Het 75»jarig bestaan der St, Vincentiusvereeniging. BE SPAmUEEmU GEMEENTERAAD VAN VELSEN. De heer P. J. v. Kessel, Ridder in de Orde van St. Gregorius den Groote. Van den Broeke in Haarlem. Programma De jaarlijksche bloemendag van de Vereeniging tot Bestrijding van Tuberculose. Ongeval. Typo- en Lithografische Vereeniging „Kunst na Arbeid." Kantongerecht. BURGERLIJKE STAND De uitslag der verkiezin gen in groep II, Grondwerkersstaking te Aerdenhout. Gevonden dieren en voorwerpen. HEEMSTEDE De buitenplaats „Dennenheuvel". SCHOTEN. BENNEBROEK. Burgemeester Tilman. De strijd tegen de communisten in Bulgarije. Dr. Stresemann ongesteld. LAATSTE NIEUWS. Mgr. Dr. Seipel bij H. M. de Koningin De moedermoord te Peperga. De verkiezing van Hindenburg. Deensche export van landbouw producten. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59-55 f305 12 60 34 12 06 67.— 46 20 40 60 48.10 t 48 10.20 "'3s/s t ü27/s '02V„ 65 l'J Va .61 ^5 l453/4 U S Steel 'l5/. i2l/4 2111/s 213i/4 i20 45 89 >38 i38 ^is 21X/g De rioieering van den Groeten Hout- of Koningsweg. Wijziging der straatbekstiug. Uitkeering aan Woningbouwvereenigingen. Wijzi ging der hondenbelasting, Wijziging der schooigeidhefïing. Dr. L. S. Liraborgh Meyer benoemd tot gemeentelijk geneeskundige. t waren. Om elf uur waren ongeveer SO.OOO bloempjes verdeeld. Natuurlijk zuil co deze i niet alle verkocht worden, doch het js wel i heel zeker, dat Haarlem een goed figuur j zal maken in de totale opbrengst van den verkoop in Nederland. De gebeele organisatie is schitterend inge richt. Een woord van hulde aan alle mede werkers is hier dan ook wel op z'n plaats. Hulde aan hen, die geheel belangloos mede werkten om het schitterende doel, de bestrij ding der tuberculose. De Haarlemsche St. Vincentius vereeni- ging beleeft heden den heugelijken dag van haar 75-jarig bestaan en reeds heden- j morgen kon geconstateerd worden, dat de belangstelling in het gedenkwaardig feit algemeen was. Omstreeks half elf kon men velen „in groot tenue" zich naar de Kathedrale Kerk van St. Bavo zien begeven, waar de plech tige H. Mis, opgedragen werd door Z. D, H. Mgr. A. J. Calher. Het presbyterium was rijk en smaakvol met bloemen en planten getooid. Ter rech terzijde van het altaar prijkte de beeltenis van St.. Vincentius tusschen een schat van bloempracfat. Uit hooge ramen van koepel en zijbeuken stroomde het licht in breede stralen naar binnen. Ter linkerzijde van het presbyterium knielden de leden van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging en be stuursleden der verschillende conferenties. Ter rechterzijde was het jongenskoor op gesteld, alle knapen in toga en superplie. Onder leiding van den Weleerw. heer Ka pelaan W. M. Bojch, voerde het jongens koor een gregoriaansche missa uit. Ook de verdere latijnsche gezangen werden door het jongenskoor gezongen. Te half elf betrad Z. D. H. de Bisschop het Kerkgebouw, waarna de H. Mis een aanvang nam. Mgr. werd geassisteerd door den Zeereerw. heer Pastoor J.^-P. Reynen- berg als diaken; door den Zeereerw heer pastoor L J. Boogmpns als subdiaken; den hoogeerw. Deken L. A. A. M. Westerwoudt presbyter assistens; den Zeereerw. heer B. J. Schrandt en den Zeereerw. heer pas toor H. J. Wen zet, troondiakens; cercmo- niarii de Weleerw. heeren Th. W. Pichot en J. M. v. d. Tuyn; de Zeereerw- heer pastoor Sondaal ad baculum; ad candelam, de Zeereerw. heer rector Dr. E M. M. Hamer; de Zeereerw. heer pastoor J. F. G. Sanifort ad mitram; de Zeereerw. heer rector P de Wolf, ad lavabo; de Zeereerw. heer recior J. C. Aalberse ad librum en de Zeereerw. heer pastoor Nieuwenhuis thuriferarius. De kerk was gevuld met talrijke geloo- vigen onder wie in de eerste rijen hadden plaats genomen de leden der conferenties van de St. Vincentiusvereeniging, Ock kinderen en zusters van het R.-K. Weeshuis en het St. Jozefgesticht Dennen heuvel en der eerw. zusters Carmelitessen woonden de H. Mis bij. Na de H. Mis ver liet Mgr. Callier zegenend langs de geloovi gen schrijdend, voorafgegaan door de gees telijkheid, weder het kerkgebouw. Daarna had een bijeenkomst plaats in de pastorie, waar Z. D. H. in tegenwoordigheid van veie Vincentianen en de geestelijkheid van de stad aan den president van den Bij zonderen Raad, den heer P. J. y. Kessel onder hartelijke en waardeerer.de woorden mededeelde, dat het Z. H. den Paus had be haagd den heer v. Kessel te benoemen tot Ridder der St. Gregoriusorde. Mgr. voeg de daaraan toe, dat het Hem verheugde deze onderscheiding aan den heer v. Kes sel tc kunnen overhandigen als waardeertng voor de vele verdiensten voor de Katho lieke Charitas. Het is begrijpelijk dat deze mededeeÜng bij de aanwezigen op zeer hoogen prijs werd gesteld. Ib het R.-K. Weeshuis. Heden werden de kinderen van het R.-K. VC geshuis aan dg Hagestraat ter gelegenheid van het jubileum van de St. Vincentiusver eeniging getractcerd. Zóóveel mogelijk was vrij gegeven. Reeds aan het ontbijt begon het feest. Diverse heerlijkheden werden gepresen teerd. De tafel was keurig gedekt en ver sierd met bloemen Er heerschte eep pret tige feeststemming. Bil de zusters Cgrmelitessen. Zusters Carmeiietessen aan den Zijlsmgel is het vandaag ook feest. De ver schillende leathers zijn smaakvol versierd. i/anmorgen werden dc kinderen op een extra ontbijt met koek onthaald. Om 12 uur kregen de kinderen een extra middagmaal, waaraan zelfs pudding was toegeyoegd. Van middag zullen eenige heeren van de St. Vincentius-Vereeniging komen. De kinderen zullen dan verschillende liedjes zingen en voordragen, waarna zij worden onthaald op KoeK en „snoep". Vanavond behoeven dc naaimeisjes niet te naaien en zullen allen onthaald worden op chocolademelk en koek. In het internaat zijn ongeveer 35 a 40 kinderen en het externaat telt ongeveer 120 kinderen, zoodat dus, 150 a 160 kinderen onthaald zullen worden. In Dennenheuvel. Ook het St. Jozefgesticht „Dennenheuvel" .e Bloemcndaal deelde in de feestvreugde. Feestmaaltijden waren aangericht en den geheelen dag was het feest. Een deel der kinderen mocht de plech tige H. Mis in de Kathedrale kerk heden morgen bijwonen. Dc heer Van den Broeke, de bekende Holland-Ir.dié vlieger, zal Vrijdagavond per soonlijk in het Scala-Theater komen om daar gehuldigd te worden. DE BRUSSELSCHE BANK-AFFARE. -Men meldt ons uit Hoek van Holland: De door Engeland uitgeleverde heer Briedee is heden morgen met de Harwich-bopt hier aan gekomen. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dorxlcrdag 30 April 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Passacaglia G. Fresccbaldi. 2. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. J. S. Bach. 3. Allegretto N. W. Gade, 4. Tempo de Minnetto A. Guilmant, 5. Bénédiction nuptiale C. Saint-Saëns. 6. Grand Choeur Th. Salomé. Reeds om half-acht hedenmorgen begon de verkoop van bloempjes. Bij aankomst van de eerste forensentreinen, stenden ver schillende dames bij het station om hun werkzaamheden aan te vangen. Om 9 uur waren 700 verkoopsters uitgetrokken, terwijl door 80 jongens een estafettedienst werd onderhouden. De geheele stad was verdeeld in 8 wijken, waabij nog kwamen Over/een, Aerdenhout, Bloetnendaal en Zandvoort. Zcoals men heeft kunnen merken, trok hedenmorgen het Politierouziekkorps (helaas niet in uniform) door dc stad, voorafgegaan door padvindsters, die collecteerden, terwijl vanmiddag het korps van de E. S. M. in een auto een rondgang hielden. Behalve de straatverkoop was er een speciale verkoop langs dc huizen ingericht. De estafettedienst zorgde er voor, dat dc dames geregeld van bloempjes voorzien Hedenmorgen kwam een reeds bejaarde man, die een karretje voortduwde, op het Staten Bolwerk ie vallen, juist voor een naderend tramrijtuig. De tram kon nog bij tijds stoppen. Bij een in de nabijheid wonen den dokter werd de man, die een bloedende hoofdwonde had bekomen, verbonden. De Typo- en Lithografische Vereeniging „Kunst na Arbeid" geeft Zaterdag 2 Mei voor hare leden in het gebouw „Bloemhof" in de Bloemhofstraat een uitvoering met wel willende medewerking van het Gezelschap Busch uit Amsterdam. Het incident bij het bezoek der Kon. familie aan Heemstede. Da kantonrechter wees hedenmorgen schriftelijk vonnis in de zaken tegen J. W O en F. O., die bij het bezoek der Kon Fa milie aan de Internationale Bloementento in stelling de orde verstoord zouden hebben. J. \V. O was ten laste gelegd het onnoi- dig opdringen en het zich niet verwijderen in een hem aangegeven richting. Terzake het eerste feit werd J. W. O. van rechtsvervolging ontslagen, terzake het tweede feit werd hij veroordeeld tot een geldboete van 10.subsidair 10 dagen hechtenis. F. O. was ten laste gelegd, het in het gedrang roepen van „honger" en hst daardoor verstoren der orde. Terzake dit feit werd F. O. van rechtsver volging ontslagen. Zonder muilkorf. A. M. te Zandvoort had een mooien hei dershond. Op 27 Maart was het beest los en rende heen en weer. Een kindje liep het onderste boven en het jurkje van de Kleine gebeurde. Het kind bekwam geen letsel. Later werd den hond een muilkorf aange daan. A. M. werd echter veroordeeld tot 2. boete, subsidiair 2 dagen, terzake het feit, dat zijn hond niet voorzien was van een muilkorf. Een bocht links. G K., automobilist, had in de Breestrait te Beverwijk aan den linkerkant van den weg een bocht genomen met zijn auto. Daar door had hij een wielrijder aangereden en het rijwiel werd vernield. G. K. had geen signalen gegeven- De schade bedroeg 13.50. G. K. werd veroor deeld tot 3.boete, subsidair 3 dagen hechtenis en betaling van schadevergoeding. Onderin»»>wd' 29 April' J. H Somers en A. M. A. M. Kors. W. D. F. Saarloos en G. M. C Beaux J. P Terol en E M. A. Metz. J. Zonneveld en C. M, Philippo. G. N. van Leeuwen en H. C, Stegeman. W, Wernik en J. F. de Vries- Getrouwd; 29 April; C. J. Bruggink en P. H. v. d. Wal. P. Boukes en C. G. van Waard. P. M. Barnhoorn en M. C. Koster. S. Burrij en H. J. A. Zwarts. K. J, M. Hondong en E. M. M. .Munk. L van Rijn en H. Hensen. J. P. Schaafs- ma en C Caris, C. v. d, Burg en A. E. Verwaijen. A. C, van Zijp en H Vink. Geboren; 28 April; z. van N. C. San dersGroen. Overleden: 28 April: F Vastenouw, 78 i„ Hazepalerslaan. G. SmitBeumee, 54 j„ Hazepaterslaan. In dc staat met uitslagen is het totaal cijfer van kieskring Haarlem weggevallen. Dit cijfer moet zijn 6918. Wij merken op, dat de uitslag een .offi cieuze" is, dus niet officieel vastgesteld door de kiesvereenigingen. Wij doen dat vooral, omdat het verkiezingsgetai dat de heer Loer akker in HaarlemHelder en Zuid-Holland behaalde (in Haarlem 0.211 en in Zuid-Hol- iand 0.207) maar zeer weinig verschilt. Wan neer de officleele cijfers dus aanmerkelijk zouden verschillen met de officieuze, dan zou dat wel eens zulk een verandering kun nen geven, dat de heer Loerakker niet in Haarlem-Helder, doch in Zuid-Holland op de lijst komt. Wij hebben echter wel zoo veel vertrouwen in de door ons gemaakte uitslag, dat wc dit niet waarschijnlijk ach ten. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM. Bovengenoamde Vereeniging hield j.l. Zondag haar eerste wedstrijd met oude dui ven vanaf Roosendaal afstand 95 K-M., waar aan werd deelgenomen met 329 dyuven Losge laten te 8 uur 30 minuten. De prijzen werden als volgt behaald L. v. Bragt 1ste, 2de, 27e S. v. Gennip 3 de; 4de 7 de 8ste 9e 34e 35e 36e 59e Th. Cornet 5 de 18e 39e Joh. v. d. Pol 6de 37e 65e ;66e B. H. Gort 10e 30e 56e P. Pruyer 11e 12e 46e H. de Lugt 13e 42e J. Hartel 14e 63e Ed v. Bree 15e ee e 38 e 49e 50 e H. v. Olden- markt 16e 19e 26e 53e J. v. Berloo 17e 24e F. W. Kuyken 20e 31e 45e 39e 57e 61e R. Witz 23e R. Spoor 25e; 41e 47e P. Kok 28e 64 A. J. Kloek 29e 0 W. Smit 32e G. Heerschop 33e 40e 48e 0; 52e Th. Mens 433 J. J. Harmsen 44e J. A. Jonker 54e P. J. Lebrs 58e H. Philip- Eo 60e J. Kors 62e. De eerste duifbereikte aar hok te 9 uur 57 met een snelhejd van 1094 Meter per minuut, de laatste prijswin- ner te 10 uur 4 minuten. Een loonconflict. Gistermorgen is een staking uitgebroken van grond- e:i wegwerkers te Aerdenhout, zoo deelt men ons mede. Zooals men weet zal ten oosten van den Boekenrodeweg en ten zuiden van de Zand- voortscbelaan een groot villapark verrijzen, waarvoor thans reeds de wegen in orde worden gemaakt, De aannemer van hei leg gen der asphaltwegen is de Zaanlandscne Basaltmaatschappij, welke maatschappij echter het onderzoek weer heeft heruitbe- steed aan den aannemer Polak van Ben- nebroek, Als reden van het conflict werd ons van arbeiderszijde medegedeeld, dat het een loongcschil betreft. De heer Polak wil 57 ct, per uur betalen, terwijl het contract voor geschoolden 75 ct, en voor ongeschoolden 65 ct. voorschrijft. Hoewel thans geen contract loopende is wenscht men van arbeiderszijde zich hier aan toch te houden. Vooral werknemers uit Zandvoort zijn bij het conflict betrokken. Terug te bekomen bij; J. v. Baekel, Tijnorstrast 7, Schoten, treinabonnement; J. Preijer, Ted. v. Berk- kontstraat 30, armbandhorloge; H. E. Blom, Kruistochtstraat 10, portennsnaie :t wielbelastingmerk; P. J Hissing, Lara'br v Dalenlaan 8, Ov.erveeu, rijwielbelasting.n,eW. Jassen, Anegang 30. blouse; J. v. d. Kittig-, Wagen makerslaan lfe. mantelceintuar, Hc-ffenberg, Reguücrstraat ii, duif; C. Rlcii; stra, Ruysdaektraat 17r., handschoen; i C. Hedeker, Amsterdamstraat 48, damesh rin gt, J. Vis, Hier. v. Alphcastraat 17, heeren- hftndschoen; N. Walker. Ravelingsieeg 7>.w handschoen (wol); N, Wcijers. Graaf Wil-' lemstraat 48, Missie-kruis; W. de Graaf. Schermerstraat 1, lorgnet; J Mulder, Anto- nieslraat 5 rood, pet; J. Barthel, Nieuwe weg 77, Haarlemraerlicde en Spaarnwoude, pol- loodhouder; W. Lans, Oost-Indiëst.ra.it 55, portemonnaie tn. inh,; Wesseiing, Beeren- steynstraat 25, jdem; Gemeente Reinigings dienst, Haarlem, roeibootje; T. Zandstra, Kclkstraat 19rood, rozenkrans in étui; G. Lennings, Judith Leysterstraat 30, regenjas en portemonnaie; Politiebureau, Smedestr. sleutel van een melkbus; G. Prent, Slarhi- buisstraat 18r„ sierspeld. S. J. v. Zalen, Amsterdamstraat 24, brochef; W. Hennevelt, Glasblazerstraat 7, R. K. Kerkboekje G. Blom, Zijlstraat 8 rood, rij- wielbel. merk G. Bossche, Burgwal 42, cein tuur (grijs) Politiebureau, Smedestraat, ceintuur H. Huikman, Brouwersvaart 100, gordijnkoordPolitiebureau, Smedestraat, halsband met penning G. Biesmeijer, Wou- wermanstraat 10 G, hond (spaniel) v. Wijk, 't Krom 16 rood, hond (zw. bruin) Fauna v. Vulpen, Adr. Loosjesstr. 4, hond (geel) A. Burger, Heerensingel 53 zw. armband horloge H. M. Beere, Amsterdamstraat 28 r. hond (jonge herder) J. Wolf, Jansweg 16, handschoen(grijs) H. Wesseiing, Kamper- zijstraat 6 mondstuk van een instrument* ;H. H. v. d. Vossen, Botermarkt 5, kwitantie Damiaans, Schagchelstraat 24, poes (zwart) Fauna Wijnands, Zocherstraat 15, poes (gr. wit) Politiebureau Smedestraat, lorgnet in étui P. v. d. Geest, Gasthuislaan 117, motor onderdeel J. B. Dijkmans, Oranjeboomstr. 107, damesportemonnaie met inhoud A. Slot, KI. Houtstraat 55, passer; H. Joakhoff, Hooimarkt 28, rijwielpedaal A. Beaufort, Romolenstraat 15, kinderportemonnaie met nhoud J. Doornbosch, Soutmanstraat 40, samesportemonnaie met inhoud S. Zwit- ier. Lange Annastr. 22, portemonnaie met nhoud W. P. v. Baak, Julia nalaan 205, Overveen, portemonnaie met inhoudN. Vinckx, L. Heerenstraat 24 r, sierspeld W. v. d. Berg, Sophiastraat 2 zw. taschje met inhoud. Ten overstaan van Mr, C. J. Boerlage, ie Heemstede en Mr. L. A. Micheeis, te Am sterdam, werd hedenmorgen verkocht de buitenplaats „Dennenheuvel" met de villa .Bloemoord", aan den Heerenwcg tusschen Kadijk en Prinsenlaan, groot 8.06.02 H.A. Het werd gegund aan de makelaars Niep- haus Blansert q.q., te Haarlem, voor 121.100. EEN NIFUWE KAPELAAN, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, den WelEerw. heer J. Schoenmaker, kapelaan te Amster dam (H. Anna). Wij ontvingen van den heer N. L M. Til man een uitvoerig schrijven, waarin hij op komt tegen de geruchten (ook in ons blad gememoreerd) als zou hij de gemeentezaken van Bennebroek niet met de cioodige zorg hebben behartigd. Als tegenwicht tegen de loopende geruchten (wij merken ten over vloede op, dat er geen sprake is van mis drijf, doch uitsluitend van een met npm^er ijver behartigen van de gemeentezaken dan van een goed burgemeester in Bennebroek verwacht werd) staan wij gaarne plaatsing af aan deze verklaring van den burgemees ter. Intusschen hebben wij ons tot den bur gemeester, die thans te Parijs vertoeft, ge wend, met verzoek deze verklaring desge- wenscht nade* toe te lichten en hem publi calic van zijn toelichting toegezegd. De ,N. Haarl. Crt." heeft geen reden ook maar iets te verzwijgen, culiureete export-organisaties hebben maaf- regelen genomen om'den export van iand- bouwproducten te kunnen doen doorgaan In een onderhoud heeft de premier Stau- I ping verklaard dat hij niet gelooft in de I waarschijnlijkheid een er verdere uitbreiding j van dc stakingen ca dat hij in wetkcliikk'.id bosople, dat een vredelievende regeling bcT reikt zal worden binnen een week of 14 dagen. SOFIA, 29 April. Een communist werd gister gedood na een verwoed gevecht met 7 gendarmen. Deze doorzochten de huizen der communisten. 2 Gendarmen werden neergeschoten door een communist, die in een boschje vluchtte. De communist wist nog 5 gendarmen neer ie schieten, waarna hij zelf door de toeschietende gendarmen werd gedood. BERLIJN, 29 April. De Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Dr Stresemann, moet sedert de verkiezingen het bed houden, doch zijn ongesteldheid is niet ernstig. Hij leidt derhalve de werkzaamheden voor het veiligheidspact vanuit zijn ziekenkamer. Luther, de minister-president, heeft zich aangesloten bij Hindenburg's voornemen, een buitengewone proclamatie, betreffende de veiligheid, uit te vaardigen De Duitsche regeering heeft haar wensch te kennen ge geven, om den geallieerden regeeringen me de te deden, dat zij bereid :s, de onderhan delingen zoo .spoedig mogelijk te hervatten Men seint ons uit Den Haag; H. M. dc Koningin zal Maandagmiddag a.s. op het Loo in audiëntie ontvangen, den gewezen Oostenrijkschen rijkskanselier Mgr. Dr. Sei pel, die daarbij vergezeld zal zijn van den Oostenrijkschen zaakgelastigde ie 's-FIage. 20 jaar gevangenisstraf. LEEUWARDEN, 29 April. De Leeuwar der rechtbank veroordeelde heden den 38- jarigen Jan Kapelle te Peperga, die terecht had gestaan ter zake van moord op zijn moeder, tot 20 jaar gevangenisstraf, over eenkomstig den eisch. De rechtbank heeft de verklaring van den deskundige Dr, Mie- ret, dat de vrouw door een slag op het hoofd, met een zwaar voorwerp gedood is, tot de hare gemaakt. Beklaagde gaat in hooger beroep. VERKENNINGSVLIEGTUIGEN BIJ DE MARINE. Naar wü vernemen, ligt het in de bedoeling van het Marinebestuur. eerlang, zoowel aan de Vliegtuigenlabriek Fokker, tc Amster dam als aan de Nationale Vliegiuigenin- dustrie te 's Gravenhage, op te dragen, om een proefwatervliegtuig te vervaardigen met de bedoeling naderhand een definitieve op dracht voor 9 verkenningsvliegtuigen te geven. VRIJSTELLING VAN STEMPLICHT. Naar verluidt, is dezer dagen de indie ning te verwachten van het wetsontwerp tot aanvulling der Kieswet, waarbij degenen die tegen stemplicht gewetensbezwaren hebben, van stemplicht worden vrijgesteld. Een formcele verzekering? LONDEN, 29 April. Dc diplomatieke me dewerker van de Daily-Telegraph meent te weten, dat kort voor den verkiezingster mijn, te Londen, in leringen die voeling hou den met v. Hindenburg, de formeele verze kering is ontvangen, dat zijn verkiezing geen verandering beteekent in de door Luther en Stresemann gevoerde builenland- schc politiek, derhalve is men in Engeland van meening dat in Duitschland's itandpunt tegenover het Veiligheidsfact en de ontwa pening geen verandering zal komen. KOPENHAGEN, 29 April, Dc agri- 28 ARPIL rERSTt KOERi- BERLIJN PAR1 JS i BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL v t NEW-YORK ROME lATERi KOER1- 9 70 13.10 12 7o 35 - 12.08 67 10 46.5O 40.80 48.15 2 49"/e 1049 MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend V' K riEDEf 5% Nederland 1919 »8»/4 983/4 6% Nederland 1923 '02"/» 102 H/1( 414 Nederl. 1917 433 /8 7N.-l. 1921 A. 102'/, 6% N.-l 1923 D.. 'J21/4 Loll Lloyd 5l3/l6 Oude Vaart 6)3/4 dito Gem Eigend rH CO vr Mij „Nederland" 160 Scheepvaart-Unie I38 Rotterd Lloyd 127 Paketvaart 153 153 61 Holl Stoomboot H V A 491 490 Java Cultuur 361 Jurgens gew. 86 89-90 Koloniale Bank 98 !98i/2 t dische Bank 144 l43i/2 Cert Handel Mij ,261/2 1261/9 Kesc dito h26'/8 Phoenix Geconsolideerde 146 Kon Olie •73 370 113'/, 116 Marine comm. Vorstenlanden 167 167 Actions id 170 i69 i uip Merc Arg '19/is i2 Poerworedlo 1331/4 731/ 374 Senembah >90 392 401/8 340 Adam Rubber J09i/2 1X0 Wai Sumatra 157 157 Dordtsche Petr. Southern Rails 881/2 Comm Maxwell 35/16 Diasdag vergaderde de Raad. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden aanwezig. Na een geheime zitting werd de vergade ring om kwart vóór acht geopend. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. Een verzoek van P. 2feilmaker te Velser- oord om een standplaats voor den verkoop van diverse waren in „Velserbeek." In handen van B. en W. ter afdoening. Bericht van Ged. Staten dat het raadsbe sluit dd. 30 September 1924 waarbij aan de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te Vel- seroord, medewerking werd verleend tot de stichting van een bijzondere lagere school al daar, is vernietigd en dat door hun college is beslist dat de door het bestuur der vereeni ging gevraagde medewerking moet worderi geweigerd. Dit schrijven werd in de vergadering van 7 April j.l. in handen van B en W. gesteld om prae-advies. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat het betrokken School-bestuur bericht heeft van deze beslissing niet in hoo ger beroep te gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de afdeeling Velsen van den Ned. Bond van werklieden in Overheids dienst, waarbij verzocht wordt te willen be sluiten den 1 Meidag als een erkenden feest dag te beschouwen, op denzelfden voet als Zon- en feestdagen (aangezien reeds meer malen op een dergelijk verzoek afwijzend werd beschikt, en de omstandigheden zich sindsdien niet hebben gewijzigd stellen B. en W. voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Zij zijn bereid, voor zoover de dienst zulks eenigszins toelaat, op I Mei desgewenscht vrijaf te geven, in mindering van het jaarverlof). De heer VISSER deelt mede dat zijn frac tie geacht wil worden te hebben tegenge stemd en dringt er bij B. en W. op aan, dat de hoofden van takken van dienst den wenk wordt gegeven, dat waar zulks gewenscht wordt zooveel mogelijk vrijaf wordt gege ven. De VOORZITTER heeft hiertegen geen bezwaar. Een schrijven van het Bestuur van de Ver eeniging voor Christelijk Volksonderwijs ge vestigd te Velseroord, waarin verzocht wordt voor de stichting van een bijzondere lagere school aldaar de bencodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. I11 handen van B. en W. om advies. Plaatsen van stoelen en tafeltjes. B en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van M. Ruthe, A. Roes en P. Blokker om vergunning tot het plaat sen van stoelen en tafeltjes op het trottoir in de Amstelstraat te IJmuiden. De heer ZWANENBURG meent dat het verkeer geen bezwaar is. De VOORZITTER zegt dat de weg te smal is om h:t verzoek in te wijligen. De heer TUSENIUS meent waar de Com missaris van politie geen bezwaar tegen dit verzoek heeft, het verzoek wel kan worden ingewilligd. Men kan het probeeren met de bepaling, dat als de bezwaren te groot blij ken, de vergunning ingetrokken kan wor den. De VOORZITTER zit hier voor de zelfde moeilijkheid als m§t de muziekvergunnin- gen. Als men het aan den een toestaat kan men het aan den ander niet weigeren. De heer SCHILLING vraagt zich af of dit wel een zaak voor den Raad is. Spr.acht het een zaak voor het college en stelt voor dat de Raad geen beslissing neemt en het cpllege-van B. en W. de zaak nog eens ernstig onderzoekt. Is het eenigszins dat het verzoek kan ingewilligd worden dan vertrouwt gpr. dat B. en W. dat zullen doen. De VOORZITTER vindt dit heel aardig, maar is dan een verzoek afgewezen dan komt binnen 14 dagen een raadslid vragen om het toch maar in te willigen. De heer SCHILLING zegi dat de burge meester als het er op aan komt als hoofd van de politie altijd zoo'n vergunning kan in trekken dan he> ft het geen zin dat de Raad er thans over praat. De heer VERMEULEN is er tegen dat een gedeelte openbaren weg ter beschikking wordt gesteld van een bedrijf. Bovendien is er in IJmuiden hoegenaamd geen straat waar een dergelijke maatregel toelaatbaar zov zijn. Besloten wordt het stuk in handen van B. enW. te geven ter afdoening. Rioieering. Om de hooge kosten, welke op f 18.224 geraamd zijn, stellen B. en W. voor, voorloo- pig niet over te gaan tot rioieering van het gedeelte van den Groote Flout- en Konings weg, dat is gelegen tusschen de Gildelaan en de grens der gemeente bij Wijk aan Zee en Duin. De heer WARDENAAR kan zich niet vereenigen met het voorstel. De toestand is onhoudbaar en eischt verbetering. De heer TEN BROEKE brengt onder de aandacht dat dit een zeer belangrijke weg is en vraagt dezen weg bij de begrooting 1926 in zijn geheel onder de oogen te zien. De heer GROENEVELD wijst er even eens op dat verbetering noodzakelijk is. De heer NIJSSEN zegt als er over rioiee ring gesproken wordt, er wel atidere plaatsen zijn waar rioieering noodzakelijker is als hier. Spr. ontkent niet dat rioieering hier ge wenscht is, maar op andere plaatsen in het wel noodiger. De heer VISSER vraagt waarom aan de menschen is gevraagd of zij niet eventueel wilden aansluiten. Dit heeft den indruk ge wekt, dat de zaak in orde zou komen. De heer BOSMAN wil de zaak aanhouden tot het algeheele rioleeringsplau gereed is. Da heer DALMEIJER pleit voor rioiee ring. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat al is het eerste gedeelte meegevallen, dit aan de hooge kosten voor het tweede gedeelte iets afdoet. In verhouding er woningen zijn, zijn de kosten veel te hoog, al wil spr, de wensche- lijkheid van aansluiting graag erkennen. Gebleken is dat op dit gedeelte weinig wordt bijgebouwd. Op andere plaatsen is aansluiting veel noodiger.. Spr is het met den heer ten Broeke eens dat de geheele weg binnenkort eens onder de oogen moet worden gezien. De heer GROENEVELD stelt een motie voor om wat meer matigheid te krijgen. In de motie wordt de wenschelijkheid naar voren gebracht dat maatregelen tot verbetering ge nomen worden- De heer DALMEYER zou het voorste! willen terugzenden naar B. en W. en dan in een volgende vergadering een beter overzicht van de financieele zijde der zaak te krijgen. Het voorstel van de heer Dalmeyer werd aangenomen. Kantoor Gemeente ont vanger. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot een overeenkomst inzake huur van 'n kan toor voor den gemeente-ontvanger. De heer VERMEULEN wil geacht worden te hebben tegengestemd. Aangenomen. Voorschot onder verband van 2de hypotheek voor den bouw van arbeiders woningen. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan, regelen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van ar beiderswoningen De heer SCHILLING hoopt dat rerdege elk geval afzonderlijk zal worden behandeld Spr hoopt da» maar niet iedereen aan 't bouwen slaat. Aangenomen Exploitatieplan. B. en W. stellen voor niet goed te keuren het verzoek van M. Gerrits, weduwe S< van den Boogaard, te Santpoort om goedkeur- ring 'e willen hechten aan een bij dat adres overgelegd plan tot het in exploitatie bren gen van de aan adressante in eigendom toebe- lioorende perceelen, gelegen nabij den Drie- huizer kerk weg. Aangenomen. Straatbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan, de wijziging der verordening op de heffing van een straatbelasting. Artikel 4, Ie lid wordt aldus gelezen N De belasting bedraagt jaarlijks wegens gebouwde eigendommen en daar bij behoorende erven, bedoeld bij artikel 1 sub le, als bijdrage in de kosten, ten laste der gemeente komende terzake van openbare landwegen, en wel voor a. aanleg en onderhoud 5 pCt. der belast bare opbrengst, in de kadastrale leggers aan geduid b. verlichting 1 pCt. dier belastbare op* brengst c. afvoer van water en vuil 1 pCt. dier be lastbare opbrengst d. het schoonhouden van rijkswegen, vooi zoover in de bebouwde gedeelten der ge meente gelegen, 1 pCt. dier belastbare op brengst e. tegel- en klinkervoetpaden langs rijks wegen 1 pCt. dier belastbare opbrengst." Artikel 4, 5e lid wordt aldus gelezen 5. De belasting bedraagt jaarlijks wegens ongebouwd eigendommen, als bedoeld bij artikel 1, sub 2e, 5 pCt. van de belastbare opbrengst, in de kadastrale leggers aange duid. Aangenomen. Vergoeding reis- en ver blijfkosten. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Jan. 1925 in te trekken de verordening tot re geling van de vergoeding voor reis en ver blijfkosten. Het voorstel werd aangenomen met 3 stemmen tegen. Subsidie voor ziekenauto. In handen van FS. en W. werd gesteld om prae-advies, verzoek van J. van Gameren en de N.V. Transport en Automij. v.h. Gebr. Boon, om eene laarlijksche subsidie of uit keering ineens, met het oog op de aanschaf fing van een ziekenauto. Voor het vervoer van gemeente-patieuten wordt, krachtens inschrijving alreeds van de ziekenauto's gebruik gemaakt, zoodat, zij het op andere wijze dan gevraagd, in de 1 exploitatiekosten wordt bijgedragen. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, met welk voorstel de Commissie van bijstand voor de financiën zich kan vereenigen. Aangenomen. Wijziging Kasgeldleeningbesluit. B. en W. stellen een wijziging voor bet kasgeldleeningbesluit, dienst 1925, overeen komstig den wensch van Gedeputeerde Sta ten. Aangenomen. Legesver ordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening op de heffing van leges ter secretarie enz- Aangenomen. Woningbouw. B. en W. stellen voor aan de R.K. Vereeni ging „Woningbouwvereeniging" jaarlijks te restitueeren f 2174.12, zijnde het te hoog be rekende deel van den erfpachiscauon zulks van het begin der exploitatie af verder onder eenige voorwaarden tot wederopzeggens toe te verstrekken het ongedekte bedrag, dat of in de toekomst zat onstaan, doordat het Rijk jaarlijks f 1210.85 niet voor de berekening der bijdrage in aanmerking neemt r ten slotte het raadsbesluit van 1 April 1919 te wijzingen in dien zin, dat de uitkeering ad 1507.60 aan het grondbedrijf voor complex III in gaande 1 Januari 1925 komt te vervallen- Aangenomen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Woningbouwver eeniging „Velsen" om het gedeelte van den erfpachlscanon hetwelk het rijk niet voor vergoeding in aanmerking neemt, aan haar uit te keeren. Aangenomen Verlof en Vergunning. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op'een adres van den voorzitter en den secretaris der vereeniging „Ons Belang," afdeeling van den Necj. Bond van Koffiehuis, Restauranthouders en Slijters, waarbij ver zocht wordt, dat art. 2 en 3 der verordening, houdende eischen, waaraan een localiteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen, te wijzigen. Aangenomen. B. en W. stellen voor een wijziging dei verordening op de heffing van eene honden belasting. Het voorstel wordt aangehouden. B. en W. zullen met een ander voorstel komen om losloopende honden op vangen, en aldus deze plaag tegen te gaan. Schoolgeldheffing. Aan de orde komt een voorstel tot wijziging en hernieuwde vaststelling der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. Wethouder LANDEWEERT licht het voorstel nader toe. De heer ROELSE deelt mede dat zijn fractia tegen het voorstel is. Aangenomen. Benoemingen. B en Wj stellen voor de benoeming van L. M. Lavoo, als tijdelijk ieeraar in de prak tijk der Scheepswerktuigkunde aan de visscherijschool te IJmuiden te verlengen voor het tijdvak van 1 April 1925 tot en met 31 Maart 1926. Aangenomen B. en W bieden de volgende in alphabe- tische volgorde gerangschikte voordracht aan ter benoeming van een gemeentelijken geneeskundige A J Cohen, arts te Heus- broek Dr L S. Limborgh Meyer, arts t« Ter Apel J. J. Walien arts te Breskens. De heer Walien heeft zich inmiddels teruggetrok ken. Benoemd werd Dr. L. S. Limborgh Meyei is Ter Apel. Voor de benoeming van een onderwij zer aan school F. te Santpoort, hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt 1. C. Pels, te Santpoort 2. J. M. Vercruysse, te Koog aan de Zaan 3. F. G J. Mantel te Amsterdam Benoemd werd C. Pels te Santpoort. De voordracht voor de benoeming van een lid van het R K Burgerlijk Armbestuur luidt 1 P van Zutphen te Velseroord 2. J. Huisman, te Velseroord. Benoemd werd de heer P, v. Zutphen, Daarna sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2