E GEMEENTERAAD- VAN BLOEMEND AAL. De kosten van het uitbreidingsplan. De uitdieping van de Delft. Opheffing servituut. Een schoolkwestie. De Vrijwillige Brandweer. GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN, De rechtspositie van losse werklieden. Huur van noodwoningen. De reorganisatie van de brandweer. De vaststelling van het belasting percentage aangehouden. OVERVEEN. HEEMSTEDE HALFWEG. LIÏNDEN. HOOFDDORP. Donderdagmiddag vergaderde de gemeen- xraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig de heeren Laan, Blankevoort en Luden. De legesverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling der legesverordening alsmede een wijziging. De heer OTTO protesteert tegen het laten indienen van dit voorstel en al is de zaak vrij onschuldig, toch acht spr. het niet ge- wenscht, met dergelijke zaken zooveel spoed te betrachten. De heer SCHULZ meent, dat de veror dening nu wel behandeld kan worden maar spr. vraagt zich ook af, waarom de stukken too laat ingezonden worden en de heffing op jachtakten eerst nu er in opgenomen wordt. De heer HOGENBIRK vestigt de aan dacht op de hooge kosten van de jachtakten. De heer VAN KESSEL acht de leges- verordening .min of meer een nieuwe be lasting. Spr. hoopt, dat op dezen weg niet Verder gegaan zal worden en dat men zich in deze wijze van belasting-heffing zoo veel mogelijk zal beoerken. De heer PRINSENBERG ondersteunt iet verzoek van den heer Otto, om de be handeling van de verordening tot de vol- {ende vergadering aan te houden. De heer SCHULZ verwondert zich over de houding van B. en W., die eerst met rrooten spoed dit voorstel ingediend heb ben en nu toch zelf niet zeker zijn, dat reeds dit jaar de heffing voor jachtakten kan gelden- 1 De heer OTTO formuleert zijn bezwaar, dat hierop neerkomt, dat stukken, van groot belang voor het publiek, te laat worden rondgezonden en op korten termijn worden behandeld. Het voorstel wordt aangehouden. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan S. de Heer 410 M2 grond, gelegen an den Duinwijckweg, tegen f 6 per M2; aan M. J. Henneman 1600 M2 grond, ge en aan de Bloemveldlaan, tegen f 5 per Goedgekeurd. Verlenging huur. B. en W. stellen voor, aan J. A. F. Kok vergunning te verleenen, om tot uiterlijk 1 Augustus 1925 in perceel Bloemendaal- sche weg 123 te blijven wonen en aan J. D. Meeuwig tot 1 Februari 1926 verlenging te verleenen tot verwijdering van den op stal daar ter plaatse. Na eenige bespreking goedgekeurd. Onttrekking pad open bare dienst. B. en W. stellen voor, het pad, dat van den Van Lennepweg in westelijke richting naar de Van Vollenhovenlaan loopt, aan den openbaren dienst te onttrekken. Aldus besloten. Verleening verhoogd crediet. B. en W. vragen over 1925 een extra cre diet van f 1675 aan en stellen voor, op de begrootingen voor 1926,1927 en 1928 telkens f 2500 uit te trekken ten behoeve van de herziening van het uitbreidingsplan (maken hoofdverkeerswegenkaart en spinneweb- kaart.) De heer OTTO begrijpt niet, waarom hiervoor weer f 12.000 a f 13.000 noodig is. Kan Publieke Werken dit niet doen Dat is de eenig behoorlijke weg. Kan men het daar niet, dan moet men er menschen aan stellen, die er wel toe capabel zijn. Naast P. W. heeft men thans reeds het bureau van den heer Cuypers. Deze heeft bijv. een tee kenaar, niet in dienst der gemeente, maar die uit de gemeentekas betaald wordt. Spr. verzet er zich tegen, dat op een apart bureau lit uitbreidingsplan vervaardigd wordt. De VOORZITTER zet uiteen, dat het uitbreidingsplan gemaakt moet worden vol gens de Woningwet en om de tien jair her zien en dat het ook zeer in het belang van de gemeente is. Aan P. W. kan men wel de dagelijks voorkomende zaken behandelen, .naar niet de herziening van een uitbreidings plan. De heer PRINSENBERG onderschrijft dit, doch zou het benoodigde bedrag over 2 jaar willen verdeeler.. De heer HOGENBIRK ziet de nood- takelijkheid van het voorstel van B. en W. niet in. De heer DE ROO acht de groote fout, dat in den loop der jaren niet gezorgd is, dat er menschen aan P. W. waren, die het uit- breidingspii,ii konden maken. Daardoor krij gen we nu de groote kosten. Dr. BORNWATER is voor aanneming van dit voorstel. De zaak is vastgelcopen en nu moet zij zoo spoedig mogelijk in orde gemaakt worden. Dit vereischt het belang der gemeente. Anders worden èn de gemeen te èn particulieren, bij de uitbreidings plannen betrokken, er de dupe van op een wijze, welke niet door den beugei kan. Het plan van den heer Springer is reeds 10 jaar oud en nooit is het uitgevoerd. Laat men nu toch eindelijk eens goed beginnen De heer SCHULZ acht het de eerste vraag, of er een of twee bureaux moeten zijn en spr. acht het beter, indien een dergelijke be langrijke zaak niet aan P V/. werd onttrok ken. De heer VAN KESSEL is voor het voor stel, maar vraagt, of ambtenaren van P. W. door den heer Cuypers bij het uitbreidings plan te werk gesteld zouden kunnen worden, e onder dat de dagelijksche werkzaamheden r onder lijden. De VOORZITTER bepleit nogmaals de urgentie der zaak, terwijl B. en W. gaarne het voorstel van den heer Prinsenberg overne men. De heer HOGENBIRK wil de kwestie dan dit jaar geheel afwerken. Spr. vraagt controle over het werk, uit te oefenen door' den di recteur van P. W. Het werk zou kunnen uitgevoerd worden door eigen menschen, met toevoeging dan van anderen terwijl de heer Cuypers alleen adviseur ls. De heer OTTO merkt op, dat vroeger P. W. heel goed was, maar sinds de heer Cuy pers er is, is die dienst nergens meer goed voor. Spr. erkent de noodzakelijkheid van de werkzaamheden, maar wil geen twee diensten van P. W. naast elkaar. Wethouder VAN NEDERHASSELT deelt mede, dat de zaak dit jaar niet klaar kan ko men. Di. BORNWATER „Laat het dan klaar zijn 1 Mei 1926." Spr. wfjst er op, dat de ambtenaren van P. W. zeer geschikt zijn voor hun taak, maar uitbreidingsplannen kunnen over het algemeen niet daar verrichten. De heer HOGENBIRK stelt voor, f 10.000 beschikbaar te stellen voor het maken van uitbreidingsplannen met de bepaling, dat het werk l Mei 1926 klaar moet zijn, terwijl zooveel mógelijk eigen ambtenaren te werk moeten gesteld worden Het werk zou moe ten komen te staan onder leiding van dei- heer 'De Jong, directeur van P. W. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verhooging bedrag uit dieping Delft. B. en W. stellen voor het op de begrooting uitgetrokken bedrag ad. f 4000. bestemd voor bestrijding der kosten van uitdieping van de Delft met 6000 te verhoogen en te brengen ap f 10.000 De heer OTTO verwondert er zich over dat Haarlem de begrooting voor die uitdie ping zoo verkeerd gemaakt heeft. Het voorstel wordt goedgekeurd. Uitbreidingsplan Kinheimpark. B. en W. stellen voor, de breedte van de Popellaan te bepalen op 9 M. de rooilijnen van lepenhan, Acacialaan en Popellaan resp. vast te stellen op 6, 7 en 7 M., de zijwaartsche scheidingen te bepalen op 4 M. Aldus besloten. Opheffing servituut. B. en W. vragen machtiging tot opheffing van het servituut van het verbod van be bouwing van aan den Tetterodeweg en Mili- tairenweg gelegen perceelen, onder uitdruk kelijk beding, dat de gemeentegronden in Kweekduin ook van dat servituut worden ontlast, althans voor zoover de eigenaren van de gronden in Kweekduin daarover medezeg genschap hebben. De machtiging wordt verleend. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor, de perceelen Voge lenzangsche weg 61, 63, 65 en 67 onbewoon baar te verklaren. Goedgekeurd. Ontheffing Bouwverordening. B. en W. stellen voor, in te willigen de verzoeken om ontheffing der Bouwveror dening van M. I. v. Engelen, A. Bosch, W. G. J. Roozen, dr. J. D. Bierens de Haan, J. A. Hobijn, H. M. Heeren, de fa. De Bruin en Jonkheide, mr. J. Bierens de Haan en de Binnenlandsche Exploitatie Mij van On roerende goédereu zij stellen voor, afwijzend te beschikken op de verzoeken van H. P. Pleging en van de fa. Gebr. Ruigrok. Aldus besloten. Verandering straatnaam. B. en W. stellen voor, het Zandvaartpad voortaan te noemen Brouwersvaartpad. Goedgekeurd. Standplaats woonwagens. B. en W. stellen voor, ook als standplaats voor woonwagens aan te wijzen den weste lijken berm van den Zilkerweg, welke plaats dan allereerst in aanmerking komt om deze wagens neer te zetten. Goedge keurd. Verleening subsidie. B. en W. stellen voor, om als blijk van be langstelling aan het fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst", een subsidie van f 25 te ver leenen voor het door die vereeniging te hou den muziekconcours op 21 en 24 Mei a.s. De subsidie wordt verleend. Verleening medaille. B. en W. stellen voor, ten behoeve van het muziekconcours van „Oefening Kweekt Kunst", een verguld zilveren medaille be schikbaar te stellen. De medaille wordt verleend. De Wedstrijdcommissie van de vereeni ging „Bloemendaal Commando," heeft naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan een na- tionalen schietwedstrijd uitgeschreven en zou het op hoogen prijs stellen als van ge meentewege daarvoor een medaille, geslagen op den stempel der gemeente, werd be schikbaar gesteld. Waar tot zijn overlijden, oud-wethouder A. Koolhoven, voorzitter dier vereeniging is bge weest, meenen B. en W. dat zij ware het slechts alleen om die reden in overweging moeten geven, aan het verzoek tevoldoepen ten behoeve van dien wedstrijd een verguld zilveren medaille uit te loven, terwijl.zij over wegen, om op de keerzijde ervan te vermel den, dat die medaille mede wegens des hee ren Koolhoven's verdiensten verleend is. Goedgekeurd. De heer Schulz is er tegen. Besloten wordt, de medaille te verleenen, los van de toelichting betreffende den heer Koolhoven, door de raad van oordeel is, dat er zich r.og wel eens een andere gelegenheid voor zal doen, om van waardeering jegens den heer Koolhoven te getuigen. Een schoolkwestie. Naar aanleiding van het betreffende ver slag vraagt het beer PRINSENBERG, of B. en W. van plan zijn maatregelen te treffen tot andere huisvesting van de openbare school te Overveen. De heer OTTO vraagt of B. en W. zich op de hoogte willen stellen van het feit, dat het hoofd dier school de benoemde onder wijzeres geadviseerd heeft, hare benoeming niet aan te nemen. Wethouder VAN NEDERHASSELT zegt onderzoek toe. De heer SCHULZ ondersteunt de sraag van den heer Prinsenberg. Is de bemerking van den heer O'tto juist, dan is.de zaak zeer ernstig en daarom moet een ernstig onder zoek ingesteld worden. Het is echter nog mo gelijk, dat het hoofd der school meer een alge- meene bemerking gemaakt hegft. De heer HOGENBIRK deelt mede, dat de betrokken onderwijzeres hem gezegd heeft, dat het hoofd der school haar de aan vaarding van hare benoeming tegengemaakl heeft. Wethouder VAN NEDERHASSELT zegt nogmaals onderzoek toe, Hij kan het zich echter van den heer Hoekstra niet indenken, omdat deze zoo degelijk het onderwijs aan zijn school behartigt. Leden stembureaux. Opnieuw wordt vastgesteld de lijst tot be noeming van voorzitters en leden der stem bureaux Rondvraag. De heer HOGENBIRK dringt aan op spoedige verbetering van den Julianaweg, welke* niet afhankelijk gesteld moet worden van de houding der tramwegmaatschappij. In deze vergadering zouden de voorstellen ke rnen. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordt, dat met den heer Burgersdijk bespre ken is het aandeel der kosten van de tramweg- maatschappij, maar van hem is nog steeds geen antwoord hierop ontvangen. De heer DE WAAL MALEFIJT merkt op, dat de Julianaweg valt onder het gewone onderhoud der wegen Ten slotte wordt B. en W. opdracht ver leend, den weg zoo spoedig mogelijk in orde te maken en, indien dit noodig is, daarvoor met een aanvraag tot aanvullingscrediet te ko-' men. De heer KREMER vraagt, of B. en W. de tramdirectie niet voor willen schrijven, dat de halte aan het raadhuis niet meer op den rijweg blijft. B. en W. zullen dat onderzoeken. De heer PRINSENBERG bespreekt de reorganisatie der Brandweer en stelt een motie voor, waarin de raad, van oordeel, dat'de reorganisatie der brandweer niet langer uit gesteld mag worden, B. en W. uitnoodigt, zoo eenigszins mogelijk, in de volgende ver gadering met bepaalde voorstellen te komen. De VOORZITTER deelt mede, dat de onderhandelingen op her doode punt ge komen zijnf doordat geen overeenstemming verkregen is tusschen het gemeentebestuur en dc Vrijwillige Brandweer omtrent het leiderschap. De heer SCHULZ meent, dat toch in de een of andere richting een oplossing bereikt moet worden. De heer OTTO vreest, dat van een op dracht aan B. en W. niet veel terecht kan komen, omdat de onderhandelingen thans reeds vastgeloopen zijn. Spr. zou een com-, missie uit den raad willen benoemen, die een onderzoek instelt en rappor» van haar bevindingen doet in de volgende vergadering en eventueel 'met voorstellen komt. Wethouder VAM NEDERHASSELT merkt op. dat de Vrijwillige Brandweer hoogst vijandig tegenover de ambtenaren en B. en W. staat, wat spr. met een voofbeeid illustreert. Er zijn misschien nog andere op lossingen mogelijk, waarom spr. liever de motie-Prinsenberg steunt dan de idée-Otto. De woorden „zoo eenigszins mogelijk" I worden uit de motie geschrapt, waarna deze zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. Hierna sluiting der vergadering. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den waarnemend burgemeester, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Afwezig waren de heeren Loerakker en mevr. W eb er. Benoemingen. Als lid der Commissie van Advies vol gens de verordening op de heffing van een bouwterreinbelasting wordt benoemd de heer Donselaar. Tot plaatsvervangend lid Ivan het stem bureau in het 3e district wordt benoemd de heer K. Ruiter. Ontheffing bouwverordening B. en W. stellen voor op verzoek van den heer P. Groen de open ruimte te bepalen, die bij perceel Colensostraa No. 18 moet worden gehouden zooals op de tee kening is aangegeven. Verder stellen zij voor afwijzend te be schikken op de verzoeken van P. B. Prenen en A. Thuis, beiden alhier, om ontheffing te verleenen van art. 12 van de bouwver ordening en gunstig te- beschikken op het verzoek van J. Velthuis, om hem ontheffing van hetzelfde artikel te verleenen. Aan F. Slot werd allereerst ontheffing van de bouwverordening verleend, onder voorbehoud, dat terzake eenige bezwaren, in den raad naar voren gebracht, alsnog overleg zal worden gepleegd. Ten aanzien van het verzoek van den heer Prene nwerd door verschillende leden gepleit voor inwilliging van het verzoek, daar de verzoeker, door onjuiste voorlichting in con flict met de bouwverordening gekomen is De VOORZITTER merkt op, dat de raad zich hier op een zakelijk standpunt moet stellen en alleen in het oog dient gehouden te worden, dat men hier in strijd is met de verordening. De aanvraag wordt aangehouden. Omtrent de andere verzoeken wordt con form het voorstel van B. en W. beslist. Verkoop grond. B. en W. stellen voor een stuk gemeen tegrond groot 20, 26 en 52 c.A. te verkoopen voor den prijs van f6.per centiare aan de heeren S. Apeldoorn, A, P. Boelsma en C. de Graaf, wonende Cronjéstraat 89, 91 en 93. Deze grond is achter genoemde perceelen gelegen. Vervolgens om op verzoek van den heer H. J. Braam hem een stukje grond aan den Middenweg te verkoopen, groot 6 M. te gen f 8.per centiare tegen door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Aldus wordt besloten. Kwijtschelding van koop penningen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van den heer A. Rinke man te Overveen om kwijtschelding van kooppenningen wegens door hem van de gemeente gekochten bouwgrond. De heer VISEE vraagt of er geen schik king getroffen kan worden, zoodat aan bei de kanten „een veer gelaten wordt." De VOORZITTER antwoordde dat de adressant te voren wist welke risico hij liep. De heer COBLENZ stelde voor dit voor stel in besloten vergadering te behandelen. Daartoe wordt besloten. Garant-verklaring B. en W. stellen voor gunstig te beschik ken op het verzoek van de woningbouw vereniging St. Bavo om de gemeente ga rant te verklaren voor een eerste hypo thecaire geldleening van ten hoogste 1300.000 te vestigen op door haar te bouwen 100 ar beiderswoningen op het dorp onder door haar vast te stellen voorwaarden.1 De heer HEIDSTRA verzoekt aanhouding van deze zaak ten einde eens grondig te kunnen onderzoeken, hoe of „St. Bavo" tegenover de zaak staat. Spr. meent n.l., dat hier in plaats van „St. Bavo" eigenlijk „de heer Kok" moet worden gelezen. Deze heeft groot belang bij de onderhavige lee ningen. De VOORZITTER zegt over dit voorstel veel te kunnen mededeelen. Evenwel, het is beter dit in besloten vergadering te doen. Daartoe wordt het voorstel aangehouden. Verhooging kasgeldleening. B. en W. stellen voor, gezien het ge bleken tekort aan kasgelden, deze voor 1924 te verhoogen van f 500.000 tot f 820.000 en voor 1925 van f 700.000 tot f 1.000.000 en deze verhooging aan de goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland te onder werpen. Goedgekeurd. Voorschotten ingevolge de L. O.wet B. en W. bieden den raad een voorstel aan tot vaststelling van voorschotten van het verleenen van vergoeding ingevolge art. 101 der lager-onderwijswet aan bijzondere scho len. Eveneens wordt ter vaststelling aange boden 'n voorstel tot bepaling der voorschot ten aan bijzondere scholen voor boventallige onderwijzers. Goedgekeurd. Regeling schoolgeld M. O. B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling nopens het toekennen van bijdragen in het schoolgeld voor het bezoeken der Scho- tensche leerlingen van bijzondere scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Goedgekeurd. Straatnamen. Aan de orde is vervolgens het voorstel tot geven van namen aan straten (welke voorge stelde namen wij bereids gepubliceerd heb ben.) De heer VISEE verzocht bij een volgende gelegenheid rekening te houden met groote mannen uit de historie, b. v. Karl Marx. Het voorstel wordt goedgekeurd. Rechtspositie losse werklieden B. èn W. doen den raad een voorstel tot nadere regeling van de rechtspositie van losse werklieden in gemeentedienst. In de vergadering van 27 Maart j.l. werd in handen van B. en W. om prae-advics ge steld een verzoek van de afd. Schoten van den Ned. Bond van personeel in Overheids dienst, om aan de daarvoor in aanmerking komende losse werklieden dezer gemeente een vaste aanstelling uit te reiken. B. en W. meenen dat in belangrijke mate aan de bezwaren van de betrokkenen en van bedoelde organisatie kan worden tegemoet gekomen, en wel door een regeling te treffen volgens welke het thans losse personeel onder de Pensioenwet komt te vallen. De bedoeling is nu, dat bedoeld los perso neel niet in vasten dienst wordt aangenomen, doch dat de betrokken arbeiders in publiek rechtelijke verhouding tot de gemeente ko men en wel in tijdelijken dienst. Volgens de geldende Pensioenwet tellen ook tijdelijke dienstjaren mede voor pensioen, terwijl tijdelijke personeel ook krachtens de aanhangige wijziging der Pensioenwetpen sioen aanspraken erlangt, indien het een on afgebroken dienst heeft van ten minste twee jaren. De gewenschte nieuwe toestand kan een voudig worden verkregen door het bestaande reglement van twaalf Augustus 1915 te wijzigen. Mitsdien stellen B. en W. voor, vast te stel len een dergelijke wijziging. De heer HEIDSTRA acht 't niet goed, dat deze menschen van de annexatie afhankelijk worden gesteld. B. en W. zijn, volgens spr. niet ver genoeg gegaan de werklieden behooren 'n vaste aanstelling te krijgen. En dit mag, door het vooruitzicht van een mogelijke annexatie niet worden tegenhouden. De VOORZITTER wijst er op, dat de rechtspositie een belangrijke, vooruitgang maakt. Verder wenschte spr. niet te gaan. De heer VISEE verklaarde dat hij het voorstel wilde accepteeren, in het vooruitzicht van cie annexatie. Mocht deze onverhoopt niet komen, dan behoudt hij zich het recht voor, op deze kwestie terug te komen. In tusschen wenschte spr. den ambtenaar va Andel in elk geval een vaste aanstelling te ge ven. De VOORZITTER wil dit laatste in han den van B. en W. stellen. Voor het overige wordt het voorstel van B. en W. na een kleine wijziging goedgekeurd. Overplaatsing. B. en W. stellen voor de werklieden bij den reinigingsdienst J. Rompa en W. Spruit, over te plaatsen bij 't bedrijf gemeen tewerken. Goedgekeurd. Wijziging uitbreidingsplan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een vijfde wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente en een tweede wijziging ter uit voering van art. 30 der Woningwet. Van A. Th. Joosten en anderen was een bezwaarschrift ingekomen tegen de voorge nomen wijziging van het uitbreidingsplan in de omgeving van het Soendaplein. De heer HEIDSTRA had bezwaar tegen het doorloopen van de Balistraat. Laat haar doodloopen'langs de remise naar het Soenda plein, zoo verzocht spr. Wil de directie der N. Z. H. T. M. het niet toestaan, dan moet de onteigeningswet maar worden toegepast. De heer VISEE meent, dat zulks een ver slechtering zou beteekenen. De voorgestelde oplossing acht spr. het meest in het belang van de situatie van het Soendaplein. Brengt men de verbinding wel tot stand, dan komt er een hinderlijke „elleboog". Wel wenscht spr, aan de directie te ver zoeken, de twee huizen aan het eind te koo- pen, waardoor aan bezwaren der bewoners van de Balistraat tegemoet zou worden ge komen. De VOORZITTER zeide dat van den kant der «trammaatschappij zeer zeker een verplichting bestaat. Van den directeur is de verzekering gekregen, dat van zijn kant iets zal worden gedaan. Met deze toezegging kan de raad het voorgestelde plan goedkeuren, waarmede een einde wordt gemaakt aan den onhoudbarer. toestand op het Soendaplein. Men kan de maatschappij niets iets bepaalds opleggen, want dan wordt het haar onmoge lijk gemaaktimmers, de prijzen der hui zen aldaar zullen omhoog vliegen, zoodra men weet dat zij gekocht moeten worden. Uit zakelijk oogpunt is dit af te raden. Het plan wordt hierna in stemming ge bracht en aangenomen met 3 stemmen tegen. De heeren Boxs, Algra en Heidstra stemden tegen. Het heffingspercentage plaatselijke inkomsten belasting. Volgens art. 7 der verordening op de hef fing van een plaatselijke belasting naar het in komen, moet het percentage van heffing voor elk belastingjaar worden vastgesteld. Vermits de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1925 is kloppende gekregen met berekening van een heffingspercentage van 4 J4, stellen B. en W. voor, voor het dienst jaar 1925/1926 het percentage van heffing voor de plaatselijke inkomstenbelasting even als voor het vorige jaar te bepalen op 4%- Dit voorstel werd aangehouden. Uitbreiding Delft. B. en W. stellen voor, het^beschikbaar gestelde bedrag ad f 1.000 voor bestrijding der kasten van uitbreiding derfDelft te ver hoogen tot f 2.500. De heer EMANS vond het bedrag wat hoog. De heer VISSEE wees er op dat hier door Haarlem een fout is gemaakt derhalve acht spr. het bedrag dat Schoten bijdraagt, naar verhouding te hoog. De VOORZITTER merkt op dat de fout van Haarlem alleen geldt een te lage raming van kosten daar geen rekening was gehouden lang. en wijders voor een huurprijs van 1/6 a 1/7 van het gezinsinkomen der bewoners. De geer VISEE vindt den huurprijs te hoog. Spr. stelt voor den prijs van f 3.50 te verlagen tot f 3.en -het bedrag van f 25. te verhoogen tot f 30.Spr. begrijpt niet hoe iemand met f 25.inkomen daarvan nog f 3.50 huur kan betalen. En om boven de f 25.dadelijk 1/7 te vorderen acht spr. evenmin juist. Dc heer HEIDSTRA vindt 1/6 al/7 ook te hoog. Een ander geval zou het zijn, als hier sprake was van arbeiderswoningen, die met rijkssteun zijn gebouwd. De VOORZITTER antwoordt dat de prijs voor de woningen, zopals ze daar staan, nog te laag is, maar B. en W. durfden niet verder te gaan. Vervolgens merkt spr. op, dat er in Scho ten velen wonen met f 25.inkomen, die heel wat meer verwonen. Er moet in het onderwerpelijke geval een prikkel zijn om naar een betere woning te zoeken, want van dezen toestand moeten we af. Het moet een tijdelijke maatregel worden en (Me drukt men' het beste uit door den prijs zoo te stellen, dat de menschen moeite doen om er zoo gauw mogelijk vandaan te komen. De heer VISEE zegt dat men zich ook op het standpunt der bewoners moet plaat sen. De prijs moet dus zoo laag mogelijk ge steld worden en f 3.acht spr. dan ook de juiste prijs. De heer COBLENZ bepleit aanneming van het voorstel van B. en W. Wethouder KLEIN wijst er op, dat er „opschuiving" moet zijn in de bewoning. B. en W. zijn bereid om de menschen ter wille te zijn en wanneer B. en W. de bevoegd heid hebben om met bijzondere omstan digheden rekening te houden, en den prijs dan te verlagen, dan kan de raad het voorstel gerust aannemen. Overigens kan spr. er zich mede vereenigen dat het bedrag van f 25.tot f 30.wordt verhoogd. De VOORZITTER ontraadt dit. De ge meente moet er voor zorgen, dat menschen met hoogere inkomens, die er wonen, plaats maken voor menschen met mindere inko mens, want daar zijn deze woningen voor. Overigens moet ook aan den vastgestelden prijs worden vastgehouden. De heer VISEE acht dit nog geen argu ment om de minst gesitueerden zooveel te laten betalen. Spr. wil zijn voorstel tot ver hooging van het bedrag tot f 30.intrekken, wanneer de raad meegaat met zijn voorstel om den prijs van f 3.50 tot f 3.— te verlagen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 6 stem men verworpen. .1 Vóór stemden de heeren Heidstra, Krijn- ders, Antonisse, de Vos, Visee en Klein. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Reorganisatie brandweer B. en W. stellen voor 1. hen te machtigen a. de leiding van de Brandweer in deze gemeente op te dragen aan den Staf van het korps brandblusschers van Haarlem b. over te gaan tot oprichting van een Vrijwillige Brandweer voor deze gemeente c. tot benoeming van officieren en man schappen der vrijwillige brandweer d. na verkregen toestemming van Bur gemeester en Wethouders van Haarlem de woningen van de vrijwilligers te doen aan sluiten aan de Haarlemsche Brandalarm- centrale. 2. hun een crediet te verleenen van f 500 ter bestrijding van voorloopige kleine on kosten 3. hun college uit te noodigea de noo- dige voorstellen te doen om zoodra mogelijk te geraken tot een definitieve regeling van het brandwezen, alhier. De heer JANSEN wijst er op dat het niet raadzaam is de leiding geheel aan den staf van dé Haarl. Brandweer te laten. Spr. zou den Directeur van Gemeentewerken alhier willen uitnoodigen er deel aan te nemen, daar deze van den toestand hier ter plaatse volkomen op de hoogte is. De VOORZITTER antwoordt dat de di recteur uit hoofde van zijn positie van een geval van brand notitie moet nemen. De lei ding moet echter in één hand berusten en dat is uitstekend toevertrouwd aan den Haarlemschen staf. Spr. deelt verder mede, welke maatrege len er genomen zullen worden voor een goe de functioneering van de brandweer, spe ciaal hier te Schoten, te waarborgen. Zoo b.v. den aanleg van een „telefoonlus". De heer KRIJNDERS wcnscht eerst een overzicht te hebben van de totale kosten. De heer HEIDSTRA vraagt zich af wat er gebeuren moet als Schoten als zelfstan dige gemeente blijft bestaan. De VOORZITTER wijst erop dat het een onnutte uitgaaf zou zijn, een zelfstan dige brandweer te vormen. Per saldo be staat er toch een belangen gemeenschap met Haarlem en ook in andere opzicht doen we al zooveel dingen gemeenschappelijk met Haarlem. Een meegaan met Haarlem zal zoo'n groote uitgaaf niet vorderen. Daarentegen zal een aanschaffing door Schoten van vol ledig materieel etc. wel op f 100.000 komen te staan. De heer JANSEN vraagt of er hier mate riaal gestationneerd wordt. De VOORZITTER antwoordt dat Haar lem met voortreffelijk materieel dadelijk ter plaatse van den brand kan zijn. De heer VISEE 'vraagt welk aandeel Schoten in de leiding heeft. Is het mogelijk dat wij daar voldoende invloed hebben op de dagelijksche leiding. Dit is van groet be- derde exploitatie van het gasbedrijf staat hied geheel en al buiten. De heer ANTONISSE herinnerde aan he^ aanzienlijke bedrag, dat de gemeente van deo staat nog te vorderen heeft. Is er geen moge lijkheid dat bedrag binnen te krijgen, zoa vroeg spr. Dan zou het belasting percentage! misschien naar beneden kunnen worden gebracht. De VOORZITTER antwoordt dat hetj percentage als gevolg daarvan niet naar be neden zou gaan. De zaak komt echter no& aan de Orde. De heer VISEE dringt aan op politie toezicht bij de Paul Krugerkade, die dreigt, gedempt te worden met allerlei vuil. Hierna ging de raad in geheime zitting. Gemeentezaken. B. en W bieden ter vaststelling aan de zeventiende wijziging van het Algemeen Werkliedenreglement 1915 der gemeente Schoten B. en W. stellen voor eenige verande ring aan te brengen in art 3a van liet werk- liedenreglcment 1915. B. en W stellen voor eervol ontslag te verleenen aan Willem Spruit, als arbeider koetsier aan de gemeente-reiniging en heat te benoemen bij het bedrijf gemeentewerken, B, en W. stellen voor, eervol ontslag t« verleenen aan J. Rompa, als arbeider van de gemeente-reiniging en hem te benoemen tot arbeider bij het bedrijf gemeentewerken. B. en W. vragen voorziening in de va cature van plaatsvervangend lid van het stembureau in het 3e stemdistrict vac. A. v« Rigteren. Personalia. De heer W. C. Bouman, al« hier, slaagde te 's Gravenhage voor het cxs amen radio-telègrafist, 2e klas. Benoemd. Z. D. H. de Bisschop vaK Haarlem heeft benoemd tot geestelijk advi seur van den R. K. Volksbond en L, T. den WelEerw. kapelaan A. v. d. Burg. 55-Jarige echtvereeniging. Het echtpaar J. dc Vries, wonende Manpadslaan, alhier, herdenkt a.s. Maandag zijn 55-jarige echt vereeniging. De bruidegom is 82 en de bruid 78 jaar. De man is bij velen zeer bekend. Hij heeft in verschillende tuinen gewerkt bij bekende Heemsteedsche families. Ook heeft hij nog gearbeid aan de werkzaamheden van het Noordzeekanaal. Tooneeluitvoering, De R. K. Toonecl- club St. Gerardus Majella alhier, 'treedt op veelvuldig verzoek op a.s. Zondag 26 April wederom op met het blijspel „De hoed van Itallaansch stroo.Moge het succes even groot zijn als de vorige uitvoering. Aanbesteding. Bij de Woensdag alkier gehouden aanbesteding voor den bouw van een winkelhuis met vier woningen voor re kening van den heer W. Verhagen alhier, ia ingeschreven als volgt: Fima Meegdes te Halfweg 25.620; W. van Rijn te Halfweg 29.996; H. A. de Graaff te Halfweg 30.504; Firma Jansen te Amsterdam 32.457; J. W. Cornelissen ta Halfweg 34.442; C. Giauwelman te Half- weg 34.590; Gebr, van Keulen te Halfweg 34.590; Gebr, van Keulen te Halfwed 34.866. De gunning is aangehoulen. Ned, Herv. Kerk. Door de firma vaij Bergen te Ileiligerlee zijn heden afgeleverd twee luidklokken, bestemd voor de in aan bouw zijnde Ned. Herv. Kerk, alhier, welke klokken door een milden gever ten geschen ke zijn aangeboden. Postkantoor. Op 8 Me a.s. wordt het postkantoor alhier opgehevei en omgezet ia een bijkantoor Haarlem. De directeur, de heer Maas wordt met in gang van dien datum op waihtgeld gesteld en gaat zich te Voorburg vestgen. Personalia. De heer L. B. van 't Hof, brieven en telegrambesteller alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar Anersfoort. Centraal Stembureau. Loor het Cen traal Stembureau zijn tot lid ran den Ge- J. C. Stork en G. de Graaf, beden voorko- meenteraad benoemd verklaarc de heeren mende op de lijst van den Vrijheidsbond, zulks in de plaats van de heer G Kruseman en II. F. van Essen, die deze geneente gaal, verlaten. met de verslibbing van de Jan Gijzenvaart. Door deze fout is het werk evenwel niet duur der geworden. In ieder geval is het werk voor Schoten van groot belang, zoodat spr. voor stelt het bedrag te verleenen. De heer ALGRA geeft in overweging om aan Haarlem te verzoeken Schotensche ar beiders voor dit werk in dienst te nemen. De heer VAN SCHIE zegt dat de onbe vaarbaarheid veroorzaakt werd door de op spuiting van den gemeentegrond, waaraan de heer Hofmans, die dit werk uitvoerde, schuld heeft. Spr. wenscht er geen geld voor te geven. De VOORZITTER antwoordt dat dit geen oplossing is. Wethouder KLEIN bestrijdt de mede- deeling van den heer Van Schie. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Schie en Emans. Huur noodwoningen. B. en W. vragen machtiging, om de 7 nood woningen der gemeente bij demjvliddenweg te verhuren te^gn een wekelijtóche huursom van t 3.50 wanneer het gezinsinkomen (hierónder te verstaan het inkomen van het Hoofd van het gezin, verhoogd met de helft van het der inwonende kinderen boven 15 jaren), niet mee- bedraagt dan f 25. De VOORZITTER wil dit bij de Haar lemsche leiding wel onder de aandacht bren gen. Een bepaalde functionaris kan echter nog niet worden aangewezen. Het voorstel van B. en W. is een principieel voorstel. De regeling tenslotte zal over het geheel veel goedkooper zijn, bij een samengaan met Haarlem. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Ingekomen stukken. In handen van B. en W.voor prae-advies wordt gesteld aan adres van Jasperse. c. s. om het terrein der gemeente-reiniging naar elders te verplaatsen. Rondvraag. De heer ALGRA vraagt inlichtingen over het ontslag van eenige beambten bij het gas bedrijf. Wethouder de WOLFF antwoordt, dat bedoelde personen tijdelijk waren aangeno men wegens bepaalde drukke werkzaamhe den. Toen deze geëindigd waren, werden de personen overbodig en moesten zij dus ont slagen worden. De heer VISEE herinnert aan de toezeg ging, welke gedaan is om geen personeel van het gasbedrijf te ontslaan als gevolg van de veranderde exploitatie van het gasbedrijf. De VOORZITTER antwoordt dat de emeente menschen, die overbodig zijn geworden, niet indienst kan houden. Dat eischt toch het gemeente-belang. De veran- R.K. Kiesvereeniging. Woensdagavond vergaderde in het gymnastieklokaal de R.K. kiesvereeniging „Eendracht maakt ftacht". De voorzitter, de heer H. J. Post opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en stelde de heer C. Jansen voor, di; dezen avond een rede zou houden. De tweece spre ker, de heer H. Everhart, kon wegers om standigheden niet komen. Hierna kwam de heer Jansen ain hef woord, die in een kernachtige rede uiteen zette, waarom het noodig is al zoo vroegtij dig met de verkiezingsactie te beginnen. Spr. zegt dat het noodig i3, om een flinke actie te beginnen, om toch eensgezind op te trek ken. Hij bespreekt de onverschilligheid van sommige katholieke kiezers op politiek ge bied en laat duidelijk uitkomen de glorietijd van het Liberalisme .van voor 25 jaar. Ook ml nog doen onze tegenstanders juist of de Ka tholieke Staatspartij nog in de kinderschoe nen staat Spreker memoreerd dan wat onze partij voor ons gedaan heeft en schetste me( mooie woorden onze groote katholieke staatsmannen Ook onze oudere staatsmannen moeten wij niet vergeten. Spreker zegt verder hoe het onze plicht is, Zondag a.s. te komen stemman voor de groslijst. Sommigen van ons, zegt spr. meenen dat het gevaar voor ons geweken is, maar dat is mis. Laten wij rustig voortbouwen, steen voor steen aan onze Katholieke Staatspartij en die kleine grieven begraven, totdat wij glorievol uit den strijd zijn gekomen. Weet wel, dat de tegenpartij op de loer ligt in de hoop, dat onze eenheid uit elkaar zal vallen. Wij moeten in eenheid weer terug naar ons oude uitgangspunt. Spr stelt als voorbeeld België en Frankrijk hoe deze katholieke lan den zijn gevallen door de verdeeldheid van de katholieken onderling. Zeker, sommige van ons moeten wel eens een offertje bren gen, doch dan moeten wij de mooie leus van onzen grooten Scbaepman voor oogen heb ben: „Ik geloof ev strijd", en hiermede ein digde spreker zijn mooie leerzame rede. De heer Post dankte de heer Jansen voor zijn schitterende rede en de aanwezigen voor, de opkomst. Spr. hoopte dat zij de gevoelens van den avond zullA overbrengen bij dc kie zers en kiezeressen die thuis gebleven zijn, zoodat e n ieder propagandist is in zijn om geving. Hierna sluiting met den cbristelijken groef. Op hol. Aan de Hoofd vaart sloegen,, door het losraken van een leidsel, de paar den welke gespannen waren voor een boe renwagen, waarachter ook een zaaimackine gebonden was, op hol. De arbeider W„ van. den Lijnderdijk, slingerde van den wagen af en kwam in een eg terecht, die ook mee-, geyoerd werd. Hij bezeerde zich zoodanig, dat hij per auto naar den dokter vervoerd werd. De bestuurder C. E. kwam er zonder letsel af De wilde paarden werden tot staan gebracht aan den spoorwegoverweg te Hoofddorp. De materieele schade was nog al belangrijk. Heb iet uitsteKendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het ivete?j, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10