De Feesten der Sint Vincentius- Vereeniging. Haar 75-jarig bestaan. "it nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Het Bureau van den Bijzonderen Raad van de jubileerende Haarlemsche Sint Vincentius-Vereeniging. Bovenaande heer P. J. van Kessel, voorzitter van den Bijzonderen Raad. Onderaan, van links naar rechts: de heeren W. P. Houtkamp,penning meester; J. J. van Scheyndel, vice-praeses; H. A. C. v. Keulen, secretaris. Internationale Voorjaars- bloemententoonstelling, J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Van de Internationale Bloementenoonstelling. Van de Belgische tentoonstelling. Schitterende Orchideëen. Van de Internationale Bloementenoonstelling. Prachtige orchideeën op de, nieuwe Belgische tentoonstelling. Excursie van de Internationale Jury en de leden van het Congres der F. H. P. I. naar Aalsmeer. week 0.2." 48ste Jaargang No. 16029 Dinsdag 28 April 1925 Wij hebben in ons nummer van gisteren *eo resumé gegeven van de aanstaande 'fcestelijkheden ter gelegenheid van het dia manten feest onzer Hnarlemsche Sint Vin- centiusvereeniging. De lezers en lezeressen der „Nieuwe Haarlemsche Courant" zullen het verstaan dat ook onze redactie aan den vooravond van dat bij uitstek Katholiek en Haarlemsch feest een woord van dankbaren lof wijdt aan de eminente tubilaresse, die zooveel heil in Haarlem stichtte en ook buiten de Room- 8che kringen in onze stad terecht op tooveél waardeering bogen kan. Na de feestvergadering zullen wij in staat Sijn een ©verzicht van het werk der Sint Vin' Centiusvereeniging in Haarlem te geven. De secretaris zal daar een uitgebreid verslag uitbrengen en het past ons niet den indruk 'an dat» ontroerende historisch overzicht op de feestvergadering door publicatie vooraf te Verzwakken. Maar een lofwoord, dat tevens een dank' tvoord is, namens alle katholieken, zij ons toegestaan, hoe wars de Sint Vincentius Vereeniging, vooral ook onze goede Haarlemsche Vincentianen ook zij van openbaren lof. Alph. Laudy laat in de „Paradijsvloek Êva het volgende antwoord geven op een haar gestelde vraag .Moeder Eva,* waarom schreit Gij „Ik schrei, omdat ik niets als tranen zie i Dat antwoord wekt een beeld van de fi- nantieele, maatschappelijke, zedelijke en godsdienstige armoede en ellende, waarin het menschdom, na den zondeval, is komen te verkeeren. Er is veel leed in de wereld. Op gods dienstig en maatschappelijk gebied. En niet alleen otjder de'met aardsche goederen min der rijk. bedeelden. Maar, zoo ooit, dan zijn wij geneigd de straffende hand Gods te zegenen, die door die straf en al dat menschenleed gelegenheid gaf aan zooveel edele naturen wel te doen [aan de evenaasten. i Door alle eeuwen zijn de werken van barm hartigheid, en op dikwijls schitterende wijze, beoefend. Vereenigingen van personen heb ben welgedaan en particulieren, maar nie mand zal ons tegenspreken als wij een eere- palm toekennen aan de Sint Vineentius- vereeniging in den wedloop om verbetering en verzachting te brengen in den geeste lijken en stoffelijken nood van 't lijdend menschdom. De Sint Vincentius-vereeniging beschouwt de liefdadigheid niet als een sport of amu sement in leegen tijd. De Vincentianen vin den in den godsdienst het leidend motief van hun liefdadig streven, zij worden ge dreven door den echt-christelijken geest. Wie kent ze niet ook in Haarlem, in vroegere jaren en ook nu de weldoen de Vincentianen, die alles waren en zijn [Voor anderen en niets meer haten dan dat hun goede werken bekend worden en niet uit duivelschen hoogmoed, maar oprecht ge- [meend in christelijke nederigheid? Er zijn er zoovelen, waarvoor wij een oprechte [bewondering koesteren om hun onmetelijken lijver voor de zaak Gods en Zijn armen, en wier noest werken voor anderen slechts ge ëvenaard wordt door hun afschuw voor alles wat zweemt naar openbaarheid of luid ruchtigheid. Ook zelfs dit jubileun^ wordt in dienst gesteld der Liefdadigheid het zijn de armen van Haarlem, die moesten profi- teeren van dit diamanten feest. Zoo was de opzet, die ook, dank het grootmoedig of feren van Haarlem's Katholieken, voortref felijk is geslaagd. Wij mogen bij deze gelegenheid, nu wij het niet speciaal over de Haarlemsche Sint Vincentius-vereeniging willen hebben, wel iets vertellen over de vereeniging in het al gemeen. In het jaar 1853 werd te Parijs in een huis van de wijk der Scholen, sedert lang bestemd om de studeerende jeugd te huis vesten, eene wetenschappelijke conferentie gehouden, wier beraadslagingen gevoerd werden met al de levendigheid, welke ge woonlijk eigen is aan jeugdige geesten in die soort van verstandelijken wedstrijd, en te vens met al de ernstige belangstelling, welke de godsdienstige vraagpunten aan de onder werpen hechten, waarin men deze mengt. [Trouwens zij kwamen dikwijls ter sprake onder de studenten, die daar vergaderd waren om over geschiedenis, letterkunde en wijs begeerte te spreken, en die deze vraag punten aantroffen in al de groote onder werpen, welke 'door hun jeugdigen ijver be handeld werden. Het gebeurde dan, dat de genen onder hen, die aan het Katholiek ge loof getrouw waren gebleven, zich vereenigd en aaneengesloten zagen door de noodzakelijk heid om het openlijk te belijden en tegen de tus te eeren in den persoon van Zijne armen. Ziedaar de gedachte, of liever de natuur lijke zucht tot en de behoeften aan de ver eeniging, waaruit de eerste „conferentie" haren oorsprong ontleende. Zij behield Ozanam opgevat en tot stand gebracht een model van katholiek sociaal werk, dat vóór alles zocht door het lenigen der men- schelijke ellende met behulp van gebed en Sacramenten te bewerken de vervolma king van hen, die er zich aan wijden, en van hen, tot wie het zich richt", schreef 'niemand minder dan kardinaal Merry del Val in April 1913 aan den Aartsbisschop van Lyon en Al- bert de Mun getuigde „De conferenties van den heiligen Vincentius zijn geweest de groo te school van toewijding aan de volksklasse de bron van heel de Katholiek Sociale Actie in de 19e eeuw." De liefdediensten door de Sint Vincentius- vereeniging aan het zieke lichaam der Maat schappij bewezen zijn vele en velerlei ge weest. Geen liefdewerk is haar vreemd en een harer meest kenmerkende eigenschappen is juist dat zij zich zoo prachtig en gesloten Het zilveren jubileum van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen als bestuurslid van de afd. Haarlem van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Van links naar rechts de heer Ter Haar, secretaris van de afd.; mr. de Jongh, voorzitter van het Hoofdbestuur; mevr. Heerkens Thijssen-v. d. Kun; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; René van Ou venaller, 2c secr. Hoofdbestuur; van IJsendijk, ondervoorzitter afd. Haarlem. dien naam van „conferentie," welke te Parijs in de wijk der scholen aangenomen is, om de wetenschappelijke bijeenkomsten der jongelieden aan te duiden.Door zich reeds bij den aanvang te stellen onder de bescherming van den H. Vincentius a Paulo, teneinde aan de voorspraak van dien grooten dienaar Gods eenige stralen te'ontvangen van den geest van liefde en geloof, waarvan hij blaakte, gaf de conferentie vrij duidelijk te verstaan dat zij niet door bloot theoretische studiën, maar door werken en alleen door werken, geëvenredigd aan hare zwakheid, zich voorstelde de voorbeelden van haren gelukzaligen beschermer van verre na te vol gen. Hare eerste bijeenkomsten hadden plaats in de maand Mei 1833. Zij bestond toen slechts uit 8 leden en vond een eerste onder komen in de straat Petit Bourbon-Saint Sulpice, in de bureaux van de „Tribune Catholique." De kolommen van dit blad werden opengesteld voor de letterkundige proeven van eenige leden der Conferentie, die aldus een middel vonden om te voorzien in het ontoereikende der inzamelingen, door het honorarium van hunne artikelen in de armenkas te storten. Twee maanden na de oprichting telde de Vereeniging 15 leden en weldra zag zij hare gelederen versterkt door een aantal nieuwe leden, vooral jongelieden uit het bisdom Lyon. In 1834 was de vereeniging talrijk ge noeg om bij het bezoeken der armen een nog ondankbaarder en moeilijker liefdewerk te volgen. Vele harer leden wijdden hunnen vrijen tijd aan het bezoeken der jeugdige ge vangenen in het huis van bewaring, om zoo mogelijk eenige denkbeelden van godsdienst en berouw te doen ontkiemen in die zielen, bezoedeld door de ondeugd op een leeftijd, waarin de hartstochten pas ontluiken. In 1835 nam de Vereeniging een liefdewerk voor de weezen op zich. Bij het einde van het jaar 1843 telde de Vereeniging reeds 82 Conferenties en was gevestigd in 48 steden van 38 verschillende bisdommen en, haasten wij ons het te zeggen, het is bijna altijd in de bisschoppelijke ste den, dat wij haar zien opkomen zij groeit, om zöo te zeggen, in de schaduw der bis schoppelijke zetels. Overal toonen zich de bisschoppen hare beschermers zij zitten voor bij de oprichting der conferenties in hun bisdom, bezoeken haar bij hare plechtige vergaderingen en zijn tegenwoordig bij alle feesten om haren arbeid te zegenen en hare daarmede strijdende denkbeelden te verde-pogingen aan te moedigen. Deze traditie van digen. Een aan allen gemeen en dierbaar ge loof, de kracht der godsdienstige eensge zindheid, eene zekere wapenbroederschap, aangegegaan door de gewoonte om onder dezelfde banieren te strijden, had hen spoe dig met hart en ziel aan elkander verbonden, en zij waren vrienden geworden, \toordat Zij nog een vriendschappelijk woord met elkander gewisseld hadden. Weldra vroegen Zij zich af of het geloof, dat zij het geluk hadden te bezitten, hunne verbintenis niet behoorde te bezegelen met eenig werk, troostrijker dan dien woordenstrijders, die wel noodzakelijk, maar soms hartstoch telijk an bedroevend voor de godsvrucht zijn Zij achtten het raadzaam een ander soort vereeniging op te richten eene van uit sluitend christelijken aard, waarin de chris telijke liefde alleen voorzat, en wier vreed- jtaam doel zou zijn, onzen Heer Jezus Chris- de eerste jaren zien wij ook nu nog voortge zet in onzen Doorluchtigen Bisschop, die eveneens een buitengewone belangstelling aan den dag legt voor onze Haarlemsche Sint Vincentiusvereeniging. Bij de vermelding vari den oorsprong der Sint Vincentiusvereeniging mag niet verzwe gen worden de naam van Frederic Ozanam. Zelf kende deze zich de eer niet tot de stich ter te zijn. Hij gaf dien roemvollen titel aan meerderen, maar meer dan iemand verdient dien naam Frederic Ozanam. De St. Vincentius-vereeniging bloeide ook in ons vaderland, waar 's-Gravenhage reeds den lOen Februari 1846 de eerste Conferen tie stichtte Delft, Leiden, Vlaardingen volg den nog hetzelfde jaar En thans jubileert Haarlem nu een 75-jarig feest. Er is reden tot groote vreugde. „Altijd onderworpen aan de kerk, heeft weet aan te passen aan de behoeften van het oogenblik. Het bezoeken van arme gezinnen, het onderwijs geven aan arme kinderen, het verhoogen van het godsdienstig bewustzijn in de huisgezinnen (denk aan de zorgen, be steed aan de gemengde huwelijken het bezoek en reclasseeren van gevangenen, het in bescherming nemen van voogdijkinderen, het behulpzaam zijn der Stille Armen, het vertroetelen van de uitgehongerde kinderen ui; het buiten- en binnenland, het verschaffen van goede lectuur, alles wijst op een krachtig leven der Sint Vincentiusvereeniging, dank zij den nuchteren kijk op het leven, die de Vincentianen hebben en hen met beide voeten in de practijk des levens zet. Daarom begrij pen wij ook niet dat sommigen gelukkig niet in Haarlem kunnen beweren dat de Sint Vincentius-vereeniging haar tijd heeft gehad. Neen, de Sint Vincentius-vereeniging is noodig, noodig vooral in onzen tijdvoorde armen en zwakken, maar bovenal om het lichtend voorbeeld van naastenliefde en onthechting van aardsche goederen, die de Vincentianen ons geven. Er is dus wel alle reden heden tot dankbaar heid en hulde. Haarlem juicht, Haarlem dankt bij dit diamanten feest Zondagmiddag werd de tentoonstelling bezocht door Hunne Keizerlijke Hoogheden Prins en Prinses Asaka van Japan. Te kwar tier vóór vijf uur kwamen de hooge be zoekers met hun uit 2 dames en 5 heeren bestaand gevolg, den Japanschen zaakge lastigde en een lid der Japansche legatie in den Haag in twee auto's op het terrein aan, waar zij door de heeren Krclage en Voors werden begroet. De vollegrondstentoonstel- ling werd in alle onderdeelen bezichtigd. In het Hoofdgebouw had de bezichtiging der Belgische tentoonstelling plaats onder ge leide van den. heer Ch. Pynaert, den voor zitter der Belgische tentoonstellingscommis sie. Vóór bet vertrek werd in de ontvang kamer van het bestuursgebouw de thee ge bruikt, welke door Mevrouw Krelage werd aangeboden. De Prins en de Prinses zetten zoowel in Japansche als Romeinsche letter schrift hunne handteekeningen in het gul den boek. Te kwart vóór zeyen vertrok het gezel schap naar Amsterdam. Denzelfden dag bezocht de heer Wang- Ch^ng-Hui, plaatsvervangend rechter in het Permanente Internationale Gerechtshof te 's Gravenhage, vergezeld van den waarne- menden Chineeschen zaakgelastigde Koung Sian, de tentoonstelling. De heeren werden rondgeleid door de heeren Krelage en De afgevaardigden van do Koninklijke Maatschappij voor Landbouw en Kruidkun de te Gent hebben op den dag der opening van de* Belgische Floraliën een fraaie lau werkrans, met linten in de Belgische kleu ren. neergelegd voor het borstbeeld van J. H. Krelage. BEZOEK H. M. DE KONINGIN-MOEDER AAN DE BLOEMENTENTOONSTELLING Maandagmorgen bracht H. M. de Koningin Moeder haar vierde bezoek aan de tentoon stelling. Het bezoek was incognito, zoodat geen ontvangst door het tentoonstellingsbe- stuur plaats had. Hare Majesteit was vergezeld van de Hofdames Baronesse van Ittersum en Jonk vrouw van de Poll en van den Kamerheer Graaf van Limburg Stirum. Zoowel de Belgische Floraliën als het terrein werden ondanks het ongunstige we der bezichtigd. Z. E. dé Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck bezocht gisteren de tentoon stelling. Z. E. de Roemeensche Gezant te Brussel bezocht gisteren de tentoonstelling in ge zelschap van den consul-generaal van Roe menië te Rotterdam en den consul van Roe menië te Amsterdam met hunne dames. Ter gelegenheid van de Belgische Flora liën te Heemstede hebben de Belgische ge zant en de Prinses de Ligne gisteravond een maaltijd gegeven. Tot de genoodigden behoorden o.a. Z. Exc. dc Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw en Me vrouw Ruys de Beerenbrouck, de voorzit ter der Internationale Bloemententoonstel ling en Mevrouw Krelage, de leider der delegatie van de Belgische Regeering en Gravin de Kerchove de Denterghem, de heer Heringa, de chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Ministerie van Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Achteruit,, OPGAVE: Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen 28 April. Hoogste Barometerstand Akureyri. Laagste Barometerstand Brest. Verwachting van den avond van 28 den avond an 29 April: Zwakke tot matigen Oostelijken tot Noor-, delijken wind; zwaarbewolkt tot betrokketv waarschijnlijik regen; iets kouder oerdaj in den morgen val 773.8 m.M. te 752.4 m.M. te tot Arbeid, Jhr. van Doorn, burgemeester van Heemstede; Jhr. en Mevr. Van de Poll, de heeren Firmin Lambeau, Ch. Pynaert en Van Orshoven, leden der Belgische delega tie; Graaf dc I-alaing, gezantschapsraad; de heeren Roes en Voors, resp. ondervoor zitter en secretaris der tentoonstelling te Heemstede en de heer Valeton, secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad. De maaltijd werd door muziek opgeluis terd onder leiding van den heer Gerrit van Weezei, wiens aan den Prins de Ligne op gedragen marsch in 't bijzonder de aan dacht trok. Aan het dessert gaf de Belgische gezant in een toast- uiting aan zijn ingenomenheid over de sympathie waarmede zijn landge- nooten ontvangen waren, en de geestdrif tige manifestatie, op den schouwburgavond tc Haarlem aan zijn souverein gebracht. Z. Exc. huldigde de Belgische delegatie en de tentoonstellingscommissie en vatte zijn toast samen in een drbnk op Koningin Wil- helmina. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw beantwoordde deze toespraak met een dronk op dc goede be trekkingen tusschen de beide landen, waar op Graaf de Kerckhove de Denterghem een dronk wijdde aan de gastvrouw, de Prin ses de Linge. Maandagmorgen per trein van 8.14 ver trokken de leden van het congres der F. H. P. I. en de Intern. Jury van de Voor- jaarsbloementenloonstclling naar Aalsmeer. Onmiddellijk na aankomst in Aalsmeer werd oen bezoek gebracht aan de Centr. Aalsmeersche Veiling. Vandaar begaf bet gezelschap zich naar het bedrijf van de firma D. B'aardse Dzn„ waarna een kijkje werd genomen bij de firma Gebr. Alderden. Te kwart voor elf vertrokken de deel nemers in de gereedstaande auto's naar Oosteinde, waar de rozen-cultures werden bezichtigd, om zich daarna te begeven naar de Coöp. Veiling Bloemenlust, waar ver- verschingen werden aangeboden en eeni- gen tijd werd gepauseerd. Tegen 1 uur vereenigde het gezelschap zich in Hotel „De Drie Kolommen", waai het noenmaal, aangeboden door de Veree niging de afd. Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter, de heer P. Keersen Kzn. heette de aanwezigen welkom, zeide, dat hun bezoek aan Aalsmeer zeer werd gewaar deerd en sprak den wensch uit, dat zij een aangenamen indruk dezer excursie zouden meenemen. Na den heer Keessen voerden het woord de heer Pijnaert, voorzitter van de synd. kamer van Belgische tuinbouwers, die tij dens zijn achtdaagsch verblijf in Holland te Heemstede, Boskoop en thans te Aalsmeer bewonderd had, wat de Hollandsche tuin bouw te aanschouwen had. Hij maakt een vergelijking tusschen nu en 15 jaar geleden en constateert daa een enormen vooruitgang, die te danken is aan de werklust en de volharding der bevolking. Hij drinkt op den voorspoed der Aalsmeersche cultuur. Mr. Charles H. Curtis, Editor van d« Gardener's Chronicle is van meening, dat voor velen het bezoek aan Aalsmeer aan leiding zal worden er weer le keeren. Hij dankt voor de gastvrijheid en drinkt op de gezondheid van alle Aalsmeersche vrien den. De heer Albert Stakel, secretaris van den Bond van Zwitsersche tuinbouwers brengt dank aan Holland, aan Boskoop en Aalsmeer en roept de aanwezigen een tot weerziens toe. Als laatste spreker voert het woord Dr, schen phytopathologischen dienst, die op getogen is over zijn bezoek aan Holland er wien in 't bijzonder de harmonie, welke in alles tot uiting komt, heeft getroffen. Hij stelt een dronk in op den voorspoed van Holland en brengt hulde aan H. M. de Koningin. Na heD noenmaal wordt de excursie voortgezet. In motorbootjes maakt het ge zelschap een tochtje over de Westeinder- plassen tot het bedrijf van. de firma W. Topsvoort. Hierna worden nog bezocht Terra Nova en de kweekerij van den heer D. M. Spaargaren, waarna de bezoekers per boot weer naar Aalsmeer terugkeeren, van waar te half vijf de terugtocht naai Haarlem aanvaard wordt. 95-jarige echtvereeniging. Gisteren heeft het echtpaar de VriesGeven, wo nende aan de Manpadslaan te Heemstede, zijn 55-jarige echtvereeniging herdacht. Temidden van zijn gehuwden kinderen jaarde echtpaar, vastgelegd, heeft het echtpaar een vreugdevollen dag. beleefd. De hartelijke belangstelling van de familie, maar ook van buren en kennissen heeft dit feest onvergetelijk in de herinne ring van hen allen maar vooral tan het be- abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: £er kwartaal 3.25 ranco pet post per kwartaal bij 'ooruitbetaling 3.58 bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. couBftm Advertentiën 35 cent» per regel Bij contract belangrijke korting. Advertenties tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 cx. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. ue abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Q f| f| f| t-evensiange geneeie ongescmktheiü tot wernen uooi f 7CÏ1 ui) een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fCf) bij een breuk van f If] bij verlies van een .f>oren onsreva'len verzekerd voor*een der volgende uifkeerinüen 1 uUUU. verlies van beide armen, beide beene.n of beide oo^ed 1 «JU." 3fiorir,£<JU."een voet of een ooi? 1 I&U." duim of wijsvinger I JU. been of arm I KU. andere vinger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1