BEHANGSELS N.V. Zuid Holl. Papierhandel REGENJAS LODENJAS f9.50 van DUSSELDORP: f25.00 VAN DUSSELDORP VRIJWILLIGE VERK00PING OPENING Ant. J. Lubbers KUNSTTANDEN K0EKENHEIM VOOR ELKE WONING alléén Groote Houtstraat 3 r\er i eri ie" te schoten, 'absoluut waterdicht van de Drinkhal van de Wilhelminabron Kloeken met Kuikens Timmerman en Aannemer Onderhoud van Huizen KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. UIT DEN OMTREK. De Stoomwasch- en Bleekinrichting „L/lZL LELL.IEL bij Haarlem Kloosterstraat 64, 66 en 68. tel. 12950 DE DIRECTIE. Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen op Vrijdag 1 Mei 1925 ENGEL HUGTENBURG, Hoddenbach - Raamgracht 29 ook voor Dames! BRILLEN Eduard Verkade naar Indië? Arnold Spoel. Dr. August Snieders. Een monument voor Heijermans Een nieuw alliage voor Tafelzilver. Strijd tegen den kanker. Dr. L. J. Sicking. Jac. Urlus. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. HANDEL EN NIJVERHEID. Coop. Inkoopvereeniging „St. Homobonus". De malversaties te V eenend aal. Tabak met verbroken zegels in de étalage. De zaak Brommert en Van 't Reve. Verduistering door een luitenant der militaire administratie. De moordaanslag op twee veldwachters. De malversaties by Leger' leveranties. HEEMSTEDE STALEN OP hoek Spekstraai Teleüooti 14269 zal Uw Waschgoed helder wasschen en Uw Huishoudgoed Mangelen tegen ondeistaande prijzen: Wasschen van 5 K.G. 24 ct p K G. Wasschen v 5-^10 K.G. 23 ct. p. K.G. Wasschen 10-25 K.G. 22 ct. p. K G. Bij grootere quantums prijs op aanvraag. Wasschen minder dan 5 K.G. worden behandeld als stukgoederen. Speciale inrichting voor het behandelen van groote hoeveelheden wasch goeder er ivoor Hotels, Gestichten, enz., tegen gereduceerde prijzen. Aanbevelend, 23.50, 36.-, 40.-, 16.-, 23.60, 36.-, 40.-, 42.60 28.-, 30.-, 32.60, 35.-, 37.60 5 BARTELJORISSTRAAT 5 5 BARTELJQRISSTRAAT 5 4 SMEDESTRAAT 4 4 SMEDESTRAAT 4 te LISSE (Station) wegens ontruiming der Fabriek. DONDERDAG 7 MEI 1925, Machinerieën, Gereedschappen, nieuw Hout, gebruikte Ramen, Kozijnen en Deuren, De DRINKHAL Is DAGELIJKS GEOPEND Persoonlijke Drinkkaarten (voor don duur van ho' 'jse z en) f 2.50 verkrijgbaar aan de Drinkhal. PRIJS PER GLAS 5 CENT. Da bezoekers worden beloofd doch DRIKGEND Verzocht «e:kens hun kaart te vertoonen. Kuikens Broedeleren. Stam Glnjolens f 2.50 Eieren hennen. Cook (Engeland) Kuikens f 0.50 Br. eieren f 0.20 ZUID-SCHALKWIJK. Woonpl. Hagestr. 16, Tel. 12086 Werkplaats Maudalenastraat 18. de gemakkelijkste l»te KWALITEIT Nieuwendijk 105 Amsterdam Een medewerker van de. Loc. heeft met Eduard Verkade gesproken over de kans *an een eigen tournée in Ned. Oost-Indië. „Ja, ja, de kans is er wel. In het con tract met den Amsterdamschen- Stads schouwburg is o.m. de bepaling opgeno men, dat de spelers niet voor een speel seizoen geëngageerd worden, maar dat hun engagement ook gedurende de zomermaan den doorgaat. Als er dus toch een groot gezelschap onder leiding van Verbeek en mij bijeen blijft, zou het mij best lijken om met een deel van den troep een tournée door Indië te gaan maken. We zouden in ten hoogste zes maanden uit en thuis moe den zijn." ,,En met welk repertoire?" „Dat zou ik willen vaststellen in verband met de verlangens van het Indische publiek. Zooals ik zei: dat weet echte kunst te ^aardeeren; ik geloof dus dat we met ons Shakespeare-repertoire in de eerste plaats Welkom zouden zijn. Daarmee is beslist succes te behalen in Indië. Als u daaraan toevoegt een aantal society-stukken met standaardrollen, valt er dus wel wat aan te bieden Wij spelen nu al vijf Shakespeare- stukken, waarvan u er enkele ook in Indië gezien hebt. Daar komen dan nog twee stukken bij: De koopman van Venetië en Measure for measure. Den Koopman zal ik geven in de vertaling van Van Looy, aan de vertaling van Measure for measure is Balthasar Verhagen bezig. Eerlijk gezegd ik heb nogal lang ge aarzeld, of ik De Koopman van Venetië Wel zou vertoor.en. De Shylock-rol is zóó onafscheidelijk verbonden aan den naam van Bouwmeester, dat ik uit piëteit lang geweifeld heb. Temeer omdat ik het stuk anders zie. Ik zou het ook anders willen geven en min der nadruk leggen op de Shylock-figuur, die een belichaming is van menschelijke geldzucht, van het mercantiele in den mensch. Measure for measure is ook een subliem stuk." „Voor uw Shakespeare-repertoire hebt u een groote bezetting noodig." „Precies, en nu komen we juist aan de moeilijkheden van zoo'n Indische tournée en speciaal van een als ik mij voorstel te- kunnen maken. Ik zou veertien of vijftien van mijn eigen menschen willen, meene men en dat aantal voor de groote Shakes- peare-stukken willen uitbreiden met dilet tanten. In die uitbreiding is in Indië vrij gemakkelijk te voorzien en er zijn onder de Indische dilettanten werkelijk hêel goede krachten. Daar zit ook niet de groote moeilijkheid. Het probleem voor een troep- leider is eeuwig en altijd weer: de geld kwestie." Den len Mei a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat Arnold Spoel werd benoemd tot leeraar aan het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage. Te Antwerpen heeft zich een comité ge vormd, waarin ook Nederlanders zitting hebben, met het doel, de honderste verjaring der geboorte van den Vlaamschen roman schrijver en cantatedichter August Snieders in Juli en Augustus a.s. op grootsche wijze te herdenken. De feesten zullen in hoofd zaak bestaan uit een plechtige herdenkings vergadering in het provinciaal regeeringsge- bouw, de uitvoering, in de stedelijke feest zaal of in den Dierentuin, van Jolanda mu ziek van Wambach, woorden van Snieders, onder leiding van Lodewijk de Vocht, een ontvangst ten stadhuize, de uitvoering van een Snieders-cantate, woorden van Dr. Grietens, muziek van A. Verhoeven en de oprichting van een monument te Antwer pen, Borgerhout of Bladel in Noord-Bra bant, waar August Snieders 8 Mei 1825 fs geboren Naar de Tel. verneemt, heeft het Comité Heijermansfonds het graf jp de begraaf plaats „Zorgvlied", waarin Herman Heijer mans rust, met een aangrenzende grafruim te aangekocht. De bedoeling is belangstelling te vragen voor de oprichting van een grafmonument. Thans is het graf met een eenvoudige van gepolijst graniet. „Science" weet te melden, dat een En- gelsch fabrikant er in geslaagd is, een nieuw zilver-alliage samen te stellen, dat 1* niet mat of dof wordt. Het bestaat uit 9234 schap, bij de verhitting, noodig voor het zilver en heeft, naar gebleken is, de eigen- soldeeren geenerlei zichtbare verandering te ondergaan; zelfs kan het méér hitte ver dragen dan standaard-zilver Vooral in de kringen der Engelsche huisvrouwen bestaat, volgens het blad, groote belangstelling voor deze uitvinding, vooral, omdat gebleken is, dat lepels en vorken uit dit alliage vervaar digd, niet verkleuren door vruchtensappen, eieren, enz., terwijl alle andere eigenschap pen, als glans, hardheid, buigzaamheid, enz. dezelfde zijn als van het gewone tafelzilver, Terwijl te Milaan, later ook te Napels en f te Rome reeds instellingen zijn opgericht waar ter herkenning en bestrijding van den kanker alles wordt toegepast, waarover de hedendaagsche wetenschap hiertoe kan oe- schikken, heeft u prof. Alessandro Lustig te Rome een oproeping tot alle Italiaansche artsen gericht, om zich te vereenigen tot een bond tegen den kanker, die in Italië jaar lijks meer dan 25000 menschen het leven kost. Dr. L. J. Sicking, laastelijk rector van het R. K. Lyceum in Den Haag, werd vandaag 70 jaar. „Een onvermoeibare boekenwurm en toch tegelijk een enthousiaste practicus, schrijft B. in de „Res.bode," een zachte, beminne lijke vriend in den omgang en toch tegelijk een driftige strijder voor waarheid en recht, een gemoedelijke docent, die de harten der jeugd onafwijsbaar tot zich trekt en toch tegelijk de geestdriftige bezieler, die zijn leerlingen niet rusten laat alvorens ze alle, zonder uitzondering en zegepalm verworven hadden; de strijdbare Roomsche ziel vol liefde en toch altijd strijdvaardig, vol blij heid en toch nimmer voldaan, een grijsaard in kennis, een kind in het geloof!" Dr. Sicking is de dichter van eenige katholieke volksliederen. Urlus heeft van het gemeentebestuur van Antwerpen een medaille gekregen ter her innering aan zijn optreden aldaar, en aan zijn 30-jarig jubileum. HET MUNSTERKERKPROBLEEM-TE ROERMOND OPGELOST. De afbraak van een gedeelte der oude kazernegebouwen eri de verlegging der Graaf Gerardstraat hadden voor velen een nieuw perspectief geopend inzake de al-of niet-vrij- legging der Munsterkerk te Roermond. Alvorens thans een uitvoering te geven aan de reeds goedgekeurde plannen van Ir. Jos. Cuijpers, noodigden B. en W. de Monumen tencommissie nogmaals uit het geheel in oogenschouw te nemen. Dr. Kalff, dr. Berlage en Leeuw gaven aan dezen wensch gevolg en in tegenwoordigheid van B. enW. der gemeen te, de raadsleden ir. dir. van Publieke Werken en ir. Jos Cuijpers bezochten zij nogmaals de ze omgeving. Het resultaat der bespreking is, dat nog een poortlegging zal plaats hebben van 10 M. stationwaarts. Voorts zal de verdere ombouw geheel in de lijn van het plan Jos. Cuijpers worden voltooid. HOE IK MIJN KIND GEDOOD HEB? Roman door Pierre l'Er- mite (l'abbé Loutilj, bewerkt door Christine Kamp. Van Mun sters uitgeversmaatschappij, Am sterdam. Het boek is er reeds in een goede ver taling en de beroemde film wordt thans te Amsterdam gespeeld (zie no. 62, „Van Al les en van Overal" in ons no. van 29 April). Wij volstaan er dus mee, hier de voor rede van het prachtige boek te laten vol gen: Hoe ik hem gedood heb?.... Dat is het juist, wat ik u zeggen wilde. En ik wil het doen, omdat het stilzwijgen mij foltert. Ik heb het geheim willen uitschreeuwen.... In mijn eigen omgeving kon ik het niet doen en daarom ben ik weggegaan, ver weg, naar een van die priesters, wier toog de schrik van mijn leven was. En ik heb hem alles gezegd.... Waarheid is het, dat ik, de moeder.... en wat is er goddelijks in dat woord.... ik, de moeder.... ik, zijn moe der, ik heb gedaan, wat de dieren niet doen: ik heb mijn kind gedood.... gedood, zeg ik UI.... Ik heb hem koelbloedig lang zaam gedood Ik heb hem gedood naar ziel en lichaam. voor tijd en eeuwigheid.... Begrijpt ge nu. dat die misdaad mij ver plettert, dat ik noodzakelijk den mond moet open doen.... dat ik mijn schandaal moet uitschreeuwen: ik heb mijn kind ge dood!. I, Het uur der Kindteren. 2. Het Scheepje van Petrus. Uitgevers- Maatschappij Paul Brand, Hilversum. Dit zijn mooie prentenboeken, maar geen gewone prentenboeken. Toch zijn ze voor kinderen geschreven Door Mevr. Alb. Steen- hoff-Smuldcrs werden ze uit het Engelsen vertaald en niemand die er over kan oor dcelen, zal ontkenen det deze vertaling in goed bevoegde handen was. Als proeve gezien we het volgende kin derlijke gedichtje van Francis Thompson, getiteld Kleine Jezus „Luister toch een oogenblik, Kleine Jezus Was je als ik Toen Je hier een kind wou zijn, Zoo verlegen en zóó klein, Was 't niet naar zoo heel alleen Zonder de engelen om Je heen Had Je ook speelgoed net als wij Was Je in den hemel blij Als de kleinste cng'len kwamen Om met Je te spelen Namen Jullie dan de sterren wel Eens voor knikkers Kon Je 't spel „Kiekeboe" niet heerlijk doen Achter s'eng'lenvleugels toen Het tweede prentenboek „Het .Scheepje van Petrus", bevat in versmaat een onder houdende onderrichting over de Kerk en haar stuurman, den Paus. Beide boekjes bevelen wij warm aan. NIEUWE UITGAVEN. Gima ,de Yenda-man, door P. Andries- sen O. S. Cr. Missionaris in N.-W. Uele (Congo). Uitgaaf der Kruisheeren te St. Agatha-Cuyk (N.-B.) Een prachtig, geïllustreerd missie-verhaal, dat door alle missie-vrienden, neen door alle Katholieken, moet gelezen worden. HET KOSTERSBOEK door W. v. K. N, V. Dekker v. d. Vegt en J. W. van Leeuwen, Ulrecht-Nijmegen. In dit boekje vinden de kosters bijeen de voornaamste voorschriften der H. Kerk over hun dienst. Voor enkele ondergeschikte punten, waarover geen voorscriften bestaan is in dit boekje toch aangegeven, hoe men in dit geval dient te handelen. Dan zijn de regels opgesteld naar den geest der voor schriften of naar de practijk der kerken ie Rome. ZEELIEDEN-ZIELZORG, door P. Adria nus O. M .Cap. Uitgave van het R.-K. Zee lieden-secretariaat, Rechthuislaan 50a., Rot terdam. Dezer dagen werd de algemeene jaarver gadering gehouden der Manufacturen-In- koopvereeniging „St. Homobonus" te Rot terdam. De balans- en exploitatie-rekening wer den onveranderd goedgekeurd. Periodiek aftredend waren de bestuurs leden Ferd. Meyer, voorzitter en B. de Mol, commissaris, die met algemeene stemmen herkozen werden, terwijl in de plaats van den heer G. H Bokeloh, commissaris, geko zen werd de heer J. van der Hart te Rotter dam. Als gevolg van den algemeenen vooruit gang en mede door toetreding van nieuwe leden, vertoont de omzet van „St. Homo bonus" dan ook in verhouding tot het voor afgaande boekjaar, de niet gering toename van meer dan 1 Vt millioen gulden. De financieele positie was ook in 1924 sterk en bevredigend, voornamelijk tenge volge van de door het bestuur gevoerde voor zichtige politiek en zijn strenge maatregelen bij het verleenen van credieten, waardoor het debiteurensaldo in zijn Samenstelling alleszins solide bleef. De waarborg tegenover crediteuren be stond op 31 Dec. 1924 uit Kapitaal f 89.033.40 reserve f 13.718.32 risico-fondsen f 21,763.84 aansprakelijk heid volgens art. 42 der statuten f 137.000, totaal f 261.516,06. Een kapitaal van f 123.000 aan omzetpre- mies, dat in 1925 den leden moet worden uitgekeerd is bij bovenstaande opstelling buiten beschouwing gelaten. Verder worde gememoreerd, dat het uit te keeren omzetpremie-kapitaal over 1924 het omslagcijfer voor onkosten nog met f 9000 overtreft, zoodat de leden de voldoe ning kunnen smaken, dat van hen, wat zij gedurende geheel het jaar tot de voordceligst mogelijke prijzen hebben gekocht, thans zelfs geen enkel financieel offer voor instand houding hunner organisatie wordt gevraagd, doch dat hen integendeel nog een kleine extra-winst wordt toegewezen. Voor de rechtbank te Arnhem stond Dins dag terecht de 54-jarige A. de K., de ont slagen secretaris der gemeente Veenendaal, wonende aldaar, thans gedetineerd ter zake, dat hij in de maanden April 1922 en Decem ber 1923 op twee bevelschriften van beta ling, welke door B.< en W. waren geteekend, en op welk eerste stond vermeld: „De ont vanger der gemeente Veencndaal zal betalen aan J. van Manen te Veenendaal wegens toegekende bouwpremie de som van 4600", terwijl het tweede bestemd was voor be taling van een bouwpremie van 300, aan H. van Gecrenstein, valschelijk de handtce- keningen heeft geplaatst van J. van Manen en H. van Gecrenstein met het oogmerk deze valschelijk gekwiteerde hevelschriften als echt en onvervalscht tc gebruiken. Voorts wordt ten laste gelegd, dat hij hier op van den gemeenteontvanger, J. H. Gun ning, beta'iog had ontvangen benevens dat hij in 1923 pp twee door B. en W. getec- kende bevelschriften van betaling van 1000 bestemd voor den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur M. C. Keule- mans, en ook door dezen geteekend, opzet telijk het cijfer „1" heeft veranderd in „2", waarna hij van den gemeente-ontvanger op elk bevelschrift 2000 had ontvangen. Als eerste getuige werd gehoord de beer H. Brouwer procuratiehouder van de Han delsbank te Veenendaal. Deze deelde mede, dat de beklaagde gespeculeerd heeft. Hij heeft echter niet ongelukkig gespeculeerd. Bekl. heeft echter nu nog aan de Handels bank een schuld van 14 a 15 mille. De Officier van Justitie: De mededeeling van beklaagde, dat hij ongelukkig gespecu leerd heeft, is dus onwaar'. Getuige verklaarde nog, dat bekl. niet is nagekomen zijn verplichting tot suppleeren Er is meer door hem opgenomen dan gestort. Zijn schuld van pl.m. 15 000 staat niet ge dekt. Daarna werd als getuige gehoord de bur gemeester van Veenendaal de heer Van Westeringh. Bij het verleenen van bouw- premies werden door de gemeente Veenen daal in den regel deze premies reeds uit betaald voordat het Kon. Besluit van ver leenen afkwam, verklaart getuige De ge- heele administratie hieromtrent was in han den van den secretaris. Getuige kende alleen de mandaten. Hij teekendc deze in goed ver trouwen; hij heeft nooit een mandaat gecon troleerd. Ook dc mandaten, waarvan in de dagvaarding sprake is zijn door hem zonder meer onderteekend; hij herkent zijn hand- teekening op de desbetreffende stukken. Ook de wethouder teekende, die evenmin ooit de mandaten controleerde. In een brandkast werden de rekeningen en manda ten opgeborgen; hiervan hadden alleen ge tuige en beklaagde een sleutel. Wel heeft getuige geregeld dc kas van den ontvanger gecontroleerd. Bovendien beeft getuige twee mandaten geteekend voor den secretaris-penningmees ter van het Burgerlijk Armbestuur. Of het totaal van het subsidie klopte met hetgeen werd toegestaan, heeft spr. nooit gecontro leerd. Dc President: Dat was anders een kleine moeite! Getuige: Ja, maar ik heb het nu eenmaal niet gedaa'n. De wethouder W. van Son. vervolgens als getuige gehoord, heeft eveneens een man daat tot betaling van 300 geteekend. Zoo veel mogelijk heeft getuige altijd dergelijke mandaten gecontroleerd, maar de Kon. be sluiten berusten onder den secretaris, en die kon hij nooit in handen krijgen. Algemeen in Veenendaal was bekend, dat de secre taris altijd geldgebrek had, 20 iaren lang. Beklaagde bekent. Beklaagde zelf, voorgeroepen, bekent volledig het in de dagvaarding ten laste ge legde. Door ongelukkige omstandigheden is hij daartoe gekomen Beklaagde barst daarop in snikken uit. Hij verklaart in handen te zijn gevallen van woekeraars. Hij moest woekerrente betalen. Voornamelijk de oorlogsomstandigheden heb ben zijn ondergang gebracht. Hij had het ontzettend moeilijk., werkte van den vroe gen morgen tot den laten avond en had veel te weinig personeel onder hem. Ik heb veel te veel van mijn krachten gevergd, maar deed dit in het belang der gemeente, dat voor mijn belang ging, verklaart beklaagde. Het was zijn bedoeling om de verduister de bedragen later terug te storten in de ge meentekas, maar dit was hem nog niet moge lijk, hij zakte steeds dieper weg in de schuld. Wel zou het nu beter gewforden zijn met zijn positie, meent hij. Het Requisitoir. Het woord is aan der Officier van Jus titie. Hij wijst er op, dat misdrijven als deze, door beter gesitueerden dan laatsten tijd helaas maar al te veel voorkomen. Het is een gevolg van de toenemende zucht naar gemak, genot en weelde cn het wegzinken van de oud-vaderlandschc eenvoud en eer lijkheid. Het. aantal gepleegde misdrijven is legio; het was niet mogelijk deze allen in de dag vaarding op te nemen. Anders zou men er een heel boek mee hebben kunnen vullen. Veel misdrijven heeft men hem daarom ge schonken. Beklaagde schuldig verklarend aan het vervalschen van authentieke akten en ge bruik maken daarvan, eischt spreker drie jaren gevangenisstraf. De beklaagde vrijgesproken. Voor de Rechtbank tc Amsterdam ston den eenigen tijd geleden twee broeders te recht, die in hun sigarenwinkel zeven pakjes rooktabak hadden geëtaleerd, waarvan zij, om te toonen welke tabak de pakjes be vatten de zegels hadden verbroken. De rijksadvocaat, Mr. C. D. Asscher Jr., eischte toen 100 boete, doch de rechtbank sprak de beklaagden vrij. Van dit vonnis ging zoowel de Rijksadvo caat als de officier van justitie in hooger beroep. Voor het Gerechtshof eischte de advo caat-generaal, mr. Van Geuns, bevestiging van de vordering van den rijksadvocaat, die vernietiging van het vonnis der rechtbank vroeg en opnieuw 100 boete eischte. De beklaagden verdedigden zichzelf. Het Gerechtshof heeft thans de beide be klaagden vrijgesproken. De Hooge Raad heeft verworpen bet cas satieberoep van G. J. M. van 't Reve. die door het Hof te Leeuwarden wegens op ruiing op 19 Juni 1924 in een openbare ver gadering van de afdecling Enschedé der Communistische Partij, tijdens het conflict in de textielindustrie, is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De le luitenant der militaire administra tie van het 13e regiment infanterie F. J. W. J S. geboren in Den Haag, stond Dinsdag voor den Krijgsraad te Den Bosch terecht wegens verduistering en yalschheid <n ge schrifte. Hem was ten laste gelegd verduiste ring van 2000 en overlegging van valsche lijk opgemaakte kolenrekeningen ad 483 en 900, terwijl geen kolen geleverd wa ren. Bekl., dxc volledig bekende en mede deelde hoe hij de strafbare handelingen me t den onderofficier V bedreven had, verklaarde aldus gehandeld te hebben, om dat hij van zijn salaris niet kon rondkomen. Met een slager was hij overeengekomen diens rekeningen met 6 pCt. te verhoogen, waarvan ieder de helft zou krijgen, doch dit geld heeft bekl. later, toen het mis liep cn een onderzoek werd ingesteld, terug be taald, Een familielid had aangeboden, ook het te veel berekende voor kolen terug te storten, doch dit is door de regeering afge wezen. De auditeur militair eischte 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van 147 dagen voorrrest en ontslag uit den militairen dienst. Vijf en vier jaar geëischt. Voor de rechtbank te Almelo stonden heden terecht J. H. Elferink en H. Kamp huis, landbouwer te Albergen, gem. Tubber- gen, thans gedetineerd, ter zake dat zij in den nacht van 18 op 19 December in of bij Ai „,t-Delden ter uitvoering van het door hen geruimen tijd te voren in kalm overleg en rijp beraad opgevat voornemen om, in dien ze in dien nacht in het jachtveld, waar ze zouden trachten wild of ander gedierte te bemachtigen, door aldaar surveilleerende politie-beambten mochten worden betrapt te zamen en in vereeniging eei. of meer dezer beambten van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen. De eerste beklaagde zou met een geweer met hagel geladen op den onbezoldigden ge meenteveldwachter A. Kolthof geschoten en dien getroffen hebben. Hierna werden nog acht getuigen gehoord, uit wier verklaringen bleek dat bekl. Kamp huis de politiebeambten met een fietslan taarn op korten afstand belichtte, waarna bekl. Elfrink op den jachtopziener schoot. Het Openbaar Ministerie eischte, wegens poging tot zware ishandeling met voorbe dachten rade tegen ambtenaren in de recht matige uitoefening hunner functfe tegen der tweeden bekl. vier jaar gevangenisstraf mei aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger Mr. J. W. Schneider uif Hengelo zeide, da; het bewijs voor hen tea laste gelegde niet geleverd is, en op ver schillende gronden vrijspraak moet volgen, Spreker hoopte dat beklaagden zullet worden vrijgesproken. De uitspraak wordt bepaald op Dinsdag a.s. Tegen sergeant V, 5 maanden geëischt. Voor den krijgsraad te 's-Bosch heeft te rechtgestaan de sergeant V, die eveneen, betrokken is geweest bij de malversaties ti Maastricht De auditeur-militair eischte vijf maandei gevangenisstraf met aftrek van het voorar rest van 129 dagen en ontslag uit den mili tairen dienst. Mr. van Zinnicq Bergmann bepleitte vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelli' Deze werd echter door den krijgsraad-, weigerd. - Vergadering Tuinliedenvereeniging. Gisteravond hield bovengenoemde veree niging haar maandelijksche bijeenkomst. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mede, dat de agenda ditmaal niet volledig was, daar er eigenlijk op had moeten staan, „huldiging van het lid, de heer J. Donselaar, die de vorige week zijn 40-jarig jubileum herdacht als werkzaam geweest te zijn op huize „Manpad." Spr, is de vorige week getuige geweest van de groote belangstelling op dit jubileum. Uit alle kringen kwam die hulde. Ook hier, in onze vereeniging, zegt spr., past een woord van hulde, omdat ik er van overtuigd ben, dat de heer Donselaar het tuinboüw- vak heeft hooggehouden, en dat hij in de ja ren van het bestaan der vereeniging, deze steeds met zijp kennis en ervaring heeft ge diend. Als blijk van waardeering overhandigde spr. hem een souvenir, waarvoor de heer Donselaar een woord van dank zegde, even als voor de hartelijke woorden tot hem ge sproken. Ook de inzendingen ter keuring, een maandclijksch terugkeerende attractie voor de bezoekers, leek een huldiging aan den jubilaris. Daar stonden Hortensia's zoo als wij die nog nimmer hebben gezien, ook niet op de groote tentoonstelling. Dan Aza lea's, Consallaria, Hebrydes in verschillende kleuren en de fraaiste tulpen. Voor deze inzendingen werden de volgen de punten gegeven: Aan den heer Nieuwen- huis voor Hortensia's 5 punten met lef en voor Consallaria's 5 punten. Aan den heer v. d. Ham voor overgehou den Azalea's 5 punten en aan den heer Knapper voor een verscheidenheid, tulpen 2, 2 en 2 punten. Door de inzenders werden tevens leerza me inleidingen gehouden over het ingezon- dene, wat wederom zakelijke besprekingen uitlokte. De voorzitter deelde verder mede, dat door het bestuur naar aanleiding van eer vraag op een vorige vergadering, om stap pen te doen voor het behoud van de rots- beplanting op den berg bij de Leliënvijver een onderzoek was ingesteld. Het bestuur meende echter, dat deze plek voor een blijvend rotswerk niet geschikt was, éérisdeels door .te veel houtgewas, op dien berg, wat zeer slecht is voor rotsp'an- ten, en ook door de ongeschiktheid der grond, daar rotsplanten in hoofdzaak groei en op zwaren grond, waarom zij adviseerden om van een verzoek apn B en W. tot be houd af te zien, om geen fiasco te lijden. Hiermede kon de vergadering zich ver eenigen. Na een zakelijke rondvraag werd de ver- gadering gesloten met een woord van dank voor den grooten opkomst. Besmettelijke ziekten. Over de weel1 van 19 tot en met 25 April 1925, kwam ir dc^e gemeente 1 geval van diphtheritis voor DE EMMABLOEM-COLLECTIE. Dc gisteren in onze gemeente gehouden verkoop van Emmaploempjes, ten bate der Tuberculosebestrijding, heeft opgebracht de respectabele som van 1020.Het vorig jaar was de opbrengst 7%.Een geluk kige en flinke vooruitgang alzoo. Aan de 72 jonge dames alle hulde voor hun belangloos werk. Ook de padvindsters, de estafette- wielrijder, dcelen hierin. GOUDA, 30 April 1925. Kaas. Aange voerd 202 partijen, handel matig, le kwali teit 43 a 45; 2e kwaliteit 35 4 42. Zwaardere Rijksmerk 50- met Rijksmerk le soort 46 4 48; met Rijksmerk 2» soort 40 4 45. KLEERMAKER C. A. RINCKER Jr., becedigd Makelaar, in Machinerieën cn Metalen, te HAARLEM, Overboschlaan No. 7, Heemstede, Telefoon 28299, zal op des voormiddags tep 10 ki ure precies, in café „Spoorzicht", Leidschevaart,' tegenover het station Lisse, ten overstaan van den Deurwaarder J. VAN WIJNGAARDEN, te Haarlem, verkoopen: eenige zich bevindende in de Fabriek der voormalige GROENTENZOUTERIJ van den Heer GRIEKEN, Leidschevaart 41, recht tegenover het station Lisse. D.o.k.v.: Zuiggasmotor 35 P.K., verticale Stoommachine 20 P.K., Drijfwer ken 4070 m.M., Ricmschijven, Dynamo 115 volt, 3.75 K.W. Pijpleidingen en Fittings, Tafelboormachinc, Bankwerkersgereedschap, Afsluiters, cene partij nieuwe en gebruikte Balken, Baddings, Platen, Delen, Kraalschroten, Rib hout, gebruikte Deuren, Kozijnen en Ramen, pl.m. 700 Takkenbossen, enz. Tc bezichtigen op Dinsdag 5, Woensdag 6 Mei 1925 van 94 ure en opj den Verkoopdag van 810ure, Notitiën verkrijgbaar aan de Fabriek en bij bovengenoemden Makelaar, y Kleeding op termijnbetaling. steeds BETER EN BILLIJKER WESSELDIJK KRUISWEG 49 (b.h. Station) Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7