Binnenlandsch Nieuws ORDE EN ARBEID. In de Fransche Kamer is ontspanning te constateeren. De gebeur tenissen in Bulgarije geven reden tot bezorgdheid. De gezantenraad geeft toestemming voor een legeruitbreiding van 7000 man. Onder de radio-berichten: De candidatuur van Hindenburg en de Ame- rikaansche credieten. De Kabinetsvorming in België op het doode punt. Gem, huitenl. berichten. OVERTREDING VAN DE WET OP DE KUSTVAART. UITLOTINGEN. Staking aan de Maas- en Waal- werken. Het bouwvak-conflict in Den Haag. De Duitsche presidents verkiezing. Verloop der Belgische Kabinets crisis. De houding van Duitschland tegenover de Bulgaarsche studenten. Uit de Fransche Kamer. De onderkoning van Britsch- Indië in Engeland aangekomen. Een rede van Minister Colijn. Initiatief-voorstel tot wijziging der Kieswet. De „menschenliefde" der Vrijmetselarij! Het Rijksbureau voor de ontwatering. De politieke ontspanning in Frankrijk. De algemeene ontspanning, die Woens dag kon worden vastgesteld, schijnt zich te accentueeren. De groepen in den Senaat hebben besloten thans af te zien van het interpelleeren der regeering. Zoodoende zijn de groote debatten tot de vacantie vermeden. De laatste aanvallen op het nieuwe ministerie zullen in de beide Kamers worden ondernomen in verband met de beide nieuwe maandelijksche voorloopige begroo tingen, waar Painlevé en Caillaux om vra gen en die natuurlijk zullen worden toege staan. Doch deze besprekingen zullen niet verhinderen dat de kalmte zal aanhouden, ofschoon oud-minister Clémentel het voor nemen heeft in den Senaat uiteen te zetten, dat hij, toen hij aan het bewind kwam, een ontzaglijk deficit aantrof, dat de inflatie van twee milliard door zijn voorganger in het kabinet-Poincaré was voorbereid en dat het kabinet-Herriot den financieelen toe stand heeft verbeterd. Dit zal ongetwijfeld heftige replieken-uitlokken. De oppositiebladen wijzen er op, dat de verkiezing van Herriot tot voorzitter der Kamer geenszins triomfantelijk is geweest, daar hij niet de volstrekte meerderheid op sich vereenigde. Van de 584 afgevaardigden stemden er 266 op hem. Met den terugkeer van Briand 'eeft de buitenlandsche politiek weer op. Briand zou een onderhoud met de Britsche regeering voorbereiden hij zou weldra naar Londen gaan, misschien met Painlevé, om de onder- aandelingen over het waarborgpact te her vatten. Hij zou machtiging vragen het rap port van Foch over het ingebreke blijven van Duitschland ten opzichte der ontwapening te publiceeren, ofschoon Herriot er destijds niet langer meer op aandrong. Briand zou eveneens tegen het uitstel zijn van de maat regelen, die worden geëischt voor de ont wapening totdat Duitschland tot den Vol kenbond toetreedt. Hij zou zelfs eischen dat de uitvoering van de door de vorige Fransche -egeering geformuleerde bepalingen een voorwaarde zal zijn voor Duitschlands toe lating tot den Bond. De Amerikaansche ge zant in Engeland aange komen. Alanson Houghton de pas benoemde Amerikaansche ambassadeur in Londen, is gistermorgen te Plymouth aangekomen aan boord van het stoomschip „George Washing ton." De bladen bevatten begroetingsar tikelen. Zaghloel pasja naar Duitschland. Zaghloel pasja is door Engelsche vrienden uitgenoodigd naar Londen te komen. Hij heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal, zoodra zijn gezondheidstoestand het toelaat, op reis gaan. De valorisatiekwestei in den Rijksraad. De rijksraad heeft zich Woensdag lang durig beziggehouden met het wetsontwerp der rijksregeering inzake de valorisatie. Algemeen was men van oordeel, dat de door de regeering voorgestelde valorisatie der hypotheken te gecompliceerd was en de rijksraad sprak zich dan ook uit voor de va lorisatie der hypotheken met 20 Een zeer scherp debat ontspon zich over de kwestie van de valorisatie der rijkslee- ningen. Een voorste! van Pruisen om de bi- zondere rechten vap het z.g. oude bezit van aandeelen in oorlogsleeningen uit te breiden tot het oude bezit van alle rijksleeningen werd onder protest der rijksregeering aan genomen. Een tweede voorstel van Pruisen om de preferente rente ook toe te kennen aan die inschrijvers op oorlogsleeningen, die niet neer in het bezit der stukken zijn, werd wel iswaar in eerste lezing aangenomen maar bij de tweede, onder de bedreiging der rijksre- j geering dat zij het heele ontwerp zou doen Ivervallen, verworpen. Stresemann contra Rhei- nische Zeitung. De redacteur Trimborn van de soc.-dem. »Rheinische Ztg." is wegens formeele be- leediging van rijksminister Stresemann tot 200 mark boete veroordeeld. Hij heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. De toestand in Bulgarije. Bij hun verschijnen bracht de Sobranja len ministers een langdurige ovatie. De minister-president, die het eerst het woord nam, gispte den aanslag der terroris ten, gepleegd op een oogenblik, dat de re geering voornemens was nieuwe amnestie- maatregelen voor te stellen, na de reeds uit- igevaardigde maatregelen, die den daders der vroegere aanslagen ten goede zijn geko men. Zankof sprak de hoop uit, dat de pogingen van Bulgarije tot handhaving der orde in het buitenland ten volle zouden worden gewaar' deerd. Zijn rede werd met levendige toe- uichingen begroet. Na Zankof voerden de ministers van bin- aenlandsche zaken en oorlog het woord. Sprekers van verschillende politieke par tijen, waaronder twee leden van den boeren bond, keurden het optreden der terroristen af en beloofden de maatregelen tot handha ring der orde te zullen steunen. Het voorstel tot afkondiging van den staat ran beleg, dat door den koning reeds was goedgekeurd, werd vervolgens aangenomen door alle partijen, met uitzondering van de soc.-dem., die in beginsel tegenstanders van uitzonderingsmaatregelen zijn. De Bulgaarsche legatie te Londen heeft gisteren van haar regeering te Sofia een te genspraak ontvangen van de berichten, vol gens welke te Sofia een massamoord op com munisten zou hebben plaats gehad. Er werd melding gemaakt van 16.000 arrestaties en 4000 executies, alleen te Sofia. Sofia telt echter niet meer dan 160.000 in woners en bij de laatste verkiezingen brach ten de communisten slechts 5000 stemmen uit. Derhalve kunnen genoemde getallen niet juist zijn. Ondanks den staat van beleg, werken alle openbare diensten als post, telegraaf, douane en spoorwegen normaal. Het is waar, dat twee leiders der samenzweerders, Minkof en Jankof, zijn gedood, doch dit geschiedde alleen omdat zij zich tegen hun arrestatie verzetten. De politie had hen liever gearres teerd, om op deze wijze wellicht belangrijke mededeelingen van hen te krijgen. In Britsche krjpgen, die bekend zijn met de Bulgaarsche toestanden, wordt niet alge meen geloof gehecht aan de officieele lezing. De berichten over een massa-moord worden inderdaad overdreven geacht, doch het staat vast, dat er krachtig wordt opgetreden. Be richten uit Sofia maken melding van huis zoekingen van huis tot huis. De Gezantenraad heeft toestemming gege ven tot een tijdelij ke uitbreiding van het Bulgaarsche leger met 7000 man. Servië, Roemenië en Griekenland protesteerden er tegen. UITVINDERS VEREÉNIGT U 1 Er bestaan plannen om in het hartje van Parijs een Huis voor Uitvinders op te rich ten. Geenszins een „tempel", gewijd aan de groote schepping van het menschelijk genie, waar een apotheose zou worden ge geven van de uitvindingen, die de wereld hebben versteld doen staan, maar veeleer een gebouw, dat den z.g. kleinen uitvinders, den noesten zoekers naar verbetering onzer dage lij ksche behoeften, gelegenheid zal bieden hun arbeid onder gunstige omstandigheden te exposeeren. Het gebouw zal Office Natio nal des Frabricants et Inventeurs heeten, en jaarlijks voor winkeliers en handelsreizigers datgene ten toon stellen wat het vernuft der uitvinders heeft uitgedacht. Immers, op het gebied van huishoud-, toilet- en kantoor artikelen, electriciteit en hygiëne worden dag in dag uit kleine uitvindingen gedaan, en telkens weer zien wij in de winkels arti kelen uitgestald, die getuigen van den prak- tischen zin der makers. Want niet zoodra blijkt een of ander gebruiksartikel gebreken te bezitten of er staat een uitvinder gereed, wiens naam onbekend is en altoos zal blij ven, die een geheel nieuw artikel uitvindt of een spitsvondige verbetering weet aan te brengen. Alle kleine onaangenaamheden aan onze scheerapparaten, onze zakpotlooden, vulpennen, enz. trachten deze stille werkers te verhelpen, en men kan zich nog slechts af vragen hoe het eigenlijk komt dat ons prak tisch bestaan niet een gestadige verrukking is Thans zal de arbeid dezer uitvinders meer in het licht worden gesteld en misschien meer waardeering wekken. HET PROCES-COLBACQ. Het vonnis in de zaak-Colbacq is thans geveld. Zooals destijds uitvoerig is vermeld, werd de Waalsche student Colbacq vervolgd omdat hij een jaar geleden, tijdens het Groot Nederlandsche Studentencongres te Leu ven, den Vlaamschen student Berten Val- laeys bij een relletje verraderlijk van achter een deur had beschoten, en hem levens gevaarlijk had gewond. De rechtbank veroordeelde Colbacq tot drie maanden gevangenisstraf en 150 franc boete voor de toegebrachte sl3gen, tot 15 dagen hechtenis en 78 frs. boete wegens het dragen van wapenen, en tot één maand hechtenis en 150 frs. boete wegens het zich meester maken van Vallaeys studentenpet, dit alles voorwaardelijk, doch tevens tot het betalen van een schadevergoeding van 14.000 frs. aan Vallaeys. Eveneens werd uitspraak gedaan in de zaak-Perrin. De advocaat Perin had n.l. den hotelhouder van Mechelen een messteek toe gebracht toen deze weigerde de namen op te geven van de Nederlandsche studenten, die in zijn hotel logeerde. Mr. Perin werd tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden en tot het betalen van 6000 frs. boete veroordeeld. DE MOORD OP ELSIE CAMERON. Gemeld wordt, dat Thorne, de moorde naar van Elsie Cameron, voordat hij opge hangen werd, nog een mededeeling omtrent het misdrijf heeft gedaan. De gevangenisdi recteur heeft echter geweigerd mede te dee- len, wat Thorne heeft verklaard, terwijl de minister van Binnenlandsche Zaken later verklaarde dat het de gewoonte is, de laatste verklaringen van gevangenen, die ter dood veroordeeld zijn, niet te publiceeren. Men weet daarom niet, of hij op het laatste oogen blik nog een bekentenis heeft afgelegd. Het departement van Handel te Washing ton legde den eigenaars van het Britsche stoomschip „Voltaire" een boete van 25.000 dollars, wegens overtreding van de wet op de kustscheepvaart, door het vervoeren in Juli van het vorig jaar van 150 Amerikanen als passagiers van Philadelphia naar Nieuw- Schotland en het aandoen van Boston op de terugreis. Naar de ,,Maasb." van de zijde der R. K. arbeidersleiding verneemt, is een staking uit gebroken aan de Maas en Waalkanaalwcr- ken bij Nijmegen, in zooverre deze werken worden uitgevoerd door de Nijmeegsche aan nemersfirma van den Breejen van den Bout. Deze staking omvat een 50-tal timmer lieden en metselaars en gaat om loongc- schillen inzake niet-uitbetaling van over uren en arbeid op Christelijke feestdagen. De patroons handhaven htm standpunt. De Patroons-vereenigingen in de bouw vakken te 's-Hage hebben Woensdagavond 'n vergadering gehouden, waar ook de on georganiseerde werkgevers toegang hadden. Eenparig besloot men, aldus deelt men het Corr. Bur. van die zijde mede, den strijd tegen het opdringen door werkliedenorgani saties van geautoriseerde metsel- en voe gerstarieven met kracht voort te zetten. Van de ongeorganiseerde patroons, die toegege ven hebben, zou een z.g. zwarte lijst wor den opgemaakt. Bij patroons, die dringende karweitjes hebben, zullen eenige leden ge zamenlijk het werk afmaken. 5% LEENING DER VERWOESTE GE WESTEN 1923. 28ste trekking van 20 April 1925. Reeks 2.909 n. 5 wint 100.000 frank Reeks 213.885 n. 1 wint 100.000 frank. Reeks 106.254 n. 3 wint 50.000 frank. Reeks 154.198 n. 1 wint 50.000 frank. Reeks 292.649 n. 2 wint 50.000 frank 15 loten van 10.000 frank. R. 232011 n. 3; R. 181640 n. 2; R. 111722 n. 2. R. 155008 n. 3; R. 174914 n. 4; R. 221647 n. 3. R. 263495 n. 3; R. 361268 n. 5; R. 117530 n. 1. R. 305971 n. 5; R. 333675 n. 5; R. 2163 n. 5. R. 62286 n. 3; R. 86504 n. 3; R. 245476 n. 4. De obligaties, die niet met een lot uitkwa men ritn betaalbaar met 550 fra»>" In aansluiting op het bericht van „Voss. Z.", dat wij vermeld hebben en volgens het welk de New Yorksche bankwereld verze kerd heeft, dat de thans bestaande crediet- moeielijkheden zich zouden bestendigen, in dien Hindenburg werd gekozen, verneemt thans de „Westm. Gaz." uit New York, naar uit Londen wordt gemeld, dat de Ameri kaansche bankiersverceniging aan Strese man heeft geseind, hoe volgens haar meening alle credieten aan Duitschland zouden worden beëindigd, in het geval de veldmaar schalk wordt gekozen, In verband met de beweringen in de pérs van het rechtsche blok, dat het Vatikaan zich zou uitspreken tegen een samengaan van katholieken en soc.-dem., meldt de Romeinsche correspondent van de „Voss. Z,dat hij gemachtigd is dit tegen te spre ken. Het Vatikaan denkt er niet aan zich te mengen in de binnenlandsche politieke aan gelegenheden van Duitschland. De „Kath. Korr." bevat een soortgelijke mededeeling. De paus zou zeer ontsïemd zijn over de verkiezingsmanoeuvre. Het Vatika-n beschouwt het als een groote tact loosheid het tegen een man als Marx te willen uitspelen Het Vatikaan weet boven dien, dat de pauselijke vredesactie geduren de den wereldoorlog niet is belemmerd en belet door de kringen, welke thans den heer Marx tot rijkspresident willen kiezen, Gisteren is het socialistische congres bij eengekomen om een beslissing te nemen nadat Vandervelde zou zijn gehoord. De heeren, die het meest tegen geheime di plomatic zijn, hebben de deuren van het congreslokaal stevig gegrendeld en er wachten voor geplaatst, opdat geen vreem de achter het geheim der debatten zou komen. Toch weet men reeds, dat de so cialisten, diep verbolgen over de onver wacht brutale weigering van de katholieke Kamerfractie, de opdracht om het nieuwe kabinet te vormen, zullen weigeren en van nu af reeds hebben besloten de katholieke voorstellen van de hand te wijzen, indien de koning een katholiek met het vormen van de regeering zou belasten. Dat de ka tholieken beter dan Vandervelde zullen slagen, is trouwe»- - niet te verwachten. Al zouden de liberalen hun steun aan een ka tholieke regeering loezeÉgen, zou toch het leven van die regeering zeer kortstondig zijn. Het vrouwenkiesrecht 20u al een mid del zijn, om de liberalen tegen de katholie ke regeering te doen opslaan. Men spreekt dan ook reeds van een za kenkabinet, doch al de parlementsleden zijn eigenlijk tegen zulk een kabint gekant. Een lang leven zou aan zulk een regeering niet zijn beschoren. De toestand is dan ook bijzonder duister. Hoe de kwestie zal kun nen opgelost worden, is zelfs in regeerings- kririgen een raadsel. Heden wordt Vandervelde door den ko ning ontvangen om verslag uit te brengen. Dat verslag zal dus allesbehalve bemoedi gend zijn. Een nader bericht uit Brussel meldt, dat het socialistische congres met 413 tegen 173 stemmen een motie aannam uitsprekend, dat er geen aanleiding is de onderhande lingen nopens de kabinetsvorming voortte zetten. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat men te Moskou zeer ontsticht is over de arrestatie van een aantal Bulgaarsche communistische studenten te Berlijn. Het vaste voornemen van Luther en Stresemann om geen enkele communistische samenzwering op Duitschen bodem te dulden zal, naar het blad hoopt, een goed voorbeeld voor andere landen en in het bijzonder voor Oostenrijk zijn. Het beteekent een gunstige verandering verge leken bij de politiek van Rapallo, waar de Duitschers tot samenwerking met Rusland geneigd waren. De tegenwoordige Duitsche staatslieden zijn van oordeel, dat iedere nauwe samenwerking met de bolsjewiki moet worden vermeden, omdat daardoor de gezonde elementen in den staat kunnen wor den gedemoraliseerd. De Kamer heeft met 420 tegen 38 stemmen de voorloopige twaalfden voor Mei en Juni goedgekeurd. Lord Reading, dé onderkoning van BriWeti» Indië, is gisteren aangekomen. Hij weigerde een verklaring af te leggen nopens [ndische aangelegenheden en voegde er bij, dat hij op 24 Juli naar Indië zou terugkeeren. In de Donderdag te Utrecht gehouden De- putaten-vergadering van de Anti-Rev. Partij, heeft Minister Colijn een magistrale rede ge houden, waarvan wij de kennisname, ook voor onze lezers, van belang achten. Daarom laten wij hier een uitvoerig uit treksel volgen der rede, getiteld: om de bewaring van het Pand, van dezen christen staatsman. De begrippen van schuld en straf. De ontwikkeling der strafwetgeving in Rusland na 1918, aldus spr., duidt, volgens spr„ op een principieele breuk met de tot nu toe nog vrij algemeene geldende toepas sing van het strafbegrip, Elke gedachte aan straf wordt eigenlijk terzijde gesteld, terwijl aanvaard wordt de gedachte, dat men in de strmrechtelijke sanctie niets anders en niets meer te zien heeft dan één van de vele vormen van sociale reactie tegen verstorin gen van het zedelijke, politieke of econo mische leven. Bovendien wordt in Rusland de „revolu- tionnaire overtuiging" des rechters geenszins op nonactiviteit gesteld. En in het land van Lombroso en Ferri ligt sinds Januari 1921 een voorontwerp voor een Strafwebock gereed, dat aan de Rus sische wetgeving niets te verwijten heeft. Het misdrijf is gestempeld tot symptoom van anti-sociale gezindheid. De delinquent dient niet schuldig te worden verklaard, zegt spr., maar alleen te worden veroordeeld om een sanctie te ondergaan. Alle bemoeiing van de Overheid met den man die Gods ge boden schond en dus Gods Recht krenkte, wil men beperken tot zorgvuldige verple ging van den delinquent. Die bezorgdheid voor den misdadiger steekt wel sterk af bij de uit dezelfde kringen voortgekomen propaganda voor de uitroeiing van zieken en zwakken. Het: gij zult niet doodslaan! heeft voor onzen tijd van verlichte wetenschap, aldus spr., zijn beteckenis verloren! Het sexueele leven. In diezelfde lijn van gedachten ligt da schrikkelijke propaganda voor het Nco- Malthusianisme en voor de straffeloosheid van den abortus. Bekende socialistische politici nemen het ia woord en geschrift voor degelijke propa ganda op. Kan men al niet zeggen, dat het socialisme principieel voorstander van het Neo-Malthusianxsme is, zijn historisch-ma- terialistische wereld- en levensbeschouwing voert voor de tegenwoordige maatschappij toch ongetwijfeld in die richting. Tegen de stuwkracht van een beginsel baat alleen verzet dat van een ander begin sel uitgaat. Ook de moderne eugenetica, die, door toepassing van de theorieën van rassen- hygiënc- en erfelijkheid, den weg wil wijzen om te komen tot de geboorte van een beter menschras, komt tot uitwassen, verklaart spr., die ieder christen toonen, hoever de menschelijke rede afdwaalt, wanneer zij de goddelijke ordinantiën den rujs^ toekeert. De propaganda voor de erkenning der ho- n\03exueele gemeenschap als gelijkgerecht- tigde, naast die tusschen personen van ver schillend geslacht, neemt aldus gaat spr. voort, onrustbarende afmetingen aan. Dat ons land allerminst vrij uitgaat, bewijzen de „zedenschandalen", waarvan men nu en dan verneao-t-, en versnreiden van de orooagan- da-brochures van 't z.g. „Wetenschappelijk humanitair comité". Gelukkig ontbreken ook buiten de A. R. kring, de protesten tegen dat gruwelijk kwaad niet en met eere noemt spr, den Amsterdamschen arts Dr. E. van Dieren en 't doorwrocht en hoogst ernstig betoog van Prof. Dr. H. Y. Groenewegen. Wie toch de grondslagen van het huwelijk loswrikt, opent de poort voor alle abnor male verhoudngen en opvattingen op het terrein van het sexueele leven en ontwricht de basis waarop heel ons maatschappelijk samenstel rust. Niet alleen van de sociaal-democratie dreigt gevaar. Er is hier te lande een leugenachtige practijk ingeslopch die hét reeds nu moge lijk maakt om met behulp eener niet weer sproken beschuldiging van een der beide echtgenooten, tot huwelijksontbinding met wederzijdsch goedvinden te geraken. En wat men nu begeert is dat deze verleugen- de practijk wettelijk zal worden gesanc tioneerd. Die strooming is slechts vertakking van een internationale beweging, zooals dit wat in Rusland en Italië geschiedde, blijkt. Zoo gaat de algemeene strooming inzake de huwelijkswetgeving in een richting waar wc, zegt spr., in beginsel lijnrecht tegen over staan. Aantasting van het gezag. De roep der arbeiders naar medezeggen schap in de leiding van het bedrijf is een symptoom in de universeele beweging der moderne democratie. En al zijn er, zegt spr. aan dit vraagstuk meer zijden dan die, welke zich uit in den roep der syndicalis ten: dé fabriek aan de arbeiders! of zoo als het tot uiting komt in den wensch der sociaal-democraten, naar het gesocialiseerd bedrijf; in den grond is dit verlangen niet anders dan eén ontkenning van de auto riteit van het gezag. Merkwaardig acht spr. het standpunt van den sociaal-dcmocratischen Prof. Bon- ger, die wel medezeggenschap der arbei ders wil in de leiding van het particulier bedrijf, doch haar niet gewenscht acht in het gemeenschapsbedrijf. Spr. wil met een enkel woord ook wijzen op het zich openbarend streven om het „georganiseerd overleg" in den publieken dienst om te zetten in een reëelc mede zeggenschap van werklieden en ambtena ren in overheidsdienst. Het meest complete overleg kan nimmer inbreuk maken op wat Kuyper schreef in de toelichting op art. 4 van het Program van Beginselen: „Aan de Overheid komt het toe heer schappij te voeren. Ze heeft een heerschen- de, niet een bedienende macht ontvangen. En ze mist derhalve karakter, werpt zich zelve weg en verzaakt haar roeping, in dien ze den hoogen moed mist om met be velende autoriteit en dwingend gezag op te treden." Spr. wijst verder op een aanzwellende stroom van atheïsme in de moderne weten schap. Komt men ons vragen, aldus de partij voorzitter, toch wat milder te staan tegen over allerlei propaganda, die tengevolge kan hebben dat de heiligheid van het hu welijk en het Christelijk karakter van het gezinsleven worden aangetast, dan moet opnieuw een- wij kunnen niet en wij mo gen nietl worden gehoord. Wat de revolutionaire democratie wil, leidt ten slotte tot overheerschituf van het eene volksdeel over het andere. En om- dat dit zoo is, begeeren we een Overheid die niet alleen zoo heet, maar die het ook is. Maar zulk een Overheid moet naar Kuy- pers woord dan ook willen optreden als dienaresse Gods Wat op het stembusprogramma voorkomt, zegt spr., is wat van het program van ac tie van 1922 nog op vervulling wacht, ter wijl meer in het bijzonder de nadruk ge legd wordt op een tweetal punten die bij deze stembus sterk naar voren komen: de toestand van 's Lands financiën en de de fensie. De begrooting voor 1926. De begrooting voor 1925 sluit, maar op een te hoog peil van uitgaven. Die uit gaven moeten omlaag. Dot kan alleen ko men als resultaat van langen en vermoeien- den strijd. Men meent dat het altijd ergens elders moet worden gezocht dan waar men het gezocht heeft. Alles in aanmerking genomen is het re sultaat van den arbeid die tot nu toe ver richt is niet onbevredigend. Maar wc zijn er nog niet. Voor het komende begrootings- jaar 1926 zullen de uitgaven zelfs, in plaats van omlaag te gaan, vooral tengevolge van uitgaven voor de sociale verzekeringen, nog een 25 millioen hooger zijn dan in 1925. En hieraan vooral houdt spr. èn persoon lijk èn als eerste vertegenwoordiger der A, R. partij vast: er kome geen periode meer van tekorten! Hoe gcat het nu straks als de stembus gesloten is? Het is duidelijk dat er geen 51 Anti-re volutionairen afgevaardigd zullen worden en er dus ook geen A. R. kabinet zal wor den gevormd. Wat zal er dan gebeuren zoo de drie groepen ter rechterzijde gezamenlijk bo ven dc 50 uitkomen? Hierop een antwoord te geven is thans ondoenlijk. Onze Kamerclub, zegt spr., zal dan een beslissing hebben te nemen in verband met den toestand, zooals die zich dan zal voordoen. Samenwerking der drie rechtsche groe pen blijft spr. zoo na als voor het meest in 's lands belang achten. Spr. zegt het óók met het oog op de naar allen schijn aan wezige onmogelijkheid om op eenigerlei andere wijze een Kabinet saam te stellen, dat op een parlementaire meerderheid steunt. Spr. gelooft voorshands niet aan een samenwerking van R.-K., V. D. en S. D. A. P. De bereidwilligheid om saam te werken is er in het algemeen bij de partijen ter. rechterzijde wel, al valt niet te ontkennen, dat ondervonden teleurstellingen op een warmtegraad wel invloed uitoefent. Men meent hier en daar te zien, ver klaart spr., dat de tegenwoordige scheids lijn haar reden van bestaan verloren heeft. Spr. meent duidelijk te hebben aangetoond, dat er reden te over is om waakzaam te blijven, en zelfs om de waakzaamheid te vergrooten. Al ware de onderstelling juist, dat de geestelijke antithese haar bestaansrecht had ingeboet, dan bracht dit nog geen ver andering in de huidige partij-groepeering. Het is nu eenmaal niet zóó dat een mensch óf uitsluitend conservatief óf uitsluitend demoeraat is. Geen wijziging in de partijvorming. Meer dan ooit is spr. overtuigd dat der tijden nood noopt tot de uiterste krachts inspanning om de positie als A:-R.-partij te handhaven. Wèl is spr. bereid toe te geven, dat er reden is om te overwegen of er niet som mige vraagstukken zijn van algemeene na tionale beteekenis, voor welker oplossing een breedere basis wenschelijk is, dan die welke saamvalt met de grensscheiding tus schen Rechts en Links Kuyper placht te preken, zeide spreker, van een neutrale zoöe, die er in ons poli tieke leven is. Blijkens de ervaring bleek die neutralestrook tot heden niét heel groot; althafts niet bij de-' Linksche oppo sitie tegenover Rechts Bewind. Spr. heeft de laak om het budgetair. evenwicht te herstellen, alleen aanvaard, omdat hij meende dat dit een logische con sequentie was van de A, R. houding bij de verkiezingen van 1922. Het sein nog niet veilig. Thans is dan de taak tot herstel van het budgetair evenwicht nagenoeg volbracht. Zij kon niet worden ten einde gebracht zonder dat hier en daar pijn werd veroor zaakt. Er is evenwel nog veel te doen eer het sein op veilig kan worden gesteld. En voor zoover spr. bij dien arbeid betrokken wordt, heeft hij steun en sympathie noo dig. Nooit kan spr. een leider zijn als Kuyper was. Maar wel wil spr de laatste vezel van zijn kracht geven voor de partij zoolang hij zich van dien steun en van die syrapatnic verzekerd weet. Wat wij te^doen hebben is, zoo besloot de heer Colijn, allereerst het zuiver hou den van het blazoen en te werken in die stemming des harten, dat we in het eind, óók als het tegenloopt, in volle overgave kunnen zeggen: Uw wil geschiede! Dc rede van den heer Colijn, die ander half uur duurde, werd telkens door luid applaus en gejuich onderbroken. Aan het slot werd den spreker een ova tie gebracht. Het plan Dresselhuys c.s. De Tweede-Kamerleden Dresselhuys, Van Rappard, Boon, Gerritzen, Westerman, Staalman en Ter Hall (allen v.b.) hebben thans het aangekondigde wetsvoorstel tot wijziging van de Kieswet ingediend. De Memorie van Toelichting begint met de opmerking, dat het stelsel der evenredige vertegenwoordiging niet de populariteit heelt kunnen verwerven, die daar vóór de invoering van verwacht werd. De evenredige vertegenwoordiging, in het bijzonder in den vorm, waarin ze in ons land is ingevoerd, brengt den kiezer niet meer in contact met den candidaat, maar met de abstractie daar van, de lijst van candidaten. Dit leidt tot drieërlei euvel. 1. Het stemmen op een lijst en niet op een persoon: 2. De gecentraliseerde vaststelling der candidatenlijsten 3. Het ontbreken van een localen band tuschen afgevaardigde en kiezer. Kt laatste schijnt wel een van de hoofd oorzaken der verwijdering tusschen Parle ment en Volk. Men zou aan deze bezwaren tegemoet kunnen komen, hetzij door terugkeer tot het oude kiesstelsel: Algeheele afschaffing der evenredige vertegenwoordiging; hetzij door (zooals in het buitenland veelal geschiedt, en thans in ons land voor de verkiezingen van de Eerste Kamer is ingevoerd): het land in een aantal geheel zelfstandige districten te verdeelen, binnen den kring waarvan dan de uitslag der verkiezing naar het even redig stelsel zal worden opgemaakt. Tot het eerste zouden voorstellers voor alsnog niet willen adviseeren. De tweede oplossing is, bij het beperkt aantal leden, wat de Tweede Kamer telt', niet zonder be zwaar uitvoerbaar. De beide genoemde oplossingen om die redenen verwerpend, hebben de voorstellers daarom gezocht naar een tusschenweg, waarlangs, met behoud van de volkomen evenredigheid, de euvelen van den bestaan- den toestand worden ontgaan, zonder dat in de fouten van het oude stelsel vervallen wordt. Zij meenen dien tusschenweg gevonden te hebben in een stelsel, waarbij het land ver- deeld'.wordt in evenveel kiesdistricten als er zetels te bezetten zijn. (Voor de verkiezin gen van Provinciale Staten en Gemeente raden behoeft het ontwerp nog aanvulling door een wijziging van de desbetreffende wetten). In elk district hebben 25 kiezers het recht een opgave in te leveren, waarbij slechts één candidaa't wordt gesteld. Dezelfde candidaat mag dan niet meer dan in 5 districten wor den gesteld, die buitendien aaneen moeten grenzen. De opgaven van candidaten door het ge- heele land kunnen door een partij met el kaar worden verbonden, in welk geval zij een groep van eondidaten vormen. De stem- rnGil van dc zandida'ten dezer groep gelden voor het opmaken van den uitslag der »»cr- kiezing bijelkaar. De stemming in een dis trict geschiedt alleen over de candidaten, in dat district gesteld. De uitslag word't nu in den eigenlijken zin juist bepaald als thans. Door het bijeentellen van de stemmen van alle groepen wordt het totaal aantal stem men, en door deeling met 100, de kiesdeeler vastgesteld. Geliik thans voor de lijs'tengroe- pen, wordt in het nieuwe stelsel voor de groepen van candidaten bepaald op hoeveel zetels elke groep aanspraak heeft. De toe wijzing van de zetels aan de candidaten eener groep gaa't dan veel eenvoudiger dan thans. Gekozen zij'n n.l. de candidaten dei groep die de meeste stemmen kregen. Bi) een tusschentijdsche vacature valt die can didaat in, van dezelfde groep, die na de on middellijk gekozene, het grootste aan't'a! stemmen had. DE VOORDEELEN. De voordeelen van het nieuwe stelsel1 achten voorstellers: 1. De kiesvereenigingen in het district stellen vrijwel zelfstandig de candidaten, in zekeren zin geheel op de wijze van het oude (districtenstelsel). 2. De strijd wordt in elk district om per sonen en niet om lijsten gevoerd. 3. De gekozene kan zich beschouwen als afgevaardigd do.or het bepaald, niet te groot deel van het land. 4. Een kiezer weet, dat zijn stem van grooten invloed is op de verkiezing van den candidaat, aan welken hij de voorkeur geelt. Dit moet niet alleen den kiezer meer ver trouwen geven in den ernst en de beteeke nis van zijn stemhandeling, maar 't zal ook van goéden invloed zijn op den ijver der kiesvereenigingen. 5. De bepaling van de gekozenen ge schiedt op veel eenvoudiger wijze dan thans. 6. De evenredigheid blijft' volkomen ge handhaafd. Voor de kleine partijen ontstaat het be zwaar, dat ze niet als thans, één candidaat in het geheejle land kunnen stellen, cn op hem alle stemmen verzamelen, maar ver plicht zijn ten minste 20 candidaten te stel len en in elk district ten minste 25 kiezers op te zoeken, voor het inleveren van de opgave van een candidaat. Als men in aan merking neemt, dat dit bij elkaar nog slecht? 2500 stemmen zijn, en daï, om één candidaal gekozen te krijgen, toch minstens 23.000 stemmen moeten worden verworven, dan schijnt dit laatste bezwaar nauwelijks ié wegen. Met betrekking tot de verdeeling van het land in 100 districten beschikken de voor. stellers niet over de gegevens, die het hun mogelijk zouden maken, een nieuwe verdee ling (welke huns inziens te prefereeren is boven de vroegere verdeeling) te ontwerpen. Zoo noodig kan echter hierin bij een nadere wijzigingswet worden voorzien. De vragen van den heer Ter Hall, die ma joor-aalmoezenier Huys het spreken over den gevaarlijken invloed der Vrijmetselarij zou willen belètten, zijn reeds tot behoorlijke proporties teruggebracht. Inmiddels bedient de „Limb, Koer," den heer Ter Hall op zijn wenken en tractecrt hem o.a. als volgt: „Is de heer Ter Hall vai\meening, dat de eene in Staatsdienst zijnde persoon zich met over den anderen critisch mag uitlaten? Waar staat dat verboden? Maar majoor Huys heeft zich allerwaarschijnlijkst niet over personen uitgelaten doch alleen een ca- j tegorie aangeduid. En daartoe heeft hij even volle recht, als b.v. een liberaal burgemees ter zou zeggen, dat hij de aanwezigheid van revolutionnaire elementen onder ons vloot- personeel niet in het belang van jitaat acht. Dat de heer Ter Hall de vrijmetselarij „allerminst Staatsgevaarlijk" acht, is natuur lijk zijn volle recht; maar waarom zou een andere niet van een andere opinie mogen zijn? Dit is geen redelijke opinie zal dc heer Ter Hall misschien uitroepen. Och men kan daarover van inzicht ver- schillen? Wanneer men b.v. reeds meer dan 40 jaren geleden in het Ned. „Weekblad voor Vrijmetselaars" (no. 17 van 17 Sept. 1882, blz. 315) kon lezen: opstand tegen datgene, wat wel te veranderen is, is plicht" en in hetzelfde no„ één bladzij verder: „Als men een koning een pak slaag toedient, moet men gelijktijdig uit alle macht: Leve de koning! roepen" en ïn hetzelfde orgaan, zelfde jaar, 7 Mei, blz. 149: Moet een vorst niet be schouwd worden als vertegenwoordiger van een tijd, die voorbij is?" en hetzelfde blad (den 5 Nov., p. 371) openlijk zag verklaren: het doel der Orde „kan met het begrip van Vaderland en Vorst in strijd zijn," dan zien we niet in, waarom de opvatting van majoor Huys niet minstens even verdedigbaar is als de onbewezen bewering van den heer Ter Hall. Eveneens voor commentaar vatbaar is de verzekering van den heer Ter Hall, dat de Vrijmetselarij op de beginselen der men- schenliefde gegrondvest is. Als we ons enkel met menschlievendheid bezighielden, heeft een mac.:, schrijver eens gezegd, had den we slechts een kas en een penning- meestér noodig. En Br.:. Castro in zijn „Li- turgias" (dl. I. p. 63) noemde het „belachelijk als we ons daarvoor met zinnebeelden en geheimenissen omringden." De Vrijmetselarij moge zich op het humanitéits-beginsel gron den, ze houdt zich nog wel met wat anders bezig dan dat alleen. Indien de heer Ter Hall dit betwisten wil, zijn we gaarne bereid het hem te bewijzen. Hij denke maar eens aan de erkentenis van wijlen het Kamerlid Br.:. Lieftinck, in de zitting van 9 Dec. 1913." Is het voortbestaan noodig? De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een commissie benoemd, welke belast wordt met de beantwoording van de vraag, of zonder groote bezwaren in de diensten van het Rijksbureau voor d« ontwatering op andere wijze zou kunnen worden voorzien. Zij is als volgt samengesteld: voorzitter de heer L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, ondervoorzitter van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond; leden de heeren» Ir. S. L. Louwes, secretaris van de Over- ijsselsche Landbouw Mij.; K. I. B. A. da Coster, bezuinigings-inspecteur; Ir. G. J. v, d. Broek hoofdinspecteur bij den Rijks waterstaat, lid van de Rijkscommissie voor de ontwatering; I. G. J. Kakebeeke, inspec teur van den landbouw; secretaris is mr. D. G. W. Spitzen, commies aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6