Donderdag 30 April 1925 48ste Jaargang No. 16031 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad HET 75-JARIG BESTAAN DER St. VINCENTIUS- VEREENIGING. EEN SCHITTERENDE FEESTAVOND. TELEGRAMMEN VAN Z. H. DEN PAUS EN H. M. DE KONINGIN. Het feest der St. Vincentius Vereeniging. Het kinderfeest bij de Zusters Carmelitessen aan den Zijlsingel, bij gelegenheid van het diamanten feest der St. Vincentiusvereeniging. Z. D. H. de Bisschop te midden der feestvierenden in den tuin van de Kathedraal. Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Een katholiek rtotaris te Heemstede. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Van onze Rechtbank. De Rechtbank veroordeelt den makelaar S. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. LAATSTE NIEUWS. Tentoonstelling. Geen bijbels in Sovjet-Rusland. Een vliegtocht van Parijs naar New-York. D'Annunzio gaat vliegen. Stijging van Wisselkoersen. Vliegtuig in brand geraakt. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advcr- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. lie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de ver ze kerings voor waar aen, 4' Oflflfl levenslange geneeie ougesciuxtneia tor wenten dooi j yUii dij een ongeval met f ORft bij verlies van een hand, f 191? bij verlies van een f £jfl 'even ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I «UUu. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 «U. doodelijken af loon I OOM. een voet of een oog 1 duim of wijsvinger 1 t»U. bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. De receptie. Gisterenmiddag om half drie was er een flink bezochte receptie in het St.Vincentius- gcbouw aan de Nieuwe Groenmarkt. De receptie werd o. m. bzocht door ver schillende parochiale Armbesturen, den Ar menraad, R.-K. Vrouwenbond. St. Elisabeth- vereeniging, Regenten R.-K. Weeshuis; Si Martha-vereeniging, R.-K. Aanneraersbond, Kindervoeding R -K. Kring, R.-K. Kraam- verpleging, St. Franciscus Liefdewerk, Zang koor ..Benedicamus Domino", Vereeniging voor „Eer en Deugd" St. Vincentiusvereeni ging Schoten: den heer A. Lindner, presi dent van den Bijzonderen Raad te Amster dam; verschillende conferenties en zeer veel geestelijken uit Haarlem en omgeving. Door verschillende petsonen, werden na mens hun corporaties eenigc woorden ge sproken van gelukwensch. De feestvergadering. Des avonds werd de feestvergadering ge- fi ouden in de groote zaal van het gemeente lijk Concertgebouw. De bijeenkomst was uiterst druk bezocht, terwijl vele autoriteiten aanwezig waren. O.m. gaven door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling de Hoog Eerw Heer Mgr. M. P; J; Möllmann, vicaris-generaal en verder zeer vele E.E. H.H. geestelijken, de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem, rar. J. N. J. Heerkens Thijssen, waarnemend burgemeester van Schoten en wethouder van Haarlem, mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Ook waren aanwezig de president en vice-president van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging in Nederland en ver tegenwoordigers van afdeelingen. Het podium was op buitengewoon fraaie wijze versierd met planten en palmen, ter wijl te midden vafl groen en bloemen het beeld van den H. Vincentius a Paulo prijkte. Na een schitterende inleiding voor orgel door den heer Hendrik Andriessen, opende de voorzitter van den Bijzonderen Raad, de vergadering met den Christelijken groet en sprak een woord van welkom, inzonder heid tot de autoriteiten, waarna hij in het kort memoreerde de groote reden tot dank baarheid, welke zoozeer feestviering wettig de en dank bracht aan allen, vereenigingen zoowel als particulieren, die steeds hun daadwerkelijken steun aan de vereeniging gegeven hadden. Verslag over de afge- loopen 75 jaar. De secretaris van den Bijzonderen Raad, de heer H. A. C. van Keulen, bracht dan een bijzonder keurig en fraai gestijleerd ver slag over de afgeloopen 75 jaar uit. Na een buitengewoon mooie inleiding ging spr. de geschiedenis der Sl. Vincentius- vereengmg te Haarlem na. Daaraan ontleenen we het volgende; 5 Januari 1850 kwamen in het St. Jacobs- Godshuis bijeen de hoeren v. d. Voort, Ei- sensohn, van Meeuwen, Renshuizen, Stoo- ters en Vermeulen met het doel een St. Vin centiusvereeniging te Haarlem te stichten. 25 Maart d.a.v werd dc stichting reeds ge sanctioneerd door dc inlijving bij den Alge- meenen Raad der St. Vincentiusvereeniging te Parijs. De vereeniging werd eigenaresse van het Vincentiushuis in de Zoetestraat, door aankoop van een huis, waarvan de koopprijs kon worden betaald door plaatsing van rentelooze aandeelen. In het eerste jaar werden 48 gezinnen be zocht en 230 personen ondersteund. Het eerste liefdewerk was een werkinrichting onder den naam van „Koehaarspinnerij". Het werd in 1850 opgericht, doch in 1853 reeds opgeheven omdat de verwachtingen niet beantwoordden aan de vele moeiten en zorgen welke deze inrichting vorderden. De vereeniging werd begonnen met 6 le den en groeide het eerste jaar tot 17, terwijl de kas sloot met een nadeelig saldo van 81 cent. de Nieuwe Groenmarkt, zoomede 10.000 in contanten Door aankoop van gebouwen aan dc Zoe testraat verkreeg de vereeniging het gebou wencomplex, dat zij nu nog bezit. Een commissie tot besteding van kinderen werd in 1902 geconstitueerd, In 1906 werd dit liefdewerk omgezet in een vereeniging met rechtspersoonlijkheid onder den naam van „Alg. Commissie van Kinderbescherming en Kinderverpleging". Daarmee verkreeg zij voogdij over haar toe vertrouwde kinderen. En passant bracht het verslag hulde aan de elkander opvolgende voorzitters, de hee- ren v. d Voort, J. J. Beijnes, Lans Sr. en J. A. v. Zijl en in het bijzonder aan den te- genwoordigen voorzitter, den heer P. J. v. Kessel. In 1911 werd het Brokkenhuis gesticht. In 1912, 1913 en 1914 werden drie nieuwe bibliotheken in verschillende parochiën op gericht. een blijde bevestiging; en nu, tot voltooiing van wat voorafging, nu vieren wij, met St. Vincentius, den Apostel der Charitas, het vreugdefeest der christelijke liefde. Langzaam, maar gestadig, nu hier, dan daar, ontluikt in dezen biijên lentetijd de bloeiende weelde op onze velden. Rijker nog dan voor dezen ontplooit zich rondom de bloemenpracht, welke de roem is van deze streken. Welnu, op eenzelfde wijs' zijn in deze we ken voor ons oog de veel kostbaarder bloe men ontloken van het christelijk gelooi en de christelijke hoop. totdat heden, in het zonlicht van Gods bijzondere genade, ook het warme rood der liefde-bloemen de be wondering trekt van stadgenoot en vreem deling. Hielden wij niet zoo juist, aan de hand van den bekwamen gids, onzen ommegang over het wijde arbeidsveld, waarop 75 jaar lang de St. Vincentius-vereeniging haar bes te krachten ontplooide? Als een rijk be planten lusthof ligt nu heel het werk dier ge zegende jaren open voor onzen blik. het kan niet anders, of bij het zien "en die weelde rijst innige erkentelijkheid in ons hart en zoo meen ik dan ook te handelen in uw aller geest, wanneer ik, na het aank gebed, dezen morgen door u tot God "gezon den, het korte woord, mij dezen avpna ge gund, benut, om nog eens te zeggen, hoe dit jubelfeest bovenal moest wezen een tecst van dankbaarheid. Een feest van dankbaar heid in drievoudigen zin. f Dankbaar, M.H. Vincentianen, damebaar IwPmwpMt 22 Januari 1914 werd. het .liefdewerk tot Zedelijke Verheffing en Reclasseering van Ontslagen Gevangenen geinstalleerd. Uitvoerig stond het verslag verder stil bij bijzonderheden over do spijskokerij en de Commissie van' Kindèrbfesclietmïng, otn ten slotte dankbaar te memoreerep dc allergun stigste werking van het jongste liefdewerk, de hulp den stillen armen verleend Met woorden van dank aan allen, die de vereeniging gesteund hebben en met een beroep op verderen steun sloot het verslag Aan het einde zijner schitterende uiteen zetting verwierf spr een\ hartelijk applaus, dat minuten lang aanhield 'cn' ten Hotte tot een donderende ovatie uitgroeide Dan zong de heer Louis van Tulder onder begeleiding van den heer Hendrik Andries sen „Tota pulchra es, Maria" en Fragment uit het Pius-Oratorium. Onder diepe stille werd deze heerlijke muzikale vertolking aangehoord en verwierf een daverend ap plaus Vervolgens was het woord aan den feest redenaar, den Hoog Eerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Rede Plebaan Westerwoudt zijn allereerst de armen, aan wie ge uw liefde gewijd hebt. Dankbaar vervolgens zijn de meergégoc- den, aan wie uw voorbeeld liefde geleerd heeft. Dankbaar ten laatste hoe zou hei an ders zijt ook gij zelf, voor al het goede, dat gij, bij de beoefening uwer liefde, in broederlijke samenwerking, elkander hebt mogen geven. Dit is een feest van dankbaarheid, aller eerst voor de armen. „Armoede!" - M. H., wat bitterheid ligt in dat woord besloten. De armoede, gezien van louter mensche- lijk standpunt, 't is een lijden dat niet be droeft alleen, maar vernedert. 't Is geen ziekte, die plotseling aangrijpt, maar een, die langzaam vermagert en sloopt; 't is geen wonde, .op eenmaal geslagen, maar een rusteloos voortknagende kanker. De armoede, zoolang zij niet wordt gedra gen in christelijken geest en den troost mist der helpende liefde, dwingt niet als an dere smart tot enkele bittere teugen, maar zij verbittert geheel en voor immer den smaak. Het dagelijksch brood doorweekt zij met tranen, eiken avond weêr schut zij de legerstede hard en voor wie haar ten Gelijk de rozenstok eerst als hij scherp prooi viel, voor hem heeft de aarde lar.gcr besnoeid is, de overvloedigstc bloemen zal j geen schoonheid meer; immers, zij bran.lt geven zoo maakt de christelijke zeliop- J hem in de hitte des zomers en snerpt hen Tn 1854. werd de „Spijskokerij" opgericht, waaraan in 1863 reeds uitbreiding "noest worden gegeven. In het eerste jaar werden ruim 2500 por ties uitgereikt, welk aantal thans tot 36000 gestegen is. In 1866 en gedurende den oor log bedroeg dit aantal 60.000. Het totaal aantal uitgereikte porties bedraagt 'ot op heden 2.991.620. In 1864 werd de eerste bibliotheek opge richt evenals de St. Aloysiusvereeniging. In 1871 werden de eerste parochiale scho len gesticht. In 1876 werden drie conferenties opge richt voor de parochiën van St. Joseph, St. Antonius en O L. Vrouw en St. Dominicus. In den loop der tijden volgden de conleren- ties voor de andere parochiën. In 1881 ontstond het liefdewerk der St. Joseph's Ambachtsleerlingen, waaraan poe- dig een teekenschool verbonden werd. In 1900 werd aan de vereeniging gelega teerd door mevr. v. Beminel z.g. haar woon huis met tuin -en aangrenzend perceel aan offerihg eerst in den waren zin ons gelukkig en rijk. En ziedaar dan ook, feestvierende leaen der St. Vincentius Vereeniging, ziedaar de reden waarom deze dag voor u geworden is een ware vreugde dag; het' is, omdat 75 ja ren van arbeid, van zelfopoffering, van be oefening der christelijke liefde er aan zijn voorafgegaan. Dc ware christen v^ndt blijdschap als' vrucht van zijn offers! Maar wie noemt óns een feestelinge, die meer riet sten,pel draagt van Christus' leer en wet, dan de jubileerende vereeniging van dezen dag, die immers uitsluitend zich wijdt aan het hoofdgebod van den Heiland; „Bemint God bovenal en uw naasten gelijk u zelve. Hoe heerlijk past haar jubelfeest bij al wat de H. Kerk ons in de afgeloopen weken te zamen heeft doen beleven. Na de verle vendiging van ons geloof in den Vastentijd, volgde; de. versterking van onze hoop in den Paaschtijd; en nu het jubelfeest der christe lijke liefde! Zoo vonden in de?e weken geloof en hoop tegen in de koude des winters. - Dreigend staat zij voor haar slachtoffer, als „de man in volle wapenrusting", „Pauperies quasi vtr armatus." En is dat waar van de armen in 't alge meen, hoe veel te meer is dat waar voor hei), die wij de „stille armen" heeten Welnu, M.H., wat heeft de St. Vincentius vereeniging in deze 75 jaren gedaan om de armoede in onze stad le bestrijden? Hoc is zij met het vlammende zwaard der liefde dien vijand tegemoet gegaan? Volgens haar reglement heeft de St. Vin centius-vereeniging ten doel: „De armen in hun woning te bezoeken, hun onderstand te brengen en tegelijk gods dienstige vertroosting, naar het woord des Heeren: „de mensch leeft niet van brood alleen, maar van alle woord, dat uit Gods mond voortkomt." Welnu, ingevolge dezen opzet heeft de St. Vincentius-vereeniging: le getracht de armen te kennen en tc begrijpen; 2e. heeft zij getoond hen te beminnen; 3e. heeft zij zich beijverd hen te dienen. Dit werkte de Hoogeerw. spreker verder a:t. en vervolgde dan: Dankbaar, H.H. Vincentianen, zijn u do armen van deze stad voor de wijze waarop gij hen geëerd hebt, bemind en geholpen. Maar op de tweede plaats zijn u ook dankbaar de meer gegoeden onder ons, zij, wien gij geleerd hebt goed te doen door uwe landen. Ook voor hen is uw 75-jarige ar beid een zegen geweest. Gi) hebt ons katholiek Haarlem geleerd, vooruitgang te maken in een der schoonste deugden, welke het' sierden van ouds. Gij heb! ons leeren geven, steeds ruimer en steeds blijder. 'i Is waar wat de volksmond zegt: „ons Roomsch geloof is een duur gelooi, maar is niet juist dat een van zijn eeretitels? Zonder offervaardige liefde kan ons geloof niet be staan. Is dat niet als een waarmerk zijner waarachtigheid? Dat wij anderen geven kun nen, het bewijst onze edele afkomst. Dat wij anderen geven mogen, het bewijst, dat Christus ons heeft teruggewonnen de vrij heid der kinderen Gods. Dat wij geven moeten, het bewijst ons de zekerheid van een eeuwig blijde bestemming. Christelijke edelmoedigheid is niet anders dan een bereidvaardige liefde tot God en om God voor den naaste. In die bereidvaardige liefde ligt geheel de adel van ons christelijk gemoed. Dit hebt gij door uw gestadig voorbeeld ons diep in het hart geprent en 't is daarom .dat wij u dankbaar zijn. 'Heeren Vincentianen, indien wij eenmaal ons zullen mogen verblijden om onverganke lijke schatten bij God. schatten van hooger waarde dan dc tonnen gouds en het land goed, schatten, die niet, als ribben cn rom pen, in het graf dezer wereld zullen ter: on dergaan, dan zullen wij dat mede mogen danken aan 't geen gij ons geleerd hebt. Qev.en! O. wie het mocht leeren, wat ge luk heeft hij gevonden. Heeft niet Christus zelf het ons verzekerd „Wat gij aan den minste der Mijnen ge daan hebt hebt gij Mij gedaan." Zoo behoeven wij dan ook niet langvi Christus' tijdgenooten te benijden, die in da geüjkschen persoonlijken omgang Hem gelui genis mochten geven van hun geloof en hun liefde Zoo kunnen wij nu, door de armen te die nen, onze liefde toonen aan den Meester zelf. „O, wat is het voor ons nuttig," zoo schreef eens Ozanam, „zoo men ons de ar men laat zien van nabij; zoo men ons Jezus Christus laat zien, niet geschilderd door de groote meesters, schitterend van goud en licht op onze altaren, maar Jezus Chrisiu.i met Zijn wonden, gelijk Hij voortleeft in den persoon der armen." fs het dan wonder, dal ook de meerge goeden in ons midden heden dankbaar dit feest wilden medevieren, dankbaar omdat deze vereeniging, wijzend naar de armen hen telkens en telkens weer heeft uitgenoo- digd om Christus tegemoet te gaan, herden kend het blijde woord van Martha: „Magis ter ad est et vocat te", „Zie, de Meester is daar en roept u." I' echter, M. H„ dit feest een feest van dankbaarheid voor de armen, wien gij uw liefde hebt bewezen van dankbaarheid ook voor de meergegoeden, wien gij edel moedig? liefde door uw voorbeeld hebt ge leerd een feest van dankbaarheid is het ten laatste ook voor u zelve, want groot moet uw erkentelijkheid zi*n voor alles wat gij, in onderlinge, hartelijke broederschap bii elkander hebt mogen vinden. De onderlinge opwekking, welker noodza kelijkheid zal uitgaan van het wederzijds elkander gegeven voorbeeld, mjgg zeker niet worden gerekend tot de minst kostbar- vrucht uwer jubileerende vereeniging. Frederik Ozanam, uw eigenlijlA stienter, heeft eens gezegd: „Gij kunt niet begrijpen, wat de liefde mijner vrienden voor mij h°eft tot stand gebracht." Dankbaar zal heJen ieder uwer die woorden herhalen. Het on derlinge goede voorbeeid, dat is geweest, van den beginne af, de drijfveer en de steun- kracht uwer beweging. „Wij zijn," aldus Ozanam, in zijn Parijsc ien studenten-tijd, „wij zijn arme jongelieden, opgevoed in den schoot van het katholicis me en nu verspreid tusschen een ongeloo- vige menigte. Kinderen zijn wij, van brave Christen moeders, maar één voor één geko men binneii de vreemde muren, waar de godsdiens'floosheid zich tracht te verrijken tret wal wij verliezen. Welnu, vóór alles moeten trekvogels als wij gebracht worlen onder een schutsdak, dat ons beschermen zal. Daarom moeten wij een vereeniging slichten, waar jonge katholieken onderling elkander kunnen bijstaan, waar men vriend schap, steun en goede voorbeelden vinden kan bij elkander. En zoo gaal hij voort de sterkste band, het grondbeginsel van alle ware vriendschap is de naastenliefde, naas tenliefde, die niet in het hart besloten 'blijft, maar die zich uiten moet naar buiten." Ziet M.H., eenzelfde behoefte als in deze woerden uitgesproken, hebt ook gij gevoeld; en terwijl uw liefdewerken naar buiten traden, terwijl den armen uw steun, den rij ken uw voorbeeld ten goede kwam, hebt gij zelf in den besloten kring uwer onderlinge echt christelijke vriendschap voor u zelf ge vonden dat veilige dak, onder welks be schutting gij elkander voor den strijd 4cs levens, door wederzijdschen steun, hebt mo gen sterken. En op de eereplaats 'in dien broederkring stond de zetel van St, Vincentius zelf. Die heilige patroon is inderdaad voor u meer ge weest dan een sieraad of symbool. Het voor beeld, u door hem gegeven, hebt gij trachten na te volgen in eigen leven, gelijk ook Vin centius, de Apostel der naastenliefde, zelf eenmaal in zich verwezenlijkt heeit het toonbeeld, dat Christus is. Zijn leven tracht gij voort te zetten, uit zijn hart hebt gij het vuur genomen, dat uw eigen hart verwarmen moest, uit zijnen geest het licht, dat ook uwen weg zal beschijnen. Hem wijdt gij een dubbelen eeredienst. door uw aanroeping en uw navolging tevens. Zóó waart gij nuttig voor u zelf, nuttig voor anderen. Zoo moogt gij heden dankbaar het woord van uwen grooten stichter her halen: „Laten wij dus riep hij uit de God delijke Voorzienigheid danken, dat zij ons heeft doen treden in deze jonge, maar altoos aangroeiende familie. Als wij goed naden ken. dan zien wij in hen een uitverkoren groep, die wij moeten blijven volgen, wil'.en wij geen laffe verraders zijn. In haren boezem moge de talen al verschillen, de harteiiike broederliefde is overal dezelfde en wij allen, Vincentianen, herkennen elkander aan net- zelfde teeken, waardoor de eerste christe nen zich onderscheiden, als van hen werd gezegd: „Ziet, hoe zij elkander liefhebben Welnu dan, M.H., moge opdezen, uwen jubeldag, de dankbaarheid van ons allen, uw eigen dankbaarheid bovenaj u nieuwe gun sten gewonnen hebben'bij God. Op het va derlijk gebed, waarmede onze beminde en geëerbiedigde 75-jarige Bisschop dezen feestdag voor u heeft ingezet moge over uw (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN IS. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 59J-s uur en in het St. Joseph- geboaw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags var 56'A uur n.m. 75-jarige vereeniging Gods overvloedige Zegen komen, opdat zij ons immer meer .ge ve het model eener katholiek-sociale actk. die door leniging van menschelijke ellende de bovennatuurlijke volmaking zoekt, êri van hen die zich er aan wijden, én van hen tot wie zij zich richt. Wijd en ver ligt opnieuw de toekomst u open! Blijft, onverschrokken zeevaarders, te za men uw «chip besturen. Boven u de lichten de ster van uw gelooven; vóór u het blin kend spoor, door uw brave voorgangers u ge laten; achter u de breede stoet van ionge- ren, begeerig uw voorbeeld te volgen. Ja' De jongeren! Dat zij volgen mogen! Dat gij ze weldra moogt hooren aanstap pen langs uwen weg. Niet om u weg te drin gen met een „gaat op zij, nu is het onze beurt", maar om voor zich zelf te putten uit den schat uwer rijke ervaring en weler- keerig u te geven de verkwikkende warmte van hun jeugdigen moed. Met een schitterende peroratie besloot de Hoogeerw. spreker. Nu zong de heer Louis van Tulder, wederom onder begeleiding van den heer Hendrik Andriessen, „O vos omnes" en „Magna res est Amor", aan welker einde beide kunstenaars enthousiaste toejuichingen ten deel vielen. Daarna sprak de president van den Hoofd raad der St. Vincentiusvereenigingen in Ne derland jhr. mr. L. von Fisenne. Toespraak jhr. mr. L. von Fisenne. Spr achtte het een voorrecht, op dit feest aanwezig te mogen zijn en wenschte tfc vereeniging en inzonderheid den voor- zilLer geluk Het is een voorrecht voor spr., hier te mogen zijn, omdat deze afdeeling gevestigd is in de stad, waar de Bisschops zetel is en omdat Z. D. H. de St. Vincen tius-vereeniging altijd steunt en aanmoedigt. Spr. wenscht vooral den energieken, ijve- rigen voorzitter geluk met zijn Pauselijke onderscheiding, welke ten volle verdiend is en spr. hoopt, dat de heer Van Kessel die nog lange jaren mag dragen en dat hij zijn taak voor de St. Vincentius-vereeniging in Nederland en voor Haarlem vooral nog lange jaren met dezelfde opgewektheid mag ver vullen. Spr. wijst er op. dat de St. Vincentius vereeniging is opgericht voor de redelijke de geestelijke verbetering van misdeelder. en dit onderscheidt haar van andere instellin gen van weldadigheid. Zij zoekt contact met de armen, om de armen bij te staan met raad en daad. Sjjr. zegt hier gaarne in het openbaar, dat Haarlem een dér beste afdeelingen is (ap plaus). De vereeniging is niet verouderd, zij weet zich aan de behoeften van iedqren tijd aan te passen, wat spr. nader aanduidt. Ten slotte spoort spr. aan, door te gaan, zooals tot op heden gedaan is, opdat be wezen worde, d?t de vereeniging er een is van kracht en leven opdat de Haarlemsche vereeniging hlijve, wat zij tot nu toe ge weest is, (Applaus.) Slotwoord. Het slotwoord werd gesproken door den Hoogeerw, heer Mgr. M. P. J. Möllmann in een fijne improvisatie. Mgr. zeide, dat de voorz. hem dit slotwoord verzocht had en dat hij daar gaarne aan wilde voldoen, ondanks het feit, dat degene, die 't laatst spreekt, de moeilijkste taak heeft. Mgr. bracht dan allereerst onder levendig applaus de hartelijke groeten over van Mgr. den Bisschop, die zelf wel niet aan wezig kon zijn maar die toch in den geest den geheelen avond had medegemaakt. Vervolgens deelde Mgr. mede, dat tele grammen van gelukwensch waren ingekomen van Z. H. den Paus en van H. M. de Koningin (daverend applaus). Uit het feit, dat het telegram van den Paus bij den Bisschop was ingekomen, meende de Hoog eerw. spr te mogen concludeeren, dat daarin het bewijs gezien kan worden, dat de ver eeniging in groote onderdanigheid, aan het kerkelijk gezag leeft. Het telegram spreekt van steeds vruchtbare werkzaamheid en dit is het bewijs, aldus Mgr., dat de Paus in de St. Vincentius-vereeniging, waarvan ge zegd wordt dat zij verouderd is, wel degelijk de vereeniging van de christelijke charitas ziet. i Ten slotte bracht Mgr. dank aan allen, die tot het succes van dezen feestdag hadden tijgedragen, maar wees er op, dat vooral eer en dank gebracht moet worden aan God, Die zoo ruimschoots Zijne zegeningen in de afgeloopen 75 jaar geschonken heeft. Dit eenvoudige, uit het hart voortkomende woord sloeg zeer in bij de aanwezigen, wat het levendige applaus wèl vertolkte. Dezer dagen maakten wij melding var het feit, dat in Heemstede een actie ge voerd zal worden voor dc benoeming van een katholieken notaris aldaar. Deze actio kunnen wij van ganscher harte steunen, vooral om de delicate wijze, waarop zij gevoerd wordt. Immers, er wordt niemand verdrongen, er wordt zelfs niet eens een plaats opgeëischt die tot nu toe door een niel-Roomsch-Katholiek was bezet. Men vraagt alleen naast de benoeming van eet. niet-kalholieken notaris die van een katho liek. Sinds de thans heengaande notaris Boerlage benoemd werd, is er ook te Heem stede zeer veel veranderd en de gemeente heeft zich zeer uitgebreid. Bij de benoeming van mr. Boerlage telde Heemstede 5000 zielen en nu zijn er 15.000 inwoners. Dat feit alleen reeds wettigt de benoeming van een tweeden notaris En nu vraagt men voor de benoeming van dien tweeden no taris een katholiek Bij het groot aantal ka tholieken, dal Heemstede telt, behoeft een dergelijk verlangen zeker niet te verwonde ren. Zoo dikwijls reeds zijn de katholieken gepasseerd geworden bij de benoeming van notarissen, leden van de rechterlijke macht e.a. Waar thans weer een billijk verlangen naar voren komt omtrent de benoeming van een katholieken notaris, hopen we van harte, dat de pogingen, welke daartoe in het werk gesteld zullen worden, met succes mogen worden bekroond en ook thans de katholieken weder niet voorbij gegaan zul len worden. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 April 1925. Hoogste -barometerstand 772.6 m.M. te Vardoe. Langste barometerstand 748.4 m.M., te Stockholm Verwachting van den avond van 30 April tot den avond van 1 Mei: Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, meest half of zwaarbewolkt, waarschijnlijk met eenige regen en kans op onweer, iets zachter. Dc tentoonstelling is geopend van 1012 •<.m. en 134534 n.m. Entree 25 cent. Hedenmorgen deed de Haarlemsche Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den makelaar S., voormalig eigenaar van het notarishuis in de Bilde.-dijkstraat Verschil lende feiten van verduistering waren be klaagde ten laste gelegd. De Rechtbank veroordeelde den aakelaar S. tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest, wegens het voortgezet misdrijf van verduis tering van goederen, die hij krachtens zijn beroep, onder zich had, zijnde overtredingen van artikel 321 en 322 van het Wetboek van Strafrecht. Beklaagde.S. gedroeg zich bij het hooren van de uitspraak zeer klam. De*ba)angstel- ling op de publieke, evenals op de gereser veerde tribune, was, evenals de vorige maal, bijde behandeling der zaak, zeer groot. Met een machtige improvisatie op het orgel, van den heer Hendrik Andriessen, werd deze bij uitstek geslaagde feestavond gesloten. Jammer was het. dat zoovelen tijdens dit heerlijk orgelspel de zaal verlieten, waardoor door het rumoer veel van het schoone ve- loren ging De St. Vincentiusvereeniging heelt haar 75-jarig beslaan waardig gevierd! Van Vrijdag 8 tol en met Woensdag 20 Mei zal te Haarlem in het Gebouw „Rose- haghe" aan den Zijlweg een tentoonstel ling van bloemstukken van schilders van dezen tijd worden gehouden. Aan deze tentoonstelling wordt door de volgende kunstenaars medegewerkt: G. W. van Blaaderen, H. F. Boot, Leo Gestel, Han- rath, Grauss, Germ, de Jong, Ida Keyser, Herm. Kruyder, Mevr. Kruyder-Bouman, Laurens van Kuyk, Raou! Martinez, Har- men Meurs, Wout Schram, Paul van der Ven, Leo Visser, Marie Wandseheer6X1 Piet van Wvngaerdt. LONDEN, 30 April. De Bolsjewistische autoriteiten in Rusland hebben den invoer van bijbels in Rusland verboden. Menige Russische boer zou een koe voor een öijbel willen geven PARIJS, 30 April. De vliegeniers Ta» raxou en Cob zullen in Juli een poging loen. van Parijs naar New York te vliegen. ROME, 30 April D'Annunzio zal trach ten in de maand Juni van Italië naar Bueno- Ayres te vliegen De afstand is ongeveer 7000 mijl. STOCKHOLM, 30 April. Als gevolg van Churchill's begrootingsrede zijn alle wissel koersen gisteren in Zweden gestegen. Hef pond sterling steeg van 17.8934 tot 18.06 en de dollar van 3.71 tot 3.73. LONDEN, 30 April. Uit Malta wordt ge. seind, dat bij de manoeuvres een vliegtuig in brand is geraakt en neergestort De be stuurder werd gedood. Twee andere inzit tenden kregen ernstige brandwonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1