De lange Raadsvergaderingen Pazifismus und Christentum. IjglIiiilWlliB Hfl Vrijdag 24 April 1915 48ste Jaargang No. 16026 Van de Bloemententoonstelling, Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Een rede van Mgr. Dr. Seipel. Een zeldzaam exemplaar op de Belgische tentoonstelling,, welke-vandaag geopend is. Een gouden echtpaar. Een overzicht van de nieuwe Belgische inzendingen. Mgr. Seipel na de toespraak tot de studenten van het R.-K. Lyceum aan den Zijl weg temidden van de leeraren en het Bestuur van Geloof en We tenschap. Rechts van Mgr., de Oostenrijksche zaakgelastigde in Neder land, Dr. Karl Duffeq, links de Rector van het Lyceum, Pater Dr. N. Th. Vlaar. Pater Woerdeman (naast Pater Vlaar), hield de welkomstrede. Op verlangen van Mgr. Seipel werd hij ook gekiekt tusschen de studenten .van het R.-K. Lyceum. Aan zijn beide zijden staan de Oostenrijksche studentjes, die hem toespraken. JlliPIKïs De nieuwe motorsproeiwagen in werking. Het belangrijke werk aan Oosteinderbrug te Hillegom Van de Bloemententoonstelling. v.. 4^onnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: week ƒ0.2? '°er kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertantiêa 35 cent* per Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ci» per regel op de le Pagina s 75 ct« per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. .e abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaaraen, f 9(j(j(j tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU. Levenslange geneeie ougescniktlieiu tot werxen uooi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen f 7 till oi) een ongeval met f nCfl bij verlies van een hand, f IOC Dij.verües van een f en bij een breuk van f AQ 1 /3U." doodelijken afloop I ZDU." een voet of een oog 1 duim of wijsvinger 1 3U. been of arm ^U' andere vinger. Men ziet op deze foto boe de helft van dit belangrijke werk reeds voltooid is. Al meermalen zijn in onzen Raad klach ten geuit over de overlading der raads- tyjenda's, waardoor een bijeenblijven van j*en Raad van half twee tot zeven uur of ,e' terugkomen voor een avondvergade- "V'g noodig is. Jl. Woensdag is, zooals men Sisteren kon lezen, de gemeenteraad in *erzet gekomen en heeft de Raad als zijn "itdrukkelijken wil kenbaar gemaakt voor aan om de veertien dagen te vergaderen 'sn einde een gezonde wijze van behande ling der gemeentezaken mogelijk te maken. Aan de Raadszitting van Woensdag was tchter deze onaangename kant, dat het 'erzet in den Raad naar voren kwam na •et vertrek van den burgemeester, de Jenig verantwoordelijke persoon voor de sa ■nenstelling der agenda, die dus in dit ge val geen verklaring kon geven Wij waren sindsdien in de gelegenheid het oordeel van flen burgemeester te vernemen, hetwelk, "aar wij met genoegen constateerden, niet strookt met de opvatting, als zouden zoo Weinig mogelijk vergaderingen zij het dan ook met overladen agenda s 't ideaal zijn. Integendeel verzekerde de voorzitter van den Raad ons, dat hem niets liever is dan eegelmatig vergaderingen van beperkten duur, omdat op een dag van een raadszit ting het college van B. en W. al des och tends te half elf bijeen komt, aan welke vergadering de raadszitting te half twee onmiddellijk aansluit. Neiging, om lange raadszittingen of avondvergaderingen te houden bestaat er dus begrijpelijker wijze bij den voorzitter niet. Naar de burgemeester ons dan ook mee deelde, bestaat noch heeft er bij hem ooit bezwaar bestaan, om te gemoet te komen aan den wensch van den Raad om meer dan eens pet maand te vergaderen. Naar het oordeel van der, burgemeester heeft de practijk uitgewezen, dat vergaderingen om de drie weken in den regel voldoende kunnen worden geacht, tenzij buitenge wone omstandigheden zulks verhinderen Zoc. was o.a oe laatste maal een ver gadering binnen drie weken niet mogelijk, omdat op Woensdag 15 Af,nl Mr Bruch zich bevond te Parijs, Mr. Slingenberg en Mr Heerkens Thyssen zich in de Eerste Kamer bevonden, de Christelijke Histori sche fractie Landdag had te Utrecht en bovendien te één uur de Ned. Vereeniging van Gymnastiekleeraren ten Raadhuize werd ontvangen. Er is dus in den grond der zaak geen meenirgsverschil tusschen den Raad en zijn voorzitter, zoodat met wat goeden wil van beide kanten de twistappel der raad zaal, n.m, de lange duur der vergaderin gen, gemakkelijk verwijderd kan worden. Toen Mgr. Dr. Seipel gisteravond in den Stadsschouwburg zijn rede over Pazifismus und Christentum zou uitspreken was de zaal flink bezet. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich, behalve vele vooraanstaande personen uit Haarlem en het bestuur der ver eeniging „Geloof en Wetenschap" van wie Mgr. Seipel de gast was, de heer C. Maar schalk, burgemeester van. Haarlem, mevr. Heerkens Thijssenv. d. Kun, namens haar echtgenoot, de heer J. N. Hendrix lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de Hoogeerw. Heer Th. F. Ebbinkhuysen, re gent van het klein seminarie „Hageveld" de zeer Eerw. heer Dr. Th. -N. Vlaar,-rector van het R. K. Lyceum en de zeereerw. heer pas toor L. J. Boogmans. Als de kranige figuur van Mgr. Seipel in gezelschap van den voorzitter der vereeni ging „Geloof en Wetenschap" mr. Vorstman te ongeveer half negen het tooneel betreedt, Wordt hij met een hartelijk applaus begroet. Mr. Vorstman heet namens de vereeniging „Geloof en Wetenschap" de aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoor digers van geestelijke en wereldlijke over heid. Spr. ui't zijn vreugde er over, dat Haarlem thans in haar midden een Staatsman heeft, vergeten, de voorzitter der vereeniging „Ge loof en Wetenschap" heeft er aan herinnerd, dat spr. is gekomen uit een land, dat den oorlog kent, uit een land, dat zwaar, zeer zwaar door den oorlog is getroffen. Niettemin wil spr. niet overdrijven met te beweren, als zou Oostenrijk het zwaarst van alle landen door den wereldoorlog geteisterd zijn. Wanneer de vreemdeling Oostenrijk be treedt, zal hij zich erover verwonderen, dat zoo weinig zichtbare sporen van den oorlog zijn te bespeuren. Geen verwoeste gebieden, geen vernielde landerijen, geen ingestorte huizen Van deze ergste verschrikkingen is het land verschoond gebleven en al mag ook de Oostenrijksche soldaat geen overwinning behaald hebben, toch mag Oostenrijk hem dankbaar zijn, dat hij het land voor die ellende heeft weten te beschermen. Afgezien daarvan echter mag gezegd, dat het land zwaar getroffen is. De oude Oostenrijksche monarchie, de staat, die het hart vormde van Europa, ge durende eeuwen lang, waarin talrijke vol keren leefden is nief meer. Than» is nog een klein Oostenrijk overgebleven, niet volgens den wensch en de keuze van Oostenrijk zelf, doch volgens den wil der overwinnaars. Een bloeiende rotspartij. {Den 12en Mei viert het echtpaar H. Hoogers en C. v. Manenberg, Zomerstraat 5, zjjt» 50-jarige echtvereeniging. De heer Hoogers is bij vele Haarlemmers welbekend als de suisse der Sint Antoniuskerk. Het Christendom heeft toch ook, zoo zei- de men, deze vrede niet kunnen bewaren, en over deze bewering verwondert spr. zich niet. Immers in de beslisisng over oorlog en vrede spraken velen mede, die ver van het Christendom stonden. Het is waar, dat ook onder de christenen er velen zijn, die voor Pazifismus niet veel voelen, soms uit een zeker pessimisme, men bechouwt den oor log als een noodlot, dat voor den mensch na zekeren tijd steeds terugkeert. Deze tevreden stellen en den vrede verzekeren. Dat is een onoplosbare moeilijkheid. Er i» iets anders noodig Niet alles kan in eens verkregen worden. Overleg moet gepleegd, om een Europee- sche eenheid te scheppen en als men dan be gint op te bouwen, dan zal men zien, dat elk volk leven kan, al' zullen dan misschien niet alle politieke wenschen in vervulling zijn- ge gaan. Voorop gesteld moet worden, dat de menschen verantwoording dragen, voor het geen'zij doen. ook de volkeren en de staats- tien de geheele wereld, zij het ook vriend of vijand, prijst. Voor die tegenwoordigheid :egt spr. mgr. Seipel dank Spr. zal geen beeld ophangen van het le ven van Mgr. Seipel, daarvoor heeft men zich reeds genoeg geïnteresseerd, ook voor Oostenrijk. Het is een gelukkige gedachte geweest van mgr. Seipel thans te spreken over Pazifismus und Christentum, thans nu in werkelijkheid de eigenlijke vrede nog zoo ver te zoeken is. Wat die ware vrede is en moet zijn kan Mgr. Seipel het beste zeggen. Dan treedt mgr. Seipel naar voren en rus tig zijn woord met een enkel gebaar verdui delijkend vangt hij aan Allen weten het en toch ware iemand het Het Oostenrijk dat we lief hadden, het land dat zijn bestaan in zich zelf vond in de tal rijke industrieën, de mijnwerken, de ertsla- gen, is niet meer. Dat leven is verdwenen. Het volk heeft vele van zijn beste zonen, de toekomst van het land, verloren. Dat was de oorlog Wat daarna gebeurde, behoeft spr. met te zeggen Na den oorlog zou de vrede komen.... Een gedeelte van den ouden staat zou den nieuwen staat vormen, een nieuwen staat, welke nooit bij machte zou zijn voor zich zelf te zorgen. Spr. wil geen beeld ophangen van aile ^Nederland heeft de Oostenrijksche kinde ren gevoed en daarmede de jeugd en de toe komst van het land gered. Maar dat kon en dat mocht slechts een overgang zijn In 1922 waren de Oostenrijkers andermaal in gevaar een stuk van hun „heimat" te verliezen, om een nieuw Oostenrijk te vór men, dat geen reden van bestaan zou hebben, een nieuw land, geheel losgerukt uit zijn oude verbintenissen en relaties Dat was een tweede gevaar. Dikwijls werd ook spr. gevraagd, wat van dat alles zou moeten worden. En het antwoord? I De kroon zonk tot de miniemst dehirbare 1 waarde, binnen korten tijd gold de Duitsche Mark niet meer dan een billioenste van haar prijs. j Doch op de cijfers komt het met zoozeer 3 Het grootste gevaar is het psychologisch gevaar, dat in het leven van het volk in- treedt, als het de handen niet meer roeren kan Dat de toestand niet erger werd. was aan Holland te danken, dat hulp bracht aan het volk. dat zich verlaten en verraden ge voelde Holland bewees, dat het Oosten rijksche volk niet verlaten en verraden was Holland bracht hulp, dat wist Oostenrijk, maar het dat was slechts de brug die geslagen mocht en moest worden. Of de tijd zou komen, waarin het volk weer op eigen kracht verder zou kunnen leven, óf de tijd var een nieuwen oorlog, een nieuwe verschrikking zou daar zijn. Thans is Oostenrijk gelukkig over deze tweede periode heen in welke priode ook Holland de saneeringspolitiek van Oosten rijk met aandacht bleef volgen. Thans echter is het zoover, dat spr van zijn land, waar voor ook hij verantwoording draagt, kan zeg gen, dat het gewonnen heeft. De staats financiën zijn in orde gebracht, sinds Sep tember 1922 is het geld op stabile waarde gebracht. Nog zijn verwordingen te herstel len, maar in dit verband wijst spr op de zeer korten tijd waarin deze algeheele restauratie moest plaats grijpen, slechts 4% jaar Aan het herstel wordt met alle kracht gearbeid Nog lijdt Oostenrijk een industri- eelen crisis, de werkloosheid is groot en omvat ongeveer 200.000 personen, maar Oos tenrijk komt dit te boven. Als men aan het doorgestane leed te rugdenkt. dan vraagt men zich af: welke beteekenis had dal alles? Als wij aan een hoogere macht gelooven, dan kunnen wij niet gelooven. dal de oorlog en zijn na spel geen ernstige beteekenis had. Welke beteekenis? Wij moesten leeren een ernstig en hevig verlangen in ons op te wekken naar een algeheelen vrede. God heeft in den wereldoorlog ook Oos tenrijk de ellende leeren kennen als nooit te voren en we weten, hoe zwaar een mo- f - j redeneering is valsch Wanneer wij den vrede werkelijk willen, mogen wij geen moeilijkheden uit den weg gaan. De christelijke gedachte moet in de sta ten tot werkelijkheid komen. Alle Pazifismus-gedachten zijn zonder christendom van geen waarde. Niits anders blijft er over. dan te trach ten den vrede in de toekomst op te bou wen Niet alleen het geroep van het woord: „Vrede" hoofden zelf dragen die verantwoordelijk- I h:id Een hoogere wet, de wet van het Christen dom moet erkend worden en het erkennen van die wet van het Christendom moet het fundament zijn, waarop de tempel van den vrede zal worden opgebouwd. Een hartelijk en langdurig applaus beloon de Mgr. Seipel voor zijn welsprekend en de gelijk woord. Mr. Vorstman sprak een woord van harte-- Ook op den vollen grond staat nu alles in bloei. deme oorlog teistert Daarom is de vrede van zoo hoog belang. Reeds voor den oor log was ook hier in Holland het streven naar wereldvrede groot maar konden al die pogingen den oorlog verhinderen: kon het Pazifismus, waarvan ieder vol was, den vrede verzekeren? De oorlog bewees het tegendeel. En wat moesten we hieruit leeren? Dat woorden en demonstreeren alleen niet helpt. Niet het wachten tot anderen, grooter dan wij, onze taak overnemen. Dat zou al te ge makkelijk zijn Eerst moeten de hechte fundamenten ge legd worden waarop constructief gebouwd kan worden. Welke constructieve arbeid? Het is verkeerd te denken, dat zonder ver dragen en bepalingen een vrede verzekerd kan zijn Zoo wijs is niemand, dat hij den volkeren grenzen kan aanwijzen, die iedef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1