EfIGD gflIEUWS LEGER EN VLOOT. INGEZONDEN. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. De Eerste Kamer. De Zomertijdcommissie ontbonden. De richtige heffing der belastingen Spoorwegen en Zomertijd. Het luchten van gedetineerden. Uit de R. K. Staatspartij. De uitbreiding van geldboeten De Weeldebelasting. VERKEER EN POSTERIJEN. De telefoon-verbinding BerlijnAmsterdam. Kleeding voor officieren. De Herhalingsoefeningen in 192S. Rechterlijke uitspraak voor den handel van beteekenis. De Apoldro-zaak in hooger beroep. Pc valsche postwissels- Zigeuners aan de grens. Vos gevangen. Mishandeling met doodelijken afloop De toestand in de Venen. Brandstichting? 21.901 96.657 1924 913.526, 2.799.336 88.782 362.189 28.153 54.090 De Eerste Kamer is in openbare vergadc- 'ing bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 April des avond half 9. Naar wij vernemen, heeft de minister van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw thans ■de Commissiè, ingesteld bij zijn beschikking van 28 Maart 1924, aan welke was op gedragen, de voor- en nadeelen, aan den zomertijd verbonden na te gaan en aan de hand van de uitkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd te adviseeren, ont bonden, onder dankbetuiging aan den voor zitter, de leden en den secretaris voor de door hen bewezen diensten. De critiek op het ontwerp. De Eerste Kariler heeft haar voorloopig verslag uitgebracht over het ontwerp van wct tot bevordering der richtige heffing der directe belastingen. Al bleek waardeering te bestaan voor het streven der Regeering om belastingontdui king tegen te gaan, zoo kwam toch de wijze Waarop de strijd tegen de ontduiking wordt aangebonden, onderscheidenen leden niet goed en niet juist voor. Door dit wetsont werp wordt naar hun meening het failliet van ons belastingsysteem officieel erkend en bekrachtigd. In stede van de veranderin gen en verbeteringen aan te brengen, waar toe de wetgever verplicht is, wordt bij dit wetsontwerp aan een der partijen, bij de belastingheffing, in casu aan den fiscus, op gedragen de zaak te beredderen en in ge schillen uitspraak te doen. Zwaar beladen met het odium door de beslissing van Inspecteur en Minister, reeds op de aangevochten rechtshandeling gewor pen, kan de belastingplichtige ten koste van groote uitgaven .in beroep komen bij het Gerechtshof te 's Gravenhage, dat zich in al te onduidelijke bewoordingen van het wets ontwerp een weg moet zoeken voor haar beslissingen. Men noemde het eenvoudig on gehoord, om op dergelijke wijze om te gaan met de belangen der burgers. Hier houdt het recht op te bestaan en viert willekeur hoogtij. Ambtelijke willekeur wordt door n ■wet als de bovenstaande gesanctionneerd en sterke ongelijkheid van rechtsbedoeling zal door de uiteenloopende opvattingen der ambtenaren ontstaan. Onderscheiden leden, die de grondgedach te toejuichten om de ontdukiing van belas ting met kracht tegen te gaan, hadden be zwaar tegen de mogelijkheid, dat er perso nen te goeder trouw door de gebrekkige redactie van het ontwerp onder de toepa sing zouden kunnen worden gebracht. Zij aarzelden daarom bij de bepaling van hun stem, al erkenden zij. dat de plaatsing van de toepassing der wet onder de controle van de rechterlijke macht tot op zekere hoogte aan hun bezwaren tegemoet komt. Deze leden stelden zich de vraag, of men door die amendeering er in geslaagd is, de geopperde bezwaren op te heffen. Zij zou den daaromtrent gaarne de meening van den minister vernemen. Van het antwoord zal afhangen of zij hun stem aan dit wetsont werp kunnen geven. Enkele ieden, hoewel het wetsontwerp toejuichend, meenden toch, dat de opbrengst aanmerkelijk minder zal zijn, dan de regee ring verwacht. De opmerking werd gemaakt, dat winst belasting allicht zal leiden tot winstuitkee- ring, waardoor onderscheiden naamlooze ven nootschappen krachteloos zullen worden ge maakt. Zooals thans het ontwerp geredigeerd is, zal het van 1 Mei 1925 of mede van toe passing zijn op rechtshandelingen, reeds vóór dien datum verricht. Men zag hierin een bron van de grootste verwarring. Bij art. 1 wordt het volgende opgemerkt: De wet schept de mogelijkheid, dat de fiscus een naaml. vennootschap, niet zal er kennen en de aandeelhouders dier n. v. dus zal aanslaan ieder voor hun evenredig deel, in de Rijksinkomstenbelasting. Het gevolg hiervan zoude zijn, dat behalve over de ge- heele winst Rijksinkomstenbelasting zal worden betaald de naamlooze vennootschap zelf bovendien over haar uitkeeringen in de dividend-belasting zal worden aangeslagen. Is deze opvatting echter wel juist? Een andere opvatting zoude kunnen zijn. dat de naamlooze vennootschap, die volgens art. 1 der wet niet wordt erkend, niet valt onder de bestaande wet op de dividend- en' tantièmebelasting, achtte men het gewenscht, dat de Minister een uitdrukkelijke vcrkla- ^ng zou geven. De aanwijzing van het Gerechtshof te Gravenhage als rechter in Hoogcr Beroep achtten eenige leden niet gelukkig. Gevraagd werd of de Minister zicb bij zijn ambtge noot van Justitie vergewist heeft, of dit Hof in zijn tegenwoordige samenstelling de bi> dit ontwerp opgedragen taak kan waar nemen. De nieuwe dienstregeling. Op de onlangs door het Eerste Kamerlid 'Polak gestelde vragen betreffende de nieuwe dienstregeling van de spoorwegen, heet de Minister van Waterstaat het volgende geant- Iweord: Overeenkomstig een getroffen internatio nale regeling, begint de nieuwe dienstrege ling in Europa en dus ook in Nederland cp 5 juni a.s. Tengevolge van de onzekerheid omtrent de invoering van den zomertijd in Nederland, kon voor de op dien datum jn te voeren nieuwe dienstregeling niet volstaan worden met het ontwerpen van een treinen loop, gegrond op zomertijd, maar moest daarnaast een geheel daarvan afwijkend ont werp in Amsterdamschen tijd worden uitge werkt, voor welk ontwerp opnieuw overleg moest worden gepleegd met de aansluiten de buitenlandsche spoorwegen. Behalve dat dubbele werk moest ook nog in verband met invoering van den zomertijd in België en Frankrijk op 5 April de loop der internatio nale treinen naar en van die landen gewij zigd worden. Wanneer nu ook nog rekening gehouden had moeten worden met de mo gelijkheid van invoering van zomertijd in Nederland vóór 5 Juni, zou dit bcteekend hebben, dat bovendien nog een vierde dienstregeling had moeten uitgewerkt wor den, die voor publiek en personeel in druk gereed had moeten zijn vóór den datum, waarop vóór 5 Juni tot invoering van zomer tijd in Nederland zou moeten worden over gegaan, met de kans, dat in geval van aan neming van het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd, ook deze dienstregeling geheel waardeloos zou zijn geworden of al leen aan spoorweggidsen een bedrag van meer dan 50.000.nutteloos zou zijn be steed. Dat men in het Britsche Rijk, na vast stelling van den datum van invoering van den zomertijd, kans zag, binnen 23 dagen de op zomertijd gegronde dienstregeling in te voeren, kan eenvoudig verklaard worden uit het feit, dat het Britsche spoorwegnet bij invoering van zomertijd een nagenoeg onge- v/ijzigden treinenloop behoudt, omdat hel slchts enkele overzeesche verbindingen telt, en zelfs deze wijzigingen zeer gering zijn In Nederland daarentegen moet, in verband «net zijn internationale verbindingen naar drie zijden, de treinenloop op lange en zéér belangrijke baanvakken aanmerkelijk gewij zigd worden. In zijn beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid Mej. Meyer, betref fende ongelijkheid in het geven van gele genheid tot het nemen van beweging in de open lucht aan gedetineerden in de Hui zen van Bewaring (tusschen bedelaars, landloopers en souteneurs cn de overige preventief gedetineerden anderzijds), merkt de Minister op, dat hij bereid is, de vraag, of handhaving van het bedoelde onderscheid noodzakelijk is te achten, in overweging te nemen, in verband waar mede hij zich heeft gewend tot het Cen traal College voor de Reclasseering met verzoek, bij de uit te brengen adviezen over verandering van het strafstelsel ook deze aangelegenheid onder de oogen te wil len zien. de CANDIDATUUR-HOFFMAN. Dr. Hoffman, alphabetisch candidaat in de kieskringen Dordrecht, Leiden en Hel der is bij herhaling, schriftelijk en monde ling, aangezocht zijne candidatuur in het bijzonder te willen zien gepropageerd, zelfs door vrije lijsten. De heer Hoffman mach tigt ons mede te deelen, dat hij aan allen heeft geantwoord, dat men zich met hem zal bouden aan 't stemmen op nummer één der geadviseerde lijsten. Wel is hij zich met velen bewust, dat, ondanks schijnbare teekenen van 't tegendeel, het Advies-Col lege ons kiezerscorps feitelijk, door eigen aardige kieskring-groepeering enz., heeft teruggebracht tot het zeer ouderwetsche stelsel van met de Wet in strijd zijnde „getrapte verkiezingen", zooals wij dat nog hebben voor de Eerste Kamer. Hij ziet echter in 't Advies-College een raadscol- lege van goed willende Roomschen, door onze partij zelve gewenscht, cn aan zijn advies zal hij zich houden. Tevens veroor deelt hii bijzondere standsvertegenwoordi- ging. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot uitbreiding van de moge lijkheid van de toepassing van de straf van geldboeten. Voor de vrees, dat meer dan eens een geldboete zal worden opgelegd, en met ge bruikmaking van dwangmaatregelen inge vorderd, welke zoo aanzienlijk is, dat niet alleen de veroordeelde, doch ook diens ge zin wordt getroffen, behoeft, naar de regee ring meent, geen grond te bestaan. Integendeel, gaat men na, welke funeste gevolgen in het bijzonder ook voor het ge zin, de uitvoering van een vrijheidsstraf, hoe kort ook, kan hebben, dan zal de uitgebrei dere toepassing van de straf van geldboete juist dienstig kunnen zijn, om de onbedoel de gevolgen, die een straf voor het tegen woordige dikwijls moet hebben, tc voorko men. Het verschil in maximum der op te leggen geldboeten, voor de generiek lichtere en ernstiger gevallen moet, naar het oordeel van de regeering, behouden blijven, Intus- schen is het bedrag van 3000 wellicht wat te laag gegrepen; nader wordt voorgesteld daarvoor 5000 te lezen. Aan de Tweede Kamer zijn adressen ge richt inzake de weeldebelasting door de Kon. Ned. Automobielclub en den heer H. W. K. de Breij te Den Haag, handelende ten deze voor zijn firma Larsen de Breij Co. en als vertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën van Thomas A. Edinson Inc. New-York. Een belangrijke verbetering te wachten In den loop van dit jaar zal, naar de Tel. verneemt, in verband met het gereed komen van den telefoonkabel Mühlheim a.d. RoerEmmerikArnhem, in aanslui ting op den kabel van Berlijn naar het Rijnland een belangrijke verbetering in treden in het telefoonverkeer BerlijnAm sterdam en Rotterdam. Met de administra tie van den Nederlandschen telefoondienst is de instelling van een aantal nieuwe di recte Duitsch-Nederlandsche telefoonver bindingen overeengekomen, wat een bui tengewone verbetering van de bestaande telefoonverbindingen tusschen Duitschland en Nederland zal beteekenen. Belangrijke wijzigingen. De minister van oorlog heeft het volgende schrijven ter kennis gebracht van den com mandant van het veldleger: Een K. B. zal worden uitgelokt, waarbij wordt bepaald, dat de tegemoetkoming in de kosten van eerste aanschaffing van klee ding en uitrusting van beroepsofficieren en verlofspersoneel der luchtvaartafdeeling in den vervolge zal worden vastgesteld op 250.en voor het verlofspersoneel, dat, anders dan bij dc luchtvaartafdeeling wordt opgeleid tot verlofsofficier, bij aanstelling tot vaandrig (kornet) op een bedrag van 150.—. Hierbij heeft de overweging gegolden, dat in den vervolge de beroepsofficieren en ver- lofsofficieren zich geen kijker, revolver en kompas behoeven aan te schaffen. Van Rijkswege zullen deze voorwerpen voortaan naar behoefte voor de verschillende onder- deelen van het leger worden aangeschaft. Nochtans zullen de beroeps- en verlofsof ficieren, die voor 1 Januari 1925 zijn aange steld van een eigen kijker, revolver en kom pas moeten voorzien zijn, benevens enkele vaandrigs, die bij afzonderlijke beschikking bij die aanstelling nog volgens de oude rege ling worden berekend. Bij de vaststelling van het bedrag van 150.voor het ver lofspersoneel is verder rekening gehouden met de verstrekking van rijkswege van een veldjas met korte pantalon (rijbroek) en een kepi van fijn laken, een paar beenwindsel en een paar bruin lederen handschoenen ge durende hun eerste oefening, alsmede met de omstandigheid, dat het verlofspersoneel bij dc aanstelling tot vaandrig desgewenscht zijn kleeding en uitrusting door tusschcn- komst van het Rijk kan ontvangen. Alsdan zal het evenwel de tegemoetkoming van 150 niet ontvangen, maar in het bezit wor den gesteld van een veldjas, een korte pan talon, een kepi, een overjas van waterproof, een veldkoffer, een ransel met toebcrooren en een sabel met toebehooren zonder fou- draal. Dit personeel zal bij benoeming tot vaan drig (kornet) in het bezit kunnen blijven van de kleeding en uitrusting hiervoren ge noemd, die het bij het begin van de eerste oefening heeft ontvangen. Van degenen, die niet tot vaandrig (kor net) worden aangesteld, moeten de laatstbe doelde kleedingstukken worden ingenomen om, na zoover noodig gereinigd te zijn, later weer aan ander verlofspersoneel te worden uitgegeven als eerste kleeding, «n, zoo deze daarvoor niet meer geschikt is te achten, als tweede kleedingstukken tc worden uitgege ven. De kleermaker Jos. Cranen te Breda wordt aangewezen als leverancier van de kleeding van het verlofspersoneel. De kosten van de voor de tot officier bij het verlofspersoneel in opleiding zijnde mi litairen behooren ten laste van art. 27 van de begrooting te worden verantwoord. Ik noodig den inspecteur der infanterie uit, in overleg met genoemden kleermaker een ontwerp-contract op te maken voor den gezamenlijken aanmaak van de nieuwe klee ding voor het verlofspersoneel der verschil lende wapens. Genoemde inspecteur zal voorts, voor zooveel noodig, nader overleg moeten plegen met de daarbij betrokken autoriteiten. De herstelling dier kleeding zal worden uitgevoerd in de ganizoenswerkplaatsen, met dien verstande, dat voor de verlofsschool te Kampen de regeling omtrent de opzending van kleeding voorloopig van kracht blijft. Voor het verlofspersoneel, dat bij aanstel ling tot vaandrig (kornet) zijn kleeding en uitrusting door middel van het Rijk wenscht te ontvangen, wordt de sabel met toebehoo ren geleverd door bemiddeling van de artil lerie-inrichtingen en de veldkoffer door den timmerman J. Dekkers te Kampen. In de dezer dagen te verschijnen leger orders is opgenomen een ministerieele be schikking betreffende de regeling van de herhalingsoefeningen in 1925. Aan de herhalingsoefeningen nemen niet deela. de dienstplichtige die ingevolge het K. B. van 6 Maart 1924 in dat jaar herhalings oefeningen hebben volbracht en b. de dienst plichtigen, die tot de administratietroepen behooren en wier eerste oefening langer dan 834 maand heeft geduurd. Voorts genieten vrijstellingen van herha lingsoefeningen a. Zij, die wonen elders dan in Nederland, België, Hannover, West- falen en de Rijksprovincie b. zij die wonen in België, Hannover, Westfalen en de Rijks provincie, voor zoover zij vóór den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden, waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uren gaans van de Nederlandsche grens af wonen deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een ^Nederlandsch consulair ambtenaarc. zij, die zich tijdens de oefeningen buitenslands bevinden ter uitoefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij). Bovendien kunnen op daartoe gedane aanvraag door den minister van oorlog van de herhalingsoefeningen worden vrijgesteld: d. zij die gedurende zoodanigen tijd vrij willig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalings oefeningen niet of voor den vollen duur noo dig worden geachte. zij, die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; f. zij, die kostwinner zijn voor personen, als in art. 17 tweede lid der Dienstplichtwet bedoeld, tenzij er meer reden is voor toe kenning van vergoeding aan deze personen; g. zij die onmisbaar zijn voor de instandhou ding van de middelen van bestaan van onder f. bedoelde personen. Vrijstelling wegens onmisbaarheid en kost winnerschap zal echter slechts in zeer drin gende gevallen worden verleend. Aan de herhalingsoefeningen zullen deel nemen gedurende 17 dagen voor korporaals en soldaten en 24 dagen voor onderofficie ren de lichtingen 1919 en 1920 van de regi menten infanterie der He en IVe divisie; de 3e en 4e schoolcompagnie van het regi ment wielrijders de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten, met uitzondering ~van de ziekenverplegers der lichting 1921; voorts de dienstplichtigen der lichtingen 1919 en 1920, die in 1924 de herhalingsoefeningen, welke zij zouden hebben moeten vervullen niet hebben volbracht in verband met het tijdstip, waarop zij zijn komen te behooren totde regimented infanterie (waaronder be grepen het regiment grenadiers en het regi ment jagers) der Ie en Ille divisie de le en 2e schoolcompagnie van het regiment wielrijders de 3e en 4e compagnie hospitaal soldaten, met uitzondering van de zieken verplegers der lichting 1921. Van de lichting 1918 de dienstplichtigen die in 1924 behoorden tot legeronderdeelen waarbij zij in dat jaar herhalingsoefeningen zouden hebben moeten volbrengen, doch die oefeningen niet vervulden, omdat zij vóór den aanvang daarvan door overplaatsing zijn komen te behooren tot de regimenten der He en IVe divisiede 3e en 4e school compagnie van het regiment wielrijders; de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten. Van de lichtingen 1919 en 1922 van het korps luchtdoel-artilleriede compagnieën pontonniers van het korps pontonniers en torpedisten het regiment genietroepen de schoolcompagnie van den raotordienst en de compagnie intendancetroepen. Van de lichting 1922 de regimenten infan terie (waaronder begrepen de regimenten grenadiers en jagers) van alle divisiesalle schoolcompagniën van het regiment wiel rijders alle compagniën hospitaalsoldaten, met uitzondering van de ziekenverplegers; de regimenten veldartillerie; het korps rij dende artillerie; de treinafdeelingen der artil lerie-brigade; het regiment kustartiilerie en de compagnie torpedisten van het korps pontonniers en torpedisten, gedurende 17 dagen de paardenverzorgers van de lichting 1922 van het regiment huzaren; gedurende 24 dagen voor de korporaals en soldaten en 31 dagen voor de onderofficieren van de lichting 1922 van het regiment huzaren gedurende 13 dagen voor de korporaals en soldaten en 20 dagen voor de onderofficie ren de lichting 1918 van het regiment hu zaren en van de treinafdeelingen der artille riebrigades (van deze laatste alleen de dienst plichtigen, die afkomstig zijn van de cava lerie. Van de lichting 1919 de regimenten veld artillerie; het korps rijdende artillerie; de treinafdeelingen der artilleriebrigades; het regiment kustartiilerie en het regiment ves ting-artillerie van de lichting 1922 het regiment vesting-artillerie. (Voor den inhoud van deze Rubriek stelt tfc Redactie zich niet verantwoordeliik 1 CANDIDATUUR BALVERS. Geachte Redactiel Wij zouden kunnen volstaan met naar achterstaande advertentie te verwijzen, doch het kan zeker zijn nut hebben en ge oorloofd zijn, nog eens te wijzen op het groote belang van de stemming in de R.-K. Kiesverceniging op Zondag 26 April waarl door de kiezers in de gelegenheid ziin door hun stem uit te Krengen op onzen candidaat een gowenschte wijziging in het advies tc brengen. Ieder principieel en weldenkend Katho liek kiezer, zal zeer zeker te vinden zijn, om mede te werken, iemand naar voren te brengen, die bewezen heeft, steeds op te willen komen voor ieder individueel be lang zoogoed als voor het algemeen; met een practischen zin en kennis van de alge- racene belangen, en bijzonder van die van Land-Tuinbouw en Bloembollenteelt, als- waar onze candidaat, de heer Balvers aan spraak op kan maken. Gaan wij na wat ons land is voor en door Land-Tuinbouw en Bloembollenteelt, wat aan de hand van de kolosale cijfers van uitvoer en veilingwezen niet moeilijk is aan te toonen; en zien wij dan de belangen die daarbij op spel staan, uitsluitend bedis selen door de theorie en dc z.g.n. Specia liteiten, die reeds lang genoeg bewezen hebben, dat duidelijk merkbaar de practijk niet aan het woord komt; dan is het toch zeker plicht in eigen en anderer belang Uw stem uit te brengen op niemand anders dan op onzen candidaat, den heer J. H. M. Bal- vers, de eerste van de alfabetische lijst on der de advies-candidaten het 7e hokje van boven af geteld, dat U maar hebt zwart te maken. (Voor den Kieskring Leiden het 10e hokje). Wij willen ons op dit oogenblik van cri tiek onthouden, hoe gerechtvaardigd die overigens wezen mag, doch wij willen ten slotte ook onder de aandacht brengen van de stedelingen in dezen Kring, dat ook de zen zeer zeker hebben te beseffen, dat ook zij het grootste belang hebben bij de wei- Vaart van het platteland, ongeacht nog wat hun in Katholieken zin, en bekend is, tot plicht mag gerekend worden. Waar we de zekerheid hebben, dat onze Candidaat niet van eenzijdigheid kan be ticht worden, doch steeds voor ieder en voor allen opkomt, dus algemeen en niet het minst voor principieel Katholieke be langen, durven wij met den meesten drang bij aandringen Zondag niet anders te kiezen dan de eerste van de alfabetische lijst n.l.: J. H. M. BALVERS, HUlegom. Het Comité: J, C. Stadhouder, Zoeterwoudc F. G. van Lierop, Hillegom A. Th. Bader, Warmond. (Met vriendelijk en dank voor plaatsing.) Terugvordering van den koopprijs wegens verborgen gebrek. Belang van het moment, waarop deze terugvordering is ingesteld. Een kooper kocht een zaak, die een zoogenaamd verborgen gebrek bleek te be zitten. Hij maakte nu gebruik van het recht om de zaak terug te geven en de kooppen ningen terug te vorderen. De verkooper weigerde de zaak weer in ontvangst te nemen en dc kooppenningen terug te gcvèn Terwijl de partijen hierover procedeerden, ging de zaak door toeval te niet, niet dus ten gevolge van het verbor gen gebrek. De verkooper meende nu niet meer ge houden te zijn tot terugbetaling van de kooppenningen, omdat de kooper niet meer in staat was om de zaak terug te geven. Deze meening bleek niet juist. Rechtbank, Hof en Hooge Raad stelden eenparig vast dat de kooper, door het instellen van zijn vordering tot teruggave der kooppenningen zijn recht tegenover den verkooper had vastgelegd. Dat de zaak daarna door toe val te niet was gegaan, veranderde daarin niets. De kooper was wel verplicht om de zaak terug te geven, maar nu deze door toeval te niet gegaan was. kon hij zich be roepen op overmacht. De verkooper werd daardoor van zijn verplichting niet onthe ven en had we) degelijk de kooppenningen terug te geven. Het geval zooals het zich hier voordeed, betrof den koop van een hit, die achteraf dampig bleek: dc nieuwe eigenaar wilde hem weer aan den verkooper terug geven en zijn geld terug ontvangen; terwijl de par tijen daarover bezig waren, stierf de hit aan buikvliesontsteking. Evenwel, de kwes tie is van algemeen belang en kan zich ten opzichte van andere zaken evenzeer voor doen. Onze wet kent het begrip „verborgen ge brek" als toepassing van het algemeen be kende verschijnsel, dat schijn bedriegt. Te gen dezen bedriegelijken schijn heeft de wetgever den kooper in sommige gevallen willen beschermen. De verkooper n.l, moet instaan voor ver borgen gebreken, d.w.z, voor die gebreken, die de kooper zelf niet heeft kunnen ont dekken. Het spreekt van zelf dat heel dik wijls dc verkooper deze gebreken ook niet kende, maar desniettemin moet hij er voor instaan en dat is maar de beste regeling, want stel u voor dat de kooper moest be wijzen dat de verkooper de gebreken wel kende of zelfs ook maar dat vast moest komen te staan dat de verkooper niet te kwader trouw was! Verder moet het verborgen gebrek van dien aard zijn, dat het goed ongeschikt maakt voor het gebruik waarvoor het is be stemd, of het minder geschikt maakt in een dergelijke maté* dal de kooper, had hij het geweten, of niet gekocht had of tot lageren prijs. Wanneer nu iemand in het geval raakt dat een door hem gekochte zaak aan een verborgen gebrek blijkt tc lijden, kan hij tweeërlei doen. Hij kan dc zaak behouden en vermindering van den koopprijs vragen per teruggave der kooppenningen had ge vorderd. De vordering, zoo drukte de Hoo ge Raad dit uit, moet worden beoordeeld naar den toestand ten tijde van het in stellen daarvan. Welnu, op dat tijdstip was de hit nog niet dood. Hij werd toen weer het eigendom van den verkooper en al hield de kooper hem wegens diens weigering nog onder zich, hij was slechts zaakwaarnemer voor den verkooper ten opzichte van den hit. De kooper zag zich dan ook nog bo ven de kooppenningen vergoeding voor on derhoudskosten toegewezen. (Handelsbelangen). Voor het gerechtshof te Arnhem werd Donderdag in hooger beroep de zaak be handeld tegen J. K. te 's-Gravenhage, ge detineerd, die op 13 Febr., wegens valsch- heid in geschrifte werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij op de trekkingslijst der ten behoeve der Maatschappij „Apoldro" door dc Nederl. Administratie Mij. uitgegeven premie-obli gaties van 25000, 2500 en 1500 en als gewone premies bedragen van 5000 cn 500, terwijl deze extra-premies en premies niet bestonden en hij de bedoeling had deze lijst als echt te bezigen, tenge volge waarvan nadeel kon ontstaan, Na het getuigenverhoor was het woord aan den advocaat-generaal. Deze meende, dat het te denken gaf, dal bekl. niet in appèl was gegaan. De vraag is of de trek kingslijst behoort tot de geschriften, be doeld in art. 225 W. v. S. Spr. meende van wel. Voor de verdere bewijskracht be riep spr. zich op verschillende geschriften en artikelen. Spt. is overtuigd, dat deze bekl. de ho'ofdpersoon is. Bekl. is reeds vaker veroordeeld. Spr. eischte wegens het uitlokken van valschheid in geschrifte an derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Th. Muller Massis, wees er in zijn pleidooi op dat bekl. ten einde aan de onzekerheid te ontkomen, geen hooger beroep had aangeteekend. PI. vroeg bekl.'s onmiddellijke invrij heidstelling, welke door het Hof, na in raadkamer te zijn geweest, werd gewei gerd. Uitspraak over 14 dagen. De volgende beklaagde in deze zaak was H. G. U. te 's-Gravenhage, die op 13 Febr. 1.1. door de Rechtbank te Zutphen was veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk, voor valschheid in geschrifte (gebruikmaking van valsche kwitanties en geschriften). De Officier van Justitie wat tegen deze uitspraak in hoo ger beroep gekomen. Dc advocaat-generaal requisitoir nemen de, achtte dezen beklaagde meer onderge schikt in de zaak. Spr. eischte drie maan den gevangenisstraf. De derde beklaagde in deze zaak is de kaper C. K., te 's-Gravenhage, beschuldigd van een valsche kwitantie van 82.500, met zijn naam te hebben onderteekend. Bekl. was door de Rechtbank te Zuifen op 13 Febr. 1.1. vrijgesproken van het ten laste gelegde. Bekl. ontkende een kwitantie te hebben geteekend. De adv.-gen. requisitoir nemend, eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Th. Muller Massis, vroeg vrijspraak, subs, een voorwaardelij ke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. De aanhouding te Rotterdam. Zooals reeds medegedeeld werd, fs de politie verschillende te Den Haag gepleegde postwissel-vcrvalschiagen op het spoor ge komen. Het blijkt thans, hoe men zich ook te Rotterdam aan soortgelijke vervalschin- gen heeft schuldig gemaakt en dat het aan de voortvarendheid der Rotterdamsche recherche te danken is, dat men den dader in Den Haag heeft kunnen aanhouden. Reeds Donderdag 16 April werd de Cen trale Recherche door den directeur van het postkantoor te Rotterdam gewaarschuwd, dat op 'verschillende bijkantoren postwissels waren uitbetaald, die achteraf bleken ver- valscht te zijn. Den volgenden morgen deelde de directeur nog mede, dat andermaal een tweetal postwissels van 1.was verzon den naar dc kantoren te Nieuwerkerk en Zwijndrecht naar adressen te Rotterdam. Het vermoeden bestond, dat ook ten op zichte van deze wissels vervalschingen zouden worden gepleegd. De recherche nam direct maatregelen om allp postkantoren in Rotterdam tc bewaken. Dienzelfden mor gen om half elf meldde zich aan het kantoor Avenue Concordia een man, die" een der gesignaleerde postwissels van 1.aan bood. Deze wissel was weliswaar niet ver- valscht, doch stond op denzelfdeu naam als de op vorige dagen uitbetaalde ver- valschte wissels, terwijl de aanbieder dien naam bleek te dragen. Deze man, de 26- jarige los werkman J. P„ werd, gelijk ge meld, aangehouden en naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar hij tijdens het verhoor al spoedig bekende, medeplichtig te zijn aan de vorige verval- schingen. Zijn medeplichtige, zekere Van R„ bleek voortvluchtig, doch spoedig werd vastge steld, dat hij in Den Haag verblijf hield. Terwijl de recherche van de Rotterdam sche politic nasporingen in Den Ha«tg naar evenals een huis er naast, ook aan V. iop- behoorend. De politie te Venio heeft bericht ontvan gen, dat er in de omstreken van Kevelaar een groote bende zigeuners rondzwerft, die tracht de Nederlandsche grens over te- steken. De grens wordt door marechaussees en politie scherp bewaakt. De jachtopziener v. d. E. te Posterholt (Limb.) wist in de bosschen aldaar een oude vos met zes jongen te bemachtigen- Behalve een 20-tal kippen, werd in het hol een aar»' tal hazen, konijnen en patrijzen gevonden. De zoon van den landbouwer A. te Coe- vorden, die onlangs te Dalen in een twist door messteken zwaar werd gewond, is thans- overleden. maar hij kan ook de zaak teruggeven en j den voortvluchtige deed, werd hij daar ter zijn geld terug ragen. Dit laatste had de ooper van den hit gedaan. De verkooper weigerde echter en onderwijl ze proces voerden, stierf de hit door een toevallige oorzaak. De verkooper redeneerde nu aldus: Ik heb den hit verkocht en geleverd; hij heeft mij den verkoopprijs betaald. Nu wil hij den hit teruggeven en verlangt van mij dc kooppenningen terug. De hit is echter dood en dat niet ten gevolge van het ver borgen gebrek (anders was hij krachtens uitdrukkelijke wetsbepalingen verplicht tot teruggave van de kooppenningen); waar mijn tegenpartij aan haar verplichting tot teruggave niet voldoen kar., behoef ik niet terug te betalen. Hiertegenover stelde de Hooge Raad zeer terecht het volgende: Wanneer dc kooper het verborgen gebrek ontdekt en teruggave van den koopprijs verlangt, grondt hij dit recht op de wet. Deze zelfde wet legt hem daarbij de ver plichting op om de zaak terug te geven. Wanneer overmacht hem belet aan die ver plichting te voldoen, gaat daardoor zijn recht om de kooppenningen terug te eischen niet te niet. Er bestaat hier geen wederkeerigheid, want deze rechten en verplichtingen over en weer vloeien niet voort uit de gesloten koopovereenkomst, maar uit dc wet. Nog een punt d'ent opgehelderd. In art. 1546 B W. staat dat indien een zaak met een verborgen gebrek vergaat door een toe val (dus niet ten gevolge van het verbor gen gebrek) dit verlies is voor rekening van den kooper. Dit artikel is hier echter niet toepasse lijk, omdat de kooper reeds van zijn recht had gebruik gemaakt en vaat «m verkoo- stede zooals ook reeds gemeld werd, op het postkantoor Van Limburg Stirums'traat aangehouden. De recherche te Rotterdam heeft thans reeds 22 postwissels in beslag genomen, die vervalscht bleken. De post wissels vermeldden alle oorspronkelijk het bedrag van 1. Op bijna onzichtbare wijze zijn deze bedragen vervalscht in 10 en 18. De aangehoudene, die ter beschikking van de justitie zal worden gesteld, heeft bekend gedurende geruimen tijd valsche postwissels aan diverse kantoren te hebben aangeboden. Sabotage. In den Carel Coenraadpolder waar de arbeiders bleven doorwerken, zijn Donder dagnacht acht locomobiels, een motorlractor en een motorpomp door onbekende balda- digen vernield. Met trekkracht van paarden kan worden doorgewerkt aan het inaiikingswerk. Tc Deventer zijn gearresteerd op vermoe den van brandstichting de colporteur V. en diens kostganger, de Oostenrijker M. B. Zij hebben reparaties verricht aan een aan V. toebehoorend huis in de Bergstraat, be woond door zes families. Even voor daar Dinsdagavond brand uitbrak, rook het er naar benzine en liep er benzine door een der zolders. Beiden ontkenden, benzine te heb ben gebruikt of gekocht, maar getuigen ver klaren, dat V. de benzine heeft gekocht en BARNEVELD, 23 April. Pluimvee, Tamme eenden 0.801.25, jonge hanen 0.802, oude hanen 1.75—2.25, jonge hennen 2.503, oude kippen 1.75—3.25, tamme duiven 0.350.40, tamme konijnen 1.503.25, alles per stuk. Eieren 5.75 —6.75 per 100 stuks. Handel vlug. HOOFDORP, 23 April. Granen. Tarwe voer 1112, id. latere 12.5013.50, rogge 13—14, Gerst Chevalier 1314.50, Ha ver 1112, Witte Duiveboonen 1315, Paardeboonen 12—13, Groene erwten 11.50—13, Schokkers 11—16, Karwei 2930, Blauwmaanzaad 40—42, Kanarie- zaad 20—21.50. alles per 100 K.G. KAMPEN, 23 April. V e e. Aanvoer 150 koeien 250—475, 10 stieren 100160, 24' pinken 100—170, 40 kalveren 1014, 41. schapen 3040, 70 varkens 3560. Han»' del vlug. MIDDELBURG, 23 April. Granen. Ter! graanmarkt van heden was dc aanvoer zeer' gering. Tarwe werd verhandeld van 12 19,50. Van de overige artikelen werd geen noteerïng opgemaakt. SCHA GEN, 23 April. Eieren. 52.410 kip pen 5.70—6.50, gem. prijs 6, lft6Ö4 eenden- f 5.105.60, gem. 5.30, 73 kal koen- 8.50—9.20, gem. 9, alles per 100 stuks. GOUDA, 23 April. Boter groote aanvoer,, handel slecht, goeboier f 85-100. wciboter 6575; eieren groote aanvoer, handel vlug 5.50—6 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee groote aanvoer, han del stug 275400; vette varkens groote) aanvoer, handel stug 3537 ct. er half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel stug 35—37 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel matig j 1020 per stuk Jammeren groote aanvoer, handel vlug f 2226; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel slecht 12—16; fokkalveren red. aanvoer handel slecht 1621 per stuk ENKHUIZEN, 23 April. Totale haringaan- voer van gisteravond 580.000 stuks. Getal vaartuigen 56. Laatste markt voor reep- haring 49 cent per laL Heden goede vangst Prijs gestegen. De eerste 20 vaartuigen kwamen heden binnen met gemiddeld 24 tal. Marktprijs 85 cent. URK, 22 April. Door 178 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 3770 lal haring, prijs 0.921.04 per tal (200 stuks.) In een haringnet werd de eerste ansjovi» aangetroffen. KRALINGSCHEVEER, 23 April. Ter markt aangevoerd 149 vinterzalmen, prijs 1.301.70 per Vt K.G., 1 elft 4 per stuk. Te Vlaardingen werd aan den afslag be steed, voor nieuwe kolmaatjesbaring 47.54 62 per ton. UITHOORN- Kaasmarkt. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 28 partijen. Prijs Goudsche kaas R. M. 46—49; 2de soort 4245. Zonder Rijksmerk 37—41. Handel vlug. IJMU1DEN, 23 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 9 stoomtrawlers, 8 loggers en 1 beuger. De prijzen waren als volgt: tarbot 1,551.20, tongen 2.70 205 per k.g., griet 7539, gr. schol 29 27, md, schol 3329, zetschol 3724, kl schol 23—16.50, 12—5.30, scharren 116, per 50 k.g.; roggen 2214 pet hoop; vleet 2.30 p. st.; pieterman en poon 12—7, gr. schelvisch 5747, md. schei- visch 52, k.md. schelvisch 28, kl. schel visch 2415, 12 per 50 k.g.; kabeljauw 58—43 per 125 k.g.; gr. gullen 20—15, kl. gullen 137.50 per 50 k.g. IJMUEDEN, 23 April. Van de treilvïs- scherij kwamen heden hier aan den afslag de stooratreilers: IJM. 53 (Derika VI) met 1815; IJM. 165 (Martha) met 1500; IJM. 84 (Pallas) met 2235; IJM. 180 (Holland IV) met 2505; IJM. 90 (Stormvogel) met 1973; ÜM. 73 (Zwarte Zee) met 1586; IJM. 42 (Flamingo) met 2304; IJM. 70 (Zeeland) met 1068; IJM. 161 (Elie Cbene- vierre) met 948 en de zeilloggers: KW. 43 (Hoop op Zegen) met 363; KW. 33 (Ma, chiel) met 465; KW. 48 (Cornelis Marinus| met 503; KW. 147 (Wilhelmina III) met 502; KW. 152 (Agatha Maria) met 408- KW. 177 (Noordzee VII) met 361; KW 172 (Jacoba) met 289 en KW. 35 (Holland Vil) met 391 aan besomming. AMSTERDAM, 23 April. Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente-Vischbaltong f 1.9012 per 10 stuks tarbot f 110.50. per stuk zetschol f 11—18, kleine schol f 3.40—6.60, schar f 3.40—4.40, bot f 9—1? per mand. ENKHUIZEN, 22 Aprü. Heden groote haringvangst en aanmerkelijk lager prijzen. Getal vaartuigen 54. Vangst 12 tal tot 110 tal per vaartuig. Totaal 380.000 stuks ot 1900 tal. Prijs voor reepharing f 1.25 4 42 ct., voor fuikharing 88 a 30 ct. per tal. MEDEMBLIK, 22 April. De eerste ansjo-j vis (enkele stuks) is hier heden aangebracht;' mooi soort. Verschillende vaartuigen worden^ tot de vangst gereed gemaakt. Vischomzet te IJmuiden. Treilvisscherij Over Maart f Over 't le kwart. Beugvisscherij Over Maart Over 't le kwart. Haringvisscherij Over Maart Over 't le kwart. 1925 955.209 f 2.448.915 42.390 214.308 Consignatiezendingen 19.765 19.765 Over Maart Over 't le kwart. Totaal-omzet Over Maart Over 't le kwart. 18.442 105.036 1.048.903, 3.320.650* 1.039.265 2.779.645 IJMUIDEN, 22 April. Aan de Rijksvisch- afslag waren 7 stoomtrawlers en 17 loggersJ Prijzen waren Tarbot f 1.501.25, tongen' f 2.902.15 per kg; griet f 64—33, gr. schol! f 4733, md. schol f 3135, zetschol f 45— 28, kl. schol f 2317, f 122.90, scharren! f 11.506 per 50 kg; roggen f 1512 per! hoop vleet f 9.502.25 per stuk; makreel f 20—17, pieterman en poon f 126.50, gr. schelvisch f 62—42, md. schelvisch f 49 35, k.md. schelvisch f 2619, kl. schelvisch, f 18—12.50, f 10.50—7, kabeljauw f 54—40, niaiz,U| uut ut utuziiit uteil vu - "w'-*v r »»uvijuun m/'X UW/ gehaald naast het perceel, waar dc brand gr. gullen f 1915, kl. gullen f 11—7, wij- woedde. Dit perceel was hooi? verzekerd. I ting f 7—2.60 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7