ÜTlïFl m Bïnnenlandsch Nieuws ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. LANDB. EN VISSCHERIJ De Fransche Kamer neemt een motie van vertrouwen in de nieuwe Regeering aan. De candidatuur Hindenburg en de Amerikaan- sche credietmoeiliikheden. De toestand in Bulgarije wordt ernstig beschouwd, in tegenstelling met de geruststellende berichten. Onder de radio-berichten: Herriot tot voorzitter der Fransche Kamer gekozen. De Belgische rechterzijde wijst samenwerking met Vander- velde van de hand. EEN GROOTE BRAND IN MEXICO. Gem. buitenl. berichten. Herriot tot voorzitter der Fransche Kamer gekozen. De Belgische Kabinetsformatie. Het communistenproces te Leipzig. s De reis der Engelsche ministers. De terugkeer van het Engelsche Koningspaar. De situatie in Bulgarije. De Groningsch-Drentsche Katholieken-dag. Het domeinbezit van den Staat. Te hooge woninghuren. De heer Ter Hall en de V rijmetselarij. Uit de R. K. Staatspartij. W eldadigkeidszegels. Bezuiniging op landbouw gebied. De Provinciale Tuinders- credieten. De huldiging der vliegers in Den Haag. VERKEER EN POSTERIJEN. De Postcheque en Girodienst. Benzine-motor-wagendiensten. De werkberschaffing in het Noorden. De staking in de Haagsche Bouwvakken. Uit de Steqnindustrie. Duizend gulden prijsvraag. Indische houtsoorten. De Phono-film. Louis Bouwmeester. Voor Groenten- en Bloementuin. ment Odessa lijden volgens; het bureau voor de statistiek 120.000 kinderen honger. Aan slechts 6500 daarvan wordt hulp verstrekt. DE STRIJD IN HET RIFGEBIED. Afdeelingen riflieden in wier midden een onder-aanvoerder van Abd-el-Krim werd opgemerkt, deden een aanval op de stammen Bcni Zeroeal, die dekking zochten in de aan het Fransche gezag onderwerpen streek tus- schen tie grens der Spaansche zone en de voorgeschoven posten. De stammen trekken terug om bescherming te zoeken bij de Fran sche linies. Een brand, die gisterenmorgen vroeg te Cananeo, in Mexico, uitbrak, maakte twee duizend menschen dakloos en maakte het grootste deel der stad met den grond gelijk. De aangerichte schade wordt op een kwart millioen dollars geschat. Gemeld wordt dat vier personen bij den brand het leven ver loren. Het nieuwe Fransche Ka binet. De bladen betoogen naar aanleiding der regeeringsverklaring dat Painlevé een beroep heeft gedaan-op nationale eensgezindheid. De „Ere Nouvelle" schrijft dat het geheeie' land getuige zal zijn van den kalmeerenden invloed van het kabinet-Painlevé, dat zich zelf discipline heeft opgelegd, op gevaar af de gevoeligheid van zijn eigen vrienden op te wekken. Het streeft er uitsluitend naar de Fransche financiën krachtig te herstellen en den wereldvrede te verzekeren. De „Oeuvre" legt den nadruk op de zorg van het kabinet alle prikkelende quaesties te vermijden om al zijn krachten te sparen voor de oplossing der moeilijke financieele quaesties. De bladen der oppositie vinden de ver klaring vaag én zijn van oordeel dat het lin- kercartel op weg is te verdwijnen. De „Fi garo" echter gelooft geenszins dat het cartel stervend is. Briand aan het woord. Na Caillaux voerde Briand het woord. Hij beantwoordde Fabry inzake de veiligheids- quaestie en verklaarde, dat hij de buitenland- sche politiek van het vorige kabinet zal voort zetten. Betreffende de veiligheid wordt de politiek der regeering geleid door de gedachte dat er voor Frankrijk geen betere veiligheid bestaat dan in nauw contact te blijven met de geallieerden en niets te doen zonder met hen in overeenstemming te zijn. Briand wijst op het groote belang der volkenbondspacten, tengevolge waarvan Frankrijk niet geïsoleerd is. Hij zegt voornemens te zijn besprekingen te openen omtrent de quaesties der veilig heid en die der toepassing van met de geal lieerden gesloten verdragen. Briand zal niet toestaan, dat Frankrijk uit egoïsme szijn overeenkomsten met de geallieerde niet zou nakomen. Inzake de besprekingen met Duitschland bestaat er z.i. een heele reeks mogelijke overeenkomsten. Frankrijk, zegt hij, heeft er behoefte aan zich veilig te gevoe len om te kunnen werken. De Kamer heeft met 304 tegen 218 stem men een motie van' vertrouwen in de regee ring aangenomen. Hindenburg en het bui- tenlandsche crediet. De New Yorksche bankwereld heeft tegen over v. Maltzan, haar opinie over de even- tueele verkiezing van Hindenburg niet on der stoelen of banken gestoken. Van ver schillende kanten verzekerde men hem, dat de thans bestaande credietmoeilijkheden zich zouden bestendigen, indien Hindenburg werd gekozen. Steeds meer aanwijzingen komen er, dat de grootindustrie tegen een candidatuur- Hindenburg is gekant. De „Frankf. Z." be vat thans weer een protest van een leidenden grootindustrieel uit Stuttgart, die de can didatuur een misdaad tegenover het Duitsche volk noemt. De Franschen hebben moei te in Amerika leeningen te plaatsen, schrijft hij, ofschoon daar geen Foch, maar een lin- ker-politicus president is. En Duitschland zou den pendant van Foch, Hindenburg, president maken Als een bewijs van de oneenigheid in het rechtsche bloc kan nog gelden, dat te Ham burg door dc D.-Volkspartij aldaar een ma nifest wordt verspreid, waarin op alle partij- genooten een beroep wordt gedaan om „bij de verkiezing van den rijkspresident het be tere inzicht het te laten winnen van de uit zuiver tactische gronden gestelde partijdis cipline, door öf te stemmen op Marx, öf zich van stemmen te onthouden, teneinde het on heil (van een verkiezing van Hindenburg) af te wenden. Ter wille van het vaderland en ter wille van Hindenburg „niet stem men op Hindenburg." De toestand in Bulgarije. Volgens berichten uit Weenen aan het „Berl. Tag." is de algemeene toestand ern stig. Bulgaarsche boeren en vluchtelingen komen ontstellende verhalen doen over hetgeen er in Bulgarije thans gebeurt, ver halen, die wel met een zekere reserve moeten worden aangehoord. Maar ook andere reizigers, die uit Bul garije komen, deelden mee, dat in Sofia reeds meer dan 400 menschen ter dood zijn gebracht; de executies vinden plaats in de kazernes, waar de krijgsraden zitting houden. Alleen in Sofia zouden reeds meer dan 1000 tegenstanders der regeering gearres teerd zijn. De regeering heeft verschillende dorpen in de omgeving van Sofia door militairen aten bezetten. Op verschillende plaatsen Staan kanonnen en machinegeweren om te beletten, dat iemand zijn dorp verlaat en Dnderzoekingscotnmando's gaan dóór de dor pen om de leiders der boerinbeweging te arresteeren. Een draadloos- bericht uit Londen meldt dat verwacht wordt, dat de Britsche regeering het met Frankrijk en Italië, eens zal zijn om Bulgarije toe te staan zijn militie uit te brei den, om den binnenlandschen toestand de baas te worden. Men is te Londen van mee- ning dat het in het belang van den vrede in Europa is, dat de binnenlandsche vrede in Bulgarije wordt hersteld en omdat uitbrei ding van militie daarvoor noodig is moet daarvoor toestemming gegeven worden. Ech ter wil men doen uitkomen, en dat is uit drukkelijk gezegd dat deze maatregel al leen toegestaan is om den vrede te herstellen en niet voor politieke doeJ<süicfen. De geal lieerden zullen bedingrn, dat zoodra dé rust zal hersteld zija, de militie weer op het vroe gere aantal 'zal worden teruggebracht. In Berlijn zijn 32 Bu'gaarsche studenten, onder wie ook meisjes, gearresteerd, onder verdenking vah medeplichtigheid aan den aanslag te Sofia, Het einde der revolutio naire beweging in Por tugal. De Kamer heeft den minister-president gemachtigd de opheffing der constitutioneele waarborgen gedurende veertien dagen voor Lissabon te bestendingen. Zij nam een motie van galukwenschen aan ten opzichte van het staatshoofd, de regeering, het leger en de marine voor het herstel der orde. Er zijn 150 officieren gevangen genomen. De minister van oorlog is afgetreden. Hij zal ad interim door den minister van binnen landsche zaken worden vervangen. Een rede van den Brit- schen gezant te Washing ton. De Britsche gezant verdedigde in een rede, uitgesproken voor de leden van de Vereeni- ging van Engelschsprekenden, de redenen waarom Groot-Britannië het protocol van Genève had verworpen. Hij weidde uit over de hoop op den toekomstigen vrede van Europa door middel van de veiligheids ver dragen, die Duitschland had voorgesteld, doch verklaarde, dat het vooralsnog niet mogelijk was te zeggen, hoe de besprekingen over de veiligheid zouden eindigen. Hij ver klaarde, dat de vrede moest worden geba seerd op den goeden wil en het gezond ver stand, onafhankelijk van reusachtige ruïnee- rende bewapeningen. De Iersche gezant in Was hington gewond. Smiddy, de Iersche gezant, kwam gisteren bij het paardrijden in botsing met een auto, waarin de echtgenoote van den Neder- landschen legatiesecretaris was gezeten. De gezant brak een been en werd aan het hoofd gewond. Gevreesd wordt, dat hij ook inwen dige kneuzingen bekwam. Een nieuw Japansch moe- derschip voor vliegtuigen. Uit Kwa wordt geseind, dat vandaag een ijjeuw moederschip voor vliegtuigen, 26.900 ton water verplaatsend en 29 knoopen loo pend, van stapel geloopen is. BRAND IN HET ALHAMBRA, Een ernstige brand heeft gewoed in de be kende concertzaal „Alhambra" te Parijs. Het geheeie tooncel en het achtergedeelte van het theater zijn uitgebrand. In de zaal is be langrijke schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. WILLIAM THORNE OPGEHANGEN. In weerwil van het feit, dat van verschei dene zijden gewezen is op de tegenstrijdige uitspraken van de deskundigen, die een on derzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van den dood van Elsie Cameron, in ver band waarmede William Thome, haar ver loofde, ter dood werd veroordeeld, en het geuite vermoeden dat hier sprake is van een rechterlijke dwaling, is Thome gisteren- ochtend toch opgehangen. Een merkwaar digheid bij deze executies, dat het gisteren juist Elsie Camerons' verjaardag zou zijn ge weest. Ongetwijfeld zullen de tegenstanders van de doodstraf, die zich de laatste jaren ster ker doen hooren, in dit geval een sterk ar gument vinden voor hun standpunt. DE TENTOONSTELLING VAN WEMBLEY. Men is bezig de laatste hand te leggen aan de tweede editie van de British Empire Exhibition te Wembley, welke op 9 Mei door den koning en de koningin zal worden ge opend. De officieele Britsche draadlooze dienst is opgetogen over deze nieuwe ten toonstelling, welke in ieder opzicht beter heet dan die van verléden jaar. Speciale aandacht is gewijd aan de vermakelijkheden. Zoo zal in het stadion een demonstratie te zien zijn van de luchtverdediging vati Lon den. Ietwat anachronistisch zal de finale hiervan worden gevormd door een voorstel ling van den groot en brand van Londen in 1666. Er worden verder rennen met Romein- sche zegewagens beloofd, die zelfs den meest geblaseerden zullen behagen, verzekert de draadlooze. Taptoes met fakkel- en zoeklicht worden verder den aanstaanden bezoeker beloofd. Veertig voet hooge kolommen zullen wijders als vurige pilaren een zacht diffuus licht om zich heen verspreiden. Voorts lezen wij van verlichte zwanen en eenden, ja van een heele arke Noach's, mitsgaders verlichte waterlelies, die op den vijver zullen drijven, terwijl op de grasvelden lichtende pingoeins kikvorschen, reuzeslakkert en andere fantas tische dieren zullen spelemeien. Vroolijk verlichte papegaaien en uilen zullen de Doo rnen doen leven. Alsof dit alles nog niet ,mooi" genoeg was, zal een oude breed- getakte eikeboom in een vruchtboom me lichtend appels worden herschapen. DE HERDENKING VAN ROME'S STICHTING. Rome heeft gisteren den dag herdacht waarop het 2878 jaar geleden werd gesticht. Draadloos wordt gemeld, dat bij deze ge legenheid de winkels en zaken gesloten wa ren. De „vacaiUiesternming" heerscht ster ker dan ooit in de stad, zelfs méér dan met Kerstmis. De bladen zullen eveneens niet verschijnen. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld Een commu nistisch blad te Charkow meldt, dat het aan tal noodlijdenden toeneemt en in Mei nog zal stijgen. Ér lijden 750.000 kinderen hon ger, van wie nog geen 91.000 hulp krijgen. Volgens het uitvoerend comité van het gou vernement Tsaritsin waren op 15 Maart al daar 24.296 kinderen en 9075 volwassenen van gebrek omgekomen. In het gouverne- Na den kcortsachtigen dag van gisteren beloofde de Kamerzitting van- heden kalm te zijn; aan de orde was de verkiezing van een voorzitter in plaats van Painlevé, waar voor Herriot de eenige candidaat was. Daar de oppositie besloten had zich te onthou den, scheen de meerderheid slechts een zuivere formaliteit te vervallen te hebben. Maar bij de eerste stemming werd het quo rum niet bereikt, daar de leden der meer derheid in onvoldoenden getale waren op gekomen, hetgeen Herriot dermate ergerde, dat hij op het punt stond van een candi datuur af te zien en slechts zwichtte na levendigen aandrang zijner vrienden. Ver volgens werd een hevig incident uitgelokt door het lid der oppositie Balanant, die be weerde toezicht te houden op den loop der stemming. De socialisten protesteerden en verjoegen Dalanant met geweld. Er volgde een tu mult, waarbij over en weer klappen vielen. De onder-voorzitter herstelde met moeite de orde. Na de tweede stemming deelde de onder voorzitter den uitslag der stemming mede; Herriot bleek gekozen te zijn met 266 stemmen. De meerderheid bracht hem staande een 'angdurige ovatie. Herriot zal heden zijn rede als voorzitter houden. Het bureau der rechterzijde van Senaat cn Kamer heeft met algemeene stemmen als zijn oordeel uitgesproken, dat daar de voorstellen van Vandervelde als grondslag voor het program der toekomstige regeering niet een program aanvaarden, ingegeven door het algemeene landsbelang, maar het verkiezingsprogram der socialistische partij, deze voorstellen niet kruinen worden aan vaard In het proces tegen de communisten voor het hooggerechtshof te Leipzig is gisteren het vonnis gewezen. Neumann (de hoofdbe- klaagde, die volgens de communisten een spion en zwakzinnige is) werd ter dood ver oordeeld, tot acht jaar tuchthuis en 500 M. boete; Poege werd ook ter dood veroor deeld, zeven jaar tuchthuis en 500 M. boete, terwijl éveneens over den geheimzinnigen Rus Skobelewski de doodstraf werd uitge sproken; tevens kreeg hij 12 jaar tuchthuis, 500 M. boete en werd hij uit het land ver bannen/ De andere beklaagden kregen van 15 jaar luchthuis tot vijf maanden gevangenisstraf, benevens verschillende geldboeten. Na de voorlezing van het vonnis voor het Staatsgerechtshof te Leipzig, waarbij de drie hoofdbeklaagden in het Tsjeka-proces, Neumann, Pöge en Skobelewski ter dood en de andere belaagden tot tuchthuisstraffen werden veroordeeld, brachten de beklaag den een „Hoch" uit op de Internationale en yan de publieke tribune wierp men hun roode anjelieren toe. Toen de beklaagden uit de zaal werden gebracht, riepen ze voortdurend: leve Moskou, tot weerziens „Genossen"! en hun partijgenooten op de publieke tribune hieven de „Internationale" aan. Toen zij ondanks de waarschuwingen van den president voortgingen met schreeu wen, werden verschillende tribunebezoekers gearresteerd. De Britsche ministers Hoare en Amery zijn van hun vliegtocht over Irak te Kairo aangekomen. Zij zullen morgen door koning Foead worden ontvangen. Koning George en koningin Mary zullen Zaterdagmiddag van hun reis naar de Mid- dellandsche Zee terugkeeren. In» de Dinsdag gehouden zitting van de Sobranja werden de maatregelen der regee ring tegen de communisten en de uitvaardi ging van den staat van beleg met algemeene stemmen goedgekeurd. Alleen de communis ten namen niet aan de zitting deel. Alle ministers waren aanwezig, verschei- cienen met lichaamsdeelen in een verband. De minister van oorlog, die bij den bomaan slag vrij ernstig gewond schijnt te zijn, moest door twee (soldaten gesteund worden. Hij werd met geweldige ovaties begroet. Uit Sofia wordt aan de „British United Piess" gemeld, dat alle. Russen in Bulgarije, ook zij, die geen communisten zijn, zullen worden gearresteerd. De huiszoekingen cn nasporingen der po litic worden voortgezet. Volgens het blad „Slovo" diende een huis te Sofia, dat een buitenlander toebehoorde, den leiders der samenzwering Jankof én Mtnkof tot schuilplaats. De 32 Bulgaajrsche studenten en meisjes studenten, die in Berlijn zijn gearresteerd, zullen naar het „Berliner Tageblatt" ver- rvomt allen uit Duitschland worden verban nen. De „Msb." verneemt, dat dit jaar op He melvaartsdag de GroningschDrentscha Ka tholiekendag niet zal worden gehouden. Hij werd voorloopig uitgesteld om den Gro- ningschen Politieken Landdag, die naar alle waarschijnlijkheid, op 14 Juni a.s. in „Dé Harmonie" te Groningen zal worden gehou den. Of de Katholiekendag nog dit jaar ge houden zal worden, zal nader in vergade ring, worden besloten. Onderzoek naar een meer economisch beheer. Door de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is be noemd een commissie tot het instellen van een onderzoek naar de vraag, op welke wijz. het beheer van het Domeinbezit van den Staat op de meest economische wijze zou kunnen plaats hebben, teneinde, met be houd van de noodige waarborgen ter voor koming van waarde-vermindering of verlies van eigendom of bezit, de uit de Domeinen voor den Staat te verkrijgen voordeden zoo groot mogelijk te doen zijn. De commissie is uilgenoodigd omtrent de uitkomsten van haar onderzoek met bekwa men spoed een rapport uit te brengen. Zij is als volgt samengesteld: lid en voor zitter, de heer IC I. B. A. de Coster, Bezui- nigings-inspecteur bij het Departement van Financiën; lid en plaatsvervangend voorzit ter, de heer P. J. A. Adriani, .Inspecteur, der Registratie en Domeinen in de 4e divisie te Amsterdam; leden, de heeren J. den Herder, Administrateur, hoofd der afd. Domeinen van het Departement von Financiën; A. Koudijs, Referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw; u. H. Jager Gerlings, Inspecteur bij het Staats- boschbedrijf te Utrecht en A. B. Brouwer, chef der afd. Vischerijen bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, hoofd van het 4e, 6e en 7e Visscherij- district. De Ambtenaar deelt mede, dat men aan het departement van Financiën doende is om naar een bevredigende oplossing te zoeken in zake de te hooge woninghuren voor door het rijk gehuurde woningen. De door den heer Ter Hall aan den Mi nister van Oorlog gestelde vragen naar aan leiding van een verslag over een lezing van den majoor-aalmoezenier Huys in „de Ka tholieke Onderofficier", over de vrijmetse laars, blijken bij een nader onderzoek over bodig en hadden achterwege kunnen blij ven. In het dezer dagen weer verschenen or gaan komt de volgende rectificatie voor: „Het verslag, voorkomende in het orgaan van 25 Maart, behoeft eenige verduidelij king. Het verslag zegt: „Ten slotte besprak Z.Eerw. de verschillende takken van dienst, waarin de meeste vrijmetselaars voorko men, o.a, het leger, de departementen, enz." Hoewel dit in het verslag niet duidelijk uitkomt, moet vorenstaande passage wor den gelezen in verband met bet behandelde pver de vrijmetselarij in hel buitenland met name in Frankrijk. Ter verduidelijking van het begrip mede om mogelijk verkeerde gevolgtrekkingen int het verslag te voorkomen, stellen wij er prijs op, deze aanvulling op het verslag te doen opnemen." Zou het gewaagd zijn te onderstellen, dat de vrager van deze rectificatie wel op de hoogte was, maar de gelegenheid te schoon vond om een heilioozen invloed aan te wenden om een R.K. geestelijke onaange naam te zijn? De actie van democraten. Uit Nijmagen. De actie tot vorming der R.K. Democratische Staatspartij, welke het program onderschrijft der R.K Staatspartij, waarin een ruim deel der „wenschen" van „St. Michaël" zijn opgenomen, is in voor bereiding. Aan tal van bekende katholieke demo craten is verzocht een candidatuur te wil len aanvaarden ter afvaardiging vanwege de R.K. Democratische Staatspartij, welke dan eventueel opgericht zal worden. Van de Reddingszegels 1924 zijn in het geheel 2,071,500 stuks a 2 cent en 1,985,400 stuks a 10 cent verkocht. Van de zegels „voor het kind" zijn ver kocht 757,600 stuks a 2 cent, 551,600 stuks a 714 cent en 977,100 stuks a 10 cent. De installatie der commissie. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft Woensdag op zijn departement de de zer dagen door hem ingestelde commissie geïnstalleerd, waaraan opgedragen is de vraag te beantwoorden of en zoo ja, 'n hoe verre de directe en indirecte bemoeiingen van 't Rijk op landbouwgebied zouden kun nen worden ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft den voorlichtingsdienst, de proef stations en het landbouwonderwijs. De mi nister hield een rede, die werd beantwoord door den voorzitter van de commissie, den heer O. M. F. Haffmans. Op de in 1923 door dc provincie Noord- Holland verleende tuinders-credieten, ten bedrage van ruim 3 ton, is thans ruim ee>, derde gedeelte afgelost, nadat Gedeputeer de Staten eenige maanden geleden alle ere- dieten hadden opgezegd, Naar de „Tel. verneemt, zal op verdere aflossing worden aangedrongen, maar zal toch aan verschei dene tuinders nog eenigen tijd uitstel moe ten worden verleend. Met de afwikkeling re belast het lid der Provinciale Staten, de heer W. Balk (e Alkmaar. De demonstratie op Houtrust. Het Corr. Bur. deelt mede, dat er bij de huldiging der vliegers Zaterdag a.s, op Hout- rust aapwezig zullen zijn de minister van Oorlog, de heer Van Diik; dc minister vai. Onderwijs, dr. J. Th. dc Visser;_ dc minister van Justitie, mr. Th. Heemskerk; de minis ter van Waterstaat, prof. Van Swaay^ ac voorzitter van dc Tweede Kamer, mr. Koo ien; de commissaris van de Koningin tn Zuid-Holland, Baron Sweerls de Landas Wyborgh; de burgemeester der residentie, mr, Patijn; generaal Snijders; de heeren Plasman en dr. Groeneveld Meyer; de wet houders der gemeente Den Haag, de heeren Drees Vryenhoek, Quant en dr. Van dei Meulen, benevens de gemeente-secretaris, de heer Ter Pelkwijk; de burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gyselaar, en voorts tal van militaire autoriteiten, zoo mede bijna alle voorzitters van sportbonden en sportvertegenwoordigers. Het bedrijf in Maart 1925. Blijkens het overzicht over Maart 1925 be droeg het aantal nieuw geopende rekeningen 1020, het aantal rekeningen op ultimo Maart 1925 107513. Het aantal ontvangen stortingen bedroeg 358593 met 'n totaal bedrag van 60,896.482; dat der uitbetaalde chèques 96473 met een totaal bedrag van f 37.419.319. Het aantal beschrijvingen beliep 839551 tot een totaal bedrag van 324.709.385; waarvan in giro 261.106 785; dat de afschrijvingen 539183 tot' een tot. bedrag van 298.944.253, waarvan in giro 261.106.785. Het gezamenlijk tegoed bedroeg ultimo Maart 1925 262.164.745, op ultimo Fe bruari 1925 253.808.962. Het bedrag der belegging was ultimo Maart 1925 64.301.988, op ultimo Februari 1925 f 63.646.246. Invoering op verschillende lijnen. Naar de Tel. verneemt, bestaat bij de di rectie der Ned. Spoorwegen het voornemen binnenkort benzine-motor-wagendiensten te openen op de lijnen DeventerZwolle, De venterAlmelo, ApeldoornDeventer en AlmeloHengeloEnschede. De loonen en werktijden. De onlangs ingestelde contact-commissie in zake werkverschaffing ten plattelafdc, bestaande uit vertegenwoordigers van de Moderne, Chr. en R.-K. Land- en Veenar beidersbonden, had Maandag op 't departe ment van Binnenlandsche Zaken een lang durige bespreking met regeeringsvertegen- woordigers over de arbeidsvoorwaarden in de werkverschaffing voor de Noordelijke provinciën. De conferentie werd tevens bij gewoond door de Rijksinspecteurs voor Steunverleening voor Drente en Groningen, de heeren Jongbloed en Buiskool, In het bij zonder liepen de besprekingen over loonen en werktijdregeling. 0 Van stakerszijde wordt medegedeeld, dat thans 34 patroons, bij wie ruim 300 man wer ken, het nieuwe contract hebben geteekend. Op één na zijn de onderteekenaars ongeor ganiseerd. Dinsdagmorgen heeft de politie een aantal stakende bouwvakarbeiders, die in de Gort straat postten en zich niet wilden verwijde ren, met de sabel uit elkaar gejaagd. Nie mand werd verwond. De Bond van Waalsteenfabrikanten heeft in verband met het conflict in de steenin dustrie aan den Rijksbemiddelaar de volgen de voorstellen gedaan: 1. 5 pCt, loonsverhooging over de geheeie linie; 2. 1.15 per dagwerk van 8400 stee- nen voor steenmakers; 3, verhooging der uurloonen van 30 op 32 en van 32 op 33 cent; 4. dagarbeid 9 uur, weekarbeid 48 uur, eventueel verzuim in te halen binnen de grenzen der wet; 5. geen uitkeering voor feestdagen; 6. verhooging met 1 van de basisloonen der ovenstokers; 7. 5 pCt. loons verhooging van de stokers echter zoo, dat de door de arbeiders gegeven bedragen van 21.25 met en 23 gulden zonder emolumenten niet overschreden worden; 8. einde der overeenkomst 31 Maart 1926; 9. het con tract gaat in op den datum, waarop over eenstemming verkregen wordt. Opzeggings termijn 15 Januari 1926. Alleen voor het steenmaken zal het contract terugwerkende kracht bezitten, voor net veldovensteken zullen de fabrikanten en dc arbeiders-orga nisaties rechtstreeks regeling treffen. 1. Welke Roman o£ Novellenbundel in Nederland verschenen tusschen 1 Janu.an 1900 en 1 Februari 1925 cn in het Neder- landsch geschreven of vertaaid valt het meest in uw smaak? 2. Welke drie boeken krijgen het hoogst aantal stemmen? Bedoeld wordt ontspanningslectuur in boekvorm, waarbij voor volwassenen van katholiek standpunt geen voorbehoud is te maken. Reisbeschrijvingen, welke meer roman tisch dan wetenschappelijk zijn, kunnen ook worden genoemd. Hetzelfde geldt van epi soden verwerkt in romanvorm. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg stelt voor eenieder, die het tweede biljet juist blijkt te hebben ingevuld, gratis en franco boekwerken uit zijn fonds beschik baar ter waarde van 10. Het maximum bedrag aan boeken, hiervoor bestemd be draagt 1000. Zijn er dus niet meer dan ÏOU goede oplossers, zoo bekomen allen den prijs. Indien cr meer dan 100 goede oplos singen binnenkomen worden de 100 prijzen verloot. Tegen paalworm bestand. Naar het „N, v. d. D." verneemt, v/ordt van Amerikaansche zijde groote belangstel ling betoond voor enkele Celebes-houtsoor ten, welke, volgens de ontdekking van deh Indischen houtvester Gonggrijp te Buiten, zorg bestand zijn tegen paalwormen Enkele maanden geleden werd een kleine proei- zending van zes stammen (twee van elke soort) naar San Francisco verscheept, en dezer dagen kwam het bericht, dat men gaarne een proef wilde nemen op grootere schaal, terwijl ook verdere inlichtingen ge vraagd zijn omtrent eventueele leveranties. De houtvester Gonggrijp kwam eenigen tijd geleden na langdurige proeven en onder zoekingen tot de ontdekking, dat het voor komen van kiezelzuur in hout een bescher ming is tegen den z.g. paalworm, die zich anders door de hardste houtsoorten steeds een weg weet te boren. Het diertje doet dit met een schelpvormig orgaan, dat voor een groot deel uit kalk be- saat. Houtsoorten waarin kiezelzuur in een beoaalde hoeveelheid werd aangetroffen, blijken absoluut bestand tc zijn tegen deze doordringing, klaarblijkelijk doordat het boororgaan van den worm door dit zum wordt aangetast en opgelost, Latere experimenten wezen uit, dat in Indië alleen op Celebes een houtsoort is welke door het kiezelzuur-gehalte volko men bestand is tegen paalwormen. Het is gebleken, dat de soorten het meest voorkomen in het gebied rond de Golf var. Boni; uitgestrekte bosschen worden er niet aangetroffen, wel hier en daar complexen waar de gezochte boomsoorten veelvuldige! voorkomen dan elders. De ontdekking van deze houtsoort kan voor Indië van zeer groot belang worden, aangezien men nergens ter wereld er nog m geslaagd is hout te vinden, dat aantasting door den paalworm weet te doorstaan. Vandaar de groote belangstelling, welko men thans in Amerika en speciaal in San Francisco waar de paalwormen niet lan( geleden een schade van tientallen miIlioe< nen dollars aanrichtten, voor Celebes-hout- soorten aan den dag legt. Ecu nieuwe uitvinding Door middel van een nieuw toestel, dat de uitvinder, dr. Lee, een phono-film noemt, werd voor een te New-York gehouden ver gadering van 500 Amerikaansche redacteuren en uitgevers een redevoering gehouden, die Coolidge een week geleden te Washington uitsprak terwijl tegelijkertijd op het witte doek de gelaatsuitdrukkingen en gestes wer den vertoond, zooals die bij het uitspreken der rede te zien waren. (TelJ De toestand van Louis Bouwmeester is de laatste uren zeer verergerd. Hij lijdt erg, vooral moreel, want hij voelt, dat hij steeds minder wordt. Hij is nog helder van geest, al wordt zijn lichamelijk uithoudingsvermo gen met den dag geringer. In den laten avond luidde het bericht, dat de patiënt rustig is, nadat hem morfine was toegediend. Wat kan reeds gedaan worden? Het is op 't oogenblik voor vele»- de vraag, wat reeds in groenten- en bloemen tuin kan gedaan worden. „Floralia" geeft hierover uitvoerige inlichtingen, waaruit wi; het volgende resumeeren: LATE KOOLSGORTEN. Thans is het de aangewezen tijd voor het uitzaaien van late koolsoorten. Wij rekenen daartoe: late gele savoye de Bredasche; groene savoye, spruitkool. De laatste kan j ook nog een maand later. De planten van het April-zaaisel worden te groot om den winter door op het land te laten. Door dicht zaaien krijgen wij lange, slappe planten, vooral als wij het uitplanten niet op tijd kunnen doen. Zulke lange spruitkoolplanten blijven kaal aan den voet en ook voor dc andere soor ten is het ongewenscht. Het reinst hindert het voor de boerenkool. Wie sterke planten wil kweeken, zaai, ruim. KOOLRAPEN. Dit gewas is nog laat uit te planten. Het kan nog na vroeg gemaaide rogge, dus tegen Augustus. In de tweede helft van April zijn ze te zaaien, maar ook nog in Mei. Dit laat ste vooral, als wij het t« plaatse doen. In tuinen is dit echter niet dc gebruikelijke kweekwijze. Op de bestemde plaats uit zaaien beteekent alleen koolrapen telen, Uitgeplant kan het een nagewas zijn. VROEGE STAMBOONEN. Op beschutte plaatsen en op grondsoor ten, die vlug warmte opnemen, is het te wagen om een partijtje stamprincessen en stamsnijboonen te leggen. Niet veel nog, want de kans op mislukking is groot als het weer niet meewerkt. De princesseboonen met gekleurd zaad zijn sterker, dan de fijnere witte, daarom nemen wij die voor de eerste zaaisels. De vroege Wagenaar is een heel goede voor vroeg. Ook kunnen wij de boonen onder glas laten kiemen en uitplanten op een warm gelegen bed. Met een rietmat is te dekken voor mogelijke nachtvorst. Ook met bloem potten gaat dh goed. WEGBREKEN VAN BLOESEMKNOPPEN. Het is van veel belang, wanneer men bij zijn lei-vruchtboomen, snoeren, pyramiden, enz. een te groote vruchtbaarheid consta teert, dit door het wegbreken van een ge deelte knoppen tot het matige te reducee- ren. We weten wel, dat men niet gaarne tot dit werkje overgaat; men wacht gewoonlijk liever tot dc bloemknoppen eenmaal tot vruchtzetting zijn «vergegaan.Toch is dit niet aan te bevelen, want door tijdig een ge deelte der bloemknoppen weg te breken, bevordert men dc krachtige ontwikkeling der blijvende en kunnen deze het beter tot de gewenschte vruchtzetting brengen. Ont ziet u dan ook niet, hoe hard het ook moge schijnen, in het belang van uwe boomen en vruchtgeving, een gedeelte' bloemknoppen weg te breken AARD BEIEN- MAAN DBLOEIERS Het is thans nog tijd om van z.g. maand-] bloeiers of beter doordragende aardbeien, la Perle, jonge planten uit te zetten. Deze soort geeft door haar groote vruchtbaarheid eerst laat in het najaar plantjes, die dan meestal niet sterk genoeg zijn, om over geplant te worden. In den omtrek van de oude planten vindt men thans voldoende jonge en deze worden gebruikt voor nieuwe aanplanting. 't Is niet gewenscht van deze soort oude planten te behouden: deze ge ven gewoonlijk weinig kleine en misvormde vruchten. Daarom is bet beter van deze elk jaar nieuwe planten te poten. Van deze jonge planten oogst men dan van Augustus tot begin soms half October mooie, flink ontwikkelde vruchten. De gewone maandbloeiers worden nu ook nog uitgeplant; meestal worden deze uit zaad voortgeplant en in potjes overwinterd. DAHLIA'S UITPLANTEN. Onze Dahlia's kunnen, bij goed weer,) thans v/orden uitgeplant. Men geve ze een zonnige en zooveel mogelijk windvrije plaats. Een bemeste grond is voor Dahlia's niet noodzakelija, aangezien de planten dan te veel in blad schieten, wat ten koste der' bloemen geschiedt. Men geve de knollen eenj ruimen afstand, van ongeveer 2 Meter. De' oude stronken van het vorige jaar worden1 in stukken verdeeld, ieder met één of twee stengels, welke wij, zooveel als noodig is, afzonderlijk planten. Heeft men de knollen reeds vroeger on der glas aan den groei gebracht of gestekt, dan moeten wij deze nu afharden, om ze over een paar weken te planten. Is men bevreesd voor bevriezen der jonge scheu ten, dan plaatsen wij tegen den avond een. omgekeerc^ bloempot over de spruiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6