Verkeersongevallen. MUZIEK. M Agenda 25 April Congres van de Fédération Horticole Professionnelle Internationale. Alliance Frangaise Hettema-Heerema-Leen. „St. Raphael" en de actie der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel. School- en Werktuinen. Haarl. R.-K. Gym. Ver. „Ursus". Verlof Drankwet. De Bollenvelden. Het bezoek van Mgr. Seipel. Aanbesteding. Jaarvergadering van „Herwonnen Levenskracht". Schoorsteenbrandje. Haarlem's Gemengd Koor. Werken van Dr. Johanj Wagenaar. Ver. tot bev. der Gezondheid In de Graf. Vakken in Nederland, afdeeling Haarlem. De Grachten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS Koningstraat 10 FABRIKANTEN Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Een zoet winstje. Kunstmest als cocaine. Aanrijding in de Schalkwij- kerstraat. Gevonden dieren en voorwerpen. lijken dank. Een duidelijker bewijs voor de instemming met de woorden van mgr. Seipel dan het applaus kon wel niet gegeven wor den, meende sur. Ook in Holland is men wel vechtlustig, maar dan slechts op het papier en met de pen. Zeer zeker ook scherpe zwaarden, maar minder verschrikkelijk dan die van den oor log. Spr. gat de verzekering aan Mgr. Seipel, Jat geen volk zoozeer van de vredesgedacnte doordrongen is als het Nederlandsche. Mgr. Seipel heeft met zijn woord het hart en den geest van zijn auditorium bereikt, daarin door zijn opwekkende rede rijke vruchten neergelegd en aan hen zal de her innering blijven van een historisch figuur, die historische woorden gesproken heeft. Spr. wenschte van harte dat de idealen van Mgr. Seipel in vervulling zouden mogen gaan en hij hoopt, dat het God behagen zou Mgr. Seipel nog lang tot heil van zijn land en zijn volk te sparen. Een laatst geestdriftig applaus els een zaarwel was het einde van een groote ge beurtenis. dat twee mar onafgebroken voor een enthou siast en beschaafd publiek in de Porte St. i Martin „gegaan" is. In verband met het recente overlijden van 1 den te behandelen dichter, wilde de heer Ricou niet al te diep ingaan op het werk van dezen auteur en het liever aan de geschiede- nis overlaten, in hoeverre het oeuvre van Rostand bij het nageslacht genade en waar- Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „SL Bavo" Kunst door Oefe ning 8 uur. Gewone zittingen 7 uur Zangles 1 uur. Stadsschouwburg Voorstelling Vreem delingenverkeer half 9 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafisch werk, De tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Waaggebouw Spaarne Tentoonstel ling van bloemstukken, werken van leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel," van 19 April tot Zondag 2 Mei. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesiraat 11 Eiken Donderdag van 89 Ta uur R. K, Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IK- van 26lA en 's avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en ^LK. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve de.- Maandagsochter.ds en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens-/ dafimiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hieT geen tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkend* middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelvcrband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis. gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wlt schild aan den buisgevel. Om 9 uur Vrijdagmorgen werd het congres der F. H. P. I. voortgezet in 't ververschings- huis „Groenendaal" te Heemstede. De heer C. W. Leak zet nader zijn stand punt uiteen omtrent de kwestie der arbitra ge (punt 12.) Besloten wordt de discussie over dit punt en ook punt 13: Onze betrekkingen met het Intern. Landbouw-instituut te Rome en 14: De phytopathologische kwestie te verschui ven naar dc namiddagziting. Punt 15. Deloyale concurrentie en dumping van tuinbouwproducten lokt geen discussie uit. De secretaris, de heer E. Turbat maakt een vergelijking tusschen de invoerrechten in België en Frankrijk, welke vergelijking voor België ongunstig uitvalt. De Belgische gede legeerden verzetten zich tegen deze inter pretatie en toonen aan, dat de opzei der in voerrechten voor België een zuiver theore- retische is. Verschillende gedelegeerden voeren nog 't woord over deze kwestie, waarna de heer Geo Monro voorstelt, dat, wijl Engeland geen rechten legt op afgesneden bloemen, andere landen evenmin zuilen overgaan tot het be iasten van afgesneden bloemen uit Engeland. Dit voorstel wordt aangenomen. Dc heer Turbat zet uitvoerig het Fransche standpunt betreffende de vrije uitwisseling der producten uiteen Zijne verklaringen worden door den heer Ernest Levavaseur on derstreept. Een voorstel van Fransche zijde, be- oogend, dat de gedelegeerden der onder scheidene landen er bij hunne regeeringen op zullen aandringen de invoerrechten tot een minimum terug te brengen, lokt een breedvoerige discussie uit. De gedelegeerde van Luxemburg, de heer Jean Bintner zet in een helder be toog zijn standpunt uiteen betreflende de kwestie der invoerrechten. De heer Bint ner is van meening, dat de kwestie van een zoodanig ingrijpenden aard is ten op- lichte van de onderlinge belangen der vol ken, dat ze niet in één dag kan worden opgelost. Bovendien is spr. de meening toegedaan, dat niet dc regeeringen, maar d? organisaties deze aangelegenheid heb ben uit te maken. Ter nadere bestudeering der kwestie wordt overgegaan tot het benoemen van twee gedelegeerden voor elke natie, welke vertegenwoordigd is. Het congres wordt verdaagd lot Vrijdag middag 3 uur. Woensdagavond was de heer Georges Ri- cou, algemeen secretaris van de Comédie Franpaise, de gast van bovenstaande veree niging, die door den heer Sauveur bij de aan wezigen werd geïntroduceerd. In een charmante causerie heeft dc heer Ricou zijn onderwerp: Edmond Rostand, be handeld. De heer Ricou is een groot ver eerder van dezen dichter, waarvoor hij en kele werken meer in 't bijzonder besprak: Cyrano, l'Aiglon en Chantecler. Het was een genot naar het welluidende en welverzorgde Fransch van dezen confe rencier te luisteren en niet weinig luister werd den avond bijgezet door de aanwezig heid van den heer André Brunot. sociétaire van de Comédie Franpaise, die behalve eenige gedichten, ook gedeelten voordroeg uit Cyrano, dat bij uitstek nationale stuk, deering zal vinden. Het typeerende in het werk van dezen romanticus die Rostand on betwistbaar is, heeft Ricou zeer klaar en op meesterlijke wijze aangetoond. Bij den aanvang van den avond bracht de heer Sauveur de verrassende mededeeling, dat onze stadgenoot, de heer G. D. Gra- tama, directeur van het Frans Hals-Museum benoemd was als officier de l'Instruction Publique. Deze mededeeling lokte een dave rend applaus uit en ook de heer Ricou wenschte den heer Graiama mei deze onder scheiding geluk. Burgemeester en Wethouders van Flaar- lcm maken bekend, dat Bestuurders-Collato- ren van het H„ttema-Heerema-Leen te Bols- ward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen mid delen hunne studie te bekostigen, worden uitgenoodigd zich voor mededinging schrifte lijk aan te melden bij den heer D. N. Zuithoff, Secretaris van het leen, te Bolsward, onder overlegging van eene geboorteakte, aanwij zing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór 21 Mei a.s. Sollicitanten moeien op 18 April j.l.. ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een verge lijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Volgens art. 11 van het leenrcglement wor. den jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geenc opleiding aan een gymnasium, hoo- gere burgerschool of een daarmee in hoofd zaak gelijkstaand onderwijs, hebben ontvan gen, niet benoemd dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwijs wél hebben genoten. De besprekingen in de ledenvergadering. Gisterenavond vergaderden in het gebouw St. Bavo de tramledcn der afd. St. Augusti- nus, van bovengenoemde organisatie. Op de ze druk bezochte vergadering, welke stond onder leiding van den heer Geers, werden eenige punten besproken voor de a.s. confe rentie. Ook had bestuursverkiezing plaats, waarbij in de plaats van den heer W Schie gekozen werd de heer van Maris, conducteur der N Z. H. Als personeel-vertegenwoordi- ger werd ter vervanging aangewezen de se cretaris der afdeeling. Vervolgens memoreer de de heer Geers de laatste conferentie en de daarbij gevoerde actie der N. V., en dit naar aanleiding van een schrijven over deze actie in hun weekblad, waarbij over de actie zelf weinig of niets gezegd wordt, maar zeer vele hatelijkheden werden gericht aan bet adres van „St. Rapuaë!" en hare leiders. Spr. wilde over deze geschiedenis niet uitweiden dit zal wel in het vakblad „Het rechte Spoor" recht gezet worden. Hij vond het echter we! van belang om een schrijven onder de aan dacht te brengen van de katholieke arbeiders over het algemeen om hun eens te doen zien op welke wijze dikwijls door verkeerde actie of politiek, dc arbeiders der moderne organi saties het belang van hunne leden in de waag schaal stellen ter bevordering van hun orga- nisatiebelang personeelbelang doet er minder toe. Onze leden, denken zij, slikken toch wel en die anderen moeten wij zien tc vangen Na belichting van een en ander en betreurd hebbend de nadeelige humbug der N.V. sloot de voorzitter, na een aansporing om toch mede te werken alle katholieke Spoor- en Trammannen onder de bescher mende banier van „St Raphaël" te brengen, en toegezegd hebbend, trots alle bestrijding cn verdachtmaking van moderne zijde, op denzelfden weg te zullen voortgaan, in het rechte spoor, de waarachtige belangen die nend van de leden onzer afdeeling en dat van het geheelc personeel, deze goed geslaagde vergadering met den christelijken groet. Een viertal nieuwe tramleden deed zich inschrij ven, In het weekblad der N.V. van 4 April schrijft P. over de „actie bij dc N. Z. H.' 'n langademig artikel, dat vrijwel niets zegt, doch bij de modern georganiseerde tramman nen den indruk moet vestigen, dat „St. Ra phaël" en P. C. B. niets, totaal niets in de tramweg wereld beteekenen en als ze nog eens wat doen, dan de rol van Judas vervul len, enkel uit vrees, om de N. V. toch een succesje te gunnen. Bewijzen is niet noodig. Het zeggen is voor P alleen reeds vol doende. Toch begrijpt het personeel der N. Z. H. wei, waarom in het „Weekblad zooveel lawaai gemaakt wordt De N. V. speelde in Haarlem weer hetzelf de spelletje als bij de N. T. M., en stak, toen puntje bij paaltje gezet moest worden, den kop in dc veeren, alsof er niets was gebeurd En om deze bewering te bewijzen, deelt men het volgende mede: Het „Haarl. Dagblad" van 27 Februari bevat een artikel, waarin een bekend „me dewerker" mededeelt, dat de N. V. besloten heeft bij de N. Z. H. de positie van dat per soneel te verbeteren, door lijdens dc bloe mententoonstelling een loonactie te voeren In hetzelfde blad is voorts een „vertrou wensman" van de N. V aan het woord, die, op de vraag of er een staking zal komen als de directie de „eischen" van de N. V. af wijst, o.m. antwoordde „dat het personeel bereid is om tegenover dc ingevoerde ver slechteringen iets positiefs te doen." „Het Volk", van 4 Maart maakte melding van een door de N. V. gehouden nachtver gadering, waarin opnieuw verklaard werd, „bij afwijzing der gestelde cisrhen zal gedu rende de komende tentoonstelling, voor het gebruik van de scherpste middelen niet wor den geschroomd „Haarlem's Dagblad" van denzelfdcn da tum wist zelfs te vertellen, dat het wel „als zeker kon worden beschouwd dat dan tot staking zal worden besloten." Twee dagen later, dus 6 Maart, lazen we in „Haarlem's Dagblad" een uitvoerig artikel weer heelemaal gewijd aan „het dreigend conflict", waarin eenige personen, die een functie hebben in de N. V. mededeelen, dat wanneer aan iemand, die lid is der N. V. door de directie een langer arbeidstijd zal worden opgedragen, hij zulks in opdracht van zijn hoofdbestuur moet weigeren." De linancieele en moreele gevolgen zoo heet te het verder van die weigering, zijn voor rekening van de organisatie. Weer 5 dagen later, 11 Maart, bevatte de „Oprechte Haarl. Courant" van een trein- ambtenaar (naar gezegd wordt lid der N. V.) een ingezonden stuk, waarin de mogelijkheid van een staking zeer sterk tot uitdrukking kwam en o.a. gezegd werd „het personeel, ambtenaren en beambten, is er van overtuigd dat 't Haarlemsche publiek naast haar zal staan en moreel de rechtvaardige wenschen zal steunen." enEn verder, na de herinnering aan het af wijzend antwoord der directie van 12 Maart. Evenwel de staking bleef uit ondanks al het rumoer in dagbladen en nachtvergade ringen, ondanks ook de bewering van de N. V. dat de beide andere organisaties: „St Ra phaël" en P. C. B. bij deze tramweg-mij. weinig of geen leden hebben en men van die zijde dus onmogelijk tegenwerking zou kun nen verwachten. Toen kwam de conferentie door de drie bonden aangevraagd. Werd er van de zijde der N. V. gedreigd? Wij hebben er niets van gehoord. Wel dat de heer P. Moltmaker de opmerking maakte, dat de bespreking in dit onderhoud zulk een „gemoedelijk karakter" droeg en ten slotte nadat de eischen van de N. V. 10 pCt. loons- verhooging, verhooging van het uurloon los- personeel met 10 cent en vaststelling mini mum week-inkomen voor de beambten netto 26.door de directie, op grond van finan- cieele overwegingen opnieuw werden afge wezen, ook door de N. V.-vertegcnwoordi- gers de „bedelaarstaktiek" werd overgeno men en evenals door „St. Raphaël en P. C. B., genoegen werd genomen met de toezeg ging, dat na afloop van de bloemententoon stelling zal worden nagegaan, of aan het per soneel dan een extra-uitkeering kon worden gegeven. Werkelijk had P. verstandiger gedaan, door „St. Raphaël" en P, C. B. voorgesteld was, werd de conferentie geëindigd, het gevaar voor staking was geweken en dc oplossing gevonden. Werkelijk, P. had verstandig gedaan, door over die zoo luidruchtig ingezette actie niet meer te spreken, althans niet op een wijze, zooals hij nu doet en dc modernen maar in het geloof moeten laten dat er in Haarlem heel wat bereikt is. Doet hij zulks niet dan beloopt de N. V. groote kans, dat de nieuwe leden, die tijdens deze actie door haar wer den gewonnen, weer even spoedig van het tooneel zullen verdwijnen. Tot zoover het blad. Commentaar is bier overbodig. Humbug en nogmaals humbug dat is de taktiek. R.K. ar beiders in het algemeen doet hiermede uw voordeel, vooral gij katholieke Spoor- en Tranmmannen en maakt groot uw organisatie „St. Raphaël", die zonder humbug uwe waarachtige belangen dient. Door de Vereeniging voor Kinder Schooi en Werktuinen zijn twee terreinen in ge reedheid gebracht, bestemd om te worden verdeeld in kleine tuintjes die de leerlin gen der scholen kunnen verkrijgen om zelf tc bewerken. In Den Haag bestaan deze school- cn werktuinen al geruimen tijd en beslaan er een zeer groote opervlakte grond. In de buurt van het Hobbemaplcin b.v., langs de baan van de stoomtram Den HaagScheve- ningen, kan men een groot aantal van deze tuintjes aantreffen en Woensdagsmiddags ziet men de kleine tuiniers en tuiniersters op het hun toegewezen domein naar harte lust ploeteren in den zwarten grond, dien ze met noesten ijver bewerken en waarvan ze groote verwachtingen koesteren. In Haarlem is een lap grond aan de Kle- verlaan, achter „Tuinwijk", voor dit doel gereed gemaakt en ook te Heemstede is een stuk grond, door de gemeente beschikbaar gesteld, in orde gebracht. Woensdagmiddag was het toewijzing". Aan de Kleverlaan kunnen in totaal ongeveer 280 tuintjes, groot 4 bij 5 Meter, beschikbaar worden gesteld. Een groot aantal is reeds vergeven, doch nog zijn er eenige beschik baar, welke bij aanvrage verkregen kunnen worden. De kinderen bewerken, zaaien en planten hier onder de leiding van eenige onderwijzeressen en onderwijzers, die zich voor deze taak belangeloos hebben beschik baar gesteld. Hoofdleider is de heer Jac. Stolp. Men is er nog niet geheel gereed; zoo moet de loeds welke voor de berging van gereedschappen zal dienen er» waar tevens gelegenheid zal zijn om te schuilen bij heel slecht weer, nog gebouwd worden. In Heemstede hebben zich reeds 60 kin deren opgegeven en hiermede zijn dc tuin tjes wel vergeven. Een strook, ter breedte van 1 Meter moeten ze bestemmen voor bloemen. Het overige gedeelte kan worden benut voor groenten, planten e. a. Hier be rust de leiding bij den heer A. C. Bockwijt, onderwijzer aan de 0. L. School, Met groote opgewektheid werd overal de arbeid aangevangen. Sommigen waren voor zien van een geheel nieuwe uitrusting met schop,hark en schoffel; er werd geweldig gemeten met meetstokken en lijnen. Geluk kig troffen ze uitstekend wéér; houden ze dat cn wordt met dezelfde toewijding voort- gewerkt, clan twijfelen we er niet aan of de resultaten van het werk zullen schitte rend zijn.... zeer ten voordeele van de provisiekast thuis! Op de vergadering van 1,1. Dinsdag, werd de Heer W. van Doorenmaalen als voorzit ter benoemd. Verder namen in het bestuur plaats de Heeren G. Kruijver, W. L. de Zwager, A. Wijsman en R. Kamer. A.s. Vrijdag generale repetitie voor de wedstrijder, van Hoorn. De dames van 89 uur en de heeren van 0 '0 uur, in het voormalig Zanderinstituut. Daar zal ook het vertrek der trein medegedeeld worden. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van S. Polak om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de koffiekamer en de bioscoop zaal van het perceel aan de Kleine Hout straat no. 77, B. en W van Haarlem brengen, overeen komstig art 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. J. Timmer om verlof tot het verkoo pen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer en dc daar achter gelegen hovenzaal van het perceel aan de Kleine Houtstraat no. 77. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van F. J. Lunenberg om verlof tot het ver koopen van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voor - lokaliteit van het perceel aan de Smede straat no, 47. Men schrijft ons uit Lisse; Alhoewel enkele vroege soorten van Hya cinthen van hunne bloemen zijn ontdaan is er Zondag a.s. voor de bloemenliefhebbers nog volop te genieten. De latere soorten Hya- cin'.hen toch staan thans in volle bloei. Zoo mede bijna alle soorten Narcissen. De vroege Tulpen zijn bovendien thans op zijn mooist en geven aan de toeschouwers een schitte renden aanblik, 't Lijkt ons echter niet on dienstig voor de talrijke stedelingen welke ongetwijfeld Zondag een bezoek aan de bloe menvelden te Lisse zullen brengen, een wan delroute aan te geven. Waar tegenwoordig de meesten per auto, fiets of tram komen, is het usance geworden om als punt van uit gang te nemen het café-restaurant „De Nach tegaal", omdat daar zoo'n prachtige gelegen heid is auto of fiets tc stallen. Na zich aldaar te hebben verfrischt en men tevens van daar uit een prachtig gezicht heeft over de uitge strekte velden welke daar voor liggen, be- geve men zich linksaf de Zwarte laan op, waarlangs dc uitgestrekte velden van de fir ma's Veldhuizen van Zanten, v. d. Mey e. a. liggen en men dus volop kan genieten. Aan het einde slaat men linksaf den Loosterweg op om zich langs Beukenhof naar het dorp te begeven. Men kan ook den Loosterweg houden cn zich over de Spekkelaan naar den Achterweg begeven en dan vervolgens over de Catrijnelaan den Heerenweg weer berei ken, om zoodoende het punt van uitgang weer te bereiken en aldaar eens heerlijk uit te rusten. Natuurlijk is er in 't dorp ook ge legenheid zich ie verfrisschen en uit te rus ten. Dus wie werkelijk genieten wil, kome a.s. Zondag, de mooiste late Hyacinthen, Narcissen en vroege Tulpendag. Onthoudt öe hierboven aangegeven route! Gistermiddag ongeveer één uur arriveerde Mgr. Seipel, vergezeld van den Oostenrijk- schen Zaakgelastigde, Dr. Karl Duffeq en diens vrouw, per auto in Haarlem. Na geluncht te hebben in restaurant Hll- debrand, bracht Monseigneur een bezoek aan het Frans Hals Museum en de Interna tionale Voorjaarstentoonstelling, waarna men naar het R.-K. Luceum aan den Zijlweg ging. Hier werd Mgr. ontvangen door het bestuur van Geloof en Wetenschappen en de leeraren van het Gymnasium. Pater Woerdeman O.S.A. begroette Mgr. hartelijk namens alle aanwezigen en sprak den wensch uit, dat God mocht zegenen en beschermen hem en zijn dierbaar Vaderlan Vervolgens spraken twee leerlingen enkele woorden, waarvan cén, de jongeheer J. Krebs gebruik maakte om de voorspraak in tc roepen van Monseigneur voor het ver krijgen van een vrijen dag, bij dit heugelijk bezoek. Monseigneur Seipel, het wqord nemende, zeide dat dit de eerste maal réas, dat hij een bezoek bracht aan de oude stad Haarlem. „En niet alleen om te spreken, doch om tc zien en te leeren", aldus spr. En dan de geschiedenis van Holland nagaande, wees hij er op, dat de Hollanders steeds geestelijk zooveel als cultureel hoog stonden. Een blik werpende op Oostenrijk smeekte Mgr. den Ailerhoogsten dit land wat thans door den oorlog is verscheurd, een goede toekomst te doen ingaan. ,0ns land", aldus spr., „heefi eminente mannen noodig in alle takken van wetenschap, en ik twijfel er niet aan of "ij zullen met Gods hulp ons weer herstellen. Het grootste geluk ligt in den vrede, doch hoe is deze mogelijk zonder den vrede van dc ziel." Spr. eindigde met dc beste wenschen uit te spreken voor Holland en zeide den jon gens hun verzoek te zullen steunen, doch wekte hen op ijverig en plichtsgetrouw te werken, opdat zij later de vruchten van dezen arbeid mogen plukken. Nadat nog eenige hartelijke woorden door den heer A. M. Julianus wtren gesproken, werd een photo genomen van Mgr. temidden van de leerlingen. Na afloop dezer bijeenkomst begaf Mgr. zich naar het bisschoppelijk paleis, waar hij eenige oogenblikken verbleef. Na een kort bezoek aan de St. Bavókerk werd wederom in het restaurant Hildebrand het diner ge bruikt. Aan het diner zaten mede aan: Dr. K Duffec, dc leden van het bestuur van Ge- Icof cn Wetenschap. Hedenmorgen werd aanbesteed bestek 115; de voorziening van het boord cn het weder op hoogte brengen van een gedeelte van den zuidwestelijken dijk van het Merwede- kanaai in Noord-Holland. Raming 36.000. Laagste inschrijver was de heer H. Kantors, te Raamsdonk, voor ^948. Gisteravond had in het gebouw „St. Bavo" dc jaarvergadering plaats van „Herwonnen Levenskracht". Namens het bestuur heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom. Hij memo reerde de belangrijke agenda cn deelde mede, dat de geestelijk adviseur bericht van verhindering had gezonden. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens werden de ingeko men stukken behandeld, o. a. een schrijven van B. en W. omtrent samenwerking om één Bloemendag ta organiseeren, zooals indertiid bepleit was geworden bij de begrooting '25. De lotenverkoop voor „H. L." werd even eens met warmte aanbevolen en de loten zijn in boekjes van 10 stuks steeds verkrijg baar bij den penningmeester Uit 't jaarverslag van den penningmeester bleek, dat het fonds „Herwonnen Levens kracht" een 10-tal patiënten heeft verpleegd mei een aantal verpleegdagen van ruim 1400 en aan huisverpleging een bedrag van ruim 1000 heeft besteed. Het aantal donateurs was op 1 Januari 1924 124 en op 1 Januari 1925 480 Het jaarverslag van den secretaris gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden, die in 1924 hebben plaats gevonden en het was nauwkeurig samengesteld. Zoowel de penningmeester als den secre- tarisontvingen een dankwoord vanden voor zitter. De vergadering gaf hare instemming hiermede te kennen door een hartelijk ap plaus. Bij acclamatie werd het dagelüksch be stuur herkozen cn in de vacature-J. Turken burg werd voorzien door de verkiezing van den heer S. A. v. d. Landen, die zijn be noeming aanvaardd, Het bestuurslid heer P. Dekker, sprak in welgekozen woor den een dankwoord aan het adres van het dagelijksch bestuur, alsmede aan degenen, die zoo ijverig hebben meegewerkt tot de viering van het lustrum in 1924. Als lid van de controle-commissie werd in plaats van den heer De Groot, aftredend, gekozen de heer Th. Ruygrok. Punt 7 van de agenda werd uitvoerig be sproken en de verrassing daarvan zal zich op den feestavond van Zondag 3 Mei open baren. De voorzitter hoopt, dat ieder ge organiseerde aanwezig zal zijn. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze geanimeerde vergadering gesloten met een aansporing om bij den a.s. Bloemendag in grooten getale mede te werken. Te kwart over 7 werd gisteravond brand gemeld in perceel Zuider Buiten Spaarne 21. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen en trok de motorwagen met manschappen derwaarts. Bij onderzoek bleek de brand slechts een schoorsteenbrandje te zijn, dat door den be woner van het perceel met zout gebluscht kon worden. Het is een onvergetelijke avond gewor den, deze avond van Jan Booda's mooie frissche koor en wij mogen met dit concert terdege rekening houden, zoo we straks de balans opmaken na 't beëinden van dit mu- ziekseizoen. Bijzonder te loven is, dat men dit concert niet heeft versnipperd tusschen koor- en orkestuitvoering. Thans kwamen enkel de vocale werken van den Utrecht- schen Meester tot uitvoering, n.l. naast de onvergelijkelijk-komische „Schipbreuk" de twee fragmenten uit de „Dndelpracht"- scènc, voorafgegaan door de parodie op nieuw-Italiaansch realisme en oud-Itaü- aansch pathos: „Ode aan de Vriendschap," alles teksten van „De Schoolmeester." Laat ons aanstonds zeggen, dat het is ge worden een avond van overweldigend suc ces. De componist, die zelf alles aan den vleugel begeleidde, de zware klavierpartij van „De Schipbreuk" zelfs zonder het 'no tenblad uitvoerde op de wijze zooals hij al leen dit vermag, had blijkbaar aan deze uit voering zijn reine vreugde, en zijn moeilijk verholen lach werkte onweerstaanbaar op publiek en uitvoerenden. Met de uitvoeren den bedoelen wij niet enkel het prachtig saamgestelde cn schitterend zingende koor, maar zeker ook de solisten. Nieuw was voor ons in deze rol onze Jac. van Kempen, die zijn nooit falende techniek in dienst had ge steld van deze ongelooflijk moeilijke par tijen en in de uitbeelding hiervan wedijverde met Jan Dekker. Deze zanger, die thans stond op de plaats van den meesterzanger Johan Schmier, voor wien de rol van den kapitein geschreven schijnt, heeft buitenge woon verrassende dingen gedaan, inzonder heid in de dialogen tuschen de echtelieden Dadelpracht, waar hij een zéér eigen, zéér humorvolle opvatting had van de partij, die hij met mejuffrouw M. Heijmans heeft te zingen. Wij hebben Jan Dekker nog niet van deze zijde zijn zangtalent zien belichten, welnu: het was één verrassing! en wij zullen niet licht de gelegenheid laten passecren, hem in dit hem uitstekend liggend genre andermaal te gaan hooren. Ook mei Heij mans heeft een sterk uitgesproken talent voor deze kunst. Haar glashelder en prachtig aansprekend orgaan (één enkel keertje, n.l, in 't finale van de Schipbreuk, no. 2, into neerde ze even te hoog) overwint dc fameuze moeilijkheden die de componist hier als 't ware ophoopte, met glans, en dit is een lof prijzing die méér inhoudt dan deze woor den doen vermoeden. In 't arioso voor diepen bas (no. 4 v. d. Schipbreuk) waren we wat te zeer aan Schmier's breed-joviaal zingen gewend, maar 't slot („ik wou, dRt ik het land maar had") was weer ongemeen van uitbeelding. Kier volgt een gedeelte, dat me nieuw ingelascht schijnt, evenals 't slot, het om-te-gieren zoo lachwekkend slot „Einde van het eerste deel." Men moet anders voorzichtig zijn met plaatsen in dit werk als „nieuw" te betite len. Want er zijn er tientallen, waarvan de point u bij een vroegere uitvoering schijnt ontgaan te zijrt Dat het werk ons in deze uitvoering weer zoo ongemeen boeide, houdt een niet germg compliment in voor het prachtvol zingende koor, dat het onder Booda's energieke en nooit falende leiding tot zulk een uitvoering kon brengen. Aan 't slot van no. 6 was even een klein defect: de trom moest even extra worden aangemaand, de rest van zijn zeer verdienstelijk uitgevoerde partij af te dra gen. Maar ik geloof dat 't mij evenzoo ver gaan was; bij 't luisteren naar die koekoeks klok op dat uitgestorven eiland zou ik stel lig aan geen trom hebben gedacht. Wilde men al het goede of treffend mooie in deze uitvoering releveeren, men had dan zeker een kolom of méér noodig, en zou dan nog stukwerk leveren. En dc werketi van Wage naar aan een uitvoeriger bespreking onder werpen? Ik denk er niet aan! Even nog zij vermeld dat naast een perfecte uitvoering (door 't mannenkoor) van de „Zweedsche luclfersmarsch nog drie liederen van den componist, vlottend geschreven, maar toch uit een tijd die niet meer de onze is. („Ron dedans" blijft natuurlijk altijd jong!) door Jac. van Kempen zeer frisch werden ge zongen. Na afloop van het concert vernam ik uit goede bron iets, dat mij feitelijk ontslaat van de noodzakelijkheid, over deze uitvoe ring nog verder in détails tc treden, 't Is n.l. dit: het koor had de goede gedachte, van dit allerbelangwekkendst concert nog een tweede uitvoering te zullen geven, te gen gereduceerde prijzen. Een opwekking tot luisteren lijkt me haast overbodig, daar het niet spoedig meer zal voorkomen, onder persoonlijke medewerking van den compo nist deze kostelijke muziek tc kunnen hoo ren. Wij twijfelen niet, of velen die thans het met kransen gekroonde werk van com ponist en dirigent mochten beluisteren, zul len nogmaals de gelegenheid aangrijpen, den eminenten Hollander Dr. Joh. Wagenaar nis klavierspeler te zien orneeren het voor de Hollandsche kunst zoo belangrijke werk, in de schitterende uitvoering van Haarl, Gem. Koor. Die gelegenheid zal Zondag 3 Mei worden gegeven. Aan dirigent en koor onze hulde en ge- lukwenschen. G. J. K. Woensdagmiddag werd door bovengenoem de vereeniging 'n bazer gehouden ten bate van het sanatorium voor t.b.c.-lijders. Deze bazar is de inleiding tot een reeks leeste- lijheden voor betzelfde doel, welke tot en met Zaterdag gehouden worden. Nadat eenige liederen door het Haarlem sche Dameskoor onder leiding van mejuffr. Ida Pijzei op verdienstelijke wijze waren gezongen, hield Mevr. Enschedé—Kooy een kleine openingsrede Spreekster heette al len hartelijk welkom en noemde het een hoogst aangename taak dank te mogen zeggen aan allen, die kosten noch moeite gespaard hebben om dezen bazar tot stand te brengen, waar zoo veel moest gedaan worden, wat lang niet altijd gemakkelijk en dankbaar werk was Ook de vele firma's van hier en elders die belangeloos tal van geschenken gaven, namen noemen is niet doenlijk, werden har telijk dank gebracht, evenals de vele mede werkenden van den bazar. De hooggeachte spreekster memoreerde vervolgens de vele blijken van sympathie van de zusterafdeelingen ondervonden. Zoo werden van de afdeelingen Amsterdam 1 en II, Zwolle, Zutnhen en Enschedé geld ont vangen, terwijl Rotterdam, Dalfsen, den Haag en Haarlem (A N T. B.) Leiden en den Haag geschenken zonden. Na ook hiervoor dank geb-acht te heb ben. evenals aan de dames, die door mu ziek en zang het geheel opluisterden, werd de bazar voor geopend verklaard. Een hartelijk applaus dankte dc spreek ster. Hierna wn» het woord aan den secretaris van het Centraal Bestuur, den heer S. Schuitevoerder Spreker merkte op, dat zii die een blik kunnen weroen op de verschillende afdee lingen en hunne prestaties dezen bazar hoo geliik waardeeren En overal wordt een groote sympathie opgemerkt bij buiten staanders voor ons werk Spr uitle woor den van lof tot hen, die zoo veel hebben moeten doen voor dit goede doel. Hun voldoening bestaat alleen in hun werken voor de bestriiding van de int-rnationpl" volksziekte, He t. b. c.. Na nogmaals uit voerig op het doel gewezen te hebben, waarvoor deze bazar is op touw gezet snrak spr. den wensch uit, dat allen, niet alleen Een „inwoner van Haarlem schrijft ons: Ieder jaar bevat uw blad klachten over den kwalijk riekenden walm die in Zomer en Herfst uit de grachten opstijgt. Het vorig jaar werd als oorzaak opgegeven; dat de werkzaamheden aan het Stoomge-1 maal te Spaarndam eene goede spuiing val* het grachtwater belemmerden. Staat mij toe langs dezen weg den wensch uit te spreken dat onze stad dit jaar niet zal te lijden hebben van dien zeer onaange- namen geur en dus het bewijs geleverd wor de, dat onze Stedelijke en Landelijke autori teiten.bijtijds die maatregelen hebben getrof fen om ons van dien, telkens weerkeerenden overlast, thans afdoende te hebben bevrijd. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit.; OPGAVE: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 April 1925. Hoogste Barometerstand 768.S m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 738.3 m.M. te T orshavn, Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 April: Matige zuidwestelijke tot westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, iets zachter ever- dag. de typografen, doch ook hun vrouwen en kinderen geholpen kunnen worden. Hierna werden door het Dameskoor nog eenige liederen gegeven, terwijl mej. C. Vis een solonummer zong De 'oazar, welke een kleurige aanblik op leverde door hare met groen versierde stands, weid druk door de aanwezigen be. zocht. Wij wenschen de vereeniging van harte succes met dezen bazar. Iemand kwam zich dezer dagen bij de politie hier ter stede beklagen. Hij had onlangs aan een ander een kilo kunstmest, netjes verpakt, verkocht voor den civielen prijs van 10. De ander echter in de meening van derge lijke op het oog niet alledaagsche stof een mooi voordeeltje te kunnen trekken, bood het een ander aan als cocaïne, voor den „geringen" prijs van 475, De kunstmest-cocainc werd gekocht. De kooper blij, de verkooper tevreden met een zoet winstje. Gistermorgen had in de Schalkwijkerstraat, alhier, een aanrijding plaats tusschen een bespannen voertuig en een melkwagen van K. D., doordat dc koetsier van het voertuig moest uitwijken voor een achteruitrijdende auto. De handwagen viel om en werd ernstig beschadigd. Melk, pap, boter en eieren gin gen verloren. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Terug te bekomen bij T. Adrian, Zo- metlaan, H*.em:t de, broche; T. Machiel- se, Rustenburgerlaan 14, balJ. Pardo n, Eikenstraat 10, brllen|; G. Kruger. Keiz ir Karelstraat 18 ceintuur (rood); W e ■- m-'ulen, Bloemhofstraat 10, dasspeldB. Weijeis, St. Anthoriesteeg 24 zw., gebe denboekje M. Viaser, Middentuindorp- laan 19, handschoen (grijr) G. de Haan, Klopp rsingel 115, médaille met ketting; G. Swaalf, Schoterweg 1, ketting F. de Vries, Wagenweg 29rood, muts Politie bureau Smederfaat, nummerplaatF. V it- te, Turfmarkt 24 F, petP. Gootjes, Spa. n- schevaartsraat 50, petPolitiebureau Sme destraat reticule H. Heijne, Spaarne 24rd. ('s avonds tusschen 7 en 8 uur) rijwielbeL merkJ. Kuiper, Zuid-Brouwerstraat 36, idem M. Scheer, Raamsingel 22, een stuk van een theeblad M. SJobbé, Hcoimarkt 7, damestasch m.i. E. Heijnen, Rijksstraat weg 314, Schoten, vulpen W. v. d. Nes, Glasblazerstraat 41, vlag J. Nijssen, Bus ken Huetstraat 45, zakje met zaad J. C. Termets, Amsterdamschevaart, autoslin ger (Spoorhuis 12) A. Kuijer, Zijlstraat 89, bel G. Schaapman, Jacob Geelstraat 26, bal G. v. Kuijeren, Pres. Steynstraat 45, beursje m.i. C. Mars Ursulastraat 10a broche H. Hoffies, Johs. de Breukstraat 24 ba! Reijntjes, Schal kwijkerweg 43, duim stok Politiebureau Smedestraat, glacé hand schoen C. Snijders, Amsterdamstraat 30, hooge hoed B. Witteman, Byzantiumstraat 46, herdershondJ. Pardoen, Eikenstraat 10, Schoten, glacé handschoen H. Vorst man Hedastraat 18, dames handschoen A. J. Hagemans, Lindelaan 5. Heemstede, mest vork Haarl Sodafabriek Spaarndammer- weg, dames-regenmantel S. Buis, Sa^n- redamstraat 37 rood, portemonnaie met it- houdN. Blom, Schoteisingel 89, idem (kinder) W. Nieuwpoort, Oudeweg (woon schip), fabriekspenning J. Witmond, Ko ninginneweg 22, portemonnaie C. Koker, Wippeplein 7, Heemstede, portemonnaie m.i. P. J, J. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, rijwieibel. merk W. Dam, Oostwest, woon schip „Tanka", rijwieibel. merk H. H iis in 't Veld, Drappenierstraat 10, Rozenkiais; J. Bakker, Baljuwslaan 3a, stofjas en een paar schoenen K. Varkevisser, Graafschap straat 11, schoentjeF. Perukel, Dorre boomstraat huissleutel H, Dtisschcten, Slachthuisstraat 93, huissleutel J. Steffers, ZuicUrstraat 23rood, gymnastiek schoentje W. B. Dijkmans, Diossestraat 14, schort jes B. v. Kessel, Merovio gerstraat 47, autosleuteltjePolitiebureau Smedestraat, damestasch je met inhoud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2