$PAARNE 'ANK AmiAatje^ I CREDO PUGNO j nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het gelllnstreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. I R.K. KIESVEREENIGING I Stemming over de candidatenlijst op Zondag 26 April in het gebouw „St. BAVO", Smedestraat 23, van 10—6 uur j HET BESTUUR. Zaterdag 25 April 1925 48ste Jaargang No. 16027 Uw reisgeld veilig omdat U het in reiswissels en credietbrieven van De SPAARME-BANK met U voert. Uw waardepapieren en kostbaar heden met de polis van Uw verzekering tegen in braak veilig in de safe van De SPAARNE-BANK Alles veilig; goede reis! STADSNi Niet vergeten. Agenda 26 April Agenda 27 April De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: De Bloemenvelden. Personalia. MUZIEK. leder lid kan zich aanmelden en krijgt op ver" g toon van diploma een stembiljet. g Indien de contributie nog niet is geïnd, kan de contributie aan het stembureau worden voldaan. Een rijwieldiefstal. Opening Schoenniagazijn. Verlof Drankwet Schouwburgavond Vreemdelingen verkeer. N. V. Lourens Coster. Mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen. »j J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: f"' week 0.2? let kwartaal f 3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 1/3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No 13466 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ♦- Advert entiën 35 cents per regel.. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. .llie abonné's op dit blad zijn,-ingevolge de verzekerings voorwaarden, f3000.- 'even ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen itevensiauge gei.ece óugescuiKUieiu lui wei Keu uoo, f' oi; een ongeval met f OCf] bij verlies van een hand, f OC verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen I «11/ ftoo'detiiken afloon I «JU.- een voet rif een ooe 1 l«J>' bij verhes van een f Cfl bij een breuk van f Afl 1 3U." been of arm I duim of wijsvinger bij verlies van een andere vinger. 88 EENVOUD. Er zijn menschen uiteraard alleen hoog °fejaarde die altijd den mond vol hebben van den goeden, ouden tijd en wier ge sprekken een aaneengeschakelde veront schuldiging zijn tegenover zich zelf en 'an deren, dat zij zich nog verwaardigen in deze door en door verdorven, zenuwsloo- Pende en lichtzinnige twintigste eieuw te blijven leven Mear er zijn er ook velen, die als echte kinderen van hup tijd den geheelen dag verkondigen blij te zijn niet een halve eeuw eerder geboren te zijn, want dat zij het in die bekrompen huizen met petroleumlampen en zonder stofzui gers, maar vooral in die benauwde atmos feer van dorperige kleinzieligheid niet zou den uitgehouden hebben. Beide groepen overdrijven en de laatste vooral, wanneer de kern van het lofdicht op onze moderne samenleving deze is, dat er aan al het def tige en aristocratische, aan al het gekun stelde in den roenschelijken omgang en onze samenleving een einde is gekomen; omdat wij tegenover onze voorvaders zoo eenvou dig zijn geworden. Dien lof der eenvoudigheid kan men ten opzichte van ons levend geslacht, eerlijk en goed bedoeld, menigmaal hooren zingen. Het ware te wenschen, dat die lof ook wer kelijk verdiend was, maar helaas komt hij meestal voort uit een verkeerd begrip van eenvoud. Waarin bestaat immers die gewaande eenvoud van onze eeuw? Hierin, dat de Kasteelheeren, de baronnen en graven uit den tijd zijn; dat het hoe langer hoe meer onmogelijk wordt om groote landgoederen te bewonen: dat op de stoelen der eere een ongeletterde naast een academisch ge vormde zit; dat men ,n de vergaderzalen van stad en land niet meer in zwarte pand jassen maar in kleurige colbertjes verschijnt Onze moderne samenleving lacht om al dat stijfdeftige, pompeuze gedoe van den prui kentijd! Met uw verlof; wij willen in niets onder doen voor uw bewondering en ver eering voor dezen tijd, waarin ook wij heel veel goeds knnnen waardeeren. Maar als wij de wereld werkelijk tot meer eenvoud -«rillen brengen, laten wij het dan niet zoe ken in uiterlijkheden. Niet het purper of het hermelijn zijn beletselen voor den een voud; deze immers moet zetelen in geest en hart Er. of de mode van den tijd toren- hooge, coiffures of pagekoppen, stuartkra- gen of glanzende linnen boorden voor schrijft, daarnaar zullen wij den tijdgeest niet beoordeelen. Eenvoud moet zich uiten in woorden en daden. Geen schamele kleeding of omge ving is de maatstaf. Een vermogend man of een edelvrouw kan de eenvoud in persoon zijn; een arme klerk in een glimmende jas kan het hoofd vol hebben met de mees/ dwaze illusies en zich in zijn omgeving als een Don Quichot aanstellen. Evenmin stelle men voor den waarlijk eenvoudige als eisch, dat hij geregeld verkeere met hen, die lager staan op den maatschappelijken ladder. Maar wel. dat hij in dezen tijd, die daartoe herhaaldelijk dwingt, zich daaraan niet opzettelijk onttrekt. Juist dan heeft hij gelegenheid zijn overwicht van meerdere kennis en beschaving niet tot ergernis maar tot een weldadigen invloed op minder be deelden le maken. Geen betere definitie voor den eenvoud dan St. Paulus gaf, toen hij vermaande niet hooger van zich «elf te denken, dan het be taamt le denken. Daarin ligt de juiste maatstaf opgesloten: zelfrespect, eigen waarde sta voorop, maar alle zelfover schatting en hoogmoed zij uitgesloten. Om tof dat juiste midden te geraken is het noo- dig de menschen en dingen in hun ware verhouding te zien en op billijke waarde te schatten. Overschatting van gèld en goed, van talenten, wijsheid en geleerdheid ,'oert tot dien hoogmoed, welke een der grootste hinderpalen is voor de rust en vrede in onze samenleving. Wie zijn bezit beschouwt als het onvervreemdbaar eigen dom, waarmee hij naar welgevallen kan handelen, zonder zich rekenschap te geven van zijn verantwoordelijkheid tegenover zijn naaste, kan nooit eenvoudig zijn. Wie trotsch gaat op zijn beschaving en opvoe ding, op zijn aangeboren kundigheden of aangeleerde keunis en niet met Socrates overtuigd is, dat de grootste wijsheid deze is te weten, dat men niets weet, die laat zich spoedig verleiden te pronken met al te gemakkelijk verkregen veeren, zich op te sluiten in eer. engen kring van eigen waan, te leven in een gesloten kaste, waarin men elkaar bewierookt en onbewust haat en minachting aankweekt voor geestelijk min der bedeelde of in een andere richting ge vormde medemenschen. Dat gebrek aan eenvoud, hetwelk zich bovendien nog vaak verbergt achter het masker van neerbuigen de vriendelijkheid en wellevendheid, is de groote ot rzaak van den onvrede in de we reld; het wekt de jaloerschheid en ontevre denheid. verscherpt het gezonde standsver schil tot klassehaat en doet de menschen In plaats van als broeders als vijanden aaast elkander leven. De ware eenvoud is een schaarsche deugd, ook en niet 't minst, in onzen zich noemenden democratische» tijd; de ware eenvoud, die 't licht niet onder de koren maat plaatst, doch op den kandelaar, opdat 't helder schijne en anderen tot nut kan zijn; maar evenmin door eigen glans verblind wordt en rijkdom en bezit, geleerdheid en bekwaamheid tot eigen roem en heerlijkheid aanwendt. Zulk een beeld van waren eenvoud mee- nen wij te zien in de zeldzame figuur, die dezer dagen onze lage landen bezoekt, den oud-bondskanselier van het deerlijk geha vende Oostenrijk. Het is een ongewoon ver schijnsel, dat een priester der Roomschc kerk en nog wel een lid der Jezuietenso- cieteit, optreedt in de politieke arena en zich laat kiezen als staatshoofd. Wie de buitengewone figuur van mgr. Seipel in zijn opgang gevolgd heeft, kan tot geen andere conclusie komen, dan dat deze kloosterling het zich in de.ongehoord moeilijke om standigheden van zijn land tot plicht reken de het gevaarlijke strijdperk der politiek binnen te treden en bij uitzondering de voor hem aangewezen zielzorg voor staats zaken op zij te schuiven Alleen zóó is het verklaarbaar, dat een mensch onberoerd blijft voor alle e>- en allen smaad, welke zoo hoog een wereldsch ambt meebrengt; dat louter plichtsbesef een eenvoudige ziel zich deed opofferen voor de gemeenschap. Maar zulke plichtsbetrachting brengt dan ook rijke vruchten voort. Alleen in dat be sef is het mogelijk het zwarte priesterkleed in allen eenvoud ook als staatshoofd te blijven dragen: maar vooral om zijn kloos tergeest niet te laten verwarren door de wereMsche iidelheden Zoo'n zeldzame vrucht van plichtsbesef wordt dan wel een heel bijzonder bezit voor de gemeenschap. Wie dezen priester-staats man zijn ideeën heeft hooren verkondigen, moest wel geboeid worden door hare onge- meene klaarheid Wie een uur geluisterd had, kwam tot eigen verbazing tot de ont dekking, dat het enkel de ontwikkeling van heldere gedachten was. welke hem vast hield. Geen ongemeen redenaarstalent, geen metalen stemgeluid, geen pathos of leven dige voordracht, geen sierlijke handgebaren, niets van dit alles, wat men in den geschool den redenaar roemt. Niet anders dan klare taal, onopgesmukt; niet anders dan glashel dere en eenvoudige waarheden, zóó van zelf sprekend, dat men zich afvroeg: Waarom aanvaardt de geheele wereld ze niet. Alle spitsvondigheden, alle kronkelingen van de politiek, alle vernuftige zetten op 't schaak bord van een openbaren meeningsfrijd moe ten dezen priester-staatsman vreemd zijn. En met dien eenvoud heeft hij zijn vaderland gered in de moeilijkste jaren, welke een volk ooit heeft doorgemaakt. Wie onzen tijd en ons geslacht eenvoudig wil noemen, die bedenke, dat mannen als hier geschetst, helaas tot de groote uitzon deringen behooren: die overwege, dat een voud iets anders is dan nivelleering; dat het er niet om gaat om wat hoog staat omlaag te halen; maar om het lage naar omhoog te werken, doch zóó, dat de mensch afzonder lijk èn de samenleving, bij hooger beschaving en gunstiger levensomstandigheden tevens meer aan geestelijke dén aan tijdelijke din gen waarde gaan toekennen en zoo komen tot het inzicht van de Waar he i d, waar van de eenvoud het kenmerk is HOMO SAPIENS. Ter bevordering van zuivere verhoudin gen sporen wij daarom alle kiezers van de R.K. Kiesvereeniging aan om morgen in ie der geval te stemmen, met of zonder geest drift, dat doet er weinig toe, als men maar stemt! Een ieder bedenke, dat goede, de mocratische verhoudingen, waarom zoo ge roepen wordt, onmogelijk zijn, wanneer een groot deel van de georganiseerden op het beslissende oogenblik van zijn rechten geen gebruik maakt. Daarom, of gij voor of te gen het advies zijt, voor den onderste of bovenste van de alphabetische lijst, blijf niet thuis, laat de beslissing niet door een klein deel maar door de geheele organi satie gegeven worden. Wien gij verkiest is uwe zaak; stem in ieder -geval! de latere soorten staan in bloei. De hyacinthen zijn in bloei of over ver scheidene akkers reeds gerist. De vroege tulpen beginnen te bloeien. Hier en daar wiegelen de nog niet ontloken darwmknoppen al op de stengels boven de bladeren uit. De stand van het gewas valt niet tegen na de aanvankelijk gerapporteer de vorstschade. Partijen E.' N- King Alfred, waarvan ten gevolge van het inwerken van sneew en vorst, slechts een derde der knoppen zich tot een bloem ontwikkelden, en wier bla deren slap hingen, nog weken, nadat de sneeuw was weggedooid, hebben zich weer aardig hersteld. De beschadigde punten aan de tulpen, hyacinthen en narcissen zullen voortdurend de aandacht vragen, want later in dan lijd is het aanleiding tot vuurvor- ming. Morgen is dan de groote dag voor de ge organiseerde R.K. kiéaers; Zondag, 26 April moet in alle kiesvereenigingen ge stemd worden ten einde de definitieve can- didatenlijst vast te stellen. In zekeren zin is dit een vuurproef. Voor het eerst immers worden ditmaal de officieele lijsten der R.K. Staatspartij vastgesteld overeenkom stig het nieuwe kiesreglement. Van de werking van het plan-Bongaerts werd ver wacht, dat het den verstoorden vrede in .onze' politieke gelederen zou terugbrengen, doordat aan een ieder rechtmatigen invloed op de samenstelling der lijsten werd toe gekend, In hoeverre dit is geschied zal bin nenkort moeten blijken; in hoeverre het nieuwe reglement voor dit nagestreefde doel te kort komt of het doel voorbij schiet hopen wij bovendien de volgende week aan de hand dezer eerste praclijk na der te bekijken. Dit staat in ieder geval vast, dat er een ruim gebruik is gemaakt van de bevoegdheid om buiten het politiek advies om en toch blijvend binnen de or ganisatie, candidaten te stellen. Wij hebben geheel in den geest van het kiesreglement aan alle van het pelitiek advies afwijkende meeningen gelegenheid gegeven om zich te uiten. Maar, laat nu het politiek advies zelf daardoor niet te veel in het gedrang ko men! Ook het advies krijge een woord van verdediging en aanbeveling. Het moet im mers niet zóó zijn, dat enkel reclame worde gemaakt voor de candidaten buiten het ad vies om; dat alleen de voorstanders van de candidaten op de alphabetische lijst het onder elkander uitvechten, en zij, die geen speciale voorkeur hebben, dien strijd bul ten hen om laten beslissen. Zoodoende zou het kiesreglement het tegendeel bereiken van wat het bedoelde. Het advies zij de hoofdzaak, de leiding voor hen, die in de leiding vertrouwen stellen; de mogelijkheid om van een afwijkende meening blijk te geven kome op de tweede plaats Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale V oor jaars-Bloemen tentoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Voetbalver- eeniging Geel Zwart half 8 uur. R. K. Jongemannenvereeniging 8 uur. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Vooijaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Jongemannen vereeniging 8 uur. Bestuur St. Jozef 8 uur. Gem. Concertzaal Haarl. Christelijk Gemengd Koor -»- 8 uur. Stemming over Politiek advies en Alpha betische lijsten yin alle R.-K. Kiesver eenigingen. Kunsthandel F. H. Smit - Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafisch werk. De tentoonstel ling'is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Waaggebouw Spaarne Tentoonstel ling van bloemstukken, werken van leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel," van 19 April tot Zondag 2 Mei. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K, Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1 54 van 2654 en s avonds van half 8 hall 9 ugr s Zaterdags alleen "an 92 en R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen |dr C Bos) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 2—^5 en van 710 uur. be halve de.-- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavcreeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hoilandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 r op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkend», m'ddelen vuor armen zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Eeestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek {Kleverparkweg) ingang tnsschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan der, huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Ho'zhaus) en verder bij de leden te kennen aan het Uroen-wit schild aan den huisgeve) De Zondag- en Nachtdienst der Apothe ken wordt deze week waargenomen door: de fa. P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, TeMoon 10539; fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 88, Telefoon 12495 en ue Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 35, Telefoon 12711. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89. Vrijdag half 89 2. Hagestraat 49. Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3 Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9: Vrijdags 89 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. Te Hillegom. De tulpen bloeien in Hillegom volop, zoo dat de natuurliefhebbers Zondag een loo- nend bezoek aan de velden kunnen bren gen. Door hgt frissche-weer zijn nog zéér vele hyacinthcnvelden in feestdos. We kun nen eeu.;kijk-je met gerust geweten aanbe velen,, meldt men uit Hillegom. Te Lisse. Uit, Lisse meldt men onst dal de late hyacinthen alle in bloei staan, evenals alle soorten narcissen. Def vroege tulpen zijn nu ook op haar mooist en geven een schitterenden aan blik, Gisteren gaven wij een mooie route aan,;-wélke we hier nog eens laten volgen: Ais men bijv. als uitgangspunt neemt „De Nachtegaal", begeve men zich linksaf de Zwarte Laan op, waarlangs de uitgestrekte velden van de firma's Veldhuizen van Zan ten! v- J- Mey e. a. liggen en men dus volttp kan genieten, Aan het eind slaat men links af, den Loostcrweg op, om zich langs Bekenhöf naar het dorp te begeven. Men kan dan ook den Loostcrweg houden en zich oyer de Spekkël&att naar den Achter leg begeven en .'dan vervolgend over dè fatrijnelaan naar den Heerenweg gaan, om zoodoende het punt van uitgang weer te bereiken. Te Noordwijk. Als hel weer meewerkt zal het aan staanden Zondag in onze gemeente onge twijfeld een drukke dag zijn met 't oog op de in bloei zijnde bloenlvelden, schrijft men uit Noordwijk. Een bezoek aan Noordwijk heeit dan zooveel aantrekkelijks, omdat men hier vanaf hooge duinwegen een prachtig pano rama kan genieten over een groote uitge strektheid 'bloeiende velden. sprekend scherp concurreerend. Men zie de advertentie in dit blad. In de commissie belast met het afnemen van het examen Kerklatijn is o.m. benoemd de ZeerEerw. Pater F. Esser O.E.S.A. con rector van het Lyceum Sanctissimae Trimita- tis, aan den Zijlweg, alhier en de heer A. J. C. Blaas, leeraar aan hetzelfde Lyceum. Tot leden van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het ge ven van Nijverheidsonderwijs voor het jaar 1925 zijn o.m. benoemd, de heeren D. van der Vegt, leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem en H. N. Prins, ingenieur der S. M. „Nederland" ie Overveen. „Zang en Vriendschap". Wat „Zang en Vriendschap" presteerc-n kan is wel reeds zóó bekend, dat 'de repu tatie onzer oude Liedertafel door concert besprekingen als deze niet meer behbeft ge- vpstigd te worden. Wij durven dan ook zonder schroom van wal steken met de verklaring, dat de uit voering der eerste koornummers, gister avond in de Gemeentelijke Concertzaal, >ns niet meeviel. Misschien eischen wij wat extra-veel, -ris men 'n Ave Maria en 'n Gloria ons als con cert voorzet. Maar even mogelijk is 't (en dat beweren wij) dat 't koor nog niet zóó in de muziek is doorgedrongen, dat 't.... er weer uit komt, in puurheid van expressie; geeft, wat er nog bij moet komen, als de noten en de beschaafde voordracht er m zitten. En juist om dat laatstbijkomende gaan we naar 'n concert. Het klankgeheel was dan ook in deze num mers te egaal daverend. De soepelheid der verdieping mankeerde. „Beati mortui" van Mendelsohn, in klaar der vorm geschreven, bracht 'n groote ver betering; en 't populaire Tannhauserkoor pakte gaaf, althans in de eerste helft. De tweede helft kan ons nooit bekoren wat aan de compositie ligt en nieuw leven gaf ook deze verdienstelijke uitvoering er niet aan. Maar na de pauze waren de stemmen, wat 't koor als geheel, los! Toen werd er gezongen door 't ensemble, door één wei- afgestemd instrument van uitstekende kwa liteiten. In „Landerkennung" van Grieg lag een goede sfeer, die ook in de bas-solo van den heer K. Bakker gehandhaafd bleef, waar voor een bijzonder hartelijk applaus dankte Nog beter was de humoreske van Grieg, die wè! 'n stuk van haar succes aan 't „miauw' der tweede tenoren dankt, maar toch zuiver muzikaal, als ciselé van klank en rhythmen. groote verdiensten heeft, en met groote'ver diensten werd uitgevoerd. Gelukkig geen overdreven komiekerigheid, maar 'n echt tintelend scherzo kregen wc, evenwichtig, af! En daarna kwam. in de rij der koornum mers, 't beste: Le Rossignol van Grétry. Al aanstonds verheugde' ons de zilverblanke inzet, de eerste stap in dien avondlijken -tuin van boomen en sterren stille cn"ver- fijnde muziek waarin wij waarlijk on. voelden in de bessre Welt, waarvan Scnu- berts lied gewaagt. Alleen reeds door dit nummer zouden de werkende leden van Z. en V. en de heer Duvosel zich in onzen muziekkring een bijzondere plaats hebben veroverd, zoo ze die nog niet innamen. Amour" van Massenet konden we daarna nauwelijks nog smaken, hoeveel goeds er ook van te zeggen zou zijn. Inmiddels had Dr. Broeae van Groenou, als voorzitter, den dirigent reeds gehuldigd voor zijn ijver, geestdrift, gaven en groote beminnelijkheid, met een hartelijk speechje en een krans. Een oude bekende van de politie te Haar lem stal, van de gelegenheid gebruik makend, voor het postkantoor te Haarlem een rijwiel. Het ongeluk wilde echter, dat een der ban den sprong en hij genoodzaakt werd te loo- pen. In Lisse aangekomen, vond hij gelegenheid het rijwiel te ruilen voor een ander, dat eenige oogenblikken onbeheerd bij de R.-K. Kerk stond. In Leiden nam hij het besluit het rijwiel maar van de hand te doen en de daad bij het woord voegende, bood hij het rijwiel te koop aan voor drie gulden. Het toeval wilde, dat juist een rechercheur getuige was van deze aanbieding en zonder veel omslag werd de dief ingerekend. Nadat hij zijn euveldaad had bekend, werd hij voorloopig ingesloten. Te Haarlem bleek uit het verhoor, dat hij nog een voorwaardelijke veroordeeling had van 2 maanden voor rijwieldiefstal. Waar hij echter thans zich niet gehouden heeft aan de hem gestelde voorwaarden, zullen deze hem ook weder toegekend worden. Heden werd in de Eerste Kleine Hout straat No. 21 een schoenenmagazijn geopend cioor de heeren D. v. d. Heide Zoon Voorheen was in deze zaak gevestigd het schoenenmagazijn Wennekes van Utrecht. Een geheel nieuwe, stofvrije eikenhouten étalagekast, met ebbenhouten randen en een met spiegel- en kathedraalglazen ramen, maakt een keurigen indruk. De geheele zaak is nieuw geschilderd. De verlichting is schitterend. Voor een goede bediening kan door de eigenares worden ingestaan. De heer v. d. TT a .1.. - 1 n M AM 4 M I* Alt - Ir tlT O t" 1." Ook morgen valt er voor de bloemenlief hebbers nog veel te genieten. Er is nog veel T schoons te zien. Vele bollenvelden zijn nog i Heide is al ruim 35 jaren in het vak werk in schitterende kleurenpracht. zaam, zoodat uitsluitend deglijk werk De vroege narcissen zijn alle gestroopt, I wordt geleverd. De prijzen zijn vanzelf- Van de soliste, niemand minder dan Mia Pcltenburg, genoten we ook heden den heer lijken zang door de fijnzinnige voordracht ten volle. Moeten we ook in hare prestaties van dezen keer een hoogteount aanwijzen, dan noemen wc de Sérénade van Bizet, die gelijk alle gezongen liederen eigen timbre in zuivere sehdkeering ontving, maar boven al trof door 't heerlijke remmingscrescendo, 't geheele verloop door, tot een der zuiver ste ontroeringen van dezen mooien avond In 't zeer dankb,are applaus, haar gegund, deelde terecht mej. Emmy van Eeden vojr haar steeds voortreffelijk aangepast, zeer muzikaal accompagnement. E. Ingekomen is een verzoekschrift van J. Dierx om verlof, tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlokaliteit van het perceel aan de Gasthuisvest No. 15a. Wij herinneren nog even aan de voorstel ling in den Stadsschouwburg welke heden avond wordt gegeven onder de auspiciën van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Haarlem. In de Vrijdag gehouden Algemeene Verga dering van Aandeelhouders van de N. V. Drukkerij Lourens Coster, werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 125 per aandeel (vorig jaar dito). Tot commissaris werd herkozen de heer Vincent Loosje». Reeds eenige dagen geleden maakten wij er melding van, dat op Maandag 27 April a.s. mr. J. N. J E. Heerkens Thijssen 25: jaar bestuurslid zal zijn van de aïdeeling: Haarlem van het Ned. Genootschap tot' Zedelijke verbetering van gevangenen, van welke afdeeling de heer inr. Heerkens Thijssen thans voorzitter is. Dat het vele en sympathieke werk van den heer mr Heerkens Thijssen voor het genootschap door de leden van het bestuur daarvan ook grootelijks wordt gewaar deerd, bleek ons reeds dadelijk uit de woorden van loi, welke wij van een der bestuursleden over den voorzitter mochten vernemen. Wij vonden het wel aardig voor deze gelegenheid niet eens zelve, maar an deren de loftrompet te doen steken over den jubilaris. Dit bestuurslid deelt ons dan. mede: In de vergadering van 27 April 1900 werd de heer mr. Heerkens Thijssen tot lid van het bestuur der afdeeling gekozen en dade lijk zag men in het nieuw gekozen bestuurs lid een uitnemend werker, zoodat hij reeds in de vergadering van 12 Mei 1900 tot se cretaris werd benoemd, welke functie hij tot 20 November van dat jaar vervulde; ook later van 13 September 1909 tot 7 Februari 1910 vervulde hij het secretaris ambt, Op 9 September 1912 werd hij vicc- voorzitter der afdeeling en sinds 11 October is mr. Heerkens Thijssen voorzitter. Reeds in 1909 had hij ook zitting genomen in het hoofdbestuur. Dit zijn enkele simpele data. die echter bij nadere beschouwing veel we ten te zeggen. Het bestuur van het genootschap bad in hem een zeer ijverig lid, Mr. Heerkens: Thijssen was iemand, die de belangen der gevangenen en ook der ontslagenen als een vader behartigde. Wanneer voor den een ot andere werk: gezocht moest worden, hij deed het en hij deed het voor zeer velen. In 't bijzonder kon hij zijn sympathie too- nen toen hij nog gewoon bestuurslid was. want tóen hij vice-vóorzitter werd en later voorzitte", hield het celbezoek voor hem op, daar de vice-voorzitter en voorzitter andere functies te vervullen hebben. Vélen zullen in hem toen een hartelijk! vriend en een grooten steun gemist heb ben. 1 - Doordal mr. Heerkens Thijssen gemeen teraadslid van Haarlem was en in vele hooge colleges zitting had, V/as zijn invloed niet te onderschatten en bijna altijd kon hij de middelen Vinden om te hereiken, hetgeen het genootschep trachtte te verkrijgen. Het feit ook, dat hij voorzitter vin het armbe stuur was, maakte de aanraking van het genootschap met het armbestuur uiterst ge- ïnakkelijk. Veel kon mr Heerkens Thijssen door zijn invloed bereiken. Als een klein voorbeeld moge het volgende dienen: De gemeente Haarlem wilde als gemeen te-werklieden nooit ontslagen gevangenen in haar dienst nemen en hoewel deze maat regel streng werd doorgevoerd, gelukte hetj mr. Heerkerts Thijssen toch, den een of an-t der ontslagen, gevangene door zijn voor- j spraak bij het gemeentepersoneel te werkt te stellen. De vergaderingen, die hij bijweonde en later als voorzitter leidde, kenmerkten zich altijd door een opgewekten geest en-steeds ook nu, kan hij de aandacht voortdurend1 tot zich trekken. In aanmerking genomen, zijne .drukke en veelomvattende werkzaam heden was mr. Heerkens Thijssen geduren-i de zijn lidmaatschap een trouw vergade ringbezoeker en steeds wist hij daar de be-j langen der gevangenen en ontslagenen te bepleiten. Als afgevaardigde naar den reclassee- ringsraad verrichtte mr. Heerkens Thijssen in dat lichaam buitengewone functies. Al deze» feiten en bijzonderheden van( verschillenden aard kenmerken den voor zitter van de afdeeling Haarlem van het genootschap als een krachtig en doortas tend werker, kortom een man, met het be zit van wien het genootschap zich gelukkig; mag prijzen en zeker zal de jubilaris op Maandag a.s. van het genootschap veel sympathieks ondervinden; doch zijn groot ste voldoening zal zijn te weten dat zijn werk geslaagd is en dat dat werk gewaar deerd wordt door velen, die misschien niet in staat zijn hun dank te betuigen. Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand^ OPGAVE: i OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon NedL Meteorologisch Instituut te De Bildi Naar waarnemingen in den morgen vaal 25 April. Hoogste barometerstand 766.8 m.M., Cot runa. Laagste barometerstand 741.8 m.M. te. Lerwick. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 April. Zwakke tot matigen wind uit westelijke! richtingen, afwisselend bewolkt, waarschijn» lijk enkele regen- of hagelbuien, waarschijn-J lijk nachtvorst, zelfde temperatuur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1