UIT DE PERS. imiMEri- NIEUWE HAARLEMSChE COURANT. Dfde blad Vrijdag 24 April 1915 Internationale Voorjaars- Bloemententoonstelling te Heemstede. KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. GEMENGD NIEUWS. LANDB. EN VISSCHERIJ Merkwaardig. Oe Belgische tentoonstelling. Congres van de Federation Horticole Professionnelle Internationale. De Pauselijke Internuntius. Het Jubeljaar. De toestand in het Veenbedrijf Van Weerden Poelman bij zijn korps terug. Binnenbrand een doode. De niet-betalende auto passagier. Het motorschip P. C. Hooft te water gelaten. De behandeling van Kamer planten. Het gieten. De bezuiniging op landbouw gebied. Stand der Warmoezerij- ge wassen. Jlt „Het Centrum" geknipt: Het vorige Fransche Kabinet meende met gezantschap bij den H. Stoel korte met- in te kunnen maken. Het weiaschte zonder meer tot afschaffing »ver te gaan. En het meende daarbij te kunnen rekenen op de meerderheid, welke het bij de ver- jkiezingen van verleden jaar in de Kamer verkregen had. I Met anti-clericale leuzen althans voor |een groot deel met zulke leuzen was "toen bij de stembus de overwinning behaald ien de afschaffing van het gezantschap stond daarbij op het program. Daartoe zou' dus worden overgegaan met |„bekwamen spoed". Het is echter eenigszins anders geloopen, idan de anti-clericale drijvers het hadden Igewild en gehoopt. Hun Kabinet is er wel in geslaagd, zijn voorganger aan de ministerstafel tot heen gaan te dwingen en zelfs een presidentiecle crisis uit te lokken en het toenmalige hoofd van den Staat te nopen, op zijn hoogen post voor een ander plaats te maken. Maar de relaties met het Vaticaan heeft het niet kunnen verbreken. Zelfs personen, die allerminst als „cleri- calen" zijn aan te merken, kwamen daar tegen met alle kracht in verzet. En de Regeering zag zich ook in de 'Ka mer, waar zij toch over de meerderheid be schikte, voor de noodzakelijkheid gesteld, op dit stuk in te binden. Een algcheele opheffing van de betrekkin gen met Rome durfde zij niet voorstellen. Er werd naar een tusschenweg gezocht, maar de Senaat bleek dit niet voldoende te achten. En in het nieuwe Kabinet heeft Briand zitting, die, hoewel geenszins een katholiek Staatsman, tegenover Herriot met nadruk voor de handhaving van het gezantschap pleitte. De regeeringsverklaring, waarmee het Ka binet is opgetreden, spreekt dan ook van een vertegenwoordiging bij het Vaticaan. De groote beteekenis van het onderhouden van diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel komt hier weer sterk uit. En zoo is dit een leerrijk geval dat ook den anti-clericalen en feilen Rome-bestokers buiten Frankrijk te denken kan geven. Donderdagmorgen was de pers uitgenoo- digd voor een rondgang in het hoofdgebouw ter bezichtiging van de Belgische tentoon stelling, welke morgen Vrijdag om 12 uur voor het publiek wordt opengesteld. Deze tentoonstelling is in hoofdzaak samen gesteld uit palmen, azalia's en orchideeën en speciaal in deze laatste culture vertoont zij een rijkdom en kleur-variatie, zooals men slechts zelden bijeenziet. Rechts van den ingang trekt al dadelijk de aandacht de groote en rijk gesorteerde in zending van de N. V. Flandria, te Brugge, hoofdzakelijk azalea's en palmen. Wordt de zijde rechts van, den ingang ic je slag genomen door Brugge, aan de tegen overgestelde zijde links van den uitgang is de stad Antwerpen vertegenwoordigd met ren zeldzaam fraaie collectieve inzending, waarin primula's, anthariums en anjelieren in een imposante omlijsting van hooge en breed uithangende palmen, met op den ach tergrond hel beeld van Neptunus, schouwend naar de stad Antwerpen een bijzonder fraai ensemble oplevert.. Behalve de openbare dienst van aan plantingen der stad Antwerpen zijn in deze groep vertegenwoordigd de firma Emile Drups van Mcrxem met anjelieren, de firma Nagels van hXilrijck met hortensia's, de fir ma Berckelaers van Antwerpen met primu la's, de firma Rams van Contich met cine raria's en J>h. Juchem, Oude God, mei Azalea's. De drie middenvakken van het hcofdgebouv zijn hoofdzakelijk bezet met collecties azalea's, waarvan wij hier de voornaamst» inzendingen laten volgen: Azalea's in pyramide-vorm van de firma A. van Hecke, Saffelaere; een nieuwe aza lea van dj firma Haerens en Wilk, voor het eerst geëxposeerd op de Gentsche ten toonstelling van 1923, benevens diverse va riëteiten, Victor Vandeweghe te Loochristy bij Gent me azalea's, die 't best forceeren, o.a. Mal. Vandeweghe is rijk vertegen woordigd de firna L, van Acker Sonnet-ille, Loo christy in de Coster en de Vos van Melle net diverse soorten azalea's; Azalfa Apollo van Theoph. Prins, Melle; azalea pres Osw. De Kerckhove van Oct. De Keker, Melle; Aza'ea Blushing Bride en Daybreak van de N V. Mont St. Amand, te Mont St. Amand; Azilea Ernest Eeckhoute van de firma Franjois Spae; eei nieuwe variëteit Perle de Saffelaere van Gebr. de Reuse, Saffelaere; Azalea Paul Schame van Gebr. Adriaen- sem te Loochristy; de firma Gebr. Maenhout, St. Amands- be/g, komt met een groote inzending uit, waaronder Vervaeneana Alba en pink pearl ui.munten; Azalea violet multi flore van de firma L. De Smet Duvivier, Mont St. Amand; een collectie, azalea's, groote exemplaren van de firma Aug. Haerens te Mont St. Amand; pyramide azalea's van Ernest De- laroye Ledeberg; Jean de Letter fils van Saffelaere met Ver- vaneana; Achille De Coste, Heusden bij Gent, met Azalea Mad Pitrick en Ferd, Tellenacre en Zonen van Saffelaere met een rijk gesor teerde inzending. Rest ons nog de zijwanden van het hoofd gebouw te bespreken. Tegenover den ingang zien we de groote en zeldzame collectie palmen en Broinelia- veeën (Ananasachtigen) van de firma Fran cais Spae te Melle, waarbij gevoegd is Cocos Wedleane en Araucaria's van Jules Broe- kaert, Gentbrugge en Klivia's van de firma De Caluwe, Middelbeeke. I Het bovengedeelte wordt afgesloten door een fraaie inzending Hortensia's van de fir ma Draps-Dom van Laeken. De zijde tusschen in- en uitgang vindt vertegenwoordigd: de oude firma Van Hout- te van de Pinte met palmen-collectie; de firma Alexie Dallière van Ledeberg met Anthuriums; firma Vincke Dujardin en J. A. Binot met Dracena's; de firma Vve Jules Lcssy-Cnudde, Destelbergen bij Gent expo seert Hortensia's; de firma v. Diliewijn en Vhiel te Mierelbeke exposeert een zeldzaam fraaie Kentia forsterania robusta. De galerij is ditmaal het neusje van de ialm. Allereerst zien we hier een fraaie col lectie Anthuriums van de firma Jean van der Putte Co.. van Mierelbeke. Daarnaast .♦ragen de wondersfhoone inzendingen van Emile Praet te Mont St. Amand, van Firmin Lambeau Brussel (liefhebber) en 1h, Pau wels te Mierelbeke, die elk afzonderlijk or chideeën met een riike kleur en vorm vaiatie tentoonstellen, een aandachtige beschouwing. Een zoo rijk gesorteerde en kostbare inzending orchideeën zal menigeen nog niet bijeen hebben gezien. Een zeer biizondere groep van de firma L. J. Drajes-Dom te Laeken, Japanschc landschappen in miniatuur, is zeer interes sant. Rede van den Voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur 'bij de opening der Belgische Floraliën op Vrijdag 24 April. Hedenmorgen is de Belgische tentoonstel ling officieel geopend. Bij gelegenheid van de opening der Bel gische Floraliën, hield de heer Krelage de volgende openingsrede van af het balcon in het Hoofdgebouw: Het is vóór de Algemeene Vereeniging v. Bloembollencultuur een groote voldoening het welkom te mogen toeroepen aan de Bel gische tuinbouwers, die hebben willen gevolg geven aan onze uitnoodiging tot het inrich ten van Belgische Floraliën in het kader van ons groote bloemenfeest, In de reeds ver achter ons liggende jaren, toen onze vereeniging elke vijf jaar een, thans zeer klein lijkende, tentoonstelling van slechts enkele dagen hield in een zaal van vrij beperkte afmetingen, hield mijn vader, de toenmalige voorzitter, herhaaldelijk zijnen vak- en landgenooten als een lichtend en be zielend voorbeeld de Gentsche Floraliën voor. Steeds opnieuw spoorde hij hen aan, de Haarlemsche tentoonstellingen op te voe ren tot de hoogte die toen d.w.z. thans veertig jaar geleden, reeds door de Gent sche bloemenfeesten was bereikt. Hoezeer ook in denkbeelden en inzichten verre zijn tijd vooruit heeft mijn vader zich nimmer de ontwikkeling van de tentoonstel lingen zijner vereeniging tot haren tegen- woordigen omvang kunnen voorstellen. Nog veel minder zal hij ooit hebben vermoed,dat eenmaal een ware Belgische tentoonstelling grooten luister zou bijzetten aan een door de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur gehouden bloemenfeest. Het was de Syndicale Kamer der Belgische Hofbouwers, in samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij van Landbouw en Kruitkunde te Gent, de Koninklijke Antwerp- sche Maatschappij van Tuinbouw, den Bel gischen Orchidophilenkring en den Bond van Azaleakweekers en1 Exporteurs beschoren, dit schitterend resultaat te bereiken. Aan onze bewondering voor hetgeen zij tot stand brachten, paart zich onze diepe erken telijkheid voor hunne medewerking. Vervolgens begroette de spreker de auto riteiten in de Fransche taal, in 't bijzonder den Belgischen gezant, Prins Albert de Ligne, en de officieele delegatie van de Belgische Regeering. Spr. achtte het voor de tentoon stelling een bijzondere eer, dat aan het hoofd dezer afvaardiging geplaatst was Graaf An dre de Kerchove de Denterghem, niet alleen wegens de hooge ambtelijke positie die hij bekleedt, maar omdat zijn naam de herinne ring opwekt van twee voortreffelijke voor zitters der Gentsche tiRnbouwmaatschappij. Zoon van graaf Oswald de Kerchove, die in zich vereenigde de zeldzame gaven van geleerde, politicus, litterator, organisator en redenaar, kleinzoon van een bekend burge meester van Gent, hebt gij, aldus sprak de heer Krelage den heer de Kerchove toe v/aardig de familietraditie voortgezet, toen gij het voorzitterschap der Gentsche yereeni- ging aanvaardde, aan welke niet alleen de Belgische tuinbouw, maar die der geheele we reld zoo veel verplicht is. Wij achten bet dus een bijzonder voor recht, dat gij, Graaf de Kerchove, zijt aan gewezen als de vertegenwoordiger van uw gouvernement en het schijnt ons een gunstig voorteeken, dat gij U bereid hebt verklaard deze Belgische Floraliën te openen, waartoe spr. hem thans verzocht over te gaan. Op het Congres van de F. H. P. I., dat Donderdagmiddag om 2 uur in het verver- schinghuis „Groenendaal" werd geopend, waren een 60-tal personen aanwezig, gede legeerden van Nederland, Engeland, Frank rijk, België, Zwitserland en Luxemburg. De voorzitter, de heer B. Ruys van Dedemsvaart, die als naar gewoonte, zijn openingsrede houdt in de Fransche taal, na de verschillende algevaardigden der Neder landsche en buitenlandsche regeeringen en andere autoriteiten te hebben welkom ge- hteten en zijn blijdschap te hebben uitge sproken, dat zulk een groot aantal alge vaardigden uit Engeland, Frankrijk, Duilsch- land, België, Zwitserland en Luxemburg naar Heemstede is gekomen, bedannt nog voor de eer aan Nederland op de conferen tie van het vorige jaar te Londen te beurt gevallen, doordat de Fransche organisaties, die er reeds op hadden gerekend, het con gres in 1925 te ontvangen, hun beurt aan Nederland hadden afgestaan ter eerc van de Internationale Tuinbouwtentoonstelling te Heemstede. Hij herinnert er aan, dat hij hel vorige jaar, toen hij als voorzitter was gekozen, den wensch had uitgesproken, dat dit jaar verschillende landen zich nog zouden aan sluiten aan de F. H. P. I. en hij kan tot zijn blijdschap mededeelen, dat de Tuinbouw organisaties van Canada en van Duitschland den wensch hebben te kennen gegeven, om in onze internationale organisatie te worden opgenomen. Het spijt hem, dat de collega s var. de Scandinavische, landen, van Italië e a. nog niet het groote belang van interna tionale samenwerking hebben ingezien en hij drukt den wensch uit, dat het voorbeeld van Canada ook nog mag worden gevolgd dcor de Vereenigde Staten, De voorzitter vervolgt ongeveer als volgt: „De tuinbouw heeft vele vijanden: de wis selvalligheden van temperatuur en klimaat, de schadelijke dieren en plantenziekten bo ven en onder den grond, zichtbaar en on zichtbaar, en niet bet minst de politici, die den vrijen handel in onze scboone producten willen belemmeren. Toch is de Tuinbouw een groote bron van inkomsten voor vele landen, daar vele banden er een bron van ■bestaan in vinden. Laat ons hopen, dat onze besprekingen gunstig mogen zijn voor het gemeenschappelijk bestrijden van alle be lemmeringen en mogen bijdragen tot een grooter gevoel van waardeering der volken onderling. Met dezen wensch verklaar ik dit congres voor geopend. Hierna spreekt Mr. Dresselbuys, voor» titter van den Nedêrlandschen Tuinbouw- raad. Spr. verheugt zich over het gróót ge tal aanwezigen en verwacht van dit congres mooie resultaten. Mr. Dresselhuys heet ver schillende aanwezigen welkom, o.a. de bur gemeester van Heemstede, en wenscht twee punten van het uitvoerige programma in 't bijzonder te bespreken. Het eerste is de kwestie van de phytopathologie, het tweede de douane-tarieven. De burgemeester van Heemstede, Jhr. van Doorn, dankt voor de uitnoodiging om aan het congres deel te nemen en de welwil lende woorden van Mr. Dresselhuys, ver heugt zich dat de gemeente Heemstede dit congres mag ontvangen. Het yerslag van secretaris en penning meester wordt goedgekeurd. Bij punt 5, rapport van den penningmees ter, wordt een commissie benoemd tot on derzoek van de financiën, waarin voor Hol land zitting heeft de heer Valeton. Bij punt 6 (toelating nieuwe leden), komt in behandeling de toelating van Canada en Duitschland, hetgeen bij acclamatie wordt aangenomen. De Duitsche gedelegeerden worden hierop door de heeren Krelage en Valeton binnengeleid, waarna de voorzitter hen welkom heet. De voorzitter van het Reichsverband für Deutschen Gartenbau, dankt met een kort woord. Komende tot punt IQ, onderzoek naar den stand van den tuinbouw in de verschil lende landen, ontspint zich een debat. De voorzitter stelt voor op dit punt terug te komen bij de behandeling van punt 16 (in voerrechten). Te ongeveer 4 uur wordt de vergadering verdaagd iot Vrijdagmorgen negen uur. DE ONTV.ANGST VAN DE BUITENLAND SCHE TUINBOUWERS IN DE RIDDERZAAL. Gisteravond heeft in de Grafelijke Zalen de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. nr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, een ontvangst bereid aan de deelnemers aan het congres der Fédération Horticole Professionelle Internationale en aan de leden der Internationale Jury der groote bloemententoonstelling te Heem stede. De minister heeft daarbij tot den Prins en de verdere gasten in de Nederlandsche en Fransche talen de volgen toespraak ge richt: Koninklijke Hoogheid, Mijne Heeren, le den van de Internationale Jury van de Ex position internationale d'Horticulture tfe Heemstede en van het congres der Fédéra tion Horticole Professionelle Internationale, ik heet u met uw dames, hartelijk welkom in deze historische zaal. Het verheugt mij, Mijne Heeren Congres sisten, dat u dit jaar Nederland, hoewel het daarop feitelijk geen aanspraak kan maken, wederom de eer hebt willen aandoen er uw jaarlijksch congres te houden, waardoor gij mij in de gelegenheid stelt u te zeggen, hoe zeer ik overtuigd ben van hel groote nut van congressen als waarvan ik het voorrecht heb thans de deelnemers om mij te zien. Uw congressen toch, beoogende door ge regelde internationale samenwerking de ge meenschappelijke handels- en economische belangen der tuinbouwers uit de verschil lende landen te bevorderen, bewegen zich dientengevolge op een terrein, waarop tot heil van den tuinbouw in die landen veel kan worden tot stand gebracht. Zoo ergens dan zal het op die congressen duidelijk worden, dat niet in onderlinge concurrentie tusschen de tuinbouwers der verschillende landen dient te worden gezocht, maar in het ont wikkelen van den tuinbouw van elk land in een zekere richting, te weten het zich toeleggen op die speciale culturen, waar voor dat land het meest geschikt is. Daarbij zal naar voren moeten komen de wensche- lijkheid van onbelemmerden «rederkeerigen invoer van tuinbouwproducten, mede onder voldoenden waarborg tegen de overbrenging met die producten, van plantenziekten. Doordrongen van dit groote belang, het welk een goed geoutilleerde plantenxiektenkundigen dienst voor den tuinbouw afwerpt, is de Nederland sche Regcering reeds vóór 25 jaar begonnen met een dergelijken dienst in het leven te roepen. Deze dienst, voor een groot deel door onze tuinbouwers zelf gedragen, heeft zich kunnen ontwikkelen en opwerken tot een zoodanig peil, dat het deskundig toe zicht op kweekerijen en op voor export be stemde zendingen aan alle redélijke eischen voldoet. Dientengevolge meen ik zonder overdrijving te mogen verklaren, dat het, menschelijkerwijze gesproken, uitgesloten is, dat gevaarlijke plantenziekten of schadelijke insecten met Nederlandsche planten zullen, worden ingevoerd, indien die planten gedekt zijn door een gezondheidscertificaat van den plantenziektenkundigen dienst. Dat deze resultaten konden worden be reikt is voor een zeer belangrijk deel te danken aan de volle vrijwel algemeene me dewerking van de rechtstreeks belangheb benden, de kweekers, die meer dan wie nok de noodzakelijkheid inzien van bet kweeken van ziekte-vrije producten. Nederland is dit jaar wederom de zetel van uw congres geworden, nadat u nauwe lijks drie jaar geleden hier ook samen zi/t gekomen. Dit voor ons zoo heugelijke teil staat in nauw verband met de omstandig heid, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een groote internatio nale tuinbouwtentoonstelling ging organi- seeren. Dat de Fransche leden van de F. H. P. 1. daarin voldoende aanleiding vonden van hun aans'praak voor hun congres voor dit jaar af te zien, moge ik hier met groote er kentelijkheid memoreeren. U, heeren leden der Internationale Jnry, betuig ik zeer in het bijzonder dank voor uw komst. Het eenige tijdstip, waarop het congres kon worden gehouden, valt samen met de 4e tijdelijke tentoonstelling, de Belgische Floraliën, zoodat u tot het beoordeelen daarvan geroepen zijt. Het bleek om tech. nischc redenen niet mogelijk u tot dc bc- oordeeling dar vollegrondstentoonstelling uit te noodigen, maar u zult, daaraan twijfel ik niet, volle gelegenheid hebben en die weten te benutten om deze nauwkeurig te bestudeeren, ten einde u aldus een denk beeld te vormen van den stand der Neder landsche cultures en ger sortimenten van de daar uitgeplante artikelen. In het tentoonstellingsgebouw brengt de Belgische tuinbouw ditmaal een tegenbe zoek aan Nederland, nadat twee jaar gele den aan den Nederlandschen tuinbouw cp dc meest aangename eü royale wijze gast vrijheid was verleend op dc Floraliën van Gent. De Belgische Floraliën verhoogen thans in hooge mate den roep der tentoon stelling te Heemstede; wij danken haar te vens de hooge eer, dat de Belgische reget- ring zich officieel op die tentoonstelling doet vertegenwoordigen. Aan dc jury kon hierdoor bijzondere luister worden verleend door het voorzitterschap aan te bieden aan den eersten Belgischen gedelegeerde, grar.f de Kerchove de Denterghem, Gouwheer van Oost-Vlaanderen, voorzitter van dc Société Royale -^d'Agriculture et de Botaniquc te Gand. Ik stel het op hoogen prijs, Mijne Heeren, dat u, ondanks de vele werkzaamheden, welke achter u liggen en de drukte, welke u de eerstvolgende dagen nog wacht, zich de vermoeienissen van een reis van Heem stede naar hier hebt willen getroosten om, gevolg gevend aan mijn uitnoodiging, eenige uren de gasten te zijn der Nederlandsche Regeering. Ik wil dan ook eindigen met den innigen wensch uit te spreken, dat, onder Gods on- misbaren zegen, uw onvermoeide toewijding met het succes zal bekroond worden, dat wij allen hopen en verwachten." De voorzitter der jury graaf de Kerck hove de Dentergem, gouwheer van de Pro vincie Oost-Vlaanderen te Gent, beant woordde de rede van den minister. Spr. dankte uit naam van alle gasten voor dit welkomstwoord en zeide, dat de gastvrijheid jegens gasten een traditioneele depgd is in Nederland. Vervolgens sprak de voorzitter van de F. H. P. I. de heer B. Ruys te Dedemsvaart, welke de regtering dankte voor de schitte rende ontvangst. De regeeringen, zoo zeide hij, die den tuinbouw bevorderen dienen niet alleen een materieel maar ook een ideel belang. Onze erkentelijkheid is dan ook niet onder woorden te brengen. Nadat de redevoeringen gehouden waren, bleef het talrijke gezelschap, waaronder wij, behalve den Minister van Binn. Zaken en Landbouw, jhr. Ruys de Beerenbrouck, ver schillende leden van de gezantschappen der landen, die op de tentoonstelling vertegen woordigd zijn; de internationale jury, het be stuur van het congres, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, hoofdambtenaren van het Departement van Binn. Zaken en Landbouw en talrijke deelne mers aan het congres opmerkten, gedurende het verdere gedeelte van den avond in de grafelijke zalen bijeen, waar een orkest, dat plaats genomen had op de met planten ge tooide verhóoging onder den troonhemel, speelde en waar de rijk voorziene buffetten ververschingen boden. In den loop van den avond kwam Z.K.H. de Prins, die zich gedurende eenigen tijd tus schen de gasten bewoog en zich met ver schillende van hen onderhield. CONGRES VAN DE FEDERATION HORTICOLE PROFESSIONELLE INTERNATIONALE. De eerste zitting. Het congres van de Internationale ver eeniging van beroepstuinbouwers (Federa tion horticole professionelle internationale) wordt ter gelegenheid van de internationale bloemententoonstelling te Heemstede dit jaar te Heemstede gehouden. De eerste zitting had gistermiddag plaats in het restaurant van het park Groenendaal. Dc openingsrede werd uitgesproken door den heer Ruijs. De voorzitter, die als naar gewoonte zijn openingsrede hield in de Fransche taal, heeft na de verschillende af gevaardigden. der Nederlandsche en buiten landsche regeeringen en andere organisaties te hebben welkom geheeten. en zijn blijd schap te hebben uitgesproken, dat zulk een gr cot aantal afgevaardigden uit Engeland, Frankrijk, Duitsdhland, België, Zwitserland en Luxemburg zijn gekomen, bedankt voor de eer aan Nederland op de conferentie van het vorige jaar te Londen te beurt geval len, doordat de Fransche organisaties, die er reeds op hadden gerekend het congres in 1925 te ontvangen, hun beurt aan Neder land hadden afgestaan ter eere van de Inter nationale tuinbouwtentoonstelling te Heem stede. Tot zijn blijdschap kan spr. mede deelen, dal de tuinbouworganisaties van Canada en van Duitschland den wensch hebben te kennen gegeven ooi in de Inter nationale organisatie te wprden opgenomen. De voorzitter wees er verder o. a. op, dat de tuinbouw rele vijanden heeft, als de wis selvalligheden van temperatuur en klimaat, de schadelijke dieren- en plantenziekten boven en onder den grond, zichtbaar en onzichtbaar, en niet het minst de politici, die den vrijen handel in onze schoonc pro ducten willen belemmeren. Toch is de tuinbouw een groote bron van inkomsten voor vele landen. Spr. hoopte, dat dc be sprekingen gunstig zouden zijn voor het ge meenschappelijk bestrijden van alle belem meringen. IaHpj Aan „De Tijd" wordt uit Rome gemeld: Z.Exc. Mgr. Orsenigo, pauselijk internun tius te Den Haag, is benoemd tot nuntius te Boedapest en zal worden vervangen door Mgr. Laurentius Schioppa, tot dusver nun tius aldaar. elk Nederlander hebben deelgenomen. Toen Van Weerden Poelman dan ook 23 April j.l. tegen 4 uur van zijn verlof terugkeerde, kon de ontvangst geen ander karakter dragen dan die van een huiselijke ontvangst door 't korps, waarbij hij dienst doet, n.l. de iuchl- vaartafdeeling. Het bijzondere, dat tijdens zijn verlof door hem werd gepraesteerd, is aanleiding dat zijn terugmelden eenigszins anders geschied de dan bij terugkeer van andere verlofgan gers Hij meldde zich n.l. terug voor het front van de Luchtvaartafdeeliug. Die af- deeling stond in haar geheel opgesteld op het Centraal plein, toen om 3,45 n.m. zijn aankomst werd aangekondigd. Luitenant-kolonel Hardenberg sprak hem toe met een hartelijk woord en noemde hem een van zijn uitnemendste vliegers. De mu ziek speelde daarop het ..Wilhelmus. Ten slotte defileerde de troep voor lui tenant Van Weerden Poelman. Tot dusverre zijn te Rome 95 bedevaar ten uil Italië en 63 uit 't buitenland aange komen. Het totaal-aantal der pelgrims be droeg tot nu toe 40.987. (Msb.) Donderdagmiddag vergaderden te Nieuw- Amsterdam de vijf organisaties uit het Veen- bedrijf. In het standpunt der verschillende organi saties is eenige wijziging gekomen. Zij be den den vervcners arbitrage aan. Maandagmorgen a.s. vergadert de verve- nersvereeniging. Dinsdagmiddag zal de uit slag aan de organisaties der arbeiders be kend gemaakt worden. Indien de verveners arbitrage aanvaarden, zal enkele dagen daarna de arbitrage-commissie worden be noemd. Omtrent den nieuwen internuntius bij ons Hof verneemt de Resb., dat Mgr. Lorenzo Schioppa, die titulair-aartsbisschop is van Justeneanopolis, behoort tot de jongste di plomaten van het Vaticaan. Hij is op dit oogenblik ongeveer 40 jaar en werd op 6 October 1920 benoemd als vertegenwoordi ger van den H. Stoel te Boedapest, waar hij tot heden toe optrad als deken van het di plomatieke corps. Hij is ven diplomaat met zeer groote bekwaamheid en een groote toekomst en heeft nu reeds in de internatio nale diplomatie een zeer goeden naam cn staat dan ook bij het corps in hoog aanzien. In Hongarije was hij bovendien zeer popu lair door zijn groote minzaamheid cn zijn be langstelling voor Hongarije, waardoor hij vrij spoedig in alle Ilongaarsche zaken was in gewijd. Op het gebied der liefdadigheid speelde hij een groote rol en vóoral in de moeilijke jaren die Hongarije den laatsien tijd heeft doorgemaakt, was Mgr. Schioppa voortdu rend in de weer om de nood en van het volk zooveel mogelijk te lenigen. Door zijn be middeling cn invloed stuurde Z. H. dc Paus tweemaal een belangrijke gift naar het nood lijdend Hongarije. Men seint uit Soesterberg, aan bet Haagschc Aneta-kantoor: Enkele dagbladen hebben gewag gemaakt van een huldiging te Soesterberg van luit. Van Weerden Poelman. Dit is onjuist, omdat aan de huldiging van de HollandIndië-vliegers de officieren enz. van Soesterberg op dezelfde wijze ab In een achterkamer van het sousterrain van een benedenhuis aan het Stationsplein te Rotterdam, bewoond door den bouw kundige E., is gistermiddag brand geweest, doordat de vrouw een electrisch strijkijzer ingeschakeld op een plank had laten staan, welke vuur vatte. De 68-jarige weduwe v. d. V.-v. B. uit Voorhout, die tijdelijk inwonen de was, heeft zich niet kunnen redden daar ze door de rook bedwelmd werd en is om gekomen. De kamer is geheel uitgebrand. Naar de Tel. uit Alkmaar verneemt, heeft de niet-betalende autorijder weer opnieuw een slachtoffer gemaakt. Donderdag werd te Velsen een garagehou der opgebeld om met een wagen aan de pastorie te komen, om iemand naar Alkmaar te brengen. Daar aangekomen ontmoette de chauffeur voor de pastorie iemand, die hem een uitbrander gaf omdat hij zoo lang op zich had laten wachten. Onmiddellijk moest „mijn heer" naar de pastorie aan de Brccdstraat te Alkmaar gereden worden. Daar aangekomen ging de man de pastorie binnen en na drie uur vergeefs wachten ver nam de chauffeur van dc huishoudster, dat zijn passagier reeds dadelijk na zijn bezoek was vertrokken Donderdagmiddag 5 uur is van de werf „Ateliers et Chanlicrs de la Loire" te St. Nazaire (Frankrijk) met goed gevolg te water gelaten het motorschip Pieter Cor- neliszoon Hooft, in aanbouw voor de Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Een groot aantal Fransche en Nederland sche autoriteiten, alsmede veel publiek was aanwezig. Nadat een bezoek was gebracht aan het schip en de werf was bezichtigd vond een maaltijd plaats. Aanwezig waren o.a. Jhr. mr. dr. A.- Roëll, Commissaris der Ko ningin van Noord-Holland en lid van den Raad van Commissarissen der Maat schappij, de heeren W. H. I. Oderwald en P. E. Tegelberg, directeuren der Maat schappij Nederland, Viskcr, hoofdingenieur Joseph Asscher, voorzitter van de Neder landsche Kamer van Koophandel te Parijs, Glaser, Fransche Handelsattaché te Den Haag, verder vele vooraanstaande perso nen uit Fransche handels- en scheepvaart- kringen. Ook was- uilgenoodigd een der af stammelingen van Hooft, uit Utrecht. Allereerst nam de heer Naud, president commissaris der scheepswerf, het woord en bracht een toost üit op H. M. Koningin Wilhelmina. Daarna spraken nog de hee ren Harrbleicker, vertegenwoordiger van den onderstaatssecretaris van de scheep vaart, Oderwald, directeur der Mij. Neder land en Hooft Sr. uit Utrecht. Na afloop bezochten de gasten de hoog ovens en fabrieken te Trignac. Daarna keerde men naar de werf terug en vond de te water lating plaats. De doopplechtighcden werden verricht door mevr. HooftLabouchère. Het schip ging voorspoedig en onder algemeen gejuich te water. In de ontvangzaal werd vervolgens champagne geoffreerd en werd zoowel van de zijde der werf als van de Stoomvaart- Mij, Nederland getoast. Wenken en raadgevingen. Met de grootste zorgen en tofcwijding wor den onze kamerplanten behandeld, maar he laas is dc uilslag dikwijls niet zooals men zou verwachten. Meestal ligt dit aan te weinige bekendheid met de verzorging, die de planten eischen. „Floralia" (Assen) geeft deze week een uitvoerig artikel over de behandeling van kamerplanten. Wij ontleenen daaraan het volgende: lt Men neemt het woord „kamerplant in veel te ruimen zin op. Meermalen zien wij planlen in huis, die totaal ongeschikt daarvoor zijn. Onder ka merplanten dienen wij te verstaan die plan ten, die zoowel zomer als winter in onze ma tig verwarmde kamers kunnen verblijven, niet dus diegene, welke slechts in den bloei tijd eenige weken goed blijven. Alle kamer planten zijn afkomstig uit andere landen, met warmer, zachter klimaat dan bij ons. Hier naar zal men dus handelen, daar anders het kwijnen der planten of het laten vallen der bloemknoppen niet achterwege blijft Hen voorname lactor van veel belang en' waar de meeste amateurs moeilijkheden mee hebben, is het gieten. Men giet slechts de planten, als de potkluit droog aanvoelt; va rens en grassen kunnen iets vochtiger gehou. den worden. Des winters giet uien niet meer dan hoogst noo'dig, daar anders het rotten der wortel* het gevolg van de verkeerde handelwijze zai zijn. Vooral Auracaria (kamerdennetjes) - cn cordylinesoorten zijn er vatbaar voor. Regel is, dat men planten met fijnverdeeld loof veel en met stijve, harde bladeren wei-, nig water geeft. De laatste toch verdampen niet zooveel vocht als de eerste. In den zomer geeft men méér water dan in den winter. Dan toch neemt de lucht meer waterdamp op en zal er meer vocht aan de planten onttrokken worden; hoe dunner de opperhuid van het blad is, zooveel te meert verdamping heeft er plaats. j Het is absoluut af te raden, schoteltjes mefc water onder dc plantjes te zetten. Hierdoor zullen spoedig de worels verrot-, ten en de plant langzaam wegkwijnen. Het zelfde krijgt men met geglazuurde bloempot ten. Door de wanden der potten moet de lucht vrij tot den grond kunnen toetreden; deze dienen dus poreus te zijn. Geglazuurde bloempotten kunnen wel als versiering ge bruikt worden, als de poreuze pot, waarin de plant staat, daar maar ruimschoots in past en er een paar blokjes hout, of een om gekeerde bloempot onder gebracht wordt. Laat de bloempot nooit hangen in de gegla-1 zuurde pol. Hierdoor wordt de lucht afge- sloten, waaroqder de wortels te lijden heb- ben. Eveneens van groot belang is,'dat er eenige scherven en wat mos op 'den bodemj van den pot aangebracht worden, voor dei wegvloeiing van hét overtollige water. Velen; hebben de gewoonten, de planten zoo nu enj dan af te gieten, daar de stof den groei der- planten zal belemmeren. Men moet echter j voorzichtig zijn met planten met zeer fijn loof, als Asparagus, Aliantum, enz. Giet men deze af en komen ze daarna te staan op een kille plaats, dan zullen spoedig de blaadjesj rotten. Kamerplanten met groote bladeren wascht men liever eenmaal per week af met; een sponsje. Het verplanten. Eveneens van belang voor den planten groei is het tijdig verplanten. Wanneer dei pot te klein wordt, vinden de planten niet; voldoende voedsel meer en lijden gebrek aanj water. De beste tijd om te verplanten is het voorjaar. Men geeft haar dan 'n iets groote- ren pot, als waar zij in gestaan heeft. Als algemeenen regel kan men aannemen, dat de nieuwe pot groot genoeg is als de pot, waar in de plant gestaan heeft, daar precies in past. De nieuwe pot moet eerst van binnenj cn van buiten goed schoon gemaakt worden, j Nieuwe, ongebruikte polten, zet men eerst; eenige uren geheel onder water, zoodat goed van water doortrokken zijn. Wanneer men voorzichtig de plant uit den ouden pot geklopt heeft, verwijdert men voorzichtig met een puntig stokje de aarde tusschen de wor tels en van het bovenste deel van de pot- kluit. Welke aarde? De meeste kameiplanten groeien zeer goed in een mengsel van drie deelen klei- of leem grond, één deel bladaarde en een weinig- scherp zand. Sterke varensoorten hebben lie ver een grondmengsel van twee deelen goed verteerde graszodenaarde, twee deelen boschgrond, één dee( ouden verteerden koe mest en wal scherp zand. Fijnere varensoorten geeft men drie deelen zuiveren boschgrond, vermengd met één deel ouden koemest en wat scherp zand. Bij va rens verdient het aanbeveling het oude loof vóór het verpotten geheel af te snijden en zoo noodig een gedeelte van den onderkant der wortels. Vergeet vooral niet eenige scherven onder in den pot te leggen. Bij de reeds door ons vermelde installatie der commissie, waaraan opgedragen is de vraag te beantwoorden of en zoo ja, in hoe verre de directe en indirecte bemoeiingen van het Rijk op landbouwgebied zouden kunnen worden ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft den voorlichtingsdienst, de proefstations en het landbouwonderwijs, wees de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, er op, dat de uiterst zorgelijke toestand in welken nog steeds s Lands financiën er- keeren, vraagt alle krachten in te spannen om op elk gebied tot inkrimping van uitga ven te geraken. Zelfs de landbouw, hoe overwegend belangrijk ook voor de volks welvaart, kan niet van het bezuinigings proces worden verschoond. Intusschen, zoo ergens, dan is op dit gebied, in hooge mate omzichtigheid te betrachten. Werd met ruwe hand ingegrepen, allicht zou deze tak van bestaan een knak krijgen, die het gemeene- best een schade zou toebrengen van welke het slechts moeizaam zicli zou kunnen her stellen. Van het besef hiervan heb ik mij steeds diermate doordrongen betoond, zeide de minister, dat ik van den aanvang af de bemoeiing der landbouwbegroting niet uit sluitend zelf heb ter hand genomen, maar steeds in overleg met de organisaties ben te werk gegaan. Intusschen kan van deze licha men niet worden gevergd, dat zij als zoo danig diep ingrijpende reorganisaties voor bereiden. Deze taak is slechts weggelegd voor een tot da't doel ingestelde Staatscom missie, waarin wel is waar de organisaties hare vertegenwoordigers terugvinden, maar deze deskundigen, onder leiding van^ in deze aangelegenheden doorkneden voorzitter te zamen werken. Het hieronder volgende overzicht betref fende den stand der warmoezerijgewassen onder glas op 17 April 1925 is, met mede werking der Rijksluinbotiwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den Landbouw. De koude maand Maart vertraagde de ontwikkeling der gewassen, vooral van de sla en de wortels, en heeft mede tot gevolg, dat plaatselijk de bloemkool „hoorders" geelt. In verschillende warenhuizen hadden de gewassen van slakken te lijden. Aardbeien, waarvan de glasculjuur evenals ook vnn alle andere gewassen in het Westland het belangrijkst is, staan in. dat gebied vrij goed. Overal elders is de stand goed en in Rijnland zelf zeer goed. Tomaten staan goed in het Westland eui elders, met uitzondering der Veur e.o., waar de stand zeer goed, Gouda e. o. en het Rijk van Nijmegen, waar deze vrij goed, en Rijn-' land, waar deze matig is. Komkommers. De komkommers staan goed in het Wes'tland en de omgeving van Amsterdam, vrij goed in het Noorden des lands, het Rijk van Nijmegen, te 's-Grave- land e. o., in Rijnland en in de omgeving van Gouda, Delft en Rotterdam. Wortelen vertoonen over het algemeen een vrij goeden stand; uitzonderingen vor men de omgeving van Amsterdam met een zeer goeden, van Gouda met een goeden, tot zeer goeden stand «n Gelderland en Utrecht met een goeden stand Bloemkool geeft over hef algemeen een vrij goeden stand te zien. In Friesland staat het gewas matig en in Groningen, Overijssel en Gelderland goed. Sla staat mede vrij goed, alleen in het Noorden des lands en in Gelderland en Utrecht is de stand goed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9