/ÉtfËMEriGD^ WjgfilEUWS STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. Wiiziging Arbeidswet betreffende arbeid in brood bakkerijen. R.K. Reclasseeringsvereeniging. Belastingverlaging te Amsterdam. VERKEER EN POSTERIJEN, De nieuwe directeur-generaal der P. en T. Frankeering en afrekening. Vergadering van Dinsdag 28 April, n.m. 1 unr. Suriname en Curasao. Brutale aanranding. In een gierkelder geraakt. De zwerversgeschiedenis te Baam. Onweer. De gevolgen van den drank. In de Bijlmer Ringvaart gereden. De stakingen in de Venen. Berooving van f 10.000 te Amsterdam. De toestand in de Venen. fn een algemeene vergadering van alle be trekken arbeiders, die Zaterdag j,l, plaats had, werd besloten een comité uit alle rich tingen in dc arbeidersbeweging samen te stellen, met uitsluiting van de communisten en dc anarchisten. Verdacht van brandstichting. Werkverschaffing aan blinden. Een vreemd geval. Geheimzinnige dood. Het einde van een moordenaav. De kersen in bloei. Faillissementen. BENNEBROEK. GEMEENTERAAD VAN BENNEBROEK. Nog werd medegedeeld, dat bij de vast stelling H. O. rekening zal worden gehou den met een ingekomen verzoekschrift,waar op de heer Vis aandrong op spoedige be handeling. OVERVEEN. ra?nt in zijn leven, Want de stukken, tot nu gespeeld, muntten niet uit in kunstwaar - hoewel Louis ze door zijn machtig talent een groot succes wist te maken. Noemen slechts: ..De oude Korporaal," de „Twee jezen", ..Michael Strogoff. Thans echter, het Leidsche Plein, kwam de verandering. „volksacteur" bijgestaan door uitnemen- t krachten, verbaasde en veroverde den fiigen middenstand" door zijn geweldige f .staties. Zijn eerste optreden aldaar in ioic fait peur als „Jasper" was een enbaring. Zooveel echt gevoel en zoeveel /ehoudenheid had men niet verwacht bij n volksacteur" in ,Don César de Bazan" !e Kat van den Tower" van H. J. Scnim- 1, :n .Tartuffe vierde Louis schitterende 1 omfen. Dan, 4 September 1880, speelde hij voor t eerst den „Shylock" uit Shakespeare's Je Koopman van Venetië". Een rol, die 1 m lief geworden is, waarin hij al zijn ta nten kon ontplooien, waarin hij het publiek and aan avond in vervoering bracht. Dat - '>k het comisch talent niet onih^ak, bewees l i in de rol van „Antolycus" uit Shake- care's ..Winteravondsprookje" en in lacbeth' Zijn verdiensten bicven niet on- 1 loond. Koning Willem III schonk hem in April 1 «82 de groote gouden medaille van verdicn- e en ontving den kunstenaar in audiëntie, .«.vermoeid werkte hij voort, totdat hij in 37 een mijlpaal in zijn leven bereike. Als Lodewijk Xi vierde hij zijn 25-jarig bileum. Op waariijk grootsche wijze ward gehuldigd, Taxeira de Mattos vervaardig- zijn buste. Tot 1890 bleef hij werkzaam in den Stads- houwburg. 30 Februari van dat jaar werd i ït houten gebouw door brand verwoest, «:cdat het gezelschap daldoos werd. Er kwam echter hulp in den nood. De '«eer A. van Lier steide den Schouwburg in v e Plantage Fransche laan ter beschikking. In 1894 werd de nieuwe Stadsschouwburg opend en vierde Bouwmeester daar nieu- e triomfen. Als „David Sicheï" uit 'vriend -rits", als „Jean Darlot" van Louis cgendere, als „Napoleon" in „Mad. San- voc" was bij zonder weerga. Een tweede ificieel blijk van waardeering was de ham ::i 1897 verleende orde van Oranje Nassau. 19 December 1901 was een nieuwe mijl- vaal in het lever, van den grooten kunstc- aar. loer. was hij 40 jaren aan het tooneel. liet gansche land juichte hem ioe in de rol .in Herodes. Daarna ging hij met het geheel 1'. H. T. naar Parijs, waar in het huis van iolière, hei. theater Franeais, de „Koopman cn Venetië" gespeeld werd met Bouwmees- -T als „Shyjëck. Fransche artisten en ransche pers waren uitbundig in hun iof oor den Hollander. Een hooge ondersehei- og viel herfi ten deel: de benoeming tot Officier d'Academie. In 1902, na 23 jaar aan het K. N. T. ver- i anden, te zijn geweest, deed de heer Hui- ringa. destijds oprichter van het „Lyrisch jooneel" hem zulke groote aanbiedingen, at hij den Raad van Beheer van het K. N. ervan in kennis stelde, voorstellend' te lijven, indien hem ook hier hetzelfde aan- od gedaan zou worden. De Raad van Beheer ging niet op zijn oorstel in en Bouwmeester nam afscheid an het Nederlandsch Tooneel. De verande ring is hem echter geen verbetering gewor den. Na zijn debuut in 1902 als „Mefistophe- ies" in Faust, werd hij ernstig ziek en moest de nieuwe onderneming opgegeven worden, «a zijn ^herstel stichtte hij het „Haarlemsen i ooneel ging in 1905 op tournee naar Indie speelde in 1906 den „Shylock" te Keulen, maakte in 1906 opnieuw een reis naar Indië <1 kwam na zijn terugkeer bij de Gebr. van Lier, waar hij tot 1913 bieef, daarna bij Her- van Heyermans, keerde in 1915 terug bij Het Nederiandsche Tooneel, doch verloor in i920 zijn engagement door het uitbreken van oe artisten-staking. Opnieuw kwam hij bij iet gezelschap van Herman Heyermans, var- volgens korten tijd bij zijn zoon Louis en viert" daarna door het land met een eigen gezelschapje, fn 1921 speelde hij den Shylock te weenen en te Stratford on Avon, in hat zfiakespeare Memorial Theater. In Augustus -23 trof den bejaarden man het ongeluk lat hem toen bijna het leven kostte. Op hot Koelof Hartpiein te Amsterdam werd hij door een auomobiel overreden. Vele weken racnt de gewonde door in de ziekenverple ging aan den Prinsengracht, talloos waren te bewijzen van deelneming, die hij van ver schillende zijden ondervond. Langzamerhand kwam er verbetering in rijn toestand, het ijzersterke lichaam Het zich niet overwinnen, terwijl ook de wil om beter te worden, veel ten goede deed. ln .kbjde tijding bereikte hem op zijn ziekbed; zijn bevordering tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na zijn herstel maakte Bouwmeester nog ?en tournee door het land, waar hij overal gehuldigd werd op een wijze, als wellicht nimmer een Nederlandsch kunstenaar len aeel viel. Emd 1924 was de gezondheidstoestand van onzen beroemden acteur van dien aard, dat hu voortdurend de kamer moest houden. Op 6 April 1925 moest de oude looneel- speler plotseling in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht tc Amsterdam opge nomen worden, omdat operatief ingrijpen dringend noodzakelijk bleek. No<? denzelfden avond onderging hij een lichte buikoperatie met goed gevolg Deze operatic heeft echter te veel geeischt van de krachten van den eminen- ten acteur. Eerst bemerkte men een lichte verbetering in zijn toestand, doch na eenige dagen luidden de berichten minder gunsiig Langzaam aan ging de toestand achteruit cn oen. hei bericht kwam. dal plotseling de langzame slooping van dit krachtige lichaam zich versnelde, toen .wist wel geheel Neder- "at 'et 29n grootsten auteur wel spoe dig zou moeten missen. Thans Js Lorils Bouwmeester van ons heengegaan en met weemoed staat het Nederiandsche volk om zim lijkbaar. In de Memorie van Antwoord aan de iweeue Kamer merkt de minister op, dat het hem leed heeft gedaan te vernemen, aet de meeste leden ernstig bezwaar tegen het ontwerp hadden. Het ligt allerminst in de bedoeling van den minister oni „een emsteige verslech- tenng van de arbeidsvoorwaaiden in het bakkersbedrijf te weeg te brengen", noch cm de arbeiders in het bedrijf langzamer hand terug te voeren tot de in menig 0p- zicnt treurige toestanden, die vóór de totstandkoming der Arbeidswet 1919 heersenten en het is ook naar zijn inzicht geenszins jidst, det dit onderwerp zoodanige niet bedoelde gevolgen zal te voorschijn roepen. r De directe gevolgen van het ontwerp voor de gezellen zullen bij aanneming de volgende zijn a. in het grootbedrijf zelf komt geenerlei verandering. Daar was en blijft Bet aan vangsuur a uur met 2 uur vcorarbeid b. in de bujten 75 sterelijke gemeenten gevestigde broodbakkerijen komt voor de ui'.®" gcenerlei verandering. Daar was en blijft het uur van aanvang 5 uur; 7', voor de gezellen in de brood bakkergen met minder dan 6 gezellen in 75 stedelijke gemeenten wordt het aan vangsuur van 6 op 5 gebracht. Het thans geldende aanvangsuur vau 6 uur brengt vele van de sub, c genoemde bak kerijen zeer groote moeiüjkhede en oadee- ka mede, en de minister wii de ongelijk- neid in de bepalingen omtrent het normale aanvangsuur voor bedrijven met 6 en die met minder dan 6 gezellen niet langer be stendigen. Hij acht zich dan ook vei plicht dit gedeelte van het ontwerp onveranderd te handhaven. Een geheele verschuiving van den brood- bakkersarbeid naar de daguren tusschen 7 uur v.m. en 6 uur n.m., zooals de minister gaarne zou willen, acht hij echter alleen mogelijk, wanneer de verkoop van versch brood verboden wordt tot na het noenmaal. Een voorstel van deze strekking is even wel van den minister niet te verwachten, omdat hij het niet onverantwoord zou achten, het geheele publiek te dwingen om ook op den middag brood van den vorigen dag te eten. Wordt dit deel van het ontwerp niet aangenomen, dan blijft bet mcerer.deel der gezellen toch te 5 uur beginnen, doch blijft ook een tastbare onbillijkheid bestaan, die uitsluitend drukt op een kleine categorie van ondernemers. De meening dat de minister ten onrechte gdoote waarde hecht aan het vervoer- en verkoopsverbod, moet hij aan de hand der feiten niet klem bestrijden. Dat de geheele bepaling an fiasco is gebleken en het ver- kocpsverbod voor 5,6 onhouwbaar zou zijn, in volstrekt cnwaar. De resultaten van een ingesteld onderzoek worden in een van de Memorie toegevoegd rapport medegedeeld. Aangezien echier na de indiening van het wetsontwerp gebleken is, dat in vele ge meenten het politietoezicht als gevolg van bezuinigingsmaatregelen is afgenomen en doorde inkrimping van het personeel der Arbeidsinspectie deze dienst niet het min dere toezicht, dat thans door de politic wordt uitgeoefend, kan aanvullen, acht de minister zich bij nader inzien genoodzaakt de op grond van de gunstige werking van het vervoer- cn verkoopverbod voorgestelde meerdere bewegingsvrijheid van den patroon eenigermatc te beperken. Een juiste raming van het aantal gezellen, waarvoor de wetswijziging een vroeger uur van aanvang zal kunnen veroorzaken, is niet zonder een omvangrijk nieuw onder zoek te geven. Vermoedelijk zal het 16 pCt. van het totaal aantal gezellen be dragen de vrees, dat de wijziging tot uit breiding van het internaat en tot over treding van. het verkoopsverbod zal leiden, kan dus slechts betrekking hebben op een zeer klein deel van het bedrijf. De vergunningen tot voorarbeid beper ken tot bakkerijen met ten minste 9 arbei ders zou, ook blijkens de ervaring sedert 1922, in strijd zijn met dc werwelijkc be staande behoeften. Tot zijn leedwezen is de minister ge noodzaakt ten aanzien van den patroons- arbeid nog een stap terug te zetten cn vooruands in zake het toekennen van meer bewegingsvrijheid aan den bakkerspatroons, zich te bepalen tot het toestaan van voor- arbeid, en wel voer de patroons in kleinere bakkerijen gedurende één uur voor die in de grootere gedurende 2 uur. Dc patroon zal dus niet des nachts werk zaamheden mogen verrichten, die met dc broedbereiding geen verband houden. Aan dit terugkomen op een bij het ontwerp voor gesteld recht voor den patroon mag geen tc groote beteekenis worden gehecht. De minister kan vooralsnog geen termen vinden om mede te werken tot een wijzi ging van art. 83, 3e lid der Arbeidswet, het welk bepaalt. d§t bij tweede of volgende herhaling, telkens binnen twee jaar, nadat dc laatste veroordeeling onherroepelijk is geworden, de straf van hechternis moet worden opgelegd. De minister acht het, o.m, met het oog op het bestaan van sterk uiteenloopende belangen tusschen verschillende categoreën van ondernemingen, niet mogelijk \n het aakkc rijbedrijf gelegenheid te geven om aaa de vakvereenigingen van patroons on arbeiders over te iaten van de wettelijke regelingen af te wijken. Bij dc Memorie is een Nota van Wijzi ging gevoegd. Onder voorzitterschap van dr. L. N. Deckers, werd te Utrecht de jaarvergade- ring gehouden van de R.K. Reclassee ringsvereeniging, die o.a. werd bijgewoond door den heer Veenstra, namens den mi nister van Justitie. Tot bestuursleden werden herkozen mr. H. Manders en mr. dr. W. Fick. Besloten werd dat de contributieafdracht der afdeelingen over 1925 zal bedragen 25 pet, naast een afdracht van 10 pet. over dc overige inkomsten, provinciale en gemeen telijke subsidies uitgezonderd. Prof, mr. W. Pompe, hoogleeraar aan de R.K- universiteit hield vervolgens een voordracht over: „De psychopatenweigeving in verband met de reclasseering". Naar het Hbld. mededeelt, heeft de com missie van bijstand voor de financiën te Amsterdam zich unaniem vereenigd met de concept-voordracht van B. en W„ waarin, de vermenigvuldigingsfactor van de ge meentelijke inkomstenbelasting van 0.675 op 0.60 wordt gesteld. Ir, M. H. Damme, die met 1 Juni tot di- recteurgeneraal der P. en T. is benoemd, is geboren in 1876 en haalde in 1898 te Delft zijn ingenieursdiploma. Hij werd adjunct ingenieur bij de Staatsspoorwegen op Java en toen hij in 1910 met verlof ging, belast met eenige belangrijke opdrachten, o.a. ver tegenwoordigde hij de Indische Spoorwegen op het internationaal spoorwegcongres te Bern. Na zijn terugkeer in Indië werd de heer Damme aanvankelijk tijdelijk belast met de waarneming der functie van hoofd van het bedrijf en werd dit in 1913 definitief. Tijdens den oorlog moest de dienst be langrijk gereorganiseerd en gecentraliseerd worden en in 1919 werd de heer Damme vertegenwoordiger der N. V. Oliefabrieken Insulinde. In 1921 begon evenwel al een nieuwe periode in Indischen staatsdienst voor hem door zijn benoeming tot gedelegeerd lid der Semarangsche spoorwegcommissie. In 1922 werd hij als voorzitter van de salariscommissie voor burgerlijke landsdiena ren, welke zoowel de grondslagen van het Indisch bezoldigingsstelsel en de toepassing daarvan op de bezoldigingsregeling van alle categorieën landsdienaren als de pensioens- en de verlofsregelingen te behandelen kreeg. 4 Februari j.l. beeft de heer Damme den Indischen dienst voor goed verlaten, Aan verschillende firma's te Amsterdam, die geregeld groote hoeveelheden postpak ketten ter verzending aanbieden, is bij wijze van proef, met inging van 1 Mei toegestaan de frankeering te doen geschieden „in afre kening", d.w.z. zonder gebruik te maken van frankeerzegels. Goedgekeurd worden eenige wetsontwer pen tot wijziging der Surinaamsche en Cura- «jaosche begrootingen voor 1920 en 1921. Daarna is aan de orde de begrooting voor Suriname voor 1925. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer YZERMAN, S.D., constateert dat nog steeds pogingen worden gedaan om Suriname uit het moeras te halen. Vaak zijn deze toegezegd maar het blijft bij toezeggin gen. Particulieren hebben ook al eens plan nen gehad tot opheffing dezer kolonie maar ook die vorderen niet. Het zou in het belang ook van ons land zijn als eindelijk eens iets werd gedaan. Het lijkt echter of de Minister in toenemende mate radeloós is ten opzichte van deze kolonie. Er zijn eenige verschijn selen die er op duiden, dat eenige econo mische opbloei aanstaande is, n.l. door hulp van buitenlanders. De heer VAN RAPPARD, V.B., betreurt het, dat minister Colijn zich over deze kolo nie heeft uitgelaten, dat hij daarvan niet de minste verwachting had. Een dergelijke be wering is wel niet geschikt om kapitaal naar de kolonie tc trekken. Spr. wijst op het gebrekkige geneeskundig toezicht o.a. als gevolg van de gebrekkige verkeersmiddelen. Van het meeste gewicht in deze kolonie is het arbeidersvraagstuk. De Regeering besteedt daaraan niet genoeg aandacht. Voorts is het noodig de lasten, die op de ondernemingen drukken, te verlich ten, opdat de bedrijven zich kunnen ont wikkelen. Voor de sinaasappelencultuur is vóór alles controle noodig om het percen tage dat bedorven aankomt te verminderen. Wat dat beteekent, illustreert spr. met cijfers, die voor onder controle en niet onder controle geplukte sinaasappelen zijn opgemaakt. De heer SCHEURER, A.R., betoogt, dat het met Suriname zoo niet kan blijven gaan. Spr. geeft eenige cijfers van bevolking en uitgaven om te illustreeren, dat wij niet op schieten met de ontwikkeling. Er is wel eens gesproken over verkoop der kolonie, maar spr. gelooft daarvan niets. Er is maar één weg, meent hij, en dat is niet meer onder zoeken en adviescommissies instellen, maar opdracht geven aan drie goede mannen om een concreet voorstel tot ingrijpende her vorming in te dienen. De begrooting dient sluitend te worden en iedere tak van diepst moet grondig herzien worden. Wil de Minister dit denkbeeld eens overwegen, want als wij zóó doorgaan, blijft de kolonie aan een chronische tiib°rcuiose lijden. De heer VAN BOETZELAER VAN DUB BELDAM, C.H., ziet niet veel lichtpunten, in deze koionic. Ten aanzien van de bevordering der cul turen, met name die van de sinaasappelen, sluit hij zich bij den heer van Rappard aan. Spr.'s bezorgdheid nopens de bezuinigin gen op het onderwijs is verminderd door de nadere toezeggingen van den Minister. Met belangstelling ziet hij tegemoet wat de Mi nister in het uitzicht stelt ten aanzien van het protestantsch zendingsonder wijs, dat in nood verkeert. Dc MINISTER VAN FINANCIËN, de heer Colijn, legt de verklaring af, die elders in dit nummer is afgedrukt. De heer FEBER (R.-K.) meent, dat de on- derwijsbezuinigingen beperkt blijven en hij hoopt, dat de nieuwe ordonnantie voor hei onderwijs ter kennis van de Kamer zal wor den gebracht. De heer LDVINK (C.-H.) vraagt den mi nister wijziging te brengen in de wijze van steunverleening aan de cultures. De heer DÉKKERS (R.-K.) betreurt het, dat er geen maatregelen zijn aangeduid voor herstel van den toestand in de kolonie. Men constateert den slechten toestand, maar doet er verder niets aan. Spr. geeft een overzicht van den toestand van den land bouw, om op tal van gebreken daarvan te wijzen. Amerikaansche geldschieters zijn be reid geld te geven, mits de regeering even eens ter hulp komt. Hij hoopt, dat de mi nister dien steun zal verleenen. De opbeu ring van deze kolonie moet komen door ver sterking van den kleinen landbouw. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer De Graaff, beantwoordt de sprekers. De grensscheiding op Guyana is een moeilijke kwestie. Er is een praqtische grens, n.l. de rivier en onzekerheid bestaat er niet. Het gaat alleen om den bekenden driehoek en omtrent dit punt is het spr.'s overtuiging, dat de Nederiandsche verwachting gedaald moet zijn. De deskundigen zijn met hun sxu- die nog bezig en de zaak is dus nog aan de orde. Het denkbeeld-Scheurer voor 'een drie manschap besprekend, wijst spr. er op, dat de bestuursorganisatie in deze kolonie duur is. Een nieuwe commissie acht spr. niet ge- wenscht. Spr. Heeft de verwachting, dat spoe dig een betere tijd voor de kolonie zal aan breken. Bij art- 58 vraagt de heer v, BOETZE LAER VAN DUBBELDAM (C.-H.) eenige inlichtingen over de jubileumpostzegels die voor de speculatieve doeleinden zijn ver nietigd, aangezien de handelaren anders schade zouden geleden hebben. De regeering moet met dergelijke overwegingen geen re kening houden. x De MINISTER zegl, dal de phiiatelisten hadden gerekend op spoedige intrekking en spr. wilde hen niet dupeeren. De begrooting wordt goedgekeurd. Dc vergadering wordt verdaagd tot Woens dag één uur. Opnieuw is in de bosschen te Lage Vuur- sche een dame, uit Bussum, op oneerbare wijze aangerand. De politie heeft dadelijk een streng onderzoek ingesteld, doch tot heden zonder resultaat. Zondagmorgen miste de landbouwer H. te Berghuijzen (Ovzijn 4-jarig zoontje. Dade lijk werden alle middelen aangewend om 't vermiste kind op 't spoor te komen. Na kng zoeken vond men den knaap in een gierkelder, nabij het huis. Het leven was reeds geweken. Zooals bekend hebben Ged Staten van Utrecht het raadsbesluit betreffende de ver goeding van de 600 proceskosten van den agent Huisman, niet goedgekeurd. Naar de „Tel." verneemt, hebbet} thans personen het plan opgevat om een lijst te laten circuleeren bij de ingezetenen, om op deze wijze het bovengenoemde bedrag bij een te brengen. Boven Nijmegen en omgeving woedde in den nacht van Zondag op Maandag een hevig onweder, dat gepaard ging met zwa- ren regen en een hagelbui. Enkele boomen werden door den bliksem getroffen. In het naburige Hees sloeg de bliksem in de woning van den heer Schouten, aan de Kerkstraat, Het dak werd beschadigd, doch er ontstond geen brand. Een hond werd getroffen en gedood, en eenige varkens werden geraakt, Ook. een arbeider werd door bet hemelvuur getroffen: zijn klompen werden verbrijzeld en zijn kieeren bescha digd. Behalve eenig letsel aan armen en beenen, kwam hij er echter verder goed af. Wegens poging tot doodslag is Maandag gearresteerd en ter beschikking der justitie te Groningen gesteld de gehuwde arbeidei J. R„ tc Farmsen, die zijn buurman in een vlaag van dronkenschap met een scherp mes te lijf ging en twee ernstige wonden toe bracht en wel een aan den rechterarm en de ander in het onderlijf. De oorzaak moet worden gezocht in een voorafgaanden twist tusschen de respectie velijke echtgenooten. De toestand van den gewonde, genaamd S. N., is niet levensgevaarlijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een taxi-auto in de Bijlmer Ringvaart bij Weesperkarspel gereden. De inzittenden, een heer en dame, die op reis waren naat Utrecht, alsook de chauffeur, die door den mist den verkeerden weg was ingeslagen, kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Zij werden door dc familie v. d. B„ wonende in den Bijlmer, van droge kleederen voor zien, vvaarna de reis in een anderen auto weid voortgezet. De te water gereden auto werd door materiaal der Amslerdamscbe Rijtuigmaatschappij op het droge gebracht, waarbij bleek, dat de wagen ernstig be schadigd was. Sabotage te Valthemond? Ten nadeele van den vervener P. zijn te Valthermond des nachts een aantal kron- planken en een vijftal kruiwagens vernield. Bovendien verbrandde een hoeveelheid turf in het Langerietsveen. Men denkt, dat hiSr kwaadwilligheid in het spel is. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam een vreemdeling, die in perceel Kerk straat 368, te Amsterdam, had vertoefd, tot de ontdekking, dat hij tijdens dat bezoek be roofd was voor een bedrag van 735 pond stelling, 3800 Fransche francs en eenig Hol landsen geld, tezamen ongeveer 10.000. Hij deed daarvan aangifte bi; de politie van het bureau Stadhouderskade. Deze begaf zich naa« hei roofhol en arresteerde een man en twee vrouwen. Bij fouilleering werd op den mar, vreemd geld gevonden, dat niet afkom stig was van Het laatste slachtoffer. Het drietal is in arrest gesteld. Uit Emmen wordt aan „Het Volk" gemeld: In het anarchistisch centrum in do Drent- sche venen, n.l. Emmer Compascum, waar de wilde actie nog altijd wordt gaande gehouden is een radicale verandering in den toestand ingetreden. Constandsc noch Brommert mogen meer op de vergaderingen der arbeiders optreden. Voorts werd besloten een conferentie aan te vragen met de werkgevers. Deze conferen tie heeft gistermorgen plaats gehad. De zoogenaamde „revolutionnairen", die steeds hebben gepropageerd dat, ook al wor den alle eischen ingewilligd, de arbeiders dan nog moesten blijven vechten, omdat onder geen voorwaarde met de bourgeoisie over eenstemming niochf worden bereikt, zijn hun jnvloed volledig kwijt. Ook hier is dus spoe dig het einde van de anarcho-communisti- sche rei te verwachten. Te Assen zijn gevankelijk binnengebracht Nanko M„ te Emmer Erfscheidenveen, Si mon O, Popke 0 en Jan S. te Emmer Com- pascuum, allen veenarbeiders, verdacht van liet stichten van brand in turfhoopen, tijdens de werkstaking. Een waarschuwing van den Amsierdamschen Armenraad. De secretaris van den Armenraad te Amsterdam waarschuwt het publiek geen steun te verleenen aan de z.g. v.h. Ni V. Eerste Nederiandsche Blindcnindustrie (di recteur A. van den Burg, Langestraat 36- 38) alhier; de zgn, Nederiandsche Nijver heid der Blinden (directeur D. J. Potharst, Ericastraat 11), kantoor en magazijn Govert Flinckstraat 149, en de zgn. Werkverschaf fing en ondersteuning aan blinden en ande re hulpbehoevenden, van C. Postma, Cele- besstraaf 2. De opbrengst der gelden, door deze zoo genaamde vereenigingen verzameld, wordt niet voor het opgegeven liefdadige doel aangewend. Maandag belde een meisje aan bij een be woner van de van Swietenstraat te 's Schra- veirhage. Zij wilde een pakje afgeven. De be woner merkte echter, dat er in het pakje een kleine baby zat. En daarom weigerde hij de zending. Hij had geen baby besteld. Het meisje legde daarop het pakje op de stoep en liep hard weg. Toen heeft de man zich over het wichtje ontfermd en het in huis genomen. Uit een begeleidenden brief bleek, dat de zending bestemd was voor een kost ganger, die bij hem in huis is. De man haalde de politie in het geval. Een onderzoek wordt ingesteld. De politie te Parijs stelt een onderzoek in naar het plotseling overlijden van graaf Ge rard de Montefiore uit Asnièrcs, een jonge millionnair en sportman, die ziek werd tij dens een autotocht met zijn verloofde. On derweg zeide hij tot zijn verloofde: „Ik word blind". Vóórdat hij thuis was, was hij ern stig ziek en vóórdat de doctoren kwamen, was hij overleden. In de gevangenis te Glogau zat een zekers Frits Heinze opgesloten wegens moord. Heinze lokte des snachts pen waker voor zijn cel en vroeg hem, een voor het tralie werk liggend voorwerp voor hem op te rapen. Toen de bewaker zich buktq, ontrukte Heinze hem door de tralies heen zijn revol ver en bedreigde daarmee den beambte, die ijlings de vlucht moest nemen. Men kon aanvankelijk tegen Heinze niets uitrichten, totdat men besloqt hem met gas onschadelijk te maken. Vóór het gas echter uitwerking had, schoot Heinze zich een kogel door het hoofd en was pnmiddellijk dood. In het land van Maas en Waal bloeien de kersen zeer rijk; deskundige zijn van oor deel dat het krozengewas ongeveer nihil zal zijn. Ook de peren bloeien heel weinig. In de streek van Uden, het land der Spaansclie kersen, bloeien deze vruchtboo- men overvloedig; men vreest echter det dc nachtvorsten veel schade zullen aanrichten. Gisteren werd in staat van faillissement verklaard: J. C. Th. Melchers, vroeger schoenmaker te Santpoort, thans te Haar lem, Brouwersvaart 14a. Curator Mr, T. A. M, A. van Löben Seis te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van; Marie Koning, winkelierster te Haarlem, uitgesproken 7 April j.l. Curator Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen van H. de Bos, reiziger, pianist te Schoten, uit gesproken 7 April j.l. Curator Mr. P. Tjeenk Willink; B. P. van Geffen, muziekhandelpar te Haarlem uitgesproken 8 Juli 1925, Cura tor Mr. L. V. Hoog; R. C. Breed, schilder te Haarlèm, uitgesproken 7 April j.l. Cura tor Mr. W. P. Vis te Haarlem. Geëindigd is het faillissement van de N. V. Bioscoop Flora te Velseroord. MOEKE. Velen onzer lezers zullen zich herinneren, dat onze medewerker G. N, het vorig jaar een succesvol trekje schreef voor het brave, arme vrouwtje, dat op 1 Mei 90 jaar werd. Het zal de vele milde gevers ongetwijfeld verheugen, te vernemen, dat Moeke tegen aller verwachting op a. s. Vrijdag 1 Mei toch nog haar 91sten verjaardag zal beleven! Moeke ligt nog steeds te bed, is sedert December bediend en nog even gelukkig en tevreden! En ze bidt nog dagelijks voor haar wel doeners van verleden jaar. De burgemeester vraagt ontslag. Dinsdagavond kwam de raad in voltallige zitting bijeen, onder voorzitterschap van den wethouder J. R. Kemper Baron van Itter- sum. Voor de openbare vergadering werd ge heime zitting gehouden, zoodat de vergade ring te ruim 8.30 uur begon. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Als ingekomen stuk is een brief van Bur gemeester N. L. M, Tilman ontvangen, waarin deze mededeelt, dat hij wegens ont stane moeilijkheden, ontslag heeft aange vraagd. Dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat eene controle op het Raadhuis heeft plaats gehad en alles in orde is bevon den. De heer D u b b i s zegt, dat hij als raads lid een motie van afkeuring uitspreekt tegen de Stads-Editie, volgens welke de burge meester niet naar de Wet heeft gehandeld. De raad gaat hiermede accoord. Dan kwam de huisnummering ter sprake. Dc Voorzitter zeide, dat hij indertijd heeft voorgesteld, om die nummering zoo goedkoop mogelijk te doen uitvoeren. In Haarlem waren wel personen te vinden ge weest. die voor een kleinigheid-dat zaakje zouden opknappen. Doch de burgemeester heeft door Harren, den loodgieter, platen laten snijden en die zijn nu gereed. De voor zitter vroeg nu verder het oordeel van den raad. De heer D u b b i s zeide, dat B. en W. de noodzakelijkheid daarvan hebben gevoeld om de zaak af te maken, dus heeft de bur gemeester gehandeld zooals het moest. De heer Van Ittersum antwoordde, dat het een logisch feit is, dat voor zoo iets dan toch eerst prijsopgave wordt gevraagd. De heer D u b b i s hernam, dat dit een fout mag zijn, er is toch volgens de Wet ge handeld en we kunnen het verdere verloop wel staken. De heer Van Ittersum verklaarde, dat 50 voor het werk is uitgetrokken en nu moet de schilder het in Haarlem uitbe steden, dus juist zooals oorspronkelijk zijn plan was. De heer D u b b i s ging hier niet mede accoord; door het feit van de adresseering voor de verkiezingen is de nummering uitge steld; waarop de heer Van Ittersum antwoordde, dat hij herhaaldelijk heeft aan gedrongen dat de plaatjes gemaakt zouden worden, doch het werd op de lange baan geschoven. De heer Prins zeide, dat in de laatste vergadering van het vorig jaar, door den bur gemeester verklaard is, dat de nummering vóór 1 Januari zou zijn afgeloopen, hetgeen door den heer Vis werd bevestigd. Hierna kwam aan de orde de verbetering van den Boerenweg De Voorzitter zeide, dat hij als wet houder van publieke werken, de verbetering van het talud van den Boerenweg op de goedkoopst mogelijke manier heeft willen afmaken, omdat er anders niet genoeg op de begrooting voor was uitgetrokken. Het plan was dus dat het werk met biels, waar boven dan stompen, zou worden verricht. Doch den volgenden dag kreeg hij een brief dat het geheele werk met biels zou worden afgemaakt. Dit ging dus geheel buiten den wethouder om, die er de verantwoording voor droeg. De heer D u b b i s zeide, dat hij het werk aan den Boerenweg gezien heeft, en verklaarde in een lang betoog, dat zulk werk met biels niet sterk genoeg is en spoe dig herstelling zou behoeven en dat daarom in de vergadering van B. en W„ waarbij de heer Van Ittersum niet tegenwoordig was, is besloten bet werk aldus af te maken. Daarbij was de oproeping tot die vergade ring wettig geschied. De heer Van Ittersum antwoordde, dat die wettigheid al zeer dubieus is, en dat het niet aangaat overal die vergadering van B. en W. bij te halen Spreker heeft derge lijke karweitjes te Bloemendaal en Heem stede gezien, die evenzoo zijn, als hij die zich had voorgesteld te doen. De heer D u b b i s is er niet voor om andere gemeenten tot voorbeeld te nemen, we moeten ons zelf helpen; de burgemeester had de zaak onderzocht en bevonden dat het zou gaan. Dc heer Van Ittersum zeide, daf vóór ipen zulke uitgaven doet, de zaak eerst on derzocht dient te worden cn daarbij is het, wanneer de burgemeester zegt „het kan", nog geen voldongen feit. De heer Vis zeide, dat wanneer er nu eenmaal besloten was dat het werk xpu worden volbracht en de heer Van Ittersum met Stompen reeds had laten beginnen, het werk moest worden doorgezet, al zeide de burgemeester dat het anders moest.Wan- neer twee heeren commandeeren gaat het niet goed. De heer Van Ittersum antwoordde, dat de beleefdheid toch eischte, dat men hem met de besloten verandering op de bewuste vergadering van B. en W. in kennis had gesteld. Wanneer iemand zich verwijdert, moeten de zaken zoo maar niet worden af gedaan et? men moet den burgemeester niet in alles verdedigen. De heer Dubbis zeide, dat die vergade ring van B. en W. wel een Poolsche Land dag geleek en dat de oproeping gewettigd was, zet spr. z. i. recht aan de hand van dc Gemeentewet. De heer Van Ittersum; U hebt niets recht te zetten; ik sluit de discussie. Vervolgens kwam het Anna Christina Kra mer-fonds aan de beurt, waarbij de Voor zitter mededeelde, dat de hypotheek van 4 pet. was opgezegd; het moet 5'A pet. worden. De burgemeester wilde huizen gaan bou wen, doch spr. had voorgesteld het oordeel van den raad te vragen. De raad besloot de hypotheek te houden. Alsnu kwam de vaststelling vein het ver- menigvuldigingsciifer aan de orde. De Voorzitter zeide, dat die vaststelling moet geschieden volgens de noodige gege vens en niet door zoo maar wat te schatten. Daarom zal spr. den Inspecteur der belas tingen raadplegen en de bevindingen aan den raad mededeelen Nog kwam een mededeeling van den voor zitter, dat de burgemeester een boom heeft laten planten op grond van „Bennebroeksch Bloei", dus particulier terrein en den ge meente-werkman last gaf om op tijd water te geven, hetgeen toch niet in den haak :s. De voorzitter deelde mede, dat hij in beraad zal houden bij de brandkranen, paaltjes te plaatsen, ter verduidelijking van de plaats, waar de kranen liggen. Daarover is met Ruigrok onderhandeld, en de prijs schrifte lijk bepaald op 90 cent per meter. Kort daarna kwam de heer Ruigrok met de me dedeeling, dat de paaltjes klaar waren a 1.50 de meter, die door den burgemeester besteld waren, zonder dat de wethouder er iets van wist. Ook hierover ontspon zich een klein de bat, waarna werd overgegaan tot de rond vraag. Dc heer Vis vroeg of het onderzoek be kend is omtrent de verandering van clas sificatie der gemeente. Er wordt verlaagd naar verlaging van belasting. Voor deze kleine gemeente is de classificatie veel te hoog. Dc voorzitter zeide onderzoek toe. Verder zeide de heer Vis nog, dat de gc-< meente-geneesheer nog niet officieel jn ken nis is gesteld omtrent zijn salarisverhooging. Door deze was hem medegedeeld, dat hij het uit de courant had vernomen; waarop de heer Dubbis vroeg, waarom de gemeente geneesheer dan niet komt bij B. en W„ daar is het adres. Verder vroeg de heer Vis nog om spoe dige behandeling bij het verzoek om een bouwvergunning, en zejde de voorzitter, dat juist morgen een vergadering wordt gehou den met den eigenaar van „Het Duin", de zaak zal dan worden besproken. De heer Van Lier vroeg, hoe het staat met het huis van Heemskerk op den hoek School- laan en Bennebroekerlaan, dat door de ver hooging van den weg zoo laag is komen te liggen. De voorzitter antwoordde, dat door den burgemeester aan den bewoner verschillen de beloften zijn gedaan, doch niet met zijn goedkeuring en dat een onderzoek naar eer en ander zal worden gedaan. Hierna sluiting. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN BLOEMENDAALSCHE REDDINGS BRIGADE. Gisteravond heeft de Bloemend. Red. Briga de onder leiding van den heer A. J. Meye- rink eenige onderlinge wedstrijden gehouden in Stoops Bad. Toen de deelnemers aan de verschillende wedstrijden om 9 uur in zwem- costuum waren aangetreden bij den springto- ren, richtte de heer Meyerink het woord tot den nieuwen voorzitter der brigade, den heer E. W. A. van Neaerhasselt, die, na pas uit het frissche bad te zijn geklommen en nog druipend van het nat, de welkomstspeech van den heer Meyerink; in ontvangst had te ne men. Onder deze omstandigheden zal de heer v. N. nog wel nimmer zijn toegespro ken en zal hij ook wel nimmer het woord gevoerd hebben. De heer Meyerink heette dan den heer v. N. welkom in het midden der B. R. B. en wenschte de Brigade geluk er mee, dat de heer v. N. de benoeming heeft willen aanvaar den. Hij sprak de hoop uit, dat de brigade onder het voorzitterschap van den heer v. N. tot grooten bloei zal komen. Om ongelukken aan ons strand te voorkomen, hebben wij flinke mannen en vrouwen noodig, zei de heer M. Het geval Luden memoreerend, gaf spr. den raad, toch nooit alleen in zee te gaan zwemmen, waar verraderlijke stroo mingen het leven der baders bedreigen. Nu wij een der wethouders tot voorzitter hebben, ging spr. voort, is wellicht de kans vergroot op een uitzichttoren, een telephoon en eenige noodzakelijke veiligheidsmiddelen aan 't strand. De heer M. eindigde met den wensch, dat de heer v, N. lange jaren leiding mocht geven aan de B. R. B. (app.) De voorzitter, daarop antwoordende, sprak de verwachting uit, dat de goede kern in de Brigade onder de uitstekende leiding van den heerMeyerink, alle kans heeft, een kranige brigade te worden. Als wethouder zal hij zeer gaarne zijn medewerking daaraan geven. Onder de deskundige en beproefde lei ding van den heer Meyerink, vingen daarna de wedstrijden aan. Mej. van Esch en de hee ren Wapstra verleenden hierbij hun hulp. Dank zij de goede regeling liepen de wedstrij den vlot van stapel. Bij de samenstelling van 't programma was er ook rekening gehouden met nog weinig geoefenden, zoodat dezen hun krachten eens konden beproeven aan hard- loopen door 't water, en aan 't zwemmen van een baantje van 12 M. Van de verschillende wedstrijden waren< de uitslagen aldus I. Hardloopen door 't water 1. de heer Freyser. (lang geen ongeoefende) 2. Mej. Hekker. II. Afvalwedstrijd voor dames. 1. Mej. A. v. d. Pol. 2. Mej. J. Eykelenboom. III. 12 M. snelzwemmen. 1. J. Hoogensteyn. 2. J. Kuijl. IV. Afvalwedstrijd voor heeren t 1. G. Cornelissen 2. W. Pronk. 3. E. W. A. v. Nederhasselt. 4. W. v. Zadel, V. 20 M. rugzwemmen voor dames. 1. A. v. d. Pol. 2. Eykelenboom. VI. Popduiken voor heeren op tijd. 1- W. v. Zadel 274/5 sec.2. W. Pronk 281/5 sec. 3. Hokleef 302/5 sec.4. O. de Vries 314/5 sec. enz. VII. Vervoer drenkeling over 20 M, door da- dames. 1. A. v. d. Pol. 2. J. Eykelenboom. VIII. idem voor heeren. 1. O. de Vries in 28 sec.2. J. ter Beest in: 282/5 sec.3. A. Postma in 302/5 sec.4. W.| v. Zadel in 303/5 sec. enz. IX. Bordjes duiken voor heeren. De heer H. v. Kleef en W. v. Zadel halen er 7 naar boven, de heeren W. Pronk en G. Cornelissen elk 8 en de heeren Oosterhof en O. de Vries elk 9. Als de laatsten overdui- ken om den prijs, brengen beiden weer 9; naar de kant. Elk een lsten prijs, decreteert de heer Meyerink- En als er op gemerkt wordt, dat er maar 1 eerste prijs disponibel is, dan geeft de heer Meyerink tot antwoord. O. maar mijnheer Nederhasselt geeft er dan een bij. Waarop deze direct van antwoord dient met ja natuurlijkHiermee waren de wed-, strijden afgeloopen. Er heerschte een opge wekte vroolijke stemming bij deelnemers en bezoekers, welke laatsten, meestal kennissen of familieleden, de wedstrijders luide aanmoe digden. Voor de brigade was 't een prachtige pro paganda avond want zij heeft getoond, waar toe zij reeds in staat is. Laten we hopen.., dat 't resultaat ervan moge zijn, dat velen zich geroepen achten de brigade te steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6