UIT DE PERS. ÜTTEM i y !MET16D gfflEUWS Binneniandsch Nieuws RECHTSZAKEN, KUNST EN KENNIS. LANDB. EN VISSCHERIJ Waurdeering van den tegenstander. Een Priester-Staatsman. y./ - De bloedige botsingen te Parijs. De pauselijke nuntius bij Briand. 3e Engelsche minister Amery ontvangt een deputatie Arabieren. Onder de Radio-berichten: Huiszoekingen bij Communisten naar aan- eiding van het gebeurde fe Parijs. De president van Portugal voorne mens zijn mandaat neer te leggen. Gem, huitenl. berichten. De Scheveningscke moordzaak. ÖÜIT-S Weder een mijnramp. Botsing te Parijs tusschen Com munisten en Nationalisten. Lord Balfour te Londen teruggekeerd. De ramp op de Wezer. De president van Portugal. Een R.-K. Radio-bond.. De a.s. zittingen van de Eerste Kamer. Het Olympisch Paedagogisch Congres. De rechtspositie van den handelsagent. De herziening van de Faillisse- mentswet. VERKEER EN POSTERIJEN. De post met den luchtdienst. LUCHTVERKEER. De eerste Fokker. Radiografisch opnemen van Etna-eruplies. Dr. A. C. J. van Goor. Y Amundsens's Pooltockt. De Ned. trekpaarden te Milaan. De burgemeester van de hoofdstad. De moord oo 2«n Paaschdag' in den Haag. Het geheimzinnige pakket. Droevige bruilofstsgang. Een kat de oorzaak. De rede, waarmede minister Colijn Don- erdagmorgen de deputatenvergadering der ati-revolutionaire partij heeft geopend, unt uit door kloekheid ran bouw en loekhcid van gedachte, schrijft het liberale Utr. Dagblad". „Deze rede waarschuwt tegen de ont zaglijke gevaren, die onze samenleving be dreigen door de uitwassen van modernis me en democratie. Zij wil binden. Binden aan het gezag, binden aan de zedcwet, binden aan het gevoel van verantwoorde lijkheid. Zij v.erklaart den oorlog aan theorie en practijk, die de misdaad wil len verheffen tot sociale .opvatting" en den mensch loswikkelen van zijn geweten, aan het nieuw-malthusianisme, dat ons volk in den wedstrijd met andere volken verzwakt, aan het koketteeren met sexueele afwijkingen, die, gelijk ih alle verziekte samenlevingen geschiedt, het merg aantasten der nationale gezondheÜ. De rede is geen raketspel met opvat tingen en meeningen, ze klimt stoer en stijl omhoog uit het beginsel en ze snoert de noodzakelijke zorg voor 's lands finan ciën aan de noodzakelijke nationale zclf- beheersching." „Hoezeer", eindigt het liberale blad, „wij an onze niei-leerstellige levensovertuiging it, de dingen anders fcrmuleeren en anders en dan de heer Colijn in zijn rede, er zijn lomenten in die rede die ook tot de liberale arten hebben gesproken." En weerhoudt ons het verschil van stand- unt en de plicht dien wij eerder dan alle ndere partijen juist door onze minderneids- ositie hebben, vóór alles de critiek te hanteeren als een instrument van publie ke waakzaamheid van een toezegging van :eun op de loyauteit in onze bestrijding toge de heer Colijn niet te vergeefs een eroep doen!" Katholiek en niet-katholiek spreken op sympathieke wijze over den gewezen Oos- tenrijkschen bondskanselier, den priester staatsman mgr. dr. Seipel. Ziehier een zeer waardeerend woord van de anti-revolutionnaire „Rotterdammer": Het kan niet anders of het bezoek van den vroegeren Oostenrijkschen bondskanse lier, Monseigneur Seipel, moet aan de zaak van den nieuwen Staat ten goede komen. Daarvoor staan borg de voortreffelijke eigenschappen, die op zoo zeldzaam geluk kige wijze in dezen staatsman vereend zijn. Zijn redenaarstalent is onbetwistbaar. Schier weergalooze rust en overtuigings kracht verzekerden invloed. De bezonken wijsheid waarmee hij de Oostenrijksche problemen behterscht, maakt grooten indruk, En wat de harten wel het meest voor hem opent dat is de brandende liefde voor zijn land, die hem drijft om met terzijdestelling van veel wat smart en grieft, voor de ver heffing van zijn zwaar geteisterd en verne derd volk werkzaam te zijn. Op dc Amsterdamsche samenkomst werd het terecht opgemerkt, dat voor hem in voile werkelijkheid geldt: hij heeft voor zijn vclk betaald met zijn persoon Betaald met zijn persoon nog draagt hij in zijn lichaam een der kogels van den moordaanslag die hem aan den rand des grafs bracht. Dr. Se:pel versmaadt in groote soberheid alle kunstmiddelen om 't publiek gunstig voor hem en Oo'i-nrijk te stemmen. Die kunstmiddelen heeft hij niet van noode. Dr. Seipel is een der figuren, die door hun zedelijke grootheid eerbied voor zich en voor de door hem begeerde zaak afdwingen. Een oordeel, dat evenzeer treft door zijn hartelijkheid, als door zijn onbevangenheid en zoo ook den anti-rev. schrijver eert. Ongeregeldheden te Parijs. De campagne voor ds gemeenteraadsver- iezinven, die reeds het nieuwe rainisteric- ainlevé verontrustte, daar zij heftig dreigde worden, is Donderdagavond op Mont- ïartre bloedig ingezet. Bij het verlaten van en verkiezingsmeeting werden nationalisten n fascisten, aanhangers van Millerand, door en groep communisten aangevallen, die jdens de botsing revolverschoten lost#i, •aarbij drie dooden vielen en een tiental ersonen werden gewond. Slechts twee com- tunisten werden gearresteerd. Elders wer en het Kamerlid Taittinger en zijn aanhan- ers aangevallen, waarbij ook een paar per- anen werden gewond. Ten einde het ontbreken van voorzorgs- laatregelen te verklaren, deelt de prefect an politie mede, dat de communisten een alstrik hadden gespannen. De oppositiebladen toonen zich natuurlijk eden hoogst opgewonden en zij zullen deze roevige gebeurtenissen tegen Painlevé uit- pelen. De indruk, welke deze bloedige .botsing eeft gemaakt, heeft eenigermate het effect erminderd van de groote rede, die Mflle- ind gisteren in een bijeenkomst van 6000 ationalisten heeft gehouden. Millerand uit- heftige beschuldigingen tegen Herriot, ainlevé en vooral tegen Caillaux, dien hij ïn „protégé van Duitschland" noemde. Hij rotesteerde tegen Caillaux' aan het bewind omen, nadat deze de Fransche belangen jdens den oorlog heeft verraden. _Men is van oordeel, dat Millerand, nu hij :ider der clericale, fascistische en ultra- atriotische groepen is geworden, een vul- aire houding aanneemt, een groven toon inslaat, en de welvoeglijkheid vergeet, die en oud-president der republiek in acht iend« te nemen. De handhaving van het gezantschap bij het Vati- kaan, De pauselijke, nuntius Cerretti, die door L-iand is ontvangen, heeft dezen zijn dank etuigd voor de passage in de regeeringsver- laring betreffende de betrekkingen met het 'atik.aan. Briand zou den nuntius hebben erzekerd dat niets zal worden veranderd. Dit bezoek heeft een pijnlijken indruk in nksche parlementaire kringen gemaakt, aar men deze verklaring een nog verderen :ap terug acht, in strijd met het advies van lerriot, die in elk geval de Fransche ver- Jgenwcordiging bij het Vatikaan wilde ver- ïinderen en den ambassadeur door een ge- ant vervangen. Het bezoek van het En gelsche koninklijk echt paar. De bladen betuigen hun ingenomenheid iet het bezoek van den Koning en de Konin- in van Engeland, die op hun doorreis van talië naar Engeland, Parijs aandoen. Zij zou- sn heden op het Elysée dejeuneeren en locner, op het graf van den Onbekenden •oldaat leggen. De bladen wijzen er op dat, ondanks de leenir.gsverschillen, die de beide landen aak verdeelden, Engeland en Frankrijk toch nafscheidelijke kameraden blijven, die door emeenschappeüjke belangen met elkaar ver- onden zijn. De presidentsverkiezing ia Duitschland. Op een groote verkiezingsbetooging te lerlijn heeft de eerste candidaat van het rijks lok, de heer Jarres, het woord gevoerd. Hij eeft er in het bijzonder op gewezen, dat hij elf na het resultaat van de eerste verkiezing en onderzoek van den toestand had verlangd n Hindenburg had verzocht de candidatuur ver te nemen. De toeloop was zoo groot, at de menigte, die geen toegang meer kon ")gen tot het „Sportpaiast", op straat cf- onderlijk werd toegesproken. Volgens een bericht uit Belgrado verscheen Donderdagavond de Bulgaarsche gezant bij den minister van buitenlandsche zaken om zich over de houding van de Zuid-Slavische regeering tegenover de gebeurtenissen in Bulgarije op de hoogte te stellen. Uit Boekarest wordt gemeld dat de Roe- meensche regeering besloten heeft zich met dc Bulgaarsche autoriteiten over de onmid dellijke uitlevering van alle naar Roemenië gevluchte communisten in verbinding te stellen. Een Arabische deputatie bij minister Amery. Een deputatie van invloedrijke Arabieren heeft te Jeruzalem een onderhoud gehad met den Engelschen minister van koloniën Amery. De deputatie verklaarde, dat de toestand van Palestina ernstig is. Zij allen waren trouw aan Brittannië, maar de verklaring van Balfour nopens het Tehuis voor Joden was zeer drukkend. Het land ging in eco nomische opzicht ten onder, omdat de wel vaart het land verliet en de inwoners leden onder een begrooting, welke naar ver houding van de grootte des lands veel hooger was dan die in eenig ander land. Bovendien hadden de Arabieren onder de Turken een grooter aandeel in de regeering. De bewoners van Palestina wenschten vreedzaam in hun' land te leven, niet als vreemdelingen maar als in het land geborenen. Amery, de Engelsche minister van Kolo niën, zeide in antwoord op de verklaringen van de deputatie van Arabieren, dat de Engel sche regeering de belangen van de Arabische bevolking van Palestina zeer zorgvuldig had overwogen alvorens zij zich bond aan de verklariag-Balfour. Amery wees er op, dat de Verklaring door -de elkaar opvolgende Engelsche regeeringen was goedgekeurd. De vrees der Arabieren was overdreven en er bestond geen gevaar, dat de Joden dc Ara bieren in aantal zouden overvleugelen. Amery wees er b.v. op dat de bevolking van Pales tina in 1920 673.000 zielen telde, van wie 55.000 Joden, en dat op het oogenblik de bevolking 806.000 zielen telde, van wie 103.000 Joden. De Arabieren deelden ten volle in de vermeerderde welvaart van het land. E DRANKSMOXKELENDE POLITIEMANNEN IN AMERIKA VER OORDEELD. Achtenvijftig gemeentelijke politie- en drankwetambtenaren, die erkenden zich te hebben schuldig gemaakt aan samen zwering tot het schenden van 's lands drank wetten, werden tot gevaiigenisstraffen ver oordeeld, waarvan de strengste straf ander half jaar en een boete van 2000 dollars is. DE STAAT VAN BELEG IN BRAZILIË. De president der republiek maakte bekend, dat de staat van beleg, die 30 April zou ein digen, tot 31 December wordt verlengd. Deze maatregel betreft tien provincies, die ongeveer de helft der bevolking omvatten. De officier in hooger beroep. Het O. 'M bij de Haagscbe Rechtbank heeft hooger beroep aangeteekend tegen het i vrijsprekend vonnis in de zaak tegen den 26-farigen visscher G. D., uit Schevcningen, beschuldigd van diefstal met geweldpleging, zwaar lichamelijk letsel den dood tengevolge hebbende, op G, v. d. Oever, te Scheve- ningen. Uit Wallace (Idaho) wordt geseind, dat in de Hekla-mijn zeventien mijnwerkers, op 2000 voet beneden de oppervlakte, van de buiten wereld zijn afgesneden. Alle hoop hen te redden is opgegeven. Dc mijn is vol giftige gassen. De regeering is de toenemende ontstelte nis, welke zich moest uiten naar aanleiding van de bloedige botsing tusschen commu nisten en nationalisten, \'óör geweest en heeft gisterenmorgen vroeg een algemeene huiszoeking gelast bij communistische lei ders. Bij Suzanne Giraud, de beruchte com munistische agitatrice, werden een groot aantal stukken in beslag genomen waaruit haar voortdurende politieke en financieele betrekkingen met Moskou bleken. Naar vernomen wordt bedroeg he't aantal gewonden 43; twee der gewonden verkee- ren in levensgevaar. Onder de communisten, die revolverschoten losten, bevonden zich ia! van vreemdelingen, Tunesiërs, Annami'eten en Kabylen. De schietpartij tegen de groep nationalisten werd op militaire wijze geleid door den leider van de communistische hon derdschap, die in het stikdonker een ware hinderlaag had georganiseerd De regeering besloot onmiddellijk de in terpellatie te aanvaarden, welke de natio nalistische leiders natuurlijk bij dc Kamer indienden. De zitting was stormachtig. De voorzitter Herriot verzocht alle partijen op waardige wijze over deze pijnlijke zaak te spreken. Een Havas-telegram meltjt, dat de minis ter van binnenlandsche zaken Schrameck constateerde, dat de politie volkomen haar plicht had gedaan. Painlevé veroordeelde de bedrijvers der laffe moorden en voegde er bij, dat door de instructie eventueele administratieve aansprakelijkheden zullen worden vastgesteld. De Kamer nam de motie van vertrouwen in de regeering met 330 tegen 204 stemmen aan. Lord Balfour is gisterenavond van zijn be zoek aan Palestina te Londen teruggekeerd. Leden de Zionistische organisatie heetten hem aan het Victoria-Station zeer hartelijk welkom. Aan de persvertegenwoordigers verklaarde Baifour, dat hij zijn bezoek aan Jeruzalem zeer belangwekkend had gevonden. Het werd in het geheel niet door ongeregeldheden be dorven. Ik ben. aldus Balfour, optimistischer dan ooit over de toekomst van het Zionisme. De kwestie wordt in den juisten geest bena derd. Het is een groote noodzakelijkheid, dat Zionisten en Arabieren samenwerken. Als de agitators beide partijen maar met rust zouden willen laten, ben ik er zeker van, dat men tot overeenstemming zou komen. De Duitsche bladen melden uit Bielefeld, dat het onderzoek der justitie inzake het on geluk op de Wezer heeft geleid tot het in dienen eener aanklacht tegen den eersten luitenant Jordan van het pioniersbataillon wegens het veroorzaken van den dood dcror schuld. De president der republiek heeft een brief gericht tot het congres waarbij hij zijn man daat neerlegt. Men gelooft dat het congres het ontslag niet zal aanvaarden. In een Donderdag te A.msterdam onder aanmoediging van het Doorluchtig Episcopaat bestaande R.-K, Radio-vereenigingen in Ne derland is besloten tot stichting van een Ned. R.-K. Radio-Bond. Er werd een voor- loopig comité benoemd, dat de plannen na der zal uitwerken. Als voorzitter werd aan gewezen de heer M. J. van den Biggelaar uit Amsterdam en als secretaris de heer F. C. H. Meeuwsen uit den Haag. Het comité besloot tot alle radio-belangstellenden den oproep te richten om zich aan te sluiten bij de be staande R.-K. Radio-vereenigingen, en waar deze niet bestaan tot het oprichten eener dergelijke vereeniging over te gaan. Voor inlichtingen, den bond betreffende kan men zich wenden tot voormelde be stuursleden; voor Amsterdam Saxen Weimar- laan 42 en voor 's-Gravenhage Banaarstraat No. 98. Tevens verneemt de Msb. dat 1 Mei a.s. zal verschijnen het 14-daagsch officiéél or gaan der vereenigingen, dat gratis aan baar leden zal worden toegezonden. Regeling der werkzaamheden. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens tegen Woensdag 29 April a.s. v.m. 11 uur aan de orde te stellen het Wets ontwerp tot richtige heffing der Directe Be lastingen (indien het eindverslag tijdig is verschenen), zooals het Wetsontwerp tot herziening in het algemeen belang van bij Erfstelling of Legatie gemaakte bedingen; de interpellatie van den heer Stenhuls naar aanleiding van de maatregelen in den laat- sten tijd getroffen in zake de werkverschaf fing. Deze interpellatie zal evenwel niet be handeld worden vóór Donderdag 30 April. Aan de orde komen dan verder het wetsont werp tot toekenning van een renteloos voor schot uit 's rijks schatkist, ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg Zutfen-Devemer; het wetsont werp^ tot onteigening ten behoeve van ver breeding v. d. rijksweg Utrecht-De Grebbe (tusschen Utrecht en Zeist) en aanleg van 'n tweede spoor voor den electrischen tram weg Utrecht-Zeist; tenslotte het wetsont werp tot verstrekking van een leening uit 's rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een tram weg van Velp ,naar Arnhem, Prof. Carimir en kapl. Scharroo regeeringsvertegenwoordigers. Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Onderwijs de heeren prof. R. Casimir en kapitein P. W. Scharroo verzocht dc regee ring te vertegenwoordigen bij het begin Juni in Praag plaats vindend Paedagogisch Olym pisch Congres. Dc R.K. Handelsrcizigersvereeniging „St. Chrisloffel" heeft te 's Bosch vergaderd. Prof. Van der Heyden van de R.K. Uni versiteit heeft een rede gehouden over de rechtspositie van den handelsreiziger en den handelsagent. Zijn conclusie was, dat in het agentuur-contract onmiddellijk voor ziening noodig is, omdat ten aanzien van de vertegenwoordiging de rechter zich wel zelf heeft kunnen helpen, röaar de meest goedgezinde rechter machteloos staat bij een versterking van de positie van den agent. Van een wettelijke definitie van het begrip handelsagent en handelsreiziger ver wacht bij weinig verbetering, nu die begrip pen vrijwel door den rechter zijn omlijnd, omdat de vastlegging het den rechter on mogelijk zal maken, rekening te houden met het intreden van de omstandigheden. Slui ting van het beroep voor minderjarigen be hoort bij een bespreking der civiel-rechtc- lijke positie van den reiziger niet ter sprake te komen. In het algemeen kan een minder jarige arbeider en lasthebber zijn, waarom geen reiziger of agent? Er is geen enkele reden, om eerder een minderjarige uit te sluiten, dan iemand, die zich aan een ecr- Iooze handeling zou hebben schuldig ge maakt. De uitsluiting van den minderjarige is niet in bet belang van de civiel-rechte Hike positie ven d<m reiz'ger. Ann de schriftriijbheid van een volmacht hecht spr. weinig waarde. Een sch'rifteli'ke vorm van een aanstellingscontract van 6 maanden zal de contracten van kortoren duur verminderen, Men kan trachten te be werken de contracten zoo volledig^ moge lijk te maken. Het schriftelijk maltên der opzcgsl'ng heeft geen reden van bestaan. Wel een langer oozc'iiinjUtor.raiin en m. zeggen tegen bepaalde data, zooals in Duitschland, De provisie-regeling verdient verbetering Overwogen kan worden te beraadslagen over nietigverklaring van concurrentie-be- ding, ten aanzien van reizigers en agenten. Een wijziging der vertegenwoordigersrege ling behoeft niet verlangd te worden. Hierna werd de algemeene vergadering gesloten. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot herziening van de Faillissementswet, merkt de minister ten aanzien van het eenige ar tikel, op, dat de, uit te lokken algemeene maatregel van bestuur, zich naar zijn mee ning, niet zou hebben uit te laten over de verhouding tusschen de verschillende, nader aan te geven, wijzen van oproeping. Volstaan kan worden met het stellen der mogelijkheden. Welke van de ten dienste staande middelen zal worden gebezigd, zal afhangen van de vraag, welk middel in het concrete geval het best werkt. Terecht merkt het voorloopig verslag, vol gens den minister op, dat het niet aangaat, in geval van bevolen opheffing van het fail lissement, wegens gebrek aan actief den crediteur-aanvrager te belasten met de kos ten van het faillissement. Waar het evenmin aangaat te ciechen dat de curator de gemaakte kosten uit eigen zak betaalt, is een nieuw tweede lid van art. 16 voorgesteld, volgens welk de curator kan trachten zijn verhaal op den ex-failliet te vinden.' Nog eenige wijzigingen van ondergeschikt belang zijn door den minister aangebracht, De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de daarvoor in aanmerking komende gewone aangeteekende brieven en briefkaarten voor Zwitserland, Italië en ried. Oost-ïndië. evenals in den zo mer van 1924 met den luchtdienst Amster dam Rotterdam Brussel Bazel zullen worden overgebracht zonder heffing van een extra recht (luchtrecht) en zonder dat de af zenders uitdrukkelijk verzending per lucht post hebben verzocht. Het vliegtuig zal te 7,15 m. van Amster dam, Schiphol, en te 8.- m. van Rotterdam, Waalhaven, vertrekken. De verzending met den luchtdienst van stukken voor Zwitserland en Italië vindt op werkdagen plaats voor de eerste maal op 1 Mei a.s. De overbrenging van brieven en briefkaar ten voor Ned Oost-Indië geschiédt des Dins dags om de 14 dagen, voor de eerste maal op 5 Mei a.s. Het vervoer van Basel naar Genua heeft per trein plaats. In normale omstandig heden wordt in laatstgenoemde haven het stoomschip van de Maatschappij Nederland bereikt, dat daags na het vertrek van het vliegtuig uit Nederland van Genua afvaart. Aan verzoeken om vorenbedoelde corres pondentie niet per luchtpost te verzenden, zal worden voldaan, mits de stukken van een duidelijk opschrift „niet per luchtpost" of van een soortgelijke aanwijzing zijn voorzien, Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is het eerste Fokker-vliegtuig, door den heer Fokker in 1911 gebouwd gepltatst in het Museum voor Scheepsmodellen van de Technische Hoogeschool, tc Delft. Het is het eerste automatisch stabiele vliegtuig, alleen voorzien van hoogteroer en zijstuur zonder vleugelklappen. Met dit toestel heeft de heer Fokker in 1911 in Duitschland bij sterken wind heele cirkels gevlogen. Senator Marconi, die thans te Londen teruggekeerd is, heeft verklaard, dat de eerstvolgende uitbarsting van de Etna door middel van de radio gehoord zal kunnen wor den in geheel Europa en Amerika. Marconi zal een nieuw radiostation bouwen bij den krater van den Etna, ten einde de uitbar stingen te kunnen „uitzenden." Na een smartelijk lijden van enkele wé ken is in den afgeloopen nacht in den leef tijd van 44 jaar in het Mariapaviljoen te Amsterdam overleden dr. A. C. J. van Goor, een der meest op den voorgrond tre dende Nederlandsche botanici. Amundsen seint uit Kings Bay (Spitsber gen) aan de „Vossische Zeitung," dat het aan land brengen en in elkaar zetten der vliegtuigen bevredigende vorderingen maakt. De motoren .van het vliegtuig van luitenant Larssen zijn reeds geheel geïnstalleerd en het daarbij behoorende toestel aan land ge bracht, waar thans door de mecaniciens de laatste hand wordt gelegd aan de machine. Het werk vordert zoo goed, dat de inge bouwde motoren reeds morgen proef kun nen draaien. Het vliegtuig van Dietrichsen bevindt zich nog aan boord, aangezien de daarbij behoorende motor nog niet is gemon teerd, Dit zal echter morgen geschieden, en dan zal ook dit vliegtuig aan laad worden gebracht. Amundsen verwacht, dat de beide vliegtuigen dc volgende week Zaterdag de eerste proefvlucht kunnen maken. Een vlucht van vijf minuten is voldoende om vast te stellen, of alles aan de apparaten in orde is. Waarschijnlijk zullen de proefvluchten 45 dagen duren, zoodat in drie weken al les voor het definitieve vertrek gereed zal zijn, wanneer althans het goede weer van de laatste dagen aanhoudt. Alle leden der expe ditie zijn vol goeden moed. HET BOEK DER WERELD. Boeken zijn nuttig, zeide men reeds in den ouden tijd. Dit nu is grooter, naarmate de mensch meer ontwikkeld is. Voor een barbaar is een boek een verzameling van geheimzinnige tee- kens jammer genoeg hebben ze voor hem geen zin. Maar hij, die heeft leeren le zen, kan er veel uit leeren; daarmede is echter nog niet gezegd, dat hij alles begrijpt. Om een boek geheel en al in zich op te nemen, moet de lezer door ernstige studie meester Zijn over den inhoud, of er zich ten minste met ijver op toeleggen dit te worden. Het grootste, het meest inhoudrijke, het meest artistieke boek i- de wereld, een reu- zenboek, door Gods hand zelf geschreven, en waarvan de tallooze schepselen als het ware de letters zijn. De gewone menschen zien slechts de voorwerpen, bewonderen ze mis schien, maar doordronden er den zin niet van. De natuurvorscher, de kunstenaar leest wel gemakkelijk uit dat boek, ja begrijpt zelfs, volgens welke wetten de afzonderlijke hoofdstukken van dat boek zijn ingedeeld; maar hij dringt niet door tot de kennis van het werk in zijn geheel. Zoo ziet bijvoorbeeld de professor, die in de gedichten van Home rus op niets anders let, dan op de zorg aan de versmaat en de grammatica besteed, niets van de grootschheid der poëzie, deze ver dwijnt voor hem achter de letters. Weinigen zijn zoo vrij en onbekrompen van geest, dat zij uit de enkele verzen het geheele gedicht kunnen smaken weinige zóó dat zij van de schepselen kunnen opstijgen tot die groote gedachte, welke de Schepper in Zijne wer ken heeft willen uitdrukken. Dat kan alleen de nadenkende mensch, die het wonderbare gedicht van God, de wereld, met aandacht en oplettendheid be studeert. Hij alleen kan met den dichter zeg gen „Denn wir sehen Dinge, die ihr nicht schaut, Und sind mit verborgen en Tönen vertraut." Terwijl [hij Gods wonderwerken be schouwt,toont hem een inwendig licht de heerlijke schoonheid van den Schepper dier dingen. Zoo verheft hij zich van de schoonheid van het heelal tot den Oorsprong van al het schoone, waaruit al het waarneembare schoo- ne voortgesproten is en juichend en dan kend roept hij uit met Dschelaleddin „Das Auge schaut der Sonne Glanz und schaut das Sterngewimmel, es schweift wie trunken fibers Meer und ruht auf Gletscherzinken der Geist erblickt in jedem Strahl ge heimnis volles Blinken aus jenem Urquell alles Lichts, der ewig thront im Himmel." A. M. WEISS. Voor één der dieren een mülioen lire geboden. Het Consulaat-Generaal te Milaan meldt het groote succes der inzending van 14 zware paarden, alle in Nederland geboren. Deze werden door het Ned. Trekpaarden Stamboek op de aan de Jaarbeurs te Milaan verbonden Zoötechnische tentoonstelling in gezonden. Hieraan was verbonden een af- deeling van buitenlandsche inzendingen, waarin de Nederlandsche paarden met de Belgen moesten conctvrreeren; zij behtalden in de 6 rubrieken 5 eerste en 4 tweede prij zen; tengevolge van e hcenlit ongeval zijn niet alle zes eerste prijzen aan Nederland sche paarden toegekend. Opvallend was de groote verwondering, dat men in Nederland een dergelijk paard fokte; tot nu toe was dit in Italië zoo goed als onbekend. Als blijk van de waarde, welke men den Nede.rlandschen paarden toekende, mag ge noemd worden dat voor één der paarden de som van 1 millloen Lire, d. i. 110.000, werd geboden. De eigenaar meende hem echter voor zijn fokkerij niet te kunnen missen. Indrukken uit een interview. In een interview, toegestaan aan het week blad „Timotheüs", vertelt burgemeester W. dc. Vlugt, eenige bijzonderheden van zijp. dagelijkschen arbeid als hoofd der gemeente. De .schrijver laat een korte persoonsbe schrijving vooraf gaan: „Mag ik hem u even schetsen? Prettige, gezonde kop, met een paar heldere oogen, waarin af en toe een extra-lichtje ontsto ken wordt. De laatste schaduw van def tigheid verdwenen, en in de plaats daar voor gekomen gemoedelijkheid cn een gulle lach. Met boeiende, vaste stem spre kend, meestal half achterover leunend in den, met het wapen van Amsterdam ge- tooiden zetel, maar opvoerend, zoodra er •at te enderstreeoen of te weerlegden valt, weel burgemeester De Vlugt een berg te verzetten, dien anderen eerst nog over moeten, aleer zij Op stap aan. Die berg is voor velen: zwaartillen. Welnu, dat kent de heer De Vlugt niet. Hij heeft den, voor zijn ambt enorm gunstigen voor sprong van een goed humeur, een nuch- teren, zakeïijken, eigenlijk kerngezonden Hollandsch-degelijken kijk op menschen en dingen. En hij heeft nog een grooten voorsprong, van oorsprong aannemer. Nu, en nu weten we wel: een aannemer leeft en werkt voor een der gezondste idealen er moet wat gedaan worden, het moet stevig op poolen staan, het moet a f en goed af. Óp de vraag, wat wel het aangenaamste deel van zijn arbeid is te noemen, antwoord de de burgemeester met een ondeugend lachje: „Het presidesren der Raadsvergaderin gen bijvoorbeeld? Of denkt u, dat ik dit deel van mijn taak liever zou missen? In geen geval, en ik kan me niet voorstellen dat ik er ooit toe komen zou gebruik te maken van de wellicht in de Gemeentewet komende gelegenheid, dat voorzitterschap aan iemand anders permanent over te dra gen, iets, wat mijn ambtsvoorganger zoa zeer begeerde. Mij zou het zijn, als ware ik geheel van mijn gemeente afgesneden, als deelde ik niet langer in haar lief en leed, als faalde het mij aan onverflauwde belang- stellisfg en zorg voor haar groei en bloei. Juist in en door den raad heb en houd ik contact met de geheele burgerij, een con tact, dat de burgemeester moet hebben, wil hij het belang der gemeente steeds in het oog houden." „Nu een andere vraag, burgemeester: Laat uw ambt u nog tijd voor persoonlijke ont spanning, uw lectuur, uw gezin, enz?" „Een feit is, dat onder de voortdurend/ drukke werkzaamheden van mij en de vervulling der vele plichten, die rusten op, mevrouw De Vlugt, als echfgenoote van' den burgemeester, ons gezin daaronder wel lijdt. Weken gaan er voorbij, dat 'k slechts een enkelen avond ter mijner be schikking heb. Tijd voor persoonlijke ont spanning blijft er weinig een paar ma len per jaar buitenaf houden het even wicht er in. De courant lezen gaat zoo zoo. Het lezen van een goed boek schiet er bij in, wat voor mij een groote opoffe ring is." Wat den finan. en economischen toestand, van de hoofdstad betreft, gaf de burgemees ter ten slotte als zijn meening te kennen, dat wij er momenteel niet kwaad voor staan. „Zeker, er zijn nog donkere punten, scheepvaart en industrie maken moeilijke tijden door, terwijl daarentegen de handel een gunstiger beeld vertoont. Onze finan ciën baren zorg, maar gelukkig niet in die mate als voorheen het geval was. De be grooting voor 1925 sloot en zij was in eind cijfer beneden dat voor 1924, Dank zij een met beleid doorgfrvoerdè bezuiniging werd dit resultaat bereikt, niettegenstaande onze gemeentelijke Inkomstenbelasting daalde van 18 tot op 12 pCt. maximum. Ik koester alle hoop, dat het ons ge lukken zal, dien druk nog verder te ver minderen, en dit binnen niet al te langen tijd. Drukkend blijven de uitgaven als ge volg van werkloosheid en niet zonder zorg volgen wij de prijsbeweging in da kosten voor levensonderhoud „In het algemeen, ben ik," zeide de heer De Vlugt, vol goeden moed. Stellig is r reden tot tevredenheid en dank." De 40-jarige koopman H. uit Rotterdam, die, zooals men zich herinneren zal, op den tweeden Paaschdag, toen hij in de Poeldijk- scheslraat te 's-Hage zijn gescheiden vrouw trachtte te bewegen met hem mee te gaan door haar minnaar, den bloemenkoopman S, met eer. revolver Ivcnsgev&arüjk in hel hoofd werd gewond en sindsdien in het zie kenhuis verpleegd werd, is overleden. Het lijk is voor gerechtelijke sectie in be slag genomen. Zooals men weet, is S. ter be schikking van de justitie gesteld en opgeslo ten in het Huis van Bewaring. Het raadsel opgelost. Wc lezen in het „Hsgz.": Het pakket, dat zco geheimzinnig Dins- dagmorgen, van uit den trein, in do Dieze werd geworpen, heeft de gemoederen heel wat in beroering gebracht. Iedereen vroeg zich af: „Wat raag er in dat pakkie zijn?" „Een eierkoek? Een duifje fijn?" Niemand wist het. Iedereen giste. Da meest fantastische verhalen deden de ronde. Onze recherche was direct ijverig in de weer om het raadselachtige geval tot klaar heid te brengen. Haar activiteit werd door het reizend pu bliek Dinsdag hemelhoog geprezen. Geen station waar de trein, waaruit het pakje geworpen was, stilstond, of men zag dienaren van den H. Hermandad, loerend en spiedend in dc coupé's of daarin zich de da der bevond van die geheimzinnige daad. Ten slotle had men in zoover zekerheid gekregen, dat de bewuste persoon zich op hield te Zalt-Bommel en daar met beeldjes langs de hutzen leurde. Deze becldjeskeopman, een Italiaan, die van den prins geen kwaad wist, zoo on schuldig als een pasgeboren lam, was, na te Zaltbommel ecnigen tijd met z'n beeldjes te hebben rondgegaan, weer naar het sta tion teruggekeerd. Maar de dienaars van den H. Hermandad volgden hem op den voet. Toen de man van het perron in de wacht kamer kwam werd hij „cingespcrrt." De man keek verwonderd, 't Was hem of hij het in Keulen hoorde donderen. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging tracht te hij zich verstaanbaar te maken en toen bleek, dat hij inderdaad wel de dader was. die het geheimzinnige pak in de Dieze had gegooid, maar dat dit pak niets anders be vatte dan een.... beeldje zonder hoofd. De man had dat beeldje, een vrouwenfi guur, dat toen het nog gaaf was een vocr> stelling moest vormen van de „Sjcum Sjaana," weggeworpen, omdat het hem zon der kop maar tot ballast diende. Politie af. De beeldjeskoopman zette wel gemoed zijn reis voort, verbluft over de activiteit onzer Hollandsche politie. Een meisje ernstig gewond. Donderdagmiddag heeft nabij het Goud- sche Rijpad bij Alphen aan den Rijm een ernstige aanrijding plaats gehad. De 25-jarige mej. VI., uit Spoelwijk, onder Boskoop, %va9 per fiets op weg naar een bruiloft aldaar. Het rijwiel slipte en zij viel. Juist passeerde in snelle vaart een auto. Hoewel de chauf feur nog poogde uit te wijken, heeft een uit. stekende lccop vermoedelijk het hoofd van het slachtoffer getroffen, waardoor het ge laat vreeselijk verminkt en vermoedelijk de schedel verbrijzeld werd. In hopeloozea toe-stand is het slachtoffer naar het Aca- i misoh Ziekenhuis te Leiden vervoerd. In het dorpsdeel Aarlanderveen (Alphcfi aan den Rijn) ontstond Woensdaf^vond brand bij de gebr. De Gr., schippers en oio, torherstellers. Een kat gooide, naar men vermoedt, een lampje om en spoedig stond de werkplaats met woning in lichte laaie. Alles brandde ujt. Zelfs geen kleedingstuk kon gered worden. Een som van 200 verbrandde bovendien. De boedel wa.il slechts laag verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10