De uitslag der verkiezingen in de R.-K. Kiesvereenigingen van Groep II Suzanne Dupré. LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. Sedersen is opgetogen Radio-Omroep De Heer A. J. LOERAKKER plaatst zich no. 2 op de lijst Haarlem-Helder - De Heeren C. v. d. BILT en C. JANSEN verhuizen resp. naar plaats 3 en 4 - De Heer KAMPSCHOËR plaatst zich no. 6 in Zuid-Holland - De Heer J. H. M. BALVERS laatste plaatsvervanger in Zuid-Holland Een schrijven van Caillaux. De rebellen in Fransch- Marokko. Dempsey naar Europa. Het verdedigingsvraagstuk in Zweden. Pres. Coolidge en de verkiezing van Hindenburg. Handhaving der Coalitie. HEEMSTEDE. BLOEMEND AAL. SCHOTEN. HALFWEG HILLEGOM. VELSEROORD. WIJK AAN ZEE EN DUIN. IJMUIDEN. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. RADIO-TOESTELLEN met en zonder toebehooren vanaf f 1.50. per week en a contant. Alleen eerste klas 15375 12481 1820 2835 7035 2421 3525 RADIO BUREAU F. H, MEIJER - Haarlem. JANSSTRAAT 67 - TEL. 13620. doch zich daarvan liet schrappen, door de FEUILLETON. sssrsrs» PARIJS, 29 April. Callaux heeft zijn ünister-collega's schriftelijk verzocht vóór 15 Mei hun begrotingsvoorstellen voor 1926 1926 in te dienen. Hij verklaarde te vens in zijn schrijven, dat hij geen voorstel den zal kunnen inwilligen, welke geen wer kelijke economische strekking hebben. RABAT, 29 April. De Frawsche troepen hebben met behulp der vliegtuigen, zonder verliezen, de rebellen, die kort geleden een inval deden in het gebied Oeërga terugge- Ireven. De vervolging wordt voortgezet. NEW-YORK, 29 April. Dempsey vertrekt VO Mei naar Europa. SIOCKHOLM, 29 April. De discussies in de bijzondere parlementaire commissie over het verdedigingsvraagstuk zijn thans geëin digd ;n een overeenkomst tusschen de so- cia»!-democratische en de radicale partijen, waardoor het verdedigingsvraagstuk hoogst waarschijnlijk door dezen Rijksdag opgelost zan worden op den basis van het regce- "ings-wets ontwerp met eenige wijzigingen betreffende het aantal regimenten, en den trainings-tijd voor onderofficieren. BERLIJN, 29 April. Uit Washington wordt gemeld, dat Coolidge aan de persvertegen woordigers verklaard heeft, dat hij tegeno ver de verkiezing in Duitschland van den Rijkspresident geen stelling zal nemen, daar deze een Duitsche aangelegenheid is. BERLIJN, 29 April. De drie coalitie-par tijen in den Pruisischen Landdag hebben besloten de coalitie te handhaven. AE. A. G. de Petit f In den ouderdom in 75 jaar is alhier overleden, de heer AE. G. de Petit, in leven oud-kapitein bij de 'Ma; ine. Koolhoven-monument. Besprekingen in de jongste vergadering van het bestuur der H. O. V. hebben geleid, tot vorming van het plan, om op een daartoe geschikt uitzichts- punt van den Hoogen Duin en Daalschen weg, e enmonumentale bank te plaatsen, ter nagedachtenis van den overleden voorzitter den heer A. Koolhoven. Een voorloopig co mité heeft zich daartoe gevormd. Burg stand van 20 tot en met is April. Geboren: d. van M. de Gier-van Lieshout. d. van J. A. Alders-Wempe; z. van, N. C. Steenbakker Kors; d. van L. C de Vries van der Ploeg d. van G. E. Raat gever-Bosveld; d. van M. M. Dekker-de Haan; d. rit S. P. van der Ploeg-Oosterhout; z. van M. J. Poctskoke-Kleijn. Ondertrouwd: J. W. Janse en C. J. Dui- neveld. Gehuwd: J. F, Kleijn met E. de Goede; P. van der Werff met A. Zeulevoei; H. J. van Halen met G, Beers; P. van dei- Putten met M. B. Boer; H. Schultsz met M. W. Blo-meJ. Stet met M. C. Heij- stek; F. Sciircuder met C. M. M. Piet; H. van Schooten met H. Bergman. Overleden: G. van Daalen, 73 j., wed. van B. Draaijsma: J. H. de Bruin, 72 j., echt genoot van G. Lentink; M. Dreessen, 81 j. wed. van A. W. Wesselius. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij L. Vos, Gen. de la Reijstr. 91, een band van een kinderwagen A. Honkoop, Lotterstr. 6, een handschoen D. Tromp, Kloosterstr. 32, een motorhandschoen K. Bruijn, Gen. Cronjéstr. 170, een dames handschoen en een portemonnaie H. Rotte veel, Kloosterstr. 51, twee paar manchetten A. Blom, Gen. Cronjéstr. 116, een potlood in étuiM. Vermeer, Schoterstr. 25, een alpacca beursje met inhoud; G. Sluis, Schalk .burgergracht 62, een pakje taba k S. Don ders, Fuhrhopstr. -8, een ceintuur C. ten Bosch, Colensostr. 5, een kinderbroekje en een paar witte schoentjes E. Verbrugge, Riouwstr. 33, een armbandje J. Zwart, Pres. Steijnstr. 51, een portemonnaie met inhoud H. v. d. Lugt, Schalkburgergracht 42D, een portemonnaie met inhoudL. Corijnus, Gen. Cronjéstr. 109Z, een sleutel T. v. d. Gevel, 2de Hoogewoerdsdwarsstr, 52, •en portemonnaie met inhoud P. H. Wolff, Rijksstraatweg 178, een sigarettenkoker met inscriptie. Aan het Politiebureau een handschoen, zen notitieboekje, een pakje met ijzerwerk en een rijwielplaatje. Benoeming aangenomen. De heer J. C. dtork heeft zijn benoeming tot lid van den raad vacature-Kruseman) aangenomen. Mond- en Klauwzeer. Het eerste geval van mond- en klauwzeer heeft zich weer voorgedaan onder het vee van de Wed. N. aan het Penningsveer. Opdracht, B. en W. hebben aan C. van Ocveren, smid alhier, opgedragen het maken van een ijzeren leuning aan de trap van het Raadhuis, hetgeen een goede verbetering zal blijken ie zijn. Wnd. Directeur Postkantoor te Lisse. D heer J. H. A. Vooren alhier, is benoemd tot waarnemend directeur van het postkantoor te Lisse. Hij was een zeer bekwaamd en welwillend ambtenaar benevens een meelevend burger. De a „er Vooren was aan het postkan toor alhier werkzaam van 1897 Jr t 1900 en van 1904 lot op heden. Hij had sympathie voor het bloembollen bedrijf, en kende de belangen van de ex porteurs, die veel postzaken hebben. Waar zijn aanstaande kantoor te Lisse dezelfde bedrijven heeft, is hem deze benoeming dus te aangenamer. Er is aan den benoemde verlof verleend hier te blijven wonen. Hij blijft dus lid van den Gemeenteraad en secretaris van de tb c.-vereeniging; deze laatste functie is hem zeer lief. Op het terrein van de t.b.c.- hestrijding heeft hij voor Hillegom v^pl ge daan. Hij is ook secretaris der Provinciale Vereeniging voor t.b.c. Tevens hoopt hij de nieuwe ligbal hier tot stand te zien komen. Aanrijding, Een afgeladen wagen, he spannen met twee paarden, stond in de Kalverstraat. Doordat de autobestuurder van een aankomende auto een zonnescherm niet direct in de gaten had, moest hij plots een zwenking maken, waardoor de auto de paarden aanreed. Een der paarden kwam bijkans boven op de auto te zitten en be kwam een verwonding aan de linkervoor poot. Het andere paard werd verwond aan het achterlijf. tO-jarig bestaan Ziekenfonds. Ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van het ziekenfonds „Velseroord" wordt a.s. Don derdag 30 April in de zaal „Flora", Zeeweg, een feestvergadering gehouden. Gemeenteraad, De Raad vergadert a.s, Vrijdagmiddag om 2 uur. De agenda luidt: 1. Installatie nieuw benoemd raadslid. 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken, 3. Voorstel van B. en W. wijziging der Alg. Pol.-verordening, 4. Voorstel van B. en W. tot conversie van geldleeningen. 5. Suppletoire begrooting, dienst 1925. 6. Benoeming van een regent van het Gasthuis of Ooude Mannen- en Vrouwenhuis. Scheepvaarfberichten. Vertr, 28 April, Tern, s,, Londen; The seus, s., Bremen; Calder, s., Goole; Saleier, s., Hamburg; Astarte s., Bremen; Hector, s., Chili; Christel Sailing, s., Antwerpen; Gouwestroom, S. Hull; Schwinge, S. Ham burg; Lingestroom, S, Londen; Theseus, S. Londen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Aang. 26 April, Theseus, S, Antwerpen; Laertes, S. Java; Emanuel, S. Riga; Linge stroom, S. Loudon; Tern, S. id.; Rijnstroom, S. Huil; Calder, S. Goole; Astarte, S, Bre inen; Theseus, S. Japan; Addington, S. Middlesbro; Orpheus, S. Kopenhagen. 27 April. Crichoun, S. I.eith; Schwinge, S. Hamburg; Nero, S, Stettin; Rhein, S. Ham burg; Tjipanas S. Rangoon, Vertr. 26 April. Vechtstroom, S. Rotter dam. Vertr, 27 April. Caring, S. Rott. Vertr. 27 April. Eddi, S. Rott. Aangek. 27 April, Teelin Head, S. Belfast Vertr. Clio, S. Huil. Vertr. 27 April, Czichtoum, S. Rott. Dronkenschap. Door een brigadier en een agent van politie werd Maandag middag omstreeks half drie een persoon die in kennelijken staat van dronkenschap ver keerde, opgebracht. Hij was met een gezel schap met vrachtauto's naar Zandvoort ge komen, Toen om 4 uur het gezelschap weer naar hbis, naar Katwijk terugkeerde, stond de politie toe, dat de beschonker.e, zijn plaats in de auto weer innam. Hij werd heel netjes per auto van het bureau ge haald. over de volstrekt Pijnlooze en toch Radicale werking van Mijnhardt's Laxeertabietten. Doos 60 et. bij Apoth. en Drogisten. WOENSDAG 29 APRIL. Brussel 265 M. 7.35 u. „Madame An- got", operette van Lecocq. Chelmsford -1600 M. 7.20 u. Concert „Uit het land der middernachtzon", 10 u. Cathedral Quartet. Eifieltoren 2650 M. 5.35 u. Concert en zang. Radio Paris 1780 M. 8 u. „Hamlet", opera van Thomas. H. D. O. (Hilv. Draadl. Omroep) 1050 M. 5. 30 u. Diner-concert, 8.10 u. Christ. Radio-omroep.__^ Namen der Candidaten. Helder Haarlem Leiden Den Haag Rotterdam Dordrecht Amsterdam Middelburg Totaal Politiek Advies 4117 6681 1187 2367 2936 2024 2934 Politiek Advies AU een 2086 3743 704 1808 2177 1219 1475 32 664 312 101 2736 227 332 501 40 19 9 7 155 9 1 203 30 18 119 11 41 45 22 35 74- 35 26 21 r 8 121 2 1 20 1 50 24 10 27 1 8 93 1166 13 19 239 574 420 352 32 28 X 12 11 10 39 12 Domsdorf. 19 Van Dijk 18 Ganzeboom 16 Gouverneur 17 Grinten v. d. Groen 1417 Guit 13 182 18 418 10 Hoffman 24 47 12 HellenbergIiubar De Jong Klaarenbeek 20 Kampschöer 44 2453 Laudy 34 Loerakker 2398 2326 3997 1025 216 Michielsen 10 25 Mooyman Post Poll 12 V. Rooyen 22 Snel 55 V. d. Sand Schaepman 33 15 Straman 21 Le Mair 36 V. Nispen tot Sevenaer 31 Nolet 30 Perquin Veltman Wolf 82 Veelenturf 138 Totaal geldige stemmen Hierboven geven wij een staat, die een overzicht geeft van dc uitslagen in de kieskringen van Noord- en Zuid-Holland. De grootc veranderingen, die hierbij te weeg gebracht zijn, zijn, dat de heer Loer akker is ingeschoven in het Politiek Ad vies van den Kieskring HaarlemHelder, en wel cp de 2e plaas, zoodat de heer v. d. Bilt op dc 3e plaats is gesteld cn de heer Chr. Jansen op de 4e plaats, waar door deze een plaats heeft verkregen, die geen kans geeft op een verkiezing voor de Tweede Kamer. Dc lijst voor den Kieskring Haarlem- Helder ziet er dus als volgt uit; Bomans; 2. Loerakker; 3. v. d. Bilt; 4. Jansen; 5. Leesberg; 6. Everard; zoodat de heer Loerakker, die aanvankelijk op het Politiek Advies op de 5e plaats voorkwam actie-Loerakker tot da 2e plaats is opge klommen. Zijn kieskringverhoudingsgetal in Haar lemHelder is slechts weinig beter dan in den Kieskring Zuid-Holland (combinatie Leiden-Dordrecht-Rotterdam-den Haag), zoo dat de kans ook niet gering is geweest, dat hij in den Kieskring Zuid-Holland zou wor den ingeschoven, waar hij dan de 2c plaats zou bezet hebben. Thans is dit niet gebeurd en is in den Kieskring Zuid-Holland op het politiek ad vies ingeschoven dc heer Kampschöer, burgemeester van Wateringen, die in het Westlasd vooral veel stemmen verwierf en een totaal van ongeveer 2500 behaalde, wat hem de 6c plaats bezorgt. De lijst voor den Kieskring Zuid-Hol land ziet er als volgt uit: 1 Mr. Dr. D, A. P. N. Kooien; 2. C. J Kuiper; 3, Mej. J, M. J. A. Meijer; 4. Prof. dr. J. A. Veraart; 5. Dr. L. G. Kortenhorst; 6. G. W. Kampschöer; 7. Prof. dr. A. M. A A Steger; 8. H, E. van den Brule; 9, J. M J. H. Lambooy; 10. J. H. M. Balvers. Uit deze staat ziet men ook, dat de heer Balvers zich op het Politiek advies heeft ge werkt. Hij verkreeg in den kieskring Leiden, in welken kieskring hij alleen was gesteld, 1166 stemmen. Daardoor verkrijgt hij dc 10e plaats, dus wordt laatste plaatsvervanger. Dit resultaat zal vooral voor de aanhangers van de candi- daluur Balvers een voldoening zijn voor het hardnekkig werken voor hun candidaat en het moge een vingerwijzing zijn voor volgen de verkiezingen. Dc candidaten der Michaëlisten, de fiee- ren Bon en Guit konden, noch in Zuid-Hol land, noch in den kieskring HaarlemHel der een voldoend aantal stemmen behalen om op het Politiek advies geplaatst te kun nen worden. Di heer Bon verkreeg in den Kieskring HaarlemHelder 576 stemmen; in Zuid-Hol land 994 stemmen. De heer Guit in Zuid. Holland 723 stemmen. In Amsterdam wist de heer Bon zich me< 352 van totaal 2421 geldige stemmen op bef Politiek advies tc doen plaatsen en wel oj, dc 4e plaats, zoodat de lijst voor den Kies. kring Amsterdam cr als volgt uitziet; 1. J. B. van Dijk; 2. S. C. C. Bronsveld Vitringa; 3 Mr. G. C, J. D. Kropman; 4. G P. Bon; 5. Mr. G. M. G. H. Russel. Dit zijn de voornaamste bijzonderheden, die de uitslag der stemming brengt. De overige laten zich gemakkelijk zien uit bo-, /en staande overzichtelijke lijst. (8 En als men haar daarover berispte, dan r.am ze dat met een lieftallig gelaat aan als •een verdiende straf. Maar ze gaf zich niet de geringste moeite ;ich te verbeteren. „Al bad men tien troeven in de hand, raet u zou men toch het spel moeten verliezen," riep de vorstin geërgerd uit. „Ha, daar komt gelukkig monsignore Righini, om mijn plaats in te nemen!" riep Donna Flavia uit, terwijl ze haastig de kaar ten tafel wierp. Zij alleen had de liphtc schreden van den prelaat op de marmeren vloer van den cor ridor gehoord. Zoodru monsignore Righini binnentrad, bracht ze hem met een paar woorden van den stand van het spel op de hoogte. Vriendelijk lachend zag de prelaat haar aan, terwijl hij de kaarten, die ze hem toe reikte, uit hare hand aannam. Dadelijk daarop verliet de jeugdige vrouw den salon. Ze ring aoor een lange rij ver trekken. waarvan de eene helft door te- lampen spaarzaam verlicht was, terwijl de andere vertrekken in schemerlicht waren verzonken. De oude vorstin had namelijk nooit pe troleum in haar palcis geduld en tegenover gas en clectrisch licht toonde ze dezelfde vijandschap. Eindelijk bereikte Donna Flavia een klei nen, afgelegen salon, waarvan ze de deur af sloot Een chaise lonque, een tafel, twee fau teuils, een paar pas verschenen romans en de onmisbare rookbenoodigdheden maakten het geheele ameublement van dezen salon uit. Donna Flavia strekte zich op de chaise lon que uit, stak een sigarette aan en gaf zich ovpr aan hare overpeinzingen. Haar uit purperroode zijde bestaand ge waad, met lange, wijde mouwen, stak tegen den blanken hals af. De spiegels, die overal de wanden bedek ten, weerkaatsten hare fiere gestalte veel voudig. Moeilijk had men een vrouw kunnen vin den, die onverschilliger was omtrent hare uiterlijke verschijning, maar toch kon ze zich op dat oogenblik niet weerhouden, zichzclve schoon te vinden en het te betreuren, dat ze alleen voor zichzelve schoon was. Wie bekommerde zich dan ook opi haar schoonheid? Haar grootmoeder vond daarin alleen een aanleiding, om haar haar afge trokken, strenge levenswijze te verwijlen, haar vader bekommerde zich alleen om zijne kinderen uit zijn tweede huwelijk en haar halve zusters konden haar haar ongelukkig huwelijk niet vergeven. En daar ze zich verplicht hield, de wereld en de bewondering der mannen te ontvluch ten, was de echtgenoote van Prospero Sini baldi zóó ver gekomen, dat ze hare schoon heid als iets zeer lastigs beschouwde. Gewoonlijk dacht ze zelfs niet daaraan, maar dezen avond werd ze getroffen door haar door de spiegels teruggekaatst beeld Haar gewaad van roode zijde wierp op hare wangen een warmen weerschijn, die aan haar gelaat een levendige uitdrukking verleende. Maar heete tranen snoerden haar de keel toe Het waren tranen, die ze weende, om haar verwoest, doelloos leven. Alle herinneringen van haar vroeger hu welijksleven kwamen weer bij haar op. Niet één enkel oogenblik van waar geluk kon ze zich herinneren, Teleurstellingen, opsiand, droefheid en eindelijk de catastrophe! Maar die catastrophe had haar eigenlijk maar weinig getroffen, daar ze door de daar aan voorafgaande gebeurtenissen was voor bereid. Nadat Prospero Sinibaldi ontvlucht was, had de bijeengeroepen familieraad besloten dat Donna Flavia voortaan bij hare groot moeder zou leven, e daar ze een maar al te begrijpelijken weerzin gevoelde tegen den or.leerden naapi van haar echtgenoot, werd haar toegestaan, weer haar eigen familie naam te voeren En zóó droeg ze in dc wereld dan weer den naam Donna Flavia Gottifreddi. lovfvi De oude vorstin had haar als 't ware te gen wil en dank bij zich opgenomen. Een van haar echtgenoot afgezonderd levende vrouw, die aan het verkeer met do gioote wereld was blootgesteld, dreigde het vreedzaam bestaan der oude, egoïstisch ge zinde vorstin te verstoren. In hare verbeelding zag ze haar oud dienst personeel al tot slapelooze nachten gedwon gen, om den terugkeer van Donna Flavia van een tooneelvoorsteliing of avondpartij af te wachten. Ze hoorde de stilte van haar paleis diep in den nacht verstoren, en vreesde, dat ze genoodzaakt zou worden, al haar oude ge woonten, waaraan ze zoo gehecht was. te veranderen. Maar at er toen gebeurde, logenstrafte al baar verwachtingen in zulk een mate, dat ze in' den beginne sprakeloos van verbazing daarover was, en een oogenblik zelfs vrees de, dat hare Ideindocljter haar verstand bad verloren. Donna Flavia weigerde tot hare onuitspre kelijke verbazing hardnekkig avondpartijen te bezoeken, vermeed zelfs dfjj schouwburg en had niets dan koude, vernietigende blik ken over voor degenen, die bet waagden baar met bewondering aan te zien. Eer, vrisndelijken lach had ze aJleen over voor Monsignore Righini en voor den ouden generaal Pronasco Mannelijke wezens onder de zestig jaar schenen voor Donna Flavia niet te bestaan. En deae strenge houding van hare klein dochter strookte zoo weinig met dc levens opvattingen der oude vorstin. Ze deed alles wat in haar vermogen was, om haar klein dochter ervan te overtuigen, dat zulk eene levenswijze onverstandig was, zelfs onbeta melijk, daar eene vrouw als Donna Flavia, toch maatschappelijke plichten te vervullen had. Maar dia bedenkelijke argumenten wer den door ae jeugdige vrouw met stilzwijgen beantwoord. Door niets liet Donna Flavia zich van haar onwrikbaar besluit afbrengen. Op zekeren dag, toen haar grootmoeder er weer bij haar op aandrong, dat ze die afgezonderde levenswijze vaarwel zou zeg- gerf, verloor Donna F'avia eindelijk haar ge duld. „De wereld heeft zich al genoeg met de schande van onze familie beziggehouden," riep ze driftig uit. „Dc echtgenoote van Prospero Sinibaldi moet alles doen wat in haar vermogen is, om door de wereld te worden vergeten." Sedert dit fiere antivoord, dat de oude gravin wel is waar dwaas vond, maar voor welks oprechtheid ze toch d^ boren niet kon sluiten, gaf haar grootipoedij'r dc zaak op. Ze beschouwde alle verdére overredings- pcgingen voor vergcefsch, en vergenoegde zich er mee, droefgeestig de oogeB ten hemel op te heffen, wanneer iemand aanmerking maakte op de teruggetrokken houding van haar kleindochter. Ook dezpn avopd, terwijl Donna Flavia zich in haar salon had afgezonderd, werd ze door de genoodigden van hare groot moeder om haar trturig bestaan beklaagd. „Wanneer ze zich maar in de wereld wilde vertoonen, dan zou geheel Rome haar be wonderen. En dat zou haar schoonste wraak zijn," zei de oude vorstin met een diepen zucht De whist-spelers stemden met die woor den in, piet uitzondering van Monsignore Righini, die daartegen met kracht protes teerde. „De schijn maakt niet gelukkig," zei bij afkeurend. „Dat is de mcening van een monnik," dacht de oude gravin bij zichzelve. Ze vond, dat Monsignore Righini niet genoeg we- rcldsch-gezind was, en dat zijn oordeel geen waarde had. Maar ze durfde toch ni„ts te zeggen. Wanneer hare oogen door de dikke muren hadden kunnen dringen, en ze gezien had. hoe Donna Flavia da. r zat te treuren om haar verwoeste jeugd, dan zou ze er een voldoening in gevonden hebben. Maar gelukkig was niemand daar getuige van. Spoedig kreeg Donna Flavia haar zclfbe- heersching weer terug. Ze bracht haar ver warde haarlokken weer in orde, en droogde hare tranen af. Met een vastberaden gelaatsuitdrukking stak ze een nieuwe sigarette aan en rookte er zelfp drie achter elkaar. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7