged, Staten. Dezw gaat nu om praeadvies naar B. en W. Het vermakelijkste was, dat onze commu nist, om flink tegen Gedeputeerden te kun nen uitpakken, zijn motie tot een lofdicht op het financieël beleid van B en W. moest maken. Van waarheid in de politiek gesproken! komen om het percentage op twee te bepa- waarin het recht van het vrije woord binnen .en, omdat de baten uit den dienst 1924 i d perken der openbare orde als maatstaf JUBILEUM J. VAN DONSELAAR, TE BENNEBROEK. Vandaag, 23 April, is het 40 jaar geleden, dat de tuinbaas van Huize „Manpad", de heer J. van Donselaar, bij de familie Van Lecnep werkzaam is geweest. Op 11-jarigen leeftijd kwam de jubilaris als leerjongen in den tuin bij wijlen den heer A. v. Lennep en na diens overlijden bleef hij op de plaats werkzaam bij mevr. de Wed. van Lennep, Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemenientoonstelling. Sosiëteit „St. Bavo" R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur R. K. Damclub „Ons Ge noegen" 8 uur Rederijkers 8 uur Metaalbewerkers 8 uur bestuur Meubelmakers 8 uur. Stadsschouwburg Vereenigd Tooneel; „De Kleine Apostel" 8 uur. Waaggebouw Spaame Tentoonstel ling van bloemstukken, werken van leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel," van 19 April tot Zondag 2 Mei. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89K uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IK van 26K en 's avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en avonds van 89 um behalve Zaterdag- j avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen !dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur._ be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor FlollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Men schrijft ons: Het Algemeen Handelsblad van 11 No vember 1924 schrijft, naar aanleiding van een concert te Amsterdam, o.a.: Daar was het beminnelijk eenvoudi ge, door het vrouwen-ensemble subtiel ge zongen „Agnus Dei" van Caplet, daar waren de actterisen klinkende motetten van Pale- strina, een broos vertolkt madrigaal van O. Veceni. Daar was voorts Andriessen's zeer knappe „De die acternitatis", dat met zeld zame overwinning der vermoeiend moeilij ke harmineën en stemmengangen, met opper ste vaardigheid gezongen werd. De Nieuwe Rotterdamschc Courant van 14 Januari 1925 schrijft over de Madrigaal ver eeniging o.a.: De kunst van de Madrigaal Vereeniging en Sem Dresden is bij uitstek modern, van de zen tijd, omdat zij bij een controle door de bewuste rede, al het pathetische, alle storm vlagen van een onbeheerschte passie ter zij de laat, maar zij is van alle tijden, omdat zij haar sappen vindt in die edele uitingen der gewijde en profane muziek, waarin de oer kracht der muzikale schoonheid zich zuiver en volledig heeft uitgesproken. Voor het concert dat in de Groote Kerk gegeven zal worden op Woensdag 29 April a.s„ zijn toegangsbewijzen en tekstboekjes verkrijgbaar aan het Concertbureau W. Al- phenaar, Kruisweg 49, en „de Kerckhoeck", Oude Groenmarkt No. 1. Met het ook op de buitengewoon groote belangstelling voor dit concert zoowel hier ter stede als daarbuiten, is tijdige voorziening van plaatsen niet ondienstig. De commissie verzoekt ons leden van „Vreemdelingenver keer", de oratoriums, zang- en straatverceni- gingen er aan te herinneren, dat de plaat sen tegen gereduceerden prijs bij het secre tariaat van de Concertcommissie vóór of op 25 April a.s. moeten zijn ingediend. Deze aanvragen kunnen alleen geschieden door bemiddeling van de secretariaten van bovengenoemde vereenigingen. Door de Fransche regeering is de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, benoemd tot „Officier de l in- struction Publique". ^\\t I H<""M De begrafenis van een zwerver. „Zwervend trok hij langs de straten," tot dat hij te oud en afgeleefd, eindelijk geknakt door het ruwe weer, ziek werd en moest op genomen worden in het ziekenhuis. Wie kent hem niet, de „Barre Winter", zooals hij door de straten trok, in zijn ver waarloosde plunje Het type van een zwer ver, gezocht door schilders. Een model om van te watertanden, een met rimpels door ploegd gelaat, een lange verwarde grijze baard, de jas en broek in honderdduizend kreukels en plooien en stukken, een paar schoenen als schuiten, sukkelde hij voort, steunende op zijn stok. Steeds goed geluimd, steeds tevreden, was de heele wereld zijn rijk, In huis kon hij het niet uithouden. Een poging in die richting liep falikant af. Hij kwam in Het „Buitenhuis" aan den Schoter singel, en had het er goed. „Laat mij maar weer vrij in de natuur, waar de vogeltjes fluiten," zoo zeide hij tegen den directeur van het Stads Armen- en Ziekenhuis, waar hij een tijd lang was opgenomen. Ondanks zijn onbezorgd leventje daar, trok hij liever rond, of zat op de een of andere stoep met' een eindje sigaar of sigaret of met z'n neus- warmertje in zijn mond, philosofeerend en genietend van de vrijheid. Op het laatst ech ter werd hij ziek. Het einde volgde spoedig en hedenmorgen werd de „Barre Winter" begraven. Een eenvoudige stoet, door één volgrijtuig vergezeld, werd hij door zijn zoon uitgeleide gedaan. Onder het traag druppelen van den regen werd hij weer gebracht in de natuur, waar hij n et buiten kon. De eenvou dige, zwartgeverfde kist zonk in hel graf. Eindelijk vond hij voo-goed rust op de Alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan, waar steeds vogelengezang is en waar de wind zoo geheimnisvol kan ruischen. Dat hij ruste in vrede, de arme, goede, goedaardige, zwerver. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59K uur en in het St. Joseph- geboaw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56K uur n.m. yy De sierlijke en keurig verzorgde uitnoo- digingen met programma's voor de feest- vergadering op Woensdag' 29 April, welke zal worden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Haarlemsche Sint Vincentius-vereeniging, zijn nu verzonden. Om misverstand te voorkomen zij hier medegedeeld, dat alleen toegang verleend wordt op het programma. De bijgaande kaart is niet bedoeld als toe gangsbewijs, zooals door sommige gemeend wordt, maar als uilnoodiging en kan door de geinviteerden dus als aandenken van dit jubileum worden bewaard. Op het pro gramma en op het programma alleen ver krijgt dus één persoon toegang tot de ver gadering. 1. Neem aan de stemming in de R.-K. Kiesvereenigingen op Zondag 26 April deel. 2. Vergeet niet uw oproepingskaart mee te brengen. 3. Denk er aan, dat gij maar één stem moogt uitbrengen. 4. Het uitbrengen van die ééne stem be staat in het zwart maken van één hokje. 5. Er zijn drie manieren om uw stem uit te brengen: óf gij stemt op het Politiek Advies in zijn geheel en maakt dan het hokje vóór het Po litiek Advies zwart; óf gij stemt op een bepaalden candidaat van het Politiek Advies en maakt dan het hokje vóór den naam van dien candidaat zwart; óf gij stemt op één der alfabetische candi- dalen en maakt dan het hokje voor diens naam zwart. BELGISCHE FLORALIEN. Installatie van de Jury op Donderdag 23 April. De Internationale Jury kwam Donderdag 23 April te 10 uur bijeen. Zij bestond dit maal voornamelijk uit de afgevaardigden van het congres van den Internationalen Bond van Beroepstuinbouwers, welke als zoodanig als Juryleden waren uitgenoodigd. Bovendien waren een aantal Belgische tuin bouwkundigen genoodigd, terwijl ook uit Frankrijk en Engeland vele Juryleden aan wezig waren; en in kleiner aantal Duit- schers, Zwitsers, en Luxemburgers. Van de Amerikanen, die vooral op de laatste tij delijke tentoonstelling worden verwacht, waren reeds een viertal aanwezig. In tegenwoordigheid van leden van het Hoofdbestuur heette de Voorzitter, de heer Krelage, de heeren in het Fransch welkom. De omstandigheden waaronder gij nu zult be- oordeelen, zeide hij, verschillen van die, waaraan gij op internationale tentoonstel lingen gewend zijt. De regel is, dat de in zendingen in hoofdzaak uit het land zelf komen, terwijl gij hier geen enkele Neder- landsche inzending zult hebben ie beoor- deelen, ofschoon gij u bevindt op een der uitgebreidste tuinbouwtentoonstellingen welke ooit gehouden is. Spr. zette verder uiteen dat het karakter der vollegrondstentoonstelling eischte, dat deze door een permanente Jury, waarvan de leden steeds ter beschikking waren, werd gekeurd, naarmate de gewassen haar grootste ontwikkeling bereikt hadden en dat het dus onmogelijk was om van de groote gaven van builenlandsche Juryleden hier voor gebruik te maken. Ofschoon de tot nu toe gehouden tijdelijke tentoonstellingen een nationaal karakter hadden, ondanks de aanwezigheid van zeer verdienstelijke buitenlandsche inzendingen, zou de Jury thans geen enkele Nederland- sche inzending hebben te beoordeelen, om dat hun aanwezigheid samenviel met de Belgische Floraliën, die onze Belgische col lega's hadden wil'en organiseeren, om hun Hollandschen collega's, door het nemen van eenige rust, in staat te stellen zich beter op de volgende tentoonstellingen voor te bereiden. Gij zult u dus straks midden in België wanen, te Gent of te Antwerpen. Ten slotte stelde de heer Krelage voor tot Voorzitter der Jury te benoemen Graaf de Kerchove de Denterghem, den Voorzitter „Het is opmerkelijk", aldus schrijft e.en medewerker van de „Times die vol lof is voor de internatioale bloemententoonstel ling te Heemstede, „dat de massa Neder-j latidsche bezoekers kwamen om hun oogen. te gast te laten gaan en niet om aantee-, keningen te maken van de nieuwe planten, voor hun eigen tuinen. Zelfs in de tuinen om, de huizen in de woonwijken aan den buiten kant van Haarlem vindt men betrekkelijk zelden bolgewassen. Metterdaad is tuinieren in Holland blijkbaar een bedrijf ei^ niet de ontspanning en liefhebberij, die het in Enge land is." Deze laatste zin vooral bewijst wel, dat de medewerker van de „Times" niet precies op de hoogte is met de Hollandsche toestan- den. Er zijn hier zelfs zeer velen, die een' tuintje aanleggen en het onderhouden. Daar in nemen dikwijls bolgewassen een ruime plaats in. Daarenboven verzorgen nog vele andere bolgewassen in huis. In tal van huizen ziet men in het voorjaar de bolge wassen in den bollentijd voor de ruiten prij ken, wat al weder een bewijs van velen voor het verzorgen van bloembollen is. En ook de i voortuintjes voor de huizen prijken er dan mee en zeker niet het minst de z.g.n. volks-, tuintjes, waavan de aanleg steeds meer op gang maakt. Van den anderen kant is het echter ook waar, dat die liefhebbeij nog lang niet al gemeen is en aldus beschouwd, heeft de medeweker van de „Times wel eenigszins gelijk. Het teelen van bloembollen is meer bedrijf dan, liefhebberij. Dat is bekend ge noeg. Maar toch is ook die liefhebberij er en men ontdekt haar wel, als men maar goed grond ziet. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Haarlem.) Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vat* 23 April 1925. Hoogste barometerstand 765.7 m.M„ te Breslau. Laagste barometerstand 729.0 m.M„ ie Thorshavn. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 April; Matige tot krachtige, Zuidwestelijke toL Westelijken wind, betrokken tot zwaarbe- wolk, aanvankelijk regenbuien, iets kouder. der Koninklijke Maatschappij voor Land bouw en Kruidkunde te Gent. Nadat de aanwezigen door applaus hun instemming met dit voorstel hadden betuigd, aanvaardde de heer de Kerchove het voor-' zitterschap. Deze brengt dank omdat aan België de ge legenheid is aanboden om een tentoonstelling in te richten waar de mooiste en liefste cul tures zijn geëxposeerd. België acht zich ge lukkig door Holland beoordeeld te mogen worden. Hierna bespreekt de heer Krelage enkele bijzonderheden omtrent de regeling van de eerstvolgende dagen, waarna de jury onmid dellijk haar arbeid aanvangt. Hierna werd een rondgang door de Pers gemaakt over de wederom schitterende ten toonstelling, waarvan wij een beschrijving tol onze spijt moeten uitstellen tot morgen. VOOR DE STILLE ARMEN. De peninngmeester verzoekt ons te wilien, mededeelen, dat ontvangen is van N. N. 10.—j H. 10.-^ Men verzoekt ons mede te deelen, dat, in verband met het Triduum in de St. Joseph-, kerk, de godsdienstcursus van den R.-K. Jongevrouwenbond niet doorgaat. Gistermiddag heeft de politie een autobus, gestationneerd aan het Kenneraerplein, zon der passagiers doen vertrekken, omdat een defect an de benzineleiding geconstateerd was. Voorts zijn twee autobussen van de stand plaats Julianastraat verwijderd, omdat zij? niet goedgekeurd waren. Waarschijnlijk door achteloosheid van een duinwandelaar ontstond gisteren in den. vroegen morgen een duinbrand achter de Haarlemmerstraat. Door den jachtopziener Bol werd het gevaar het eerst gemerkt door de groote rookwolken, die opstegen. Snel greep het vuur om zich heen. Dadelijk werd alarm gemaakt, maar Bol wist, geholpen door enkele particulieren het gevaar spoe dig te overmeesteren, zoodat verdere hulp niet noodig was. Men klaagt wel eens over de beperkte vrijheid van het duin, maar een geval als dit is niet bevorderlijk voor een welwillen de houding van hen, die met het toezicht, belast zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1