Binnenlandsch Nieuws. Louis Bouwmeester -f VAN ALLES EN VAN OVERAL. Hoe ik mijn kind gedood heb. Hoe ik mijn kind gedood heb. Hoe ik mijn kind gedood heb, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 29 April 1925 Hoe ik mijn kind gedood heb. De Belgische Kabinetscrisis op het doode punt. De Engeische regee ring neemt maatregelen tegen het communisme. Onder de Radio-berichten: Voor het onderzoek in de Ruhr-credieten zullen o.m. ook Luther en Streseman worden gehoord. Voorlezing der regeeringsverklaring in den Pruisischen landdag De credietverleening aan de Ruhrindustrie. Lord Balfour lid van 't Kabinet geworden. De verkiezing van Hindenburg. Uit den Pruisischen Landdag. Een verklaring van Hertzog in den Zuid-Afrikaanschen Volksraad. Een der laatste portretten van den grooten tooneelspeler. Boumeester in zijn meest bekend© creatie: Shylock. 62. Ik had het boek gelezen van Pierre l'Er- mite (l'Abbé Edmond Loutil), het meester werk van dazen Franschen geestelijke en journalist hij is medewerker aan La Croix dat den raerkwaardigen titel heeft: Comment j'ai tué mon enfant Hoe ik mijn kind gedood heb. Het is een werk, aangrijpend en toch zoo menschelijk, en daarenboven zoo mooi van strekking en voor ons, Roomschen, zoo echt te doorvoe len, dat ik met graagte de uitnoodiging der N. V. Emelka heb aangenomen, om een speciale opvoering te komen bijwonen van de naar dit werk vervaardigde film, die Vrijdag a.s. te gelijk in het Cinema Palace en in het Rialto-Theater te Amsterdam zal •<aan „draaien". Pierre l'Ermite. (Abbé Loutil), Met graagte nam ik de uitnoodiging aan met groote belangstelling heb ik de film voorstelling bijgewoond en met voldoening ben ik na afloop naar huis gegaan. Immers, had al het lezen van het boek indruk op mij gemaakt, het slot kon mij maar matig bevallen: de held van het ver haal sterft, nu, misschien wel niet door zelfmoord, maar dan toch door iets wat er machtig veel op gelijkt wat in elk geval de gedachte aan zelfmoord kan wekken. En nu, in de film, een ander slot, een dat veel meer bevredigde. Trouwens, dat nog daargelaten, bij dezen verfilmden roman doet zich een merkwaar- lig verschijnsel voor. een priester die voor de film speelt. Hoe hij daartoe gekomen is vertelt hij zelf in deze woorden: ,',Wij hadden een kunstenaar noodig voor het spelen van de rol van een priester, aan wien een vrouw de bekentenis doet, dat zij willens en wetens, met voorbedachten rade, haar kind gedood heeft. Het is bekend, dat de rol van een priester steeds zeer moei lijk voor de film te spelen is. Toen wij op een goeden dag aan het stu- deeren waren e,* er voor deze rol nog nie mand was aangewezen, speelde ik boven bedoeld tooneel voor, zooals ik meende, dat het gespeeld moest worden. Onze regisseur, die er bij tegenwoordig was zei: „Zoo moet het zijn en niet an ders" en hij verzocht mij onmiddellijk deze rol te willen spelen. Zonder eenige aarzeling heb ik toegezegd, want, daar ik inderdaad priester ben, meen ik te weten, hoe een priester een zoo vree- selijke en ongehoorde bekentenis kan op nemen als ik in deze film te hooren krijg." Dit en veel meer nog, vertelde Abbé Lou til, die zelf voor de introductie van zijn film naar Nederland is gekomen, in een causerie, een soort inleiding, die hij vóór de eerste opvoering onder luiden bijval van de aanwezigen, waaronder tal van priesters die hem een warme ovatie brachten, uit sprak. Ik weet wel, dat er hier in Nederland, waar alles zoo.... anders is dan in Frank rijk, velen zullen zijn die het afkeuren, •dat een priester als film-acteur optreedt, maar dan vraag ik toch maar: Heett l'Abbé Loutil, door zich over zulke scrupules heen te zetten, niet veel meer gedaan voor de goede zaak die wij allen voorstaan, dan die allen, die zijn daad ifkeuren en zedig in bun binnenkamer blijven zitten, te zamen? Het mag- waar zijn, dat de exploitanten Ier film er reclame uit slaan, dat hier een echte" priester voor de film heeft ge- .peeld, maar wat doet er ook dit ten slotte toe als zij er de menschen door verlok ken de film te gaan zien, is dat niets dan winst. Winst niet alleen voor die exploi tanten, maar ook voor „de menschen." Als er tienmaal zooveel menschen als er ijl zullen komen, nieuwsgierig zouden ge worden zijn wanneer er tien echte pries ters tooneel hadden gespeeld, dan spijt het mij, dat nu maar één het gedaan heeft. Laat het waar zijn, dat velen uit nieuws gierigheid gaan, omdat ze ook wel eens een priester willen zien spelen, wat hin dert dat? Immers, zij zullen niet alleen hun nieuws gierigheid bevredigd zien, maar bovendien veel goe-ds te hooren krijgen, veel wat hen tot nadenken stemt, waarvan zij anders verstoken zouden zijn gebleven. Als dat alleen maar de vrucht is van het feit, dat l'Abbé Loutil niet geschroomd heeft, niettegenstaande zijn soutane, als ac teur op te treden, moeten wij, Roomschen, allen hem dankbaar zijn, dat hij dien schroom, die hij, zooals hij mij, na afloop der voorstelling zelf vertelde, wel degelijk heeft gehad, heeft overwonnen. Dominique, de held uit Abbé Loutil's film, zegt aan kapelaan Ferrnin roeping te. gevoelen tot het priesterschap. Ik heb al zoo vaak een film gezien, die femaakt was naar een roman en steeds viel lie tegen; nooit gaf de film den indruk weer, die de lezing van het oorspronkelijke werk had gewekt. Hier was het precies omgekeerd. Het boek is mooi de film is prachtig. Of dat komt, omdat de film geheel onder persoonlijk toezicht van den schrijver zelf is opgenomen? Waarschijnlijk wel. Hij toch •wist, als geen ander, wat hij met zijn werk had bedoeld, hoe hij het had bedoeld en kon bij de opnamen voor de film aan wijzingen geven, die het resultaat ten goe de kwamen. Hij is bij alle opnamen tegen woordig geweest en kon daardoor eenige wenken geven, ten. aanzien van sommige kiesche tafreelen, die op verschillende wij- ren in beeld gebracht zouden kunnen wor den. Bovendien vervult hij in de film zelf een V>1 en dat is zeker wel iets merkwaardigs: En nu de film zelf. Neen, daar vertel ik niets van. Al wat ik er in enkele woor den van zou kunnen zeggen, zou geen an der gevolg hebben, dan dat het den mach- tigenn indruk, die het werk op den toe schouwer maakt, maar zou verzwakken en dat wensch ik om geen prijs. Wil men den inhoud kannen, alvorens de film te gaan zien, dan leze men den roman, maar noodig is dit allerminst om een goeden indruk te krijgen van hetgeen het witte doek te zien geeft. Maar u kunt mij gelooven, ook zonder dat ik tracht u in korte woorden een ge brekkig beeld van de film te geven, dat ze waard is gezien te worden door ieder een, maar door ons, Katholieken, in het bizonder. Een prachtfilm! ARTHUR TERVOOREN. sloten, den landdag te ontbinden. De nieuwe verkiezingen zullen dan waarschijnlijk op Zondag 14 Juni worden gehouden. De Rijksdagcommissie voor het onderzoek naar de Ruhrcredieten heeft besloten de tegenwoordige en voormalige ministers dr. Luther, dr. Stresemann, Sollman en Schmidt als getuigen te dagvaarden, ten einde hen over de totstandkoming van deze buitenge woon groote credieten te hooren. De Kabinetscrisis in Bel gië. Nu zoowel Vandervelde als Van de Vy- vere de opdracht tot vorming van een kabi net hebben teruggegeven, is er een stilstand in het verloop -der crisis ingetreden. De ko ning heeft de Broqueville en Renkin ontvan gen, maar een bepaalde opdracht is niet ver strekt. Verschillende afgetreden ministers hebben in interviews met de pers hun oordeel over den toestand gezegd, dien zij allen zeer in gewikkeld achten. De besprekingen zijn fei telijk op het doode punt gekomen nu de so cialisten geen uitsluitend socialistische, dus een minderheidsregeering willen vormen, de liberalen zich tegen elke deelneming aan de regeering hebben uitgesproken en de katho lieke rechtervleugel de overhand over den linkervleugel heeft gekregen en dezen van medewerking aan een socialistisch kabinet heeft weten af te houden. Zoo achtte baron Ruzette, de minister van landbouw uit het kabinet-Theunis, het niet buitengesloten, dat er een regeering met een katholieken leider zal worden gevormd, maar met medewerking van extraparlemen taire persoonlijkheden uit liberale en socia listische kringen. Een katholiek-liberaal ka binet zou ook wel den steun der Christen democraten krijgen. Een kabinet uit socialis ten, katholieken en liberalen lijkt hem niet mogelijk, tenzij de socialisten een ander pro gram aanvaarden. De afgetreden minister van binnenland- sche zaken Poullet verklaarde in een onder houd, dat de sociaal-democratische partij bij de onderhandelingen heeft vergeten, dat zij feitelijk niet de sterkste partij is, dat de katholieke partij bij de laatste verkiezingen niet verslagen werd en dat zelfs de katholie ken in den Senaat over twee zetels meer be schikken dan vóór de verkiezingen. De ka tholieke partij kon dus niet aanvaarden, dat de onderhandelingen werden gevoerd op grondslag van het socialistisch program. De katholieke partij heeft eveneens een program en vooral een sociaal program. De socialisten hadden weliswaar te verstaan gegeven, dat er wijzigingen in hun program mochten wor den voorgesteld, maar de katholieken kon den het niet met hun partijwaardigheid over een brengen, het socialistisch program tot basis van de besprekingen te aanvaarden. Regeeringsmaatregelen in Engeland tegen het communisme. De „Morning Post" meldt, dat de regee ring maatregelen gaat nemen tegen de be drijvigheid der communisten in Engeland. Twee factoren hebben tot dit besluit meege werkt, eenerzijds het verontrustende zich meer en meer roeren der communisten in den laatsten tijd, anderzijds het toenemend aandringen van individueele conservatieven en van conservatieve vereenigingen, dat aan het mandaat aan de conservatieve regeering gegeven om de „roode" bedrijvigheid in En geland tegen te gaan, onverwijld gevolg zal worden gegeven. De regeering zal, zegt de „M.P.", nieuwe bevoegdheid moeten krijgen om op doel treffende wijze aan het samengestelde van den huidigen toestand het hoofd bieden. De ernst van dien toestand blijkt uit het feit, dat het noodig werd geoordeeld de kerk van St. Margaret, in Westminster, te doorzoeken vóór den lijkdienst voor Lord Rawlinson op Zaterdag, en om een sterke bewaking in te stellen teneinde de aanwezigheid van onbe voegden te voorkomen. Welke maatregelen zullen genomen wor den, is niet onthuld, maar het ligt volgens het conservatieve blad voor de hand, dat een der eerste stappen wetswijziging is. Aange nomen mag worden, dat een verdere maat regel zal zijn den financieelen steun af te snijden, die zoo langen tijd het communisme in Engeland heeft gevoed en zonder welken de beweging van zelf zou doodloopen. Zoo lang de immuniteit aan sovjetvertegenwoor digers in Engeland verleend door de socia listische regeering voortduurt een immu niteit die zich uitstrekt tot de poststukken der sovjetvertegenwoordiging is dit on mogelijk, aldus besluit de „Morning Post", die hiermee wellicht een tipje van den sluier oplicht. De begrooting in het En geische Lagerhuis. Er was veel vraag naar zetels in(het Lager huis naar aanleiding van de gisterenmiddag door Churchill in te dienen begrooting. Een groot aantal leden was gisterenmorgen in het Lagerhuis tegenwoordig sommigen kwa men al om half zes. Toen de deuren te acht uur officieel geopend werden, waren reeds honderd leden aanwezig. Een rede van Het-riot. Herriot heeft Zondag in Aurillac een uit voerige rede gehouden, waarin hij de poli tiek, die hij tijdens zijn minister-president schap heeft gevoerd, verdedigd heeft. Hij be klaagde zich over de laaghartige aanvallen, welke telkens op hem zijn ondernomen, voor namelijk van de zijde van Fran?ois-Marsal en Millerand en gaf daarna een uitvoerige uiteenzetting van zijn financieele politiek, zijn onderhandelingen met de Banque de France om verdere inflatie tegen te gaan. Hij sprak van „het drama, dat hij heeft be leefd" en van den stillen strijd, dien hij beeft gevoerd. Ook verweerde hij zich tegen de be weringen als zou hij de vrij religieuze uitin gen hebben onderdrukt en zich met zijn anti- clericale maatregelen aan godsdienstvervol ging hebben schuldig gemaakt. Om daarna zich zelf bescheidenlijk, maar duidelijk in de hoogte te steken en zijn eigen roem te ver' kondigen. President Hindenburg. Het standpunt van de leiders der Amer<- kaansche industrie werd saamgevat door Gary van de Steel Corporation, die de meening uitte, dat de verkiezing van Hindenburg geen nadeeligen invloed zou hebben op den eco- nomischen toestand in Duitschland, de Ver- eenigde Staten of elders en zeide, dat het dui delijk scheen, dat Hindenburg alle krachten zou inspannen om de orde te handhaven, zonder vrees of geneigdheid om het „Keize- risme" te begunstigen. Als zulke omstandig heden voortvloeien uit de verkiezing, dan zal de Duitsche regeering snelle vorderingen ma ken ten aanzien van den economischen toe stand van haar volk en ten opzichte van de nakoming der betalingsverplichtingen. Het departement van financiën heeft geen beduchtheid geuit nopens de financieele ge volgen van de overwinning van Hindenburg De „World" zegt, dat de terugkeer van Hindenburg is als de terugkeer van Caillaux en wijst op de ineenzinking van het stelsel van Versailles, hetwelk een kunstmatig sterk Frankrijk trachtte te vestigen dat een onna tuurlijk zwak Duitschland overheerschte. In rechtsche kringen houdt men zich be zig met de vraag waar de nieuwe rijkspresi dent wonen zal. 't Paleis in de Wilhelmstrasse, waar de eerste president heeft gewoond, schijnt men om die reden in sommige recht sche kringen niet geschikt meer te achten voor president Hindenburg. De „Deutsche Z." maakt gewag van ge ruchten, volgens welke Hindenburg in Pots dam zou gaan wonen, waar hef niet moeilijk zou vallen hem op waardige wijze te huis vesten. Het blad vindt het blijkbaar zelf wat vreemd, dat de rijkspresident niet in de rijks hoofdstad zou wonen, maar wijst er dan op, dat Potsdam zekere voordeelen zou bieden met het oog op „de conversatie De candidaat van het rechtsche bloc, die zooals men weet, Zaterdag Hannover had verlaten, heeft zijn rustdagen niet, zooals vermoed werd, doorgebracht bij zijn schoon zoon te Lüneburg, maar op het goed van een vriend, v. Marenholtz, bij Gifhorn. De uitslag van de verkiezing is hem pas Maandagochtend meegedeeld. Hij had ge weigerd op te blijven tot de resultaten be kend waren. In zijn villa te Hannover waren Maandag reeds meer dan duizend telegrafische geluk- wenschen uit het geheele rijk ontvangen. Dominique volgt de stem van zijn geweten en vindt den dood. Volgens een draadloos bericht, heeft Briand, de Fransche minister van buiten- landsche zaken, in een interview ter gele genheid van Hindenburg's verkiezing ver klaard. dat hij geen onmiddellijke zwenking in de Duitsche buitenlandsche politiek ver wacht, hoewel hij gelooft dat de aaneen sluiting van Oostenrijk bij Duitschland een der eerste daden zal zijn. Tevens was hij van meening dat Duitschland de werking van het plan-Dawes niet zal belemmeren, doch wel zal het waarschijnlijk noodzakelijk zijn dat de geallieerden de militaire con trole op de Duitsche bewapeningen voort zetten en de bezetting van het Rijnland hand haven. Er wordt niet gemeld, met wie Briind dit interview heeft gehad. Volgens de „Daily Chronicle" staat de Engeische regeering op het standpunt, dat in de verhouding van Engeland tot Duitsch land hoegenaamd geen verandering is ge bracht door de verkiezing van Hindenburg. In officiëele Britsche kringen gelooft men niet, dat zich moeilijkheden bij de uitvoe ring van het plan-Dawes zullen voordoen. Mer wijst er op, dal het Duitsche ministerie, dat het voorstel aangaande het veiligheids- pact heeft gedaan, onveranderd blijft. De „Manchester Guardian" zegt, dat de i Britsche politiek gebaseerd blijft op het Duitsche aanbod nopens het veiligheidspact j en op de verklaring van minister Chamber lain, die de meening heeft uitgesproken, dat men met een eerlijk voorstel te doen heeft. Van Fransche zijde is geen officieele ver klaring bekend, doch alleen persstemmen. Men hoopt in Engeland evenwel, dat niet als een aangelegenheid van buiten landsche politiek zal beschouwen, doch zal bedenken, dat het aanbod nopens het vei ligheidspact, dat door alle partijen in Duitschland, met uitzondering van een kleine groep van uiterst rechts, wordt gesteund, van kracht blijft en dat den president volgens de grondwet slechts geringe macht ten deelt valt. In den landdag heeft de Pruisische minis terpresident Braun vanmiddag een korte regeeringsverklaring afgelegd, die door het Huis betrekkelijk rustig werd opgenomen Alleen de communisten maakten het tradi- tioneele lawaai. Braun liet zich echter niet onderbreken, doch zette rustig zijn rede voort. Hij verklaarde, dat de politieke richt snoeren, die aan de politiek der groote coa litie ten grondslag liggen, ook in het vervolg zullen worden gehandhaafd Zoodra de verklaring was uitgesproken, riep men hem van rechts lachend toe: „Is dat nm een program?" Het debat over de verklaring zal eerst heden en Donderdag plaats hebben De vol gende week Woensdag zal dan de stemming over het vertrouwensvotum aan het nieuwe kabinet plaats vinden. Mocht dit votum worden verworpen, dan is Braun vast be- Graaf Balfour wordt lid van het kabinet als lord-president of the council in plaats van wijlen markies Curzon. De markies van Salisbury zal leider van het Hoogerhuis zijn, een functie, welke Lord Curzon combineer de met die van lord-president of the coun cil. Balfour was jarenlang leider van het La gerhuis of van de oppositie en was premier van 19021905. Later trad hij af als leider der conservatieve partij om opgevolgd te worden door wijlen Bonar Law. Gedurende den oorlog was Balfour achtereenvolgens minister van marine en minister van buiten landsche zaken. In 1917 ging hij als hoofd eener Britsche missie naar de V. S en in 1919 werd hij president of the council. Hij nam deel aan de conferentie van Washing, ton van 19211922. Toen de coalitie uiteen» ging hield hij op minister te zijn. In Juni wordt lord Balfour 77 jaar. In den Volksraad verklaarde de nationa listische eerste minister Hertzog onder een indrukwekkende stilte, dal naar zijn per soonlijke opvatting wat de Unie van Zuid- Brilannië betreft, de afscheiding van Groot- Britannië een ernstige fout zou zijn en een nationale ramp, indien zij werd veroorzaakt doordat een der partijen, hetzij de Britsche of de Nederlandsche, aan de andere haar wil oplegde. Hij was evenwel niet bevreesd, dat het tot een afscheiding van Engeland zou komen, zoolang elke partij zich er van onthield, aanspraak te maken op den voor rang boven de andere. Hij drong er op aan, dat geen der beide partijen gebruik zou ma ken van haar betrekkingen met Engeland om een dergelijken voorrang, boven de an dere te verkrijgen. Dinsdagmiddag heeft Louis Bouwmeester te 2.54, in de Ziekenverpleging, Prinsen gracht te Amsterdam, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hij viel omstreeks 1 uur in slaap en ont waakte niet meer. Vele leden zijner familie bevonden zich aan zijn sterfbed. Gemeld wordt: Bouwmeester heeft Dinsdag geen woord meet tot de zijnen gesproken. In den vroe gen ochtend was de toestand critieker dan ooit te voren en de naaste familieleden, die den nacht aan het ziekbed hadden doorge bracht, waren op het ergste voorbereid. Oir ongeveer 9 uur viel dc patiënt opnieuw in een aan bewusteloosheid grenzende s'aap; tegen twaalven was hij nog een oogenbiik bij kennis, om daarna in te slapen. Aan zijn sterfbed waren zijn zoons Raaf en Louis Jr., zijn zuster mevr. Mann-Bouwmeester, zijn dochter Wiesje. Diep onder den indruk ble ven zij allen nog in den laten namiddag in het sterfhuis toeven. Het nieuws van Bouwmeester's dood ver spreidde zich snel door de stad. De belang stelling en deelneming waren algemeen; het gesprek van den dag was hem, zijn kunst en zijn leven gewijd. De teraardebestelling van 't stoffelijk om hulsel van Louis Bouwmeester is bepaald op Zaterdag 2 Mei a.s. om 1 uur op „Zorg- vlied" aan den Arnsteldijk. De stoet zal ver trekken van den Prinsengracht, waar het stoffelijk omhulsel uit het gebouw van de ziekenverpleging zal worden uitgedragen. De Stadsschouwburg op het Leidscheplein heesch Dinsdagmiddag, na het hekend wor den van Bouwmeester's overlijden, de vlag halfstok. Ook uit andere schouwburgen en eenige bioscooptheaters hing dc vlag halfstok. In verscheidene schouwburgen is Dins dagavond vóór den aanvang der voorstelling of gedurende de pauze, het overlijden van Lcuis Bouwmeester herdacht en heeft hel publiek eerbiedige hulde gébracht aan de nagedachtenis van den gestorven kunste naar. In den Stadsschouwburg sprak de neer C. v d. Lugt Melsert eenige woorden ter nage dachtenis van den grooten doode. Met zach te, droeve stem zei hij: „De strijd, dien dc grootste tooneelspeler in Nederland gestre den heeft, is ten einde. Vanmiddag is Louis Bouwmeester gestorven, hij, die den roem van de Nederl. tooneelspeelkunst tot ver buiten de grenzen van ons land heeft ge bracht." Hii verzocht het publiek op te staan en in stilte den geliefden doode te herdenken. Al len verrezen daarop van hun zitplaatsen. Een oogenbiik hebben wij in twijfel ge staan, aldus vervolgde de heer v. d. Lugt Melsert, om dezen avond den schouwburg als teeken van rouw te sluiten. Wij a'len willen liever vanavond niet spelen, maar wat willen de bezoekers? Toen het meerendeel der bezoekers bleek te wenschen, dat de voorstelling door zou gaan, ging het scherm op voor de voorstel ling van ..Boefje." In den Hollandsche schouwburg deelde de heer Joh. Langenaken de droeve mare aan het publiek mede, en hij voegde daaraan een kort woord toe, waarin hij zeide, dat het niet zijn bedoeling was, hier de verdiensten van den eminenten kunstenaar te schetsen, maar eenvoudig hulde te brengen aan diens nage dachtenis. Hij verzocht der. aanwezigen op te staan en gedurende een minuut stil t« str.an en den doode te hcVrken. Aan dit verzoek werd eerbiedig voldaan Fen dergelijke plechtigheid geschiedde bij de voorstelling in het Paleis voor Volksv'ijt, waar in de korte pauze van het eerste hc- drbi mevr. Roosje Kohier-Van Gelder woorden van diepgevoelde hulde cprsk, d<e eveneens door het publiek staande werden aangehoord. Zi; eindigde met het uitspreken van eenige dichtregelen, waarvan de laatste strofe luid de: Bouwmeester's plaats is leeg de kunstenaar ging En van zijn Kunst rest slechts herin nering. Een laatste hulde nog, nu wij zijn dood betreuren, Nu bij zijn baar nog stil de bloemen geuren. Erkennen wij zijn roem. Zijn kunst was grootl Bouwmeester's naam zal leven na zijn dood! In Theater „Flora" heeft het pubiiek, evenals in de andere genoemde theaters ge reageerd na de korte mcdedeeling van Bouwmeester's dood, door op te staan en gedurende een minuut zwijgend stil te staan, Velen waren onder den indruk van deze korte plechtigheid. In den Koninklijke Schouwburg te 's-Hage heeft de heer D. Verbeek bij den aanvang der voorstelling eenige woorden aan de na gedachtenis van Bouwmeester gewijd. Met Louis Frederik Johannes Bouwmees ter is de grootste Hollandsche tooneelspeler der laatste honderd jaren heengegaan En als men vraagt, waaraan hij zijn grootheid te danken had, dan is het antwoord: aan zijn genialiteit. Nadoenerij is hem altijd vreemd geweest, Van elke, door hem gespeelde rol, had hij zijn eigen opvatting en speelde haar zóó dat het volmaakte nabij werd gekomen. Schitterende creaties heeft hij gegeven van sommige klassieke karakterrollen (Shy- lock, Richard 111) hoewel hij getoond heeft het begrip der klassieke rust te missen. In Sophocles' „Oedipus" vie! zijn spel van reroantieken hartstocht geheel buiten het kader van dit werk. Ook zijn karakter-ver tolking in stukken uit de romantische peri ode en uit den modernen tijd (o.a. Panera» Duif in Heyermans' „Schakels") waren voor het publiek momenten van het hoogste- kunstgenot. Geboren te Middelharnis, 5 September 1842, een dorp, dat van Rotterdam uit be zocht werd door bet gezelschap, waaraan zijn moeder als actrice verbonden was, groeide Louis op, te midden van reizende en trekkende tooneelspelers en voelde in zijn jonge jaren weinig voor dit leven van meer ontbering dan genot. Toen was zijn ideaal een flink matroos te worden. Doch zijn va der, de acteur L. T. G. Rozenveldt, stond geheel vreemd tegenover de verlangens van zijn zoon en dwong hem min of meer tot de plichten van zijn eigen beroep: comedie- spelen. Tot zijn 19e jaar diende de jonge Louis nu dit, dat dat gezelschap en zwierf nu hier, dan daar. En hij kreeg al spoedig pleizier in zijn „vak"; de zee had afgedaan. Ruim 19 jaar oud, sloot hij een vast jaarcontract af met Boas en Judels in de Salon des Variétés. Toch had hij nog geen gelegenheid gehad zijn talenten te toonen, zijn spel was niet be ter dan dat zijner medespelenden. Zijn de- buut als „Fridolin" in „De boodschap naa» de Ijzersmelterij" was alles behalve een suc ces Spoedig kwam echter voor hem „het groote moment." Het toeval bezorgde bem de rol van ..Raphael" in „Marmeren beelden ijskoude harten", van Barrière en Thiboust, Zijn creatie was schitterend, het publiek ge raakte in extase, het sluimerende talent van Bouwineeser was ontwaakt en zou zich spoedig in volle glorie ontplooien. De chu- lt-ra-epidemie van 1866 bracht een kink in den kabel. De eerste periode nam een ein de. Bouwmeester verbond zich met Bam berg, de Boer en Kapper In Tivoli en ia- ter in de Plantage trad hij vele malen op. Later als Louis Bouwmeester i Co. in de Kalverstraat. Dit duurde tot 1873 Een ni.'U- we firma werd gesticht: Boas Judels en Louis Bouwmeester. De „Salon" werd op nieuw bespeeld. Totdat in 1878 Judels zica terugtrok wegens financieele moeilijkheden en Bouwmeester een contract sloot met „Het Nederlandsch Tooneel.", Een cveno

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5