m f Woensdag 29 April 1925 1 43ste Jaargang No. 16030 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Groot of klein Haarlem? EEN JUBILEERENDE CONGREGATIE. Jubileum. Statuten. Hinderwet. Koningstraat 10Haarlem. Haarlem gezien uit een vliegmachine. (Wij gaven iiiervan Maandag een beschrijving). Foto K. L. M. DE GRENSREGELING Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht. Agenda 30 April Het wetsontwerp verschenen. Telegraphisch Weerbericht HAARLEM's GEMENGD KOOR. MUZIEK. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij "ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970, Adverfentién 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bii vooruitbetaling. •ie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de Verzekermgsvoorwaardeu, feoen ongevallen verzekerd voor een der volgende uifkeeringen Levenslange geneeie ongescmktnerd tot werken door f 7C0 oi, een ongeval met ggQ - f 125," d^of wiisvtager" f 50.^ bg^ofarmY40.-^'^^. verlies van beide armen, beide heenen ofbei^e oo^en Gisterenavond is dan eindelijk het wets voorstel betreffende de uitbreiding van de Haarlemsche grenzen in de Staatscourant Verschenen. Bij de behandeling zijner be- Srooting in de Eerste Kamer heeft Minister Puys zoowel bij het schriftelijk als bij het Mondeling debat eenige malen verklaard, ^at het lang verbeide wetsontwerp „zeer binnenkort" en zelfs „eerstdaags" verwacht kon worden. Toen was het achter in Ja- ouari. Onze stellige inlichtingen op goede fironden gebaseerd hadden ons vier we ken te voren al doen berichten, dat het Wetsontwerp in ieder geval in de eerste week van Nieuwjaar zou verschijnen. Nu is bet bij na Mei. Het zou wel eens de moeite waard zijn te Vernemen, welke geheime krachten er toch aan de departementen werkzaam zijn, om een gereed liggend en spoedeischend ont werp maanden en maanden lang vast te kouden. Over het ontwerp zelf behoeven wij niets anders te zeggen, dan dat het ongeveer be- kelst het kleine plan. Daar is alles mee ge zegd. 't Is eigenlijk jammer van de plaats ruimte om de memorie van toelichting van den Minister af te drukken. Alles wat daar verteld werd, heeft al zestig maal in allerlei toonaarden in onze courant gestaan. Het voor en tegen van het groote plan is uit den treure besproken en beschreven; het onderwerp is afgezaagd, uitgehold, uitge knepen. We wagen het dan ook niet op dit teleurstellend oogenblik al die oude argu menten weer eens te gaan ophalen, om vóór het groote en tegen het kleine plan te gaan pleiten. Daarmee kunnen we beter wachten tol het ontwerp in de 2de Kamer in behandeling komt.... als het ten minste zóóver komt. Want ziedaar de vraag, waar het op dit moment op aan komt: zal het parlement dit wetsonwerp nog in deze pe riode afdoen? Het is geen noodwetje, dat in een paar dagen kan behandeld worden. De Kamerle den zullen het degelijk willen bekijken; er eal een grondig afdeelingsonderzoek noodig zijn; er moet komen een voorloopig verslag en een memorie van antwoord. En waar er aan dit Haarlemsche ontwerp langzamer hand gewichtige principicele problemen over annexatie in het algemeen, zijn vast gegroeid, kan een uitgebreid schriftelijk debat tusschen volksvertegenwoordiging en regee ring verwacht worden. En gesteld, de 2de Kamer durft dat alles nog aan; dan moet dezelfde geschiedenis bij onveranderde of geamendeerde aanname van het wetsontv/erp weer in de Eerste Kamer herhaald worden. Er mag dus nu al een ontwerp tot rege ling van de Haarlemsche grensuitbreiding in de Staatscourant staan, men ziet, hoe wei nig dit in deze omstandigheden, in deze laatste weken vóór de groote verkiezingen, beteekent. Het doet momenteel niets andors dan officieel vast leggen, wat wij al lang weten, dat deze regeering enkel te vinden is voor een uitbreiding van Haarlem, die met „het kleine plan" wordt aangeduid. En nu kent men het standpunt van het ge- meentbestuur en de burgerij van Haarlem daartegenover voldoende. Dat standpunt is; alles of niets; het groote plan of geen plan. Het komt er dus nu maar op aan 1ste af te wachten óf er van openbare behandeling van de zaak nog wel iets komt; of dit staatsstuk niet als vele andere bij de depar tementale stukken wordt gelegd om nooit meer te voorschijn te komen; 2de, wanneer het ontwerp nog in open bare behandeling mocht komen, te onder zoeken of er mogelijkheid bestaat het voor stel zóó te amendeeren, dat Haarlem er genoegen mee kan nemen; of voor zulke amendementen een meerderheid bij de Kamer verwacht kan worden, of dat een groot-Haarlem op een „onaanhelijk" van de regeering zou afstuiten. Men ziet dus, dat de Haarlemsche bur gerij zich nog niet zenuwachtig behoeft te maken. Er is sinds gisteren feitelijk niet anders gebeurd dan de bekendmaking van wat al lang bekend is; de regcering is voor het kleine plan. Maar overigens is alles nog in heel wijde zakken en het kan heel goed gebeuren, dat we over tien jaar nog tus schen dezelfde grenzen beklemd zitten als nu. Want onze hoop op een goede, afdoende grensuitbreiding gaat veel meer naar de toe komst dan naar het heden. Wat ons betreft, blijft ons advies: laten wij liever een regee ring afwachten, die niets voor oases voor belastingbetalers voelt, dan aan de Haar lemsche grensuitbreiding half peuterwerk te doen! fn deze dagen valt de herdenking van het feit, dat vóór 50 jaren de Eerwaarde Zusters Franciscanessen, dochters der H.H. Harten van Jezus en Maria, uil Salzkotten, voor het eerst den voet op Nederlandschen bodem zetten. Wij meenen voor dit zeldzaam jubileum eenige oogenblikken de aandacht van onze lezers te moeten vragen op de eerste plaats, omdat in het algemeen een congregatie van liefdezusters, welke een halve eeuw in dienst der Roomsche charitas heeft ge werkt, onze belangstelling verdient; maar zeer in het bijzonder, omdat deze „Duit- sche zusters Franciscanessen" zich bij haar komst in Nederland hebben gevestigd in het Bisdom Haarlem en sinds dien haar negen tien huizen en belangrijke stichtingen bin nen datzelfde Bisdom gehouden hebben. Er is echter voor ons nog meer aanlei ding aan dit jubileum bijzondere aandacht te wijden. De grootste vermaardheid heeft deze feestvierende congregatie niet zonder recht en reden verworven door haar on volprezen ziekenhuis te Haarlem, zóó, dat haar .leden overat bekend zijn als „de zuster^ der iMariastichting". En als zoodanig vormen zij met haar Haarlemsche ziekeninrichting, met haar moederhuis „Boekenroode met haar huizen in Haarlemmerliede, Overveen en haar bediening van het Seminarie Heem stede en straks met haar nieuwe ziekenhuis in Velsen ten nauwste mede onze geweste lijke Roomsche gemeenschap. Wat een ziekeninrichting als „de Maria- stichting" beteekent, is moeilijk onder woorden te brengen. Niets is gespaard om dit huis van verpleging der noodlijdende menscbheid tot de uiterste perfectie van hygiëne en medische hulpmiddelen op te voeren, zóó dat het met zijn lighallen en nieuwe operatieafdeeling kan wedijveren met het allerbeste wat op dit gebied in Ne derland bestaat. Maar zijn medici en ver pleegden steeds vol lof over de technische hulpmiddelen der inrichting, daarboven uit gaan zoo mogelijk nog de uitingen van dankbaarheid en hulde van de vele dui zenden in dezen wijden omtrek, die voor zich zelf of voor hun dierbaren de liefde volle toewijding en de nooit rustende zorg der zusters voor de zieken, hebben onder vonden. En wij weten met hoeveel span ning dan ook de stichting van de nieuwe inrichting te Velsen wordt verbeid, welke aan een ander deel van Noord-Holland die zelfde zusters dichterbij zal brengen. Met voldoening zal men in Kennemerland ver nemen, dat nog dit iaar met den bouw te Velsen zal worden begonnen en dat men daar het volgend jaar zijn eigen Maria- stichting zal hebben. Voor het overige werk der zusters zijn wij zoo gelukkig geweest in den schrijver Van onderstaand artikel een ter zake kun dig feestredenaar gevonden te hebben. On zerzijds willen wij daaraan nog een afzon derlijk woord toevoegen over het zeer bij zondere werk der Zusters te Rotterdam, n.l. de opvoeding der schipperskinderen Tot voor eenige jaren kon men altijd klachten hooren over de verwaarlcozirig dier op voeding. De rijkere schippers hebben gele genheid hun kinderen op kostscholen te doen; maar de arme moesten hun kleinen van stad naar stad van dorp naar dorp meevoeren zonder gelegenheid voor vol doende onderwijs en godsdiens'onderricht. Dc zusters Franciscanessen zijn nu in Rot terdam een alleszins modern liefdewerk begonnen, geheel voldoende aan een be- staa'nde behoefte, door zich de opvoeding dier a'BC schipperskinderen aan te trek ken. En naar wii hoorden is dit een zeer dankbaar werk De kinderen toch ziin wel onontwikkeld, maar door hun voortdurend verblijf van den wal ook steeds buiten de gevaren der samenleving, zoodat de zus ters er over het algemeen zeer dankbare, teine kinderharten in vinden, welke op te voeden tot degelijke katholieken, een ge not moet zijn. Met onze heilwenschen voor den verde ren bloei van deze werkzame Congregatie, geven wij het woord aan een oud-stadge noot. DE ZUSTERS VAN DE MARI A-STICHTING. Wat kan Gods zegen soms zichtbaar op een werk rusten Dat dacht ik nog kort ge leden, toen ik he rijke boek doorbladerde, waarin de paters-Redemptoristen Kronen burg en Boomaars de geschiedenis verhalen van de Congregatie der Zuste s van Tilburg. Maar dezelfde gedachte kwam bij mij op, toen ik onlangs in de Januari-aflevering van de „Acta Ordinis Minorum" (het te Ro me uitgegeven maandblad der Franciskanen- Orde) een korte beschrijving las van het ont staan en den huidigen toestand van de Duit- sche Congregatie van Salzkotten, die ook in Nederland, speciaal in het Haarlemsche bisdom verscheidene huizen heeft. Héél Haarlem kent de Zusters van de Ma- ria-stichting. En de omstreken kennen haar ook al jaren vanwege haar prachtig werken aan de Kamperlaan, maar in den laatsten tijd nog beter, omdat de Zusters gaandeweg een krans van nederzettingen hebben gelegd om de goede Spaarnestad. Na Overveen zagen achtereenvolgens Zandvoort, Haarlemmer liede, Berkenrode en Heemstede (Semina rie) „de Zusters van de Maria-stichting" in hun midden. Want zóó worden ze gewoonlijk genoemd. Die wat beter met de Zusters bekend is, weet dat zij ook „Zusters van Salzkotten" heeten, omdat het Centraal-moederhuis g.-vestigd is in Salskotten, nabij Paderbor» in Duitsch- land. Maar hoevelen zijn er die haar offi- cieelen, volledigen naam kennen Zusters Franciscanessen, dochters van de heilige Harten van Jezus en Maria" De eigenlijke stichter der Congregatie s de bekende Mgr. Koenraad Martin, die van 1856 tot 79 het bisdom Paderborn bestuurde. Hij wenschte in zijn diocees een Zuster congregatie, die zich zou wijden aan liefde werken van allerlei slag, die daarbij nog op zich zou nemen de voortdurende aanbidding van het Allerheiligst Sacrament en boven dien speciaal zou bidden voor de nooden en behoeften van onze Moeder de H. Kerk. Zijn helpster en medestichteres tevens eerste overste was Clara Pfaender, die aan vankelijk was getreden in de Congregatie van de Zusters der Christelijke liefde (van de dienares Gods Pauline von Mallinckrodt). Na bekomen verlof verliet zij dit instituut en met twee gezellinnen vestigde zij zich in 1859 in Olpe. Dit eerste huis der nieuwe Congregatie, waar natuurlijk de doorloopende aanbidding van het H. Sacrament trouw beoefend werd, was tevens een toevluchtsoord voor weezen Toen het eerste proefjaar om was 30 October 1860 werd, tegelijk met de con stituties door Mgr. Martin opgesteld en de Regel der Derde Orde van den H. Francis- cus (door Paus Leo X voor kloosterlingen pasklaar gemaakt) ook de naam aangeno men „Franciscanessen, dochters van de heilige Harten van Jezus en Maria." Olpe lag niet gunstig en daarom werd in 1863 het Moederhuis overgebracht naar Salz kotten. dicht bij Paderborn. Maar daarmede begon het lijden, dat de nieuwe Congrega tie in haar jeugd-jaren volstrekt niet spaarde. Doch juist daarom is Gods bijstand en bi- zondere bescherming hier zoo zichtbaar, zoo tastbaar, omdat het nog zoo onge genoot schap, trots werkelijke zware slagen, niet al leen staande bleef, maar forsch uitgroeide to de krachtige Congregatie die wij thans bewonderen. De overbrenging van het Moederhuis van Olpe naar Salzkotten ging niet zonder moei lijkheden. De geestelijkheid en de burger lijke overheid van Olpe was er tegen er rees zelfs verzet binnen de nog kleine Congrega tie. En het liep hierop uit, dat, met verlof van Mgr. Martin een deel der Zusters in Olpe achterbleef. Ja, het werd zelfs een com plete afscheiding en uit die weinige, in Olpe achterblijvende zusters bestondeen nieuwe thans nog frisch-levende. Congre gatie van Franciscanessen Zoo kwam alles nog goed terecht en de jeugdige stichting genoot eenige jaren van rust, waarvan geprofiterd werd om de Congre gatie buiten de grenzen over te planten. Reeds in 1872 konden de eerste Zusters naar Noord Amerika gezonden worden en kort daarop kwamen de eerste stichtingen in Hol land Bodegraven en Vlissingen dateeren van 1875,. zoodat het gouden jubileum dit jaar gevierd zal moeten worden. Maar in dat zelfde jaar 1875 kwamen er weer stormen op. Opvoeding en onderwijs was vanaf het begin het werk d<?r Zusters ge weest en nu kwam, in de jaren 187580, het Pruisische gouvernement op alle mogelijke manieren dat heilzaam werk verhinderen en beletten. Hoe onaangenaam er. hoe pijnlijk dat alles ook was, de twintigjarige Congregatie leed er niet onder. Integendeel vanaf 1880 bleef de stichting bloeien en groeien en nu, na een bestaan van ruim zestig jaren, telt de Congre gatiebehalve 11 huizen in Amerika be woond door 338 zusters in Europa 79 hui zen met 1290 Zusters. Met het oog op de nederzettingen in Ame rika en Holland is er een splitsing gemaakt waarvan de goedkeuring door den H. Stoel wel niet lang meer op zich zal laten wachten. De geheele Congregatie is verdeeld in 4 pro vincies, nl. de Duitsche, die van Amerika, die van Lotharingen en de Hollandsche, waarvan moederhuis en noviciaat Boekenroode te Aerdenhout zijn gevestigd. Klooster St. Franciscus huize. In het bisdom Haarlem heeft de Congrega tie op dit oogenblik 300 Zusters, verdeeld over 19 huizen, waarin onderwijs en zorg voor zieken en ouden van dagen haar voornaamste bezigheid is. Bodegraven en Vlissingen openen de rij in 1875. In '77 komen Warmond, Wognum, Zierkzee en Wervershoef. Westwoud kreeg zijn zusters in 1885, den Briel in 93, Gouda het jaar daarop en Spierdijk in '95 In 1899 werd op feestelijke wijze ik her inner mij nog 'n soort fancy-fair de Maria- stichting betrokken. Dit huis, waar volgens de gegevens, die mij ten dienste staan, thans 90 zusters werkzaam zijn, schijnt veel van de krachten der Congregatie gevergd te hebben althans nieuwe stichtingen in Holland blij ven ruim 10 jaar uit. Maar dan begint de omsingeling van Haarlem 1 Overveen in '12 Zandvoort in '19, Haarlemmerliede in '21, Aerdenhout en Heemstede (Seminarie) in '23. In 1922 is er nog een huis geopend in Den Hoorn, terwijl de Jacobus-Stichting te Was senaar, in 1923 begonnen werd. 1924 zag een veelbelovende stichting voor schipperskinderen openen te Rotterdam. Kort en beknopt is de wordingsgeschiedenis en de tegenwoordige toestand beschreven van een instituut, dat onder moeilijkheden van ern- stigen aard geboren werd en onder veel tegen slag de eerste levensjaren moest doormaken. En als men dat alles leest en 'n oogenblik overdenkt, dan is het 'n heele kunst om de ge dachte van zich te zetten Gods zegen was en is hier zichtbaar. Moge die hemelzegen zichtbaar, tastbaar blijven E. v. d. HELM, O.F.M. Nijmegen, April 1925. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 unr,_ be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlecnen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthaverceniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- hebben Gebouw Sint van 810 en Vrjjdagavona jes, die hier geen tehuis 11671 R. K. Bevolkingsburean Bavo Smedestraat 23 op Maandag- Woensdag- St. Elisabeths Vereenig'cng Jansstraat Aanvragen om versterkendt m:dde!cn voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Mnsennr Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij dc leden te kennen aan het grocn-wit schild aan den huisgevel. Op Vrijdag 8 Mei zal de heer H. Blom. wonende Kerkpad, Santpoort, den dag her denken waarop hij voor 25 jaar m dienst trad bij de American Petroleum Company, waar hij thans als koetsier werkzaam is. Het zal den heer Blom dien dag met aan belangstelling ontbreken. Heden herdacht de heer W. v. Steenber gen den dag waarop liij voor 25 jaar m dienst trad bij de N. Z. H. Namens le di rectie werd hem onder eenige toepasselijke woorden een couvert met inhoud aangebo- den. Hedenavond zal hem een serenade ge bracht worden. De Staatscourant bevat de gewijzigde sta tuten van de Algemeerie Vereeniging voor Bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem, en van den NederL R. K. Volksbond, aid. Hoorn, gevestigd te Hoorn, Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan F. Baas Jr. vergunning is verleend tot uitbreiding van zijne bakkerij, gevestigd in het perceel aan de Kleine Houtstraat no. 89. Barometerstand 9 uur v.m.: 757, Vooïtrit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN 3.;-: Wij lezen in „De Gemeentestem" het vol gende Uit het adres van het gemeentebestuur van Bloemendaal blijkt, dat ook dit bestuur van meening is, dat art. 149 der Grondwet wet wil een algemeene wet en niet een spe ciale wet, en dat het dus deelt ons standpunt te dezen opzichte, in ons vorig artikel uit- voerig uiteengezet en gemotiveerd. Immers het schrijft in zijn adres, dat, als men een wet heeft, als bedoeld in het adres dat is een wet, regelende de samenwerking van ge meenten ten aanzien van gemeenschappelijke belangen dan de Regeering, alyorens tot de gewenschte annexatie te besluiten, voor die gemeenschappelijke belangen toepassing der samenwerkingswet, zooals het de in art. 149 der Grondwet bedoelde wet noemt, kan voorschrijven, waarna het ook niet lang ver borgen zal blijven, welke de ware beteeke- nis dier beweerde gemeenschappelijke be langen is. Grenswijziging kan nood blijven in het al- g m:ea belang en daarom kunnen wij ook Aan G. de Vries is voor den proef tijd van één jaar vergunning verleend tot uitbreiding van zijne inrichting voor ma chinale houtbewerking, gevestigd in het perceel aan de Witte Hecenstraat no. 41. Aan J. J. Verhagen Jzn. is vergun ning verleend tot oprichting van een bak kerij in het perceel aan de President Steinstraat no. 22. Op Maandag 4 Mei a.s., des avonds 8 uur, wordt in de Gemeentelijke Concertzaal een feestavond gegeven voor de Haarlem sche Vrijwillige Burgerwacht. Behalve de huldiging van den commandant, is er zorg gedragen voor een keurig en uitgebreid programma, zoodat deze avond een feeste lijk karakter zal dragen. EEN AUTOMOBIELEN-KARAVAAN. Men schrijft ons: Overal waar men komt, zijn Citroen-Automobielen in omloop en vindt men ook agenten van dit allerwege niet* onze inst^m^ingbeTuigen'met liet ont- bekende' merk, waar koopers zich gemaj werp tot wiizi?ing der gemeentewet, op- kelijk op de hoogte kunnen stellen van gemaakt door hetSbestuur der vereeniging wagen Maar de cl.enen uit de ingezetenen van Heemstede, dat is altijd het ^enschte b., de model en, overgelegd bij het adres van het bestuur welke de agenten hen kunnen laten zien "L a*. Om nu het pubhek nog beter met he! Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemen'.entoonstelling- Des namiddags 4 uur huldebetooging Holland-Indië vliegers. Sociëteit „St. Bavo" Kinder Oranjebcnd Prinses Juliana 5 uur Esperanto 8 uur Jongevrouwenbond 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur. Gem. Concertzaal Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap Prinses Juliana-concert 8 uur. R. K. Kring Vergadering half 9 uur Waaggebouw Spaarne Tentoonstel ling van bloemstukken, werken van leden van de vereeniging „Kunst Zij Ons Doel, van 19 April tot Zondag 2 Mei. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwerk. Dc tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk, Zoeteslraat 11 lilken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— tü van 26J4 en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen van 9—2 en van half 8half 9 uur. ft.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Blocm- hofstraa» 1 Alle werkdagen van v.m 10—12 uur des middags van 24 uur, en avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos) R. K. Leeszaal en oitleenbibliotheek dezer gemeente aan de Koningin Dat ontwerp wil aan art. 129 der gemeente wet ais tweede lid toevoegen een bepaling, dat afscheiding van andere dan nog open, niet in een bouwplan vallende terreinen eëner ge meente niet plaats heeft dan nadat gebleken is, dat bij de commissie, bedoeld in art. 131 der gemeentewet, daartegen geen bezwaren bestaan. En in het adres aan den gemeente raad wordt gevraagd, dat deze zich tot de Re geering wendt om een wetsontwerp in te dienen, waarbij o. m. het annexeeren van gemeenten, zoomede het wijzigen van ge meentegrenzen, op éénzijdig, verlangen niet meer zal worden toegestaan of bevorderd. Adres en ontwerp dekken elkander niet volkomen, doch hierin komen zij overeen dat zij beiden geen grenswijziging willen, wanneer één der betrokken gemeenten zich daartegen verzet. Met dat denkbeeld kunnen wij ons met vereenigen. Het algemeen belang kan vor deren, dat desondanks tot grenswijziging moet worden overgegaan al kunnen wij ons vol komen indenken in het verzet dier ééne ge meente. Eindelijk is dan toch het wetsontwerp in zake de grensregeling van Haarlem ver schenen. Het is gisterenavond bij de Twee de Kamer ingediend. Het wetsontwerp omvat de grensregeling geheel volgens het zgn. kleine plan. Schoten en Spaarndam worden dus opgeheven en worden bij Haar lem gevoegd, alsmede dat deel van Spaarn- woude, dat met Spaarndam een bebouwd geheel vormt. Volgens het voorstel loopt de nieuwe grens aan de zijde van Haarlemmerliede en Spaarnwoude tusschen dc Mooie Nel en de Liede, waardoor bij Haarlem komen het geheele Spaarne, de sluizen in Spaarn dam en een gedeelte grond tusschen Mooie Nel en Liede. Bij Velsen worden de Zuid-Spaarndam- merpolder en de polder Buitenhuizen ge voegd. Aan de zijde van Bloemendaal loopt de nieuwe grens ten Westen van de Rampe laan. Bij Haarlem komen grond ten Noor den van de Kleverlaan, tuschen Juliana- weg en Zijlweg en een gedeelte van Over veen tusschen Zijlweg en Aerdenhout. Van Heemstede worden bij Haarlem ge voegd Bosch- en Vaart, Bosch- en Hoven, Zuiderhout en Haarlemmcrhoutpark. Nog komt bij Haarlem een deel van Zuid-Schalkwijk, waar de nieuwe grens loopt over den Zomerwcg naar den straat weg Haarlem-Amsterdam over de lande rijen naar de Mooie Nel. Bloemendaal, Heemstede en Haarlem merliede c.a. zullen geen schadeloosstel ling ontvangen. Om nu het publiek nog beter met het merk Citroen bekend te maken, heeft dc fabriek besloten een karavaan van alle modellen 5 en 10 P.K. door geheel Neder land te laten trekken. Deze Citroën-Karavaan zal binnen en kele dagen te Haarlem aankomen waar de N.V. v.h'. Gcbr. H. F. Kimman, Wagen weg 810, de agent van de N.V. Auto mobiles „Citroen" te Amsterdam, het op prijs zal stellen belangstellenden dc laat ste typen te toonen. Waar de automobiel heden ten dage een zoo belangrijke plaats in het economische en sociale leven inneemt, zal niemand on verschillig tegenover een dergelijke mani festatie staan en een ieder interesseeren, die de diensten, welke de auto ons bewijst, op prijs stelt. HET W1T-GELE KRUIS. Gisterenmiddag had in Gebouw „St. Ba vo" een vergadering plaats van de Dioce sane federatie van het Wit Gele Kruis, on der voorzitterschap van Dr. Canoj uit Wes- terblokken. Na een welkomstwoord door den voorzit ter werden de notulen voorgelezen en goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Lommers te Castricum ontlee- nen wij, dat het aantal aangesloten afdee- lingen in bisdom Haarlem, thans 14 be draagt, tegen 4 het vorig jaar. Het aantal leden is daardoor gestegen tot ruim 6000. Het boekjaar sloot met een voordeelig sal do van 150 ongeveer. Een flinke som voor propaganda is uitgetrokken voor het boek jaar 1925—1926. Hierna werd het woord gegeven aan den WelEerw. Heer J. Knitselaar, secretaris van dc diocesane- en nationale federatie uit den Bosch, die het doel en het s'-reven van het Wit-Gele Kruis uiteenzette. In October 1915 werd de vereeniging ge sticht door 9 personen onder aanmoediging van de bisschoppen van den Bosch en Bre da. Nagegaan zou' worden wat voor de zieken mogelijk was te doen. Na de eerste jaren, welke moeilijk waren, telt thans de federatie in bisdom den Bosch 63 afdeelin- gen in Breda 42 afdeelingen en in Haarlem 14. Waarom moest een R.-K. vereeniging worden opgericht waar reeds zoovele be stonden? Het is noodzakelijk; le voor de ziekenverpleging; 2c voor de zorg voor moeder en kind. Het is goed als onze ver pleegsters doordringen bij de menschen die ziek zijn, want de priesters kunnen in deze rijden dikwijls niet zoo goed of tijdig genoeg de verschillende menschen bereiken. Ook waar in dezen tijd de N.-Malthusianistische beweging veld wint en het goed. dat onze Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 29 April. Hoogste Barometerstand 769.4 m.M. tef Vestmanoer en Janmayen. Laagste Barometerstand 751.1 m.M. tó Verwachting van den avond van 29 let den avond van 30 April: Zwakke tot matigen, veranderlijken wind, later uit westelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfo« temperatuur. verpleegsters onze onaantastbaar beginsel hooghouden. Vervolgens legde spreker de verschillen de redenen uit waarom een diocesane or ganisatie en nationale federatie noodig was. Dat het Rijk het werk van de vereeniging apprecieert, getuigt de verleende subsidie van 6000.—, zonder dat deze aangevraagd was. Spreker besloot met eer. opwekking tot energie-propaganda in hel bisdom Haarlem opdat het Wit-Gele Kruis spoedig een groot aantal leden moge hebben. Bij de stemming voor bestuurslid in plaats van Mevr. Zuurlohe-Smit werd deze met al gemeene stemmen herkozen. Na de rondvraag werd de vergadering me den Christelijken Groet gesloten. CONCERTEN IN DEN HOUT. Programma van het Namiddag-Concert in, den Hout, te geven dooi de Haarlemsch© Orkestvereeniging. onder leiding van Wil lem Knikker, op Donderdag 30 April 1925. Verjaardag H. K. H. Prinses Juliana, te halt drie. Volksliederen: 1. Feestmarsch, A. de Goede; 2, Ouverture „Banditenstreiche", Fr. v. Suppé; 3. „Estudiantina" Valse, E. Waldteufel; 4. Fantasie dc 1 opera „e.armen G. Bizet; 5. Ouverture ,,La Muètte de Por- tici", D. Auber; 6. ..O Frühiing, wie bist du so schön" Walzer, P. Lincke; 7. Potpourri a d. Operette „Les Saltimbanques t Ganne. Programma van het Namiadagconcert in. den Hout, te geven door de Haarl. Orkest vereeniging, onder leiding van W. Knikker, op Zondag 3 Mei 1925, te half drie: 1. „Frischer Mut, leichtcs Blüt, marsch, Fr, von Blon; 2. Ouverture „Raymond', A.Tho mas; 3, „Dolores", Valse, E, Waldteufel; 4. Fantaisie del l'opera „Paglitcci B. Leon cavallo; 5. Ouverture Venus auf Erde P. Lincke; 6. Glühwürmchen, Idylle, R. Eilen- berg; 7. Potpourri „Der fidele Bauer Zondag 3 Mei a.s. zal voor Haarlem's Ge- raerogd Koor, dirigent dc heer Jan Booda- een tweede concert (volksconcert) worden gegeven, met dezelfde solisten, nl. Mej. M. Heymans, sopraan, de heer Jac. van Kem pen, tenor, de heer Jan Dekker, bas, dr. Johan Wagenaar, vleugel, en het zelfdt programma, o. a. „Dc Schipbreuk waar mede bet op 23 April j.l. zoon groot succes had. Na de schitterende recensies, lijkt ons een opwekking tot bijwoning van dit con cert overbodig. Waar het zeer druk belooft te worden, geeft het bestuur den bezoeker gaarne in overweging toegangsbewijzen van te voren bij de bekende concertbureaux te halen; dit ter vermijding van groot oponthoud des avonds aan het loket. R. K. Mandolineclub „Santa Lucia." Men denkt zoo, dat 'n mandoline niet veel is. Nee, één mandolineMaar gister avond in den Jansschouwburg, toen de leden van „„Santa Lucia" hun gezamenlijk spel op 'n aantal mandolines en andere tokkel- instrumenten elucubreerden toen hebben wij ons verbaasd over 't vele, dat hier be reikt werd. Voor de leiding van den heer Hakkenberg v. Gaasbeek, en voor den volgzamen ijver! der leden, nemen wij graag onzen hoed afj 't Was waarlijk muziek, die als muziek te genieten viel. Concert samenspel en vast heid van tocm behoeven we niet eens weer te prijzen de uitdrukking was er. Wat 'n soepele geluidsgangen krijgt men uit die stugge snaren 1 Wat 'n fraai aanzwellen en afnemen Wat 'n teeder pianissimo vaak, in z'n bevrijding van stooterigheid aandoend als een fijnr viooltoon 1 't Meest muzikaal vonden wij de ouver ture „Petite Princesse," van Hardy. Hier kwam ook wel de eigen aard der instrumen ten uit (dat mag en moet ook) maar drong zich nergens het verlangen naar een stabiel tenuto of een glijdend overgaan gelden, 'n Echt mandoline-nummer De fantasie „Sous les ailes du moulin" had terecht groot suc ces en ook van de andere nummers kunnen wij niets dan goeds zeggen. Voor de noodige afwisseling zorgden Louis Schuyer (cello) en Frieda Boot (alt). De cel list was ook nu uitstekend, vooral in de Ellegie' van G. Fauré en de aardige Tarantelle van Poppe. Het was koele en strakke pianospel van den heer Nibbering, die begeleidde, scheen hij nu en dan als rem te voelen. De zangeres viel ons niet mee. De stem van mej. Boot is goed maar stug, en wordt bij verslappen der beheersching licht snerpend. De aria van Handel (met Hollandschen tekst n.b. 1) hadden wij liever niet gehoord dan zoo stijlloos, 't Best was 't eerste liedji van Nicolai. Frieda Boot zou zich o.i., om succes te hebben, niet boven deze regiooni uit mogen wagen. Voor „Santa Lucia" ten slotte nas een proficiat't mag er zijn I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1