®#AQ1.6D Tweede Noord-Hollandsche T ramwegmaatschappij. De nieuwe Tarief wet. De belasting op auto's. 9y2 3y, iy2 y2 Niet-invorderbare Rijks belasting. Het Japansch vorstelijk bezoek Voortzetting van het bedrijf na insolventie. Mishandeling van dieren. De nieuw benoemde internuntius. De stemming in de R. K. Kies- vereeniging. VERKEER EN POSTERIJEN. Het nieuwe stationsgebouw te Bussum. voor Postzegelverzamelaars. LUCHTVERKEER. Een nieuw Koolhoven school- vliegtuig. KERKNIEUWS. Mgr. J. M. J. van Rooy. KUNST EN KENNIS. De toestand van Louis Bouwmeester. Oplichter gepakt. Te vroeg. De nooit falende automaat. Ergerlijke dierenmishandeling. Het weder in Maart. Vermoedelijke brandstichting te Ankeveen. De zigeunersvrouw, die geld kwam wisselen. GEEN VERGUNNING GEVRAAGD. MARKTNIEUWS. UIT ONZE OOST Noodlottig vuurwerk te Pekalongan. Communisme in Atjeh. Maandag werd onder voorzitterschap van den heer J. A. Kalif de aandeelhoudersver gadering der Tweede Noord-Hollandsche Tramwegmaatschappij gehouden. De winst- en verliesrekening over 1924 werd goedgekeurd.. Na de gebruikelijke af- chrijvingen keert de maatschappij aan de N'oord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij een pachtsom uit van 23.000.-. De heer G. Ripping, aan de beurt van af treding als commissaris, werd als zoodanig herkozen. In de vervolgens gehouden aandeelhou dersvergadering der Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij. eveneens onder voorzitterschap ,van de heer J. A. Kalff, waren vertegenwoordigd 179 aandeelen, uit brengende 26 stemmen. De winst- en verliesrekening over 1924 werd goedgekeurd. De door de Tweede Nocrd-Hollandsche T ramweg-Maatschappij overgedragen pachtsom laat niet toe, divi dend uit te keeren. Ook in leze maatschappij werd de heer G. Ripping als commissaris herkozen. Als plaatsvervangend lid in de commissie volgens art. 33 Statuten, werd, wegens over lijden van den heer E. A. van Tonderen ge kozen de heer Mr. A. Schwartz. Vermoedelijk niet vóór 1 Juli in werking. De inwerkingtreding van de nieuwe Ta- riefwet kan vermoedelijk niet eerder dan tegen 1 Juli worden verwacht. In Nederland het hoogst. Omtrent den druk der belasting op automo bielen geeft „De Auto" van deze week merk waardige bijzonderheden. Het blad heeft een enquête ingesteld naar de bedragen, die in verschillende landen bij den aankoop van een auto moeten worden betaald. Ten einde een gemakkelijke basis voor alle landen te vinden, zijn twee wagens gekozen, ah grond slag voor de berekeningen, de Fiat 501 torpe do als goedkoope utiliteitswagen van 3600 en een luxe Hispano Suiza torpedo van 16000. Hoe dc belastingdruk is, toont het volgende staatje Fiat. Hispano Amsterdam O/ /O 10 0/ •o 9 3i/2 O/ /O 23/„ Parijs 3'/4 0/ /O U/4 Brussel 3 4 o/ /O 1 0/ /O Italië o/ /O 23/4 New York O /O 1/3 Ver. Staten 3/4 O /O 2 /5 Californië 1/5 O' /O 1/20 Terwijl men in Engeland het eerste jaar nog geen 2 van de aankoopsom betaalt, be dragen voor ons iand de belasting-bedragen bij de aanschaffing voor een wagen van f 3000, f 600 bij een van f 6000, f 1200 en bijeen van f 12.000 f 2400, hetgeen dus be- teekent 20 van de aankoopsom Een betrekkelijk klein percentage. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hermans, nl. of het juist is, dat, met name in Amsterdam, miilioenen guldens, althans groote bedragen, voor de schatkist zijn ver loren gegaan doordat, wegens onvoldoend personeel oude posten niet worden, inge vorderd en op den zg. afschrijvingsstaat worden geplaatst en zoo ja, hoeveel posten en voor welke bedragen cm deze reden in Amsterdam en over het geheele land op ge noemden staat zijn gebracht, heeft minister Colijn het volgende geantwoord: De aan de eerse vraag ten grondslag liggende veronderstelling, dat een aantal oude posten, wegens onvoldoend personeel, zonder meer buiten invordering zouden zijn gelaten, is niet juist. Op de zoogenaamde afschrijvingsstaten zijn alleen gebracht die oude posten, welke naar de overtuiging van ontvanger en deurwaarder niet invorderbaar waren of waarvan de r'nvordering door mid del van executie een niet te verdedigen hard heid zou zijn. In afwijking van den gewonen regel, volgens welken eerst de oninvorder- baarheid door een verklaring of proces verbaal van onvermogen wordt geconsta teerd, terwijl daarna de in die verklaringen en processen-verbaal vermelde posten op een staat van oninbare posten voor onin baarverklaring worden voorgedragen, zijn thans, ter wille van werkbesparing ton aan zien van oude pesten der diensten 1920: 21 en 1921/'22 der inkomstenbelasting de verkla ringen en processen-verbaal van onvermogen en de staat van oninbare posten vereenigd 'ot één stuk, den afschrijvingsstaat. Voor de gemeente Amsterdam werd van het bedrag der kohieren der inkomstenbelas ting en der verdedigingsbclasting II over 1920/'21, ten beloope van 41.860.000, in totaal een bedrag van 1.488.000 oninbaar 'deden. Voor den dienst 1921 /'22 bedroegen lie cihers respectievelijk 55.407.000 en 1.900.000. Deze cijfers zijn de tijdsomstandigheden in aanmerkicg genomen niet onbevredi gend. Vrschillende omstandigheden hebben een nadeeligen invloed op de invordering deen gelden, te weten: la. de aanslagen over 1920/21 en 1921/22 zijn berekend naar het inkomen van de Pun tige jaren 1919 en 1920. terwijl de aanslag- >iljetten eerst werden uitgereikt in den tijd, waarin de malaise zich reeds duchtig deed voelen; 2o. de achterstand, die in de oorlogsjaren in de aanslag-egeling was ontstaan, is in de laatste jaren zooveel mogelijk ingehaald, hetgeen tengevolge had, dat de aanslagbiljet ten over opvolgende belastingjaren met een verschil in tijdsruimte van minder dan een jaar werden uitgereikt; ook hierdoor werd in vele gevallen een regelmatig verloop van de invordering niet weinig belemmerd; •3o. de opdracht van de invordering der gemeentelijke inkomstenbelasting aan de Rijksadministratie; 4o. het streven van vele belastingschuldi gen, om door allerlei handelingen de invor dering van ce schuld onmogelijk te maken of te bemoeilijken; 5o. de wijziging van het recht van voor rang, tot stard gekomen bii de wet van 17 Maart 1923, Staatsblad No, 91. Een en ander in aanmerking nemende, acht de minister het niet waarschijnlrk, dat door gebrek aan personeel belangrijke be dragen voor de schatkist verloren zijn ge gaan. In elk geval zou het, indien zulks hier en laar het geval mocht zün geweest, niet mo gelijk zijn, den invloed daarvan in cijfers uit te drukken, zoodat een antwoord op de (weede vraag niet kan worden gegeven. De Jnpansche Prins en Prinses Asaki, zijn Maandagavond per Staatsspoor te 6.21 ran Het Loo, waar zij het tweede ontbijt bij H. M. de Koningin hebben genuttigd, te 's-Oaverbnge aangekomen. Zij maakten de spoorreis in een der rij tuigen van den trein der Koningin, en had den onderweg een door H. M. aangeboden 'hee gebruikt. De Japansche Vorstelijke personen wer den ontvangen door den Japanschen zaak gelastigde te 's-Gravenhagc. den heer To- mohiko Minagawa, de overige leden van de Japansche' Legatie, zijnde de secretaris de heer Tadashi Sakaya, de 2de secretaris, de heer Suwa en de kanselier, de heer Myose en voorts door den heer Oda, Japansche rechter in het Hof van Internationale Jus titie. De zaakgelastigde was vergezeld van zijn echtgenoote. De trein kwam aan voor de Koninklijke wachtzaal. De Prins droeg de militaire uni form, evenals de generaal en de kapitein, die tot het gevolg van den Prins en de Prinses behoorden. De zaakgelastigde begeleidde den Prins en de Prinses naar het Hotel des Indes, waarheen in auto's gereden werd en waar hij hun, zooals gemeld, een diner aanbood. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp van wet houdende be palingen tot voortzetting van bedrijf na in solventie. Daarin verklaart de Minister van Justitie, dat het onderhavige voorstel uitgaat van de gedachte, ,dat de mogelijkheid moet be staan, dat het bedrijf van den gefailleerde na de insolventie nog eenigen tijd wordt voortgezet, indien blijkt, dat het belang van den boedel het best wordt gediend door die voortzetting. Het komt den Minister voor dat het belang van den boedel het eenig juiste criterium is. Intusschen meent de Minister niet teveel te zeggen, wanneer hij als zijn meening uitspreekt, dat van den regel van voortzetting in de practijk wel geen sprake zal zijn. Met de andere leden, in het Verslag aan het woord, geeft de Minister dc voorkeur aan rechtstrseksche mogelijkheid van voort zetting boven een indirecte voortzetting door verdaging van de verificatievergade ring. Wanneer de wet den term „brieven" ge bruikt zonder nadere omschrijving, zijn daaronder te verstaan alle de soorten brie ven, b-t Voo-'^opig Versla'1 rfenoemd. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Ter Hall, betreffende het nemen van maatregelen tegen bet op on behoorlijke wijze vervoeren van jong vee, Heeft de minister van justitie geantwoord dat hij na ver het onderwerp, in die vra gen genoemd, inlichtingen te hebben inge wonnen bij de procureurs-generaal bij de gerechtshoven, tevens fungeerende direc teuren van politie, overleg pleegt omtrent de vraag, in hoeverre het vaststellen van doelmatige bepalingen in deze kan worden bevorderd, dat dit overleg nog Ioopende is en dat, wanneer dit geëindigd zal zijn, hij zich voorstelt, nader antwoord te doen toe komen. I Z.H. de Paus ontving Mgr. L. Schioppa in particuliere audiëntie. Mgr. Schioppa ver trekt heden, Dinsdag, naar Boedapest, om zijn terugroepingsbrieven te overhandigen. Midden Mei zal hij naar Nederland vertrek ken. (Msb.) Wij ontvingen nog de volgende uitsla gen van de steming in de R. K. Kiesver- ecnigingen op Zondag 26 April: Oegstgeest. Uitgebracht 226 stemmen; op Politiek ad vies 122; Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien 33; J. M. J. A. Meijer, Rotterdam, 1; Prof. Dr. A. M. A. A. Veraart, 's-Graveflhuge, 8; Dr. L. G. Kortenhorst, Heemstede, 1; to taak Politiek advies 165; J. H. M. Balvers, Hillegom, 12; Mr E. J, M. H, Bolsius, Lei den, 1; L, F. Guyt, 's-Gravenhage, 3; G. W. Kampschöer, Monster, 3; A. J, Loerakker, Schoten, 3; C. M, Post, Delft, 1. Hoogmade-Woubrugge. Totaal uitgebracht: 272 stemmen; Poli tiek advies 35; Mr. Dr D, A. P, N. Kooien, /0; Prof. Veraart 2; totaal Politiek advies 107; J. H, M. Balvers, 72; B. M, Domsdorf, 1; L. F. Guyt, Den Haag. 2; A. J. Loerakker, Schoten, 51; P. F. Veelenturf, Hazerswoude, 36. Ongeldig 3 stemmen Bcrgschenhoek. Totaal uitgebracht: 42 st.; Politiek ad vies 22; Mr. Dr. Kooien 14; C, J. Kuiper, Utrecht 1; totaal Politiek advies 37, Domsdorf 1; Dr. Hoffman 1; Kampschöer 2; Loerakker 1. Berkel en Rodenrijs. Totaal uitgebracht 444 stemmen. Op het- Politiek advies 37 stemmen; Mr. Dr. Koo ien 107; Kuiper, 3; Meijer 3; Prof. Veraart 4; Mr. Kortenhorst 2; J. M. J H. Lambooy, Den Haag 1. Totaal Politiek advies 157. Balvers 2; Boertee 1; Guyt 10; Dr. Hoffman 1; Kampschöer 13; Loerakker 255; Post 2; Veelenturf 3. Nieuwerkerk a .d. IJssel. Totaal uitgebracht 49 st.; op politiek ad vies 49 st. Hilltgersberg. Totaal uitgebracht 92 stemmen; op Poli tiek advies 74; Mr. dr. Kooien 10; Prof. Veraart 2; totaal Pol., advies 86. Conijn 2; Guyt 2. Schiebroek. Totaal uitgebracht 65 st.; op Politiek ad vies 53; Mr. Dr. Kooien 6; Meijer 1! Mr. Kortenhorst 1; totaal Politiek advies 61; Guyt 3. ZoetermeerZegwaard. Totaal uitgebracht 250 st.; op Politiek ad vies 18; Mr. Dr. Kooien 77; Kuyper 2; totaal Politiek advies 97. Kampschöer 2; Loerakker 142; Veelenturf 2; ongeldig 3. Sassenheim. Totaal uitgebracht: 312 st.; op Politiek advies 34; Mr. Dr. Kooien 43; Meijer 2| Lambooy 1. Totaal Politiek advies 80. Gouverneur 11; Kampschöer 2; Loerakker 198; ongeldig 2. Katwijk a. d. Rijn. Totaal uitgebracht 17(j st.; op Politiek ad vies 54; Mr. Dr. Kooien 93 Totaal Politiek advies 147. Balvers 12; Mr. Bolsius 2; Guyt 3; Loerak ker 10. Ongeldig 2. VOORSCHOTEN. Uitgebracht 189 stem men. Politiek Advies 36; Mr.Dr. Kooien 27; Prof Veraart 1; Totaal 64; J. H. M. Balvers 3; J. P. Gouverneur f- L. 'F. Guit 22; G. W. Kampschöer 1; Loerakker 98. NIEUWVEEN. Uitgebracht 133 stemmen. Politiek Advies 18; Mr. Kroolen 16; Kuiper 1; Totaal 35. Balvers 4; Conijn 1; Guit 4; Loerakker 81; van Poll 1; Veelenturf 5. On geldig 2. LEIMUIDEN RIJNZATERSWOUDE. Uitgebracht 335. Politiek Advies 130; Mr. Kooien 77; totaal 207. Balvers 59; Doms dorf 4; Gouverneur 1; Loerakker 48; Veelen turf 8. Ongeldig 8. NOORDWIJK. Uitgebracht 402 stemmen. Politiek Advies 78; Mr. Kooien 58; Meyer 2; Totaal 138. Balvers 36; Bolsius 1; Doms dorf 1; Guit 1; Loerakker 219; Veelenturf 3. Ongeldig 3 PIJNAKKER. Uitgebracht 175. Politiek Advies 33; Mr. Kooien 55; Kuiper 1; Prof, Veraart 1 Totaal 90. Balvers 3;Borghols 1; Hoffman 1; Kampschoër 3; Loerakker 74; Veelenturf 2; ongeldig 1. RIJKSKIESKRING MAASTRICHT. In den kieskring Maastricht werden uit gebracht 33441 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Politiek Advies 12667. Candidaten van Politiek Advies; Mgr. No- lens 10411; jhr. mr, Ch. Ruijs de Beeren- brouck 583; ir. Bongacrts 222; H. Hermans 874; J. Ament 1063; P. Rutten 1472; mr. Waszink 191; J. Lambooy 97; Schoonbrood 313. Alphabetische candidaten: W. Blokker 77; mevr. Brouns- van Besouw 36; A. Conijn 45; P. Cremers 2250, H. Meertens 154, dr. Mol- ler 2917, M. v. Poll 35, J. Waterborg 34. SCHIEDAM: Totaal aantal geldige stem men 410. Hiervan werden op het Politiek ad vies uitgebracht 249,, en op de candidaten van het Politiek advies: mr. dr. D. A. Koo ien 33, C. J. Kuiper 17, A. J. M. J. Meijer 1 prof. dr Veraart 3, dr. Kortenhorst 2, prof. dr. A Steger 0, H. E. v. d. Brule 2, J. M. Lamb oo oy 0. De alphabetische candidaten verkregen de volgende stemmen: A, C. F. Conijn 2, L. F. Guit 60, dr. A. C. A. Hoffman 0, G. W. Kampschöer 0, P. A. M. Le Maire 0, A. J. Loerakker 18; Jhr. mr. van Nispen tot Se- venaer 1; J. A. J. Nolet 22; F. J. Per- quin 0, Th. F. M. Schaepman 0. RIJKSKIESKRING ROTTERDAM. Bij de stemming voor de definitieve lijst van de R. K. Staatspartij zijn gisteren in den kieskring Rotterdam uitgebracht 2864 stem men, waarvan 29 van onwaarde. Van dc 2835 geldige stemmen werden er 1808 uitgebracht op het Politiek Advies, 332 op den heer Kooien, 7 op den heer Kuiper; 119 op mej. Meyer, 22 op den heer Veraart, 26 op den heer Kortenhorst, 2 op den heer Steger en 50 op den heer van den Brule, allen candidaten die voorkomen op het Po litiek Advies. Van de candidaten. geplaatst op de alfa betische lijst verkreeg dc heer Bon 420 stemmen, de heer Conijn 10, de heer Guit 5 en de heer Schaepman 33. RIJKSKIESKRING 's-GRAVENHAGE. De uitslag in alle 14 afdeelingen in den Rijkskieskring 's-Gravcnhage luidt als volgt: Uitgebracht 1834 stemmen, van onwaarde 14, totaal aantal geldige stemmen 1820, welke als volgt zijn verdeeld: Politiek advies 704. Candidaten van het Politiek advies: Mr. dr. D. A. P. N. Kooien 227; C. J. Kuiper 9; mej A. Meijer 18; prof. dr. J. A. Veraart 45; dr. L. G-. Kortenhorst 35; prof. dr. A. Steger 121; H E. v. d Brule 1; J. M. J. H. Lambooy 27. Totaal 1187. Alphabetische candidaten: G, P. Bon, 's-Gravenhage 574; H. J. Borghols, 's-Gra venhage 28; A. F. C. Conijn, Doetinchem 11; L, F. Guit, 's-Gravenbage 18; mr. J. v. Hel- lenberg Hubar, Rijswijk (Z.H.) 1; mr. H. de Jong, Scheveningen 1; H. G. J. v. d. Sand, Arnhem 0 De bouw gegund voor 183,000. Aan de N. V. Bouwmaatschappij voor heen M. J, Bedaux te Tilburg is door de Nederlandsche spoorwegen opgedragen het bouwen van het hoofdgebouw station Naar- denBussum, voor de som van 183.000. De directeur van het postkantoor te Am sterdam deelt mede, dat met ingang' van 2 Mei 1925, des Zaterdags van 25 uur 's namiddags, bij wijze van proef een loket uitsluitend voor postzegelverzamelaars zal worden opengesteld. Hiervoor zal gebezigd worden de recht- sche kiosk, staande in de hal van het hoofd kantoor. Ter zijde van de kiosk zijn toonramen aan gebracht, waarin de Verkrijgbare post- cp frankeerzegels en andere postwaarden, zocJ- wel van Nederland als van de Nederland sche Koloniën in Oost-Indië, van Suriname en Curapac^ zijn opgehangen. Op het vliegveld Waalhaven tc Rotterdam is door den nieuwen piloot der N.V. Natio nale Vliegtuig Industrie te '^-Gravenbage, den luitenant-vlieger J. A. Aler, die zich vooral bekendheid heeft verworven door tij dens de Tear de rondvlucht door Nederland te winnen, die nieuwe Koolhoven F. K. 32 ingevlogen, het schoolvliegtuig, dat bestemd is voor den vliegdienst in Nederlandsch- Indië, De proefvlucht slaagde in alle op zichten. De machine is toegerust met een 130 P. K. Clerget Motor, heeft een lengte van 7.10 Meter en een vleugclbreedtc van 8 Meter; zij is een tweedekker, welke plaats biedt aan twee personen, of den instructeur en een leerling. Nadat de Koolhoven F. K. 32 ten deze zal zijn ingevlogen, zal het toestel worden gedemonteerd en naar Indië worden ver. scheept. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende Weleerw. Heeren tot Kapelaan te Haarlem H. H. Elisabeth en Barbara J. Schoenmaker, Amsterdam (H. Anna) P. Bcrlage, die Kapelaan was te Builenveldert. Tot Pastoor te Rotterdam (H. Jozef) G. v. d. Meer, Onderdijk J. Vijverberg, die Kapelaan was te Rotterdam (H. Laurentius). Te Assendelft J. van Blaricum, Rotter dam (H, Franciscus van Assisie), Q. te Mey, Heer-Hu go waard (H. Hamilie) A. van. Noort, die kapelaan was te Voorburg (H. Martinus). Het heeft aan Z. LI. %ien Paus behaagd den Zeereerw. heer J. M. J. van Rooy, pastoor der parochie van O. L, Vrouw van Goeden Raad te 's-Gravenhage te benoe men tot Geheim kamerheer van Z. H. Gisterenavond heeft Z.Exc. Mgr. C. Orse- nigo, Pauselijk Internuntius, van deze be noeming mededeeling gedaan in de kerk van O. I.. Vrouw- van Goeden Raad. HET AANTAL PELGRIMS IN ROME. Op 20 April waren er in Rome 120.000 pelgrims. m ui Maandagmiddag omstreeks vijf uur werd „de familie ervan in kennis gesteld, dat Louis Bouwmeester stervende was. Onder degenen, die den geheclen avond om de sponde verbleven, waren de zusters van Louis'Bouwmeester, mevrouw Man Bouwmeester, de beide zoons, de heeren Raaf Bouwmeester en Louis Bouwmeester Jr. en nog eenige andere familieleden. De patiënt bleef volkomen bij zijn be wustzijn en hij herkende de hem omringen de verwanten heel goed Om 10 uur werd hij weer door den slaap overmand De familie bleef echter den ge heclen nacht in de Ziekenverpleging, daar men elk oogenblik zijn verscheiden ver wachtte. Iemand voor f 5000 er in gevlogen. De Arnhemsche politie heeft verdacht van oplichting aangehouden de 30-jarige J. P S„ een der eigenaren van de drukkerij „La boremus" te Arnhem. De aangehoudene deed vroeger bankzaken in Amsterdam en Rotterdam, die echter alle slecht afliepen in den regel eindigden zij met een faillissement. Daarna werkte hij met een premieleening, die hem in aanraking bracht met den strafrechter. In Indië probeerde hij toen zijn geluk mfet bankzaken echter eveneens zonder succes. Het vorig jaar vestigde hij zich te Arnhem en hier trachtte hij zaken te doen onder den naam van dr. Schade van Asperen, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen kwam hij op het denkbeeld om een drukkerij op te richten. Hij plaatste een ad vertentie, waarin een boekhouder-correspon dent gevraagd werd en toen hij een slacht offer naar zijn keus had gevonden, een jonge man uit Den Bosch, stelde hij hem voor om deelgenoot te worden in de onderneming. De jongeman ging hierop in, en stelde f 5000 beschikbaar, en wel, omdat S. hem een koopacte had getoond van e|n drukkerij te Amsterdam. Thans is gebleken, dat deze koopacte valsch is. Er was geen sprake van aankoop van een drukkerij; wel had S. drukmachines, enz. in huurkoop ontvangen. De aangehou dene bezit geen cent eigen kapitaal. Hij is ter beschikking van dc justitie ge steld en in het huis vqn bewaring opgesloten. Zaterdagavond trad bij den aanvang der voorstelling in den Schouwburg, naar wij in de „Volkskrant" lezen, de heer Ko van Dijk voor het voetlicht om een oogenblik ,,de angedachenis" van Louis Bouwmeester, te eeren. Hij noodigde de schouwburgbezoekers en kele oogenblikkcn op te staan en de stilte te bewaren. Hoe goed ook bedoeld, de heer Ko van Dijk was te vroeg, de oude Louis maak* zoo'n haast niet. De havenarbeider L. C. J, J., te Rotter dam, die in een minder ^oede stemming ver keerde, gooide gisteren met een steen een ruit in van den politiepost aan de Raad huisstraat aldaar. In een ommezien kwa men eenige agenten naar buiten, die J. zon der veel complimenten naar binnen haalden. Over de bweegreden van ziir. daad onder vraagd, zeide bij. met zijn werk weinig te verdienen. Hij wilde de aandacht van de autoriteiten op zich vestigen, zoo ongeveer in den geest van Herostratus, den man, die Diana's prachtige tempel te Ephese in brand stak, om het nageslacht van hem te doen spreken. De politie te Arnhem, is een ernstige die renmishandeling op het spoor gekomen.. Een bewoner van de Siunatrastraat, die in zijn tuin gezaaid had, bedacht een levenden Vrgclvrschrikker en hing' eep paar mus- scben met dc pootjes aan een touw op, en liet de arme beesten zoo rondfladderen. Toen de politie ingreep, had reeds een er vogels zich doodgevlogen. De politie heelt tegen den man proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Aan het algemeen overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut is het volgende ont leend: Gedurende de geheele maand werden in den Allantischen Oceaan ten W. der Brit- sche eilanden hooge drukkingen aangetrof fen en voorts van de 6 tot 15 in het hooge Noorden. Het aantal depressies, die over W.-Europa trokken, was vrij groot. H. t. 1. waren N.-lijke tot W.-lijke winden talrij ker dan gewoonlijk. De temperatuur gemiddeld over de ge heele maand was ongeveer 1/4 gr. lager dan .normaal en ook 1 gr, lager dan die van Februari; in Limburg en in het O.lijk deel van Gelderland waren de verschillen bet grootst. In de twegde dekade was de temperatuur ongeveer 3 gr. beneden nor maal; 12 Maart was voor het Oosten des lands een ijsdag; te Winterswijk bedroeg toen het maximum 2.4 gr. en het mini mum in den nacht daarna 11 gr. 0, De hoeveelheid neerslag was vrij gelijkmatig over het land verdeeld en bedroeg 43 mm. tegen 46 mm. normaal; van den 8 tot 13 kwam op de meeste stations dagelijks sneeuw V°i°j' hoofdstations hadden gemid deld 104 uren met zonneschijn tegen 95 uren normaal; de drie dekaden telden resp. 38 54, 31 en 3454 urerk De vorige week brandde te Hollandsch Ankeveen (gemeente Weesperkarspel) een tweetal perceelen af, welke brand den arg waan der autoriteiten opwekte. Het had n.l, de aandacht getrokken, dat terwijl van de twee voerenbedoelde huizen, slechts één bewoond was, de brand uitbrak in het onbewoonde perceel. Een nader on derzoek bracht het volgende aan het licht: Het bewoonde perceel diende tot woning van een zekeren R., 25 jaar oud, gehuwd, wiens vrouw echter op het tijdstip dat de brand uitbrak, bij te Bussum wonende fami lie logeerde. R., die timmerman was, had tot compag non, J. K., te Bussum, die eigenaar der twee huizen was welke bestemd waren, om bin nenkort gesloopt te worden, waarvoor in de plaats door J. K. en R. gezamenlijk twee nieuwe huizen gebouwd zouden worden. Niettegenstaande de panden dus bestemd waren, afgebroken te worden, liet R., nadat hij op 19 Maart j.l. in een der beide huizen zijn intrek genomen had, den brandverzeke- ringspost, welke op 2000 afgesloten was (het betrof slechts kleine woningen) verhoo- gen tot 3500. De nacht, volgende op den avond, waarop R. den hooger gestelden polis in zijn bezit gekregen had, brak de brand uit. Toen vlak na het uitbreken van den brand, de politie Van R. om inlichtingen vroeg, bleek het, dat deze met den verzekerings polis in den zak liep. Dit waardevolle do cument en R.'s rijwiel waren de eenige voorwerpen, welke niet aan bet vuur ten offer waren gevallen. Alles verbrandde. Een deskundig onderzoek, ingesteld door een hoofdbrandmepster der Amsterdamscbe brandweer bevestigde het vermoeden der rijks- en gemeentepolitie, n.l.. dat de brand in bet onbewoonde perceel was uitgebroken. Toen eenige der bovenvermelde bijzon derheden ter kennis van den Weesper- karspelschen burgemeester, den heer J, C, F. Bletz kwamen, liet deze R. arresteeren en ter beschikking van den Officier van Justi tie te Amsterdam stellen. Een merkwaardige strafzaak is voor de Arnhemsche Rechtbank behandeld. Bij een sigarenwinkelier te Nijmegen ver voegde zich een donker uitziende vrouw, een zigeunersvrouw, die eenig sigarettenpapier kocht en daarna vroeg om geld te wisselen, ten einde guldens te ontvangen waarop de beeltenis der Koningin met loshangend haar voorkomt. De winkelierster nam daarop een twaalftal guldens uit de la om de gevraagde geldstuk ken uit te zoeken, doch werd toen door de zigeunervrouw gebiologeerd, zoodat zij ge heel willoos werd De vreemde klant greep daarop naar het geld en moffelde een viertal guldens in haar mouw. De winkelierster was toen weer in staat om hulp te roepen en haar moeder, die eveneens den diefstal gezien had, hield Je- zigeunervrouw, die den winkel wilde ver laten, tegen. Doende alsóf er niets gebeurd was, greep de zigeunerin nog een gulden, zeggende: „Aan een gulden laat ik me niet kennen." Daarop verliet zij den winkel, doch zij werd weldra gearresteerd. Voor de Rechtbank thans voerde de zigeunervrouw het woord in het Fransen. Zij verklaarde geen Hollandsch te kunnen spreken. De winkelierster, als getuige gehoord, kon echter het tegendeel bewijzen. Daarna maakte de vrouw zich in de Hol- landsche taal verstaanbaar. Zij ontkende den diefstal te hebben gepleegd. De vrouw verklaarde waarzegster te zijn, maar hield absoluut vol de winkelierster niet onder den' invloed van haar oogen te hebben gebraakt. De Officier van Justifie achtte het wettig ven overtuigend bewijs geleverd en eischte 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Vries Robbé, vroeg vrijspraak, subs, een straf gelijk aan de preventieve hechtenis. De Bredasche gemeente-autoriteiten neb ben heden den verkoop der Emmèblcem laten stopzetten, omdat voor den verkoop tevoren geen vergunning gevraagd was. Daar vorige jaren nooit vergunning tot verkoop gevraagd werd en deze steeds werd toegestaan, ver keerde men in de meening, dat dit ook dit jaar zou mogen. Dr. Beintema, secretaris van het comité tot verkoop van de Emmabloem, hefeft daarop op eigen verzoek proces-verbaal tegen zich laten opmaken. Nadat dit geschied was, gelukte het aan het bestuurslid mevrouw Dr. Bossers met veel moeite den burgemeester te bewegen den verkoop heden verder toe te staan. ROTTERDAM, Maandag 27 April. Bin- nenlandsche granen. Tarwe met ruimer aan bod, iets hooger, f 11.5013.50, qualiteit van vóór den regen f 16.5019 Rogge f 13.75—14.25 Gerst Chevalier f 14.75— 15.50 Haver iets hpoger f 1213.25 Erw ten, kleine groene prijshoudend f 12.25 13.75, schokkers hooger f 1622, bruine boo- nen vooral in de afwijkende soorten lager f 11—18. Buitenlandsche granen kalm. Rogge Z. Russische disp. f 15.25, Z. Afrik. disp. f 14.10, Western 2 disp. f 13.20. Gerst 48 pond Mal ting disp. f 254, 48 pond Malting stoomend f 247, Donau disp. naar qual. f 241254, Canada 3 spoedig verwacht f 259. Haver Ca nada 2 disp. f 13, dito feed disp. f 11.10, dito stoomend f 10.80, La Plata disp. f 10.70. Maïs La Plata disp. f 240239, stoomend f 239, geladen gestoomd nieuwe oogst f 236, Galfox verwacht f 232, Joego-Slav. ladend/ geladen f 228, gele O. Afrik. No. 6 aangeko men f 236, witte dito 2 aangekomen f 238, Austral, disp. f 236237, mixed Java aan gekomen f 230, gele Java aangekomen f 235. Vlas. Aangevoerd 19.700 kg. blauw f 1.40 —2, 18.100 'kg. Holl. geel f 1.40—1.85, 2800 kg. wit Zeeuwsch f 1.101.30, 3000 kg. Gro- ningsc'n f 1.401.75, 18 kg. dauwroot f 1 1.25. Eieren. Zeeuwsche en OvermaasChe f 5.50 —6.50. Vee. Ter markt waren aangevoerd 580 vette runderen, 311 vette en graskalveren, 204 scha pen of lammeren, 1741 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 115122 ct., 2e qual. 110105 ct., 3e qual. 90—80 ct., ossen le qual. 110120 ct., 2e qual. 100 95 ct., 3e qual. 8575 ct., kalveren le qual. 17Ó190 ct., 2c qual. 150125 ct., 3e qual. 11090 ct„ schapen le qual. 90100 ct., 2e qual. 8070 ct., 3e qual. 60 ct., lam meren 110120 ct., varkens le qual. 68 70 ct., 2e qual. 6664 ct., 3e qual. 6260 ct., licht soort 6774 ct., alles per kg. Vet vee en vette kalveren met matigen handel. Schapen en lammeren ook matig verhandeld. Varkens redelijk verhandeld, enkele prima soorten iets boven noteering. Fijne Zaden. Lijnzaad voer- f 1820, zaai f 2023. Mosterdzaad bruin f >.geel f blauw maanzaad f 3739, kar wij zaad 28, 30, koolzaad f kanariezaad f 2021 zonnebloempitten f 17J618 Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 55.80, idem blauwe f 5.5.80, poters f 1.252.25, Zeeuwsche eigenheimers f 44.75, blauwe f Brielsche f 4.505.25, Bravo's f 55.70, R d Stars f 3.80—4.40, Winter Malta's 16— 18 ct. per kg. AMSTERDAM, 27 April. Binnenl. gra nen. Boerennoteering. Voertarwe f 10 IIYp tarwe bok f 12%13%, rogge f 13 14, Chevalier gerst f 1314%, haver f 10 12, duiveboonen ,f 1315, paardeboonen f 12—13, alles per 100 Kg. Buitenl. granen. (V.A.G.-condities) Maïs Java Mixed disp. gestort f 230, id. stoomen de in balen f 231, id. witte disp. stoomende, in balen f 230, La Plata disp. f 239, id. stoo mende f238, id. nieuwe oogst, stoomende f 240. Gerst. Donau dagelijks verwacht f 242. Lijnkoeken S.K. stoomende f 12.80 Atr.e- rikaan"che diso. f 12.75. ENKHUIZEN, 27 April. De ansjovls- visscherij is- hier begonnen.. Heden kwamen hier ter .stede de eerste vaartuigen binnen. Nog geen marktprijs. De eerste 12 baring- vaariuigen hebbe» aangevoerd gemiddeld 22 tal haring. Alzoo goede vangst. Marktprijs 1.a 0.91 per tal. Huizen, 26 April. De Zuiderzeeharing- markt bewoog zich in de afgeloopen week om den talprijs van 1.Deze noteering kan voor de afgaande priode, die na Paschen geregeld intreedt, niet ongunstig heeten; het meerendel der Huizervloot had dan ook een behotA-lijk voldoende wcekbesommiriC temeer waar.de bot, voor zoover versch verhandeld, tegen mooie prijzen werd afge slagen. De haringhandel en de export, hoe wel het niet meer de groote kwantums van vóór Paschen betreft, heeft zich vrijwel her steld; het koele weer veroorloofde weder wagonverzending van versch product, da aangewezen verzending uit het Zuiderzee gebied, daar er bokkinguifvoer door meer bewerkingskosten steeds een speculatief ka rakter heeft voor de handelaars-exporteurs. De aankomende week kan wellicht een keerpunt worden in vrsscherij en handel; blijkt dc ansjovis zeer ruim en valt de boi- vangst iets mee, dan zullen heel wat schui ten de haring vaarwel zeggen en is het eigenlijke seizoen spoedig voorbii. AMSTERDAM, 27 April. Aardappilen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). ZeeuwJ sche Bonte f 5.806.20, id. Blauwe f 5.10 6.20, id. Eigenheimers f 4.254.40, id. Bra vo's f 55.50, id. Roode Star f 44.25, id. Blauwe Eigenheimers f 4.504.25 Friesche Rood Star f 3.703.80, id. Roodbonten f 4 4.25, id. Blauwe Borgers f 44.50 Notrd Hollandsche Blauwe f 44.25, id. Boite f 4.805 IJpolder Bravo's f 55.51 •Zeeuwsche Eigenheimer poters f22.50, id. blauwe poters f 22.50, id. bonte poters f 22.50, id. Bravo's poters f 2.50", id. rocd star poters f 22.50 Hillegommer Zand- aardappelen f 6.507.50 Drcntsche Eigen heimers f 2.503, id-. Roode Star f 2.50—3 per HL. Winter Malta-aardappelen f 151 16 per 100 Kg. Zomer Malta-aardappelen heden aatgeko men per s.s. „Syra", worden vandaag 6 Rot terdam de eerste (kleine partijtjes) verkocht. AMSTERDAM. 27 April. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 504 vette loeien^ waarvan de prijzen waren le kw. f i.20 1.32, 2e kw. f 1—1.20, 3e kw. f 0.84—1 per. Kg. slachtgewicht120 melk- en kalffoeien f 150550 per stuk 129 vette kalverei, le «kw. f 0.94—1.10, 2e kw. f 0.78—0.94 pei KgJ levend gewicht 139 nuchtere kalveren f141 26, 97 schapen f 5065 per stuk 770 rette varkens, Holl. le kw. f 0.93—0.94, id' 2e kw. f 0.910.93, Overz. en Gelderscte le kw. f 0.93—0.94, 2e kw. f 0.91—0.93, s)ek-; varkens f 0.860.88 per Kg. slachtgewkht 13 paarden f 150—300 per stuk. ALKMAAR, 25 April. Vee. Aanvoer 2A paarden f 100305 78 koeien (melk) f525 487.50 239 nuchtere kalveren f 10—36 101 schapen f 4059 23 lammeren 5 vst-4 te varkens f 60100 69 magere var tons f 3045 244 biggen f 16125 26 boklen en geiten f 622 kleine id. id. f 1.602J0 boter per 0.5 Kg. f 0.750.95 eieren f 5»ï5i 6.25. ALKMAAR, 27 April. Varkens. Aangf-t' voerd 780 varkens. Vette f 0.720.76, zoi-, ters f 0.710.72, Londensche f 0.720/5 per Kg. APELDOORN, 27 April. Eieren. Aanvóuj 150.000 stuks Prijs f 5.506.50, gemiddeld f 6.10. Handel kalm. v AXEL, 25 April. Graan. Ter markt werf heden genoteerd tarwe f 12.50, rogge f 11.50 gerst f 15, haver f 10,50, erwten f 13. UTRECHT, 27 April. Paarden. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aar- gevoerd 750 paarden en veulens. Weeldt- paarden golden f 500650, werkpaarden f 300450, oude r.aarden f 120200, 1-ja-, rige veulens f 150—225," 2-jarige veulens f200—375, hitten f 125—275. Handel ge1 dru'-r. EDE, 27 April. (Weekmarkt). Eieren 5.506.50 per 100 stuks. Biggen 15 24' per stuk. Aangevoerd 135.000 eieren, 125 biggen. GORINCHEM, 27 April. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd'. 623 koeien, 15 nuchtere kalveren, 18 schapen, 46 lammeren, 268 overloopers, 1012 biggen. Men besteedde voor: kalfkoeien 390520, melkkoeien 320475, kalfvaarzen 2)50375, guste vaarzen 220290, pinken 130190, nuchtere kalveren fok 2028, idem ex port 814, schapen 3545, lammeren 1824, overloopers 1940, biggen 9— 20, alles per stuk. Boter 1.151.20 per 14 kg. Eieren 0.05540.06 per stuk. Handd matig. HOORN, 27 April. Vee. (Voorjaersvee- markt). Aangevoerd 1679 stuks. Melkkoeien 320540, kalfkoeien 290510, :tieren 200350, pinken 140220. Handel ma tig. KAMPEN, 27 April. (Weekmarkt). Eieren aanvoer 25.000 stuks 5.506.50 per 100 stuks. Boter 2.20 per kg. Kippen 2403 per stuk. Konijnen 1.753 per stuk. Russische matten 811 per rol. NIJMEGEN, 27 April. (Weekmarkt). Vee. Aanvoer 41 vette koeien 0,550.62, 25 vette kalveren 0.420.50 per 54 kg., 150 nuchtere idem 1223 per stfito 143 vette varkens 0.360.39 per 54 k'g. Handel matig. TIEL, 27 April. (Weekmarkt). Vee. Op de markt gold le qual. vet vee 60, id. 2e qual. 55 cent per 54 kg. Kalfvee handel vlug. Kalfkoeien 370—450, vaarzen 330 390; weivee handel flauw, er werd weinig verkocht. Weikoeien 190240, pinken 110—160. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 244 varkens en 396 biggen. Prijshoud :nd. Varkens van 52100, biggen 1025, Granen, Tarwe was belangrijk minder aan gevoerd. Zoodat de vorige noteering niet te bedingen was. Rogge zonder a:n-or- TT~-vr meer gevraagd. Groene erwten komen wei nig voor. Voederartikelen onveranderd. Tarwe 1011.25, gerst 8.608.8754, haver 4.506.50, boonen 10.50—12 50, groene erwten 11.5013, gele id. 11 12, wikken 12.5013, alles per H.L. 'Boter en eieren. De aanvoer van boter bedroeg als vorige week 30 kg. De prij» was voor de beste qualiteit 10 cent per kg. hooger en beliep 2—2.30. Van eieren was de aanvoer grooter; thans waren ter markt 50.000 stuks. De prijs was iets hooger dan vorige week 5654 cent per stuk. TEXEL, 27 April. Texelsche Eierveiling, Aangevoerd 42600 kipeieren. Hoogste prijs 6.70 Itagste prijs 5.80, middelprijs 6.15 per 100 stuks. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging .Gou da en Omstreken". Veiling van 27 April. Kropsla 1 soort 4.509,10, idem 2e soorti f 1.806.10 per 100 stuk; spinazie 0.70 4.90; postelein 3436 per 100 Kg.; worte len 2326; radijs 5.607.30; raapstelen 1—2.30; selderie 1.60—3.a70; prei 1.50 3.80 per 100 bos; slavellen 0.401.04 per kist; violen 0.701.20 per 100 stuks.1 Een kind verbrand, Aneta meldt: Een ondeugdelijk vuur, werk heeft te Pekalongan tallooze onge lukken veroorzaakt. Er werden 45 perso nen zoodanig gewond, dat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. Van acht hunner zijn de handen geamputeerd. Een kind is verbrand. Het bestuur waakzaam. Uit dc laatste berichten uit Atjeh bleek reeds duidelijk, dat het bestuur daar werk zaam is om de een of andere communisti sche roerigheid tegen te gaan, meldt de „Deli Ct," Nadere berichten wijzen er op, dat b.v, een staking bij de Atjehram niel heelemaal uitgesloten wordt geacht. Te ge- lijker tijd vernemen we echter, dat daarte gen reeds allerlei maatregelen voorbereic zijn. Het zou natuurlijk niet verstandig zijn. deze maatregelen te onthullen, doch he* stemt tot geruststelling, dat het bestuur blijkbaar op de hoogte en waakzaam is. Ook in de havenplaatsen der Buitenge westen wordt den laatsten tijd door de douane streng gelet op het invoeren van communistische geschriften of pamfletten. Bovendien schijnen verschillende perso nen, die ook maar eenigszins in connectie staan met communisten, ook al zijn ze fZelié die beginselen niet toegedaan, aanschrijvin gen van het hoofd van plaatselijk bestuur te ontvangen, dat zij als afkomstig uit an dere gewesten, de plaats hunner inwoning niet zonder de toestemming van dien amb-j tenaar mogen verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6