Binnenlandsch Nieuws. rnwiE n DIENSTPERSONEEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Vrijdag 1 Mei 1925 FINANCIËN. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN. VRAGENBUS. LANDB. EN VISSCHERIJ KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. UIT DEN OMTREK Aangenomen wetsontwerpen. Het ontslag nemen van de com missie-Rink. Een nieuwe Pauselijke Internuntius. De Officieele uitslag der stemming. Bezoldigingsbesluit I92S. Conversie-leening Rotterdam. Goud-uitvoer. (Hbld HANDEL EN NIJVERHEID. De toestand in de West-Duitsche T extielindustrie. Noord-Hollandsche Bank. VERKEER EN POSTERIJEN. Het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. Staking van verhuizers te Rotterdam. De staking in de Venen. De werkverschaffing in het Noorden. R. K. Werkliedenverbond. Overwerkvergunning slager sbedrijf. De Apoldrozaak. 68 pCt. water bij de melk gedaan! De doodgeschoten hospita. Het succes der Ned. Paarden te Milaan. De veredeling van de suikerbiet. Vorst- en Insectenbestryding. Pater L. Theissling. Ons Veldgeschut. Kad er oefening. ImJ BEZORGT MIJ Het antwoord ls: een advertentie geplaatst Inde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT met Haar 16.000 exempt, oplage BLOEMENDAAL HEEMSTEDE. De Eerste Kamer heeft Donderdag aan- genomen de wetsontwerpen tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist, ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer, tot onteigening o.m. ten behoeve van verlegging en ver breeding van den Rijksweg Utrechtde Grebbe en tot verstrekking van een leening uit s-Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een tramweg VelpArnhem. Overleg om tot overeenstemming te komen. Tegen de verwachting in heeft Dinsdag middag bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer de heer Boon geen inter pellatie aangevraagd over het ontslagnamen van de bezuinigingscommissie-Rink. Nader verneemt de „Tel." dat er overleg plaats vindt om als nog tot overeenstem ming te komen tusschen regeering en com missie. Een onderhoud met Mgr. Schioppa. Over den nieuwen Pauselijken internun tius in Den Haag schrijft de correspondent van „De Tijd" te Rome: ba gezelschap van Mgr. dr. B. Eras hid ik dezen namiddag de eer ontvangen té worden door Mgr. Laurentius Schioppa, den nieuwen titularis van de Internuntiatuur van Den Haag. Z. Excellentie was zeer ingenomen met zijn benoeming. Dezen morgen was hij in af- scbeidsaudiëntie ontvangen geworden door Z. H. den Paus en deze had den nieuwen Internuntius met de vriendelijkste woorden gesproken over ons land en zijn bewoners. „Een ernstig degelijk volk, met groote hoe danigheden,' had de H. Vader gezegd. „Dit, zei Monseigneur, heeft mijn ingenomenheid met Nederland en de Nederlanders nog ver- groot." Op een vraag van Mgr. Eras, zei de Inter nuntius, dat hij van plan was Woensdag 29 April te vertrekken naar Weenen en van daar naar Budapest, waar hij Zaterdag hoopt aan te komen, Van Budapest komt de In ternuntius naar Den Haag, waar hij binnen een twintigtal dagen denkt te zijn. Monseigneur Schioppa vroeg bij herhaling vele bijzonderheden over zijn nieuwe stand plaats, over de omstreken, over Amsterdam an Rotterdam, en interesseerde zich zeer voor de betrekkingen, onderhouden met de Internuntiatuur, over kerkelijke zaken en het katholiek journalisme. „Zelf ben ik acht jaar journalist geweest," zei de Internuntius. Ik veroorloofde mij de gevolgtrekking te maken: „Dus Uw Excellentie koestert geen vrees voor journalisten." „Neen, volstrekt niet; ik vind het wel aan genaam met journalisten te praten, en veel iran^hen te vernemen." A*s geboren Napolitaan is Monseigneur verheugd weer in een stad te wonen, nage noeg aan zee gelegen. „Maar de zee bij ons is niet zoo mooi als te Napels, Excellentie!" „Doet er niet toe, de zee is de zee Nog lang bleven we over allerlei zaken praten, en ten slotte vereerde Zijne Excel lentie aan Mgr. Eras en aan mij zijn groot portret met eigenhandig onderschrift. Monseigneur Schioppa woonde te Rome bij zijn 83-jarige moeder. Hij werd geboren in 1871 en werd op 20 Augustus 1920 Aarts bisschop-titulair benoemd van Justinanopo- lis of Mocesso (Mugiur of Kir-Sceir). Vrijdag a.s. komt in Den Haag het stem bureau der R. K. Staatspartij, bestaande uit de heeren Fr. Teulings, G. H. van Spanje en A. J. Oostdam bijeen ter opmaking van de lijst der definitieve candidaten, terwijl Zater- 1 dag het bondsbestuur te Utrecht bijeenkomt i tot vaststelling der officieele candidaten- i lijst. i Naar „De Rsbd." verneemt, wordt thans ian het departement van Onderwijs op ver zoek van het Ministerie van Financiën een overzicht samengesteld van de gevolgen van het Bezoldigingsbesluit voor de onder- wijzers, waarbij alle kortingen, ingevolge dat besluit op hen toegepast, benevens alle toe- I lagen, uit welke hoofde ook. worden in aan merking genomen, teneinde een overzicht van de werking van dat besluit te verkrijgen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Dinsdagmiddag na eenige opmerkingen van den heer van Ravestein, zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel tot het aangaan van de 5 pCt. conversielening, groot millioen gulden. Verklaring van minister Colijn. De Minister van Financiën heeft Dinsdag in de Tweede Kamer een verklaring afge legd, betreffende wijziging in het interna tionaal betalingsverkeer. Met ingang van heden, 29 April, krijgt de Minister van Arbeid de bevoegdheid iot na dere aankondiging dispensatie te verleencn van het verbod van uitvoer van goud, van gouden munt en goud-munt-materiaal. Dc Ned. Bank zal zich weer houden aan de ver klaring van 1903, in 1914 buiten werking ge steld betreffende tot dien tijd gevoerde gcudpolitiek. Beschikbaar-stelling van gouden tientjes en vijfjes voor het binnenland zal niet plaats hebben. Aangezien tot dusver alleen de V. S van Amerika, Engeland, Australië, N. Zee land en Ned. Indië onvoorwaardelijk tot den jouden standaard zijn teruggekeerd, zal de ïed Bank alleen rekening houden met den risselkoers van die landen. en tramwegen in Ned-Indië, tot directeur- generaal van de P., T. «n T. blijkt, dat de regeering het denkbeeld van een directo rium van drie leden, rechtstreeks staande onder den minister van waterstaat (gelijk ontwikkelt in het rapport van de zooge naamde commissie-Van Royen) niet. heeft overgenomen. Wij vernemen echter, dat zij, thans wel overweegt, onder den nieuwbe- noemden directeur-generaal drie directeur- ren, leiders van de verschillende bedrijfstak ken van het staatsbedrijf, aan te stellen. De prijsvorming. Men schrijft ons: In een artikel in de „Rheinisch-Westfali- scke Wirtschaftzeitunjf'het officieel orgaan van de Kohier Messe, worden de borzaken nagegaan, van de hooge prijzen der lextiel- goeaeren. Dat de textielgoederen steeds spoedig een onderwerp van onderzoek uit maken wat dé prijsvorming betreft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de prijzen dezer artikelen, naast die der levensmiddelen, het snelst de koopkracht der massa overschrij den Komende tot de oorzaken der hooge tex- tielprijzen, wordt erop gewezen, dat vooral de hooge prijzen der grondstoffen op de we reldmarkt hiertoe bijdragen. Zoo noteerte in Februari 1923 de ruwe katoen te New-York ongeveer 12'A Dollarcent, in Bremen onge veer 135^ Dollarcent. Heden zijn deze no teeringen resp. in New York ongeveer 26 Dollarcent en Bremeti 28 Dollarcent; dat is dubbel zooveel als vóór den oorlog. Door de zware belastingen en lasten, voortvloeiende uit sociale verzekeringen, enz., zijn de productiekosten der Duitsche textielnijverheid na den oorlog belangrijk gestegen. Daar de verkoopsbelasting, die steeds weer geheven wordt van hetzelfde product, n.l. bij den verkoop der grondstof fen, aan de spinnerij, van het garen aan de weverij, van het halffabrikaat aan 4e con- fectiefabrikant en later weer aan den klein handel, zal een belastingvermindering van 2'2 pp IK, zooals wordt voorgesteld, wei nig invloed hebben. In belanghebbende krin gen wordt daarom aangedrongen op een al- geheele reorganisatie van deze belasting. Vooral voor den uitvoer wenscht men van deze lasten verlost te worden. In het artikel wordt tenslotte gewezen op het feit, dat er geen eenheid in de prijzen is. Artikelen die dringend noodig zijn, gaan tegen vaste prijzen, doch verscheidene an dere worden zeer goedkoop verkocht. Het kapitaalgebrek leidt tot aanbiedingen onder den marktprijs en brengt een groote onze kerheid op de Duitsche textielmarkt teweeg Over het algemeen is de toestand in de West-Duitsche textielindustrie dan ook op het oogenblik zeer onzeker en vooruitzich ten op een spoedige opleving van den ex- porthandel zijn er niet. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op deze belangrijke verklaring van den Minis- Iter, die allereerst beschouwd kan worden als een goed getuigschrift omtrent den staal 1 der Nederlandsche financiën en het ver- trouwen, dat deze genieten. De verificatie-vergadering inzake het fail lissement van de Noord-Hollandsche bank is uitgeschreven op Woensdag 6 Mei a.s. des morgens om half elf in het Gerechtsge bouw te Alkmadr. Uit de benoeming van ir. M. H. Damme, I oud-hoofd van des dienst dar Sfaatsnonr- Stagnatie in het bedrijf. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft Maandag een staking geproclameerd in alle verhuisbedrijven te Rotterdam. Van werknemerszijde werd medegedeeld, dat reeds eenige maanden door de organisatie op verbetering van de loonen en arbeids voorwaarden was aangedrongen. Herhaalde malen is aan de ondernemers verzocht te willen onderhandelen. Slechts een enkele werkgever zond een afwijkend antwoord; de meesten echter antwoordden niet. De loo nen van deze groep arbeiders varieeren van 27.50 tot 30.Van de laatste is er echter slechts een tien-tal. De arbeidsdag in het bedrijf is vrijwel onbegrensd. Het komt zeer vaak voor, zoo wordt gezegd, dat 80 a 90 uur per week gewerkt wordt. Losse arbeiders ontvangen een loon van 4.50 tot 5.Hun arbeidsdag is onbe paald. De eischen van de arbeiders behel zen, na verbetering van het loon, vooral in voering van een vastgestelden arbeidsdag. De ondernemers van meubeltransporten zijn georganiseerd in de onlangs opgerichte Ver- eeniging van Rotterdamsche Meubeltrans port-ondernemers. Het bestuur dezer orga nisatie deelde mede, dat verschillende patroons met behulp van familieleden gister zelf het werk trachtten te verrichten. Daar het verhuisseizoen echter is begon nen, heeft de plotseling geproclameerde sta king nogal wat stagnatie verwekt. Naar schatting zijn ongeveer 200 man bij dit con flict betrokken Het ligt in het voomeman der patroons, voorloopig den loop der zaken af te wachten. Zij zal heden worden geproclameerd. Maandagmiddag vergaderden te Erica de verveners uit het rayon Barger-Oosterveen. Het voorstel van de arbeidersorganisaties om het veengeschil door arbitrage op te lossen, werd met algemeene stemmen ver worpen. Te Nieuw-Amsterdam vergaderden Maan dagmiddag nog de besturen der vijf arbei dersorganisaties uit het veenbedrijf. Aanwezig waren o.m. de hoofdbesturen der verschillende organisaties, Met algemeene stemmen werd besloten tegen Dinsdag de staking in de venen te proclameeren. Dit geldt voor het hierboven genoemde rayon. Men schrijft aan het „Volk": De regeering heeft aan de gemeentebestu ren in de drie Noordelijke provincies, al waar met steun van het Rijk werk wordt verschaft, medegedeeld, dat zij gehoord heeft, dat niet steeds aan de tewerkgestel- den het loon wordt uitbetaald, waarop deze volgens het accoord-werk recht hebben. De Minister schrijft, dat dit tegen zijn bedoeling is en dat hij wil dat ten volle en onverkort wordt betaald wat verdiend is. Het komt n.l. wel voor, dat een arbeider door hard werken geen 24 cent, doch 30 cent per uur verdient. Nu moeten er ge meentebesturen zijn. welke die zes cent ia- houden. Blijkens de regeeringsaanschrijving mag dit niet en ,-noet de 30 cent betaald worden Maandag 27 April vergaderde het Ver- bond»b»staur. Met genoeiien werd stecanjrt». teerd, dat 248 deelnemers zich hadden aan gemeld voor de pelgrimsreis naar Rome, welke 14 Mei ondernomen wordt. De onderhandelingen welke ten doïl hadden de afzonderlijk georganiseere d- „textielbaken" samen te voegen met den werkmeestersbond, werden voorloopig als beëindigd beschouwd, zonder dai er direct resultaten waren bereikt. Op verzoek werd besloten alsnog in nader over leg te treden met het bestuur van den Zui vel- en Margarinebewerkersbond. Gebleken is, dlat de landelijke propaganda goede vruchten afwerpt, dat vooral de geest der georganiseerden weer levendig wordt Besloten werd als buitengewoon lid toe te treden tot het 4e Internationaal Congres voc: ongevallen geneeskunde en Beroeps ziekten. Twee vertegenwoordigers van diocesane bonden zullen uitgenoodigd worden zitting te nemen in de commissie ter bevordering van het adspirantlidmaatschap der vakbe weging. Besloten werd een commissie in te stellen ter bestudeering van het vraagstuk der jeugdorganisatie. Het Verbondsbestuur zal zich wenden tot de Commissie-Kooien in verband met de aanhangige reorganisatie der katholieke Staatspartij. In overleg zal worden getreden met de besturen der Dioc. Bonden betreffende het verleenen van medewerking in de plaatse lijke organen van het R. K. Huisvestingsco mité. Besloten werd de bespreking over het re gelen van de verhouding der plaatselijke organisaties tot een volgende vergadering te verstellen. Goedgekeurd werd een tusschen „Her wonnen Levenskracht" en den Onderofficie, renbond te sluiten overeenkomst inzake da uitzending van patiënten. Het Dagelijksch Bestuur nam op zich een voorstel te formuleeren, waardoor het mo. gelijk zou worden, dat een centrale accoun tantsdienst kon worden ingesteld. Dt pogingen om te komen tot een oor konde (diploma) ten behoeve van de leden der aangesloten bonden bij het 25-jarig lid maatschap, worden voortgezet. 1 Mei zal met de besturen der werklo zenkassen worden vergaderd over een voor stel van de vier groote gemeenten. De afname van het Strijdlied overtreft verre de verwachting. Een aantal zaken van huishoudelijken aaru werden verder nog behandeld. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft van ISTMei tot en met 6 Juni a.s. een overwerkvergunning verleend voor het slagersbedrijf. Alle beklaagden vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donder- da een vervroegde unitspraak gedaan in de zaken tegen J. K„ C. K. en H. G. U., allen wonende te 's-Gravenhage en hen, daar het Hof het htm betreffende dc Apoldro-ieenin- gen ten laste gelegde niet wettig en overtui gend bewezen achtte, vrijgesproken, met be vel tot onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde J. K„ die zich in preventieve hechtenis bevond. Een landbouwer te Voerendaal (Limburg) die maar even 68 pCt. water bij de melk had gevoegd, werd door den kantonrechter te Heerlen veroordeeld tot 200 boete of vier dagen hechrtenis. Het Haagsche Gerechtshof heeft bevestigd het vonnis, waairbi; de student B. A. P„ te Lisse, door de Haagsche rechtbank is ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. Voor den inhoud van deze rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. worden gaarne leesboeken, gebonden illus traties en bijdragen in geld (voor bindwerk en expeditiej ingewacht. 6. De R.K. Volksbibliotheken. Onnoodig er op te wijzen welke enorme belangen er gelegen zijn in het bezit van behoorlijke Roorosche volksbibliotheken in alle plaat sen. Ook deze zullen uit de ingekomen voorraden naar best vermogen worden ge steund. Allereerst zal worden getracht om in de meest dringende gevallen en dat zijn er zooveel- te gemoet te komen. 7. In Indië is een begin gemaakt met de inrichting van bibliotheken' voor R.K. Ja vanen. Moge het Bureau te Leiden in staat worden gesteld om deze flink te helpen uitbreiden tot heil der Missie. 8. De Bibliotheken voor R.K. Nederlan ders in Duitschland. Het St. Jozefcomité tot behartiging der belangen van R. K. Ne derlanders in Duitschland heeft de groote verdienste aldaar een twintigtal bibliothe ken in stand te houden ten behoeve der vele duizende landgenooten, die zich in Duitschland hebben gevestigd. Van deze bibliotheken wordt zeer druk gebruik ge maakt, zoodat de paters Capücijnen en Conventueelen, die zich wijden aanvde ziel zorg onder de Nederlanders aan gene zijde onzer Oostgrens met eenige zendingen boe ken grootelijks zouden gebaat zijn bij hun onwaardeerbaren arbeid. 9. Eindelijk een enzoovoorts. Voor zoo ver de voorraden strekken zullen ook zie kenhuizen, onderwijs instellingen, speciale verzamelingen, liefdadige vereenigingen e.d. Men ziet dat alles zoo economisch en doeltreffend mogelijk zal worden besteed. Van harte is het daarom te hopen, dat de katholieken van Nederland, vooral in dezen schoonmaaktijd, allerwege boeken en tijd schriften als voorbedoeld op zullen willen zenden naar Leiden. Zoo veel ligt er in onze woningen en gestichten renteloos op geborgen, dat op deze wijze productief kan worden gemaakt en een zoo nuttig moge lijke bestemming kan verkrijgen. Het adres voor toezending is: Centraal Bureau der K. S. A„ afd. lectuurbemiddeling, Steen- schuur 17. Leiden (tel. 1310, postgironummer 57216). Ondergéteekenden bevelen deze algemee ne boekeninzameling bijzonder aan in de medewerking en milddadigheid van alle Ne derlandsche Katholieken. Mgr. Giovanni Mercati, prefect der Vati- caansche Bibliotheek, Rome. Prof. Dr. H. de Vries de Heekelingen, di recteur der R.K. Universiteitsbibliotheek, Nijmegen. Dr. Th. Goossens, rector der R.K. Leer gangen, Tilburg. P. P. J. A. van der Putt, voorzitter van den Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen, Eindhoven. F. J. H. Evers, kolonel-hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, Bandoeng. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, president van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo in Nederland, Rijswijk. Raden Mas B. Djajaendra, bestuurder der bibliotheken van de Katholika Wandawa, Moentilan (Java). Mgr. C. C. Prinsen, voorzitter van het St. Jozef-Comité tot behartiging der belan gen van R.K. Nederlanders in Duitsch land, den Bosch. Mr. A. F. L. M. Tepe, directeur van het Centraal Bureau van de K. S. A. in Ne derland, Leiden. EEN ALGEMKENE BOEKENINZAME LING. Ten einde een ieder in den lande op een gemakkelijke wijze in de gelegenheid te stellen om boeken en grootere tijdschrif ten af te staan voor katholieke bibliothe ken, is aan het Centraal Bureau voor de K. S. A. in Nederland eenigen tijd geleden opgericht een permanente afdeeling „Lec tuurbemiddeling". In verband hiermede worden door genoemd Bureau ten behoeve van het R.K. Bibliotheekwezen steeds gaarne aanvaard; boeken, tijdschriften en brochures op het gebied van wetenschap en kunst in alle t alen en van allerlei rich ting; verder oude handschriften en ook boeken en boekjes die vóór het jaar 1825 zijn gedrukt; einrielijk stichtelijke werken en niet te vergeten: leesboeken. De voorraden, welke door het Bureau worden ontvangen, zal men daar nauwkeu rig en deskundig aorteeren, zoo noodig aan vullen, om ze ten s lotte doelmatig en koste loos te verdeelen over de na te noemen instellingen: 1. De Vaticaanse'be Bibliotheek te Rome. Het is bekend in welk een onbevredigen- den toestand de afd. „Nederland" der Va- ticaansche consultatie-bibliotheek zich be vindt. In tegenstelling Jot de afdeelingen der andere naties maakt die betreffende ons land een hoogst armzalig figuur. Slechts enkele werken zijn er aanwezig. Te zamen met het Ned. Historisch Instituut te Rome tracht het Bureau ider K. S. A. hier gaan deweg verbetering te brengen. Voor dit doel worden gaarne in «intvangst genomen: boe ken en tijdschriften op het gebied der va- derlandsche geschietlenis en der Nederland sche kerkhistorie. Ook bijdragen in geld zouden bijzonder welkom zijn. 2. De Bibliotheek der Kath. Universiteit te Nijmegen. Deze verdient vervolgens al ler steun. Zij is de e enige groote weten schappelijke R.K. boekerij in ons land en verkeert nog in een beginstadium. Laat men haar tot groei brengen door een stroom van schenkingen, zoowel onder de levenden als bij testament! Reeds 44 kisten vol boeken zijn uit LeiiJen voor deze biblio theek afgezonden. Dit aantal zou met alge meene medewerking awel spoedig tot 100 zijn aangewassen. 3. De boekerij der R.K. Leergangen te Tilburg is op de derde plaats onze belang stelling waard. Een onderwijsinstituut, dat zich zoo breed en voorspoedig ontwikkelt, een instelling met zulke verdiensten en be loften, moet een flinke en welvoorziene boekerij bezitten. 4. De R.K. Openbare Leeszalen en Boeke rijen in Nederland. Eveneens deze instel lingen, wier beteekenis voor bevolkingscen tra en hun omgeving van jaar tot jaar toe neemt, zullen aldus stelselmatig geholpen kunnen worden. 5. De legerbibliotheel: in Ned. Oost-Indië. Met het doel om de 'lang veronachtzaam de zielzorg van den Indischen soldaat krachtig te ondersteunen dcor lectuurvoor ziening is aan het Lcidsch Bureau opge richt het liefdewerk „Pastoor Verbraak' Een goede organisatie van dit werk in In dië 's reeds deugdelijkgewaarborgd. Nu Vr,: Hoeveel centimeters is een Rijnland- sche roede lang? Antw.: Een Rijnl&ndsche roede is 3.767358 meter lang. Vr.: Kunt u mij ook een middel aan de hand doen om een levertraanvlek uit een kleed te verwijderen? Antw.: Probeer ze te verwijreden door zacht te borstelen met een borsteltje en benzine. Vr. We hebben vochtige kamers, maar het zijn witte buitenmuren. Nn willen we behan gen. Kunt u ons zeggen, wat we eerst aan deze muren moeten dóen voordat wij er behangsel op doen en er op kunnen houden? Antw.: Zie eens of u baat vindt met be handeling van de muren met silicaat, waar over uw schilder of metselaar inlichtingen kan verschaffen. Het is intusschen zeer moeilijk vochtigheid in huizen te verhelpen, omdat de oorzaak in den regel een construc tiefout is. In alle geval zult u uwe muren moeten laten betengelen, alvorens ze te aen behangen. Vr.: Ik ben opperman en verdien 38.50. Er staat in mijn belastingbrief 1550 en geen kindervergoeding. Nu moet ik betalen 67.75. Is dat juist? Antw.: Indien u 38.50 verdiend hebt en verder geen kinderen ten uwen laste hebt, zouden wij in uw plaats maar niet reclamee ren, want dan bent u niet te hoog aange slagen. Vr.: Bestaan in Heemstede, Haarlem of Amsterdam een hofje, gesticht cf R. K. te-, huis, waar man en vrouw zich kunnen inkoopen, zóó, dat de man er bij mag wer ken? (Voor billijken prijs en met eigen meu belen). Tot wien moet ik mij vervoegen? Antw.: Wendt U eens tot de heer Not. A. C. J. Daamen, Kleine Houtweg 39, Haarlem. Vr.: Tot wien moet ik mij wenden, om plaatsing te krijgen bij de K. L. M.? Antw.: Wendt u tot de directie der Kon. Luchtvaart Mij, Leidscheplein, Amsterdam. Vr. 1: Gaa^ er 's morgens om 6 uur een trein uit Amsterdam, door tot Neus, in Duitschland? Ook 3e klasse? 2: Wat zijn de kosten, en kan men tot Neus in Amsterdam betalen? Antw. 1:Wendt u voor de beantwoording van deze en dergelijke vragen tot het loket van een spoorwegstation. Vr.: Een dienstmeisje heeft huisraad gebro ken en de schade moet betaald worden. Zij is daarop niet gehuurd. Heeft mevrouw daar recht op? Antw.: Neen. Deze vraag werd reeds vroe ger beantwoord. Vr. Weet u een middel om een roodzijden lampekap, welke gevoerd is roet witte ka toen, van vliegenvuil te reinigen? Antw.: Het allerbeste is ze op te sturen naar een chemische wasscherij. Vr. Kunt u mij ook het recept geven voor het maken van IJsco (verpakte wafelen)? Antw. Ongeveer V» liter melk kookt men met een stukje vanille; neemt de pan van het vuur en sluit ze. In een pannetje roert men 10 eieren met 350 a 400 gram poeder suiker door elkaar en voegt er voorzichtig de warme melk bij. Nadat men de massa heeft gezeefd, zet men de pan op het vuur, veegt er de vanille weer bij en roert de vla tot tegen den kook. Zoodra ze gebonden is mengt men er K liter room onder, zeeft ie massa nog eens en laat ze onder voortdu rend roeren bekoelen. Daarna doet men de vla in een ijsbur, zet deze in een mengsel van ijs en grof zout, draait ze 15 a 20 minu ten en maakt de wanden telkens met de spatel schoon. Ten slotte doet men den in houd van de ijsbur in een andere lange bua, die m enook in ijs heeft gezet, en kneed bet ijs flink met de spatel. Om het ijs iijn en elastisch te krijgen, moet men het nog min stens 15 a 20 minuten kneeden, daarna 's het voor het gebruik gereed. Vr. Welke is de kortste weg van Vijf huizen naar Bergschenhoek bij Rotterdam? Antw.: Vijfhuizen, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoe- terwotde, Stompwijk, Zoetermeer, Zeg waard, den Hoora, Kruisweg, Bleiswiifc. Bergschenhoek. Vr. Zoudt u mij misschien ook kunnen zeggen hoe ik beige peau de suede hand schoenen kan schoon krijgen? Antw. Met zeer oud brood wrijven. Vr. Hoe kan ik vetvlekken uit een paars- zijden zelfbinderstropdas verwijderen? Antw. Behandelen met benzine. Vr. Hoe zijn biervlekken te verwijderen uit een gabardine japon, kleur licht groen? Antw. Maak een prop zeer schoone wat ten een weinig vochtig met zuivere spiritus 90 pet. (vooral geen brandspiritus) en wrijf hiermede de vlekken af. Vr. Heeft een werkster recht op uitbetaling als zij ziek is. Antw.: Ja. Wendt U bij eventueels moei lijkheden tot het R.K. Bureau voor arbeiders- recht, dat eiken Dinsdagavond zitting houdt, van half negen tot half tien in het gebouw „Sint ^avo" aan de Smedestraat, Haarlem. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen enkel der ons ter contro leering gezonden loten is uitgekomen. Vr.: Ik heb een nieuwen mantel, goud bruin van kleur. Er is een vlek van vogel- vuil op gekomen en dit heeft witte vlek ken nagelaten Hoe kan ik die verwijderen om de goede kleur weer terug te krijgen? Antw.: U kupt het probeeren met spiritus van 90 pet. of zuivere alcohol. Vooral niet te nat, want dat maakt vlekken. Als het niet lukt,, dan doet u het best de mantel in behandeling te geven bij een chemische wasscherij. Vr.: Hoeveel invoerrecht moet men beta len, wanneer men een fiets meeneemt naar Munchen? Is er nog verschiF in rechten zoo de fiets nieuw of gebruikt is? Antw.: Ons niet bekend. Indien u er veel prijs op stelt het te weten, wendt u dan tot het Duitsche consulaat te Amsterdam. Ook een consul van den A. N. W. B. zal u allicht kunnen helpen. Vr.: Ik heb een meisje, dat 6 klassen door- loopen heeft. Zij wordt met Ju'i 13 jaar. Moet zij nu volgens de wet ook de 7de klas doorloopen? Antw.: Aan het einde van den loopenden cursus mag zij na Juli de school verlaten. Vr.: 1. .Mijn zoon is van de 1ste ploeg der lichting 1922 van het regiment genie troepen, Moet hij dit jaar opkomen voor herhalingsoefeningen? Zoo ja, hoe lang en op welken datum? 2. Ik heb een paar lage bruine schoenen, zoowat drie maanden. Hoe kan ik t aan houdend kraken voorkomen? Antw.: 1. Hij moet wel voor herhalings oefeningen opkomen. Wij meenen gedurende 13 dagen. De datum is ons onbekend. 2. Behandel ze eens met schoenwas. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe of ik boerenjongens- en citroen(alcohol)vlekken uit mijn jurk (Pbpelien) kan verwijderen? Antw.: Wrijven met een niet te natie ont vette prop watten gedoopt in zuivere spi ritus van 90 pet. (geen brandspiritus) en na- wriiven met benzine. Beter doet u het klee- dingstuk te laten stoomen. Vr.: Ik héb een vriend, die vischventer is en woonachtig is te Volendam. gem. Edam. Hij vent zijn visch in Haarlem uit. Na zijn visch verkocht te hebben, gaat hij naar Spaarndam, waar hij- met drie vrienden een huis heeft gehuurd. Hij verblijft daar van Maandag tot Vrijdag en dan weder tot Maan dag in Volendam. Nu is hij aangeslagen in de gemeente Haarlem voor forensenbelas ting voor 13.33. Kan hij nu zijn belasting in Edam terugvorderen of niet of is daar ontheffing van te verkrijgen? Waar moet hij zich daarvoor vervoegen? Antw.: Als hij te Haarlem als forens wordt aangeslagen, dient hij te Edam ook niet meer dan twee derden van den vollen Edam- schen aanslag te betalen. Voor reclame dient hij aan den achterkant van zijn aanslagbiljet te zien. Spoed is wel gewenscht, want in den regel is er maar een korte tijd voor reclame. Voor het eerst is op de jaarbeurs te Mi laan den Italianen gebleken, dat ook Hol land uitstekende trekpaarden leveren kan. Dc Belgische paarden kende men hier. Een enkele maal liep er wel eens een Hol- landsch paard onder door, dat een Belgi schen naam voerde, om toch vooral maar niet te laten merken, dat ook Holland paar den fokte, maar van de trekpaarden uit het Noorden kende men in Italië het Belgische zware paard en.... daarmee hield het op. Holland produceerde en exporteerde kaas en boter, geen paarden! aldus dacht men. Nu zijn daar op de Milaansche jaarbeurs plots juweelen van trekpaarden verschenen, het beste van het Nederlandsche trekpaard stamboek. En de Belgen zijn verslagen, vol komen. Een volkomen juist beeld geeft 't welis waar niet, omdat de Belgen er niefc „den wind van hadden", dat er Hollandsche paar den komen zouden. Daarom zonden zij mo gelijk, niet het allerbeste. Hoe dan ook: van de zes groepen won het Hollandsche trekpaard in vijf groepen den éérsten prijs en dat de zesde groep niet ook een zegepraal voor Holland bracht, lag naar wij hoorden aan het feit, dat het bewuste paard in een spijker had getrapt en dus hinkte. Dezer dagen vergaderde de Algemeene Technische Vereeniging van Beetwortelsui- kerfabrikanten en Raffinadeurs te s-Gra venhage onder voorzitterschap van den heer M. G. Hummelinck. Nadat te ongeveer 11 uur de vergadering door den voorzitter was geopend, werden door den secretaris, Dr. Schonebaum, enkele huishoudelijke aangele genheden ter tafel gebracht. Vervolgens werd door dén heer M. G. Hummelinck een lezing gehouden over den economischen af voer van condenswater. In de middagvergadering kreeg^ prof. dr. Erwin Baur uit Berlijn, de bekende specia liteit op het gebied der erfelijkheid, het woord tot het houden van een lezing over „Ziele und Wege der Zuckerrübenzüchtung. Vele genoodigden woonden deze lezing bij. Onder andere werden opgemerkt de In specteurs van den Landbouw, de heeren I. G. J. Kakebeeke en Ir. Th. J. Mansholt en Prof. Dr. G. van Iterson, hoogleeraar te Delft. Spreker schetste de moeilijkheden, die de tegenwoordige stand van het vraag stuk der bietenveredeling oplevert. De groote bedragen, die in Bet beplanten van de proefvelden moeten worden vastgelegd, worden te zwaar voor particuliere instellin gen, mede door den langen tijd, die moet verloopen, eer resultaat verkregen wordt. Dergelijke proefnemingen zullen dan ook van Rijkswege gesubsidieerd moeten wor den. Van het slagen van pogingen tot ver dere veredeling van de suikerbiet zal zeker de concurrentiemogelijkheid der bietsuiker industrie tegenover de rietsuikerindustrie ten deele afhangen, zoodat de gemaakte kosten waarschijnlijk goed gemaakt zullen worden. Van groot belang is in dit verband de mededceling van Prof. Baur, dat ook in den tegenwoordigen tijd in Duitschland door de Regeering belangrijke bedragen voor zijn werk worden beschikbaar gesteld. Dit vormt wel een groot contrast met de opvattingen in Nederland, waar men van Regeeringswege wil gaan bezuinigen op de uitgaven tan be hoeve van Am. i-ai-'ey. De Zweedsche ingenieur Jernberg hee succes gehad met zijn proeven met kuns matigen mist tegen de vorst. Hij doet than proeven met een combinatie van kunstv matigen mist en vergiftigd gas tegen schade, lijke insecten. Hij heeft een uitnoodigirg ontvangen om naar Brazilië en Argentina te komen om met zijn uitvinding proeven ti nemen tegen de sprinkhanen en zal waar» schijnlijk dit aanbod aanvaarden. Naar de Msb. uit Rome verneemt, is in den toestand van den HoogEerw. pater Theissling onverwacht een gunstige wen ding gekómen. Het onmiddellijk gevaar is geweken. De i specialist heeft alle hoop op herstel nog niet opgegeven. De provinciaal, de Hoogeerw. pater B, D«; v. Breda, is te Rome aangekomen. Wijziging door een Ned. onderneming. Naar „De Avondpost" verneemt, zal dl Hollandsche Industrie en Handelsmaatschap pij een van onze veldkanonnen van 7 c.M. in zijn geheel wijzigen, om er een moderne vuurmond van te maken. Het kanon zal verlengd worden ten einde i een grootere dracht te verkrijgen. Na de beoogde wijziging zou een dracht van meer dan 10 K.M. bereikt kunnen worden. Boven dien zou de affuit een zoodanige wijziging ondergaan, dat Se staart voor het schieten op groote afstanden niet meer zal behoeven tc worden ingegraven. Indien hei aan vorengenoemde Nederland sche maatschappij gelpkt, om deze verbete ringen met betrekkelijk geringe kosten tot stand te brengen, zou, aldus het blad, oud veldgeschut binnen afzienbaren tijd met de meest moderne buitenlandsche veldvuurmoa- den van dit kaliber gelijk te stellen zijn. Een gewijzigd kanon zou over een half jaar gereed kunnen zijn. In het tijdvak van 11 tol en met 16 Met zal onder leiding van den inspecteur der cavalerie, tevens commandant der liebte brigade, een kaderoefening in het terrein worden gehouden in de omstreken van Put ten, Vassen en Holten, waaraan zullen deel nemen de commandanten van het le en 2e reg. huzaren, de commandant van het 4e half reg. huzaren, van het corps rijdende artillerie, van het reg. wielrijders en van het reg. genietroepen met hun adjudanten. Gevonden voorwerpen: Terug te beko men bij H. de Vries, Kinheimweg 17 Bloe- mendaal, een witte haarstrik; van Dam, Sterreboschlaan, Bloemendaal,, een etui m. schrijfbehoeften; Hombroek, Korte Klever laan 50, Bloemendaal, een knipmes; D. Blan kevoort, Zuider Stationsweg 23, Bloemen daal, een bruin lederen handkoffertpe; Ebea Haëzer, Zomerzorglaan, Bloemendaal, een zwart poesje; Bialloterski, Kleverlaan 45, Bloemendaal, een zilveren rozenkrans; S;e- bes, Nicolaas Beetslaan 2, Aerdenhout. e«« vermoedelijk gouden dasspeld; Kwast, Velo- laan, Aerdenhout, een pakje, inhoudende portretten; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, een gouden broche; Brouwer, Emmalaan 18, Overveen, een dames arm band-horloge; Visse, Middentuindorplaan 19 Overveen, een bruin handkoffertje; Post, Aerdenhout, een jongensjasje en een pet; aan het bureau van politie te Overveen: een ceintuur, een ijzeren klem van een autokap. een dop van een vulpotlood, vermoedelijk goud. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij juffr. De Baart, Binnenweg 120, een ceintuur; Rosenhart, Leidschevaartweg 167, een bruin lederen heeren handschoen; Harkmans, Binnenweg 46, een vulpotlood; A. Geels, Berkenlaan 18, een paarden- zweep; W. Ipcnburg, Heerenweg 61. een zakagenda; Bakker, Heerenweg 51, een diumstok; Lemper, Wiihelminaplein 16, een vermoedelijk gouden dasspelt; Kouwenberg, Binnenweg 110, een schroevendraaier; Hen- driks, Molenwerfslaan 68, een blauwe duit: Wed. Willemse, Voorweg 27, een tasch met inhoud; Smit, Raadhuisstraat 1, een spring touw; M. Ronge, Binnenweg 29, een zilveren damesarmband; Van Geest, Manpadsiaan 5, een pauwhen; A. v. d. Ploeg, Cloosterweg 33, een smeerpot voor auto; J. Godschalk, Westerhoudstraat 36, een broche; M. Koele- maij, Prinsendijk 56, Zaandam, een klein gouden kettinkje; J- van Schie, Leidsche- vaart 101, een ceintuur; F. Rahder. Oranje plein 24, een vrijkaart N. Z. T. M. F. Broerse, Bosch van Hovenstraat 22, ecu jongensjas; H. Leucen, Eindenhoutstraat 61, een potloodhouder; C. Waaijers, Teslastraal 48, een gummibal; W. Schoo, Iepenlaan 17, een tramkaart. Bureau Tentoonstellingster rein, een zilveren lorgnet met handvat; Bu reau van Politie, Boekenrodestraat 9, ceo j nummerplaat van een auto

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 13