lil IliliSLlElMIJiEi HET BESTE PAKKISTEN IL1IW ATLULRi y§M ARTI1TI£K£' erkeersoügevjillen. 1 IS' SF veenMiffste DE SFAAR^EBANK Van onze Rechtbank. De makelaar S. voor dc Haariemsche Rechtbank. Vee! belangstelling. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Een verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling geweigerd. 'TfcikÊ USaV RRT5 J£ LLI&&R OPENING ONZER TOQNKAMER VRIJDAG 24 APRIL DES MIDDAGS 3 UUR Serenade. Do verjaardag Van Prinses Juliana. Huldiging Mevr. B ergman. Waarschuwing. ■50-jarig 4ienstfcfbi!eum van den heer D. Bos. Internationale voorj aars Bloemententoonstelling '25 Het Congres. Feestavond R.-K. Meisjespatrpnaat „St. Rosa". en adres voor de vervaardiging van uw W.V. R80TMNDEJL vh L.Hesreuvest 114-128 - Telefoon 12238 - HAARLEM Motie-Peper. Spoorweg-Onthouders Vereeniging. Feestelijke vergadering van de St. Vineentius-Vereeniging. Notaris Boerlage. Benoeming. BURGERLIJKE STAND j ,K j 9»?/4 ■02«/8 1023/3 .381/1 81 Vs M/s 613/J Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59-55 BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS. Hei Haariemsche vonnis bevestigd. V rij gesproken. Hedenmorgen te kwart over 10 stond voor de Haariemsche Rechtbank terecht de Haar iemsche makelaar S. reeds sedert 6 Decem ber 1924 rtedetineerd. In de dagvaarding, waarvan wij reeds melding maakten, werden S. twee feiten ten laste gelegd en wel de vol gende le. dat hij te Haarlem ondernemer van verkoopingen van roerende goederen zijnde, opzettelijk, nadat hem een schilderij, toebe- hoorende aan de Erven Mock, -althans aan een ander dan hem beklaagde, was ter hand ge pield, om dit te verkoopen en nadat dit schil- rij door hem in genoemde hoedanigheid op eene verkooping, gehouden te Haarlem op of omstreeks 15 Oct. 1924, was verkocht voor. 900 aan A. J. A. van 't Hof en nadat hij voor mevrouw Van Sper,gier, zijde een der erven Jhr. Mock, een afrekening had geschreven, althans door een zijner bedienden had doen schrijven, luidende S. makelaar 't Notarishuis, Haarlem, Octo ber 1924 verkocht voor mevrouw Van Speng- ïer schilderstuk in vergulde lijst f 300.— Verkoopkosten f 30. Bewaargeld f 10. Vrachtvoorschot f 4.10 f 44.10 f 255.90 Per ingesloten chèque. En nadat hij deze aar. mevrouw van Speng- ler had têr hand gesteld, althans had doen ter ter hand stellen en haar had uitbetaald, al thans per cheque had doen uitbetalen door d AmsterdamscHe Bank f 255.90 toen op of omstreeks 194NTovember 1924 bevengenoemde kooner van 't schilderij van 't Hof hem beklaagde, den koopprijs ad f 900 plus kos ten betaalde, hij het meerdere van dc op brengst ad circa f 600, welk bedrag hij du<= - ï- bovengenoemde hoedanigheid als gedeel- t lijke opbrengst van 't verkochte schilderij anders dan door misdrijf onder zich had,we derrechtelijk zich heeft toegeëigend 2e. dat hij te Haarlem op na te noemen tijdstippen opzettelijk na te noemen gelds waardige bedragen, behocrende aan respec tievelijk J. J. Mettau en de erven Cierenberg, althans ieder bedrag aan een ander dan aar. hem, beklaagde, welke bedragen hij in zijn hoedanigheid van ondernemer van publieke verkoopingen had ontvangen als opbrengst va a dcor genoemde J. J. Mettau en de crver. Cierenberg aan hem ten verkoop afgegeven en door hem verkochte goederen, welke be dragen hij alzoo uit dien hoofde anders dan door misdrijf onder zich had*, wederrechte lijk zich heeft toegeeigend, hebbende hij toch A. op de omstreeks 7 en 8 Februari 1922 te Haarlem ee- publieke verkooping gehou den -van roerende goederen, op welke ver kooping door hem voor en ten behoeve van J. J. Mettau voor noemd zijn verkocht onder nummer 152 een nikkelen koffieserviesje op blaadje voor deu prijs van f 5 onder nummer 153 een donzen deken voor den prijs van f 7.50, onder nummer 165 twee koperen gordijnroeden voor een prijs van f 4 en onder nummer 192 een eikenhouten ■■étagèretafeltje voor den prijs van f 10 sa men voor den prijs van f 26.50, waarvan hem, beklaagde-, circa 10% toekwam als loon, ko- imende alzoo aan ^genoemden Mettau toe circa f 23.85, terwijl door hem beklaagde op circa 27 Februari 1922 is betaald, althans is doen betalen aar Mettau voor nummer 152 f 4, voor nummer '58 f 5, voor nummer 165 f 3 en voor nummer 192 f 7, totaal f 19, het aftrek van c.a. 10%, hebbende hij alzoo zich ter leele van Mettau opzettelijk een bedrag va :irca f 6.75 aan dezen toekomende we- ;der :htelijk toegeëigend S. cp oi omstreeks 15 en 16 April 1924 te Haai Ie: t een publieke verkooping gehouden van roerende goederen, op welke verkooping door hem voor en ten behoeve van de erven Cierenberg voornoemd zijn verkocht onder nummer 174 een doos en divers voor den prijs van f 2.50, onder nummer 222 tasch, lap pen, er.z. voor den prijs van f 1.70, onder num mer 270 werktafeltje met étagière voor den prijs van f 3, onder nummer "177 2 casettes voor den prijs van f 6, onder nummer 228 een cape voor den prijs van f 14 onder num mer 282 mahoniehouten wasch commode met opstaand blad voor den prijs van f 19, on der nummer 202 210 kleeren voer den prijs van f 45.15, onder nummer 264 een eiken houten kastje voor den prijs van f 8, onder nummer 1038 2 sauslepels voor f 16.50, sa men alzoo f 115.85, waarvan hem beklaagde toekwam circa 10% loon, komende alzoo aan genoemde erven Cierenberg toe circa f 104.26 '1/2, terwijl door hem bekl. na afloop van de verkooping is betaald, althans doen betalen aan de erven Cierenberg, voor noemd b voor nummer 174 f 1.50, nummer 222 f 0.70, num mer 270 f 1, nummer 177 f 3, nummer 228 f 11, nummer 282 f 9, nummers 202210 ■f 35.15. nummer 264 f 5, nummer 1038 f 11.50 totaal f 76.85, met aftrek van circa 10% hebbende hij zich alzoo ten nadeele van de er ven Cierenberg opzettelijk een bedrag van circa f 35 aan de erven toekomende, weder rechtelijk toegeëigend. Gedagvaard waren de volgende getuigen. Jkvr. L. W. Mock A. J. A. v. 't HefD. Dekker J. J. Mettau H. J. A. Koopman A. Konijn C. Paardcbek Jhr. G. Elias en A. G. C. Engelgeer. Als verdediger van beklaagde trad op mr. dr. W. P. Vis. Reeds lang voor 10 uur stond een groot aantal menschen voor de deuren van het 1 gerechtsgebouw. Teen de publieke tribune opengesteld werd, stroomden de belangstellenden naar P lonen en binnen weinige oogenblikken was ge enplaats meer onbezet. Ook qp de ge reserveerde tribune namen velen plaats. De rechtbank was als volgt samengesteld: jhr. mr. R. de Mare es van Swinderen, pre sident, mrs. De Josselir? de Jong en Sluis, rechters, mr. Ardringa, officier van Justitie en de griffier. Het is ruim half 11, als de beklaagde, die reeds vanaf begin December in voorarrest z:t, ccder# geleide van een veldwachter, lang-- de binnentrap de zaal binnenkomt en in de bank der beklaagden plaats neemt. Bekl. draagt een blauw colbert costume en kijkt star voor zich uit, doch is vrij rustig. Hij ziet er zeer verouderd uit. Da de gewone voorlezing der dagvaarding begint het verhoor van beklaagde. President: Was u in het begin van De cember 1924 ondernemer van efen verkoo ping van roerende goederen? Beklaagde: Ja. President: Is u toen door Jkvr. L. W. Mock een schilderij ten verkoop ter hand gesteld? Beklaagde: Ja. President: Heeft u in hoedanigheid van ondernemer op de verkooping van 15 Oc tober 192*1 bedoeld schilderij voor 900. verkocht. Beklaagde: Ja. President: U heeft het schilderij verkocht aan A. J. A. van 't Hof? Beklaagde: Ja. President: De chèque liep over de Am- sterdamsche Bank? Beklaagde: Ja. President: Luidt het verkoopbriefje, zoo als in de dagvaarding 3taat? Beklaagde: Ja. President: Heeft de heer v. 't Hof in to taal 1013 betaald. 3ekiaagde: Ja. President: Heeft u het verschil van op gave en verkoop, ongeveer 600 aao Jkvr. Mock doen toekomen? Beklaagde: Neen. President: Dat behoorde u wel te doen. Beklaagde: Ja. President: Waarom hebt u dat niet ge daan? Beklaagde: Door allerlei omstandigheden ben ik er nog niet toe gekomen. Verder mompelt beklaagde onverstaan baar. De andere in de dagvaarding ten laste gelegde feiten, omtrent verkoopingen op 7 Februari 1922 en 16 April 1924 worden voorgelezen en beklaagde bekent de feiten. Het verschil tusschen opgave en verkoop som heeft hij voor zich behouden. President: Niemand gaf u het recht deze bedragen voor u zelf te behouden. Beklaagde: Ja. Dan begint hel verhoor der getuigen, die verschillende goederen op genoemde data van beklaagde hebben gekocht of hem ter verkoop hebben gegeven. Jkvr. L. W. v. SpongierMock, als eer ste getuige gehoord, vertelt, dat zij een schilderij aan bekl. gegeven had ten. ver koop. Zij ontving na den verkoop een chèqr.e van ruim 255. Zelf heeft zij het geld gc- icd. De opbrengst was haar tegengevallen. Later kwam zij op een veiling bij den makelaar Van 't Hof en toen vroeg diens vader, of zij nog meer schilderijen had, waarop zij ontkennend antwoordde. Van 't Hef vertelde haar tcien, dat hij de kc-oper van het schilderij was geweest. Get. was blij. den kooper te ontmoeten, want bekl had haar gezegd, dit niet te mogen ver tellen. „U hebt er een koopje aan gehad," had getuige tegen v. 't H. opgemerkt, doch deze had gezegd: „Het is niets geen koopje ge weest. Integendeel, men vindt het niet goed koop voor ruim 1000." vergist u," had get. daarop geant woord, „het is voor 255 verkocht." Van 't H. had echter gezegd, dat van vergissing geen sprake was en daarop was get. met hem naar huis gegaan, om te zien, cf het hetzelfde schilderij was. Zoo gauw get. het zag, had zij het herkend als dat, wat door haar verkocht was. Bekl. had haar het meerdere nooit uitbetaald. Zij was verscheidene malen naar het Ver- kcoplokaal gegaan om te vragen, of het schilderij verkocht was. Bekl. was er dan nooit, doch de bediende had haar verteld, dat het schilderij niet in de veiling verkocht was, doch dat bekl. met een particulier oadrhandclde. Dit vond get. wel vreemd, maar zij dacht, dat bekl. daar belang bij had. Nadat zij v. 't H. gespreken had, is zij een certificaat van het verkoopbriefje gaan vragen. De bediende had haar gezegd, dit den volgenden dag toe te zullen sturen, doch zij neeft het nooit ontvangen. Het oor spronkelijk verkoopbriefje is door haar echt genoot teruggevonden. Get. Van 't Hof vertelt, op 15 October in de veiling in het Verkooplc-kaal het schilderij gekocht te hebben voor ruim 1000, inclu sief de kosten. Op 19 November heeft hij dc kooppenningen betaald. 3 December sprak hij mevr. v. S., waarbij hij den ver koop aan haar verhaalde. D. Dekker was in dienst bij makelaar S. in het vcilinglokaal. Getuige erkent ook de koopbrieijes der geveilde goederen geschre ven te hebben. Tevens verklaart hij, dat op 19 November 1924 door den antiquair v. t Hof dê< kodppenningen zijn betaald ten be drage van totaal ruim 1000, Ook in 1918 werden reeds de verkochte bedragen foutief opgegeven om daardoor meerdere winst te behalen. Bij het nagaan van de opbrengst der ver koopingen was het, aldus volgens verklaring van getuige, de gewoonte, dat hij op een kladje de bedragen schreef en na afloop der veilingen deze aan den makelaar S, voorlas. Gewoonte was dan dat de makelaar zeide, dat het totaal bedrag maar 1000 ongeveer verminderd moest worden. De makelaar nam alle verantwoording voor deze practij- ken op zich. Ook wist Dekker, dat makelaar S. de 600, het verschil tusschen opgave en verkoop van het bewuste schilderij niet aan Jkvr. Mock zou sturen. Beklaagde bekent in samenwerking met makelaar S. geduren de al dien tijd de oneerlijke practijken te hebben verricht. Dekker wist dus van alle handelingen alles af. Get. Mettau zgt, in 1921 en 1922 ver schillende goederen in de veiling in het Ver kooplokaal gebracht te hebben en daarvoor niet de volledige afrekening ontvangen te hebben. Get, Koopman was executcur-testamen- teur van wijlen derf heer Cierenberg en had in die kwaliteit goederen uit de nalaten schap ten verkoop in het Vcrkooplokaal ge bracht, waarbij later bleek, dat de erven voor 35 benadeeld waren. Get. Konijn deelt bedragen mede, waar voor hij goederen gekocht heeft in het Ver kooplokaal. Gel. Paardebek kocht meermalen op de veilingen bij bekl. Zij betaalde dadelijk alles cn kocht altijd op een anderen naam. Zij bevestigt den koop van kleeren, voor een bepaald bedrag in dc dagvaarding genoemd. Getuige A. G. C. Engelgeer, accountant heeft de boeken Van de veilingen, in de laatste jaren door makelaar S. nagezien en het verschil van de bedragen geconstateerd. Hij heeft geconstateerd, dat over 1923 op een bedrag van j 159.685.40 door makelaar S. een bedrag van 2479.05 is verduisterd. Ecnige posten daarentegen waren in eigen nadeel te hoog afgerekend, wanneer som mige goederen op de veilingen te weinig op brachten. Andere getuigen a décharge dee- Ien bepalingen mede omtrent het verloop van veilingen en de taak van den veiling meester. Get. Hainan deelt mede, dat vroeger de notarissen zelf de afrekeningen regelden, doch dit is later opgehouden, omdat de af rekeningen daarmee vertraagden. Dc Officier van Justitie neemt dan het woord. Spr. wijst er op, dat in de dagvaar ding slechts drie feiten ten laste zijn gelegd, doch deze zijn slechts een kleine schakel in den grooten keten van verduistering, sinds 1917 door bekl, gepleegd. Men heeft dus niet zoozeer te letten op het ten laste gelegde, maar meer op het geheele misdadige leven, dat bekl. altijd geleid heeft vanaf 1917. Het bewijs levert geen moeilijkheden op; bekl. heeft dc feiten toegegeven en de getuigen hebben dc feiten bevestigd. Alleen heeft bekl. gezegd, de 600 aan mevr. Van Spen- gler nog ter hand te hebben willen'stellen Doch dit is niet te accepteeren. Mevr. van Spengler heeft een duplicaat gevraagd en bek!, heeft dit geschreven ter grootte van 300. Als hij werkelijk de 60O had willen vergoeden, had hij naar mevr. v. S. toe moe ten gaan en hebben moeten zeggen, dat hij geen duplicaat kon geven, maar haar nog 600 moest bijbetalen. Welke strafmaat moet hier worden aan gelegd? Bekl. had een zeer goede zaak ih Haarlem, welke een zeer ruim bestaan op leverde. Ieder Haarlmmer had vertrouwen in den makelaar S. De meeste goederen gingen naar S., omdat ze daar het meeste opbrach ten en men schonk S. het volle vertrouwen. Hij heeft dit vertrouwen op een schandelijke manier beschaamd en den menschen het hun rechtmatig toekomende onthouden. Uit de ^Sfiringnnn ui in n ii»i nijftnin V-g* uskembkb* BStJ WHBESS getuigenverklaring van Engelgeer blijkt, dat de verduistering in één jaar ruim 2400 be droeg. Niet alleen heeft hij echter den ge wonen klanten het hun toekomende ontno men, doch ook den notarissen en daardoor ook den fiscus, doordat de notarissen, zij het onwetend, te weinig aan den fiscus afdroe gen. Bekl. heeft zich schandelijk gedragen en op een vreeselijke manier het vertrou wen geschonden. Spr. meent, dat daarom een flinke straf moet worden opgelegd en efscht tegen bekl. wegens verduistering, driemaal gepleegd, een gevangemsstrni voor den tijd van 3 jaren mei aiirek der preventieve hechtenis. Bij het uitspreken van dezen eisch ont staat eenig leven op de publieke tribune, waarom de president stilte gelast. Bekl. bleef bij het hooren van den eisch strak voor zich uitstaren. Dan komt de verdediger Mr, Dr. W. P. Vis aan het woord. Spr. wijst er op, dat allen en zeker ook beklaagde, overtuigd zullen zijn, dat bekl. zich ernstig heeft vergrepen tegen de maat schappelijke orde. Maar met dit te consta- teeren is niet genoeg. De rechtbank heeft de plicht te onderzoe ken en te beslissen. Pleiter moet nagaan, of beklaagde de strafwet heeft overtreden. Beklaagde staat terecht wegens verduiste ring, dus hij moei goederen, die hij van an deren onder zich had, zich hebben toege ëigend, Hier betreft het meer speciaal geld. Dus moet hier vaststaan, dat beklaagde zich het eigendom van derden heeft toegeëigend. Anders kan van geen verduistering sprake zijn. Wanneer aangenomen wordt, dat er een zuivere verhouding bestaat tusschen lastge ver en lasthebber, dan kan slechts van ver duistering sprake zijn. Maar indien deze zuivere verhouding niet bestaat, dan kan van geen verduistering sprake zijn en deze zuivere verhouding be stond hier niet, omdat de commissionair die het geld ontvangt, het niet ontvangt als eigendom, maar om het' af te dragen. Geen band bestond er tusschen kooper cn opdrachtgever, o.m. ook, omdat de naam van den kooper niet bekend werd gemaakt. Hoe de rechtbank een rechtsband tusschen koo per en opdrachtgever zou kunnen con- strueeren, begrijpt spr. niet Het is verder spr.'s plicht, om in het open baar tegenover den extravaganten eisch een juist beeld van dc feiten te geven. Beklaagde is nu maatschappelijk geruï neerd. Zijn bedrijf is verdwenen en hij heeft geen beroep meer. Bovendien verkeert1 hij reeds gedurende 4V? maand in voorahrest. Reeds moreel is hij geheel cn physiek gedeeltelijk geknakt. Ongeacht de straf ofschoon op juridische gronden geen veroordeeling zal kunnen vol gen, heeft bekl. voor zijn zonde reeds genoeg geboet. Daarom vraagt spr. de onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde en hij mag en moet dit vragen omdat strafbaarheid hier is uitgesloten. In zijn repliek merkt de Officier van Jus titie op, dat pleiter de zaak te ver zoekt. Aan bekl. werden opdrachten onder*- enkele voorwaarden gegeven. Hij mocht 10 pCt. van de opbrengst houden, maar moest de rest afdragen. Indien hij daar niet mee accoord ging, had hij de opdrachten niet moeten aanvaarden. Wat de invrijheidstelling betreft, daar verzet spreker zich ten sterkste te gen. Het is waar, dat voor bekl. het verblijf in het Huis van Bewaring extra zwaar is, omdat hij niet tot het milieu behoort van de genen, die daar verblijven. Maar bekl. heeft zich ook extra zwaar vergrepen en extra dingen gedaan, welke niet door den beugel kunnen. Dat is jarenlang gebeurd, ondanks de waarschuwingen van den bediende, die telkens vroeg: „Moet dat nu zoo maar?" Mr. Vis bestreed nog op juridische gron den Officier van Justitie, waarna de recht bank zich in raadkamer begaf, om over het verzoek van den verdediger te beraadslagen. Na de heropening der zitting deelde de president mede, dat de rechtbank geen ter men aanwezig achtte, aan het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling te voldoen. De uitspraak werd bepaald op 30 April. De inbraak aan de Bakenessergrachi. De Haariemsche Rechtbank veroordeelde hedenmorgen V. K. beschuldigd van inbraak in perceel Bakenessergrachi 85—87, tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. De eisch luidde 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Inbraak in de villa „De Stove.*' IJ. P. die in de villa „de Stove" te Aer- denhout had ingebroken, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van voorarrest. C. H. die de door IJ. P. gestolen fiets han vervoerd en verkocht werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden met af trek van voorarrest. Meineed. C. L. v. M. beschuldigd van meineed ter terechtzitting van den Politierechter op 9 Maart, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 maanden met aftrek van voor arrest. De eisch luidde eveneens 6 maanden met aftrek van voorarrest. Uitspraken van Donderdag 23 April 1925, M. W.. hvr. J. H., wonende te Haarlem, thans gedetineerd, Art. 251 bis W v. S„ vier maanden gev. straf ^i. aftr. pr. hecht. o.v. Een aanrijding met de Stoomtram. Gistermorgen omstreeks kwart voor 12 ure had op den Glipperweg, te Heemstede, een aanrijding plaats tusschen de stoomtram en een vrachtautomobiel welke zich als volgt heeft toegedragen. De tram kwam van de Glipperbrug rijden richting Bennebroek terwijl uit de tegenover gestelde richting een vrachtauto naderde, waarvan de bestuurder moest uitwijken voor een aldaar op den weg staand motorrijtuig. Doordat het uitzicht op den weg aldaar wordt belemmerd door een bocht en aldaar staande buizen, konden de bestuurder van die vrachtauto en den machinist van de tram elkaar eerst zien op een afstand van on- I geveer 50 Meter. De machinist remde nog j krachtig, doch kon niet voorkomen dat een aanrijding volgde. Het motorrijtuig en de machine en een tramrijtuig werden bescha digd, doch persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Naar aanleiding van het 40-jarig huwelijk van den oud-rechercheur Jan Brouwer en echtgenoote, wonende Popelingstraat 3, werd gisterenavond een serenade gebracht door het Haarl. Poütiemuziekkorps, onder leiding van den heer Reinier van 't Hoff, van 78 uur. Op het Wilsonsplein opgesteld, werd onder het spelen van een vroolijke marsch naar de woning gemarcheerd, waar eenige nummers ten gehoore werden gebracht. In de pauze werden de muzikanten onthaald op sigaren en ververschingen, terwij! de heer Plant, voorzitter van genoemde ver- eeniging eenige waardeerende woorden tot het echtpaar richtte. Daarna werd voort gegaan met het afwerken van het pro gramma, wat zeer in den smaak viel van het talrijke publiek en waarin liet „Lang zullen zij leven" natuurlijk niet ontbrak. Om 8 uur was de serenade afgeloopen en begaf het korps zich weer onder het spelen vana een marsch naar het Wilsonsplein en weerd aldaar ontbonden. Ter gelegenheid van den verjaardag van H K. H. Prinses Juliana op Donderdag, 30 April 1925, zal des middags van 12 tot 12'/: uur een carillonbespeling plaats hebben, waarbij Vaderlandsche liederen ten gehoore zullen worden gebracht, l/an 21'? tot 4 uur n.m. werdt door de Haariemsche Orkest Vereeniging een muziekuitvoering gegeven in de tent in den Hout. Gisterenavond had de huldiging plaats van Mevrouw Bergman, in de Stadsschouwburg, ter gelegenheid van haar 45-jarig jubileum als diiettant-tooneelspeelster. Na het tweede bedrijf werd de jubilarcsse hartelijk toegesproken door den voorzitter van de tooneelvereeniging Jacob v. Lennep, den heer Maris, die haar verdiensten in zeer waardeerende woorden memoreerde. Namens het bestuur werd haar daarop een pendule mét zilveren plaat met inscriptie overhan digd. Vervolgens kreeg Mevr. Bergman nog een eikenhouten buffet van de donateurs en lq~ o"en en een schemerlamp van de werkende leden. Een groot aantal bloemstukken van verschillende zustervereenigingen, van de da mes Busquet, de kleindochter van den dich ter Jacob v. Lennep, dc Stoekens Jaszband e.a. Namens de tooneelvereeniging J. J. Cre- mer werd een bloemstuk in den vorm van een gedenkboek overhandigd, waarop met fijne bloempjes waren aangebracht de letters K. L. V. J. .1. Cremer. Na elke huldiging speelde de muziek cn klapte het publiek geestdriftig in de handen. Het doek moest verscheidene koeren worden gehaald. De jubilaresse was zichtbaar aangedaan door deze blijken van waardecring. De Inspecteur van politie te Heemstede, waarschuwt alvorens goederen af te leveren aan Maarten Groenveld, geboren tc Haarlem 6 Februari 1892, koopman, en diens huis vrouw Albertha Johanna Giesbers, geboren te Huissen 21 Januari 1897, beide wonende te Heemstede, Heerenweg No. 150, inlich tingen te zijnen bureele in te winnen. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de heer D.Bos, wonende Bakkumstraat, alhier, als magazijnknecht bij de firma J. Pander en Zon, in dienst trad. De jubilaris werd met zijn vrouw vanmor gen om 10 uur met de auto van de firman ten aan huis gehaald en naar dc zaak in de Kruisstraat gereden. Hier werd hij door een der firmanten toegesproken en werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Van daar werd hij wederom per auto gereden naar het kantoor aan de Brouwersvaart. De afdeeling, waar de jubilaris werkzaam is, was geheel versierd. De chef, de heer Rose- malen, sprak hem daar toe en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Van col lega's mocht hij tevens nogentvangen vele bloemstukken en een taart. De heer Bos heeft steeds trouw en eerlijk zijn plicht ge daan en het is den wensch van de firman ten dat hij nog langen tijd gespaard moge blijven, Van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen ontving de jubilaris een schilderij vergezeld van een aarkonde. Hedenmiddag werd geopend het congres van de Internationale Vereen, van Beroeps tuinbouwers F, H. P. I. De openingsrede werd gehouden door den President B. Ruljs. Gisterenavond gaf hei meisjespatronaai „St. Rosa" haar jaarlijkschen feestavond in de groote zaal van „St. Bavo." Het program ma vermeldde eenige gymnastiekoefenin gen en Volksdansen onder leiding van mep N, Grimberg en de opvoering van een ope rette „Reepelsteeltje", een verzameling be kende melodiën door Johanna Veto. De piano-begeleiding en regie waren van mej. Bonarius. Toen een begin werd gemaakt met het programma, was dc zaal flink bezet, een auditorium dat zijn feeststemming niet on der stoelen of banken stak qn in een uiterst vroolijke stemming verkeerde. Dc verschillende oefeningen slaagden zeer goed. De soepelheid waarmede zij uitgevoerd werden, strekt mej. Grimberg lot eer Een woord van hulde aan deze kranige leidster. Hierna had de opvoering plaats van at operette En laat ons dadelijk zeggen, dat het spel en de zang der verschillende mede werksters allen lof verdienden Mej. M. v. Nimwegen vervulde haar rol als koningin met veel gratie, terwijl ook op haar declameeren niets viel te zeggen. Een waardig partnei was mej. M, Stuurman in haar rol van prins. Een scène welke opviel door haar mooie zang en uitbeelding was het samenspel tus schen Mej. A. Faassen en M. Leveld, els prinses en kabouter. Onder de speelsters schuilen werkelijk eenige goede toekomstige operazangeressen Op een enkel punt na maakte het geheel een aardigen inlruk. De grimage zou een volgend keer wat beter kunnen zijn Eenige leden der hofhouding zagen er b.v wat te wild uit met hun zwarte pruiken en zwart- omrande oogen. De costuumpjes door de dames zelf ge maakt, waren schitterend. Over de pianobegeleiding van mej. A. Bonarius behoeven wij niets te zeggen, Dit was .if Intusschen zou een klein stukje muziek in dc tusschenbedrijven niet onaardig ge weest zijn. Een dankbaar applaus na het einde be loonde de verschillende medewerksters vooi hare prestaties. Het was voor allen een genotvolle avond. Waarom geèn f eestavondje meer per jaar georganiseerd? De motie, gisteren door den heer Peper m de raadsvergadering ingediend en waarvan elders in het raadsverslag wordt melding gemaakt, luidt als volgt: De Raad der Gemeente Haarlem; kennis genomen hebbend van de opmer kingen van Gedeputeerden op de begroo ting 1925, der gemeente Haarlem; constateert, dat het financieel beheer de zer gemeente dermate veilig is, dat de laatst afgesloten gemeente-rekening een -aanzien lijk overschot opleverde; dat het heffingspercentage der gemeente lijke inkomstenbelasting voor 1925'26, 1 pet. lager kan worden gesteld, dan over het vorige dienstjaar; protesteert tegen eene bevoegdheidsaan- matiging van Gedeputeerden, die noch door eenjge, omstandigheid gemotiveerd, noch door éenig wetsartikel bedoeld kan zijn; en gaat over tot dë orde van den dag. Gedurende eenige dagen, 23, 24 en 25 April zal -door de Spoorweg-Onthouders Vereeniging haar propagandawagen hier in Haarlem geplaatst worden, resp. op het Per sonen- en Goederenstation. Deze wagen, oorspronkelijk een salonrij tuig van Koning Willem III, werd door de directie der Ncd Spoorwegen aan de veree niging geschonken. In deze wagen is alle ma teriaal ter bezichtiging geplaatst, wat zoowel drankbestrijders als buitenstaanders belang zal inboezemen. Dit soort propagaöda is geheel nieuw, eenig in Europa. De kleinste plaatsen aan den Spoorweg gelegen, kunnen op deze ma nier bereikt worden. Vorig jaar heeft dc wagen andere provincies bezocht en thans is Noord-Holland aan de beurt. De heer L de Haas, secretaris der S. O. V,, begeleidt den wagen en voert de pro paganda. Woensdag 29 April a.s. zal ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan door de St. Vincentiusvereeniging, 's avonds om 8 uur een feestelijke vergadering gehouden wor den in de Concertzaal aan de Lange Begij nestraat. Het programma bestaat uit: Inleiding voor Orgel, door den heer H, Andriessen. Openingsrede door den president van den Bijz. Raad. Verslag over de afgeloopen 75 jaar, door den secretaris van den Bijzonderen Raad. Liederen voor Tenor, te zingen door den heer Louis van Tulder, met begeleiding van den beer H, Andriessen. aTota Pulchra es Maria, Ph. Loots. b. Fragment uit het Pius Oratorium. Feestrede, te houden door den HoogEer- waarden heer L. A. A. M. Westerwoudt, Deken van Haarlem, Plebaan der Kathe drale Kerk Liederenf voor tenor, te zingen door den heer L. v. Tulder, met begeleiding van den heer H. Andriessen, a. „O vos Omnes", Graduale uit de Mis ter eere van het Goddelijk Hart, H, Andries sen. b. Magna res es Amor, H. Andriessen. Toespraak door den President van den Hoofd-Raad der St. Vmcentius-Vereeniging in Nederland, Jhr. mr. L. von Fisenne. Slotwoord, Improvisatie voor orgel, door den heer H. Andriessen. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer C. J. Boerlage als notaris te Heemstede. Als commissaris van de Rijkspolitie is be noemd de heer E. H, Tenckinck, tevens commissaris van politie te Haarlem. Ondertrouwd: 23 April: W. A. Nouris en V/. G. Wijte. A. Siervelu en J, dc Geus. C. Bak en C. J. den Hollander. J. J. Kramer en D. Otter. J. Ouwerkerk en S. T. M. Opdam E Theijssen en J. de Vries. F. A. Beelen en C, C. Nieuwcn- huizen. H. de Graaf en H. C. v. d. Beek. C. A. Humel en T. Schuak C. D. van Wengen en M. C. J Bosman Getrouwd: 23 April. A. G. van Velsen en G. M. Slobbe. P, Peetoom en A. Kui per. W, Oolders en M. J. Mullens. A. K. L. Kwekkeboom cn M. E. van Wijn gaarden 438c NED. STAATSLOTERIJ. Trefekins van Donderdag 23 AsriL 3e Klasse 4e I list. Hooce nriizen: 5408 1000. Prilzea van f 45: 15 66 372 386 458 927 TÖ67 1381 1703 1833 2002 2251 2477 2564 28S2 3117 3135 3407 3458 3480 3509 3632 3681 3788 4486 5299 5374 5637 5939 6004 6363 6690 7692 7752 7874 7988 8249 8272 S-116 8791 8926 9045 9182 9200 8272 8416 879! 8926 9045 10692 11450 11560 11718 11749 11752 1IS34 121SS 12815 13045 13443 13470 13638 13703 13950 14116 14204 14400 14755 14781 15156 15357 15403 15462 15538 16042 I63SS 16396 16949 17266 17416 17509 17621 17660 18079 18269 18342 18387 18633 18760 18880 18979 19092 19634 19S14 19873 20031 20052 20785 20955 3e Klasse 3e Lijst: 8118 m.z. 8110. McDcUEDlitLlz UOUu De beurs opende heden iets vaster. HEDE 0% Nederland 1919 993/8 6Nederland 1923 4Vi Nederl 1917 93'/s ^3 7/s 1% N.-L 1921 A 103 103 6% N -1 1923 D.. '019/1S '019/16 Loll Lloyd Oude Vaart 60 dito Gem Eigend 493u Mij „Nederland" 1581/2 158 Scheepvaart-Unie 139 Ixotterd Lloyd lüöl/g Paketvaart 495/ 8 150 66 66 Holl Stoomboot 20 20 H V A 4941/4 4931/2 Java Cultuur j65x/2 366 Jurgens gew 81 x/2 Koloniale Bank 189x/2 I88I/4 1 discbe Bank l42l/4 142 Cert Handel Mij 1261/8 1261/3 Resc dito 126I/4 127 Phoenix Geconsolideerde '421/2 147 Kon. Olie ;673/4 374 U S Steel 1143/4 115 Marine coram, '21/g 12 Vorstenlanden 169 168 Actions id 173!/a 170 C^mp. Merc. Arg 12 12 Poerworedjo 134i/a 1333/4 371 372 382 383 340 338 A'dara Rubber 212 210 Serbadjadi 220 Silau I093/4 110 Wai Sumatra 1571/2 I56 Dordtsche Petr. 342 Southern Rails 87 «81/4 Union 142 141 743/4 W abash 213/ie 219/19 Comm. Maxwell 23 ARPIL EERSTfc KOERS LATERE KOERS BERLIJN e s 59.60 PARIJS 4 13 02l/2 12.98 BRUSSEL t 12.621/2 12 60 WEENEN 0.35 35,371/2 LONDEN 12.— 11 -997/g STOCKHOLM 67 45 67.50 KOPENHAGEN 46.15 46.25 OSLO 40 40 30 35 BAZEL 1 48.45 48.45 NEW-YORK 2.50l/2 2-501/2 ROME 10.30 10.30 Geboren: 21 April: d. van M. G. Sonne- mansSchilfer. d. van A. M. Wuijster- v. Putten. 22 April: z. van G. G. Smal Bakker. 23 April: d. van M. A. de VriesBrandt. d. van C. Stolvoortv. Baekel. Overleden: 22 April: H. v. Veldhuizen 3 j., Hazepatersiaan J. B, Hensente Kiefte, 66 j., Vroomstraat, Villa „Rodesteyn," In hotel Vreeburg werd gisteren de verkooping bij toeslag ge houden van de villa „Rodesteyn" aan de Mollaan, hoek Potgieterweg, met tuin en bosch, groot 7510 M2 Kooper werd de heer Blankevoort q.q. voor 85750. AMSTERDAM, 23 April. Het Hof beves tigde heden het vonnis van den politierech ter te Haarlem, waarbij een recidivist tot 6 weken gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het aangifte doen van een strafbaar feit, wetend, dat dit niet gepleegd is. Be klaagde had bij de politie aangifte gedaan, dat hein J 1700 onlstolen waren, hoewel de diefstal niet had plaats gehad. De Haagschc Kechtbank heeft vrijgespro ken den 26-jarigcn Scbeveningschen visscher Gerrit Dijkhuizen, tegen wien het Openbaar Ministerie vijf jai*en gevangenisstraf had ge vorderd, wegens diefs'al met geweldpleging den dood tengevolge hebbende, gepleegd in Kerstnacht van 1918 op den 69-jarigen Gerrit van den Oever in het Nieuwe Laantje te Scheveningen..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2