UIT DE PERS. Suzanne Dupré. 1 Binnenlandsch Nieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Donderdag 30 April 1925 Het resultaat in den kieskring Tilburg. - Uitgebreide maatregelen voor de 1 Mei-viering in Frankrijk. In Denemarken is een staking van zeelieden en stokers voorkomen. In het conflict in de Berlijnsche metaalindustrie is de arbitrage uitspraak bindend verklaard. Onder de Radio-berichten: Rijkskanselier Luther over de buiten- landsche politiek van Duitschland. De Belgische Koning belast De Brocqueville met de vorming van een kabinet, Gem. buitenl. berichten. AUTOMOBILISME. De wereldreis van de Buick. FEUILLE TON. AND Rijkskanselier Luther over de Duitsche buitenland sche politiek. Een complot tegen Chamberlain? De gouden standaard in Engeland. De Belgische Kabinetscrisis. De politieke toestand in Bulgarije. De arbeidsregeling voor de Ziekenhuizen. Hulde aan Koningin Wilhelmina. Uit de Communistische Partij. T egemoetkoming aan Zuiderzee-visschers. De Nijverheidsraad. De bevordering van het vreem delingenverkeer in Europa. Het verdrag Nederland-België. ra Over den uitslag der stemming in Groep 11 met de daaraan verbonden gevolgen voor de candidatenlijst in den Rijkskicskring Tilburg geeft het „Dagblad van N.-B." de volgende ocschouwingen ten beste: De eerste toepassing van het nieuwe kies reglement der R.-K. Staatspartij kan in den Rijkskieskring Tilburg een voldoening zijn /oor degenen, die speciaal wenschten te wer- ten voor candidaten naast en buiten een vel-overwogen en algemeen gedacht Politiek Advies. Of het ook eene bevrediging genoemd mag worden ten overstaan van het feit, dat een eminent Kamerlid als de heer L. J. M. Febor daardoor zich op de vijfde plaats ziet ge steld, is geheel iets anders. Deze „uitspraak" der georganiseerde kie zers zal men, omwille van de vertegenwoor diging door den heer Feber geen gelukkige durven noemen. En het goed vertrouwen in het huidig kiesreglement zal vrijwel geheel op zij mo- geu worden geschoven. Bij het nagaan der cijfers treft het al zeer sterk, dat op het platteland de boerencandi- laat veel activiteit voor zich heeft zien ont wikkeld waartegenover staat, dat elders, (zoo 'n Breda bijv. ongeveer 40 pet. der georgani seerde kiezers) slecht is gestemd geworden. Daar komt nog bij, dat voor het Politiek Advies slechts karig propaganda is gemaakt. Van officieele bestuurszijde heeft men daar de leden volkomen vrij willen laten; in som mige afdeelingen is dat zelfs als eisch ge steld. Anderen daarentegen hebben een zeer actieve propaganda voor alphabetische can didaten gevoerd, waarbij de landbouwende organisatie heeft zorg4 gedragen de agrarische vertegenwoordiging in ons Parlement nog te helpen vermeerderen. Of het algemeen belang met dezen loop van zaken gediend is geweest, behoeft nau welijks een vraag te zijn. Het lijdt trouwens geen twijfel of in breeden kring der kiezers zal men betreuren, dat een man als Feber een mindere en minderwaardige plaats heeft gekregen. Zij, die vóór hem in de rij kwamen te staan Vos en Moller zullen ter wille van gewest en algemeen belang in dat gevoelen deelen. De gunst der kiezers is vaak wisselvallig, maar hier is bij*die wisselvalligheid nog wel iets anders gekomen, dat allereerst dient te worden gezocht in een wars zijn van een eerlijke leiding. En voorts in de gevolgen van velerlei, niet in alles gelukkige stroo mingen, welke door 'n verre van volmaakt kiessysteem moesten worden opgevangen. Aan de tusschengeschoven candidaten be hoeft en mag men dat niet wijten. Zij zijn een candidatuur waard en waardig geweest en zij zullen voor hun kieskring en de R.-K. Staatspartij, zijn zij eenmaal definitief ge kozen, nu moeten toonen wat zij zijn al zullen zij een gemis niet gemakkelijk kunnen vergoeden Tal van kiezers zullen schrikken, van wat zij zelf hebben teweeggebracht. Gezantenraad in Frankrijk. De bladen leggen den nadruk op de be- teekenis, welke de zitting van den Raad van Gezanten zal hebben ten gevolge van de ver kiezing van Hindenburg. Het „Petit Journal" meent te weten dat de Fransche regeering zeer gunstig staat tegenover de publicatie van het rapport van de intergeallieerde controle commissie en zal ongetwijfeld den geallieer den voorstellen Duitschland dringend te ver zoeken bepaalde verplichtingen na te komen binnen een tijdsbestek van ten hoogste drie of vier fnaanden, gedurende hetwelk de ge allieerde militaire controle en de bezetting van de Keulsche zóne zullen worden gehand haafd. De „Petit Parisien" gelooft dat de gezan ten er zich toe zullen bepalen kennis te nemen van het rapport van Foch en slechts het ant woord aatr Duitschland zullen opstellen na hun regeeringen te hebben geraadpleegd. De „Excelsior" schrijft dat de bespreking gen, welke over het door Duitschland ge opperde pact van wederkeerige hulpverlee ning zijn geopend, niet zullen worden onder broken, doch dat Frankrijk de grootste om zichtigheid in acht dient te nemen. Waar schijnlijk zal Briand het door Herriot opge stelde ontwerp-antwoord aan Duitschland geheel wijzigen, daar hij rekening dient te houden met den toestand, dien door de ge lijkluidende verklaringen van Marx en Hin denburg is geschapen en die de gevoelens van de officieele kringen in Duitschland schijnen -veer te geven. De 1-Meiviering in Frank rijk. Painlevé confereerde met den minister van binnenlandsche zaken inzake de maatre gelen te nemen met het oog op den 1-Mei dag. De bloedige botsing tusschen nationalis ten en communisten te Parijs, die vier slacht offers heeft geëischt en zulk een diepe ont roering heeft gewekt, heeft de regeering doen Desluiten den len Mei op hare hoede'te zijn tn tijdig maatregelen te treffen om ongere •eldheden te voorkomen. In een bijeenkomst waarbij de minister van binnenlandsche za ken en de prefect van politie tegenwoordig waren, is besloten dat alle chefs der politie ,n de prefectuur den geheelen dag op hun post aanwezig zullen zijn om in geval van nood gereed te zijn. Een vliegende politie- colonne met tien motorwagens zal in het hoofdbureau in reserve worden ge houden om onmiddellijk te kunnen uitrij den. Wielrijders- en motoragenten zullen alle wijken doorrijden. In de kazerne Prince Eugéne op de Place de la République zullen eenige commissarissen zitting houden om te bepalen wat er met de event, te arresteeren personen dient te geschieden. De Parijsche troepen zullen den len Mei in de kazernes blijven. De zeventien invallen, welke de politie in communistische zetels heeft gedaan naar aan leiding der jongste botsing, hebben goede resultaten opgeleverd. Overal zijn groote hoeveelheden brochures en wapenen in be slag genomen. De gevonden documenten werpen echter geen nieuw licht op het bloedig voorval, wel echter op de organisa tie der communisten in Frankrijk. De Engclsche begrooting. Het Lagerhuis heeft zich met alle resoluties der begrooting vereenigd. Bij het begin vang zijn begrootingsrede bracht Churchill Snowden een compliment voor zijn zorgvuldige en nauwgezette finan ciering, waardoor zijn beheer van de schat kist zich had onderscheiden. Het verzekeringsstelsel van Churchill zal werkgevers en werknemers elk verplichten wekelijks vier pence voor een arbeider en twee pence voor een arbeidster te contribu- eeren. Het schema zal de regeering naar schat ting in totaal 750 millioen pond kosten. Aan den anderen kant zullen de oorlogspensioe nen binnen vijftig jaren geëindigd zijn. De stijging in de kosten van de ouderdomspen sioenen zullen elkaar derhalve dekken. Over tachtig jaren zal het stelsel zich bedruipen. Het weduwenpensioen zal 200.000 weduwen en moeders en 370.000 kinderen omvatten. Na 1928 zullen alle rechthebbenden tien shilling per week ontvangen, wanneer zij den 65-jarigen leeftijd bereikt hebben. De verkiezing van Hin denburg. Wij hebben melding gemaakt van den eer sten aanval van de „Duitsche Z." tegen Stre- semann in verband met het aanbod van het veiligheidspact, dat de minister van buiten- landsche zaken feitelijk buiten den rijkskan selier om zou gedaan hebben. In den verkie zingsstrijd heeft men gezwegen, zegt het rechtsche blad, maar nu is het tijd om den strijd tegen Stresemann tot een beslissing te brengen. Al even duidelijk begint de rechtsche pers in de provincie zich uit. te spreken. De „Mecklenb. Waete" verklaart o.a. het volgende Wij zegenen den dag, waarop de helden- naam van den maarschalk de menschen tot daden bracht. Maar wij eischen ook, dat dit Godsgeschenk vruchten oplevert. Het roer om, het wiel in de spaken gevat en koers gezet in de nationale richting Vorming van een rijksministerie, waaraan geen man als Stre- Sfcjtiann zit, drt het Dtmscfie Tand een nieuw Versailles wil bezorgen. Het conflict in de Berlijn- sche metaalindustrie be ëindigd. De arbitrale uitspraak voor de Berlijnsche metaalindustrie is bindend verklaard. Zij was door de werkgevers aanvaard en door de arbeiders bij referendum verworpen. De Deensche arbeidscon flicten. Het dreigende conflict tusschen de Deen sche reeders en de zeelieden en stokers is thans voorkomen doordat beide partijen het voorstel van den bemiddelaar hebben aan vaard. De vertegenwoordigers der ongeschoolde arbeiders hebben Dinsdag besloten te eischen, dat indien de aangesloten vakver - eenigingen een tweede aankondiging eener sympathiestaking uitvaardigen, deze aan kondiging alle arbeiders zou moeten omvat ten, werkzaam bij leden der Deensche ree- dersvereeniging, der vereeniging van stuwa doors en expediteurs, en der vereeniging van haven- en kooplieden-organisaties. Meegedeeld werd, dat de landbouw-ex- port-organisaties de noodige maatregelen hebben genomen om den uitvoer van land bouwproducten in stand te houderf. Geïnterviewd door „Politiken", zeide de premier Stauning niet te kunnen gelooven aan de waarschijnlijkheid van eenige ver dere uitbreiding der stakinghij hoopte zelfs dat over een week of veertien dagen een vreedzame regeling zou zijn bereikt. De politieke toestand in Bulgarije. Verschillende agenten werden gedood en gewond bij de arrestatie van een bandiet die ten slotte werd gedood. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Polen. In antwoord op een gelukwenschtelegram van minister Skrzynski verklaarde minister Briand o.a. Ge kunt er van verzekerd zijn, dat de bultenlandsche politiek van Frank rijk zoowel onder mijn leiding als onder het vorige kabinet zal streven naar een nauwe samenwerking tusschen onze beide regeerin gen, beantwoordend aan de traditionecle vriendschap der beide natiën en gebaseerd op den gemeenschappelijken vasten wil om het verdrag van Versailles te handhaven. De reis van den prins van Wales. Er worden uitgebreide toebereidselen ge troffen voor de ontvangst te Kaapstad op he den van den Prins van Wales er worden op ongekende schaal versieringen aange bracht Hertzog over de begrooting. Bij dë behandeling dgr begrooti ig i'gde Hertzog den nadruk op de politiek der re- geering tot bescherming der nijverh id en tot het openen van markten voor Zuid-Afri- kaansche producten. Hij noemde de rede van Smuts bij het begrootingsdebat een men geling van jingoïsme en dwaze paradoxen en klaagde erover, dat de wapenen der oppo sitie bestonden uit aanvallen in verband met het rassenvraagstuk en verklaarde, dat Britan- nië wel degelijk voorkeurrechten genoot. DE NIEUWE DUITSCHE SPOORWEG TARIEVEN. Tengevolge van de verhooging der spböts wegtarieven met 10 zal de kilometerprij, in de vierde klasse 3.3. pf., in de derde 5 pf. in de tweede 7.5. pf. en in de eerste klasse 10.5 pfennig bedragen. DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. Na het onderhoud met de Duitsche han delsdelegatie, zoo wordt uit Berlijn gemeld, verklaarde Maandag de Fransche minister van handel, dat de hervatting der besprekin gen zeer hartelijk was. Aan beide zijden wenscht men zoo spoedig mogelijk tot een modus vivendi te komen, dat aan het eigen lijke handelsverdrag zal voorafgaan. EEN BESCHEIDEN PRESIDENT. Gaston Doumergue, de president der repu bliek, -heeft zich reeds veel sympathieën ver worven door zijn goedmoedigheid en den eenvoud in zijn optreden. Toen hij den dag na zijn verkiezing tot president, uitreed en op straat ergens met de vijandige kreet van „Leve Millerand" werd begroet, zeide hij glimlachend Hé, weten ze nog niet dat ik president ben, hebben ze de courant niet ge lezen Dezer dagen werd hem het plan voorge legd van zijn bezoek aan de gisteren geopen de tentoonstelling Van decoratieve kunst. Hij zou het tentoonstellingsgebouw door de zij deur betreden, zich naar de eerste verdieping en vervolgens met zijn officieelen stoet naar de monumentale trap begeven om deze af te dalen. Tegen dit laatste verzette zich Dou mergue, hij achtte zich te klein om zoo'n grandiose trap af te dalen. En het program werd gewijzigd de president besteeg de trap nu eerst om zich aldus tree voor tree te verheffen in een symbolische stijging, zijn functie waardig 1 Wij ontvingen bericht dat de Buick auto zonder chauffeur thans in Sydney is aan gekomen. Deze afleiding scheen aan haar gemoed weer het evenwicht terug te hebben gege- ven. Ze begon nu een plan samen te stellen vcor den volgenden dag. „\lrijdag twee uren lectuur en conversatie met Suzanne. Ik moet trachten van mijn jon ge vriendin partij te trekken, zoolang mij dat nog mogelijk zal zijn," zoo dacht ze bij zich zelve Deze in gezelschap van de taalleerarea doorgebrachte uren waren voor Donna Fla- via altijd de aangenaamste oogenblikken van haar leven. Daar ze zeer schrander was, maar te traag om alleen te studeeren, gevoelde zc eene levendige voldoening in de gemeen schappelijke studie met iemand anders. En dat ze nu van die lesuren afstand zou doen, oin Alberto Gottifrieddi een genoegen te doen, dat beteekende voor haar een groo- ta opoffering. Maar wanneer had ze dan ooit de kracht iSevoeld om weerstand te bieden aan de wenschen van Alberto Gottifreddi? Zelfs toen beiden notf kleine kinderen met elkaar speelden, had hij van haar aller hande diensten verlangd. Altijd moest zij de zwaarste lasten dragen, zich als paard voor een wagentje laten spannen, de moeilijkste taak op zich nemen, en toch had ze zich steeds gelukkig gevoeld, wanneer ze zijn wenschen kon gehoorzamen. En zelfs nu nog gevoelde ze een zonderlinge voldoening er in, alles te doen wal hij van haar verlang- de Sedert het wisselen van die beide lakoni- sche briefjes, over een persoon van onberis pelijk gedrag, vroolijk humeur en zacht ka rakter, had Flavia niets meer van hem ge hoord. Maar die handelwijze kwam zóózeer over een met zijn gewoonten dat ze zich in het minst niet daarover verwonderde. Toch gevoelde ze een zekere teleurstel ling. Het resultaat beantwoordde niet geheel en al aan de moeite die ze zich had gegeven. Een paar maal had ze lust gevoeld, om haar neef Alberto daarover te schrijven, maar traagheid, een onbestemd gevoel, dat ze zelve niet begreep, hadden haar tot nu toe daarvan weerhouden. En er waren weer weken voorbijgegaan. Voor wien had Alberto eigenlijk de dien sten van Suzanne noodig? Het kwam haar voor dat het leven van Alberto te Parijs niet bijzonder geschikt was veel vertrouwen in zijn persoon in te boe zemen. Hoewel Flavia geen bijzonder levendige verbeeldingskracht bezat, vormde ze zich daarover toch allerhande voorstellingen, van den meest verschillenden aard. Zou er het een of andere jonge meisje in het spel zijn? Was hij misschien verloofd? Het zou haar gelukkig gemaakt hebben zijn geluk verzekerd te zien. En" waarom zou hij ook eigenlijk geen goed echtgenoot, .geen goed huisvader kun nen zijn? En waarom kwam het haar zoo moeilijk voor, zich dat voor te stellen? Ze haalde de schouders op. Ze stond op en keerde naar den salon terug, om voor de genoodigden van haar grootmoeder thee te zetten. Nadat ze de vleiende woorden van gene raal Provasco met dezelfde onverschilligheid had aangehoord als de hatelijke toespelingen ner oude vorstin over haar ernstige, afge trokken levenswijze, ging ze verstrooid in een dagblad bladeren, totdat de klank van eene stem uit den belendenden salon haar opeens deed opzien. Ze had de scherpe, bevende stem van haar vader herkend. Welgevormd van ledematen, evenals zijn dochter, van rijke artistieke en leterkundige beschaving, was vorst Filippo Gottifreddi een van de meest gevierde mannen van Italië geweest. Hij behoorde tot de gelukkigen. Hij beroemde er zich op, dat hij zich in zijn geheelc leven slechs over twee rampen Naar aanleiding van een verklaring door rijkskanselier Lutner omtrent de buitenland- sche politiek afgelegd, melden de bladen: De geheele internationale toestand iaat zich aldus omschrijven: De volken gevoelen steeds sterker4, de behoefte om de ten aan zien van de groote politieke kwesties op Europa drukkende onzekerheid te zien op geheven Een daarnaar strevende politiek moet natuurlijk door de wet der continuï teit worden beheerscht en kan niet wille keurig van richting veranderen. Onze verwachtingen ten aanzien van de ontruimingskwestie zijn in het begin van dit jaar teleurgesteld. Het Duitschland aange dane onrecht bestaat nog steeds. Sedert 3 j maand wachten wij te vergeefs op een ge gronde motiveering voor de niet-ontruiming. De noodzakelijkheid eener spoedige verwe zenlijking del ontruiming is intusschen geenszins alleen voor Duitschland, maar ook voor het buitenland van belang. De geheele Europeesche politiek lijdt onder de vertra ging van de oplossing dezer kwestie. Inlusschen heeft de regeering zich niet laten weerhouden aan de rplossing der overige Europeesche kwesties met al haar krachten positief mede te werken. Haar doeleinden zijn gedocumenteerd in de be moeiingen der riiksregeering in het belang van de veiligheidskwestie Volgens een bericht uit Londen zou de Engelsche politie op het spoor gekomen zijn van een complot, dat tegen het leven van minister Austen Chamberlain was gericht. De politie heeft onmiddellijk de noodige maatregelen genomen. Het Central-News-Agentschap meldt vol gens een telegram van onzen Londenschen berichtgever omtrent den verijdelden aan slag op het leven van Chamberlain nader, dat een der buitenlandsche legaties te Lon den de autoriteiten waarschuwde, dat een aanslag op minister Chamberlain was be raamd. Ofschoon de politie het bericht te genspreekt, meenen de bladen het te kun nen bevestigen, doch het is niet bekend, aan welke autoriteiten dc mededeeling werd gedaan. Reuter verneemt officieel van de politie autoriteiten, dat zij geen inlichtingen heb ben ontvangen nopens een samenzwering tegen het leven van den minister van Bui tenlandsche Zaken. Minister Churchill heeft heden in het La gerhuis het wetsontwerp ingediend tot rege ling van de bijzonderheden nopens den gou den standaard. Uit Brussel wordt geseind, dat de koning graaf de Brocqueville heeft belast met hei vormen van een kabinet. Austen Chamberlain, de Engelsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat de Engelsche régee- ring de Bulgaarsche regeering had gewaar schuwd tegen onderdrukking van de con- stitutioneele oppositie, of willekeurige re presailles als gevólg van den jongsten bom aanslag. De Gezantenconferentie besloot tot een vermeerdering van het Bulgaarsche leger met 10.000 man voor den duur van een maand na raadpleging van de betrok ken mogendheden. De periode van een maand kon zoo noodig worden herzien. Chamberlain zeide het zeer te betwijfelen of een groote militaire troepenmacht noo dig was om een in hoofdzaak politieke i zaak te behandelen. Daar de regeering er niet in is geslaagd 10.000 man te recruteeren voor de aanvul ling der militie, waartoe haar door de ge allieerden machtiging was verleend, over weegt zij de oproeping eener lichting. De actie tegen het voorontwerp Het voorontwerp, regelende den arbeids duur in ziekenhuizen, heeft, zooals geble ken is uit de talrijke protesten, daartegen ingebracht, volstrekt niet de algemaene goedkeuring der directiën van verschillende kleinere of daarmede gelijk te stellen zie ken inrichtingen kunnen verwerven De ontevredenheid met de voorgestelde arbeidsregeling was, zooals bekend, aanlei ding, dai verschillende ziekeninrichtingen in Amsterdam het plan hebben opgevat, te zamen met de andere belanghebbende in richtingen in den lande, actie tegen dit voor ontwerp in dezen vorm te voeren. Bij de daartoe aangewezen commissie hebben zich 47 ziekeninrichtingen in den. lande bereid verklaard aan de actie tegen het voorontwerp deel te nemen, terwijl nog talrijke Christelijke instellingen, die zich reeds tot een afzonderlijke actie aaneen gesloten hadden, hun instemming met dc actie in principe betuigd hebben. De Bond van Ziekenverpleging heeft reeds op een algemeene vergadering, in Am sterdam gehouden, het ontwerp besproken en aan den daar aanwezigen Directeur-Ge neraal van den Arbeid verschillende vragen voorgelegd, waarvan het gevolg zal zijn, dat wijzigingen in het voorontwerp zullen wor den aangebracht. Op de vergadering van den bond van Zie kenverpleging is het zeer duidelijk gebleken, dat men aan de 55-urige arbeidsweek prin cipieel wil blijver, vasthouden, doch daar bij werd de mogelijkheid, om ten gerieve van de kleinere inrichtingen zoodanige maatregelen te nemen, dat het ontwerp zal kunnen worden uitgevoerd zonder belang rijk economisch nadeel voor deze kleinere inrichtingen wel voorgespiegeld, doch niet vastgelegd. Vertegenwoordigers der besturen dezer kleinere inrichtingen zijn nu 1.1. Zaterdag te Amsterdam in een druk bezochte vergade ring bijeengekomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat het voorontwerp, zooals het verschenen is. niet uit te voeren is. Bij de besprekingen werd o.a. naar voren gebracht, dht de verpleegsters, in wier be lang deze regeling getroffen werd, in de eerste plaats nadeel er van zullen onder vinden, daar de werkgelegenheid vermin derd wordt, doordat het bestaan der klei nere ziekenhuizen bemoeilijkt of onmoge lijk gemaakt wordt. In slechtere financieele condities zal dit noodzakelijkerwijze tot ui ting moeten komen Bovendien werd er nog op gewezen, dat door het verschil in karakter der vcrple- gingsinrichting een eenvormige regeling voor de ziekenhuizen even onjuist is als de meening, dat een gelijk aantal uren werken in een grootere inrichting gelijk gesteld moet worden met die in een kleinere in richting, waar de persoonlijkheid der ver- plegenden niet in de massa onder gaat en het milieu een meer het familieleven nabij komend karakter moet dragen. Algemeen was men van oordeel, dat voor de kleinere ziekenhuizen ten minste zooda nige uitzonderingsbepalingen gemaakt die nen te worden, dat hun bestaansmogelijk heid niet alleen niet bedreigd wordt, doch dat ook een economisch beheer, b.v. de mogelijkheid om met het twee-ploegenslei- scl uit te komen, niet a priori uitgesloten is, en de concurrentie der leekeverpleging met de confessioneele niet meer op den voorgrond trede, dan thans reeds het ge val is. De vergadering achtte hel eenige middel om tot- uitvoering te geraken, zonder dat de instellingen finantieel te gronde gaan, dat bij de desbetreffende autoriteiten, er met nadruk op moet worden aangedrongen, dat hetgeen in de toekomst als gunst zou kun nen worden toegestaan, in het ontwerp moet worden vastgelegd, opdal niet een mogelijk wisselend inzicht der ambtenaren de soepelheid, welke toegestaan worden kan in gevaar gerakc. Men verlangde derhalve dat het in de wel zelf zal worden vastgelegd Met klem werd er ook nog op gewezen, dat het onjuist is om instellingen, die vaak geen winst be oogen en uiteraard in steeds moeilijker om standigheden verkeeren, de spits te laten afbijten bij de regeling, dat niet verplegend huishoudpersonel slechts 48 uur in de week dienst zou mogen verrichten. In de kleinere ziekenhuizen ten minste is'n dergelijke' re geling voor het budget noodlottig. Aan de commissie tot het voeren der actie werd opgedragen de resultaten dezer bijeenkomst aan de desbetreffende autori teiten bekend te maken en te bepleiten, dat daaraan een uitvoering gegeven zal worden. Uit Boedapest wordt gemeld: Ter gelegenheid van de inzending van het portret van Koningin Wilhelmina door het onder leiding van barones van Wijnbergen staande Vrouwencomité aan een Boedapester Studentenvcreeniging, heeft deze vereeni ging een huldc-avond georganiseerd voor Koningin Wilhelmina, het staatshoofd van het land, dat zooveel voor de Hongaarsche noodlijdenden heeft gedaan. Het feest vond plaats onder aanwezigheid van ongeveer 309 studenten, den Ncderlandschen gezant en den consul met hun dames en verscheidene andere hooggeplaatste personen. De Hol- landsche weldadigheid werd bejubeld in woord, muziek en gedicht. De „Tribune" meldt, dat het partijbestuur Zaterdagavond vergaderd heeft tot hel in ontvangst nemen van het rapport van dc partij-delegatie, die te Moskou met commis sies van de uitgebreide executieve en hel praesidium over dc Hollandschc partijzaken heeft onderhandeld. Ook de minderheid, die te Moskou aanwezig was, bracht haar ver slag uit. Medegedeeld werd, dat de partij-delegatie van het te Moskou genomen besluit op een drietal punten van organisatorischen aard uitdrukkelijk het voorbehoud der - naar haar meening onuitvoerbaarheid ervan had gemaakt. Het partijbestuur besloot, daar de definitieve beslissing van Moskou nog niet in handen van het partijbestuur was, onmiddellijk telegrafisch om directe toezen ding vau en definitieven tekst te vragen welke telegrafische aanvrage dan ook direct is verzonden en de behandeling van het rapport der delegatie te schorsen tc-t na ontvangst van de definitieve beslissing. Intusschen is het congres der partij vast gesteld op 9 en 10 Mei te Amsterdam. Als eenig punt op de agenda werd gezet: De verhandeling te Moskou inzake de Holland- sche Partij. Daarbij zullen ook de a.s. ver kiezingen en dc fractie-vorming in de partij worden behandeld. Het „Volk# meldt, dat de Executieve der Derde Internationale, op voorstel van d* Hollandschc commissie uit de Executieve de volgende beslissing heeft genomen: le. De heer Wijnkoop zal belast blijven met de leiding van de Communistisch» Partij Holland; 2e. aan de oppositie wordt het recht ver leend een tweeden secretaris in het partij bestuur aan te wijzen; 3e. de door den heer Wijnkoop c.s. ge voerde politiek ten opzichte van Nederw landsch Oost-lndië wordt door de Execu tieve onvoorwaardelijk afgekeurd; 4e. de oppositie verkrijgt het recht eett vertegenwoordiger harerzijds aan te wijzen, die in de redactie van de Tribune moet worden opgenomen; 5e. de volgorde der candidatenlijst voo* de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal als eersten naam aanwijzen die van den heer Wijnkoop, als tweeden dien van een lid der oppositie, als derden dien van een lid del Communistische Partij Holland en verdcl worden aangevuld op de wijze als door (he( a.r» partijcongres zal worden besloten. De Kamer Van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland heeft aan de Tweede Kamer verzocht: te te willen bevorderen een zoo spoedig mogelijke uitvoering der werken, verbonden aan de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee; 2e de moge lijkheid te openen, dat ook tegemoetkoming kan worden gegeven voor de waardevermin dering der onroerende goederen van hou ders van nevenbedrijven; 3e het wegnemen der mogelijkheid? dat van de gemeenten een bijdrage kan worden gevorderd in de te verlecnen tegemoetkoming; 4e het zoo spoedig mogelijk openstellen van de gele genheid, tot het in voldoende mate ont vangen van Nijverheidsonderwijs; 5e het uit trekken van gelden, benoodigd voor de stich ting van een Ambachtsschool te Edam. De Nijverheidsraad heeft uit zijn midden een commissie benoemd, om hem van voor lichting te dienen over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de be palingen in het Wetboek van Koophandel omtrent de Naamlooze Vennootschap van Koophandel en van daarmede samenhan gende artikelen in dat wetboek en in het Wetboek van Strafilzcht. Voorts heeft de raad zich naar aanlei ding van het feit. dat de maand-statistiek van in-, uit- en doorvoer in den laatsten tijd ongeregeld verschijnt, tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge wend met het verzoek, om te willen be vorderen dat deze maandstatistiek weder evenals vroeger op den 15en van de daar op volgende maand ter beschikking van het publiek wordt gesteld, omdat het groote nut, hetwelk deze statistiek voor het be drijfsleven heeft, juist is gelegen in het tijdig publiceeren daarvan Een internationale conferentie te 's-Gravenhage. Gemeld wordt: De Algeineene Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer le 's-Gravenhage heeft het initiatief genomen tot het bijeenroepen eener conferentie van afgevaardigden der officieele organisaties tot het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in de verschillende landen van Europa, teneinde te beraadslagen over de maatregelen, welke den art*' - den^r vcreenigingen meer vruchtdragend .."««.c» doen zijn. Ter sprake zullen worden gebracht de vereenvoudiging van persformaliteiten, de verspreiding van het propagandamateriaal en de controle op die verspreiding, het be noemen van gemeenschappelijk vertegen woordigers in het buitenland, vrijstelling van invoerrechten op propagandamateriaal voor het buitenland bestemd gelijktijdige invoe ring van den zomertijd enz. De conferentie zal gehouden worden van 49 Mei a.s. in een der zalen van Hotel des Indes te den Haag. Gedurende dezen tijd zullen de bijeenkomsten worden afge wisseld met uitstapjes in den Haag, naar Amsterdam, Rotterdam, de Intern. Voor jaarsbloemententoonstelling te Heemsteder Boskoop, enz. Onder de afgevaardigden, die de uitnoo- diging der «g..N. V. V. reeds hebben aange nomen worden genoemd de heeren: Skat Rordam (Denemarken), dr. Schuhmacher, (Duitschland), dr Pstross en de heer Ma- tousek (Tsjecho Slowakije), Gunnar erg Lam- pe (Noorwegen), Camille Joset (België en Luxemburg), E. Peyrin (Zweden), A. Junod (Zwitserland), dr. Aldo Oberdorffer (Italië), de heer Sourlas (Griekenland). Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije. Spanje en Portugal zijn mede uilgenoodigd verte genwoordigers te zenden. Bij de Tweede Kamer is Dinsdag inge komen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten ver drag tot herziening van eenige bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tus schen beide Staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelingen ten be hoeve *van de wederzijdsche belangen, als mede van de bij het verdrag gevoegde over eenkomst nopens de procedure met betrek king tot de daarin voorziene scheidsrecht, terlijke oplossing van geschillen. had behoeven te beklagen; den dood van de moeder van Flavia, over welk verlies hij zich evenwel spoedig troostte, door een nieuw huwelijk aan te gaan, en het gemis van een mannelijken nakomeling uit zijn beide hu welijken. Wel was zijn neef Alberto er nog, om zijn beroemden familienaam vOort te plan ten, maar de oudere linie van het geslacht Gottifreddi zou toch moeten uitsterven. En vorst Filippo Gottifreddi vond dat zeer beklagenswaardig, omdat die oudere linie van het geslacht Gottifreddi zooveel goede eigenschappen bezat, om aan het nageslacht over te leveren; schoonheid, voornaamheid, geest. O, was die domme Flavia maar een jongen geworden! Flavia had altijd een groote liefde voor j haar vader gekoesterd, dien ze bewonderde als weinig anderen. Maar dc vorst was voor de vertrouwelijke en teedere liefde van zijn dochter, maar weinig toegankelijk. Toch bracht zelfs alleen zijne tegenwoor digheid een verjongde atmospheer in den muffen salon van Palazzo Gottifreddi. Daarom begroette zij zijne komst slechts met levendige vreflgde. Maar dezen avond werd de klankrijke stem van vorst Filippo nog door een andere, nog diepere stem vergezeld. Een begonnen gesprek hield de bezoekers in den belendenden salon terug. Het gesprek duurde nog een paar minuten, En toen traden beide mannen binnen. Achter het hoofd van het geslacht Gotti freddi kwam dc vermoedelijke erfgenaam van dien titel. „Alberto!" riep Flavia verheugd uit en tevens verwonderd. „Alberto!" riep ook de grootmoeder, in wier oogen de vreugde een jeugdig vuur deed stralen. „Ja, ik ben het!" Don Alberto bracht de beide gerimpelde handen de oude gravin beurtelings aan zijn lippen, met die diepe vercering, die aan een vrouw altijd bevalt, ook al zijn zij overtuigd dat zij maar weinig beteekenis daaraan kun nen hechten. En toen richtte hij zich tot Flavia. Hij vestigde op haar een langen, bewon- derenden blik. Toen drukte hij haar hartelijk de hand en vroeg op vertrouwelijken toon: „Welnu, Flavia, hoe gaat het?" Éen glimlach speelde om hare lippen en verleende aan haar fier gelaat een vrouwe lijke uitdrukking, die men maar zelden daar op zag. Toch was de toon, waarop ze heul antwoordde, kort en koel, „Het gaat mij goed. En hoe gaat het u? En wat is wel de reden, dat ge nu naar Ro me teruggekeerd zijt?" En toen voegde hij er zacht bij, zoodat alleen zij hem kon verstaan: „Zaken, beste Flavia, zaken." Donna Flavia maakte een beweging van ongeduld. De zaken van Alberto! Wat zou dat kunnen zijn? En toen begon ze hem met verwijten U overstelpen. Ze zeide, hoe ze, om hem genoegen te doen, bijna geheel Rome in rep en roer had gebracht, hoe ze aan anderen offers had opgelegd, en ook zelve offers had gebracht en nu als dank niets anders kreeg dan een volkomen stilzwijgen. „Ja, Flavia, ge hebt gelijk. Ik had u moe ten antwoorden. Maar wij hebben elkaar altijd, ook zwijgend, zoo goed verstaan, nicl waar? En bovendien zijn er moeilijkheden tusschen beiden gekomen, die ik niet had kunnen voorzien." „Ge hybt dus die persoon van onberispe. lijk gedrag, vroolijk van humeur, zacht van karakter, niet meer noodig?" Een gevoel van oprechte bevrediging klonk uit hare stem. Ze zou dus haar lesuren met Suzanne behouden. En ook het vooruitzicht van een huwelijkt van Alberto verdween. j De hemel weet, tot welk een dwaas hu-j welijk hij-in staat zou zijn geweest! „Neen, Flavia, ge vergist u," riep hij uit.; „Ik heb die persoon meer dan ooit noodig. En ik ben ook voornamelijk hierheen gek» men, om alles in orde te bren^pn," „En dc moeilijkheden?" (Wordt vervolgd))

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5