INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Minder fraaie Handen door Arbeid of Weersinvloed worden weer gaaf, zacht en blank door PU ROL. HALFWEG. WIJK AAN ZEE EN DUIN. NIEUW-VENNEP. VIJFHUIZEN. ZANDVOORT. Oorkonde gevonden. BEVERWIJK. IJMUIDEN. Voor den inhond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Dit is nu eenigszins anders geworden. De gemeente schijnt bereid enkele perceelen jgrond te Nieuw-Vennep en Hoofddorp tegen ,40 it 75 cent per M2. voor dit doel beschik baar te stellen, terwijl het mogelijk blijkt voor ongeveer 2800.-»- een arbeiderswo ning met schuurtje van bescheiden afme- tingen te doen bouwen. wie dus zelf 400.in contanten bezit, 'kan met medewerking van rijk en gemeente 3600 ter leen ontvangen om daarvoor te 'koopen een perceel tuingrond van 1000 4 '1200 M2. en daarvoor te bouwen een gcrie- fïelijk huisje. Geen wonder dat er zich meerdere lief hebbers aanmelden, nu de eèrste drie aan- vragen door den gemeenteraad gunstig zijn ontvarigen. Hier opent zich een nieuw aspect voor iveie arbeiders, die door oudcrwetsche zui nigheid en werkkracht een eigen spaar duitje hebben overgehouden. Zij kunnen op .een vrij gemakkelijke manier en tegen niet «i te zware voorwaarden eer). eigen huisje krijgen en een flink stuk grond, waarop zij -kunnen werken in tijden, wanneer op de boerderijen geen vreemde krachten noodig zijn. In een huurprijs van 5 a 6 is de jaar- llijksche aflossing begrepen en er is alle 'kans dat zij als vergoeding van eigen arbeid in vrijen tijd of dagen van werkloosheid voldoende aardappelen en groenten kunnen telen voor het gebruik van eigen gezin.* Zelfs wordt het bouwen nog ietwat voor- 'deeliger, wanneer twee landarbeiders niet 'ieder op zichzelf een apart huisje bouwen, doch samen een dubbele woning stichten onder één dak, terwijl dan toch ieder de .voile vrijheid heeft van zijn eigen huis en eigen tuin. i Ook kan een toepassing van deze wet ieenige verruiming geven van woongelegen heid, zonder dat het van de gemeente be langrijke geldelijke offers vraagt; die wo- ningverruiming is in Haarlemmermeer wel moodig, want de vraag naar woningen is nog zeer groot en het aantal gezinnen dat zlechts behuisd is nog talrijk. Jnliana-avond. Het bestuur van de ver- eeniging „Pro Rege" is zeer gelukkig ge slaagd in het verkrijgen van prachtige films voor de feestelijke viering van den verjaar dag van onze Prinses Juliana op Donderdag avond a.s. Naar wij vernemen zijn er zeer schitte- Tende beeldengroepen bij, welke voor een groot gedeelte betrekking hebben op ge beurtenissen in het leven van onze Konin gin. Natuurlijk zullen een paar komische stukjes niet achterwege blijven om de noo- dige afwisseling te brengen. Er zal immers variatie genoeg zijn, want fcehalve dat de voorzitter, de heer J, J. Dongerink een openingswoord zal spreken, zullen enkele leden van het fanfarekorps eenige vaderlandsche liederen begeleiden en zal Ds. Bucnk uit Amsterdam de feestrede naar van dezen avond zijn. Doordat het toestel in de zaal moet wor- 'den opgesteld, kunnen er niet meer dan 400 •zitplaatsen worden gereserveerd; wie du» van een goede zitplaats zeker wil zijn, moet niet te laat komen. „De Benrs" te Hoofddorp wordt voorloo- pig niet vergroot. In een te Hoofddorp gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van hotel „De Beurs" is na rijp beleid besloten voorloopig niet tot ver grooting van het beursgebouw over te gaan, zoodat in den tegenwoordigen toestand nu geen verandering zal worden gebracht. Het schijnt dat het bestuur hoewel niet ongenegen voor eventueele vergrooting of verandering van het gebouw in de uit voering van dc voorgestelde plannen (ver grooting en aanbouw van de serre) verschil lende bezwaren ziet, terwijl dc handel in deze ook niet spontaan en algemeen zou ■hebben meegewerkt. Men wil daarom deze kwestie eerst nog ,'eens kalm en rustig aanzien;1 wellicht dat .over een paar jaren, wanneer de omstandig heden zich misschien hebben gewijzigd, an dere plannen van verder strekkenden aard ter tafel kunnen worden gebracht. Burg. stand van 2427 April 1925. Gc- boren: Nelletje, d. van P. van VVoerden en jE. Notenboon;. Petronella Christiana, d. {van J. P. van der Laan en J. M. Heems kerk. Alida Petronella, d. van J. Sluis en P. van Voorst Jan, z, van P. Korsuize en jM. Bokhorst. Charlotte Maria, d. van A. iSelis en A, H. Verheul. Hilda, d. van G. fJ, de Jong en M. Witte. Cornch's Anthonie, z. van. I. Koole en M. G. van ,Doom. Judith, d. van J. A. Kemp en J. !van der Pol. Johanna Cornelia, d. van A. i de Groot en E, J, Enthoven. Christiaan, lz, van L. v. Wijk en P. A. Biesheuvel. Cor- jnelis Johannes, z. van A. Elshout en A. [Kant. 1 Overleden: Pieter Bogers, 74 j., gch. met D. v. Tilburg. Concert. A.s. Donderdagavond zal j,Eensgezindheid" ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een concert jgevcn in hare muziektent in de Schoolstraat. „Witte Kruis". De ten bate van „Het jWitte Kruis", aid. Halfweg, gehouden kunst avond heeft opgebracht de som van 130. Halfw. Sportclub. Zondag Heet de H. S. C. „Dc Bataaf" een peletori-rit verrijden over een afstand van 60 K.M. met den na volgenden uitslag: le: G. Visbeen; F. v. Laere; Th. Weber, met 12 min. voorgift; tijd; 1 uur, 41 min., 51 sec. 2e:N. J. de Chr. Kwaak; J. J, Tien stra; van meet. Tijd 1 uur, 36 min. 23b> sec. Personaiia. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Geissendam is be noemd de heer G. de Zeeuw Jz.f alhier. Voetbalwedstrijd. Bij den gehouden voet balwedstrijd alhier was de uitslag: Halfweg comb, T. H, B.-combinatie 43. Stille Omgang. De ledenvergadering van Jen Stillen Omgang naar Alkmaar was goed bezet. Na opening met gebed door den. voor zitter las de secretaris dc notulen, die on veranderd werden goedgekeurd. Daarna volgde het verslag van den pen ningmeester, dat geen schitterende uitkomst gaf Na een dankwoord aan de functionarissen jjaf de voorzitter een kort verslag van de rede van den Z.eerw. Pater van Dijk, ge- jhouden in het „Gulden Vlies", te Alkmaar. 'Het was voor de vergadering een aanspo- 'ring om op 2 Mei ter bedevaart te gaan. Hierop volgde de bespreking van de reis, iNa rondvraag sluiting. Hevig onweder. Tijdens het hevig on weer van hedenmorgen sloeg de bliksem in bij den landbouwerA. C. Verkuijl aan den IJweg, cn vernielde een kapberg en ruiten van de Landbouwschuur, zonder brand te veroorzaken. De brandspuit rukte uit voor een brand aan de Hoofdweg bij den Bcnnebroekerweg, doch keerde onverrichterzake terug, omdat •het slechts een hoop vuil was dat daar ver brande. Verlichting. Op verzoek van de dorps- 'vereeniging „Dorp Vijfhuizen" zijn er' een .tweetal lantaarns geplaats in den Spiering- weg, in de richting der R.K, kerk. Dit is al- :weer een succes van genoemde vereeniging. AAN DE HOOFDREDACTIE VAN DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT! Weledelgeboren Heer, De vetgedrukte alinea, met de toevoeging „Applaus," aan het slot van het Verslag dei- Vergadering onzer R. K. Kiesvereeniging in Uw geëerd Blad van Zaterdagavond, maakt op de niet ingelichte Kiezers een geheel ver keerden indruk ten opzichte van de door ons ontwikkelde Middenstaudsactie om een Mid denstander op het Politiek Advies te krijgen. Daar het eerst heden geplaatst is, kon ik dus ook niet éerder antwoorden. Anders had ik geprefereerd deze explicatie over de aanlei ding der Motie te geven vóór de stemming over het Politiek Advies. Dat was thans uit den aard der zaak onmo gelijk. Overigens ben ik van meening, en zeer waarschijnlijk met U, dat thans het krakeel uit moet zijn, maar dan ook definitief uit. Ik vind het een volkomen juist standpunt en zal het zeker eerbiedigen, nadat het hier navolgend Verweer zal zijn geplaatst, waar de Secretaris der Kiesvereeniging naar harteliust een Onderschrift bij kan voegen, waarop ik in geen geval meer zal reageeren, hoe ook dat Onderschrift er uit zal zien. Met verschuldigde gevoelens en besten dank. Uw dienaar. P. J. M. van TETERING. HET IJVEREN DOOR DE MIDDEN STANDERS VOOR HUN MIDDEN- STANDSCANDIDAAT. Geachte Redactie Het Bestuur der R. K. Middenstandsver- eeniging ontving d.d. 9 dezer van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging een schrijven, waarin o.m. deze passage voorkwam „Tevens deel ik U nog mede, dat ons be- „stuar de zaak als afgedaan beschouwt, „daar het ons niet tactisch voorkomt in de „a.s. verkiezingsdagen, nog meer verwikke- lingen te doen ontstaan." M. de R., deze zelfde verklaring was tevo ren ook al eens afgelegd, n.l. in een Gecom bineerde Vergadering van dit Bestuur met de P. A. C. Op 9 April werd zij weliswaar teniet gedaan, doch aan het slot wederom herhaald in bovenaangehaald schrijven. En zie, wat nu gebeurde in de vergadering van Vrijdagavond der R.K.K.V. Blijkens het verslag in Uw geëerd Blad deelde de w.n. voor zitter, de heer M. L. A. Klein, hetzelfde me de, wat de eigenlijke Voorzitter in de vorige Vergadering reeds had gedaan, n.l. dat het Bestuur het betreurt, dat voor de saamstel ling van de Groslijst actie gevoerd is voor een bepaalden Candidaat. En vet gedrukt staat het in Uw Verslag „Het voltallige Bestuur betreurt het voeren van een dusdanige actie. (Applaus Men kan zich afvragen, of tegelijk ook niet betreurd had moeten worden, dat in de vorige vergadering het stemmen door een der eerste Geestelijken van deze Stad bespionneerd is geworden. Doch, hoewel dit feit bij het Bestuur bekend was, de heer Klein zweeg hierover als een mof.... Voorts kan er twijfel bestaan omtrent wat eigenlijk bedoeld werd met het Bestuurs- protest. Bedoelde men het ondanks alle afgelegde beloften bij den Vrede te Utrecht clandestien blijven ijveren voor de Michaëlistische Can didaten Of bedoelde men het pogen in te schuiven van Loerakker vóór den Middenstands- candidaat We zullen maar geen blinddoek omdoen en eenvoudigweg oprapen den handschoen ons toegeworpen. Zeker, wij waren persoonlijk tegenwoordig in de Vergadering van Vrijdagavond, doch wij verkozen niet in de val te loopen, die heel handig voor ons was gezet. Die taktiek mislukte.... door ons stil zwijgen Maar de stemming heeft thans plaats ge had en de is er geen bezwaar meer tegen, neen, nu stemming heeft thans ^plaats gehad en nu is er geen bezwaar meer tegen, neen, nu moeten de Kath. Kiezers volledig op de hoogte komen met wat het Bestuur bedoelde met die „afzonderlijke actie." Menigeen is niet op de hoogte Wat is er dan toch ge beurd Ofh, de zaak is zeer eenvoudig Donk're wolken hangen boven onzen Handeldr. en Industrieelen Middenstand Zijn voortbestaan en met hem dat van duizenden en duizenden eerlijke en betrouw bare Werknemers,die in en door dien Midden stand het brood verdienen voor zich en de hunnen, wordt constant en steeds benauwen der bedreigd door de Gem. en Regeeringspo- litiek. Ik behoef U slechts te herinneren aan het Partikulier Handeldrijven door de Gemeen ten, aan Gem. Monopolies van Melk, vleesch, enz; aan het W: O. op de Weeldebelasting, enz. enz. Is het wonder, dat die Middenstand, voor al in deze tijden van druk en kommer, zich roeren gaat, dat hij gaat inzien, dat al zijn werken op sociaal terrein niets, absoluut niets geeft, wanneer hij niet tevens zijn Vertegen woordigers, zijn Voorvechters heeft in de Gemeenten en in de Staten Generaal?. En nu kwamen de Tweede Kamerverkie zingen in zicht Zou die R. K. Middenstand ook nu weder rusteloos blijven toezien en wederom Gods water over Gods akker laten loopen Het begon, als immer, weder heel mooi In de saamstelling van het Pol. Adv. College was zijn invloed zoo ongeveer gelijk aan nul, nul. In de zittende Tweede Kamerfractie geen enkele Vertegenwoordiger van onzen Stand, geen enkele van de 32 Leden.... Het behoeft dus geen verwondering te ba ren, dat, bij een dergelijke verhouding en bij het stijgen van den nood, de R.K. Mid denstand niet rusteloos en gedwee kon blij ven. En wij rekenen het ons tot een eer eraan te hebben mogen medewerken, dat tenmin ste in den Kieskring HaarlemHelder de heerlijke beweging ontstaan is om, zij het voor een zeer klein deel, te herstellen het onrecht, wat jaar in jaar uit opzichtens on zen Middenstand begaan is, een beweging, die ook op het Pol. Adv. College, hoewel aan het eind der Vergadering, indruk heeft ge maakt en dat onzen Candidaat een plaats vergunde na twee Werknemersafgevaardig den Ik moet erkennen> ook het Bestuur onzer R.K.K.V. plaatste den Middenstands- candidaat formeel bij het 5-tal Candidaten. Maar ik moet eraan toevoegen, dat de Lei ders in onze Middenstandsbeweging hun Pappenheimers kennen in eigen kring en ook die, welke buiten dien kring staan. De Pappenheimers in eigen kring, die niet dan met den grootsten aandrang naar de vergaderingen te krijgen zijn. De Pappenheimers daarbuiten, die lak hebben aan een formeel Bestuursadvies, die ook geen acht slaan op de eerlijke rechten van anderen, doch die stemmen alleen en uit sluitend op hun Standscandidaten. En het is daarom, dus om deze tweeërlei redenen, dat door ondergeteekende, beklee- dend een leidende fundtie in de Kath. sociale Middenstandsactie, eenige Circulaires aan zijn standgenooten warden gezonden, ver zonden nochtans als partikulier en privaat persoon, zonder eenige ruggespraak met zijn Bestuur. Dode zij dank, het resultaat bleef niet uit de Middenstanders, die anders altijd schit terden door afwezigheid, kwamen ditmaal met hunne vrouwen trouw op. En wat zegde nu de uitslag der Stemming? Dank zij hun tegenwoordigheid kwam de Middenstandscandidaat op het 5-tal vpor te dragen Candidaten en evident was het, dat hij er anders niet \vas gekomen. Overduide lijk toch bleek, dat tal van aanwezigen niet op den Middenstandscandidaat hadden ge stemd, het formeel Bestuursadvies hadden genegeerd en evenzoo hadden ontkend het rechtmatig verlangen van onzen Stand. Wel had de Middenstand dus goed werk verricht door ervoor te zorgen, dat een der door het Bestuur voorgedragen Candidaten door de medewerking van den Middenstand er zoo glansrijk kwam en er anders niet zou Zijn gekomen. Nu zou ieder weldenkend mensch mee- nen, dat het Bestuur dankbaar zou zijn ge weest, dat onze Middenstand ditmaal zoo krachtdadig had meegewerkt zijn Candidaat de zege te doen behalen. Nochtans, het Bestuur der K.V. was obsti naat En men gaat zich verwonderd afvragen, of het candideeren van den Middenstandscan didaat dan slechts voor den schijn geweest is, wijl men wist, dat de uitslag wel anders zoude zijn. Ik voor mij kan het niet anders inzien, daar onze actie toch geen ander doel had het advies van het Bestuur te steunen.... Geen Circulaires En zonder deze was hij er niet gekomen Reeds in de eerste Ledenvergadering keur de de Voorzitter het verzenden dezer Cir culaires af. Doch, daar bleef het niet bij De heer Adelaar, secretaris der K.V. zond aan het Bestuur der R.K. Middenstands- Ver. dd. II Maart het volgend schrijven Namens het Bestuur van bovengenoem de Vereeniging heeft ondergeteekende de eer Uw bestuur het volgende te verzoe ken Is het U bekend, dat Uwe voorzitter vertrouwelijke en niet vertrouwelijke cir culaires verzendt aan de leden uwer vereeni ging, met het doel, te bevorderen dat de middenstandscandidaat een zoodanige plaats krijgt, dat hij gekozen kan worden tot lid der Tweede Kamer? Is het U bekend, dat die circulaires on derteekend zijn P. J. M. vart Tetering, voorzitter der Hanze Is U niet van meening dat daardoor het verbod van het Doorluchtig Episcopaat wordt overtreden, daar het sociale orga nisaties of bestuurders van dusdanige organisaties verbiedt, in die qualiteit po litieke propaganda te voeren Deelt U de meening niet van ons be stuur, dat door deze handeling gevaar ontstaat voor de zoo kostbare eenheid in de R.K.K.V. en dat daardoor het bestuur der K.V. machteloos komt te staan tegen over elke actie die door andere groepen wordt ondernomen, daar het ons bekend is dat reeds in breede kringen er gedreigd is met eene tegenactie, zoodat deze circulaires meer kwaad dan goed zul len doen voor de candidatuur der Mid denstandscandidaat Gaarne hierover Uw geëerd antwoord tegemoet ziend, heb ik de eer te zijn inmiddels hoogachtend, (w.get.) ADELAAR, Secretaris. Het Bestuur der R.K. Middcnstandsver- eeniging antwoordde op dit schrijven als volgt Zeer geachte Heeren, „Wij kwamen in het goede bezit van Uw geëerd schrijven, d.d. 11 dezer. Hoewel U zelf alreeds zult begrepen hebben, dat U aan niets het recht kunt ontkenen ons Bestuur „op vraagpunten te hooren", zoo verklaren wij volgaarne in dit speciale geval daartegen geen be zwaren te hebben. Laten wij dan beginnen, in antwoord op een Uwep eerste vragen, U mede te deelen, dat de Circulaires van den Heer P. J. M. van Tetering, vertrouwelijke en niet-vertrouwëlijke, evenmin diens plan nen daartoe, nóch in onze Leden- noch in onze Bestuurs-, noch in onze Dagel. Be stuursvergaderingen ooit een punt van be raadslaging hebben uitgemaakt. Sterker kunnen 'wij ons uitdrukken Wij waren Zelfs omtrent het voornemen daartoe vol maakt onkundig. Wij hebben, zooals Gij dus met ons zult moeten erkennen, hier dus te doen met een zuiver individueel ondernemen, waar waarvoor wij dus geen verantwoordelijk heid op ons kunnen en wenschen te ne men. Hiervan gelievet U behoorlijk acte te nemen. Door deze feiten wordt vanzelf overbo dig Uwe verwijzing naar de te dezen aan zien n.l. van het optreden van Sociale Vereenigingen in politieke aangelegenhe den, geldende Bisschoppelijke Voorschrif ten. Of wij met die betrekkelijke Voorschrif ten van ons Doorluchtig Episcopaat, omdat U meent er ons naar te moeten verwijzen, op de hoogte zijn Hadt U iets anders verwacht? Hadt U gemeend, dat wij een Bestuursfunctie zou den hebben aangenomen in een Sociale Vereeniging, zonder bekend te zijn met de Voorschriften, die ten aanzien dezer So ciale Organisaties door ons Doorluchtig Episcopaat zijn uitgevaardigd Het zij ons vergund Uw hooggeacht Bestuur toch bescheidenlij k op te merken, dat deze onderstelling, hoe goed en vol maakt te goeder trouw door Uw Bestuur ook bedoeld, toch niet van zekere naïve teit zou zijn vrij te pleiten, temeer(?r,iet waar U, hoogegeacht Bestuur der R.K. Kiesvereeniging, deze onderstelling, zij het dan tusschen de regels door, opperend, tegelijk blijk geeft met deze Bisschoppe lijke Voorschriften te eenenmale niet op de hoogte te zijn. Klaarblijkelijk heeft U temidden van Uwen ijver, een betere zaak waardig, den juisten tekst van het desbetreffend Voor schrift van ons Doorluchtig Episcopaat niet bij de hand gehad. Teneinde U eenig navorschen te spa ren, zullen wij hier de officieele redactie voor U laten volgen „In zijne Vergadering van 25 Septem- „ber 1917 heeft het Doorl. Episcopaat „naar aanleiding van een ingekomen ver- „zoek besiist, dat het voorzeker wensche- „lijk is, dat de R.K. Standsorganisaties „haar leden ook op politiek terrein ont- „wikkeling bijbrengen en hen aansporen „als Lid tot de R.K. Kiesvereeniging toe „te treden, ten einde aldaar hunne poli tieke belangen te béhartigen, doch, dat „die Organisaties, als zoodanig, of hun- „ne Besturen, niet met de Besturen der „Kath. Kiesvereenigingen in overleg mo- „gen treden, om in of door die Kiesver- „eenigingen hunne Staudsbelangen te „doen behartigen, en dat zij het stellen „van Candidaten aan de R.K. Kiesver enigingen hebben over te laten." Zooals U ziet, is het Voorschrift van ons Doorluchtig Episcopaat te dezen aanzien zoo duidelijk mogelijk. Het verbod ligt op de Vereeniging en het Bestuur, als zoodanig, een Bestuurder, die individueel optreedt, is volmaakt vrij. Uw hooggeacht Bestuur moge aanstoot hebben genomen aan de onderteekening der Circulaires door P. J. M. van Tetering, waaronder hij o.m. heeft geplaatst „Voorzit ter der R.K. Middenstandsvereenigiug," ook ons Bestuur is van meening, dat hij die vermelding van kwaliteiten evengoed had kunnen weglaten, doch. wij kunnen hem, wanneer hij die wil vermelden, dat niet ver bieden, al zou hij ze ook op zijn vïsïfekaartje laten drukken. Herhaaldelijk toch ziet men stukken, on- dertcekend Lid van den Gemeenteraad, der Tweede Kamer, Vrijgestelde van dien of dien Bond enz. Iedereen weet, dat de persoon in kwestie dan individueel spreekt en niet namens en in opdracht van den Raad, der Kamer, van dien of dien Bond enz. Want, immers dan zou die Bond met name aan het hoofd zijn genoemd, en, zooal te doen gebruikelijk is, het Stuk behoorlijk onderteekend zou zijn door Voor zitter en Secretaris. Dat de correspondentie van de R.K. Kiesvereeniging, Wélke alleen onderteekend is door Uwen Secretaris, hier op een toevallige uitzondering maakt, kan den regel van dit gebruik niet wegvagen. De heer van Tetering heeft ons verklaard en wij houden er ons ook van overtuigd dat hij niets liever wil dan de éénheid on der de Katholieken te bevorderen en te hand haven en, wanneer hoewel hij zijn goed recht daarop wenscht te handhaven de vermelding van zijn kwal teiten aan anderen eenigen aanstoot zou geven, hij wolgaarne deze in den vervolge achterwege zal laten. Weest ervan overtuigd, geachte Leden van het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging, dat wij allen, Bestuurderen der R.K. Midden- standsvereeniging, qua personen bezield zijn met dit ééne verlangen de Katholieke Zaak, hetzij op sociaal, hetzij op politiek ter rein, te dienen met alle kracht, die in ons is. Maar, het zij ons ook vergund U openhar tig erop te wijzen, dat, al heeft ons Bestuur, Als Zoodanig, daartoe weerhouden door de Bisschoppelijke Voorschriften, geenerlei recht kunnen laten wedervaren aan de billijke verlangens Van de Middenstandsleden onzer Kiesvereeniging om toch eindelijk ook eens één. Vertegenwoordiger 'van onzen Stand een kans te geven voor de Landsvertegenwoordi- ging in de Tweede Kamer, ook weder dezen keer, reeds bij het stemmen over het Voorloo pig Advies, gebleken zou zijn, zonder de individueele actie van een onzer Midden standers, waardoor de lakschen onder de onzen in veel grooter getale dan anders ter vergadering van de R. K. Kiesvereeniging waren opgekomen, dat het ook dezen keer evident zou zijn gebleken, dat de andere Le den der Kiesvereeniging dit met recht ver wachte billijkheidsgevoel niet met de daad, du. met hunne stem, zouden erkennen. De uitslag der stemming heeft dit zeer duidelijk aangetoond. Zonder die individu eele actie was de Middenstandscandidaat be slist niet gekomen bij het geadviseerde Vijftal, n'en déplaise Uw formeel Bestuursadvies De R. K. Middenstand heeft de feiten en de historie in zijn voordeelSteeds heeft hij meegewerkt, zijn eigen belangen ten spijt, aan het behoud en de bevordering der één heid in onze R. K. Staatspartij Cursussen van scheurmakers, Politieke Studieclubs, Poli tieke Vergaderingen van Voormannen der Sociale Standsorganisaties uit een zelfden Kieskring, dat alles was den Middenstand steeds vreemd. Wij zeggen zijn eigen belangen ten spijt Want tot nog toe heeft geen enkele Verte genwoordiger van dien Middenstand een plaats bekomen in 's Lands Vertegenwoordi ging. Dat waren steeds voor den R. K. Midden stand de eigenlijke, tastbare, doch Negatieve resultaten dier „kostb're éénheid" in de R. K. Kiesvereenigin'g Wij vragen het U in gemoede, mijne Hee ren, is ditt eerlijk, is dat rechtvaardig En wij verwonderen ér ons niet over. Om dat wij nu opkomen voor onze waarachtige rechten en aanspraken, nu wordt het in het Orgaan der Werknemers „De Morgen" voorgesteld, dat de Middenstanders Chris Jansen willen pousseeren, omdat deze zijn baantje misschien kwijt zal raken bij het Hanzebureau, wijl dat finantieel niet meer in stand gehouden kan worden alsof wij zouden ijveren voor een inferieur ne- venbelang iemand aan een baantje te helpen Oök is geschreven de kansen voor Loerak ker staan slecht, omdat de Middenstanders zoo ijveren voor Chris Jansen Volstrekt misgunnen wij Loerakker zijn Zetel niet, doch moeten wij alweder onze rechtmatige verlangens smoren ter wille van het behoud des Zetels van den Heer Loerak ker, die Leiden vertegenwoordigde? Wanneer er nu hier in Haarlem een verhoog de actie is ingetreden in het R. K. Midden standsleven, wanneer, nu de vitale levensbe langen van onzen Middenstand 'alom be dreigd worden, nu er geen kwestie is van overrompeling, noch vat; rechtsverkrachting, nu van de 32 of 33 Kath. Kamerzetels er slechts één gevraagd wordt voor den Mid denstand, die met den Werknemersstand ge regeld ijvert voor het behoud van hoogere loo- nen en allerlei nuttige sociale doeleinden, zelfs hun bij uitsluitingen, als anderszins steun verleent, nu vragen wij, waar door onzen Middenstand een verhoogde actie ontplooid wordt om voor 1/10 of 1/20 te herstellen het onrecht, wat jaren lang ten opzichte van de zen Stand is gepleegd, geeft net dan pas aan eerlijke lieden om ook hier in Haarlem de vermaledydingstaktiek te gaan toepassen, dezelfde taktiek, die, tot schande van onze Kath. Partij, wordt toegepast dag in dag uit op iemand, weliswaar met vele menschelijke ge breken, op den Voorzitter van den Algemee- nen Bond, maar die voor onze Kath. zaak toch in ieder geval oneindig veel meer verdiensten bezit dan een duizendtal potentaten en nietsnutters, doch veelpraters uit dezen ellendigen, modernen tijd, waarin voor eerlijkheid en goede manieren geen plaats meer schijnt te zijn, doch, waarin alleen de brute, domme macht van het getal moet do- mineeren. Wij zullen het hierbij laten Want wij willen niet in diepzinnige be schouwingen treden, dat is ook onze taak niet. Maar Gij, geachte Heeren, jG-ij beschikte toch over zooveel moreel, dat Gij U een wei nig weet op te heffen boven het alledaagsche en dat Gij toch niet met zoovele anderen den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand beschouwt of blijft beschouwen als een familie padden, die immer langs den grond kruipen om alles, wat zich wil verheffen, te helpen in de St. Vincentiusvereenigingen, in de Reclasseeringsraden, in dc Priesteroplei dingen, in de Patronaten, in de Jozefsgezel- lenvereenigingen, in de Bonden voor Groote Gezinnen enz, enz. enz doch, dat Gij hem met protesten, en wat dies meer zij, omlaag wilt drukken, wanneer die pad ook eens de vrijheid neemt, heel even slechts, bescheiden den kop op te richten en eén sportje hooger te klimmen. Met onze beste wenschen voor Uw gevoel van ongerepte eerlijkheid, waarmede Gij in in ons Kath. Kamp de éénheid wilt handha ven en bevorderen, doch in gezonden geest d.w.Z. in den echt Christelijken geest, wor telend in de allesbeheerschende liefde tot den evenmensch, al is die evènmensch ook een Middenstander, teekenen wij. Hoogachtend, Namens het Bestuur der R. K. Mid. denstandsvereeniging Het Dagelijksch Bestuur, (was get.) P. J. M. van TETERING. W. J. B. van LIEMT R. A. J. M. SCHLATMANN. H. J. L. KLEIN SCHIPHORST. Evenwel bij deze correspondentie blee het niet 1 De secretaris der K.V., de heer Adelaar, verzocht ondergeteekende telefonisch om dc leden der P.A.C. bijeen te roepen voor cene Gec. Vergadering met het Bestuur K.V. Zonder eenige opgave van redenen. Op 18 Maart had deze Vergadering plaats. Volgens den Voorzitter, dr. Koot, was het doel een heel gemoedelijke bespreking te voeren over het verzenden van Circulaires en volstrekt niet óm iemand ter verantwoording te roepen. Ik mae niet ontkennen, dat de Voorzitter deze Vergadering dan ook leidde op Zijn ge wone vriendschappelijke wijze en met den besten geest bezield was. De zaak zou hiermee uit zijn.... De ondergeteekende begon reeds in den aanvang met te verklaren, zooals ook reeds in de boven gepubliceerde correspondentie vermeld, dat, waar blijkt, dat aan de vermel ding zijner kwaliteiten bij zijn handteeke- ning, aanstoot was genomen, hij deze in den vervolge zeker weg zou laten, zeide verder, dat het blijkbaar taktischer en beter ware ge weest van den beginne af reeds achterwege te hebben gelaten. Na deze bekentenis bleef er al bitter wei- weinig te doen óver. Een aanvankelijk voornemen om in een soort Motie in het algemeen het verzenden van Circulaires af te keuren en deze in de Pers te publiceeren, kon zelfs niet in bespre king komen wegens een absoluut gebrek aan animo bij de P. A. C. Leden. De mededeeling des Heeren M. L. A. Klein, dat de Middenst. Candidaat hem persoonlijk de verzending der Circulaires had afgekeurd, kon door mij wor den gelogenstraft met de brieven van den heer Jansen in de hand, waarin deze actie juist werd toegejuicht. In een nadere briefwisseling heeft de heer Chris Jansen den heer Klein uitgenoodigd hem maar eens mede te deelen, waar en wan neer hij zulks zou gezegd hebben, Het ant woord van den heer Klein was i praten om de zaak heen. De krachtproef van den heer Klein mislukte weliswaar, toch ging de Cec. Vergadering vredelievend uiteen. De zaak was uit.althans zóó heette het. Inmiddels verscheen in „De Morgen" een fel, persoonlijk stukje tegen ondergeteekende. Natuurlijk anoniem De laffe kerel durfde zijn Zijn gezicht zelfs niet ontblooten- Nu lees ik noch „De Tribune," noch „Het Volk," dus ook niet „De Morgen" en een exemplaar van dit laatste werd mij zelfs niet toegezonden. Toevallig kreeg ik het even wel door vriendenhand. Anoniem was het stukje, ja, doch door de verwarring van denkbeelden, het redeneeren Zónder eenig logisch verband, het bijeen schrapen van alles en nog wat, de auteur( is mi) niet onbekend en zelfs Gij, aandachtige Lezer van dit Stuk, ook Gij zult hem thans wel weten op te sporen. Dat ik dit laffe, niet-geteekende Stuk on beantwoord heb gelaten, spreekt wel vanzelf. Men kruist den degen niet met een zeker slag lieden. Alleen op ééne zaak, wijl zij een alge- meenen kant raakt, wil ik heel even slechts aanslaan. Ik zou liefhebberen in de politiek In de Politiek Waar men moet zien en ontwaren alles, wat laag en gemeen is in den mensch, waar men kennis moet maken met de slechtste passies, waar men dikwerf in aanraking moet komen met éen slag on betrouwbare individuen, die men anders den rug kan keeren. Liefhebberen...... Brrrr. Doch, ik ben, vóór tuim 1 Vz jaar, geprest, ik kan dit vrijelijk zeggen, door den Gees telijken Adviseur, Rector Kok, den Direc teur van het Centr. Hanzebureau, Chris Jansen, en door de Haarl. Heeren H. J. L. Klein Schiphorst en W. J. B. van Liemt, om de leiding der R. K. Middenstandsvereeni giug op mij te nemen. Die heeren weten het, dat ik geaarzeld heb, dat ik tal van tegenwerpingen heb gemaakt, om velerlei redenen, doch ten slotte heb ik toegegeven. Doch dat toegeven hield in zich nimmer of nooit mijn plichten te verzaken, mij geheel aan de belangen van onzen Middenstand te geven met alle krachten, die in mij zijn. En reeds bij mijn eerste optreden in de Ledenvergadering legde ik deze duidelijke verklaring af Ik zal niet najagen een popu lariteit, doch ik zal mijn kracht zoeken in veel voor onzen Stand te doen, voor de ver dediging van zijn belangen immer op de bres te staan en er, als het moet, onverschrok ken den strijd voor aanbinden, moedig, naar ik hoop, in ieder geval onversaagd en niets of niemand ontziend. Ziedaar, kort en goed, mijn plicht, mijn taak, dus mijn Program 1 En nu is het een feit, hoe treurig ook, dat al ons werken op het sociale terrein ijdel is, wanneer wij ons geen belangrijke Voorposten veroveren in de Wetgevende Lichamen. Om dit te bereiken worden onze Vereeni ging en het Bestuur, als zoodanig, door de Bisschoppelijke Voorschriften wel erg ge handicapt, al geef ik dadelijk toe, dat het van ofis Doorl. Episcopaat zeer juist en goed gezien is. Maar als R. K. Kiezers zijn onze Midden standers vrij. Doch dan is hun betreden vrn het politieke terrein ook geen liefhebberij, doch harde noodzaak, een bij uitstek „Nood zakelijk kwaad", een noodzaak, die een ge lukkig léven vergalt om de ergernis, die ver oorzaakt wordt door onbetrouwbare, on waardige individuen, die hun snood bedrijf „politiek" noemen. Het Bestuur der K. V. zond ons Bestuur nog het hiernavolgend antwoord „Ons Bestuur meent te moeten opmer ken, dat U het gevoegelijk bij de eerste pagina van uw schrijven had kunnen laten en dat de onderteekening door het geheele dagelijksch Bestuur niet had geschied, indien de bedoeling die in ons schrijven was vervat, goed begrepen was en de redactie van het antwoord door de onder teekenaars gezamenlijk was samengesteld. Wij zijn van meening dat een dergelijk in sommige opzichten ironisch schrijven niet bevorderlijk is voor de zoo hoog npo- dige samenwerking. Tevens deel ik U nog mede, dat ons bestuur de zaak als afgedaan beschouwt, daar het ons niet tactisch voorkomt in de a.?. verkiezings dagen, nog meer verwikkelingen te doen ontstaan. Hopende dat U hiervan goede nota wilt nemen heb ik de eer te zijn, enz." Hoewel het heel weinig moeite had gekost op dit nietszeggend schrijven zeer ad rem te antwoorden, al was" het alleen reeds door erop te wijzen, dat de onderteekenaars van ons schrijven geen kwajongens zijn, dat de redactie is behandeld in een Vergadering van ons Dagel. Bestuur, terwijl wij ons sterk maken, dat de Voorzitter der K. V. van dit schrijven des Heeren Adelaar niets afwist, d. w. z. de redactie niet had gelezen, minstens niet had onderteekend. Van den Voorzitter was dit redactiestuk zeker niet afkomstig 1 Doch, de mededeeling in het schrijven verblijdde ons de zaak was uit...... En wij konden ons hiermede volkomen vereenigen, waarom ons Bestuur niet meer een wederantwoord zond. Immers, zonder ook maar eenig recht prijs te geven, wenscht ons Bestuur niet anders dan ae éénheid on der de Katholieken te bevorderen. Doch, was de zaak werkelijk uit? En zie nu de Vergadering der K. V. van Vrijdagavond en zie nu het voor de zooveel- ste maal betreuren door het Bestuur K. V. van de verzonden Circulaires, nadat her haalde malen was verklaard de zaak is uit. De Paaschtijd is nauwelijks voorbij en reeds zijn wij, Katholieken al zóó ver van den Goeden Vrijdag verwijderd...... Ten slotte resumeeren wij Eenerzijds le. Door een lid der R. K. Kiesvereeniging is, geheel binnen het kader van het Bonds- kiesreglement, met welk kader zoo uit den treure in andere kringen gesold wordt, geijverd met Circulaires voor een bepaalden Candidaat; 2e. Die aanbevolen Candidaat was, nota bene, een Candidaat voorgedragen door het Bestuur der K. V. 3e. Die Candidaat is een Voorman der R. K. Middeiistanders en onder de 32 Kath. Kamerleden zetelt geen enkele Middenstan* der 4e. Door alle mogelijke Gem. en Rijksbe? sluiten worden de vitale levensbelangen van den Handeldr. en Industrieelen Midden stand steeds meer bedreigd. En anderzijds le. In de eerste Vergadering de beste, keurt de Voorzitter K. V. deze actie openlijk af 2e. Het Bestuur K. V. richt over hetzelfde een schrijven aan het Bestuur M. V., waarop geantwoord wordt 3e. Het Bestuur K. V. wenscht over het? zelfde een Gec. Vergadering met de P. A. C[ Verklaart de zaak is uit 1 4e. Een anoniem, fel persoonlijk stuk ut „De Morgen" over hetzelfde verschijnt teged den ondergeteekende 5e. Het Bestuur K. V. schrijft wederom over hetzelfde aan het Bestuur M. V. dé zaak is uit 1 6e. In de d. a. v. Vergadering K. V. vlak vóór de stemming over het Pol. Advies, wordt andermaal betreurdhetzelfde. Geachte Redactie, ik laat ze „betreuren"? desnoods voor de 10e maal. Maar wanneer1 de belangen van onzen Middenstand verde-j digd moeten worden, daar zal ik bij tegen-i woordig zijn, ondanks alle klein gedoe. U, geachte Redactie, mijn beleefden dank voor de plaatsing. P. J. M. van TETERING Naschrift, Wij gaven dit stuk aan den. secretarif der R.-K. Kiesvereeniging, deni heer Adelaar, ter inzage, die ons het ver gende schrijft: Geachte Redactie, Onder dankbetuiging voor de inzage mceifc ik U te moeten melden, niet op dit geschrijf in te gaan. Dergelijke zaken ben ik gewoon, in het voltallige bestuur mijner organisatie en niet persoonlijk te behandelen. Boven dien is mijn overtuiging, da-t door zulke pu blicaties de zoozeer gewenschte eenheid in plaats van bevorderd stelselmatig ondeT-^ mijnd wordt. Hoogachtend, J. ADELAA& Bij het veranderen van het oude raadhuis aan dc Kerkstraat, door den heer F. Zwaan, vond de werkman Kerkman in den voorge vel een porceleinen pot De heer Zwaan bracht den pot op het gemeentehuis, waar hij geopend werd en waaruit kwam een loo- den koker met oorkonde. De oorkonde, die nog in zeer goeden staat is, luidt als volgt; „Op den drie-en-twintigsten Juny des jaars 1800 drie en zeventig werd een aanvang gemaakt met het bouwen van een raadhuis, ten behoeve der gemeente Zandvoort, tot het stichten waarvan be sloten was bij besluit d.d. 28 Januari 1873 genomen door het bestuur dier gemeente, hetwelk bestond uit I. R. Boerlage, bur gemeester-secretaris, J. v. d. Mije, C. v. Duivenboden, wethouders, C. Keur, Jb. Kollenberg, C. Duivenvoorde, L. v. d. Schinkel Czn, H. Driehuizen, leden van den raad. De teckening en bestek werden Ont worpen door D. E. L. v. d. Arend, archi tect te Haarlem. Bij openbare aanbesteding werd de uit voering opgedragen aan J. Visscher en F, Mars, timmerlieden, wonende te Haarlem onder opzicht van. J. H. Daudey, bouw^ kundige te Haarlem. Aldus opgemaakt te Zandvoort en ge- teekend te Zandvoort den dertigsten Juny _1800 drie en zeventig." 'Hierna volgen de onderleekeningen, van de hierboven genoemden, alsmede de ver klaring door wien de looden buis gemaakt is. Deze onderteekeningen zijn echter niefj meer te lezen. Mishandeling. Gisterenavond liep eeft. heer in de Kerkstr. en passeerde daar eetij troepje jongelui. Uit pure baldadigheid gaf' een van die jongens den passeerendc een slag in het gezicht. Toevallig zag een in-t specteur van politie deze mishandeling, dia direct den jongen mede nam naar het po^ litie-bureau en daar proces-verbaal tegeië hem opmaakte, RaadsLidmaatschap-Bramson. De af- deeling Zandvoort van de S. D. A. P. heeft aan den Raad medegedeeld, dat de heer Bramson geen lid van die partij meer is,| hij het vertrouwen in den raad van de S-;' D. A. P. niet meer geniet en niet meer' geacht kan worden de Sociaal Democra ten in den raad te vertegenwoordigen Jubileumconcert. De Beverwijksche Harmoniecapel gaf Maandagavond een con cert. Dit was het extra concert, ^e burgerir aangeboden bij gelegenheid van het 12 - jarig bestaan der Harmonie. Zooals met alle concerten, was ook nu het aantal toehoor ders groot en de muziek af. Na het 2de nummer van het programma, betrad de com missie uit de burgerij de tent, om het cadeau te overhandigen, dat als blijk van waardce-' ring werd aangeboden. Het bestond uit een 30-tal muzieklessenaars en een enveloppe met, zooals gezegd wordt Hinken inhoud. De heer Broekhuis complimenteerde nament de commissie, de Harmonie en bood ge noemde cadeau a,an, hetwelk natuurlijk in groote dankbaarheid werd 'aanvaard. Hierna werd het programma verder afgewerkt. Tijdens de toespraak was het niet mogelijk iets te verstaan van hetgeen er gesproken werd, doch tijdens de uitvoering was het, dank zij dc uitstekende zorgen' der politie, rustig, zoodat de vele aanwezigen volop, konden genieten. „Zuur en zoet". Dat het onmogelijk Is,' om je heele leven een zuur gezicht te zet ten en even onmogelijk om altijd vroolijk te zijn, dat heeft het blijspel Maandagavond bewezen, dat de titel draagt van „Zuur en Zoet" en waarvan Nielen en Grosfeld de schrijvers zijn. De rederijkerskamer „Alberdingk Thym" uit Haarlem, voerde in het R.K. vereeni- gingsgebouw dit drie bedrijvig blijspel op. Het is ongetwijfeld een groot voorrecht voor Alberdingk Thym, dat hun regisseur da schrijver is van vele stukken die door hen worden opgevoerd. Een even groot voor recht is het, dat Alberdingk Thym een kracht bezit als den heer Mossinkhof. Nielen als meneer Citroen (Züur) en Mos sinkhof als Suikersteel (Zoet) droegen hef geheele stuk, en wel op een wijze, dat het publiek, dat in groote getale was opgeko men, den geheelen avond hebben zitteo, schudden van het lachen, een zeker gedeel te sloeg zelfs af en toe tot gillen over. Alberdingk Thym heeft zijn reputatie ge vestigd in IJmuiden, evenals ze dat al in zooveel plaatsen heeft gedaan. Het samenspel tusschen Zuur en Zoet was werkelijk uitstekend. Aan het „bijwerk" ■was eveneens de noodige zorg besteed. En kele foutjes die hieraan kleefden, werden geheel overdrongen door het goede spel van de beide hoofdfiguren. Het stuk zelf is er een van het genre, zoo als we er meer van Nielen gezien hebben, en hoe dergelijke stukken bij het publiek in de smaak vallen is gisteren bewezen. Men ging voldaan naar huis en hoopt Alberdingk Thym spoedhJ weer -.ien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10