EM6D gfilEUWS PU ROL J. G. WASSENAAR JANSWEG 17 40 Fa. i I. BE WILDE C H E V R O LET Zachte Huid keuze sit Be NIEUWE TARIEFWET beteekent: TURFMARKT w KERK EN SCHOOL. MARKTNIEUWS. INGEZONDEN. dessins V MAAMIaEM Oroote Houtslr. 41 SPECIAAlvMUIS in Fourn turen en NöUVEAUTÉ's voorDAMfcSKLEEDING. Opdrijving van de kosten der Boerderij. Comité van Verzet tegen Protectie. Vergeet niet AÜTOGARAGE VAN LENT - HEEMSTEDE - TELEFOON 28070 Mestaurant Barbaarsche toestanden bij het veevervoer. Bloedvergiftiging. De onbewaakte overweg. Op zijn schoonzoon geschoten. Een oude zonderling. Lijken opgehaald. Twee postwissel vermenigvul digers gearresteerd. Een verjaarde erfeniskwestie. Tragisch ongeval. T reinder&illementen. De Culemborgsche moord. Stoomtram-botsing tuAchen Maastricht en Vaals. Van een wissen dood gered. Door een nieuwen schoen Noodlottige achtervolging. Een drama bij de Hudsonbaai. Zwervende meisjes. Verdronken. De ramp der Soerakarta. De Betuwe in bloei. Pater L. Theissling. De a.s. heiligverklaringen. Paters der H. Harten. Examen Kerklatijn. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. DANKBETUIGING. Geïllustreerd Weekblad Mej. Wed. J. LEIJEN—WIJKER INTEEKENBILJET.- Voor Behoud varr - een Gave van Handen en Gelaat gebruik ik altijd demonstreert zonder eenige verplichting de meer dan 15 jaar er kend als de BESTE ACCOUNTANTSKANTOOR K. W. J. VAN DELOO „Eikenhorst" BENNEBROEK, Telef. HAARLEM 28326 Ziel de Etalages en prijzen. Een advertentie in dit blad heeft succes! INTERNATIONALE BLOEMENTENTOONSTELLING, HEEMSTEDE bij Uw bezoek aan de tentoonstelling op onzen stand even het nieuwe model te gaan bekijken. HILDEBRAND" Levering van DEJEUNERS - DINERS - SOPPERS - "Uaan ftufs Onlangs heeft hef Kamerlid Ter Hall eenige vragen gesteld aan de Regeering, naar aanleiding van de ergerlijke wijze, waarop in sommige streken van ons land ret het vervoer van nuchtere kalveren wordt omgesprongen en ook de heer Kroes heeft nadien in de Veldpost op deze wan toestanden gewézen, die er terecht de aan dacht op vestigde, dat trouwens met allerlei dieren, die handelsobject zijn en dus ge transporteerd moe-.cn worden, vaak op ruwe en wreede wijze wordt omgesprongen. Bij het vervoer van varkens naar het bui tenland, waarvin de Veldpost reeds ge- ruimen tijd geleden een beschrijving gaf worden soms een 40-tal varkens van pl.m. 100 K.G. per stuk, in één wagon geladen, deze wordt geplombeerd en eerst weer ge- open4 op de plaats van aankomst na cenige dagen. Gedurende die reis worden de die ren noch gevoederd, noch gedrenkt; zij moe ten hun voedsel en drank vinden in de rauwe aardappelen, die gemengd met zaagmeel bij hef vertrek in den wagon worden gestrooid. Alles vermengt zich al spoedig met de vaste en vloeibare uitwerpselen, doch dat deert niet, zoo oordeelt men immers „vieze varkens worden niet vet"? (naar „boeren- hant" beteekent vies hier: kieskeurig). Op de veemarkten worden zoo nu en dan aangevoerd z.g. „wrakke dieren", d. w. z. lijdende aan allerlei kwalen, die meestal met sterke vermagering, verzwakking, bemoei lijkte ademhaling, slecht loopen, enz. ge paard gaan. Ai ranselende en duwende wor den de stakkerds aangevoerd en op vele markten wordt voor deze dieren een afzon derlijke plaats aangewezen en worden ze gemerkt met de letters W. V. (wrak vee), ten einde te voorkomen, dat gewetenlooze handelaars deze dieren onder valsche vlag verhandelen aan eenvoudige menschen. Er worden dan schoonklinkende verhalen ver zonnen, om de goedgeloovigen in den waan te brengen, dat het dier wat mager is om dat...., en dat het hoest omdatalle maal zaken van voorbijgaanden aard, enz. enz Door redelijke prijzen aangelokt, vliegen de eenvoudige zielen er soms in en later wanneer ze beseffen, dat ze bedrogen zijn is het moeilijk en duur den sjacheraar aan zijn plicht te herinneren. Feitelijk moesten de besturen van gemeenten, waar veemark ten worden gehouden, dergelijke dieren in 't geheel niet op de markt toelaten en moest ook het vervoer er van gereglementeerd worden; zoo ook dat der jonge kalveren. Levendig herinneren wij ons dc toestanden ten platten lande in den voorjaarstijd, wan neer de meeste kalveren geboren worden. Al in den zeer vroegen morgen gaat de op- kooper bij de boeren rond, of er gedurende den nacht ook kalveren voor den handel (meestal stierkalveren) zijn geboren. Gaat de koop aan, dan wordt het dier dikwijls zóó van de koe in den killen voorjaarsnacht op een kruiwagen of eenig ander vehikel geladen en vervoerd naar de aanlegplaats van een boot, waar het, met gebonden poo- ten buiten op de steenen wordt gelegd en waar het soms geruimen tijd moet blijven liggen, om daarna op het dek van de boot verder te worden vervoerd. Vóór het de slachtplaats bereikt, wordt het nog eens v/eer op een kar of kruiwagen geladen. Wij zijn geen bewonderaars van dieren bescherming die een ziekelijken vorm heeft aangenomen, doch hier zijn toestanden, die meer dan stuitend zijn. Een werkman in de zuivelfabriek te West stellingwerf, zekere K., kreeg een puisje in zijn gezicht. Hij krabde het open, kreeg bloedvergiftiging en overleed na vreeselijke pijnen. Onder Harenkarspel te Waarland is bij ■er. onbewaakten overweg een paard en rij- iuig door den Helderschen trein aangereden "et paard werd gedood en dc wagen ver brijzeld. De bestuurder kwam er vrij goed af. Dinsdagmiddag kwam dc schoonvader van en landbouwer G. K. te Veendam, bij zijn choonzoon om dezen te onderhouden over de wijze, waarop hij zich gedroeg tegenover ijr. vrouw. G. K. sloot zich echter in een kamer op en trachtte door het venster naar uiten te klimmen. De schoonvader werd ierover zoo woedend, dat hij twee schoten iste. Het eene miste, doch het andere trof en schoonzoon in het gezicht. Er kwamen iet minder dan 29 hagelkorrels in zijn lin kerwang. Beiden zijn daarop naar het politie-bureau febracht. K. is niet erg gewond. Midden tusschen de eenzame moerassen eati Cambridgeshire (Engeland) woont een >ude zonderling van 7f jaar, een kluizenaar, afgezonderd van dc wereld, met als e«nig gezelschap, goedgeteld, 38 katten. Zijn wo ning, welke hij „Huize Moeraszicht" heeft genoemd, is gemaakt van boomstammen en gevlochten takken, naar de meening van den bewoner van alle gemakken voorzien en steeds voor uitbreiding vatbaar. William Adams heet deze Robinson Cru soe der venen, die met niemand iets te maken heeft en zonder zorgen daar leeft als almachtig allecnheerscher over meer dan drie dozijn katten. Zijn eigen behoeften zijn weinige en moe der natuur voorziet hem rijkelijk van al het noodige. Zijn leven is gezond en zonder schokken, vertelt de „Daily Chronicle", die hem is gaan opzoeken. Hij vond den ouden man voo- zijn hut, zittend in de zon en be zig dc laatste hand aan zijn middagmaal te leggen. Dc gast werd uitgenoodigd mee te eten. Eerst kwam een schotel bramenbalderen- soep, welke zeer wel eetbaar bleek te zijn. De vclgende gang was gestoofd konijn met gekookte brandnetels. Daarna kwam een omelet van merci- en lijstereieren en tot slot zwarte koffie van geroosterde paar debloemen. „Zulk eten is gezond", verzekerde Adams, na het diner een kalken pijpje stoppend, daar zit een hoop vitamine in. Maar je moet weten hoe je het klaar moet maken. De ouwe baas tv as trots op zijn kokstalenten. M'n katten moeten ook eten; daarvoor loop ik iedere week 8 mijlen naar den dichtstbijzijnden slager. lederen keer is zijn rekening ongeveer een pond. Maar ja, als je prijzen met je dieren wilt winnen, moet je er goed voor zorgen." .JKijk, daar zitten ze, vervolgde de eige naar en hij wees naar een der hoogc iepen, die zijn woning overschaduwen. Daar zaten zijn onderdanen kennelijk op hun gemak; zwarte katten en witte, groote en kleine, dikke en dunne. In roekeloos stilzwijgen lieten zij zich op de zwiepende takken door een voorjaarskoeltje wiegen. „Poes, poes, riep de bezoeker en stond op Om een, die juist in zijn bereik wa3, te aaien. Meteen was de heele stam verdwe nen, sommigen langs den boom glijdend naar beneden. Anderen vluchtten naar den top, met de handigheid van een eekhorn. De kluizenaar lachte hartelijk. U kunt nog beter 'n tijger of puma uit uw hand la ten eten, dan een van mijn katten aanhalen! Ik ben student geweest, vertelde hij verder, en voddenkoopman, schoorsteenve ger en jager op groot wild, ontdekkings reiziger en matroos op een oude zeilkast, schoorsteenbouwer en koetsier bij den post dienst in Canada, grondwerker en tuinman. Mijn vader werd onterfd, omdat hij met een keukenmeid trouwde, hij heeft nader hand de gshecle wereld rondgereisd. En ik vermoed, dat ik die zucht tot reizen en trekken van hem geërfd heb. Na drie jaren te Cambridge student te zijn geweest, besloot ik op avontuur uit te gaan. Ik werd schoorsteenbouwer ergens in Yorkshire; dit werkje was me al gauw te eentonig. Dus trok ik dc wijde wereld in, allereerst naar Bombay, waar ik mijn laatste geld in een volledige jagersuitrusting be legde. Vandaar trok ik geheel Agië te voet door. In Perzië kreeg ik twee katten; de voorouders van mijn kolonie. Vandaar bezocht ik China, Rusland, Tur kije, Oostenrijk en Italië; zwierf door Frank rijk, België en Nederland, met niets anders hij me dan mijn geweer, munitie, dekens en de twee katten, „Tcby" en Sweepy" en later hun afstammelingen. Die brachten mij geluk, overal waar k kwam. In 1865 stak ik over naar Canada. Toen ik een café binnenging, struikeld ik over een dooden man. Dat was de koetsier van de postkoets, die door Indianen was neer geschoten. Men bood mij het baatje aan, dat ik vier jaar heb waargenomen. Zevenmaal hebben dc gevaarlijke koperen broeders mij in dien tijd geraakt." Daarna liet de kluizenaar al de prijzen zien, die hij met zijn katten gewonnen heeft, waaronder vele erstc en tenslotte het „Do oden bock" waarin de levensloop van on geveer 300 katten is neergelegd. Het zonderlingste oogenblik it mijn leven, zeide hij nog, was> wel, toen ik 30 jaar later in Cambridge den schoorsteen van mijn oude studentenkamer veegde. Het bezoek was afgeloopen en de koning der katten ging schaapskoppen koken voor zijn onderdanen. Het lijk van een onbekend manspersoon werd te Kessel bij Venlo uit de Maas op gehaald. Het lijk verkeerde in verren staat van ontbinding. Uit de Industriehaven te Utrecht is op gehaald het in verregaanden staat van ont binding verkeerend lijk van een 58-jarigen man. die reeds 14 dagen vermist werd. In den laatsten tijd is, gelijk bekend, in verschillende plaatsen van ons land fraude ontdekt door het doen uitbetalen van post wissels welke later vervalsohe bleken te zijn, doordien het bedrag, daarop aanvan kelijk voorkomende, door wijziging of toe voeging valschelijk was vergroot. Dank zij de oplettendheid van een ambtenares aan het bijkantoor aan de Van Limburg Stirum- straat, te 's Hage, is men er in geslaagd de hand te leggen op één der personen, die zich aan deze vedvalsching heeft schuldig gemaakt, want voor de politie heeft hij reeds een bekentenis dienaangaande afge legd. Bedoelde persoon, de 32-jarige zeeman J. J .van R., zonder vaste woonplaats, die thans tijdelijk verblijf hield in een logement aan de Ammunitiehaven, vervoegde zich aan het loket van bovengenoemd bijkantoor,waar hij ter uitbetaling aanbood, een postwissel ten bedrage van oogenschijnlijk 38. De ambtenares, die den postwissel in ont vangst nam bemerkte, dat deze vervalscht was, doordien het bedrag was vergroot. Onmiddellijk begaf de juffrouw, in stede van aan den persoon, die den wissel aan bood, het bedrag van 18 ^üt te betalen, zich naar haar chef, om aan dezen haar bevinding mee te deelen, Dit trok de aandacht van v. R,, die, lont ruikende dc plaat poetste. Een der ambtenaren snelde den man na, maar buiten gekomen, bemerkte hij dien niet meer. Evenwel wist iemand, die ook in het post kantoor was geweest, aan te geven in welke richting v. R. verdwenen was en zoo mocht het den ambtenaar gelukken v. R. op den Parallelweg staande te houden en hem daarna met behulp van eenige voorbijgan gers naar het kantoor terug te voeren. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en deze bracht v. R. over naar het hoofd commissariaat, waar de man in den loop van het verhoor bekende, dat hij zich in verschil lende plaatsen van ons land aan vervalsching van postwissels had schuldig gemaakt, v'oorts vernam het „Corr, Bur." nog dat te Rotter dam een kameraad van v. R. is aangehou den, die zich aan een soortgelijk misdrijf moet hebben schuldig gemaakt. 't Moet voor ruim twaalf jaar zijn ge beurd, meldt het U. D., dat een inwoner van Bennekom kennis kreeg van het over lijden van een bloedverwant, die voor on geveer 100 jaar naar het erre Westen trok om daar fortuin te maken. Bij de kennis geving ,-zou de mededeeling zijn geweest, dat „de oom in Amerika" aan zijn Benne- komsche verwanten het niet onaanzienlijk fortuintje van 175.000 dollar of te wel meer dan vierhonderdduizend Hollandsche gul dens had nagelaten, en dat die ter be schikking van den erfgenaam waren. Doch de Bennekommer kon de in het Engclsch gestelde verblijdende tijding niet lezen. Ten einde met den inhoud op de hoogte te ge raken, werd ten rade gegaan met een ande ren Bennekommer, die echter den waren in houd van het schrijven verzwegen en zich zelf gepromoveerd heeft tot erfgenaam en de nalatenschap in ontvangst nam. Totdat nu voor enkele weken dc rechtmatige eige naar van den schat in dollars dc ontdek king deed bedrogen te zijn. Een voorloopig onderzoek werd ingesteld en het bleek waar, dat de oom overleed*fen 175.000 dollars naliet Maar het bleek ook, dat de aangelegenheid rechterlijk verjaard is sedert een paar maanden. Zoodat geen vervolging werd ingesteld tegen den En- gelsch lezenden Bennekommer, die rustig zijn zaken drijft, verwonderlijk genoeg naar men zegt met geleend geld. Officieel is dus niet bewezen, dat de dollars in verkeerde handen kwamen. De eenige weg is een ci viele procedure, maar de erfgenaam heeft geen geld om die te betalen. Dinsdagmiddag is dc 14-jarige dochter van den caféhouder H. J. Kuyer te Baarn bij het overzetveer in de Bern gevallen en verdronken. De moeder miste haar dochter het eerst. Zij zag aan den wal het bootje liggen, waarmee het meisje pas iemand had overgezet. Het bootje lag vast met dc rie men er in. Men is toen heel het huis gaan afzoeken, doch zonder resultaat. Hoewei het ongelooflijk leek, dat het meisje te wa ter zou zijn gevslien, zonder dat men dit bemerkt had, daar er 4 schepen aan den wal lagen, waarvan er een aan t lossen was, werd het kind toch na eenigen tijd uit het water vlak aan den diepen kant op gehaald. Op het Stalionscmplacement te s-Herto- genbosch is Woensdagnamiddag de locoino- tief van trein 1510, komende uit de richting Boxtel, gederailleerd. De tender liep op den bagage-wagen en een 3c klasse rijtuig werd zwaar beschadigd. Een seinpaal ligt omver. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het verkeer ondervindt vertraging. Woensdagavond is van den trein, die om 8.09 van Hilversum naar Utrecht gaat, waar schijnlijk doordat zich grint tusschen de rails bevond, even buiten het station Hilversum gederailleerd. De wagen schoof nog een 50 meter met den trein mede, maar bleef over eind. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Er is nogal matcrieele schade. Naar de „Tielsche Crt." mededeelt, zou het onderzoek naar de bedrijvers van den moord te Culemborg, dat blijkbaar (althans voor zulks naar buiten blijkt), eenigen tijd heeft stilgestaan, thans wederom zijn opge vat, ditmaal in speciale opdracht van den Minister van Justitie. De machinist en een dame gewond. Op de lijn Maastricht-—Vaals van de Lim- burgsche Tramweg Mij, is heden een ernstig ongeluk gebeurd. Circa 2'A uur kwam een goederentrein, bestaande uit tien geladen wagens, uit de richting Vaals van het station Wylre, op dc verbindingsbaan van dat stati on en de hoofdbaan naar Vaals in botsing met een personentrein, bestaande uit een lo comotief en één wagen. De beide locomo tieven kwamen met groote kracht tegen el kander. Het rijtuig van den personentrein viel hierbij gedeeltelijk van den spoordijk, en werkte zich met het achterste gedeelte in de klei. De machinist van den personentrein Huurderman, uit Gulpen, sprong van de ma chine en bekam geen letsel. De machinist' van den goederentrein, Mulder, uit Maastricht, brak een knieschijf en liep nog eenige ande re kwetsuren op. In den personentrein bevonden zich geluk kig slechts 2 dames. Een dezer, de 21-jarige apothekers-assistente Schils, in betrekking te Gulpen, kreeg een zeer ernstige hoofd wonde; de ander was zoo gelukkig geen ver wonding op te loopen. De beide gewonden werden, na door dr. Dirken verbonden te zijn, naar het hospitaal Calvarieberg te Maastricht vervoerd. Spoedig waren verschillende autoriteiten ter plaatse, onder wie de waarnemend bur gemeester van Gulpen, wethouder Bruels, en het lid der Gedep. Staten, Paulissen. De di recteur van de Limburgschc Tramweg Mij. de heer ir. Huylen, en de chef van hef ver voerwezen, Lucardie, waren eveneens aan wezig De materieele schade is zeer ernstig. De beide locomotieven, welke in verband met het pas de vorige week geopende traject GulpenMaastricht, sedert kort in gebruik waren, zijn zwaar beschadigd, evenals twee wagens van den goederentrein en het per sonenrijtuig. De oorzaak van het ongeval Is hef volgende: De goederentrein had vertraging, waardoor de machinist van den personentrein in de meening verkeerde, dat de goederentrein uit Wylre reeds gepasseerd was. Beide ma chinisten konden het ongeval zien aanko men, doch de machinist van den goederen trein kon den 190 ton zwaren trein, welke bovendien van een helling kwam, niet meer stoppen. De machinist van den personentrein beweert' geen tijd meer gehad te hebben, om den trein te doen stoppen, De verbinding Gulpen—Wylre is versperd. De lijn MaastrichtVaals is echter vrij, zoo dat het tramverkeer geen vertraging onder vindt. Tc Gulpen (Limb.) kwam Dinsdag het 4- jarig dochtertje van den schoenmaker Rae- makers in een modderkuil te vallen. Haar 6 jarig broertje, dat haar eruit wilde halen, viel eveneens in den kuil. Op zijn luidkeels hulpgeroep kwamen eengie omstanders toesnellen. Nog slechts het hoofdje en een handje staken boven de modder uit. Men slaagde er onder vereende krachten in bei den van een wissen dood te redden. De 18-jarige Olivier te Maastricht, is overleden aan bloedvergiftiging ten gevolge van een wonde, ontstaan doordat hij nieu we schoenen droeg, die hem knelden. De agent van de motorbrigade te Rotter dam, G. van den Berg, achtervolgde heden- avónd op den straatweg nabij Overschie een auto. Hij had daarbij het ongeluk, dat zijn motorrijwiel over den kop sloeg, zoodat hij in een sloot neerkwam. Per auto van den Geneeskundigen dienst werd hij naar het ziekenhuis op den Bergweg vervoerd, alwaar fracturen van enkel en pols, bene vens hoofdwonden zijn geconstateerd. Uit Ottowa komt het bericht, dat eene dame, mevr. Clay, gestorven is na op een eenzamen politiepost te Chesterfield, een inham van de H, Budson Bay, door wilde honden aangevallen te zijn. De honden ver scheurden een van baar beenen, zoodat amputatie noodzakelijk bleek. Een dokter woonde echter op niet min der dan 1000 mijl afstand, zoodat een zen deling mot twee manschappen van de be reden politie het been afzette. Dit ver lichtte weliswaar de pijn, maar kon de vrouw niet van den dood redden. Den vol genden dag stierf zij, tot op het laatste mo ment een verheven moed toonend. Of schoon dit voorval reeds -.«ai September plaats fiad, kreeg het hoofdbureau van po litie er eerst voor enkele weken kennis van. Na in Engeland geweigerd te zijn, als ver dacht van de bedoeling te hebben daar werk te komen zoeken, zijn te Vlissiogen met de mailboot teruggekeerd twee jeugdige Tjc- cho-Slowakijsche meisjes. Zij zijn door dc politie te Vlissingen in bescherming geno men en dze heft ach, toen bleek, dat een barer tot het Leger deh Heils behoorde, met het hoofdbestuur van het Leger te Amster dam in verbieding gesteld. De meisjes zullen naar Amsterdam «-orden overgebracht, ter wijl bedoeld hoofdbestuur hen dan naar haar vaderland zal doen overbrengen. Te Leeuwen (gem. Wamel) verdronk Dins dag de 15-jarige dochter van den landbou wer v. O. Op een wagen, met een paard be spannen, ging zij met haar vader naar de uiterwaarden, om daar de koeien te mel ken. Toen het paard een eind weegs door het water moest, viel zij, waarschijnlijk door een schok van den wagen, in het water. Lijk aangespoeld. Men meldt uit Hoek van Holland: Aan het strand alhier is aangespoeld het lijk van den op 25 Maart j.l. overhoord der Soerakarta gevallen kok, J. Hofman, uit Maassluis. Het stoffelijk overschot zal op het R. K. kerkhof te Naaldwijk worden begraven. De Betuwe prijkt weer in voorjaarskleed. Pruimen en krozen bloeien rijk en tegen a.s. Zondag zullen ook de kersen op hun mooist zijn. Als liet weer maar een weinig mee werkt en de nachtvorsten niet den bloei tegenhouden, is binnen weinige dagen de Betuwe en in het land van Maas en Waal een heerlijke bloemenweelde. De peren beloven dit jaar veel minder bloei dan in de vorige lente. De Hoogeerw. pater L, Theissling, magister- generaal der Dominicaner-orde, is Woens dagmiddag uit voorzorg van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. (Msb.) Een voorbereidend consistorie. In de consistorie-zaal te Rome werd Woensdag een voorbereidend consistorie gehouden, betreffende de aanstaande cano nisatie van de gelukzaligen Vianney, Petru^ Canisius, Johannes Eudes, Maria Magdalena Postel, Sophia Bazat, Theresia van het Kind Jezus. Na een toespraak van den H, Vader, brachten de kardinalen, patriarchen, aa - bisschoppen, daartoe door den Paus uitge noodigd, hun stem uit ter zake van deze canonisaties. Toen daaruit bleek, dat allen eenstemmig deze heiligverklaringen verlangden en goed keurden nam de Heilige Vader opnieuw het woord, om de data der grooie plechtigheden dezer canonisaties definitief vast te stellen. Deze zijn: Zondag 17 Mei: Heiligverklaring van de Zalige Theresia van het Kind Jezus; Donderdag 21 Mei: Heiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius; Zondag 24 Mei: Heiligverklaring van de Zaligen Maria Magdalena Postel en Sophia Barat; Zondag 31 Mei: Heiligverklaring van de Zaligen Johannes Eudes en Johannes Vian ney. (Msb.) Woensdag vertrokken de Hoogeerw. pater dr. Norbertus Poelman, provinciaal, de Wcl- ecrw. paters Egidius v. d. Boogaard, Eusta- cbius van Lieshout en Matthias van Rooy, van het klooster der H.H. Harten te Ginnc- ken, met de .Flandria" uit Amsterdam naar Zuid-Amerika om aldaar een nieuwe stich ting te beginnen Nu de noodige schikking ter plaatse ge troffen te hebben keert de Hoogeerw. pater provinciaal naar Nederland terug. Het examen kerklatijn zal dit jaar worden afgenomen te Utrecht, in de week van 1 tot en met 6 Juni a.s. De examencommissie is als volgt samen gesteld: Z.Eerw. Pater A. Witte, O.P.; Leer- aar aan het Dom. College te Nijmegen, Voor zitter. Z. Eerw. Pater A. Terburg, O.P.; Lecr- aar aan het Dom. College te Nijmegen. Z. Eerw. Pater F. Esser, Ó.E.S.A.; Conrector aan het Lyceum Sanct. Frinit. te Overveen. De heer A. J. C. Blaas, leeraar a. h. Lyc. Sanct. Trinit'. te Overveen. De heer H. A. M. Douwes; Hoofd eener Bijz, lnr. v. Onder wijs te Amsterdam, Secretaris. Aanmelding vóór 16 Mei a.s. bij den secre taris der Commissie, van Woustraat 119, Am sterdam. In dc „Alkmaarsche Courant komt de volgende' mededeeling voor: Hiermede betuigt ondergeteekende haar hartelijken dank aan de Directie van het Geïll. Weekblad „De STAD AMSTERDAM EN HAAR OMGEVING" voor het aan haar uitbetaalde bedrag van 600.-— bij het overkomen ongeval met doodeiijken afloop van haar echtgenoot J. Leijen (leerling machinist Ned. Spoorwegen) temeer daar Jeze uitkeering dadelijk werd betaald zon der nog in bezit te 2ijn geweest van ee* polis. Koningsweg 23 Alkmaar, ALKMAAR, 22 April. Paaiden. Op de markt zijn aangevoerd 325 paarden. De prij zen varieerden als volgtluxe paarden f 400550, werkpaarden f 175375, hitten f 100350, veulens f 100175. ASSEN, 22 April. Eieren. Op de markt van de V.P.N. waren aangevoerd 171.000 stuks. Prijs f 4.506.50 per 100 stuks. BEEMSTER, 22 April. Vee. Aan de voor- jaarsmarkt waren een kleine 100 geldekoeien aangevoerd. De handel was stug en de prijzen hoog, n.l. f 200450 per stuk. ENKHUIZEN, 22 April. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 1820, vale f 2530, grauwe f 2027, bruine boonen f 1826 per h.l. Bruin mosterdzaad f 44 48 per 70 kg. Maanzaad f 2021, karwijzaad f 15.5016, beide per 50 kg. HOORN, 22 April. Vee. Aanvoer 123 var kens, vette f 0.720.79, Londensche f 0.72 0.76, zouters f 0.720.74. Handel goed. Eieren. Aanvoer kipeieren 28125, f 5.40 6.20, bruine f 66.40, eendeieren 3120 f 5.20 —5.40. MAASTRICHT, 22 Aprü Boter. Hoogste prijs f 2.15, middelprijs f 2.04, laagste prijs f 1.91. Aanvoer 128.900 kg. VOLENDAM, 22 April Eieren. Aan de Leest „DE STAD AMSTERDAM EN HAAK OMGEVING." Inwoners van Noord-Holland die nog geen abonné zijn op ,het Geïll. Weekblad „De Stad Amsterdam," laten die zich toch zoo spoedig mogelijk als abonné opgeven, want ons tijdschrift is in ieder gezin onmisbaar. U krijgt van ons voor 0.1214 per week 'n buitengewoon schitterend blad met bijlage, rijk aan illustratie en boeiende lec tuur, uitgevoerd in koperdiepdruk. Dan ver scheidene premiën per jaar, onder andere mooie platen en boeken en tot slot onze gratis ongelukkenverzekering die alleen het abonnementsgeld waard is. Dus zooals u ziet, leest U zoo goed als voor niets; wij rekenen er dan ook op, dat, indien U nog geen abonné is, het nu niet langer meer uitstelt en het dadelijk wordt. Onze Agent voor Haarlem is: Den heer S. A. v. d. LANDE, Kolkstraat Hoofdkantoor KEIZERSGRACHT 234 Amsterdam. Ondergeteekende verklaart hiermede zich te abonneeren op DE STAD AMSTERDAM 1.6254 per drie maanden i1, 0.1254 per week Naam: Adres: 1) doorhalen wat niet verlangd wordt. Bovenstaand inteckenbiljet s.v.p. na invul ling aan ons bureau Keizersgracht 234, Am sterdam, per post toezenden in open enve loppe met postzegel van 2 cent gefrankeerd. De Administratie van „DE STAD AMSTERDAM" Keizersgracht 234, Amsterdam. eieren f f 5.20 f 6.10 per 100. 40 en 8600 kippeneieren veiling waren aangevoerd 484.000 eenden- per 1"" AMSTERDAM, 22 April. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 5.806.10, id. blauwe f 5.80 6.30, id. eigenheimers f 44.50, id. bra- vo's f 55.50, id. roode star f 3.80—4, id. blauwe eigenheimers f 4.50; Friesche bor- gers f 45 id. roodstar f 3.804, id, rood bonten f 4 4.25, id, blauwe borgers f 4.25 4.50; Noord-Hollandsche blauwe f 44.25; id. bonte f 44.80; Zeeuwsche eigenheimer poters f 2.803, id. blauwe poters f 2.752. 2.90, id. bonte poters f 2.752.90, id. bravo- poters f 2.753; Drentsche eigenheimers f 2.503, id. roode star f 2.503, per hl. Winter Malta-aardappelen f 14.5015 per 100 kg, AMSTERDAM, 22 Aprü. Vee. Ter markt waren aangevoerd 239 vette koeien, prij zen le qual. f 1.201.30, 2e qual. f 1.10 1.20, 3e qual. f 0.901.10 p. kg slachtge- wicht; 170 nuchtere kalveren f 1223 per stuk; 594 vette varkens, Holi. le qual. f 0.93- 0.94, 2e qual. f 0.91—0.93, Overz. en Gel- dersche le qual. f 0.930.94 per kg. slacht- gewieht. GOUDA. Coöp.Tuindcrsvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 22 April. Spinazie 4.307.70; postelein 45 per 100 Kg.; kropsla le soort 4,109.30, idem 2e soort 0.90—4.50 per 100 stuks; slavellen 0.290.68 per kist; wortelen 1625; rabarber 47.90; radijs 3.406.10; raapstelen 1.102.60; selderie 3.80—5; prei 1.704,20 per 100 bos; eieren 5.80 —5.90 per 100 stuks; violen 0.801.70; madelieven 1.201.30; vergect-mij-niet 0.901; primula's f 1.90 oer 100 stuks. ALPHEN AAN DEN RIJN. Veiling «an de N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" van 21 April. Rabarber 4.905.30 per 100 bos. Kropsla I, 56.70. Idem I), 22.60 per 100 stuks. GOUDA, 23 April 1925. Kaas. Aange voerd 176 partijen. Handel vlug. Eerste kwaliteit 4345; tweede kwaliteit 36 42; met rijksmerk eerste soort 4751; me rijksmerk tweede soort 42—46. Vcor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. BULGAARSCHE LEENINGEN. Begin Maart van dit jaar brachten de dag bladen het bericht, dat dc Bulgaarsche Re geering bereid zou zijn een accoord aan te gaan met de bezitters harer vóór-oorlogs schuldbewijzen, en wel op den grondslag van 42 pCt. zoowel voor rente-betaling ala voor aflossing. Zij, die de belangen der crediteuren be hartigden, waaronder voor Nederland do „Vereeniging van Nederlandsche houders van obligatiën ten laste van Bulgarije, lee ningen 1902, 1904 en 1907", meenden met het eerste, dus de rentebetaling tot 42 pCt. der waarde er van, accoord te mogen gaan, doch weigerden toestemming te verleenen voor aflossing der obligaties tot hetzelfde bedrag. Daar de crediteuren niet accoord gingen met het Bulgaarsche voorstel, trok deze re geering haar toezegging in, en zal nu de Administratie der Dette Publique Bulgare te Sofia, buiten dc Bulgaarsche regeering om, aan obligatiehouders 42A pCt. uitkee- ren. De bezitters dezer fondsen mogen het be stuur van bovengenoemde Nederlandsche vereeniging wel erkentelijk zijn voor de door hen genomen moeite. Onze vereeniging is echter verplicht hier onmiddellijk aan loe. te voegen „doch niet voldaan". Het bewustzijn dat den belegger circa 58 pCt wordt onthouden der hem toekomende renten, is ondragelijk zoolang nog een be tere oplossing mogelijk is. Daar aan dit laatste niet tc twijfelen valt, stelt onze vereeniging zich op het standpunt dat bedoelde niet in geld uit te keeren 58 pCt. dienen te worden vergoed in obligo's eener nieuwe 7 pCt. goudleening. Wij heb ben den Bulgaarschen gezant dit standpunt dan ook medegedeeld. Afschrift van genoemd schrijven zonden wij onzen Ministers van Buitenl. Zaken en van Financiën, verder aan het bestuur van bovengenoemde Nederlandsche vereeni ging en ~het secretariaat van den Volken bond. Direct succes zal van ons optreden wel niet te wachten zijn, doch zooara Bulgarije opnieuw een leening in Nederland denkt tc sluiten, zal aan bovenstaande billijke eischen allereerst moeten worden voldaan. Dr. D. J. HULSHOFF POL, Voorzitter „Effectenbeschcrming"i Den Haag. LINOLEUMS VLOERZEILEN hoek KAMPERVEST Oud-Riiksaccountant der Directe Belastingen. Inrlchting-ConlroSe-AdminSstralies-Salansen Belasting-adviezsn. DREEF Tel. 10268 HAARLEM RESTAURANT DE PREMIER ORDRE AFTERNOON TEA ORCHESTRE DE LA MER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7