IEUWS STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. LUCHTVERKEER. UIT ONZE /OOST. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. Uit de R. K. Staatspartij. De huren van arbeiders- woningen. Hooge Raad van Arbeid. Aanvulling van het Ouderdoms- fonds. Nederland en België. De afsluitdijk in 'de Zuiderzee. Staatsvisschershavenbedrijf. Invaliditeitswet. VERKEER EN POSTERIJEN. Het interlocaal telefoontarief. ParijsNew York per vliegtuig. Luchtverkeer in Z.-Afrika. Pander-vliegtuigen. Een marconist vermist. Een cycloon op Selaroe. Bij Bouwmeester's verscheiden. Smokkelarij. Tramongeluk op den Haansberg (L.). Een hoofdige boer. 200.000 Amerikaansche toeristen. De Rattenplaag in Londen. Brand te Rotterdam. Branden. De sigarenmakersopleiding op Urk. Geen harmonie. Schandelijke afpersing. Waar de Markers niet op gesteld zijn. De heele huurt in opschudding. Hevig onweer boven Amsterdam. Hij wou maar liever zitten. Een kind overreden en gedood. VISSCHERIJ. DE STEMMING VAN ZONDAG. A*n d« „Maasbode" ontleenen wij nog dc volgende uitslagen: Rijkskieskring Leeuwarden. De uitslag van de stemming in den Rijks- cieskring Leeuwarden, omvattende de pro vincie Friesland, luidt als volgt: Totaal uitgebracht 5520 stemmen, van on waarde 59, totaal aantal gSldige stemmen 5461. Hiervan verkregen: Politiek Advies 2457. Candidaten van het Politiek Advies: A. C. A. van Vuuren, Den Haag 2398, Dr. H. W. Takkenberg. Groningen, 107, Totaal 4962. Alfabetische candidaten: Mr. H, C. Ber ger, Zwolle, 41; G. P. Bon, 's-Gravenhage, 4; W. A. Brounsv. Besouw, 's Bosch, 49; A. C. T. Conijn, Doetinchem, 129; A. J. „oerakker, Schoten, 61: W. Mooyman, '«-Grave image, 6; M. J. M. vac Poll, Hel mond, 30; M. Visser, Zwolle 174. Gelderland, UTRECHT. OVERIJSEL, DRENTHE, GRONINGEN EN FRIESLAND. De uitslag der stemming van Zondag in froep II, omvattende de kieskringen van bovengenoemde provincies, kwam met uit sondering van Drenthe in ons bezit. Bij het vaststellen van den uitslag is ons gebleken, dat het resultaat van Drenthe geen enkele wijziging kan aanbrengen in de nieronder Vermelde uitkomst. KIESKRINGEN UTRECHT. NIJMEGEN, ARNHEM. 1. Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen. 2. Mr. J. H. R. van Schaik. 3. J. G. Suring. 4. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst (Twello). 5. G. Bulten. 6. C. Knigge. 7. J. H. A. L. von Frijtag Drabfee. 3. J. H. M. v d. Grinten. 9. Dr. J, F. J. ten Berge. 10. J. W. H. M. Meijer. De heer Knigge is alzoo op de zesde plaats tusschen het Politiek Advies inge- ichoven. De heer P, H. J. Steenhoff als laatste Candida at van het Politiek advies, valt van '■■ie officieele lijst af. KIESKRINGEN GRONINGEN EN LEEUWARDEN. 1. A. C. A. van Vuuren. 2. Dr. H. W. Takkenberg. - De volgorde van het Politiek Advies on derging geen wijziging. KIESKRINGEN ZWOLLE EN ASSRN. 1. A. H. J. Engels. 2. Mr. P. J. M. Aalberse. 3. A. J. Schoemaker. ■4 H. Ruyter. Alhoewel de uitslag van Assen ons tot dusver nog niet bekend is, kunnen wij deze uitkomst aldus vaststellen, daar de eenige candidaat van de alfabetische lijst die eenige kans op plaatsing op de definitieve lijst maakte, namelijk mr. dr. J. W. Schneider, in den kring Zwolle 1851 stemmen behaalde, te weinig om een plaats te verwerven, en hij bovendien uit Assen geen stem voor zijn. candidatuur kan ontvangen, omdat hij daar tiet is gesteld. RIJKSKIESKRINGEN ARNHEM— NIJMEGEN. De uitslag van de stemming in de gecom bineerde kieskringen ArnhemNijmegen luidt; Uitgebrachj 15,873 stemmen, van onwaarde 88. geldig 15.837. Hiervan verkregen: Politiek Advies 5845. Candidaten van het Politiek Advies: Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht, 4874; Mr. J. H. R. van Schaik, Den Haag, 1337; J. G. Suring, Maarssen, 38; L. F, J. M. baron van Voorst tot Voorst, Twello, 1058; G. Bulten, Voorhout, 603; J. H. A, L. von Frijtag Drabbe. Amsterdam, 23; J. M. H. van der Frinten, Velp, 81; Dr. J. F. J. Ten Berge, Utrecht, 17; J. W. H. M, Meijer, Arnhem, 100; P. H. J. Steenhoff, Baarn, 8; Totaal 13.984. Alphabetkche candidaten. Mr. J. J. A. Bakker, Nijmegen, 76; G. P. Bon, 's-Gravenhage 23; W. A. Brouns-van Besouw, Den Bosch, 62; A. C. F, Conijn, Doetinchem, 1161 A. J. G. Ellerbeck, Groenlo, 42; P. J. J. Haazevoet, Amsterdam, 168; A. J. Loerakker, Schoten, 119; B. F. M. Mensing, De Steeg, 17; W, Mooijman, 's-Gra venhage 21; M. J. Mulders, Zutphen, 9; Jhr. nr. F. J. M. Nispen tot Sevenaer. Delft, ?5; M. J. M. van Poll, Helmond, 42; H. G. J. /au de Sand, Arnhem, 17; J. W, Ch. C. Tuc ker, Dieren, 8; B. Th. de Wolf, Amsterdam, 99. Naar de „Residentiebode" verneemt heeft de regeering bepaald, dat de buren van ar beiderswoningen, welke te hoog zijn, ver laagd kunnen worden en dat het verschil kan worden bijgepast. De regeeringssteun zal echter in geen ge- ,val verder gaan dan tot de maximum bij drage, welke indertijd als uiterste grens voor steun van rijkswege werd gesteld. .Voor zoover de maximum bijdrage niet toe reikend is, dient de betrokken gemeente het meerdere tekort bij te passer. De Hooge Raad van Arbeid zal op Zater dag 9 Mei a.s. vergaderen ter vaststelling van zijn adviezen over de reorganisatie van den Raad en over het doen aansluiten van de Arbeidswet bij de gewijzigde onderwijs wetten. f 12.000.000 aangevraagd. Bij suppletoire bfegrooting van arbeid 1925 beeft minister Aalberse 12.000.000 aange vraagd, als bijdrage in bet onderdomsfonds. In verband met de opdracht, gegeven aan de commissie-Van Vuuren, verdient het naar het gevoelen van den minister aanbe veling, met bet doen van definitieve voor stellen omtrent de dekking van het tekort ap de verzekeringen gesloten overeenkom stig art. 24 der Invaliditeitswet, te wachten, totdat de regeering ten aanzien van bet rapport dier commissie baar standpunt heeft bepaald. Intusscben schijnt het gewenscht om in afwachting van de nadere wettelijke rege ling ten behoeve van de dekking van het tekort een voorloopigen maatregel te ne men. Daarom wordt voorgesteld om over het jaar 1925 in het Ouderdomsfonds het bovengenoemde bedrag te storten dat vol- doende kan worden geacht om verdere toe neming van het tekort tegen te houden, Bij de Tweede Kamer is thans ingediend net wetsontwerp lot goedkeuring van bet op 3 April 1925 in den Haag tusschen Ne derland en België gesloten verdrag. In het |usschen Nederland en België ge sloten verdrag komt een bepaling voor, waarbij beide landen overeen komen het rraagstuk van bet eventueel benutten van 't water van dc gemeenschappelijke Maas voor de opwekking van clecfrische energie studie te nemen. Bezwaren tegen de verlegging. Men meldt aan het Corr. Bur., dat de aan gekondigde verandering in de richting van den afsluitdijk der Zuiderzee, zoodat zij niet bij Piaam. maar bij Zurich de Friesche kust bereikt, de gemoederen van tal van perso nen ift Friesland, inzonderheid in den Z.W.- hoek, verontrust heeft. Dat ook buiten den Z.W.-hoek de onrust van belanghebbenden gewekt is, vloeit voort uit het verband dat tusschen de verlegging van den afsluitdijk en verbetering van het kanaal Groningen Lemmer, waarbij groote scheepvaartbelan- gen op het spel staan, In een samenkomst van de, besturen der gemeenten Bolsward, Lemsterland en Sneek is aan de onrust voorloopig uiting gegeven. Besproken werd daar een ingewonnen ad vies van ir. J. C. Ramaer en besloten de belanghebbende corporaties op te roepen tot een openbare vergadering te Sneek, op Donderdag 14 Mei a.s., namiddags 2 uur, ten einde de ernstige bedenkingen, die te gen de voorgenomen verlegging van den af sluitdijk bestaan, te bespreken en de wijze te bepalen, waarop aan deze bedenkingen uiting zal worden gegeven. Na ampele discussie heeft onze Senaat in zijn Woensdag gehouden zitting, het wetsontwerp tot richtige heffing van di recte belastingen aangenomen met 36 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van Slingenberg, Blomjous, van der Lande en van Embde. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer is de begrooting voor Cura sao goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het ontwerp tot vaststelling der begrooting voor de Staatsvisschershaven bedrijf te IJmuiden 1925 en de conclusie van het verslag der commissie betreffende de rekening van dit bedrijf over 1923. De heer VAN GIJN (V.-B.) verdedigt de instelling van een commissie van bijstand, bestaande uit practici ter voorlichting van den Minister in zake dit bedrijf. Hij acht dit beter, dan een commissie van advies alleen. De heer LOVINK (C.-H.) bespreekt de re geling der ligplaatsen in deze haven. Hij acht dit niet goed in orde en spreekt zijn leedwezen uit over deze regeling. De Minister van Waterstaat,de heer VAN SWAAY, zegt dat voorloopig van uitbrei ding der haven geen sprake kan zijn. Inmid dels wil spr. de kwestie van een commissie van bijstand neg wel eens overwegen. Nopens de kwestie der ligplaatsen zet spr, uiteen dat de toestand onhoudbaar was en dat ver andering onvermijdelijk was. Het wetsontwerp en de conclusie worden goedgekeurd. Aan de orde is de wijziging der Invali diteitswet. Art. 1. De heer BEUMER (A.-R.) heeft eenige bezwaren tegen de nieuwe bepaling omtrent de regeling der kalenderweken gedurende welke de uitkeering geschiedt. Hij acht die niuwc regeling niet gelukkig. De Minister van Arbeid, de heer AAL BERSE, zegt dat de ervaring de noodza kelijkheid dezer regeling heeft aangewezen. Hij wenscht die regeling te handhaven. 'De heer BIERMA (S. D. A. P.) stelt voor een amendement om navordering van pre mies toe te laten gedurende 15 maanden en niet 2 jaar gelijk de Minister voorstelt.. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) bestrijdt dit amendement, omdat hij 15 maan den te kort acht De MINISTER ontraadt het amendement ten zeerste, omdat het niet gewenscht is te spoedig de gelegenheid tot navordering af te sluiten. In de Ongevallenwet is de termijn ook twee jaar en noodig gebleken. De heer BEUMER (A.-R.) vreest dat de Raden van Arbeid den prikkel zullen ver liezen om spoedig de zaken in orde te bren gen. Hij handhaaft het amendement. De MINISTER blijft het amendement ont raden. De heer BEUMER trekt het daarna dan maar in. Hij wenscht nu geacht te worden tegen het wetsontwerp te stemmen. Het wetsontwerp komt in stemming. 42 leden stemmen vóór, 6 tegen, zoodat het quorum niet meer aanwezig is en de verga dering wordt verdaagd tot Donderdag één Zestig cent voor 6 minuten voldoende geacht. De K. v. -K. te Meppcl richtte tot alle Ka mers van Koophandel de vraag, of het wen- schelijk is om te bevorderen, dat het tarief voor intercommunale telefoongesprekken, zooals dit thans geldt, namelijk 50 cent voor een gesprek van 3 minuten en bij hngeren duur van de gesprekken weder 50 cent voor elke 3 minuten of gedeelten daarvan, be hoort te worden herzien. Uit een door de Haagsche K. v. K. bij een aantal van de be langrijkste zaken op het gebied van handel, industrie en verkeer in haar district, die in hun bedrijf veel van de intercommunale te lefoon gebruik maken, ingesteld onderzoek is haar gebleken, dat men zich bijna zonder uitzondering kan vereenigen met de door de Kamer te Meppel voorgestelde poging om tot verlaging van een prijs van het tweede drie-minuten gesprek te komen, terwijl men ook meent, dat door deze verlaging een grooter gebruik van de intercommunale te lefoon zal worden gemaakt De Kamer sprak zich uit, dat zij ui geen geval zich kan vereenigen met een prohi bitief intercommunaal telefoontarief, waar onder zij verstaat een tarief, dat men we gens de kosten slechts in bijzondere geval len van de intercommunale telefoonlijnen voor een gesprek, dat langer dan 3 minuten duurt, gebruik maakt. H. i. behoort een gesprek van 6 minuten, waarvan practisch gesproken steeds één of meestal meer dan één minuut verloren gaat met het zoeken van den opgeroepene, dus vóór dat het eigenlijke gesprek een aanvang kan nemen, niet 'meer te kos ten dan hoogstens 60 cent. Een prijs van 25.000 dollar. Raymond Orteig. een Amerikaan van Fransche afkomst, heeft een bedrag van 25.000 dollar beschikbaar gesteld voor den eersten ParijsNew York-vliegtocht. Het luchtverkeer in Z.-Afrika heeft een nieuwe schrede vooruit gedaan door een succesvolle vlucht uit Windhoek naar Pre toria. De vlucht die 10 uur duurde, leidde over een afstand van honderden mijlen over land zonder eenig herkenningsteeken. zoo dat de piloot op kompas moest sturen. Uit Londen wordt gemeld, dat Dinsdag op het vliegveld van Croydon met een licht Pander-vliegtuig met succes proeven zijn afgelegd. Het toestel werd eerst beproefd door een I zeer ervaren Engelsche bestuurder, die na er verscheiden moeilijke evoluties mee te hebben verricht, meldde, dat de machine zeer gemakkelijk bestuurbaar was. Een Bel gische bestuurder, die Iter een proef nam, rapporteerde even gunstig. Sir Sefton Brancker, de directeur der burgerlijke luchtvaart, was onder de vele toeschouwers en scheen zeer getroffen Het toestel, dat ontworpen is door twee jonge Nederlanders, is van Amsterdam naar Pa rijs en van Parijs naar Engeland gevlogen en zal eind dezer week naar Amsterdam terugvliegen. Aneta seint uit Batavia; De marconist van den paketstoomer „Om- bilin," de heer De Graaf, is in den nacht van 21 op 22 dezer in de buurt van Oakland ver mist, Er is vruchteloos naar hem gezocht. Tien dooden. Een tycloon heeft het eiland Selaroe ge teisterd. Er zijn tien dooden. De meeste hui zen zijn beschadigd. Voor voedselnood wordt gevreesd. (Selaroe ligt ten oosten var: het eiland Timor.) Bouwmeester's optreden fe Brussel: J»j wekte ondanks zijn tachtig jaren een spel, machtig en alles verpletterend." „Hij was alles in een vertolking. Andere spelers bestonden niet meer, het stuk, het décor, niets was nog aandaclu waard. Het geweld van zijn spel verpletterde alles. Men probeerde zich te verzetten tegen die kracht, die alle volledige tooneelindrukken kapot trok, maar onmogelijk was dat. De laatste vertooning. waarin we hem zagen, „Vriend Fritz" en een Grand Guignol-stuk „De Greep", waarin hij de meest forsche acrobatie vervulde, bewees ons geheel af doende, dat daar, waar Bouwmeester speel de. geen aandacht mogelijk was voor iets anders dan voor dat spel van Bouw meester." Een schrijven van minister De Visser. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. Th. de Visser, heeft Woensdag het volgend persoonlijk schrijven gezonden aan de familie van wijlen den heer Louis Bouwmeester: „Met diep leedwezen nam ik kennis van het overlijden van den heer Louis Bouw meester en ik haast mij U de verzekering te geven van mijn bijzondere deelneming in dit voor U allen zoo smartelijk verlies, ongetwijfeld treft het verscheiden behalve zijn nabestaanden talloozen in ons land, die hem liefhadden en bewonderden, om zijn groote kunstprestatie. De regeering is zich bewust, dat een groot kunstenaar is heen gegaan, die den naam van ons vaderland tot ver over onze grenzen heeft hooggehou den, Gaarne zou ik persoonlijk bij de begra fenis van mijn gevoelens doen blijken, doch zeer tot mijn leedwezen ben ik verhinderd. Ik zal mij echter doen vertegenwoordigen door den heer Jhr. Mr. C. Feith, secretaris generaal van mijn departement." Dinsdagavond is Louis Bouwmeester in den Circusschouwburg te Rotterdam door den heer M, Spree herdacht, bij diens optre den in „De Matroos", een stuk waarvan "de titelrol vijftig jaar geleden door Louis Bouw meester is gecreëerd. Tijdens de vertooning trad de heer Spree naar voren en wijdde hij eerbiedige woorden aan de nagedachtenis van den grooten too- neelkunstenaar. Hij wees er op, welk een groot verlies door de NedeHandsche too- neelspeelkunst wordt geleden en verzocht den aanwezigen uit eerbied voor den doode zich van hun zitplaatsen te verheffen. Aan dit verzoek werd met groote piëteit vol daan. Uit Berlijn wordt gemeld: Het „Berliner Tageblatt", den dood van Louis Bouwmees ter vermeldend, zegt van den overledene, dat hij het type was van den rusteloozen, geboren tooneelspeler, die alle registers van uen hartstocht in zich had en liet werken. De „Vossische Zeitung" noemt Bouwmees ter een kunstenaar met ongekend talent en temperament. Naar verluidt bestaat het voornemen Zaterdag a.s. de begrafenis van Louis Bouw meester te doen plaats hebben van den Stadsschouwburg op het Leidscheplein, Begrafenis van den Stadsschouwburg uit, B. en W, van Amsterdam hebben toe stemming gegeven, dat de begrafenis van het stoffelijk overschot van Louis Bouw meester Zaterdag zal geschieden van den Stadsschouwburg uit. De groote vestibule zal als chapelle ardente worden ingericht. Van hier uit zal de rouwstoet om II uur naar „Zorgvlied" aan den Amsteldijk ver trekken. De corporaties zullen zich om 10 uur in het Vondelpark kunnen opstellen, waartoe een deel van het park om 9 uur zal worden afgeslotep. Het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel heeft besloten „Zorgvlied" om half 11 voor hef publiek te sluiten. Van de corporaties, welke zich tot deel neming in den stoet al hebben opgegeven, noemen we: De Ned. Tooneelkunstenaars- vereeniging; de Mij. „Apollo" (waarvan Bouwmeester eere-voorzitter was) en de Am- sterdamsche Studententooneelvereeniging. Bij het graf zullen De Haghesangers van Louis Bouwmeester Jr. Handel's „Ëcce quo modo moritur" zingen. De overbrenging van het stoffelijk over schot van de Ziekenverpleging naar den Stadsschouwburg zal Vrijdagnacht in alle stille geschieden. Eenige persstemmen uit het Buitenland. Verscheidene Belgische bladen herdenken den grooten overleden tooneelspeler. Het „Hbld. van Antwerpen" stelt Bouw meester om zijn „Oedipus" gelijk met een Monnet-Sully; door zijn machtige Shylock- uitbeelding kon met hem in één adem noe men met den overheerlijken Irving, „Hier te Antwerpen zagen we den genialen kunstenaar menigmaal in de onptlooiing eener energie, die op zichzelf een hartver sterkend schouwspel was, in het ongerepte bezit van al zijn vermogens, met gebaren, waar geen ouderdomsverzwakking aan te bespeuren was met een stem, die nog alle registers beheerschtc van het forsche brons tot het zangerige teemen of het razerige krassen en grollen." „Ook in België vierde Louis Bouwmeester groote triomfen", consateert „Het Laatste Nieuws". Hij heeft in alle rollen van hem dit groote verwezenlijkt: dat hij altoos die persoon lijke opvatting gaf, die hem alleen eigen uit beelding, welke den echten artist kenmer ken. Wie artist zegt, zegt „persoonlijkheid": deze eigenschap had de geniale speler in de hoogste mate. Zijn Shylockk zijn Voerman Henschel, zijn Mozes Mendelsohn, zijn Matlnas Schroder, (Groote Stadslucht), zijn Coriolanus, zijn ko ning Oedipus, zijn Coüpeau (De Kroeg) en zooveel ander^ creaties van hem, zijn het onvergetelijke werk van een zeer grooten meester. Voortaan -kan men zich die perso nages niet meer indenken dan onder den vorm, dien Bouwmeester gaf." De „Standaard" (Brussel) herinnert aan Te Bellingwolde (Gron.) is de smokkelaar H. aangehouden en werden een 50-tal ge smokkelde schapen, die over de grens waren gekomen, in beslag genomen. Vrij ernstige schade. Op den Haansberg tusschen Strijbeek en Brunssum is Woensdagmiddag een ernstig tramongeluk gebeurd. Een electrische tram uit de richting Brunssum is door-een misver stand, voortspruitende uit de dienstregeling, in volle vaart den berg af op een tram, uit de richting station Emma-mijn komende, ge reden. Het voorbalcon van een der trams werd gedeeltelijk ingedrukt, en vrij ernstig bescha digd. Ook de andere wagen kreeg schade. De beide rijtuigen waren flink bezet met reizigers. Een der bestuurders werd door glasscher. ven licht gekwetst. Twee vrouwen en drie mannen Hepen door den schok en door glas scherven schrammen op. Dr Thomas, uit Brunssum, verleende de eerste hulp. In de buurtschap Soest bij Groenlo, woont de landbouwer Ter M. Voor eenigen tijd woonde hij samen met zijn broeder, die kor telings overleden is. 't Begon al in den dis- tributietijd. Toen liet het gemeentebestuur van Eibergen bij de beide broers een groote hoeveelheid rogge in beslag nemen, daar zij weigerden het koren goedschiks af te staan Het geld voor het in beslag genomen graan weid geweigerd. Bij dit eene geval bleef het niet, de broeders stoorden zich nergens arn en liepen heel wat geldboeten en zelfs hech tenis op. Toen onlangs de eene broer stierf, wei gerde .de andere dc successierechten der erfenis te voldoen, met het gevolg, dat de rechtbank te Zutphen bevel gaf een weide van M. te verkoopen, uit welker opbrengst de belasting is betaald. Ter M. stoorde zich niet aan den verkoop en hakte het hout weg om de verkoente wei. Hij werd wegens diefstal veroordeeld. Een nieuwe bekeuring kreeg hij, toen hij zonder jachtacte op eigen grond ging jagen. Dezer dagen dreef hij zijn koeien weer naar de verkochte wei, die hij nog steeds als zijn eigendom beschouwt. Een nieuwe bekeuring en verootdeeling volgden natuurlijk. Een Exchange-telegram uit New-York meldt, dat in scheepvaartkringen aldaar verluidt, dat binnen drie maanden 200.000 toeristen naar Europa zullen vertrekken. Alles wijst er op, dat dit seizoen het groot ste zal worden in de geschiedenis van het Trans-Atlantisch verkeer. De toename van het aantal toeristen vindt in verschillende factoren haar oorzaak, doch voornamelijk hierin, dat verscheidene Europeesche ge meenten speciale toeristen-attracties aan bieden, zooals tentoonstellingen, beurzen enz. Er is een merkbare uitbreiding van het toeristenverkeer aar SpEtije en Italië. Het rapport van den Gezondheidsdienst van Londen over 1924, zoo juist gepubli ceerd, wijst uit, dat in het vorige jaar weder een groote slachting onder de ratten is aan gericht. Het gebrijik van verschillende soorten vallen heeft tot resultaat gehad, dat in cén hotel in de afgeloopen drie en half jaar niet minder dan 2500 ratten slachtoffer zijn geworden. Doch ook de kat stelt lofwaardige pogin gen in het werk om haar reputatie van erf vijand der rat te herwinnen én te hand haven. Versohcidene firma's hebben met deze rattenvan^sters van beroep goede resultaten bereilTt en er zijn firma's, die er voor de rattenvangerij 40 a 50 poesjes op nahouden. Naast Hameln heeft ook Londen nog zijn menschelijke rattenvangers, die in 1924 niet minder dan 21202 ralten wisten buit te maken. Dinsdagavond ruim half elf ontdekte een agent van politie brand op de eerste étage van pand Wilgenstraat 61 te Rotterdam, waarin de heer T. If. Colignon een sigaren fabriek heeft gevestigd. Toen de vrijwillige brandweer ter plaatse verscheen, sloeg de vlam reeds uit het dak, dat korten tijd later instortte. Met vijf stralen werd het vuur aangetast. De boven-étage, die als werkplaats was ingericht, is geheel uitgebrand. Een groote voorraad tabak en sigaren ging verloren. Het beneden gelegen gedeelte kreeg veel waterschade. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van vonken uit een kachel op de drogerij De schade wordt door verzekering ge dekt. Te Nijkerkerveen hebben eenige branden plaats gehad. Bij N. v d. Bunt aan den Laakweg brandde de hooiberg af en van W. Bouwmeester is de woning totaal ver brand, waarbij de inboedel mede verloren ging. Het vee werd gered. Het huis was niet verzekerd; de inboedel laag. Men ver onderstelt, dat de oorzaak is, dat de houten schoorsteen vuur heeft gevat. Maandag is door onbekende oorzaak te Bracht (Ambt Hardenberg) de woning van de bouwvereeniging Beter Wonen'be woond door het gezin van de arbeider A. B'„ geheel afgebrand. Alle meubelen en huisraad gingen mede verloren. Huis en in boedel zijn verzekerd Te Escharen bij Grave is de boerderij van H., nagenoeg geheel afgebrand. Aan „De Tabaksplant" wordt omtrent de sigarenmakersopleiding op Urk het volgen de medegedeeld: „De proefneming in zake ,de klassikale opleiding van leerlingen-sigarenmakers geeft aanleiding tot tevredenheid. Voor zoover thans een oordeel kan worden uit gesproken de lessen loopen over een tijd vak van een half jaar staat reeds vast. dat schoolopleiding betere resultaten ople vert dan het gewone stelsel, waarbij de leerling gevormd wordt in het bedrijf. Vijftien van de vijftig leerlingen zijn zoo ver gevorderd, dat zij in staat zijn van de door hen zelf gemaakte bosjes een bruik baar product te fabriceeren. Natuurlijk blijft er onderscheid bestaan in aanleg, ijver en vaardigheid. Hierbij moet ook in aanmerking worden genomen, dat het verschil van leeftijd, welke van 14 tot 30 jaar varieert, invloed uitoefent. De jongste leerlingen zijn over het algemeen niet zoo ver gevorderd als de meer oudere, Intusschen moet worden opgemerkt, dat de productie van leverbare sigaren, vervaar digd door de leerlingen, nog beneden het getal blijft, dat door de leermeesters zou kunnen worden gefabriceerd, indien zij al hun tijd niet aan de leerlingen moesten be steden," Het is er in de raadsvergadering van He- dikhuizen (N.-B.) weer frisch van langs ge gaan, vertelt de „Gooi- en Emlander". Nadat de heer Dobbelsteen in een adres aan de Kroon naar aanleiding van dc niet- goedkeuring door Ged. Staten van de ge meente-begrooting een groot zondenregis- ter van B. en W. had voorgelezen, zei Wet houder Winkel Het lid Dobbelsteen geeft telkens de schuld aan B. en W. en denkt dat hij alles mag zeggen en schrijven. Hij schrijft in moties en kranten niets dan onwaarheid en wil daft de schuld op ons schuiven, waar tegen ik protesteer. Hij legt het er op aan om propaganda te maken ik ben, toch de man voor de gemeente enz. In dat leugenachtig bericht in de krant, dat ook wel van Dobbel steen zal komen, las ik tot mijn verwon dering dat ik herhaaldelijk van de vergade ring weg bleef, omdat het mij 's avonds be ter uitkwam, maar de heer Dobbelsteen weet zeer goed, dat ik des avonds in 't geheel niet kan, dóch ik zou niet wegblijven, wanneer ik voor gemeentebelangen kon komen. Echter al wat onze minderheid voorstelt, wordt steeds in den wind geslagen, hun voorstellen moeten er doorheen. Ik zit hier voor Jan Klaessen en daar zijn Dobbelsteen en con sorten de schuld van. Als ik naar het raad huis ga, roepen de schoolkinderen mij na „kijk daar gaat hij weer voor niks," dat is waar, want tweemaal kun je altijd voor niks loopen. Nu weet je waarom ik wegblijf. De heer Van Hemert Sinds het presentie geld afgeschaft is, komt ge niet naar de ver gadering, doch wel gaat ge naar de wethou dersvergaderingen, omdat ge daar geld voor krijgt. De Voorzitter Jullie laten deze drie leden voor gek loopen, door hen telkens voor niets te laten komen. Toen heb je gauw het pre sentiegeld afgeschaft, dat vind ik kinder achtig schandalig. De heer v. d. Heijden Na de afschaffing van het presentiegeld ben ik nog dikwijls voor niets geweest. De heer Van HemertDe presentielijst zal wel uitmaken, welke leden .aan de verga deringen hebben deelgenomen, doch des avonds zou het mij veel beter uitkomen ik mag toch wel gaan, doch het is dikwijls zeer lastig voor mijn patroon. De Voorzitter ik heb de vergaderingen opgeroepen, 's morgens om 10 uur, 's mid dags om 2 en 4 uur en 's avonds om 6 uur maar de heeren kwamen toch niet, dan ga je toch denken we worden hier voor den gek gehouden. De heer Van HemertDien keer toen het 's avonds vergadering was, was ik ernstig ziek, dat kan ik met een doktersattest bewij zen. De Voorzitter De anderen kwamen toen ook niet, dat was afgesproken werk. De 40-jarige kantoorhoudster van een postkantoor te Gobelsburg (Oostenr.) was in aanraking gekomen met iemand, die voor gaf, genegenheid voor haar te koesteren en haar te willen huwen. Zij gaf den jongeman telkens en telkens weer, grootere sommen uit de kantoorkas Het geld nam de schurk aan om een ander te kunnen huwen. De vrouw van den bandiet, die van de zaak afwist en zelfs de schoonmoeder, pers ten de kantoorhoudster, die zich geheel en al in hun macht wist, daar zij haar geheim kenden, sieeds meer geld af. Het drietal leefde zoodoende jarenlang op kosten der ongelukkige vrouw en maakte met het af geperste geld zelfs reizen naar Italië. De kantoorhoudster ondervond, toen de zaak uitkwam en een rechtszaak werd, de algemeene sympathie. Droevig moet het echter voor haar ge- weest zijn, toen van alle kanten ten hare gunste werd aangevoerd, dat zij afschuwe lijk leelijk was, zoodat geen man haar wer kelijk kon liefhebben, en zij dus blij wis, een partij gevonden te hebben. De hoofdschuldige werd door den rechter een „walgelijk exemplaar" genoemd. Tegen de kantoorhoudster werd een lich te straf geëischt, die met de preventieve hechtenis gelijk stond, zoodat zij onmiddel lijk vrijgelaten werd. Dc afperser kreeg 5 jaar zware kerket- stiaf, zijn yrouw acht en zijn schoonmoeder tien maanden. Vele beroeps- en amateur-fotografen, die Marken bezochten en bij die gelegenheid kiekjes van de eilandbewoners in hunne tra- ditioneele kleederdracht maakten, zullen hebben ondervonden, dat het gros der be volking er niet van is gediend, om te wor den „geteekend", zooals men het op Marken noemt. Vaak geeft dit echter, naar dc „Tel," meldt, van de zijde der Markers aanleiding tot een minder vriendelijke houding tegen over vreemdelingen en soms zelf tot hand tastelijkheden. Zoo stonden Zondagmorgen voor 's eilands raadhuis een paar persfotografen gereed om opnamen te maken van de trouwpartij, die om 12 uur zou plaats hebben. Toen de stoet eindelijk arriveerde en een argelooze Ameri kaan er zijn kodak op richtte, stoof de brui degom met opgeheven vuist uit het gelid, waarop de Yankee het maar het verstandig ste vond om bakzeil te halen. Een broer van den bruidegom trachtte intusschen de pers fotografen in bedwang te houden door te dreigen, dat hij zijn pet voor de lens druk ken of 't heele toestel omverschoppen zou. In den loop van den middag weer een an der geval I Een heer, die bezig was een opname van de haven te maken en daartoe zijn toestel bad klaargezet op den dijk, werd plotseling moedwillig met camera en al bijna omverge- loopen door 'n passecenden visscher, hoe wel er ruim voldoende gelegenheid was om voorbij te loopen achter den fotograaf langs Tot niet geringe verbazing van den vis scher ontpopte deze heer zien echter als de gemeente-veldwachter van Marken, die voor deze gelegenheid in burgerkleeding was. Zoodat dit muisje voor den visscher- ir.an nog wel een staartje zal hebben. Een vrij ernstig ongeval had Dinsdagmid dag in de St. Anth. Breestraat te Amster-' dam plaats, waardoor de geheele buurt in opschudding werd gebracht. In een grossierszaak was een reiziger op bezoek, die .toen een door hem getoonde celluloid-kam in brand geraakte de bran dende kam in een kist, geheel met kammen gevuld, wierp, In een oogwenk stond de inhoud der klrl in lichte laaie. Door personeel werd de kist op straat ge> zet, waar de vlammen meters hoog er uiti oplaaiden. Een paard voor een goederenkar gespan nen ,dat zich plotseling voor 't vuur gesteld zag, schrok hevig en trok den wagen naar den kant der tramrails, juist op het oogen» blik, dat een motorwagen van lijn 8 kwam aanrijden. Beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing. De voerman, door den schrik overvallen viel op straat en moest in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De vrachtkar werd geheel vernield en de tramwagen werd ernstig beschadigd. Het brandje was spoedig gebluscht. Kwart over vijf Dinsdagmiddag berstte' boven Amsterdam een oaweder los, dat wel' kort duurde, maar in zijn hevigheid schrik- aanjagend was. Op bet Stationsplein sloeg de bliksem in de motor van lijn 22. Een juf frouw werd getroffen en licht gewond. In het tramnet zijn eenige kabels uitgeslagen, doch het tramverkeer ondervond geen ver traging. Verder raakten twee motoren defect van lijn 6 en 7. De brandweer rukte twee keer uit. In de Noorderkerk was een kleine binnenbrand onstaan, die terstond geblusch# werd, Dinsdag heeft zich bij de politie te 's Hagt aangemeld een 69-jarig koopman, zonder vaste woonplaats, die vóór eenigen tijd door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot 'n voorwaardelijke ge vangenisstraf van 10 maanden met een proef-l tijd van 3 jaar. De man zeide tot de politie, d^f hij maar. li.ever de straf wenschte te ondergaan ,datti zich aan de voorwaarden waarop de voor waardelijke veroordeeling was geschied, ta houden. Dinsdagmiddag omstreeks half een stak op den Overtoom, te Amsterdam, ongeveer ter hoogte van het bureau van de verkeers politie, een knaapje van vijf jaar den rijweg over, doch werd door een particulieren auto overreden, Het ongelukkige kind was vrij wel op slag dood. Het lijkje is naar het Wil- hehnina-gasthuis vervoerd. Van schuld vaa de zijde va"n den bestuurder is niets gebl®a ken. ALPHEN AAN DEN RIJN, 28 April 1925. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn." Spinazie, 57 per 100 K.G. Radijs, 6. Seldery 2.30—3.30. Rabarber 5—5.50. Raapstelen 0.80—7.30. Prey 3,40. Peen J 28, Alles per 100 bos Kropsla, I, 6.20— 7.60, idem II, 3.604.50. Bloemkool I, 2328, Alles per 100 stuks. AMSTERDAM, 29 April. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwscha Bonte f 5.506.20, id. Blauwe f 5.506.40, id. Eigenheimers f 4.254.40, id. Bravo's f 4.75—5.25, id. Roode Star f 3.80—4.25; Friesche Roode Star f 34, id. Roodbonten f 3.754.25; Noord-Hollandsche Blauwe f 3.804.25; IJpolder Bravo's f 4.755.25; Zeeuwsche Eigenheimer poters f 22.50, id. blauwe poters f 1.602, id. bonte poters f 1.602, id. Bravo poters f 22.50, id. Roode Star poters f 22.50; Hillegommer Zandaardappelen f 6.507.50; Groninger Bravo's f 4.505, id. Rood Star f 3.754, Drentsche Eigenheimers f 2.503, id. Roode Star f 2.503 per hl. Winter Malta-aardap pelen f 1820 p. 100 kg. AMSTERDAM, 29 April. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 293 vette! kalveren, le qual. f 11.10, 2e qual. f 0.90 1, 3e qual. f 0-800.90 per kg. levend ge wicht 156 nuchtere kalveren f 1220 per stuk 560 vleeschvarkens. Holl. le qual. 9192 ct., 2e qual. 8991 ct., Overz. en Geldersche le qual. 9192. ct., 2e qual. 89 91 ct. per kg slachtgewicht. Vette varkens 85—87 ct. ASSEN, 29 April. Eieren. Oo de markt van de V. P. W. waren aangevoerd 173.400 stuks. Prijs f 57 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 29 April. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 1216, vale f 2028, grauwe f 2026, bruine boo- nen f 2225 per hl. Bruin mosterdzaad f 46— 48 per 70 kg- Maanzaad f 2122, Karwij-i zaaa f 16, beide per 50 kg. HOORN, 29 April. Vee. Aanvoer 84 varkens, vette f 0.740.76, Londensche f 0.740.75, zouters f 0.72. Handel goed» Eieren. Aanvoer kipeieren 27.705 stuks, f 5.406.10, bruin f 66.50 per 100 stuks. Eendeieren 3160 stuks f 5.205.50 per 10O sts. MAASTRICHT, 29 April. Boter. Hoogste prijs f 1.97, middelprijs f 1.89, laagste prijs f 1.80. Aanvoer 132.950 kg. MONNIKENDAM, 29 April. Vee. Aan de voorjaarsrunderenmarkt zijn aangevoerd 210 geldekoeien, prijs f 250—380 per stuk. Handel matig. SNEEK, 29 April. Paarden. Aan de le/ paardenmarkt van dit jaar was de aanvoer 103 paarden. Eerste qualiteit werksoort gold f 380 tot 500, 2e soort f 250 tot 300, Enters en Twenters f 100 tot 180, slachtpaarden f 100 tot 180, luxe paarden brachten het tot f 525. De handel was in alle soorten kalm. VOLENDAM, 28 April. Eieren. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 400000 een deneieren f 5.505.70 en 6.000 kippeneieren f6.10—6.20 per 100. IJMUIDEN, 29 April. Heden werd geveild de door den stroomtreiler IJM. 142 (Freia) van IJsland hier aangevoerde lading zoutevisch met een opbrengst van f 5355. De stoomtrei- ler IJM. 82 (Aneta) wordt eveneens voor da IJslandvisscherij gereed gemaakt en zal bin nen enkele dagen kunnen uitvaren. IJMUIDEN, 29 April. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJM. 187 (Derika IX) met f 1295 j IJM. 189 (Mary) met f2165 IJ.M. 109 (John Brown) met f 2119 IJM. 81 (Luitenant Ge neraal de Beer van Portugael) met f 1853 IJ.M. 152 (Paris) met f 1935 IJ.M. 176 (Holland II) met f 1631 IJM 179 (Holland/ III) met f 1548 IJM. 365 (Holland VI) rnefl f 1111 IJM. 150 (Kamperduin) met f 2188 IJ.M. 92 (Oceaan II) met f 1601 IJ.M. 201 (Johanna N. Klein) met f 1601 IJ.M. 8 (Annie) met f 1335 IJ.M. 155 (Albert Groen) met f 1741 IJ.M. 177 (Emma) met f 1623 j IJ.M. 191 (Albatros) met 2038 IJ.M. 32 (Zeemeeuw) met f 1711 en IJ.M. 432 (Raaf) met f 846 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6