UIT DE PERS. r i DIENSTPERSONEEL f Suzanne Dupré. Voor het Nederlandsche zwakke kind. Radio-omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Donderdag 23 April 1925 De evenredige vertegenwoordiging. Jubileum Amsterdamsche W inkeliersvereeniging LANDB. EN VISSCHERIJ De Ansjovisscherij. GEMENGD NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De arbeid in de venen. zlen Onbewaakte overweg. RECHTSZAKEN. Gelukkige gemeente. Niet gelukkig. De aanslag op den Ringweg bij Amsterdam. feej BEZORGT MIJ Het antwoord is: een advertentie geplaatst inde SPORT EN SPEL. ATHLETIEK. RADIO-TOESTELLEN met en zonder toebehooren vanaf f 1.50. per week en a contant. Alleen eerste klas RADIO BUREAU F.H.MEIJER - Haarlem. JANSSTRAAT 67 - TEL. 13620. VISSCHERIJ. FEUILLEION. Over het stelsel van Evenredige Verte genwoordiging schreef het Kamerlid Van Vuuren in „Ons Noorden": Met de Evenredige Vertegenwoordiging is het als met vele dingen: op hoe grooter afstand men haar ziet, hoe mooier. Zoo lang wij haar nog niet hadden, waren de meesten onzer enkele vérziende man nen, als bijv. dr. Schaepman uitgezonderd van de Evenredige Vertegenwoordiging groote voorstanders. Zij voldeed aan hcl- I geen in ieder onzer sterk leeft, onze lief- 1de voor gelijkheid, of wei met rechtvaar digheid. Het evenredig kiesrecht zou ge ven aan iedere partij het hare precies uil- gemeten of nauwkeurig afgewogen. Elke partij zou dit krijgen, onafhankelijk en los van alle andere, door inspanning van eigen kracht, zonder iemand naar de oogen te tien en zonder aan iemand een dankje verschuldigd te zijn. In heel sterke mate werd dit voordeel gevoeld door ons, ka tholieken, die van nature graag op eigen beenen staan, en die geleerd hebben van anderen niet veel te verwachten. Ons en anderen lachte daarbij in het evenredig stelsel toe, dat het een einde maakte aan den toestand, dat de volgelingen van een partij in deelen des lands, waar zij een kleine minderheid was, nooit een eigen man naar het Parlement konden afvaardi gen en de volgelingen van eenzelfde par tij in een ander deei des lands, waar zij in de meerderheid was een staf eigen verte genwoordigers kregen. In Noord-Brabant en Limburg konden vroeger de kiezers van alle partijen, be halve de katholieken, gerust thuis blijven en in het Noorden konden dit de katholie ken, als het er op aankwam een katholiek te doen kiezen. Het evenredig kiesrecht heeft in dit op zicht gégeven, hetgeen men er van ver wachtte. De katholieken hebben het door eigen kracht, zonder andere hulp, gebracht van een dikke 20 tot een dikke 30 zetels een verhouding, met die van hun getal sterkte vrijwel overeenkomend ver spreid over het geheele land, zoodat tot zelfs de drie Noordelijke provincies de eenige, die daarvan te voren absoluut wa ren verstoken haar katholieke afge vaardigde kiezen. Over de nadeelen had men echter minder nagedacht, zegt de heer v. V. Hij vat deze nadeelen samen in dit eene: „dat het evenredig kiesrecht als deksel niet past op den ketel, waarvoor het is bestemd" Men kan de evenredigheid niet toepassen in de vertegenwoordigende lichamen. Men kan, om het zoo maar eens te zeg gen, geen wet maken, die voor 32/100 ka tholiek, 20/100 socialistisch en 16/100 anti-rev. enz. is. Neen, als het om stemmingen, spe ciaal over zaken gaat, is er maar één be slissing mogelijk, een beslissing door de meerderheid, die formeel gesproken kan decreteeren, vierkant het omgekeerde van hetgeen de minderheid wil. Practisch be sluit niet alleen de absolute meerderheid maar de meerderheid van de bij een stem ming aanwezige en aan een stemming deelnemende leden, mits zij maar één bo ven de helft zijn. Zoo gaat het en zoo moet het gaan in de vertegenwoordigende licha men. Daar is iets van aan, teekent de N Tilb Ct hierbij aan. Het blad meent echter, dat dit niet hoofdbezwaar is en dat de onrust en onte vredenheid bij de kiezers hieruit voortspruit, dat onder de E. V. de invloed van den kie zer in de partij „feitelijk tot heel weinig te ruggebracht wordt". En de partijleiders in greote partijen vooral „een overwegenden invloed" krijgen. Het is de vraag, of de nadeelen daaruit voortspruitende opwegen tegen de voor deden, die er ook zi'n. Het meest zou bereikt worden, wanneer men die nadeelen zoo ver mogelijk Weg nam en wij voor ons gelooven, dat beter dan welke partij ook, de katholieken in staat zouden zijn de oplossing voor dit vraagstuk te vinden. ii. DE REORGANISATIE VAN HET R.K. HUISVESTINGS-CQMITE. Uitzending van katholieke kinderen dus door katholieke organisaties naar katho lieke inrichtingen en katholieke gezinnen. Naar deze regelen zal onze Stichting in de toekomst blijven werken. Reeds in 1919, toen onze Stichting hoofd zakelijk Nederlandsche zwakke kinderen in gezinnen onderbracht, werd na onder vonden moeilijkheden met een neutraal plaatselijk comité onze Stichting bij schrijven van 11 Juli gemachtigd om be kend te maken, dat het de wensch was van het Doorl, Nederlandsch Episcopaat, dat alle R.K. kinderen alleen door het R. K. Huisvestings-Comité zouden verzorgd worden. Wij mochten uit naam van het Doorl. Episcopaat alle katholieken ver zoeken de kinderen, die zij uit te zenden hadden,, uitsluitend door onze comité's te doen uitzenden en de adressen, die zij ons konden verschaffen voor opneming van kinderen in gezinnen, alleen aan onze af- deelingen op te geven. Van deze uitspraak van het Doorl. Episcopaat werd aan de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten in Den Haag bij welke Commissie onze Stichting was aangesloten en aangesloten mocht blijven mededeeling gedaan en ook Z.Exc. Minister Aalberse gaf aan die commissie den wensch te kennen, dat met deze uitspraak van het Episcopaat reke ning zou word gehouden en dus uit zending van katholieke kinderen door de Centrale Commissie zou geschieden via onze Stichting, hetgeen sedert dien geregeld geschied is. Eenzelfde regeling voor de uitzending naar inrichtingen was natuurlijk niet te be reiken. daar een Centraal lichaam ontbrak. Het bleek onze Stichting in den loop der jaren, dat de katholieken op het gebied der kinderuitzending nog verre bij anderen ten achter stonden, dat ongewenschte toestan den waren ontstaan, en dat zelfs een zekere onderlinge naijver tusschen verschillende voor hetzelfde doel opgerichte katholieke comité's aan die uitzending niet ten goede kwam. Op grond van deze ervaringen overwoog ons hoofdbestuur de mogelijkheid of niet een poging kon worden gedaan om in dien toestand wijziging te brengen door de kinderuitzending meer te centrali- seeren en daardoor een grootere eenheid en meer samenwerking te bereiken. Er werd een commissie van onderzoek inge steld, die zich op het standpunt plaatste, dat niet het R.K. Huisvesflngs-comilé het orgaan behoefde te zijn, waarin de kinder uitzending zich centraliseeren zou. Het resultaat van haar werk was dan ook, dat zij met een voorstel kwam, om een geheel op zich zelf staande organisatie te stichten onder den naam van St. Nicolaasvereeniging, welk voorstel wel de goedkeuring van het hoofdbestuur verwierf, doch niet de bewil liging kon verkrijgen van het Doorl. Epis copaat. Dit wenschte voor dat doel geen nieuwe vereeniging gesticht te zien. Het wenschte alle vereenigingen vrij te laten hare actie op dit' terrein te ontplooien, wilde niet aan hare zelfstandigheid op eenigerlei wijze getornd zien, maar keurde goed, dat een R. K. Bureau tot plaatsing van R. K. Nederlandsche kinderen zou worden ge sticht en in stand gehouden en gaf daarbij te kennen, dat de leiding daarvan behoorde te komen aan onze Stichting. Hiermede was dus aan ons R. K. Huis vestings-Comité een opdracht gegeven, met welker vervulling het bestuur onmid dellijk is begonnen. Het heeft allereerst' de regelen vastgesteld, naar welke het be doelde bureau zal werken en, nadat daarop de Bisschoppelijke goedkeuring verkregen was, de organisatie van de Stichting der mate herzien, dat zij zich geheel aan die regelen aanpaste. Met angstvallige zorg vuldigheid hebben wij er daarbij voor ge waakt, dat overeenkomstig de wenschen van het Doorl. Episcopaat niet op de ge ringste wijze zou geraakt worden aan de zelfstandigheid en het zelfbeslissingsrecht der verschillende vereenigingen in het land en is er naar gestreefd om voor die ver eenigingen de grootst mogelijk voordeelen te behalen bij gebruikmaking van het ge noemde bureau en daarbij hare verplichtin gen tot de kleinst mogelijke te beperken. Voor dit doel is een nieuwe Stichting onder denzelfden naam opgericht, waarvan de statuten het doel duidelijker omschrijven en de rechten der samenwerkende vereeni gingen uitdrukkelijk vastleggen. In een huishoudelijk reglement is een en ander j nader uitgewerkt. Dat die statuten de mo gelijkheid laten om ook andere liefdewer ken te beoefenen zooals hulpacties voor buitenlandsche kinderen, het lenigen van nood bij rampen, e.d. kan ik hier veilig laten rusten. De daaruit voortvloeiende verplichtingen worden niet' opgelegd aan alle vereenigingen, die zich bij onze Stich ting aansluiten, doch alleen aan dezulke, welke deze vrijwillig willen aanvaarden. De inrichting van de organisatie is zoo democratisch mogelijk gedacht. Alle ver eenigingen, die zich tot samenwerking be reid verklaren, treden als gelijk berechtig- den in onze Stichting, maken deel uit van het hoofdbestuur en kunnen mede beslissen over alles wat de Stichting zal onderne men. Daarnaast blijven zij geheel zichzelf, behouden alle rechten waarover zij op dit1 oogenblik beschikken, kunnen zelf over de uitzending van kinderen beslissen, blijven zelf hare financiën ook voor dit doel be- heeren en kunnen door eigen werkzaam heid, daarbij gesteund door onze Stichting de mate vaststellen, waarin zij zich op het terrein van de uitzending van zwakke kin deren harer leden bewegen willen. Alleen verlangen wij onderlinge samen werking binnen de grenzen van onze Stich ting en van die samenwerking stellen wij ons de schitterendste resultaten voor. Wij wenschen alle liefdadigheids- en alle sociale vereenigingen in het werk der hulp- verleening aan zwakke kinderen van Neder land te betrekken en niet alleen die orga nisaties doch heel hef katholieke volk van Nederland. Daarover wil ik in een volgend artikeltje nog het een en ander zeggen. J. P. vergund, dat tot en met 31 Juli in hun on-" derneming in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet'. a. door mannen gedurende ten hoogste 11 uren per dag en 55 uren per week; b. door jeugdige personen van 16 jaren en ouder en vrouwen gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. c. door jeugdige personen beneden 16 ja ren gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 48 uren per week, arbeid wordt Verricht aan en bij de baggermachines (waaronder be grepen het trappen en verdeelen der ge spreide veenspecie), alsmede arbeid, die ver band houdt met het' z.g. „droogmaken van turf. -•na* Toespraak minister Aalberse De jubileerende Algemeene Winkeliers- vereeniging te Amsterdam heeft Woensdag in Bellevue aldaar een buitengewone verga dering gehouden, welke werd bijgewoond door minister Mr. P. J. M. Aalberse en Prof. Dr. D. van Embden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Gorris, sprak een openingswoord en heette de aanwezi gen welkom. De heer Louisberg, secretaris van de ver eeniging, gaf een overzicht van de geschie denis van de A. W. V. Spr. wijdde een woord van nagedachtenis aan den vroeg ge storven eersten voorzitter, den heer Meeuw sen. Voorts herinnerde spr. aan de in 1903 opgerichte inrichting voor handelsonder wijs, welke in 1912 uitgebreid werd tot een handelsdagschocl met 3 j. c. Vervolgens sprak minister P. J. M. Aal berse de vergadering toe. Spr, verklaarde dat de regeering zeer veel belang stelt in het jubileum van de A. W. V. Het ver heugde spr. thans hier aanwezig te kunnen zijn, waar hij de vereeniging van de op richting af kent en vijf en twintig jaar met haar heeft meegestreden. Hoezeer is de po sitie van den winkelier in de laatste kwart eeuw veranderd. In 1900 niets dan klagen de winkeliers. Maar hetgeen in de laatste 2:. jaren door de A. W. V. direct en indirect is gedaan, is een zegen voor den Amster- damschen middenstand. Het voornaamste werk van de A. w V. was het wakkerschudden van den slapen- den middenstand en het wekken van den organisatiegeest Spr. citeerde de woorden van Jhomas a Kempis: „Veel dcet hij, die veel liefde geeft. Wel doet hij. die meer de gemeen schap da^i zijn eigen diensten voorstaat. Als aldus zei spr., allen meer de gemeen schap dan zich zelf willen dienen, dan zal de middenstand grooter en sterker kunnen worden. De middenstand neemt een belang rijke plaats in tusschen de maatschappe lijke klassen. Hij is de groote verbindende schakel in de maatschappelijke verhoudin gen. Hij is de breede brug fusschen arm en rijk. Uit zijn kringen stiigen voortdurend mannen op naar hoogere standen. Spr. eindigde met een opwekkingswoord tot aaneensluiting. Prof. Dr D van Embden sprak hierna over: De economische functies en het maat schappelijk belang van het particulier win kelbedrijf. De voorteekenen van deze visscherij op de Zuiderzee beginnen zich reeds te vertooner. Evenals de haring komen ook de ansjovis- scholen onze zeegaten binnenzwemmen, wanneer de diertjes geslachtsrijp zijn, om na den paartijd weer naar den Oceaan terug te keeren. Dit binnenzwemmen is zeer wissel vallig en wordt toegeschreven aan bepaalde windrichtingen en daarmee gepaard gaande tijdelijke stroomingen Het voorkomen van rijke ansjovisjaren tuschen zeer arme is een onopgelost raadsel. De visschers merken de aanwezigheid van dit vischje in de Zuiderzee meest op in hun haringnetten De hoeveelheid kan daaruit echter niet worden opgemaakt, omdat de meeste wel door de groote haringnetmazen zullen doorzwemmen. Zoo trof men Zaterdag te Nieuwendicp reeds 35 stuks in de haring zegen aan, te Medemblik Dinsdag 39 st.; ook te Stavoren enkele en te Enkhuizen écn exemplaar. Ze zijn mooi, middelsoortig van grootte. De Min. van Arbeid heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van veenderijen in Noord-Brabant Limburg, Overijssel, Friesland, Groningen en Drente Maar nu is er nog iets anders, schrijft „De Tijd," waaruit sterker blijkt hoe ongelukkig de keuze van reclamemiddelen bij den post dienst' is. Met de postwagentjes, voorzien van de VIM-recl3me, kwamen n.l. de beambten ook op de stationsperrons, waar 't advertentie en reclamebureau Alta gelijk Lekend mag ge acht worden, het alleenrecht voor reclame heeft. Naar „De Grondwet" thans verneemt, heeft het reclame-bureau Alta bij het Hoofd bestuur van de P. T. en T. geprotesteerd tegen het brengen van die reclame-postwa- gentjes op de siations-perrons, waartoe men niet gerechtigd is. En het gevolg van dit protest is geweest, dat een verordening verscheen, volgens wel de de beambten voor den stationsdiens' geen gebruik meer mogen maken van de wa gentjes, welke van reclame-borden zijn voor- De reclame-makerij-afdeeling van de Pos terijen heeft alzoo, na de Blue-Band-affaire, alweer een nieuw fiasco geleden. Men meldt uit Geldermalsen 22 April: Toen de koopman Van Ieperen uit Enspijk den onbewaakten overweg bij den voormali- gen wachtpost 23 aan het Laageinde met paard en wagen wilde oversteken, werd het voertuig door den sneltrein 310 uil 's-Herio- genbosch aangereden. De trein stopte onmid dellijk. Zwaar gewond werd de bestuurder opgenomen. Twee geneesheeren, die z:ch m den trein bevonden, verleenden de eerste hulp, waarna de getroffene huiswaarts werd vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De wagen werd verbrijzeld: het paard even wel trof geen letsel. In de gemeente Geervliet (Geervliel-Si- monshaven en Biert) zal over het belasting jaar 19251926 geen hoofdelijke omslag hef fen, wat mogelijk is geworden door het over schot van het vorige belastingjaar en het nauwkeurig beheer der gemeentefinanciën. De Posterijendienst is niet gelukkig in zijn keuze van middelen om er wat bij te ver dienen door zich in dienst te stellen van de reclame-makerij. Zooals men weet zijn onlangs de postwa gens (handwagens) voorzien geworden van reclameborden ter aanbeveling van de pro ducten eener zeepfabriek als van VIM, TWINK, enz. Natuurlijk zijn er heel wal postbeambten, over deze manier van handelen, waarop zij lot publieke reclame-loopers werden ver laagd al zeer slecht te spreken, welke ont stemming in hun vakbladen alreeds scherp tot uiting kwam. Of aan deze klachten gehoor zal worden gegeven, wordt intusschen sterk getwijfeld. Strafzaken zijn dikwijls uiterst' verward en vaag. De rechtbank te Amsterdam behan delde Woensdag een dergelijke zaak. De fei ten, die men zich herinneren zal, zijn uiterst eenvoudig. Een betonwerker, J. Jaspers, verliet in den ochtend van 5 Jan. j.l. per fiets Den Haag. Hij had geen werk en hoopte dat te vinden bij den nieuwen sluizenbouw te IJmuiden. De tocht leverde geen resultaat op en in den avond reed hij vrij moedeloos naar Amsterdam. Misschien zou daar voor hem werk te vinden zijn. In een herberg nabij Velsen rustte hij een poosje uit en dronk een glas bier en een glaasje Catz. Men vertelde hem daar, dat hij goed deed met langs het kanaal te fietsen, wat hij dan ook deed. 't Was donker, maar zijn lantaarn gaf prachtig licht. Plotseling kwam iemand hem achterop rij den. „Rijdt u ook naar Amsterdam?" vroeg hij, maar het antwoord luidde ontkennend. De onbekende was op weg naar Zaandam en bewonderde de fiets van J Deze had on geveer 10 op zak. Het gesprek vlotte best, tot men aan de Hembrug kwam. „Hier ga jij rechtsaf," zeide de onbekende „en ik ga hier af." De betonwerker reed den Ringdijk op, toen na een poosje weer iemand hem ach terop kwam rijden. „Rijdt u met mij mee naar Amsterdam?" riep hij, „Neen," was het korte antwoord. „Rijdt u maar gerust mede, ik ben niet van de politie," riep daarna de betonwerker, maar als eenig antwoord werden kort op elkaar twee revolverschoten op hem afge vuurd Hij schreeuwde om hulp, liep naar een boerderij, waar men hem uit angst niet open wilde doen en kwam ten slotte bij een sein- wachtershuisje terecht. De seinwachter con stateerde een schaafwond aan zijn linker heup. De kogel was door de mouw van zijn jekker en door zijn colbertjas gegaan. Het tweede schot was blijkbaar mis geweest. Een collega van den wachter vertelde, dat een man op een rammelende fiets zijn huisje voorbij was gejakkerd. Dank zij de Amsterdamsche recherche werd de onbekende uitgevonden. Het was een 26-jarige fabrieksarbeider uit' Beverwijk, Nic. Kuil Thans stond hij, beschuldigd van poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling, terecht voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam. Het bleek, dat hij den rechercheur eerst ontwijkend had geantwoord op de vraag, of hij met den be tonwerker gefietst had in den avond van 5 Januari. Eindelijk had hij toegegeven, maar dat hij de dader van den aanslag was, bleef hij ook thans stellig ontkennen. In zijn woning werd in een kist een revol ver gevonden, waarvan vier kamers geladen waren. Bovendien trof men daar een boks ijzer en een dolkmes aan. De betonwerker verklaarde kort en bon dig, dat hij zeker was van het feit, dat bekl. de dader was van het hem ten laste gelegde. Juist in dit punt schuilt' het raadselachtige van deze zaak. Hoe is het immers mogelijk, dat de betonwerker die zekerheid heeft? Het was donker, de weg was eenzaam en de aanslag werd gepleegd in enkele seconden tijdsverloop. De president, mr. Eekhout, bleek dit' ook te vinden. „Dat is een raadsel," zeide hij. „Ik twijfel niet aan uw oprechtheid, maar waar om zou bovendien een onbekende u naar het leven staan?" Daar wist het slachtoffer evenmin een ant woord op te geven. Even vaag waren de ant woorden van den beklaagde. „Gaat u meer in het donker fietsen? vroeg de president. «Jfl zeker.' „Waarheen reedt u in den avond van 5 Januari?" „Naar Zaandam." „Het gesprek vlotte nogal. Gewoonlijk bent u niet erg spraakzaam, nietwaar?" „Neen." „Waarom liet u hem den Ringdijk op rij den?" NIEUWE HAAR LEMSCHF, COURANT me! Haar 16.000 exempl. oplage „Dat is een goede weg." „Hoe laat was u thuis?" „Ongeveer half elf „Men zegt, dat u den volgenden dag ge zegd hebt: Ik ben niet naar bed geweestl (Bekl schudde ontkennend 't hoofd). En waarom hadt u een revolver thuis?" „Die was van mijn vader, die jachtopziener is geweest." „Hebt u daar twee schoten mee gelost?" „Die heb ik vroeger eens geprobeerd." „En waarom hebt u een boksijzer en een dolkmes. „Dat weet ik niet." Een der rechters, dr. Vos, vroeg daarna aan bekl., waarom hij eens wegens moord veroordeeld werd. Verontwaardigd riep deze uit: „Neen, niet wegens moord. Ik ben vrij gesproken, omdat het niet bewezen was!" Mr. Wolfson, officier van Justitie: „U bent wel veroordeeld, maar alleen wegens mishan deling. U hadt een persoon met' een mes ge stoken op een kermis. De officier ging daarna de feiten en de aanwijzingen na en zeide, dat een onderzoek had uitgemaakt, dat bekl. toerekenbaar was. Voor poging tot doodslag achtte de offi cier geen termen aanwezig. Wegens poging tot zware mishandeling eischte hij oplegging van een jaar gevangenisstraf. Mr. Cardozo pleitte vrijspraak. DE H. A. V. HAARLEM ONTVANGT VOOR DE EERSTE MAAL EEN BUITENLANDSCHE UITNOODIGING. Dat het in de H. A. V. Haarlem nog steeds crescendo rno^e als bewijs dienen, dat het bestuur van bovengenoemde vereeniging een uitnoodiging mocht ontvangen, om met een ploeg van 6 a 8 deelnemers in te schrij- ven voor de Internationale Invitatie-wed- strijden, welke ter gelegenheid^ van het 25- jarig jubileum der Sportclub Schwarz-Weis te Essen op 7 Juni a.s. worden georgam- seerd. Uitnoodigingen tot deelname zijn even eens gericht tot de athleten Hoff, Pelzer, Imbach, Houben en Paulen. Het programma der uitnoodigingen be staat uit 100 M. 4 X 100 M. estafette, 800 M. en verspringen; dat der openwedstrijden 400 M„ 1500 M., 5000 M„ 3 X 1000 M. esta fette, speer- en discuswerpen, hoogspringen met aanloop. 't Is te begrijpen, dat het Haarlem bestuur gaarne deze gelegenheid zal aangrijpen, om haar leden wedstrijdroutinc bij te brengen en tevens rijke ervaringen op te doen. Ge zien het zware seizoen, dat haar w30'1*' o.a. tot behoud van den Prins Hendrik Bekei zijn dergelijke wedstrijden van buitengewoon gewicht. Aan de voorbereiding van dezen tour zal alle zorg besteed worden. Zoo zullen haar begeleiden als captain S. van Duijn, de oude wedstrijdrot, als oefenmeester Tb. J. H. van 't Lam, de Haarlem-trainer, als Masseur J. Admiraal, die o.a. met Paulen, Lamp ei. Klaassen zulke mooie successen behaalde. Verschillende supporters gaven reeds den wensch te kennen, de ploeg te willen ver gezellen. Voorloopig zullen worden ingeschreven: J. Boot, F. Lamp, J. Verhagen, G. Eijsker en J. Welsenes voor 100 M. en 4 i00 M. estafette. (Zouden zij binnen het bestaande Ned. record komen?) J. Boot, verspringen. S. v. Duijn en J. Welsens, hoogspringen met aanloop. G. Eijsker, discuswerpen. Voor onze stadgenooten een prachtgele- genheid, jom kennis te maken met een dei beste sportorganisatie s in het Buitenland, met haar turn-, roei-, tennis-, zwem-, ahle- tiek-, voetbal- en hockey-afdeehngen, mee haar schitterende velden, bassins en club gebouwen. Dat onze jongens succes mogen hebben! JAARVERGADERING DER H. A, V. HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarvergadering op a.s. Zaterdag 25 April, 's avonds om 8 uur in Hotel Lion d'Or, Kruisweg, Haarlem. DONDERDAG 23 APRIL. Brussel 265 M. 7.35 u. Concert en Dansmuziek. Chelmsford 1600 M. 7.20 u. Concert 9.20 u. tijdsein daarna Jaszband Savoy Hotel. Kfeltoren 2650 M. 5.20 u. Concert. Radio-Paris 1780 M. 8 u. Radio Hilvers. Draadl. Omroep 1050 M. 6 u. EHner Concert 8.10 u. Concert door de Amst. Orkestvereeniging. In de afgeloopen week leverden de ver schillende zalmvisscherijen op onze rivieren weder bevredigende resultaten op. Vooral de hevige wind in 't laatst der week joeg heel wat zalmen uit zee de rivieren op, zoodat de: vangst in verscheidene vischtrajecten op de! beneden-Waal zoo aanzienlijk was als in; geen jaren te voren. Ook de flouwvisschers maakten dientengevolge een zeer ruime be somming. In de gezamenlijke riviervakken van de beneden-Waal en hoogerop tot Kee- ken aan den beneden-Rijn, een aanmerke lijk deel van de boven- en beneden-Merwe- de, de Oude Maas en de Lek bedroeg het aantal win terzalmen, die de beroepsvisschers met de groote en de kleine zalmzegen, de drijfnetten en met de vlotvisscherij bemach tigden, ongeveer 640 stuks tegen 1000 stuks in de week die voorafging. Tengevolge van minder levendige vraag liepen de prijzen van alle soort zalmen naar omlaag. In de we ren of stallen te Oudorp vingen de visschers niet minder dan 42 zalmen, die groot van stuk waren binnen één getij 17 zware exem plaren, die te zamen 380 pond wogen en waarvan enkele het gewicht hadden van ruim 30 pond. Op de kleine zegenzalmvisscherij De Koekoek te Tienhoven aan de Lek be droeg de vangst 49 zalmen en één elft van 5 pond. Beneden Tiel te Heerewaarden wer den buitgemaakt 84 en te Rossum 50 zal men. Ter markt te Hardingsveld kwamen van 11—18 April 32 zalmen, die opbrachten van f 1.60—2.25. De enkele schotzalmpjes of z.g. zeeforellen van 2 tot ruim 3 pond de den van f 1.90—2.90 per stuk. Naar andere riviervisch werd minder druk gevischt. In den loop dezer week gaat de verboden tijd in, zoodat met de zegen niet meer mag gevischt den. Op de Waal en vooral in hoogergelegen vakken vingen de visschers als gewoonlijk min of meer voldoende hoeveelheden schub- visch. De elftvisscherij blijft nog van geringe: beteekenis uit het buitenland werden nog al bevroren elften aangevoerd, die opbrach ten van f 0.60—1.15 per stuk versche elf ten deden tot f4. De palingvisscherij lever de iets gunstiger resultaten op, le soort pa ling gold aan den wal f 3.051.10, 2e soort f 0.65—0170, 3e soort f 0.30—0.40, snoek f 0.400.45, brasem f 0.300.32, bliek f 0.15—0.28, baars f 0.25—0.28, voorn f 0.08 0.11, snoekbaars f 0.450.48 alles per pond. AMSTERDAM, 22 April. Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente-vischhal Tong per 10 stuks f 2—10, Zetschol f9— 13, Kleine Schol f 3.50—6, Schar f 3—4 per mand. ENKHUIZEN, 21 April. Heden hebben 58 vaartuigen hier aangevoerd 1400 tot 13.000 stuks haring per vaartuig. Totaal 260.000 stuks. Prijs voor reephanng f 1.25 —1.10, fuikharing 67—88 ct., sleephanng f 1.05—67 ct., per tal. De eerste ansjovis is al in de Zuiderzee aangetroffen. Te Medem blik, Stavoren en hier (Enkhuizen) heeft men de eerste exemplaren aangevoerd. URK, 21 April. Door 174 vaartuigen zijn! heden hier aangevoerd 2440 tal haring, Pf!js| f 1.25—1 (laatste afslag f 1.02) per tal (200 stuks). ENKHUIZEN, 22 April. Totale haring- aanvoer van gisteravond 281.650 stuks haring* Getal vaartuigen 58. Laatste markt f 1.10 per tal. Heden hooger gemiddelde vangst de eerste 20 vaartuigen kwamen binnen met ge middeld 21 tal. Marktprijs f 1.151.25. Een haringvisscher had heden 6 stuks ansjovis in zijn netten. TT KRALINGSCHEVEER, 22 April. Heden waren ter markt aangevoerd 132 winter zalmen, prijs f 1.201.70 p. k.g. 3 elLen f 14 per stuk. IJMUIDEN, 22 April. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 405 (Derika II) met f 3635 IJ.M. 129 (Shamrock) met f 2889 IJ.M. 503 (Holland VII) met f 1073 IJ.M. 130 (Eendracht I) met f 1848 IJ.M. 37 (Ma ria Elisabeth) met f 3012 en de zeilloggers K. W. 49 (Dirk) met f 559 K.W. 20 (Ma ria Cornelia) met f 4899 K.W. 53 (Jacoba) met f 368 K.W. 22 (Orion) met f 624 KW. 1 (Wilhelmina) met f 420 K.W. 66 (Twee Gebroeders) met f 409 K.W. 39 (Doggersbank) met f 478 K.W. 87 (Kat~ wijk aan Zee II) met f 530 K.W. 44 (Dirk) met f 604 K.W. 129 (Gerard en Arie) met f 391 K.W. 71 (Johannes Marmus) met f 480 K.W. 148 (Arie) met 554 K.W. 40 (Anna Sophia) met f 509 K.W. 5 (Hubertha Gerarda) met f 460 K.W. 74 (Katwijk aan de Rijn III) met f 487 en K.W. 154 (C. Ouwe hand) met f 480 aan besomming. Heb "set nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFELLER. „Ge moet u het leed van anderen niet zoo aantrekken," zoo zei ze. „Het zou uw leven kunnen verkorten," voegde ze erbij, terwijl ze poogde te schertsen. Toen ging ze heen. Maar op den drempel keerde ze zich nog eens om, en zei: „Het blijft er dus bij, nietwaar Suzanne? Drie uur per dag voor den beschermeling van Alberto Gotiif-cddi," Suzanne boog zwijgend het hoofd, tot tec ken van toestemming Het kwam haar voor, alsof de afspraak minder bindend "oor haar zou zijn, wanneer ze zelve die niet met duidelijke woorden uitsprak. Het was, alsof haar kamer haar nog klei ner, nog enger voorkwam, nu die trotsche gestalte was heengegaan. En om den cigarettendamp, dien Donna Flavia daar had achtergelaten, te verdrijven, spende ze het venster, en leunde een oogen blik over de balustrade Vanuit de vierde verdieping, waar ze .woonde, had ze uitzicht op de heuvelen van Albanië, en de Sabijnsche bergen, Als de zon opging, zag men aan den vuur- rooden horizont de blauwe lijnen van het gebeigte. door een lichten nevel bedekt. En om dat heerlijk natuuitafereel dage lijks te kunnin genieten, sloot Suzanne nooit de jalousiean Zoodra de dag aanbrak, sprong ze uit het bed, om de zon langzaam achter den Monte Cace te zier opéaan. Die terugkeei van licht er warmte gaf haar levensmoed voor den geheelen dag. En als ze de zon gezien had, dan ging ze met een gevoel van groot welbehagen weer onder de dekens, om nog een uur ge makkelijk uit te rusten. Dat was haar eenig genoegen. Maai op den morgen, toen Donna Fiavia bij haar op bezoek was gekomen, was er geen zon te zien Het was een van die Novemberdagen, wanneer nevelen de koepels en torens der Eeuwige stad omhullen, en van uit de Cam- pagna over den Tiber zweven. Dan is de lucht vochtig, en jaagt soms een huivering door de leden. En dien morgen had Suzanne een gevoel, alsof er zich ook een donkere schaduw over haar leven uitbreidde. Alberto Gottifreddi! Ze had toej5e£cvcn aan een wensch van Alberto Gottifreddi! Wel is waar had ze dat niet direct gedaan, maar toch langs een omweg, door de bemiddeling van Donna Flavia. Maar niettegenstaande dat was ze toch woedend op zichzelve. Ze gevoelde zich beschaamd en verne- derd Haar zachtzinnig gemoed, dat niet in staat was, om gevoelens van wraak te koesteren, was toch van groote bitterheid vervuld. Maar het was alleen tegen hem, van wien Donna Flavia gezegd had, dat hij op zoo meesterlijke wijze de kunst verstond, altijd en overal zijn eigen wil door te zetten. Ze zocht nu naar een uitweg, een voor wendsel, om zich aan de aan Donna Flavia gedane belofte te kunnen onttrekken. Maar ze kende de eigenaardige halsstar righeid van hare vriendin maar al te goed. En ze gevoelde zich niet sterk genoeg, om zegevierend tegen haar wil te strijden. O, als het er om te doen was geweest, een van haar beschermelingen te verdedi gen, dan zou ze den noodigen moed, de noo- dige wilskracht wel gevonden hebben, maar het was om haar eigen persoon te doen. En om hare gedachten te ontvluchten, ver liet het jonge meisje het venster, en begon ze zich gereed te maken, om uit te gaan. Zorgvuldig kamde ze hare volle, golvende haarlokken, en begon ze zich aan te klee- Elke nalatigheid in haar toilet beschouwde ze als iets ongeoorloofds. Nooit verwaarloosde ze zelfs het kleinste, het onbeduidendste détail. En toen ze met alles gereed was, groette ze met de oogen het portret van Sébastien Dupré, haar geliefden vader, alsof ze hem vergiffenis wilde vragen voor hetgeen ze ge daan had. Toen verliet ze hare kamer. Maar de gedachten, die haar daaruit had den verjaagd, bestormden haar weer, zoodra ze zich op den trap bevond. Het was, alsof het Noodlot den eens verscheurden band weer wilde aanknoopen. Maar was het dan een band? Neen, het was niets anders dan eene on aangename herinnering. En toen ze de trappen afdaalde, had ze een gevoel, alsof ze een schoolmeisje was, dat heimelijk de school wilde ontloopen. En toen ze op de straat was gekomen, zag ze naar de klok. Het was nog een kwartier vóór elf uur. Dicht in de buurt, in de Via Umbria, woonde een ziek kind, dat ze beloofd had te komen bezoeken. Maar ongelukkig was dat kind wat al te spraakzaam, en ze had beloofd, om rif uur in het Hotel de Londres te zijn, waar ze les moest geven. „Als ik later rijk „al zijn geworden, dan za! ik degenen, die ik lief heb, nooit meer laten wachten," zoo dacht zc bij zichzelven, „Als ik later rijk zal zijn!" Hoe dikwijls had ze haar vader die woor den hooren uitspreken. Toen ze de Piazza di Spagna bereikt had; bleef ze op de trappen van de Trinita dei Monti aarzelend staan. Daar waren bloemen in rijke keuze uit gestald, bleeke herfstrozen en goudkleurige Chrysanthemums, die aan een Romeinschcn zonsondergang herinneren. Het was, of die bloemen haar toeriepen? „Neem ons mede, en breng ons over den dicmpel der armoede, in de kamer van dat zieke meisje, om haar treurig bestaan op te vroolijken. Hier zijn wij toch nutteloos, ten genoege van hen, wien het leven al genoeg vreugde heeft, bereid. Suzanne greep in haar zakken, haalde haar beurs daaruit te voorschijn en bezag die. Die portemonnaie was zoo dun, zoo slecht voorzien, dat Suzanne het niet waag de. die nog dunner te maken. Ze wendde de oogen af, om die bloeiende verzoeking niet langer te zien en terwijl ze een diepen zucht slaakte, verhaastte ze hare schreden. Toen ze in de nabijheid van dc op de Piazza di Spagna gelegen tea-room gekomen was, gevoelde ze opeens eene zachte hand op haar arm. Verschrikt zag ze op. Een dame trad haar in den weg. Een jacquet van kostbaar pels omsloot haar schoon gevormde gestalte en onder een grooten zwarten, met veeren bezetten hoed kwam het blonde, blanke hoofd van eene Angel-Saksische te voorschijn. Bij den eersten aanblik wekte dat gelaat de illusie der jeugd op, maar bij nadere be schouwing ontdekte men een soort afmat ting, die zich kenbaar maakte door kleine fijne rimpels, aan de slapen en om den mond. „Gaat ge naar Arabella, jufrouw Dupré?" zco vroeg ze, „Als ik mij niet bedrieg is het nu haar lesuur, en ik zou u willen verzoe ken, met mijne dochter te dineerem en uw namiddag aan haar te willen wijden." „Den geheelen namiddag?" vroeg Suzan ne. Hoewel de meeste van hare lessen nog niet waren begonnen, woekerde Suzanne toch met elke minuut, waarop allen om strijd aanspraak maakten. „Ja, als het u mogelijk is, zou ik dal gaarne willen," zei Mistress Fane. „Ik vrees namelijk, dat ik eerst tegen den avond te- rug kan zijn. Ik heb veel zaken in orde t» brengen." Dat was een leugen. Maar Suzanne geraakte daardoor in verle genheid. Ze was steeds verlegen tegenover lieden die den moed niet hadden, de waarheid tc zeggen. „Het zou zoo lief van u zijn, als u mij dat genoegen zoudt willen doen, juffrouw Du pré," zoo vervoigii* le Engelsche dame, „Da arme Arabella is zo arne alleen." Jawel! Die arme n,* 7e wist, wat ze daarvou denken Maar door haar goede 11 -gehAjld. stemde ze er in toe, de uren, die bestemd had voor' het schrijven van een artikel over het Kinderhuis, aan die Arabelle op te offe ren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5