STADSNIEUWS. N. V T. v. VEEN'S Goederenhandel DE SPAARNEBANK m/2 Radio-omroep. LAATSTE NIEUWS. HILLEGOM. alt HAARLEMMERMEER. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. Tentoonstelling van Bloemstukken. Haarleinsche Ijzergieterij. Faillissement H. B. Baars, Nagtzaamstraat 32, Haarlem. Feestvoorstelling van Vreem delingenverkeer. Iiaarlc-msche Bachvereeniging. R.-K. Vereeniging van Geheel onthouders „St. Franciscus.'* Ateliers voor Artistieke Binnenhuis kunst. Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. KLEED1KG- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 TEL. 10190 ALLES 0? GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING Kappers bedrijfs-organisatie. Personalia. VOOR DFN POLITIERECHTER. 82Va «56 75 lu si11/™ Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 24 ARPIL 59.50 O.35 35.25 BURGERLIJKE STAND Louis Bouwmeester. Brand te Wijhe. Ongeregeldheden bij een ver kiezingsvergadering. Een communistische hinderlaag. RADIO-TOESTELLEN met en zonder toebehooren vanaf f 1.50. per week en a contant. Alleen eerste klas RADIO BUREAU F. H. MEIJER - Haarlem. JANSSTRAAT 67 - TEL. 13620. Een ernstige stap van Engeland. Landbouw-exploitatie in Sovjet-Rusland. Doodelijke botsing te Parijs. Een resolutie ven den fascis- tischen Raad. De Vesuvius in werking. De moorden in Egypte. Een geregeld leger in Bulgarije. Koning Boris in zijn Paleis gevangen Koning George op de terugreis. De Kabinetscrisis in België. Brand in het s.s. Stad Amsterdam. De verkiezingsstrijd in Duitsch- land. Candidatuur Balvers. In het Bcmdsge- oouw aan de Hoofdstraat vergaderde gister- ^ond het plaatselijk comité van actie voor ?k candidatuur Balvers, bestaande uit de heeren F. Selhorst, L. Bakker, Th. Markman F. C. van Lierop Jzn., benevens' een groot aantal propagandisten. De vergadering jyerd geleid door den heer Van Lierop ais "d van het centraal comité, die in breeze gekken het zeer onbevredigend Politiek Advies besprak, benevens de te voeten actie die geheel anders is dan de vorige waal, omdat het tegenwoordige Kiesregle ment het mogelijk maakt, de actie binner. het raam van dit reglement te voeren. Alle Propagandisten stelden zich bereid, de pro paganda met kracht te voeren, omdat met 'hulp van de rechtvaardige kiezers en kt-.- *eressen het tegenover den candidaat Bal- T(trs meermale begane onrecht worde ge kaft en de rechtvaardigheid zegeviere |";erna sluiting. «3efdadlgheidsconcert. Gisteren werd 'o Hotel Sistermans een concert gegeven ten ,a«® ,4cr Hillegomsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose onder leiding vin wei. C. W. M. Hoogervorst, met welwillen de wedwerking van mej. J. E. Wentholt, so praan, dames Gr. Schuurman en Gr. Ben- kemper, piano en den heer B. Heemskerk, triton, terwijl de pianobegeleiding van het sroote koor geschiedde door mej. E. Elfrink, V"P het kinderkoor door mej. G. Stans. /Ofschoon de entré hoog was, waren Je Plaatsen uitverkocht, waartoe de sympathie Jj°or de arme t. b, c.-lijders zeker het hare ,le«" bijgedragen. We merkten o.a. op, be halve het Bestuur der Vereeniging, burge weester Wentholt en mevrouw, de doktoren, Pesturen van diverse liefdadigheidsvereen:- S'ngen en honderden belangstellenden, net programma was rijk in verscheiden- j ..en gdnigde van grooten smaak van de zijde der samenstellende. Het is natuur lik ondoenlijk van een concert, dat ruim twee en een half uur duurde, elk nummer ïy. hespreken, doch dat is ook niet noodig. We doen derhalve maar hier en daar een greep. Voor de pauze begon het Dameskoor 'Pet „Lofzang" van A. Br. van den Bergt), waarbij de Duetten en Terzetten werden uitgevoerd door de dames J. E Wentholt tste sopraan, N. Engel, 2de sopraan en B olassen, alt. Dit religieuse, ingevoelige stuk, dat uiterst geschoolde krachten vraagt, was een waar succèsnummer en de zaal was cr over verrukt. Hierop volgde een 4-hanJ!g stuk „Ases dood" en „Morgenstemming", waarna „Aan het Traunmeer", waar de bari ton-solo van den heer B. Heemskerk schit terend werd vertolkt, een kunstnummer. Het laatste nummer voor de pauze was „Nacht gezang in het woud" van Fr. Schubert, waarin het Terzet" gezongen werd door dc cames A. Mecrendorp—Sepp, 1ste sopraan, Entfel. 2de sopraan en M. Rrn-tfprmin Juist voor de pauze verscheen de heer J H A. Vooren, secretaris der Vereeniging, op "at podium. Deze begon met te zeggen, da; otej. Hoogervorst alles gedaan heeft voor dezen avond. Dank brengt spr. aan burge meester Wentholt, Eere-Voorzitter der Vet leniging en aan mevrouw Wentholt voor oun tegenwoordigheid op dezen avond- Waardoor zij willen toonen, welk een warm Part zij onze mooie vereeniging toedragen. Spr. wijst er op, dat hij, naast hetgeen bij over dezen avond moet zeggen, feitelijk eerst moet spreken over dezen. dag. De voorbereiding wekte aanvankelijk te leurstellingen, omdat we er niet in konden S|agen voldoende jonge meisjes tc vinden Vcor den verkoop van bloempjes, Mej. Gr. Jonkheer- is ons toen te hulp gekomen en heeft dat aantal weten op te voeren zóó. dat we ontvangen hebben 351, een enorm be drag, als we in aanmerking nemen, dat "<c ?.een loten verkochten, zooals andere jaren Aan mej. Jonkheer brengt spr. hiervoor har telijk dank. Wat we hier van avond zagen, dames en heeren, en nog zien zullen, is ge heel het idee van mej. Hoogervorst 'en ik weet niet, wat ik meer bewonderen mr et, óf haar talent, öf haar practischen zin. Al'es toch is door haar bemoeiing en overleg gra tis verricht en het financieel resultaat van dezen avond (en van morgenavond) zal on getwijfeld schitterend zijn. Ik voor mij ben door hetgeen reeds geboden werd, als in hocger spheren en bewonder het enorme talent en de schitterende praestaties v.in mej. Hoogervorst en houd mij overtuigd, dat ik hiermee de gevoelens der gansche zaal vertolk. (Donderend applaus). Veel geld aldus gaat de heer Vooren voort is noodig, omdat het bestuur in be ginsel besloten heeft lol den bouw eener nieuwe Lighal. omdat de oude te klein en niet meer doelmatig is. Een lighal tocil is volgens de doktoren or.zc grootste hulp-, hij de bestrijding der gevreesde ziekte. Welnu, mej. Hoogervorst komt d'e eer toe, dezen -avond daarvan de eerste steen te hebben ge legd. Dapk brengt spreker verder aan ailcn, d)c medegewerkt hebben aan het succes va.i dezen avond, aan mej.Wentholt, die reeds zoo vaak in het krijt is getreden en haar groote muzikale talenten weder in dienst stelde van ons heerliik liefdewerk, aan den heer B. Heemskerk, dien spr., voor de eerste maal hoorde, maar waarvan hij hoopte, dat. hi; hem nog meermalen zou mogen hooren. Verder dankt spr. de dames Schuurman, "Elfrink, Stans, mevr. Meederdcrp, mej. Broxterman. Verder wil de heer Vooren er op wijzen, dat er hier ook oog hulp is ge weest, die u niet ziet. Spr.' noemt de heer Hoogervorst, die weer zoo belangloos voor de verfraaiing dezer zaal zorgde, den manu- lacturier Smid, den heer Van El en mevr. Kleijn, alsmede de pers, die in, haar organen zulke opwekkende en keurige aansporing plaatste. Maar het laatste woord wil spr. wijden aan mej. Hoogervorst, de ziel van u'les, die ons dezen avond bereidt. Onder de pauze werd nog een mooi kleed verloot, dat viel op No. 68 der blauwe loten. Na de pauze maakte het ernstige plaats voor hetkinderlijk -leuke. Wat er toen ge boden is, heeft het effect van dezen avond niet verminderd. Het eerste was plechtige ir.tocht van den nieuwen Burgemeester van Zonneschijn, op muziek gezet door mej. C. W. M. Hoogervorst. Wat was dat leuk en wat getuigde het van oergeduld en tact, om zooiets zoo in elkaar le zetten: nog nimmer vertoond in den goeden zin van het woord! Deze aardige kinder-operette bevatte: Koor van. inwoners van Zonneschijn. Politieagent, Inwoners, Intrede van den nieuwen burge meester ipet zijn vrouw en gevolg, Koor van Inwoners, Jonge Dame, Mevrouw, Wethou der van Zonnestein, optreden van de ge mengde Zangvereen. „Zonnestein's Roem" met welkomstlied, optreden van hel Zonne- steinsche Muziekcorps. Dankbetuiging van den burgemeester en zijn vrouw en Slotkoor. Onberispelijk Jis dit leuke stuk vertolkt met ongineele costuums etc. Aan het gejuich kwam schier geen einde! Hierop volgden weder mooie nummers, zoowel voor de piano, als soli en Koornum- mers. Een schat van bloemen werd aangeboden, benevens een fijne Rozenbohl aan mej Hoogervorst. Donderdagavond wordt het zelfde in „Flora gegeven, terwijl voor deze tweede uitvoering de prijzen zijn geredu ceerd. Motorbotsing. De heer C., uit deze gemeente reed met zijn motorrijwiel tegen de leuning van een der bruggen alhier, waardoor het vehikel ernstig beschadigd ■werd. Het mag een wonder heeten, dat de bestuurder ongedeerd bleef Paard op hol, De landbouwer G, v. T, te Abbenes, reed Donderdag met paard en wagen op den Hoofdweg alhier. Vermoede- Vl'jk door hei schrikken sloeg het paard op hol. De heer v. T, wist intijds uit het rijtuig tc springen en voorkwam daardoor persoon lijke ongelukken. Het paard werd tot stilstand gebracht, doordat de wagen tegen een paal van het electrische net botste. De wagen werd ern stig beschadigd. Kennemer Lyceum,,Prof. Roland Holst zal op Dinsdag 28 April in de Aula van het Kennemer Lyceum voor de leerlingen dezer onderwijsinrichting een lezing met lichtbeel den houden over Michel Angelo. Burgeslijke Stand, Geboren: C. C. SmitHulsbosch, d.; A. Lnmmerse—Wela- gen, d. Ondertrouwd: P. B. M, Hendix en M. H. Hcllenkamp; C. Braas en H. H. van der Meché; J. G. M. van Walsem en A. Dekker, Overleden: H. G. van Helden, 55 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekb- men bij: Gabor, Tulpenstraat 8 rood, Haar lem, een kinderportemonnaie. Alberdingk Thijmlaan 31 Bioemendaal, een gummi bal. Pijl, Bloemendaalscheweg 30 Bioemendaal, een hond (spaniel). Hulsbosch, Bloemendaal scheweg 131 Bioemendaal, een klein bruin hondje. Stuurman, Bosch en Duinlaan 23 Bioemendaal, een fantasie broche. Van Slol- berglaan 9 Acrdenhout, een zakje met eenig geld. J. v. Kleef, Helmstraat 4 Zandyoort, een heeren handschoen. Post Aerdenhout, een bal. Kok, Raamsingel, 28 Haarlem, een jonge hond. Bakhuis, Zijlweg 30 Overveen, een paar wollen handschoenen. Van Gelde ren, Zijlweg 42 Haarlem, een huissleutel. Vriend, Barendsestraat 24 Haarlem, een rij- wielbelastingmerk 1925. wed. Jongkees, Zijl weg 18a Overveen, een damestaschje. Aan het bureau van politie te Overveen, een kettinghangertje, een motorhandschoen, twee dameshoeden. Onderwijs. Dinsdagavond vergaderde de Commissie tot onderzoek naar het instel len van een centraal 7e leerjaar op een der openbare lagere scholen in deze gemeente. Na eenige besprekingen werd besloten deze zaak nog niet te behandelen, daar men, in verband met de plannen die in bewerking zijn tot oprichting van eene bijzondere school de gevolgen niet overzien kan. Wan neer de voorzitter meent dat de tijd geko men is, dat men een goed overzicht heeft, dan zal hij de commissie opnieuw bijeen roepen en dan zal de geheele reorganisatie van het Lager Onderwijs besproken worden. In den kunsthandel F, H. Smit, Groote Houtstraat 69, wordt een tentoonstelling ge houden van bloemstukken, door mevrouw H. G. Dingemans-Numans, aangevuld door een collecte teekeningen door W. J. Dinge- mans. In de voorzaal is een tentoonstelling van grafisch werk, door W. J. de Gruiter. De tentoonstelling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 10 tot 6 uur, uitgezonderd Zondags. In de Donderdag gehouden algemeene ver. gadering van aandeelhouders der Haarlem- sche Ijzergieterij, werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Besloten werd geen dividend uit te keeren. Gekozen werd tot commissaris in plaats van Ir. W. Polderman, die overleden is, Ir. F. A. Luchsinger te IJmuiden, terwijl her kozen werd als commissaris, de heer W ICöler. „Handelsbelangen" No, 1823 bevat de cre- diteurenlijst in het faillissement van H. B, Baars te Haarlepi. Zij telt 35 namen, met een totaal passiel van 4.903.12. De baten zijn nog niet volledig bekend, De aanwezigheid van een belangrijk aan tal vreemdelingen binnen onze poorten in verband met de bloemententoonstelling, is voer de Vereeniging voer Vreemdelingen verkeer hier ter stede gereede aanleiding geweest een tweede feestvoorstelling te or- ganiseeren op Zaterdag 25 April te half ne gen, ditmaal in den Stadsschouwburg. Het aantal genoodigden, jury der bloementen toonstelling en verschillende autoriteiten is vrij belangrijk, maar toch blijft in dé groote schouwburgzaal nog een zeer ruim aantal plaatsen beschikbaar voor 't publiek. Het internationaal programma van deze uitvoering is zeer gevarieerd en interessant. Het zwaartepunt is wel de internationale „Bruiloft van Kloris en Roosje", die zal worden opgevoerd door de Haarlemsche Tooneelclub. Verder staat op het menu een Bloemendans, die zal worden uitgevoerd door de leerlingen van Mevr. Tobi op mu ziek van den heer Tobi, terwijl mej. G. Bol- dingh 'een monoloog zal voordragen getiteld Colonel ou Sous-Lieutenant en het program ma gecompleteerd wordt door een gezel schap Volendamsche harmonika-spelers. Wij twijfelen niet, of het initiatief, door Vreemdelingenverkeer in het organiseeren van deze uitvoering, die in haar verband met onze thans over de geheele wereld be kende bloemententoonstelling, als een his torisch evenement voor stad en omgeving kan worden aangemerkt, genomen, zal door een stampvolle schouwburgzaal worden be loond. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der Haarlemsche Bachvereeniging werd in de vacature, ontstaan door 't aftra den van twee directeuren, dc heeren G. B. Crommelin en Mr. L. J. van Toulon van der Koog, voorzien door de verkiezing als zoo danig van de heeren Jhr. F. W. van Styrum Jr. en J. J. Thöne. Het bestuur heeft zich thans als volgt ge constitueerd: Jhr. C. J. A. Reigersman, voor zitter; A, C. Strumphler, onder-voorzitter; Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, penningmeester; J. J. Thöne, bibliothecaris; en Jhr. F. W. van Styrum Jr., secretaris. VERGADERING SLAGERSGEZELLEN. Gisterenavond om 8 uur vond in 't ge bouw „Het Blauwe. Kruis" een vergadering plaats van de slagersgezellen, welke verga dering uitging van den Neutralen Bond van. personeel in de Voedingsbedrijven. Het woord werd gevoerd dcor den heer A. Pruysen, bondssecretaris uit Rotterdam, die uitvoerig het proces-verbaal en daarna het vennis behandelde van den heer Philip- pus, slager te Rotterdam, en de uitspraak van den Hoo.gen Raad. Spr. sprak den wensch uit, dat de slagersgezellen door de organi saties zullen trachten verbetering te verkre gen in de arbeidswet en hare uitvoering. Ter gelegenheid van het 12K>-jarig be slaan der Nationale R.-K. Vereeniging van geheelonthouders, onder VTederl. Spoor- en Trampersoneel „St. Franciscus", werd gisterenavond een feestavond gegeven in hat gebouw „St. Bavo". De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. M. Drost, opende de bijeenkomst met den Ctiristelijken Groet en verwel komde de Reddingsbrigade en Kruisver- borid, waarvan vertegenwoordigers aanwe zig waren. Spr. zeide de aanwezigen niet met cijfers te zullen lastig vallen, doch vroeg alleen steun voor de thans jubilee- rende vereeniging. Tevens sprak hij over de offervaardigheid der leden, waarover ook in het tooneelstuk, dat opgevoerd zal worden, gesproken wordt. Spr, dankte dc tooneelclub „St. Gertrudis" voor de te ver- leenen medewerking. Hierna werd overgegaan tot de opvoe ring van „Haar Offer" oorspronkelijk fa miliedrama in 4 bedrijven, door Pater Servatius van Enschedé, Minderbroedcr- Capucijn. Tusschen het eerste en tweede bedrijt werd het woord gevoerd door den Wel- eerw. Heer Kapelaan Vis, die inmiddels ten feestavond was gekomen. De. eerw spreker begon allereerst te zeggen, dat hetgeen wat hij zou zeggen in verband zou staan met het tooneelstuk en dc alcoholbestrijding, „Het is een persoonlijk offer, aldus spr. ander te redden uit de drankmi sère. Thans zal worden opgevoerd „Haar Offer". De leden van „St. Franciscus of feren ook reeds door anderen te redden. Alle vereenigingen die staan in hel teeken van offeren moeten groeien en bloeien. In het stuk wordt ook een offer gebracht, dus het is voor deze vereeniging mooi gekozen. Voor de geheelonthouding trekt men zeer dikwijls de schouders op. Deze nobele ver eeniging, aldus spr., verdient meer dan schouderophalen of een hoofdknikje, ve len zijn tevreden met een gezellig verga deringetje en een aardig woordje, maar we moeten menschen hebben met idealen. Zij verdienen meer dan een schouderophalen, ze moeten gewaardeerd worden. Geeft dus uw steun, aldus spr., voor deze vereeniging, want geld is er z£er hard noodig. Brengt dus ook een r want het is om anderen te redden, aldus eindigde de Eertv. spr. De drie volgende bedrijven \verden hier na voor het voetlicht gebracht. Dit stuk dat reeds meerdere malen in Haarlem het voetlicht zag, is mooi van in houd. De meisjes van het patronaat „St. Gertrudis", spelen steeds met onverflauw de toewijding en ijver, en het is dan ook een genot dit stuk door deze meisjes, die onder leiding staan van mej. C. de Vrind, te zien vertolken. Het spel van Henriette wa6 zeer goed. Haar moeder mevr. Jacqueline van der SlotenHensing vervulde haar rol even eens goed, evenals mevrouw „osefine V er- meeren van der Sloten, haar schoonzuster Vermelden we nog het leuke spel van dc dochters van roevrouw Vermeeren, Antoi nette Wilhelmina, Marie, Julie, Dorly. Het stuk werd keurig gespeeld. Er viel weinig op aan te merken. Ook het décor was goed. Na afloop zeg de de heer v. Rooyen dank aan den spr. kapelaan Vis, aan een hoofdbestuurslid voor «zijn aanwezigheid en aan de tooneel club „St. Gertrudis". Aan mej, de Vrind werd als leidster een souvenir aangeboden, n.l. een mooie foto. Het was een mooie avond. Hedenmiddag had de opening plaats vatt de toonkamer, verbonden aan,dj A. V. A. B. Spaarn 48. Het eerste wat opviel is de typische étalage, geheel modern ingericht, evenals de geheele toonkamer. Ten gerieve van de clientèle zijn eenige vaste zitplaatsen met tafeltje aangebracht, waardoor het mogelijk is de geheele inrich ting gemakkelijk te overzien. Op de toonbanken zijn verschillende artis tieke voorwerpen geplaatst, zooals artistiek perkament en celluloid voorwerpen. De weldoordachte plafcndindeeling voor het bekronend gedeelte doet de artistieke waarde van de verschillende lampen mooi uitkomen. De 7 .Men kappen zijn geheel met de hand geschilderd. De verschillende meubelen en lampen zijn *e9eel ontworpen en uitgevoerd in de ate liers. De bedoeling is> elke maand een tentoon stelling te houden van werken van jonge kunstenaars. Een tentoonstelling van mo derne kunst. Artistiek leider der geheele zaak is de heer S. Zonneveld Jr., terwijl als perma nente medewerkers zijn toegetreden de heer K. Th. Trauntwein Az., oor gebrandschil derd glas, glas in lcod enz. en de heer J. M. de Vries voor artistieke metaalbewer king. Verschenen is het 8e jaarverslag van de Commissie ter voorziening in het Onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinderen tc Haarlem en Omstreken, over 1924. Het aantal leerlingen van dc vereeniging is dit jaar weer wat grooter dari het vorige, het bedraagt nu 23 tegen 't vorig jaar 19. Het is opmerkelijk zooveel vaker als het voorkomt, dat er voor zee rlangen tjjd onze hulp gevraagd wordt, Eenige jaren geleden hadden wij telkens gevallen van een paar maanden, dat komt nu bijna niet meer voor, dit jaar slechts twee keer .Wel eindigden in dit jaar van zes leerlingen de lessen, maar dc meesten hadden reeds lang les. ja er zijn er, die reeds drie en vier jaar les krijgen! Er komen hoe langer hoe meer van die stumperds, die nooit in staat zullen zijn naar school te gaan en die dus les zullen ont vangen totdat zij te oud worden voor onze Vereeniging. Wanneer de gebrekkigheid zich alleen be paalt tot het lichamelijke, is het les geven een heerlijk werk, maar wij kregen er ook verscheidene, die bovendien geestelijk zeer achterlijk zijn en dan eischt het buienge- woon veel van de onderwijzende kracht. Des te grooter voldoening als er dan toch nog iets bereikt wordt! Toch kan men over dc vorderingen der leerlingen tevreden zijn, enkelen konden met hun klasse mee verhoogd worden, anderen niet, maar dat is ook niet te verwonderen: met twee lesuren per week kan niet zoo veel bereikt worden als met geoon school gaan vooral niet wanneer het leerlingen van een hoogcre klasse betreft. Zonder uitzondering werkten de ouders mee in het welslagen van het onderwijs. Zij uitten hun daknbaarheid meermalen en toonden haar teveös ^ïaar hun vermogen in geldelijke bijdragen; van elf ouders ontvin gen wij die geregeld. In ons bestuur kwam geen verandering. Uit de Commissie traden door vertrek naar elders Zuster Haveladr en Dr. van Gilse, zoodat zij wei een volgend jaar aangevuld moet worden. De subsidies van de gemeenten Haarlem, Heemstede en Schoten bleven dezelfde en de bijdragen van enkele Vereenigingen en Instellingen eveneens. Met dankbaarheid wordt nog gemeld dat dc Vereeniging door een goede geefster in het bezit kwam van een stel leermiddelen voor het aanvankelijk leesonderwijs, die reeds goede diensten hebben bewezen. Het bestuur besfaat uit: E. S. Frank, voor zitter, Van Eedenstraat 12; D. A. C. v, d. Hoorn, vice-veorzitter, Ged. Oude Gracht 83; mevr. H, TroeLugten penningmeesteresse, Prinsessekadc 15; mevr. M. ReusGoudsmit, Emmastraat 26; W. Kraak, Iordensstraat 29; W. J. Speller, Nieuwe Gracht 22; mevr. A. M. van Benlhem Juting—Hoog, secretaresse, Iordensstraat 61. Leden der Commissie zijn: Dr. J. F, M. Sterck; Mr. A. Bruch; A. G. Boes; Dames Van Dorsser; mevr. Op 't EijndeStolp; L. Broekhuizen; Dr. L. C. Kersbergen; Vin cent Loosjes; O. A, Houwen. Men schrijft ons: Op Dinsdag 28 April, wordt door den Barbiersbediendenbond N. V, P. K., afd. Haarlem een vergadering belegd, in dc be stuurskamer van het Gemeentelijk Concert gebouw, 's-avonds 9 uur. Op de agenda staat onder meer ver meld: Verplicht lidmaatschap, Vakonder wijs, Propaganda Commissie. Tevens zal de Heer H, J. Lingemen, voorzitter pa troonsorganisatie afd. Haarlem een inlei ding houden en 'het doel van den K. B, O. uiteenzetten. Dezevereeniging, welke 12 Maart j.l. werd opgericht met 17 leden, is nu reeds toegenomen tot circa 50 leden. Tot bibliothecaresse van deTeyler's stich ting is benoemd mej. E. Dorhout Mees. HET PERSONEEL BIJ „DE SIERKAN", Door het personeel van de Melkinrichting De Sierkan" is het contract aanvaard, dat samengesteld was door de directie en ver tegenwoordigers der werknemers. Het con tract geldt voor een jaar. DE HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. Benoeming van directeuren. Tot de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen zijn als directeur toegetreden de heeren jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, te 's'Gravcnhage, ir. A. Heldering, te Amsterdam; jhr. G. C. Quarles v. Ufford, te Bioemendaal; J. Sibinga Mulder, te Bussum en mr. W. Suermondt Lzn., te Rotterdam. MUZIEKAVOND, Zaterdag 25 April a.s., des avonds 8 uur. wordt in Restaurant Brinkmann een intie me kunstavond gegeven, voor leden van de Deutscljer Verein. Welwillende medewerking wordt verleend door mevr. E. CohenPolak, zang; mevr. J. SlijperMinkenhoff, piano; den heer Julius Rühl, piano en viool en den heer Wilhelm de Vries, piano. Het programa bevat o. m. werken van Beethoven, Wcljer, enz. DE BELGISCHE FLORALIËN TENTOONSTELLING. Hedenmorgen om elf uur werd de Belgi sche floraliën tentoonstelling te Heemstede geopend, waarbij de heer Krelage een ope ningsrede uitsprak (zie hierover elders in dit blad.) De graaf dc Kerchove, voorzitter der Bel gische Floraliën tentoonstelling antwoordde in een boeiende Fran^che rede. Om 12 uur had een diner plaats, aange boden door het gemeentebestuur var. Heem stede. HET WITTE KRUIS. De afdeeling Haarlem der Noord-Holland» sche Vereeniging „Het Witte Kruis" ver gaderde gisteravond in Restaurant Brink mann, onder voorzitterschap van den heer dr. v. d. Berg. Bij de mededeelingen van den voorzitter was een vermelding van de aanmerkelijke verbetering in het gemeentelijke douche- badhuis aan dn Koudenhorn. De electri sche verlichting is> er nu veel beter, terwijl dc uitslag van salpeter tusschen de cellen ook verdwenen is. Dit badhuis zal nu geheel aan de eischen voldoen. Nadat de notulen zijn gelezen, wordt door den secretaris, den heer dr. A. van Dam het jaarverslag uitgebracht, waaruit we memo- recren, dat in het afgeloopen jaar het aan tal douche-badhuizen met een is vermeer derd, zoodat de gemeente thans 4 douche badhuizen rijk is. Er is ook in het afge loopen jaar een grooter aantal baden ge bruikt dan het vorige jaar. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. C. v. d. Vangst, blijkt, dat de afdeeling een batig saldo heeft geboekt van 885.38. Den penningmeester wordt décharge ver leend. De heer W. J. v. Vloodorp stelt voor, naar aanleiding van de zeer geringe op brengst vaci de weldadigheids voorstelling, die in het afgeloopen jaar gehouden werd, niet meer dergelijke festiviteiten te arrangeeren, omdat de groote inceiten die er aan besteed worden, allertreurigst worden beloond. De voorzitter is een andere meening toe gedaan en zegt, dat de tijdsomstandigheden misschien beter worden en dat dan zulk 'n bijeenkomst wel vruchten af zal werpen. Door den afgevaardigde ter algemeene ver gadering wordt hel verslag uitgebracht Behoudens een enkele wijziging, worden nc concept-statuten en het concept-regle ment door het hoofdbestuur voorgelegd, goedgekeurd. Bij de rondvraag juicht de heer Wester man het plan toe, dat in de toekomst door dc afdeeling Haarlem moer practische pro paganda zal worden gemaakt. Dr. Mauritz merkt op dat wijkverpleging voor de afdeeling van groot belang zou zijn, ook voor wat betreft de propagandistische 71jde. Het bestuur zegt toe, deze opmer king jn overweging te zullen nemen. Verder wordt nog besproken dat door het bestuur stappen zullen worden gedaan ter bestrijding van Je malaria. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Een duur avondje. B. K. N. en J. H. beiden woonachtig te Zandvoort waren op 5 April des avonds uit geweest en het was al erg laat toen ze weer den weg naar de ouderlijke woning insloe gen. In vroolijke stemming lichtelijk „in de die" kwamen ze door Zandvoort gemar cheerd, toen zich op hun weg een brieven bus voordeed, die aan den kant voor een hek stond. Het ijzeren gevaarte scheen voor beide veel aantrekkingskracht te bezitten en de gedachte kwam op, dat, bij gebrek aan beter, zulk een kast een voortreffelijk muziekinstrument kon zijn. In minder dan feen tijd werd een deksel van een riool ge licht en de brievenbus kreeg er van langs. Het mooie holle geluid lokte steeds tot meerdere slagen, totdat de ijzeren wand ten slotte bezweek en een flink gat ver toonde. Toen was de lol er af. Een voorbij ganger had het tweetal evenwel het „mu ziekinstrument" zien bespelen en maakte gewag van de zaak. Den volgenden dag moest de bus gerepareerd worden, wat on geveer 15 kostte. Beklaagden zeiden aanvankelijk niet zoo zeer op de brievenbus gemikt te hebben; ze hadden meer met het rooster in het rond geslagen en de brievenbus was per ongeluk geraakt, MEDEGEDEELD DOOk De beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5% Nederland 1919 y^/4 991/4 6% Nederland 1923 «0211/46 !02U/16 4'A NederL 1917 v 93ii/w 03ii/i6 7% N.-L 1921 A.. 103 103 6% N.-L 1923 D... 102 102 holL Lloyd 6 Oude Vaart 60!/2 dito Gem. Eigend. 491/4 Mij „Nederland" 158 158 Scheepvaart-Unie 138 138 Rotterd. Lloyd 1261/4 126 Pakctvaart 50i/2 150 Oude Boot 653/4 65 Holl. Stoomboot 19 H V. A. 491 493 Java Cultuur 364 365 Jurgens gew 84 Koloniale Bank «881/4 188 1 discbe Bank «421/a 144 Cert Handel Mij. «261/4 126 3/4 1271/4 127 Phoenix 938/4 Geconsolideerde '481/2 '477/g Kon. Olie 3741/2 375 115 115 Marine comm. "U/l« Vorstenlanden 168 168 Actions id- 170 172 C.mp. Mere. Arg. 11 Poerworcdjo 134 134 Oude DcG 3741/2 374 Senembah 388 389 Deli Batavia 3421/2 345 A dam Rubber 2101/2 210 219 110 109 Wai Sumatra 156 Dordtsche Petr. 3441/, - Southern Rails 87 88s/4 '4«9/ie Anaconda Comm. Maxwell O13/16 VRIJDAG 24 APRIL. Brussel 265 M. 7.35 uur Cdncert. Chelmsford 1600 M. 7.20 u. Populair Concert. 8.35 u. redevoering. Eiffeltoren 2650 M. 5.20 uur Concert. Radio Paris 1780 M. 8 uur Concert. Hilvers. Draadl. Omroep 1050 M. 6 u.' Diner Concert 7 u. Lezing Prof. Gasi- mir over „Hoe begrijen wij onze mede- menschen?" 8.l0 u. Beethoven Cyclus (8e en 9e Symphonie) met koor en solisten. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.321/2 PARIJS 13.071/2 13.05 BRUSSEL e 12.671/2 1275 WEENEN LONDEN 12 001 12.013/4 STOCKHOLM 67-55 67.40 KOPENHAGEN 46-35 46.45 OSLO |(i 40 85 40 95 BAZEL t 1 48.42i/2 48.40 NEW-YORK 2.50 2-497/8 ROME 1 t 10.30 10.40 Ja, merkt de politierechter op. Je ziet nu, wat je dronken doet, moet je nuchter be zuren. Beklaagden knikken bevestigend. De Officier van Justitie vraagt tegen bei de beklaagden 15 boete, subs. 5 dagen. Het vonnis van den politierechter is ge lijkluidend. Geboren: 23 April; d. van M. W.. H. van Dijk-Hetem; 2 d. van S. Kremers-Beije- man; d. van E. Bos-Kolder; d. van G. Spithorst-Bosman; z. van M. A. J. Heems kerk-van Daalcn; 24 April: z. van L. v. d. Lint-Meijer; d. van Mi J. L. DekkerHa- verink; d. van J. Timpierman-Peper. AMSTERDAM, 24 April. De toestand van Louis Bouwmeester blijft het zelfde. HET LIJK VAN DEN ONDERZOEKER LLOYD COLLINS GEVONDEN. SANDCEAF (Kentucky), 23 April, Het lijk van Lloyd Collins de groote onderzoeker, die eenige maanden geleden bij een onder zoekingstocht is omgekomen, is bevrijd en zal naar boven worden gebracht. WIJHE. 24 April. Hedennacht is hier door onbekende oorzaak de beele boerderij van den landbouwer B. Rieks afgebrand. Met veel moeite konden de bewoners zich red den, 4 varkens kwamen om; assurantie dekt de schade. Drie dooden. Uit Parijs wordt geseind: Na afloop van een door het Kamerlid Taittinger gepresideerde verkiezingsvergadering heeft er een botsing plaats gehad, waarbij drie personen werden gedood en drie gewond. PARIJS, 24 April. Volgens de door de bladen verstrekte bijzonderheden over de bloedige incidenten van gisteravond, na af loop eener verkiezingsbijeenkomst, betreft het een door de communisten zorgvuldig voorbereide en mecdoogenloos ten uitvoer gebrachte guetapens. De communisten losten op bevel revolverschoten op leden der Jeu- nesse Patriote, toen dezen de zaal verlieten. Volgens de officieele berichten bedraagt het aantal dooden drie, het aantal gewonden acht, allen Patriotes. De „Echo de Paris" spreekt van veertig dooden en voegt er aan toe dat er 20.000 communisten in dc omge ving van de plaats der bijeenk or.>sl waren opgesteld. het AMERIKAANSCH RELIEF-WERK IN RUSLAND GESTAAKT. MOSKOU, 23 April, Alle Amerikaansche relief-wcrk, met uitzondering van den Kau- kasus, is gister geëindigd met het vertrek van de Amerikaansche studenten-relief- organisatie uit Moskou. De Sovjet-regeering is van meenting, dat buitenlandsche hulp niet langer noodig is. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE TE BERLIJN. BERLIJN, 24 April. De verkiezingscam pagne heeft haar hoogtepunt bereikt. Gis ter vond in het Sport-Palace een demon stratie van het Rijksbloc voor Hindenburg plaats, waar Jarres het woord voerde. Kre- een gingen op als: Leve Hindenburg! weg met de Republie! Dé zoon van Ebert werd afgeranseld toen hij een: Leve de Republiek! uitriep. De politie treft maatregelen om dc rust op den stemdag te verzekeren. LONDEN, 24 April. De diplomatieke medewerker van Daily Mail meldt hedenmor gen, dat een voorstel in behandeling is voor de ontruiming van Cairo en de concentratie van het Britsche bezettingsleger, vermoede lijk te Contara. Deze voorstellen hebben in Engelsche en Egyptische kringen die kennis dragen van de voorstellen groote teleurstel ling0 verwekt. Het schijnt in de bedoeling te liggen, tegemoet te komen aan de Egyptische fijngevoeligheden, doch de medewerker van Daily-Mail wijst er op, dat deze stap alleen beteekent, een onderwerping aan de uitersie elementen en een ongelukkige invloed zal hebben niet alleen op het Britsche'prestige en den handel in Egypte, doch ook op het Britsche prestige in 't Oosten. De Bosjewiki zullen van dezen stap zeker gebruik maken, daar Egypte zich zelf niet kan regeeren. MOSKOU, 23 April. Er is een decreet uit gevaardigd, waarbij de wettigheid erkend wordt van groote landbouw-exploitatie door particulieren. Het decreet regelt dc verhou dingen tuschen werkgevers en da«looncrs in den landbouw, PARIJS 24 April. Na afloop van een ver kiezingsvergadering kwam hef gisteravonc. tot een botsing, waarbij 3 personen werden gedood en 3 gewond. ROME, 23 April, De groote fascistische raad onder voorzitterschap van Mussolini, heeft een resolutie aangenomen, waarbij be volen wordt, dat de partij de beste leden oer militie moet engageeren. ROME, 24 April Dc Vesuvius vertoont een buitengewone werking. s-Avonds is de lucht rood gekleurd en een dikke rookkolom stijgt op. - CAIRO, 23 April. Dc politie arresteerde een spoorwegarbeider die verdacht wordt in ver band tc staan met de moorden op Engel- schen. BERLIJN, 24 April. De bij den laalsUn aanslag in de Kathedraal te Sotia gewonde Bulgaarsche Minister van Oorlog, verklaarde aan een vertegenwoordiger van dc Sccolo, dat de Bulgaarsche Regecring voornemens is. een oproep te richten aan de mogendheden en de nabuur-Stalen met het verzoek aan Bulgarije de vorming van een geregeld leger, in plaats van een militie-leger toe tc staan, waardoor vele jonge personen onttrokken zullen worden aan het Bolsjewisme, n ^Oii» moet volkomen rust heerschen. LONDEN, 23 April. Volgens een tele gram uit Londen is aldaar uit Belgrado be richt ontvangen, dat koning Boris, in zijn eigen paleis te Sofia, gevangen wordt gehou den door generaal Lozarcff, die als dictator van Bulgarije optreedt. Dit zou zijn geschied, omdat de koning den wensch te kennen had gegeven, de oppositie Jegcmoet te komen door de vorming van een coalitic-rcgeering. LONDEN, 24 April. De Britsche Koning cn Koningin zijn te Genua geland en via T»rijn naar Parijs vertrokken. Daar. zullen zij heden met den president van Frankrijk, deu lunch gebruiken. BRUSSEL, 24 April. In opdracht van het besluit van het socialistisch congres heeft v. d. Velde, den Koning meegedeeld, dat hij niet in staat is een kabinet te vormen. Verwacht wordt, dat .een der leiders van de Kath. partij thans uitgenoodigd zal worden een kabinet te vormen. LONDEN, 24 April. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het Ncderl. s.s. Stad Am sterdam, op weg van Hamburg naar Rio de Janeiro, brand heeft in de bunker. Het schip werd gisteravond te Rio verwacht. BERLIJN, 24 April. Marx hield gister persoonlijk redevoeringen in Z.-Duilschland. Overal waren de vergaderingen druk bezocht, evenals de bijeenkomst van het Rijksblok te Berlijn, waar paralcl-vergaderingen moeten belegd worden. Volgens een Agentur-bericht, zal Hindenburg zich Zaterdag a.s. eenige da gen naar het platteland begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11